V.V.D. schiet met minister Beel Prof. Romme stelt defensie probleem voorop scherp op Frie de Noorman: DE IHIEE1R DEK IHIEKP1B Dr. Lucas pleit voor intellectuelen in de middengroepen Na autobotsing in Steenbergen Meer dan 150.000 Mexicanen op de Nederlandse expositie )DERMA rDe eenzame v. Reiziger Nieuwe cijfers over het L.O. r I Reeds nu veel succes J Stand van zaken per 16 Sept. WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 PAGINA 5 Alg. Beschouwingen Rijksbegroting Mr. Burger Kabinet waagstuk voor alle betrokkenen Met ingang van heden: w eer uitvoer van uien ftaar West-Duitsland Hogere Belgische heffing op Nederl. boter? ZWARE HOOFDPIJNEN? Uw bloed kan de schuld zijn! Salarisverbetering voor ambtenaren gevraagd AH jJR Vv j§::w a J Dronken chauffeur staat terecht Opera van Nïmes in brand gestoken Katholieke Illustratie door ANTONIA WHITE Prins in Vera Cruz 'n Vers pakje .ROXV _even van de geur genieten ja.dat is een Amerikaan l HARING NAAR POLEN Van Beuningen 21 Januari contra Coremans (Van onze parlementaire redacteur a.i.) belangrijkste elementen in de Algemene Beschouwingen over de Rjjksbegro- tmg, welke gisteren in de Tweede Kamer begonnen zijn, waren de uiteenzet tingen van de heren Romme en Oud. Wat de redevoering van laatstgenoemde betreft door mr. Burger als geestig en giftig gekenschetst het ministerie, °P mr. Luns na voltallig aanwezig, is met scherp beschoten door de fractieleider £an de V.V.D,. waarbij inzonderheid prof. Beel het moest ontgelden. Trof. Oud bracht een compliment aan de P.v.d.A. voor het volledig succes, dat deze partjj met de Kabinetsformatie heeft behaald. Tegenover rasechte sociaal democratische figuren staan in dit Kabinet minder of niet geroutineerde ministers van de andere partijen. En van welke betekenis de personen zijn, realiseert men *ich, wanneer men de namen Zijlstra en Gerbrandy naast elkaar stelt. IJ dacht aan Stikker en Oud, merkte prof. Romme later onder veel hilariteit op £>e katholieke ploeg in het Kabinet c Aauiuuciic piocg in n< «sprekend, zei de heer Oud over prof. dat bet een kardinale fout is, dat U Binnenlandse Zaken beheert/Immers, "aaronder valt de voorbereiding van de «tgehele herziening van de Grondwet en ze is dus opgedragen aan iemand, die vanwege de formidabele mislukking "er vorige Grondwetsherziening ge mond heeft daarvoor niet geschikt te yn Inderdaad is de verdediging van "e Grondwetsherziening door minister ®eel nu niet zo bijzonder succesvol ge- weest, maar de heer Tilanus heeft spre ker herinnerd aan de bereidheid van "eze bewindsman om plotseling de taak »sn minister Van Maarseveen over te "emen. Hij noemde de uitlating van prof. t>ud dan ook in hoge mate misplaatst, n dat wil wat zeggen voor iemand, die zich zo mild pleegt uit te drukken als "e christelijk-historische fractieleider. Ook in de andere K.V.P.-figuren in het «■abinet had de heer Oud niet bijster eel vertrouwen. De goede personen uit net katholieke kamp komen niet naar oren omdat ze onvoldoende vertrouwen nebben in de K.V.P. Prof. Romme heeft "eze aanval niet zo erg overtuigend ge pareerd. Ten aanzien van de A.R. en C.H. leden van het kabinet uitte de heer Oud zien eveneens critisch. Vervolgens kwam spreker voor de zo veelste keer opdraven met de idee van "e derde macht. Nu de Christelijk-His- torischen en Anti-Revolutionnairen zich inlaten met dit Kabinet, voorzag spre- *®r, dat als reactie daarop in deze par tijen de derde machtsgedachte veld zal winnen. Zowel de heer Tilanus als de neer Schouten heeft hem echter weder- °m nul op het request gegeven. Prof. Oud wees verder van de hand de bewering, dat zijn partij conserva tief zou zijn. De echte conservatieven, zoals ..Burgerrecht" en de „Vaderland se Kring", moeten van de V.V.D. niets hebben. Met name prof. Rommè gaat echter voort het liberalisme zwart af te schilderen. De liberale ondernemers zijn evenwel in sociaal opzicht bij hun katholieke collegae niet ten achter ge bleven. Het gaat er niet om of