Uit Vaticaanstad r Geen wedergeboorte Pruisendom in nieuw West-Duits leger MEXICO kan weer zebu's naar de Y.S. sturen In ruil: „hot dogs Belangrijke medebewinds- taken aan „Landbouw" D COMMISSIE-GROENEVELD WIJST VERLENGING DIVIDENDBEPERKING OP ECON. GRONDEN AF Op den duur meer vrijheid ta v. prijsvorming consumptiemelk Cltfffarine .4 Landbouw Egalisatiefonds 1952 laat overschot i.p.v. aanzienlijk tekort r v.. __J West-Duitse defensie-commissaris Gevangenisoproer in Columbus geëindigd Rapport aan Gentrum Staatk. Vorming Algemene verkiezingen in Indonesië Wetsontwerp spoedig bij het parlement Vier betrouwbare middelen in 1 tablet Broodgranen waren voornaamste oorsaak WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 PAGINA 4 Digestif Rennies om Zuurbrand te blossen; eek om zuurbrand te voorkomen! Winterseizoen begonnen; H. Vader blijft nog in Castelgandolfo; koppige laster in de Heilige Stad maar» Rijden of... stilstaan... jMMMMjjjl J* Spoorwegen Universidad Femenina De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren In de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. jm BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN ÉÉN TABLET doet wonderen! "X donderdag n het Vaticaan is het winterseizoen begonnen. Vroeger werden de maat regelen, die het aanbreken van de winter aankondigen, op 25 November van kracht, op het feest van St. Catha- rina. Thans is deze datum verlegd naar 1 November. De Prefect van de Pau selijke Ceremoniën, Mgr. Enrico Dante, heeft middels de gebruikelijke „Intima- tio" de Kardinalen en hoge Prelaten, alsmede de Kanunniken van de patriar chale Basilieken er van in kennis ge steld, dat zü van nu af hun winterkle- dij moeten dragen, bestaande uit bont capes. die variëren naar gelang hun waardigheid. Hermelijn voor Kardina len. petit-gris voor Kanunniken. De H. Vader is ook aan dit kleedprotocol on derworpen, dat door de Prefect van de Pauselijke Ceremoniën is opgesteld. Vanaf 1 November draagt de Paus dan ook het rood-fluwelen schoudermantel tje, dat met hermelijn is afgezet. Ook is vanaf 1 November het wintertenne voorgeschreven voor de Pauselijke lijf wacht, de Zwitsers, de Gendarmes en de Palatijnse Garde. Vroeger versche nen op het feest van St. Catharina ook de koperen vuurpotten ln het Vaticaan, dia zo goed en zo kwaad als dat ging de grote zalen en de Pauselijke ap partementen moesten verwarmen. Dp opkomst van de centrale verwarming heeft deze apparaten verdreven, die se dertdien niet meer zijn gebruikt, behal ve toen tijdens de oorlog Pius XII de verwarming heeft laten uitdoen bij wii- ze van bezuiniging en uit geest van versterving. De terugkeer van de winter wordt ook gekennmerkt door toenemende activiteit van de departementen van de Curie. Na de terugkeer van de Rota, is nu ook de Congregatie van de Riten voor het eerst weer bijeen ge weest. Het betrof een voorbereidende zitting, tijdens welke de heldhaftig heid van de deugden besproken is van de Dienaresse Gods, Germaine Cos- tang, bekend als zuster Celine van de Presentatie, die in de vorige eeuw is gestorven na haar intrede in de Twee de Orde van de H. Franciscus. Verder de voortzetting van het proces van de Gelukzalige martelaar, Mgr. Valentin Berro Ochsa, een Spaans Dominicaner bisschop en de herziening van de ge schriften van de Dienaar Gods Jean Gailahc, de oprichter van het Instituut der Zusters van het H. Hart van Maria. Dat is nog maar het begin. De grotere processen volgen later, maar er zijn nog geen aanwijzingen welke dat zullen zijn. Men kan ook nog niet zeggen of het proces van de heiligverklaring van Pius X op korte termijn zal worden hervat, zoals zoveel verzoekschriften van leden van het wereld-episcopaat hebben ver zocht. Dj Paus blijft intussen nog in Cas- telgandolfo, zoals Hij gewoon i» te doen en er is geen reden om aan te nemen, dat Hij naar het Vati caan zal terugkeren vóór het einde van de maand, wanneer daar de geestelijke oefeningen beginnen, die ieder jaar om streeks die tijd gehouden worden en waaraan de Kardinalen, de hoge Prela ten van het Pauselijk Hof en de Over sten en Procureurs der religieuze orden deelnemen. Hoewel de H. Vader er in heeft toegestemd de periodieke audiën ties voor de hoofden der congregaties en Romeinse departementen te doen verminderen, handhaaft Hij het rhythm* van zijn normale activiteit in Castelgan- dolfo. waar de audiënties met dezelfde Advertentie