Drie gobelins Donderdag naar Nijmegen en Maastricht Bezitsvorming werknemers moet worden gestimuleerd 52 Velsens woningbouw plannen In 9 étappes 7.400 woningen Uitgeverij van de Camera99 bestaat tweehonderd jaar BLIKSEMAFLEIDERS O Restauratie nam zeer veel tijd in beslag Drs. Derksen spreekt voor Adelbert en A.K.W.V. Erven F. Bohn portretteerden zich in fraai herden kingsgeschrift |-Brieven van lezers-] Zouteloze zoutjes GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS HERINGA WUTHRICH m WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 „LIMELIGHT" MET KERSTMIS IN HAARLEM Don Camillo" komt na Chaplin FILMAVOND „HERW. LEVENSKRACHT" Burgerlijke Stand Vrachtauto ramde winkelpui 12^-JARIG PRIESTER FEEST KAP. J. KONING R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek A anwinsten Jeugdbibliotheek Faillissementen Waterstanden Waardig en waardevol Haarlems bedrijf Bromfietsendief meldde zichzelf Biljarten Districts-aalmoezenier benoemd TAFELTENNIS Beurs van Amsterdam -8 Dit gobelin i» bestemd voor de Prinsenkamer van het gemeentehuis van Maas tricht. Het stelt voor de doortocht en vernietiging van het Egyptische leger in de Rode Zee. De figuur met de stok in de hand Is Mozes. Deze week zijn in de werkplaats tot herstel van antieke textiel te Haarlem drie gobelins klaar gekomen, welke Don derdag op transport gesteld zullen wor den naar Maastricht en Nijmegen, waar zii zoals vroeger een plaatsje zul len krijgen in het gemeentehuis van deze steden. De gobelins waren dusdanig verweerd en door de tand des tijds aangetast, dat een restauratie alleszins noodzakelijk was. Naar Nijmegen gaan twee wand tapijten, die toegevoegd zullen worden aan de reeds in Mei gerastaureerde doek, „de Buizerd" genaamd. De verdures, zoals ze in de vakterm geheten zijn, werden in 1665 door een zekere v. d. Geucht uit Dellt geweven naar een ont werp van een tot nu toe onbekende meester, van wie men slechts weet. dat hij een Nederlander was. De twee wand tapijten, die uitsluitend een decoratief karakter bezitten, maken deel uit van een serie van acht, waaronder zich twee wapen-tapijten bevinden. De Prinsenkamer van het Maastricht» raadhuis zal verrijkt worden met een. gobelin, voorstellende de doortocht en de ondergang van het Egyptische leger in de Rode Zee. Voor de restauratie van dit wandkleed, dat in 1735 vervaardigd werd door de Brusselse wever Francois v. d. Borght naar een ontwerp van Abram van Diepenbeeck, heeft men zes volle jaren nodig gehad. Ook hier is het een onderdeel van een serie, be staande uit vijf tapijten, waarvan er reeds drie volledig hersteld zijn. Aan de grootste, die acht en halve meter lang is. wordt thans in de werkplaats ge werkt; men verwacht dat eind 1953 be- Advertentl* Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 13.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Twee belangrijke films, die in de theaters van de grote steden lopen of deze week in roulatie komen, staan in het brandpunt van de belangstelling, n.l. „Don Camillo" met Femandel in de hoofdrol en „Limelight" van Charlie Chaplin. Wij hebben eens geïnformeerd wanneer deze films in Haarlem te ver wachten zijn en vernamen toen, dat „Limelight" met Kerstmis tegelijk in Rembrandt en Luxor gaat draaien met de nodige prolongaties. Mede daardoor en om andere bioscooptechnische rede nen zal „Don Camillo", welke film ook in Luxor komt, dit jaar niet meer in Haarlem te zien zijn, maar wel on middellijk aansluitend aan „Lime light." Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht heeft gisteravond aan zijn honderden medewerkers (sters) de nieu we film van Kees Strooband laten Zien. Voorzitter, de heer B. Reijnders, dankte in zijn welkomstwoord de zeer vele aan wezigen voor de ijver bij de lijstencol- lecte, speldjesdagen op de openbare weg en kerkcollecte. Als beloning daarvoor werd deze film gedraaid. Daarna gaf hij een financieel overzicht van de be haalde resultaten. Hierna werd de film vertoond. Het begon met het onderzoek naar de tuberculosebacil door de Duitse geleerde dr. Robert Koch, terwijl de camera daarna de bestrijding, de gene zing en de nazorg in het sanatorium Berg en Bos te Bilthoven liet zien. Zeer duidelijk werd in beeld gebracht het ontstaan der tuberculose in de woning krotten, door de onhygiënische levens wijze is het alleszins verklaarbaar, dat de tuberculose gretig voedsel vindt Het is een film, welke de moeite waard is, gezien te worden en met goede propa gandistische inslag. De heer L. Luisterburg, propagandist van Herwonnen Levenskracht, hield daarna een propaganda-rede, waarin hij pleitte voor een ruime donateursactie, om het werk van Herwonnen Levens kracht te kunnen uitbreiden. Een vrolijk filmpje zorgde voor de ontspanning. De aanwezigen hebben volop genoten. Hedenavond gaat de film voor genodigden. GEBOREN: M. M. G. M. Swart— Smith, W. E. BeuteKok, A. Engel Sluiter. A. J. M. LokScholte, P. A. van Dijkvan Tichelhoven, A. Buijsman Jong, E. P. HouwelingWoudenberg, allen een zoon M. M. Brands—Kloos, M. F. Kok- van Dam, J. C. BruijnHuijsman, M. H. HaijeKusen, allen een dochter. GETROUWD: P. A. Langerveld en T. van der Most, J. E. Bloemen en N. B. de Boer. OVERLEDEN: E. TollenaarJens, 74 j„ Timorstraat; Chr. M. Top, 66 j., Fuhropstraat; J. L. van der Linden Klink. 64 j„ Rijnstraat; W. Buurman, 59 j„ Zomerkade; W. H. Biete, 81 j„ Spaar - ne, P. Pirovano, 81 j„ Wouwermanstraat; M. J. van Eeden, 47 j., Amsterdamse vaart. gjn 1954 de restauratie voltooid zal zijn. De werkplaats, die onder leiding staat van mej. dr. G. van Ysselsteyn, begon voor de oorlog reeds met het herstellen van hoeken; het eerste, dat aan een res tauratie werd onderworpen, was „De val van Damiate". Thans zorgt een uitge breide staf van personeel voor het tech nisch gedeelte van de restauratie, ter wijl mej. van Ysselsteyn zich meer met de afkomst en de verwikkelingen, die rondom de gobelins als historische spin- neraggen zijn geweven, bezig houdt. Verschillende series worden momenteel onder handen genomen, zoals bijvoor beeld de Aeneas-serie, die aan de ge meente Nijmegen toebehoort. FILMS Rembrandt: „Verboden te kussen" (Too Young to kiss). June Allison, Van Johnson. Toegang alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 3.15 uur. Cinema Palace: „Zondige grenzen" (Sün- dige Grenzen). Dieter Borsche. Inge Egger. Toegang 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: ,-,De avonturen van Casanova", Italiaanse film. Vittorio Gassmann. Toegang 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wij zijn allen moordenaars" (Nous sommes tous des assassins). Toegang 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dins dag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Kassa van 103 en na 6 uur. Lido-Theater: „De mensen zullen welzeg gen" (People will talk). Cary Gant, Gene Crain. Toegang 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bente van de Zonnehoeve". Tove Maes. Toegang alle leeftijden. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zoon van Zorro", Toegang 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 5 November Minerva: „Vara Tournee", aanvang 8.15 u. Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging „Thalia": „Spoken", aanvang 8 uur. Gem. Concertgebouw: Kinderkoor „De Nachtegalen", aanvang 7.30 uur. Gebouw St. Bavo: Film „Herwonnen Le venskracht", aanvang 8 uur. Donderdag 8 November Minerva Theater: Filmavond voor de Kath. Middenstandsbond. „Het schot is te boord" van v. d. Horst en de film „Langs onbegaande wegen", aanvang 8 uur. Donderdag 8 November ^StadsschouwburgR.K. Toneelvereniging „Spoken", aanvang 8 uur. „Thalia": Gistermorgen omstreeks kwart voor acht, had in de Grote Houtstraat hoek Ged. Oude Gracht een aanrijding plaats. Een vrachtauto rijdende in de Grote Houtstraat wilde voorrang verlenen aan een motorcarrier, welke van de Ged. Oude Gracht af naar het Verwulft reed. De bestuurder van de vrachtauto kon evenwel een aanrijding niet voorkomen, reed het trottoir op en vloog tegen de