Ondertoon van bezorgdheid kenmerkt reacties op Eisenhower's verkiezing Franse ministers en Britse regering zwijgen Bic de Moorman: IDE IHIEEt DER IHIERUO Financiële reacties op presidents verkiezingen De boer is de producent par excellence SCHEEPVAAR1BERICHTEN r v.. NIEUW! Tevredenheid, beleefde verheugenis en vrees Ook Spierpijn 1 m~W i In geval van oorlog kunnen land en tuinbouw Ya van de thans gebruikte calorieën leveren m Rede voorzitter M. R v. d. Weyden J DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 PAGINA 5 Talloze geschenken voor oud-verpleegsters Zelfs een auto voor de originele rebus e mmwe, schuifdoos cuPverpakk De melk Duitse wijbisschop op bezoek Examens MARKTBERICHTEN Eisenhower's overweldigende overwinning bij de Amerikaanse verkiezingen heeft in 's werelds hoofdsteden groot opzien gebaard. De reacties wisselen af tussen Spontane tevredenheid, beleefde verheugenis en grote bezorgdheid. De ernstige ondertoon van bezorgdheid, die men in de meeste reacties bespeurt, betreft voor namelijk een mogelijke invloed van de republikeinse rechtse vleugel op de Ame rikaanse buitenlandse politiek. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geen commentaar willen geven en een woordvoerder heeft verklaard, dat er in het geheel geen verklaring zal worden afgelegd over Eisenhower's verkie zing. Churchill heeft echter in een telegram aan Eisenhower meegedeeld, dat hij met vreugde de hernieuwing van hun samenwerking voor de handhaving van vrede en vrijheid in de wereld tegemoet ziet. Onze Parijse correspondent meldde ons hedenmorgen telefonisch: De Amerikaanse verkiezingen zijn in Parijs met bijna angstige aandacht ge volgd. Tal van politici hebben de uitver kiezing van Eisenhower tot president Van de Verenigde Staten van commen taar voorzien, die, hoewel zich uitput tend in beleefheid, over de gehele lijn nochtans zekere bezorgdheid verraadt. Het feit dat Eisenhower zich onmiddel lijk tot Frankrijk gericht heeft na zijn verkiezing heeft wel goed gedaan, maar heeft de heersende ongerustheid niet kunnen wegnemen. De vrees dat de strijd in Korea tot een wereldbrand zal uitbarsten, dat Europa minder finan ciële steun zal krijgen van Amerika en dat Ïndo-China nu alleen op de schou ders van de Fransen zal komen te rus ten alsmede de vrees voor de aanstaande Duitse herbewapening zijn wel de voor naamste oorzaken van deze ongerustheid. Opvallend is dat in de stroom van ver klaringen die gisteren zijn afgelegd door tal van politici geen enkele Franse mi nister zich heeft uitgesproken, zelfs niet- de minister-president. Guy Mollet trekt voor de socialisten van zijn land uit deze geschiedenis van hartstocht en senti menten, die in de plaats van de rede gekomen zijn, de les Europa onafhanke lijker te maken en Europese oplossingen te zoeken voor onze moeilijkheden. Oud minister Bidault constateert dat onbe kende factoren in het zeer samengestelde geheel in de toekomst niet zullen ont breken. Het is de typische diplomatieke geheimtaal van de heer Bidault. Paul Keynaud is overtuigd dat de persoon lijkheid van Eisenhower sterk genoeg zal zijn om zich niet te veel te laten be- invloeden. De R.P.F.-politicus Soustelle verwacht van de nieuwe Amerikaanse president een groot begrip voor alle Franse vraagstukken. De president van de M.R.P., de heer Teitgen, gelooft dat Frankrijk Stevenson zou gekozen hebben maar hoopt, dat, nu de verkiezingscam pagne voorbij is, Eisenhower wijsheid meer zal laten gelden dan hartstocht. Tenslotte spreekt het officiële com muniqué van de Quai d'Orsay als zijn overtuiging uit dat de politiek van Amerika niet veranderen kan. Deze hangt niet van één man af maar van het Atlantisch Pact en de veiligheid van de Westerse wereld. Het dagblad Le Mopde legt in zijn hoofdartikel en beschouwingen uit Amerika de volle nadruk op de krachten die achter Eisenhower werkzaam zijn en in het bijzonder op die van senator Taft, welke laatste de overwinning van ae oude garde zo bijzonder luidruchtig heeft begroet. Op een beetje raadselachtige wijze concludeert dit blad met een