Veranderingen aangekondigd in emigratiebeleid MEER GELD EN GOEDEREN VOOR EMIGRANTEN Ook vertrek van geschoolde vaklui sal bevorderd worden Zoon van Japanse keizer als kroonprins geïnstalleerd l J ENGELSE HULP NAAR WRAK VAN DE FAUSTUS ONDERWEG Trygve Lie treedt af Generaal Romulo genoemd als waarschijnlijke opvolger Inkomen zou met 25 pet. moeten stijgen Tussen neus en lippen Vakopleiding en herscholing De Prins ereburger van Quito Hilversummers stelen auto Guur weer met hagelbuien Traditie verbroken Tot hoofd en hart Meer dan tachtig procent der schepen kan de Nieuwe Waterweg in en uit w nuftftio uc/mycu om// weer Commissie middengroepen K. V.P. GROTER AANDACHT VOOR Z.-AMERIKA Voor uitstapje naar de hoofdstad BP* MH Mail Mau verplaatst haar activiteit „OM PERSOONLIJKE REDENEN" Treinbotsing op C.S. te Amsterdam „Nieuw Amsterdam" door rukwinden geplaagd DINSDAG 11 NOVEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25529 in een vandaag aan de Tweede Kamer aangeboden „Nota over de Emigratie" worden enkele vrij belangrijke veranderingen aangekondigd in het emigratiebeleid. Men is tot het inzicht ge komen, dat het, wil de emigratie op het thans bereikte peil ge handhaafd blijven, noodzakelijk zal zijn het vertrek naar de be- stemmingslanden te bevorderen, niet alleen van voor ons land misbare arbeidskrachten, doch ook van geschoolde vaklieden. Voorts krijgen emigranten grotere mogelijkheden voor het doen overkomen van geld en goederen. Ten derde wil men voor de continuïteit in de emigratie meer aandacht gaan schenken aan nieuwe gebieden, met name de Zuid-Amerikaanse landen. 4 4 1 1111 - Van Kenya naar Tanganyika Schade aan haringvloot ■nrj DAMESPANTALONS Beperkte schade Negen trossen gebroken BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 5998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 7. 7. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. wanneer hij niet gemist kan worden voor het productieproces. (Emigratie op eigen gelegenheid blijft ook in dit laatste geval uiteraard nog mogelijk). Dit voor wat de spreiding naar meer- en mindere vakbekwaamheid betreft. Voor wat de spreiding over verschillen de landen aangaat: men wil de voor lichting minder eenzijdig dan voorheen doen drijven op Canada en Australië; de Latijns-Amerikaanse landen, gebie den in de Pacific en Afrika komen voor een nader onderzoek in aanmer king. De tweede, door minister Suurhoff ondertekende, Emigratienota zet uiteen waarom een toenemende differentiatie in het emigratiebeleid gewenst is. De regeringen der ontvangende landen stre ven er bij de beoordeling van immi gratie-aanvragen steeds meer naar, dat de toe te laten vreemdeling verder gaat in het beroep, waarvoor hij zijn vak kennis meebrengt Teneinde adsoirant-emieranten, die in verband met hnn arbeidsverleden niet voor toelating in aanmerking ko men, bij te. staan, heeft de Regering besloten hun de gelegenheid te geven zich in een „emigrabel" beroep te be kwamen. Men wil per jaar enkele dui zenden adsoirant-emigranten, werkzaam in minder gundire streken of beroeoen in de gelegenheid steller, tot scholing, herscholing en omseholin". In het bij zonder wordt daarbij gedacht aan de in de meeste immigratielanden bestaan de behoefte aan agrarisch arbeiders, metaalbewerkers en bouwvakarbeiders. Voor stabilisatie en eventuele opvoe ring van de emigratie is nodig, zo zégt de Nota verder, dat mede door een goed subsidiebeleid de kwalitatieve samen stelling van de emigrantenstroom zo veel mogelijk in overeenstemming wordt gebracht met de plaatsingsmogelijkhe den, die de bestemmingslanden bieden. Geen land ter wereld is bereid uitslui tend categorieën van emigranten, welke in Nederland als ..misbaar" worden