U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist regelmaat als in het Vaticaan worden voortgezet. De groeps-audiënties, die iedere Woensdag gehouden worden, wor den niet minder druk bezocht en de Paus is er trots op de verschillende groepen zoals gebruikelijk in de ver schillende talen te kunnen toespreken en zich ongedwongen en vaderlijk te midden van de gelovigen te kunnen be wegen als „dienaar van Gods dienaren", zoals Hij zichzelf graag noemt. Pius XII weerstaat aan de greep der jaren en zijn gezondheid lijdt niet zichtbaar onder de last van zijn leeftijd. Zijn lijfarts waakt over hem, maar heeft momen teel geen reden tot ongerustheid en de bezoekers verwonderen zich over de vi taliteit van de H. Vader. Toch ontbreekt het niet aan goed kope laster, die de Paus leed doet en de H. Vader is juist bijzonder gevoe lig voor de in Rome zelf gepubliceer de kwaadsprekerij, die hem daarom juist te meer treft. De laatstgepubli- ceerde is een artikel in een Italiaans weekblad, dat met kennelijk genoegen door de uiterst-linkse pers is overge nomen, en waarin de goudreserves van de H. Stoel op 7.000 milliard lires worden geschat. In een officiële me dedeling heeft de Osservatore Roma no alle insinuaties in dat artikel ont zenuwd. Maar ook andere bladen heb ben getracht het gebrek aan bewijs grond aan te tonen van de gepubli ceerde mededelingen met betrekking tot de Vaticaanse financiën. In het bijzonder heeft men gesteld, dat waar een rapport van de Bank voor Internationale Belangen de geheime goudreserves op 7.000 milliard schat, waarvan 4.000 milliard in Europa ge stort zijn en een nog belangrijker deel in handen zou zijn van Oostelijke lan den het Vaticaan niet die fantastische goudreserve zou kunnen bezitten, die men het toeschrijft. Men heeft er aan herinnerd, dat de belangrijkste bron voor het Vaticaan gevormd wordt door de beroemde één milliard lires, die Ita lië aan het Vaticaan heeft overgemaakt na het Verdrag van Lateranen als schadevergoeding voor de door de Ita liaanse Staat in 1870 geconfiskeerde be zittingen en eigendommen, toen de H. Stoel van zijn tijdelijke macht werd beroofd. Zoals men weet, is destijds eer. speciale administratie ingesteld om deze fondsen te beheren, maar zo voert men aan hoe groot ook de be kwaamheid van die administrateurs is geweest, hoe zou dat ene milliard van 1929 nu aangegroeid kunnen zijn tot 7 000 milliard, vooral als men rekening houdt met de door de oorlog geleden verliezen en de hulp, die de Paus aan alle slachtoffers van de oorlog vei- leend heeft, zonder onderscheid van na tionaliteit en geloof. Een andere kwestie die de aandacht getrokken heeft, in Katholieke kringen, is de weliswaar voorwaardelijke ver oordeling tot een gevangenisstraf van vier weken en een grote geldboete van een pastoor in Padua, Luigi Sola, die er van beschuldigd is de Kieswet te hebben overtreden bij de gemeente raadsverkiezingen van verleden jaar. Deze beschuldiging werd gemotiveerd met het feit, dat de pastoor op instruc tie van de bisschoppen van zijn district, in zijn parochieblad het Decreet van het. H. Officie had gepubliceerd, waarbij de communisten als zodanig werden veroordeeld. Hij is tegen dit vonnis in beroep gegaan, waarin men een aantas ting ziet van de letter zelf van het Con cordaat, dat de verhouding regelt tussen de Kerk en de Italiaanse Staat. Boven dien voert men aan, dat deze uitspraak over het hoofd van de pastoor, de hoog ste Kerkelijke autoriteiten aantast. Daarom ziet men met belangstelling de behandeling van deze zaak in hoger be- toep tegemoet. De West-Duitse Commissaris van Defensie, Theodor Blank, heeft gister avond voor de radio het Duitse volk beloofd dat „een «.dergeboortc van het Pruisendom" niet toegestaan aal worden bt) het vormen van een nieuw D. 