over maat van pessimisme dat de oplossing van de vraagstukken tussen Amerika en Europa er niet makkelijker op zal wor den nu mensen de leiding krijgen die het communisme zien als een nieuwe spruit van het Hitlerisme. Britse persstemmen Onze Londense correspondent meldde ons hedenmorgen telefonisch: Het meest openhartige commentaar op Eisenhower's verkiezing tot president van de Verenigde Staten verscheen hedenmorgen in een hoofdartikel van het Labour-dagblad de Daily Herald. Het blad geeft uiting aan grote bezorgd heid, „want", aldus de Herald, „de partij welke nu de macht aanvaardt, heeft in haar gelederen hooggeplaatste en in vloedrijke mannen, die openlijk en schaamteloos reactionnair zijn in hun houding ten aanzien van alle maat schappelijke vooruitgang en van de ar beidersorganisaties. Er zijn maar al te goede gronden voor ongerustheid bij progressieve Amerikanen. En er is be grip voor hun gevoelens bij hun geest verwanten hier en in de hele wereld". Het blad vraagt zich af of Eisen hower's verkiezing een verandering, een gevaarlijke verandering, zal betekenen in de buitenlandse politiek van Ameri ka. Het hoofdartikel eindigt met de vraag of Eisenhower in staat zal blijken „de wildemannen" van zijn partij in bedwang te houden. Evenals vrijwel alle Engelse dagbladen meent de Herald dat de overwinning van Eisenhower groten deels een persoonlijke overwinning is. De Times, blijkbaar ietwat ontsteld over de onverwacht grote overwinning van Eisenhower, meent dat er sprake is geweest van een instinctieve reactie tegen een partij die twintig jaar aan de macht is geweest. Terloops merkt het blad op dat Eisenhower „ietwat vaag, zou men zeggen", tegemoet kwam aan het algemeen verlangen in Amerika een einde te zien van het Spontaan zijn enige honderden Neder landse bedrijvep er toe overgegaan het nErefonds voor oud-verpleegsters" te steunen. Binnen enkele weken zijn aan het rebuscomité van het „Erefonds" uit vrijwel alle delen van het land honder den cadeaux toegezonden, die binnen kort zullen dienen als prijzen voor de landelijke rebusprijsvraag, welke zoals men weet door Prinses Beatrix en haar klasgenoten werd ontworpen ten bate Van het fonds. In het begin van November zal ge heel Nederland kennis kunnen maken met deze origineel getekende rebus. Door het betalen van een extra bedrag aan porto zal men mede kunnen dingen haar de honderden prijzen die het be drijfsleven ten behoeve van de oud- verpleegsters geschonken heeft. Een vorstelijk geschenk ontving het comité van een bekende Amsterdamse auto firma n.l. een fonkelnieuwe auto. An dere Nederlandse firma's schonken radio toestellen, bromfietsen, serviezen, de kens, een bontjas, vulpenhouders, vul potloden enz. enz. Het Nederlandse be drijfsleven heeft er voor gezorgd, dat het reeds bijeengebrachte kapitaal niet behoefde te worden aangesproken, doch intact kon blijven voor de hulp welke hu spoedig aan de in nood verkerende zusters zal kunnen worden verleend. Koreaanse avontuur door te beloven naar Korea te gaan. De Times voorziet moeilijkheden voor de nieuwe president in het Congress, waar de republikeinse meerderheid precair is. Het blad meent dat men in Amerika met enige bezorgdheid zal af wachten of de nieuwe president een einde kan maken aan de heksenjacht op gewaande communisten. Met betrek king tot Amerika's toekomstige buiten landse politiek verwacht de Times, dat Amerika minder vlot zal zijn met de hulp aan het buitenland, doch het meent dat hiervoor iets te zeggen valt indien dit een meer onafhankelijke geest wekt bij de betrokken landen, en indien Amerika dit vergoedt door de handelsmogelijkheden met Amerika te verruimen. De Manchester Guardian is eveneens van mening dat de uitslag van de ver kiezingen in Amerika het gevolg is van oorzaken die nici vatbaar zijn voor po litieke analyse. De republikeinse partij scheen te hebben afgedaan. Desondanks werd Eisenhower gekozen met een re cord aantal stemmen. Het blad meent dat er sprake is van een persoonlijke overwinning, doch dat de kwestie van Korea en het verlangen naar verande