HOFSTRA staat critisch tegenover gezelschapsspel „Belastingverlaging" WONINGNOOD eist sneller bouwen Rcizig er Mr. Blaisse: Aarzeling in buitenlands beleid vervangen door bedachtzaamheid BS SKETCH LANDELIJK PLAN voor de H verwerking afvalstoffen Twee Amerikaanse onderzeeërs in bruikleen aan Nederland Men bouwt voor de woningzoekenden, niet voor de bouwvakarbeiders rDe eenzame v. Alg. Beschouwingen Rijksbegroting Nederl. matroos in Lübeck in arrest Daarnaast verwerking stadsvuil in plaatselijke bedrijven Kartuizer klooster in Nederland J. Schijthuis Betuwse pinda's OrnitophUia Geen gevaar voor werkloosheid J DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 PAGINA 3 Geprobeerd zijn eigen kind te ontvoeren Twee jubilarissen bij Wereldomroep Kath. Consumptie-ijs- bereiders vergaderen in Den Bosch Nieuwe afdeling Kath. E.H.B.O. Emigranten naar Zuid-Rhodesia De „Velser" affaire 4Q.000 voor een compositie Met bouw wordt spoedig begonnen Notedopje maakt reis naar Nieuw-Guinea Ai k AV/^\ 25 T1, had zes man In de eerste helft van 1953: Tijdelijk tweede voorz. der Tweede Kamer 44ste internationale ten toonstelling in Utrecht Stalen luidklokken Voor het eerst in R.K. kerk in ons land In September 5289 nieuwe woningen Musicus Roussel overleden Aanrijding eist dode en twee zwaar gewonden Tot boete van f 1000 veroordeeld door ANTONIA WHITE Ned. tulpenbollen naar New York Zendelingen vermoord in Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Er zijn twee vrijwel constante elementen in ieder begrotingsdebat en trouwens bij elke gedachtenwisseling in de Kamer: het aandeel van de Staatkundig-Gere formeerden en dat van de Communisten. Over Ds. Zandt kan men zich wel eens vrolijk maken, doch hij staat dan toch maar een vijfentwintig jaar lang op zijn zelfde stuk: de verderfelijkheid van Rome, van sociale verzekeringen, van het loslaten van de Bühel, etc. Al deze onderwerpen passeerden in de redevoering, welke hij gisteren bü de voortzetting der Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer heeft gehouden, weer de, revue. De 72-jarige fractieleider van de S.G.P. stortte bovendien dit keer extra fiolen van toorn uit over de Anti-Revolutionnairen, die zitting hebben genomen in een „progressief" kabinet: wij moeten leven uit de Schrift en daarin is het Woord „progressief" niet te vinden. Wat de communistische spreker, de "eer Gortzak, aangaat, hij had vermoe delijk nog niet precies instructies ont vangen hoe geageerd moest worden te- Een het presidentschap van generaal Eisenhower, anders had men daar wel Wat meer kabaal over gehoord. Hij zei in een betoog, dat verder uit paraphra ses bestond op een bekend thema, o.a., dat minister Beel bezig is van Neder land één „Hardenberg" te maken. Dit met het oog op hetgeen van regerings zijde gezegd is over de Zondagsrust en dan in verband gebracht met misdra gingen van de jeugd in genoemde ge meente. welke o.m. geweten worden aan een gebrek aan ontspanningsmoge lijkheden. Voorts beweerde de heer Gortzak, dat minister Staf aan politieke delinquenten toestemming zou hebben Eegeven om een ..Heldengedenkdag" te houden. Dr. Drees, die vandaag namens do regering geantwoord heeft, nam aan het eind van de Kamervergadering van gisteren de moeite om dit even recht te zetten: er is slechts toestemming gege ven voor een godsdienstoefening zonder Verder openbaar vertoon bij graven van Duitsers. Belangrijker dan dit alles was op de- Ze tweede dag van 't Begrotingsdebat het geen er te berde is gebracht over de belast.ingoolit.iek. Met name de heren Hofstra (PvdA.) en v. d. Wetering (C.HU.) hebben zich op dit punt ge weerd. De socialistische belastingexpert toonde zich zeer verheugd, dat de werk gelegenheid centraal wordt gesteld Het Eaat er echter niet alleen om, dat er een Werkgelegenheidsnolitiek wordt, ge voerd. maar ook hóe. Hij wachtte belangstellend op nadere uiteenzettingen van de regering; deze is niet ged;sculpeerd met zich te ver schuilen achter adviezen, welke moeten afkomen van de Sociaal Economische Raad. Spreker toonde zich verbaasd over het feit, dat men thans allerlei optimistische geluiden hoort over de toestand van 's Rijks financiën uit de mond van hen, die nog zo kort geleden vol pessimisme waren. Het optimisme van thans Is even weinig gerechtvaardigd als het pessimis me van verleden jaar. Er bestaat niet de minste aanleiding om te gaan pot verteren: de uitgaven zullen hoger wor den en de inkomsten