Voorlopig Nederlands Elftal verliest van Saarbrücken Slechts drie spelers zonder puntenverlies Kreymborg Drinkwatervoorziening in de West-Betuwe is zeer slecht ZWITSAL Kruiswoordraadsel terstond s c Voorhoede ook weer slechtste deel van de ploeg Water uit waaien wielen en sloten 0 A R Negatief resultaat Dominee dronk spuitwater Adres aan Staten Generaal Verwikkelingen mmmam DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 PAGINA 9 Wereldkampioenschap dammen Wereldkampioen start met remise Wedstrijden Europees kampioenschap in Groningen Begroting van Marine 19L/2 millioen voor Nieuw-Guinea „Korea" kost drie millioen per jaar Sparen met levens verzekering de WAARBORG-JAS! Ruwe, gesprongen huid? ~~1 genéést Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag BLANK: Geen Duitse generale Staf De Franse begroting Pinay 'gemachtigd vertrouwenskwestie te stellen ))X Leiders van pro-Duitse Saar-partijen in Bonn Ontvangst door Adenauer en liberale leiders Premier der R.F.S.S.R. afgezet (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Woensdagmiddag. 0 langzamerhand moeten we ook al aan de waarde van de oefenwedstrijden yan het Nederlands Elftal gaan twijfelen. Tegen de Engelse ploegen, die de aatste tijd als sparringpartner fungeren, worden inderdaad aantrekkelijke wed strijden gespeeld. Het Engelse spel, tenminste zoals het hier vertoond wordt, •S dit Nederlands Elftal wel. Het is van uitstekende klasse, koel en berekend, odat beide ploegen de gelegenheid krijgen om te spelen. Wat men echter, vrijwel "eeds, tevergeefs zal zoeken is de hardheid in de gunstige betekenis van het 00rd die juist het voetbal in de Engelse League kenmerkt. Nu, met Saar- fucken als tegenstander, zou het misschien anders gaan. We vleiden ons tever geefs met deze hoop. Bepaalde perioden slechts, er was dan alle aanleiding toe, peelden de Saarlanders voluit. Vandaar ook de bescheiden nederlaag. Want •-aarbrücken was over alle linies de meerdere. Eigenlijk heeft deze oefenwedstrijd een negatief resultaat opgeleverd, met slechts dit positieve kantje, dat de keuze-commissie in zeker opzicht haar Principes verzaakt heeft. Het negatieve bestaat hierin, dat men ook nu nog Piet precies weet of de huidige samen stelling van het Nederlands Elftal wel de sterkste is. Op Kraak na is het de zelfde ploeg, die tegen de Belgen een teleurstellende wedstrijd heeft ge speeld. Dezelfde voorhoede, die in Antwerpen vele gebreken toonde. Ove rigens is het de keuze-commissie ook niet gemakkelijk gemaakt. Lugthart, zich er kennelijk van bewust, dat zijn plaats op het spel stond, speelde met een verbazingwekkend élan om zijn technische tekortkomingen zo goed mogelijk te verbloemen. Het spel van Lugthart moge niet groots zijn, de taak van de binnenspeler verstaat hij zeer wel. Het eerste Nederlandse doelpunt, door hem gescoord, was er het meest welsprekende bewijs van. Desondanks was ook nu de Nederland se voorhoede weer het slechtste gedeelte van de ploeg en dat, terwijl Lenstra een Uitstekende wedstrijd speelde. Niet als linksbuiten, maar als de grote animator van de aanvalslinie. Door zijn toedoen kwamen de beide doelpunten weer tot stand en met Lenstra was Van der Kuil nog de beste man in de voorhoede. Snel sgressief en blakend van jeugdige over moed. Bennaars daarentegen toonde ook nu weer in niet al te beste vorm te zijn fn daar Van Roessel