De lucht trilde van het denken MARKANTE en spectaculaire PERSOONLIJKHEDEN Nederlanders starten met wisselend succes HET DOMEIN DER VROUW PLICHT jegens de GESTORVENEN NI Lichte, voedzame kostjes voor de ZIEKENKAMER G D Herboren Nedlloyd bezorgt Sparta eerste nederlaag R.K. clubs in overgangsklasse behalen slechte resultaten Engelse amateurploeg telt 4 spelers uit de League e Dammen verspreidt gezelligheid Pool Slaby laat verstek gaan Verrassende wending De uitslagen Drie wijzigingen in Olympische elftal Deslauriers—Gédance Fenny Heemskerk vierde in Moskou WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN SCHEEPVAARTBERICHTEN Lustrum-jeugdkampen van de NKS in 1953 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 PAGINA 7 Hockeydag in Eindhoven Sportflitsen Nederlandse wielrenners naar Italië V ooruitzichten (Van onze speciale verslaggever) Dammen was voor ons in vroeger tijden immer een zeer huiselijke en ook Zeer gezellige tijdpassering, ongeveer van gelijke portee als het toch wel meer oubollige kienen. En nog steeds wekt het woord alleen al reminiscenties bij ons °P aan koppen dampende chocolade-melk en gekruide speculaasjes. In ieder geval dachten wij destijds niet aan een wereldkampioenschap-dammen, evenmin als aan een wereldkampioenschap-halma of aan 'n wereldkampioenschap-„mens-erger- ]e-niet." Wij hebben ons natuurlijk ingrijpend vergist. Zowel in de mérites en oe mogelijkheden van het edele damspel zelf als in de wijdvertaktheid van de beoefening er van. Nimmer had ons dat duidelijker kunnen worden dan gisteren, toen wij in het Utrechtse „Trianon" getuige mochten zijn van de eerste ronde ban een tournooi, waarin niet minder dan twintig dammeesters uit drie verschil- b<ie werelddelen ongeveer een maand lang om de oogverblindende titel van ••Wereldkampioen-dammen" zullen strijden. Nee, dat leek waarlijk niet meer op de trgeloze bezigheid uit onze jongensjaren, toen ieder „potje dammen" ostentatief toerd besloten met een spelletje „schaap en wolf Hier, in deze dam-arena, trilde oe lucht eenvoudig van het verbeten tegen elkaar opdenken van de meesters, schapen kwamen er helemaal niet aan te pas. Alleen maar wolven. ren onder de deelnemers in „Trianon" En niet alleen om een gooi naar de titel te doen, zelfs niet alleen om de moge lijkheden voor een dubbelrondige Ca- nadees-Europese wedstrijd te onderzoe ken, Maar, zo heeft men ons verklapt, Deslauriers heeft ook tot taak om elke regel, die de Nederlandse bladen omtrent dit dam-evenement publiceren, uit te Nochtans viel het ons op dat de sfeer fond een damtournooi toch wel iets luchtiger van allure was, dan die, waar- ln een schaaktournooi meestal gedom peld wordt. De onderlinge kout, die de toeschouwers zich hier veroorloofden, zou in het rijk van Caïssa de toorn van alle schaakgoden opgeroepen hebben. En Wij hebben, zulks uit behoefte waar schijnlijk om toch nog iets te redden van onze jeugdillusie, maar toegeschreven San de omstandigheid dat dammen nu oenmaal een spel is dat althans gezellig heid verspreidt en schaken een, zij het muzische, wetenschap die elkeen speler én toeschouwer tot plechtige ernst dwingt. Merkwaardigerwijze echter bleken dam (groot) meesters aanmerkelijk rus tiger en veel minder van al of niet door ■>het genie" veroorzaakte nervositeit ver vuld dan hun schakende collega's. Zij Waren althans op een enkele uitzon dering na beslist honkvaster; dat wil Zeggen: zij bleven meer en langduriger op hun stoel zitten. Wij troffen onder hen in ieder geval geen Najdorf aan, die zich op ieder schaaktournooi, waaraan hij deelneemt, onderscheidt door zijn ge jaagde wandelingen-tussen-de-bedrijven dóór. Maar wij gaan alleen op uiterlijk heden af als wij het vermoeden uitspre ken dat dammers mathematici zijn en dat schakers daarenboven nog een artis tieke inslag hebben. Deskundigen mogen hier het beslissende woord spreken. Trouwens, ook onder de dam-mees- ters zijn meteen op het eerste gezicht hepaald markante en spectaculaire per soonlijkheden waar te nemen. Daar was hij voorbeeld de sensibele Italiaan Ed- hiondo Fanelli, een jongeman van 35 laar. Hij maakte afwerende gebaren te- Sen naar zijn smaak al te actieve „Foly- goon"-mensen en fotografen. En toen zijn Partij enigszins op toeren raakte trok hij zün jasje uit en speelde in een uitbundig geruité pullover verder. Hij verloor nochtans. Zijn tegenstander was de Ne derlander R. C. Keiler. Een meester die op ons