Jubilerende reiniging schenkt gemeentebestuur mozaïek de dienst nog j het Minister Mansholt over teelt beperking van hyacinten Erian Ondanks zijn hoge leeftijd, Bij mr. Phaff op bezoek DE NACHTEGALEN ZONGEN ER WEER LUSTIG OP LOS Een avond zonder ongerijmdheden Gegroeide verhoudingen en kansen voor beginners in acht genomen Beverwijk en de H.O.V. Vlucht van „Zeemeeuwen" tussen twee instanties Hoe spelen de R.K. clubs? In het voorjaar 78 bedden disponibel IS mmm DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 Bloemen van het gemeente- personeel T.Y.B.B.Postduiven BABY LOKKERTJES i£~lUeetib VOOR DE BABY Burgerlijke Stand 17-jarige slagersknecht ont vluchtte observatiehuis in Groningen Haarlem nieuwe winkeliers- vereniging rijker Haarlems Chr. Mannenkn »r Uitspraak rechtbank Prettige woorden en hogere subsidie Jubileum G. Oerlemans Verlengde kampeervergunning niet uitgesloten „M.S. WILLEM BARENDSZ" NIEUWE STOELEN IN GONCERTGEB. Aantal plaatsen uitgebreid R.K. Middenstandsvereniging Culturele gezinsavond VOLLEYBAL IN HAARLEM-NOORD Hengelsport Orgelconcerten ZANDVOORT Kernplan Wederopbouw goedgekeurd Vuurgevecht ten Z. van Djakarta Brand in het oude Haagse stadhuis Veilingnotering Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New V ork HEEMSTEDE Kath. Vrouwenbeweging Aanbesteding Verzoek aan eigenaren van honden Jan Wiegman exposeert Het behoort tot de zeldzaamheden, dat vuilniswagens versierd de wijken ingaan om het werk van alle dag te doen. Maar ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Haarlemse Gemeen tereiniging verschenen de auto's met vlaggen op de cabine en een grote rozet op de voorruit gistermorgen bij de Haar lemse huisvrouwen, die deze „versier de" morgengroet wel apprecieerden. De jubilerende dienst heeft het daar bij echter niet gelaten. Des middags werd in „Dreefzicht" bij monde van de directeur, de heer M. Renne, namens het personeel van de gemeentereiniging een gebrandschilderde opaline glasmc- zaïek aan het gemeentebestuur over handigd. De heer Renne, die bij deze plechtig heid enkele woorden sprak, zei, dat de dienst, ondanks zijn 75 jaar, nog steeds jong is. Als dank meende het personeel niet beter te doen. dan aan het gemeen tebestuur dit cadeau te moeten schen ken. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cre- mers, zag het geschenk als een blijk van verbondenheid tussen de dienst en de burgerij. Tevens is het goed, dat de burgerij geconfronteerd wordt met de reiniging, aldus ging hij verder, want zonder haar is het leven in de steden practisch onmogelijk. Ook was burge meester Cremers verheugd over het feit, dat de gemeentereiniging op mo derne leest geschoeid is en zowel prac tisch als efficient haar taak en werk verricht. De burgerij van Haarlem kan daar met recht trots op zijn, zo besloot hij zijn dankwoord. Hierna begaf het gezelschap zich, on der wie oud-burgemeester C. Maarschalk, naar de zaal, waar een tentoonstelling een overzicht gaf van de geschiedenis van de jubilerende dienst. Aan de hand van foto's, modellen en statistieken krijgt de bezoeker een goed beeld van de 75-jarige periode waarin veel tot stand is gekomen. Het mozaïek laat in paars-bruine kleu ren zien, hoe vroeger het vuil werd op- gehaaid, n.l. met paard en wagen; voorts In de prachtige antieke kamer, waar in mr. Wesstra 32 jaar zetelde, hebben wij vanmorgen een praatje gemaakt met de nieuwe gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff. Bij het raam stond een prachtig bloemstuk, dat het secretane- personeel ten welkom zond. De kennis making op de verschillende afdelingen geschiedt successievelijk, hetgeen te be grijpen is daar op het stadhuis alleen al 175 ambtenaren werkzaam zijn. „Hoe wel ik in Delft drie prachtige jaren beleefd heb", zei nor. Phaff, „ben ik toch wei zeer ingenomen met mijn nieuwe functie en mijn vrouw en kinderen vin den het heerlijk om in Haarlem te wo nen." Zover is het echter nog niet, want er wordt naarstig naar een huis ge zocht; de secretaris rijdt dan ook dage lijks van en naar zijn vroegere werk- gemeente. Interesse voor historie, bevordering van vreemdelingenverkeer en het le vend houden van de stad, ziet mr. Phaff o.a. als objecten buiten de directe amb telijke sfeer. En wanneer hij een verge lijking met Delft trekt, zegt hij zo aar dig: ..In Delft is de sfeer van Vermeer nog duidelijk te onderkennen, in Haar lem die van Frans Hals. Het is hier een heerlijke woonstad, waar