Politiek leven Eisenhower en Stevenson zwijgen In VS. waagt niemand zich aan voorspellingen Deze maand nog accoord tussen Spanje en de Y.S. Het Rijk steunt Fokker Mr. Haveman: „Eimgranten zijn geen stukgoederen" lippen Tussen neus en v. 'MORRIST herneemt zijn gang Oliebollen V Tien millioen voor het Nationaal Luchtvaartlaboratorium Fairseaen „v.Oldenbamevelt"' niet leeg naar Australië Wilde zwijnen in dorpsstraat Tot hoofd en hart Het weer Motorrijder bij botsing gewond Grote botersmokkel naar België DINSDAG 4 NOVEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25523 Lerares Paleis-lyceum en uitslagen Dollarhulp in ruil voor bases Onder neervallend zand en steen bedolven DUW-arbeider gedood Lyttleton ontmoet Njiri Wek uw kinderen Bakker dood in sloot gevonden Groesbeek in opschudding „Unieke start" van Henri Dunant Van kleinste plein in Zurich Pseudo-vogelpest in Vorden BONTGEVOERDE WANTEN Automobilist reed door; later echter gearresteerd Volgens „La Libre Belgique" Geheime zenders niet uit te roeien BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het ig dan eindelijk zo ver. Vandaag bij het openen van de Algemene Beschouwingen over de Begro- lnK 1953 herneemt in de Tweede Kamer openbare politieke leven zijn gang. "jj verheugen ons daarover Niet dat geloven dat het Nederlandse volk °v«r het algemeen zo bijzonder verlan gend is de Kamer-afgevaardigden weer °cHef in het publieke politieke leven Rade te slaan, maar wèl menen wij, dat et een democratie geen goed doet, wan- 'eer maandenlang, naar buiten althans, politieke leven in sluimer verzonken °ehtjnt Te meer geldt dit. omdat de lang durige kabinetsformatie toch al bij het °lk een zeer onbehaaglijke indruk heeft Kwekt, hetgeen de Regering in haar pemorie van Antwoord op het voor- }°Pig Verslag zelf ruiterlijk erkent, daar- zelfs de hoop uitsprekend, dat uit ?e opgedane ervaringen in de toekomst lenng zal worden getrokken. Maar er zijn meer redenen, waarom wij verheugen, dat het politieke leven j'Jn normale gang herneemt. Er zijn 19. Juni 1.1. verkiezingen gehouden, waar- ~l.i het Nederlandse volk een uitspraak ?eed, gebaseerd deels op het beleid van afgelopen parlementaire periode, deels het regeringsbeleid, 'dat het in de 'Oekomst verwachtte. Welnu, over dat toekomstige beleid ■erkeert ons volk op de dag van van daag nog steeds min of meer in het ?ftzekere. Weliswaar is nu en dan een tip •Jn de sluier, welke de toekomstige jannen van het kabinet aan. het oog u.ftttrok, opgelicht wij denken aan de troonrede en de jongste Memorie van Antwoord maar een helder inzicht 'ft het komende beleid heeft tot dusver "e kiezer, die 25 Juni zijn stem uit bracht. nog niet gekregen. Ook dit geeft "at kabinet zelf toe. ,,Een samenhang ende en samenvattende uiteenzetting yati het algemene Regeringsbeleid met betrekking tot de internationale, de Europese, de militaire, de monetaire, de unanciële, de sociale en de economische aangelegenheden, zoals gevraagd werd, J°u een verhandeling eisen, waarvoor ftet bestek van de Memorie van Ant- w°ord nauwelijks ruimte biedt en waar- v'°or de weinige dagen, waarin een der gelijke Memorie moet worden opgesteld, Pok geen tijd laten", schrijft de minis- fti'-president. En daarbij nemen wij gaar- ft.e aan, dat, zoals hij elders in de Memo- ne zegt, het kabinet zich ernstig reken- Schap heeft gegeven van de problemen, daarvoor wij staan en van de koers, jyaarin gestuurd moet worden Erg dui- ^elijk is ons evenwel deze koers nog steeds niet Telkens ontmoet men in de Memorie van Antwoord antwoorden, die Uitmunten door vaagheid of die de pro blemen trachten te ontwijken. Herhaal delijk