Mr. J. Wiarda lokt proefproces uit Haarlemse politie maakte proces verbaal op i Drie uur damesparadijs in Lion d ör m Financiële beschouwingen over Begroting 1953 Rijksuitkeringen onzeker behalve voor schoolgelden BRIL STUK? Geringe belangstelling voor orgelconcert BLIKSEMAFLEIDERS JANINE CHARRA Tpresenteerde haar ballet in Haarlem PHILIPS H00GTEZ0N L Het woord is aan de rechter jehova's getuigen veroordeeld Haute couture en haute coiffure in speelse fantasie Adriaan Engels en Annie Woud treden op in Gemeentelijke Concertsaal HERINGA WUTHRICH Voor een jonger, gezonder uiterlijk OPVALLENDE INDIVIDUELE PREblAflES Brieven van lezers-) *oed?é Moet sigarenwinkel in stationshal op Dinsdagmiddag gesloten zijn? Haarlemmer colporteerde met „De Wachttoren KROUWELS Onvoorziene uitgaven en kapitaalslasten Opticien STIENS WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 A. W. KORSTJENS FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand WIJ LEVEREN EN VERHUREN U KONINGINNEWEG 6 AERDENHOUT De rijksuitkeringen Voor spoedwerk GIERSTRAAT 27 TELEFOON 16764 DODELIJK ONGEVAL Beurs van Amsterdam Kapitaalslasten „Spoken" bij Thalia ENGELSE MOEDER VERGEET HAAR ZOON NIET Op verzoek van mr. J. Wiarda, ambtenaar bü het O.M. te Haarlem, en belast met de behandeling van economische strafzaken, heeft de Haarlemse politie gistermiddag proces-verbaal opgemaakt tegen de heer C. S., eigenaar-huurder van het „sigarenwinkeltje" in de hal van het stationsgebouw. Zoals bekend ver koopt de heer S. ook op Dinsdagmiddag tabaksartikelen, terwijl volgens de Winkelsluitingswet winkels voor tabaksartikelen op die middag gesloten moeten zijn. Het is de bedoeling van mr. Wiarda om een proefproces uit te lokken, ten einde zo mogelijk in hoogste instantie beslist te krijgen, of ook sigarenwinkels in stationsgebouwen gebonden zijn aan een verplichte middagisluiting. organisaties van tabakswinkeliers, ge houden op 7 October van dit jaar, meen de de heer v. Berkel uit Haarlem te moeten wijzen op deze onbillijkheid. Weliswaar hadden de organisaties van tevoren kennis genomen van de wet, maar men was er heilig van overtuigd, dat de uitzondering alleen bedoeld was voor de verkoop in de stations-restau ratie. Ook daar waren aanvankelijk be zwaren tegen, maar de organisaties heb ben er in berust, omdat anders de rei zigers een zekere service zou worden onthouden. In de wet wordt namelijk gezegd, dat de verplichte sluiting niet van toepassing ia bij verkoop van tabaksartikelen, fruit en bloemen in stationsgebouwen. Daarbij worden bijvoorbeeld kappers zaken niet genoemd, en derhalve is de kapperszaak in de Haarlemse stations» hal op de verplichte middag wel geslo ten. Bij informatie bij de heer S. bleek ons, dat deze reeds voordat de wet in wer king zou treden, zich gewend heeft tot de politie met de vraag, of zijn zaak ook op Dinsdagmiddag gesloten "moest zijn. Men bleek echter de mening te zijn toe gedaan, dat deze winkel op besloten ter rein is gevestigd en gerekend moet wor den tot het stationsgebouw. De grond is namelijk eigendom van de Spoorwegen, maar de opstanden en inrichtingen zijn eigendom van de heer S. Deze is dan ook rustig doorgegaan met de verkoop van zijn tabaksartikelen, maar van de zijde van de andere Haarlemse sigarenwinke liers rezen daar bezwaren tegen. In de landelijke besturenraadvergadering der Advertentie RECTIFICATIE "Variante- SCHUCO In de door mij verspreide catalogi werd abusievelijk vermeld AUTO ƒ4.95 VARIANTO Dit moet zijn: SCHUCO V.ARIAMO AUTO f 5.75 VOOR BETER SPEELGOED HOUTPLEIN 6 TEL. 18992 De Maastrichtse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 20-ja- nge getuige van Jehova, P. H. uit Haar lem, die in September en October van dit jaar zonder verlof van B. en W. van Nuth in die gemeente het blad „De Wachttoren" enige malen op de openbare straat aan voorbijgangers had aangeboden. De recht bank veroordeelde H. conform het von nis van de kantonrechter te Heerlen voor elk der drie gevallen tot f boete sub sidiair twee dagen hechtenis. De verdediger mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam, had de strekking van colportageverbod, dat was neergelegd in de Algemene Politieverordening van Nuth, bestreden als in strijd met de in de grondwet gewaarborgde drukpersvrij heid. Verder werd ook de mijnwerker J O uit Hoensbroek voor dezelfde overtreding veroordeeld tot f 6.