de ka tholieke werkgeversvereniging de za ken mooier formuleert, maar of de katholieke ondernemer ze beter doet. Sprekend over de Kabinetsformatie zei de fractieleider van de V.V.D., dat hij groot respect had voor mensen als De Bruijn en Suurhoff en dat hij vak bondsbestuurders niet als tweederangs staatsburgers beschouwde, doch dat hij er bezwaar tegen had wanneer per sonen uit de vakbeweging qualitate Qua worden aangetrokken. Rij had voorts bedenkingen tegen het abominabele marchanderen bij de Kabi netsformatie. Het ministerpresidentschap ls geen voorwerp van onderhandelingen ®n hij verzette zich tegen redeneringen ®is: een ministerpresident twee mi- histers, en een minister anderhalve staatssecretaris, Ook ontwikkelde prof. uud bezwaren tegen het optreden van ®en minister, die de P.B.O. gaat stimu- w'en en tegen bewindslieden op Buiten landse Zaken. Boven de nok van dit Kabinet waait de rode vlag, zei de heer Oud. Hij ver klaarde dat zijn partij in loyale oppo sitie de daden van dit Kabinet moet beoordelen naar hun eigen mérites. De V.V.D. zal toeschouwer zijn, doch geen lijdelijk toeschouwer. Men ziet, een redevoering, welke alle aanleiding bood voor verder krakeel Ussen de politieke partijen. Dat heeft "an ook wel tot op zekere hoogte plaats 8®vonden, maar prof. Romme, die eigen- l'k de enige tegenspeler is van de heer ud in de Kamer en van wie het dus "°ofdzakelijk moest komen, heeft wijzer gedaan. - Als enige spreker in de rij van hen, gistermiddag en -avond het woord ebben gevoerd, stelde hij voorop in zijn th ^et belangrijkste probleem, dat Jjang voor ons land aan de orde is, na- dc,' j dat der dfifenste- „Primum vivere ®'nde philosophare", zei hij. Ret antwoord der regering op zijn j aagen over de verdediging van ons land geallieerd verband had hem wel tot bu-ifkere hoogte gerustgesteld, maar er j yit toch het kardinale vraagstuk van h }?edewerking van Frankrijk en West- '"tsland aan de verdediging van Euro- °ok de heer Schouten heeft zich na Romme zeer positief uitgelaten iucij nei Kaïuiriaie vraagsiUK var K [Medewerking van Frankrijk en West- 'bdand aan de verdediging van Euro- n?:P°k de heer Schouten heeft zich na ove **omme zeer positief uitgelaten lin de wenselijkheid van de inschake- 8 der West-Duitse strijdkrachten. tfXtP de defensie kwam de katholieke Gu? op het vraagstuk Nieuw- ea. Hjj verheugde zich erover, dat <j-*eB einde is gekomen aan de ge- ijst ?en kuur van dit probleem' in de (jataaï: Afrekening houdend zei spreker, de voeger de illusie had gehad, dat Nederlandse taak in Nieuw-Guinea Zen,.,'°u laten combineren met een we- donoli ,'nh°ud voor de*Nederlands-ln- het e Rnie. H(j betreurde het, dat Seen ls Ke,0Pen, maar het heeft zin tegen de bierkaaien te vechten. »itvolln®anS van 5 November kan de porder, hl u.len naar West-Duitsland ^ederlanri^IVat' Voor de aankoop van hands h ?roenten en uien is voors- Se mart udrag van vijf millioen Duit- vraag nat "«schikbaar. Aangezien de ls' z!l "len'n West-Duitsland groot van de vir0e n -ik het grootste deel borden besteed V°°r dit product Rede'riand "aas}c toekomst heeft men in f6" regelmatig0 verwachtingen voor "ren naar wf ^,tvoer van groenten en ln Oen uitslènd, aldus wordt 1 riaag vernomen Inmiddels kan Indonesië ons natuurlijk kwaad doen ln onze belangen gtdds, maar hü hoopte, dat Indonesië daar te verstandig en te goed voor zal zijn. Een volgend vraagstuk, door prof. Romme behandeld, was dat van onze culturele en geestelijke belangen, waar bij speciaal aan de orde kwam de in komenspositie der intellectuele midden groepen. De heer Lucas heeft deze aan gelegenheid in een apart betoog verder uitgewerkt. Dat de werkgelegenheid het centrale punt vormt in de sociale en economische politiek verheugde spreker, doch hij vroeg om nadere uitwerking van deze stelling. Critisch uitte hij zich over de gezinspolitiek, of juister het ontbreken daarvan. Ons groot geduld, aldus spre ker, mag niet te lang op de proef wor den gesteld; er