Electriciteitsafset van de P.E.N. gestegen in 1951 Bertje Davelaar speelt Debussy Brieven van lezers De muzikaalste familie van Nederland? SPORTNIEUWS HEEMSTEEDSE EX-MILITAIR SCHREEF DREIGBRIEF F. DAMIAANS ZN COLD WAVE?? RADIO-REPARATIE Winkelier noch politie waren van gisteren Uitmuntende technische verzorging MOIENDIJK'S KAPSALONS H. J. Maertens N. V. GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS TEMPO fèpka De echte Chlorophyll-tandpasta DINSDAG 11 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 Om aan contanten te komen: Rumoer op het Verwidft Politie wilde dronke man opbrengen Nuchtere kameraad pleegde verzet NIEUWS VAN VERENIGINGEN 25-JARIG JUBILEUM M. VAN DER BIJL Nog meer geschenken voor energiebedrijf Kennemer elftal gewijzigd Burgerlijke Stand Spoken" bij Thalia winkelsluiting De Even een bromfiets proberen Betrouwbare Badmintoncompetitie Zwendel met diploma's? Politie vraagt inlichtingen BURENRUZIE VOOR DE POLITIERECHTER Fietser vloog tegen onver wacht geopend portier 70-jarige fietser aangereden SANTPOOR1 Bonte avond voor ouden van dagen R.K.V.V. „Velox" gaat zich uitbreiden Twee kleine brandjes in Haarlem Z ANDVOORT voor VERHUIZINGEN ROZENSTRAAT 13 Geen spreekuur Filmavond Propaganda-avond Blindenbond HEEMSTEDE Koperen priesterfeest conrector P. J. v. Bakel BASKETBALL U it slagen VOLLEYBAL Groot zwemfeest van „De Watertrappers" Woensdagavond in Stoop: kringzwemcompetitie Beurs van Amsterdam Beurs van New York Een Heemsteedse winkelier beleefde Zaterdag ongetwijfeld een van de merkwaardigste sensaties van zijn leven. Hij ontving namelijk een brief, die niet ondertekend was en waarin hem be volen werd in de omgeving van zijn winkel een enveloppe met geld te depo neren. De schrijver had in zijn dreig brief nauwkeurig de plaats aangeduid, waar de enveloppe met inhoud ge- eist werd een bedrag van zestig gulden moest worden gedeponeerd: in een nader genoemde poort op de beugel van een regenpijp. Zaterdagavond om acht uur moest de enveloppe daar neer gelegd zijn. Indien de winkelier aan die eis niet zou voldoen, zou de wraak bestaan in Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf had er temidden van al het ver- keersrumoer op het Verwulft weer eens een sensationeel gebeuren plaats. Een aldaar surveillerend agent van politie hield de 26-jarige los werkman P. v. d. K. aan. omdat deze in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. De 25-ja- rige v. d. H., een fabrieksarbeider, die in gezelschap van de beschonkene was, vêrzette zich tegen de arrestatie, met het gevolg, dat er een danige vechtpar tij ontstond tussen de dienaar der wet en de fabrieksarbeider. Deze laatste wil de de agent beletten de dronkeman naar het bureau in de Smedestraat te leiden. Het verzet van v. d. H. was van dien aard dat er hier en daar enige fikse klappen werden uitgedeeld, afkomstig van beide partijen Een tweede agent kwam ter assistentie toegesneld, v. d. H. gaf de moed niet op en bleef star in het verzet. Toen echter plotseling een agent in burger in de Grote Hout straat uit het portiek van Magazijn Ne derland opdook, moest de branieschop per al ras het onderspit delven. P. v. d. K. werd enige tijd ter ontnuchtering ingesloten. Zijn kornuit, die de poli tiemannen in het uitoefenen van hun ambt ten zeerste had bemoeilijkt, werd eveneens in de cel opgesloten. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt wegens het plegen van verzet. In de laatst gehouden vergadering van de Ned. Kath. Ver. van Handels- vertegenwoordigers etc. „St. Christof- fel" heeft een afgevaardigde naar het grote congres verslag uitgebracht over de CAO, Opnieuw bleek hoe belangrijk ,de bescherming van het beroep is en hoe de georganiseerden de spits afbij ten. Vrijdag 14 November zal de heer Joh. W B. Beijk een causerie met kleuren- ljchtbeelden houden over 't prachtige eiland Mallorca voor de leden en dona teurs van de natuurclub „Natura'' van de R.K. ULO-school St. Jeroen. Deze lezing wordt gegeven in het vereni gingsgebouw in de Lingestraat, achter de R.K. Kerk O.L. Vrouw van Zeven Smarten. Voor de EHBO-cursus, welke op Don derdag j.l. is aangevangen, kunnen nog enkele leden worden ingeschreven. Eveneens kunnen nog enige candida tes worden opgeleid tot Maltezer-help- ster. Beide cursussen worden gegeven op Donderdagavond te 7-30 uur in de St. Antoniusschool, Zijlsingel 2. Inlichtin gen en aanmeldingen bij het secreta riaat: Jan van Galenstraat 5, telefoon 17666. Rector Modestus van Straeten OESA zal Woensdagavond in het Midden standshuis aan