Chaplin's „LIMELIGHT" Melodrama van een fascinerend man Nobelprijzen toegekend 1 Bescherming Bevolking Noordholland Verdeling gemeenten werving vrijwilligers in Januari in Melk- en zuivelbeleid onder de de loupe G. M. ©OUD IV.V. Zo af en toe moet er eens een nieuw japonnetje bij komen Zwakheid en charme Natuurkunde voor twee Amerikanen Tijdschriftenvrij van Omzetbelasting Eisen tegen mannen achter de schermen Vrijheid van bestemming moet eind April 1953 een feit zijn Een zaak. die ons allen aangaat fdtêkfA* i vrouwelijke krachten Vakgroep veehouders van de L.T.B. Vogelpiek overtreding Loterijwet? is enorm! de moderne talenstudie-methode voor FRANS, DUITS, ENGELS, SPAANS, ITALIAANS EN RUSSISCH SHOWROOM VOOR HAARLEM E.O. VANAF 8 NOVEMBER A.S. GEVESTIGD BIJ GROTE HOUTSTRAAT 108, TELEFOON 13046 PTT DMF NESTOR HULPMOTORRIJWIEL 3675 3475 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 PAGINA 1 Gelijkstelling met boeken „Eureka*" voor het Hof Zelfbescherming Een jdtêijvbn herencostuum 'passen komt in de practijk neer op een kopen. Zó goed zijn fymfm cosluums. 2 <Mïg van fil9 lot 165 TELEFOONDISTRICT HAARLEM ^y^antrtkkelijkt prijzen jf^eteri kwaliteiten fbarmante modellen Dit is het ABC van Het is niet onze schuld, dat wij na de eerste voorstellingen in de grote we reldsteden vol verwachting ons hart hebben horen kloppen, toen wij ons op maakten om de persvoorstelling van Chaplin's Limelight te gaan zien. De be richten, dat het hele publiek en critiek in Londen en Parijs aan de rand van de waanzin hebben vertoefd tijdens en midden in de waanzin na de voorstelling, Wezen overduidelijk op de ontwapenende kracht, die van de film uitgaat. Van de film? We geloven het niet. Maar van Charles Chaplin, die nog altijd een fascinerende persoonlijkheid is, en die van de filminstrumenten gebruik maakt om zich bWiten de Film om te manifesteren. Is dit een bezwaar? Breekt Chaplin niet door alle filmvormen heen? Ja t is een bezwaar en Chaplin breekt niet door alle filmvormen heen. Hij ne geert ze of kan ze niet aan. Daarom is de film ook geen meesterwerk ge worden, maar de nieuwste gelegen heid om Chaplin te zien. Ware hij in staat geweest de filmvorm te be heersen, hij zou van hetzelfde thema Toevalligerwijs en als het ware per ongeluk, op avontuur zijnde, in de filme- rij terecht gekomen, heeft Chaplin vrij spoedig een vorm gevonden, die de vorm van de tijd was en die voor hem en voor zijn publiek voldoende was om zijn figuur aanvaardbaar te maken. In zijn befaamde twee-acters Pay Day en Dog's Life overrompelt hij zijn toeschou wers met zijn zo gevoelige spanning tussen droefheid en vreugde, een span ning, die als vanzelf in zijn vormgeving overging, zoals de „slapstick comedies" Uit die dagen vrijwel stuk voor stuk met al hun vulgariteit overigens hun succes aan die vormgeving te dan ken hadden. Het was voor Chaplin dus de gewoonste zaak van de wereld, dat hij meegroeide met de ontwikkeling van de film en hij heeft dit dan ook volgehouden in zijn grotere films The Kid, Goldrush en vooral The Pilgrim. Zijn successen waren evenwel aanzien lijk groter dan die van zijn collega's, om dat hij zijn innemende persoonlijkheid op het witte doek zette en als een genia le clown tussen de lach en de traan wist staande te blijven. Dat kon hij, omdat de geluidsfilm er nog niet was, die an dere problemen zou scheppen, waarmede Chaplin nooit goed raad geweten heeft. Zijn haat tegen de geluidsfilm, jarenlang gevoed en tenslotte in machteloosheid opgegeven, heeft hij moeten laten varen, eerst met tegenzin en onder protest (Mo dern Times), later vol overgave (Dicta tor). Sindsdien is Chaplin niet meer Charlie, maar Charles