wordt verwezen naar te verwach ten adviezen van de Sociaal Economische Raad, een instituut, waarachter kabi netten zich gaarne plegen te verschui len als er onweersbuien komen aan drijven. Op één punt is, althans te oordelen naar de verklaring in de M. v. A., de houding van het kabinet duide lijk, namelijk ten aanzien van Nieuw- ^uinea. Lieten de woorden van de Troonrede nog verschillende interpre taties open, de verklaring in de M. v. A. s moeilijk voor tweeërlei uitleg vat bar. Letterlijk luidt deze passage. ■Het standpunt van het kabinet is, dat la souvereiniteit de jure en de facto iver Nieuw-Guinea is bij het Koninkrijk Ier Nederlanden". En even verder: ■He Regering ziet in een hervatting 'an de besprekingen met Indonesië amtrent de status van Nieuw-Guinea Seen heil Deze verklaring heeft intussen in Djakarta reeds tot boze commentaren inleiding gegeven. Daar de binnen landse situatie in Indonesië na de '°ngste demonstraties tegen het parle ment nog zeet verward en wankel is. !odat ieder ogenblik opnieuw onlusten tunnen oplaaien, kort deze verklaring 'an Den Haag juist op dit tijdstip de Indonesische regering wel zeer onge- egen en brengt Sukarno c.s. in een uiterst moeilijk parket. Het behoeft fan ook geen verwondering te wekken, Jat de Indonesische bladen weer drei gementen uiten tegen Nederland. Vol- üens de correspondent van het Han delsblad verklaarde dezer dagen de voor zitter van het parlement, Tambunan, iat Nederland zich niet zou moeten 'erbazen, indien Indonesië zou over- 'aan tot een unilaterale (dus e e n- 'ijdige) opzegging van de Unie. Wij zullen maar afwachten en zijn in- jdssen verheugd, dat de Nederlandse legering eindelijk het enig mogelijke •ft juiste standpunt heeft ingenomen, lat in de huidige omstandigheden aan- 'Praak mag maken op nationaal en in ternationaal respect. Wij weten zeer "el, dat rondom dit probleem zich log zeer ernstige politieke en econo mische moeilijkheden zullen voordoen, "ij weten ook, dat de Regering o.a. 'an sommige leidende P.v.d.A.-figuren, Ue blijkbaar ongestoord hun onder mijnende arbeid in dezen kunnen "portzetten, veel tegenwerking onder- 'iftdt, doch het is thans zeker, dat de ^vergrote meerderheid in de Kamer 6en krachtig beleid van het kabinet zal 'leunen. Zoals gezegd houdt overigens de Me morie van Antwoord zich nogal op de 'lakte. Onzekerheid blijft vooralsnog Dfistaan over de te voeren belasting- politiek, de oplossing yan het vraag- ;'Uk der werkgelegenheid, de huurver- apging en haar eventuele compensatie. S'i de algemene beschouwingen zal de Aamei; wel trachten het kabinet uit "Jft schuilhoek te lokken. ..Het behoeft geen betoog, dat de ka- 'ftolieke kiezers bij de komende discus ses zeer scherp de houding der K.V.P.- factie zullen volgen. Zou de K.V.P. ich wederom bewust of onbewust door P.v.d.A. in een bepaalde richting aten dringen, zoals in het verleden ft°gal eens het geval is geweest; zouden e Middengroepen, nu het op daden ankomt, wederom het kind van de ekening worden, kortom zou de waar- chuwing van 25 Juni in de wind wor- ®ft geslagen, dan konden de gevolgen oor de K.V.P. wel eens buitengewoon -pPsttg worden. Afgaande echter, op de nerpe discussie in het Voorlopig Ver- P a a waarin de K.V.P.-fractie de rêró-■■^■•■afgevaardigden uitstekend van i Pilek diende, hebben wij wel ver- fracti^n *n k0t komende beleid der politieke steekspel kan thans rp^mn*en" ^et eerste bedrijf is al inte rn^ genoeg: de gebeurtenissen i, yoia de kabinetsformatie. Met Oud m het harnas. j^Mej. dr. S. Ramondt te Hilversum ls vj l' v; 1 Januari benoemd tot lerares r. Paleis-lyceum, waar o.a. prinses than!