Windstil weer begunstigt werkzaamheden DUIKERS HEDEN AFGEDAALD DE „FAUSTUS" Loodsen rapporteren ook obstakels bij Noorderhoofd NAAR Veertig man in een donkere nacht op een kale bult in Korea „Prominente Sovjets staan afwijzend tegenover regiem 'I Koninklijke dirigent bij een koninklijke verjaardag Tot hoofd en hart Pogingen gisteren niet gelukt Zweeds verzoek aan Moskou Spaak bezoekt Tito De aardbeving op Kamtsjatka Snelverkeer eist weer zijn tol INTENSE SPANNING: EEN AANVAL OF KOMT ER NIET? Een week zonder post: ondraaglijk Uitgeweken Russen te München bijeen Pinay dient Franse begroting in Vee nuftMO oefeteijcu mij! Het weer DONDERDAG 13 NOVEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25531 (Van onze speciale verslaggever) Voor het eerst sinds vele dagen schijnt in de Hoek de zon bij een strakke iucht en is het bijna windstil. Om 10.00 uur is het grote tankschip „Atlantic Queen" binnengekomen. Enige dagen heeft het buitengaats gelegen, omdat de diepgang meer dan 10 meter bedroeg en hiervoor de vaart nog niet was vrijgegeven. Later is het schip naar Vlissingen gegaan om zoveel van de lading te lossen, dat de vereiste diepgang voor het binnenkomen verkre gen was. Intussen schijnt uit de rapporten van binnenkomende loodsen gebleken te zijn, dat er zich in de buurt van het Noorderhoofd, waar het schip, zoals men weet, doorheen is gevaren, obstakels bevinden, die streng vermeden moeten worden. In de loop van de morgen zijn duikers op de bodem van de Nieuwe Waterweg afgedaald om de ligging van het wrak van de „Faustus" te onderzoeken en de eerste voorbereidingen te tref fen. Gevangen genomen diplo maat vrij te laten „Wil tot samenwerking met socialisten oprecht" Bejaarde dame gedood, zes personen gewond Zeehond op het strand Mond- en klauwzeer te Diepenveen Veestapel van 43 stuks afgemaakt FEESTAVOND IN STOCKHOLM Kustvaarder „Fakir" opgegeven Ondraaglijke spanning IJsel bij Deventer buiten zijn oevers Wilde staking in weverij te Enschede MOEIUJKHEPEN? Steek er'n Oran bij op l1 W//////M. w*** ■AMëP/CAfl VERKLARING VAN PROF. ANDREJEWITSJ Scherper fiscale controle Auto, boter en snel wegers gestolen In België achterhaald Columbia staat open voor emigranten Verklaringen van nieuwe gezant Truman ontmoet Dinsdag Eisenhower „O.-Duitsland zal nooit nieuwe Duitse aanval op Frankrijk toestaan" BONTGEVOERDE WANTEN Wielrijders met elkaar in botsing: één dode BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie; 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSDIE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Omtrent de voorlopige resultaten van het duiken vernemen wij, dat de dui kers er in geslaagd zijn de positie van het schip te bepalen. Hoewel de om standigheden door de stromingen zeer ongunstig waren, kon men zowel de voor- als achtersteven van het wrak af- merken. Zoals men weet zijn gisteravond reeds pogingen gedaan onder water de situa tie te bepalen. Aan boord van het ber gingsvaartuig waren alle voorbereidin gen getroffen en was alles gereed ge zet, maar de binnenkomende Harwich- boot maakte een zodanige deining, dat alles van het dek werd weggevaagd. De pogingen van de Koninklijke Ma rine om het wrak van de Panamese vrachtboot „Faustus" in de monding van de Nieuwe Waterweg te bereiken, heb ben ook gisteren weer schipbreuk ge leden. De ruwe zee en de hoge water stand maakten het de duikerploeg, die zich aan boord van de beide Marine vaartuigen, de A 950 en de A 952 voor een afdaling onder de waterspiegel ge reed hield, onmogelijk om zijn gevaar volle werk te verrichten. Een spreekwoord zegt dat de zee