Wedergeboorte Lufthansa nog slechts een kwestie van tijd Nederl. Middenstandsbank viert 25-jarig jubileum De sterkere partij zal winnen k De eenzame Reizig er WEER EEN KATHOLIEKE KERK PLATGEBRAND Engeland en de Y.S. verdringen zich rond Duitse vliegtuigmarkt Louis van Gasteren Order van N.S. voor 100 Diesel-locs Sterke toename van de im- en exportsaken Ontploffing in distilleerderij Laten wij niet twijfelen aan de uitslag De consumptiemelkvoorziening in het Westelijk stedelijk gebied Twee oplichters in arrest Kilom rubber laarzen gymschoenen pantoffels J DINSDAG 11 NOVEMBER 1952 PAGINA 3 GRONDPERSONEEL REEDS IN ACTIE Het wachten is op het vredesverdrag Bij Heemaf te Hengelo M agazijnmeester ernstig gewond SUKARNO OVER NIEUW-GUINEA Vroeger broodverkoop op de feestdagen CONSTANTE KWALITEIT Stichting voor de Landbouw: Huidige systeem is niet te handhaven door ANTONIA WHITE Tien Amsterd. gezinnen dupe van oplichtster Huizen beloofd Voor de gewonden uit de oorlog Honderd mensen benadeeld voor f 60.000 Te water gereden en verdronken OPNIEUW BOTSINGEN IN ZU1D-AFRIKA (Van onze luchtvaartmedewerker) De Duitse luchtvaart wordt weer actief. Eind September heeft de West- Duitse regering een besluit genomen tot oprichting van een „Gesell- schaft für Luftverkehrsbedarf", dat de voorloper is van een nieuwe Duitse „Lufthansa." Het Gesellschaft für Luftverkehrsbedarf houdt zich in de eerste plaats bezig met de aanschaffing van een dertigtal verkeersvliegtuigen en verder met de problemen van de aantrekking en opleiding van het vereiste per soneel. Het dertigtal verkeersvliegtuigen vijftien twee-motorige en vijftien vier-motorige vliegtuigen dat in de eerstvolgende vijf jaren zal worden aangeschaft, zal zowel in het Duitse binnenlandse luchtverkeer worden gebruikt, als 'voor nieuw op te richten lijnen naar de Verenigde Staten, Zuid-Amerika Zuid-Afrika en het Verre Oosten. Constellation). Voor het binnenlandse luchtverkeer zouden de Duitsers dan gebruik kunnen maken van de Convair 240, waarvoor de grotere en enigszins snellere Convair 340 in de plaats zal ko men. Andere zorg baart natuurlijk de aan trekking' en opleiding van het vliegend personeel: de piloten en de boordwerk- tuigkundigen. Weliswaar zijn er in Duitsland nog voldoende oud-vliegers te vinden, maar ze zullen toch een gron dige herscholing nodig hebben om met het nieuwe en ook buitenlandse mate rieel om te kunnen gaan. De Duitse pi- Deze dertig vliegtuigen die in de toe komst zullen worden aangeschaft in omvang ongeveer 40 pet. van de K.L.M.- vloot hebben de belangstelling opge wekt van vele vliegtuigindustrieën die hun uiterste best doen om een aandeel in de levering hiervan te krijgen. Niet zonder reden werden de Duitse afge vaardigden begin September op de jaar lijkse Engelse Luchtvaartshow in Farn- borough uitgenodigd en door vooraan staande figuren in de Engelse lucht vaart begroet. Sindsdien heeft een Vickers „Viscount" vliegtuig in zeven Verschillende Duitse luchthavens gede monstreerd en heeft men vele honder den Duitse gasten een luchtreis aange boden. Engeland hoopt de Duitsers een 15-tal „Viscount" propeller-turbine vliegtuigen te verkopen, geschikt voor kortere af standen en nog een even groot aantal „De Havilland Comet's" voor het ko mende Duitse intercontinentale lucht verkeer. Het is echter de vraag of de Britten de klandizie wel zullen krijgen. De Cornet straalverkeersvliegtuigen kunnen namelijk eerst tegen 1954 gele verd worden en het is bovendien twij felachtig of dit vliegtuig dan al geschikt is voor het Oceaanverkeer. Intussen doen dok de Amerikanen verwoede pogingen om zich deze or der niet te laten ontgaan. Ook Lock heed, Douglas en Convair hebben onderhandelingen geopend voor de