'ts leger om te uelpen Europa te verdedi gen tegen agresaie. Het Federale Kabi net ïal he; veto behouden over dc be noeming van top-offlcieren- Blank beloofde in zijn radio-rede binnen enkele dagen „hoogst interes sante" mededelingen te sullen doen over Duitse recruterings- en op<eldlngs- plannen, maar kon reeds meedelen, dat alle toekomstige Duitse officieren en onderofficieren voor hun dienstneming een cursus in staatsburger'yke opvoe ding moeten doormaken. Blank verklaarde dit voor de radio teneinde het publiek te kalmeren over de onthulling van een verbitterde strijd bij het beramen van de samenstelling van het n-euwe leger. De inzet van de kleine revolte in het toekomstige Ministerie van Defensie is de door a- leider van het bureau, Theo dor Blank, herhaaldelijk gedane belofte, dat de toekomstige Duitse soldaat „een burger in uniform' zal zijn. Een van Blanks jonge medewerkers, de pers chef dr. Kraske, heeft zijn functie neer gelegd omdat hij de vrees koestert, dat met dit beginsel geen ernst zal worden gemaakt. Kraske reist sedert jaar en dag door Duitsland om het ideaal van de „burger in uniform" en van de nieuwe geest in het komende Duitse leger te schilderen, die volgens hem weinig of niets gemeen zal mogen heb ben met de vroegere Pruisisine opvat tingen. Sedert een h: lf ja„r wordt de plan-afdeling van het „Ministerie" thans geleid door de vroegere Overste De opstand van 1.600 gevangenen van de strafgevangenis van Columbus, die vier dagen geduurd heeft is gisteren geëindigd Aet volledige, onvoorwaarde lijke overgave van de opstandelingen. De directeur, Ralph Davis, stelde gis termiddag om vier een ultimatum en gaf de opstandelingen een uur om de bepalingen ervan te bestuderen. Hij gaf hun bevel uit de celblokken te komen waar zij zich sedert Zondagavond ver schanst hadden en waar zij belegerd werden door gewapende politie. In het ultimatum werd gezegd, dat „de over gave op vredelievende wijze moest ge schieden' en „dat geen beloften gedaan worden, maar dat. nadat orde en rust hersteld zijn, elke klacht onderzocht zal worden." Von Bonin, die na de aanslag van Juli 1944 met de leiding van de operatieve afdeling van Hitiers generale staf was belast. Kraske behoorde in tegenstelling tot Bonin tot de „mannen van zl) Juli". Verwacht wordt dat het opstootje tot een interpellatie in de Bondsdag zal leiden. Een woordvoerder der liberale partij heeft er op aangedrongen het „Ministerie" onder contróle te stellen en daartoe een veiligheidscommissie uit de Bondsdag te vormen. Advertentie (Bijzondere correspondentie) MEXICO, D.F., eind October 1952. e vijf Mexicaanse journalisten, die onlangs in Ne derland te gast zijn geweest, hebben hun bezoek se rieus opgevat. Als welkome inleiding tot de Neder landse tentoonstelling en het bezoek van Prins Bernhard hebben zij al wekenlang kolommen van hun kranten vol geschreven over ons land. Eén van de Mexicaanse collega's Javier Malpica Mimendi raakte niet uitgeschreven over het Nederlandse stamboekvee 1) in zijn blad „El Dictamen" en nog een achttal andere kranten, die bij zijn concern horen. Nu trof dit toevallig goed, want Mexico heeft dit jaar een bijzonder grote import van Nederlandse runderen Men spreekt zelfs van het drie-dubbele in ver gelijking met 1951! Wie eens een beetje rondzwerft langs de vee-boerderijen voelt zich hier als Nederlander al gauw thuis, viant het „melk"-vee bestaat overwegend uit het ons welver trouwde Nederlandse zwart-bonte ras. De Mexicaan ts eigenlijk een lekkerbek en h'j is dol op room, melk en melkproducten. Hij gebruikt er dan ook zo veel van, dat de huidige veestapel zijn behoeften lang niet kan dekken. Van daar, dat de hernieuwde invasie van Nederlandse koeien met bijval is begroet en vandaar ook, dat er b.v. meer Ne derlandse kaas is geïmporteerd, dan het vorig jaar. Neder landse melk zien we hier nog weinig; wat er wordt geïm porteerd, komt vooral uit de V. S., die de laatste jaren b.v. blokken bevroren melk op de markt brengen. Verder is het Zwitsers en soms Deens, wat de klok slaat.... Behalve de Hollandse koe staat ook de oorspronkelijke Mexicaanse, die ei genlijk van de zebu afstamt, nu weer in een extra goed blaadje. Sinds vorige maand brengt hij n.l. weer U.S.-dollars op. Mexico heeft zojuist een gevecht van vijf jaar tegen mond- en klauwzeer achter de rug en het heeft dat gevecht met vereende krachten gewonnen. Toen de ramp pas uitbrak, dacht men het beste te doen, met zoveel mogelijk van de besmette dieren af te slachten. Maar dit bleek onhoudbaar. Intussen was men in de Verenigde Staten ook gealarmeerd geraakt-, want de ziekte naderde met rasse schreden tot binnen 400 km. van de grenzen. De Yankees boden aan, de bestrijding fifty- fifty ter hand te nemen en de Mexica nen aanvaardden dat dankbaar. Er werd geëxperimenteerd met verschillende soorten vaccine en tenslotte had men de Het nieuwe centrum van de stad Mexico bestaat uit wolkenkrao- bers of gebouwen, die daar op lij kenIn het oudere stadsgedeelte overheerst nog de flamboyante Europese