ring mede verantwoordelijk zijn ge weest voor Eisenhowers succes. De Guardian uit teleurstelling over Eisenhowers vaagheic' in zijn uitingen omtrent zijn toekomstig beleid, en con stateert dat de nieuwe president zich gecompromitteerd heeft door zijn tege moetkomende houding ten aanzien van Taft en McCarthy, doch herinnert er aan dat vele Amerikanen achter de be krompen politiek van deze landgenoten staan. Evenals de Times vindt de Man chester Guardian Eisenhowers belofte naar Korea te gaan nogal vaag en laat doorschemeren dat het enige twijfel koestert aan de mogelijke gevolgen van dit beloofde bezoek r n Korea. De voornaamste vraag is volgens het liberale dagblad of Eisenhower baas zal blijken in eigen huis. „Zal hij de han den vrij hebben om door te gaan met zijn internationalisme zoals wij dit van hem kenden in zijn Europese dagen, of zal hij worden overheerst door de in vloed van de Taft-groep welke zo machtig is in zijn partij?" „Dit", aldus vervolgt het blad, „is van onmiddellijk belang voor .uropa en voor het gehele Atlantische bondgeno tschap". Evenals de meeste andere Engelse bladen, uit de Manchester Guardian de grootste be wondering voor de verliezer in deze strijd, Adlai Stevenson. De conservatieve Daily Telegraph is blijkbaar nog niet voldoende bekomen van de verrassing van gisteren om een mening te kunnen uiten, en wijdt een hoofdartikel aan wat dit blad wellicht beschouwt als een meer belangrijke ver kiezingsuitslag, die van High Wycombe. Het socialistische dagblad de Daily Mir ror is van mening dat Eisenhower zich zelf in moeilijkheden heeft gebracht door zijn belofte naar Korea te gaan, een belofte welke het blad „moeilijk te begrijpen" vindt. Europa zal, naar de co*./»TOONDER 3. Traag en met terughouding, waarvoor hij zelf geen verklaring zou kunnen geven, brengt de jongen de boog omhoog. Zijn ogen zoeken de plek in de struiken, waar hij de bruine kop van de hinde het laatste zag. Langzaam spant hij de pees verder. De twee krijgers achter hem houden de adem in. Het hert, dat ir\et opgeheven kop is blijven luisteren naar haar belagers, wordt door de doodse stilte misleid. Schichtig en onzeker komt het te voorschijn. De knaap voelt hoe zijn begeleiders een beweging maken. Hij mikt opnieuw, doch juist als hij de dodende pijl wil wegzenden, komt hethertenjong in zijn gezichtsveld, achter de moeder aanhuppelend. Het is of er iets breekt in de jongen. Zijn handen omknellen de boog tot de knokkels wit zijn van spanning. Maar zijn vingers willen de pijl niet lotslaten. „Neen, neen!" mompelt hij. „Ik kan niet, ik De man met de haarknot. ziet met ergernis en verbazing hoe de jongen de boog Laat zakken. Heel zijn jongenshart komt er tegen in opstand, zo'n kans voorbij tt laten gaan? „Wat bezielt u?" sist hij de knaap woedend toe. „Gij weet toch wel met een boog om te gaan?" De jongen haalt hulpeloos de schouders op. „Wat! Gij wilt een beer vellen," hoont de oude krijger, „terwijl ge de moed mist om een hert neer te leggen? Bah!" De toornige stem heeft de herten opgeschrikt. Zij breken blindelings door de struiken heen, nog alleen geleid door het instinct van zelfbehoudIk zal u een schot laten zien," gromt de oude en met een flitsende beweging, die het oog amper volgen kan, spant hij zijn boog en richt mening van de Mirror, met enige be zorgdheid afwachten hoe Eisenhower het eraf zal brengen in zijn verhouding met de lasteraar McCarthy en met senator Taft, de voorstander van het „Azië Eerst!"