Hevigste storm sinds 25 jaar ZWARE NOORDWESTER RAAST OVER NOORDZEE EN KANAAL Verscheidene schepen lopen averij op Laaiend enthousiasme bij bezoek aan Bogota Tussen neus en lippen Joegoslavisch partij-congres beschuldigt Stalin Kort van memorie Kolenprijzen in België Wm j DE FAUSTUSBEUKT OP DE PIER BIJ HOEK VAN HOLLAND Uit straaljager geslingerd Truman: pensioen als kolonel Nederlanders in Columbia onderscheiden ROMME: Kath. in de P.v.d. A. doen onrecht aan de historie WILLEMS: Machtspolitiek van fractievoorzitter der K.V.P. Tot hoofd en hart Het weer dee MORRIS t)c[oicycu()iy! VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 o 76ste JAARGANG No. 25526 De zware Noordwesterstorm heeft vannacht de bemanning van tai van schepen op de Noordzee en in het Kanaal op een zware proef gesteld. In het Kanaal bereikte de storm een snelheid van SC tot 60 mijl, terwijl aan de Engelse Westkust windsnelheden van 90 mijl gemeten zijn. In Liverpool noemde men de storm de hevigste sinds 25 jaar. De loodsdiensten te Dmuiden en in de Wielingen en het Oostgat moesten worden gestaakt. Gisteren reeds waren er verscheidene schepen, die met averij te kampen hadden. Vele hadden machineschade opgelopen en trachtten zo snel mogelijk de dichtstbijzijnde haven te bereiken. Vannacht waren alle reddingsposten langs de kust gealarmeerd, doch geen der Nederlandse reddingboten behoefde uit te varen. Belgische piloot gered Minister Lyttelton terug uit Kenya De reis van Prins Bernhard Nederl. tanker in aan varing met Britse bark Twee personen verdronken Prins hijst zelf zijn standaard Amerik. bommenwerper bij Londen neergestort LEDEREN JASSEN f 125. Franse „Mystère" breekt wereldsnelheidsrecord Doorbraakdebat in de Kamer AP BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 1. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.— pe/ kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Enkele dagen geledeft stortte een straaljager neer van de Belgische luchtstrijdkrachten. De piloot, zo heet te het in een desbetreffend bericht, wist zich door middel van' zijn val scherm te redden. Thans blijkt echter, dat het Meteor-straalvliegtuig volkomen in orde was en dat de sergeant-vlieger tijdens de vlucht, door het onverwacht iri werking treden van het veiligheids toestel, plotseling uit het vliegtuig werd geslingerd. „Wij vlogen reeds twintig minuten in gevechtsformatie en dach ten er aan naar Luik terug te keren, toen zonder enige reden het veilig heidstoestel in werking trad en mij dwars door de ruit van de stuurhut naar buiten wierp", zo vertelde de 24- jarige piloot Jacques de Jambinne. „Nadat ik wat versuft door de lucht had gedraaid, trok ik aan de greep van mijn valscherm en kwam ik behouden neer naast een paar koeien". Wanneer President Truman, na twin tig Januari 1953, weer ambteloos bur ger zal zfjn geworden, zal hij een pen sioen ontvangen als gewezen kolonel ln het Amerikaanse leger. Hü krijgt echter geen pensioen als voormalig Pre sident. Het pensioen, dat hy za. ontvangen, bedraagt 95.6G dollar per maand. Hü zal, als ex-President, geen enkel voorrecht meer genieten, zelfs geen „vrijdom van port". Weduwen van gewezen Presiden ten krijgen dit laatste voorrecht wel. Voor leden van het Congress bestaat een van 1946 daterende pensioensvoor ziening. Truman was echter reeds ex- Senator en President, toen deze wet van kracht werd. Generaal Eisenhower heeft President Truman medegedeeld, dat hij bereid is hem over een dag of tien te ontmoeten er aan toevoegend, dat hij „onmid dellijk een vertegenwoordiger zal aan vijzen om met de betrokken diensten de begrotingszaken te bestuderen. De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, heeft