winkelpui op van de corsettenzaak op de hoek. Stukken hardsteen vlogen overal in het rond en de étalage-ruit ging aan scherven. De vrachtauto werd aan de voorzijde deerlijk beschadigd. Van de vier inzittenden liepen twee ver moedelijk een lichte hersenschudding op, twee anderen snijwonden aan de han den en enige schaafwonden aan het voorhoofd. De secretaris der Alg, Kath. Werkge versvereniging drs. J. H. Derksen, die gisteravond voor een gezamenlijke ver gadering van de Haarlemse afdelingen van Adelbert en A. K. W. V. een inlei ding hield over „Bezitsvorming", legde zijn auditorium de vraag voor, of de tijd voor bezitsvorming wel rijp genoeg genoemd mag worden. Als antwoord hierop meende hij, dat naast de grote betekenis, die in de katholieke werkge verskring aan dit bezitsstreven wordt gehecht, zeker als een van de belang rijkste redenen om dit onderwerp in het brandpunt te plaatsen dient te wor den aangemerkt dè ruime mate van be langstelling voor dit probleem in het kamp 'van de christelijke vakverenigin gen, die hier anders tegenover staan dan het N.V.V.. dat, marxistisch-collec- tivistische afkomst niet verloochenend, inzake de bezitsvorming een aarzelend standpunt inneemt. B(j de vorming van bezit geldt, al dus drs. Derksen, een maximale zelf werkzaamheid, welke voor de ontwik keling van de menselijke persoonlijk heid onmisbaar is, als een van de voor naamste eisen; immers door „spreiding" wordt bezitloosheid niet tot een oplos sing gebracht. In gebeurtenissen uit de historie meende hij een bewijs voor de ze stelling te vinden. De eis der zelfwerkzaamheid brengt voor de persoon, die tot bezit wil ge raken de consequentie mee, dat hij dan pas een beroep op steun kan laten gel den, indien de spaarzaamheid door hem zelf beoefend wordt binnen de grenzen der mogelijkheden. Deze steun, aldus spreker, kan ver leend worden door de overheid, door de vak- en standsorganisaties en door de ondernemers. Een vorm van steun, geëigend voor de overheid, bestaat bijvoorbeeld in het opruimen van verschillende obstakels, die een sta-in-de-weg vormen, zowel voor het sparen in het algemeen (geld ontwaarding en uitzonderlijk hoge be lastingen) als voor het verwerven van objecten in het bijzonder. Met name dacht de heer Derksen aan de discri minatie in de sociale uitkeringen, zo als deze valt waar te nemen bij de ouderdomsuitkeringen op grond van het bezit van een eigen woning. Het slaken van de al te straffe bin dingen en bepalingen in de loonpoli tiek. waardoor de ondernemer geremd wordt in zijn streven naar bezitsvor ming onder zijn werknemers, noemde hij een ander aspect van overheids steun. Het beroep op steun van de kant der vak- en standsorganisaties der werkne mers bestaat, naast intensieve en vol hardende propaganda voor de bezits vorming. in een overtuigde medewer king. De plicht, die de ondernemer ten deze heeft, is een onderzoek naar mo gelijkheden in eigen bedrijf en tevens bestudering van methodes, door middel waarvan eventuele mogelijkheden tot verwezenlijking kunnen worden ge bracht In verband met een mogelijke sa menwerking tussen ondernemer en werkgever, noemde hij een in Frank rijk bestaand systeem, dat werkt met een werknemersspaarbank, die ener zijds het sparen stimuleert, ander zijds het investeren mogelijk maakt, terwijl in de statuten een bepaling is opgenomen, die de percentages voor schrijft tot welk bedrag kan worden opgenomen. Als enige der meest in aanmerking komende objecten voor bezitsvorming noemde spreker een huwelijksuitzet, een huisinrichting, maar vooral een ei gen huis. Voor een technische uitwerking van de mogelijkheid, dat werknemers met steun van de werkgever doch princi pieel door zelfwerkzame spaaractiviteit een eigen huis konden verwerven, ver wees spr. herhaaldelijk naar het rap port „Samen bouwen", samengesteld door een uit de kring der AKWV ge constitueerde „commissie bouwsparen". Erop wijzend dat winstdeling vooral Advertentie HAAKLKM niet mag worden overschat als middel tot