Wijzigingen legerplan wekken bezorgdheid Vragen en klachten over onze luchtverdediging J LAWINES IN DE ALPEN eisen eerste slachtoffer Verbeteringen in Noodwet Kinderbijslag voor Kleine Zelfstandigen Volkswittebrood en het bruinbrood duurder Tol hoofd en hart v. Vatbaar voor verwes ijKing DEFENSIEBEGROTING IN TWEEDE KAMER Ernstige botsing bij Diemen Hevigste sneeuwval sinds 1944 Derde macht tegen verhoging van inkomensgrondslagen Twee ton schade Het weer Luxe wittebrood goedkoper Belangrijke rede van Andriessen ÉPl CJef MORRIS {efwyw fiwj! woensdag 12 november 1952 76ste JAARGANG No. 25530 Dr. Houtappel zwaar gewond Ondersteuning voor bejaarden Drastische maatregelen in Zuid-Afrika Stakende inheemsen ontslagen gtlül Rijksdiensten Zaterdag 27 December gesloten Lamping onderweg naar Nederland Aan Westkapelse zeedijk RAPPORT OVER DE MIDDENGROEPEN „Als er hooi genoeg is, kom jij óók aan de beurt" WINDJACKETS-SWEATERS BLOEMPRIJS ONGEWIJZIGD „Dag der werkgroepen' Prof Romme over de richting der K VP. Viet-Minh beschikt over Russisch materiaal BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M, van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. V/nd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het is nu bijna anderhalf jaar ge leden, dat de voorzitter van de K.V.P. een commissie installeer de, welke speciaal tot taak had de pro blemen der Middengroepen te bestude ren. Het was een zeer te appreciëren geste van de K.V.P., hoewel zij rijkelijk laat kwam. De nood was immers onder de Middengroepen zó hoog gestegen, dat hij voor ieder, die niet ziende blind was, zonder bestudering zelfs van uitgebreid Cijfermateriaal, was te constateren. Maar laten wij over deze ernstige tekortko ming van de K.V.P. verder zwijgen. Lang voor het eerste rapport van de commissie verscheen hadden wii de K.V.P. reeds op haar ernstig verzuim in dezen gewezen. Eerst met de verkie zingen op korte termijn in het vooruit zicht en vooral na de verkiezingen, toen de resultaten van haar tekortkoming con crete gestalte aannamen in het verlies van duizenden stemmen, ontplooide de K.V.P. °P dit terrein een toe te juichen activi teit. In een betrekkelijk korte tijd heeft de bovengenoemde commissie drie be langwekkende rapporten het licht doen zien. Het eerste rapport, samengesteld door Dr. J. Delf-gaauw en A. Massizzo behan delde de financiële positie van de Middengroepen. Het cijfermateriaal, dat beide heren bestudeèrden, bracht hen tot de conclusie, dat de jaar en dag geuite klachten der Middengroepen juist Waren. In veel opzichten was het beeld nog veel ongustiger dan men zich over het algemeen had voorgesteld. Het tweede rapport, samengesteld on der leiding van Drs. Th. Platenburg, behandelde de intellectuele po sitie der Middengroepen. Hieruit bleek, dat talloze intellectuelen hun kin deren niet die opvoeding en opleiding konden doen genieten als waartoe zij zich tegenover de gemeenschap op grond van hun eigen ontwikkeling verplicht achtten. Bovendien wees het cijfermate riaal uit, dat het juist de Middengroe pen zijn, die veel meer dan andere groe pen alles in het werk willen stellen om hun kinderen te laten studeren. Met recht, concludeert het rapport, zijn zij de voor de samenleving onmisbare dra gers van wat ons wetenschappelijk be zit genoemd kan worden. In hetderde, deze week verschenen, rap port trekt de commissie haar conclusies uit de beide vorige rapporten en advi seert het Bestuur van de K.V.P. no pens een aantal voorzieningen, welke haars inziens in verband met de huidi ge moeilijke situatie der Mddengroepen dienen te worden getroffen. Zij doet een aantal voorstellen en wijst op de moge lijkheden. daarbij uitgaande van enige hoogst belangrijke maar in