ik mijn leven lang wil werken." Wij verkennen we derzijds terrein en daarbij blijkt dat mr. Phaff de taak van de plaatselijke pers zeer hoog aanslaat en een onontbeerlij ke schakel acht tussen de gemeentelij ke overheid en de burgerij. Van onze kant is daartoe de medewerking gaarne verzekerd. In verband met het 75-jarig bestaan van de Haarlemse Gemeente-Reiniging werd gistermiddag voor tal van autori teiten een défilé gehouden, waaraan 24 auto's en een even groot aantal bak fietsen van de reiniging deelnamenOp deze foto ziet men het voorbijtrekken van de bakfietsen, met vlaggen ge tooid. Aanstaande Zondag half drie ontvangt TYBB aan de Schalkwijkerweg Post duiven 1 Deze Loosduiners, die dit sei zoen versterkt zijn met de ex-Scheve- tiingenspelers de Gebr. Zwarts, hebben momenteel de leiding in de 3e klasse, zodat een spannende strijd verwacht mag worden. davertenue Kinderwagen op kogel- aq 17 r» lagers, geheel verchroomd J «/O»/ O Alleen deze v-ek. iNLGANG 46 HAARLEM GEBOREN: C. J. van Bezu—van der Zande, z; A. M. KolijnMudde, z; A P. HorstenBeen, z; W. de Boerde Nieuwe, d; D VringVailentgoed, d; A. Ruijter—Schaap, d; S. Hortensiusde Gelder, d; J. G. ConsentReekers, d; M. M. Th. de Rijke—Blomme, d. ONDERTROUWD: C. Tibboel en H. Kompier, H. Th. Reuvers en M. H. He- tem, A. H. van Loon en A. A. Mase- reeuw, J. J. Heere en H. J. Kumpe, J Molenaar en H. M. G. C. de Boer, V. van Heereden en M. M. Hubers, W Brouwer en Chr. A. Schild, W. Zuidema en M van der Wijk, J. H. van Hal en A. Kion, G. L. Rijneveld en B. Smit G. Smit en E. Kok. G. J. Verhoeven en E. M. G. Disco, J. H. Bijster en N. List, P. F. Mosch en E. van Leeuwen, P. J. Freni en J G. A. Smit. GEHUWD: M. D. Korzelius en M J. Duijn, A. van Haaster en C. Massop. W. H. de Vos en F. Wijker, C. Verhoek en G. Kuiper. T. Jonker en Th. J. van Steijn, P. M. van Deijck en P. M. Mal- herbe, G. K. Wiersma en M. J. Faber, J. Th. Severijnse en A. Zoethout, W. van Langelaar en IJ. I. Weitenberg, C G. M. Miermans en M. J. Elferink, F A. Hollenkamp en G. Dolfing, B. van Bilderbeek en J. W. Th. Nieuwenhuizen, C. J. Kompier en C. J. W. van der Wiele. H. A. Homeman en H. M. M. van den Hoek, J. Beuming en M. J. E. Winter. A. Agsteribbe en A. C. Dröse. OVERLEDEN: J. J. Schoevaart. 72 j„ Wagenweg: P. Kroon. 73 j., Mentawi- straat; P. B. van Abbevevan Wees 63 j., Kijkduinstraat; G. L. M. Vermeer, 1 m., Kamperlaan. de moderne wijze van vuilverwijdering, kortom het is een voorstelling van ver schillende perioden uit de rijke geschie denis van de gemeentereiniging; het mozaïek zal een waardige plaats in het gebouw van de dienst aan de Oude Weg krijgen. Hierna vond het défilé plaats, waar aan 24 auto's en een even groot aantal bakfietsen van de reiniging deelnamen. In keurige formatie als eendjes ach ter elkaar trokken zij langs de auto riteiten, die op het terras stonden. Tijdens de receptie, die daarna gehou den werd, werd het woord gevoerd door de vice-voorzitter van de vereniging van reinigingsdirecteuren, de heer W. IJbema. directeur van de Amsterdamse Reinigingsdienst. Hij zeide, dat de Haar lemse dienst zowel practische als theo retische bijdragen heeft geleverd tot het algemene peil, waarop het vuilniswezen thans in Nederland staat. Voorts feliciteerde hij het gemeente bestuur, dat trots kan .zijn op deze dienst. Namens de vereniging bood hij een vaas van Venetiaans glas aan. De oud-inspecteur van de gemeente- reiniging, de heer Goedhart, haalde oude herinneringen op, die bij de aanwezi gen, o.w. jhr. dr. J. C. Mollerus en de heer Noppen, oud-directeur van de gemeen tereiniging van Amsterdam, veel sym pathie ondervonden. Des avonds was er in „Dreefzicht" een feestavond voor het personeel on der de titel „Humor is troef", waaraan meewerkten de Wama's, Cees de Lange, Tonny Bakkenes, de manipulator Langi- ni en de jongleur Gery, terwijl het mu zikale gedeelte voor rekening was van de boerenkapel „De Hooibouwers" en het zangkoor „Ons Genoegen", samen gesteld uit leden van het personeel. In de afgelopen nacht werd door de Haarlemse recherche een jongen aange houden, die doelloos door de binnen stad liep te kuieren. Het was een 17-jarige slagersbedien de, die het observatiehuis in Groningen was ontvlucht. Voor zijn heengaan had hij uit het huis een fiets en een porte- monnaie met 13 gulden meegenomen, Hij zal nu weer door de Haarlemse po litie naar Groningen worden overge bracht Gisteravond kwamen enige