opnieuw volhardde in passief spel, ging er van de voorhoede, zowel voor als na de rust, vrijwel geen stootkracht uit. Proefneming met Van Ede tegenstanders wegtrappen, de andere keer zuiverde Alberts met een sliding het terrein. Een half uur matig voetbal was er in de tweede helft vertoond eer Van Roes sel wie de bal door Lenstra op weergalo ze wijze in de vrije ruimte werd toege speeld, de ploeg der voorlopigen een voorsprong bezorgde. Toen echter liet Saarbrücken twaalf minuten zien hoe het ook voetballen kon en binnen zeven minuten werd Landman tweemaal ge passeerd. Binkert scoorde uit een kop bal de gelijkmaker, drie minuten voor het einde voegde Momber er het derde doelpunt aan toe Tijdig opkomend naar voren kreeg Lugthart na een korte pass van Van der Kuil een vrije kans, waar tegen ook de Saarbrücken's doel man geen afweermiddel wist. De gelijkmaker voor het voorl. Ne derlands Elftal. HM We schreven met opzet over de beide speelhelften. Na de rust immers was de opstelling van de voorhoede gewijzigd De keuze-commissie, Lenstra naar de vleugel verwijzend om een echte binnen speler in het „magische vierkant" te kunnen plaatsen, wijzigde na de hervat ting de opstelling. Lugthart mocht in de kleedkamer blijven, de uitgesproken buitenspeler Van der Kuil verhuisde naar de rechtsbinnenplaats en Van Ede (Sparta) kwam op de vleugel. Het werd geen verbetering. Van een debuut van Landman kan men moeilijk spreken na de proefnemin gen, die het laatste jaar genomen zijn. Kraak's plaatsvervanger deed, wat' van hem verwacht mag worden. Bovendien Was het voorhoedespel van Saarbrücken niet van die klasse, dat de nieuwe natio nale doelman al zijn talenten nodig had. Zelfs ondanks het feit, dat de verdedi ging nogal eens misgreep op de technisch uitstekend geschoolde Saarlanders. Al berts moest de snelle rechtsbuiten Otto meerdere malen laten passeren en ook Terlouw had, mede door het gladde veld, soms alle moeite om op de been te blijven. Dat bleek reeds na drie minuten. Ter louw gaf rechtsbuiten Otto een uitste kende kans, die prompt benut werd. In het veld waren de Nederlanders zeker niet minder sterk. Er werd in een vrij hoog tempo gespeeld. Het gebrek aan accuratesse, vooral bij het plaatsen, de gradeerde al deze activiteiten echter veelal tot een nutteloos zwoegen. Toch kon de gelijkmaker, door Lugthart ge scoord, niet onverdiend genoemd wor den. Lenstra had er een werkzaam aandeel in door de bal over de verdedi gers heen naar de rechtervleugel te diri geren, v. d. Kuil tikte de bal even naar voren, waarna Lugthart de uitgelopen doelman kansloos passeerde, 11. Tot de rust bleef deze stand gehand haafd. Niet zozeer door uitstekend ver dedigen, maar veeleer door de roekeloze wijze waarmee om beurten Binkert, Martin en nogmaals Martin met fraaie kansen omsprongen. Tweemaal kon Landman de bal voor de aanstormende (Van een bijzondere medewerker) Drie spelers zijn er thans, na de tweede ronde van het tournooi om het Wereldkampioenschap dammen, die de maximale winst behaald hebben. Dage nais, Frankhauser en de Nederlander ir. Van Dijk. De sterke Canadees Dagenais bracht zijn tegenstander Descallar door zeer laat zijn lange vleugel in het spel te brengen zo in verwarring, dat de Noord-Afrikaanse kampioen na 37 zetten de vlag moest strijken. Ir. van Dijk daarentegen maakte korte metten met de Italiaan Fanelli. Hij gaf zijn