FALCON Regenjassen Een avond als gast hij Bubbeldehub We don't give you a golden rain of superlatives, we give you Gol De invloed van de ontwikkeling der medische wetenschap op het ziekenhuis De scheepswerven van Curasao Haarlemmer wint prijs van f 100.- Visserijgolf Telkens verwacht men een accolade Dr. Stolte waarschuwt tegen gevaren van te grote specialisatie M. DOUWMA EN ZOON Diploma Ziekenverpleging A Bloembollenveiling Bavo- parochie DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 PAGINA 7 SCHOOLT AND- VERZORGING Uitbreiding te Heemstede WONINGBOUW IN 1952 cent Haarlems elftal tegen Kennemer elftal ZANDVOORT Stille Armen In het kort Na rijp beraad en breedvoerige be sprekingen heeft de jury uitspraak ge daan in de wedstrijd, welke door de REHACO (REders- en HAndelaren- COmbinatie) was uitgeschreven onder de klanten van viswinkeliers in Haar lem en naaste omgeving en welke ten doel had te komen tot een pakkende naam voor een nieuw product van de REHACO, de gestoomde gefileerde bok king. Honderden namen kreeg de Jury ter beoordeling voorgelegd, een bloem lezing van loftuitingen op dit inderdaad bijzonder smakelijke product moest be studeerd worden. En na rijk beraad is de keuze gevallen op de betiteling „Goud-haring", waarmee echter nog niet gezegd wil zijn, dat dit product in het vorvolg onder deze naam op de markt gebracht zal worden. Zeer veel deelnemers hebben gepoogd met het samenvoegen van afkortingen te komen tot een aanvaardbare naam. An deren gaven uiting aan hun gevoelens met namen als „lekkerbekje", „smul- paapje", „smikkeltje" en wat dies meer zij. Zelfs onze athlete Fanny Blankers— Koen inspireerde. Een der inzenders stelde voor de gestoomde gefileerde bok kingen „Fanny's" te noemen, want „ze vliegen de winkel uit". Na ampele dis cussie is het tenslotte „Goud-haring" ge worden, omdat hierin de naam van het oorspronkelijke product zit, omdat goud de kleur sterk benadert en omdat de omschrijving goud als waarde-aandui- ding juist werd geoordeeld. Minstens een tiental inzenders bleek tot deze naam gekomen te zijn. Boven dien kwamen deze inzendingen via ver schillende viswinkels binnen. Het lot Advertentie Wederom ontvangen de bekende geheel dubbele in verschillende kleuren AQ 7C gegarandeerd waterdicht tv. 13 Gen. Cronjéstraat 4214 Haarlem-Noord Xelef. 15438 heeft daarom moeten beslissen, met als gevolg, dat de heer T. v. Hal, Jacob- straat 3 in Haarlem, winnaar werd van de uitgeloofde prijs van f 100. Zaterdag middag om 3 uur zal de jury hem, in de zaak, waar hij zijn biljet inleverde, deze prijs officieel ter hand stellen. Hoewel dus de prijs op de naam „Goud-haring" gevallen is, spreekt de jury als zijn oordeel uit, dat geen der 5 leden bij het bestuderen van de in zendingen de overtuiging heeft gekre gen, dat zich daarbij de enig goede naam, de werkelijk grote vondst, bevond. Een eerste schifting leverde dan ook verschillende namen op. waaruit ten slotte die van „Goud-haring" gekozen werd. Het lijstje van namen, dat na de eerste schifting overbleef, zal nu ter be oordeling van enkele groepen van men sen worden gegeven, teneinde na te gaan, welke van deze namen het meest en het best tot de verbeelding spreekt Er is dus wel een prijs toegekend, maar een nader onderzoek zal nog moeten uit wijzen, welke naam dit product zal gaan dragen. Ter verkrijging van het diploma Zie kenverpleging A, werd op 3, 4 en 5 No vember in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem het examen afgenomen. De volgende candidaten slaagden: Broeder Arnoldus (Ferd. Laan)Br. Benignus (Alb. v. d. Berg)Br. Caeciliui (P. W. Leemans)Br. Dositheus (Fr. v. d. Berselaar); Br. Elias (Th. v. d. Donk); Br. Eutichianus (G. Paridaen); Br. Flo- rentius (Th. Verhoeven); Br. Probui (Petr. Th. Bakker); Br. H. J. Kropman; Br. E. B. M- v. Noorden; Br. P. Noy; Br. P. Nuus. Afgewezen, geen enkele. De examencommissie bestond uit: Dr. A. P. N. de Groot, Inspecteur v. v. Volks gezondheid; prof. dr. A. Kummer; dr. I. Wessel; dr. A. H. Garrer; dr. A. N. F. v. Rijn; Broeder Philippus. Dinsdag 11 November zal des avonds om 8 uur wederom de gebruikelijke bloembollenveiling worden gehouden in het RK. Verenigingsgebouw aan de He renweg. Door particulieren beschikbaar gestel de bloembollen zullen dan ten bate van de parochie van de H, Bavo worden verkocht Advertentie heugen over een goed onderhouden ge bit. Kegelaars zijn ontroerend Lieve mannen Maar wij zouden eerder de tong heb- jen afgebeten dan het de kegelaars om ons heen te hebben gezegd. Dit was waarlijk geen gezelschap om het ook maar één illusie te ontnemen. Mensen, allemaal met elkaar, om oprecht van te houden, een milieu, dat wij niet beter kunnen omschrijven dan dat het lieve mannen waren. Kegelen, hadden wij reeds begrepen, is een sport voor boven de vijftig, een spel voor het embonpoint, een ontspanning voor gezeten burgers. En zoals wij hen hier om ons heen zagen, sportief de jassen uit, kettingen als guir landes over breed gespannen vesten, ophaaltjes in de mouwen, blinkende manchetknopen; leek het haast niet meer van onze tijd, de beoefening van een soort genoeglijkheid, die sinds lang de wereld uit moest zijn. En toch is kegelen zo populair als ooit en komt men banen te kort om de beoefenaars te helpen. Natuurlijk zullen er tal van kegelaars zijn, die het spel spelen louter en alleen, cm het spel, maar verder geloven wij, dat kegelen alleen maar een excuus is. Een alleszins aanvaardbaar excuus om met een tiental mannen eens in de week tezamen onder de grond te kruipen voor een klein exclusief feestje. De gemeente Heemstede is een der eerste gemeenten in het land, die een schooltandartsendienst in het leven riep. Op initiatief van de toenmalige wethou der van volksgezondheid, wijlen dr. Droog, werd deze dienst in 1924 gesticht. Het is gebleken dat er in ons land een toenemende verslechtering van de gebit ten valt waar te nemen. In het bijzonder komt bij kinderen, die in de laatste oorlogsjaren en de eerste tijd na de oorlog geboren zijn, veel tandbederf voor. Dit vindt waarschijnlijk zijn oor zaak in de gebrekkige voeding, die de kinderen toen ontvingen. (De gebitten der kinderen, geboren in de eerste oor logsjaren, toen het voedselpakket welis waar versoberd doch niet veel slechter was, zijn over het algemeen beter). Een en ander is ooi-zaak dat de schooltandarts meer zorg aan zijn pa tiënten moet besteden. Bovendien is het aantal te behandelen schoolkinde ren belangrijk toegenomen. Aangezien het. in verband hiermede, voor hem vrijwel onmogelijk is allé kinderen tweemaal per jaar te controleren, heeft het gemeentebestuur de werk- tijd*van de schooltandarts uitgebreid. Mogen de ouders even diligent zijn en aan de aanwijzingen van de schooltand arts (bijvoorbeeld het doen verrichten van een bepaalde ingrijpende behande ling door de eigen tandarts) gehoor ge ven. Dan kunnen de kinderen zich ver- WIJ GEVEN U GEEN VUURWERK VAN GROTE WOORDEN, WU GEVEN U De midweekse afslag hield zich ook nu weer prima in IJmuiden. Maandag en Dinsdag waren de noteringen reeds op een hoog peil gekomen, zodat nu niet zoveel winst geboekt kon worden, maar dat nam niet weg, dat dok nu de handel weer behoorlijk in de beurs kon tasten. En dat ondanks de aanwezigheid van niet minder dan 5 trawlers met rondvis, een aantal kustvissers en en kele haringloggers. Grote tong werd verkocht voor 12,95 tot f3,10 per kilo. Grove schelvis noteerde f 60.