actieve winkeliers uit de Kruisstraat bijeen om een winkeliersvereniging op te richten op initiatief van de heer B. Kockmann Het voornaamste doel van deze vereni ging is momenteel op actieve wijze deel te nemen aan de grootse voorbereidin gen voor de komende Flora-feesten Over veertien dagen zullen de leden bij een komen teneinde besprekingen te voeren in verband met de verlichting en versiering. Er zullen o.a- étalagewedstrij den worden gehouden. Tot voorzitte: werd gekozen de heer L. E. G. Nolf. Tot secretaris de heer E. Kockmann. De fi nanciële belangen zullen behartigd war den door Oscar Smifs Bank, Cis en Mia Kampmeyer hebben gis teravond in de tuinzaal van het Con certgebouw de bekende Nachtegalen weer laten zingen en acteren in de ge bruikelijke vrolijkheid, die de vele vrienden van dit koor reeds jarenlang gewend zijn. En gezien het succes mag ook deze keer weer gezegd worden, dat er zorg noch moeite gespaard zijn om met een gevarieerd en gezellig pro gramma voor het voetlicht te komen. Cis Kampmeyer heeft er slag van om het jonge en niet altijd zo heel erg rus tige volkje in een goed gareel te houuen en met behulp van haar „vingervim ge' zus aan de vleugel kan zij met huur Nachtegalen veel bereiken op de uit voeringen, die bovendien steeds deze attractie hebben, dat de baten bestemd zijn voor de T.B C -bestrijding. Dat daardoor alleen al de Haarlemse Nachtegalen veler sympathie genieten, moge hiermede verklaard zijn. Maar nu de voorstelling van gister avond. Het was inderdaad een bijzon der genoeglijk gezicht, toen bij het be gin de Nachtegalen stonden aangetre den in een fris en smaakvol costuum. Na een vriendelijke ouverture op rijm, werkte het koor een zestal liedjes af. waarin ook de peuters zich parmantig weerden. Solisten van iedere maat en kwaliteit verleenden hun medewerking en als wij van de eerste serie enkele liedjes moeten noemen, dan valt zonder twijfel de keus op „Jaap de Visser man" en „Het Justige kuipertje". Voor al dat kuipertje, waarin de Nachtega len floten, dat het ^en lieve lust was om te horen, kreeg grote bijval. De kleintjes verschenen daarna nog apart met enkele liedjes en zonder al te veel schroom zongen zij van de elfjes, het slimme kikkertje en de muizen, wier pret zo plotseling door een poes verstoord werd. Zo tussen de bedrijven door toonder enkele jeugdige musici hun vaaidig heid aan de vleugel en tenslotte werd het hoogtepunt gebracht in de ope rette „Het geheim van de molenaar' ontworpen en bewerkt door Cis Kamp meyer. De vijf taferelen gingen vlot van de tong, maar het meeste pleizier hebben wij toch beleefd aan die kra- Woensdag 12 November geeft het Haarlems Christelijk Mannenkoor een grote ontspanningsavond in de Gem. Concertzaal. Behalve het mannenkoor oder ieiding van Bernard Verboom, treden op de bekende N.C R.V. radio ensembles „Vrij en Blij" en „Mandoli- nata". beide onder leiding van Wessel Dekker en de tenor Bert van 't Hoff. De 57-jarige fabrikant J. Q. uit Ben nebroek, die veertien dagen geleden voor de Haarlemse Rechtbank terechi stond, omdat hij op 18 April van dit jaar uit een zekere mate van wanhooi brand in eigen fabriek had gestich' werd vandaag, nadat de Officier van Justitie 23 October een jaar en zes maanden gevangenisstraf had geëist, veroordeeld tot tien maanden. nige bakkertjes, die onbewust wellicht zorgden voor een dosis kostelijke hu mor. Terecht mochten zij een open doekje in ontvangst nemen. De sensatie in de hoedenwinkel gaf al evenzeer het nodige pleizier. Daar waren verder pit tige kabouters, elfen en dorpsbewo ners, van wie sommigen acteerden als of het dagelijks werk was. Waar overi gens alle Nachtegalen hun beste mono- je hebben opengedaan, zullen wij hier geen namen noemen. Het programma werd vlot afgewerkt en een omroeper, die ook al niet op zijn mondje was ge vallen, zorgde er voor, dat het een aan het ander gerijmd werd, zodat er van ongerijmdheden niet veel viel te be speuren. De Nachtegalen mochten van hun vrienden in de zaal, onder wie pastoor Zonderland en pater Caminada, een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Cis Kampmeyer werd bovendien in de bloemetjes gezet en kreeg een gong-in- miniatuur ten geschenke. Na de pauze was het de heer Van Waard, die de dank namens de Haar lemse Vereniging tot bestrijding der T.B.C. uitsprak en Cis Kampmeyeh- met een fraai geschenk verraste. Mia Kamp meyer kreeg een mooi bouquet bloe men. Dat