bezitsvorming, besloot drs. Derksen zijn voordracht met een oproep tot de werkgevers om serieuze aandacht te ge ven aan de mogelijkheid om in de eigen onderneming bij te dragen tot bezits vorming door de werknemers. Hij ver heelde daarbij echter niet, dat lang niet olie bedrijven zich daartoe lenen en dat de zorgen van de werkgever toch reeds velerlei zijn. Bij de levendige gedachtenwisseling, die daarop volgde, werd vooral naar voren gebracht, dat ook de pensioen voorziening dient te worden gezien als een uitnemende vorm van bezitsvor ming, waarvan de werknemers over 't algemeen nog te weinig overtuigd zijn. Vrijdag 14 November zal het 12% jaar geleden zijn, dat kapelaan J. Koning parochie van O. L. Vr van Zeven Smar ten priester gewijd werd. Dit feit zal op Zondag 16 November feestelijk door de parochie gevierd worden. Des morgens om kwart voor negen zal de jubilaris een plechtige Hoogmis opdragen en om half één wordt door de muziekvereni ging „St. Caecilia" een serenade gebracht Van half drie tot kwart voor vier is er gelegenheid om de jubilaris persoonlijk de hand te drukken in de zaal van 'de Catharinaschool aan de Rijksstraatweg. Des avonds om 7 uur is er een plechtig danklof. Aman: Mustapa, de dessajongen. Bothwell, J.: Jivan en de dertiende steen; Hafix en de zilveren maan. Carveth, L.: Angkot uit de wildernis. Coatsworth, E.: De jongen met de papa gaai. Hayes, S.: Hosj-ki, de Navajo-jongen. Holling, H. C.: Het Indianenboek. Kent, L. A. Avontuurlijke reizen met Magallaan; Avontuurlijke reizen met Vasco da Gama. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 4 November 1952 in staat van faillissement verklaard: P. Schuijt, timmerman, Haarlem, Bis schop Ottostraat 17. Rechter-Commissa- ris: mr. C. E. Muller. Curator; mr. G. J. H. de Leeuw te Haarlem. Chr. A. Duiin, koopman. Beverwijk, Burgerstraat 52. R.C. mr. C. E. Muller. Cur. mr. H. Colenbrander te Beverwijk. Wegens gebrek aan actief werden op 4 November 1952 opgeheven de faillis sementen van: S. J. Nijssen, handelende onder de naam of firma J. Nijssen, Was- en Strijkinrichting te Haarlem, Scheepma- kersdijk 23, te Haarlem, Cremerplein 22. R.C. mr. J. P. Petersen, Cur. mr. J. D. A. Viskil, te Haarlem. G. L. Thuis, te Hoofddorp, Marktplein lb, zaakdrijvende aan de Beetslaan 14. R.C. mr. L. W. M. M. Drabbe. Cur. mr. H. Jonker, te Haarlem. Wegens het verbindend worden van ie enige uitdelingslijst is op 3 Novem ber 1952 geëindigd het failllissement van; J. H. de Vilder, aannemer te Bever wijk, Populierenlaan 121, handelende or.der de naam Aannemersbedrijf J. H. de Vilder en Zn. R.C. mr. H. J. M. Co- kart. Cur. mr. Th. G. A. Mulder, te Be verwijk. Bij beschikking van de arrondisse ments-rechtbank te Haarlem dd. 1 No vember 1952 is voorlopig surséance van betaling verleend aan: 1. Pieter van Houten Sr., te Zaan dijk, Parkstraat 14. 2. Pieter van Houten Jr., te Wormer- veer, Zaanweg 14, zijnde de enige ven noten van de vennootschap onder fir ma Machinefabriek firma P. van Hou ten, gevestigd te Wormerveer, Zaanweg 16—17, met benoeming van mr. F. W. van Dijk te Amsterdam, wonende te Zaandam, Tuinstraat 3, tot bewindvoer der, terwijl het verhoor van de schuld eisers is bepaald op Maandag 5 Januari 1953, des namiddags te 2.15 uur. Als advocaat en procureur bij deze rechtbank is op 4 November 1952 be ëdigd: mr. J. A. M. Thijssen, te Zaan dam, Westzijde 51 a. Woensdag 5 November Hooe water: 5.38 u. en 17.46-u. Laag 'water: 1.11 u. en 13.27 u. Donderdag 6 November Hoog - water: 6.13 u. en 18.30 u. Laag water: 1.51 u. en 14.07 u. Het gebrandschilderde opaline-glasmozaïek, dat 'in verband met 't 75-jarig bestaan van de Gemeentereiniging vanmiddag namens het personeel overhandigd is aan het gemeentebestuur. Het geeft een voorstelling van verschillende perioden uit de rijke geschiedenis van de Gemeentereiniging. De compositie is van de heer C. Berinink. In het Investeringsplan der gemeente Velsen, met aanduiding van de urgen tie-klasse der daarop geplaatste objec ten, van welk