— tot f 55.per kist en de braatschelvis bracht het tot f 32.— en f 30.— per kist. Ook wijting was duur geprijsd met no teringen van f29.— tot f23.— per kist. Grote kabeljauw veranderde van eige naar voor f135— tot f 128.per kist van 125 kg. Verse haring bleef gevraagd en noteerde f 17.tot f 15.per kist van 50 kg De aanvoer van makreel be stond in hoofdzaak uit de kleinere soorten, waarvoor conservefabrieken en rokerijen f 16.en f 15.per kist neer telden, terwijl de grove soorten voor f 18.— per kist werden verkocht. De hoogste besomming aan de Woens- dagmarkt was voor de Mary IJM 61, die een reis van 12 dagen afsloot met f18.000.gevolgd door de Eli Chene- vière IJM 32 met bijna f 16.000.voor een 11-daagse reis. De Limburgia IJM 54 bracht het tot f 14.000.voor een reis van 13 dagen en de Zeelandia IJM 38 besomde voor zijn afgebroken reis nog f 11.000— Ook de Shamrock IJM 129 maakte een goede beurt met f 10.900.voor een 10-daagse reis. Bij de. vislossers kwam de Excelsior III KW 76 goed uit de bus met een besomming van f 8 900.en bij de haringloggers deed de Katwijk III KW 161 van zich spreken met een resultaat van f 11.000. Van de trawlervloot meldde zich voor de Donderdagmarkt alleen de motor trawler Medan IJM 57 met een vangst van 220 kisten schelvis en piepers, 210 kisten makreel, 55 kisten kabeljauw en gul, 25 kisten diversen. Van de haring vloot waren Woensdag reeds aanwezig de motorloggers Noordzee KW 47 met 300 kisten en de Elizabeth KW 49 met 500 kisten verse haring. Het slechte weer speelt de visserij nog steeds parten. Maandag en Dinsdag zijn kostbare uren verloren gegaan, doordat de trawlers niets anders over bleef dan te liggen steken. Het gevolg is, dat er niets anders opzit dan de reis- duur te verlengen, wil men toch nog aan een redelijke besomming kunnen komen. Tot Woensdagavond waren dan ook nog geen trawlers bekend voor de Vrijdagmarkt. Ook de VEM-boten Vios I IJM 24 en Allan Water IJM 34, die over het algemeen niet zulke lange reizen maken, en die vandaag 10 dagen uit zijn, hadden zich nog niet laten ho ren, zodat de Vrijdagmarkt nog een raadsel is. De omzet van het Staatsvissershaven- bedrijf vertoonde in de afgelopen maand zowaar een kleine daling In October 1951 werd n.l. voor f 3.514.220,40 en in de afgelopen maand was 't f 3.378.834,11, een nadelig verschil dus van f 135.386,29. Gerekend over de afgelopen 10 maan den in 1952 toch nog voor op de over eenkomstige periode van 1951. Toen werd n.l. voor f 23.547.638,07 omgezet en nu is men reeds aan f 24.642.351,19, een „winst" dus van f 1.094.713,12. (Van onze speciale verslaggever) Toen wij in de gewelven waren afgedaald, waar het kegelspel beoefend wordt, drongen in de lange, smalle gang, waar wij liepen, geluiden tot ons door van een vreemde, geheimzinnige, onderaardse wereld. Er was geroezemoes van stemmen als uit een veilinglokaal, waar een enkele maal een schorre triomf kreet bovenuit klonk. En telkens leek het of treinen een viaduct passeerden, de Métro zich juist in beweging had gezet, een gedreun en gerommel, overal achter gesloten deuren; de werkplaats, dachten wij een ogenblik, van Alberich, de koning der dwergen. Het waren echter geen dwergen, die ons begroetten, eindelijk aan het juiste adres, maar een tiental welgeschapen heren, gezeten of staande aan een langwerpige tafel, die uitzicht bood in een pijpenla, een konijnengang. De heren waren in hemdsmouwen en zij presten ons onverwijld om eveneens ons buisje uit te trekken. Zij klopten ons op de schouder en spraken ons bemoedigend toe. En eer wij het wisten, deden wij onze eerste worp op de baan van de kegel club „Bubbeldebub". Wij hadden nooit tevoren gekegeld. En toen wij daar aantraden met die ka nonskogel in onze handen, die zwaar op de maagse Edammer, duim in het boorgat, voelden wij dit als een histo risch ogenblik van ons leven. Voor ons strekte zich de baan uit, de smalle plank van achttien meter lengte, aan het eind waarvan de negen kegels, ge laten. op een hoopje, hun zoveelste executie stonden af te wachten. Het leek ons een onmogelijkheid, dat die houten bal zó smal een pad onberispe lijk tot een eind zou gaan, tegen alle wetten der wispel turigheid in. Maar dat het doenlijk moest zijn, be wees de populari teit van het spel. Kom, vermanden wij onszelf, daar gaat ie dan maar; wij geven hem de juiste richting en een goede gedach te mee. En het vol gend ogenblik was de bal onderweg. Elke kegelaar heeft zijn per soonlijke stijl: de stand, die hij aanneemt bij het werpen en voor al de seconde er na, altoos de zelfde houding en het eenó,ere gebaar; voor de clubgenoten steeds opnieuw een bron van vermaak. Nu denkt u natuurlijk dat het een poedel is ge worden: kegel term voor het déraillement van de bal. Dit zou geen schande zijn geweest en ook wij zelf hadden, eerlijk gezegd, niets an ders verwacht. Van het ogenblik af, dat wij hem los lieten, nam het ronde houten gevaarte zelfstandig zijn lot in handen. In rustige voortgang rote rend, hout over hout, maakte het een rommelend gerucht, waarbij telkens bubbeldebub het duimgat ressoneer- de. De voorzitter van de club, die naast ons was komen staan, fluisterde ons in het oor, als was het een zoet geheim: „Hóórt u het, ja luister nou goed, hóórt u het: bubbeldebub, bub- buldebub, onze clubnaam Bubbelde bub". Wij knikten afwezig, volledig geconcentreerd op wat zich voor ons afspelen ging, het onbegrijpelijke, on gelooflijke. Want de bal hield koers, een enkele maal plaagziek afwijkend tot het uiterste randje van de plank, zodat wij de nagels in het vlees drukten, om dan weer als vanzelf sprekend naar binnen te zwenken, het juiste midden houdend: nog me ters, nog decimeters, een laatste wen teling en kletterde-klets, daar sneuvel den vief, vijf kegels, terwijl de middel ste, de koning, moeizaam wankelend, nog maar net op de benen bleef. Ach ter ons werd geapplaudisseerd, maar Wij zelf „waren onthutst, konden diep in ons hart een gevoel van ontgooche ling niet onderdrukken. Kegelen, zei den wij tot onszelf, kegelen, daar is niks aan. door een der leden gewonnen werd, maar de tropheeën zijn van andere verenigingen, die hier ook komen kegelen. Nee, Bubbeldebub beoefent het spel alleen maar als aanleiding tot een stuk levensvreugd en die tiert welig in de tabaksrook, die je er wel snijden kunt. Bovendien zijn die van Bubbeldebub allemaal Rooms, toffele- monen onder mekaar, en geef ze dan de ruimte. Of zoals een groot man dat heeft gezegd: „Overal waar Katholie ken zijn, daar lacht men en daar drinkt mijn wjjn. Ik trof het tenminste altijd zo. Benedicamus Domino." Nee, er ontbrak niets aan de lach en aan de wijn, die avond, dat wij de gast waren van Bubbeldebub. Natuurlijk werd er iets anders gedronken dan wijn. maar het effect was hetzelfde. En dit zij Bubbeldebub met ere nagegeven: er werd nog gekegeld ook. Heel serieus zelfs, ernstige spelen als een Hamburgs partijtje en een Zesdaagse. Wij zullen u de bijzonderheden besparen, maar wil len toch wel verklaren, dat het kegelen niet zó eenvoudig is als wij aanvanke lijk dachten. Dat er heel wat voor kij ken komt wil men acht om één gooien, zodat de koning alleen overeind blijft, of uit de flank van de opstelling de z.g. duifjes wegmikken. En het begrip „hon- neur", drie worpen van minstens zeven, doet zijn naam alle recht. Ofschoon