korte vleugelaanval de nodige kracht, zette door Piet een grote druk op het centrum en buitte zijn overwegende stelling in het middenspel met zoveel tactisch overleg uit, dat Fanelli wel capituleren moest. Saletnik maakte het zijn tegenstander Frankhauser wel heel gemakkelijk door zichzelf in een hachelijke positie te brengen. Dat twee broers. Piet en Wim Roozen- burg, wel iets van elkaar weten is te begrijpen, vooral als ze dezelfde sport beoefenen. Dit zal wel de reden zijn Waarom de opening werd weggeruild. In het middenspel aanvaardde de wereld kampioen een randschijf op veld 26. Hierdoor verzekerde hij zich van de hodige speelruimte. Hij ging daarna tot sen centrumaanval over en wist dit te bezetten. Door sterk spel kwam de we reldkampioen een schijf voor, toch moest hij, evenals zovele malen in zijn leven, °ok hier delen. Remise was het resultaat. De partij PostBizot bracht een on regelmatige opening. Aanvankelijk drong de Noordafrikaan sterk op en bestelde zich op de ruiten 29 en 22. Bizot trachtte deze stukken te omsinge len met als eindresultaat dat Post in een hekstelling-variant terecht kwam. Deze het zich voor Bizot kansrijk aanzien. De vhegenier weet echter wat manoeuvre ren is en het resultaat was dan ook een gelijkwaardige remise. Keiler nam tegen Gédance terstond het spel in handen en bezorgde wit een stuk op ruit 16. Gédance, wetende wie 4Ön tegenstander is, speelde zeer voor- Hchtig. Toch kon hij niet verhinderen dat Keiler in de eindstand twee stukken v°or kwam. Winst was echter uitgeslo ten. Huisman was door het eerste op reden van de heren uit Canada gewaar schuwd. Deslauriers liet zich aan zijn orte vleugel opsluiten. Na enige tijd ^erd dezè gebroken en kreeg men een ^00r ons vreemd aandoende flankpartij 'J de 25e zet had Huisman reeds 1 uur minuten gebruikt; de snelle Deslau- r,ers slechts 10 minuten. Er ontstond een g'fdenspel dat alles van de spelers eiste. e e'den wisten echter van geen wijken beSi"tder Rrote sPann>ng werd tot remise uitslag6n van de partijen, uit de Cede ronde, luiden: Descallar (N.-Afr.) agenais (Can.) 0-2, Frankhauser (Fr.) "-Saletnik (It.) 2—0, Fanelli (It.)—Van Dijk (Ned.) 0—2, Gédance (Zwits.) Keller (Ned.) 1—1, Post (N.-Afr.)—Bi zot (Ned.) 1—1, Verpoest (Belg.)—Ver- leene (Belg.) 2—0, King (China)—For- claz (Zwits.) 2—0, Huisman (Ned.) Deslauriers (Can.) 1—1, P. Roozenburg (Ned.)—W. Roozenburg (Ned.) 1—1. Na de tweede ronde luidt de stand: 1. Dagenais, Van Dijk en Frankhauser ieder 4 punten; 4. Keiler 3 puhten; 5. Bonnard 2 punten (uit 1); 6. Gédance, King, Post, W. Roozenburg, Huisman. Verpoest en Deslauriers allen 2 punten; 13. P. Roozenburg 1 punt (uit 1); 14. Descallar, Bizot, Saletnik en Verleene allen 1 punt; 18. Fanelli en Forclaz, bei den 0 punten. 1. 33—28 19—23. 2. 28X19 14X23. 3. 39—33 1319. Gewoonlijk spelen wij hier 1014, 14—19 enz. 4. 44—9 8—13. 5. 50—44 2—8. 6. 33—28 10—14. 7. 35—30 20—24. 8. 30—25 4—10. 9. 31—27 15—20. 10. 36—31 17—22. 11. 28X17 11X22. Hier verzekert de jonge Hel- vetiaan zich van de leiding. 12. 4136 7—11. 13. 40—35 1—7. 14. 34—30 11—17. 15. 4641 7—11. Deze partijen zijn zeer ge vaarlijk, daar gebrek aan tempi grote ver rassingen kunnen brengen. 16. 38—33 3933 was natuurlijk verhinderd. 16 10—15. 17. 33—28 22X33'. 18. 39X28 17—22. Zeer juist, blijft hierbij meester van de stelling. 19. 28X17 11X22. 20. 42—38 6—11. 21. 