Zijn inkomsten-biljet onjuist ingevuld Eis: 4 maanden beni OOK A BEO V VAN gewone s,GMffnEN? r0ok dm* Engelen zonder vleugels N.Z.H. had feestelijk beet SCH0TH Nieuwe encyclopaedie voor de vrouw „Dagjesmensen" voor H.K.G. 130 vulpenhouders gestolen Vrije Toneel dit weekend in stadsschouwburg Nu reeds voor de Sint Spoken bij Thalia Aandacht voor de Ged. Oude Gracht GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHÏIS I. KAN JUWELIER HORLOGEK Bar tel j orisstraat 2 - Haarlem Telef 13004 ARAPLIJIES VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 Een overvolle film Ir. B. F. v. NIEVELT GAAT HEEN Directeur Prov. Water leidingbedrijf Filmvoorstelling Burgerlijke Stand Tegen beroepsinbreker 3 jaar geëist VIRGINIA K. de Jong t 5? WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Dr. W. PLOEGSMA Voorgedragen als directeui van Prov. Ziekenhuis te Santpoort Shakespeare en de leut Rode Kruis-oefening en WANDELSTOKKEN „VAN JULIANA TOT JULIANA" Bijzondere expositie in Haarlem Dodenherdenking op 9 November Esperantisten hadden Noorse avond f BOEK DAT TOT BELANG STELLING DWINGT Muys en Van Duivenboden vieren feest INENTING TEGEN DIPHTHERIE Van gemeentewege weer aangepakt Aanrijding op de Wagenweg Subsidie gezinsverzorgsters Coöperatieve verbruiks- vereniging „Haarlem" Waterstanden SANTPOORT Dat was op het nippertje O VERVEEN K.V.P. VERGADERDE AERDENHOUT Gestolen goederen verstopt onder bladeren „Holtic" opende winter seizoen SP A A RN DAM Moedige redding HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Beurs van New York hii Donderdagmiddag stond voor de Haarlemse Rechtbank terecht de 46-ja- rige grossier H. K. uit Haarlèm. Hem werd ten laste gelegd een aangiftebil jet van de Inkomstenbelasting onjuist te hebben ingevuld en bovendien een kwitantie valselijk te hebben geschre ven teneinde de fiscus opzettelijk een rad voor ogen te draalen- Bij de Rotterdamse firma E. had ver dachte in Augustus 1950 een grote hoe veelheid sigarettenpapier gekocht ter waarde van enige duizenden guldens. Beiden spraken af de factuur niet te boeken om zodoende de belasting te ontduiken. A. K. schreef zelf een kwi tantie onder een gefingeerde naam om zodra, wanneer het hem van de zijde der fiscus moeilijk werd gemaakt, te kunnen aantonen dat bij een zekere G. de somma van 1200 gulden had betaald- Verdachte probeerde op allerlei ma nieren om de zaak heen te draaien, maar moest tenslotte toegeven. De Officier van Justitie achtte de tenlastelegging bewezen en zeide o.m. dat dit feit een ernstiger karakter droeg dan anders in soortgelijke zaken het ge val is, aangezien verdachte op zeer ge raffineerde wijze en systematisch te werk was gegaan. Hij eiste daarom een gevangenisstraf van 4 maanden. Op de vraag van de president, mr. Ferwerda, of hij een zekere mijnheer Groen kende, omdat verdachte met deze naam de kwitantie had onderte kend. antwoordde hij ontkennend, een en ander evenwel tot grote hilariteit der aanwezigen, omdat mr- Groen zo juist de rechtszaal was binnengekomen als verdediger in de volgende zaak. Mr. Smitshuijzen. de verdediger van A. K.. vroeg de president vrijspraak van vervolging betreffende het onjuist invullen van het aangiftebiljet, omdat Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Voor deleden van de Haarlemse Kunsl Gemeenschap werd gisteravond in hst Rembrandt-theater de Italiaanse film „Dagjesmensen" van Luciano Emmer vertoond. De film bevat stof genoeg, bijna te veel en dat is de maker nood lottig geworden, want de intriguetjes, die hij opzet, verlopen zó fragmentarisch, dat zij vrijwel geen van alle een duide lijke ontwikkeling beleven. Zij verdrin gen elkaar om zo te zeggen, zij zijn te talrijk en kunnen binnen een bestek van anderhalf uur onmogelijk aan htm trek ken komen. Men begrijpt dan ook niet goed, waarom regisseur Emmer zoveel hooi op zijn vork heeft genomen, terwijl de exodus van Rome naar Ostia op een Zondag in Augustus op zichzelf reeds zo enorm veel materiaal te verwerken geeft, dat er een grote film mee te vullen zou zijn. Gaat een regisseur dan boven dien nog zijn aandacht besteden aan een half dozijn drama'tjes, dan moet hij toch v/el over een bewonderenswaardig com positievermogen beschikken, wil hij ons ir. zijn evoluties doen geloven. Over zo veel talent beschikt Luciano Emmer niet en daarom blijft hij aan de oppervlakte en werkt hij te zeer met