de indruk maakte van als wij het zo zeggen mogen een uitgespro ken, zelfs klassiek ._,damhoofd" te heb ben; zulks ondanks hét feit dat hij schokkend veel lijkt op de Zweedse schaakmeester, Stahlberg, met wie hij Zelfs, een kennelijke onweerstaanbare heiging tot „ijsberen" bleek te delen. Daar was verder Li-Tchoan King, een schuchtere overigens Franse Chinees, die met waarschijnlijk be drieglijke weifelmoedigheid achter zijn dambord zat. Aanvankelijk verbaasden wij er ons over dat een zoon van het oer-oude Hemelse Rijk een matador bleek te zijn in een naar onze smaak zo typisch Westers spel. Maar wij deden dat niet meer toen wij verna men dat het damspel in zijn rudimen- tairste vorm naar ruwe schatting al 5000 jaar geleden werd beoefend. Het moet destijds „Damas" hebben geheten en het zou uitgevonden zijn door twee Egyptische slaven. Dit brokje 'cultuur historie zal ook voor u de aanwezig heid van de heer Li-Tchoan King op dit werelddamtournooi anno 1952 vol doende duidelijk doen zijn. Zijn vol strekte psychische tegenpool scheen de Zwitser Roland Forclaz te zijn, een frisse bruin gelokte knaap van 18 jaar de jongste deelnemer uiteraard die met grote onbevangenheid en met ferm optimisme van leer trok. Capi- taine Georges Frédéric Post vlieger bij het Franse leger, Algerijn van ge boorte was, gestoken in zijn zwierige .Uniform, in een fel, maar voor zijn doen „laag-bij-de-gronds" gevecht ge wikkeld met M. Verleene,een sangui nische Vlaming en de Belg Oscar Ver- Poest. een jongeman met dichterlijk- melancholieke gelaatsuitdrukking, had het aan de stok met de Canadees Raoul Dagenais. Laatstgenoemde is ex-wcreldkampioen 'dor wat betreft het Canadees dammen, jdat, naar men ons vertelde, op meer dan honderd velden wordt gespeeld. zÜn landgenoot. Marcel Deslauriers, hoeft zijn titel overgenomen. Ook deze uitermate elegante Canadees was giste- L)oor de slechte toestand van de ter- ®men te Amstelveen heeft de K.NH.B. moeten besluiten de heren-hockeydag m verplaatsen naar Eindhoven. >a,et gebrek aan velden is echter oor- ~?ak, dat alleen de hockeydag voor da ^"Ploegen doorgang kan vinden. De re<fstrijden, die worden gespeeld in Eindhovense Sportpark, vangen om jAuur aan met de wedstrijden TOGO— n Y LarenEindhoven, BMHCMep- Pel en VenloHDM. jQe wedstrijden voor de dameshockey- *8 zuilen Zondag a.s. worden gespeeld v?-de terreinen van Alliance en Rood- cie iö het Heemsteedse Sportpark. In üi! eerste ronde voor afdeling A komen HHYC—GCHC, SC-MOP, Laren- AllianceEMHC. afH- j;ivj-w-v, uareuApeldoorn. In neiing b zullen spelen: Kraaien— SCj®h Geel, Hurley—BNC, Ring Pass— «C. Zwolle is vrijgeloot. na de België-Nederland wedstrijd ipe Métmans verklaard dat hij niet VfT1' ,ln aanmerking wenste te komen kj het Belgische elftal. Thans heeft hoew1nS te kennen gegeven dat hij, al pinen hi' zi'n eerder afgelegde verkla- derv ncdlaaft, zich nochtans zou on- 2em^rpen aan de beslissing'van de keu- honri miSSie van de Belgische Voetbal- achtBr,W,?nneer deze het gewenst mocht ö0en een beroep op zijn diensten te Naar Wji vernemen heeft Kraak Dins- te rr^i1 het Si- Anthoniusziekenhuis thuic^" fn verlaten. Hij zal verder e,'stcl'erP worden tot zijn volledig ü:IUaa5rSnsman Claude Hubert heeft te het shii "^nationale wedstrijd in ^'onno t„. n over 100 kilometer ge- "l maakte een tijd van 9 uur gemiria' u sec" overeenkomend met een Uur/ me snelheid van 10.589 km. per knippen en naar Canada te zenden. Voor waar een zware taak op zich. Ook Mar cel Bonnard, met zijn 66 jaren de oudste deelnemer, heeft grote indruk op ons gemaakt. Deze Fransman zat als een standbeeld achter zijn bord. Met zijn hyper-slanke vingers deed hij rustig en met afgemeten gebaren zijn zetten. Maar zijn demonstratieve koelheid was van een bijna angstwekkende dreiging. Hij „slachtte" zijn tegenstander (de Neder lander Bizot) „af", verklaarden ons la ter de deskundigen. Wij hebben nimmer een dergelijke „bloederige" bezigheid met zoveel élégance zien verrichten. „Dammen is een spel dat vele mensen gelukkig maakt", zo verklaarde Utrechts burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz gistermiddag in zijn openingswoord. Eens deed het ons soms ook. Maar nu, na geconfronteerd te zijn met deze ten top gevoerde en uitbarstende dam-drift, zullen wij nimmer meer rustig met één tegen zes dammen kunnen verliezen. Burgemeester Jhr. Mr. C- J. A. de Ranitz heeft Dinsdagmiddag in het gebouw Trianon te