47—42 11—17 22. 44—39 5—10. 23. 45—40 2328. Deze zet verraadt jeugdige over moed. 24. 32X23 19X28. 25. 30X19 13X24. 26. 38—32 28—33. 27. 39X28 22X33. Deze zet is beslist fout en een gevolg van de onstui mige 23e zet. 28. 42—38 33X42. 29. 43—38 42X33. 30. 27—21 16X38. 31. 37—32 38X27. 32. 31X2 17—22, 33. 2X30 33—39. 34. 30X43 22—27. 35. 43X8 3X12. Boetedoening! 36. 36—31 12—17. 37. 31—27 20—24. 38. 41—37 1318. Na nog enkele zetten gaf Forclaz deze partij op. Onder leiding van de Vereniging „Groninger Biljartclub" zullen van 8-11 Januari 1953 in Groningen wedstrijden gespeeld worden om het Europees kam pioenschap biljarten cadre 47-2. De wedstrijden worden gehouden in de gro te zaal van de Harmonie. De zaal zal met behulp van tribunes zodanig wor den ingericht dat zij plaats kan bieden aan 600 toeschouwers. De organiserende vereniging heeft thans een beroep ge daan op de gemeente Groningen om een bijdrage te willen verlenen. B. en W van Groningen stellen de Raad voor f 300 beschikbaar te stellen. De minister van Marine deelt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat op de begroting voor 1953 voor de maritieme defensie van Nieuw-Guinea een bedrag van 194 millioen wordt aangevraagd. De in of nabij Nieuvi-Guineo gesta- tionneerde eenheden en het aldaar aan wezige marinepersoneel zijn adequaat aan de behoeften, welke onder de hui dige omstandigheden voor dit gebieds deel bestaan. De concentratie van het in Nieuw- Guinea aanwezige marinepersoneel is gegrond op krijgskunde en economische overwegingen en is uiteraard tegen niemand gericht. De kosten van deelname aan de strijd in Korea zijn begroot op 'onge veer f 3.000.000 pe~ jaar Bij de door zeer vele leden geuite woorden van lof aan het adres van de militairen der zeemacht die een taak in de Koreaanse wateren vervullen, sluit de minister zich gaarne aan. Op basis van de opvattingen, welke ter zake in geallieerd verband staan, wordt ten aanzien van de middelbare en lichte bewapening thans over nage noeg de helft van het benodigde aantal wapens ter bescherming van de koop vaardij beschikt. Ten opzichte van de zware mitrailleurs is de situatie echter minder gunstig. De laatste jaren is regelmatig gezocht naar een vorm waarbij spaarbank en levensverzekeringsmaatschappij met el kaar in contact treden en eikaar aan vullen. Omstreeks half November a.s. zal het sparen met levensverzekering door een aantal bondsspaarbanken in Nederland worden ingevoerd. By het spaarcontract annex levensverzekering verbindt de spaarder zich gedurende 5 jaar elke maand een vast bedrag van f 10 of een veelvoud daarvan, met een maximum van f 40 op een speciale spaarrekening te storten. Over het aangroeiende spaar saldo wordt 2 pet. rente vergoed. Gelijk met de totstandkoming van het spaarcontract gaat een verzekering in op het leven van de spaarder of een an der persoon, mits de verzekerde jonger is dan 40 jaar. - De levensverzekering houdt in, dat wanneer de verzekerde binnen 5 jaar komt te overlijden, de spaarder het ver schil ontvangt tussen het bedrag, dat in de 5 jaar zou zijn gestort en het tot het tijdstip van overlijden in feite gespaar de bedrag. Advertentie /Kreymborg' Waarborgj Advertentie Het water, dat uit de put naar boven komt, is niet bepaald fris. Horizontaal: 1 kleur, 4 negerdorp, 8 noot, 10 bolgewas, 11 lengtemaat, 13 roofdierpoot, 16 voorzetsel, 17 inhouds