Herhaalde ontmoeting met Jac. van Looy J. Huy maakt zelf een Ierse harp n\ /wuflfl/lW 79" .X Jonge toonkunstenaars voor het voetlicht Min. Donker: Geen verschonings recht voor journalisten juu-ie één tok'° 21» NETTE MEISJES Visserijgolf Gewaardeerde Geschenken. Cellist van het omroeporkestenige harpenreparateur van Nederland De criminaliteit in Nederland 4Vi pet. interim Unilever ADMINISTRATRICE ENIGE ELECTRO-MONTEURS 2e BANKETBAKKER IK VERWACHT DEZEROAsen VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 PAGINA 11 BIJ EEN JAARLIJKSE EXPOSITIE TEXTIEL voor 't kind haa.ru* H. MIS OP KLAPROOSDAG Op Bloemendaals kerkhof Haarlemmers en Kennemers delen de punten Drie doelpunten van Jacob VAN JULIANA TOT JULIANA Reizende tentoonstelling vanmorgen in Haarlem Nieuwe harpen onbetaalbaar Harpistes zaten in nood Ierse harp bezweek Her sierlijkste instrument Bloemfontein bepaalt: Hoge Parlementshof blijft onwettig Opvoering productiviteit in Nederl. tuinbouw ƒ790.000 uit tegenwaarde Conflict bij aanleg van een Rijksweg Request over nieuwe Jachtwet Aan Tweede Kamer Bij Vroom Dreesmann KORTE VEERSTRAAT VItOOM VROUWELIJKE KRACHT VOOR ALLE AFDELINGEN GEVRAAGD WASSERIJ EVERS VERKOOPSTERS voor de buffetten Wij hebben weer het meisje gezien met het rode hoedje, en de witte kat in het venster, de oude heer, die ons met zijn donkere deftigheid terug voert in de tijd van Hildebrand. Wij hebben de tentoonstel ling., bezocht, die telkenjare aandacht vraagt:, voor het oeuvre van Jacobus van Löpy. uitgestald langs de wanden van zijni,tempel, zijn uitgebreide kluis, en hebben, daar de sfeer van Van Looy geproefd, dat meewarige, het gemoed beroerende, weekmakende gevoel ge had dat mët de stilte bezit van ons neemt, elk jaar als we rondwandelen tussen de erfenis van deze aanvaarden de schilder-schrijver, die altijd de dank bare weesjongen is gebleven. Je kunt je niet tegen die stemming verzetten, daarvoor is Van Laay's voordracht te Plastisch, zijn mee-beleven te innig ge feest. We hebben al eerder verteld van die melancholie, waardoor Van Looy zich gewillig steeds sterker liet beheersen, waardoor dat uiterlijk (materieel) zo geslaagde leven zich van de binnen zijde, heeft doen kennen, en de motieven laat vermoeden waarom hij zich terug trok uit de wereld en zich een eigen wereld schiep, een intieme, kleine, ver trouwde zorgzaamheid. Zijn zelfportretten zouden, naast el kaar gehangen, de volledige psychologi sche ontwikkeling vertonen, die hij heeft doorgemaakt. In het portret van 1896 is hij nog te herkennen als een buitenaf, individueel, observerende, Waarrta hij in dat van 1922 persoonlijk deel heeft aan de meewarigheid, deze niet meer observerend aanvoelt en re produceert, maar haar ook innerlijk meebeleeft, tot hij zich ten slotte in het portret uit 1925 daarmee geheel heeft vereenzelvigd. Zijn misschien al die kinderen, die hij geschilderd heeft, de zelfportretten van zijn eigen jeugd? Overal heeft de latere Van Looy alleen maar het stille, liefst argeloos ondergane verdriet gezien, althans zich verbeeld en nooit, even subjectief des noods, de stille vreugde, dah als reactie van goedheid op onbegrip en kwaal. Altijd w.eer de ogen, een zaal vol met ogen waarin het schilderij culmineert. Niet altijd, zoals wij reeds zeiden, is Van Looy zo ingesteld geweest, heeft hij zich daaraan althans zo bewust willen overgeven. Hij heeft vurig verlangd te zijn zoals anderen, het oog nam" buiten gericht. Na zijn academietijd leverde de stu diereis haar Italië, Spauje en Marokko een veelheid aandachtige tekening op, die getuigen dat hij steeds dieper Donderdag beleefde IJmuiden het voor deze tijd van het jaar wel heel vreemde geval, dat er slechts één traw ler aan de markt was, de Eveline IJM 116 en wanneer deze geen pech had gekregen, zou er zelfs helemaal geen trawler aan de afslag