-principe. De liberale News Chro nicle is optimistisch. Het blad meent dat de machtsaanvaarding door de republi keinen een nieuw verantwoordelijk heidsgevoel zal wakker roepen bij de partij en dat zelfs McCarthy zijn mond zal leren houden. Het meent eveneens dat de meer liberale vleugel, welke ver- antwoordeijk is geweest voor Eisenho wer's oorsponkeijke candidaatstelling, nu de republikeinse partij zal overheersen. De Daily Express verschijnt met het dagelijkse hoofdartikel. Eisenhower is slechts een aanleiding voor de dagelijkse kreet tot de Britse natie het Imperium hoog te houden. De Daily Mail laat enige bezorgdheid doorschemeren over Eisenhower's politieke vrienden. Doch het blad meent dat Eisenhower zich los zal kunnen maken van de meer reactio naire vleugel en dat het Amerikaanse volk in dit opzicht achter hem zal blijken te staan. Vertrouwen in Europ.oriëntatie Eerst vanmorgen hebben de Russen over radio Moskou de uitslag van de verkiezingen gehoord, achttien uur na dat de meeste Europese radiostations het nieuws van de overwinning van Eisen hower reeds hadden bekend gemaakt. Radio Moskou berichtte slechts, dat de verkiezing gehouden was en dat spoedig, nadat met het tellen der stemmen be gonnen was, „de candidaat van de de mocratische partij, Stevenson, zijn ne derlaag had toegegeven". Daarna gaf het station de uitslagen, voor zover die be kend waren. Gedurende de gehele uit zending, welke drie minuten duurde, werd geen commentaar gegeven. De uitingen van alle Duitse politieke partijen en van het vakverbond getui gen van vertrouwen in de Europese oriëntatie van Eisenhower. Zij weer spiegelen niet de in de laatste tijd in de Duitse pers geuite bedenkingen tegen de Koreaanse beloften van de nieuwe president. Deze beloften had den het gezaghebbende Duitse blad „Frankfurter Allgemeine Zeitung" aanleiding gegeven de Duitse politici eraan te herinneren, dat in de inter nationale politiek realistische opvat tingen plegen te overheersen en dat te eniger tijd ook de terugtocht van de Amerikanen uit Europa zou kunnen worden aangesneden. i Generaal Naguib heeft tegenover ver slaggevers verklaard: „Ik ben zeer ver heugd te horen dat generaal Eisenhower tot president van de V.S. is gekozen. Ik koester voor hem grote bewondering. Zijn kennis van de wereldverhoudingen zal voor hem een grote steun zijn bij zijn pogingen een oplossing te vinden voor de internationale problemen". Advertentie Advertentie Zl en rheumatische pijnen wrijft U weg met Deze maand zullen weer de verschillende vakgroepen van de L.T.B. in jaarver gadering bijeenkomen en vandaag waren het de veehouders, die als eersten in Haarlem hun traditionele en uitvoerige agende afwerkten. De voorzitter van deze vakgroep, de heer M. P. van der Weyden, hield vanmorgen een belangrijke rede, waarin hij allereerst vaststelde, dat de financiële resultaten van de vee houderij dit jaar niet tegengevallen zijn, ofschoon er nog moeilijkheden op tal van punten overgebleven zijn. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat bjj de kabinetsformatie een „Drees- soir", waarvoor moeilijk timmerhout scheen te vinden landbouw en voedsel voorziening als zelfstandig departement is blijven bestaan en geen aanhangsel is geworden van een of ander departement, zoals vroeger wel eens het geval was. Hij meende voorts, dat het ook tot vol doening heeft gestemd, dat minister Mansholt is aangebleven, hoewel er me ningsverschillen met deze bewindsman zullen blijven bestaan. „Hij is echter ervaren in het overleg binnen het kabi net", aldus spreker, „en ook dit is van belang. Want of het nu een kabinet i.s op brede basis dan wel op smalle basis, het zal ook wel eens de vraag zijn „wie de baas is". De heer Van der Weyden stelde ver der vast, dat de boer in het heden de producent par excellence is, Niet langer is hij een dom of onontwikkeld man, le vend in nauwelijks menswaardige ver- houdingën. Dat wil overigens nog niet zeggen, dat ieder het over de gerecht vaardigde beloning van de agrariër en diens bestaanszekerheid eens is. Het toenemende aantal burgers van ons vaderland wordt heden ten dage ge voed door onze land- en tuinbouw, zo zeide hij, en deskundigen hebben be rekend, dat dit dichtstbevolkte land van de wereld zelfs geen honger zou be hoeven te lijden bij de eventuele ko- X-h mende oorlog, omdat dan de land- en tuinbouw in staat zou zijn van de thans gebruikte calorieën te leveren, aangenomen, dat een eventuele nieuwe bezetter geen rooftocht zou inzetten. Deze prestatie is enig in de wereld. Zien we naar de uitvoercijfers, stijgt de bewondering nog. dan Totaal Agrar. uitvoer 1938 mill. 1073 785 1949 mill. 3850 1881 1950 