Du Buy wint internationaal Erie de Noorman: DE IHIEE1& IME1R IHIEKölLil tournooi te Brussel Piet Roosenburg verliest kostbaar punt: remise terstond Bloemenproducent heeft het verre van goed VERRASSENDE ZEGE VAN VIF 0 Australië biedt nog gelegenheid AGRARISCH DEBAT ZONDER EMOTIONALITEITEN erk- Aankoop van woningzegels uit afschrijvingen Ook Pelser neemt revanche Grieperig 'AKKERTJES Au Vereenvoudiging der voorlichting Europese markt voor agrarische producten van grote betekenis fsCHEEPVAARTBERlCBTEN) W WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 PAGINA 5 Zwemploeg behaalt nog meer successen Nolten eindigt gelijk met de winnaar Sportflitsen Ir. Heyning gaat heen Huisman bedwingt Dagenais Nieuwe loonregeling spoorwegpersoneel Tweede emigratie-nota Hoe genoeglijk rolt het leven des genisten Mansholt heen Voorzitter Nederlandse Bloemisterij: Stimulering particuliere woningbouw MARKTBERICHTEN Het is vreemd, maar het Nederlandse team schijnt niet van België te mogen winnen. De Nederlanders gingen vol goede moed naar Gent met de gedachte: 'n tournooien kunnen wij ze individueel toch ook de baas, waarom dan niet in een landenwedstrjjd! Maar het mocht niet baten, opnieuw trokken de Belgen, Hie in een ietwat hoger tempo speelden, aan het langste eind, hoewel heb krachtsverschil niet zo groot was, als de uitslag 72 doet vermoeden. Na de stand 32 verloren zowel Wil van Zoelen als Cor du Buy op ongelukkig»" wijze. Van Zoelen moest aan Dekemper de eer laten met 1221, 1215, 1921. Hji Cor du Bu-Roland was het verschil nog geringer: 2019, 1921, 2119 voor Roland. Ook Pelser heeft tegen Dekemper alle kans op winst gehad: 2117, 19—21, 17—21. Zondag namen onze landgenoten op prachtige wijze revanche tijdens het te Brussel gehouden internationale tournooi, waar het puikje van de Bel gische en Luxemburgse tafeltennis wereld vertegenwoordigd was. Van Zoelen struikelde overigens al in de eerste ronde, maar Cor du Buy maakte met zijn overwinnaar, de Belg Janssens, korte metten. Via een zege op de ook in Nederland bekende Dela- barre kwam hij vrij gemakkelijk in de finale. Minder gemakkelijk had Cor Pelser het in de kwartfinale, waarin hij Dekemper tenslctte in de vijfde game definitief de baas bleef. In de daarop volgende demi-finale tegen Ro land, de ondanks zijn gezetheid aal- vlugge Belg die kortgeleden Amouret- ti versloeg, wist Pelser dat alleen aan vallen in hoog tempo winstkansen bood. Hij kweet zich daarvan zó uit stekend dat Roland in een spectaculair gevecht reeds na vier games de vlag streek. Daarmede had Pelser zich op twee van zijn tegenstanders van daags tevo ren sportief gewroken en bovendien Voor een complete Nederlandse finale gezorgd, waarin hij voor de zoveelste maal moest ondervinden dat zijn spel Cor du Buy geen moeite oplevert. Zon der gameverlies bleef du Buy heer en meester van het terrein. Voor de hcofdklassecompetitie vonden slechts twee wedstrijden plaats. MTTC maakte het Wibo wel erg gemakkelijk omdat Saelmans niet verscheen (100). Wifra rukte naar boven op door een overtuigende zege op Well Shot (82). De stand luidt'. Wibo 4 7 Sparta 3 4 Wifra 3 4 Nedlloyd 3 4 Quick 3 MTTC 3 Well Shot 4 Never Down 2 VIF heeft in afd. C van de overgangs klasse het ongeslagen Tuindorp een onplezierige kool gestoofd. (Op eigen tafel konden de Utrechte naren het tegen de Hilversummers biet klaren. De aanval van A. Ooster- laag was weer snel als vanouds en daar hadden Dieterich en Albers geen voldoende verweer tegen. Ook zijn hroer J. Oosterlaag bracht deze beide spelers een nederlaag toe. Messing droeg ook een steentje bij dcor een zege op Alb t 's. Na een uiterst span nend dubbel, dat door de Gebrs. Öos- laag met ?l-18, 6-21. 