Utrecht het Werelddamtournooi officieel ge opend met de openingszet bij Des lauriers (rechts), Canada en Gé- dance (links), Zwitserland, (Van een bijzondere medewerker) Een groot aantal belangstellenden had zich in de zaal van het „Trianon" te Utrecht verzameld, toen het teken gegeven werd, dat de 9 knoppen voor de partijen van de lste ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap dam men konden worden ingedrukt. Negen partijen in plaats van 10, omdat de jonge Pool A. Slaby een in mineur geschreven briefje had gezonden: „Kan niet komen, want ik kan geen verlof krijgen van militaire dienst". De Poolse dammer is namelijk in het Belgische leger. Het gevolg van een en ander was, dat Piet Roo- zenburg, de titelhouder, die in de eerste ronde tegen Slaby zou uitkomen, een vrije avond had. De organisatoren doen alsnog hun uiterste best als plaatsver vanger de Belg Faessen te engageren, die dan eventueel 1 of 2 partijen zou kun nen inhalen, Het tempo bedroeg 50 zetten in de 2 uren voor iedere speler, en naar mate de uren verstreken steeg de spanning in de zaai. Want aan verscheidene borden werd scherp op winst gespeeld. De rus tige Keiler- had zich te verweren tegen de Italiaan Fanelli, die eerst in zijn kleurige slipover aan het dambord zat. maar bij de komst van de burgemeester snel in zijn keurig jasje schoot. De in uniform geklede kapitein der vliegers, de Fransman Post, met diverse onder scheidingen op de borst, speelde tegen de altijd optimistisch gestemde Belg Verleene en invaller Bizot zat tegenover de oudste deelnemer aan het tournooi, grootmeester Marcel Bonnard. Ir. Van Dijk behaalde de eerste winstpunten in deze titelwedstrijd en na 36 zetten capi tuleerde de Franse Chinees King. Keller's aanvankelijk afwachtende houding liet aan Fanelli volop gelegen heid om van het centrum bezit te nemen. Na verbreking van de stellingen ontwik kelde zich een gelijkopgaande strijd met Keiler iets in het voordeel. In de afwik keling kwam Keiler geleideijk tot een winststelling en een kleine fout van Fanelli verhaastte de uitslag. Saletnik speelde tegen Descallar een Hoogland-variant. Na afruil van Descal lar ontwikkelde hij zijn korte vleugel, wat tot gevolg had dat wij een aanval kregen op Saletnik's lange vleugel. Daar Descallar ook het centrum beheerste, zag het er aanvankelijk voor Saletnik niet bepaald rooskleurig uit. Zeer handig spelend en manoeuvrerend kwam de Italiaan echter iets in het vóordêel, evenwel niet voldoende voor winst, én na 57 zetten besloten beide spelers tot remise. De Canadees Dagenais liet zien hoe sterk hij wel is. Verpoest, een van de meest gevreesde spelers in dit tournooi. werd letterlijk van het bord gespeeld. In deze partij ontwikkelde Dagenais een dusdanige kracht, dat Verpoest al spoe dig in het middenspel een stuk moest offeren. En na 43 zetten was het reeds zover, dat voor Verpoest niets anders overbleef dan in een stand van 9 om 10 op te geven. voorkeur aan 20—Z5. 26. 4944 Zeker komt hier 3025 in aanmerking. 26. 20—25 27. 42—37 25 X 34 28. 39 X 30 18—23. 29 30—25 21—26. 30 44—39 13—18. 31. 28—22 De doorstoot naar de korte vleugel. Dit is een gevolg van de onjuiste ontwikkeling van zwart. 319—13. 32. 22—17 14—20. 33. 25X14 19X10. Op 812 wordt geslagen naar ruit 12 en dan vervolgt wit zeer sterk met 4842: terwijl na 13X2 schijf 33 zijn opmars naar dé bedreigde vleugel aan vangt. 34 39—34 10—14. 35. 48—42 Dreigt 27—22 en 33—29. 3514—20. 36. 33—29 24X33. 37. 38X29 20—24. 38. 29X20 15X24. 39. 42—38 13—19. 40. 43—39 3—9. 41. 38—33 Dreigt 37—31. 419—13. 42. 34—30 23—29. 43. 30—25 29X38. 44. 32X43 8—12. 45. 17X8 13X2 heeft de lastige aanval op zijn korte vleugel weerstaan maar kan een doorbraak op de lange vleugel niet voor komen. 46 35—30 24 X 35 47. 23—20 19—24 48. 20X29 6—11. 49. 29—24 11—17. 50. 43—38 17—21. 51. 27—22 18 X 27 52. 24—19 27—32. 53. 37X28 26—31. 54. 19—14 31—36. 55. 14—10 3540. Verbreekt de vangstelling 34, 35. 56, 43 X 34 36—41. 57 34—29 41—47 58 39—33 4736. 59. 