zijn verschenen. Ook van de andere schepen waren maar weinig vertegenwoordigers pre sent, zodat de handel mondjesmaat kreeg toebedeeld en de prijzen dien tengevolge op een hoog peil bleven. Voor de grote schelvis werd f65.per kist betaald en de braatschelvis ging Voor f 50.tot f 45.per kist van de hand. Ook makreel bleek zeer gewild. De enkele honderden kisten, die de Eveline in de hal kon zetten, brachten f 22.tot f 18.per kist op. Enkele kotters zorgden voor een klein beetje schol, maar deze was dan ook best aan de prijs. Schol 2 werd verkocht voor f45.tot f35.per kist en de kleine schol 3 vond kopers voor f30.tot f25.per kist. De handel in Engelse Wal-haring had eveneens een vlot verloop en de prijs varieerde van f 22.tot f 18.per kist. Ook de log gers Vertrouwen KW 6 en Java KW 159, die in de middag hun Engelse Wal-haring losten, kregen deze prijs betaald. De geringe vangst ten spijt kon de motortrawler Eveline IJ 116 Joch. nog aan een besomming komen Van f 11.000.voor zijn afgebroken reis. Maar voor 12 dagen is een dergelijk bedrag veel te kort om tot een lonende exploitatie te kunnen komen. De mo- torlogger Kees KW 1'24, die met verse haring aan de markt was verschenen, besomde hiervoor f7.200.en bij de kotters kwam de IJM 7 aan de' top met een besomming van f 1.200.voor wat plat- en Jijnvis. Ook de. Vrijdagmarkt in IJmuiden moest het stellen met slechts één trawler, namelijk de Antje RO 15, die een vangst meldde van 90 kisten schelvis en pieipers, 90 kisten makreel, 40 kisten radio, 30 kisten diversen en 40 'stüks stijve kabeljauwen, ook al geen brede visserij dus. En daar Woensdag de meeste kotters en loggers pas door beter weer begunstigd, naar zee konden vertrekken, lag het voor de hand, dat deze groepen nog niet dik vertegenwoordigd waren aan deze Vrijdagmarkt. Voor de laatste dag der week ston den Donderdag reeds twee trawlers genoteerd. De Bloemendaal IJM 71 meldde een vangst van 240 kisten ma kreel, 110 kisten schelvis en piepers, 110 kisten diversen, terwijl de Schoorl IJM 39 present zal zijn met 140 kisten schelvis en piepers, 125 kisten makreel, 35 kisten kabeljauw en gul, 35 kisten Wijting, 25 "kisten diversen en 25 stüks stijve kabeljauwen. Bovendien wordt Zaterdag nog een enkele overweekse Koordlogger verwacht. Daar voor de Zaterdagmarkt boven genoemde 2 gegadigden bekend waren, zag de Flamingo IJM 25 hier maar van af en komt nu voor de Maandagmarkt. Donderdag bestond zijn vangst uit 150 kisten schelvis en piepers, 145 kisten makreel, 100 kisten wijting, 45 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten diversen en 300 stuks stijve kabeljauwen. De schipper zou echter nog een etmaal vis ben, zodat de aanvoer voor de Maan- oagmarkt waarschijnlijk nog wat rui ger zal zijn. Aan de hand der vertrek data zouden verder aan de Maandag markt nog verwacht kunnen worden de Joh. Polderman IJM 20, die dan 14 dagen uit is en de Vikingbank IJM 183 Tzoone IJM 1, die de vorige week Dinsdag naar zee gingen. De kotter IJM 206, schipper-eigenaar o. Eggermond, die geruime tijd uit de vaart is geweest om te repareren na hf ®?nvaring met een logger tijdens net binnenkomen van de Vissershaven, waarbij de kotter lekgevaren werd en «an de grond gezet moest worden, is h ®er hersteld en waarschijnlijk zal et schip vandaag weer ter visserij kunnen uitvaren. de Poolse vloot arriveerde in muiden de coaster Regina, die lig plaats k00S. aan de Tegeltjesmarkt in cu>, yissershaven om er een lading f®U urinfl van de Poolse voorraad Polen te nemen met bestemming dn?eL- hostaal-kerkschip „De Hoop", t Tjlge dagen in de Vissershaven te wiS- n gele§en heeft omdat het vertrek naaar zee practisch t£S,Qgelljk maakte, is Donderdag ver trokken en zal nu met de vloot afzak- naar de visserij in Het Kanaal, iI00/ 'lPe Hoop" ligplaats zal kie ken in cte Franse havenplaats