levering van geschikt Amerikaans materieel. En het blijft niet bij de Engelse en Amerikaanse vliegtuigen industrie: ook vele luchtvaartmaat schappijen doen aanbiedingen met een deel van hun ouder materieel dat in de komende jaren door reeds bestelde nieuwe vliegtuigen zal worden ver vangen. Deze laatste aanbiedingen hebben voor de Duitsers hun voor- en nadelen. Bij een dergelijke rege ling immers, krijgen de Duitsers op korte termijn de beschikking over een behoorlijke vloot die op deze wijze vrij goedkoop kan worden aange schaft. Daar staat echter tegenover dat hun concurrenten dan beschikken over moderner materieel, wat in vele gevallen minder aanbevelenswaardig is. Aan de andere kant komt men op die manier snel op gang, zodat na verloop van tijd, wanneer de Duitse civiele luchtvloot uitgebreid moet worden, hetgeen zeker het geval zal zijn tot aankoop van de nieuw ste vliegtuigen zou kunnen worden overgegaan. De luchtvaartmaatschappijen bieden vliegtuigen aan van het type Douglas DC-6 (die nu reeds vervangen wordt door de grotere DC-6B) en de Constel lation type 749 (die in de naaste toe komst wordt opgevolgd door de Super- loten zijn nu al meer dan zeven jaar op non-actief en in de tussentijd is de luchtvaarttechniek heel wat veranderd. Voorlopig zal men het voor een deel dan ook nog wel met buitenlands per soneel moeten doen, totdat voldoende geschoolde eigen krachten ter beschik king staan. De wedergeboorte van de Duitse ci viele luchtvaart is dus slechts een kwes tie van tijd. In feite is zij er al, al zijn het dan nu nog Amerikaanse vliegtui gen met geallieerde bemanningen die de binnenlandse Duitse luchtlijnen vlie gen. Het grondpersoneel is echter al Duits. Ook in de luchtverkeersregeling en de luchtverkeersbeveiliging spreken de Duitsers al een aardig woordje mee, hoewel de sleutelposities nog steeds in geallieerde handen zijn. Tegen het vol gend voorjaar, als inderdaad het vredes verdrag met West-Duitsland geratifi ceerd zal zijn en het Duitse civiele luchtverkeer daardoor weer zal zijn toegestaan, zal men ver genoeg zijn om de zaken in eigen hand te nemen. De „Viscount", een product van de Britse Vickers-Armstrong-fa- brieken met vier propeller-turbine- motoren, dat mogelijk door de nieu_ we Lufthansa gebruikt zal worden op de continentale lijnen. Advertentie m 50 dragees i 1.80 100 dragées (3.25 (Van onze correspondent) De Nederlandsche Spoorwegen heb ben aan de N.V. Heemaf te Hengelo opdracht gegeven tot de bouw van 10Ü zware Diesel-locomotieven, hiermee is een bedrag van f 50 millioen gemoeid. De te bouwen locomotieven zullen van hetzelfde type zijn als de huidige Diesel-locomotieven, waarmee ze overi gens veel overeenkomst zullen vertonen In het kader van de moderniserings plannen der N.S.-tractiemiddelen is to: plaatsing van deze order besloten Diesel-locomotieven geven een bespa ring op brandstof en op personeel li mans-bediening) en hebben een grotere aanloopsnelheid dan stoomlocomotieven. De nieuwe locomotieven zullen op de niet-geëlectrificeerde lijnen worden be- I nut voor goederenverkeer. Het volgend j jaar zal de eerste zware Diesel-locomo- 1 tief worden afgeleverd, in 1957 moet de I order geheel uitgevoerd zijn. Advertentie Op 14 November a.s. zal Louis van Gasteren zijn 65ste verjaardag vieren. Niet lang geleden hebben wij gelegen heid gehad deze talentvolle acteur in het zonnetje te zetten, toen hij veertig jaar aan het toneel verbonden was. Van Gasteren, die in 1908 aan het toneel is Bekomen, heeft bij verschillende gezel- sehappen grote en kleine rollen ge speeld, maar de lengte van de rol heeft hij hem nooit de ernst en de bekwaam heid bepaald, waarmede hij zijn optre den voorbereidde en volbracht. Men kan van hem