10—5 3627. En na enige min der belangrijke zetten, in totaal 75, werd tot remise besloten. de natuur opnieuw sterft, gedenkt onze Moeder de H. Kerk weer bijzonder haar kinde ren. die gestorven zijn, maar nog niet de eeuwige glo rie zijn ingegaan. Nadat zij op 1 November gejuicht heeft om de glorie van Alle Heiligen in ae hemel, heeft zij zich, als een echte moe der. direct de volgende dag haar kinderen herinnerd, die ook werden geschapen om eens die heerlijkheid in te gaan. Zij weet, dat voor hen de tijd, waarin zij zelf Iets konden doen om dat geluk te verwerven, voorbij is en dus trekt zij zich hun lot aan. Zij stort haar- gebeden om zo de lijdenden te hulp te komen en hun lijden te verkorten. Met de zielen in het vagevuur verenigt zij zich en met hen klaagt zij hun nood. Het is de moeite waard die gebeden en klaag zangen van de Kerk eéns mee te bidden. Wie heeft wel eens de moeite genomen om die psalmen Uit de Ves pers van Allerzielen rustig te lezen? Wat zegt u, denkt u heus nog altijd, dat psal men alleen goed zijn voor protestanten? Weet u dan niet, dat in onze kloosters de psalmen dagelijks gebeden worden en dat ook onze priesters ze bij hun getijden elke dag bidden? Nu er zeer onlangs van de hand van de dichter Gabriël Smit een geheel nieuwe Ne derlandse bewerking van de psalmen is verschenen, zou den wij iedereen willen aan raden die eens ter hand te nemen om te ontdekken, hoe algemeen menselijk en te vens hoe wondermooi deze psalmen zijn. Wat klinkt die aanhef van psalm 120 prachtig, die kreet om hulp van de verla ten ziel: Naar de bergen sla ik Mijn wanhopig oog Is daar hulp omhoog? Help mij snel verga 4 ik- Lees eens die fraaie be werking van psalm 129: De profundis en ge zult be merken hoe nieuw deze be kende smeekbede opeens lijkt. Natuurlijk is het niet onze bedoeling u alleen maar op de schoonheid van deze aloude gebedszangen te wijzen, maar ons dunkt, dat juist door de bewerking de zin van deze gebeden, die anders helaas aan velen voorbij gaat, dui delijker wordt en meer aan spreekt. Dat is inderdaad heel belangrijk, want hoe dikwijls valt het ons niet moeilijk on ze gedachten bij ons gebed te houden? Hoe gemakkelijk raken wij verstrooid bij het zeggen van onze dagelijkse gebeden. En toch m'oeten wij bidden, veel bidden zelfs, en vooral in de maand Novem ber zullen wij allemaal nog wel eens een extra gebedje willen storten voor de zielen van de afgestorvenen, die- ons bijzonder na aan het hart liggen. Wij willen toch niet onze gestorven ouders, fami lieleden, vrienden en heken den aan hun lot overlaten, nu wij aangewezen zijn om hen te helpen? Daarom mo gen we natuurlijk niet, nu Allerzielendag weer voo*bij is. hen verder vergeten. Feitelijk zou er geen dag voorbij mogen gaan zonder dat wij tenminste een kort gebedje storten voor de ge lovige zielen, maar juist voor ons, die dikwijls zo druk- be zig zijn met allerlei andere beslommeringen, is het zo goed, dat de H. Kerk eens per jaar onze speciale aan dacht daarvoor vraagt. Pro beer het deze maand eens. elke dag een gebed, kort of lang, maar sla het niet over Bedenk, dat als er een ge storvene is aan wie we dank schuldig -zijn, dit nu nog de enige manier is om aan die plicht te voldoen. anzelfsprekend houdt men zich bij de ver zorging van een zieke aan het door de arts voorge schreven dieet. Maar indieu er geen bepaalde voorschrif ten zijn, is het toch goed zich voor ogen te houden, dat de zieke over 't algemeen weinig eetlust heeft. Men ge ve dus kleine porties, sma kelijk en aantrekkelijk op gediend, en nimmer geve men een zieke opgewarmd eten. Ook geen sterk sma kende, dus heel zoete of zurp of gekruide hapjes. Enkele licht verteerbare en smakelijke ziekenkostjes zijn bijvoorbeeld: Bloempap met ei of eidooier 2 dl melk, 8 g (pl.m. 1 eet lepel) bloem (tarwe- of ger- stebloem), wat zout, 15 g (pl.m. 1 eetlepel), suiker, ei of eidooier. De bloem met enige lepels melk aanmengen tot een dun vloeibaar mengsel. De rest van de melk met wat zout aan de kook brengen en er al roerende, bij voorkêur met een garde, de aangemengde bloem bjjgieten. De pap zachtjes 2 minuten laten doorkoken. Het ei of de dooier in een kom met de suiker kloppen tot de suiker is opgelost. Steeds kloppende de war me pap er bij gieten en deze. als het nodig is, nog even verwarmen, steeds flink roe rende, tot de rauwe ei-smaak is verdwenen. De pap over doen op een warm bord Bloemkoolsoep 50 gram bloemkool, 1% dl water, Vi dl melk, wat zout, Va ei of eidooier, 6 g eetlepel) bloem, 10 g ('A eet lepel) boter of margarine. 