wezen be twijfelbare vooronderstellingen, die een feitelijke verbetering in de situ atie zouden kunnen bewerkstelligen. Alvorens op deze mogelijkheden tot correctie van de inkomens der Middengroepen nader in te gaan,, moeten wij, om misverstand en desillu sie te voorkomen en enig misver stand blijkt er nu reeds na de gisteren gedane publicaties te bestaan duide lijk vaststellen, dat er geen sprake is van een wetsontwerp of iets dergelijks, maar uitsluitend van een van de private sfeer uitgewerkt studierapport, dat geen andere competentie heeft dan het geven van advies aan de K.V.P., welke op haar beurt daarnaar al of niet kan han delen bij het voeren van haar partij- Politiek. Als deze commissie derhalve Van mening is, dat bijvoorbeeld de sa larissen der Middengroepen omhoog moeten, dan is dit niet meer dan een mening, maar nog lang geen reali- 1 e i t in die zin, dat de Middengroepen over vier jaar werkelijk over een sala ris kunnen beschikken, dat 30 pet. ho ger ligt dan hetgeen zij thans ontvangen. Hoe groot onze waardering dan ook is voor de in drie rapporten uitgebrach te studie van deze commissie, hoe groot eveneens onze waardering is, dat de K.V.P. thans werkelijk blijk geeft zich voor de Middengroepen in hoge ma te te interesseren, de grondstellin gen, waaruit men redeneert om tot verbetering te komen, zijn hypo thetisch, zijn vooralsnog fictief en kunnen dus slechts tot een voorwaarde lijke of misschien zelfs tot een fictieve, derhalve onjuiste conclusie leiden. Wie worden nu volgens deze rapporten tot de 'Middengroepen gerekend? De middengroepen maken een nume riek vrij belangrijk deel uit van ons Volk. Het aantal van de loontrekkenden onder hen wordt geschat op ongeveer 300.000, dat fs 12 pet. van de totale be roepsbevolking in vreemde loondienst. Van deze 300.000 behoren ongeveer 75.000 tot het onderwijzend personeel, 64.000 tot de bedrijfsleiders en ruim 150.000 er van zijn ambtenaren (van adjunct-com mies af) en employé's. Daarnaast zijn er dan de beoefenaars van de vrije be roepen. Men kan aannemen, dat onge veer de helft van de leden van de mid dengroepen hun inkomen ontvangen Van de overheid. Welnu, in de rapporten wordt gecon stateerd, dat zij, die vóór de oorlog f 4000 a f 5000 inkomen genoten, in 1951 3a a 40 pet. minder konden consumeren dan vroeger. Een vermeerdering van det bruto-inkomen, een algemene in- KOmsten vermeerde ring is noodzakelijk °m tussen 1938 en thans de harmonie be- daderenderwijs te herstellen. Dit zou dunnen geschieden, indien de huidige mkomens der Middengroepen gemid deld met een percentage van 25 pet. zou den worden verhoogd. Langs welke weg is zulks nu te be reiken? Waar moet het geld van daan komen, waar is de bron daaruit voor deze verhoging der inko mens geput kan worden? Wij naderen thans het gevaarlijk ter rein der vooronderstellingen, waaraan de commissie zich waagt. Zij gaat uit van. de gedachte dat de nationale Productie zich in de komende ja- fen in sterk opwaartse lijn zal ontwik kelen. Zij gaat uit van de gedachte, dat o°k de internationale conjunctuur zich erder gunstig zal ontwikkelen. Op grond hiervan en zij baseert zich daar- U op verwachtingen, tot uitdrukking »ebracht in „De weg naar Vrijheid, socialistisch perspectief" komt de ommissie tot de conclusie, dat in vijf jUiar tijds, te rekenen van 1950 tot 1955, d:n vermeerdering van middelen voor w :?ec*erlandse volkshuishouding kan orden verwacht van 2,5 milliard, dan 'S nu Koek in perspectief w,;„ die men gaat verdelen. Bij de ra- trokw Werd verondersteld, dat in de be- zai j 3 iaar een productiestijging y™rden verwezenlijkt van 25 pet. bij Val "fvolkingsstijging van 7 a 8 pet. deze koek nu zullen de Midden- men P.