mill. 5372 2518 58% Terwijl in de jaren 1946—1947 onze handelsbalans een groot tekort te zien gaf, slaagt de agrarische sector erin, niet alleen evenwicht tussen in- en uit voer te bereiken, maar zelfs een niet onbelangrijk ultvoeroverschot te boeken, waaraan in het bijzonder de zuivelpro- ductie een belangrijk aandeel had, zodat we naast de Marshall-hulp na de oorlog letterlijk op ons vet zijn blijven drijven. Zo is dan de agrarische productie een van de grootste steunpilaren van onze nationale welvaart. Niemand verwacht, dat er spoedig een depressie zal volgen. Maar er is nu eenmaal te weinig koffiedik om dat met zekerheid te kunnen voorspellen. In de troonrede van dit jaar staat ver meld, dat het landbouwbeleid gericht blijft op een zo hoog mogelijke bijdrage van de landbouw in de nationale pro ductie met inachtneming van de be staanszekerheid van de werkers in deze bedrijfstak. Er is geen reden om aan de goede bedoelingen van deze stelling te twij felen, doch wij weten, dat wij met onze export-positie kwetsbaar zijn en dat, in geval van export-stagnering of afsnoe- ring daarvan bovengemelde doelstellin gen moeilijk te verwezenlijken zijn. Na enkele detailkwesties besproken te hebben, bracht de heer Van der Weyden uiteraard het probleem van de „melk" ter sprake. Daarover zei hij o.m. het volgende: De zaak, welke de veehouders in het Westen zeer ter harte gaat, is de on gerijmdheid, dat er in West-Nederland geen vrije bestemmingsmogelijkheid van de melk bestaat waardoor in dit gebied gevestigde boereninstellingen in een wurgpositie komen te verkeren. De oplossing, welke men zich denkt, is deze, dat de straatprijs van de melk een vrije zal zijn, welke vrije prijs in etappes zou moeten worden ingevoerd. De natuurlijke voorsprong van de be drijven liggende in de omgeving der grote steden zou dan tot gevolg hebben, dat de eonsumptiemelk daar vooral ge produceerd en gehaald werd, waardoor deze economisch en vervoerstechnisch het beste aan haar doel beantwoord. Als tussenvoorstel wordt dan gedacht aan het behoud van het Zuivelfonds om al te hoog oplopen van de consumptie melkprijs te voorkomen. De steden moeten van consumptie- melk worden voorzien en zou men an dere zuivelproducenten in te veel be voorrechte positie brengen, dan zal ieder daartoe willen behoren en dus bij afnemende productie ook aan hen weer dwingende bepalingen moeten worden opgelegd. Bij de hier gedachte regeling zou ech ter het bezwaar vervallen, dat Zuivel- producerend Nederland eerst 70 a 75 millioen moet bijeen brengen om de consumenten van eonsumptiemelk aan een te goedkoop product te helpen. Wij hebben als boeren en als staats burgers er ook belang bij, dat niet on gelimiteerde prijsverhoging en loons verhoging elkaar met de regelmaat van de klok opvolgen. We komen dan feitelijk in Nederland in de positie van de bezoeker van een bioscoopzaal, waarvan eerst enige gaan staan, daarna de rest, waarna er dan weer enkele op de stoel klimmen, waar bij tenslotte allen op de stoel staan, met het gevoel, dat niemand beter kan zien, alleen heeft men dan kans door de zit ting van de stoel heen te zakken. Maar de huidige opzet van de Zuivel- fondsbesteding is zeer ten nadele van de boerenstand en brengt met name de boerencoöperaties in het Westen in on houdbare omstandigheden. Leidende figuren van beurs, bank wereld en bedrijfsleven in ons land hebben over het algemeen vrij gunstig gereageerd op de uitslag van de Ame rikaanse verkiezingen. Men verwacht, dat onder een republikeinse president het vrjje internationale handelsverkeer wellicht zal worden bevorderd, hetgeen niet zonder invloed zou blijven voor Europa en Nederland. Een toonaangevend commissionnair in effecten zeide, van de verkiezing van Eisenhower een betere stemming voor de Amsterdamse effectenbeurs te ver wachten. De verkiezing van generaal Eisenho wer, zo zeide mr. N. E. Rost Onnes, pre sident-directeur van de Holl. Bank-Unie, acht ik buitengewoon gelukkig, aange zien hij Europa door en door kent en persoonlijk in verscheidene landen, ook in ons land, heeft