de Kruisstraat voor de KJMV (beide afdelingen) spreken over de Biecht. Zaterdag 15 November zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer M. v. d. Bijl, wonende Bloemveldlaan 47, in dienst trad van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem. De jubilaris is op 21-jarige leeftijd als onderopzichter bij dit bedrijf in dienst gekomen en heeft zich door zijn goede technische ontwikkeling kun nen opwerken tot de rang van technisch ambtenaar le klasse. Door de uitstekende hoedanigheden waarover de heer v. d. Bijl beschikt, staat hij bij zijn directie in hoog aan zien, terwijl hij bij collega's en onder geschikten een zeer geziene figuur is. De jubilaris is sedert 1929 lid van de Vrijwillige Haarlemse Brandweer, van af 1948 als adjunct-brandmeester. In de oorlogsjaren heeft deze ver dienstelijke Haarlemmer zich vele avon den beschikbaar gesteld om vrijwilli gers op te leiden voor de diverse Blok- Brandweer-afdelingen. De jubilaris, die door zijn werk aan het Waterbedrijf met vele personen uit de bouwwereld en het loodgietersbedrijf in aanraking komt, zal de jubileumdag in huiselijke kring vieren. Het zal hem zeer zeker niet aan belangstelling ont breken. Tijdens de receptie van het Gemeen telijk Energiebedrijf hebben de samen werkende loodgieters- en gasfitterspa- troons van Haarlem en omstreken een schilderij, voorstellende de Amsterdam se Poort, aangeboden. Het elftal van Kennemerland dat Don derdagavond de lichtwedstrijd speelt te gen het Haarlems Elftal op het Haarlem terrein, is op enkele plaatsen gewijzigd. Schoon van VSV is vervangen door Ha- zeveld VSV. terwijl De Boer wordt ver vangen door de bekende middenvoor van De Kennemers, Van der Sluys. Scheids rechter is de heer Formanoy. GEBOREN; A. M. Brandt—De Ridder z; A. C. PuntKool z; M. Th. van der HeijdenVan Tol z; C. W La Grouw Tromp z; J C. WubbeDe Groot z; C. MoekeFlikkema z; E. M. Huijzer Thoolen d; H. G. C. VisscherHoreman d; M. W. Middeldorp—Michies d; J. J. van BeelervJansen d: A. L. BerkBon- kerk d; J. M. MeijboomHamelink d; E. SnoekSpringveld d. ONDERTROUWD: F Renssen en H. A. Tollenaar. GEHUWD: J. N. Koutstaal en E. En gelenberg. OVERLEDEN: W. Verdonk. 37 j„ Ban- tamstraat; C. van OpzeelandVan Balen 76 j„ Kamperstraat; H. J. Hogenbirk. 67 j.. Voorhelmstraat: G. van de Wiel Reiner, 64 j.. Parklaan; P, H. Miljoen, 72 j., Kamperlaan. het vernielen van zijn winkelruiten en zijn goederen. De winkelier bleek overigens niet zo neel angstig te zijn uitgevallen. Hij mengde de politie er in en na overleg werd besloten, dat er op de geëiste plaats een enveloppe gedeponeerd zou worden natuurlijk zc Ier geld en de politie zou afwachten, of de anonie me schrijver van de dreigbrief inder daad zou verschijnen om de brief mee te nemen- Twee Heemsteedse ree ïercheurs vat ten 's avonds om nalf acht post, een in de poort en een ander in een woon huis- De brief bleef echter onaange roerd liggen, maar wel werd een jonge man gesignaleerd, die zich verdacht in de omgeving van de poort ophield. Blijkbaar durfde hl, het nog niet goed aan de brief weg te nemen. Tenslotte gingen de rechercheurs er toe over de jongeman aan te hu- den en tijdens een verhoor bleek, dat men in derdaad met de briefschrijver te doen had. Het was de 22-jarige meubelmaker Th. van der A. uit Heemstede, die on langs uit de militaire dienst gekomen is. Hij was nog zonder werk en het leek hem net beste om door middel van deze dreigbrief aan enkele contanten te komen. Op de vraag, hoe hij op die gedachte gekomen was, verklaarde hij, dat hij in romans wel eens dergelijke avonturen had gelezen. Tegen ue meubelmaker werd proces verbaal opgemaakt. Hij zal zich ter zijner tijd wel moeten verantwoorden wegens poging tot afpersing. Advert entte Kisten gepakt door Damiaans boezemen my vertrouwen in ZIJLVEST 41 - HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 FILMS: Rembrandt: „With a Song in my Heart". Susan Haywarcf, Rory Calhoun. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Cinema Palace: ,,De schat van Monte- Christo". Kleurenfilm. George Montgomery, Paula Cor day Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tranen over Johannesburg". Ca nada Lee, Charles Carson. Toegang: 14 jaar Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „Levend ingemetseld", Charles Laughton, Boris Karloff. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Ontsnapping van Corregidor". John Wayne. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gemaskerde kapers" Jesse James. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De film welke hier deze week wordt vertoond is door de K.F.C. voor Ka tholieken afgekeurd. Minerva-Theater: „Schipper naast God". Pierre Brasseur, toegang 14 jaar. Aanv. 8.15 u., tevens Woensdagmiddag 2.30 uur. Dinsdag 11 November Stadsschouwburg: Haarlemse Kunstge meenschap. Ballet Janine Charrat. aan vang 8 uur. Gem. Concertgebouw (Grote Zaal): le Concert .Robert"-serie. Adriaan Engels, orgel; Annie Woud, alt, aanvang 8 uur. Hotel „De Leeuwerik'': Filmavond Rub ber Stichting, 8 uur. Woensdag 12 November Stadsschouwburg: R.K. Toneelver. „Alb. Thijm". „Meisjeslyceum", aanv. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Haarl. Chr. Man nenkoor. Concert o. 1. v. B. Verboom, met medew. van de ensembles Vrij en Blij en Mandolinata, o. 1. v. Wessel Dekker met zang van Bert van 't Hoff. Blykens het officieel verslag over 1951 van het Provinciaal Electriciteits- oedryf in Noord-Hoüand nam het ver bruik met 15.8 pet. toe met een totale verkoop van 562 miliioen kWh. Deze toename werd in hoofdzaak veroorzaakt door een groter verbruik door het in dustriële complex van de Hoogovens dat 63 miilioen kWh meer heelt afgeno men dan een jaar tevoren. Het Hoog ovencomplex neemt nu ruim 45 pet. van de door de centrale te Velsen nuttig af geleverde energie af. Het totale ver bruik in de industriële sector bedroeg rond 492 kWh. In de tweede helft van het jaar was de toename, vooral in de sector van het huishoudelijke gebruik, aanzienlijk minder. Nu en dan moest zelfs een achteruitgang geconstateerd worden. Daarop is ongetwijfeld van klacht de tariefsverhoging met 25 pet. Er waren grote investeringen nood zakelijk en de exploitatie-rekening werd ook door verschillende andere bekende omstandigheden zwaar belast. Er wer den in het afgelopen jaar 311 onrenda bele percelen op net electrische net aangesloten, waarmede een bedrag van f 492.873 gemoeid was. Gehoopt wordt in 1954, doch uiter lijk in 1955, alle daarvoor in het ver zorgingsgebied in aanmerking komen- De bekende Haarlemse pianiste Bertje Davelaar, die in. het vor.ge seizoen uit sluitend Bach-werken speelde, had nu een Debussy-programma samengesteld. Chopin-avonden zijn nog steeds in trek, voor Bach krijgt men gewoonlijk een uitgelezen schare kenners van oude kunst en van Beethoven is een cyclus van orkest- en solowerken nog steeds traditioneel, doch een Debussy- recital geldt als een unicum. De piano- werken van Debussy zijn nu wel bij een groot deel van het op moderne muziek ingesteld publiek gemeengoed geworden, doch zich een gehele avond instellen op de doorgaans subtiele klankbeelden van Debussy vormt voor menigeen een be zwaar. Het was daarom toe te juichen, dat Bertje Davelaar wat het karakter van de werken betreft voor variatie had ge zorgd. Men hoorde niet alleen fijne, bro ze stemmingsbeelden io.a. in „Les sons et les parfums", „Reflets", en „Jardins sous la pluie"), maar ook raak getypeer de verklankingen („Les collines d'Ana- crapi" en het zeer geestige, zeg des noods humoristische „Minsriels"}. Voorts het weergeven van stemmingen, be halve zuiver-Franse, enkele met Ooster se (gamelan) of Spaans-Moorse invloe den, zoals in „Et la lune sur le temple'' en „Puerta del Vine' Deze zeer gevarieerde greep uit het het omvangrijke werk van Debussy, stelt aan pianisten hoge, wijduiteenlo- pende eisen, bijzonder wat de karakter beelden aangaat. Is het al moeilijk im pressies van zon- en maanlicht, regen druppels en waterweerspiegeling, ver stilde en dromerige klank weer te ge ven, die van blijmoedigheid en clowne- Met een zekere verwondering heb ik gisteravond in de Stadsschouwburg ge luisterd naar een toespraak van de voor zitter van „Thalia", die ernstige critiek uitoefende op de recensie, verschenen in de Nieuwe Haarlemsche Courant naar aanleiding van het stuk „Spoken en an dere mensen", dat Thalia ten tonele voerde. Ik vond het onjuist, dat deze spreker bij voorbaat de bezoekers tegen de krant innam, zonder dat ze zich had den kunnen overtuigen, of de betrokken recensent gelijk had of niet. Met belangstelling heb Ik toen het stuk tegemoet gezien, maar tot mijn grote te leurstelling moest ik erkennen, dat het stuk beneden peil was en ontsierend voor ons katholieke amateurtoneel. Na het eerste bedrijf ben ik min of meer ge- ergerd weggegaan. Meer wil ik er thans niet van zeggen. Alleen dit nog: de voorzitter van Thalia heeft er niet verstandig aan gedaan die toespraak te houden. Deze affaire heeft de vereniging in geen geval goed ge daan. Misschien dat zij zich een volgen de