22-20 in hun voor deel beslist werd, kon VIF met beide punten huiswaarts keren. Overige uitslagen: A VGA 2—Rapid 2 8—2. UTTCAPGS 5—5, Sparta 3— Quick 2 7—3. De stand luidt: De stand luidt: Sparta 3 Hilversum Tuindorp UTTC AVGA 2 4 7 3 6 4 5 4 5 4 4 VIF Barna 2 Quick 2 APGS Rapid 2 In afd. D kwam Winfried er tegen Rapid I niet aan te pas, zoals trouwens tvel te verwachten was. Verder dan twee games brachten de Haarlemmers het niet. HBC, thans weer volledig» sleepte een gelijk spel uit het vuur te gen AMVJ, waarin Ferkenius de grote man was. Het was jammer voor HBC dat Leuven het laatste enkelspel zo kansloos verloren moest laten gaan te gen Hoogendijk, die tot dan toe niet veel had laten zien. Overige uitslagen: DisnieKKK 73, Povac—TOG 7—3, Heemstede—Nedlloyd 8—2. Wederom hebben de Nederlandse zwemsters in België fraaie successen behaald. Geertje Wielema won met zeer grote voorsprong de 100 meter rugslag in 1 min 13 sec. Hannie Termeulen ze gevierde op de 100 meter vrije slag in 1 min. 7.6 sec. Haar clubgenote Ria Vonk noteerde als tweede aankomende 1 min 8.6 sec. Gilbert Bozon won gemakkelijk de 100 meter rugslag in 1 min. 5.8 sec. voor de Zuid-Slaviër Boris Skanata in 1 min. 8 sec. De laatste bereikte de bassinwand een onderdeel van een seconde eerder dan Jitse van der Veen (1 min. 8.2 sec.'. Van de vierde etappe van de Ronde van Zuid-Italië luidt de uitslag: 1. Guegan (Fr.), 6 uur 43 min. 39 sec.; 2. Maggini (It.); 3. Blusson (Fr.); 4. lsotti (It,); 5. Scudellaro (It.). 10. Nolten (Ned.); 11. Maenen (Ned.); 12. Joris (Ned.) allen in dezelfde tijd als Guegan. Louison Bobet werd 17e in 6 uur 46 mm. '2 sec. Gino Bartali I8e in dezelfde tijd; 22e de Vries, zelfde tijd; 23e Gelissen, zelfde tijd. De wedstrijd EngelandBelgië, op Woensdag 26 November a s. in het sta dion te Wembley, zal geleid worden dp'or de Nederlandse scheidsrechter Leo Horn Jr. Als grensrechters zullen op deden de heren Aussum Jr. en Bronk- borst. Ge landen wedstrijd FrankrijkN. lerland, in het stadion van Colombes gespeeld, on,der leiding van de Neder- 'andse scheidsrechter Klaas Schipper, is met 31 door de Fransen gewonnen. Ge wedstrijd tussen de B-elftallen Van Frankrijk en Schotland is geëindigd m een drrw 00. Ge wedstrijd tussen de militaire npckeyelftallen van Nederland en Bel- më, welke te Brussel is gespeeld, ein- ÖIgde in een gelijk spel 22. Advertentie Rillerig en koortsig? Als U, morgen niet ziek uiilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk oj thee eneen paar ...die helpen direct! J Rapid Heemstede Disnie AMVJ TOG Povac Nedlloyd 2 HBC KKK Winfried In afd. E behaalden Smash en Jong Leven krappe overwinningen. Behalve van Kenter, die weer niet de minste moeite had met zijn tegenstanders, be leefde Smash's aanhang nu ook plezier van het spel van P. Leeuwendaal, die drie sprekende-overwinningen op het scoyebord wist te brengen. Neep werd door het goede voorbeeld niet ge ïnspireerd en hielp De Jager aan drie tegenpunten. Einduitslag; 64. Jong Leven kroop tegen Treffers dcor het oog van de naald. Op zeker ogenblik had Jong Leven zelfs een achterstand van 14, maar daarna stonden de Am sterdammers, die stuk voor stuk hur, vorm van vorig seizoen niet kunnen benaderen, geen partij meer af. Overige uitslagen; Batswingers 2 Rapid 3 55, Sparta 2—AVGA 73. Stand: Sparta 2 Smash Jong Leven De Jagers DOS 2 AVGA Rapid Scylla Batsw. 2 Overige uitslagen: Afd. B: Kolping Cor du Buy 91. Afd. F: Steeds Hoger DOS 1 19, DetasBatswingers 1 8—2, USV—Wifra 2 6—4, Rono—Wifra 3 46, EendrachtCarbon 73. Zaterdagmiddag a.s. komt Wibo naar Amsterdam om in het tafeltennisinsti- tuut van Cor du Buy een vuurproef te ondergaan bij Sparta dat het zekere voor het onzekere heeft genomen en Cor du, Buy heeft opgesteld. Zelfs het jeugdige en sterke team van Wibo moe ten wij tegen dit „internationale" team van Sparta kansloos achten. Vcor de bezetting van de onderste plaats ook al een belangrijk treffen: Well ShotNever Down, twee oude rivalen, waarvan voorheen Well Shot traditioneel met de winst schoot ging. Aan Never Down om te bewijzen dat de bordjes verhangen zijn. Nedlloyd—Treffers is voor de gast heren. doch MTTC zal de punten aan gast Wifra moeten laten. In afd. C kan VIF uit de gevaarlijke zóne komen door zich Rapid 2 van het lijf te houden. In afd. D heeft Winfried wel grote plannen om Disnie een warme ontvangst te bereiden, maar om die plannen te verwezenlijken achten wij het verschil in spelcapaciteiten met de mannen uit Hoorn to.ch te groot. HBC