geeft wat ze neemt. De „Faustus" schijnt ech ter van plan te zijn deze zegswijze te logenstraffen. Er zullen wellicht diepte bommen aan te pas moeten komen om het schip in stukken te slaan. Tevoren Zweden heeft de Sovjet-Unie verzocht een van zijn diplomaten, Raoul Wallen berg, vrij te laten. Wallenberg is door de Russen gevangen genomen, toen het rode leger in 1945 Boedapest binnen trok. De Zweedse diplomaat, die secre taris van de Zweedse legatie was, heeft hulpverleend aan verplaatste personen en andere slachtoffers van de oorlog in Boedapest. De Russische regering heeft Zweden korte tijd later meegedeeld, dat het rode leger Wallenberg onder zijn hoede had genomen in de algemene ver warring tijdens de bezetting van Boeda pest. Later zou hij op eigen gelegen heid zijn vertrokken. Nasporingen in het gehele gebied der Sovjet-Unie had den aangetoond, dat hij daar niet was, aldus de Sovjet-regering. In Zweden bleef men echter geloven, dat Wallen berg in de Sovjet-Unie gevangen wordt .gehouden. De vorige maand zou de Zweedse regering nieuwe bevestiging hiervan hebben ontvangen. Er is nog niet geantwoord op het Zweeds verzoek, De Belgische socialistenleider Paul Henri Spaak heeft te Zürich verklaard, dat maarschalk Tito vastbesloten is te goeder trouw samen te werken met de socialistische partijen van West-Europa. Spaak keerde terug van een zevendaags bezoek aan Joegoslavië. In Joegoslavië is een groots experiment aan de gang, dat in een buitengewoon goede atmos feer ten uitvoer gebracht wordt, aldus verklaarde Spaak. „Ik heb maarschalk Tito persoonlijk bezocht en ik ben er van overtuigd, dat hij zonder opoffering van zijn socialistische idealen vastbeslo ten is te goeder trouw met de tweede (socialistische) internationale samen te werken". De aardbeving van vier November op het Siberische schiereiland Kamtsjatka ls een van de grootste van alle tijden geweest, zo heeft het Canadese depar tement van mijnbouw en bodemkarte- Dng medegedeeld. Nog vijf dagen na de aardbeving heeft het seismografische mstituut ce Resolute Bay radioberich ten naar Ottawa gezonden over het op merkelijke aantal zogenaamde naschok ken, ten getale van 119. Resolute Bay is een militaire basis op het eiland ^j°tnwalUs, 1600 kilometer van de vo j l gelegen. Het epicentrum an de aardbeving lag ongeveer 4-800 «uometer van Resolute Bay zullen duikers echter trachten het schip te bereiken. Gisteren zag het er aanvankelijk naar uit dat men daarin zou slagen. De wind kracht op zee was afgenomen en om kwart over vier verlieten dë twee sloe pen, met aan boord drie ploegen van acht duikers, de haven van Hoek van Holland. Aan boord van de „Belana", de „admiraalssloep" van de „Karei Door man" zijn ook wij in de buurt van de plek waar het wrak op de zeebodem ligt, geweest. Honderden witte meeu wen scheerden, met de bewolkte luch ten als decor, rond de golfslag die door het gezonken schip wordt veroorzaakt, als verwachtten zij dat het water iets van zijn prooi zou loslaten. Het water is zwart en onheilspellend. Het boe zemt ontzag in en schijnt van zins vast te houden wat het heeft genomen, on danks de verwoede pogingen die door de Nederlandse en Britse Marine in strikte samenwerking worden gedaan om het wrak aan de greep van dit on berekenbare element te onttrekken. Nadat getracht was een lijn van de A 950 naar het wrak van de „Faustus" over te brengen, langs welke lijn de duikers in zee zouden kunnen afdalen, bleek reeds spoedig, dat de kans voor de wakkere Marinemannen om hun ar beid onder water met succes te ver richten, miniem was. Tegen het vallen van de avond