Chaplin, die films maakt met Charlie in de hoofdrol. Char lie en Charles waren vroeger één; zij zijn nu duidelijk gescheiden. Intussen wil dit alles zeggen, dat de geluidsfilm Chaplin tegenstaat, niet uit artistieke overwegingen, maar uit een gevoel van onwennigheid. Zijn panto mime kon sindsdien nog slechts een in termezzo zijn in zijn latere films. De pantomime in Limelight (de scène met Buster Keaton) is dan ook verreweg de vermakelijkste van de film. Maar het 'S de clown Chaplin die aan de clown Grock doet denken. Filmhumor is het intussen niet. Die moet aan Chaplin voorbij gaan, omdat sinds lang de film hem slechts interesseert als een tafel van vermenigvuldiging voor zijn unieke vi suele grappen. Als een geniale clown weet hij precies, wanneer er gehuild moet worden en gelachen. Deze momen ten monteert hij niet in beelden, maar in taferelen, die juist kort genoeg du ren om niet vervelend te worden, maar die alle tezamen toch te veel van 't goe de worden en, aangezien het niet altijd lukt, de film te lang maken. Het ra helemaal niet gewaagd om beurten de sentimentaliteit te bespe len en hartstochtelijke werkelijkheid op te roepen, de droefheid te verdrij ven door de piasserij, die zelfs een wanhopig danseresje door haar tranen heen laat glimlachenzolang men beschikt over een medium, wiens ver schijnen op zichzelf reeds charmeert, die men bij traditie kent en van wie men voortdurend verrassingen moet verwachten. Voor de dialoog heeft Chaplin dit maal geen angst gehad. Als men dan toch de dialoog aanvaardt, dan maar zo roekeloos als de gemakzucht het wil! Dan maar volop levensfilosofie in de tekst, hoe banaal die ook moge zijn, zoals in Verdoux overigens reeds ontstellend het geval was. En dan maar de ene zinspeling na de andere op de tragiekvan Chaplin's leven zelf, een tragiek, die nauwelijks naam mag hebben en die in Lime light dan ook met niet geringe ijdel- heid en zelfgenoegzaamheid wordt uitgebuit. Hier volgt met. enkele woorden het verhaal. Het jonge en mislukte danse resje Terry heeft een poging tot zelf moord gedaan. De v.erlopen komiek Cal- vero vindt haar, redt haar het leven en geeft haar nieuwe levensdurf. Zij slaagt schitterend en als zij op haar hoogtepunt is en Calvero zijn allerlaat ste succesnummer heeft vertoond, sterft hij tijdens haar dans aan een hartaan val, waarmede dan een einde is geko men aan zijn tragiek, die bestaat in het niet kunnen of mogen aanvaarden van de liefde, die Terry hem beleden heeft. Het motief is zo oud alshet me lodrama en Chaplin doet weinig moeite dat versleten motief te overspelen. Hij hoeft het niet te doen, zou men kunnen Zeggen, zolang hij zelf meespeelt. Dat is de juiste en de trieste conclusie. Een andere figuur in zijn plaats en de film zou een mislukking zijn geworden, ook jn de commerciële zin van het woord. Nu blijft er dan altijd nog Chaplin met zijn doen en laten, Chaplin alléén, staande buiten de Film. Charley Chaplin en Claire Bloom in „Limelight". een film van formaat hebben gemaakt, Maar dan had hij ook tal van tafere len moeten opofferen, met name de volstrekt overbodige en sentimentele scène van Columbine's dood, die een onbegrijpelijke vergissing moet ge noemd worden. En waar men de mo gelijkheid ziet tot een meesterwerk met de figuur van Charlie als middel punt, moet men betreuren, dat men die figuur te zien en te horen krijgt in een melodrama, dat buiten die fi guur kracht noch leven bezit. Men gaat dus naar Limelight om Charles Chaplin, om wat er over is van Charlie en dat is altijd nog zoveel, dat iedere liefhebber hem weer zal willen zien. En ook de volgende maal. Men moet het dan ook niet verzuimen. Dbg. Advertentie Hartelijk toegejuicht door het publiek en de voor de bioscoop samengestroomde nieuwsgierigen, verlaat H. M. de Koningin het Amsterdamse Tuschinski-theater na de gala-première van Chaplin's „Limelight". De baten van deze avond komen ten goede aan het Prins Bernhard-fonds. Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O., K. en W., F. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, J. 'G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Nevile Butler, ambassadeur van Engeland, verscheidene gezanten en consids, o m. van Chili, Brazilië, Peru, Uruguay en Venezuela, de heer B. C. Franke, wethouder waarnemend burgemeester van Amsterdam, en prof. mr. R. P. Cleveringa. woonden o.a. de voorstelling bij. Twee jonge Amerikaanse geleerden hebben de Nobelprijs voor physica ge kregen voor het ontwikkelen van een nieuwe methode om magnetische velden in atoomkernen te meten. De winnaars zijn de 47-jarige dr. Felix Bloch, van de universiteit van Stanford in Californië en de 40-jarige dr. Edward Mills Purcell De prijs van ruim 125.000 gulden zal gelijkelijk verdeeld worden. Zij hebben het aantal Britten die de Nobelprijs voof- scheikunde gekregen hebben op negen gebracht en bevinden zich onder de jongste winnaars. De Nobelcommissie noemde hun me thode „een van de meest verbazingwek kende vorderingen van de moderne wetenschap". De methode is bruikbaar in alle tak- van de universiteit van Harvard, die 1 De methode is bri j-.juken der scheikunde en heeft het grote tijdens de tweede wereldoorlog bügedra gen heeft tot de ontwikkeling van de radar. De beide geleerden hebben bij de ontwikkeling van de methode de z.g. kerninductie-methode onafhankelijk van elkaar gewerkt. Dr. Bloch is geboren in Zwitserland. Hij werd in 1936 professor in de theo retische physica 'aan de universiteit van Stanford. Hij is assistent geweest van de beroemde Deense atoomgeleerde Niels Bohr, die in 1922 de Nobelprijs won voor zijn pionierswerk met betrekking tot de structuur der atomen. Dr. Purcell is geboren in Taylorville. Illinois. Hij is sinds 1949 als professor in de physica verbonden aan de univer siteit van Harvard. De nieuwe methode geeft een duizend maal grotere precisie dan tot dusverre mogelijk was bij metingen, welke van fundamenteel belang zijn voor de studie van de bouw van atoomkernen. Zij stelt de atoomgeleerden in staat belangrijke eigenschappen van atoomkernen door middel van radiogolven te achterhalen. Gegevens van deze aard zijn van fun damenteel belang voor het begrip over de opbouw van de materie. Acht jaar geleden is aan een andere eminente Amerikaanse geleerde Isidor Isaac Rabi de Nobelprijs toegekend voor zijn ontdekking van een soortgelijke methode voor atoommetingen. Wat pre cisie betreft was deze methode echter ongeveer duizend maal minder nauw keurig dan de nieuwe techniek. Bloch en Purcell vonden hun methode op precies dezelfde tijd en onafhanke lijk van elkaar. Een voordeel van de nieuwe methode is nog, dat de instrumenten, die er voor nodig zijn, betrekkelijk eenvoudig zijn. Ter illustratie van de practische bruikbaarheid van de methode kan die nen, dat zij het mogelijk maakt alle atomen en isotopen in een suikerklontje op te sporen en te analyseren zonder do aard van de suiker te veranderen. Twee eminente jonge Britse bioche mici hebben gezamenlijk de Nobelprijs 1952 voor scheikunde gewonnen voor hun ontdekking op het gebied van de chromatografie van een vernuftige me thode om chemische verbindingen te scheiden. De winnaars zijn dr. Archer Martin, 42 jaar, van het nationale instituut voor medisch onderzoek in Londen en dr. Richard Synge, 38 jaar, van het Roward research