lager. Er heeft zich de laatste tiid een soort gezelschapsspel ontwikkeld in het verzinnen van plan nen voor belastingverlaging en velen menen daarbij deskundigheid te kunnen ontlenen aan geen andere factor dan de omstandigheid, dat zijzelf belasting be talenMen wekt een stemming van ruimte in de middelen, wélke er niet is. Budgetair is er geen reden tot belas tingverlaging. De heer Hofstra ontkende niet. dat uit een oogpunt van werkgelegenheidsnoli tiek belastingverlaging noodzakelijk is, maar de vraag is: hoe en welke. Het bedrijfsleven heeft gouden tijden ge had: ondanks de belastingdruk is de zelffinanciering groter geweest dan ooit tevoren en hij zag dan ook zeker niet Een Nederlandse matroos is Woensdag in Lübeck gearresteerd, nadat hij over dag in een van de drukste straten van de stad geprobeerd had zijn eigen kind te ontvoeren. Volgens de Duitse politie was de be trokken matroos de 23-jarige P. H. uit Rotterdam, die van zijn Duitse vrouw gescheiden is De politie verklaarde, dat H„ diens Vader en twee vrienden zijn driejarig dochtertje opgepakt hadden toen dit op straat speelde en er vervolgens mee Weggereden waren. Bij de eerste de beste zijstraat botste de auto echter tegen een vracht wagen. Door de mensenmenigte, die .Weldra om de auto's stond, kon H. zijn vlucht niet voortzetten. De politie Eaf het kind aan de moeder terug. H.'s 23-jarige vrouw Waltraut woont hij haar Duitse ouders in Lübeck. Twee medewerkers van Radio Neder land Wereldomroep zullen deze maand hun zilveren jubileum vieren bij de ra dio-omroep. Het zijn de heren A. W. Ph. 'Guus) Weitzel, reporter en P. (Peter) dc Hoog. chef afdeling regie en presen tatie. De directie van Radio Nederland We- eidomroep zal te hunner ere Zaterdag «November in het Hof van Holland te "Uversum een, receptie geven b-P'L Bond van Consumptie-ijs- Nbh sen patates-fritesbakkers in Vemt n- zal op Donderdag 13 No- Boscf,er 'n Bote' Noord-Brabant te Den den nZljn eerste jaarvergadering h.ou- af Deze vergadering zal worden voor- tj^aan door een H. Mis in de St. Pie- kerk te Den Bosch. bu?e L N°y?'ober 1952 werd te Aarden- tionaï» D afdeling van de Katholieke Na- WaaïwLrToor e-H.BO. opgericht, zich 56 werkende leden opgaven. lBndRcn»,la£ is ,een vliegtuig met 40 Neder- hokken ral naar Zuid-Rhodesia ver- de conclusie als dwingend, dat cr een onoverkomelijk tekort is aan middelen voor de zelffinanciering. In ieder geval keerde de socialistische spreker zich tegen een verschuiving naar de indirecte belastingen. De stel ling, dat er een tekort is aan risicodra gend kapitaal achtte hij aanvechtbaar. Wat de investeringen van het bedrijfs leven betreft: er is niet meer geld no dig, maar meer zekerheid. Hij bepleitte een koopkrachtpolitiek, waardoor het best de deflatoire tenden- zen overwonnen kunnen worden; een dergelijke politiek mag echter de sociale verhoudingen niet verscherpen. Dit, met verlaging van de indirecte belastingen, beschouwde bij als een van de drie ele menten der te voeren politiek. Als de andere twee noemde hij het op peil hou den van de particuliere en van de totale investeringsactiviteit. Hierbij kon een ge richte belastingverlaging voor het inves teren gebonden derhalve aan ver hoogde investeringsactiviteit zijn in stemming hebben, niet echter een alge mene belastingverlaging ten gunste van Advertentie Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid het bedrijfsleven. Hij wees op de ge dachte aan spaarcertifcaten, doch toonde zich voorstander van vervroegde af schrijving. Bij de indirecte middelen voor het op peil houden van de totale investeringsactiviteit noemde hij ver snelling van de oorlogsschadevergoeding. Tenslotte pleitte de heer Hofstra voor een spoedige afschaffing van de school gelden; dit met name ten gerieve van zekere middengroepen. Een vrij critisch geluid inzake de financiële toestand deed ook de heer v. d. Wetering horen. De conjunctuur zal z.i. een aarzelend beeld blijven vertonen en hij herhaalde wat de so cialistische spreker had gezegd over optimistisch geraamde inkomsten en hoge uitgaven. De C.H. woordvoerder achtte de tijd nog niet gekomen om zich druk te maken over de aanwen ding van een begrotingsoverschot. Hij bepleitte een juist samenspel tussen overheid en bedrijfsleven en wees op het belang van exportfinanciering en de traditionele functie van ons land, te weten de driehoekshandel. Naast deze financiële beschouwingen heeft men gisteren ook de maidenspeech beluisterd van de nieuwe K.V.P.