tenslotte bij al die dank ook de ouders betrokken werden, was zeker verdiend. En daarom was het feest .voor iedereen en door iedereen! FILMS Rembrandt: „Verboden te kussen" (Too young to kiss), June Allison, Van Johnson. Toegang alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zondige grenzen" (Sün- dige Grenzen). Dieter Borsche, Inge Egger. Toegang 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxnr: „De avonturen van Casanova", Italiaanse film. Vittorio Gassmann. Toegang 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wij zijn allen moordenaars" (Nous sommes tous des assassins). Toegang 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dins dag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Kassa van 103 en na 6 uur. Lido-Theater: „De mensen zullen welzeg gen" (People will talk). Cary Grant, Gene. Crain. Toegang 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bente van de Zonnehoeve". Tove Maes. Toegang alle leeftijden. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zoon van Zorro". Toegang 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 6 November Minerva Theater: Filmavond voor de Kath. Middenstandsbond. „Het schot is te boord" van v. d. Horst en de film „Langs onbegaande wegen", aanvang 8 uur. StadsschouwburgR.K. Toneelvereniging „Thalia": „Spoken", aanvang 8 uur. Vrijdag 7 November Stadsschouwburg: Dr. B. H. W. Vlekke spreekt voor de leden van Geloof en We tenschap, 8 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V. tweede concert in serie V, dir.: Toon Verhey. Sol.: Jules de Vries, saxofoon, aanv. 8 uur. In de Memorie van Antwoord op de algemene beschouwingen over het hoofdstuk „Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening" van de Rijksbegroting 1953 deelt minister Mans'nolt omtrent de bemerkende bepalingen in de bollenteelt het volgende mede. Verleden jaar mocht inderdaad de vraag gesteld worden, of die bepalingen in de toekomst nog wel verantwoord zouden zijn. Gebleken was namelijk, dat bij handhaving van zeer goede prijzen aan de vraag niet altijd kon worden voldaan. De sterk verhoog de vraag kwam voort uit een zeer gun stige export-positie. Toen echter in het voorjaar 1952 het bedrijfschap advies zou uitbrengen aan de minister had zich intussen op de buitenlandse markten een zeer belangrijke wijziging voorgedaan, o.a. met Frankrijk en Engeland, waar door de export naar deze landen met 40% daalde. In verband daarmede kon Met grote instemming heeft de raad van Beverwijk gisteravond het voorstel van het college van B. en W. begroet aan de HOV voortaan een belangrijk ho gere subsidie te verlenen dan de tot nu toe jaarlijks gevoteerde f 2800, namelijk f 4.025. De heer Boon (KVP) verheugde zich erover, dat het orkest door deze subsidie mede een grotere stuwkracht krijgt en ter stede de belangstelling voor het cul turele leven zal groeien vooral ook on der de jeugdige inwoners. Dit orkest geeft een uitstekende vorming. De subsi die moge voldoende zijn om het orkest zijn taak naar behoren te doen vervul len. De heer Romunde (Arb.) sloot zich bij deze woorden aan en vond het zeer verheugend, dat de belangstelling voor de HOV-concerten in Beverwijk steeds toeneemt. Meermalen kunnen enkele honderden plaatskaarten meer verkocht worden dan de zaal publiek kan bevat ten. De minder goede naam van Bever wijk, als zou men niet muzieklievend zijn, zal zeker mede daardoor verdwij nen Spreker hoopte, dat het goede con tact, dat tot nu toe tussen HOV en ABCC bestond, bestendigd moge blijven. Het succes van de HOV ter stede is im mers voor een groot deel te danken aan het werk van deze Algemene Bever- wijkse Culturele Commissie. Mevr. Allan (VVD) kon zich als mu ziekliefhebster met het voorstel vereni gen, hoewel zij het subsidie nogal hoog vond en zij over de HOV niet bijzonder te spreken was. Deze orkestvereniging had „haar nooit erg kunnen bekoren". Andere raadsleden waren het daarin met haar volkomen oneens. De heer Kuiper (CPN) sprak zich eveneens voor het verlenen van subsidie uit. Wethouder Passchier sprak met vol doening over de goede belangstelling voor de HOV-concerten in Beverwijk. De laatste jaren werden 'de conéerten gemiddeld door 508 personen per concert bezocht. Hoe langer hoe meer wordt de muziek hier op prijs gesteld. Hoewel de wethouder geen muziekkenner is, moet hij mevr. Allen toch zeggen, dat de musici dit orkest zeer prijzen. Een woord van lof had spreker voor het werk