Dertien hazardspelers in A'dam aangehouden Algerijnse zakkenrollers voor de rechtbank Mgr. Tillemans niet tevreden over missie in Z.-N-Guinea 't OPKLAPBEDDEN PALEIS Juist iets voor C! Als U Oranje Gevel M'n overhemd De Koningsdochter alles Nek aan nek in Huis en Senaat Organisatie voor het wedden op Franse paardenrennen opgerold Verduistering van Rijksgoederen Drie jaar geëist Verteringen voor meisjes betaald door even een portemonnaie te stelen er naast! 'T KASTEEL VAM AEHSTEL Bij hèm grijpt de Griep T. KROON Sr PROBEERT U DIT EENS... na het scheren! FLINK INWRIJVEN... EN DAN OPSNUIVEN! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH HET BESTE VOOR WAT SCHOON MOET ILLUSTRATIEDRUK KLEURENDRUK WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 PAGINA 6 Plateau met 46 gouden ringen gestolen PAARD OP HOL IN A'D AM-OOST Middenweg bezaaid met groentenkisten Republikeinen vooruit ROOFOVERVAL TE ROTTERDAM Hoog Militair Gerechthoj Tegen kapitein zes maanden geëist AUTO VAN SCAPINO- BALLET TERECHT Arts schuldig aan dood van patiënt MARKTBERICHTEN Even uit stelen Bemanning Britse tanker sou weigeren te varen Consul bemiddelt in conflict te Amsterdam Te weinig personeel, te weinig kerken Zaak-Fonteijn voor de Hoge Raad Conclusie: Verwerping van het beroep TIJDSCHRIFTEN ROTATIEDRUK Belastingconsulent U voelt het aankomen, de koorts, de rillingen...; het leven is grauw als een mistige dag! Bruce Marshall Prijs f 4.90 69.75 74.50 Riviervischmarkt NIETTE EVENAREN f Het snel oplosbare^ otrvel-cmhulsei bedekt de smaak van de genees krachtige inhoud sol ko men. Elk AKKERTJE is verpakt en voorzien van het AKKER merk.) vfRiROu'vvcnsnj.MTi Zaterdag: j.l., 't middags omstreeks half vier, is uit een juwelierszaak aan de Kalverstraat te Amsterdam een pla teau met 46 gouden herenringen ter waarde van x 4.600 gestolen- Hoe de diefstal is gepleegd L tot op dit ogenblik nog niet duidelijk. Waar schijnlijk heeft de dief zich onder de klanten gemengd e— terwijl het winkel personeel bezig was anderen te helpen zijn slag geslagen. Door de Zaterdagse drukte is de vermissing van de ringen eerst later aan de dag getreden. Gistermiddag omstreeks één uur is in de Veeteeltstraat in Betondorp (Amsterdam- Ooet) een paard, dat voor een groenten- kar stond op hol geslagen. De groenten- boer had het paard voor de eerste keer voor zijn wagen. Blijkbaar schrok het dier. Het rende in wilde vaart de Mid denweg op. Bij de Kruislaan gekomen sloeg het links af, deze laan in. Bij die manoeu vre rende het echter, nog steeds met de kar achter zich aan, tegen een brand melder op. die afknapte als een lucifer. Voorbijgangers wisten het dier toen te grijpen en tot bedaren te brengen. De Middenweg was bezaaid met kisten en kratten, die van de slingerende wagen waren gevallen. Het mag een wonder worden genoemd, dat het snelverkeer op de drukke Middenweg niet op het paard en de kar is ingereden. Een kof f ietent je dichtbij de Kruislaan is voor verwoes ting behoed door de brandmelder, waar het dier tegenop stormde. Aanvankelijk zagen de voorbijgangers met schrik, dat het dier recht op de tent afrende. Ook in de samenstelling van het nieuwe Congres weerspiegelt zich de algemene tendenz van deze presidents verkiezingen, die gunstig is voor de Republikeinse partij. Hedenmorgen om kwart voor elf was de uitslag bekend van de stemming over 21 van de 35 ze tels in de senaat, welke vacant zijn ge worden. Van deze 21 zetels bemachtig den de Republikeinen er 15 en de De mocraten 6. Beide partijen hadden op dat moment 41 afgevaardigden in de senaat. Van 14 zetels was de uitslag nog niet bekend. In het Huis van afgevaardigden, dat geheel vernieuwd wordt, waren heden morgen om kwart voor elf 168 democra ten gekozen en 165 republikeinen. Van de 102 resterende zetels in het Huis van afgevaardigden was de