plan men elders op deze pagina een uitvoerige bespreking vindt, wordt ook ruimschoots aandacht be steed aan de woningbouw in de ge meente Velsen. Daarbij is voor elke etappe, waarin dit investeringsplan zal worden verwezenlijkt, nagegaan, hoe veel woningen er gebouwd zullen moe ten worden, alsmede, voor zover moge lijk, waar deze zullen moeten komen. In de eerste urgentieklasse staan 1100 woningen vermeld, n.l. 20 in Velsen-N., terrein Dé Schulpen, 50 in. Watervliet, 40 in Oud-IJmuiden, 710 in Nieuw- p Zaterdag 8 November bestaat de Haarlemse uitgeverij „De Erven F. Bohn N.V." tweehonderd jaar, hetgeen wil zeggen, dat de heer Christoph Henrich Bflhn op die datum in 1752 zijn gilde-examen goed had afgelegd en daardoor de bevoegdheid kreeg zelfstandig het boekverkopersbedrijf in de ruimste zin uit te oefenen. Hij nam daartoe de zaak over van lzaak van der Vinne en sindsdien is de naam Bohn een begrip geworden in de uitgeverswe reld. Voor het publiek is de naam ten nauwste verbonden aan de Camera Obscura, die Nicolaas Beets het eerst aan Bohn aanbood. 0mdat zijn zuster met een van de firmanten gehuwd was. Ter gelegenheid van dit jubileum, waaraan geen enkele feestelijkheid ver bonden is, is een beknopte geschiedenis van het bedrijf verschenen, welke even consciëntieus verzorgd werd als alle uitgaven in de loop van de twee eeuwen. Het geschrift werd gezet uit de Romulus van J. van Krimpen en gedrukt door Joh. Enschede en Zn. te Haarlem, waarmede de laatste honderd jaren prettige vriendschapsbanden bestaan, maar waarmede daarvoor de Bohn's nogal eens overhoop lagen. Christoph liet o a. in 1760 eei. boekje in de Franse taal verschijnen, getiteld: „Traité des fleurs a Oignons", waarin Nicolaas van Kampen en zoons, bloemis ten te Haarlem, uiteen zetten, hoe men bloemen moest cultiveren. Wij zullen ons niet verdiepen in de familie-aangelegenheden, die eenter in teressant zijn om te lezen, maar ons be palen tot enkele frappante bladzijden in het kostbare boekje. Christoph begon zijn bedrjjf als uitgever en drukker in de Grote Houtstraat en in 1790 kocht Francois ter uitbreiding van het bedrijf het hoekhuis Grote HoutstraatVer- wuift. Dat perceel was voorzien van een gevelsteen, voorstellende „Het Ge kroond Oost en West-Indisch Worst- vat". Dat uithangteken wilde nij ver wijderen, maar de overheid verbood dat. De uitgeverij heeft vijf en tachtig jaar in dat pand gebloeid en ook heden liggen de varkens naast het worstvat nog steeds boven een schoenwinkel. N. G. van Kampen heeft door Bohn zeer veel uitgegeven, o-a. 24 omvang rijke deels oorspronkelijke, deels ver taalde wetenschappelijke werken, uit gegeven in ruim vijftig delen. In 1819, toen Frangois stierf, ontstond de naam, die thans nog bekend is: „De Erven N. Bohn". In 1839 werd opnieuw een win kelhuis ar.n het Verwulft gekocht om het kantoor meer ruimte te geven- De Camera verscheen in 18j9 en is sedertdien steeds een integrerend deel van de zaak geweest- Men mag hier wel van een unicum spreken in om vader landse letteren, want de stukken, wel ke Beets tussen zijn 22ste en 25ste jaar bundelde, behoren tot de meest gelezen, de meest besproken en geliefde litera tuur gedurende thans 113 jaren, of schoon de Camera aanvankelijk weinig opgang heeft gemaakt. Bohn durfde ln het begin maar een oplaag van 1150 exemplaren aan en het jaar daarop een van 1100. Eerst in 1851 werd een derde vermeerde druk in twee deeltjes ter perse gelegd. De tiende druk in 1878 werd geïllustreerd door Carl Sierig, wiens tekeningen door Beets zeer wer den geprezen. In onze tijd heeft Jo Spier door zijn illustraties nieuwe .aan dacht getrokken. In het gedenkboekje is de fotografie van een bladzijde opgenomen ait net kostenberekeningsboek van Bohn. Daaruit blijkt, dat de eerste druk van de Camera f 961.40 kostte. In Mei 1867 werd de heer J. K. Tadema in de directie opgenomen ten einde de boekdrukkerij, boek-, papier en muziekhandel onder de firma de Erven F. Bohn met de heer P- F. Bohn voort te