be schouwd, op te nemen, tenzij aan hun arbeidskracht behoefte bestaat. Er is wel bereidheid om de voor ons ..misbaren", die in deze landen door handenarbeid zich een toekomst kunnen verwerven, op te nemen ook al voorziet hun aanwezigheid niet in een urgente be hoefte mits Nederland maar tegelij kertijd de overkomst bevordert van an dere categorieën emigranten, wier werk kracht wèl in essentiële behoeften voor ziet. Het is van groot belang, dat bij het subsidiebeleid met deze omstandig heid rekening wordt gehouden: met alleen de voor ons „misbaren" moe ten gesteund worden in hun over- tochtskosten en wat dies meer zij, doch ook vertrekkende vakkrachten, die de markt in nieuwe landen „open" kunnen maken voor een bredere emi- grantenstroom. De Regering behoudt zich' echter het recht voor dit nieu we subsidiebeleid te wijzigen, wan neer zou blijken, dat tegenover drie „misbare" emigranten meer dan éèn „moeilijk misbare" zou komen te staan. Aangetekend wordt bij deze regeling, dat de bewindsman de behoefte aan be kwame vaklieden in ons eigen land zeer wel beseft, doch waar emigratie nu eenmaal noodzakelijk is i.v.m. onze snelle bevolkingsgroei, ziet hij de op lossing in krachtige bevordering van de vakopleiding voor -jongeren. Inmid dels kan voor het welslagen van net industrialisatiestreven de aanwezigheid van bepaalde hooggeschoolde arbeids krachten onontbeerlijk zijn. Er zal der halve geen subsidie voor emigratie worden verstrekt, wanneer komt vast te staan, dat de adspirant-emigrant vanwege zijn vakkennis onmisbaar is op de plaats, die hij in het productiepro ces inneemt. Deze regeling wordt nog nader uitgewerkt. De betekenis van dit deel der Emi gratienota is, dat tot dusverre men niet voor subsidie in aanmerking kwam, tenzij de omstandigheden van de adspi rant-emigrant daartoe aanleiding gaven, terwijl voortaan in principe een ieder onder de subsidiëring valt, behoudens Een ander punt, waar de Nota bij zondere aandacht aan schenkt, is het ter beschikking geven van meer mid delen aan de emigrant. Het is in de afgelopen jaren steeds weer gebleken, dat de Nederlandse emigrant onvol doende middelen ter beschikking staan. Menig emigrant verkeert vooral wan neer zijn gezin enige kleine kinderen telt, al te lang in de onmogelijkheid tot zelfstandige vestiging over te gaan. De emigranten, die in Nederland ver mogensbestanddelen achterlaten, zien hun ontplooiingsmogelijkheden be perkt of afgesneden. Behalve dat dit bij de reeds vertrokkenen een bittere stemming wekt jegens het geboorte land, wordt daardoor de bereidheid tot emigreren geremd bij hen, die enig bezit hebben, bijv. ambachtslieden, agrariërs en de middenstandsgroep. Bovendien is het niet beschikken over voldoende middelen vaak van beslis- Een 42 meter breed gat heeft de Faustus in de Noorderpier bij Hoek van Holland geslagen, toen het schip door de storm over de pier werd gejaagd. sende betekenis bij het huisvestings probleem. Nu de betalingsbalans zich in gunstige zin ontwikkeld heeft is onderzocht op welke wijze hierin verbetering zou kunnen worden gebracht. Kortgeleden is reeds een niet onaanzienlijke verruiming af gekondigd van de deviezenuïtvoerrege- Iing voor emigranten. Daarnaast wordt nu aangekondigd, dat de emigrant voor zijn vestiging maximaal 15.000.m geld mag doen overkomen. (Voor de dollargebieden 60 pet. van dit bedrag). Als alternatief wordt de mogelijkheid geschapen om goederen mits van Eu ropese origine uit Nederland te la ten overkomen tot een waarde van 15.000.plus een montagewoning tot een waarde van f 10.000.plus een jaarlijkse „transfer" van 100.tot ma ximaal 4000.dan wel een additio nele uitvoer van goederen ter waarde van laatstgenoemd bedrag. Deze rege ling zal gelden met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. Tijdens zijn verblijf aan Vera Cruz heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het Nederlandse schip „Eemdijk", dat in de haven lag. De zeelieden bereidden de Prins een enthousiast onthaal. Prins Bernhard is Maandag te Quito, dp hoofdstad van Ecuador, aangekomen De reis van Bogota naar Quito werd gemaakt met een K.L.M.