keerden de sloepen dan ook onverrichterzake naar de haven van Hoek van Holland terug. Om te wach ten op gunstiger tij. Even voorbij de plaats, waar de „Faustus" in de golven verdween, Icoerst een vaartuig van de Ko ninklijke Marine, vanwaar de dui kers in de diepte kunnen afdalen om het lot van de Panamees te be zegelen. De pogingen, die (fisteren gedaan werden, bleven nog zonder resultaat, doch men hoopt vandaag bij gunstiger weer succes te hebben. Aan de Hereweg te Groningen heeft zich een zeer ernstig ongeluk voorge daan toen een bejaarde dame, de 65-ja rige mevr. A. S., door een auto werd gegrepen en zodanig gewond, dat zij kort na aankomst in het R. K. Zieken huis is overleden. Mevr. A. S. stak met een andere dame de weg over. Toen zij plotseling de naderende auto ontdekte, rende ze terug naar de kgnt van de straat, pardoes onder de auto. Aan de Rijksstraatweg te Haren heeft zich een gecompliceerde aanrijding voorgedaan, waarbij drie auto's ernstige beschadigingen opliepen en drie perso nen gewond naar het ziekenhuis ge bracht moesten worden. Een autobus van de G.D.S. ontdekte te iaat een aan de kant van de weg ge parkeerd staande vrachtauto met bieten. Er ontstond een botsing en direct daar op reed een volkswagen boven op de beide vehikels in. De ravage werd toen algemeen en het verkeer was geruime tijd volledig gestagneerd. De bestuurder van de geheel vernielde volkswagen, A. C. uit Zwolle, een inzittende dame mevr. K. de V.K. uit Amsterdam en een passagiere van de bus, mej. G. de L. uit Eelde. werden gewond en moesten door de G.G.D. naar het Academisch Zieken huis worden gebracht. Het gemis aan goede straatverlichting lang de Rijksstraatweg tussen Esserweg en Botanicuslaan is oorzaak van vele ongelukken. Verbetering is dan ook dringend gewenst. Woensdag is aan het Bioemendaalse strand een zeehond gevangen. Het dier. dat ongeveer 1 meter lang is en pl.m. 90 pond weegt, zal naar Artis te Am sterdam worden gebracht. De Diepenveenst boer Gerrit Zuyt- lioff van de Rande (nabij Deventer) ls door een zware slag getroffen: zijn ge hele veestapel, 43 stuks vee, is in ver band met de besmetting van mond- en klauwzeer afgemaakt. Een Deventer landbouwer, Busser, verloor op deze wijze vier koeien. Zij hadden zich stipt aan de voorzorgs maatregelen gehouden. Voor het afge maakte vee krijgen de boeren 90 pet. vergoeding van rijkswege uitgekeerd. Koning Frederik van Denemarken heft de dirigeerstok tijdens de repetitie van Wagner's „Meister sing er" met het orkest van de Koninklijke Zweedse Opera in Stockholm voor de gala-voorstelling ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van zijn schoonvader Korting Gustaaf Adolf van Zweden. „Komt vader nu vlug?" vroeg de kleine prinses Benedict van Denemar ken hardop, terwijl de koninklijke families van Zweden, Noorwegen en Denemarken gisteravond in de koninklijke loge van de opera te Stock holm zaten voor een con cert ter ere van de 70ste verjaardag van koning Gustaaf Adolf van Zwe den Het was een echt fami liefeest, want vader ho ning Frederik van Dene marken dirigeerde het concert, terwijl in de ko ninklijke loge op het bal kon koning Gustaaf Adolf, koning Haakon van Noor wegen, koningin Louise en prinses Ingeborg van Zweden, koning Frede- rik's gade, koningin ln- grid een dochter van koning Gustaaf Adolf hun drie dochtertjes en kroonprins Olaf en kroon prinses Martha van Noor wegen gezeten waren. De vader van hét prin sesje leidde het opera-or kest in een Wagner-pro gramma, bestaande uit „Die Meistersinger", de ouverture van „Tristan en Isolde' en „Isolde's lief deslied" dat