zeggen, dat hij onder alle arnstandigheden uitstekend toneel heeft geleverd, waarin de menselijke noot dooit heeft ontbroken. Ook als leraar van de Toneelschool en als regisseur dan beroepsen amateurvoorstellingen heeft hij prachtig werk verricht. Hij is steeds een volledig toneelspeler ge feest, die zowel de klassieken als de daodeme, de ernstige als de humoristi- sche rollen met grote technische vaar digheid enware toneeldrift weet te spelen. Maandagmorgen zijn in de distilleer- g 1J van de fa. Pompe en Mann te Den n twee vaten met alcohol door tot 3g_i onbekende oorzaak ontploft. De BosoKlge ma§aziinmeester J. B. uit Den het moest in ernstige toestand naai ande Zle hnis vervoerd worden. Drie Wond6 nomstan(ters werden licht ge brand j- ■Bosscbe brandweer was de meestè in na de exPlosie ontstond, geest Ooor de tegenwoordigheid van Van niran eGn ber firmanten, de heer baar T8rwijk. dle terstond de leiding sio0t i, ondergrondse alcoholtanks af- Word'e ernstig onheil voorkomen „Natuurlijk wenst gij te weten, wat wij zullen doen na de verklaring van de Nederlandse regering in het parle ment betreffende Irian," aldus Sukarno in een rede, Maandag ter gelegenheid van de onthulling van het heldengedenkte ken te Surabaja gehouden. „Ik wens," aldus Sukarno, „deze historische dag niet te bezoedelen met woorden, die niet aangenaam klinken in Nederlandse oren". De president constateerde, dat de Nederlanders niet bereid zijn de status van Irian te bespreken. Zij wil len deze alleen bespreken om hun eigen standpunt uiteen te zetten, wat er op neerkomt, aldus spreker, dat zij voort gaan met dit deel van de republiek In donesië te koloniseren. Wij zullen de kwestie van onze strijd voor de bevrij ding van West-Irian onder elkaar be spreken op een ander tijdstip en op andere wijze. Laten wij er van dit ogen blik af over zwijgen, maar laat onze terughoudendheid niet passief zijn. La ten wij onze nationale eenheid zo hecht mogelijk smeden. De nationale eenheid is de voorwaarde voor de zege. Onze strijd is hard en moeilijk, maar laten wij geen ogenblik wankelen en niet twijfelen aan de uitslag. Tachtig mil lioen mensen staan tegenover een paar honderdduizend mensen met koloniale aspiraties. Laten wjj niet twijfelen, welke partij uiteindelijk zal winnen. In de kwestie Irian werden wij, al dus Sukarno, achtereenvolgens door de Nederlanders tegenover verschillende feiten geplaatst. Ten eerste werd West- Irian alsof er geen enkel dispuut met ons bestaat in de Nederlandse grond wet opgenomen als Nederlands Nieuw- Guinea. Ten tweede, zei minister Kern kamp begin September in een vraag gesprek, dat Nieuw-Guinea tot Neder lands grondgebied behoort en „wij kunnen en mogen zelfs niet anders dan rustig voortgaan dit land naar ons bes te weten te besturen". Ten derde legde de Nederlandse regering een officieel rapport inzake Nieuw-Guinea aan de V.N. voor, alsof het reeds onder haar jurisdictie valt. Wij zijn thans, aldus de president, geplaatst voor het feit, dat de Unie, naar welker opheffing wi' lang hebben gestreefd, nog niet is op geheven en dat West-Irian, waarvan de status onze harten zo lang verscheurd heeft, nu vast in de greep van de Ne derlanders is en onder hun controle. T.a.v. de gebeurtenissen van 17 Oc tober erkende Sukarno, dat het par lement verre van volmaakt is. Het lijdt aan kinderziekten. Dit is even wel ook het geval met andere staats organen en ook met de machtsorga nen van de staat, inclusief de strijd krachten Elk staatsorgaan en elk machtsorgaan in de staat dient een strijdmiddel te zijn om de nationale revolutie voort te zetten. De president vroeg in dit ver band of het niet zeer vreemd is, dat. midden in de strijd om voortzetting van de nationale revolutie er in de staats organen personen van andere national! teit aanwezig zijn. Wij mogen, aldus spr. tenslotte, nooit toestaan, dat onze positie tegenover de Nederlanders zwakker wordt. West- Irian en andere vraagstukken zijn kwesties van kracht. De sterkere zal winnen en de zwakkere partij zal ver liezen. Op 5, 24 en 31 December, dus daags voor St. Nicolaas, voor Eerste Kerstdag en voor Nieuwjaarsdag, mag reeds" van 8 uur af vers brood worden verkocht. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft daartoe vergun ning verleend in verband met de te verwachten grote drukte in de bakke rij en. Woensdag a.s. zal de Nederlandsche Middenstandsbank haar 25-jarig jubi leum herdenken met, zoals wjj reeds meldden, een receptie In het Carlton- gebouw in Amsterdam. Des avonds zal een diner worden gegeven, waar ver schillende autoriteiten, onder wie enkele ministers, zullen aanzitten. Zaterdag a.s. wordt dan voor de staf een diner gege ven terwijl 6 December een feestdag voor het gehele personeel zal zijn- De jubilerende Middenstandsbank is een voortzetting van tal van kleine be drijven die tot 1927 werden uitgeoefend door de Algemene Centrale Bankver- eniging voor den Middenstand te Am sterdam, de Centrale Boaz Bank te Utrecht en de Middenstandsbank voor Limburg te Maastricht, welke afzonder lijke banken een zeer moeilijk bestaan leidden. Een commissie onder leiding van mr. Beyen, de huidige minister van Buitenlandse Zaken, verrichtte het voor bereidende werk. De bank begon haar werkzaamheden met een kapitaal van 1,2 millioen gulden gewone aandelen en 60.000 gulden preferente aandelen, wel ke aandelen werden verdeeld onder de drie hierboven genoemde middenstands organisaties. Daarnaast verleende de Staat een garantie van 6,5 millioen gul den. welke garantie later is vervangen door een deelneming van de Staat in het kapitaal voor 6 millioen gulden aandelen waarvan 10 procent is gestort, alsmede 65.000 gulden preferente aandelen. Thans bedraagt het aandelenkapitaal 7.085.000 gulden, waarvan 125.000 gulden preferen te aandelen, 960.000 gulden volgestorte gewone aandelen en 6 millioen gulden gewone aandelen waarop tien procent is gestort. De bank kon in haar bestaan een open reserve vormen van 2 millioen gul den en daarnaast nog aanzienlijke stille reserves. De toevertrouwde middelen stegen in de afgelopen 25 jaar van 17 millioen gulden tot 132 millioen gulden en het uitstaande crediet van 15 millioen gulden tot 65 millioen gulden. De Bank heeft negentig eigen kantoren en agent schappen alsmede nog een aantal zit dagen. De Middenstandsbank heeft zich vanaf het begin ingesteld op het doen van alle bankzaken en beschikt daartoe over een volledig apparaat- Haar speciale taak is uiteraard de voorziening in de crediet- behoeften van de zelfstandige onderne mers in het midden- en kleinbedrijf, doch bovendien is zij zeer actief in de voorlichting, door middel van spreek beurten, brochures enz., van de midden stand op het gebied van o.m. financie ring. De Middenstandsbank heeft zich niet uitsluitend beperkt tot kleine mid- denstandscredieten. Zij is er in toene mende mate in geslaagd ook de grotere middenstandsbedrijven aan te trekken wier credietbehoeften dikwijls enige ton nen belopen. Er zijn trouwens heel wat bedrijven die eertijds met b.v. tiendui zend gulden werden geholpen en die thans zijn uitgegroeid tot grote onderne mingen. Gedurende de laatste jaren is de Middenstandsbank belast met het ver lenen van credieten met staatsgarantie, waarvan de credieten voor bedrijfs- uitrusting steeds belangrijker worden. Sedert enkele maanden wordt er ook in toenemende mate een beroep ge daan op de industriële credietverle- ning, waardoor de industrialisatie ter bevordering