Dieppe. in het volle, veelzijdige leven wilde doordringen. Dat levendige portret van Frederik van Eeden. en dat gedurfde, uit de lijst komende élan van Jac. Bata vier (thans niet ter expositie) zijn dui delijke beloften voor een rijke ontwik keling. De tijd, welke hij in Soest woonde (18941907) leverde nog hevig geïnteresseerde schetsbladen, zoals die van de Maaiers. Is als een prélude in 1888 reeds ont staan: „Elsje, het ziekelijke weesmeisje" en ais een vlaag het „Buitenaartje" centraal in een spoorwegcoupé, de ont wikkeling wordt duidelijker als we in de Schets van een tuinman een mens vol humor getypeerd zien, die met voorgewende verwondering opkijkt, en diezelfde opgetrokken wenkbrauwen in de stilte van het atelier zien ver groeien tot een expressie van smartelijk heid in een uitgewerkt schilderij dat dan „October" heet. Hier zag Van Looy al minder als zuiver schilder en ging meer denkend werken, zoals de schrijver, die een verhaal weeft. Naarmate het schrijverschap toenam, minderde het schildersmotief. Te zeg gen dat Van Looy als schilder het slachtoffer is geworden van het schrij verstalent in dezelfde persoon, ware simplistisch. Ook de behoefte aan schrijven is een gevolg van oorzaken binnen de mens Van Looy en het uit eindelijke motief ligt dieper. De twee spalt ligt niet in de middelen, waar mee de onmiskenbare kunstenaar zich heeft geuit, maar in de ziel. Is zijn kunstenaarschap wellicht ont staan uit de onbewuste tragiek, die hij later in kinderen herkende en schilder de, het is er na een periode van wor dende zelfstandigheid, uiteindelijk ge willig in teruggekeerd. Zijn reactie is typisch geweest voor zijn gevoelig ka rakter, bij anderen was zeker een andere uitslag gevolgd. L. T. Advertentie O TEDDY-JASJES JURKJES PAKJES TRUITJES BLOUSJES SLOBBROEKEN KOUSJES en SOKJES WANTJES PETTEN - MUTSJES BABYSCHOENTJES O vindt U in 'n grote verscheidenheid bij ÖUDE GROEHMffin 1W4 Telefoon 11166 1 Jac. v. Looy: „Jansje" (1910) Haarlemse tijd. Morgen, op Klaproosdag, welke in het teken staat van de pieuze zorg voor de laatste rustplaats van onze bevrijders in Nederlandse bodem, zal op het Adelber- tus-kerkhof te Bloemendaal om 9 uur een H. Mis worden opgedragen voor de gesneuvelden uit de beide wereldoor logen, in het bijzonder voor de Cana dese militairen, die op genoemd kerk hof begraven liggen. HAARLEM, 13 November - Een Haar lems elftal heeft vanavond op het prach tig verlichte „Haarlem"-terrein een wed strijd gespeeld tegen een Kennemer elf tal en na een aardige, spannende strijd werden met 3-3 de punten gedeeld. Na dat de rust met 2-1 voor de Kennemers was ingegaan werd het eerst 3-1 voor dit vlotte elftal, maar de Haarlemmers herstelden zich en konden door Jacob de achterstand geheel wegwerken. Ook het eerste Haarlemse doelpunt was van Jacob geweest. De thuisblijvers hebben ditmaal onge lijk gehad. Ongeveer 2500 toeschouwers hebben genoten van een inderdaad aar dig partijtje voetbal waarin met volle overgave voor de overwinning werd ge streden. Vooral de Kennemers speelden een enthousiast spelletje dat bovendien technisch knap was verzorgd en de Haarlemse ploeg, waarin Odenthal en v. d. Brink verstek moesten laten gaan, had moeite zich tegen de rappe Kenne mers staande te houden. Aanvankelijk had het Haarlemse elftal de beste papie ren, want na tien minuten kon Jacob zijn elftal de leiding geven met een ver laag schot, maar dit was voor het Kennemer elftal juist een aansporing de zaken nog wat steviger aan te pakken en vijf mi nuten later lag de gelijkmaker reeds achter v. d. Berg door toedoen van An- genent, 1-1. De Kennemers kregen inder daad een overwicht. Vooral hun voor hoede speelde veel beter dan die der Haarlemmers en Puck de Vos c.s. kregen het zwaar te verantwoorden. De Haar lemmers mochten van geluk spreken dat een schitterende