^ schoolgaat. Mej. Ramondt is jj ft lerares aan het Hilversumse gym- STEMBUS SPREEKT HET BESLISSENDE WOORD De uitslag van de verkiezingen in de V. S. zal eerst morgenochtend bekend kunnen zijn. Gisteren, aan de vooravond van de verkiezingen, durfden de voornaamste Amerikaanse instituten voor opinie-onderzoek zich nog steeds niet aan een definitieve voorspelling te wagen. Zij wezen er slechts op dat de laatste tijd de kansen voor Eisenhower gestegen zijn. Gallup gaf gisteren, onder alle voorbehoud, 47 pet. van de stemmen aan Elsenhower en 40 pet. aan Ste- ver.son. Over de resterende 13 pet. durfde hjj zich nog niet uit te spreken. Vol gens Gallup zullen de Staten New York, Illinois, Ohio en Californië de doorslag moeten geven. Naar schatting 55 millioen kiezers de grootste opkomst uit de geschiedenis van Amerika zullen vandaag beslissen, of generaal Eisenhower of gouverneur Stevenson in de komende vier jaar de V. S. en de wereld leiding zal geven. De weersvooruitzichten zijn over het algemeen goed. Dit maakt het vrijwel zeker, dat ongeveer 55 millioen kiezers naar de stembus zullen gaan en het record, dat met 49.820.000 stemmen in 1940 bij de strijd tussen Roosevelt en Wilkie ge vestigd werd, zullen verbeteren. Behalve de President en de Vice-President worden ook 432 leden van het Huis van Afgevaardigden, 34 senatoren en 29 gouverneurs van staten gekozen. De candidaten hebben gisteravond hun laatste oproep tot de kiezers gericht. Generaal Eisenhower heeft gisteren aan de vooravond van de verkiezingen voor radio en televisie een toespraak gehouden, waarin hij plechtig beloofde zich te zullen wijden aan „het winnen van de vrede". De strijd zou gericht zijn tegen het ..Goddeloze communisme". Veertig jaar in het leger, zo vervolgde Eisenhower, hebben mij de betekenis geleerd van vijf woorden: vrede, kwaad, eenheid, ver trouwen en hoop. Armoede moet als zodanig door de vrije mensen worden bestreden. Wij moeten een sociaal program hebben, dat zo doeltreffend is, dat geen leer stelling van politieke wanhoop wortel kan schieten. Het communisme groeit echter niet alleen in de achterbuurten. De beruchtste communistische agenten van onze dagen stonden niet in de rij voor brood, toen zij het verraderlijke In" alle vroegte zijn vandaag in de Verenigde Staten de presidentsver kiezingen begonnen. De eerste staat waar gestemd werd was Massachu setts, waar de stem bureaux om twaalf uur 's nachts reeds open gingen. In het plaatsje Sharon in New Hampshire, waar de stemming ook te middernacht begon, waren in 7 minuten tijd 32 stemmen op Eisenhower en 14 op Stevenson uit gebracht. Slechts 48 inwoners van Sharon zijn stemgerechtigd. In 1943 kreeg Truman hier 4 stemmen te gen de republikein Dewey 21. De kiezers kwamen gisteravond in een schoolgebouw tezamen voor een oliebollenfuifwaarna gestemd werd. Sharon ligt in de uitlopers van het Monadnock-gebergte. Het teil 60 imvoners. Op het schoolgebouvj was het portret van Abraham Lincoln aan gebracht. besluit namen, om de Sovjet-Unie te dienen." Zij kwamen maar al te vaak voort uit kringen, die geen materiële nood kenden, zo vervolgde Eisenho wer. In Chicago vroeg gouverneur Steven son de Amerikanen hun oren te sluiten „voor de laffe stemmen van haat, vrees en achterdocht", welke tot onze vernie tiging zouden kunnen leiden". Hij vroeg de bevolking om zelfvertrouwen „waar- Spanje's hoogstgeplaatste militaire en politieke leiders zijn Zaterdag onder lei ding van Franco bijeengekomen en hebben hun definitieve goedkeuring gehecht aan de overeenkomst met de Verenigde Staten, op grond waarvan in ruil voor bases dollarhulp ontvangen zal worden, aldus verneemt