— of twee dagen hechtenis. De mijnwerker J. W R uit Hoensbroek is wegens het niet voldoen aan een sommatie van de politie tijdens een niet geoorloofde openluchtbij eenkomst van de getuigen van Jehova op 15 Mei te Nuth, veroordeeld tot f 15— of 15 dagen. P. H. heeft cassatie aangetekend tegen dit vonnis. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 11 November failliet verklaard: C. Helder, koopman. Haarlemmermeer, Kastanjelaan 4. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. Glastra, Haarlem. Wegens het verbindend worden van dc enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: W. Estarippa ver tegenwoordiger, Haarlem, Parklaan 11. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambon- net. Curator: mr. S. Groen, Haarlem. P J. G. Harren, fabrikant, Haarlem, Dahliastraat 32. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: mejuf frouw mr. C. F. Kehrer, Haarlem. J Lust. strohandelaar Oostzaan, Zuid einde A 252. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda Curatrice: mevrouw mr. H. S. J. M Felhoen Kraal-Otto, Wor- merveer. Wegens gebrek aan actief werden op 11 November 1952 opgeheven de faillis sementen van: G. van der Wiele, fabri kant, Assendelft, Dorpsstraat 1049 b. Rechter-commissaris: mr. H. G. Ram- borinet. Curator: mr. H. M. C. Dekhuy- zen. Zaandam. P. de Moei. Beverwijk, Wolf en Dekenstraat 27, van beroep kellner. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen Curator: mr. H. Colenbrander Beverwijk. Bij beschikking dezer rechtbank d.d. 4 November 1952 is in het faillissement van: R. de Vries, railwachter. Haarlem- merliede, Kerkweg 8, in de plaats van mr. S. C. van der Wall als curator be noemd: mr. R. K. P. Kalbfleisch Haarlem. GEBOREN: J. van KampenHartog z: F W. CohenWijsenbeek z; A. M. Kos terKoelemijer z; J. E. W. M. Jansen Van Breemen z; A. M. OuderkerkDe Nijs d; P. P. J. MisanaVan Oyen d: G. P. DoesHeemskerk d; C. de JongVan Oord d; A. J Th. Vermij—Watrin d; N. ToesetVan Deutekom d; A. van Alten Hersevoort- d. ONDERTROUWD: J. W. Aarsen en A de Graaff. GEHUWD: J. de Koning en H. E. Bak ker. OVERLEDEN; J. Walpot. 88 j.. Twijn- derslaan; M. van BekkumCalandt, 58 j.. Kanaristraat; B. C. WarKan, 75 j., Leidsevaart; J. M. A, Braakenburg. 58 j.." Generaal de la Reijstraat; F. Chr. WesterveldGeijl, 74 j„ Buitenrustlaan. De winkel van de heer S. is echtpr zonder meer van de openbare weg te bereiken en daarom hebben de organi saties gemeend, dat daar wel de ver plichte sluiting voor zou gelden. Ver schillende besprekingen zijn er gevoerd, de vakgroep is er bij ingeschakeld, en tenslotte hoopt men door middel van de politieke organisaties een wetswijziging tot stand te brengen, waardoor aan deze onbillijkheid (aldus de organisaties) eeti einde kan komen. De Nederlandse Spoorwegen wijzen er echter weer op, dat in de nieuwe stationsgebouwen de winkeltjes geves tigd zijn en worden achter de contróle. Wanneer de reizigers dus de contróle gepasseerd zijn, zullen zij geen winkel tjes in het gebouw zelf meer aantreffen. Volgens de Spoorwegen zou het dan on billijk zijn, wanneer van een eventuele nieuwe regeling de bestaande winkel tjes de dupe Jouden worden. Het is im mers toch zo, dat de mensen voor een dubbeltje een perronkaartje kopen en dan toch het gevraagde tabaksartikal kunnen verkrijgen, zioe het ook zij, deze kwestie, die meer interessant dan belangrijk is, zal nu toch haar beslag krijgen voor de rechter. Wanneer deze zaak behandeld zal worden is nog niet bij benadering te vertellen. Een kijkje tijdens de show ten bate van de kinderbewaarplaatsen. Rechts de actrice Enny MolsDe Leeuwe, daarnaast een mannequin met het poodle haar- model en links Louis Pierlöt. Onder de titel „5th Avenue oj New- York'' en ten bate van de Haarlemse Stichting Kinderbewaarplaatsen is gister middag in de benedenzalen van Lion d'Or een even afwisselende als interes sante haar- en modeshow gegeven, welke door verschillende andere attracties werd afgewisseld. De actrice Enny Mols-de Leeuwe hield een praatje bij het ge toonde en verraste de vele dames boven dien met twee voordrachten 'n Rel en Gerrit waar woon je waarin zij haar grote talent ten volle kon ont plooien. Op het podium liet Louis Pièrlöt zien waarom de New Yorkers zo enthou