gaat op bezoek bij Rapid met de twijfelachtige eer als volgend slacht offer van dit team te mogen fungeren. Sparta 2 en Smash gaan met elkaar uitmaken wie voorlopig de touwtjes in handen neemt in afd. E. De uitslag is een open vraag, waarop de beide teams het antwocrd moeten geven. Jong Le ven kan allicht wat dichterbij komen door een overwinning op het zwakke Batswingers 2. Met ingang van 1 Maart 1953 is aan if. C- T. C. Heyning, directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst, wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftiju, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen. S. „Het is uw tijd," zegt de krijger bij de doorgang in de omheining. Zijn metgezel knikt en onderdrukt een geeuw. Weer een ronde!" zegt hij lui. „En waarvoor eigenlijk?" De ander lacht in zijn baard en knikt. „Geen vijand waagt het deze woonstede te naderen," zegt hij zelfverzekerd. „De jachtgronden der Heruit zijn sinds lang niet door vreemde voetstappen betreden." „Bah!" gromt de andere krijger weer. „We ziften hier aardig uit te drogen. Een krijgstocht! Dat hebben we nodig om weer staal in de spieren te krijgen! Al dat slappe gedoe van jagen en vissen „Ge hebt gelijk," valt de ander zijn makker in. „De jongemannen van Heru'.i worden week als vrouwen, zelfs de zoon van Rob artDe twee krijgers lachen. „Een hert! Hij durfde niet te schieten Hoofdschuddend verwijdert de man zich om zijn ronde te gaan maken. Vanuit het donkere gebladerte van de boom, die over de omheining is heenge- groeid, kijken twee donkere, glanzende ogen de krijger na. Langzaam sterft net geluid van zijn voetstappen weg. De nachtelijke stilte heeft zich over de woon steden uitgespreid en slechts hier en daar vertelt een zwak lichtschijnseldat nog niet alle Heruli's zich ter ruste hebben begeven. De roep van een nachtuil klinkt luid op boven het geluid van ontelbare tsjirpen de krekels. Plotseling schiet een donkere schim uit de boom omlaag. Met een zachte plof komt een slanke gedaante tussen de huizen neer en onttrekt zich direct aan het maanlicht. Beschermd door de schaduw van de huizen, sluipt Allan naar zijn ouderlijk huis. In de vertrekken van zijn moeder, evenals in de grote raadzaal, brandt nog licht. „Zij spreken over mij!" denkt de knaap. Hij haalt de schouders op. Onderzoekend gaan zijn ogen over de open plek, welke hem nog van het huis scheidt. Alles blijft stil Juist wil hij het wagen, als de gebaarde krijger op zijn ronde naderbij komt. Met een ruk trekt Allan rich, in het duister terug en met sneller kloppend hart ziet hij de wachter voorbijgaan Ook de zevende ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap dam men is te Heerlen gespeeld. De wereldkampioen P. Roozenburg kon het tegen de Italiaan Saletnik niet vertier brengen dan remise. Des te jammer is deze uitslag daar Huisman er in slaagde zijn partij tot remise te brengen. De lijstaanvoerder Dagenais kon de Nederlander ook niet de eerste nederlaag toebrengen. Daar Kei ler echter niet speelde bleef Dagenais alleen aan de leiding. Saletnik opende tegen Roozenburg met 3429. Zwartging hier terstond op in. In de aanvang van het midden spel had de Italiaan enig nadeel, zijn lange vleugel was niet op de juiste wijze ontwikkeld. Een dergelijk zwak punt in de stelling van zijn tegenstan der is voor Roozenburg gewoonlijk vol doende om te winnen. Om zijn ge vaarlijke tegenstander te verhinderen deze positie uit te buiten begon Saletnik de stelling steeds ingewikkelder te maken. Van een bepaalde spelvorm kon zodoende geen sprake zijn. De stelling was voor Roozenburg nog wel wat voordeliger, maar het klopte niet. Dagenais speelde tegen Huisman een klassieke partij. Na de opening bleek- dat geen der spelers enig voordeel haa kunnen behalen, alleen had Huisman tf-mpi-voordeel. Wit stuurde het op een flankpartij aan, waarbij hij tevens het centrum bezette. Hierdoor was Huisman op de verdediging aangewezen, maar nij speelde in deze partij zeer sterk en hoe wel Dagenais alles probeerde om de Advertentie stelling te forceren, kon Huisman zich handhaven. Saletnik (It.)P. Roozenburg 11 Verleene (Belg)Gedance (Zw.) 02, BizotFanelli (It.) 20, W. Roozen burgForclaz (Zwits.) 