zetten. Tadema was toen 24 jaar. Na het overlijden van P. F. Bohn kwam diens oudste zoon Francois in de zaak. welke deze tot 1885 samen leidde met de heer J. K. Tadema. In dat jaar r;ng hij naar Duitsland, waar na alle rechten op de uitgeverij en drukkerij op de heer Tadema werden overgedragen. Intussen had Tadema het besluit ge nomen achter zijn woonhuis aan de Ged. Oude Gracht door afbraak van een aan tal belendende percelen in de Franke- straat een nieuw gebouw te zetten. In de Frankestraat begon ook lzaak Enschede in 1703 een bescheiden drukkersbedrijf, waaruit de huidige drukkerij gegroeid is. Toen Tadema overleed, werden zijn twee zoons, van wie de eerste studeerde en de ander in Londen vertoefde, naar Haarlem geroepen. Zij aanvaardden dankbaar de hulp van de heer H. M. Kluit, die al twintig jaar in de zaak werkzaam was en van de meester-druk- ciclyi de Ged, Oude GfflC/it, een kostelijk ker H. C. Herzog. In die jaren werd besloten het maaifc- Het woonhuis van de familie Tadema schrift ,Önze Eeuw" uit te geven tegen over „De Gids". Allerlei schrijvers van naam verleenden hun medewerking, waardoor het aantal abonnees boven elke verwachting steeg. In het jaar 1909 werd de drukkerij, die 157 jaar had ge werkt, opgeheven, daar zij vernieuwd moest worden en het beter was de ruim te alleen aan de uitgeverij te geven en buitenshuis te laten drukken. De wijzi ging in 1931 in een Naamloze Vennoot schap bracht geen verandering in de leiding, totdat in. 1943 twee jongere me dewerkers in de directie werden opge nomen, Jelte Karei Tadema en P, A. Dijkema. In 1949 kwam J. L. Tadema na een vijftigjarige arbeid geheel onver wacht te overlijden. Het is in dit- korte bestek onmogelijk om de honderden belangrijke uitgaven van deze wereldbekende Haarlemse uit geverij te noemen, hoewei ze in het ge denkboek tussen het proza zijn opge somd. Wü kunnen het best overnemen hetgeen op de honderdste bladzijde van monument. Daarachter strekt zich tot aan de Frankenstraat de uitgeverij de Erven F. Bohn uit. het. boekje over de zaak gezegd wordt: „Hoewel een uitgeversbedrijf steeds aan de weg moet timmeren, hebben de Bohn's en hun opvolgers dat zo min mo gelijk gedaan en zich onthouden van zekere uitbundigheid of gestreefd naar „grootheid" in zaken. Met alle waar dering voor hen, die de lust en de krachten in zich hebben om een zo groot mogelijk terrein te veroveren om daar iets groots op te bouwen, gingen zij lie ver rustig hun weg. Zij hebben zich in de twee eeuwen van hun werkzaamheid op velerlei gebieden bewogen en menig belangrijk geschrift in het licht gegeven. Toch zal men weinige uitgaven van hen aantreffen, die een opzienbarende ver schijning zijn geweest, of daartoe voor het voetlicht zijn gebracht; wel echter talrijk waren de „fondsartikelen", welke vaak gedurende tientallen, jaren in vele drukken bleven voortleven. IJmuiden en IJmuiden-O., 36 in Velsen- dorp, 56 in Velserbeek, 50 in Driehuis. 88 in Santpoort-N. en 50 in Santpoort- Z. Klasse II vraagt 1200 woningen, n.l. 550 De Gilden (Velsen-N.), 350 Duin- wijk (Nieuw-IJmuiden), 50 in Driehuis, 200 in Santpoort-N., 50 in Santpoort-Z. en in klasse III zijn 900 woningen op genomen, waarvan 550 in Duinwijk (Nieuw IJmuiden), 50 in Driehuis, 250 in Santpoort-N. en 50 in Santpoort-Z. De klassen 4 tot en met 9 omvatten ieder 706 woningen. Klasse 4 voorziet in de bouw van 342 woningen in Duin- wijk, 50 in Driehuis, 262 in Santpoort- N.. 46 in Santpoort-Z. Klasse 5 vraagt er 661 voor Duinwijk en 39 voor Drie huis, klasse 6 maakt met 328 woningen Duinwijk vol en laat voor de resteren de 372 nog alle vrijheid van plaatsing toe. In de laatste 3 klassen laten de commissieleden zich niet uit over de plaats van de in elke klasse opgenomen 700 woningen. In totaal zijn ln het Investeringsplan 7400 nieuwe woningen opgenomen. De bouwkosten worden per woning ge raamd op f 13.000, zodat voor de bouw van deze woningen in totaal f 96 mil- lioen nodig zal zijn. Gisteravond meldde zich uit eigen be weging