zou anders voor de K.V.P. ook wel eens 'n „non possumus" kunnen komen. Uitvoerig is in het betoog van de katholieke fractieleider aandacht ge schonken aan de kwestie der door braak, d.w.z. naar links; over de K.N.P. heeft prof. Romme gezwegen. De P.v.d.A. heeft z.i. bij de verkiezin gen wel een klinkende, doch geen be klonken overwinning behaald. Hij wees er nog eens op, dat voor de con fessionele partij het algemeen belang niet is een optel- en aftreksom van groepsbelangen, doch de harmonische synthese van de diverse belangen. In de activiteit van leidende katholieke figuren, die zich met de doorbraak occuperen, zag hij een gevaar voor het land, voor hun katholieke medebur gers en voor henzelf. Zij bemoeilijken en verzwakken, aldus de heer Romme, de mogelijkheid der doorwerking van onze zedelijke beginselen. Wat er verder gisterèn in de Tweede Kamer gezegd is was voor Algemene Beschouwingen niet zo bijster interes sant. De spreker voor de P. v. d. A„ mr. Burger, stelde, dat het huidige Kabinet een coalitie in het kwadraat een waagstuk is voor alle betrokkenen. Het Kabinet staat of valt met de vraag of er voldoende steun wordt gegeven aan maatregelen om de werkgelegenheid centraal te stellen. Verzuimd is tot nog toe een inzicht te geven in de politiek op langere termijn. Het Kabinet mag aanspraak maken op een faire kans, maar er zijn hindernissen. Niet zonder zorg zag spreker bijvoorbeeld het rege ringsbeleid inzake Nieuw-Guinea. Wij moeten niet in een bewustzijnsveren ging terecht komen; wij hebben ons al eerder aan het dichtgooien van deuren en een gebrek aan soepelheid schuldig gemaakt. Critisch benaderde de socia listische woordvoerder ook het optreden van minister Aigera. By ontstentenis van de heer Weiter, die in Mexico vertoeft, werd voor de K.N.P. het woord gevoerd door prof. Lemaire, die zich voornam er vooral op toe te zien, dat het Kabinet zich niet in socialistische richting ontwikkelt. Deze spreker achtte het tragisch, dat de chris- telyke partijen in het parlement de meerderheid hebben, doch deze niet ge bruiken. Hij betreurde, dat er geen rechtse samenwerking beproefd is. Ver- der herhaalde prof. Lemaire de stel ling van de heer Weiter, dat wij er toch vooral op bedacht moeten zijn, dat wij een klein land zijn. De heer Tilanus heeft zich met na me beziggehouden met de figuur van de Kabinetsformateur. Hij achtte net principieel verkeerd als de fracties gaan mee-formeren. Hy vroeg voorts een uit eenzetting over wat nu precies de po sitie is van de veelbesproken Raad voor Economische Aangelegenheden uit de ministerraad. Tenslotte uitte hij de wens, dat er op O., K. en W. geen staatssecretaris meer zal worden be noemd. Het standpunt van de C. H.- fractie ten opzichte van het Kabinet is, dat gehoopt wordt op voortreffelijke harmonie. De heer Schouten was dit keer be paald minder op dreef dan men van hem gewend is. Hij toonde zich uiter aard zeer content over het standpunt van de regering inzake Nieuw-Guiner, waar wij. aldus spreker, meer dan een taak, namelijk een roeping hebben te vervullen. In zeer bewogen bewoordin gen bakende de A.-R. woordvoerder de positie van de confessionele partij »t tegenover de P. v. d. A„ welke laatste partij de aardse zaken losmaakt van de eeuwigheidsbron. Hij zegde het Kabinet waar mogelyk medewerking toe en hoopte, dat deze steun onbeperkt zou kunnen worden gegeven. Vandaag zijn de debatten voortgezet. Het antwoord van de regering wordt Donderdag verwacht. In verband met de daling in België van de prijs voor binnenlandse boter beneden de richtprijs, zijn op het Belgische ministe rie van Landbouw besprekingen gevoerd. Naar „Het Laatste Nieuws" weet te mel den, werd besloten het ministerie van Eco nomische Zaken voor te stellen de heffing op de uit Nederland ingevoerde boter met fr. 3 per kg. te verhogen. Deze maatre gel zou de minimumprijs op fr. 87 bren gen. Volgens het blad bedroeg de invoer van Nederlandse boter in België in het derde kwartaal van