institute, Aberdeen. voordeel dat niet meer dan één druppèl nodig is voor de analyse van zelfs zo samengestelde stoffen als de proteïnen. De minister van Financiën heeft bt) Nota. van Wijziging voorgesteld de leve ring van tijdschriften in de kleinhandel van omzetbelasting vry te stellen. Uit gevers, die rechtstreeks aan het publiek leveren, zullen overeenkomstig het voor stel ook niet meer dan vier procent om zetbelasting zjjn verschuldigd. Bij In voer ten behoeve van particulieren zal alsdan de heffing eveneens vier procent bedragen. Woensdagmiddag zijn voor het Am sterdamse gerechtshof de zake behan deld tegen drie z.g. technische spellei ders van de speelciub „Eureka", de 50- jarige koopman F. B., de 36-jarige koop- mar A. J. F. en de 59-jarige fabrikant G. W. T. V., allen uit Amsterdam. In zijn requisitoir zeide mr. Bakho ven, dat hij deze verdachten veel be langrijker acht dan de croupiers. Hij achtte bewezen het deelnemen aan een vereniging, die opzettelijk als bedrijf het hazardspel uitoefent en eiste tegen deze verdachten één maand voorwaar delijke gevangenisstraf met eer proef tijd van drie jaar en een geldboete van f 1.000, eventueel te vervangen door twee maanden hechtenis- °p„ Jaarvergadering van de vak groep-veehouders van de L.T.B., die gisteren in Haarlem werd gehouden, vormde het melk- en zuivelbeleid uiteg aird een van de belangrijkste pun- ten van bespreking. Nadat de voorzit ter. de heer M P. van der Wevden. deze kwestie reeds ondei d< loupe had genomen tijdens zijn openingsrede, kwamen ongeveer vijftien voorstellen daa-omtrent ter tafel, die tenslotte tot een bepaald thema konden worden te ruggeleid. Alles draaide toch enerzijds rond het melkprijsbeleid 1952/1953, an derzijds rond de bestemmingsvrijheid in het consumptiemelkgebied. Uitgaande van de kostprijsberekenin gen van het L.E.I. heeft de Stichting voor de -landbouw de gewogen gemid delde landelijke kostprijs -van de melk voor het jaar November 1952—1953 be rekend op f 18.50 per 100 kgomelk met een vetgehalte van 3,5 pet. Deze kost prijs als uitgangspunt nemend kan het eia als volgt worden geformuleerd: een minimum-garantieprijs voor alle geproduceerde melk ter hoogte van 18 50 plus f 1.85 is f 20.35 per 100 kg. met melk van 3.5 pet. Een verreken- prijs van de voor consumptie te be stemmen melk ter hoogte van f 18-50 plus f 3.70 is f 22.20 per 100 kg. met 3,5 pet. vet en vaststelling van het tijd stip, waarop de vrijheid van bestem ming en prijsvorming zal worden door gevoerd. De Stichting voor de Land bouw staat hierbij op het standpunt, dat deze vrijheid uiterlijk eind April 1953 geëffectueerd dient Ie worden- De besprekingen gingen spoedig in de richting van het Zuivelfonds en er gingen zelfs stemmen op om dat fonds maar te later, verdwijnen. De heer Roe- leveld zette echter uiteen, dat men on der de huidige omstandigheden niet buiten het fonds kan. Het doel van het Zuivelfonds is immers: enerzijds het exportverlies op te vangen, anderzijds de consumptieprijs op te trekken. Wan neer het Zuivelfonds van de baan zou zijn, dan zou de straatprljs van de melk met 9 ct. per liter stijgen. Het loonbe- leïd van de regering maakt dat nu een maal onmogelijk. Deze spreker ver klaarde voorts, dat de vrije bestemming van de melk op haar vroegst in April een feit kan worden, omdat tot die da tum verschillende melkcontracten nog lopen. De controverse tussen het C-M.C. en het M.I.V. kon feitelijk spoedig worden afgedaan, omdat de voorzitter naar veler mening terecht vaststelde, dat de vergadering niet els verdedigster van C-M.C. hoefde op te treden. Overigens was men het er over eens, dat het C.M.C. van onschatbare waarde ls. In het