maal zal revancheren en m.i. zal dan ook de recensent van de courant een zelfde objectieve beoordeling geven als hij nu heeft gedaan. EEN THALIA-BEZOEKER Met veel vreugde heb ik Spaarne- babbelaar gevolgd in zijn overpeinzin gen inzake de verplichte middagsluiting. In onze tijd is niets te dol. U wijst de georganiseerde sigarenwinkeliers op een misstand. Deze heren hadden moe ten bedenken, alvorens zij tot het be sluit kwamen, om de Dinsdag als hun vrije middag aan te vragen, dat er dan in café's, restaurants, cafétaria's, bij ver bruikscoöperaties en.in kiosken, verkoopstalletjes en buffetten bij de Ned. Spoorwegen volop sigaren en si garetten zouden worden verkocht. Zo als de situatie nu is, is het een aan fluiting tegen alle recht en billijkheid. Heeft de georganiseerde middenstand niet tevoren overwogen dat deze toe stand zich zou voordoen? Er schijnt nog altijd een zekere ani mositeit te heersen tussen de Midden stand en het Groot-Winkelbedrijf. Mij dunkt dit moest toch allang volmaakt verleden tijd zijn. Wanneer men de ontwikkeling van de winkelbedrijven in de laatste 50 ja ren eens nader bekijkt, moet men tot de conclusie komen, dat de Groot-Win kelbedrijven en Middenstandszaken van thans, 50 jaar geleden slechts kleine eenvoudige zaken waren, waarvan de eigenaren met arbeidslust en taaie vol harding hebben gewerkt. Ik zou vele voorbeelden kunnen geven van kleine, niet opvallende bedrijfjes, die thans uit gegroeid zijn en gevestigd in grote win kelpanden, waarin een opgewekt zaken leven heerst. Ik geloof, dat ik te veel ruimte vraag aan uw geachte redactie en daarom wil ik voorlopig besluiten met „Wie bindt de kat de bel aan", op dat Middenstand en Groot-Winkelbe drijf elkaar vinden, om te waken over de belangen van de neringdoenden. MIDDENSTANDER, (lid van Vak- en Standsorganisatie). rie „l'Isle joyeuse" zijn ook met gemakkelijk te treffen. Bertje Davelaar is er nu grotendeels ingeslaagd de door Debussy bedoelde klankbeelden zoveel mogelijk te ver krijgen. Men moet in aanmerking ne men, dat de tuinzaal niet de meest ideale gelegenheid is voor impressie-kunst, een vleugel, zelfs een Steinway, aldra hard klinkt en de z.g. half-tinten moeilijk in deze omgeving aan het instrument zijn te ontlokken. De meeeste voldoening schonken ons de opgewekte en geestige nummers en ook die, welke een tamelijk groot klank volume kunnen verdragen („Minstrels" en „Anacrapi"). Daarnevens de nummers met een pittig dansrhythme („Puerto") en dan die, waarin men zeer fraaie mo menten van wazige, verstilde klanken hoorde. Dit laatste niet het minst in no. 1. en 2 uit de tweede Images-serie. Het „Poissons d'or" deed ons iets te gedeci deerd van klank aan. Aan de „Hommage a Rameau" had de pianiste de Hommages a Debussy van Russel en Dukas toegevoegd. Het zijn eerbetuigingen aan Debussy zonder be paald geheel de Debussy-stijl te benade ren. Evenals op de Bach-avond speelde de pianiste het gehele programma uit het hoofd en dwong zij ook grote bewonde ring af voor de uitmuntende technische verzorging. Het talrijke publiek volgde het spel met gespannen aandacht en toonde zich hoogst tevreden over dit Debussy-reci- tal! O. K. De 16-jarige mej. G. uit Haarlem, die Zondagmiddag bij haar oma te Driehuis op verjaarsvisite was, mocht daar even een bromfiets proberen. Zij kwam daarbij, in botsing met een motorrij wiel, waa'rop de g'ebr. K. uit Bloemendaal, die op de pier te IJmuiden gevist hadden, op weg naar huis waren. De bestuurder, de 23-jarige H. W. K., moest met een lichte hersenschudding per ziekenauto naar huis worden ge bracht. De duo-passagier kreeg geen letsel, terwijl de leerling-bromfiets-ster ontvellingen aan gezicht, handen en be nen opliep. De heer A. P. Bakker ver leende de eerste hulp Advertentie Ja, maar van SANTPOORTEHPLEIN 1. Tel. 19706 m Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef 15228 Zoals reeds eerder bekend werd ge maakt, wordt deze week begonnen met de Badmintoncompetitie en voor onze Haarlemse vereniging „Duinwijck" staan al direct enkele zware wedstrij den op het programma. Duinwijck 2 speelt Donderdag 13 No vember een uitwedstrijd tegen de Haagse Vereniging „Ons Genoegen" en Duinwijck 4 speelt Woensdag 12 No vember een uitwedstrijd tegen E. G B. C- 2 (Hilversum). Bij Smash 1 staan o-a. opgesteld J. Woltman (2e Ned. kamp.) en J. den Hoed, met Woltman, eveneens een zeer sterk speler. Bij de dames speelt o.a. mevr. A. Koch (kamp. v. Nederland). Ook Duinwijck verschijnt met een zeer sterk team, o.a. L. Verhoef (kamp van Haarlem) en