vertoefd. Eisenhower heeft begrip voor de noden van onze landen en daarom had de heer Onnes de indruk, dat zijn benoeming ten voor dele van Europa zal strekken. Andere bankfiguren gaven hun mening als volgt weer: Het is een be kend feit, dat de haute finance in de Ver. Staten meer republikeins dan de mocratisch gezind is. De republikeinse zege kan er daarom toe bijdragen, dat deze kringen groter vertrouwen in de regering zullen stellen. Over de reactie van Wallstreet voor de Amsterdamse beurs waren de meningen verdeeld. De Amsterdamse effectenbeurs toont im mers de laatste tijd zo weinig activiteit, dat hogere koersen in Wallstreet nog geen stijging voor het Damrak behoeven te betekenen. Voorts meende men, dat de V.S., en met name het financiële centrum Wall street, grotere geneigdheid aan de dag zullen leggen om Amerikaans kapitaal te doen deelnemen in Europese onder nemingen, evenwel mits door de Wes terse landen monetaire richtlijnen ge volgd worden, waardoor voor de V.S. deze deelnemingen mogelijk worden. Als idealen blijven daarbij voor ogen staan: een vrijer internationaal kapi taalverkeer en de bevordering van de onderlinge omwisselbaarheid der Euro pese valuta's in dollars voor eenieder. De voorzitter van de Ver. v. d. Ef fectenhandel wees er op, dat de indruk bestaat dat de uitslag van de verkiezin gen de New Yorkse Effectenbeurs zeer welgevallig zou zijn. Een koersstijging in New York zo.u ook op de Amster damse beurs stimulerend kunnen wer ken, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat Eisenhower en de republikeinen in het algemeen geen voorstanders zijn van economische hulpverlening aan Europa. Intussen rea geerde de New Yorkse effectenbeurs aanvankelijk zeer enthousiast, hetgeen aanzienlijke koerswinsten over de ge hele lijn ten gevolge had. Zoals elders op deze pagina uit het bqursoverzicht bliikt kwam tegen slot een stroom van winstnemingen los, die de koersen weer aanzienlijk indeukten. De Europese markten reageerden in het algemeen gunstig. Voor Amsterdam blijkt dit reeds uit het beursoverzicht van Woensdag. Zürich was zeer vast voor Amerikaanse waarden terwijl Pa rijs over het geheel koerswinsten te zien gaf. In Londen en Milaan waren de ef fectenbezitters iets voorzichtiger en na men vooralsnog een afwachtende hou ding aan. Brussel toonde zich vooral voor in ternationale waarden, zoals aandelen Kon. Olie, Can. Pacific, Brazilian Trac tion enz. zeer vast, doch ook de bin nenlandse waarden vertoonden koers winsten. De beurs te Kopenhagen bleef vrijwel onberoerd. De wijbisschop van Limburg (Duits land), Mgr. Kampe, en de domkapittel heer Karell, hebben Woensdag een be zoek gebracht aan het Katholiek Ne derlands Persbureau te Den Haag. Zij hebben zich op de hoogte gesteld van het werk van het Katholiek Persbureau in Nederland, teneinde advies te kunnen uitbrengen over de reorganisatie van de Katholieke persbureaux in Duitsland. Zoals bekend is heeft het Duitse Epis copaat op de laatste te Fulda gehouden vergadering besloten aanzienlijke som men beschikbaar te stellen voor de op richting van een Centraal Katholiek Persagentschap in Duitsland. Dit zal te München worden gevestigd en 1 Janu ari 1953 in werking treden. AMSTERDAM Cand. geschiedenis K. v. d. Sterre, Alkmaar en H. Kok, Amster dam; prop. theologie H. Doornink en J. Assendorp, Amsterdam. AMSTERDAM Cand. rechten E. v. d. Vennen, B. Dik, G. Hartman (Amsterdam) en H. Mantje (IJmuiden): Cand. economie J Fresco (Amsterdam). AMSTERDAM Cand. ex. Ned. mej. J. van Rossum (Haarlem). WAGENINGEN Cand. tropische land bouw L. R'azoux Schultz, Haarlem; ingen.