gisteren bij zijn terugkeer uit Kenya te Londen verklaard, dat de Mau Mau „tamelijk wijd en zijd verspreid en diep gewor teld" is. „Het is een beweging, die on derdrukt moet worden". „Het probleem van de Mau Mau lijkt w het geheel niet op dat van de terro- ïisten op Malakka", aldus de minister. ••De Mau Mau is tegen de blanken, anti- Aziatisch en anti-Christelijk." Intussen is in Tigoni, 36 km. van Nai robi, een stamhoofd gearresteerd, omdat hij weigerde de Mau Mau ten overstaan ^an de leden van zijn stam openlijk te Veroordelen. Het stamhoofd. Njiriris, Werd er reeds lang van verdacht lid te "Jn van de Mau Mau. Zoals gemeld is het Panamese schip „Faustus" Donderdagmorgen boven de Noorderpier van Hoek van Holland aan de grond gelopen. Eerst weigerde de be manning het schip te verlaten, doch gis termiddag ongeveer vier uur vroeg het schip een boot te zenden. De „President Jan Leis" heeft daarop alle 25 opvaren den, voornamelijk Grieken, van boord gehaald De vele belangstellenden ln de haven van Hoek van Holland beschreven het reddingswerk als een „bovenmenselijk staaltje van zeemanswerk". De weers omstandigheden waren verre van ideaal windkracht 7 doch desondanks slaagde de bemanning van de „Jan Leis er in binnen de kortst mogelijke tijd de opvarenden van de „Faustus" in de Hoek aan wal te brengen. De „Faustus" is een speelbal van de zware Noorderstormen geworden en beukt met het voorschip op het Noorderhoofd te Hoek van Holland. Gedreven door de sterke wind en het bijzonder hoge water drie meter boven peil laag water heeft het schip reeds veël bazalt- stenen weggedrukt. Er is een tame lijk groot gat in de pier ontstaan. De voorsteven van de boot bevindt zich bijna in de Waterweg. Het mistsein op het Noorderhoofd is ernstig beschadigd doordat het schip de leidingen heeft vernield. Waterstaatkundigen staan machteloos deze vernieling aan te zien. Men vreest, indien het schip een gat beukt in het Hoofd, voor vrij ernstige gevolgen, o.m. het onderspoelen van het Noorder hoofd. De Turkse „Bakir" zit sinds Donder dagmorgen muurvast op het Noorder- strand van Schiermonnikoog. De beman ning is aan boord gebleven. Vandaag zouden de sleepboten „Holland" en de „Seefalke" pogingen in het werk stellen het schip vlot te slepen. De positie van het schip is echter zeer ongunstig. Het Portugese schip „Pebane" is voor Vlissingen aan de grond gelopen. En kele sleepboten en een bergingsvaar tuig zijn in de buurt om assistentie te verlenen. Het Nederlandse schip „Borneo" van de Maaatschappij Nederland is voor Hans- weert langs de wal gedreven. Vanmor gen was geen direct gevaar meer aan wezig. De Nederl. sleepboot „Oceanus" heeft gemeld, dat de treiler die zij op sleeptouw had, in het Kanaal is losgeslagen en stuurloos ronddrijft. De nachtboot Hoek van Holland Harwich is, tengevolge van het ruwe weer, in plaats van hedennacht 12 uur eerst 5 uur vanmorgen vertrokken. De nachtboot, die 5 uur vanmorgen binnen had moeten zijn, is pas 9 uur in Hoek van Holland gearriveerd. De motorlogger Sch. 333 heeft tij dens het stormweer de schroef verlo ren. Het schip ligt op de visserij voor anker. De logger Sch. 21 zal trachten met de Sch. 333 verbinding te krijgen. Het motorvissersvaartuig Oudorp 18, schipper P. de Koning uit Bruinisse. dat op de Grevelingen de kuilvisserij uitoefende, kreeg tijdens de storm van nacht de kuil in de schroef. Het scheep je raakte daardoor op drift en sloeg op de zeedijk van de polder Bruinisse, waar het tegen de morgen werd ont dekt. Bewoners van de nabij gelegen hofstede „Zorgvliet" slaagden er in, met behulp van touwen, schipper De Koning, die alleen aan boord was, te