goal van Van der Sluys wegens buitenspel werd afgekeurd maar het bleek uitstel van executie want even later werd de Haarlemse doelman vrij eenvoudig gepasseerd door De Graaf die met een listige schijnbeweging de stand op 1-2 bracht. Hiermee werd gedraaid en vooralsnog leek het er in de tweede helft helemaal niet op dat de Kennemers tenslotte het initiatief uit handen zou den moeten geven. Want spoedig werd het uit een scrimmage 1-3 door Hazeveld (de rechtsachter!) en toen direct daarna een prachtige kopbal van Luppens juist langs de verkeerde kant van de paal vloog en Teun v. d. Berg enkele malefi slechts op het nippertje redding kon brengen, leek een Kennemer zege in 't verschiet te liggen. Maar de Haarlem mers wisten zich te herstellen. Langzaam maar zeker verplaatsten zij het spel en toen uit een goede voorzet van Koster Jacob kalm en beheerst nummer twee langs doelman Wilkes plaatste, kregen de Haarlemmers er fneens zin in. Fel vielen zij aan en toen op een gegeven ogenblik Spaans wat nonchalant op een verre pass reageerde was Jacob hem te vlug af en hoewel doelman Wilkes door uitlopen de zaak nog trachtte te redden, vloog de gelijkmaker onhoudbaar voor hem in de touwen. En met deze 3-3 score kwam tenslotte het einde van deze pret tige wedstrijd. De reizende tentoonstelling van voor werpen uit het koninklijk archief heeft vanmorgen haar standplaats ingenomen op de Dreef in Haarlem. Wij hebben er reeds eerder uitvoerig over geschreven en kunnen haar aan een ieder aanbeve len. De expositie duurt, tot 27 Novem ber. De opbrengst komt dez keer niet alleen ten goede aan het Koningin Juliana Fonds, Nationaal Fonds ter Be vordering van Maatschappelijk Werk, doch ook aan het Prins Bernhard Fonds, Nationaal Fonds voor Culturele Belangen. Het „Comité v. jonge toonkunstenaars" gaf ditmaal de bariton Gerard de Beer en de pianist Joop Grubben gelegenheid in de Renaisance-zaal van het Frans Hals-museum op te treden. Deze jonge artisten hadden het zich niet gemakkelijk gemaakt. Hun pro gramma was omvangrijk en veeleisend. De Beer droeg de 16-delige liederency clus „Dichterliebe" van Schumann voor, bovendien nog liederen van Saint-Saëns, Rudolf Mengelberg en Ravel. De pianist begeleidde niet alleen dit 25-tal liede ren, doch voerde daarenboven uit als soli: Bach's Italiaans Concert en werken van Chopin, Fauré, Escher en Albeniz. Dit alles kan pu wel getuigen van veelzijdige ontwikkeling, geestelijk en technisch uithoudingsvermogen, maar niet elk genre „ligt" deze artisten van zelfsprekend even gunstig. Zo voldeed Bach's concert ons niet in hoge mate door de hoog opgevoerde tempo's van de hoekdelen, Chopin's Ballade evenmin door gemis aan intens aanvoelen van de zuiver-romantische stijl en de Fauré- Barcarole stellen wij ons met meer Fran se charme voor. Daartegen stond een pakkende, markapte verklanking van Albeniz' Triana en tintelend, meesle pend spel in Escher's Toccata. Meer' nog een stemmingsvolle, karakteristieke be geleiding van genoemde cyclus (hier prachtig romantisch spel!), alsmede van de Franse liederen. Hierin toonde de pianist zich een me devertolker van de tekst. Zang en piano spel vormden 'n afgesloten geheel, zo wel in volume als in timbre van de klank als in voordracht. Bij de zang was het pianospel tevens in goede ver houding tot de zaalruimte! Bariton de Beer gaf blijken van juist stijl- en tekstbegrip. Zijn omvangrijk geluid voldeed het meest in de midden ligging en bij het fraai aanwenden van het mezza voce. Daarom schonken de liederen waar de Beer dat mezza voce kon aanwenden volle bevrediging. Het Franse lied voelt deze zanger ook goed aan, niet het minst dat van Saint- Saëns! „Au Cimetière" maakte althans diepe indruk. Hierbij deed de begelei ding als een mysterieuze ondergrond aan. Al waren deze indrukken gemengd, toch toonden deze artisten het ernstig te menen met de kunst! 