wij blijven geloven, dat het geluk een be langrijke factor is, reden ook, waarom kegelen in de middeleeuwen en nog lang er na als een der gevaarlijkste kansspelen verboden werd. Spel, dat bevrijdt. Ook bij Bubbeldebub wordt een beetje gegokt; gewed, zeggen ze. Niet hoger dan een dubbeltje. Dat prikkelt tot be tere prestaties. Plechtig als kampioenen betreden de leden een voor een de baan. Deskundig bevochtigen zij de rechter hand aan een sponsje, om vervolgens met forse greep de kegelbal te omklem men. Dan plaatsen zij zich in de stand om het volgend ogenblik het ge weld van dikwijls vele kilogrammen te zetten achter de vaart, die zij de bal geven. Het schoonst zijn de kegelaars op het moment, dat zij geworpen hebben. Verstard in diezelf de seconde zouden zij evenzovele klas sieke beelden kun nen zijn rondom een Griekse arena. Met in hun tors nog de wrong van een machtige krachtsinspanning, tegelijk in het op veren de gracieuze lichtvoetigheid van een balletdanseres. Ieder heeft daarbij zijn persoonlijke stijl, waar hij nim-, mer van afwijkt. De toekijkende mede leden kennen elke beweging, die zich onfeilbaar herhaalt: de hinkstap van de een, het bijspringen van de ander, „het triomfantelijke op richten met één been aan elke kant van de baan. Het is steeds weer opnieuw een bron van argeloze pret. Het kind in de man, zal men zeggen. Misschien is het zo, maar toch geloven wij, dat in die kegelpret werelden van emotie worden afgereageerd. AI was het alleen maar het vrolijke keuken-com plex, de lust om de zaak aan diggelen te gooien, dat in ieder mens leeft en ze ker bij mannen. De sinistere, maar diepe vreugd aan het executeren, het voltrek ken van eeli gericht, het lawaai van het tuimelen der kegels wild dooreen, als muziek in het oor. Wat zien al die mannen in de houten zuiltjes, die zij raken willen: een concurrent, de inspec teur der belastingen, een moeilijke cre diteur? Waarschijnlijk, dat zij het zelf niet weten. Maar het bevrijdt hen, ra kelt de slakken uit hun vuurtje, het doet hen opademen, frisser en franker in het leven. Zo is dat kegellokaal elke week als een klein sanatorium, een pauze in de jacht van alledag: het zijn blijmoedige mannen, die hier vergaren, bereid om het glas te heffen op de vriendschap en op de gezelligheid. FRED THOMAS. De kegelclub Bubbeldebubtijdens haar wekelijks samenzijn. (Van onze Utr. correspondent) Waar de geneeskunde ten doel heeft kennis te verwerven omtrent de oor zaken en het ontstaan van ziekten en de genezing daarvan en de ziekenhuizen dienen tot verpleging van patiënten, daar is het vanzelfsprekend, dat de ont wikkeling der medische wetenschap het karakter en de inrichting der ziekenhui zen beïnvloedt. Aldus ving dr. J. B. Stolte uit Tilburg op de Woensdagmiddag in de Jaarbeurs te Utrecht gehouden vergadering van de vereniging van Katholieke Ziekenhuizen zijn referaat over de invloed van de ont wikkeling der medische wetenschap op het ziekenhuis aan. Uitvoerig schetste spreker het ont staan en de ontwikkelingsgang van het ziekenhuiswezen, waarbij hij o.a. memo reerde, dat in de middeleeuwen de ver zorging van armlastige patiënten het voornaamste deel van de taak van de religieuze zusters uitmaakte. Na een periode van verval tengevolge van gemis aan waardering en steun van de burger lijke overheid keerde de charitas-idee dank zij het edelmoedig werk van ka tholieke kloosterlingen en van diacones sen in Duitsland in de ziekenverpleging terug. Vervolgens wees dr. Stolte erop, hoe tengevolge van de ontwikkeling van de medische wetenschap, o.m. van het Röntgenonderzoek en de Röntgen-thera- pie, de bacteriologische wetenschap, de ontwikkeling van de chirurgie, enz. de