van de kleine industrie Advertentie ten zeerste gediend wordt. Opgemerkt kan nog worden dat in de na-oorlogse jaren de im- en exportzaken sterk in omvang zijn toegenomen, waardoor de buitenlandse afdeling van de bank circa vijf maal zo groot is geworden. Alhoewel de Middenstandsbank steeds meer bankzaken doet van grote omvang, prevaleert toch in alle omstandigheden het principe dat geen cliënten worden aanvaard die de middenstand beconcur reren of bestrijden in welke vorm dan ook. Samenvattend kan, dunkt ons, gecon stateerd worden dat de Middenstands bank in haar 25-jarig bestaan haar veel omvattende taak heeft uitgevoerd en nog uitvoert op een wijze, die de Nederland se Middenstand vaak tot grote steun is geweest De opperhoutvester ir. De Hulster heeft medegedeeld dat men er in Delft in geslaagd is uit een mengsel van 25 soorten Surinaams hout papier te ma ken, dat uitermate geschikt is voor ver pakkingsmateriaal. Er zal worden na gegaan of fabricage op commerciële schaal mogelijk is. Ze zeggen wel dat vrouwen wispelturig zijn. Maar een knap iemand die mij van Cabailero afpraat. Een sigaret uiC duizend enig in haar soortf (fykffa De Stichting voor de Landbouw heeft een schrijven gericht aan de le den van de Tweede Kamer. Hierin geeft de Stichting een uiteenzetting over de moeilijkheden, die zich thans voordoen met betrekking tot de con sumptiemelkvoorziening van Nederland en met name van het Westelijke stede lijke gebied. Niet alleen de productiekosten van de melk zijn in het algemeen gestegen, ook de hogere kosten van een grotere hoeveelheid aanvullingsmelk uit an dere gebieden hebben de kosten van de consumptiemeik in het Westen nog eens extra verhoogd. De moeilijkheden van de consump tiemelkvoorziening zijn nog aanmerke lijk verzwaard door het handhaven van een maximum-consumentenprijs, die ligt op een peil, dat sedert 1945 vrijwel niet veranderd is en dat beduidend la ger ligt dan de marktwaarde van de melk. Dit bracht met zich mee, dat de verplichting voor het overgrote deel van de veehouders en de zuivelbedrij ven in het Westen van het land tot het leveren van consumptiemeik, welke verplichting nog stamt uit de oorlogs jaren, tot heden toe is gehandhaafd, hoewel de veehouders in het overige gedeelte van Nederland reeds enkele jaren geleden vrijheid van bestemming voor hun melk hebben gekregen. Deze verplichting wordt algemeen als on rechtvaardig beschouwd. Het heeft voorts tot gevolg, dat jaar lijks uit het Landbouwegalisatiefonds als subsidie van 7 tot 10 millioen gulden moet worden verstrekt tot dekking van de transportkosten e d. van de aanvul lingsmelk en een subsidie van ongeveet 70 millioen gulden voor alle consump tiemeik. Daarnaast geven de melkvee houders door middel van het Zuivel - fonds nog een subsidie, welke de laat ste twee jaren rond 70 milioen gulden per jaar bedroeg. Ter handhaving van de maximum-consumentenprijs wordt dus per jaar ongeveer 150 millioen gul den subsidie verleend, hetgeen neer komt op 5 9 cent per liter. Zowel de Stichting voor de Landbouw Vertaald door J. W. HOFSTRA 55 Een paar honderd meter verder zette ze zich weer op de grond in de be schutting van wat bremstruiken en haalde haar boek te voorschijn. Je kon nooit weten, of dat het antwoord niet zou geven. Het was de verzenbundel van Francis Thompson, die haar vader haar op de dag van haar Eerste Heili ge Communie had geschonken Langer dan drie jaar had ze zich met hart en ziel op de verzen geworpen. Ze trachtte inzicht te krijgen in het eigenaardige idioom en leerde talloze verzen uit het hoofd, totdat ze een deel van haarzelf werden. Niets was in staat haar ver ering voor Francis Thompson te schok ken. Zelfs Nicole niet, die haar 'verze kerde dat hij