'Dat zij zich nog steeds verder ontwikkelen. O. K. Een volmaakte copie van een oud Iers harpje uit de instrumentencollectie van het Haagse gemeentemuseum. De heer J. Huy, cellist van het Omroeporkest, Vervaardigde dit instrumentje voor 'zijn plezier. De grootte van de harp kan men bepalen door de klarinet er naast, Een harpist stemt altijd; een harp stemt nooit", zegt men in de muziekwe reld en met deze geestige woordspeling zijn de problemen van de harp ten voeten uit gekarakteriseerd. De harp, op de fluit na het oudste muziekinstrument ter wereld, is een zorgenkind gebleven tot op de huidige dag; niet alleen omdat het bespelen veel muzikaliteit en talent vereist, maar vooral omdat het mechaniek, dat in de sierlijke ornamenten verscholen gaat, het meest ingewikkelde van alle muziekinstrumenten is en de bespeler op de meest ongelegen momenten in de steek kan laten. Nu wij toch een boekje over de harp open doen, moeten wij er nog bij ver melden, dat de overwegend houten con structie de harp buitengewoon gevoelig maakt voor wisselingen in het vochtge halte van de lucht en dat de zorgen van de bezitters van oudere harpen nog ge stegen zijn door de verhoging van de stemming der orkesten. De trek van de snaren aan de bovenarm enige hon derden kilo's is door het strakker aandraaien der snaren nog verzwaard. Vooral de Franse harpen vertonen de neiging om krom te trekken. „Een nieuwe harp kopen" zegt U?. Maar wist U, dat de prijzen van bijv. een Franse harp na de oorlog geste gen zijn tot 7 a 8000 en van de ver fijnde Amerikaanse precisieharpen tot 13.000. Wij durven zoveel min der plezierige dingen over de harp te vertellen, omdat haar aanzien in het orkest toch niet te schokken is. Zelfs de niet muziek-gevoelige wordt be wogen door de gratie van het harp spel. Voor de oorlog ging een harp, die re paratie of revisie behoefde naar Frank rijk, doch tijdens de bezetting was deze weg gesloten. Het was in die dagen, dat de heer J. Huy, cellist bij de radio, het op zich nam om de harp van een colle ga te repareren. Het was niet verwon derlijk, dat deze juist bij hem gekomen was. Van huis uit had de heer Huy even veel belangstelling voor het bespelen als voor het repareren van instrumenten. Zijn vader was pianoleraar en klarinet tist in de befaamde Amsterdamse kapel van het „zeventje" onder leiding van Zaagmans. Hij repareerde ook instru menten en gaf zijn zoon, naast een gron dige muzikale opleiding de heer Huy bespeelt vier instrumenten ook scho ling in reparatie. De hout- en de metaalbewerking, onmis baar voor de vakman, leerde de zoon op de ambachtsschool. Een speciale school voor het onderhoud en vervaardigen van muziekinstrumenten kent Nederland niet Zijn leertijd, voordat hy twintig jaar geleden bij de radio kwam, maakte de heer Huy door in het Tuschinski-orkest van Max Tak, waar zovele latere om- roepmusici debuteerden. Doch wij ke ren terug tot de bezettingstijd. De harpiste was zeer tevreden met de reparatie en in de kleine groep van Ne derlandse harpistes wist men al spoedig de weg naar Hilversum. Uit de vakliteratuur maakte de heer Huy zich de speciale kermis voor de harpreparatie eigen. Daar vooral de Franse harpen zeer verschillend van ma kelij zijn, richtte hij een kleine werk plaats in waar hij houten en metalen on derdelen naar behoeven zelf kon ver vaardigen. Na de oorlog toonden de harpisten geen lust om een andere reparateur te zoeken. „Ze houden je aan de praat" zegt de heer Huy, maar men behoeft niet lang met hem te praten om te bemerken, dat de harp zijn liefde heeft. In zijn va- cantie bezoekt hij buitenlandse harp- fabrikanten en verrijkt zijn verzameling vaklitteratuur. De echtgenote van de componist Karei Mengelberg kreeg de uitnodiging om bij een film van oude meesters passende harpmuziek op een