11, Van Dijk— Deslauriers (Can.) 1—1, Dagenan- (Can.)Huisman 11, Bonnard (Fr.) King (China) 20, Post (N.-Afr.) Fankhausej; (Fr.) 11, Verpoest (Belg.) Descallar (N.-Afr.) 20. De stand na de zevende ronde is: 1 Dagenais 12 pnt.; 2, 3, 4 P Roozenburg, Bonnard en Keiler 9 pnt. (uit 6 partijen) 5 en 6 Van Dijk en Huisman 9 pnt.; 7. Verpoest 8 pnt. (uit 6 partijen)8. en 9. King en Bizot 8 pnt.; 10. Fankhauser 7 pnt.; 11. W. Roozenburg 6 pnt. (uit 6 partijen)12. 13 en 14. Gedance, Saletnik en Verleene 6 pnt.; 15. Post 4 pnt. (uit 6 partijen); 16. Descallar 4 pn.; 17. Deslau riers 3 pnt. (uit 6 partijen): 18. Fanelli 2 pnt; 19. Forclaz 1 pnt. (Van onze correspondent) Gisteren, 11 November, kwam de bedrijfs groep Spoorwegen van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersonee] „Raphael" In Utrecht bijeen ter bespreking van het resultaat der onderhandelingen over een nieuwe rechtspositie- en loonregeling voor het spoorwegpersoneel. Er werd lang en soms heftig gediscussieerd over de straf geleide loonpolitiek en de daaruit voort vloeiende verbreking van een gezonde dif ferentiëring in de onderlinge verhoudingen der verschillende toongroepen het alge mene probleem der middengroepen). Van de andere kant werd door vele afgevaar digden gepleit voor betere basisionen. Van bestuurszijde werden de na lange voorbe reiding verkregen resultaten uitvoerig be licht, terwijl ook duidelijk werd gemaakt waarom bepaalde op zich niet onredelijke verlangens binnen het kader van de be staande loonpolitiek niet uitvoerbaar ble ken. Ondanks een serie onvervulde wensen bleek toch wel, dat he. gehele complex van wijzigingen, dat op 1 Januari 1953 van klacht zal worden, een belangrijk aantal verbeteringen inhoudt. Het resultaat der onderhandelingen werd dan ook met alge- Op de jaarvergadering van het hoofd bestuur der Indische Missievereniging, te Den Bosch, werden gekozen: drs. A. Th. Bogaardt tot voorzitter, prof. dr. W. L. G. Lemaire tot tweede secretaris, mr. F. G. C. M. Teulings tot lid van het dagelijks bestuur, mr. P. Eijssen tot lid. Luit.-gen. M. L. F. Bajetto. aan de beurt van af treden, zag zich herkozen als lid van het hoofdbestuur. en pater W. Keller S. J., eveneens aan de beurt van aftredén, als lid van het hoofdbestuur en als eerste se cretaris. (Van onze Haagse redacteur) De emigratiebevordering heeft tot op heden geen ander resultaat gehad dan het nagenoeg voorkomen van een nog snellere bevolkingsaanwas dan die, welke uit hoofde van het geboorteover schot optrad. Er wordt naar gestreefd in de komende vijf jaar een emigratie te bereiken ter grootte van ongeveer de helft van de aanwas der beroepsbevol king. Dit zal het oplossen van het vraagstuk der werkgelegenheid zeel ten goede komen. Ook hier zal voor de industrialisatie een belangrijke taak overblijven, die wat de omvang van de investeringen aangaat niet sterk afwijkt van het peil dat in de laatste jaren is bereikt. Aldus ontlenen wij nog aan de „Nota over de Emigratie", waaraan in ons blad van gisteren ruime aandacht is besteed. Grote erkentelijkheid wordt in de nota uitgesproken voor de onver moeide toewijding, ook in ander dan geestelijk opzicht, door geestelijken van verschillende kerkgenootschappen voor emigranten aan de dag gelegd. Nog steeds blijkt bij de emigranten met gereformeerde overtuiging voor keur voor Canada te bestaan. Naar Australië en Nieuw-Zêeland is het aantal Rooms-Katholieke emigranten sterk toegenomen. De relatief aanzienlijk sterkere in vloed. welke de emigratie van enkele duizenden Nederlanders döet geldèn op de betrekkelijk weinig omvangrijke bevolking (twee millioen zielen) van Nieuw-Zeeland, verleent een overeen komstig hogere betekenis aan het ver groeiingsproces in de Nieuw-Zeelandse samenleving. Grote waarde mag wor- dên gehecht aan de Nieuw-Zeelandse Nederlandse migratie-Overeenkomst, „Ondanks het vakmanschap van de Nederlandse kwekers en ondanks de belangrijke voorlichting gebaseerd op wetenschappelijk werk, is er geen sprake van, dat de producent