door de hof- sopraan Brita Hertzberg gezongen werd. Toen de laatste noot van Isolde's liefdeslied verklonken was, volgde een daverend applaus. Daarop verdween de koninklijke dirigent in de coulissen om terug te komen met een rui ker bloemen, die hij de sopraan aanbood, ter wijl hij een buiging maakte en haar op beide wangen kuste. Het ap plaus verdubbelde in kracht en het gordijn moest vele malen ge haald worden, voordat het publiek koning Fre derik en mej. Hertzberg liet gaan. Frederik hief de diri geerstok opnieuw op en de tonen van „Wodans afscheid" klonken door de zaal. Zonder overdrijving kan gezegd worden dat ko ning Frederik van Dene marken gisteren na ko ning Gustaaf Adolf de po pulairste man in Stock holm was. „Hoe dirigeert de Deen se koning?"- vraagt de vooraanstaande Zweedse muziekrecensent Folke Tornblom in Morgentid- ningen. Hij geeft zelf ant woord: „Als een opmerkelijk knappe amateur en het woord amateur dan bedoeld in zijn oor spronkelijke betekenis: minnaar. De koning heeft de muziek lief en de liefde is wederkerig. Zijn interpretatie van Wagner's w-erken bij deze gelegenheid geeft reden om het te betreu ren, dat hij op ander terrein te veel te doen heeft om zich geheel aan de muziek te wij den. Zijn leiding van het orkest was deskun dig en zijn interpreta tie individualistisch". De befaamde recensent van „Aftonbladet", Teddy Nyblom, schrijft: „Het ge hele concert werd de har- teklop van een echte mu sicus gevoeld, die zijn werk van binnen en van buiten kent en die geen partituren nodig had. Op merkelijk rijk aan nuan cering heeft hij deze pa radepaarden uit Wagner's schatkamer gedirigeerd en veilig kan gezegd wor den, dat hij ze niet door zijn koninklijke geboorte maar door zijn koninklij ke kunst kleur gegeven heeft". Een kale bult in een dorre vlakte. De top is doorploegd door mansdiepe loop graven, die de verbinding vormen tussen de wonderlijk gevormde bunkers van dikke stammen en vele lagen zandzakken, loopgraven die vaak niet breder zijn dan een centimeter of veertig. Bunkers met schietgaten, waar een camouflagcnet met grote mazen en repen jute voor hangt en waarin een zware mitrailleur staat opgesteld. Dit is „Outpost Yoke",' ahltisschrüf t de eerste luitenant-oorlogscorres pondent J. Rups uit Korea. Deze post ligt ver boven de 38e breed tegraad, ver uitstekend in niemandsland. Hier leeft een peloton Nederlandse mili tairen onder commando van luitenant Roosendaal, die twee weken geleden een ander peloton onder commando van lui tenant Alberts heeft afgelost- Een „outpost" is een vesting in Nie mandsland. Een voelhoorn van de feite lijke verdedigingslijn, die enkele kilo meters achterwaarts ligt. Een „outpost" is een plaats van waar je honderd of tweehonderd meter naast je met het blote oog de Chinese stellingen ziet. Een plaats die iedere nacht weer met mor tiergranaten wordt bestookt. Waar je na twee of drie weken moet worden afge lost omdat je dan „daas" bent door al die nachten van intense spanning: doet de vijand een aanval of doet de vijand geen aanval? Waar je, na een uur in de intense duisternis te hebben gestaard spookbeelden ziet, die je naar de tele foon doen grijpen om je commandant te waarschuwen, die dan maar beslissen moet of er geschoten moet worden of niet, of zonder wiens bevel je geen licht- handgranaat mag werpen om je zeker heid te verschaffen ten aanzien van die spoken De zon staat laag boven de Zuidweste lijke hemel. Het is herfst. Het weinige onkruid in Niemandsland is al net zo roestbruin als de aarde van de eenzame tjot. Op een andere tjot daarnaast ver schijnen met