The Djien Gie en bij de dames o.a. mevr. E. Robbe (2e Ned kamp.). Tien leden van een familie. Het strijkersensemble „Onderling Kunstgenot bestaande uit leden van de familie Bouwmeester. Zullen zij de titel „Muzi kaalste Familie van Nederland" veroveren? De strijd om de eretitel van „De Muzi kaalste Familie van Nederland', die mo menteel door vele enthousiaste amateurs in de „Weekend Serenade" van de K.R.O. wordt gestreden, maakt de fami lie van de 58-jarige landarbeider P. Bouwmeester uit Woubrugge een goede kans De heer Bouwmeester, die geen familie is van zijn roemruchte naamge noot Louis Bouwmeester, heeft op het terrein der muziek met zijn vrouw, kin deren en schoondochters een prestatie verricht, die er wezen mag. Zelf spreelt hij viool en tuba, zijn 28- "arige dochter Marie speelt guitaar, de 14-jarige Antonia piano, de 35-jarige Cornells de trom. de 34-jarige Kees alt viool en bariton-saxophoon de 29-jarige Nicolaas contrabas en sopraan-saxophoon, de 26-jarige Louis viool en trompet, de 22-jarige Jan viool en piston, en de 20- jarige Engel altviool en trombone. Tegen zoveel muzikaal talent was de keurmeester Ger de Roos niet bestand en hij liet ze naar de K.R.O.-studio ko men, waar ze allereerst als strijkorkest een eigen compositie van de heer Bouw meester „Shag Pret" hebben gespeeld. De heer Bouwmeester vervaardigde dit vrolijke nummer toen hij in de oorlog een piano ':on bemachtigen voor dé prijs vandrie pond eigen teelt. (Herinnert u zich nog die tijd?) Het tweede nummer Hollandia Mars", eveneens van de pro ductieve vader van de familie, werd ge speeld door het blazers-ensemble, dat overals de strijkers speelt onder de toe passelijke '"'tel „Onderling Kunstgenot". Die mars componeerde de heer Bouw meester toen de Duitsers ons land verlie ten in 1945. Het gaat nog al vlug. maar, zegt de heer Bouwmeester, liepen de Duitsers ook niet vlug? Maar daarmede was de familie nog niet aan het eind. De instrumenten wer den opgeborgen en vader Bouwmeester nam de dirigeerstok. Mevrouw Bouw meester en haar schoondochters mevr M Bouwmeester-Wolfers en mevr. C Bouwmeester-Schijf schaarden zich in de rijen om het meerstemmige „Mid dernacht" van S. Wellens te vertolken. Alleen Cornells, de drummer, zong niet mee. „Er moet er toch één zijn om te 'uisteren" was ziin commentaar. Zaterdag a.s. kunt U ze in de Week end Serenade beluisteren, en het zal ons niet verwonderen als ze uit de reeds 300 mededingers de titel weg slepen. de percelen op het electrisch net te hebben aangesloten. Dan zullen naar raming nog circa 100 percelen, waar voor de kosten van aansluiting on evenredig hoog zijn, van electrische energie zijn verstoken. De met bezorgdheid tegemoet ge ziene belastingen in de piek-tijd zijn door de gezamenlijke centrales be heerst kunnen worden, dank zij de medewerking van alle verbruikers. De hoogste belasting van de centrale voor eigen leveringsgebied heeft 111.000 kWh bedragen. Het aantal aangesloten electrische kookinstallaties bedroeg tegen het einde van het jaar 30.656 stuks, het aantal boilers 9.408. Het aantal bij klein-ver- bruikers geplaatste meters bedroeg 148.499. Aan 108 gemeenten werd straat verlichting geleverd. Interessant in de curve van de kook- installatie met behulp van electrische stroom. In 1939 waren er 4463 electrische fornuizen in Noord-Holland in gebruik. In 1945 10.309, in 1950 14.099 en verleden jaar 14.892. Er is dus een gestadige voor uitgang, vooral op het platteland. Een in Amsterdam gevestigde druk kerij kreeg enige maanden geleden van een zich noemende Van Laar opdracht om een dertigtal diploma's te druk ken, ten behoeve van het Nederlandse Instituut voor Middelbaar Technisch Avond Onderwijs, waarbij hij als adres opgaf Luchthavenplein 4, Amsterdam. De diploma's werden door hem afge haald en de helft van het verschuldig de bedrag werd betaald. Daarna heeft hij nog een keer geïnformeerd wat de prijs zou zijn van nog 300 van die di ploma's, waarna hij niets meer van zich liet horen. Van de zijde van de drukkerij is de man hierna op genpemd adres aange schreven, daar hij het resterende be drag voor de 30 diploma's nog niet had betaald; de brief werd door de P.T.T. geretourneerd met de opmerking, dat het Luchthavenplein in Amsterdam niet bestaat. Blijkens de tekst van het diploma, dat bestemd zou moeten zijn voor in Juli 1952 geëxamineerde electro-techni- ci, bestaat de examencommissie o.a. uit een vertegenwoordiger van het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, een vertegenwoordiger van het Bestuur