redden. Het scheepje moet als verloren worden beschouwd. De kustwacht op de vuurtoren van Schiermonnikoog heeft voor het eiland een 'vrij groot, nog niet geïdentificeerd schip waargenomen, dat twee ballen heeft gehesen, het teken, dat het schip niet manoeuvreren kan. De motorred dingboot „Insulinde" van de Konink lijke NZHRM is van Oostmahorn uit gevaren. Het schip wordt door de Noordwester in de richting van de gron den gedreven. Overvolle straten en Bernhard aan Bogota, Tweedehands De heer George Swain uit Norwich wilde een tweedehands motorfiets kopen. De handelaar toonde hem een exem plaar. Het was de race motor, die George Swain 29 jaar geleden van de hand had gedaan. Oude schuld De direatèur-generaal van de Britse posterijen heeft een brief gekregen met een shilling er in. De brfef was afkomstig van een man, die in het jaar 1920 een telefoondraad had doorgesneden en naar Canada emigreerde- Vrouwelijke veearts Het Russische ministe rie van Landbouw heeft de bul ingetrokken van een vrouwelijke veearts, die, naar 't heet, „krank zinnige" proeven deed. Zij zette n.l.'koeien onder stroom teneinde vast te ken zou worden beïn vloed. Men heeft haar nu in een andere tak van productie te werk ge steld. Vermoedelijk in de pasteuriseer-inrichting laaiend enthousiasme kenmerken het bezoek van Prins de hoofdstad van Columbia, waar bü deze gelegenheid ongekend grootse feestelijkheden werden gehouden. Prins Bernhard was reeds de eerste dag de beste een populaire figuur. Dit kwam in het bijzonder tot uiting toen hü, nadat hij bü het standbeeld van Simon Bolivar een krans had gelegd, er de voorkeur aan gaf zich te voet naar het ministerie van Buitenlandse Zaken te begeven en vandaar naar de waarnemende president Roberto Urdaneta 'Arbe- laez. President Laureano Gomez is namelük ziek. Shuk, directeur van Philips in Colum bia. Vervolgens reed de Prins naar de woning van de Nederlandse gezant, G. M. Byvanck, waar een receptie voor de Nederlandse kolonie werd ge houden. Een dertigtal Nederlanders was in het gebouw verzameld. Velen hadden een reis van honderden kilo meters gemaakt, zoals mgr. Frans Bruis, die hier in de missie werk zaam is geweest sedert hij in 1927 uit Hulsberg (Limburg) vertrok, en pater Joseph Peereboom uit Valken burg die sedert 1924 in de missie werkzaam is geweest. De directeur van Philips in Columbia, Shuk. bood prins Bernhard een zilveren schaal aan met de wapens van Columbia en de hoofdsteden van alle Columbiaanse staten. De prins was zeer onder de indruk temidden van zovele Nederlan ders te verkeren. Hij zei o.m. „Het ver heugt me te zien, dat het u allen zo goed gaat. Dat spoort mij aan andere Neder landers aan te moedigen uw voorbeeld te volgen en naar Columbia te komen". Bü de landing op het vliegveld van Bogota heeft de Prins voor de eerste maal in zün leven zijn eigen standaard gehesen. Prins Bernhard trad namelijk bij de landing op als tweede piloot en diens taak is het de vlag op het toestel te hijsen. Deze maal was het de stan daard van de Prins. Toen de gezag voerder van het toestel vroeg wie dit zou doen, antwoordde Prins Bernhard: „Ik natuurlük". President Urdaneta Arbalez van Co lumbia heeft Prins Bernhard tijdens een banket te züner ere begiftigd met de orde van Boyaca, de hoogste onder scheiding van het land. De 464 ton metende Nederlandse tank boot „Matthew" van de N.V. Verenigde Tankkustvaart te Rotterdam is ponder- dagochtend op de Theems in aanvaring gekomen met een met cement geladen Britse bark. De bark zonk onmiddellijk. De eigenaar van het vaartuig en zijn echt genote kwamen om het leven. Hun 27- jarige zoon kon door de „Matthew" worden gered. Als tweede