maar een derde-rangs dichter was en monsterlijke regels aan haalde. Alle gezwollenheid en gemaakt heid ten spijt, hadden deze gedichten een toon die bij haar aansloeg. Ze zag dat dichtkunst en godsdienst hier een kans kregen om hand in hand te gaan Zo zat ze zichzelf te kwellen met al lerlei moeilijke problemen. Toen kwam er een plotselinge rukwind, die woest speelde met de bladzijden van haar boek, alsof hij wilde zeggen: „Vooruil er mee! Je bent een jong mensenkind en het is zomer." Ze merkte dat ze erge honger had en viel op haar sandwiches aan. Achter in het dal verhief zich de spits van het Parkminster klooster en deze hield on willekeurig haar blik gevangen. Clara wist maar al te goed wat die beduidde. Daar leefden in uiterste so berheid de Kartuizers, die hun arbeid verrichtten in hun tuinen en werkplaat sen, in het holst van de nacht opston den om in een onverwarmde kapel het lange officie te bidden en opklommen tot de hoogste trappen van het gebed. Bij alles wat zij deden, hielden zij het oog louter en alleen op God gericht. Eenmaal in de week verbraken zij hun stilzwijgen en maakten een gezamenlij ke wandeling. Ze kwamen vaak genoeg langs Paget's Fold met hun lange witte kovels en hun strooien hoeden. Ze praatten en lachten dan als schooljon gens. „Haar moeder zei dan „stakkers, 't is aandoenlijk om te zien hoe 'n ge lukkige indruk ze maken. Zo'n wande- ling 'is natuurlijk ook een heel avontuur als je zo'n eentonig leven leidt." Clara dacht dan met intense minachting hoe weinig begrip Isabel had van hun wa re avontuur. Vandaag besefte ze, dat ze die minachting beter voor zichzelf kon hebben. Want als ze begreep, zij het dan vaag, waar het om ging in zo'n leven dan kon dat alleen maar zo zijn, omdat iets in haarzelf daarop aansloeg. Tenslotte was ze zo moe van al dat denken, dat er alleen nog maar een wirwar van woorden in haar rond draaide, die ze evenmin tot stilstand kon brengen als de wind. Ze stond op en lieD lusteloos door de gloeiende mid dag. Het was een beetje een mislukte dag. De schaduwen, die voortdurend over het gras vielen, matten haar af, evenals haar eigen gedachten. Alles scheen vijandig; de wind die maar aan haar rukte, de zon die pijn deed aan haar ogen, tot de molshopen toe waar over ze struikelde. Een helwitte kalk put werd een stekende grijns; een wap perende weerhaan in het dal lachte haar uit. Voor het eerst vond ze het onverdraaglijk zo alleen boven op de heuvels. Als er maar iemand bij haar was. zou ze het misschien weer even heerlijk als vroeger kunnen vinden. Plotseling begon ze er bespottelijk naar te verlangen dat die onbekende min naar ten tonele zou verschijnen. Ze zou niet weten hoe hij er uit moest zien: ze wist alleen zeker dat zij elkaar onmid dellijk zouden herkennen. Woorden en verklaringen zouden overbodig zijn; ze zouden eenvoudig samen hand in hand verder lopen. Ze had de gehele dag niemand ge zien, zelfs geen schaapherder. Nu ver scheen er plotseling de gestalte van een man in de verte, alsof haar gedachten hem hadden opgeroepen. Hij kwam recht op haar af. Van hier uit kon ze alleen zien. dat hij lang was, en zonder hoed of jas met lange soepele passen voortliep. Haar hart begon als waanzin nig te bonzen en haar hele lichaam leek te smelten. Ze streek vlug haar katoe nen jurk glad en wreef haar voorhoofd af. Ze hoopte dat haar gezicht niet rood verbrand zou zijn van de zon en de wind. Ze draaide zich om en bleef dood stil en gespannen naar de heilige zee staan turen. Haar haar moest wel erg in de war zijn; het enige wat ze hopen kon, was dat het zou glanzen in de zon. Het leek haar of ze die houding van aandachtige beschouwing eeuwig zou moeten volhouden, maar eindelijk hoorde ze de voetstappen