van het Instituut voor Middelbaar Technisch Avond Onderwijs en van het Koninklijk Instituut voor ingenieurs. Onder aan het diploma is ruimte ge laten voor de handtekening van deze heren. Bij het diploma behoort een cij ferlijst met een lange rij vakken. Bij onderzoek bleken de diverse na men zowel bij het Ministerie van O., K. en W. als bij het Koninklijk Instituut van Ingenieurs onbekend te zijn. Nadat de Amsterdamse politie reeds de opsporing van Van Laar heeft ver zocht, verzoekt thans ook de Haarlemse politie degenen, die nadere inlichtingen over deze man kunnen verschaffen, zich met haar in verbinding te stellen. Gistermorgen stond voor de Haar lemse politierechter terecht het echt paar M.H-, wonende tegenover een der ziekenhuizen te Haarlem. Zij moes ten zich verantwoorden wegens beledi gende woorden aan het adres van enige omwonende dames. Volgens verdachte M. werd zijn echtgenote dagelijks las tig gevallen door een zekere mevr. D., die herhaaldelijk zijn vrouw zou heb ben uitgescholden voor alles wat maar lelijk was. Nadat M. op een avond thuis was gekomen en zijn echtgenote hem weer het verhaal deed van zo'n scheld partij ging hij mevr. D. eens even waar schuwen, dat zij moest oppassen, want hij had er best 25 gulden voor over om haar eens af te drogen. Mevr. D. stond juist met twee andere dames te praten. Na deze waarschuwing verscheen de echtgenote in de deur en lanceerde meteen enige niet al te vrien delijke worden tot het drietal. M. gaf ruiterlijk toe de dames te hebben bele digd. De officier van Justitie gaf hem echter de waarschuwing dat, indien hij werkelijk mevr. D. lastig gevallen zou hij wel meer dan 25 gulden boete had gekregen. Nu kwam hij er nog af met 25 gulden. Even anders ging het met zijn echtgenote. Zij ontkende de ver schillende grove beledigingen te hebben uitgesproken. Alleen zou zij de dames hebben uitgescholden voof „Jenever neus". Een hele schare getuigen was de rechtzaal binnen gekomen. Hun getui genis legde echter geen enkel gewicht in de schaal ten gunste van de echtge note van M., daar zij geen van allen bij de ruzie tegenwoordig waren ge weest. De officier van Justitie vond haar niet zo fideel als haar man en eiste een geldboete van 20 gulden. De politierechter veroordeelde haar tot 15 gulden boete. Gisteravond omstreeks vijf over negen passeerde de 24-jarige wielrijder M. v. d. B., uit Hoofddorp, niets vermoe dende een bus van de N.Z.H., welke bij de halte op het Soendaplein stilstond om passagiers op te nemen. Juist op het moment, dat de fietser de bus passeer de,'gooide de 28-jarige chauffeur W. W. de cabinedeur, aan de kant van de rij weg open. M v. d. B. vloog tegen het openstaande portier en viel van de £letJ af op de weg. Hij klaagde naderhand over hoofdpijn en pijn in de rug. Het had inderdaad nog ernstiger kunnen aflopen. Wij willen alleen nog maar eens laten zien hoe gevaarlijk het is een portier onverhoeds aan de kant van de rijweg te openen. Maandagmiddag omstreeks kwart voor drie, had op de hoek van de Grote Houtstraat en de Nieuwstraat een aan rijding plaats tussen een motor- en een wielrijder. De oorzaak was, dat de 70-jarigeJ. K. uit Heemstede, fietsende in de Grote Houtstraat, plotseling, zonder e enteken van richtingverandering, te geven, de Nieuwstraat in wilde slain. Een motor rijder, die vlak achter de man op de fiets reed, kon een plotselinge aan rijding niet meer voorkomen en vloog tegen de wielrijder op. De 70-jarige J. K. werd tegen de weg geslingerd en liep daarbij een zware hersenschudding op. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het Grote Gasthuis vervoerd. Donderdagavond zullen enige honderden ouden van dagen uit Santpoort kunnen ge nieten van een vrolijk en bont program ma, dat voor hen gebracht zal worden door de „P. W.-Boys" in de zaal van café „De Weyman". Deze eerste avond in het sei zoen begint om 8 uur. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Daar er voor Volleybal bijzonder veel belangstelling bestaat, vooral bij de jeugd, is Velox er toe overgegaan om ook met dames en heren junioren te gaan starten, iedere jongen of meisje tussen de 14 en 17 jaar kan zich derhalve op geven bij: W. Spierings, Heerenweg 70, Heemstede en bij W. Broeken, Stuver- straat 12, Haarlem. Even een berichtje en u hoort van ons waar en hoe laat u Zaterdagmiddag kunt komen. Ook kun nen zich nog heren senioren bij ons op geven. De training van senioren vindt plaats op Dinsdagavond. Twee zeer goe de trainers van de Sportschool C.I.O.S. zorgen er voor. dat u binnen de kortst mogelijke tijd ook in deze tak van sport een goede partij zult kunnen meeblazen! Hedenmorgen om kwart over vijf ontstond er in de werkplaats van een Haarlemse sierkunstenaar aan de Zijl vest een kleine brand in een karton nen doos, gevuld met oud papier. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluste in korte tijd de kleine brand. De recherche stelt nog een onderzoek in paar de oorzaak. Omstreeks 9 uur werd een kleine brand gemeld, welke was uitgebroken irr de kelder van slager P., aan het Plein. De porzaak van deze brand is «veneens niet bekend. De brandweer heeft het brandje snel kunnen blussen. Een groot aantal verpakkingspapier ging verloren. Advertentie Groot en klein Meubel- en Pianotransport door gehele Nederland. Goederen zonder prijsverhoging: ver zekerd. Telef. 20020 - 12525 De burgemeester van Zandvoort houdt geen spreekuur op Woensdag 12. maar op Donderdag 13 November van 10—12 uur. De Nederlandse reisvereniging, con sulaat Zandvoort. organiseert a.s. Don derdag in „Zomerlust" een avond, Se" wijd aan Australië. Aan de hand van een collectie kleurenfilms wordt een reis gemaakt door het land. Men zal dan een indruk krijgen van de steden, industrie, moderne landbouw, massale veeteelt, het overweldigende natuur schoon en het leven der oorspronkelij ke bevolking. Maandagavond gaf de Nederlandse blindenbond een propaganda-avond 'n „Monopole" te Zandvoort. Burgemeester van Fenema sprak een openingswoord, waarin hij de aandacht er op vestigde dat de blinden niet graag horen dat men medelijden met hen heeft; door zijn ge brek is de blinde meer innerlijk gericht, hetgeen van grote geestelijke waarde is- He Zandvoorts mannenkoor o.l.v. Hans de Jong voerde een zevental koorwerken uit o.a. „O Sacrum Convivium" van Viadana en „Zum Sanctus'' van Schu bert. De blinde pianist. Thierry van Driest, uit Bilthoven wekte algemene bewondering met zijn voortreffelijk pia nospel (werken van Brahms en Chopin)- De Bondspropagandist, de heer Joh. van den Berg, sprak over de blindenzorg en declameerde twee gedichten van Jan Prins. In de film „Een van ons" werd het leven van de blinde uitgebeeld. Vrijdag 14 November zal de weleerw. heer P. J. van Bakel, conrector van het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden zijn 12-jarig priesterfeest vieren. Conrec tor van Bakel, geboortig uit Heemstede, is eerst twee jaar kapelaan geweest in de parochie van Wieringerwerf en eni ge jaren te Katwijk, waarna hij bijna vijf jaar lang met zijn gezondheid had te kampen. Het zal de jubilaris deze dag niet aan belangstelling ontbreken. De heer Th. A. Botter, thans onderwijzer in Enkhuizen, is benoemd met ingang van 1 Jan. tot hoofd der kath. jongens- en meis jesschool te Lutjebroek. 13—14 47—11 25—12 11—26 7—16 15—25 12—15 31—17 4—36 14—25 17—22 32—27 30—13 16—16 30—13 Dames: H.G.A. II—H.O.C. II H.O.C. I—H.HC. I AntilopenP.S.V.H. Rapiditas II—S.C Haarlem III H.O.C. Ill—SC. Haarlem III Rapiditas I—jti.H C. I H.G.A. IIIOosterkwartier II Heren: H.H C. I—H.O-C. I Oosterkwartier IVI.H.J. II Rapiditas IH G.A. XI S:C. Haarlem IIOosterkw. Ill Antilopen IIOosterkw. II H.O.C. II—S.C. Haarlem III H.G A. III—Schoten II S.C. Haarlem II.H.J- I Programma voor Donderdag en Vrij dag 13/14 November a-s.: Dames: SchotenOosterkwartier; H.H.C. III P.S.V-H II; Antilopen IS C. Haar lem I; H.G.A. I—H.O-C. I; H.O.C. IV— Antilopen III; Antilopen IIH.H.C. II; H.H.C. Ill—.H.O.C. III. Heren: I.H.J. III—S.C- Haarlem II; H.GA. III H.O.C. II; H.G.A. I—Antilopen I; LOC. IR AO. I; Oosterkwartier IIH.H.C. H; Schoten III—Antilopen Hl; Schoten I—Antilopen II; I-H.J. I—Oosterkwar tier I; 'Harlem TigersH.G.A. II. Deze week zullen in de eerste klasse dames worden gespeeld de wedstrijden lussen de leidsters, n.l. Antilopen S.C.H. en H O.C.H.GA, waarbij wij voor S.C.H. geen moeilijkheden zien, doch wfj verwachten dat het H.O.C.- team zich terdege zal moeten inspan nen om het H G A.-team te overwin nen. Bij de heren zijn in de eerste klasse enige interessante wedstrijden vastge steld, want behalve dat Oosterkwartier tegen I-H.J. kans krijg, zich te herstel len van.de tegen S.C.H. geleder, neder laag, komt ook het ongeslagen Antilo pen-team in het veld tegen de Ambte naren en wij hebben zo 't idee dat een overwinning van Antilopen niet zonder veel moeite behaald zal kunnen gor den. Bij R.O.C.