maat, 19 deel van een wet (afk.), 20 pad, 21 welzijn, 22 larve, 23 gewicht, 24 hoofddeksel, 26 Bulgaarse munt, 27 her kauwer, 28 vaartuig, 30 noot, 31 familie lid, 32 voegwoord, 34 arbeidzaam, 35 lang, buigzaam, dun hout. Verticaal: 1 plaats in Overijsel, 2 voor zetsel, 3 boom, 5 onstuimig, 6 drietenige luiaard, 7 plaats in Overijsel, 9 plaats in Overijsel, 12 ietwat scheel, 14 noot, 15 noot, 16 onbepaald voornaamwoord, 18 muurholte, 20 waterkant, 24 noot, 25 persoonlijk voornaamwoord, 28 verlich tingsmiddel, 29 boom, 31 persoonlijk voornaamwoord, 33 voorzetsel. RECH'TEREN A LORRE A BIJ RUG ED ALP C+ SLA T RE OP T BATHMEN V AS+AL W LIJM P DRA ES WEL EG E RECES O SLAGHAREN (Van onze speciale verslaggever). Men vertelt dat de dominee van Opijnen jarenlang zijn dorst leste met spuitwater, dat hij in kogel flesjes het aanvoeren. Niet omdat deze geestelijke leider van de edele bevolking van dit Betuwse dorp zo verzot was op de prikkeling van dit koolzuurhoudende vocht, maar alleen omdat hij het water, dat de pomp in de keuken van zijn huis m ruime hoeveelheden opleverde met durfde drinken. Want dat' water was, evenals dat uit alle andere pompen van de W est-Betuwe, beslist niet JZZiut* hV0°S de ^oudheid. Er woonden vele soorten schadelijke bactenen m en bovendien zag het er niet erg appetijtelijk uit. Het was vuil, er dreven vreemdsoortige wnemeldingen in en het rook kwalijk. Eerst heeft de do mmee toen een pomp laten slaan op 22 meter diepte Hel water bleef slecht Nu heeft deze gelukkige mens een vomp. die het water zestig meter diep uit de grond zuigt tige smaak %S g der watefy rnet een bepaald pret De dominee heeft nu geen kogelfles- ]es meer nodig. De boeren uit de om trek vertellen dat het de dominee verschillende duizenden guldens heeft gekost om dat goede water te krijgen Een inwoner van de stad heeft daar nauwelijks iets voor te betalen. Die hoeft de kraan boven zijn betegelde aanrecht maar open te draaien Voor de stadsmens is water dan ook helemaal geen probleem. Hij Is zo aan de water leiding gewend, dat hij er waarschijn lijk nooit aan denkt dat zeventien pro cent van de woningen die in Nederland staan, geen waterleiding hebben: dat men het daar moet steilen met dikwijls hevig verontreinigde putten en pompen, zodat men bijna nooit aan waterdrinken' toekomt, omdat het vies is. En in die zeventien procent van onze vaderland se woningen wonen ruim anderhalf millioen mensen. In dé meeste plaatsen in de Betuwe in vele dorpen in Noord-Limburg, op de Veluwe en in Drentp is het met de drinkwatervoorziening droevig ge steld. Men kan daar van het water, dat door de pompen en putten gele verd wordt geen thee en geen koffie zetten. Doet men er thee bij, dan wordt het onmiddellijk blauw. De was kan men er nauwelijks mee doen omdat al het' witte goed verkleurt'en voorts heeft men 'grtfte hoeveelheden zeeppoeder nodig om de hardheid er van te overwinnen. Dikwijls moet men een fijn zeefje onder de pomp- tuit houden om de zich in het water bevindende aaltjes en ander onge dierte er uit te verwijderen- Die vie zigheid is met het blote oog gemak kelijk te zien en in het zeefje blijft een wriemelende smurrie achter. Velen die dit water sedert jaar en dag gebruiken, weten niet anders. „Och", zeggen ze, „waarom zou ik het niet drinken, mijn vader is tenslotte drie en negentig geworden en heeft nooit ander water