toch vlakbii Haar knieën knikten zo, dat, ze zich nauwelijks staande kon houden. Nu zou ze zich toch wel kunnen omkeren. Ze deed of ze vreselijk schrok, als een on geciviliseerd wezen dat is opgeschrikt en keek, wie het ook zou mogen zijn die daar aan kwam, met een dromeri ge blik in de ogen. Ze zag zichzelf ge plaatst tegenover het opgewekte, rode en alledaagse gezicht van een man van haar vaders leeftijd. „Zo juffie," zei hij met een stem die precies bij dat gezicht paste. „Best weertje vandaag, hè?" Ze antwoordde bijna giechelend: „Schitterend gewoonweg." „Wel een beetje aan de warme kant ais je loopt. Gelukkig is er een lekker windje." „Ja, gelukkig wel," beaamde ze ijve rig, maar inwendig gloeide ze van schaamte. „Vacantie?" „O ja, ik ben met vacantie „Je bent zeker van Steyning naar boven geklommen?" „Ja dat doe ik altijd." „Ik ben vanmorgen in Finton ge start. Ik was van plan in Steyning een hapje te gaan eten. Als ik de kaart eens bekijk, lijkt het me nog wel bijna drie mijl." „Ja. ongeveer wel ,Het zal nog wel even duren voor ik een biertje kan pakken. Ik heb me an ders een dorst. Ik zag je uit de verte al staan. Ik vond dat je wel een beet je gek stond te kijken. Je bent tocli niet verdwaald of zo? „Nee, dank U," zei Clara een beetje uit de hoogte. „Ik kom hier al vanaf mijn jeugd." „Ik wilde je anders niet beledigen, hoor. Je bent nu een reuze meid, hè'' Je kunt best op jezelf passen, niet?" Clara kon geen woorden vinden, zo kwaad was ze. (Wordt vervolgd). als het Bedrijfschap voor Zuivel zijn van oordeel, dat het huidige systeem niet te handhaven is. Daarom heeft de Stichting in haar voorstel aan de over heid over het melkprijsbeleiid ten sterkste aangedrongen op deze vrijheid van bestemming en op het opheffen van de maximum-consumentenprijs uiterlijk tegen het einde van deze win ter. Dit behoeft geenszins te betekenen, dat de straatprijs voor de consumptie- melk met één slag zodanig verhoogd wordt als overeen zou komen met het prijsniveau van de overige melk, welke tot zuivelproducten verwerkt wordt. Om het grote verschil geleidelijk te overbruggen is het noodzakelijk uit het Landbouwegalisatiefonds en u'it het Zuivelfonds voorlopig nog een zekere subsidie te handhaven. Tien Amsterdamse gezinnen zijn de dupe geworden van een vrouw uit de hoofdstad, die voorgaf in contact te staan met een corrupte ambtenaar van het C.B.H., die wel bereid zou zijn de men sen voor f 300 aan een woning te helpen. De mensen, die van haar diensten ge bruik wilden maken werden naar de vrouw toegestuurd door een man, die zelf driehonderd gulden had gestort in de hoop een huis te zullen krijgen en die thans ook tot de ontdekking is gekomen, dat hij is opgelicht. De zaak is aan het licht gekomen doordat enige gezinnen ongeduldig zijn geworden, voor die tijd heeft de vrouw echter kans gezien onge veer drieduizend gulden in de wacht te slepen. Zij heeft zich reeds eerder aan een soortgelijk delict schuldig gemaakt. Zij is voor de officier van justitie ge leid. Het comité Ereschuld en Dankbaar heid heeft een platenboek verspreid met een korte tekst en verschillende te keningen van Doeve. De bedoeling is met het oog op de komende Kerstda gen de aandacht te vestigen op een goede gelegenheid onze dankbaarheid te tonen aan hen die voor onze vrijheid zijn gevallen of gewond. Wie de nobele behoefte gevoelt een bijdrage af te staan, kan terecht bij de penningmeester J. Klaufus, Radioweg 12, Amsterdam. De Centrale Recherche van de Am sterdamse politie heeft op aanwijzing van de politie te Zeist een handelaar in schilderijen en een papierkoopman in arrest gesteld. In de loop van tien maan den hebben beide mannen een aantal za kenlieden en enige ingenieurs tezamen ongeveer 