van de ABCC, die met inspanning van al haar krachten deze laatste jaren dit succes heeft mogelijk gemaakt. Ook het gemeentebestuur stelt het op prijs, dat het contact HOVABCC bestendigd blijft De voorzitter deelde nog mede, dat de HOV zich voortaan uitsluitend zal toe leggen op het geven van concerten en zich niet meer met bijwerk zal ophou den. Mevr. Allan merkte in tweede instan tie op het jammer te vinden, dat de HOV een zo grote subsidie krijgt, en de plaatselijke verenigingen zo weinig. De voorzitter repliceerde, dat het op de eerste plaats van belang is, dat de bevolking meer smaak krijgt voor de hogere cultuur. Daarbij mag ook gedacht worden aan Toonkunst bijvoorbeeld. Naast het amateur-muziekleven is het ook nodig, dat het beroepswerk, op een hoger niveau gelegen, geapprecieerd wordt. Zonder stemming ging de raad accoord met het voorstel tot deze be- 'angri.jke subsidieverlening Gisteren herdacht de heer G. Oerle mans. wonende Helmbrekersteeg 10 rd„ de dag, dat hij vijf en twintig jaar de N.H.C. bezorgde. In al die jaren heeft hij met ambitie onze abonné's bediend en hij wist het aantal abonnementen in de omgeving van Kleine Houtweg-Wilhelminastraat- Wagenweg belangrijk op te voeren. Van de zijde van onze courant ont ving hij 's middags persoonlijke felici taties, terwijl zijn collega's bezorgers niet achterbleven hem met dit feit ge luk te wensen. Wij hopen dat de heer Oerlemans nog vele jaren onze „bonné's zal bedienen. Enige weken geleden meldden wij, dat de kampeervereniging „De Zee meeuwen" moeilijkheden vreesde met haar vergunning van de gemeente Bloe- mendaal om rechts van de Zeeweg ten ten te mogen plaatsen. De moeilijkheden zouden ontstaan zijn door een nog niet tot stand gekomen terrein-afbakening tussen de gemeente Bloemendaal en de Stichting De Kennemerduinen. B, en W. hebben thans aan de raad een uitvoerig schrijven over deze kwes-, tie gezonden. „De Zeemeeuwen" hebben aan de raad verzocht de vergunning te verlenen, maar B. en W. kunnen daarin alleen een beslissing nemen, zodat de raad het verzoek van requestranten af zal moeten wijzen. Toch wil het college de geboden gelegenheid niet voorbij la ten gaan om zijn standpunt kenbaar te maken. Wanneer de Stichting Het Natio nale Park „De Kennemerduinen" haar actie met betrekking tot de vaststelling van de Westgrens van haar terreinen niet had ontketend, zou het geen-zins uitgesloten zijn geweest, dat de kani- oeerverguning was verlengd. Thans is het echter volkomen onzeker over wel!' strandgedeelte de gemeente en over welk '■trandgedéelte de Stichting zeggenschap heeft. Weliswaar staat de Stichting op hel standpunt, dat de Westgrens van haar •erreinen midden door het tegenwoordige -ntenkamp loopt, maar zekerheid is er •eenszins. Bij het vertenen van een vet unning kan thans niet worden aange geven, voor welk strandgedeelte zii geldt, waarbij de gemeente het risico loopt door de Stichting te worden aan gesproken, omdat zij beschikt zou heb ben over grond in eigendom van de Stichting. Van een verzekering, dat van de kant van de Stichting geen enkel bezwaar zai worden gemaakt tegen het kamperen op haar strandgedeelte, is B. en W. tot nu toe niets gebleken. Integendeel, zij heb ben uit besprekingen en briefwisseling veeleer de indruk gekregen, dat de Stichting niet genegen was om zonder meer, d.w.z. zonder enige geldelijke ver goeding, het tentenkamp ngemoeid te laten. Intussen hebben B en W. de Stichting verzocht te willen medewerken aan een regeling in der minne 'n die zin, dat de Stichting uitsluitend in het belang van „De Zeemeeuwen" verklaart, in af- vachtlng van 'n rechtelijk- ivi'snraak tegenover de gemeente geen beroep tp uilen doen op de rechten, welke zij op het onderhavige strandgedeelte meent te hebben. De gemeente heeft zich bereid verklaard een dergelijke verklaring van ie Stichting onder voorbehoud van alle ••echten te zullen honoreren door beta ling van een voorwaardelijke recognitie van f 1.per jaar. Wordt dit voorstel aanvaard, dan kan een vergunning aan „De Zeemeeuwen" worden verleend, doch hoogstens voor -nkele jaren, omdat het betrokken kam eperferrein valt in het uitbreidingsplan B'oemendaai aan Zee". Het stichten van stenen gebouwtjes in het kamp is dan ook ongewenst. Advertentie JAN VAN DER PIGGE SIGAREN naar ZUIDPOOLGEBIED. Zelfs in het Zuidpoolgebied worden tijdens de walvisvangst aan boord van „De Willem Barendsz" onze eigen merken sigaren