gezien". Of „ben ik soms niet gezond?" en „thee lust ik toch niet!" Maar de Inspectie van de Volksgezondheid, de plaatselijke artsen Advertentie West-Duitsland zal geen nieuwe ge nerale staf vormen, wanneer het de 500.000 man od de been brengt, die dienst zullen nemen in het Europese leger, aldus heeft de commissaris voor Defensie, Theodor Blank, gisteren ver klaard. Naar aanleiding van de persberichten, dat zijn bureau reeds de vele functies van een toekomstige generale staf vast gesteld had, verklaarde Blank, dat slechts het Europese leger een generale staf zal hebben. De Franse regering heeft Premier Plnay gemachtigd de vertrouwenskwes tie te stellen tijdens het komende debat over de begroting. Bij vele parlements leden heerst ontevredenheid over het feit, dat Pinay niet van te voren heeft medegedeeld, hoe hy het begrotings tekort denkt te dekken. - - en gemeentebesturen staan zeer scep tisch tegenover dit water. Zij weten dat er, ondanks het feit dat „grootvader over de tachtig is geworden", grote ge varen in het voortdurend gebruik van dit water schuilen. Mochten er besmet telijke ziekten uitbreken, dan vrezen zij het ergste. Want dit grondwater kan heel gemakkelijk geïnfecteerd worden. Sedert jaren dringen zij er dan ook bij de in deze kwestie betrokken instan ties op aan om een deugdelijke drink watervoorziening te garanderen door het aanleggen van waterleiding. Een probleem hierbij is echter dat het maken van een waterleiding op het platteland een onrendabele zaak is, zo dat het Rijk in de kosten zal moeten bijpassen en het verlies voor zijn reke ning zal moeten nemen. TJit de posten die in de loop der jaren op de begroting van Sociale Zaken onder het hoofd „drinkwatervoorzie ning in onrendabele gebieden" prijkten, blijkt echter dat de belangstelling van het Rijk voor deze urgente kwestie niet zo heel erg groot is. Vijftigduizend gul den is voor een zaak die vele millioe- nen gaat kosten, geen groot bedrag. En daarom hebben de burgemeesters en artsen uit de Betuwe en de Waterlei dingmaatschappij „Gelderland" een propagandacomité opgericht onder de naam „Drinkwatervoorziening Gelder land", dat zich ten doel stelt de be trokken instanties in ons land te alar meren en in te lichten omtrent de ernst van de situatie. Hun jongste actie is een keurig verzorgd en ryk geïllus treerd adres aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij deze colleges verzoeken tot omvangrijke steun uit Riiksmiddelen te hesluiten, opdat aan de onhondhart toestand een einde kan worden gemaakt. De foto's in dit request spreken dui delijke taal. Zij laten zien hoe de be volking van de West Betuwe water moet scheppen uit waaien en wielen en uit sloten. Uittreksels uit rapporten van de Inspectie van de Volksgezondheid ver tellen dat het drinkwater op vele plaat sen is afgekeurd, wegens ernstige ver ontreiniging. De secretaris van dit nij vere comité, de heer B. Formijne. bur gemeester van Est en Opijnen, heeft dit request nader aan ons toegelicht. Indien de Staten-Generaal de urgentie van eeri goede drinkwatervoorziening, ook in de onrendabele gebieden, niet inziet zo zeide de burgemeester dan zal de be volking er eindeloos lang op moeten wachten. Reeds in 1949 werd een soort gelijk adres gezonden. Het resultaat was toen nihil. Onze zegsman kon niet goed begrijpen waarom men niet bereid is om voor deze dringende zaak meer