100 mensen opgelicht voor een totaalbedrag van ruim f 60.000. De gearresteerden zijn de schilderijenhan delaar D. J. V., 38 jaar en de 44-jarigo Indonesiër J. A. A. De laatste gaf zich uit voor Sostro- moeljono of Nothodiningrat, namen van twee Indonesische ingenieurs, die in Delft hebben gestudeerd. Telefonisch stelde hij zich in verbinding met vrien den van deze heren en maakte afspraken om hen weer eens te ontmoeten. Enige dagen voor de vastgestelde ontmoetingen belde hij de vrienden opnieuw op. Hij vroeg dan of zij er bezwaar tegen had den, dat hij een vriend mee bracht, een kunstschilder. Terloops vertelde hij. dat deze „kunstenaar" een paar honderd gulden nodig had om een reis naar Lyon te kunnen maken en dat de man mooie schilderijen goedkoop kon leveren. O pe de dag van de afspraak verscheen altijd alleen de kunstenaar, die zich noemde Hans Lenterman of Wim Bos. Bijna altijd slaagde dit heerschap er in geld van de vrienden los te krijgen. De bedragen die hij inde varieerden van vijftig tot zeshonderd gulden. Schilde rijen, die hij soms in onderpand gaf ble ken achteraf beslist niet meer dan zestig gulden waard te zijn. Van terugbetalen van het geleende geld is uiteraard nooit iets gekomen. Zowel de schilderijenhandelaar als de Indonesiër hebben bekend. Zij zijn voor de officier van justitie geleid. In de haven van het Eindhovens Ka naal te Eindhoven is het stoffelijk over schot gevonden van ir. N. J. C. Tierie. die reeds sinds Donderdagavond werd vermist. Die avond had hij, na een feest je te hebben bijgewoond, mensen in zijn auto naar huis gebracht. Toen hij daarna alleen op weg was naar zijn pension is hij blijkbaar misleid door het slechte weer, te water gereden. Ir. Tierie, die kolonel der genie is ge weest bij het vroegere KNIL, was ad viseur in militaire aangelegenheden bij van Doorne's automobiel- en aanhang- wagenfabrieken te Eindhoven en ver toefde daarom in deze stad. Zijn eigen lijke woonplaats was Den Haag. Hij laat een vrouw, een kind en een pleegkind achter. Ir. Tierie was officier in de orde van Oranje-Nassau. In Zuid-Afrika blijft de toestand on rustig. De onlusten en handtastelijkhe den blijven doorgaan. In Port Elisabeth is de aangekondigde 24 uur-staking der inheemsen onder streng politietoezicht vrij ordelijk verlopen. In East-London is het weer tot bloedige botsingen geko men. Inheemsen hebben daar een Katho lieke kerk platgebrand. In een hoofdartikel over de troebelen in East-London schrijft de „Cape Times" dat er nooit een tijd was waarin kalmte onder de blanken meer nodig is dan nu. „Wij staan tegenover iets dat zich niet verder mag ontwikkelen, iets dat een uitbarsting van onze inheemse bevolking zeer nabij komt. De eerste stap die ge daan dient te "worden is het overleg tussen de Europese en de inlandse opi nie te herstellen. Wij kunnen niet voort gaan met blunders te maken in het duister der rassentegenstellingen. Het blad schreef verder, dat de kerken een conferentie van blanke en gekleurde leiders voorgesteld hebben om de gehe le rassenkwestie te bespreken. De leider van de Zuid-Afrikaanse op positie. Strauss, heeft gisteren de eis ge steld, dat de regering een onderzoek zal laten instellen naar de jongste ongere geldheden door een onpartijdige gerech telijke commissie. Indien dit niet moge lijk was, zou een bijzondere vergadering van het parlement de kwestie moeten behandelen. „Het is duidelijk, dat de toestand uit de hand loopt. Weerloze mensen, onder wie velen zich hun hele leven in dienst van de inheemsen ge steld hebben, worden op beestachtige wijze vermoord en in iedere hoek van Zuid-Afrika heerst een gevoel van on rust en onzekerheid," aldus Strauss.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3