stijl, die hoogtij vierde in de dagen van Don Porfirio Diaz. De schouwburg links is het cen trum voor opera s, concerten en balletten. De vrouw in het vrije beroep. Deze Mexicaanse jereidt en verkoopt „Los fritos deli- tiosos", gebakken reepjes van de „tortilla" een mais-cake. goede te pakken, d.w.z.: het vee kon immuun gemaakt worden. Het was tijd, want behalve koeien kregen ook var kens, geiten en schapen de ziekte te pakken. Zo bang was men enerzijds, dat de besmetting zich verder zou uitbreiden en zo voorzichtig anderzijds, dat alle verkeer een tijdlang werd gedesinfec teerd. Tussen besmet en onbesmet ge bied plaatste men op de wegen bak ken met zaagsel, waarin een ontsmet tingsmiddel was gedaan. Autobussen moesten door een desinfecterend bad rijden en soldaten keken toe, dat de regels werden opgevolgd. De boeren waren eerst niet bijzonder gesteld op de mond- en klauwzeer- bestrijding, die van hegerhand was ge decreteerd. Maar toen Zij de goede resultaten van de inentingen zagen, leerden zij de mensen van de speciale veterinaire dienst zien als vrienden en geleidelijk groeide hun komst tot een De commlssie-Groeneveld, die ls inge steld door het Centrum voor Staatkundi ge Vorming, heeft rapport uitgebracht be treffende de wenselijkheid van een even tuele verlenging van de werkingsduur van de wet op de dividendbeperklng. De commissie komt tot de slotsom, dat er. zuiver economisch beschouwd, geen redenen zijn om tot verlenging van de wer kingsduur van de wet op de dividendbe perking over te gaan. ook al zou deze ver lenging zoals ln het wetsontwerp wordt voorgesteld worden gebonden aan een termijn van enkele Jaren. De commissie tekent bij deze conclusie aan. dat zij op verscheidene punten heeft geconstateerd, dat dividendbeper king wèl in beperkte mate zou kunnen worden gegrond op min of meer sociaal- psychologische argumenten. Zij rekent echter een beoordeling hiervan niet tot haar taak. De commissie was als volgt samenge steld: Prof. dr. G. W. Groeneveld te Nij megen, voorzitter; mr. Ph. C. M. van Cam- pen te Eindhoven. J. A. Kolkman te Utrecht, dr. Th. H. Mulders te Eindho ven, leden; dr. A. C. M. van Keep te Til burg, secretaris. De Commissie komt tot haar conclusie aan de hand van de drie aangevoerde ar gumenten vóór de dividendbeperking, wel ke zij stuk voor stuk weerlegt. Op de eerste plaats is de Commissie—Groeneveld van mening, dat handhaving van de divi dendbeperking met het oog op consump tiebeperking niet op economische gronden ia te verdedigen. Wat de beperking van de dividenduitke ringen betreft neigt de commissie tot de mening, dat deze voor de consumptiebeper king zo goëd als zonder betekenis ls, zelfs al zou. wat hoogat onwaarschijnlijk ls, wor den aangenomen, dat het gehele dividend- bedrag consumptief zou worden besteed. Berekent men net in totaal uitgekeerde di videndbedrag, uit de opbrengst van de di videndbelasting. dan komt men immers uit op een totaal, dat in de laatste vier jaren nog geen 3 pet. heeft uitgemaakt van de totale nationale consumptie, ofschoon juist in deze jaren nog een betrekkelijk groot aantal dividenddeclaraties voorkwamen, dat Detrekking had op twee of meer boekjaren gezamenlijk. Zelfs al zou de dividendbeper king in deze jaren niet hebben gegolden, dan zou niet een zodanig verschil zijn ont staan dat dan de invloed op de consumptie van belang zou zijn geweest. Volgens het Inzicht van de Commissie kan ook de dividendbeperking niet wor den gezien als een instrument ter bevor dering van financiering uit winst. De maximale dividendgrens heeft bij da feite lijke dividendvaststelling weinig effect ge sorteerd. Vrij algemeen zijn mede ten gevolge van de zware fiscale druk op de vennootschappen de uitgekeerde divi denden beneden het percentage gebleven, dat wettelijk als maximum was vastgesteld Een gedwongen beperking van de divi dendbeperkingen kan het bezwaar mede brengen. dat winstmiddelen door een on derneming dienen te worden ingehouden, ook al zou geen enkele reden aanwezig zijn om tot expansie van de onderneming over te gaan. Overigens acht de commissie dit bezwaar voornamelijk van theoretisch be lang omdat in de huidige situatie slechts een gering deel van de dividendbeperklngs- plichtige vennootschappen in staat is het vastgestelde dividendmaximum ook inder daad te declareren. De commissie stelt ln het licht., dat het de fiscale politiek is geweest, welke vla haar