gel den uit te trekken. Water immers ts een van de allereerste levensbehoeften van de mens en is bijna even belang rijk als lucht. Ook zou het volgens de burgemees ter geen zin hebben wanneer men zo nu en dan eens een dorp van waterleiding voorziet. „Men moet de zaak in grote stijl en in eens aanpakken". Door de steeds erger wordende vervuiling van het bodemwater is de kwestie acuut. Hier dient snel en doeltreffend te wor den ingegrepen. Boer van Toorn in Opijnen heeft drie pompen. Ze geven zilverblank water. Maar laat hij het een uur staan, dan is het geel en vuiL Wanneer hij veel water moet oppompen voor de koeien, dan gaat de pomp ?tinken. Water om thee te zetten en het eten te koken moet hij halen by een kennis, vijf mi nuten verder, die wel goed water heeft. Bij de politie in Opijnen daarentegen heeft men een putje dat nog geen twee meter diep is en daaruit komt het mooi ste water dat men zich voor kan stel- Dnnkwater wordt geschept waaien, wielen en sloten. uit len. Hemelsbreed gemeten hooguit der tig meter daar vandaan heeft men een nieuwe put willen graven, maar daar zakte men weg in het drijfzand. In Vu ren en Dalem schept men water uit een kreek en uit de sloot. In die kreek staat dan een bord. waarop wordt ge meld dat het verboden is daar te zwem men, om het water niet te verontreini gen. De bevolking moet het drinken! Een boer in Herwijnen vertelde, dat hij vandaag of morgen in zijn eigen pomp water gaat vissen naar verse aal. „En toch is moeder acht en zeventig gewor den!" Die uit Geldermalsen daarentegen hebben reeds lang waterleiding. En toch zullen ze 's'zomers liever uit de pomp drinken, want dan is het leidingwater „dood". En wanneer we de boeren vra gen of ze graag waterleiding hebben, krijgen we ten antwoord: „Natuurlijk, als het maar niet te duur is." De West-Duitse regering wil 18 No vember voor de Bondsdag opnieuw een verklaring over het Saarvraagstuk afleggen, zo is door de Liberale partij medegedeeld. Dj leiders dezer partij, onder wie vice-kanseiier Bluecher, heb ben gisteren de vertegenwoordigers der niet toegelaten Duitse partijen van het Saargebied ontvangen. Deze hebben in Bonn een grote activiteit ten toon ge spreid. Zy werden ook door dr. Ade nauer ontvangen. De drie niet toegelaten partijen, een Christelijke, een liberale en eert" So cialistische partij, willen gezamenlijk als „onderdrukte Duitse oppositie" in het verkiezingsstrijdperk treden. Zij willen daarbij de kiezers oproepen in het geheel niet naar de stembus te gaan, dan wel het stembiljet ongeldig te maken. B. N. Chernousov is afgezet als Pre mier van de Russische Federale Socia listische Sovjet-republiek. In een kort communiqué heeft Radio Moskou gis teravond verklaard, dat het Praesidium van de Opperste Raad van de R.F.S.S.R. kameraad B. N. Chernousov heeft ont heven van het voorzitterschap van cie Raad van Ministers van de R.F.S.SJl. en kameraad A. M. Puzanov in deze functie benoemd heeft. De Russische Sovjet-republiek is de grootste van de republieken waaruit de U.S.S.R. bestaat De nieuwe Premier, Alexander Pu zanov, is lid van het nieuwe Centrale Comité van de communistische partij der Sovjet-Unie. Als candidaat-lid trad hij toe tot het uitermate belangryke nieuwe Praesidium van het Centrale Comité der UB.SB... dat de opvolger is van het oude Politburo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 9