van bloemen en planten het goed heeft. De uitoefening van het bedrijf in de na-oorlogse jaren, met alle afwerende handels-politieke maatregelen, geeft de Nederlandse bloemkwekers zorgen. De rentabiliteit van het bedrijf kan alleen vergroot wor den door verruiming van de afzet", aldus dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Ver eniging de Nederlandse Bloemisterij, in zijn openingsrede op de vandaag in Utrecht gehouden algemene vergadering van deze vereniging. Deze verruiming moet, volgens spreker in belangrijke mate in het buitenland worden gevonden. „Wanneer wij de ontwikkeling van onze export in de na-oorlogse jaren be zien, mogen wij in het raam der vele moeilijkheden niet ontevreden zijn, maar. met alle waardering voor de steun, die wij van de Nederlandse regering bij het afsluiten van handelsverdragen genieten, moet het mogelijk zijn onze afzet uit te breiden, door gunstiger handelspolitieke mogelijkheden. Slechts wanneer pogin gen daartoe zouden lukken, kan een grotere welvaart in ons vak verwacht worden. Het zou in dit verband, aldus spr., van uitermate grote betekenis zijn, wanneer de pogingen te komen tot één Europese markt voor agrarische producten zouden slagen. Vooropgesteld zij, dat door mij beseft wordt, dat deze pogingen, niet be gonnen zijn om te komen tot exportver- ruiming voor bepaalde producten, maar dat de dwingende noodzaak tot samen werking in Europa ook op economisch gebied de reden is, dat o.a. niinister Mansholt, zijn volle kracht geeft om deze pogingen te doen slagen. Dit moeten wij voor ogen houden, ook wanneer wij spreken over de mogelijke betekenis van een komende landbouw-integratie voor de afzet onzer producten. Wanneer ik dit zo met nadruk zeg, is dit ook van belang voor de door ons hierbij te voeren poli tiek. De basis hiervan moet zijn, dat een integratie een verhoging én van de pro ductie én van het verzorgingspeil der Europese hebben. bevolking ten doel moe' De agrarische productie, ook op het gebied van de bloemisterij, vindt plaats in een groot aantal klein-bedrijven. Wanneer de Euro pese markt in volledige vrijheid tot stand zou komen, zouden de voorde len van de productie- en consumptie verhoging wel eens ongedaan ge maakt kunnen worden door de nade len, die de klein-bedrijven in ver scheidene landen bij een zo plotse linge overgang zouden ondervinden. Wanneer inderdaad de gesprekken op ministerieel niveau over een landbouw-integratie tot de totstand koming van een Europese markt zouden leiden, zo vervolgde dr. Ver hage, dan dient de Nederlandse bloemisterij bereid te zijn loyaal mede te werken om, in overleg met buitenlandse organisaties, een chaos in talloze buitenlandse klein-bedrij ven te voorkomen. Overgangsmaat regelen zouden noodzakelijk zijn om het gestelde doel zonder ontwrich ting te bereiken. Ook in het buitenland beseft men, dat de geschetste ontwikkeling komende is. Ook van die zijde voelt men de gevaren, die bij een dergelijke ontwikkeling naar voren zouden komen, al is men in wezen toch wel bereid om hierover te praten en te trachten deze ontwikkeling in vol- doeninggevende banen te leiden. Dit is reeds belangrijk en ik spreek de hoop uit, dat een open bespreking hierover tussen belanghebbende organisaties in de verschillende landen tot een resultaat zal voeren. De samenwerking, die sinds enige jaren gevonden is in de A.I.P.H. tussen de kwekersorganisaties van der tien Europese landen, kan in dit opzicht voor de toekomst belangrijk zijn", aldus besloot spreker. welke hen die onder haar bepalingen emigreren, verplicht gedurende twee jaar werkzaam te zijn in het beroep, waarin zij voor emigratie werden aan vaard, dan wel in de hun aangewezen werkkring. Helaas komt het voor, dat emigranten deze vrijwillig door hen aanvaarde verplichting niet nakomen. Ondanks de gedeeltelijke verzadiging van de arbeidsmarkt heeft Australië een der laagste werkloosheidscijfers ter we reld en biedt het ook thans nog werk gelegenheid voor vele immigranten. Vele ambtenaren van de immigratie diensten der ontvangende landen, die dagelijks met de Nederlandse immigra- tiebelangen