verlagende invloed op de ter verde ling beschikbare ondernemingswinst hoge dividenddeclaraties veelal onmogelijk heeft gemaakt. Het doet dan ook enigszins vreemd aan, dat door één groep van wet telijke maatregelen een situatie in het le ven ls geroepen waardoor de hoogte van de ondernemingswinst en daarmede de reser- veririgsmogclijkheid sterk is aangetast en dat bij het voorstel voor een andere maat regel deze reserveringsmugeiljkheid wordt verdedigd op een wijze, welke voor het over grote deel der dlvidendsheperbingspllchtige vennootschappen geen enkel effect meer kan verlenen. Tenslotte kan naar de mening der com missie ln de maatregelen van loonbeheer- sing op economische gronden eveneens moeiliik een argument worden gevonden ter handhaving van de dividendbeperking. De loonstop kan niet worden gezien als een maatregel, welke direct of indirect een verhogende invloed op de uit te keren dividenden uitoefent. Naar het inzicht van de commissie heeft de loonstop, economisch bezien, haar te genhanger in de fiscale maatregelen inzake de inkomsten- en vennootschapsbelasting, waardoor een groot deel van de winst is wegbelast. Zij merkt in dit verband boven dien op, dat deze fiscale maatregelen ln 1951 nog aanzienlijk zijn verzwaard. Zou men echter menen, dat de bedoelde directe re latie tussen loonstop en fiscale maatregelen niet aanwezig ls, dan nog is het gepo neerde verband tussen loonstop en dividend- beperking moeilijk houdbaar, omdat men daarbij evenals bij het wetsvoorstel, dan dient uit te gaan van de zeer twijfelach tige argumentatie, dat een, tengevolge van de loonstop eventueel optredende, verbete ring van de ondernemingsrentabilltelt al of niet direct de inkomens van de dividend trekkers zal verhogen. Het is n.l. geens zins zo, dat mocht <fe loonbeheersing inderdaad tot een loondruk leiden deze loonbeheersing bij ontbreken van een di videndbeperking de dividendtrekkers zou bevoordelen. Ook indirect zal de dividend trekker echter slechts in zeer geringe ma te voordeel van de loonbeheersing kunnen ondervinden, omdat het dividend de even. tuele verhoging van de ondernemingswinst Slechts vertraagd en op aanzienlijk lager niveau volgt. De commissie wflst er nog op, dat de aandeelkoersen zoals zij op de beurs tot stand komen zo goed als steeds worden gebaseerd op grond van dividendverwach- tingen of tal van min of meer irreële fac toren, doch niet allereerst op de zgn. in trinsieke waarde. Deze laatste ligt over het algemeen meestal aanzienlijk hoger dan de zgn. koerswaarde Beziet men de dividend beperking in dit licht, uan uetekent zö dus dat de inkomenspositie van de aandeel houders er vrijwel steeds ogenblikkelijk door wordt aangetast zonder redelijke kans op een toekomstige compensatie en dat tevens de op deze Inkomenspositie gebouw de vermogenspositie wordt verslechterd. gelegenheid voor een gezellige pick nick, die het karakter kreeg van een „fiesta" een uitbundige Mexicaanse fuif. Deze soort feesten zijn nu weer voorbij, en men heeft berekend, dat er sinds vorige maand al weer 84.000 ze- bu-runderen naar de V.S. zijn gegaan Ze brengen een 24 millioen dollar op en men verwacht, dat daar binnen een jaar nog 116 millioen bij komt. De Mexicanen zijn met dit geld wel in hun schik, want sinds 1943 het jaar van de grote oorlogsinspanning sluit hun import/export-balans niet meer.... Bijna gelijktijdig met de herstelde export van slachtvee heeft de heer Ne dick zijn intrede in Mexico D. F. ge daan. Voor een Nederlander mag 'de naam Nedick nietszeggend zijn, voor de Amerikanen zegt hij alles. Genoemde heer is n.l. in de States de grote promo tor van het warme worstje plus kop koffie. Het laatste kende men in Mexico al, maar de „hot dog" is er tot nu toe evenmin het nationale gerecht gewor den als in Nederland. De heer Nedick heeft echter het volste vertrouwen, dat dit binnenkort radicaal zal veranderen. De invloed van de Verenigde Sta ten in Mexico komt voor een groot deel door de enorme investeringen, die Amerikaanse zakenlieden hier in de loop van de jaren gedaan hebben. Men schat, dat b.v. bijna 80 pet. van de mijnen (zilver, koper, ijzer, lood en binnenkort ook uranium) door Ameri kaans kapitaal wordt gefinancierd. De Amerikanen hebben ook nogal wat in de visvangst te zeggen en nu hebben zij onlangs gemerkt, dat de Mexicaanse spoorwegen er niet best voor stonden. Inderdaad is er groot gebrek aan mate rieel en ook