-specia list voor Buitenlandse Zaken mr. Blais se, die stelde, dat Nederland bij vele ge legenheden te aarzelend is opgetreden, doch zo zei hij voorzichtig daar voor is nu in de plaats gekomen be dachtzaamheid. Hij achtte het van be lang, dat de regering nu eens over de brug komt met een uiteenzetting over de onderlinge verhouding tussen de ver schillende organen, welke de Europese eenheid moeten bevorderen. Prof. Le maire van de K.N.P. had de dag tevoren reeds gevraagd om een opstelling van de consequenties, welke de integratie in haar diverse vormen voor ons land zal hebben. De heer Blaisse vroeg tevens op welke wijze de regering zich voorstelt de publieke meningsvorming in ons land met betrekking tot de politieke integratie te organiseren. Te vaak is z.i. het Neder landse volk in het ongewisse gebleven over de Kabinetspolitiek. Minister Beyen kan bepaald verhelde rend werk doen! Advertentie De Officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. R. H. F. H. M. Grasso, zal Vrijdag 7 November zijn standpunt bepalen tegenover de bezwa ren, die de raadslieden van de vijf ver dachten in de z.g. Velser-affaire dezer dagen in de raadkamer hebben toege licht. Nadat hoor en wederhoor is toe gepast, zal de president, mr. E. J. W. Top, beslissen wanneer de rechtbank haar oordeel over deze bezwaren, zal uitspreken. De Braziliaanse stad Sao Paulo, welke in 1554 door de Jezuïeten werd gesticht, zal in 1954 haar vierhonderdjarig be staan op grootse wijze vieren. Ter gele genheid van dit gebeuren heeft het ge meentebestuur van deze stad een we- reldmuziekprijsvraag uitgeschreven. De beste compositie zal beloond wor den met een bedrag van 200.000 cruzei ros ongeveer 40.000 gulden- Gevraagd wordt een, uit 3 of 4 delen bestaande svmphonie, of wel een symphonisch ge dicht, dat op muzikale thema's is ge- bcuwd in betrekking met historische of literaire motieven, verband houdend met de stad Sao Paulo. Nadere inlichtingen worden verstrekt door: Comigao do IV-Centenario de Sao Paulo, Rua 24 de Maio 250, Sao Paulo Brazilië. Het generaal Kapittel van de Kar tuizers heeft definitief besloten over te gaan tot de bouw van een Kartuizer klooster in Nederland. De plannen, wel ke door de. Nederlandse prior van de Kartuizers in Calci, pater Albertus M. JansenHendriks, zijn ontworpen en door de architecten H. W- en Chr. H. G- Valk uit Den Bosch herzien en aangepast, werden tijdens dit kapittel goedgekeurd. 'Ao spoedig mogeljjk zal met de bouw van een eerste kluis worden begonnen. Wanneer er voldoende gelden bijeen zijn om het eerste deel van het klooster te vestigen, zullen acht monniken uit de Kartuize te Calci bij Pisa (van de 25 bewoners zijn er 23 Nederlanders) hun intrek daar nemen. Over tien jaar kan het klooster gereed zijn. In de kapittel van het nieuwe klooster zal een betrek kelijk revolutionnaire afwijking worden toegepast, de broeders zullen n.l. in tegenstelling tot alle andere klooster kerken der Kartuizers gezicht hebben op het altaar. Dit zal bereikt worden door hun een plaats te geven op een platform, zodat zij de paters niet kunnen zien, Zoals bekend is onlangs, 23 Augustus, de tonijnenjager „Hollandia" uit Rot- teidam naar N. Guinea vertrokken. Het hJ I? slechts 80 meet en een aan boord. 27 October is het in Sorong aangekomen. Het scheepje heeft zich onderweg pri ma gehouden, aan de motoren heeft nooit iets gemankeerd, aldus heeft de gezagvoerder medegedeeld Ook de langste overtocht kon geschieden zon der bij-bunkeren uit de meegevoerde reserve-voorraad benzine. De duur van de overtocht, die geraamd was op vijf tig dagen, is geheel volgens plan ver lopen. Na aankomst te Hollandia viel de be manning een feestelijke ontvangst ten deel van de autoriteiten en de burgerij te Hollandia, Gouverneur van Waar denburg en genodigden hebben een rondvaart gemaakt met het schip, dat thans te Hollandia gereed wordt ge maakt voor zijn bestemming de tonij nenvangst. Het is de bedoeling, Papoea's voor de visvangst op te leiden. De beroemde ope rette-componist en dirigent Robert StoLz vertoeft mo menteel in ons land. Hij heeft ook belangstelling voor de film. In Amerika heeft hij er zo nu en dan wel iets mee te maken. Het is dus niet te verwonde ren, dat we hem hierboven in de Ctnetone-studio's aan de Duiven- drechtsekade bij Amsterdam aantref fen, waar momen teel onder produc tieleiding van Ruay Meyer (rechts) een Nederlandse film „Sterren stralen overal" vervaardigd wordt. Minister Mansholt heeft in een nota aan de Tweede Kamer een nadere toe lichting gegeven op de ontwikkeling van de werkzaamheden van de N.V. Vuil afvoermaatschappij VAM te Amsterdam. We ontlenen aan deze nota het volgen de: Gezien het grote algemene en land bouwkundige belang, dat de afvalstoffen in bruikbare en nuttige vorm naar het land worden teruggevoerd, is het zeker verantwoord, dat hieraan niet alleen grote aandacht wordt geschonken, maar dat van overheidswege ook aan de financiering der door te voeren plannen wordt medegewerkt. Dit heeft er Toe geleid, dat van de voor productieverhoging beschikbare gelden een bedrag van tien millioen voor dit doeleinde is bestemd, en wel in de allereerste plaats om het de N.V. „VAM" mogeiyk te maken haar werkzaamheden uit te breiden en de productie van com post uit stedelijke afvalstoffen op te voeren. De N.V. „VAM" stelt zich niet voor op het gebied van de vuilverwerking een monopoliepositie in te nemen. Voorts heeft de minister de stichting „Compost" in het leven geroepen, aan welke stichting het van de uitgetrokken tien millioen resterende bedrag van een millioen ter beschikking zal kunnen worden gesteld. Deze stichting werd nodig geoordeeld in verband met de vele aanvragen om advies en de noodzakelijk heid ook onderzoek van algemene aard te verrichten. Niet alleen door de N.V. „VAM", maar ook door andere is in de afgelopen jaren stadsvuil verwerkt tot meststof. O.m. door de ongeveer 50 gemeenten, die haar stadsvuil of een deel daarvan com- posteren met faecaliën of met rioolslib. Mede op grond van een enquête, in 1950 door de vuilverwijderingscommis- sie der Vereniging van Nederlandse ge meenten gehouden, kan worden geschat, dat thans in 1952 ongeveer 20 pet. van het in Nederland door de gemeenten ingezamelde stadsvuil tot meststof ver werkt wordt, waarvan rond 2/3 door de N.V. „VAM" en 1/3 door de gemeenten. De werkzaamheden der particulieren zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. Bij het ontwerpen van toekomstige projecten heeft de N.V. „VAM" zich la ten leiden door de gedachte, dat de vol ledige inachtneming van de belangen der gemeenten, die de meest bedrijfs- zekere en goedkoopste oplossing^ van vuilverwijdering zoeken, een landelijk plan moest worden opgesteld, dat bij uitvoering voor de komende periode zo goed mogelijk in de behoefte aan com post zou voorzien en waarbij vooral ge dacht moet worden aan het voorzien van de meest compostbehoeftige gron den. Voorts is er bij het ontwerpen van dit landelijk plan aandacht aan geschon ken, dat ook de tuinbouw en bepaalde weidegebieden in het Westen van het land behoefte hebben aan compost. Een deel van de. afvalstoffen der ste den uit het Westen zal naar het Oosten en Zuiden vervoerd worden om aldaar volgens het systeem-Van Maanen in grote centrale bedrijven tot landbouw- compost verwerkt te worden. Daarnaast zal zoveel stadsvuil in het Westen ver werkt moeten worden, dat ook het Westen over voldoende compost zal kun nen beschikken. Dit zal het beste in plaatselijke bedrijven kunnen geschie den. Het is niet de bedoeling, dat deze plaatselijke bedrijven door de N.V. „VAM" het meest aangewezen lichaam worden geacht om de verwerking in grotere bedrijven in Noord-Brabant en op de Veluwe ter hand te nemen. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Bij de aanvang van de huidige zit tingsperiode der Tweede Kamer is als tweede op de nominatie voor het voor zitterschap gekomen de heer Joekes Deze is echter kort geleden benoemd tot lid van de Raad van State, zodat de Kamer zonder plaatsvervangend presi dent is komen te zitten. Aangezien de derde voorzitter, de beer Terpstra, we gens ziekte geruime tijd afwezig zal zijn lag hier vooral voor de drukke begro tingstijd een probleem. Bij ontstentenis van de waarnemers voor de voorzittersstoel krijgt gemeen lijk het oudste lid in jaren de leiding der vergadering. Voor de oudste leden de heren Zandt en Weiter, zou dit waar zij beiden deel uitmaken van zeer kleine fracties echter bezwaarlijk zijn. De Tweede Kamer heeft gisteren in deze moeilijkheid voorzien door in af wijking van het Reglement van Orde een verkiezing voor een tijdelijk tweede voorzitter te houden. Als zodanig is ge kozen de heer J. Schilthuis (P.v.d.A.) Hij verwierf 51 van de 64 uitgebrachte stemmen. In het Betuwse dorp 'Angeren is de tuinder