siast waren over zijn artisticiteit en tech niek op het gebied van de eeuwenoude coiffure en als de zes mannequins niet onder de Hollywoodse belichting para deerden, tekende John Postmus uit Rot terdam ziin modefiguren of demon streerde de schoonheidsspecialiste Ellen Maris haar kunnen op het levend model. En dat alles op de muziek van het ensemble Poljony. Louis Pièrlöt gaf zijn visie op de haar mode 1953 en vertelde, dat de haren nog altijd kort blijven, óf wel met krul len of wèl plat, al naar de vorm van het gelaat. Geheel vervallen is de zo genaamde „uitgeschoren nek". Hij werkt graag met veren, gebruikt een aange hecht chignon 'n enkele maal op geraf fineerde wijze en is trouw gebleven aan zijn het vorig jaar gedemonstreerde „Coup de Soleil", lichte punten in het haar, die niet het aanzien hebben van een bleking, maar van lichtgevende weerschijnen. Het vloeibaar haarnet is verder troef. De zes getoonde kapsels met poëti sche namen als Chrysanthemum, Repos, Oriento en Panache bewezen, dat de stellingen parallel lopen met de verho ging der charme en distinctie van de vrouw. Maar het oog kreeg meer. Hau te couture, rechtstreeks uit New York. Een modern Yersey-ensemble rood zwart, een groen mantelcostuum met kraag van Persianerbont, een tricot- deux-pièce voor het gehele jaar, het klassieke zwart met 'n rood hoedje, een onkreukbare cocktail jurk „5th Avenue" een Zwitsers tricot in de mode-tint Nes café, een tweed trois pièce. Maar het modehuis Vogelzang liet o.a. ook zien, dat de Nederlandse Confècti»- industrie er zijn mag, ditmaal met een lila velours jas, door kleur en coupe een juweeltje. John Postmus tekende daarna met een praatje de haarmode sinds de eerste wereldoorlog. Van de bobbed-kop en het garconmodel tot de golvenplaag tussen 1920 en 1930; van de Dage-boy in 1940 tot de Panache in deze herfst. Vooraleer Ellen Maris haar massage en make up demonstreerde gaf mevrouw Mols een kort college. Zij vertelde dat voor de middeleeuwen de kunst van masseren in verschillende werelddelen in hoog aanzien was en zelfs door priesters beoefend werd. In de middel eeuwen komt zij niet veel voor. maar in de 16e eeuw zag men in haar een uiting tot behoud van schoonheid en gezondheid. De cosmetische massage komt uit Frankrijk en thans zijn alleen de systemen op anatomische basis er kend. Op geestige wijze gaf John Post mus met zijn tekenstift aan hoe gezich ten met behulp van rouge smaller of Advertentie Telefoon 14024 FILMS: Rembrandt: „With a Song in my Heart". Susan Hayward, Rory Calhoun. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De schat van Monte- Christo". Kleurenfilm. George Montgomery, Paula Corday, Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tranen over Johannesburg". Ca nada Lee, Charles Carson. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „Levend ingemetseld", Charles Laughton, Boris Karloff. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Ontsiïapping van Cörregidor". John Waytie. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gemaskerde kapers". Jesse James. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De film welke hier deze week wordt vertoond is door de K.F.C. voor Ka tholieken afgekeurd. Minerva-Theater: „Schipper naast God". Pierre Brasseur, toegang 14 jaar. Aanv. 8.15 u., tevens Woensdagmiddag 2.30 uur. Woensdag 12 November Stadsschouwburg: R.K. Toneelver, „Alb. Thijm". ..Meisjeslyceum", aanv. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Haarl. Chr. Man nenkoor. Concert o. 1. v. B. Verboom, met medew. van de ensembles Vrij en Blij en Mandolinata, o. 1. v. Wessel Dekker met zang van Bert van 't Hoff. Donderdag 13 November Kroonzaal Brinkmann: Kap. Balestra spreekt over de Boodschap van Fatima (lichtbeelden), muzikale omlijsting door de jongens van de Koorschool o. l. v. dr. A. I. M. Kat. 8 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel: „Waaier-Patiènce" (Ver.), aanv. 8 uur. Gem. Concertgebouw: N.V. Intern. Con- certdir. Ernst Krauss. Lucienne Boyer zingt o.a. Parlez moi d'Amour, aanv. 8 uur. breder gemaakt kunnen worden. Nieu we japonnen met bijzondere haardeco- raties verzilverde visgraten, engelen haar met rose veertjes, struisveren passeerden daarna de revue. Wij zagen uit New York „Black and White", een nylonblouse en rokje met opgespoten motief; een