uitslag nog on bekend. De 38-jarige boekbinder H. W. te Rotterdam is gisteren in zijn winkel het slachtoffer geworden van een roof overval. Om negen uur kwam er een ongeveer 20-jarige jongeman binnen, die een boek wilde huren, W. liet hem in het magazijntje achter de zaak, waar de bezoeker echter onverhoeds een zware lijmpot greep. Hij slingerde de pot naar W's hoofd en sloot de man daarna in zijn kantoortje op. Het maga zijntje had evenwel een uitgang naar de straat. Hierdoor kon de boekbinder, ofschoon aan het hoofd gewond, weer in zijn zaak komen.. De vogel was ech ter gevlogen en de geldla stond open. Hoeveel er vermist wordt is nog niet bekend. W. moest in het ziekenhuis Coolsingel worden verbonden. De recherche van het politiebureau Warmoesstraat te Amsterdam heeft Maandag in diverse café's dertien perso nen aangehouden, van wie er elf in arrest zijn gehouden, allen verdacht van het gelegenheid geven tot hazardspel. De politie deelt mede reeds geruime tijd geweten te hebben, dat in vele café's op paardenrennen in Frankrijk werd ge wed. Het publiek kreeg gelegenheid voor ongelimiteerde bedragen aan Ne derlands geld in te zetten. Kwamen de uitslagen door, dan werden de prijzen uitgereikt, terwijl een bepaald percen tage aan de organisatoren, die de politie als z.g. bookmakers beschouwt, ten deel viel. Maandag heeft de recherche plotseling ingegrepen. Zij spreekt van één organi satie, die diverse vertakkingen had. In vallen werden gedaan in diverse café's in het centrum van de hoofdstad, maar ook in' enkele te Utrecht en te Hilver sum. Een 59-jarige Amsterdammer, die de recherche als leider van de organisatie beschouwt, is eveneens gearresteerd. „Ons volk en ons leger schijnen tegen woordig wel uit psychopathen te be staan," aldus mr. J. Zaayer, procureur- generaal bü het Hoog Militair Gerechts hof in zgn gistermorgen gehouden requisitoir tegen de kapitein J. ten H. Kapitein Ten H. was door de krijgs raad te velde veroordeeld tot 10 maan den gevangenisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk en het zich onder toezicht stellen van een psychia ter, wegens verduistering van rijks goederen. De f2000, die hij met de ver koop van bedoelde goederen had ver kregen, had hij in drank omgezet. Een uitgebracht psychiatrisch rapport noemde de kapitein in lichte mate ver minderd toerekeningsvatbaar. Mr. Zaayer zei dat de Justitie niet kon werken met al de psychiatrische rappor ten, die tegenwoordig maar direct op de rechtszittingen ter tafel worden gebracht. Hij eiste 6 maanden onvoorwaardelijk met aftrek, en ontslag uit de militaire dienst, zonder dat de kapitein het recht zou worden ontzegd om bij de gewapen de macht te dienen. De verdediger verzocht het Hof het vonnis van de krijgsraad te handhaven en zijn cliënt op vrije voeten te stellen, te meer daar deze reeds vijf maanden in voorarrest zit. Uitspraak 18 November. De Dusseldorfse politie is er in ge slaagd de vermiste vrachtauto van het Scapino-ballet op te sporen. Deze be vond zich met lege accu in een der bossen rond de stad. Kennelijk hebben jongelieden een „plezierrit" met de auto gemaakt. De auto met décors zal zo spoedig mogelijk naar Amsterdam terugkeren. De Hoge Raad Heeft verworpen het be roep van de Rijswijkse arts A. L„ die te Zevenhoven in samenwerking met de plaat selijke arts aldaar een inwoner dier ge meente de tanden en kiezen trok onder narcose, welke patiënt overleed ten gevolge van een prop watten In de keel. VETTE VARKENS MARKT LEIDEN, 4 Nov. Aanv. 161 st., prijzen: zware 20&—210, lich te 200205, zouters 180, zeugfcn 172181, enkele 1 a 2 ct. hoger; handel vrij goed. KAASMARKT BODEGRAVEN, 4 Nov. Prijzen: le srt. 2.352.37, 2e srt. 2.30—2.34, extra 2.44; handel flauw. De tafel van de president van de Am sterdamse rechtbank leek gisteren wel iets op de toonbank van