-vliegtuig. Op het vliegveld van Quito werd de Prins met militaire eer ontvangen. Een orkest speelde het Wilhelmus en het volkslied van Ecuader. De gemeenteraad van Quito heeft de Prins benoemd tot ereburger van deze plaats. Een vijftal inwoners van Hilversum had zin om eens te gaan passagieren in Amsterdam. De leiding werd genomen door een 20-jarige zeeman, genaamd C. D„ die, zoals hij het uitdrukte, wel eens tussen vier wielen wenste te rijden. In Laren vond men een bestelwagen, een Renault, langs de weg geparkeerd, die door het vijftal werd meegenomen. De reis naar Amsterdam werd ondernomen en nadat men zich aldaar had vermaakt v;erd de terugtocht aanvaard. De be doeling was over Weesp te rijden, doch bij Diemen werd de verkeerde weg in geslagen. Een poes die over de weg vloog, bracht de heren in het nachte lijk uur geheel van streek, waardoor de auto in de sloot terecht kwam. waarbij een van de inzittenden verwondingen opliep. Het vijftal vond het op dit tijd stip niet raadzaam hulp in te roepen en liet de v/agen onbeheerd achter, waar hij des ochtends door de Diemer politie werd gevonden. De Hilversummers stap ten op naar Weesp, een stevige wande ling van twee uur, terwijl zij gezamen lijk hun gewonde makker dit traject hebben gedragen. Met de eerste trein werd van Weesp uit de thuisreis ge maakt. De gemeentepolitie van Laren die inmiddels een aangifte van auto diefstal had gekregen, maakte van een en ander proces-verbaal op. De auto behoorde toe aan een fabrikant in Soest. De daders bleken te zijn C. D„ L. G„ H. H. en B. H. v. d. B„ allen twintig jaar, en de 17-jarige C. G. B. Dit uit stapje zal voor de heren vermoedelijk geen aangename gevolgen hebben. (Van onze weerkundige medewerker) Tal van regen- en hagelbuien kwamen er gisteren en ook vandaag in ons land voor, vergezeld van sterke wind stoten. De eerste tien Novemberdagen hebben veel regen gebracht. Op tal van plaatsen is de normale November-hoe- veelheid nu al overschreden. Koude lucht, waarin de temperatuur niet hoger dan tot 6 a 7 gr. C. stijgt, stroomt over West-Europa. Ook morgen zullen hierin nog buien voorkomen, maar de wind neemt langzaam af. Boven de oceaan treffen wij nog enkele depressies aan, welke de kans op een weersverbetering nog klein houden. Het buiige weer met hagelbuien geeft het weer een guur herfstkarakter, dat ook de eerstvolgende dagen nog zal aanhouden. -ML.- ■■hhb Prins Akihito verschegn voor zijn vader in <je traditionele gewaden van een Japanse jongeling, met een kroontje °P het hoofd. Daarop schreed de opper kamerheer nader en verwisselde bet fro°ntje voor een kroon. De kroonprins rok zich vervolgens terug, om de ge- te v Van een man aan trekfcen. Bij v ruSkeer voor zijn vader ontving hij an de keizer het traditionele, bij zijn armgheid behorende zwaard. De re- a .lnS heeft medegedeeld, dat prins „Grote Orde van de Chry- 57"*5 "ee. Akihito de vn™ .p/'ëamsatie-commissie heeft onder hauri rcllap van de Fransman Rey- stelrt ln uxemburg een rapport opge- vvcrHf waarin het Parlement gevraagd - zes commissies in te stellen, n.l. eén voor voor gemeenschappelijke markt. Unancieel beheer, voor sociale za ken' V°°r buitenlandse en politieke za- bes(i„y00^ transport en voor algemeen tuur. De Duitser Victor Prensker is tot rapporteur benoemd. Het betreffen de