Engelse coctailjapon van taftzijde met schaduw, een 'Zwitserse van brocaatzijde uit Lyon, de „Smart Devil" uit Amerika van rood nylon. Al lergrappigst wandelde daartussen de Parijse studente in geruite lange broek en blouse en lang haar op weg naar de cocktail-party. Tot slot gingen haute couture en hau te fantasie coiffures samen in een be toverende show. De haarornamenten waren "meer voor het theater dan voor de practische bruikbaarheid bedoeld, maar daarom niet minder interessant. Applaus mocht vooral een gele Franse avondjapon van tule oogsten; de man nequin droeg daarbij gele aigrettes irf haar kapsel. Bijzonder mooi was ook de parelgrijze avondjapon, waarbij rood paarse struisveren in het haar gedragen werden. Louis Pièrlót bracht" zijn creatie „Goud der aarde", een fantasie met korenaren en John Postmus liet een der manne quins eerst met een kievit en daarna met „Red Danger" (voor een revue met atoomballet in New York) het haar toe dekken, terwijl elders in de zaal „Vogel zang" zeldzaam mooie bontjassen toon de. Toen bloemen en kussen en een woord je van de heer v. d. Poel uit Den Haag ere-president van de Haute Coiffure Francaise en hofkapper. Hij was ver rukt en stelde vast, dat de Haarlem mers niet naar Parijs of Londen be hoeven te gaan om de nieuwste haar dracht te verkrijgen. Hq was trots op zijn collega en diens vrouw. En inder daad mag gezegd worden, dat Haarlem, via een liefdadig doel, van een show heeft kunnen genieten, die toch wel een gebeurtenisje bleek te zijn. Drie maanden eerder dan dc laatste jaren het geval was, is gistermiddag de be groting van inkomsten en uitgaven der gemeente Haarlem 1953 verschenen. In de toelichting verklaren B. en W., dat zij op de ingeslagen weg hopen voort te gaan, opdat de behandeling in de raad steeds uiterlijk in het begin van het nieuwe jaar kan beginnen. De begroting is opgemaakt met een totaal aan inkomsten en uit gaven van f 28.964.519; dit wil echter niet zeggen, dat zij sluitend is, want het te kort is geraamd op f770.000. Enige weken geleden hebben wij er reeds op gewezen, dat er nog enkele tegenvallers bijgevoegd moeten worden, o.a. omdat het onder wijs wegens stijging van het aantal leerlingen bijzondere voorzieningen behoeft. De ongunstige factoren worden o.a. aoor de volgfende hoofdstukken veroor zaakt: Meer uitgaven; jaarwedden alge meen beheer f 59.200; dienst Bescher ming Bevolking f 54.400; lager batig saldo waterbedrijf f 26.700; hoger nade lig saldo Reiniging f 32.750; pensioenre geling bijz. kleuteronderwijs f 22.500; subsidie scholen nijverheidsonderwijs f 37.500; geneeskundige armenzorg: 93.050; krankzinnigenverpl. f 144.750; steun ingevolge de armenwet f 226.200; sociale economische hulp aan zelfstand- digen f 15.000; bijzondere sociale bij stand f 18.625; Sociale Zaken werklozen zorg f 50.350; volkscredietbank f 13.600; lager batig saldo energiebedrijven f 271.000; subsidie „Flora 1953" f 50.0Ö0; feestverlichting tijdens Flora f 70.000; minder rente van belegde gelden f 117.800; subsidies f 48.000; onvoorziene uitgaven f 31.300; totaal f 1.382.725. Daartegenover staan gunstige factoren tot een bedrag van f 843.000, verdeeld als volgt: lagere kapitaalslasten f 225.000; schoolgelden en compensatieuitkering f 83.700; minder vergoeding kosten in standhouding bijzondere lagere scholen f 107.850; ziekenhuisverpleging f 184.650; en algemene uitkering financiële ver houding f 41.800. De algemene en bijzondere uitke ring uit het gemeentefonds zijn voor 1953 geraamd naar hetzelfde percen tage als voor 1952 namelijk 145, hoewel een hoger percentage mo gelijk is, in afwachting van na der te treffen voorzieningen uit Den Haag. Het uitgavepeil van de gemeen te is nog niet gekomen op het niveau, dat evenredig geacht mag worden aan de gedaalde koopkracht van de gul den. Zal de gemeente ook bij voort during in financieel opzicht zijn op gewassen tegen de taak, welke zij in het tegenwoordige bestel heeft te ver vullen, dan zal het nodig zijn, dat haar een groter aandeel in de op brengst van de Rijksmiddelen wordt toegewezen dan tot dusver het geval is. De tekort-raming is dus gebaseerd op een onzekerheid. Te hppen valt, dat het nadelige ver schil tussen de werkelijke politiekosten erf de vergoeding daarin, zijnde f297.053, tot een aanzienlijk bedrag zal kun nen