punt stond op het pro gramma een bezoek aan de onderaardse safes van de bank van de republiek, de „Banco de Oro". In deze safes wordt een rijke collectie gouden voorwerpen bewaard, die door Indianen zijn ver vaardigd. De lunch werd gebruikt op de ha cienda „Casablanca" van mevrouw Maria Sierra de Gomez. On de weiden van deze hacienda graasden o.a. ver scheidene uit Nederland geïmporteerde koeien. Teruggekeerd in het hotel reikte Prins Bernhard onderscheidingen uit aan de Nederlander J. M. A. Baas van de KNSM, aan J. Koot van de KLM, aan de Engelsman L. A. Toone van de Kon. Shell en aan de Columbiaan S. A. van een melkfabriek. In de soep Mevr. Marie Loasten uit Moegeltoender (Zuid- Jutland) zakte door de keukenvloer en belandde in een enorme soepketel in de kelder, waaruit zij pas na 30 uur bevrijd werd, toen haar familie op bezoek kwam. Ze mag van geluk spreken, dat stellen of de melkproduc- het niet in Centraal-Afn- tie door electrische schok, ka gebeurde. Listig De uitslag van de pre sidentsverkiezingen is moeilijk te verwerken geweest voor de levens lustige brunette Carolyn Howard. Zij had met een ver slaggever van de Montgo mery 'Advertiser, die voor Eisenhower was, gewed, dat zij de voorpa gina van zijn krant zou opeten, indien Eisenho wer toch zou winnen. Op listige wijze wist zij het probleem op te los sen. Zij liet de pagina verbranden, kruimelde de as in een kop koffie en gebruikte als dessert een appeltaart. De politie arresteerde een Italiaanse immigrant, die deelnam aan de relletjes voor het Italiaanse Consulaat te Sydney. Ongeveer 500 jonge Italianen waren naar het Consulaat gemarcheerd sommigen gewapend met ijzeren staven om te protesteren tegen hun werkloosheid. Door ongeveer 100 politieagenten werd de opstand gedempt. Velen werden gearresteerd. De Australische minister voor de Immigratie, Harold Holt, gelastte een onmiddellijk onderzoek en in het Parlement verklaarde hij, dat de communisten dankbaar de tijdelijke werkloos heid van de Italianen aangrijpen, om onregelmatigheden te veroorzaken. Alexander Rankowitsj, de Joegosla vische minister van Binnenlandse Za ken, heeft np bet communistische con gres te Zagreb medegedeeld, dat na de breuk van Tito met Stalfn in Juli 1948 in totaal 13.700 Kominformaanhangerg in het land zün opgespoord. Zü zün daarvoor gestraft. Rankowitsj deelde deze cijfers mee bij het indienen van de nieuwe partij statuten. Hij waarschuwde het congres, dat er „in het particuliere leven van sommige leden van de partij, ouderen zowel als jongeren, een zekere slapheid viel waar te nemen", die een schadelij ke uitwerking had op de opvoeding van de massa. De minister deelde voorts me de, dat de nieuwe partijpolitiek op de twee volgende principes berust. Het is de taak van de partij „de massa op te voeden en haar socialistisch bewustzijn te vergroten" en ten tweede: haar werk moet geheel in het openbaar geschie den. Milovan Djilas heeft gisteren maar schalk Stalin ervan beschuldigd, dat hij de Octoberrevolutie, viraarvan de her denkingsplechtigheden gisteravond be gonnen zijn, heeft verraden. De geest en de denkbeelden van de Octoberre volutie werden in de Sovjet-Unie on derdrukt, doch in Joegoslavië traden zij in alle glorie aan het licht, aldus Djilas. Omstreeks middernacht is bü Great Dunmow, ten Oosten van Londen in Es sex, een Amerikaanse stra to-bommen werper van het type B-50 neergestort en uitgebrand. Volgens een woordvoer der van de Amerikaanse luchtmacht had het toestel tien personen aan boord. De bommenwerper maakte een gewone oefenvlucht en was op de terugweg naar zün basis in Oxfordshire. De communistisch georiënteerde E.V.C. heeft onlangs in een