bedoelingen, zonder zijn spanningen te laten ontstaan uit de botsing der gebeurtenissen. Dat er bij dit alles toch. nog een hele boel frisse beelden en komische accenten overblij ven, valt niet te ontkennen, maar men proeft bijna van minuut tot minuut, wat Emmer braakheeft laten liggen aan satyr e, glimlachjes, zonnigheid, mense lijkheid. verdrietjes en vreugden. Niette min is het een aardige film, waarbij men zich geen ogenblik verveelt, overvol als zij is aan gebeurtenissen en taferelen, die met een charmant realisme worden uitgebeeld. Vóór de hoofdfilm de twee filmpjes „Venetië", een Italiaanse compositie met buitengewone goede filmmomenten; en de „Story of Time", een in filmisch op zicht aansprekèlijk, logisch gezien wat moeilijker vatbaar, vevoand. In verband met net bereiken van de 65-jange leeftijd op 28 Januari 1953 stellen Ged. Staten voor de directeur van het Provinciaal Waterleidingbe drijf, ir B. F. van Nievelt, met ingang van 1 Februari 1953 eervol ontslag uit de provinciale dienst te verlenen, onder dankbetuiging van de door hem gedu rende meer dan 33 jaren aan de Pro vincie bewezen zeer belangrijke dien sten. Ir- v. Nievelt werd 28 Januari 1888 geboren. In 1919 op 1 October werd hij ingeschakeld bij de voorbereiding ter oprichting van het Prov. Waterleiding bedrijf, dat op 1 Januari 1920 in wer king trad- Hij was bij dit bedrijf ach tereenvolgens werkzaam als ingenieur, ingenieur le klasse, hoofdingenieur en technisch adjunctdirecteur. In Septem ber 1947 werd hu benoemd tot directeur van het bedrijf. Voordat hij in dienst kwam bij het Prov. Waterleidingbedrijf was hij van 1914 af werkzaam bij het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening. De Nederlandse Persü Mij. zal tussen 10 en 28 November 's middags en 's avonds in het gebouw St. Bavo film voorstellingen met demonstraties geven. De winkeliers verstrekken alle inlich tingen. GEBOREN; G. Boerrigter—Troost, z; M. F lorentinusMakily, z; AG. Frich— Hannink, z; M. C. F. Diependaal Heemskerk, z; J. WiegmanZwaans- dijk, z; M. J. E. van den Boom—Tijdgaa' d- W M BreedKaandorp, d GETROUWD: J. de Vries en J. H. van Leeuwen; D. Bleeker en W. J. van der Bregger.; R. Takken en H. C. A. Bras penning; A. A. de Vries en T. Lourens; F. Visscher en E. Zonneveld; A. de Rooij en Th. C. G. Oorthuis. OVERLEDEN: Chr. Hinderks. 35 jaar, *azopaterslaan; P Slootemaker. 54 jaai, Kikstiaat; E. K. H. Jacobs, 29 jaar Dunklerstraat; E. S. Scholte—Bauling, 84 jaar, Jansweg; H. Priester, 51 jaar Potgieterstraat. hij van .aening was, dat hier nog geen strafbaar feit was gepleegd, aangezien dit ingevuld was, voordat verdachte het aanslagbiljet had ontvangen. Bovendien zou verdachte de onjuiste aangifte ge corrigeerd hebben. De getuige A- D.. controleur van de Rijksbelasting, deelde echter mede dat indien er eenmaal een valse aangifte is gedaan, men daar later nboit' op terug kan komen om deze te corrigeren. Uit het verdere verhoor bleek trouwens dat verdachte later helemaal geen po ging had gedaan de onjuiste aangifte te corrigeren- De president van de rechtbank be paalde de uitspraak op Donderdag 20 November. Gistermiddag stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 39-jarige G. C. Hem werden ten laste gelegd verschil lende diefstallen, o.a. van 8 fototoestel len, een stofzuiger en 130 vulpenhou ders. Deze verdachte was reeds 30 maal veroordeeld wegens diefstal, zodat de president hem terecht als een beroeps- inbreker kon beschouwen. Deze man wist dan ook met het grootste geduld en met een ongelooflijke koelbloedig heid overal zijn slag te slaan. Na zijn laatste vrijlating uit het huis van be waring was G. C. weer aan het inbre ken geslagen, toen hij zijn kosthuis te IJmuiden moest verlaten, daar de hele buurt wist dat hij al meerdere malen had gevangen gezeten en zijn hospita hem om die reden niet langer onderdak wilde verlenen. Alles ging nu juist goed. Verdachte had weer werk gekregen en leefde weer normaal. Nu hij echter buiten werd ge zet, trok hij naar Amsterdam, waar hij onder invloed van velerlei omstandig heden weer het oude pad opging De officier van Justitie, mr. v. d. Valk Bouman, vond dat er nu maar eens een einde aan moest worden ge maakt en dat de rechter er niet voor moest terugschrikken verdachte een flinke straf te geven. Het accent moest vooral gelegd worden op de beveiliging van de maatschappij. De officier eiste daarom een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van voorarrest. Mr. Groen, de verdediger van verdachte, vroeg de rechter om de uiterste clementie. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 20 November. Advertentie CHlEf V/HIP In de ouderdom van 77 jaar is te Haarlem overleden de musicus Karei de Jong. Oorspronkelijk was hij leraar in de natuurlijke historie. Reeds vroeg be haalde hij de pianodiploma's van Toon kunst. Toen hij met dr. Mengelberg kennis maakte als begeleider op de re petities van het Toonkünstkoor, stelde deze hem in de gelegenheid onder zijn directie in het Amsterdamse Concertge bouw het Tweede pianoconcert van Brahms te spelen. Karei de Jong gaf het onderwijs er aan, werd leraar aan het conservato rium te Amsterdam en later ook aan de Haarlemse muziekschool. In 1917 ves tigde hij zich te Haarlem als musicus en muziekrecensent. Bij gelegenheid van zijn 75ste verjaardag speelde hij in het Concertgebouw op voortreffelijke wijze het Pianoconcert in A van Schuman- Zaterdag wordt in de Stadsschouw burg een liefdadigheidsvoorstelling ge geven ten bate van „Weldadigheid naar Vermogen". Het Vrije Toneel zal dan een opvoering geven van „Engelen zon der vleugels" een spel, dat nog is gere gisseerd door de onvergetelijke Cor Ruys. Zondagavond vindt een vrije voor stelling plaats. Het stuk speelt aan het eind van de vorige eeuw in Cayenne. De engelen zonder vleugels zijn drie galeiboeven van goeden huize, die als goede feeën rond dwalen in het huis van een winkelier met een lieve dochter, die het voortdu rend zorgenkind is van die stoere boe ven. De familie komt uit Le Havre en heeft om een of andere reden het vader land moeten verlaten in dienst van een schatrijke neef, wiens erfgenaam de ver loofde is van de dochter Isabelle. Neef en verloofde komen over om de zaken te controleren, maar dan blijkt dat de jongeman, een louche heertje, met een ander rijk meisje verloofd is. Geen hoop dus meer voor Isabelle? Dat verdragen de „engelen" niet. Met behulp van een giftig slangetje brengen zij de hardvoch tige neef om het leven, zodat hij niet langer meer een sta in de weg kan zijn voor het ongelukkige lieve kind. Maar dan ontpopt zich het neefje als een vies schavuitje, zodat er vreugde ontstaat, als ook hij door het slangetje geliqui deerd wordt. En nu verwacht men, dat een van de knapen, die duidelijk verliefd is op Isabelle. zijn kans zal waarnemen. Maar hij heeft nog een kleine twintig jaar dwangarbeid voor de boeg en, wat hjj ook uitgehaald mag hebben, er is iets van de gentleman in hem overgebleven. Hij zwijgt dus discreet en aan net eind ziet men een mooie marine-officier ver schijnen die als het drama helemaal Advertentie MEISJESHORLOGES 13.45 JONGENSHORLOGES 16.75 Chique modellen DOUBLé DAMESPOLS HORLOGES 44.— BIM-B AM-PENDULES, 14-daags vanaf 37.50 Voor de vervulling v9n de vacature, ontstaan door het aan de heer P. van der Esch op diens verzoek verleende eervol ontslag als eerste geneesheer- directeur van het Provinciaal Zieken huis r.abij Santpoort, stellen Ged. Staten van Noord-Holland voor dr. W. Ploegs- ma, psychiater-neuroloog te Amsterdam en directeur van het Instituut voor me dische psychologie aldaar. Dr. W. Ploegs ma werd in 1906 te Amsterdam geboren en maakte zijn studies aan de Gemeente lijke Universiteit, aldaar. In 1940 promo veerde hij onder prof. dr. G. C. Heringa Twee jaar tevoren had hij zich reeds te Amsterdam gevestigd als neuroloog. achter de rug is, de aangewezen man zal zijn om Isabelle aan een gelukkige toe komst te heipen. Tussen al die bedrijvigheid van de boeven door worden wij nu en dan onthaald op schuchtere confidenties van de heren, die dan even een stukje menselijke tragiek te voorschijn roe pen, iets wat het stuk wonderwel ver draagt en het precies de geloofwaar digheid verleent, die het behoeft om aardig te kunnen zijn. Mits dat alles wordt gespeeld met soepelheid en een afwezigheid van nadrukkelijkheid. En dat geschiedt.' De drie engelen worden gespeeld door Ton van Duinhoven (bijzonder sober en gevoelig, met weinig gebaren en toch vol uitdrukking), door Willy Ruys (de rol van Cor?) en door Eric van Ingen, die beiden eveneens uitstekend spel leveren. Om deze drie; Henny Orri als, Isabelle, een lieftallige, argeloze ver schijning, Wim van den Brink en Sarah Heyblom, de winkelier en zijn vrouw, Anton Ruys en Th. Dudok van Heel als de neef en het louche jongetje, Nell Koppen als een snatersnelle kennis van de familie. Allen bekwaam en goed op elkaar ingespeeld. FILM Rembrandt: „With a Song iit my Heart". Susan Hay ward, Rory Calhoun. Toegang: al le leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Een onvergetelijke melo die", (A song to remember). Toegang: alle leef tij den. Cinema Palace: „De schat van Monte- Christo". Kleurenfilm. George Montgomery, Paula Corday. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tranen over Johannesburg". Ca nada Lee, Charles Carson. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Au coeur de la Cashbah" (In het hart van de Cashbahl. Viviane Roman ce. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dins dag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Kassa van 103 uur en na 6 uur. Lido-Theater: „Levend ingemetseld", Charles Laughton, Bona Karloff. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdagavond 11.30 uur: Nachtvoorstel ling: „Onder narcose". Toegang 18 jaar. Zondag 11 uur: „Jane Eyre". Joan Fon taine, Orson Welles. City: „Ontsnapping van Corregidor". John Wayne. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gemaskerde kapers". Jesse James. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Minerva-Theater: Vrijdag 7 t.m. Maandag 10 November: „De vrouw mijner dromen". Agfa-color. Marlka Rökk. Toegang: 18 jaar. Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 7 en 9.15 uur. (Dus geen ma- tinée). Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 7 November Stadsschouwburg: Dr. B. H. W. Vlekke spreekt voor de leden van Geloof en We tenschap, 8 uur. Gem. Concertgebouw: H. O. V. tweede concert in serie V, dir.: Toon Verhey. Sol.: Jules de Vries, saxofoon, aanv, 8 uur. Zaterdag 8 November Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel: „En gelen zonder vleugels", Weldadigheid naar Vermogen (ber.), aanvang 8 uur. Minerva: Nederlands Kindermatiné„Cir cus op het toneel", aanvang 's midd. 2 u. De katholieke amateur-toneelvereni ging „Thalia" is ditmaal het seizoen be gonnen met een spelletje van een ze kere meneer J. W. van der Heiden, dat tot titel heeft meegekregen: Spoken en andere mensen. In het programma zegt de regisseur, dat het geen leerzaam en cultureel hoogstaand stuk is, en daar heeft hij geen woord te veel mee ge schreven. Rijst bij ons dan de vraag, waarom Thalia met dit spook voor het voetlicht is gekomen. De voorzitter heeft gisteravond daar tijdens zijn ope ningswoord bij voorbaat een antwoord op gegeven: men wilde weer eens een gezellige klucht. Accoord. Maar zijn er dan geen leerzame kluchten, die zelfs nog cultureel-hoogstaand kunnen zijn? In de loop der jaren hebben verschillen de amateur-voorstellingen ons daarop een bevestigend antwoord gegeven. De geestelijke vader van deze spo ken ontbreekt het blijkbaar aan oor spronkelijkheid en gezonde fantasie én hij zoekt zijn kracht hier in wat zoute loos gepraat. Hoe komt iemand in 's he melsnaam op het idee om een stotteren de imbeciel ten tonele te voeren en de arme ziel 't voorwerp te maken van on gegeneerde lol? Wij vinden dat een aan slag op de goede smaak. De regisseur meent dat alles in zijn voorwoord te kunnen dekken met de ti rade: „Dat wij zeggen met Shakespea re: agge mar leut 'et". Nu zijn wij mis schien niet zo heel goed thuis in Shake speare en kunnen wij ons dat onsterfe lijke woord van hem niet direct herin neren, maar wel weten wij, dat hij in Hamlet gewaagt van „to be or not to be"; waarmee wij slechts willen zeggen, dat het in onze dagen met een amateur ensemble ,,d'r op of d'r onder" is. Een stuk als wij gisteravond gezien hebben, kan o.i. de bestaanszekerheid van een toneelvereniging niet garanderen. Het is jammer, dat er hier geen goed woord af kan voor dit spel, waaraan de Thalianen ongetwijfeld met veel enthou siasme gewerkt hebben en waarin het echtpaar LoerakkerDingerdis afscheid van het toneel nam. Maar wij zouden er niemand een dienst mee bewijzen, als wij er ons van afmaakten met een vrien delijk stukje aan de oppervlakte. Thalia viert volgend jaar haar zilve ren jubileum; wij mogen verwachten, dat het zilver dan waarlijk zal schitte ren. Daarop rekenen de talloze vrien den, die deze toneelmuze toch telt! W. H. Morgenmiddag om half vier houdt de Zandvoortse transportcolonne van het Rode Kruis een oefening op de Rotonde