worden beperkt, wanneer een in voorbereiding zijnde herziening door het Rijk haar beslag zal hebben gekre gen. Bij de schoolgeldramingen kon reke ning worden gehouden met de door. het Rijk te verlenen compensatie, tengevol ge van de vermindering van opbrengst van schoolgeulden door tariefsverlaging en gezinsreductie. De vergoeding zal de werkelijk geleden schade zoveel moge- Advertentie Gistermiddag omstreeks twaalf uur had op de Boekenrodeweg te Aerdenhout een ernstige aanrijding plaats tussen een be jaarde voetganger en een bus van de N.Z.H., welke de busdienst onderhoudt tussen Haarlem en Den Haag. Op het moment dat de 70-jarige voet ganger, de heer Th. A. Erikson, vanaf het voetpad plotseling de weg wilde oversteken passeerde de bus. De chauf feur kon een aanrijding niet meer voor komen. Vermoedelijk heeft de voetgan ger een zéér ernstige klap tegen het hoofd gehad. De dokter constateerde schedelbasisfractuur. De heer Erikson is ter plaatse, kort na het ongeval over leden. Het schijnt toch met de orgelconcer ten, al worden deze ook op één der fraaiste orgels gegeven, niet té willén lukken. Blijkens de publieke belang stelling, op het gisteravond gegeven concert in de Gemeentelijke Concert zaal door de bekende organist Adriaan Engels, toont het Haarlems muziekmin- nend publiek toch maar zeer weinig interesse voor orgelmuziek. Ook het feit dat aan dit concert een soliste van formaat als Annie Woud meewerk te, vermocht hierin geen verandering te brengen. Wij zouden vanaf deze plaats onze beschouwing over dit con cert niet zo in mineur aanvangen, ware de opkomst althans ln zekere verhou ding geweest. Nu was dit in geen enkele mate het geval- Aan het orgel ligt het niet, daar de faam van dit in strument genoegzaam bekend mag wor den geacht. Bij de uitvoerenden kan Advertentie HAARLEM Advertentie Een kostelijke, nieuwe scheer- erême die E helpt de hnid jeugdig en soepel te houden! Voor de eerste Keer is het thans gelukt een scheercrême samen te stellen, die de huid werkelijk goed doet. Het is de nieuwe Williams Shaving Cream, die lanoline-extract bevat, een onlangs door medici gedane ontdekking, waarmee de huid be langrijk beter in conditie wordt gehouden dan met gewone lanoline. Lanoline-extract verzacht en ver frist Uw gelaat tijdens het sche ren... en helpt de huid Jong en gezond te houden. Uitsluitend in Williams Elke keer als U. Williams Shaving Cream gebruikt ondervindt Uw huid de weldaad van die wonder baarlijke substantie - en zult U bovendien prettiger en schoner geschoren zijn! Scheer U morgen eens met Williams. Het is de enige scheercrême die lanoline-extract bevat. 220 B Tijdens een boeiende en verrukkelijke voorstelling voor de Haarlemse Kunst gemeenschap, gisteravond in de Stadsschouwburg, heeft Janine Charrat als het ware een greep gedaan in haar artistieke tombola en zij had vrijwel altijd prijs. Dat kan welhaast niet anders, want niet alleen in de dans, maar ook choreogra fisch is zij zo veelzijdig georiënteerd, dat zij haar talenten in den brede en met een ongelooflijke char-tne vermag te demonstreren. Zij heeft dat gisteravond gedaan, zelfverzekerd en toch ook weer zonder veel pretenties, en zij maakte het de toeschouwer moeilijk, gesteld dat deze de vraag had moeten beantwoor den. waar nu haar grote talenten verborgen liggen: in de dans of in de choreografie. Misschien dat nu nog de balans overhelt naar de dans, maar 'in de balletten, die zij ons gisteravond voortoverde, waren duidelijk de symptomen te onderkennen, dat zij in de compositie van haar balletten ge steund wordt door een gelukkige inspiratie, waarin zij zich als choreografe vol komen kan Ontplooien, zonder in eenzijdigheid te moeten vervallen. Dat haar composities zelfs waar moeilijk van brillant gesproken kan worden geboren worden uit een le vende fantasie en met de intentie niet zo maar een toevallig gevonden geba renspel voor het voetlicht te brengen, demonstreerde zij in haar Concerto, dat zij met Peter van Dijk danste. In de muziek van Grieg's Pianoconcert trof zij voldoende stof om haar thema op te bouwen en bijna geraffineerd uit te werken. Telkens was daar weer die klewie verrassing, waarmede zij min of meer tegen de verwachting in met een simpele variatie kwam, rustig en be heerst, zonder het karakter te forceren- In die dans werd