114 dl water met het zout aan de kook brengen, de ge wassen, in kleine stronkjes verdeelde, bloemkool toevoe gen en gaar laten worden (1520 min.). De bloem met de melk glad aanmengen, bij de bloemkool voegen en 5 minuten zachtjes door laten koken. Het halve ei of de eidooier goed loskloppen; voorzichtig, steeds roerende, ongeveer de helft van de soep toevoegen en daarna in de pan terug schen ken. De soep al roerende nog even verwarmen, zonder ze te laten koken en de boter of de margarine toevoegen. De soep dadelijk opdoen in een kop of op een diep bord. Op dezelfde wijze soep ma ken van bouillon met als vul sel balletjes gehakt of soep van aspergewater met asper gepunten Leverragoüt 50 g gekookte of gesmoor de (kalfs)lever. dl kopje) leverbouillon, 5 g (14 eétlepel) bloem of maize- na of aardappelmeel, 5 g (1/8 eetlepel) boter of margarine, citroensap of tomatenpuree, gehakte peteraelie. De leverbouillon binden met de aangemengde bloem (maizena of aardappelmeel). De klein gesneden lever, de boter of margarine, citroen sap of tomatenpuree er door roeren en even voor het op doen de fijngehakte peterse lie toevoegen. Roerei I ei. I eetlepel melk. wat zout 10 g (pl.m. eetlepel) boter of margarine. Het ei flink kloppen met de melk en het zout. De boter in een pannetje smelten, het ei toevoegen en zo lang roe ren tot een weke, gestolde massa is ontstaan. Het roerei gameren met peterselie. Roerei kan worden ver mengd met: fijngehakte peterselie, fijn gesneden rookvlees of ham, tomatenpuree of stukjes to maat zonder schil. Aardappelpuree 150 g aardappelen, dl (ruim 44 kopje) melk. wat zout, 510 g (4444 eetlepel) boter of margarine, (44 eO De aardappelen in een klein pannetje met weinig water en wat zout gaar ko ken en liefst niet afgieten. De melk toevoegen, aan de kook brengen en de aardap pelen fijnmaken in de melk. De puree zeven of door een pureeknijper knijpen. De pu ree even verwarmen en ver mengen met de boter en naar verkiezing voorzichtig 44 goed losgeklopt ei er door roeren. Na de twee teleurstellende gelijke spelen heeft Nedlloyd eindelijk bewezen, dat het nog tot het bovenste plan behoort door een even verrassende als knappe zege op Sparta, dat overigens zonder Cor du Buy uitkwam. Aan spanning heeft het in deze, dikwijls op hoog peil staande, wedstrijd niet ontbroken. Sparta dankte de nederlaag voornamelijk aan Loek Stoop, die, na in de beide voorgaande wed strijden zo uitstekend gedebuteerd te hebben, er nu niet aan te pas kon komen. Zijn broer Wim deed het beter, Klinkenberg werd ingemaakt alsof het een vierde- klassertje was (216, 21lü), ook Pelser was tegen dit geweld niet opgewassen en bleef in twee games de mindere. Maar Kreuger vond het juiste tegenspel, haalde traag verdedigend dg vaart uit de aanval van Stoop en ontdaan van hun felheid schrompelden de attaques In tot een eentonig gehamer op de Verdedigings muur, die Kreuger opgetrokken had, dat geen afdoende effect sorteerde. Van Zoelen daarentegen vond wei de gaten in de verdediging van Kreuger, doch moest op zijn beurt de eer aan Pelser laten. Door een benauwde overwinning in liet dubbelspel gingen beide punten tenslotte naar Nedlloyd. Het jeugdige Wibo profiteerde van de misstap van Sparta en nam via een zege op Wifra (64) de leiding over. Tref fers schijnt te denken; „Een goed begin is het halve werk". Na Quick moest De Engelse amateurploeg, die Zater dag 15 November a.s. te Huil tegen Ne derland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: E. Bennett (Southall); Achter: F. C- Alexander (Cambridge) en L. Stratton (Walthamstow); Midden: L. Topp (Hendon), K. Yenson (Leyton) en D. Saunders (Walthamstow) aanvoerder. Voor: V. Groves (Leytonstone). A. W. Noble (Leystonstone). J. L. Lèwis (Wal thamstow), W. J. Slater (Wolves) en G. Robb (Finchley). Tot deze ploeg behoren acht spelers van het Britse Olympische Elftal dat in de voorronde van de spelen te Helsinki na verlenging met 5-3 door Luxemburg werd verslagen en dat op de terugreis te Oslo gelijk speelde (2-2) tegen Noor wegen- De drie anderen, Alexander, Groves en Yenson, zijn nieuwe interna tionals. Stratton, Saunders en Lewis maakten deel uit van de ploeg van Walthamstow Avenue die in het afgelopen seizoen de amateurbeker won door een 21 over winning op Leyton, Yenson speelde toen midhalf voor laatstgenoemd team. Lewis, De resultaten van de partijen, gespeeld in de le ronde, uiden: Van Dijk (Ned.)King (China) 20. Saletnik (It.)Descallar (N.-Afr.) 11, Dagenais (Can.)Verpoest (Belg.) 20 W. Roozenburg (Ned.)Huisman (Ned.) 11, Deslauriers (Canada)Gedance (Zwits.) 1—1, Keller (Ned.)—Fanelli (It.) 2—0. Forclaz (Zwits.)—Fankhauser (Fr.) 02, Verleene (Belg.)Post (N.