P. Kersten er in geslaagd pinda's te kweken, die niet onder doen voor het tropische product. In Maart van dit jaar werd een aantal ongebrande noten in een verwarmde kas van de familie Kersten te Huis- sen gepoot. De noten ontkiemden en twee maanden later werd een van de pindaplantjes overgebracht naar een n'iet verwarmde kas in Ange ren. Dezer dagen werden 35 pinda's van deze plant gerooid. De beide fa milies Kersten zijn van plan de proefnemingen het volgend voorjaar op groter schaal voort te zetten. ?5 Van 14 tot en met 16 November a.s. zal in de jaarbeurshallen te Utrecht de 44e internationale Pluimvee- en Pels- dierententoonstelling worden gehouden, georganiseerd door de Ned. vereniging Ornitophilia" Deze expositie belooft zeer belangrijk te zullen worden, mede omdat zij op geheel andere wijze wordt ingericht dan haar voorgangsters. Het ligt n.L in de bedoeling het hoofdaccent te leggen op de jonge dieren, de kweek van het laatste seizoen, waardoor het euvel van de paradepaardjes, die gewoonlijk de prijzen wegsnoepen, wordt ondervangen en het beter dan voorheen mogelijk is de resultaten van de fokkerij te verge lijken. Het aantal in te zenden dieren zal rond 1600 bedragen, dat is minder dan gewoonlijk, maar beter geselecteerd. Voorts zal de a.s. tentoonstelling de bij zondere aandacht vragen voor de fok kerij van piepkuikens, welk materiaal thans reeas een belangrijk uitvoerpro- duct vórmt, maar waarvan de afzet in het buitenland nog voor belangrijke uitbreiding vatbaar is- De officiële opening van de tentoon stelling zal worden verricht door de Commissaris van de Koningin in de Provincie Utrecht, de heer M. A. Rei- nalda. op 14 November a.s. des ochtends te 10.30 uur in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Zondag 16 November zal in Havert (Zelfkant) de plechtige wijding ge schieden van een drietal nieuwe luid klokken voor de R. K. kerk aldaar. Tal van kerkelijke en burgerlijke autoritei ten zullen bij deze plechtigheid aanwe zig zijn, o.a. de bisschop van Aken. Het betreft hier een voor ons land geheel nieuw type klokken, die niet uit brons maar uit staal gegoten zijn. Dit is de eerste maal, dat stalen klokken in een R. K. kerk in Nederland worden geplaatst. De klokken worden geleverd door de Bochumer Verein A.G. te Bo- chem, een der grootste Duitse staalfa brieken. In de maand September 1952 zijn in Nederland 5289 woningen gereed geko men. In deze maand werd voorts be gonnen met de bouw van 6441 wonin gen, waardoor het aantal in uitvoering zijnde woningen aan het einde van de maad was gestegen tot 41.261. Van Ja nuari tot September 1952 kwamen in totaal 38.975 woningen gereed. In de overeenkomstige periode van het vorige jaar bedroeg dit aantal 42.03L Johan Roussel. een bekend musicus in Brabants hoofdstad, is in zijn geboorte plaats Den Bosch in de leeftijd van bij na 80 jaren overleden. De heer Roussel is o-a. geweest onderkapelmeester van het voormalig stedelijk orkest van Den Bosch; verder was hij een gewaardeerd solo-violist en solo-clarinettist. In Juli van dit jaar heeft president Truman een wetsontwerp getekend, dat voorzag in het uitlenen van twee Ame rikaanse onderzeeboten voor oplei dingsdoeleinden aan Nederland. Aan vankelijk had het Huis van Afgevaar digden in de V. S. bedoeld w.o. opge schort, omdat men wilde wachten tot ons land ook zelf een onderzeeër zou hebben afgebouwd, doch op dit beslmt is het Huis teruggekomen. Naar wij vernemen mag thans ver wacht worden, dat deze onderzeeboten in de eerste helft van het volgeftd jaar naar ons land zullen komen. Wij krij gen de schepen in bruikleen, totdat ze vervangen kunnen worden door hier nieuw gebouwde onderzeeboten. Wan neer dit zal zijn is nog niet bekend, doch afgaande op het Vlootplan zou' hiervoor wel het jaar 1956 moeten wor den aangehouden. Nederland krijgt door deze Ameri kaanse terbeschikkingstelling twee on derzeeërs van een snellere klasse dan wij thans hebben; ze krijgen namelijk een hoog voortstuwingsvermogen. Hiertoe worden de onderzeeboten ge moderniseerd tot z.g. „Guppies" (Grea ter Underwater Propulsion Power). De Leeuwarder rechtbank tieeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de landbouwer K. H. te St:ens, die inder tijd op de Overijsselse straatweg onder Wijtgaard een aanrijding veroorzaakte, door het verkeer op deze voorrangsweg niet te laten voorgaar,. Hierbij was de bestuurder van de aangereden auto ge dood, terwijl de