en het strand. Daaraan wordt ook deel genomen door de politie, de brandweer en de transportcolonnes van Haarlem en Haarlemmermeer. In het Concertgebouw zijn tijdens de feestavond van de Noord-Zuidhollandse Vervoer Maatschappij de 25 en 40-jarige jubilarissen gehuldigd. De 15 oude ge trouwen werden door de voorzitter van het jubileumfonds, de heer Ockeloen en door de heer J. Jurrissen, directeur van de N.Z..H.V.M in hartelijke be woordingen toegesproken. Op de foto: 290 jaar trouwe dienst Zijn hier rond de tafel geschaard. De heer J. Liedmeijer, die 50 jaar aan de N.Z.H.V.M. verbonden is, vertelt een van zijn sterke vissersverhalen, waar bij de andere 40-jarigen vol interesse toeluisteren. V.l.n.r. J. P. van Gijn, L. Steetskamp, E. Rudolphy, J. G. Emmerik. J. Lied meijer, H. D. Jansen en H. van der Vecht. De heer J. Jurrissen, die al ruim 10 jaar bij de Mij is, maakte de 300 jaar vol. Na de huldiging werd de Revue „Hu mor is troef" gepresenteerd, terwijl het NZH-muziekcorps voor de vrolijke noot zorgde. D Advertentie De mooiste sortering in vindt U bij I vindt u dij GROTE HOUTSTRAAT 47 TELEF. 18036 Repareren Overtrekken Orig. Baskische baretten f 4.95 De tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana", een reizende expositie van voorwerpen uit het Koninklijk huisar chief, zal van Vrijdag 14 November tot en met Donderdag 27 November een standplaats vinden in Haarlem. Wederom uitgaande van de K.A.B zal Zondag -9 November een dodenherden king plaats vinden op het R. K. kerkhof „St. Barbara". Aan deze herdenking he men telkenjare ook niet bij de K.A.B. aangeslotenen deel. De deelnemers ko men om drie uur in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara bijeen en zullen eerst de vespers zingen Na een predica te worden de overleden leden der K.A.B. herdacht. Vervolgens begeeft men zich naar het kerkhof, waar in twee groepen, volgens aanwijzing van de regelings commissie, biddend zal worden rondge trokken. Gisteravond bood de Haarlemse Espe rantisten Vereniging aan leden, donateurs en belangstellenden een Noorse avond aan. Er werden enige films vertoond, terwijl over de reis, het Congres en Noorwegen een en ander verteld werd door de heer E. de Wolf, reisleider van een groep van 50 Nederlandse Esperan tisten, die aan het Internationale Espe ranto Congres deelnamen. Op deze bijeenkomst straalde nog iets af van de internationale geest, die gedu rende het congres heerste De avond werd opgeluisterd door zang en piano spel van mej. Annie Schoen en met Noorse volkszang. een aparte encyclopaedie voor de /vrouw eigenlijk 'wel nodig, vraagt men zich af als men het respectabe le, aantrekkelijke nieuwe boekwerk, de „W.P. voor de Vrouw", een uitgave van Elsevier onder redactie van mevrouw C. A. H. Haitsma Muiiervan Beuse- kom, Amsterdam en dr. Rosa Delrue, Leuven, doorbladert. De vrouw kan iny- mers in de gewone encyclopaedie even goed terecht als de man, al zal ze daar wellicht xn het alfabetisch register bij „afwassen" wel niet leren dat syntheti sche zeep bij opdrogen geen aanslag na laat en men het tijdrovende afdrogen dus kan nalaten. Bn dat is het nu precies uit déze en cyclopaedie, vanuit haar eigen belang stellingssfeer samengesteld, leert ze niet alleen veel, maar haar belangstelling wordt bovendien gewekt voor duizend en één zaken, ook buiten de huiselijke sfeer, waarmee ze in dit boek wordt ge confronteerd. Want dit is niet zomaar een gezellig handboek voor de vrouw, het is een gedegen, serieus opgezette en cyclopaedie met alle allure van dien. En eigenlijk is Het nog méér omdat het is samengesteld met een grote bezieling en een nadrukkelijke wil om de vrouw van deze tijd te dwingen tot inzicht in en belangstelling voor allerlei waar zij, noch in haar huis, noch in de wijde we- teld langs mag leven. Dat komt tot uiting niet alleen bij de eigenlijke verklaring der trefwoorden, maar ook en vooral in het compendium van 200 bladzijden dat aan het woord en personenregister voorafgaat en waardoor dit boek in zekere zin zijn gestalte krijgt. „Wat zegt de Bijbel van de rechten en plichten van de vrouw wat zeggen de Verenigde Naties daar- over, wat zegt de Paus." Daarmee opent deze lijvige vraagbaak, die on middellijk daarna de vrouw onder de schijnwerper zet der psychologische uitspraken over haar persoon. Er ko men dan ook wel weer allerlei lichte, huisvrouwelijke onderwerpen