Provinciehuis te Haarlem hebben de leidende figuren van de Dienst „Be scherming Bevolking" in Noord-Holland aan vertegenwoordigers van de pers een en ander verteld over de stand van zaken van de opbouw in de provincie, Amster dam niet meegerekend. De voorzitter, jhr. mr. J. W. Röell, chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin, wees er in zijn inleidend woord op, dat het hier om een zuiver burger lijke organisatie gaat, waar dan ook de minister van Binnenlandse Zaken en niet diens ambtgenoot van Oorlog voor verantwoordelijk ls. De geest, van waaruit ge handeld wordt, is nauw verwant aan die, welke iedere organisatie, die mens lievend hulpbetoon als haar doelstelling heeft, van oudsher bezielde. De hoogste burgerlijke gezagdragers in de gemeente komt de topleiding der bestrijding van rampen in hun ambtsgebied toe. Spreker zette de organisatie van de landelijke dienst uiteen wij hebben daarover reeds uitvoeriger gemeld en stelde vast. dat in het begin van 1953 ongeveer 200,000 vrijwilligers gevonden moeten worden. Indien men daarbij bedenkt, dat op grote groepen van de bevolking (dienst plichtigen. werknemers in de vitale be drijven! geen beroep zal kunnen wor den gedaan, dan is het duidelijk, dat ditvraagstuk grenzen stelt. De provin cies Noord- en Zuidholland en Utrecht worden in dit geval als één gewest be schouwd onder één commandant, die verantwoording verschuldigd is aan de drie Commissarissen der Koningin de burgerlijke gezagdragers. Er zal een gezamenlijke brandweer moeten kun nen optreden, zij het dat daarbij dp grootst mogelijke tact gehanteerd zal worden. De provincie moet beschouwd worden als de advocaat van de ge meenten en kringen. De verdeling van' het ene bovenge noemde gewest is als volgt: A-gemeen- ten zijn Amsterdam. Haarlem, Den Hel der en Hilversum en de tot een zoge naamde A-kring verenigde gemeenten Velsen, Beverwijk en de Zaan. Het overige B-gebied is in acht krin gen verdeeld. Wat ons rayon buiten Haarlem betreft zien wij het volgende beeld: kring Alkmaar o.a. Castricum, Heemskerk en Uitgeest: kring Haarlem mermeer met Aalsmeer Bennebroek, Bloemendaal. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Heemstede. Nieuwer Amstel Uithoorn en Zandvoort Hoe de organisatie in de stad Haar lem gedacht is hebben wij onlang' nauwkeurig weergegeven. Zowel de brandweer, de opruim- en reddingsdienst, de geneeskundige dienst, de politie als de sociale verzorging zullen daar ge organiseerd worden. In een B-kring is het hoogste orgaan de kringraad, gevormd door de samen werkende burgemeesters. In elke kring is een door de kringraad benoemd en aan hem verantwoording schuldig kringhoofd bescherming bevolking (K H.B.B.). Deze is in de gehele kring be last met de voorbereiding en uitvoering van de organisatie. Hij wordt bijge staan door kringcommandanten van de verschillende diensten. Behalve de po litie zijn de diensten vrijwel geheel door vrijwilligers bezet, die na oproep dienst doen. In de gehele provincie zullen 28 geneeskundige teams en 28 reddingsteams worden opgericht. Wat de brandweer betreft gaat men uit van de gedachte, dat het geza menlijk potentieel van de kring, zo als dit behoort te zijn in vredestijd, bij goede organisatie ook voldoende zal zijn voor het bestrijden van de ram pen. welke in een B-gebied in oor logstijd te verwachten zijn Het be hoeft niet te worden verheeld, dat ook in onze provincie in sommige gevallen de plaatselijke Overheid bij haar brandweerheleid wel eens te zui nig is geweest. Op medisch gebied en wat de opruim- en reddingsdienst be treft, voorziet de Overheid reeds in de vorming van geoefende en uitge ruste hulpcolonnes. Om U een indruk te geven van de omvang van de in de B-gebieden te vormen groepen diene, dat een opruim en reddingsploeg zal bestaan uit: 1 redder-ploegcommandant, 1 reder-chauf feur. 1 redder-E.H.B.O.'er, 7 redders. Een mobiel geneeskundig team zal be staan uit: 1 arts-teamccmpnandant. 