gerookt. Met voldoening hebben wij de opdracht aanvaard, deze sigaren te leveren. Het is voor ons een erkenning, dat de ware roker Jan van der Pigge sigaren prefereert om de uitstekende kwaliteit en de relatief lage prijzen. Nadat er de laatste maanden reeds veel verbeterd is in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, is thans ook de belangrijkste verbetering aangebracht. De oude stoelen, die reeds zovele ja ren en de laatste tijd tot ergernis van velen hebben dienst gedaan, zijn nu verdwenen. Zij hebben plaats moe ten maken voor fraaie moderne stoe len, die meer de indruk van een fau teuil dan van een klapstoeltje geven. De opstelling is meteen veranderd en wel in die zin, dat er thans geen vier rijen meer gevormd zijn, maar drie Daardoor werd veel ruimte gewonnen, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat de grote zaal beneden vijftig stoelen meer telt en het aantal plaatsen opgevoerd is tot 1002 De bezoekers van het Concertgebouw zullen vanavond reeds kunnen vaststel len, dat met deze reorganisatie Haar lem weer de beschikking heeft gekre gen over een waardige concertzaal. De R. K. Middenstandsvereniging no digt al haar leden en hun huisgenoten uit tot het bijwonen van de culturele gezinsavond, welke gehouden wordt in de Kroonzaal van Brinkmann, Grote Markt, op Woensdag 12 November te 8 uur. De voormalige geestelijk adviseur, kapelaan H. P. Balestra, neemt allen mee op zijn reis door Portugal. Prach tige lichtbeelden geven niet alleen een kijk op wat daar is geschied, maar ver duidelijken de verklaring van de juiste en enige strekking van de z.g. „Bood schap van Fatima". Deze op zich zelf reeds boeiende voordracht wordt ge plaatst in een passende muzikale om lijsting door de koorschool St. Bavo o.l.v. dr. A. I. M. Kat Het bestuur der R.K. Sportvereniging „Onze Gezellen" verzocht ons het vol gende bekend te maken: Onze sportver eniging zou in haar taak tekort schie ten, als zij geen aandacht schonk aan een tak van sport, welke momenteel in het middelpunt van veler belangstelling staat, met name volleybal. Voor het beoefenen van de volleybal- sport zijn sinds enige jaren duizenden enthousiast geworden. De verklaring van dit verschijnsel fs te vinden in het feit, dat deze sport een geheel eigen karakter draagt en de mogelijkheid in zich bergt tot ontplooiing van veel li chamelijke en geestelijke kwaliteiten. Daarbij komt nog het voordeel, dat volleybal een spel is voor alle leeftij den en geen individueel maar 4 een teamspel is, zodat het „ik" plaats moet maken voor het „wij". Ook is van belang, dat volleybal, be oefend binnen het raam der spelregels, elke verruwing uitsluit omdat van li chamelijk contact met de tegenstander, gelijk het geval kan zijn bij rugby en voetbal, geen sprake is. Hierdoor is volleybal dan ook een spel, dat even eens beoefend kan worden door de vrouw en het meisje. Na deze inleiding zij belangstellenden medegedeeld, dat het bestuur wil na gaan in hoeverre er belangstelling be staat voor deze sport. Bij voldoende animo zal een afdeling volleybal wor den opgericht. De oefenavonden zullen alsdan gehouden worden op Donderdag in het gymnastieklokaal Eemstraat Belangstellenden worden uitgenodigd tot het bijwonen van een bijeenkomst in het Kajottersgebouw aan de Linge- straat, op Vrijdag 7 November. De vol- leybalsport zal alsdan op deskundige wijze worden toegelicht. Men kan zich dan ook als lid opgeven. De Hengelsportvereniging hield we derom een wedstrijd in Leimuiden. Door 15 hengelaars werden in totaal 122 stuks bovenmaatse vis aan de schaal ge bracht, met een totaal gewicht van 9 Kilo. Tevens werd er weer gestreden om de eerste prijs voor de voorn van 25 cm. Wat in beide voorgaande wedstrij den niet gelukte, om een dergelijk exem plaar te vangen gelukte nu wel. Er wer den door verschillende deelnemers grote voorns gevangen. Na een spannende ra ce was het de heer P van Beelen, die de mooie tropee, geschonken door de heren P. Scheepmaker en v. Beeien wist te bemachtigen. 8 November is er wederom een wed strijd, waarvoor eveneens een schitte rende prijs beschikbaar is gesteld. De uitslag was als volgt: 1. A. Philippo 2. C. Scheepmaker 3. Jac. van Diest Jr. 4. P. van Beelen 5. A. van Briemen 6 G. 