inzittenden, mr. J- Prins, raadsheer n het gerechtshof te Leeuwarden, en diens echtgenote zwaar gewond werden. De rechtbank veroordeel le K. H. tot een maand voor waardelijke hechtenis en een boete van 1.000 pl is ontzegging van Ue rijbe voegdheid voor de duur van twee jjren. De officier van justitie had drie maan den gevangenisstraf gevorderd en vijf jaar ontzegg,i„ De woningbouw voor jonge mensen wordt de nieuwe minister van Volkshuis vesting inzonderheid op het hart gebonden door het rapport, dat de Com missie Jeugdzaken van dc K.V.P. onlangs heeft gepubliceerd. Het zal wel waar zijn, dat jonge mensen geweldig verlegen zitten om woningen (als zij trouwlustig worden, wat de meesten nu eenmaal overkomt). Gebrek aan wo ningen voor jonge mensen veroorzaakt grote morele bezwaren. Maar gebrek aan voldoende grote woningen voor groeiende gezinnen doet dat ook, zij het op een ander plan en in andere dimensies. En dan zijn daar de woningbehoeften voor de ouden, die hun gezinnen achter de rug hebben. Maar dat levert toch geen morele bezwaren meer op, wilt u misschien zeggen? Het ligt er maar aan hoeveel de gamma uwer moraliteit omvat. Zijn onmin, nijdigheid tussen ouders en kinderen, die elkaar in de weg zitten, is verbittering van harter. geen kwaad? Het probleem van de woningnood is nauwelijks een probleem om het in on derdelen aan te pakken. Dat weten de genen, wier nare taak het nu eenmaal is woningruimten te verdelen en toe te wijzen, hetgeen altijd betekent dat wat zij aan de ene toewijzen zij aan ande ren onthouden, anderen die ook drin gend verlegen zitten en ook hun noden aixuausapv Vertaald door J. W. HOFSTRA 51 „Ik wou dat jullie je eigen gezicht eens konden zien," zei ze dan. „Het lijkt wel of jullie een gevecht houden op leven en dood in plaats van dat jul lie rustig een spelletje spelen. Croquet brengt jullie lelijkste karaktereigen schappen naar boven." Clara en haar vader keken elkaar dan met een superieur lachje aan en degene die aan slag was gaf de hal dan een extra kwaadaardige tik. Klokslag elf uur kwam tante Sophy naar buiten getrippeld met een blad vol glazen en eigengebakken cake. De tan tes, die zelf maar vogelenporties aten, leefden in een voortdurende vrees dat de Batchelors ondervoed zouden kun nen zijn. Alle dringende verzoeken om het toch niet te doen ten spijt, wa ren ze de gehele dag in de donkere keuken bezig allerlei heerlijke scho teltjes klaar te maken, die ze van zijn leven niet voor zichzelf zouden bereiden. Tante Sophy vond het niet het minste bezwaar om op een snik hete morgen drie mijlen ver naar de markt te lopen om iets bijzonders voor Isabel te kopen en ze hadden zelf in de maand Juni geen aardbei gegeten om die te kunnen inmaken en te ver werken op taarten wanneer Claude met vacantie zou komen. Direct na de lunch waren de logé's zodoende tot niets in staat. Ze luierden dan maar wat in de tuin. Clara zocht gewoonlijk met een boek haar schuil plaatsje in de vork van de noteboom op. Het was vroeger een gevaarlijke toer geweest om bij die hoge zitplaats te komen; nu was het een kwestie van twee zwaaien. Wat later maakten ze een wandeling over de landerijen. Als ze met zijn drieën gingen, konden het vanwege Isabel maar korte langzame wandelingetjes zijn. Clara kon het nog steeds niet gewoon vinden, dat ook haar moeder van het buitenleven bleek te houden; ze ergerde er zich zelfs een beetje aan, haar eigen gevoelens te dien opzichte waren diep, maar ze bracht die niet onder woorden, evenmin als haar vader; ze kon er net zo min goed over spreken als over godsdienstzaken. Isabel daarentegen hield haar mond geen ogenblik stil. Met haar hoge dunne stem uitte ze opgewonden haar verruk king over elke boom en iedere bloem. Het deed haar een immens genoegen Claude de namen daarvan te kunnen noemen. Claude zelf had nooit de moeite genomen daar achter te komen. De meeste buitenmensen doen dat im mers niet. Ze kon urenlang met Clara's beste verfdoos zitten knoeien om inver- genoegd aquarelletjes van korenvelden en buitenhuisjes te maken. De tantes beschouwden die als meesterwerken en bewaarden ze allemaal zorgvuldig. Cla ra vond haar moeders kinderlijke IJdel heid betreffende die schilderstukjes zo erg nog niet. Die waren zo slecht, dat ze daardoor bijna iets fascinerends kre gen. Wat ze bijna onverdraaglijk vond, was. dat Isabel een zo tomeloze verruk king aan de dag legde voor een plaats, waaraan ze door geen enkele