—R.A O- heeft het laatstgenoemde team wel de beste kan sen op de zege. In de tweede klasse heren is een zeer belangrijke ontmoeting vastgesteld, want het ongeslagen team van Schoten komt dan uit tegen de reserves van Antilopen, welke laatste ploeg ondanks de reeds geleden nederlaag nog steeds tot de kanshebbers behoort, zodat de Schotenaren zich terdege zullei. moe ten inspannen. Aangezien ook in de lagere klassen zeer belangrijke wed strijden zijn vastgesteld, belooft het deze week in het Krelagehuis weer bij zonder interessant te worden. De katholieke volleyclubs streden weer met wisselend succes afgelopen Woensdagavond in het Krelagehuis. In de eerste klasse dames was aan vankelijk Velox sterker, maar die Raeck- se kwam terug en ondanks de zeer goe de tegenstand moest Velox nog 3 x het hoofd buigen voor die Raeckse, die zodoende met 31 won. In de 3e klasse kwamen de dames van HBC 2 uit tegen die Raeckse 3. De punten werden zusterlijk verdeeld al hoewel HBC met iets beter veldspel de overwinning had kunnen grijpen. HBC 3 stelde dit keer teleur en ver loor met 40 van PSVH 3. Velox en Gios konden het niet eens worden wie de eer van de overwinning toekwam en met een puntenverdeling kreeg ieder loon naar werken. In heren 2A haalde Velox I het stoute stukje uit cm het nog ongeslagen team van MSO de volle winst te ont houden. Beide staan nu met twee verliespunten aan de kop. Dit was knap volleybal en een belofte voor de terug keer naar de eerste klasse. In heren 2B was PWN er op gebrand de leiders de voet dwars te zetten. HBC had dan ook de grootste moeite om in een spannende wedstrijd PWN bij te houden (22). In 3B kon HBC 3 ondanks goede tegenstand het te gen Rampiaan 2 niet bolwerken en ver loor met 31. Leonidas gaat goed door op de ingeslagen weg der overwinning en houdt via een overwinning op Spor tief in deze afdeling de kop. Jaarlijks houdt de R.K.Zwemvereni ging „De Watertrappers" een groot zwemfeest, waaraan enkele honderden van haar leden deelnemen. Zondagmid dag 16 November a.s. zal dit nu weer plaats hebben en wel in het DWT-home, het Sportfondsenbad. Enkele tientallen leden zullen ,hier afzwemmen voor de verschillende KNZB-diploma's, jeug dige leden beneden de 12 jaar doen mede aan afvalraces en de oudere le den houden onderlinge wedstrijden. Deze laatste zijn verdeeld jn een zes tal gröépén wëast'rijdzwèmmëTs/ sters, getrainden en beginnelingen, en .deze weer in 2 leeftijdsgroepen zo dat er voor ieder DWT-lid de mogelijk heid is om in zijn of haar eigen groep meete doen. Voor de verschillende groepen zijn aparte programma's opge steld. Opgave voor de verschillende onderdelen is nog mogelijk tot Donder dagavond aan het T. C.-secretariaat, Brouwersvaart 90 te Haarlem. Dezelfde Zondagavond 16 November volgt er in gebouw Cultura aan de Jansstraat een feestavond voor de oudere DWT-leden en de ouders van de leden. De aanvang van deze avond is op 8 uur gesteld, de zaal gaat om half acht open. Woensdagavond 12 November a.s. wordt in Stoop's Bad het tweede deel van de Haarlemse Zwemcompetitie verwerkt. Aan deze wedstrijden nemen tientallen leden van de 5 Haarlemse verenigingen: HVGB, DWR, Zwemclub Haarlem, DWT en HPC deel. Voor het eerst zullen er ook leden van de nieu we vereniging uit Zandvoort, De Zee schuimers, aan de start komen. Het programma vermeldt de volgen de nummers: 50 m. vlinderslag dames, 50 m. rugslag jongens adspiranten, 4 X 100 m. schoolslag heren nieuwelingen, 50 m. wisselslag meisjes adspiranten, 100 m. rugslag dames, 5 x 50 m. vrije slag heren nieuwelingen en de 50 m. vrije slag dames. De wedstrijden begin nen om 8 uur, zoals gezegd, in Stoop's Bad. Advertentie MUNHARDT bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 -95-70 ct. bij Apothekers en Drogistea (Nier-officiële Koers) Vorig Opening slot 11/11 3 li Nederl. 1948 91A Sy„ p(Jt. Ned. 1950 92 3-31,), Neflerlano 1947 92A 3 Nea 62-64 hel -fac 93 Insein Grthk 48 3 pCt 9214 Nea Handel Mil cert. 140% A.K.U 149-4 Van Berkels Patent 94% Oalve-Delft eert 112(2 Van Geldei 142 Kon Hoogovens eert. 149% Umlevei eert 170 Ned, Kahel 192 Philips 150% Kon Petroleum 309 (2 ..Amsterdam Kuhber 73:2 Holl Amerika min 14212 Kon N Stoomt) MU. 133% Ned Scheepv Urne 121*2 H.V.A. 8412 Deli MUJ eert. 63!i 921/2-44 170- V4 309-$ HVt 13 3$ 121 63 7/11 Anaconda Coppei 39% ttethienem Stee) 4fi% Jhryslei Corp 84% Lieneiai tlectnc 66% Generaj Motors 62%* tiuason Motors 16 Kennecott Copper 73 Montgomery Ward 60 North American Can 22V4 Radio Corp 27% Republic Stee) 40% Sheu on 70 -xiulrtem Pac-itie 42% Southern Railway 71% 1'idewatej 20% U.S Steel 38% ex div. 10/11 39% 49% 85$ 66$ 62% 16 59$ 22% 23 V* 40 70 43'/j 70%, J8Ï»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2