- examen Ned. landbouw: S. Broersma, Has- kerdijken; F. Duijsens, Heerlen: J. v. Waes, Zuiddorpe. OLIE- EN VETMARKT, Rotterdam 5 Nov. In de afgelopen veertien dagen fluctueerde de prijs voor Copra en voor Cocosolie uit het buitenland zeer sterk. Na een verdere aanzienlijke stijging trad een sterke reactie op. De noteringen voor de overige producten ondergingen niet veel verandering, doch de ondergrond blijft goed prijshoudend, aldus de makelaars Bessem en De Schepper. Op de binnenlandse markt was het rus tig. De afdoeningen in grondstoffen voor de Margarine Industrie liepen wat terug. Cocosolie blijft nog schaars, de enkele partijen die werden aangeboden werden natuurlijk vlot opgenomen. In Sumatra Palmolie werd naast de hoogzurige partij ook een normale ter beschikking van de handel gesteld, met de verplichting om van beide af te nemen, waardoor kopers toch in doorsnee op een bevredigender percen tage vetzuren kwamen. Het aanbod in li quide olie bleef beperkt tot kleine posten Soyaolie, maar het ziet er naar uit dat de schaarste in deze oliën binnen niet al te lange tijd tot het verleden zal behoren. De vetsmelters konden opnieuw enkele posten eetbaar vet kopen in verschillende buitenlandse valuta's. De technische bedrijven toonden niet veel belangstelling, behalve voor enkele soorten raffinage vetzuren. Al met al was de omzet in oliën en vet ten in deze berichtperiode dus' niet van grote omvang. De heffingen voor het binnenland kon den merendeels opnieuw iets verlaagd wor den. die voor uitvoer werden deels ver hoogd cocos-palmpit- en palmolie), voor de meeste vloeibare oliën echter een klei nigheid verlaagd. VEILING POELDIJK, 5 November. To maten (export) A 5.707.40, B 6.207.00, C 4.90—6.50, CC 2.90; (Binnenland) A 2.00 —4.00. B 3.004.00, C 2.002.80, per bak van 12V2 kg. Druiven: Alicante (Export) 1.13 1.19, idem (Binnenland) 0.941.07, Gros Maroc 1.141.16. Golden Champion 1.65, Gros Colman 1.28, Emil Royal 1.15, Muscaat 1.802.40, Frankenthaler 1.18—1.34, Appe len 0.08—0.23, Peren 0.08—0.23, Prinsesse- bonen 0.951.65, Snijbonen 1.001.60, Schorseneren A 0.380.45, B 0.210.27, An dijvie 0.100.19. Pepers 0.310.47. Prei 0.08 —0.12, Uien 0.17—0.22, Kroten 0.08y2. Boe renkool 0.06140.07%, Rode kool 0.040.08, Groene kool~0.06. Spruiten 0.220.34. alles per kg. Bloemkool (6) 0.08%0.17, (8) 0.08 —0.12, (10) 0.08—0.08%, Paprica 0.02, Auber gine 0.041/2—010, Knolselderij 0.09—0.11, al les per stuk. Raapstelen 3.00. Selderij 2.00 3.75, per 100 bos. KAASMARKT WOERDEN, 5 Nov. Aan gevoerd 150 partijen, eerste soort f 235238, tweede soort f 230234. Handel traag. KATOENNOTERING ROTTERDAM 5 No vember. U.S.A. strict middling one inch staple f 3.52% (onv.) per kg., Mexicaanse strict middling one inch f 3.46 (onv.) p. kg. AAGTEDIJK 5 n. Buenos Aires. AARDIJK 4 n. Rotterdam. AGAMEMNON 6 te Antwerpen. ALDABI 6 te Santos. ALHENA 6 te Hamburg. ALNATI 5 n. Las Palmas. AMSTELSTAD 5 n. Golf v. Mexico. AMSTELVAART 5 n. Durban. ANTONIA 3 te Singapore. ATLAS 6 te San Felin. BANDJERMASIN 5 te Tegal BENNEKOM 5 n. Amsterdam. BILLITON 4 n. Ilo-Ilo. BLIJDENDIJK 4 te New York. BREDA 5 n. Paita. CALTEX THE HAGUE 5 n. R dam. CISTULA p. 6 Str. Soenda n. Fremantle. CORILLA 5 n. Mena-el-Ahmadi. DANAE 5 naar Genua. DRACO 5 te Oporto. EENDRACHT 6 te Port Latshy. EOS 6 te Rotterdam. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 symphonette-orkest en solisten, 9.00 huisvrouw, 9.40 gram., 9 45 schoolradio, 10.00 Residentie-Orkest. 10.40 gram., 11.00 zieken, 11.40 piano a quatre-mains, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 13.00 nieuws, 13.20 act.. 13.25 Negro spi rituals, 13.45 huisvrouw, 14.00 viool, fluit en piano, 14.45 gram., 15.00 schoolradio. 15.30 kamerorkest en soliste, 16.00 zie ken, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17 35 amusem.muziek, 18.00 militair progr.. 18.10 Franse chansons, 18.30 amusem.mu. ziek, 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 Ver klaring en toelichting, 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Metropole-orkest en solisten, 21.15 reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Ame- rika, 21.20 gram.. 21.25 Opbouw in lief de, causerie, 21.40 Weense muziek, 22.00 Om de toekomst van Nederland, klank beeld. 