overigens, bevestigd, wat reeds in de voorgaande nummers waar te nemen viel, dat in de duetten en de soli de opmerkelijkste prestaties geleverd werden. Wij herinneren dan het liefst aan de „Gestes poud un génie", een al legorisch ballet, waarin bet team work het af moest leggen tegen wat er individueel werd gepresteerd. Daaruit zou de voorlopige conclusie getrokken moeten worden, dat Ja nine Charrat wel over goede en soms zeer uitzonderlijke krachten beschikt, maar dat deze mensen nog niet zo op elkaar zijn ingesteld, dat zij een homogeen ensemble vormen. Niettemin hebben deze „Gestes" veel schone momenten opgeleverd, dank zij Janine Charrat. de magische pracht, die Hélène Trai- line als de schilderkunst wist neer te leggen, en de bezetenheid, waarmede Peter van Dijk de schilder creëerde. De bizarre muziek van Wilfried Gar ret maakte het totale beeld ogen schijnlijk onrustig, maar Janine Charrat bleek steeds weer de zui vere harmonie terug te vinden. Merkwaardig is het verder, hoe Janine Charrat graag wandelt door de roman tiek, maar zich er wel voor hoedt de werkelijkheid al te veel uit het oog te verliezen. Bij andere choreografen valt het de laatste jaren steeds meer op, dat Zij óf de romantiek geheel aan kant zetten, óf haar in een verwrongen beeld presenteren. Gisteravond werd het ons wel duidelijk, dat de romantiek in haar zuivere vorm ook nu nog en geluk kig acceptabel is. In „Le Rêve". waarvoor de melodieuze muziek van Liszt charmante stof leverde, kon de ro. mantische sfeer ongekunsteld en zon der nadrukkelijk sentiment tot leven komen. Jean Blanchard, die, evenals Peter van Dijk, rijke beloften in zien draagt, gaf iedereen wel de overtui ging, dat hij niet zo maar eens een ge lukkige avond had. Hij leverde tech nisch knap werk, maar wat belangrij ker is, hij deed het met een bezieling, die weldadig aandeed. Datzelfde, en wellicht nog in meer dere mate, moet gezegd worden van René Bon, een voortreffelijk danser, wiens naam ongetwijfeld in dé toe komst meer genoemd zal worden. Met hem denken wij meteen aan Maria Friz, want beiden excelleerden in „Jeux d'eau" en „Danseuse d'autrefois". Ma ria Friz is een intelligente danseres vol passie, en al heeft zij haar persoonlijke stijl nog niet geheel gevonden, in deze twee balletten stond haar intelligentie er borg voor, dat zij een opvallende plaats innam. Tenslotte nog een goed woord voor „Une etrangère a Paris", het allerge noeglijkst sluitstuk van de avond. Ver rassende vondsten konden wij er niet in ontdekken; veeleer moesten wij te rugdenken aan het Spaanse ballet „Ma drid" van José Greco. Dit pantomimi sche ballet werd echter zo luchtig en kostelijk weggedanst en met een heer lijke Zuidelijke glans, dat iedereen pleizier had, temeer daar Janine Char rat nog eens overduidelijk bewees, dat zij - haar „vak" in welhaast alle details verstaat. Hevig overrompeld heeft deze voor stelling ons wel 'niet, maar het heeft ons gelukkig gestemd, dat het ballet bij lange na nog niet op een dood spoor is geraakt, Janine Charrat heeft bewezen, dat er nog mogelijkheden te over zijn. Daarvoor alleen al zou de ovatie, die haar troep in ontvangst mocht nemen, verdiend zijn geweest. men evenmin de oorzaak zoeken, ge zien hun eruditie op beider terrein. Zelfs het programma kan men dit keer niet de schuld geven, daar het voor ieder wat wils bezat. conclusie enigste dat er blijkbaar in Haarlem geen Tenslotte blijft de over, behoefte aan dit soort recitals blijkt te bestaan. Hoezeer wij het ook betreu ren dit te moeten constateren, het feit ligt er. Of moet er nu eerst beslist een alles overtreffende reclame en tam tam gemaakt worden om dan tenslotte nog een geforceerde belangstelling te bereiken? Het is voor de ondernemers intussen wel een zeer teleurstellend werk telkens op dit gebied dergelijke resultaten te moeten incasseren. Zou er met enig overleg toch misschien nog wel wat meer te bereiken zijn? Onze gedachten gaan hierbij o.m. uit naar de jeugd, zij het dan tegen sterk geredu ceerde prijs. Beter zo, dan een trooste loze hanblik van een voor ééntiendé deel bezette zaal. Intussen viel er op dit recital veel schoons te genieten. Adriaan Engels is een uitstekende organist. Dat er hier en daar wel eens iets haperde aan de registratie, we denken hier speciaal aan César Franck's derde