inrichting van en ook het werk in de ziekenhuizen veranderde. Deze ontwik keling stelde de ziekenhuizen vaak voor moeilijke problemen, zoals b.v. op het ogenblik het streven van de medici om de operatie-patiënten zo spoedig moge lijk op de been te doen zijn. Hierdoor patiënten, voor wie men geen geschikte patiënten, waarvoor men geen geschikte verblijfplaats heeft, aangezien het groot ste gedeelte van het ziekenhuis door bedden wordt ingenomen. Een en ander dwingt dan ook om in de toekomst de ziekenhuizen ruimer te bouwen dan tot dusverre het geval was. Het succes, on dervonden bij de bestrijding van besmet telijke ziekten in de laatste jaren, maakt het anderzijds weer mogelijk het aantal geïsoleerde paviljoens te beperken, bin nen afzienbare tijd deze missehien zelfs op te heffen. Voorts eist de huidige medische we tenschap een aantal behoorlijk ingerichte laboratoria en zal bij verdere ontwikke ling van de bacteriologie een soort van modelboerderij met verschillende dier soorten aanwezig dienen te zijn. Met deze en andere factoren zal men bij de uitbreiding en vooral bij de bouw van nieuwe ziekenhuizen ernstig rekening dienen te houden. De ontwikkeling van de medische wetenschap is ook niet zonder invloed gebleken op het geneeskundig perso neel in de ziekenhuizen. Zij heeft de specialisatie in niet geringe mate in de hand gewerkt. Op het ogenblik telt men in Nederland op elke drie artsen één specialist; anders geformuleerd: men treft ten onzent niet minder dan 23 soorten specialisten aan. In Enge land is dit aantal nog hoger, n.l. 56. Spr. waarschuwde tegen het gevaar, dat in de ontwikkeling van de specia lisatie is gelegen, n.l. mogelijke ver waarlozing van de hoofdfacetten, de moedertaak van de geneeskunde, en het gevaar, dat patiënten meer als ziektegeval dan als patiënt zouden worden gezien. Goed teamwork kan dit laatste bezwaar voor een groot deel opheffen Ten slotte wees spreker nog op enige gevaren, waartoe verpleging in zieken huizen kan leiden, zoals een sterke stij ging van de financiële lasten, hetwelk een goed economisch beheer en een goede administratie dringend noodzake lijk maakt. Er zal in dit verband in de toekomst meer op gelet moeten worden, dat geen patiënten worden opgenomen, wier verblijf in een ziekenhuis niet dringend noodzakelijk is. Dan is er nog het sociale gevaar van de ziekenhuis- verpleging, n.l. dat men gebruik gaat maken van het ziekenhuis omdat de ver pleging er zo goed en de sfeer vaak zo prettig is. Dit laatste betreft vooral de aanstaande moeders, die te veel het zie kenhuis prefereren boven bevalling in eigen huis. Hier zou volgens spr. de En gelse methode, n.l. het oprichten van vliegende brigades voor het verlenen van hulp bij bevalling in moeilijke of dringende gevallen, uitkomst kunnen bie den. Ten slotte wees spreker op het psy chologisch gevaar van de ziekenhuis- verpleging, voornamelijk voor wat de verpleging van kinderen betreft, die door een langdurig verblijf in een zie kenhuis te veel van hun natuurlijke om geving kunnen worden vervreemd. In zijn betoog brak dr. Stolte nog een lans voor een goede verzorging en het scheppen van een prettig milieu voor het verplegend personeel. Voor leken- verpleegsters, die slechts een aantal ja ren in de verpleging werkzaam zijn, wenste hij een gezellig milieu, dat zoveel mogelijk het huiselijk ihilieu evenaart. Voor degenen, die hun gehele leven aan de verpleging wijden, achtte hij een apart eigen home noodzakelijk. Mede dank zij de goed geslaagde bur gerzinlening, welke eind 1951 is uitge schreven, konden in 1952 vijfentwintig gemeentelijke arbeiderswoningen (waar onder 17 duplex-woningen) worden ge bouwd. Bovendien