22.20 sport, 22.40 gram., 22.45 Ik geloof in ene, heilige Katholieke Kerk, causerie, 23.00 nieuws, 23.15 wereldkam pioenschappen dammen, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.15 ochtendgymn 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8 50 huisvrouw, 9.05 gram., 9.40 kleuters. VPRO: 10.00 thuis, causerie, 10.05 urot. pr.' VARA10.20 gram., 10.30 schoolradio, 10.50 orgel, 11.25 radiofeuilleton, 11.45 vocaal dubbelkwartet. AVRO: 12.00 dans muziek, 12.33 sport, 12.48 gram. 13.00 nieuws, 13.20 lichte muziek, 13.50 gram 14.00 kookpraatje, 14.20 Nederl. kamer muziek, 14.50 voordracht en muziek, 15.10 Nederl. kamermuziek, 15.30 dans muziek. VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.00 koorzang, 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 denk om de bocht, 19.00 kinderkoor, 19.15 Hei volle pond, causerie. VPRO: 19.30 Moreel beraad, causerie, 20.00 nieuws, 20.05 boek 20.15 zang en piano, 20.30 Europa één. causerie, 20.40 Leven op de aarde, cau serie. VARA: 21.00 operettemuziek, 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 dansmuziek. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie, 23.30 gratn. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m.: 13.00 lichte muziek. 16.30 orkestcon cert, 20.00 gevar. muziek, 23.15 cello en piano. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muziek, 13.15 lichte muziek, 13.45 orkestconcert, 16.00 populaire mu ziek 16.45 lichte muziek, 17.30 orgel. 18.00 dansmuziek, 18.30 orkest concert. 23.20 lichte muziek. 0.20 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 lichte muziek, 13.25 om roeporkest en solist, 15.50 operettemu ziek, 16.15 kamermuziek. 17.45 gevar. muziek, 20.00 Julius Casar. opera, 0.30 lichte muziek, 1.15 gevar. muziek. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 orkestconcert. 20.00 Manon, opera, 23.00 pianorecital. BRUSSEL. 324 m.: 13.15 Würlitzer- orgelspel. 17.10 lichte muziek. 20.15 sym- phonie-orkest en soliste. 484 m.: 12.05 lichte muziek, 14.30 ka mermuziek. 16.00 lichte muziek, 17.30 pianorecital, 18.30 filmmuziek, 20.00 or kestconcert, 22.10 kamermuziek. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. KRO: 20.15 Gastenboek. Weeroverzicht. Het is maar een postzegel, film. Franse chansons. FELIPES 5 in Sti. Soenda n. Tjilatjap GADELA 5 n. Belfast. GANYMEDES 6 n. Pto. Cabello. GARI 5 n. Caripito. GOOILAND 6 te Rio de Janeiro. HATHOR 5 n. Tel-Aviv. HELENA p. 5 Inagua n. Port-au-Prince. HOOGKERK 5 n. Calcutta. ILOS 5 naar Haïti. JAPARA 6 te Port Said. LANGKOEAS 6 te Semarang. LAURENSKERK p. 5 Elba n. Aden. LEUVEKERK 6 te Bombay. LIMBURG p. 5 Gibraltar n. Halifax LINGE 6 voor IJmuiden. LISETA p. 5 Str. Banka n. Padang. LISSEKERK 6 te Genua. LUTTERKERK 6 te Suez. MAASDAM 7 te Rotterdam. MACUBA 5 n. Singapore. MARIEKERK 6 te Durban. MELISKERK p. 6 Finisterre n. Genua. METULA p. 5 Esperance n. Adelaide. MIDAS 5 te Barcelona MITRA p. 5 Baru n. Balikpapan. MODJOKERTO 5 n. Colombo. NIEUW AMSTERDAM 8 te Rotterdam. NIGERSTROOM 5 n. Freetown. OBERON 3 te New York. OMALA p. 5 Nicobaren n. Vizagapatuam ORANJE 6 n. Colombo. ORANJESTAD 5 n. Madeira. ORESTES 5 n. Maracaibo. ORION p. 5 Kp. Cas. n. Gibraltar. OVERIJSEL 5 n. Cheribon. PARKHAVEN p. 5 Oporto n. Antwerpen. POELAU LAUT 6 n. Colombo. POLYDORUS 6 te Aden. POLYPHEMUS p. 4 Minicoi n. Aden. PRINS ALEXANDER 5 n. Montreal. PR. WILL. v. ORANJE p. 5 Cp. Whittle A. Montreal. PRINS WILLEM II p. 5 Wight n. Montr. PRINS WILLEM IH p. 5 Anticostl eil. n. Montreal. PRINS WILL. V 3 te Montreal RAKI 5 n. N. York. ROD AS 6 te Trinidad. ROEBIAH p. 5 Marianen n. Honolulu. ROEPAT 6 te Belawan. RONDO 7 te Marseille. ROTTI 8 te A'dam. RIJNDAM 6 te Halifax. SALATIGA 6 te Cebu. SALLAND 6 n. Hamburg. SCHERPENDRECHT 5 te Texas Citv. SCHIE 5 n. Piraeus. SLIEDRECHT 6 te Rotterdam. SLOTERDIJK 6 te New York. STAD ALKMAAR 6 te Rotterdam. STAD ARNHEM 6 te Rotterdam. STAD LEIDEN 5 n. Vancouver. STAD MAASSLUIS 6 n. Kirkenaes. STAD SCHIEDAM 6 bij Waddeneil. n. A*' STENTOR 6 te Paramaribo. TABINTA 4 te Hampton Roads. TARA p. 5 Madeira n. St. Vincent TAWALI 5 n. Penang. TELAMON 6 te Curacao. TERO 7 te Trinidad. TJITJALENGKA 6 te East Londen. TJIWANGI 6 te Singapore. TRITON 3 n. Philadelphia. UTRECHT 5 te Zamboanga. WILLEM BARENDSZ 5 n. Curacao. IJSSEL 6 te Saloniki.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5