-en' ,omdat ze in het verleden het u f achter gesteld zijn, het meest eina i-, Kunnen profiteren. Men wil üit- iaarr-i 'n de loop van vier jaar, met men t f een verhoging van 7% pet. ko- rine een totale inkomensvermeerde- huiriiVan pct- De commissie raamt het betr ff §emiddeld inkomen uit dienst- f finna -lng van de Middengroepen op a i 6500 of reëel uitgedrukt pp (Van onze parlementaire redacteur ai.) Bfj de beschouwingen, welke van verschillende zijden gistermiddag in de Tweede Kamer zijn gehouden bij de Begrotingshoofdstukken VIIIA en VTIIB Oorlog en Marine is over het geheel genomen meer de nadruk komen te liggen op diverse meer en minder belangrijke aparte kwesties dan op het defensiebeleid in zijn geheel. De heer Vorrink wees er op, dat het z.i. de voorkeur zou hebben ver diend de Begroting van Buitenlandse Zaken vóór die van Oorlog en Marine te behandelen en wellicht heeft men dus zijn kruit nog droog gehouden tot „B.Z." aan de orde komt. Voor zover men wel op de essentialia in het beleid van minister Staf is inge gaan was het vooral in critische zin ten aanzien van het nieuwe legerplan, waar bij van vijf naar drie infanterie-divisies is teruggestapt. In de Memorie van Ant woord had de bewindsman dienaan gaande medegedeeld, dat op grond van omstandigheden, welke bij het opstellen van het eerste legerplan niet bekend waren en ook niet bekend konden zijn, in studie is genomen op welke wijze de aantallen legerkorpstroepen en verdere ondersteunende eenheden zouden kun nen worden vergroot. Deze passage is bij alle waardering, die meer dan een spreker uitte voor het terugkeren van de minister en de beide staats secretarissen in het nieuwe kabinet nogal aangevochten. De heer Roosjen (A.R.) sprak zelfs van dilettantisme aan de top De heer Fens legde vooral de na druk op het nadeel van het zich niet houden aan gemaakte afspraken: het kan het onderling vertrouwen tussen de partners in de N.A.T.O. schaden en ook dat in de Atlantische Verde digingsorganisatie zelf. Bovendien doet het gebeurde denken aan een ondoordachte en slechte opbouw van de defensie: revolutiebouw. Hij zei, dat het plan voor vijf divisies zo onvoorbereid is gelanceerd, dat men de consequenties niet heeft doorzien en men moest bij die passage over „om standigheden, welke destijds niet be kend waren" wel een aantal zware brokken wegslikken: er is steun gege ven voor een verkeerd plan. Inmiddels wilde spr. aan de nieuwe koers zijn vertrouwen geven, mits men die nu ook inderdaad blijft varen en hij vroeg zich af of zulks met de Europese Defensie- Gemeenschap in zicht mogelijk zou zijn. Ook de heer Vorrink wilde niet ver der nakaarten, als men tenminste nu een plan heeft, dat Ook gehandhaafd blijft. Verder heeft deze socialistische spreker er op gewezen, dat men zich niet te zeer moet instellen alleen op de materiële zijde van de defensie, doch ook op de ideologische kant. Een ander punt, dat uiteraard vrij veel aandacht kreeg in de verschillende redevoeringen, was de sinds enige tijd ook voor de buitenwacht spelende kwestie in hoeverre Nederland verde digd zal worden. Overste Fens preci seerde zijn uitlatingen als rapporteur te Straatsburg: vastgelegd dient te worden als richtlijn, dat het gebied van alle bij de NATO aangesloten landen verdedigd zal worden; of dit ook in alle omstan digheden te realiseren zal zijn is een tweede. Gisteravond omstreeks half zeven zijn tijdens het spitsuur op de Muiderstraat- weg een tweetal luxe auto's op onver klaarbare wijze met grote snelheid te gen elkaar gebotst met het gevolg dat een drietal personen met zware ver wondingen per GGD naar het O.L. Vr. Gasthuis te Amsterdam zijn. Dr. Houtappel, chirurg aan boven genoemd ziekenhuis, reed met een snelheid van ruim honderd kilometer ter hoogte van de spoorwegovergang aan de Muiderstraatweg en greep met de voorzijde een andere wagen aan de linkerzijde, met het gevolg dat beide wagens in de kant terecht kwa men. De auto van dr. Houtappel werd van voren geheel in elkaar gedrukt; terwijl dr. Houtappel, die alleen in de auto zat en op weg was naar zijn wo ning in Laren, met zware inwendige verwondingen en een shock op de weg terecht kwam. Het echtpaar J. P. Agema, wonende te Amsterdam, dat in de aangereden wagen zat, liepen beide eveneens zwa re verwondingen op. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. De beide wagens zijn door de politie in beslag genomen en wegge sleept. (Eigen bericht) De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebesturen een cir culaire gezonden in verband met het feit dat met ingang van 1 October vele uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening zijn ver hoogd. Voor degenen die tevens een aanvullende ondersteuning van de ge meentelijke armenzorg genieten, zal de verhoging der Noodwet-uitkeringen een verlaging der aanvullende ondersteuning tengevolge moeten hebben. De minister zou het echter bijzonder hard achten indien het bedrag, dat de bejaarden binnenkort met terugwerkende kracht zullen ontvangen, zou worden ingehou den op hun ondersteuning. De minister geeft daarom in overweging deze nabe taling voor éénmaal ten volle aan de ondersteunden te laten en bij de her ziening der ondersteuning voor de toe komst een welwillende gedragslijn te volgen. 60 tot 65 pct. van 1938. In de komende vier jaar moet dit gemiddelde Inkomen zodanig worden verhoogd, dat een reëel inkomen van 80 pct van 1938 wordt bereikt. Hoe gevaarlijk een dergelijke theoreti sche constructie wel is, blijkt reeds on middellijk, wanneer men haar in ver band brengt met de in het a.s voor jaar te verwachten huurverhoging. Wel iswaar heeft de commissie ook deze in ogenschouw genomen en verzet zij zich terecht bij voorbaat tegen elke maatre gel, die verdergaande nivellering der inkomens van loontrekkenden ten gevol ge zou hebben, maar haar oplossing van het probleem lijkt wel enigszins naïef. De commissie adviseert namelijk bij doorvoering van de huurverhoging dat alle inkomensgroepen een procen tuele gelijke verhoging, direct dan wel indirect, zullen verkrijgen. Hierbij komen verder nog voorstellen tot progressie van de kinderbijslag: be lastingaftrek voor studerende kinderen, schoolgelden in mindering van het inko men, verlaging van schoolgeld, verrui ming van studiebeurzen enz. Met enige overdrijving zouden de Middengroepen zich binnenkort bijna in een ideaalstaat kunnen wanen: een soort Utopia, verge leken bij thans tenminste. De lezer zal begrepen hebben dat wij enigszins sceptisch tegenover deze in woord gebrachte schone vooruitzichten staan. Niet dat wij ook maar één ogen blik er aan zouden twijfelen, dat de Middengroepen deze verbeteringen niet dringend nodig hebben wij hebben er- jarenlang zelf voldoende op gehamerd maar wij zijn bang, dat hier honderd duizenden mensen een schijn wordt voorgetoverd, die men niet kan honore ren. Hierin schuilt ook psychologisch een groot gevaar. Men wekt verwachtingen, die, wanneer zij in de toekomst niet verwezenlijkt zouden kunnen worden, voor de K.V.P. in een nadeel zouden omslaan, omdat de ontevredenheid dan nog zou toenemen. Van de andere kant hebben aan deze rapporten zoveel knappe koppen mede gewerkt, dat wij ons onmogelijk kunnen voorstellen, dat heel deze constructie op los zand zou zijn gebouwd. Op grond van deze laatste overweging en ter wille van de nood, die gelenigd moet worden, zouden wij gaarne de hoop koesteren, iets te pessimistisch te zijn geweest. Helaas is de mens vaak beter