de efficiency van de ver bindingen rammelt wel een beetje. De American ExportImportbank is er aan te pas gekomen en zij heeft een crediet van 25 millioen dollar beschik baar gesteld, om de spoorwegen weer in het goede spoor te rangeren. Over enkele jaren denkt men in Mexico wei tegen de U. S. A. te kunnen concurre ren. Een andere hoofdpijn van de Mexi caan is het grote tekort aan electrici- teit. De laatste jaren zijn nieuwe eiec- trische centrales verrezen in Boquiila, Necaxa, aan de Lerma en op nog een paar plaatsen en de totale capaciteit bedraagt een millioen kilowatt per jaar. Er is echter al twee millioen ki lowatt nodig, zodat het ontbrekende voorlopig bij Uncle Sam wordt ge kocht. Al deze stroom is nodig gebleken sinds de stéden zich zo enorm hebben uitgebreid; van sommige plaatsen ver viervoudigde de bevolking zich binnen tien jaren! Deze uitbreiding was weer een gevolg van de sterk toegenomen industrie en deze industrie schreeuwt om ingenieurs. Mexicanen, die onlangs Nederland bezochten, hebben dan ook doen doorschemeren, dat niet alleen de Nederlandse export, maar ook het Ne derlandse intellect welkom is- Intussen is men zelf met kracht be gonnen aan de opleiding van de inge nieurs voor morgén. Toen Prins Bern- hard te Monterrey verbleef, heeft men hem trots gewezen op het werk van de „Tecnológico", een van de modernste hogescholen ter wereld. Tien jaar gate den waren hier nog kale rotsen, waai schapen graasden, nu staan er negen gloednieuwe universiteitsgebouwen in een fraai park, met naar Ameri kaans voorbeeld een „campus" ir. het midden. Vijftienhonderd studenten krijgen hiel hun technische vorming. Ook de Mexicaanse vrouwen, die naar Latijnse aard aan strengere con venties zijn gebonden dan in Westerse landen, hebben nu een actief aandeel in de intellectuele ontplooiing van haar land. Sinds 1943 bezit Mexico zijn „Uni versidad Femenina", de schepping van senora Adela Formoso de Obregun Santactlta gedelegeerde bij de United Nations en moeder van drie kindeken. Aan deze Vrouwen-Universiteit stude ren ongeveer vijfhonderd meisjes rech ten, economie, sociologie, journalistiek. maar ook voor b.v. de consulaire dienst en de vrouwelijkste van alle bezig heden: de verzorging van het kind. Er zijn nu »1 Mexicaanse vrouwen met een technische knobbel, maac evenals in Nederland laten de meeste van haar zusters dit terrein liever aan de man. En in bepaalde gevallen laat zelfs hij het nog graag aan doorgewin terde buitenlanders over. Zo hadden b.v. Mexicaanse ingenieurs Minister Mansholt deelt in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat er naar zjjn mening op het terrein van zijn ministerie plaats is voor belangrijke medebewindsbe- voegdheden voor de nieuwe bedrijfsli- chamen, omtrent de instelling waarvan een advies van de Sociaal-Economische Raad wordt tegemoet gezien. Het ligt ln zijn voornemen een voorontwerp van wet, dat mede de grondslag voor een aantal zeer belangrijke medebewindsta- ken zal bevatten op korte termijn aan de S.E.R. om advies voor te leggen. Besparingen op de import van brood graan zijn niet wel mogelijk. Van groot belang moet worden geacht, dat dank zij de internationale tarwe-overeen- komst Nederland ook dit jaar wederom in staat is geweest een belangrijk deel van zijn tarwebehoefte te dekken tegen sta biele prijzen. Verlenging van deze over eenkomst zou de minister ten zeerste toejuichen. Vergroting van dp export naar de dollargebieden zal eveneens grote aan dacht blijven vragen. West-Duitsland, Engeland en België blijven als afnemers van landbouwpro ducten voor ons van overwegende bete kenis. Geconstateerd kan worden, dat onze agrarische export voor bepaalde producten oog steeds tamelijk eenzijdig is gericht. Daar zulks uiteraard een vrij grote kwetsbaarheid inhoudt, zal naar een zo groot mogelijke spreiding van #e export moeten worden gestreefd. De minister is nog steeds van mening, dat het aanbeveling verdient, op den duur te komen tot meer vrijheid ten aanzien van de prijsvorming van de consumptiemelk. De hiermede samen hangende vraagstukken zijn evenwel niet eenvoudig op te lossen. Het zal dui delijk zijn, dat het vraagstuk van de vrijlating van de consumptiemelkprijs aspecten heeft, welke in het kader van het algemene loon- en prijsbeleid gron dig dienen te worden bezien. Het overleg tussen de S.E.R. en de organisaties over de instelling van pro ductschappen op 't