choral, lag waarschijnlijk niet aan hem. Beide registranten, die hem terzijde stonden, deden nog wel eens typische dingen, die zéér zeker niet in de bedoeling van de organist gelegen zullen liebben- Wat ons wel enigszins bevreemdde was de dynamische indeling van het choral- motief, wanneer dit na het beginnend passage-werk, in de vierstemmige ho- mophone-zetting optreedt. Dit was ken nelijk wel een opvatting van Adriaan Engels. Ook de motivische indeling hadden wij gaarne iets meer in de karakteristieke trant van C. Franck ge zien In het laatste werk van het pro gramma, de Finale, eveneens van de zelfde componist, toonde Engels zich echter een waar virtuoos organist. De Prélude en fuga in C van Bach, die ter opening gespeeld werd, miste ook enigszins de echte Bach-sfeer- Hierbii zij "echter onmiddellijk toegegeven, dat het Cavaille-Coll-orgel uit de aard der zaak zich volmaakt aanpast aan muziek van Frénck, maar Bach wel enigszins in de steek laat. Twee korte werken, 'een pastorale van Ch. Tournemire en een Hymne van Alb. de Klerk verkre- gën in hun beknoptheid de vereiste weergave. Annie Woud zong op aangrijpende wijze vier Negro-Spirituals, die wij gaarne het allereerste noemen, ofschoon zij het laatste op het programma ston den. Vóór de pauze frappeerde vooral het „Iosono la Madre" van Respighi door de intens doorvoelde voordracht van de zangeres. Zij bewees deze avond weer eens een groot zangehes te zijn, met een voornaam en edel cachet aan haar kunst. De stadsorganist George Robert die zich op dit concert door een onlangs opgelopen ongeval moest laten vervan gen. hoopt de volgende vier concerten eveneens met medewerking van eerste rangs vocalisten, zelf wederom te kun nen geven. jan laarveld (Ntet-offlcigle Koer») Vorig Opening slot 12/11 3li Nederl. 1948 91-ft 31/4 oCt. Ned. 1950 92 3-3Nederland 1947 92A 3 Ned «2-64 hel.-fae 93-A, Inschr Grthk 48 3 P< 92% Ned Handel Mi1 eert 141 A.K.U 148% Van BerKel* Patent 96 Calvé-Delft eert 112% Van Gelder 142% Kon Hoogovens eert 149% Unilever eert 170% Ned. Kabel 191 Philips 149 Kon Petroleum 309;f .Amsterdam Rubber 74%g Holl Amerika U1n 141% Kon N. Stoomb. MD 134 V< Ned Scheepv. Unie 121% H.V.A. 84% Deli MIJ. eert. 64f« 9211-11 171% 310% 135% 122gb 84%gl 64% lijk benaderen. Mede in het verband met de stijging van de inkomens werd de opbrengst f 80.000 hoger gesteld De kapitaalslasten (rente en afschrij ving) zijn netto f 350.000 lager dan in 1952. In de begroting van 1952 waren de kapitaalslasten geraamd voor een reeks van de in 1951 opgenomen kapi" taalswerken, welke op verzoek van Ge deputeerde Staten van die begroting werden afgevoerd. De in het tweede halfjaar van 1952 toegestane kapitaals- credieten zijn bovendien nog niet ëe' raamd op de diverse hoofdstukken Daartegenover is op de post onvoorziene uitgaven voor in het tweede halfjaar 1952 toegestane kapitaalscredieten ëe' rekend op een bedrag van f 125.000 we gens rente en afschrijving. De netto la gere kapitaalslasten bedragen dus f 225.000. De tot dusver in deze ramin gen aanwezige reserve is hiermede gro tendeels verdwenen. Ten aanzien van de uit te voeren werken, merken B. en W. op, dat de indertijd gepubliceerd* urgentielijst gewijzigd kan worden als blijkt, dat andere werken noodzaka lijker zijn. Daarom is op de post onvoor- ziene uitgaven (op f 635.000 geraamd), wederom een bedrag van f 225.000 jtt* raamd voor rente en afschrijving v%> kapitaalswerken. Tijdens de moeilijke tirancieringszorgen konden vereschil- lende belangrijke werken o.a. de bouwf van vele woningen ter hand worden ge nomen. Uit de post onvoorzien moet Se" put worden een bedrag van f 220.000 voor aanvulling van tekorten op andere posten en nieuw opkomende behoeften! f 20.000 sociale voorzieningen in de ge zinnen van het gemeentepersoneel, een zelfde bedrag voor uitkeringen voor ontslagen aan tijdelijk personeel en f 375.000 voor rente en afschrijving ka pitaalsuitgaven Van de kosten ad f273.925 voor de bescherming bevolking komen f 191.000 van het Rijk terug. Voor openbare ver lichting is f 15.460 méér uitgetrokken., omdat de exploitatie duurder is. Gas- en electrische straatverlichting vragen bijna een half millioen gulden. De opbrengst van het Slachthuis is op £8400 geraamd en was dit jaar op nihil gesteld. Wederom komt de post f 25.000 voor