achttiende eeuw Iers harpje uit de bekende collectie van het Haags gemeentemuseum te spelen. Bfj het stemmen van het instrument be zweek de bovenarm. De heer Huy zorgde voor reparatie, maar de muziekliefheb bers waren zo verrukt over het instru mentje, dat in klank zo goed paste bfj de tere blokfluit, dat zjj de heer Huy vroe gen een copie te vervaardigen. Deze harp, die de heer Huy vervaardigde, nadat hij het gehele instrument zorgvnldig in te kening had gebracht, wordt nu nog druk bespeeld. Hij loopt ook met plannen rond om een harp van geheel eigen ontwerp te maken, waarin hij de tekortkomingen, die aan vele harpen kleven, hoopt te overwinnen. Geen grote concertharp, maar een kleiner instrument waaraan vooral kleine ensembles behoefte heb ben. Na zijn dagtaak wachten te Hilversum de heer Huy in zijn woning aan de Die- pendaalse Laan zijn harpen. De sierlijke instrumenten, waarop de ornamenteer- lust van de oude instrumentmakers zich nog vrij in Gothische en Empirekrullen en kapitelen kan uitleven, staan er ont takeld bij, van alle zwier ontbloot. De mechanieken voor de verstemmingen de harp is niet chromatisch; de noten worden gevormd door verkorting van de snaar moeten volkomen fóutloos wer ken; bij de allerzwaarste snaren naast de kolom zowel als bij de hoogste snaar van nauwelijks een decimeter brj de hoogste krul. Voor het repareren, maar nog meer voor het zelf vervaardigen van instru menten is niet alleen technische be gaafdheid en gedegen wiskundig inzicht, maar vooral èen feilloos muzikaal oor nodig. Reeds menigmaal heeft de heer Huy het genoegen gesmaakt dat alleen de vakman kent, die een oud instrument weer „als nieuw" oplevert en het in het orkest, weer met edele klank hoort mee spelen. In de hoek van de werkplaats staat reeds de klankkast van de nieuwe Ierse harp. Het fijnste dennenhout dekt de ge voelige bovenzijde. Voor de arm zal het sterke ahornhout nodig zijn. Het beste hout van de stam, die men met wortel en al laat sterven. „Op stam gestor ven hout" is het beste en hétduur ste hout. Nog is het rusteloze oor niet tevree. Want het oor van de musicus hoort meer dan alleen klank. Het hoort de klank van het ideale instrument, zoals de technicus het feilloze mechaniek be denkt. Het blijft bij een pogen en voor de liefhebber zonder de precisie-instru- menten zelfs een bescheiden pogen. Maar wie een middag de heer Huy in zijn werkplaats heeft zien wérken, weet dat er iets moois uit geboren wordt. Minister Donker kan, aldus blijkt uit zijn memorie van antwoord, niet in zien, dat er behoefte zou bestaan aan een bijzondere wettelijke bepaling, waarbij aan journalisten een geheim houdingsplicht zou worden opgelegd. Zodanige bijzondere bepaling bestaat er voor geen enkele groep van vertegen woordigers van een bepaald ambt of be roep. De minister neemt evenwel aan, dat de leden, die informeerden naar zijn voornemen met betrekking tot bevor dering van de totstandkoming van een wettelijke geheimhoudingsplicht voor journalisten in feite het oog hebben op het veschoningsrecht. De minister kan de ziensivijze van het in 1948 door de Hoge Raad opgestelde arrest niet onjuist aehten, zodat naar zijn oordeel vooralsnog niet de be hoefte bestaat aan eern. nadere wettelij ke voorziening als door vele leden bepleit. Hij kan zich verenigen met het oordeel van die leden, die vrezen dat het vastleggen van een algemeen ge- In enkele bijlagen bij de memorie van antwoord van de minister van Justitie op de begroting van zijn de partement worden cijfers verstrekt van het aantal ter kennis van rijks- en gemeentepolitie gekomen gevallen van misdrijf. Volgens deze opgave kwamen in de eerste drie kwartalen van 1952 83.117 gevallen van misdrijf ter kennis van rijks- en gemeentepolitie. Het to taal bedroeg in de overeenkomstige periode van 1951 83.826. In de eerste