dit jaar 7.462 ton te genover 3.082 ton in dezelfde periode van 1951. Advertentie Migraine, loomheid, algehele lut- telootheiddit zijn tlechtt enkele der vele onaangename gevolgen van onzuiver bloed. Een dage lijkse dosis ALPURA zorgt er voor dat de onzuiverheden uit Vte bloed verdwijnen. Bovendien werkt ALPURA zacht en laxerend. ALPURA heeft 'n prettige smaak, is gemakkelijk in te nemen en vraagt géén speciale bereiding. Bij Uw apotheker of drogist. Importeur„AVANTI" Manenburglaan 70 't'Grsvenhage 2. Drie jagers bewegen zich door het struikgewas, twee oudere mannen en een jongeling met fijne, haast vrouwelijke trekken. De voorste, een man wiens haarknot door een bronzen ring bijeengehouden wordt, heeft zich omgewend toen hij de dode tak onder de voet van de jongen hoorde krakenen werpt hem een scherpe blik toe. Daarna buigt hij zich weer voorover. „Zij is hier langs gevlucht," fluistert hij, op enkele nauwelijks zichtbare hoef af drukken in het hoge gras wijzend. Zijn ogen zoeken de omgeving af, en met het gemak van de krijger die zijn gehele leven in de wildernis heeft doorgebracht, vindt hij nieuwe aanwijzingen. „Ziet," hij duidt naar een paar afgebroken takjes, „hier is zij door de struiken gedrongen. Het jong liep aan haar rechterzijde; de takken zijn daar later afgebroken. En de breuk is nog vers. Zij kan niet ver hier vandaan zijn." Hij wenkt zijn metgezellen plotseling hem te volgen en voert hen naar de scha duwrijke beschutting van een hoge boom. „Kijkmompelt hij voldaan, en wijst de jongen de richting aan. Deze knikt lusteloos als hij aan de overzijde van een epen plek de bruine huid van de ree ziet schemeren. „Wij bevinden on» thans boven ie wind...." De man met de haarknot legt een ogenblik zün hand op de schouder van da jongen, alsof hij hem tolt bemoedigen. ,JZv kan ons niet ruiken, merkt ge wel-.„" Tussen de takken beweegt de ree schichtig het fijne kopje. Haar oren gaan onrustig heen en weer, alsof ze uit alle macht tracht te luisteren. Het jong, dat de angst van zijn moeder schijnt te voelen, dringt zteh sidderend tegen haar aan. „Ge kunt haar thans niet meer missen," fluistert de man met de haarknot de jongen bemoedigend toe. „Dit is een zeker schot. Let op de windrichtingjuiet. Mik niet te lang. Tracht haar met één schot neer te leggen De jongen aarzelt een ogenblik. Dan rijst hij overeind, maar terwijl hij gehoorzaam zijn boog spant, draagt zün gezicht een vreemde, ongelukkige uitdrukking (Van onze parlementaire redacteur a.i.) By de Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting heeft de financiële specialist der K.V.P.-fractie, dr. Lucas, gisteren in de Tweede Kamer gesteld, dat het onjuist is wanneer de finan ciering van de Buitengewone Dienst-II niet uit leningen, doch uit belastingen geschiedt. Dit betekent een overheve ling van vermogen uit de private naar de publieke sfeer, welke hij veroor deelde. m V- Spreker pleitte verder voor een be tere behandeling van de middengroepen en met name voor de intellectuelen on der hen. Hy vroeg aan de overheid het goede voorbeeld te geven. Wanneer er thans ambtenaren naar het bedrijfsle ven overstappen, dan komt dit, omdat zjj niet meer volgens hun staat en stand kunnen leven: zij kunnen hun kennis niet op peil houden, hun kinderen niet laten studeren enz. Hy verzocht de overheid als werkgeefster op korte termijn een onderzoek in te stellen naar de mogelykheden van verbetering in de positie van de ambtenaren. Hy dacht daarby vooral aan verhoging van de nominale salarissen. Prof. Romme had in zyn betoog reeds gesteld, dat de ach teruitgang van de intellectuele midden groepen in wezen meer te wijten is aan hun inkomens- dan aan hun belasting positie. Dr. Lucas zeide reeds voldaan te zul len zijn, wanneer de regering verklaart, dat door successievelyke salarisverbete ring de te grote achterstand zal wor den ingelopen. Nu brengt deze „stoomwagen" slechts een glimlachje teweeg, maar in de tijd, waarin hij werd vervaardigd, omstreeks 