gebied van de voed selvoorziening verkeert thans in een zo danig stadium, dat het advies van de Raad de regering kort na de jaarwisse ling zal kunnen bereiken. Wat betreft de instelling van een Landbouwschap, volgt de minister met bijzondere belangstelling de behandeling door de S.E.R. van het door de Stich ting voor de Landbouw bij de raad in gediende ontwerp voor de instelling van een Bedrijfschap voor de Landbouw. De verwachting mag worden gekoes terd, dat het advies van de Raad de re gering op een zodanig tijdstip zal be reiken, dat de instelling in het komen de jaar een feit zal kunnen worden. In overleg met het bedrijfsleven wordt de mogelijkheid onderzocht te komen tot stichting van een proefstation voor de groenteteelt in de volle grond. Vol gens bestaande plannen zou dit station worden gevestigd in Noord-Holland, om dat in deze provincie bet centrum van de vollegronds groenteteelt gelegen is. Het proefstationzou tot stand moeten komen door een samenwerking van de reeds bestaande proeftuinen te Sloten. Heemskerk en Ouükarspel. De minister geeft toe dat hij het vo rig jaar de vraag heeft gesteld, of be perkende bepalingen voor de bollen teelt in de toekomst nog wel verant woord zouden zijn. Hij heeft deze zelf de vraag, overeenkomstig zijn voorne men, voorgelegd aan het bedrijfschap voor sierteeltproducten. Aanleiding o» deze vraag te stellen was voor hem de situatie op de bollenmarkt in de laatste jaren. Gebleken was n.l., dat bij hand having van zeer gcede prijzen aan de vraag niet altijd kon worden voldaan- In een nota van wijzigingen is voor het subsidiëren van boerderijenbouw een bedrag van één millioen aange vraagd. De Indonesische regering hoopt het wetsontwerp voor de algemene verkie zingen binnen een week af te handelen, waarna het ontwerp bij het parlement zal worden ingediend. De verkiezingen zullen direct, vrij en geheim zijn, aldus heeft de minister van Binnenlandse Za ken, Rum, na afloop van de jongste kabinetszitting aan de pers medege deeld. De verkozen wetgevende vergadering kan op grond van artikel 138 van de Grondwet optreden als volksvertegen woordiging. De huidige volksvertegen woordiging kan daarom na de verkie zing van de wetgevende vergadering worden opgeheven, aldus Rum. Minis ter-president Wilopo bevestigde nog eens, dat de algemene verkiezingen voor de wetgevende vergadering niet bij noodwet zullen worden geregeld,, maar bij wet. Advertentie De herziene raming voor het Land- bouw-Egalisatiefonds voor het jaar 1952 heeft, blijkens de toelichting op grond van de situatie van 1 September van dit jaar, aanzienlijke wijzigingen ondergaan. Op de oorspronkelijke begroting werd het nadelig slot geraamd op 34.820.000 gulden, terwijl thans geraamd wordt een voordelig slot van 8.490.000 gulden. Het hieruit volgende voordelige verschil bedraagt 43.410.000 gulden. Dit werd be haald door een voordelig verschil op broodgranen door lagere prijzen en vrachten van buitenlandse granen, min der invoer, hogere binnenlandse prijzen, verhoogde prijzen van importtarwe en een batig saldo van heffingen en resti tuties bij de maalindustrie tot een voor delig verschil van 48 millioen. Op veevoeders werd een voordelig verschil behaald van 21 millioen door 250.000 ton minder import, verhoogde al een tijdlang een uitbreiding van de staalindustrie in hun hoofd. In de fa brieken van Monterey en Monclova wordt 350.000 ton per jaar geproduceerd, maar dat is niet meer dan 65% van de binnenlandse behoefte. De installaties voor nieuwe fabrieken kunnen voorlo pig niet geleverd worden door de te zeer met defensie-orders belaste Ame rikaanse industrie en daarom heeft men een oude bekende in de arm genomen: Duitsland. Sinds enkele maanden zijn nu Duitse ingenieurs bezig, de plannen voor vijf nieuwe staaifabrieken te pro jecteren. Zij zullen samen ongeveer 95 millioen gulden kosten en mer. ver wacht er binnen enkele jaren een aan vulling op de staalproóuctie van 300.000 ton door. 1) Sr. Mimendi bezit een grote ha cienda boerderij waar hij sinds enkele tientallen jaren zelf experimen ten op veeteeltgebied verricht. Ons stamboekvee was hem dan ook voor zijn bezoek aan Nederland al welbekend. binnenlandse prijs, (tezamen 30 mil lioen). doch een verminderd inkomen uit heffingen op uitvoer van producten van 9 millioen. De slechte zomer van 1951 maakte in voer van 40.000 in plaats van 20.000 ton suiker noodzakelijk, waarvoor 6 