een zaak in portefeuilles en portemonnaies. Ze waren er in diverse kleuren en grootten. In de verdachtenbank zaten twee zwartharige, rap Frans sprekende Al gerijnen, in België woonachtig maar nu opgesloten in het Amsterdamse Huis van Bewaring, verdacht van zakkenrollerij, meermalen gepleegd. De Officier van Justitie eiste tegen hen drie jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 18 November. De Algerijnen waren in begin Augus tus j.l. naar Amsterdam gekomen, vol gens één hunner uit liefde voor een Nederlandse dame. Het resultaat noch tans is geweest dat verscheidene Am sterdamse dames haar portefeuilles en portemonnaies met geld en bescheiden kwijtraakten. De Algerijnen hadden het Centraal Station en het Stationsplein als hun operatieterrein uitgekozen en wachtten op de aankomst van de trei nen, vooral van de internationale trei nen. Zij drongen zich dan tussen grote groepen reizigers en sloegen hun slag. Ettelijke Amsterdamse vrouwen kwa men vertellen dat ze toen ze uit het C.S. kwamen en op de tram wilden stappen, hun portemonnaies en porte feuilles uit haar handtassen misten. Haar tassen bleken open te staan. Een Amsterdamse kantoorbediende had de twee Algerijnen ettelijke malen opge merkt. Ze verscholen zich in hoeken en portieken en kwamen te voorschijn als er een grote reizigersdrukte ontstond. Ook een politieambtenaar had hen in de gaten gehouden, nadat enige aangif ten van zakkenrollerij bij de politie waren binnengekomen. Hij had hen ten slotte gearresteerd omdat hij hun op treden verdacht vond. Maar ze konden niet op heterdaad betrapt worden. Bij hun arrestatie werden enige gestolen portemonnaies en portefeuilles op hen gevonden. De bestolenen waren gelds bedragen van f 20 tot f 80 kwijtgeraakt. Ze hadden zelf de Algerijnen niet op gemerkt. Twee Amsterdamse meisjes waren des avonds met de Algerijnen uit geweest en hadden op een caféterras aan het Damrak iets gedronken. Ze pleegden met de Algerijnen Duits te praten! Een der Algerijnen ging zo nu en dan weg naar het C.S. naar hg zeide om iemand van de trein af te halen. Maar hij kwam steeds alleen terug omdat die „iemand" volgens zijn bewering niet met de trein was aangekomen. Op de zitting bleek dat de Algerijn wel het een en ander voor de meisjes en zichzelf had besteld maar geen geld had om te be talen. Daarom ging hij even op het Sta tionsplein een portefeuille of portemon naie stelen De Algerijnen een 35-jarige textiel bewerker en een 23-jarige kermisreizi ger maakten ook van de rechtszaak een spelletje door steeds elkaar de schuld te geven. Ze hadden de gesto len portefeuilles en portemonnaies van elkaar gekregen en waren zelf derhalve gans onschuldig. De Officier van Justitie meende echter dat de zakkenrollerij ge noegzaam bewezen is, ook al is in één geval de gestolen portefeuille zoekge raakt. Maar de op de verdachten gevon den van Riebeeckzegels bleken uit deze portefeuille afkomstig te zijn. De meis jes hebben van de Algerijnen, die zich uitgaven voor handelaren in leerwaren, twee der gestolen voorwerpen ten ge schenke 'gekregen. En ze mochten zelfs uitkiezen! De Officier van Justitie acht te een zware straf op zijn plaats. De verdedigers daarentegen meenden dat het feitelijk bewijs niet geleverd is want niemand heeft de verdachten zien stelen. En ze vroegen dan ook de on middellijke invrijheid stelling van de verdachten maar dat wees de rechtbank af. De verdedigers verzochten voorts een voorwaardelijke straf, waarbij de verdachten dan over de grens gezet zou den kunnen worden. In ieder geval be streed een der verdedigers dat het hier om een internationale bende van zak kenrollers zou gaan. Volgens hun zeg gen zijn ze nog nooit veroordeeld, be halve in Duitsland tijdens de oorlog. Om de Britse tanker Brazene, een 7000 ton metend schip van de Londense maatschappij