1900, vervulde hij velen met bewonde ring. Welk een mogelijkheden, welk een snelheid! Thans is dit museumstuk in het bezit van J. M. Edwards te Norwich, die er jaarlijks mee deelneemt aan een wedstrijd, welke de naam draagt „Veteran Car Run". Dit jaar startte hij met 164 andere veteranen sommige dateren van vóór 1900 in Hyde Park te Londen. Het einddoel was Brighton. Of hij daar reeds is aangekomen, vermeldt de historie Als op 4 September in Steenbergen de rijkspolitie niet had ingegrepen, zou de automobilist M. H. uit St. Phi- lipsland gistermiddag niet ongeschon den voor de politierechter hebben ge staan. De man had op die dag, zwaar onder invloed van alcohol, een onge luk veroorzaakt. Hy was met zyn auto in botsing gekomen met een Belgische wagen, waarvan de bestuurder uit veiligheidsoverwegingen reeds aan de kant van de weg was gaan staan, toen de verdachte was komen aanrijden. Desondanks botste de verdachte toch nog tegen de auto op en beide wagens werden zwaar beschadigd. Het publiek, dat toen toestroomde, dreigde de chauffeur een pak slaag te geven. „Een lynchpartij had het kun nen worden," zei de Officier van Justi tie mr. Bauwens gistermiddag, toen de verdachte bedremmeld en zwijgend in de beklaagdenbank zat. De feiten waren zeer ernstig. De verdachte staat in Steenbergen op de zwarte lijst en heeft toestemming één dag per week voor zaken één bepaald café te bezoeken. Ook die ene dag bleek nu nog te veel. De eis luidde: een maand gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de duur van een jaar. Na het pleidooi van de verdediger, mr. Kuipers, werd de straf een maand gevangenisstraf en in trekking van het rybewijs voor drie maanden. Een brand heeft Maandagavond j.l. het operagebouw te Nimes in Zuid- Frankrijk geheel verwoest. Een Franse vrouw van middelbare leeftyd, Eva Clo set, heeft bekend, dat zij het gebouw in brand had gestoken omdat haar zoon uit het koor was gezet. Wat treft de buitenlander het meest wan neer hij bijzonderheden verneemt over het kleine Nederland? Dat vijf en een half millioen van zijn inwoners leven beneden de zeespiegel! Hij kan zich zoiets niet goed voorstellen en gaat het pas begrijpen, als men hem vertelt dat ons land dertienhon derd kilometer zeedijk, tweeduizend pomp stations en ruim zevenhonderd sluizen be zit. Over deze beveiliging van Nederland tegen het water brengt het nummer van deze week een beschouwing met interes sante foto's. Er is voorts een causerie over het stropen in de duinen en de strijd daar tegen door jachtopzieners en honden. Tref fend wordt het tragische lot geschetst van de ontheemden in de vele kampen, welke Europa nog steeds voor deze slachtoffers van de oorlog moet onderhouden; het gaat in dit geval om het D.P.-kamp te Kufstem in Tirol. Aan de terreur van de Mau-Mau in Kenya wordt een actueel artikel gewijd. Van heel andere aard is de fotoreportage uit de Amerikaanse staat Utah, waar de bewoners van het Indianenterritorium gro te pachtsommen ontvangen voor de aan oliemaatschappijen verpachte oliehoudende gronden en het geld als regel nogal ver standig besteden. Wist u dat de bij onze kleintjes zo populaire Teddybeertjes ver vaardigd worden naar de Australische bui delbeertjes, leuke diertjes, waarover een artikel met veel foto's gebracht wordt. Jan Cottaar schrijft over Gino Bartali, „een veteraan die het nog niet verleerd is". Er begint een nieuw vervolgverhaal: „De vreemde Vogel", van N. F. Heerkens. Ver der verhalen, actuele fotopagina's, humor en de gewone rubrieken. Advertentie Naar de correspondent van het- A.N.P. in Mexico City verneemt, maken de handelsattaché's van andere landen zich bezorgd over het succes van de Nederlandse expositie. Verscheidene landen hadden plannen gemaakt voor een dergelijke tentoonstelling, doch vinden thans, dat de Nederlanders hen voor zyn geweest. Tot dusver hebben meer dan 150.000 bezoekers de expositie bezocht. Niet alleen in de stad Mexico, maar ook in het land wordt grote be