te maken hebben, hebben, volgens de nota, vaak een verrassend grote belangstelling voor ons land en volk, doch slechts een zeer beperkte kennis hiervan. Men is thans doende een uitwisselingsregeling op te stellen tussen Australische functionarissen en Nederlande voorlichtingsambtenaren. Er zijn in ons land ongeveer driehon derd aanmeldingspunten voor emigran ten. Het is vrijwel uitgesloten, dat, ge zien de ingewikkeldheid der materie en de wisselingen in de omstandighe den, al degenen die op deze punten met voorlichting zijn belast op de hoog te kunnen zijn van alle feiten, die voor een aspirant-emigrant van belang zijn. De minister van Sociale Zaken ver wacht, dat het emigratiebestuur hem op korte termijn een plan tot vereen voudiging zal kunnen voorleggen. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Er zullen weinig bewindslieden zijn, langs wie bij de behandeling van hun begroting het debat zo kalm voortkab belt, als het minister Mansholt van acht tot twaaif uur gisteravond verging in de Tweede Kamer. Het waren de uren der agrarische specialisten. Wanneer een van de bes ten hunner, de heer v. d. Heuvel (A.R.), zei, dat de landbouwpolitiek hem geen aanleiding gaf tot bijzondere opmer kingen, dan tekent dat de situatie: men is na zeven jaar met deze bewindsman uitgepraat- De heer Bitwenga (A.R) waarschuwde tegen verstarring in het beleid, maar inmiddels had de Kamer tegen de hoofdlijnen in 's ministers bandelen weinig essentiële bedenkingen 'n te brengen. Zeker, er was nog wel critiek, maar men kwam daarvoor bij een eindeloze reeks speciale kwesties terecht. Alleen de heer Vondeling (P.v.d.A.) poogde zijn betoog daar bovenuit te tillen, waarbij hij dan echter goeddeels in algemene stellin gen belandde er moet genoeg, goed en goedkoop voedsel zijn waar weinigen het niet mee eens zullen wezen. Slechts vaar spreker de be windsman socialistische programma's als leidraad voorhield, - erwierf hij tegenspraak van de heer v- d. Heuvel, die hoopte, dat de minister zich daar verre van zou houden. Nog even kwam de politiek om de hoek kijken in de redevoering van de heer Biewenga, die er bezwaar tegen maakte, dat van socialistische zijde ge zegd is, dat in het landbouwbeleid de geleide economie reeds ten volle is toe gepast en dat er bestaanszekerheid ge schapen is. Spr. zou uan nog wel eens over het begrip „geleide economie" willen discussiëren en wat d? bestaans zekerheid betreft. die achtte hij nog onvoldoende gerealiseerd Ir. Vondeling vroeg om krachtige steun voor de coöperaties en pleitte voor een rijksgrondbedrijf, dat een re serve kan vormen voor ruilverkave ling- De spreker voor de K.V.P., de heer Droesen, vroeg aandacht voor de landbouwvoorlichting speciaal aan hen, die daarvoor moeilijk toegankelijk blij ken te zijn. De heren De Ruiter (C.H.U-) an v. d. Ploeg (K.V-P.) spra ken over werkgelegenheidsaspecten en de heer v. d. Heuvel vroeg opruiming van nog voortlevende maatregelen uit de bezettingstijd. Op kardinale punten, zoals d- Bene lux, de uitvoer van tuinbouwproducten, de 'melkprijs en de broodprijs, heeft men het minister Mansholt niet al te moeilijk gemaakt. De heer Vondeling was van mening, dat de Belgen te wei nig reële daden stellen ter modernise ring van hun landbouw, een uitlating welke lr. Droesen geen goede bijdrage voor de samenwerking vond. Laatstge noemde wees er op, dat het probleem van de marginale bedrijven grondig onderzocht moet worden, omdat 't het centrale probleem is voor de Europese landbouwintegratie. Beide sprekers vroegen naar een uiteenzetting over de politiek inzake de broodprijs en in hun gezelschap voegden zich de heren De Het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam heeft in opdracht van de Ne- derlandsche Mij. voor Volkshuisvesting een rapport samengesteld waarin voor stellen en suggesties tot een regeling zijn uitgewerkt, volgens welke door middel van een herwaardering van de huren van oude woningen op basis van vervangings waarde een oplossing kan worden gevon den voor de moeilijkheden, die zich in ons land voordoen bij de woningbouw en in het bijzonder