drie kwartalen van 1952 werden 76-650 gevallen van misdrijf ge registreerd, die verband hielden met het Wetboek van Strafrecht (in de zelfde periode in 1951 78.346), 6.110 ze denmisdrijven (6.085 in de eerste drie kwartalen van 1951), 53.037 vermogens- misdrijven, zelfde periode in 1951 54.786) en 11.173 agressieve misdrijven (zelfde periode 1951 10.952). De indexcijfers van onherroepelijke veroordelingen over het eerste half jaar van 1952 zijn blijkens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek als volgt verdeeld (gemiddelde 1935— 1938 100): 95 voor misdrijven tegen openbare orde en gezag, 142 voor ze denmisdrijven, 102 voor misdrijven te gen leven en persoon, 157 voor ruw- heidsmisdrijven tegen dieren en goe deren, 26 voor bedelarij en landloperij en voor overige niet-economische mis drijven 993. Het totaal-indexcijfer be draagt 158. Het totaal-indexcijfer ex clusief economische misdrijven en we genverkeerswet bedraagt 130 en het zelfde cijfer alleen exclusief de econo mische misdrijven 151. De Zuid-Afrikaanse Raad van Cassa tie té Bloemfontein heeft vandaag het beroep van de regering tegen de uit spraak van het Opperste Gerechtshof te Kaapstad, waarbij het Hoge Parie- mentshof onwettig verklaard werd, ver worpen. Het Hoge Parlementshof zou de regering van Malan in staat gesteld hebben een rassenwet in te voeren, waarbij de kiesrechten van de niet- blanken beperkt zouden worden, het geen Malan bij de volgende verkiezing van een overwinning zou hebben ver zekerd. De rechters te Bloemfontein hebben eenstemmig uitspraak gedaan. Indertijd had het Opperste Gerechtshof een door het parlement aanvaarde kieswet, waarbij sprake was van rassendiscrimi natie, onwettig verklaard. De regering van Malan besloot daarop een Hoog Parlementshof in te stellen, waarvan alle parlementsleden lid zouden zijn. Dat Hoog Parlementshof zou het voor naamste hof moeten, zijn in het land. Premier Malan heeft gisteren geen comipentaar geleverd toen hem het nieuws bereikte, dat het Hoge Parle mentshof onwettig verklaard is. Geen enkele kabinetsminister heeft enige commentaar geleverd. Vanavond zal Malan waarschijnlijk in een redevoe ring de kwestie ter sprake brengen. formuleerd beroepsgeheim het onderzoek naar gevallen van schending van de plicht tot geheimhouding door anderen dan journalisten, speciaal door ambtena ren, ernstig zou bemoeilijken. Hoewel de minister kan toegeven, dat het inderdaad practisch onmogelijk is een journalist die om welke reden ook weigert te getuigen, tot spreken te brengen, wil hij er anderzijds op wij zen dat de bestaande regeling niette min zeker van betekenis in verband met de preventieve werking, die daar van uitgaat De raad van bestuur van Unilever N.V. heeft besloten over het boekjaar 1952 op de gewone aandelen een interim- dividend van 4y, (vier en een half) pet uit te keren, hetwelk betaalbaar zal zijn op 11 December a.s. Te zelfder tijd zal Unilever Ltd. over 1952 op haar gewone aandelen een inte rim-dividend van 5 (vjjf) procent uit keren. Deze dividenden zijn overeen komstig de bepalingen der tussen de beide maatschappijen bestaande egali satie-overeenkomst gelijk in geldswaar de. De minister van Financiën heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer in een nota medegedeeld, dat met de re gering der Verenigde Staten overeen stemming is bereikt over de besteding van een bedrag van ƒ790.008 van het saldo der tegenwaarde-rekening by de Nederlandsche Bank. Het bedrag van 790.00 zal worden be steed voor de uitvoering van twee pro jecten, welke ten doel hebben de pro ductiviteit ln de tuinbouw te verhogen. Deze gelden maken deel uit van het be drag van 30.000.000 aan tegenwaarde- gelden, bestemd voor de opvoering van de productiviteit in Nederland, waarover reeds eerder met de regering van de V.S. principiële overeenstemming