brief een beroep gedaan op de Verenigde Naties. Zij beschuldigde in dit schrijven de Nederlandse rege ring ervan „maatregelen te hebben genomen, waardoor de rechten en vrijheden van de arbeiders worden aangetast". Zij doelde hiermee op de regeringsbesluiten van December 1951, op grond waarvan ambtenaren, die lid zijn van bepaalde organisaties, kunnen worden ontslagen. Naar de mening van de E.V.C. wekken deze maatregelen „herinneringen op aan de donkere jaren, waarin ons land door de nazi-fascisten was bezet en toen iedere Hollander kon worden be schuldigd zonder in staat te zijn zich te verdedigen". Het geheugen van de E.V.C. werkt op een te korte termijn. De hier be doelde regeringsmaatregel herinnert veeleer ahn de duistere vooravond van de inval der nazi-fascisten in ons land, toen na te vele en te lange aar zelingen eindelijk het z.g. „ambtena renverbod" afkwam, waarmee de Ne derlandse democratie zich trachtte te verweren tegen onvaderlandse indrin gers, die hun ziel aan een buitenland se totalitaire mogendheid hadden ver kocht. De E.V.C., waarvan de geest verwanten en handlangers van Mos kou de teugels in handen hebben, mag van geluk spreken, dat de Nederland se regering nog democratisch en niet volksdemocratisch te werk gaat, an ders zou zij helemaal geen kans krij gen om pan misplaatste verontwaar diging te piepen. Men verwacht in België, dat in het begin van het komende jaar tengevolge van het in werking treden van de Europese ge meenschap voor steenkool en staal de steenkoolprijzen er met minstens f 5.50 per ton zullen dalen. Waar de kolenprijs een belangrijke factor vormt bij de berekening van de kost prijs van electriciteit en tal van an dere industriële producten, ligt het voor de hand, dat een algemene prijs daling daardoor kan worden veroor zaakt. Indien dit werkelijk het geval zal blijken, zullen niet alleen de Bel gische consumenten, maar ook wij ons daarover van harte verheugen. Im mers, een algemene prijsdaling in België is o.i. een voor de Benelux- partners verkieslijker oplossing van de concurrentie-moeilijkheden tussen België en Nederland dan de tien pro cent loonsverhoging, die onze Zuidelij ke broeders ons wilden opdringen om tot een aanpassing van onze prijzen aan die van België te komen. Zulk een loonsverhoging toch zou niet alleen de hele Nederlandse loon- en prijs politiek ontwrichten, maar ook onze exportpositie bederven en daardoor de werkgelegenheid hier te lande doen inkrimpen. Verwachting tot Zaterdagavond: Aan de kust tydeiyk nog storm achtige, overigens harde tot vrü krachtige Noord-Westelüke wind. Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Guur weer. Zon: 7.47—17.00. Maan: 22.29—13.49. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Hieronder een fraaie overzichtsfoto van de tunnelbouw te Velsen, waaraan wij onlangs een uitvoerige reportage hebben gewijd. Duidelijk ziet men in het centrum van de foto de 27 meter diepe put, waarin de eerste tunnel moten zullen worden gebouwd. Doordat de werkzaamheden zich voorlopig tot de Zuidzijde van het kanaal (links op de foto) zullen beperken, kan het scheepvaartverkeer van en naar Amsterdam rustig voortgang vinden. Na de afbouw van de tunnel aan de Zuidzijde en weggraving van het schier eiland." aldaar, dat, zoals op de foto goed uitkomt, thans het kanaal ver nauwt, zullen de werkzaamheden aan de Noordzijde beginnen, waar men nu nog een schip doorheen ziet varen. Egypte. De Egyptische regering heeft besloten tot het instellen van een „Ministerie van Nationale Oriëntatie", dat onder leiding komt te staan van de huidige minister van staat Fathi Ra- doeane. Het Franse ministerie van Luchtvaart heeft