- Afr.) 11, Bizot (Ned.)Bonnard (Fr.) 0—2. De belangrijke partij tussen Deslauriers (Canada), die met wit speelde en Gédance (Zwitserland), had het volgende verloop: 1. 31—27 19—23. 2 37 —31 17—21. 3. 31—26 14—19. 4. 26X17 11X31. 5. 36X27(reeds door deze zettenreeks laat de Canadees zien in deze opening volkomen thuis te zijn. Zün lange vleugel kan hij vrij ontwikke len....) 57—11. 6. 41—37 11—17. 7. 46-41 1—7. 8. 33—28 10—14. 9. 39—33 7—11. 10. 41—36 17—22. 11. 28X17 11X31. 12. 36X27 23—29. 13 34 X 23 19 X 39. 14 44 X 33 Door deze uitruil verschaft zwart zich de no dige speelruimte. 141217. 15. 5044 14—19. 16. 44—39 5—10. 17. 32—28 10—14. 18. 38—32 20—24. 19 40—34 8—12. 20. 42—38 2—8. De wijze, waarop zwart zijn korte vleugel ontwikkelt, kan ons niet bekoren. De zo gevaarlijke combinaties als Coup Royal enz. staan niet meer tot zijn beschikking. 21. 47—42 17—21. 22. 37—31 Zeer juist. 2214—20. 23 31—26 9—14 24 26X17 12X21. 25. 3430 49. Wij geven hier de lustrumkamp jaar 1953. Voor de vijfde maal in successie or ganiseert de kampcommissie van de af deling Voetbal Jeugdkamp der N.K.S. haar inmiddels populair geworden Jeugdkampen, die het komende jaar ge houden worden van 27 Juli tot en met 22 Augustus te Vught, eventueel nog in een ander kamp van 3 tot en met 15 Augustus. Uit de statistieken blijkt, dat in de afgelopen vier jaren 93 verenigingen de Jeugdkampen bezochten met een totale deelneming van bijna 5000 jongelui. Deze clubs vertegenwoordigen 10 pet. van alle aangesloten katholieke voetbal verenigingen in de Katholieke Sport bond. Tot dusver bezochten 10 clubs het kamp ieder jaar, 17 clubs bezochten net kamp 3 keer per jaar, 32 clubs 2 keer per jaar. Van deze laatste groep zijn wederom aanmeldingen binnen voor het Slater en Robb hebben zich allen onder scheiden in de rangen van profclubs in de Eerste Divisie. Lewis, een snélle, op portunistische aanvalsleider met een hard schot, is voor Tottenham uitgeko men, en Slater heeft eerst enige tijd in het eerste elftal van Blackpool en later in dat van de Wolves duidelijk zijn klasse bewezen. De verrassendste keus is die van Alexander, dé 24-jarige midhalf én wicketkeeper van Cambridge University, op de rechtsbackplaats. Alexander, die afkomstig is uit Jamaica en voor het tweede jaar te Cambridge studeert, is een stevig gebouwde, intelligente verde diger, bekend om zijn vinnige tackle. Vic Groves, de 17-jarige rechtsbuiten, maakte dit seizoen een opvallend debuut in het league-voetbal door twee goals voor Tottenham te scoren tegen Liver pool. Robb speelde in diezelfde wedstrijd mee als linksbuiten. Vier leden van de Engelse voorhoede zijn dus in de ge legenheid geweest ervaring op te doen in de Eerste Divisie. De organisatiecommissie voor de Ronde van de Middellandse Zee, welke Zaterdag een aanvang neemt, heeft be kend gemaakt, dat de vijf volgende Ne derlandse deelnemers aan de ronde zul len deelnemen: Jan Nolten, Mathiéu Joris, Jules Maenen, Piet de Vries en Hein Gelissen. Elf ploegen van vijf renners zullen deelnemen aan de ronde van tien etap pes van Napels naar Bari via Sicilië naar de Zuidelijke Apennijnen. De ron de eindigt op 16 November in Palermo. nu MTTC er aan geloven (64). Quick en Well Shot bewezen door een gelijk spel elkaar een dienst. De stand luidt: Wibo Sparta Neddlloyd Treffers MFCC Wifra 2 Quick 3 Well Shot 3 Never Down 2 In afd. C gaat het met VIF de ver keerde kant op. Nu fungeerde het als slachtoffer van Sparta 3. A. Oosterlaag was geheel uit vorm én bracht het niet tot een winstpartij. F. Messing bracht het daarentegen tegen Vonk tot zijn eèrste overwinning in deze competitie. Ook J. Oosterlaag bleef de baas over deze Sparta-speler, doch daarmede had VIF zijn kruit verschoten. De overige uitslagen: TuindorpAVG A 2 7—3. APGS—Rapid 2 5—5, Quick 2 Hilversum 37, Barna 2UTTC 46. De stand luidt: Hilversum Sparta Tuindorp UTTC Barna 2 Quick 2 A VGA 2 Rapid 2 APGS VIF In afd. D heeft Winfried zich heftig verweerd tegen het sterke en vooral homogene team van Heemstede, doch het mocht niet baten, ondanks uitste kend spel van Spee (overwinnaar van Dick en Guus Wolfers) en Hoonhout, die Brandse de baas bleef. Door een zege in het dubbelspel bielden de Haarlemmers de nederlaag zo klein mogelijk. HBC, dat zich gedwongen zag met twee invallers uit te komen tegen Neddlloyd 2, >vas daardoor zo sterk ge handicapt dat van een reële kans om te winnen al bij voorbaat geen sprake meer kon zijn. Alleen v. d. Drieg won één enkelspel en redde