regelmatige tussenpozen witte rookwolken, gevolgd door een doffe dreun. Onze artillerie is aan het in schieten op de Chinese stellingen, die vannacht zullen worden bestookt, zoals de vijand ook „outpost yoke" zal be schieten. Op dit ogenblik is het nog be trekkelijk rustig, want de oorlog woedt alleen 's nachts. In een kuil van drie bij drie meter, de voedselverdeelplaats, zitten twee man nen op rantsoendozen met -een schrijf blok op de knieën hun brieven van thuis te beantwoorden. Niets op Korea is be langrijker dan de post. Niets kan de N.D.V-N.-soIdaat van de kaart vegen, be halve een week zonder post. De post is de enige dunne verbindingsdraad tussen de vertrouwde civilisatie in Holland en het onoverzienbare complex van sociale ontberingen aan het front „Luit", zegt een van de twee bij mijn nadering, „weet u ook hoe het met mijn broer gaat. U kent hem toch nog: mijn De 210 ton metende Groninger kust vaarder „Fakir", die in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. bij Vaasa voor de Finse kust aan de grond liep, moet als verloren worden beschouwd. Men verwacht, dat het schip bij komend stormweer zal zinken. De „Fakir" is aan de grond gelopen in een gebied, dat nog niet in kaart is gebracht. Bergingsvaartuigen hebben de kustvaarder niet verder dan tot een afstand van ruim een mij] kunnen na deren. Gelukkigen zijn rijk, rijken niet altijd gelukkig tweelingbroer ...Jo Stinissen. Hij werd verleden week bij de patrouille van lui tenant Rugebracht gewond: zijn linker hand is helemaal kapot en hij heeft een scherf door zijn borst.Ik ver zeker hem, dat zijn tweelingbroer het goed maakt. Hij behoeft zijn door gra naatscherven gehavende hand niet te missen, want die is door kundige chi rurgen geheeld. Hij ligt in het grote mo derne hospitaal in Tokio. Ik zal hem over twee dagen de groeten overbren gen, wanneer ik zelf op dienstreis in Tokio ben Tegen de achterwand van een bunker zitten twee officieren: luitenant Roosen daal en de commandant van de nabu rige Nederlandse „outpost Uncle": lui tenant van Poelje. De laatste bestudeert nog eens de kaart van het gebied, waar hij deze nacht een hinderlaagpatrouille moet plaatsen. Het zijn ruige kerels om te zien, daar op „outpost Yoke", kerels met baarden van drie dagen, met een gescheurde broek het heeft geen zin een nieuwe te halen, want die scheur je toch weer aan prikkeldraad open. Een kogelvrij vest aan en een helm op, waarop ter camouflage een gehavende lap jute is bevestigd. Je wordt hier onverschillig op zo'n „outpost". waar je iedere nacht wakend doorbrengt in sterke spanning. In de ondoordringbare duisternis kan een Chinese legermacht ongehoord en ongezien naderen en de Nederlanders zitten op hun tjotje maar met een man of veertig. Tegen het aanbreken van de dag dank je God dat het weer licht is en dan kruip je verkleumd in je slaapzak. En na twee of drie weken word je afgelost omdat je de spanning niet langer kunt verdragen. De zon zakt weg achter een verre heuvelreeks. De schaduwen verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwe nacht. Op „outpost Yoke" betrekt ieder een zijn post, ongevraagd en in het volle besef van zijn verantwoordelijk heid. Laat die Chinezen maar komen. (Van onze correspondent) De IJsel wast nog steeds. De rivier is thans bij Deventer buiten haar oevers getreden en het, water stroomt over de uiterwaarden. Wellicht zullen ook de weidegronaen, vet van klei, eveneens onderlopen. Want in dr eerste dagen van November is het peij van de IJsel reeds gestegen met 1.65 metei- Toch zijn dergelijke overstromingen niet verontrustend. Zij Keren