op het bureau van politie te Haarlem, de 48-jarige loswerkman M. K. uit Velsen. Hij vertelde in begin October een rijwiel met hulpmotor voor onbepaalde tijd te hebben gehuurd en deze twee weken nadien in Amsterdam aan een onbekende te hebben verkocht. M. K. is door de Haarlemse recherche naar Amsterdam overgebracht en aan de politie aldaar overgeleverd. Finale 4e klas. Zondagavond zijn in het café het Wa pen van Vlaanderen onder grote be langstelling de slotpartijen gespeeld van de persoonlijke kampioenschappen 4e klas K. N. B. B. district Haarlem. K. Hondong. die de beslissende partij won van D. Schoenmaker, veroverde hier mede het kampioenschap. Tijdens de kampioenshuldiging voerde het woord de heer Wagenaar, voorzitter district Haarlem, en de heer A. Slabbaert, voor zitter B. B. I. V. O., die tevens de prijs uitreiking hield. De uitslagen van Zondag luiden: de Bruin Harting J. v. d. Kroft F. van Kempen D. Schoenmaker K. Hondong Totale uitslag; 1. K. Hondong 2. D, Schoenmaker 10 3. C. de Bruin 4. J. Gerritsma 5. F. van Kempen 6. F. Harting 7. A. Pekel 8. J. v. d. Kroft 52 33 11 1.57 75 33 14 2.27 57 36 11 1.55 75 36 9 2.08 56 33 9 1.69 75 33 11 2.27 12 521 490 439 445 451 413 462 406 245 258 222 223 246 240 251 233 15 13 15 14 14 15 12 21 2.12 1.69 1.98 1.99 1.83 1.72 1.84 1.74 COMPETITIE F.B.H.O. A-klasse: ADO 2Oosten 44. Kam pervestKR 1 35, DWOTelescoop 0 8, KR 2—ADO 1 35, CentrumZand- voort 26. B-klasse: Kennemerland 2ADO 2 0 8, ADO 1Kennemerland 1 71, Oos tenH.West 26, DuvelshoekCentrum 26. C-klasse: KampervestH.West 44. BWKennemerland 62, KRCen trum 26, DuvelshoekTelescoop 62. D-klasse: DWO 2—ADO 2 0-8, ADO 1DWO 1 30. CentrumTelescoop 2 6, BW—H.West 7—1. E-klasse: KennemerlandBW 26, KampervestADO 1 08, OostenADO 2 5—3, H.West—KR 6—2. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft tot districtsaalmoezenier voor alle jongemannenwerk in het district Kennemerland benoemd kapelaan B. van Gastelen van St. Agatha. Het adres van de nieuwe districtsaalmoezenier is R.K. Pastorie, Breestraat 101, Beverwijk, telefoon 3610 (K 2510). Dinsdag 4 November werd in het Mi nerva Theater een 2de af-scheiösvoorstel» ling gegeven van Molière's „De Vrek", met in de hoofdrol Jan Musch. Het was zoals te verwachten een buitengewoon geslaagde avond. Hoe jammer was het echter dat bet slot van deze avond werd ontsierd door een Haarlemse fabrikant van zoutjes, die op het toneel was gekomen om na mens de directie van Minerva Jan Musch bloemen aan te bieden, maar tevens van de gelegenheid gebruik maakte om Jan Musch met vermelding van zijn fir manaam een hoeveelheid zouten koekjes in hét vooruitzicht tc stellen, hierbij de vergelijking trekkend dat de toneelkunst van Jan Musch n^ar rato even goed was als de zoutjes. Bij infor matie bleek de directie van Minerva hiervan niet op de hoogte te ziin ge weest, terwijl de leiding van het bewuste gezelschap haar verontwaardiging aan mij kenbaar maakte. Een zouteloze en weinig behoorlijke reclame. L. J. M. A. v. Weezenbeek. Heemstede. De directie van het Minerva Theater en de directie van het gezelschap Jan Musch verklaren hierbij uitdrukkelijk, dat het hun geheel onbekend was, dat een bezoeker van de voorstelling van ,De Vrek" op 4 November in zijn toe spraak tot de heer Musch op het toneel reclame zou maken voor een zoutjes fabrikant. Beide directies vinden het op treden van genoemd persoon buitenge woon ongepast. Directie gezelschap Jan Musch. Directie Minerva-Theater. Aan de bovenste helft van de rang lijst blijft het de R.K. teams voor de wind gaan, maar onderaan begint Ijet er voor Oranje Zwart toch wel zeer dreigend uit te zien. Zelf verloor het van Hotac met 73, terwijl een van de mede-candidaten (TOG 3) met 64 van GTTC 2 won, en daardoor zijn eerste winst boekte. Maar, zoals gezegd, boven aan is er troost te over. GTTC 2 ver sloeg het sterke TOG 2 met 82. Rapi dity haalde opnieuw de volle buit bin nen door HBC 2 met 73 te kloppen en Winfried 2 overwon Togido met 64. In klasse 2A