1 Inzake de melk-kwestie zelf konden de afgevaardigden accoord gaan met het prae-advies van het bestuur, dat wij hierboven in kort bestek hebben weer gegeven. Vanuit de afdelingen was ve der net voorstel gekomen om de distributie van veevoeder maar af te schaffen. De voor zitter wees er op, dat men in deze voorzichtig te werk diende te gaan, om dat de veevoeder-voorziening ten nauw ste samen! angt met het deviezenvraag- stuk. Rond het vraagstuk van de mond- en klauwzeer bleek er ook nogal het een en ander te doen te zijn. Daar was een voorstel om te ageren tegen het af slachten van een vee-stapel, wanneer deze ziekte zich op een boerderij zou voordoen Daarenboven wilde men de inenting verplichtend 'len. maar dan op kosten van de staat. Het bestuur verklaarde daarop, dat er bezwaarlijk geageerd kon worden tegen afslachting. zolang de ine ïting niet algemeen is doorgevoerd. Wel moest er onderscheid gemaakt kunnen worden tussen ingeente en niet-ingeënte dieren. Onjuist achtte men het om de kosten door de overheid te late dragen. De voorzitter gaf nog een nadere ver klaring en verzekerde, dat het aantal gevallen, waarin een veestapel werd afgeslacht, zeer beperkt is. In sommige gevallen is er helaas niet aan te ontko men in verband met de export van agrarische artikelen naar net buiten land. Het blijft overigens moeiliik de inen ting verplicht te stellen, omdat een be paalde bevolkingsgroep ernstige reli gieuze bezwaren heeft. De Rotterdamse rechtbank behandelde Donderdag in hoger beroep de zaak te gen de 45-jarige kermisexploitant D. B„ die ervan verdacht werd de Loterijwet te hebben overtreden. Hij exploiteerde een zg. Vogelpiek. De kantonrechter had de exploitant van rechtsvervolging ontslagen, en daar op was de ambtenaar O.M. in hoger be roep gegaan. De getuige-deskundige, een hoofdin specteur van gemeentepolitie, meende, dat er geen sprake is van spel. doch van loterij. De officier van Justitie eiste een geld boete van vijftig cent of een dag hech tenis. Uitspraak 20 November. verpleger (ster). 1 chauffeur. 6 E.H.B.O- ers. Vier van zulke teams zijn gelijk aan één M.G.G., zoals deze in de A-gèbieden worden gevormd. Een belangrijk onderdeel der orga nisatie is de verbindingsdienst. De B.B. zal voor de verbinding van de onder scheidene commandoposten gebruikma ken van extra-telefoonlijnen, eigen te lefoonlijnen. kortegolf radioverbinding mobilifoon). radiotelegrafie en telex. Dit is in grote trekken wat thans in deze provincie, wat de overheidsorgani satie betreft, geschiedt om een rampen bestrijding mogelijk te maken. Volgens deze richtlijnen stellen de A- eemeenten en -kringen en B-gebieden hun beschermingsplannen op. welke thans bijna gereed zijn. De burgers zullen ook iets moeten doen uit eigener beweging. Immers de burgerij zelve zal betrokken worden bij bet tot stand komen der uitrusting in de laagste trede van de bescher mingsorganisatie: de georganiseerde zelfbescherming en dat zijn de blokploc- gen. In het algemeen wordt per 1000 in aaneengesloten bebouwing levende in woners een blokploeg gevormd van de navolgende samenstelling: 1 blokhoofd, 1 plv. blokhoofd. 4 E.H.B.O..'ers. 6 brandbestrijders. 6 redders. 