A. P. uit Madrid. Een absoluut betrouwbare woordvoerder heeft, aldus A. P., verklaard: Alle moeilijk heden zijn uit de weg geruimd er., de overeenkomst zal, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, vóór het einde van deze maand getekend worden. Het be sluit werd genomen tijdens de derde zitting, welke de Spaanse nationale defen sieraad dit jaar heeft gehouden. Alle drie die zittingen waren gewijd aan de onderhandelingen met de Amerikanen. Het was Zaterdag echter de eerste maal, dat burgerlijke ministers aanwezig waren. De zitting werd bijgewoond door: Franco, luitenant-generaal Juan Vi- gon, hoofd van de generale staf en de eerste onderhandelaar met de Amerikanen, Admiraal Salvador Mo reno, minister van Marine, luitenant- 1 Na een langdurige ziekte is de echtge note van de Amerikaanse filmster en zanger Bing Crosby 2 November in Be verly HM op veertigjarige leeftijd overleden. Mevrouw Crosby, die beter bekend was als Dixie Lee, stond in Hollywood bekend als een voorbeel dige echtgenote en het huwelijk tussen Bing en haar gold dan ook als een unicum in deze filmstad. generaal Gonzalez Gallarza, minister van Luchtvaart, Alberto Martin Ar- tjo, minister van Buitenlandse Za ken, Francisco Gomez Llano, minister van Financiën en Manuel Arburua, minister van Handel. De woordvoer der verklaarde, dat Artajo gemachtigd was de formele overeenkomst op de basis van het accoord, waarover tech nici van beide landen het eens wer den, op te stellen ii) samenwerking met de Amerikaanse ambassadeur Lin coln MacVeigh. Volgens de woordvoerder omvat het accoord de volgende punten: 1. Reeds door het Congress goedgekeurde Ame rikaanse financiële hulp ten bedrage van 125.000.000 dollar voor economische en militaire bijstand, op basis van strik te prioriteit, zoals overeengekomen door de deskundigen van beide landen. (Als voorbeeld van de werking van de over eenkomst noemde de woordvoerder een „strategisch belangrijke" verkeersweg van Gibraltar naar Irun, welke volgens Amerikaanse voorschriften aangelegd zal worden. Hiervoor leveren de Ver enigde Staten alle bulldozers, wegwal- sen en andere machines, die nodig blij ken te zijn, terwijl Spanje de arbeids krachten en grondstoffen bijdraagt.). 2. Herbewapening van Spanje's leger, luchtmacht en marine, voor zover die door de Verenigde Staten noodzakelijk geacht wordt. (De Spaanse marine zou b.v. aan een permanente Amerikaanse militaire en economische missie kunnen voorstellen de kruiser Canarias te mo derniseren. De missie bepaalt dan in hoeverre dit project noodzakelijk is. Dan zullen de Verenigde Staten alle radar- en andere materiaal leveren, ter wijl Spanje voor de grondstoffen en arbeidskrachten zorgen zal. 3.) Een al gemene Spaanse machtiging voor het ge bruik door Amerikaanse strijdkrachten van marine-, lucht en legerbases of de gemeenschappelijke bouw van nieuwe fcases. Al die bases blijven echter onder de Spaanse vlag. De 52-jarige D.U.W.-arbeider H, Lo- mans, uit Maastricht, is gistermiddag in de kiezelgroeve te Vijlen (L.) door neei vallend zand en steen bedm- ven. Toen men hem uit zijn benarde positie had verlost, kon de dokter alleen nog de dood vaststellen. L. was gehuwd en had vijf kinderen. De Britse minister van Koloniën, Oli ver Lyttleton, ver blijft, zoals bekend, op het ogenblik in Kenya, om zich op de hoogte te stellen van de terreur- activiteit van de Mau Mau-organisa- tie. In Fort Hall ontmoette de mi nister het opper hoofd Njiri, het enige Kikuyu-stam- hoofd, dat aan de wraak van de Mau Mau-leden ontsnapt is. Na rpp beraad heeft de regering be sloten tot voortzetting van de stenn aan de ontwikkeling van