prijken er vier R.K. teams aan de kop. Op de eerste plaats staat Winfried 4 met een punt voorsprong, maar met een wedstrijd meer gespeeld, Het versloeg Rapidity 3 met 73. HBC 3 nestelde zich op de tweede plaats door Te Zaanen2 met 91 te kloppen, terwijl TYBB Togido 3 met 64 versloeg. De vierde plaats wordt bezet door GTTC 3, dat ATT met 7—3 het nakijken gaf. In 2B waren de resultaten niet dave rend. GTTC 4 verloor, overigens eervol, met 64 van een van dé sterkste teams van deze afdeling. Heemstede 3. Win fried 3 en Oranje Zwart deelden de puntjes, waardoor eerstgenoemde lich telijk uit de running geraakte. Gelukkig staat Rapidity 2 op de tweede plaats, zij het dan ook dat het zelf niet speelde. Wanneer we deze week opnieuw een van de lagere klassen aan de beurt laten komen, zien we bij' de dames in 4A vier teams aan de kop gaan. Velsen 2 staat 'er het beste voor met 6 punten uit Idrie wedstrijden, maar- wordt op de voet gevolgd door TYBB 2 en' Winfried- 3 elk met 5 punten. De vierde plaats is: voor Rapidity, dat 4 punten behaalde: Ook in 2B behoort een R.K. team tot de koplopers. Het is Winfried 2, dat met Johez 2 en Prowano de eerste plaats deelt. Bij de dames derde klasse raakte TYBB lelijk achter op, door met 7—3 van Te Zaanen te verliezen. Het raakte weliswaar zijn derde plaats niet kwijt, maar staat toch een puntje achter op TOG, dat bij Winfried gelijk speelde, en twee op Heemstede dat Togido met niet minder dan 10—0 versloeg. GTTC be haalde zijn eerste overwinning door met 64 van Heemstede 2 te winnen. Uitslagen van 27 Oct. tot 1 Novembeï Heren. Klasse 1: RapidityHBC 2 73, ProwanoHeemstede 2 19, GTTC 2—TOG 3 4—6, TOG 2—GTTC 2—8, OZ Hotac 37. Klasse 2A: HBC 3Te Zaanen 2 91. Rapidit-y 3Winfried 4 3—7, ATT—GTTC 3 3—7. Togido 2— TYBB 4—6. Klasse 2B: Togido 3—ATT 2 3—7, Te Zaanen—Hotac 2 64. GTTC 4 Heemstede 3 46. OZ 2—Winfried 3 5—5. Klasse 3A: VGZ—HBC 4 8—2, Win fried 5GTTC 6 46, Heemstede 4 TOG 4 8—2, Prowano 3—OZ 4 64. Klasse 3B: GTTC 5Velsen 91, Rapi dity 4—OZ 3 0—10. DIOS 2—TYBB 2 46. Heemstede 6Hillegom 46. Klas se 3C: HBC 5—VGZ 2 3—7, DIOS—GTTC 7 9—1, Geel Wit—TOG 5 9—1, Johez— Heemstede 6 82. Klasse 4A: DIOS 3Togido6 82, TYBB 3—Johez 4 9—1, TOG 6—Heem stede 8 7—3. Klasse 4B: HBC 6—Velsen 3 9—1, Winfried 6—PSVH 2 6—4, DIOS 4—Togido 7 7—3. Klasse 4C: TYBB. 4— Heemstede 10 91, DokoJohez 2 010, OZ 5—DIOS 5 9—1. VGZ 4—Togido 5 19. Klasse 4D: Heemstede 7Velsen 4 73, Te Zaanen 3Johez 3 37, Hotac 4OZ 6 55, Geel Wit 2Rapidity 5 10—0. Dames. Klasse 3: WinfriedTOG 5Mï, Te Zaanen—TYBB 7—3, Heemstede— Togido 10—0, Heemstede 2GTTC 46. Klasse 4B: Togido 3Te Zaanen 2 46. Winfried 2TYBB 3 73, Heemstede 8 —GTTC 2 9—1, Johez 2—Te Zaanen 3 10—0, ProwanoDIOS 82. Klasse 4A: Prowano 2Rapidity 010, Togido 2— Winfried 3 4—6, Geel Wit—TYBB 2 2—8. TOG 2—Velsen 2 0—10, Johez—HBC 2 82. (Ongecorrigeerd)- Amsterdam, 4 Nov. 1952 De markt -opende vandaag voor interna tionale waarden enigszins gedrukt op het slotpeil van gisteren, doch aandelen Kon. Olie en Unilever wisten zich bij overi gens kalme handel vrij vlug te herstellen tot resp. 308% en 172. Cultuurwaarden openden, althans voor rubber- en suiker waarden vrij vast. De internationale waarden hieven per saldo t. o. v. gisteren op peil met uit zondering van Philips die een fractie moest prijsgeven. Scheepvaartwaarden zetten hun herstel verder voort en sloten merendeels- vast.. Staatsfondsen bleven nagenoeg op peil- (Nlet-otficiële soera) 3% Nederl. 1948 3PCt. Ned L950 3-3',<3 Nederiano 1941 3 Ned 6Z-«4 bei,-fac insciu Grtbk 4t 3 pCt Ned Bande) Mü eert A.K.U Van Berkels Patent Oalve-Delft eert van Gelder Kon. Boogovens eert. unüever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam Hubbei Holl Amerika Utn Kon N Stoomb. MD. Ned Schèepv'. Unie B.V.A. Del) Mtj eert. 921* Vorig Opening lsot 5/11 91ft 92 92% 93 ft 92 R 140% 148% 93 112% 140% 152 170% 195 149% 308% 72% '142% 134% 121% -83%- 61% 172% 15® 31134 73 Va 134%. 1214* 62%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2