de eer voor HBC. Overige uitslagen: PovacDisnie 46. AMVJKKK 7—3, TOG—Rapid 1—9. Machine 7 De stand luidt: In afd. E is het de R. K. vertegen woordigers slecht vergaan. Zowel Jong Leven als Smash bracht het niet ver der dan een gelijk spel, terwijl Treffers 2. op eigen tafel nog wel, een ongena dig pak slaag moest incasseren van Sparta 2, dat met 100 won Bij Smash gaat Kenter onverstoorbaar op het pad der overwinning verder, dit maal zelfs zonder gameverlies. Neep en Leeuwendaal lieten het er echter lelijk bij liggen, want verder dan een over winning op de zwakke Carton brachten zij het niet. Nog was alles niet ver loren, doch een voorsprong van 18.10 in de derde game van het dubbelspel was niet eens voldoende. Mede door onbezonnen aanvallen ging deze partij nog verloren met 22—24. Jong Leven startte overtuigend tegen DOS 2 en nam zonder gameverlies een voorsprong van 30. Een onverwachte nederlaag van Van Duin bracht de Jong Leven-veste echter aan het wankelen. Achter elkaar gingen vijf partijen ver loren, doch Kramer riep het DOS-offen- sief een halt toe door zijn laatste partij tegen v. d. Horst in winst om te zetten. De kans op een gelijk spel liet Jong Leven zich toen niet meer ontglippen. Overige uitslagen: De JagersScylla 64, AVGABatswingers 2 73. De stand luidt: Sparta 2 Smash De Jagers Jong Leven DOS 2 AVGA 1 Scylla Rapid 3 Treffers 2 Batswingers 2 2 Blue Star—MTTC Rapid Heemstede Disnie TOG AMVJ Nedlloyd 2 Povac 3 3 2 2 KKK 3 1 Winfried 3 1 HBC 3 1 Uitslagen afd. A 7—3; PSV 1—De Meppers 9—1; PSV Vaals 73; GOW 1—Limburgia 55; GOW 2Limburgia 46; Afd. B: Weli Shot 2Vice Versa 55; PTTPMS 73; TiosAdvance 82; BarnaKol- ping 8—2; Afd. F: DOS 1—Detas 6—4; Batswingers 1Steeds Hooger 73; Wifra 2Rono 82: Wifra 3Carbon 7—3; USV—Eendracht 6—4. Zoals reeds eerder aangekondigd werd, vindt 8 Nov. a.s. de wedstrijd België Nederland te Gent plaats. De uitslag zal in belangrijke mate beïnvloed worden door de feitelijke opstelling van de Bel gen. Wanneer de Belgen op zijn sterkst uitkomen, we denken hier aan de opstel ling: Roland, Dekemper en Buyens, dan zal het Nederlandse drietal alles op alles moeten zetten om met beide punten te gaan strijken. In verband met deze interland is het te betwijfelen of de competitiewedstrij den Never DownNedlloyd en Sparta Quick doorgang kunnen vinden. Well Shot krijgt bezoek van het Rotterdamse Wifra, dat de Nijmegenaren de baas kan blijven. Wibo handhaaft zich zeker aan de kop nu MTTC op bezoek komt. In afd. C wacht VIF in Utrecht tegen Tuindorp geen gemakkelijke opgave. In afd. D geldt hetzelfde voor HBC en Winfried, die het op moeten nemen tegen AMVJ resp. Rapid 1. In afd. E krijgt Jong Leven de kans zich te herstellen nu Treffers 2 op be zoek komt. Smash kan grotere tegenstand verwachten van De Jagers, dat nog geen nederlaag is toegebracht. ADINDA p. 5 Sabang n. Bangkok. AGAMEMNON 5 am.6 te Antw. ALB. DODERO 6—7 te R'dam vw. ALBIREO 5 te Santos. ALDERAMIN p. 4 Rasmadraka n. Sue*. ALGENIB 5 te Rotterdam. ALTAIR 5 te Santos. A.LUDRA p. 56 Socotra n. Madras. AMSTELKROON p. 5 Kp Dondra n Bel. ARENDSDUK 4 te Baltimore. ARENDSKERK 4 van Hott. 6 te Hamb. ARIADNE 3 te New York. BANTAM 3 nm. van New York n. Baltimore. BARENDRECHT 5 te Curasao. BENNEKOM 4 van Curasao n. St. Croix. BLOEM! ONT. p. 4 Cp. Palmas n. Kpst. BLOMMERSDIJK 5 te Rotterdam. BONAIRE 4 van Paramaribo n. Plymouth. BRITSUM 5 te Algiers. CALL1STO p. 5 Azoren n. Norfolk. CALTEX DELFT 5 te R'dam. CALT NED. p. 4 Fuust 7 te R dam. CALT. PERNIS p. 5 Wight, 6 te Rott. CALTEX UTRECHT 7 te Sidon verw. CAMPHUYS 5 te Semarang. CELEBES p. 5 Ouessant n. Genua. CERAM p. 5 Daedalus, 6 nm. te Sue*. CISTULA 2 te Pulu Bukom. CONGOSTR. 4 van Dakar n. Havre. COTTICA p. 5 Kp. Vine. 6 te Madeira. DELFT 5 te Caliao. DON GEDIJK p. 5 Azoren tl. Cristobal. DUIVENDK. p. 5 St. Thomas n. Lasp. ENA p. 5 Sabang n. Madras. ENGGANO 5 te Amsterdam. ERINNA 4 nm. van Singap. 7 te Mm. ESSO HAAG p. 4 Landsend n. Aruba. FAIRSEA 5 nm. van Pt. Said n. R dan». FELIPES 4 van Tjilatjap, 7 te Pladju. GAROET 3 te Hamburg. GEN A p. 5 Fiuiaterre n. Curagao. GOUWE 5 te Omskoldsvik. GORDIAS p. 5 Malta n. Piraeus. GRAVELAND 4 te Santos. GROTEKERK 4 van Momba*a n. Aden. HAARLEM 5 te Belae. HAULERWIJK 5 van Suez a. Basra. HECTOR 5 nm. te A'dam. HECUBA 4 van Sant Cuba n. N. York. HEEMSKERK p. 5 St. Jojtns, 6 te Sue*. HELDER 5 te A'dam. HERA 5 te Dominica. HERCULES p. 5 Kp. Gata. 6 te Gibr. ILOS 4 te Aux Cayes. JAPARA K.P.M. 5 te Hongkong- LAERTES 5 van Pt. Said h. Napels. LARENBERG vtr. 8 van Ban n. Casabl. LEERDAM 5 van New York n. R dam. LEERSUM 11 te Havre verw. LEKKER KERK 5 van Pt. Said n. R dan». LEUVEKERK 5 nm.