band des bloeds gebonden was en waarvoor Clara zelf een jaloerse liefde koes terde. Ze redeneerde altijd bij zich zelf: „Waarom kan ze in 's hemels naam Sussexof tenminste dit klei ne stukje daarvannou niet met rust laten. Er blijft toch genoeg van Engeland over om je daar dik over te maken!" Haar vader had dezelfde bezittings neigingen aangaande zijn geboortegrond, maar, anders dan Clara, vond hij het heerlijk dat Isabel zo genoot. Hij nield meer van dit hoekje van Sussex omdat zijn familie hier gewerkt en geboerd had, omdat het zo mooi en vertrouwd was. Een knolleveld had een zekere bekoring voor hem omdat hij er de be wijzen van had dat een van zijn voor ouders dit bezeten had. Als ze een an der dorp bezochten, dan was zijn eer ste gang naar het kerkhof om te zien of de naam Batchelor. Hoadley of Sayers op een van de grafstenen te vinden was. Was dat niet het geval, dan was hij rusteloos, al probeerde hij het te verbergen, totdat ze weer op Paget's Fold terug waren, hoe bekoorlijk de natuur er ook was. Elke Zondag na de thee placht hij wat schaapachtig te zeggen: „Is er iemand die een wandelingetje rond de bezitting met me wil maken?" Strijk en zet, of het nu mooi weer was of regenachtig en of hij nu gezel schap kreeg of niet, maakte hij dan de ronde langs zijn veertig her en der lig gende stukjes land. Hij vond het heer lijk, avonden lang onder de lamp met tante Leah gebogen te zitten over ver sleten landkaarten en te bepraten hoe ieder stukje grond verworven was. Het deed hem goed wanneer Isabel en Cla ra hem „de grondbezitter" noemden. „Ik weet wel dat het triviaal is, lie verds," zei hij dan, „maar ik moet be kennen dat het me een prettig gevoel geeft te weten, dat een absurd klein deel van het land van mij is. Zolang dit zo is. kan ik mij een Sussex-landbe- zitter noemen. Soms waarschuwde hij hen. dat er op zijn grafsteen moest komen te staan: Claude Frederik Bat chelor, grondbezitter in deze streek. R.I.P. moest er ook op staan natuur lijk. „Ik hoop niet," zei hij, „dat het ketters is om te beweren dat ik alleen in vrede zal kunnen rusten in de aar de van Sussex." Zulke avonden hadden ook een apar te bekoring voor Clara. De tantetjes werden gemaand om nu ook eens rustig te komen zitten. Isabel lag op de paar denharen sofa onder de gravure van Strafford op weg naar het schavot, en de andere vier schaarden zich om de tafel onder het gele licht van de olie lamp. Op warme avonden dreef de geur van vee en tabaksplanten door het geopende raam naar binnen en tante Sophy sprong telkens op om te trachten motten van een wisse verbran- dingsdood in de lamp te redden. Isabel, die tante Sophv even vurig beminde als ze de oude Mevrouw Bat chelor haatte drong aan dat deze alles zou vertellen wat er sinds vorig jaar in het dorp gebeurd was; hoe vreemd de juffrouw van het postkantoor er wel uitgezien had bij het concert in het dorp, en het in duigen vallen van de picnic van de voetbalclub. Tante Leah schaamde zich altijd een beetje over deze banaliteiten en wilde dan terwil- le van Claude het gesprek op een ho ger peil brengen. Ze bracht haar beste weetjes op geschiedkundig gebied ter tafel of deed ernstige uitspraken over de moderne wereld. (Wordt vervolgd). en moeilijkheden hebben. Als men bin nen de bestaande grenzen de ene gaat bevoorrechten, dan gaat men de ande ren tekort doen, tenzij de politiek wordt meer te bouwen dan men tot dusver ge daan heeft. Want.dan ontstaat er over de gehele linie althans een absolute vooruitgang. Indien de middelen het maar even toelaten moet er dus meer gebouwd worden om de achterstand sneller in te lopen. Wij menen te mogen gelo ven, dat de nieuwe minister op dit voornemen zint. Het is ook de enige manier om een constructieve bijdrage te leveren aan een spoediger oplos sing van het probleem. Zijn er dan, die menen dat hierdoor de werkloos heid in de bouwvakken te zijner tijd gemakkelijker wordt opgeroepen, dan lijkt dit toch wel een tikje kortzich tig om'niet te zeggen kleingeestig ge dacht. Men kan daar andere practi- sche overwegingen tegenover plaat sen, doch in de eerste plaats moet men het probleem ten principale zui ver stellen. Werkgelegenheidspolitiek is een in beginsel zeer voortreffelijke zaak, maar nu zien wij welke moei lijkheden ook zulk een menslievend doel in de practijk kan opleveren. Werkloosheid is een gruwel voor de mensheid en dient met alle macht be streden en ook voorkomen te worden