langstelling aan de dag gelegd. Zo hoorde de eigenaar van een Ha cienda te Tamaulipas in de staat Vera Cruz, een zekere Pepe Martinez, vrien den, die de tentoonstelling hadden be zocht, vertellen over een daar tentoon gestelde ontvezelingsmachine. Dit was voor hem aanleiding, onmiddellyk op de trein naar Mexico te stappen waar hij Zondag arriveerde. Hy kon nauwe lijks de Maandag afwachten, en bestelde terstond. De medische afdeling trekt gemiddeld drieduizend bezoekers per dag. Zondag werd het voor Mexico ongekende re cord van de 100.000ste bezoeker geboekt. Een Mexicaan, die zyn naam niet wilde noemen, zag op de tentoon stelling een carillon staan. Toen hij het wilde kopen en hoorde, dat het reeds aan de V.S. verkocht was, toonde hy zich teleurgesteld. Hij be stelde echter terstond een tweede, binnen de kortst mogelyke tijd te leveren. De onbekende Mexicaan wil het carillon de Mexicaanse pre sident ten geschenke geven. In geheel Mexico wordt reclame ge- Advertentie SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Vertaald door W. HOFSTRA 50 Nog allerlei andere beelden van hem haalde ze zich voor de geest en liet die dan weer schieten, afwisselend, op de cadans van de wielen. Tenslotte werd haar hoofd zwaar en vielen haar ogen toe. Ze sliep door totdat het portier open vloog en gr een golf heerlijke frisse lucht binnenstroomde. Een stem met een echt Sussex accent riep luid: „Brookfield". Nog half slapende strompelde ze naar buiten, maar zodra ze naast mijnheer Joles op de bok geplant was, openden haar ogen zich wyd. De korte rit in de avond was haast een van de grootste ge neugten van de vacanties. De staart van het paard danste op en neer in het licht van de lantaarn en het geluid van de hoeven en wielen klonk onnatuurlijk luid. Eén koele wind streek langs haar gezicht. Zachte of doordringende lande lijke geuren v/oeien op haar toe, bliezen alle problemen weg en maakten blijde herinneringen wakker. Spoedig zouden de donkere omtrekken van de grote noteboom tegen de met sterren bezaaide hemel te zien zyn. Een paar minuten later hielden ze stil aan de rand van het grasperk en daar stond tante Leah al aan de deur met een lantaarn, terwijl tante Sophy aan het slot Van het hek morrelde. Voor de zoveelste maal ging ze over het hobbelige stenen paadje en rook ze de violieren en tabaksplanten; weer zei tante Sophy, zoals elk jaar: „Wat zullen jullie moe zyn en een honger hebben", en tante Loah: „Jullie trein was buiten gewoon goed op tijd." Op tafel stonden de beschilderde koek trommeltjes, die ze van kindsbeen af kende, de karaf met tante Sophy's wijn, de eigengebakken cake, de rose glazen schaal met sandwiches en de beker melk voor haarzelf, alles net zo als altijd Oudergewoonte tripten de tantetjes om hen heen als een vogelpaar, zonder zelf iets te willen eten. Geheel volgens de traditie kregen ze tante Leah zover, na haar daartoe min of meer plechtstatig te hebben overgehaald, dat ze een vinger hoedje wijn dronk, wat voor tante Sophy aanleiding was om te zeggen: „Pas op dat je niet dronken wordt, Leah. Zelfs in de „Goat" hebben ze zo iets koppigs niet." De oude klok, die in de schaduw bui ten hun lichtcirkel stond, schraapte op indrukwekkende wyze zijn keel, ratelde, klikte en liet twaalf slagen horen. Tante Leah zei, evenals vorig jaar: „De juiste tyd is eigenlijk elf uur. Wij hebben hem nog niet op slag kunnen krijgen." Clara dronk haar melk met kleine slokjes en knabbelde wat slaperig, maar in-tevreden, aan haar biscuitjes. Er was niets veranderd. Hier was het leven ten minste eenvoudig, veilig en goed. Niets kwam er meer op aan. De zomervacantie was begonnen. TWEEDE HOOFDSTUK Het veren bed was warm en Clara kon niet ineens in slaap komen. In het don ker keerden sommige van haar kwellen de gedachten terug. Er was zoveel gebeurd sinds ze voor het laatst in deze kamer had geslapen, dat ze zich afvroeg of zelfs Paget's Fold wel zoveel invloed op haar zou hebben, dat ze zich weer helemaal