rapport wordt tijdens de in Januari te houden vergadering van het Schu- nian-parlement ingediend. Voorts zal eer. voorstel worden ingediend om in technische kwesties en inzake de voor ziening in tijdelijke vacatures samen te verken met het secretariaat van de Raad van Europa. Deze vorm van sa menwerking vindt waarschijnlijk zijn oorsprong in het plan-Eden, volgens hetwelk de zes Schuman-landen zo nauw mogelijk met de overige in de Raad van Europa vertegenwoordigde landen dienen samen te werken, sant is verleend. God naar eigen goeddunken dienen, is zich zelf dienen Het schijnt, dat de Mau-Mauactiviteit van Kenya naar Tangayika verplaatst is. Tangayika ligt ten Zuiden van Kenya, De bevolking wordt er door middel van terreur gedwongen de eed 'van de Mau Mau af te leggen. De gouverneur van Tangayika. Sii Edward Twining heeft een desbetreffende verklaring afgelegd in de Wetgevende Vergadering van de kolonie. De Mau Mau oefent voorname lijk invloed uit op een groep geïmmi greerde Kikoejoe's, die in een Noorde lijke provincie van Tangayika wonen. Er zijn verschillende arrestaties ver richt en de overige Kikoejoe's zijn over de grens van Kenya gezet. Er is thans een wet in voorbereiding om meer con trole te kunnen uitoefenen op de Ki koejoe's, die Tangayika binnenkomen. TIBET. Duizenden arbeiders, sol daten en technici leggen een weg aan tussen Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad en Kangting, de hoofdstad van de Chi nese provincie Sikang. De aanleg van deze meer dan 1 000 km. lange weg zal de reistijd van 100 dagen op dit traject aanzienlijk bekorten. De twee z.g. „Coastal Salvage Vessels" van de Britse marine, „XJplifter" en „Succour", hebben Engeland verlaten, om assistentie te verlenen bü het ver wijderen van het wrak van de „Faustus" in de Nieuwe Waterweg. Ook de sleep boot „Restive" van de Britse admiraliteit is naar Hoek van Holland onderweg. Aan boord van dit schip bevindt zich een opruimingsploeg van de Britse marine. Nog twee bergingsvaartuigen zullen Engeland verlaten, doch het wachten is op beter weer, aangezien deze vaartuigen niet op eigen kracht naar ons land kunnen komen. In Hoek van Holland is aangekomen het hoofd van The Boomdefence and Marine Salvage Department, commander C. A. Black. Hij heeft reeds deelgenomen aan de voortgezette besprekingen, waar bij mede aanwezig waren de Nederland se commandant maritieme middelen en de stafofficier van de Mijnendienst. De Engelsen hebben hun opruimingswerk in Dover onderbroken, om de Rotter damse haven zo spoedig mogelijk te kunnen helpen. Het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg begint enigermate normaal te worden, omdat meer dan tachtig procent de Waterweg in en uit kan. Rond de plaats, waar het wrak ligt, is nu betonning aange bracht om de plaats aan te geven, waar men zo ver mogelijk vandaan dient te blijven. Peilingen hebben uitgewezen, dat er boven het hoog ste punt van het wrak slechts een meter water staat. Onder moeilijke omstandigheden (er woei weer een flinke bries) hebben de sleepboten „Hudson" en „Blankenburg' van L. Smit en Co's internationale sleep dienst Maandagavond de Poolse vracht boot „Mikolaj Rej" door de vaargeul bij de monding van de Nieuwe Waterweg naar binnen gebracht. Het Poolse schip had op zee roerschade opgelopen en \vas stuurloos. Het had om sleepbootassisten- tie verzocht. Het scheepvaartverkeer was door het binnenkomen van de sleep geruime tijd gestremd. Het succesvolle verloop van het binnenvaren van de sleep ontlokte bij de vele kijkers een hoeraatje. De „Maasdam" van de Holland-Ame- rika-Lijn, die Zondagmorgen in Vlissin- gen meerde, is Maandagavond uit deze plaats vertrokken naar Amerika. De zeshonderd passagiers voor