aan de orde als vlekkenlijst, keukenuitrusting, keurmerken, tafelmanieren, zaaibloe men, buitenlandse recepten,, enz. maar al bladerend stuit men dan ineens op een suggestief beeldstatistiekje van de vrouwenarbeid in de laatste halve eeuw of op een alleraardigste illustra tieve uitbeelding van de wijziging der huisvrouwelijke verantwoordelijkheid sinds de oudheid. Op het gebied van wat de vrouw kan en wil en heeft bereikt in deze tijd, is er zoveel wetenswaardigs op consciën tieuze wijze verwerkt in dit boek, dat het opsommen der verschillende onder delen even ondoenlijk zou zijn als het tellen van de ledematen van een dui zendpoot. En onder „de" vrouw valt dan zowel de huisvrouw als de werkende vrouw als de vrouw die aan de weg timmert. Nel Haitsma Muiier die de grote sti mulans is geweest, is bijgestaan door een staf van bijna honderd deskundigen van alle gezindten die hebben mee gewerkt op het gebied van huishouden en .planten, van zuigelingenverzorging en mode, van maatschappelijk werk en opvoeding, van voedingsleer en kunst, van vrouwenarbeid en handwerk, van binnenhuisarchitectuur en gezondheids zorg en nog veel meer. In deze uitgave die voor iedereen, van welke wereldbe schouwing ook, aanvaardbaar wil zijn, heeft mevrouw Ko Luyckx-Sleijfer, een der vijf redactieleden, waar nodig, de toelichting en het katholieke inzicht in bepaalde kwesies gegeven. Dit instruc tieve boek waarin men eindeloos kan grasduinen en waarin ondanks de gecom primeerde vorm heel veel leerrijks staat, is aller-plezierigst géüllustreerd, zowel met tekeningen (waarvan de illustraties die op de eigentijdse mode betrekking hebben de minst gelukkige zijn) en met zorg vuldig gekozen, recente foto's. Wanneer men echter een enkele opmerking zou willen maken en natuurlijk zijn die te maken bjj een zo veelzijdig object, dan betreft die de willekeurige volgorde der onderwerpen in het compendium, vooral aan het begin. Ook rijst vanzelf de vraag, waarom het ene onderwerp wél, of zo uitvoerig werd behandeld, en het andere niet. Bij voorbeeld is een in een vrouwenencyclopaedie belangrijk on derwerp als „Sieraden", zeer oppervlak kig, bijna onbenullig afgedaan, terwijl aan „Zuigelingenzorg" overmatig veel aandacht is besteed. Hoewel men over dat laatste veel minder dan over het eerste uit een encyclopaedie zijn wijs- held zal putten. Per slot moet een ency clopaedie een zeker evenwicht bewaren tussen de verschillende onderwerpen. Wat dat betreft zijn o.i. de zaken die tot de mysteries van het leven behoren, met minder reserve behandeld dan men in een naslagwerk dat in de huiskamer- kast pleegt te staan, zou verwachten. En wanneer wij een onjuistheid, waar ons oog toevallig op viel, mogen rechtzetten, dan wijzen wij er op, (pag. 378) bij „Bir- gitta van Zweden", dat de oude orde der Birgittinessen niet is uitgestorven, maar dat er nog vier kloosters van bestaan waar van ons land de eer heeft er twee te bezitten, namelijk in Uden en in Weert. Vanzelfsprekend wordt overigens in dit boekwerk, naast historische grote vrou wenfiguren, de nodige aandacht besteed aan onze eigentijdse vrouwen die van zich doen spreken. Van deze Beneluxe-uitgave, die een grote lezerskring verdient, omdat zij iets substantieels biedt en in deze samen gestelde vorm een novum is, ziet men, na dit eerste deel (A tot G), graag het vervolg tegemoet. A. Bgl. De firma Muys, die reeds 65 jaar in Haarlem een bekende naam heeft, opende vandaag een geheel verbouwde en gemoderniseerde zaak. Licht is een van de opvallendste eigenschappen, die de nieuwe zaak kenmerKen, terwijl het interieur van de winkel een metamor phose heeft ondergaan. Aparte vakken, waarin de voorraden liggen opgeslagen, maken het de koper gemakkelijk; ruime en moderne étalages nodigen als het ware uit door de deur, die geheel in glas is ingebouwd, naar binnen ta gaan. De architect C. Brakel en de aan nemer W. J. de Keyzer hebben er iets schoons van gemaakt. De plannen voor deze verbouwing zijn in grote trekken van de heer Muys. die enkéle jaren ge leden is overleden. Tegelijkertijd viert de woninginrichting Van Duivenboden haar 25-jarig zakenjubileum. In de aan kondiging staat vermeld: „Met grote dankbaarheid vervuld jegens God....". En dit heeft ons getroffen. Want tegen woordig komt een dergelijke openhar tige mededeling weinig of niet meer voor. De heer Van Duivenboden, die 25 jaar