nagenoeg elk nat najaar weer. De weiden worden hierdoor weer vruchtbaarder gemaakt, want het slib blijft hangen waar het water tot rust is gekomen. Maar het is steeds weer een fascinerend gezicht om zulke uitgestrekte landschappen als aan de IJseloevers onder kabbelend water te zien staan. In de weverij van de N.V. „Ter Kuile Cromhoff' te Enschede is een wilde staking uitgebroken, waarbij vier en veertig personen zijn betrokken. De wevers zijn van oordeel, dat zij door een nieuw tarief, dat in tal van onder nemingen in Twenthe reeds is inge voerd, minder zullen gaan verdienen. Aavertentie KZ777////////M Made from sun-kissed" tobaccos „De hoogste communistische partijlei ders in de Sovjet-Unie, de geheime po litie en twee derden van het bestuurs apparaat, staan positief vijandig tegen over het huidige regiem in de Sovjet- Unie", zo heeft professor Eugene An- drejewitsj, afkomstig uit Moskou, giste ren verklaard in een lezing over „het voeren van een psychologische oorlog tegen het Kremlin". De lezing is gehou den op de tweede dag van een congres te München van een 150-tal Sovjet burgers. die na de oorlog uit hun land zijn geweken en een vereniging gaan oprichten. Het congres zal vier dagen duren. De meeste deelnemers zijn gewezen Officieren en soldaten van het Sovjet- leger. Voorzitter van het congres is Grigorij Kliemof, die tot 1948 majoor was bij het militaire Sovjet-bestuur in Oost-Duitsland. De professor verdeelde de bevolking van de Sovjet-Unie in drie klassen: pro-Sovjet-elementen neutrale elemen ten en anti-Sovjet-elementen. In de eerste categorie plaatst hij de helft van de boeren, kantoormensen en militairen tot de rang van kolonel en een derde van de arbeiders. Twee derden van de De Franse minister-president, Pinay, heeft gisteren bij de financiële commis sie van de Nationale Vergadering de ontwerp-begroting voor 1953 ii-gediend. De begroting beloopt een bedrag van 3-804 milliard francs, tegen 3.583 mil liard francs voor 1952. De regering stelt geen nieuwe belas tingen of belastingverhogingen voor, doch zij is van plan hogere belastingin komsten te verkrijgen door een scherpe fiscale controle en door enige hervor mingen op fiscaal gebied. Minister Pinay deelde de financiële commissie mede. dat het volgend jaar een produc tie-stijging van 3 procent wordt ver wacht- Op een der stormachtige nachten van verleden week werd in het kleine Lim burgse dorpje Tungelroy bij Weert, vlak bij de Belgische grens, een garage open gebroken en een auto gestolen. In de nacht reed de auto naar de zuivelfa briek van Stramproy. Ook hier werd een deur geforceerd om een flinke par tij boter en en passant twee snel wegers in de wagen te laden. De poli tie volgde het spoor, dat naar België leidde. Auto èn buit werden hier ach terhaald en enkele verdachten gearres teerd. Na langdurig verhoor bekenden gisteren twee mannen uit Stramproy de diefstal gepleegd te hebben. De nieuwe gezant van Columbia bij het Nederlandse hof, de heer Carlos Ve ra Villamizar, die onlangs zijn geloofs brieven aan de Koningin heeft aange boden, heeft naar aanleiding van het bezoek van Prins Bernhard aan zijn land verklaard, dat een nieuwe goede- renruil tussen de beide landen zeer wel kom zou zijn, en nog meer een goede immigratie van Nederlandse landbou wers. Hij wees er op, dat bet land open staat voor buitenlandse beleggingen en voor degenen, die er willen werken. Nog onlangs heeft men zeer belangrijke wet ten goedgekeurd teneinde de invoer van buitenlandse kapitalen te vergemakke lijken. Zij verzekeren de garanties en zij staan toe, dat de overmakingen der