't Hort 7. A. Warmerdam 8. F. van Dijk stuks gewicht 23 1553 16 1447 11 811 5 749 8 575 10 529 7 501 6 493 de minister het advies van het bedrijf schap om de teeltregeling voor tulpen en narcissen te handhaven ten volle billij ken en meegaan met de gedachte de teeltregeling voor hyacinten te herstel len. In de vier jaar, dat de laatstge noemde teelt was vrij gelaten, breidde zij zich zeer belangrijk uit en verdere toe neming is te verwachten. In 1948 was de beplante oppervlakte met hyacinten 361 ha., in 1952 496 ha. De export nam toe van 48 millioen stuks tot 56 millioen in 1951. Vergelijkt men de bovenstaande export-ontwikkeling met de export in het topjaar 1938, toen bij zeer lage prij zen 72 millioen hyacintbollen geëxpor teerd werden en er nog een surplus was van 17 millioen stuks, dan is het begrij pelijk, dat bij het bedrijfschap onrust rees over de handhaving van de vrije teelt van dit product. De minister heeft zich dan ook niet verzet tegen binding van de hyacinten teelt. De uitwerking van de regeling houdt nauw verband met de verhoudin gen zoals deze zijn gegroeid in de vier jaren, waarin de teelt vrij is geweest. Speciale regelingen zijn getroffen, opdat zij, die dit bedrijf in die periode zijn be gonnen, dit verder kunnen ontwikkelen, terwijl er tevens een mogelijkheid is opengesteld, om hun, die dit bedrijf thans nog willen beginnen, tegemoet te komen. Tot op heden is aan de minister nog geen surplusregeling voor hyacinten voorgelegd. Het is hem bekend, dat hier omtrent besprekingen binnen het be drijfschap worden gevoerd, zodat een oordeel moest worden opgeschort. Het eerste concert van de serie orgel concerten, waarin de bekende alt zangeres Annie Woud haar medewer king zal verlenen, vindt plaats op Dins dag 11 November in het Concertgebouw. De heer Robert moet zich door een hem onlangs overkomen ongeval laten vervangen Zijn plaats zal worden ingenomen door de organist Adriaan Engels uit s-Gravenhage. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, H. Purcell, Ch. Tour nemire, J. Pizzetti, O. Respighi, C. Franck, A. de Klerk, benevens een aan tal negro-spirituals Advertentie Alkm. BoysWijk aan Zee VitesseWSV HBCAlphen TYBB—Woerden USVUDTS DIO—ADO '20 VVBDSS ConcordiaVYSB Gr. Willem II—SJC ASCTeijlingen Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem- Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, be zoekende club is 2, gelijk spel 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. COUTURE CHAPEAU Wilhelminastr. 16 Tel. 16884 SPECIALE AANBIEDING Velours Chiffon Hoedjes Moderniseren en Vervormen Dezer dagen hebben de ministers van Financiën en Wederopbouw en Volks huisvesting het onlangs door het ge meentebestuur van Zandvoort inge diende zg. kernplan goedgekeurd. Geconstateerd mag worden, dat hier door de velerlei pogingen van het ge meentebestuur om het plan in de thans geldende vorm goedgekeurd te krijgen, niet onbeloond zijn gebleven. De financiering, welke thans van toe passing zal zijn op de bebouwing bin nen de grenzen van dit plan, maakt voornamelijk de herbouw mogelijk van verwoeste bedrijfspanden, welke van te grote omvang waren om voor de norma le financiering in aanmerking te worden gebracht. Nu het rijk een financiële tegemoetko ming verleent in de bouwkosten, mag worden verwacht, dat zich spoedig ge gadigden ook niet-gedupeerden voor de realisering van diverse onderde len van het. plan zullen aanmelden. Het kernplan bevat om. de .bouw van een hotel-restaurant aan de Boulevard Paulus Loot, hoek Thorbeckestraat, een flatgebouw aan de Seinpöstweg, hoek Thorbeckestraat, een groot theater vóór het in aanbouw zijnde badhotel-Bouwes, een hotel-cafe-restaurant op de hoek van de Strandweg-Boulevard de Favauge, waarmede eerstdaags reeds een aanvang zal worden gemaakt, een boxengarage aan de Burgemeester Engelbertsstraat, waarvan de plannen gereed zijn, als mede de bouw van het zuidelijk gedeel te van het z.g. vermaakcentrum aan de Boulevard. Het. plaatsje Pasar Djumahat, twintig km ten Zuid-Westen van Djakarta is aangevallen door een gewapende bende. Zij heeft een hevig vuurgevecht geleverd met de politie, die versterking uit Dja karta had ontvangen. Er is één burger gedood. Enkele huizen zijn verbrand en geplunderd. Men verwacht tijdens He Flora 1953 een groot aantal vreemdelingen in Haar lem, die, na een bezoek aan de interna tionale bloemententoonstelling in Heem stede. zullen trachten logiesruimte in stad of omgeving te vinden. Dit huisves tingsprobleem, dat reeds lang de volle aandacht vraagt van Haarlems Bloei, Woensdagavond ongeveer half elf is brand uitgebroken in het oude Haagse