de Maasdam werden uit Rotterdam aangevoerd. Een aantal kwam op eigen gelegenheid, maar verreweg het grootste gedeelte met een extra trein. De passencontrole en andere formaliteiten waren reeds in Rotterdam geschied. Onder geleide van douane beambten reed deze als het ware „ver zegelde" trein naar de „Maasdam". De Nederlandse loggervloot ligt op het ogenblik vlak bij de Engelse wal en in het Engelse Kanaal om daar jacht te maken op verse haring. Het slechte weer van de laatste dagen heeft echter zware schade aangericht aan het vistuig. Dientengevolge hebben enkele schepen nog slechts 30 a 40 netten over van de 200, waarmede ze zijn ver trokken. Ook de Poolse vloot, die onder de Engelse wal vist, heeft het zwaar te verduren. Tot ieders verrassing heeft de secretaris-generaal van de U.N.O. tijdens de gis teren gehouden plenaire zitting van de Algemene Vergadering der V.N. zijn ont slagname bekend gemaakt en de vergadering voorgesteld onmiddellijk over te gaan tot het kiezen van zijn opvolger. Slechts enkele personen wisten van Lie's plannen af. Lie deelde mee, dat hij al eerder af had willen treden, maar dat het Korea-conflict hem gedwongen had voorlopig aan te blijven. Nu hij echter mogelijk een hinder paal bleek voor een vreedzame regeling van het conflict, hoopte hij, dat de „Grote Vijf" het eens zouden worden over zijn opvolger, die door deze eventuele eenstem migheid beter voor deze functie geschikt zou zijn. Lie verklaarde, dat hij aftrad „om per soonlijke redenen", na lang overleg met zijn gezin en vrienden. „Ik weet dat het gevaar bestaat dat mijn daad verkeerd begrepen wordt. Ik verklaar echter met klem dat mijn ontslag wordt ingediend om de zoëven genoemde redenen en om geen andere. Ik wil dat de leden weten, dat ik mij terugtrek in de hoop dat dit de Verenigde Naties mag helpen bij het redden van de vrede en het beter dienen van de zaak van vrijheid en vooruitgang voor het gehele mensdom. Lie leek opgewonden toen hij zijn verklaring voorlas. Toen hij klaar was heerste er algehele stilte in de stampvolle vergaderzaal. Het was niet onmiddellijk duidelijk wanneer Lie's ontslag ingaat. Trygve Lie is de zoon van een timmer man uit Oslo. Hij is 56 jaar oud. Op 16 jarige leeftijd werd hij al voorzitter van een afdeling van de socialistische partij in Noorwegen. Later studeerde hij rech ten en toen in 1935 een socialistische re gering aan het bewind kwam, werd hij minister van Justitie. In 1940 was hij minister van Scheepvaart. Hij week naar Engeland uit en werd daar tot minister van Buitenlandse Zaken van de Noorse regering benoemd. Van de oprichting der V.N. ,af is Lie secretaris-generaal geweest. In 1950 weerhield de Koreaanse kwestie hem van aftreden. Zijn herbenoeming werd Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met voorna melijk in de kustprovincies enkele regen- of hagelbuien. Overwegend matige Noordelijke tot Noord-Weste lijke wind. In het binnenland van nacht temperatuur om het vriespunt; overigens ongeveer dezelfde tempe raturen. Zon: 7.5516.53. Maan: 2.0214.41. door Rusland niet erkend. De Sovjet Unie heeft Lie sindsdien doodgezwegen en genegeerd. Het was bekend, dat Lie zich dit ernstig heeft aangetrokken. Generaal Carles Romulo, minister van Buitenlandse Zaken van de Philippijnse republiek, wordt in officiële kringen te Washington genoemd als de waarschijn lijkste opvolger van Trygve Lie. Op het Centraal Station te Amster dam zijn Maandagmiddag een electrisch motorrijtuig met een aanhangwagen, die aan het rangeren waren, tegen een paar langszij van het tweede perron los van elkaar staande openlaadwagens gereden. De aangereden lege wagen, ruim twee meter lang, werd door de schok van zijn dubbel-onderstel van vier wielen gewrongen en schoof in de lengte over de voorlaatste wagen heen. De wagens gleden door en kwamen tot stilstand tegen een gereed staande ex- pressetrein naar Maastricht. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De schade bleef beperkt tot de laadwa- gen. Het treinverkeer ondervond geen stagnatie. De oorzaak was, dat het rangerende rijtuig niet voldoende lucht had om volledig te kunnen rem men. Maandag heeft de „Nieuw Amsterdam" de Amsterdamse Havendienst een ogen blik handen vol werk bezorgd. Felle ruk winden maakten dat negen van de twaalf trossen, waaraan het schip gemeerd was, het begaven. Hierdoor schoof de oceaan stomer schuin van de kade in de Coen- haven weg. In allerijl gealarmeerde sleepboten van Goedkoop stelden direct pogingen in het werk om het schip voor zichtig tegen de wal op te drukken. Na uren lang omzichtig manoeuvreren was men eerst in staat alle twaalf trossen weer vast te zetten. De commissie voor de middengroepen der Katholieke Volkspartij heeft een rapport voltooid over de maatregelen die genomen moeten worden om te voor zien in de noodtoestand waarin de mid dengroepen zijn komen te verkeren. On der middengroepen verstaat de commis sie de sociale groepering van hoofdar beiders in loondienst en beoefenaars van de vrije beroeper, tussen de grote groep dergenen, die in hoofdzaak uitvoerende arbeid verrichten en het kleine aantal van hen die in de verschillende sectoren van het maatschappelijk leven de hoog ste leiding geven. De zelfstandige an dernemers worden niet gerekend tot de middengroepen. De commissie heeft uit het eerste Poets weder Poets David Keeves werd in Amerika door een ijveri ge verkeerspolitie-agevl bekeurd, omdat hij zijn rijbewijs niet had onder tekend. De rechter ver wierp echter de aanklacht omdat de agent het pro ces-verbaal vergeten had te ondertekenen. Het bier was toch best In de Beierse landdag is in de politieke discus sies ook het bier ter spra ke gekomen. Een bierta fel-politicus beklaagde zich erover, dat in het Staatshofbrduhaus (wel licht hetzelfde waar eens Hitier zijn revolver op het plafond leegschoot) het bier met te dikke kragen schuim wordt geschonken. De vertegenwoordigers van het bierlievend Bei erse volk vonden dat een hoogst belangrijke aange legenheid. Zij stelden een commissie van onderzoek in en deze kwam na uit gebreide controle tot de conclusie, dat het schuim binnen de perken van het toelaatbare bleef. Iets, dat men van schuim in 't algemeen niet kan zeg gen. Een monarchist vond daarin een welkome ge legenheid om een pleidooi te houden voor de restau ratie van kroonprins Rup- precht uit h.et huis Wit- telsbach op de troon. „In de tijd, dat het Hofbrdu- haus nog het praedicaat koninklijkdroeg," aldus betoogde hij, „werd er inderdaad meer bier en minder schuim geschon ken." Toen sprong een dikke herbergier, die deel van het college uitmaakte, overeind en zei, dat de hele politieke storm in de bierpul geen zin had, om dat de afgevaardigden als goede Beieren moesten weten, dat bij bier even als champagne het schuim even belangrijk is als het vocht zelf. Én daarmee gxng het deksel op de pul der discussies De klop op de deur Dezer dagen werd tegen etenstijd bij dominee Dia mond in East Worthing (Sussex) hevig op de deur gebonsd. Toen dominee ging kijken, vond hij een enveloppe met f 1500 op de stoep en een briefje waarin stond: „Installeer Ij maar eens goed en veel geluk!" Vorig jaar op de zelfde tijd was er iets der gelijks gebeurd. Toen zat er f 500 in de enveloppe. Dominee Diamond heeft twee kinderen, die ernstig ziek zijn. Een ervan leeft m een ijzeren long. Zijn kerkje behoeft dringend restauratie. Dank zij de onzichtbare Sinterklaas beschikt hij nu over