Stevenson and Hardy, dat momenteel bij de Amsterdamse Droog dok Maatschappij ligt met de bedoeling daar Zaterdag te vertrekken met eerste bestemming Sunderland, is enig rumoer ontstaan. Een en twintig Engelse zee lui, die bij de maatschappij gemonsterd hadden, zouden, omdat het schip niet schoon genoeg naar hun zin is, weige ren uit te varen. Een woordvoerder van het Engels» consulaat heeft ons gisteren te ken nen gegeven, dat de kwestie in overleg met de gemonsterde bemanning zal worden opgelost en dat het schip on getwijfeld Zaterdag wél zee zal kiezen. (Van onze speciale correspondent) „Ik ben absoluut niet tevreden over de missie in Zuidelijk Nieuw Guinea. Wjj hebben veel te weinig personeel en veel te weinig kerken", aldus mgr. H. Tillemans M.S.C., apostolisch vicaris van Merauke. bü zün aankomst op Schiphol. De energieke bruingebrande bisschop had na zijn verblgf van 22 jaar op Nieuw-Guinea hg vertrok in 1929 voor de eerste maal en is sindsdien slechts gedurende 1948 in ons land ge weest veel te vertellen aan de M.S.C.'ers die naar de luchthaven wa ren gekomen om hem en de provin ciaal overste van de Missionarissen van het H. Hart, pater Jac. van Erp M.S.C., welkom te heten. Allereerst verklaarde mgr. Tillemans," dat ook hij aanvankelijk aan de dood van pater Kammerer geloofd had. „Wij hadden ons er bij neergelegd, maar een week no het ontvangen van de radio boodschap begonnen wij reeds te twij felen. De Papoea's zijn fantasten, ik heb dat verschillende malen ondervon den". zei mgr. Tillemans. Mgr. Tillemans heeft het missiegebied van de Wisselmeren, waarvan hij de pionier wordt genoemd, in Juni 1950 overgedragen aan de paters Francisca nen. Sindsdien heeft hij zich in Me rauke gevestigd, waar hij met mission- nering, onderwijs en ziekenhuisbouw in het gebied van de Missionarissen van het H. Hart bezig houdt. Het moeras gebied bij de Lorentzrivier is een van de nieuwe arbeidsterreinen, waar de paters C. Meuwese en J. Verschueren van wiens hand binnenkort weer een boek verschijnt zich weer „volledig op pad hebben begeven, zoals de apos tolisch vicaris het uitdrukte. „De regering springt uitstekend bij en helpt ons vooral met subsidie voor de scholenbouw." Op het gebied van de ziekenhuizen is nog geen al te groot succes geboekt, maar in ieder geval wordt er op het ogeniblik hard ge werkt aan de vervanging van de barak te Merauke door een nieuw ziekenhuis, terwijl ook het onderwijs de Papoea's zijn reeds zover ontwikkeld, dat voort gezet onderwijs geen overbodige luxe meer is in de aandacht staat. De verhouding tussen de Indone sische Nederlanders en de bevolking van Zuid-Nieuw-Guinea noemde Mgr. Tillemans goed. „Wat er in de kranten geschreven wordt, gaat allemaal over Noord-Nieuw-Guinea", verduidelijkte hij. Mgr. Tillemans sprak ook als zijn mening uit, dat het tussen de katho lieke missie en de zending „best kan boteren", wanneer tenminste de derde partij, de bestuursambtenaren, neutraal blijft. Bij alle zorgen zijn er ook verheu gende dingen: twee Papoea's zijn op het ogenblik met hun studie voor priester bezig, zodat de inlandse roepingen binnen niet al te lange tijd ten dienste van Nieuw-Guinea kun nen komen. Tijdens de drie a vier maanden van zijn bezoek aan ons land zal mgr. Tille- Mgr. Tillemans en pater Van Erp bij hun aankomst op Schiphol. mans verschillende besprekingen voeren en ook zijn geboorteplaats Grave bezoe ken. Pater v. Erp, die een visitatiereis naar de missiegebieden van de Missionarissen van het H. Hart op Java, Celebes, Key- en Tanimbareilanden en Zuid Nieuw- Guinea heeft gemaakt, verklaarde over zijn reis niets te kunnen zeggen. Hij had slechts interne kwesties besproken, zei hij. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, heeft conclusie genomen in de smaadschriftzaak van de thans 53-jarige ex-sergeant-konstabel der Kon. Marine Fonteijn. Indertijd vernietigde de Hoge Raad een arrest van het Amsterdamse hof, waarbij F. veroordeeld was tot twee maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk en f 100 boete. De zaak werd toen verwezen naar het gerechtshof te 's-Gravenhage, dat een voorwaardelijke gevangenisstraf oplegde zonder geldboete. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal 2 December arrest wijzen. ■.//A--'"" \.Z. VOORBURGWAL 65-73 - AMSTERDAM - TEL. 63331 Inlichtingen omtrent erkende opleiding, examens en lid maatschap bij het Secr. Nederl. College v. Belastingconsulen ten, Belgischeplein 6 te 's-Gra venhage (Post Schev.), Tel, 551763. ywrwmnsvMn ANEGANG HAARLEM In het hartje-van de itad. 3 min. v.d. Gr. 10% EXTRA KORTING op onderstaande prijzen. Dubbel divanbed met 2 bedstellen f 118.Een-persoon» divanbed met bedstel 59.—. Twee-persoons divanbed rn® bedstel 88.Grootste sortering opklapbeddep, kante* bedden, ook verticaal. Alles voorradig. Ook lange, ^re en korte dan normaal, le klas. 15 jaar garantie. Javakapo bedstellen, binnenvering matrassen, wollendekens enz. Monsterkamers ORIONWEG 8, bij Zaanenlaan (gesl. telefoon 23932. (5e druk) Levenswijsheid numor en warme mensenlief^» stralen de lezei 'eeen uil dn sympathieke ooe*- Wilt U voorgoed van dat schrijnende gevoel na het scheren afkomen? Sprenkel dan, direct er na, wat Aqua Velva in de palm van Uw hand en wrijf dat stevig over Uw huid uit. Voel dan hoe snel en weldadig Aqua Velva Uw pasgeschoren huid verfrist. Nu nogeven Uw band vlak onder de neus brengen en die pittige, mannelijke geur diep opsnui ven Ah, dat verjaagt alle muizenis sen en laat U meteen de goede kant van het leven zien. Zó begint Uw dag goed! Steeds meer mannen die prys stellen op een verzorgd uiterlijk gebruiken Aqua Velva na het scheren. Aqua Velva is Ideaal tegen dat pgnlüke schrapen van Uw mesje. het verfrist Uw gelaat, ontspant de huid en houdt haar gaaf, jong en gezond. Gun Uzelf ook die weldaad van Aqua Velva en begin er morgen mee. Dan ervaart U zélf waarom Aqua Velva 's werelds populairste after shave lotion is. Elke goede kappers-, parfumeriezaak en drogist heeft het voorradig. Een originele SportmantcL jeugdig model,' met ceintuur, in grijs, groen en bordeaux double face. in 2 prijsklassen Een zeer bijzondere double - face Swagger mei moderne wijde mouw. in grijs en camel Een aangesloten model mantel. voor de vrouw mei smaak, in groen en bordeaux duvetine. Speciale heupmolen Neem U in acht, nog is het niet te laat! Vlug onder de wol met een hete kruik, een warme drank en... natuurlijk een paar „AKKERTJES"! Tien tegen één dat de griep er naast grijpt, want „AKKERTJES" doen hun werk terwijl U slaapt. En als U opstaat bent U verbaasd, dat er van dat griepgevoel van de vorige dag geen spoor meer te bekennen is. NU iets aardigs ziet in de koop het dan meteen, zo vist U straks niet achter het net. is UW adres voor IN- en VERKOOP van GOUD, ZILVER, JUWELEN, TIN, KOPER, KRISTAL. MEUBELEN, PERZEN, SHAWLS enz. bij de Grote Kerk Tel. 14911 - Haarlem Moderne sport-moliére in prima bruin en zwart leder. Sterk para-rubber onderwerk Lederen tussenzool. 'n Langdurig bezit. ■re Fraaie heren-molière van prima calfs-leder. Speciale para-rubber zooL Ion jjkl&ew/e*! Een prachtig model, waarmee ik verschijnen kan. Een gemak kelijke leest, waarop ik zo licht loop als een veertje en de laagste prijs, die ik ooit voor zo'n paar kwaliteitsschoenen betaalde I Een solide schoen met prima lederen zool. In bruin en zwart. Filialen te Haarlem: Grote Hontstraat 84, Cronjéstraat 70. Nieuwste model heren- instep van fijn ealfs-leder. Handwerksysteem dus spijkerloos. In oxblood en bruin. BuBengewoon solide bruin lederen heren- sportmolière met lederen zool.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6