een kind zou kunnen voelen. Ze was plotseling zo bang, dat de kamer zelf veranderd zou zijn, dat ze naar een lucifer tastte om de kaars aan te steken, maar het doosje was leeg. Ten slotte vielen haar ogen dicht en toen ze wakker werd gaf het zien van de scha duwen van de bladeren op het dunne rode luik haar weer het oude gevoel van onschuld en veiligheid. Ze groette stuk voor stuk alle bekende voorwerpen, zoals een ontslagen gevan gene zijn herkregen bezittingen contro leert. Daar was de wankele toilettafel met zijn geel mousselinen stroken, het haarzakje, met paarlemoeren knoopjes afgezet, het met kruissteekjes gebor duurde speldenkussen, waarop tante Sophy als elk jaar de spelden in een grote C had gestoken. Een spruit van de klimop groeide nog steeds naar binnen" door de dikke laag verschoten behang en de in de sierlyke letters van haar grootvader geschreven tekst herinnerde haar er nog immer aan dat haar lichaam de tempel was van de Heilige Geest en en dat ze dag noch uur kende. Zoals altyd 's ochtends in haar vacantia hing er in de kamer een wat vochtige, maar frisse lucht, doortrokken met de geur van lavendel, gistende appels en uitge bakken spek. Gelukkig gestemd sprong ze uit bed. waste zich met ijskoud regen water en knielde neer om in overgrote dankbaarheid ha4r ochtendgebed te bidden. Haar kamer had eén verbindingsdëur met die van haar ouders en toen ze was aangekleed, morrelde ze aan de knop en wachtte tot ze mocht binnenkomen. Claude en Isabel lagen nog in bed. Toen ze zich bukte om haar moeders bleke, en de rosige ongeschoren wang van haar vader te kussen, viel het haar op hoe blank zyn huid was onder zyn openhangend pyamajasje. In Valetta Road had ze hem nooit in bed gezien. Op Paget's Fold scheen het de gewoonste zaak van de wereld. Na een paar dagen hadden ze hun vacantie-i'outine hervonden. Claude en Clara speelden elke morgen croquet, terwijl Isabel in haar dekstoel zo nu en dan van haar roman opzag om naar hen te kyken. Het speelveld, dat Claude een paar jaar geleden op de juiste grootte had uitgezet, vervulde hem nog steeds met een gevoel van trots. Iedere keer dat hij er naar keek, moest hij denken aan het armzalige veldje in Hamling, waar hij die eindeloze spelletjes tegen zichzelf gespeeld bad. Croquet was het enige spel, dat hij kende en hij trachtte het altijd met fanatiek overleg te spelen. Hij had Clara er in getraind en zo nu en dan versloeg ie hem nu zelfs. Isabel had altijd geweigerd taktiek te leren en speelde er maar op los. zonder rekening te houden met haar partner, als ze er een had. Maar toch won ze bijna even vaak van hem als Clara, want ze had een goed gevoel voor afstanden en zag er geen been in om zo nu en dan een beetje te smokkelen. Als haar moeder won, was Clara altyd diep geschokt, niet door haar vaders nederlaag, maar door Isabel's onbezonnenheid. Dit jaar, nu Isabel tot leuter toekijken veroordeeld was. kon den zij en haar vader strikt eerlyk en geheel volgens de regels de strijd tegen elkaar aanbinden. Het kon hen ook niets schelen als Isabel de draak met hen stak. (Wordt vervolgd). maakt voor de tentoonstelling. Het ls voor het eerst dat de Mexicanen wer- kelijk een indruk krijgen van het in dustriële vermogen van Nederland. Hoe wel het succes van de tentoonstelling pas na maanden kan worden beoor deeld, zyn er toch reeds uitstekende resultaten te vermelden, zoals een order voor veertig bussen en enkele honder den tonnen aardappelmeel. Prins Bernhard heeft Maandag in de haven van Vera Cruz een bezoek ge bracht aan het Nederlandse schip ,Eem- dijk". Kapitein C. van Beek uit Rotter dam stelde de bemanning aan de Prins voor. De Prins is ongeveer een half uur aan boord gebleven en nam een inspec tie af van de bemanning. In het stadhuis van Vera Crux werd de Prins in een korte plechtigheid het ereburgerschap van de stad verleend. Dit geschiedde door burgemeester Mauro Loyo. Verbaasde inwoners van Vera Cruz zagen plotseling de Prins in hun mid den. toen