doorlichting der bevolking op tuberculose voor (in 1954 is nog een zelfde bedrag nodig). Het subsidie voor bescherming vart zuigelingen is verhoogd; voor de Vereni ging „Zuigelingenzorg" van f 10.000 op f 12.000. voor het Wit-Gele Kruis van f 6000 op f 7500. De zweminrichtingen kosten ons ruim f 65.000, het bureau voor huisvesting vraagt f116.000 (v.j. f107.375). Aan mo torrijtuigenbelasting zullen we naar raming f 60.000 ontvangen of f 10.000 meer en aan straatbelasting f 900.000 of f 25.000 meer. Kunsten en Wetenschap pen blijven de gemeentekas in toenemen de mate nodig hebben. Kosten Frans Halsmuseum ruim één ton. Van Looy Museum f 15.730, Stads bibliotheek en Leeszaal f 222.565 (sub sidie R.K. Openbare Leeszaal is f 11.000 gebleven!), H.O.V. f80.000. Wat de belastingen betreft: personele belasting opbrengst f 685.000 of f 75.000 minder dan dit jaar; op honden f 80.000 (gelijk), vermakelijkheden f 547.500 (méér f2500). In aansluiting op het stukje van hedenavond'(li November) in uw dag blad over het toneelstuk van Thalia, wilde ik gaarne nog het een en ander mededelen. In de eerste plaats is het stuk van de lezer helemaal misplaatst, de schrijver denkt n.l- flink te zijn aoor na het eerste bedrijf de zaal te verlaten. Als de schrijver het gehele toneel stuk had gevolgd en daarna zijn mening naar voren had gebracht, was dit meer begrijpelijk geweest, want smaken verschillen nu eenmaal. Bovendien is het nog kenmerkend, dat de schrijver het stuk niet onderte kent met zijn werkelijke naam. Mijn mening over het stuk is, dat het inder daad niet op een hoog peil staat, maar het is werkelijk een vrolijk stuk en het haalt de mensen eens- uit de sleur van het dagelijkse leven, wat ook de be doeling van Thalia is geweest, en naar de uitingen van het publiek te oorde len heeft men daarin succes gehad. Tenslotte nog dit: uit de opmerking van de recensieschrijver blijkt wel, dat deze niet bij het gehele stuk aanwezig is geweest, anders zou hij niet de op merking gemaakt hebben van' „Hoe iemand op het idee komt een stotte rende .imbeciel ten tonele te voeren erf de arme ziel het voorwerp te maken van ongegeneerde lol", want op het einde van het stuk ontpopte deze zich al, als een beruchte inbreker. HAN KEMPEN, Wilsonsplein 1. Noot van de redactie: Dat de schrij ver van het ingezonden stuk van gis teravond zijn opmerkingen niet heeft ondertekend, doet aan de waarde uiter aard niets af- Naam en adres zijn bi) de redactie bekend. De heer Kempen trekt op eigen gó* zag de conclusie, dat onze recensent niet de gehele voorstelling heeft bijge woond, maar daarmede is toch nog niet gezegd gesteld, dat zijn opmer king juist is dat de beoordeling varf de inhoud niet objectief is. Inderdaad ontpopte de imbeciel zich als een in breker, doch dat neemt niet weg, dat op een onheuse wijze de spot we;d ge dreven met dergelijke ongelukkige mensen- Hoe funest dat werkt, kunne» diegenen vertellen, die dagelijks te maken hebben met imbecielen en de bielen. Terwille van de objectiviteit is ne» wellicht interessant te weten, hoe recensent van het Haarlems Dagbia zich uitlaat over deze voorstelling. schrijft onder meer: „Er valt helaa» niet veel goeds van te zeggen- Van o klucht niet op de eerste plaats. tie verlangen van het publiek kan nu uitgaan naar een- avondje lachen, men het daarom moet bezig houcie met het vermaak van het soort, dat „Spoken.... en andere mensen kwi tig wordt rondgestrooid, is heel Er komt et doorzichtig helemaal geeJj voor. Het ligt er allcina al als het S zo UUU1A1U1MB „.„n kan en telkens weer wordt vechtbaar. humor in dik op, het maar kan eu a„ getroffen door platvoersheden B situatie en karaktertekening, die blamage zijn voor de goede smaa* van de auteur en van de verenig^ die tot de keuze van zo n stuk Geen winstpunt valt te noteren van Mrs. Stevens uit Rochdale, Sén der op de begraafp«^itse Hoofddorp ter aarde bestelde Haar vliegers, vergeet haar zoon noo na£jat man, de heer Stevens, overle sneU- hij vernomen had dat zijn zoon s jaaf veld was. Zijn vrouw stuurt '®.a ieder een krans van klaprozen naai ^evr. land. Namens Mrs. Stevens n op Klaassen uit Vijfhuizen de blo Ma llet graf van de Britse vlieg voor Stevens zond eveneens k'aPi°derla»ds® de graven van onbekende gesneuvelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2