dan zijn daden De heer Vorrink plaatste een reële opmerking door te zeggen, dat het nau welijks was aan te nemen, dat men na dat de vraag over onze verdediging ge steld was, daarop ontkennend zou ant woorden. Hü wees op het belang van ons land als bruggenhoofd ook wanneer Duitsland niet in de Atlantische verde diging betrokken is, doch wilde overi gens de kwestie der verdediging van Nederland toch wel vooral gekoppeld zien aan het vraagstuk van de inschake ling van West-Duitsland. Het gelijke recht is er; met deze inschakeling ont staat echter tevens de gelijke mogelijk heid. De heer Roosjen stelde, dat onze rechten in de strategische opzet stellig mede bepaald zullen worden door de bijdrage van Nederland zelf. Sprekend over de Europese Defensie- Gemeenschap zei de heer Vorrink, dat er geen sprake kan zijn van een eigen strategische conceptie voor de EDG; deze gemeenschap is een aanvulling op het NATO-verdrag. Hij drong erop aan, dat ons land de EDG spoedig zal ratificeren en ver wachtte niet, dat andere landen zulks niet zullen doen. Ten aanzien van de financiering onzer defensie-inspanning vroeg de socialisti sche woordvoerder zich af, waarom wordt vastgehouden aan een onwrikbaar plafond van anderhalf milliard. Zijn onze internationale verplichtingen niet voor nadere discussie vatbaar? Wij moe ten hierover, aldus spr., in NATO-ver- band openhartig spreken. '(Vervolg op pag. 3) Honderden inheemsen, die Maandag hebben deelgenomen aan de algemene staking van 24 uur in Port Elisabeth, zijn door hun werkgevers ontslagen. Bfj dc opslagplaats van gemeentewerken kwamen 900 kleurlingen zonder werk. Zij groepten samen en werden door de politie verspreid. Er deden zich geen incidenten voor Bouwvakarbeiders, die zich in New Brighton vandaag weer op het werk meldden, na Maandag te hebben ge staakt, kregen te horen, dat hét pro ject, waar zij mee bezig waren, was stil gelegd.. Minister Swart heeft in East London verklaard, dat zijn departement drasti sche maatregelen zou nemen om de be volking te beschermen. Indien het nodig mocht blijken, zullen leden van de burgerlijke verdedigingsorganisatie wor den aangesteld als bewakers van be langrijke punten. Ook bij onze Zuiderburen is de eerste sneeuw gevallen. In de streek om Bastenaken-Libramont dwarrelden de vlokken in zo over vloedige mate neer, dat de wegen met een pak sneeuw van ongeveer twintig centimeter bedekt werden. De sneeuwruimers moesten op sommige plaatsen in actie komen. (Eigen bericht) De raad van ministers heeft besloten dat de Rijksdiensten op Zaterdag 27 December a.s. gesloten zullen zijn De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is Dinsdagochtend per K.L.M.-vliegtuig uit Indonesië vertrokken. Zoals gemeld zal de heer Lampmg medio December in Nederland arrive ren, waarna hij in Januari naar zijn nieuwe standplaats Bonn zal vertrekken. Het winterseizoen In Zwitserland Is begonnen. De lawin 's hebben haar eerste slachtoffers gemaakt. In Fionnay in het kanton Wallis werd een arbeider meegesleurd. Een reddingsploeg moest terugkeren tengevolge van een verblin dende sneeuwstorm. Ook is een negen tienjarige Zwitser uit het kanton Calais Maandagavond bedolven onder een reusachtige sneeuwlawine. Aangenomen moet worden dat hjj om het leven is gekomen. Zijn lichaam is nog niet ge vonden. Elders in de Zwitserse Alpen werd het trein- en wegverkeer geblokkeerd en werden verbindingen verbroken door de hevige sneeuwval- In Oost- Zwitserland ligt het electrisch trein verkeer helemaal stil. daar de hoog spanningskabels bezweken zijn onder (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Na een herdenking van president Chaim Weizmann mr. Kortenhorst weet bij dergeljjke gelegenheden een