zy Maandag hun gebruike lijke avondwandeling maakten in de buurt van het schilderachtige hoofd plein van de stad. Jongens en meisjes, die afzonderlijk in grote kringen arm in arm rond het plein liepen, be merkten, dat zich vreemdelingen bij hen voegden. Eén van hen, in het uni form van de Nederlandse luchtmacht, herkenden zij uit de foto's in de kran ten. De Prins genoot buitengewoon van het gezellige geflaneer van de jeugd. Z. K. H. ging een klein café aan het plein binnen en dronk er Dier met zijn gezelschap. De Prins bracht Maandag ook een be zoek aan de Marineclub. Er werden Me xicaanse dansen uitgevoerd door kinde ren van vier tot vyftien jaar. Groot enthousiasme ontlokten geïmproviseerde liederen, die de lof bezongen van Prins Bernhard. Prins Bernhard is Dinsdïgmiddag vyf uur plaatselijke tijd uit Vera Cruz te Cartagana (Columbia) aangekomen. Door de Nederland»* Bond van Haring- handelaren zijn verkocht naar Polen 30.000 vaten vette haring en 15.000 vaten volla ha ring. De haring zal in de loop van deze maand verzonden worden. Er is de laatste tijd nogal aandacht be steed aan het verschijnsel, dat de toe name van het aantal leerlingen by de openbare lagere school in 1952 groter is geweest dan bij de katholieke lagere school Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft nu nieuwe gegevens over hetzelfde onderwerp verzameld voor de periode van 16 Januari 1952 tot 16 September 1952. Daaruit blijkt, dat de groei bij het openbaar lager onderirtis (5.3 pet.) en bij het neutraal bijzonder onderwijs (4.7 pet.) wederom sterker is geweest dan bij het prot, christelijke (3.S pet.) en het katholieke (3.7 pet.). De percen tages van de vorige periode, die de dis cussies hebben uitgelokt, luiden: 3.4 pet., 2.Ï en 2.1 pet. De verstrekte gegevens zijn het re sultaat van een enquête, die het CBS heeft ingesteld. Van een gering aantal scholen is niet tijdig antwoord ontvan gen, zodat de cijfers nog maar voorlo pig zijn, alhoewel er geen belangrijke verschuivingen te verwachten zyn. Wij zullen er enkele gegevens aan ontlenen zonder er op dit ogenblik reeds com mentaar aan te verbinden. Mogelijk be staat daar naderhand aanleiding toe. Op de eerste plaats trekt het de aan dacht, dat het aantal katholieke lagere scholen van Januari tot September met 31 is toegenomen, dat der openbare daarentegen slechts met 7. Het aantal leerlingen op de scholen voor L.O. en V.G.L.O. is toegenomen met 53.400 (d.w.z. 4.2 pet.) tot 1.342.200; bij de openbare scholen met 18.700 (5.3 pet.) tót 350.175, by de katholieke scho len met 20.400 (3.7 pet.) tot 553.898. Ook de cyfers voor de aantallen leerlingen, die voor het eerst tot de lagere school zyn toegelaten, zyn in teressant By het openbaar L.O. wa ren dat er van 17 Januari tot 16 Sep tember 1952 69.800, dat is 8.700 of 14.2 pet. meer dan het jaar tevoren. Het katholiek L.O. kreeg 96.600 nieuwe leerlingen, dat is 8.100 of 9.2 pet. meer dan het aantal nieuwe leerlingen van het jaar tevoren. De verdeling van het aantal leerlin gen naar gezindte, ziet er als volgt uit: het openbaar onderwys telde op 16 Sep tember j.l. 27.8 pet. van het to taal tegen 27.6 op 16 Januari J.l., het katholiek 43.4 pet. tegen 43.6. het prot. chr. 26.9 tegen 27.0. het verdere byzon- der onderwijs 1.9 tegen 1.8. Wil men nog de percentages van het aantal leerlingen, dat tussen 16 Januari en 16 September werd toegelaten, dan luiden die als volgt: 29.6 pet. ging naar het openbaar onderwijs (28.9 in de daaraan voorafgaande periode), 41.0 (41.8) naar het katholiek. 27.5 (27.5) naar het prot chr.. 1.9 (1.8) naar het ander byzonder onderwys. Het civiele proces, dat de Rotterdamse kunstverzamelaar Van Beuningen met betrekking tot de zaak Van Meegeren Vermeer aanhangig heeft gemaakt tegen prof. dr. Coremans. de directeur van net centraal laboratorium der Belgische mu sea, zal op 21 Januari a.i. voor de acht ste kamer van de rechtbank te Brussel voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5