kwamen 50 gemeente lijke middenstandswoningen, waarvan de bouw in 1951 begonnen was, gereed. Bijna 40 particuliere woningen werden in de eerste tien maanden van dit jaar voltooid. Een plan tot bouw van 16 gemeente lijke middenstandswoningen in combina tie met 32 middenstandswoningen voor de bouwspaarders van de N.V. Bouw- kas Noord-Nederlandse Gemeenten wordt thans uitgevoerd. Met de uitvoering van een plan van 36 arbeiders- en kleine middenstandswo ningen hoopt men nog dit jaar te kun nen beginnen. Wat gaat er in de kegelaar om op het ogenblik, dat hij de zware pokhouten kogel richt op zijn doel? Of, zoals Huygens zegt in zijn Hofwijk: „En soo de Kegel valt die Koningh is van achten, soo vlieght'er wel een droom door spelende gedachten". r>e gesloten formatie van de kegels als «en bataillon carré, de bevelhebber in het midden, steeds opnieuw bereid om te sneuvelen. Zulk een klein mannelijk feestje is eigenlijk ontroerend. Nooit geloven wij, dat vrouwen zoiets zouden op brengen, Dit samenzijn, steeds op nieuw, onder altijd dezelfde sexegeno- ten, in volkomen harmonie en harte lijke genegenheid, met onschuldige jok en boert en allerlei plagerijtjes, zó welgezind jegens elkander, dat men telkens een accolade verwacht. Toch is het clublokaal weinig meer dan een verdrietig hok, zonder een greintje gezelligheid in de aankleding. Een tafel en een aantal stoelen in het mid den en langs de wanden achter glas die naargeestige mausolea van het succes, die men prtjzenkasten noemt. Voor een club als Bubbeldebub, welke niet eens in de eompetitie speelt, komt daar nog bij, dat geen van die lauwer kransen, plaquetten en medailles ooit Op de werven van de N.V-combinatie Plettery Nederhorst, met als belang rijkste onderdeel de scheepsbouwen reparatieafdeling, in de haven van Wil lemstad (Curasao), biedt men de vele tankboten (door de olie-industrie op dit eiland), de passagiersschepen en de schepen van de Kon. Marine een goede service. De reparaties op deze werven kunnen voor de scheepvaartmijen, die anders in Amerika of Europa de repa raties zouden moeten laten uitvoeren, soms duizenden dollars besparen. Op de voorgrond de Curagaose scheeps werven, rechts achter het Schottegat met de aanlegsteigers van de C. P. 1. M. (Curagaose Petroleum Industrie Maatschappij). Links 'in het midden ligt de „Willemstad" voor de loodsen van de K. N. S. M. in de Annabaai. Op Donderdag 13 November a.s. wordt op het Haarlem terrein 's avonds om 8 uur, een lichtwedstrijd gespeeld tussen een vertegenwoordigend Haarlems elftal en een Kennemer elftal. De samenstel ling der ploegen is: Haarlems elftal: d.: v. d. Berg (EDO); a: van Rheenen (RCH), Odenthal (Haar lem), m: Karpes (EDO), Vos (RCH) v. d. Brink (RCH); v: Koster (RCH), Ja cob (Haarlem), de Voogd (Haarlem), Mul (EDO), Hein Winter (HFC). Kennemer elftal: d: Wilkes (Kenne- mers); a: Schoon (VSV), Venus (Storm vogels); m: Westers (Stormvogels), Spaans (VSV), Stijger (VSV); v: Snoeks Jr., Luppens, Angenent, de Boer (allen Stormvogels) en de Graaf (VSV). Evenals verleden jaar heeft, zich te Zandvoort een comité gevormd, dat zich ten doel stelt met Kerstmis uitkeringen te doen aan de stille armen. In het co mité hebben zitting burgemeester Van Fenema, wethouder Slagveld en de heer J. A. B. van Pagee als penningmeester. Bijdragen worden gaarne door laatstge noemde in ontvangst genomen. (Postre kening 178723). De toneelclub van de Zandvoortse politie-sportvereniging geeft op Zater dag 15 November a.s. een uitvoering in „Zomerlust" te Zandvoort. Opgevoerd wordt het toneelstuk „Pijnky". De ba ten komen ten goede aan het Nederl. Rode Kruis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7