meegedeeld, dat een Frans straal vliegtuig van het type „Mystère 4" een wereld-snelheidsrecord heeft behaald. Hel heeft volgens het ministerie een snelheid van 1.100 kilometer per uur be reikt. Amerika heeft 250 toestellen van ail type besteld. Het toestel staat nog od de geheime lijst ,»"W Prof. Mr. G P. M. Romme (K.V.P.) Deze opmerkingen hebben gister avond m tweede termijn geleid tot een nogal bewogen debat tussen de voor zitter van de Katholieke Werkgemeen schap in oe P.v.d.A.. de heer J. Willems. en de fractievoorzitter van de K.V.P. De heer Willems sloot zich aan bij zijn fractiegenoot, mr. Burger, die zeide zich te ergeren aan kwalificaties als „vals", „stompzinnig en ,.on-Neder- lands", welke de staatkundige hoofd redacteur van de Volkskrant gebezigd heeft. Hij was van oordeel, dat de ster artikelen het Delphisch Orakel naar de kroon steken. Spreker herinnerde aan net rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming, dat in 1945 stelde, dat de katholieken zich in hun staatKundige •ctiviteit moeten laten leiden door ;hun beginselen, doch niet. dat zij de katholieke zedelijke beginselen bin nen eer. partijverband' moeten ver werkelijken. Prof. Romme had tot nog toe de ka- I holieken in de P.v.d.A. doodgezwegen; nu dit blijkbaar zonder resultaat is ge bleven, gooit hij het, aldus spreker, over een andere boeg. Maar wat denkt prof. Romme op de duur met zijn machtspolitiek te bereiken? Hij achtte het een gevaarlijke propaganda, dat (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Bij zijn redevoering in eerste ter mijn heeft prof. Romme b'j de Alge mene Beschouwingen in de Tweede Kamer van de leidende katholieke figuren in de P.v-d.A. gezegd, dat zij een gevazr vormen voor zichzelf, voor hun katholieke medeburgers en voor het land- Voorts had hij zijn veront waardiging geuit over een publicatie van het socialistische Kamerlid, mr Th. van Lier (katholiek), welke z.i. van weifeling getuigde ten aanzien van de katholieke sociale leer en haar eisen. Doe in je leven altijd de plicht, die je het naaste ligt J. M.. Willems CP.v.<LA.) men Rooms moet stemmen omdat men Rooms is en noemde het optreden van zijn opponent een onredelijke voogdü- De katholieken in de P.v.d_A. menen, dat zij de verwezenüjking van de katho lieke sociale leer op hun manier snel ler zullen bereiken. De aangevallen publicatie van mr. van Lier gold, aldus de heer Willems, niet de leden der Ka tholieke Werkgemeenschap in de P.v. d.A„ maar de partij in het algemeen. (In de omstreden zinsnede staat, dat er een aantal consequenties van de katho lieke sociale leer zijn, waarvan het de moeite waard is om te onderzoeken of er geen kernen van juistheid in zitten, die uit een oogpunt van algemeen be lang de aandacht vragen). Spreker aanvaardde het „Roma lo- cuta, causa finita", maar wenste dit niet omgezet te zien in „Romme locuta, causa finita" waarbij hij zo vrij was „Rom me" vrouwelijk te nemen. Prof. Romme heeft op dit betoog ge reageerd met de mededeling, dat hü be reid was de goede bedoelingen van de heer v. Lier aan te nemen, docb dat diens uitlating zi. wel degelqk de ka tholieke sociale leer discutabel stelde. HÜ verklaarde desgevraagd, dat de ge hele fractie het met haar voorzitter eens was, hetgeen de heer Willems in twijfel had getrokken. Wanneer de katholieken in de P.v.d.A. twüfelen aan de resulta ten, welke bereikt kunnen worden langs de weg der politieke eenheid onder de katholieken, dan doen zü onrecht aan de historie. De confessionele party is het optimale middel, aldus prof. Romme, voor de doorwerking van onze zedeiyke beginselen in het politieke vlak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1