Maar mogen wij zulk een schrikbaren de woningnood langer laten heersen dan strikt onvermijdelijk is om in een voorlopig nog jaren verwijderde toekomst misschien werkloosheid in de bouwvakken te voorkomen? Mo gen wij de mensen thans zonder wo ningen laten zitten om te bereiken, dat er geen overtollige bouwvakar beiders ontstaan? Dit aan te nemen zou betekenen, dat men een sociale leuze tot het absurde voert door terwille van een bepaalde doelstelling een sociaal kwaad te laten ontstaan of te laten voortbestaan. Bo vendien nog slechts terwille van een gegist resultaat. Wat weten wij eigen lijk werkelijk van de mogelijkheden, die er over tien of vijftien jaar aanwe zig zullen zijn. Moeten die mogelijkhe den eigenlijk niet voor een zeer groot gedeelte afhankelijk geacht worden van onze eigen bereidheid, van onze eigen capaciteit om op te brengen wat dan weer vereist zal zijn? Men kan wel de bouwvakarbeiders op die manier menen te helpen, doch men dient dan toch te beseffen, dat men het hele volk in zijn breedste lagen thans belet een noodza kelijke levensbehoefte zo snel te vervul len als mogelijk zou zijn. Wat denken sommigen toch te bereiken met 'n sociaal beginsel, dat door zulk een kennelijke denkfout wordt ingegeven? Huizen bouwen is een onderneming ten behoeve van de mensheid, die huizen nodig heeft, niet echter ten behoeve van de bouwvakarbeiders of de bouwon dernemers. Die bestaan slechts ten bate van het huizen bouwen en vinden daar in hun bestaansreden. Wij huizen niet in woningen om bouwvakarbeiders aan een bestaan te helpen. Welnu, er moet meer gebouwd worden, er kan meer ge bouwd worden: dat men dan ook bouwe. Daarmee is natuurlijk niet gezegd, dat de werkgelegenheid voor bouwvak arbeiders ons niet ter harte zou moeten gaan. Die vormt ook een sociaal pro bleem van groot belang, dat niet uit het oog verloren mag worden. Maar staat het zo vast, dat de bouwvakarbeiders werkloos zullen worden, als die huizen nu eens enkele jaren eerder voltooid zullen zijn? Wij zeiden reeds: het ligt er maar aan wat wij zelf bereid zullen zijn op te brengen om aan de vereisten van die latere jaren te voldoen. Er zijn zeventig duizend krotten in Nederland op te ruimen en over tien jaren zal dit getal zeker niet verminderd zijn. Met opruiming van krotten in de eigenlijke zin, is het woningpeil van Nederland overigens nog lang niet gesaneerd te noe men. Daar zijn nog altijd de ellende- w ij ken in tal van onze grote steden. Denk bijvoorbeeld eens aan die hele ring van gore grauwheid, die tussen de oude en de nieuwe stad van Amsterdam ligt. Daar valt zoveel te doen in de bouwwereld. Men zou zelfs als het niet al te stoutmoedig lijkt kunnen denken aan de monumentale bouw. die in dit land altijd schrikbarend ver waarloosd is en wordt. Wat kan er alle maal niet gebeuren, als we maar willen! Want het is ondenkbaar, dat we thans met een last van anderhalf milliard per jaar op de begroting voor Defensie wèl in staat zijn een zes honderd millioen aan woningbouw uit te geven, en dat we later, als de defensie in ieder geval aanzienlijk minder dan anderhalf mil liard zal bedragen niet meer zullen kunnen vinden wat de bouw, en de wo ningvoorziening inzonderheid, dan zal vragen. Men moet natuurlijk zo goed mogelijk trachten in de toekomst vooruit te zien en men dient daar zijn plannen op in te richten, doch wij moeten ons zeer hoe den voor het misverstand, dat wjj een toekomst op dit moment kunnen fixeren, en dan nog wel in kleine deelplannen, die door een eenzijdig belang worden inge geven. Want het ieven is altijd veel rui mer dan men denkt, en de mens tot veel meer in staat dan een klein-gelovig ver stand zich durft voor te rekenen. Wij moeten bouwen wat er vandaag te bouwen valt en intussen alvast trach ten te bedenken, wat er over tien jaren op het bouwprogramma moet komen. De vereniging van Nederlandse tul penkwekers heeft tweeduizend tulpen bollen ten geschenke gegeven aan de 150 jaar oude New-Yorkse kerk „St- Mark's Church-in-the-Bowerie" waar het stoffelijk overschot van de laatste Hollandse gouverneur van New York, Peter Stuyvesant, begraven ligt De zendelingen Erikson en Tntt, die sinds enige tijd werden vermist, zijn in Nieuw-Guinea vermoord- Hun lijken werden aangetroffen nabij kam pong Maopeas, in het dis*riu Aifat, on derafdeling Ajamoera (West-Nieuw- Guinea). Het onderzoek naar de daders is gaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3