stadhuis aan de Groenmarkt. De brand weer was onmiddellijk ter plaatse en met twee stralen kon het vuur worden bedwongen De fel brandende haard 111 de hal van het stadhuis verhitte het rookkanaal dusdanig, dat de vloer van de daarboven gelegen Schepenzaal in brand raakte. De vloer en enige balken leden brand- en waterschade. Er de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. BEVERWIJK, 5 November, Andij vie 14—26; bloemkool 15—31; bospeen 9—22; waspeen 8—16: sla 2—6; tomaten 16—42; spinazie 25—34; spruiten 18—57; prei 11—18; knollen 8—16; groenekool 9—16; rode kool 7—12; gele kool 6—16; boerenkool 8—16; breekpeen 5—9; drui ven 58—98: appelen 11—21; peren 5—18. Donderdag 6 November Hoog water: 6.13 u. en 18.30 u. Laag water: 1.51 u. en 14.07 u. Vrijdag 7 November Hoog water: 6.57 u. en 19.16 u. Laag water: 2.30 u. en 14.47 u. (Ntet-officieie Koer») Vorig Opening slot 6/11 3"t Nederl 1948 9114 3V» DCt Ned IU50 92 3-3(4 Nederland 1941 92% 92H92V* 3 Nea 62-64 Oei -fac 93 A Inschi Grthk 48 3 pCt 92)1 Ned Handel Mt1 eert 141 A.K U 15114 Jan Serieel* Patent 9414 'alvé-Uelft eert 11214 J an Gelde? 14114 Kon Hoogovens eert 15014 Onilevei eert 17314 17114-72 Ned Ka hel 196 Philips 15014 150%-51 Kon Petroleum 311 0914-1014 .Amsterdam Ruhhei 7414 Holl Amerika U1n 142% Kon N Stoomn MU 13414 13314 Ned Seheepv Urne 122 12114 H VA 84% Deli Mb eert 62% 62% 3/11 5/11 Anaconda Copper 40% 4014 Uethleliem Steel 49% 48%» Chryslei Corp 84% 85 Genei ai Hleotric 62% 63% General Motors 60 61% Hudson Motors 1614 16% Kennecott Copper 7214 73 Montgomery Ward 59% 60% North American Can 22% 22% Kadio Corp 26% 27 KepuhUc Steel 39% 39% Shell Oh 70 70 -muthero Pacific 41% 41% •southern Railway 69% ;8% 1'idewatei 2014 20% U S Steel 38%» 38% ex div. wordt scherp geaccentueerd indien men weet dat de beschikbare hotelruimte in Haarlem ten tijde van het normale tou risme groter zou moeten zijn. Het iM daarom dan öok dat enkele maanden ge leden Haarlems Bloei ten deze een be roep heeft gedaan op de medewerking van particulieren, teneinde de logies ruimte uit te breiden. In zekere mate komt er van de zijde van het hotelwezen een verlichting, want hotel-restaurant Lion d'Or gaat uitbrei den met 22 bedden. De daarvoor beno digde ruimte zal gezocht worden in het opofferen van enige kamers terwijl bo vendien de vertrekken die thans privé worden bewoon ontruimd zullen wor den. Door deze uitbreiding wordt het aantal bedden gebracht op 78, hetgeen dus min of meer. een belangrijke stap vooruit genoemd kan worden. Tevens zal de lijst van particuliere adressen, die de heer L. J. Wasch Jr., directeur van Lion d'Or, steeds gebruikt wanneer hij geen logies kan aanbieden, aanmerke lijk worden vergroot. Indien de geldmiddelen voor steun aan het hotelbedrijf aanwezig zijn en over een aanvrage betreffende uitbreiding met twaalf twee-persoons kamers goed gunstig wordt geoordeeld, zal Lion d'Or in de toekomst de beschikking krijgen over vijftig kamers. Als een van de mo tieven om een spoedige behandeling der aanvraag gedaan te krijgen, geldt het ge brek aan logiesruimte in Haarlem ten tijde van de Flora in Heemstede. De afdeling Heemstede van de Kath. Vrouwenbeweging hield Woensdagavond een ledenvergadering in hpt R.K. Ver enigingsgebouw onder leiding van me vrouw M. Kubatz-Brugman. De belang stelling voor deze bijeenkomst was groot, niet in het minst door de aangekondigde demonstratie van de Maggi-fabrieken Woensdag werd in het restaurant „Groenendaal" door de dienst voor Openbare Werken het bouwen van twee transformatorhuisjes ten behoeve van de electriciteitsvoorziening aanbesteed Er waren 13 inschrijvingen. De firma C. v. Diepen te Santpoort was de hoogst® met f 10.800 en de firma J. Cornet te Leiden met f 8.061 de laagste. Het hoofd van de Plantsoenendienst deelt mede, dat in de laatste weken in d- diverse plantsoenen meer dan 200-Ot' bloembollen zijn geplant, welke naa vertrouwd mag worden, tijdens de Flor 1953 van Heemstede ook buiten de ten toonstelling een kleurenparadijs zU maken. Echter hebben kort na het pla ten op verschillende punten honden grond omgewoeld. Verzocht wordt honden vast te houden, of nauwlette toe te zien. De politie zal niet na aSI de betreffende verordening toe te P sen. De tekenaar Jan Wiegman zal vjn.2j Zaterdag 8 November tot en me November pastels en tekeningen ew seren bij Gebr. Ree op de Binnenweg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2