de Nederlandse vliegtuigindustrie en tot het afbouwen van het Nationaal Luchtvaartlaborato rium volgens een beperkte opzet. Aldus deelt minister Algera mede in de toe lichting op het wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting 1952 van Verkeer en Waterstaat. Weliswaar heeft de regering reeds vry spoedig na de bevrijding een be slissing in positieve zin genomen, doch wegens de financiële toestand van ons land zag zij zich later genoodzaakt zich terzake opnieuw te beraden. De thans uitgebrachte adviezen wettigen de voortzetting van de steun aan de indus trie en de uitvoering van de plannen betreffende het N.L.L. De regering wijst er op dat de Ne derlandse vliegtuigenindustrie in staat is met goede resultaten vliegtuigen naar eigen ontwerp te vervaardigen. Fokker heeft reeds 84 S 11 en (of) S 12-les- vliegtuigen aan binnen- en buitenland se afnemers afgeleverd. 150 stuks zijn voorts in licentie in Italië gebouwd. Enige buitenlandse vliegtuigfabrieken voeren momenteel onderhandelingen met Fokker over een aan hen voor dit vliegtuigtype te ver lenen licentie. Een S 11 en een S 12- vliegtuig zijn eind September op ver zoek en voor rekening van de Ameri kaanse Fairchildengine and Airplane Corporation naar de V.S- verscheept om aldaar te worden gedemonstreerd- Enige tijd geleden werd ook aan de Fairchild-fabrieken een optie verkocht op een licentie voor de door Fokker ontwikkelde lesvliegtuigen, Deze optie betrof ook de met succes in opdracht en voor rekening van het N.I.v. ont wikkelde Fokker S 13 een tweemo- torig oefenvliegtuig voor de voortge zette opleiding en Fokker S 14 een éénmotorig straalvliegtuig voor de opleiding van vliegers op straaljagers- Op de Fokker S 14 heeft de Neder landse luchtmacht reeds een order voor 20 stuks geplaatst. Voor dit vliegtuig -ype het eerste ir Neder land ontwikkeld straalvliegtuig bestaat grote belangstelling in het buitenland. In de afgelopen maanden werd het prototype beproefd door of ficiële testteams van zeven landen, waaronder de V.S.. Engeland en Frankrijk. Deze tïstteams brachten zonder uitzondering zeer gunstige rapporten over de S 14 uit. De Fokkerfabriek heeft voorts reeds geruime tijd in opdracht van het NI.V- en in overleg met de K.L.M. de even tuele ontwikkeling an een verkeers vliegtuig ter vervanging van de Dou glas DC 3 in studie. De tot nu toe bereikte resultaten geven het vertrouwen, dat de tot stand gebrachte samenwerking tussen het Rijk en de zelfontwikkelende vliegtuig industrie tot gunstige resultaten zal leiden- De voortzetting van het tot dus ver gevoerde beleid maak verdere in vesteringen noodzakelijk. Zo zal de afbouw van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium moeten worden voltooid. De investeringen, welke van 1952 tot en met 1955 nodig zullen zjjn voor de afbouw van het NX. zullen on geveer f 10.000.000 bedragen. Voor het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling is in 1952 ir to taal f 3.140-000 nodig. De Rijksluchtvaartschool moet van Gilze-Rijen naar Eelde verhuizen. De totale kosten voor de bouw van de nieuw e Rijksluchtvaartschool wor den geraamd op f 6.000.000, terwijl aan genomen wordt dat de bouw in het midden van 1954 voltooid zal zijn. op de grootheid van ons land steunt". Daarna zei hij: „Indien uw beslissing gen. Eisenhower en de Republikeinse partij is, dan zal ik een ieder, die op mij zijn stem uitgebracht, heeft, vragen deze uitspraak op de traditionele Amerikaanse sportieve manier te aan vaarden. Indien u mij verkiest, dan zal ik hetzelfde van de Republikeinen vragen en ik zal onze Heer vragen een werktuig voor Zijn vrede te mogen zijn". Als