millioen meer nodig was. Door uitstel van een verlaagde suikeraccijns op de oogst 1952 zal 20 millioen gulden gederfd worden, hetgeen het ganse nadelige verschil op suiker op 26 millioen gulden brengt. Het oorspronkelijk geraamde tekort op zuivel, margarine, vetten en oliën van 48.5 millioen gulden, wordt thans twee millioen lager gesteld, de onderafdeling zuivel belooft een nadelig verschil van f 31 millioen. De oorspronkelijk geraam de verliezen op de aan- en verkoop van oliegrondstoffen van 91 millioen zullen door grote daling van de wereldmarkt prijzen, grote grondstoffen voorraad op 1 Jan. 1952 en daaruit voortvloeiende geringere inkopen in de loop van dit jaa' zullen f 84 millioen lager zijn. De op brengst der productieheffingen zal ech ter f 51 millioen "lager zijn, waaruit een totaal voordelig verschil van f 33 mil lioen in de afdeling margarine, vetten en oliën voortvloeit. De oorspronkelijke begroting van he' L.E.F. gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van ruim 388 millioen gulden, welke bedragen thans geraamd worden op 303.415.000 gulden. In de Memorie van Antwoord op he' voorlopige verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het Landbouw-Egs- lisatlefonds voor 1953 vraagt de minister van Landb. machtiging om zo nodig uit de me morie-posten uitgaven te kunnen doen voor b.v. tuinbouw en sierteelt, visserij, pluimvee en eieren, aangezien thans niet kan worden voorzien, of inderdaad ten behoeve hier van maatregelen zullen moeten worden ge' nomen en welke financiële consequentie» hieruit eventueel zullen voortvloeien Naar aanleiding van de mededeling, da» de meelfabrieken aan de tarwe-oogst 195' een extra-winst van f 1.750.000 zoude" hebben verdiend, deelt min. Malsholt mede. dat de tot op heden bekend geworden resultaten niet hebben genoodzaakt tot he treffen van maatregelen. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.40 school radio. NCRV10.00 muziek. 10.30 orot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 An gelus, 12.03 lunchconcert, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.35 piano. NCRV; 14.00 Promenade-orkest en solist, 14.45 vrouw, 15.15 gram.. 15.30 idem, 18.00 prot. pr., 16.30 vocaal ensemble, 17.00 jeugd, 17.30 gram.. 17.40 voordracht, 18.00 gram., i8.35 Öp de Stelling, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.10 prot. pr„ 19.30 gram., 19.45 toe spraak, 20.00 radiokrant, 20.20 gevar. progr., 21.45 vragen aan voorbijgangers, 22.00 reportage. 22.15 viool en Mozart- vleugel, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m AVRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.15 ochtendgymn.. 7.30 gram. VPRO; 7.50 prot. pr. AVRO; 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 idem, 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9 25 huisvrouw, 9 30 gram., 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 kleuters, 11.00 amusem.mu- ziek, 12.00 orgel, 12.25 In 't spionnetje, 12.33 gram., 12.50 Uit het bedrijfsleven, 13.00 nieuws, 13.20 lichte muziek. 14.00 Ontmoetingen met Christopher Blaze, hoorspel, 14.35 orgel, 15.00 zieken, 16 00 tussen vier en vijf. 16.45 jeugd, 17 30 militaire causerie, 17.40 gram., 17.45 Het m. tet arbeidsrecht in Indonesië, 18.00 nieuws. 18.15 sport. 18.25 orkest., 19.00 gesproken brief, 19.05 jazzmuziek, 10.40 orgel en zang, 20.00 nieuws. 20.05 omroeporkest. 21.15 Een partij schaak, hoorspel, 22.25 gevar. progr., 23.00 nieuws, 23.15 sport. 23.30 gram. ENGELAND. BBC. Home Service. 330 19.35 vioolmuziek, 20.30 strijkkwar- BBC, light progr.. 1500 en 247 m-: 12.15 gevar. muziek, 13.15 lichte muziek, 13.45 orkestconcert, 16.00 amusem.muz-, 16.30 piano, 16.45 licht muziek, 18,30 or kestconcert, 21.30 lichte muziek, 221 gevar. muziek, 23.20 dansmuziek, «.z orgel. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUTJ*; 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.25 hen muziek, 15.50 dansmuziek. 19.30 gev." J muziek, 22.10 avondliederen, 23.10 stru kwartet, 0.30 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNPFUN^, 17 m.: 12-30 orkestconcèrt, 13.20 ork 14.05 recital. 17.10 gewijd c°T 347 concert 20.00 orkestconcert. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 gevar. m"' 3tl 12.42 koorzang. 13.15 kamermuziek. Franse les, 15.00 Der Freiechüti, w.t( 484 m.: 12.05 orkestconcert, 16."» muziek, 18.55 orkestconcert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4