de eerste steen van het be nodigde kapitaaltje. Dieven bestolen In Milaan heeft een zeker Frederico Paoletti, een oude bekende van de politie, verteld, hoe hij aan de met juwelen bezet- re spiegel is gekomen, die Napoleon eens aan zijn Poolse vriendin Maria Walewska zou hebben ge schonken. Paoletti zei, dat de spiegel met nog andere kostbaarheden hem om zo te zeggen op een zilveren blaadje werd gepresen teerd. Hij liep n.l. op een voor hem waarlijk goede dag langs het prachtige landhuis van de Zwitser se pharmaceutische indus trieel Maurice Sandoz bij Montreux, toen hij twee mannen ijlings uit het raam zag springen. De beide figuren sloegen op de vlucht, zodra zij hem tn de gaten kregen. Uit hegrijpelijke nieuwsgierig heid stelde de terzake des kundige een onderzoek in en vond op de venster bank een zakje, dat hij zekerheidshalve meenam. In het zakje vond hij de ouit, die de beide inbre kers hadden achtergela ten. Kon hij het helpen, dat een juwelier in Mi laan belangstelling voor het spiegeltje van Maria Walewska had? De politie zei: „Si non e vero, e ben trovato." rapport over dit onderwerp, dat uit gebracht is door de heren Delfgaauw en Massizzo, de conclusie ge trokken, dat er gesproken moet wor den van een ongewenste nivellering niet in die zin dat er bezwaar zou kunnen zijn tegen de verbetering van de positie van bepaalde groeperingen, maar wel tegen de ernstige achter uitgang in het reële inkomen van de middengroepen. De commissie stelt voorop dat een redelijke verbetering in de financiële positie der midden groepen in haar geheel slechts kan worden verkregen door een algemene inkomstenvermeerdering ten behoevp dezer groepen, een vermeerdering van het bruto inkomen. Verbetering op bepaalde onderdelen zowel inkomstenvermeerdering aL« lastenvermindering hoezeer urgent ook, kunnen niet meer betekenen dan een geringe verlichting van de druk op de middengroepen. Gezien de reële mogelijkheden, waaromtrent het rapport der commissie in een afzonderlijk hoofdstuk enige be rekeningen opstelt, meent de commissie, het oog gericht houdend ook op de po sitie van andere bevolkingsgroepen tn op de economische situatie van het land, een gemiddeld percentage van 25 te kunnen aangeven als het gewenste percentage voor de stijging van het ge middelde inkomen der middengroepen. Bedoeld is een stijging met 25 procent van het reële netto inkomen hetgeen overeenkomt met ongeveer 30 procent van het nominale bruto-inkomen. Bovendien wenst zij verbeteringen cp het gebied van pensioenen en kinder bijslagen en bepaalde tegemoetkomingen op belastinggebied, zoals aftrek wegens studiekosten voor de inkomstenbelasting, aftrek wegens bijzondere lasten, verla ging of afschaffing van schooltarieven. afschaffing van de vermenigvuldigings factor bij L. O. en U. L. O., verminde ring van collegegelden en ruimer be schikbaarstelling van studiebeurzen. De commissie gaat uit van een vier jarenplan, waarbij geleidelijk de reële inkomens van de middengroepen moe ten worden verhoogd, waarbij de over heid dan voor de overheidssalarissen hec voorbeeld zal moeten geven. Als men het gemiddelde reële inkomen van de middengroepen stelt op 60 of 65 procent van het reële inkomen van 1938, dan zal in dit vierjarenplan het reële in komen moeten worden verhoogd tot on geveer 80 procent van het vooroorlogse peil. Daarmee is een bedrag van 600 millioen gulden gemoeid, welk bedrag ongeveer 40 procent uitmaakt van de meerdere consumptie-mogelijkheden die naar berekening van de commissie be schikbaar zullen komen voor het gehele volk. Deze vermeerdering van de inko mens der middengroepen gaat dus niet ten koste van andere bevolkingsgroe pen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1