de eerste taak van de nieuwe president noemde hij een „oplossing, regeling en een wapenstilstand" in Korea. „Maar Korea is slechts één as pect van. de communistische samen zwering fegem de vrije wereld" De Amerikaanse Republikeinen had den in de ochtendbladen van gisteren een opvallende advertentie geplaatst, met het doel een uitweg te vinden voor het probleem, waarvoor zij zich op de laatste dag voor de verkiezingen gesteld zagen. Eisenhower, de Repu blikeinse candidaat, en Stevenson, zijn Democratische concurrent, zouden Maandagavond beiden voor het laatst voor de televisie spreken: Eerst Eisen hower, daarna Stevenson en vervol gens weer Eisenhower. De Republi keinen wilden voorkomen, dat dege nen, die naar de eerste uitzending zou den, kijken ook de tweede, die van Stevenson, zouden zien. In de adver tentie. die zij in de ochtendbladen hadden, werd gezegd: „Vanavond spreekt Eisenhower voor de televisie en de radio van 10 u. tot 10.30 u. Wij dringen er bij u op aan naar hem te luisteren. Wij stellen u voor uw toestel om 10.30 uur uit te schakelen en iets voor u zelf te gaan doen. Wek vervol gens uw kinderen, haal hen tijdig naar beneden om te 11 uur te kunnen kij ken of luisteren naar een van de be langrijkste uitzendingen in de geschie denis van televisie en radio. De Amerikaanse kappers hebben hun klanten naar hun mening over de uit slag der presidentsverkiezingen ge vraagd. Het resultaat hiervan was, dat 208.836 klanten het op de Democraat Stevenson en 203.140 op zijn Republi keinse mede-candidaat Eisenhower hiel den. Gezegd wordt, dat de kappers het met dit opinie-onderzoek gedurende meer dan twintig jaar, met één uitzon dering, bij het rechte eind hebben ge had. iVan onze Haagse redacteur) Mr. ir. B. W. Haveman, Commissaris voor de Emigratie, heeft Maandag te Den Haag naar aanleiding van berich ten over emigrantenschepen die onvol doende bezet vertrokken, verklaard, dat bij een zo omvangrijk vervoerspro bleem als ten uitvoer moet worden ge legd voor de emigratie het onvermijde lijk is dat er open plaatsen lijven. Emigranten zijn geen stukgoederen, die men van de ene boot op de andere kan zetten. Men houdt dus het risico van zowel tekorten als overschotten op de ver voerscapaciteit. Men zou het in de richting van minder capaciteit kunnen zoeken, doch de consequentie is dan, dat zich gevallen zullen voordoen, waarin emigranten niet kunnen ver trekken en uitstel van vertrek leidt in de praktijk vanwege factoren als het verkrijgen van werk en behuizing tot afstel van emigratie. Overigens sprak de heer Haveman tegen, dat, zoals wel beweerd is, met name de schepen „Fairsea" en „Johan van Oldenbamevelt" naar Australië zouden vertrekken met grote aantallen open plaatsen. Dit is, aldus spr„ niet het geval, ten eerste omdat de op het eind van de vo rige week afgekondigde opheffing van het toelatingsverbod voor bepaalde ca- In Rolde (Gr.) is de 64-jarige bakker K.P. op tragische wijze om het leven gekomen. Men vond even buiten het dorp de kar, waarvoor een paard ge spannen was, in de sloot. Maar van de bakker geen spoor. Toen men de wagen op het droge had gebracht, bleek het slachtoffer eveneens in de sloot te lig gen. Hij was verdronken. Ups en downs Hoe zwaar een zak ce ment wel is, heeft een brave metselaar in Aar- hus, een zekere üoeren- sen, tot zijn verariet moe ten ondervinden. Hij probeerae de zak cement te laten zakken' van de tweede verdieping van een huis en maakte aaarbij volgens alle re gelen van de kunst ge- oruik van een touw en katrol, maar ae zak ce ment was zwaarder dan de metselaar en hup ging hij naar boven. Met een plof Kwam de- zak cement op