bij de financiering daarvan. De voorgestelde regeling stelt de huls eigenaren in de gelegenheid de huren van oude woningen te verhogen tot een pei' waarbij wederom een rendabele exploita tie mogelijk is. In dit rapport is berekend, dat hiervoor een huurverhoging van 35 pCt. nodig is zodat ten opzichte van de vooroorlogse huren een huurpeil van ca. 155 wordt bereikt. Tegenover het recht van de huiseigenaar de huur met 35 pCt. te verhogen wordt gesteld de verplichting mee te werken aan een regeling, die beoogt de afschrijvings bedragen die in de huur gecalculeerd zyn tc conserveren en voor de woningbouw te doen aanwenden. Dit geschiedt aldus, dat de hulseigenaar wordt verplicht, door het aankopen van woningzegels, een deel van de huurverhoging in een centraal fonds te storten. Het bedrag aan verplichte stor ting wordt in principe zodanig bepaald, dat het gelijk is aan het bedrag aan afschrij ving, dat in de huur gecalculeerd is. De storting zal gemiddeld 24 pCt. over de verhoogde huur bedragen. Voor het stortingsbedrag ontvangt de huiseigenaar van het Fonds een nominaal gelijk bedrag aan bouwcertificaten, een waardepapier, dat geen rente draagt, vrij verhandelbaar is en een beperkte looptijd heeft De nominale waarde van het cer tificaat wordt slechts uitgekeerd wanneer men de verplichting op zich neemt daar mede woningen zonder overheidssteun te bouwen. De koers van het certificaat to derhalve afhankelijk van de rentabiliteit van de woningbouw. m.n. van de bouw kosten en het voor nieuwe woningen toe gelaten huurpeil. Bij het huidige peil van de bouwkosten en een huurpeil van circa 190 ten opzichte van dé vooroorlogse hu ren voor nieuw te bouwen woningen kan een koers van ca. 60 rerwacht worden. Bovenstaande regeling leidt ertoe, aldus liet rapport, dat 1. Jaarlijks de financieringsmiddelen voor de bouw van ca. 25.000 woningen be schikbaar komen; 2 De bouw van deze 25.000 woningen zonder steun uit 's Rijks kas kan geschie den, hetgeen voor de overheid een bespa ring van ca. f 100.-— min, betekent; 3. Aan de particuliere bouw een stimu lans wordt gegeven. Door de regeling ook onder normale om standigheden te handhaven, kan de basis worden verschaft voor een bevredigende mate van krotopruiming. VARKENSMARKT LEIDEN, 11 Nov. Aanv 177 vette varkens. Prijzen: zware f 210—205. lichte 204—198, zouters 175—170, zeugen 185—170; handel vlot. ROTTERDAM, veemarkt, 11 Nov. Aanv. in totaal 4221. Vette koeien en ossen 890. Gebruiksvee 1540 (waarvan 294 t.b.c.-vnj). Vette Kalveren 105. Graskalveren 326. Nuchtere kalveren 784. Varkens 8. Paarden 138. Veulens 18. Schapen of lammeren 375. Vette koeien, prijs in cents per kg. resp. Ie 2e en 3e kw, 285280 245260 200215, vette kalveren 240260 220240 200 210, slachtpaarden 195 190 180. Graskalveren prijs in guldens per stuk, resp. le( 2e en 3e kw. 400 350 250, nuch tere kalveren 50 46 42, schapen 105 85 70, lammeren 90 75 60, melk- en kalfkoeien 1200 1050 875, vare koieen 800 700 600, vaar zen 875 775 680, pinken 600 500 325. KAASMARKT BODEGRAVEN, 11 Nov. Aanvoer 125 partijen. Prijzen le srt. 12.33— 2.36, 2e srt. f 2.29—2.32, extra zware f 2.45; handel kalm. KATOENNOTERING ROTTERDAM, 11 November. U.S.A. strict middling one inch staple f 3.44% (f 3.50%) per kg.; Mexi- caanse strict middling one inch f 3.3o (f 3.44 H) per kg. Ruiter en Den Hartog (V.V.D.) voor in formaties over de melkprijs- Voorts heeft de beer v. d. Heuvel nog een lans gebroken voor landbouw onderwijs op christelijke grondslag. Bn dit 'aatste betoog en ook we. bij de zes andere redevoeringen over UI van onderwerpen ontbrak het soms niet aan krachtige geluiden, eioch over het algemeen genomen behoeft de be windsman zich geen al te grote z°rë®n te maken. Zijn medeleden in het Kabi net kunnen zeggen: hoe genoeglijk rolt het leven des genisten Mansholt heen AALSUM p. 12 Fmisterre n. Antw. ADRI 12 van Livorno n. PnoK. 4LCHIBA p 12 Ouessant, 13 te Antw. ALDEGONDA 11 van Bangkok n. Pladju. ALDERAM1N 12 van Suez n. Ron. ALHENA 12 te Antwerpen. ALIOTH p. 12 Dungeness n. Rott. ALMDIJK 12 nra. te Hamburg. ^ORRAp.12l2tePan°toCa