2 man mel- dingspersoneel. In de A-gemeenten en enkele grote B-gemeenten worden 15 van deze blok ken verenigd tot een wijk. waartoe een wijkploeg behoort, bestaande uit: een permanente bezetting van 12 man. In de A-gemeenten zullen de blok- ploegleden hun kleding van Rijks wege ontvangen, aangezien het de bedoeling is. dat zij bij toerbeurt in de verschillende tot de dienst B.B. behorende diensten zullen worden opgenomen. De overige uitrusting der blokploe- gen zal niet van Rijkswege worden verstrekt. In de B-kringen zal de gehele uitrus ting der blokploegen buiten de finan ciering van Rijkswege vallen. De wijk- ploegen gelden als laagste onderdeel van de overheidsorganisatie. Hiervoor zal dus wel een vergoeding worden gege ven Wel zullen alle vrijwilligers, ook die behorende tot blokploegen tot wel ker oprichting Rijks Goedkeuring is ver eist. als noodwachters wordert be schouwd in de zin van de Wet op de Noodwachters. welke deze zomer van kracht is geworden. De promotor van de stichting be scherming Burgerlijke Bevolking" in de provincie, oud-burgemeester v Alphen. zei, dat er niet gepraat behoeft te worden over de vraag of deze dienst nodig of niet nodig zal zijn. De rege ring wenst de organisatie en als goede staatsburgers brengen wij haar tot stand. De Stichting is er voor het vormen van de opinie, de propaganda en de werving van vrijwilligers en zal zich niet bezig houden met de techniek Met het wer ven is gewacht, totdat de regering de sociale voorwaarden bekend zou heb ben gemaakt, hetgeen dezer dagen is te verwachten. De heer van Alphen wees er op. dat de burgemeester van een stad of dorp de vrijwilligers werft en dat de promotor met hem overlegt. De vrouw is een belangrijke figuur in deze orga nisatie en hij wees er in dit verband op hoe goed de U.V.V. in Haarlem werkt. Tenslotte wilde hii een beroep doen op degenen, die door de oorlogsjaren niet in dienst behoefden te treden en ook niet voor Steun Wettig Gezag voelen. Laten zij de overall aantrekken om bij de B.B. hun land te dienen - i, De propagandist Jan Goderie ver klapte. dat in een half jaar tijd reeds 2000 publicaties over het onderwerp in de Nederlandse pers geschied zijn. Daarbij moeten nog 18 radio-uitzen dingen gevoegd worden. Het grof pro- pagandageschut zal in werking ko men. wanneer de algehele werving gaat geschieden. Geen enkel reclame middel zal verwaarloosd worden: Af fiches, folders, advertenties, reizende tentoonstellingen en filmavonden. Met dankbaarheid werd geconstateerd, dat in Bameveld. het opleidingscentrum, enkele duizenden kernmensen zijn opgeleid. Wijk- en blokhoofden worden nu overal aangesteld en in Hilversum is het gehele kader al compleet. Hier en daar worden al oefeningen gehouden in teamwork, waarbij speciaal Haarlem mermeer genoemd moet worden. Het ls interessant van deze hoogst belangrijke dienst nader kennis te ne men. en w(j hopen met de promotor, dat in Januari, wanneer de werving van 200.000 vrijwilligers in het gehele land begint, de vereiste burgerzin ook in om rayon zal worden opgebracht. Hef gaa om allen van ons. ANEGANG HAARLEM A S SIM vraagt voor plaatsing als telefoniste. Leeftijd 17-25 jaar. VereisteDiploma M.U.L.O. of bewijs van overgang van 3e naar 4e klasse H.B.S. Sollicitaties schriftelijk aan de Directeur van het Telefoon- district, Ztjlstraat 44 te Haarlem. uitgevoerd met 48 cc JLO motor met ketting aandrijving. Door zeer bijzondere constructie van frame en Telescoop-voorvork werd een unieke weg- li'gging verkregen, gepaard aan 'n uiterst fraaie lijn. Dealer F. H. BARNHORN ZOON ORANJEBOOMSTRAAT 125—127 TELEF. 16645 HAARLEM FANTASIE met fi u wedgameri r»g, tn moderne kleuren. Maten 58 dm 46 TRAVERS in double-face, in diverse kleurschakeringen. Maten 38 t/m 46 Amsterdam - Kalverstraat 45-47 Eindhoven Utrecht Maastricht (WéBé)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7