de grond terecht, en hupging de metselaar w^er naar beneden. Toen hij op de grond lag, leek het hem beter het touw los te la ten, om een tweeae luchtreis te voorkomen en boemkwam ae zak cement op zijn hoofd terecht. Soerensen ligt nu in het ziekenhuis met een her senschudding en ettelijke kneuzingen Hij maakt het tamelijk goed. Sprong naar de vrijheid De Zuid-Slavische voet baltrainer Branko Pekarsi heeft Zondag door een vracht van een sprong de vrijheid verworven. Aan de Italiaanse grenswacht vertelde hij, dat hij naar de afrastering was gewan deld, die de scheidslijn tussen Italië en Zuid-Sla- vië aangeeft, zonder de aandacht van de Zuid- Slavische bewakers te trekken. Toen nam hij plotseling een aanloop, sprong over de afraste ring heen en rende naar een post op Italiaans ge bied. „Het waè een van de beste sprongen uit mijn hele loopbaan", vertelde hij later Hardnekkig In 1933 beklaagde een lezer van de L ondense „Times" zich in een inge zonden stuk „over de be lachelijke tennisspelregel, dat de server tweemaal mag serveren." De brief was onderte kend met „Een zestigja rige." De schrijver moet een van de geduldigste en meest vastbesloten bewo ners van de Britse eilan den zijn. In 1943 schreef hij n.l. opnieuw een ingezonden stuk, waarin hij zich over dezelfde regel beklaagde. De brief was ondertekend met „een zeventig jarige." Sindsdien zijn er enkele moeilijke oorlogs- en vredesjaren verlopen, maar deze week was hij weer op het appèl. Een brief met dezelfde klacht had hij nu ondertekend met „een tachtigjarige." Professoraal Professor Attillio Levi is tot een boete van 4.000.000 lire (ongeveer 24.500 gulden) veroor deeld, omdat hij in Juli 1948 een aantal belang rijke examen-opgaven kwijtgeraaKt was. Tenge volge van dit verlies moesten alle examens in Italië, in afwachting van nieuwe opgaven, uitge steld worden. Professor Levi hield vol, dat de opgaven hem tijdens een tramrit ont stolen waren. Volgens de rechtbank had het verlies de Italiaanse staat een verlies van 22.000.000 lire circa 135.000 gulden) be rokkend. Professor Levi kreeg opdracht „ter ge deeltelijke vergoeding van de schade als gevolg van zijn nalatigheid" een bedrag van 4.000.000 lire te betalen. tegorieën immigranten in Australië de gelegenheid schept om meer Nederlan ders op deze schepen te vervoeren, en ten tweede omdat door samenwerking van de Nederlandse instanties met de „International Organisation for Migra tion" ((vroeger „Piccme" geheten) er ook buitenlandse emigranten meegaan. De schepen zullen volgens mr. Have man voor 90 pet. bezet vertrekken. Groesbeek is gistermiddag in op schudding gebracht door zwijnen, die op klaarlichte dag door de dorpsstraten en de tuinen renden. Uit de richting Reichswald kwamen ze naar het dorps centrum, waar de rijkspolitie er een zevental signaleerde. De beesten renden als razenden over de landerijen en zoch ten tussen de huizen een wijkplaats. Ze werden overal door de dorpsbewoners opgejaagd. Bij een gezin, waarvan de echtelieden in de keuken zaten, kwam een der zwij nen door de achterdeur naar binnen, waarna het beest een inspectie in het achterhuis hield, en vervolgens even in de keuken kwam neuzen. Toen de dieren later in de verschillende bossen een schuilplaats vonden, zijn enkele boswachters met het geweer er achter aan gegaan. Er zijn vermoedens dat de zwijnen, door honger gedreven, zich tussen de mensen hebben begeven, maar er wordt ook gedacht aan een jacht op Duits gebied. „Een unieke start" noemde men de opstijging van de luchtballon „Henri Dunant" die deze week, op doorreis naar Griekenland, aan de rivier de Lim- mat opsteeg. Hiermede is de