n. Hamburg. AMPENAN 12 nm. te New- Yorto AMSTELSTAD p. 12 Fimst. n. Nw_ Or ARKELD1JK p. 12 nm. Ouesst. n. Rott. ARMILLA 12 to Singapore. ATLAS 12 te Carthagena. AVERDIJK 12 te New Orleans. BACCHUS 11 van Houst, 13 te New uri. BENNEKOM p- 12 Az°re!l, n d ^Karachi. RTKTANG 10 nm. van Portland n. ivaracru. BLOEDFONTEIN 13 te Kaapstad verw. BLIJDENDIJK 12 nm te Philadelphia. BOSCHFONTEIN 12 te Tanga. BOSKOOP 11 nam. te Bremen. CALLISTO 12 te Norfolk. CALTEX NEDERLAND 11 te Rotterdam. CERAM P 12 Kaap Bon n. R dam. CISTULA p 12 Geraldton n. Fremantle. CLAVELLA 12 nm. te Mombassa. CLEODORA 12 te Chittagong, verbet. CORILLA p. 12 Rasalhadd n. Livorrto. CORYDA p. 12 Lombok n Aucktond. DELFSHAVEN 11 van St Vine. K V. naar DELFT 12 te Faita. nTDO d 11 Ouessant n. Algiers. DIEMERD1JK p. 12 Texel. 13 ".f' DUIVENDR. P- 12 Kp. Blanco n. L=SF_ DUIVENDIJK p. 11 Guadeloupe n. Rott. EDAM 12 te Halifax. EENDRACHT 11 nm. te Izmir. ERINNA 10 te Pulu Bukom. etrfma d 12—13 Cp. Farewell n. Aruba. FRIESLANT) SSM. 12 nm. te Setubai. riADlLA 12 te Stanlow. GAROET p 12 IJrouiden, 13 «Antw. <-■raveLAND 12 nm.13 te Iineos GROOTE BEER p. 12 Wight, 1» te Rott. GROTEKERK 12 te Suez_ HAARLEM 12 te Puerto Plata. hatHOR 12 te Famagusta. HEÊLSUM 11 van Mobile n. HELDER p. 12 Fimsterre n. La Guaira. HELICON 12 nm. te Jasmel Halt.. ?£tTI£ OLDENBnidp l2 Wight n. Melb. JUPITER 12 te Samos U-S!3eZte Semarang. LAERTES p. 12 Kp. T ARENBERG p. 12 Algiers n casaoi. LAURENSK. p 12 Rasmadraka n. Kard. t AWAK 12 nm. te Karacni. LEKHAVEN p. 12 Kp. St. Vine. n. O. Afr. LEKKERKERK 11 to Genua. LEMSTERK. 12 van Aden n. R dam. LIMBURG 12 te Halifax. LISETA 11 van Padang n. Pladju. LISSEKERK 13 te Pt- Said verw. LOOSDRECHT 11 nm. te Damman. LOPPERSUM p. 11 Ouessant n. Safi LUNA p. 12 Kp. St. Vincent n. Hamb. LUTTERK. p. 12 Kp. Bon n. Belilla. MAAS 12 nm. van Gibr. n. Malta MAASDAM 12 nm. v. Cobh n. NY. MAASLAND 12 te Porto AteSt? verbet. MACOMA p. 11 Socotra n. Bombay. ^Ap^lW^a-eü. n. Bomba,. MARKELO p. 12 GoUenburg n. Karlstad. MEERKERK p. 11 Djedda, 13 te Suez. METULA 9 te Adelaide. MIRZA 12 nm. te Surabaja. MITRA p. 11 Poelau Laut n. Smgp. MURENA 12 te Mena al Ahmaffi. NERO 11 weer te Urn, mach.schade. NIEUW AMST. 12 te Southampton. OBERON 12 te Curagao. OOTMARSUM p. 11—12 Azoren n Houst. ORANJESTAD 13 te Madeira yerw. OVERIJSEL 12 te Pt. Swettenham. OVULA p. 12 Scülys, 14 te Liverp. POLYDORUS p. 12 Kreta n. Halifax. PR FR WILL. p. 12 Lizard, 13 te Havre- PR' MAURITS p. 12 Hk. v. H. 13 te Hamb. PR WILL. II p. u Cp. Wrath n. Montrl. PR. WILLEM Hl 12 te Chicago. PYGMALION p. 11 Havana n. N. Orl. RADJA 11 nm. te Basrah. ROTULA p. 12—13 Azoren n. Shellhaven. RUIJS 11 van Nagoya n. Kobe. RIJNDAM p. 12 Cp. Sable n. Rott RUNLAND p. 12 nm.—13 Azoren n. A O. SALATIGA p. 12 Penang n. Madras SAMARINDA 11 nm van Legaspi n. Ceou. SANTA URSULA 11 v. Bahia n. Rott. SAROENA 12 te Tarakan SCHERPENDR. p. 12 Cp. Hatter, n. Tham.h SCHIE p. 12 Malta n. Vigo. SIBAJAK p. 11 Cp. Flattery n. Surab SLIEDR. p. 12 Sta Maria Gr. n. B. Aire*- SLOTERDIJK 11 van Baltimore n. Orl. ST ARNHEM p. 11 Aalesund n. Narvik ST LEIDEN p. 12 Point Conception n. anc. ST MAASSL. p. 12 Shetlands n. Kirken. STR. MAKASSAR 12 te Lorenco Marques. SUMATRA p. 12 Malta n. Adam SUNETTA p. 11 Cp. San Thome n. Curag. TALISSE 12 te Priok. TARA p. 11 St. Paulsrock p. 12 Fernando Nor. n. Rio Jan. TAWALI p. 12 Minicoy n. Adam. TELAMON 12 to Maracaibo. THEMISTO p. 12 Bahamas n. Mobile. TIBIA p. 12 Torrestraat n. Miri. TITUS 12 te Rotterdam, verbetering. TJIKAMPEK 12 te Shirizu. TJILUWAH 12 te Hongkong. TJIMENTENG 11 van Kpst. n. Mosselbaal. TJIWANGI 11 van Surab 13 to Makass. TOSARI p. 12 Port Sudan n. Rotterd. TRITON 12 te New York. VAN HEUTZ 10 to Kobe, verbeter. WAAL 1 lte Napels. WELTEVREDEN 12 nm. te Hamburg. WESTLAND 14 te Montoviedo verw. WILLEM RUIJS 12 te Suez. WILLEMST. 12 van Barbad. 14 te Guana. WINTERSWIJK 12 te Quebec. WOENSDR. p. 11 Kuria Muria n. Gibr. WONOSARI 11 to Mena el Ahmedl. IJSSEL 11 nm. van Tunis, 12 nm. to Ale ZUIDERKR. p. 12 Ludertizbaal n. Kaapst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5