geleden met een fiets en een mand begonnen Is, heeft door hard werken een grote zaak opgebouwd- Van het personeel heeft hij een neonverlichting rond de contouren van het pand cadeau gekregen. fn Juni van dit jaar werd de inen ting tegen diphtherie tijdelijk stop ge zet. Naar de directeur van de Gemeen telijke Geneeskundige en Gezondheids dienst, dr. W. B. Smit, thans mededeelt, zal er met ingang van 8 November weer gelegenheid zijn, zich gratis tegen üiphtherie te laten inenten, en wel: In het gebouw van de G.G. en G.D., Nieuwe Gracht 124, alhier, elke Zater dagmorgen van 10-11 uur; In het gebouw van de G.G. en G.D., afd. Haarlem-Noord, Jan Gijzenkade 254, alhier, elke Vrijdagmiddag van 2.30-3.30 uur. Ook op de scholen zullen de normale diphtherie-inentingen nog deze maand hervat worden, terwijl tevens de ge legenheid weer aanwezig zal zijn, de bij de Consultatiebureaux voor Zuige lingen ingeschreven staande baby's, al daar te doen inenten. Gisteravond omstreeks kwart voor elf bad op dé Wagenweg hoek Spanjaards laan een aanrijding plaats tussen een motorrijder en een wielrijdster. De 24- jarige wielrijdster H. v. S. uit Haarlem wilde vanaf de Wagenweg de Span jaardslaan inslaan. Zij lette hierbij niet voldoende op het haar achteropkomend verkeer, zodat de motorrijder een aan rijding niet meer kon voorkomen. De motorrijder kreeg een schaafwond en de wielrijdster liep hierbij een wonde op aan het achterhoofd. Per ziekenauto werd zij naar het Diaconessenziekenhuis vervoerd. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen voor de voorwaarden voor het verkrijgen van subsidie voor de op leiding van gezinsverzorgsters te wijzi gen. Uit de provinciale kas zal een sub sidie van ten hoogste f 200 toegestaan worden in de kosten van de opleiding van elke volledig opgeleide gezinsver zorgster, die zich heeft verbonden om na het theoretisch examen in dienst van een vereniging of instelling, welke zich bezig houdt met gezinsverzorging, gedurende tenminste twee achtereenvolgende jaren in Noord-Holland op dit terrein arbeid te verrichten. Ten aanzien van het verlenen van sub sidie aan de Noord-Hollandse vereniging tot bestrijding van de tuberculose wordt het volgende voorgesteld. Voor het jaar 1953 een bedrag van ten hoogste t 40.000 als aandeel in de kosten der vereniging en voor bijzondere doeleinden, speciaal de consultatie-bureaux. In de gisteravond in Brinkman ge houden jaarvergadering van de coöpe ratieve verbruiksvereniging „Haarlem" werd het jaarverslag door de ledenraad goedgekeurd en werd de overschotuit kering op het verbruik van kruideniers waren vastgesteld op 4 pet. Zoals reeds eerder is gepubliceerd, laat de exploita tie van de broodbakkerij geen uitkering toe, omdat tegen kostprijs wordt gele verd. De aftredende bestuursleden, de he ren J. W. Berendonk, D. Klay en P. Mooyman werden herkozen terwijl in de plaats van de aftredende commissa ris, de heer C. Spierdijk, die op grond van de statuten niet herkozen kon wor den, werd benoemd de heer A. W. H. Tasseron. Op voorstel van enige leden raadsleden werd een propaganda- en ontwikkelingscommissie ingesteld. Vrijdag 7 November Hoog water: 6.57 u. en 19.16 u. Laag water: 2.30 u. en 14.47 u. Zaterdag 8 November Hoog water: 7.43 li. en 20.02 u. Laag water: 3.10 u. en 15.32 u. i Op een paadje tussen de Van Dalen laan en de Kerklaan te Santpoort is de 5-jarige N. M. door eeïi vrachtauto aangereden. De chauffeur wilde de wa gen achteruit zetten, waarbij het jonge tje ofwel juist achter de wagen om liep, dan wel er op geklommen was. Toen de bestuurder een gil hoorde, remde hij direct, waarmee hij voor kwam, dat de jongen door het achter wiel overreden werd. Nu zat hij alleen klem tussen achterwiel en de grond. Dokter Mansholt verleende de eerste hulp en achtte opname in het St. An- tonius-ziekhuis in IJmuiden-O. nood zakelijk. De jongen heeft echter niets gebroken en er is geen direct levens- Op de dezer dagen in Domi te Over veen gehouden vergadering van de af* deling Overveen der Katholieke Volks partij werd onder andere een nieuw bestuur gekozen en werden de afge vaardigden der afdeling benoemd naaf de Kringvergadering en Statenkring. Het nieuwe bestuur is thans als volg* samengesteld. Met bijna algemene stem men werd tot voorzitter gekozen de heer F. K. J. Fijen, terwijl voorts een bestuurszetel kregen toegewezen de he ren