pogina- van de Nederlandse balloncommandant Boes man, om van het kleinste plein van Zurich te starten, uitstekend gelukt. Duizenden hadden een plaats ver overd op het oude Burchtplein, maar nog veel meer toeschouwers stonden op de heuvelhellingen rond Zürich om ge tuige te zijn van de laatste vaart van de Nederlandse ballon, voordat de tocht naar Athene wordt ondernomen. Ter herinnering aan deze succesvolle pres tatie heeft de bekende Zwitserse ballon commandant en luchtschipbestuurder G. Eberhardt aan balloncommandant Boes man en ballonmeester C. de Vos Kloot wijk een ere-penning uitgereikt. Op het landbouwbedrijf van de heer Korenblik in Den Wildenbosch (ge meente Vorden) is pseudo-vogelpest ge constateerd. Op last van de Veeartsenij- kundige Dienst te Zutphen is de gehele pluimveestapel, ruim 100 stuks, afge maakt. Wie langzaam gaat, gaat zeker; wie zich haast, begaat dwaasheden Advertentie Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind. aanvan kelijk Zuidelijk, later Zuid-Westelijk tot Westelijk. Vannacht zachter, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon: 7.42—17.05. Maan: 18.58—12.18. Aan het Damsterdiep te Groningen heeft een automobilist 's avonds in het donker een motorrijder aangereden. De man werd in het water geslingerd en brak een been. De automobilist stopte, keek even uit het portier en reed toen snel door. Het slachtoffer is door ande ren op het droge gebracht en naar het ziekenhuis gebracht. Gelukkig was er iemand die zich het nummer van de auto wist te herinneren en zo kon deze onbehoorlijke chauffeur des avonds in Groningen worden aangehouden. Er wordt volgens „La Libre Belgi que" in de BelgischNederlandse grensstreek opnieuw een levendige smokkelhandel gevoerd in Nederlandse boter. Het gaat thans niet meer om aankopen door particulieren in Neder land van kleine hoeveelheden boter, aoch het betreft gehele ladingen boter, die clandestien de grens worden over gebracht. De douane zou machteloos staan, aldus het blad. Zich inspirerend op de film „Het banket der smokkelaars", die thans in de Belgische theaters draait, heeft een smokkelaarsbende kortgeleden aan de Belgische zijde van de grens een groot bal georganiseerd ter gelegenheid van de honderdduizendste kilo boter, wel ke zij frauduleus in België had inge voerd. De deelneming aan het feest was zeer groot, doch de douanebeamb ten, die ook een uitnodiging hadden ontvangen, hadden het beter gevonden er toch maar niet heen te gaan. Volgens „La Libre Belgique" wordt de hoeveelheid boter, die in 1951 van Nederland naar België werd gesmok keld, op 8 millioen kilo geschat, eevi waarde vertegenwoordigend van uOO millioen fr. Ook zouden er op het ogenblik veel kachels en haarden uit Nederland naar België worden gesmokkeld. De vaste koers van de Nederlandse gulden meent het blad voornamelijk te mogen toeschrijven aan de grote vraag, die naar deze valuta bestaat van de zijde der Belgische smokkelaars. Het blad betoogt tenslotte dat van Nederlandse zijde niets gedaan zou worden tegen deze smokkelhandel en dat men sedert enige tijd zelfs het toezicht m de grensstreek vrijwel zou hebben opge heven. Men zou verwachten dat de houders van de clandestiene zenders enkele da gen nadat zon twintig clandestiene aetherbedervers flinke straffen kregen opgelegd door de Asser Politierechter, wel wat rustiger zouden gijn. Maar de schrik zit er nog steeds niet in, want Zondag kon men nog steeds verschillen de clandestiene zenders beluisteren. Ook nu weer in de meeste gevallen grammofoonplaten-programma's doch enkele malen zelfs „eigen artisten".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1