werd bereikt. De onderhavige projecten zijn: Verbetering van de stooktechniek Otj de verwarming van kassen ƒ360.000 en verbetering van de productie en distri butie van „zacht fruit" ƒ330.000, hetgeen de export ten goede zal komen. Voor het kantongerecht te Heerenveen is Donderdag onder zeer grote belang stelling behandeld de zaak, die een 21- tal georganiseerde arbeiders aanhangig had gemaakt tegen hun werkgever, de aannemersfirma N. V. B. Bij werk zaamheden aan het gedeelte van de Rijksweg 43 zouden deze arbeiders volgens de aannemer aan een langzaam- aan-actic hebben deelgenomen, ten ge volge waarvan de aannemer niet aan zijn verplichtingen zou hebben kunnen voldoen. Hij had de arbeiders daarop ontslagen. De arbeiders hadden ver volgens bij het Heerenveense kanton gerecht een eis tot vernietiging van dit ontslag ingediend. Mr. H. Versloot uit Groningen, ad viseur bij het Bureua voor Arbeids recht bij het N. V. V.. pleitte voor de arbeiders en mr. Van Vliet uit Amster dam voor de gedaagde N. V. De uitspraak werd bepaald op zo mo gelijk Dinsdag 18 November. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging heeft de le den van de Tweede Kamer een request toegezonden over het wetsontwerp „houdende bepalingen betreffende de jacht". Hierin vraagt het bestuur o.m. aandacht voor enige artikelen, waarin de regering is afgeweken van de voorstel len van de commissie, die ter zake door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening indertijd was inge steld en waarin o.a. ziting hadden ver tegenwoordigers van landelijke organi saties op het gebied van de landbouw, de natuurbfescherming en de jacht O 250 specl" Bij aankoop van wordt gekUqvoor eén bezo ST. NICOLAAS HOUDT ZITTING VAN ZATERDAG 15 T/M 26 NOVEMBER. IEDERE MIDDAG VAN 2.30 UUR—5 UUR MEDIATOR DEI De encycliek van Z.H. Paus Plus XII over de H. Liturgie. Prijs 1.20 HUMAN i GENERIS De encycliek van Z.H. Paus Plus XII over enige valse meningen, die de fundamenten van de Katholieke Leer drei gen te ondermijnen. Prijs 0.60 CASTI CONNUBII De encycliek van Z.H. Paus Plus XI over het Christelijk Huwelijk. Prijs 0,75 DIVINI REDEMPTORIS De encycliek van Z.H. Paus Pius XI over het godloze communisme. Prijs 0.75 SUMMI PONTIFICATUS De encycliek van Z.H. Paus Pius Xn over de eenheid van het menselijk geslacht en het herstel van de vrede. Prijs 0.50 QUADRAGESIMO ANNO De encycliek van Z.H. Paus Pius XI over het herstel der sociale orde. Prijs 0.75 Verkrijgbaar ln de boekhandel en bij de uitgeefster. Bestellingen aan N.V. Drukkerij De Tijd te Amsterdam worden slechts uitgevoerd op vooruit betaling van het verschuldigde bedrag per postwissel of overschrijving op giro-rekening 22884. Op een FABRIEKSKANTOOR te BEVERWIJK wordt gevraagd voor spoedige indiensttreding een Zelfstandig kunnende corresponderen in de Engelse en Franse taal, alsmede in staat zijnde tot het voeren van de loon- en magazijnadministratie. Voor goede kracht behoorlijk salaris met reiskosten vergoeding. Sollicitaties met opgave van verlangd salaris onder nummer 11109. Brouwersvaart 5860, Haarlem. Bij de N.V. HERINGA WUTHRICH kunnen geplaatst worden met volledige vakbekwaamheid op het gebied van de elec- trische installaties in gebouwen en fabrieken. In Ruteck's Cafetaria kunnen worden geplaatst (boven 23 jaar) MANNELIJKE BUFFETBEDIENDEN (beneden 23 jaar) Van prima referenties voorzien. Melden: Zaterdag 15 Nov. van 8 tot 11 uur v.m. in Ruteck's Cafetaria, Kruisweg 2224. In RUTECK's CAFETARIA te Haarlem kan worden geplaatst Uitsluitend schriftelijke sollicitaties met copie- getuigschriften te richten aan het Hoofdkantoor van Ruteck's Lunchrooms en Cafetaria's, Heem raadssingel 140, Rotterdam-C. .moderne SWAGGER van prims wollen cótelé in diverse modetinten, mtten 38-46 Uw Modehui* 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 11