winsten naar het buitenland worden ge ëffectueerd. Van de zijde van het Witte Huis is gisteravond medegedeeld, dat de besprekingen tussen Truman en Eisen hower Dinsdagavond zullen beginnen. Eisenhower heeft de vorige week in gestemd met een bespreking met Tru man om zich op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken bij de regering, teneinde de bewindswisseling zo vlot mogelijk te laten verlopen. Eisenhower's financiële vertegenwoordi ger, Joseph Dodge, die de nieuwe pre sident vooruit heeft gezonden om pools hoogte te nemen, is vandaag in Washing ton aangekomen en heeft op bescheiden wijze een zeteJ ingenomen in de com missie, die zich bezighoudt met het op stellen van de begroting voor het vol gend jaar. Dodge verklaarde, dat hij als speciaal vertegenwoordiger van Eisenhower zich zou bepalen tot het bijwonen van de zittingen en niet aan besprekingen en debatten zou deelne men. Hieruit menen waarnemers te moeten opmaken, dat in de nabije toe komst nog geen bezuinigingsmaatrege len te wachten zijn van de nieuwe re gering. Het officiële Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft gisteren een verklaring van president Pieck gepubliceerd, waar in deze zegt. dat Oost-Duitsland nooit een nieuwe Duitse aanval op Frankrijk zal toestaan. Hieraan wordt toegevoegd: „Het wijdverspreide verzet van patriot tische Fransen en Duitsers tegen het herleven van een Duits militarisme in West-Duitsland, dat de nationale veilig heid van zowel Frankrijk als Duitsland bedreigt, heeft geleid tot de ontwikke ling van een nieuwe phase in de Duits- Franse betrekkingen, die ik van harte toejuich". De verklaring volgt op een internatio nale conferentie te Berlijn „voor de vreedzame oplossing van het Duitse vraagstuk", die werd bijgewoond door verscheidene Franse liberalen, die een verenigd, ongewapend en geneutrali seerd Duitsland voorstaan, een stand punt, dat met het Russische overeen komt. arbeiders en de andere helft van de boeren, kantoorbedienden en soldaten zijn, naar zijn mening, neutraal. Alle propagandatechniek van de Wes terse geallieerden moest voornamelijk gericht zijn tot neutrale en anti-Sovjet elementen. Radioprogramma's als die van „De stem van Ajmerika" hadden geen nut als gesproken werd van de „misdadigers van het Kremlin", zonder te kunnen mededelen, dat alle betrek kingen met deze .misdadigers" waren verbroken. Deze diensten konden zich veel beter beperken tot het aangeven van de wijzen, waarop de volken van de Sovjet-Unie zich van hun tyrannie zouden kunnen bevrijden. Een derge lijke suggestie zou bijvoorbeeld zijn het opwekken tot „het toeslaan van binnen uit op een ogenblik, dat een nieuwe agressie van de zijde van Stalin de gelegenheid zou geven, om van bui ten af toe te slaan", aldus professor Andrejewitsj. De volken van de Sovjet-Unie moes ten er tot elke prijs van worden over tuigd, dat de Westelijke mogendheden niet met genoegen met Stalin in bespre king traden, alleen maar om in vrees gelaten te worden. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13459 Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige neerslag en in de nacht en ochtend hier cn daar mist. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets lagere middagtemperaturen. Zon: 7.58—I6.5C. Maan: 4.25—15.04. Te Posterholt kwamen gisteravond twee wiel. ijders met elkaar in botsing, P. uit Ödiliënberg en L. uit Posterholt. Daarbij liep L. een ernstige hoofd wonde op. Aanvankelijk werd niet aan levensgevaar gedacht, maar later is L. in het ziekenhuis te Roermond over leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1