H. A. Benda, H. P. A. Fijen, C. P. van Galen, H. P. van der Mey, E. V. 3. A. M. Mutsaerts en J. A. A. van Over- beek. Van genoemde heren zal de eerste het secretariaat op zich nemen, terwijl laatstgenoemde als penningmeester op treedt. Als afgevaardigden naar Kringverga dering en Statenkring werden gekozen de heren C. P. van Galen met als plaats vervanger de heer H. Fijen. De schei dende voorzitter, drs. A. J. M. van Pam pus, werd dank gebracht voor het vele werk door hem ten bate der afdeling Overveen der K.V.P. verricht. De een week geleden bij een inbraak in de St. Antoniusschool te Aerdenhout ontvreemde goederen (radiotoestel, gra- mofoon enz.) zijn Donderdagmorgen terugge#>nden. In de tuin van het huis van Baron van Dedem waren deze goe deren onder bladeren verstopt en zij kwamen te voorschijn toen een tuinman deze tuin aan het harken was. De „Holtic". personeelsvereniging van de N.V. Holland-Nautic Haarlem, open de gisteravond het winterprogramma met een ontspanningsavond voor de per soneelsleden in gebouw St. Bavo, waar aan de heer P. J. Laus, hoofdinspecteur van de Haagse recherche zijn medewer king verleende, met een causerie over zijn ervaringen gedurende de ruim 30- jarige loopbaan bij de recherche. Verdere medewerking verleende het Haarlems Mandoline Ensemble o.l.v. George Blok, dat o.a. een gedeelte van de operette „Doornroosje" ten gehore gaf. De twee zingende dwazen Dippie en Doppig hadden al heel spoedig de zaal in hun ban door komische zang nummers. Bert Kwant trad als imita tor op met enkele geslaagde imitaties. De dansmuziek tot 2 uur werd verzorgd door de „Syncopaters" o.l.v. Bert Poel geest, die tevens de balleiding had. Donderdagmiddag viel de 6-jarige G. spelenderwijze in tiet water bij de kleine brug van de kolktfi üs. Onder de spelen de kinderen bevond zich ook de 11-jarige Rienus van Es Door zich krachtig vast te houden, boven het water hangend, wist Rienus de kleine G. boven het wa teroppervlak te houden. Op het hulpge roep schoot de dichtbijwonende mevr. Spierenburg toe, sprong in het water en wist al zwemmende de drenkeling op het droge te brengen. De inmiddels geroepen dokter constateerde, dat het knaapje geen nadelige gevolgen had opgelopen. ONDERTROUWD: M. H. Andrèe Wiltens en J. F. Saarberg; J. W. Ge- leijnse en G. L. Rothert; A. de Wit en M. A. Lautenslager; G. H. L. Schouten en W. J. Voors. GETROUWD: H. van Oene en H. J- Staats; G. J. de Pau en W. M. Beuk; P. J. Schelvis en C. J. van der Aar. GEBOREN: M. A. Rhee en A. 3. Hooijmans, z; J. H. P. E. Mijnssen en H. G. C. Gelinck, d; W. Reddeker en W. M. Wesseling, d; J. L. M. Reukers en L. M. V. Kimman, d; G. W. van Kesteren en A. de Jonge, z; W. A. Touw en Th. I. Houben, z; J. Zijta en G. van Wieringen, z; H. M. J. Breuer en J. M. v. d. Aar, z. OVERLEDEN; R. Gottschalk—Lob- stein, 78 jaren; wed. C. M. Weijers-— Ldeedr, 83 jaren; D. Gantvoort, 79 ja ren; G. J. Pasteuning, 66 jaren: G. van Bakel, 75 jaren; J. HakvoortKwak, 76 Jaren. Speciaal aand. Unilever gaven een reactie te zien, doch het koersverlies is per sal do tot ca. 2 pet. beperkt gebleven. Aand. Kon. Olie moesten eveneens enig terrein prijsgeven en sloten ca. 1 pet. beneden Woensdag. Aand. Philips hielden zich goed en had den per saldo ca. 1 pet. aan de vorige koers kunnen toevoegen. Bij AKU, gin» het gisteren behaalde avance van ca. 3 pet- vandaag zo goed als geheel verloren. (Niet-oMlciöie 31/4 Nederl 1948 8*4 pCt Neo 195C 3-3*t Nederland 1947 8 Ned 82-84 hel -tac Lnscnr Cïrthk 48 3 pCt Ned Handel Mt1 eert A.K.U Van Berkels Patent Jalve-DeLft eert van Gelder Kon Hoogovens eert. Umlevei eert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam Rubber Hull Amerika U1n Kon N Stoomb MIJ Neo Scheepv Unie H V.A Dell MU eert 92*4-1* koers i Vorig Opening slot 7/U 91*4 92 92*4 93 A 9218 141*4 148*4 94% 113*4 141*4 150*4 171*4 198 151*4 30974 310*41 73*4 143 133*4 -Lr 122 V* 12}// 84*4 83*4"®*'" 62*4 - 171*4-* 150*4-1 10*411» 5/U Anaconda Copper 40*4 Bethlehem Stee) 48*4* 'hryslei Corp 85 general Electric 63*4 General Motore 61*4 Hudson Motors 16*4 Kennecott Copper 73 Montgomery Ward 60*4 North American Can 22*4 Kadio Corp 27 HcpuhUc Steel 39*4 Shell Oh 70 Southern Pacific 41*4 Southern Railway 68*4 ridewatei 20*4 CJ.S Steel 38% 6/U 3 9* 48*4 83*4 66 62*4 16 73*4 60*4 22*4 27 39*4 70*4 42'/* 71*4 20*4 38*4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2