—6 te Karachi. LINDEKERK 4 van Hamb. 6 te Londen. LISSEKERK 5 nm. te Genua. LOPPERSUM 5 te Rotterdam. LUNA p. 5 Kp. Bon. 6 te Algiers. MAASDAM 5 nm. van Cobh n. Rott MANTO 5 nm. te Kopenhagen. MARIEKERK 5 te East Londen. MEERKERK p. 4 Mimcoy n. Aden. MELISKERK p. 5 Ouessant n. Genua. MENTOR 5 nm. te Beyrouth. MERWEDE 4 van Charleston n. Houston. METULA p. 4 Kp. Leeuwin n. Adelaide. MIRZA p. 5 Albany n. Surebaja. MODJOKERTO 4 nm. te Djibouti. MOLENKERK 5 te Marseille. MUIDERKERK 5 te Colombo. a MURENA p. 5 Mimcoy n. Mena Ahm. NERO p. a Hoitenau, 6 te Amst. NESTOR 5 nm. te A'dam. NIOBE 4 van Kotka n. Amst. ON DIN A p. 5 Algiers n. Curasao. OOTMARSUM 5 van Hamb. 6 te H data. ORANJE 5 nm. te Pt. Said. ORION 4 nm. van Djidjelli n. Gibr. PHRONTIS 4 nm. te Probolinggo. POSEIDON 5 nm. te Punta Caraon. PR. FR. WILL. p. 4 Anticosti n. Havr*' PR J W. FRISO p. 5 Lizard, 6 te R dam. PYGMALION 5 te Curasao. RADJA 4 te Bandarshapur. RAKI 4 te Halifax. RONDO p. 4 Kp. Sagres n. Marseille. ROTTI p. 5 Kp. St. Vincent n. Amst ROTULA p. 3 Sombrero n. Landsend. RIJNDAM p. 5 Cp. Race n. Halifax. RIJNKERK 4 van Marseille n. Antw. RIJNLAND p. 5 St. Paulsrock n. Adam. SAROENA 5 te Manilla. SCHIEDIJK p 5 nm. Gibr. n. Alexandni SIBAJAK 5 van Wellington n. Priok. ST DORDRECHT 6—7 te Rott. verw. ST LEIDEN p. 4 Nicaragua n. Vane. STAD MAASTRICHT 5 te Rotterdam. STRAAT SOENDA 5 te Suraba.ia. SUMATRA p. 5 nm. Massawa n. Sue*. SUNETTA 5 te Santos. TAMO p. 5 Rio Grande, 6 te B. Aires. TELAMON 5 te Aruba. TERO p. 4 Belem n. Trinidad. THALATTA SU.Ï KP- Gata 11 Perz- Go11' TIBA 5 te Rotterdam. TITUS 5 nm. te Hamburg. TJIBODAS 4 van Surab. 6 te Makass. TJIMENTENG S te Durban. TJIPANAS 5 te Priok. TJISADANE 4 van Moji n. Hongkong. TJIWANGI p. 4 Kp. Padaran n. Singp. TOMINI 5 nm. van Balboa n. Priok. TOMORI Pt. 5 Napels n. Pt. Said. TROMPENBERG p. 5 Abaco n. Jacksv, 'WAAL p. 5 Lissabon. 6 nm. te Tanger. WATERMAN 6 te Wellington verw WELTEVREDEN 5 nm. te Rotterdam. WIELDR. o 5 Thursday-eil. n. Palemb. WILLEM RUIJS 5 nm. te Colombo. WILLEMSTAD 5 van Madeira n. Cristob. WINSUM p. 5 Kp. St. Vine. n. Civ. Vecchia. WOENSDE. p. 4 Rasalhadd, 7 te Mena Ahm. WONOSARI 5 te Bahrein. IJSSEL 5 te Yerakini ZEELAND p. 5 nm. Kp Gata n. Priok. ZUIDERKR. c. 4 Kp. Verde n. Kaapstad. ZIJPENBERG 16 te Mobile verw. De afgebroken, Dai-tjj uit de derde ronde tussen Kira Zvorykina (Rusl.) en Nona HruskovaBelska (Tsj.-Slowa kije) in het candidatentoumooi voor het wereldkampioenschap dames te Moskou .is door de Bussin gewonnen. De Amerikaanse Mary Karff behaalde in de in de 5e ronde afgebroken partij tegen haar landgenote Mary Bayne de zege. en ook de afgebroken partij tegen Chantal Chaude de Silans (Fr.) uit de 6e ronde, zag Mary Bayne verloren gaan. De afgebroken partij uit de 6e ronde tussen Nina HruskovaBelska en Fenny Heemskerk is niet in recise ge ëindigd. zoals eerst was bericht, maar zonder verder spelen door de Tjechi- sche schaakster fewonnen gegeven. Dinsdagavond is het tournooi voort gezet met de partyen van de negende ronde. De uitslagen luiden: Langos (Hong.) Bykova (Rusl.) afgebroken. Bruce (G.B.)Avorykina (Rusl) 01; Chaude dc Silans (Fr.)Keller-Hermann (O- Dld.) VaRubtsova (Rusl.)Igna- tyeva (Tsj.-sl.) afgebr.. Karff (V.S.) Hruskova-Belska (Tsj.-sl.) afg. Reischer (Oost)Baine (V.S:) afgebr.. Berea de Miotero (Arg.)Tranmer (G.B.) afge broken. De partij Fenny Heemskerk (Ned.) Belova (Rusl.) kon wegens ongesteld heid van de Russische schaakster niet gespeeld worden. Na de 9e ronde luidt de stand: 1. Bykova (Rusl.) 7 pnt. 1 afgebr. partij: 2. Belova (Rusl.) pnt. uit 8 partijen; 3. Ignatyeva (Rusl.) 5)4 pnt 2 afgebr partijen: 4. Fenny Heemskerk (Ned.) 5 y, pnt. uit 8 partijen; 5. Keller- Hermann (O.-Dld.) 514 ont.; 6. Zvory kina (Rual.) 5 punt.; 7. Tranmer (G.B.) 4)4 pnt. -4- 3 afgebr.; 8.Rubtsova (Rusl.) 4 pnt. 4- 2 afgebr..; 9 Langos (Hong.) 4 pnt. 4- 1 afgebr.; 10. Chaude de Silans (Fr.) 4 pnt.; 11. Hruskova-Belska (Tsj.- slow.) 2M pnt. 4- 1 afgebr.; 12, 13, 14. Karff (V.S), Bruce (G.B.) en Berea de Montero (Arg.) 2 pnt. 4- 1 afgebr.; 15. Reischer (Oost.) (1 pnt. 4- 3 afgebr.; 16. Bayne (V.S.) 1 pnt. 2 afgebr. ISXJE2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7