voortreffelijk woord te spreken heeft de Tweede Kamer behalve een reeks hamerstukken, gisteren behandeld een wijziging van de „Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen". Zelfstandigen met een inkomen van niet meer dan f 2400 per jaar hebben van het derde kind af recht op kinderbijslag voor kinderen beneden de zestien. Komt hun inkomen op f 2600, dan geldt de k.b. van het vierde kind af, bij f 2800 van het vijfde kind af en zo verder. In het aan de orde zijnde wetsontwerp nu werd voorgesteld de bijslagen per dag te verhogen; uit de Kamer echter was bij amen dement van de heer Schilthuis het voorstel gekomen ook de inkomensgrondsla gen omhoog te brengen en wel met vierhonderd gulden. De schade aan de Westkapelse zee dijk, veroorzaakt door de storm, wordt geschat op rond twee ton. Het dagelijks bestuur van de polder Walcheren heeft zich genoodzaakt ge zien de algemene vergadering voor te stellen het dijkgeschot voor 1953 aan merkelijk te verhogen. Het bestuur geeft de voorkeur aan direct definitief herstel, omdat het vreest dat het nood- herstel niet bestand zal zijn tegen de stormen die ongetwijfeld dit najaar nog zullen volgen. Een nieuw geluid, zei de spreker vcor de K.V.P., dr. Mol, en hij stemde daar mee in. Insgelijks deed de heer Gortzak. Van anti-revolutionnaire zijde werd bij monde van de heer Stapelkamp echter gesteld, dat de verschillende ver hogingen een beletsel zouden kunnen vormen voor de totstandkoming van een definitieve wettelijke regeling. Ten principale tegen toonde zich de heer Cornelissen (V.V.D.), die niets voelde voor maatregelen voor de middenstand, welke liggen in de sfeer van de sociale steun. Spr. wilde de nadruk gelegd z:en op versterking van het zelfstandig ondernemerschap daarmee overigens voorbijziend, dat het hier over wel zeer „kleine" zelfstandigen ging. De heer Beenink van de C.H.U. v/as van oordeel, dat verhoging van de inkomensgrens bij de definitieve wet diende te geschieden. Minister Suurhoff was het er mee eens. dat verbeteringen thans de totstandkoming van een definitieve wet kunnen vertragen, maar ten aan zien van hetgeen door de heer Schilt huis was voorgesteld, meende Z. Exc., dat het zo'n vaart niet lopen zou. Aan gezien hij als pas optredend bewinds man het overleg met de Kamer tot zijn recht wilde laten komen, ver klaarde hij zich bereid het amende ment over te nemen. Op dit punt gaf voorzitter Korten horst de minister echter even een lesje in parlementaire techniek: het is een goed gebruik, dat een bewindsman een in de Kamer bestreden amendement niet overneemt. Het amendement-Schilthuis kwarr dus in stemming en schakelen we de communisten even uit, dan zag men ditmaal de „smalle basis" tegenover dc „derde macht": tegen verhoging de: grondslagen verklaarden zich namelijk de fracties der A.R., C.H. en V.V.D. Het v/etsontwerp zelf is tenslotte aangeno men met alleen de anti-revolutionnai ren en liberalen tegen. de sneeuwlast. In andere delen van de Alpen sneeuwt het nu reeds vier dagen en vier nachten zonder ophouden en de meteorologische dienst heeft reeds een tweede waarschuwing voor lawi nes uitgezonden. Sinds 1944 is in Zwit serland niet zoveel sneeuw gevallen in het begin van het winterseizoen. Ook uit Oostenrijk worden lawines gemeld. In Zamserloch bij Inssbruck zijn vier arbeiders in een alpenhut geïsoleerd. Een reddingsploeg is onder weg om hen te bevrijden. Vele wegen in Tiroi ziin geblokkeerd- Een van de bij Zamserloch ingesloten houthakkers heeft zich gisteren in vijf uur tijds een weg gebaand door de lawine om de dichtstbijzijnde telefoon te bereiken. Hij worstelde zich door een zeven voet dikke sneeuwmuur die om de hut lag. ondanks dc waarschuwing per radio dat zij niet moesten proberen zichzelf uit te graven. De man deelde de politie telefonisch mee dat zij genoeg voedsel voor drie dagen hebben en dat zij over een over vloed aan brandstof beschikken. Daar na hing hij de hoorn op om naar de fiut terug te keren. Het is niet bekend of hij daarin geslaagd is. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Koude nacht met weinig bewol king; plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Overigens op de meeste plaatsen droog weer met morgen overdag nu en dan wolkenvelden. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Weinig wind. Zon: 7.56—16.52. Maan: 3.12—14.52. Binnen enkele weken zullen het volkswittebrood en het bruinbrood duurder worden en het zgn. luxe witte brood goedkoper. Tot heden verstrekt de overheid op de goedkopere broodsoorten een sub sidie waartegenover staat, dat een extra heffing wordt gelegd op de duur dere oloemsoorten, zoals die worden gebruikt voor het z g- luxe wittebrood, koekjes, enz. Het hierdoor veroorzaakte kunstma tige prijsverschil tussen het z-s- volks wittebrood en het ongebuilde tarwe- Zoals eerder werd aangekondigd, zal de K.V.P. op 29 November te Utrecht in het Jaarbeursgebouw een „Dag der Werkgroepen" houden. Naar wij vernemen zal op deze ver gadering, welke wordt bijgewoond door een groot aantal Kamerleden, leden van het partijbestuur en leden van de Kringraad der K.V.P., de heer Andries sen als zijn gezondheidstoestand zulks toelaat een uiteenzetting geven dver hetgeen er in de partij is geschied, in het bijzonder door het dagelijks be stuur en het partijbestuur, sinds de verkiezingen. Prof. Romme zal niet alleen, zoals eerder is gemeld, spreken over bezits vorming, doch tevens een betoog hou den over de richting, welke de K.V.P. gaat volgen in de naaste toekomst. brood enerzijds en het wittebrood an derzijds. gaf. naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning meedeelt, aanleiding tot knoeie rijen. waarbij de subsidie niet aan haar bestemming beantwoordt. De regering is, naar dit ministerie voorts mededeelt, daarom genoodzaakt dit svsteem te verlaten. Als gevolg van de opheffing van het kunstmatige prijs verschil zullen binnen enkele weken de maximumprijzen van het volkswitte brood en van het (bruine) kropbrood met één cent per 800 gram worden ver hoogd, terwijl het z.g. luxe wittebrood tenminste drie cent per 800 gram in prijs zal kunnen worden verlaagd. De prijs van het ongebuilde tarwebrood be hoeft niet te worden gewijzigd. Tenslotte zullen Zeeuwse bloem, pa tentbloem en importbloem, in prijs worden verlaagd. De gevolgen van deze prijswijzigin gen, aldus het ministerie, betekenen voor een gezin van vier personen, dat bijvoorbeeld 8 volks wittebroden en twee luxe wittebroden per week gebruikt, een vermeerdering van de uitgaven voor het volksbrood met 8 cent, terwijl de uitgave voor het wittebrood met 6 cent per week verminderen. De datum, waarop deze prijswijzi gingen ingaan, zal nog nader worden bepaald. Het Franse opperbevel in Indo-China beeft gisteren melding gemaakt van het teit. dat de Viet-Minh opstandelingen de beschikking hebben over minstens 150 In Rusland gefabriceerde vrachtauto's. Door het bombarderen der autowegen en van bennne-opslagplaatsen hopen de Fransen nu het autoverkeer van de vijand stil te leggen. In het gebied van Phoedoan, waar Maan dag Franse parachutisten zijn geland, zijn grote opslagplaatsen ontdekt. Dit gebied van de Viet-Minh is van groot belang voor de opstandelingen, vooral nu de tijd aanbreekt voor het binnenhalen van de rijstoogst. Zij lopen nu kans, dat de Frans gezinde Vietnam de oogst tal binnenhalen. De Franse opmars in dit gebied gaat regel matig door.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1