Spel om de knikkers Alleen met toestemming van Nederlandse regering GEBRUIK VAN ATOOMWAPENS l J IN NEDERLAND Na 1954 vorming van vierde en vijfde divisie Jarige prins en sijn zusje Opruimen van de ..Faustus zal 20 tot 2d dagen in beslag nemen Politie-agent neergeschoten Aspecten van een methode Veewagen ramt autobus met fabrieksarbeiders Twee dodenvele gewonden PIRATEN tien dagen heer en meester op Ned. vrachtschip DODELIJKE SPRONG UIT FLATGEBOUW Vijftien jaar geëist wegens moord Tot hoofd en hart Leer veel belangstelling voor bres in de Noorderpier O.a. Nederlander in Tanger in arrest Wanhoopsdaad van juridische medewerker van Trygve Lie Belgische douane houdt razzia c4'VlUftKio Defoteycu Vuy! Het weer Ned elftal zonder Lenstra VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 76sfe JAARGANG No. 25532 Op Utrechtse Straatweg te Woerden JU In gebied rond Verviers Ros Lederen Jassen f 125.-| Hij weigert op de links buitenplaats te spele n Elftal ipau Schiphol vertro kken BUREAU SMEDÉSTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45,tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 1. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Er is onlangs in de Tweede Kamer iets wonderlijks gebeurd. Van een socialistisch amendement is het initiatief uitgegaan om de inko mensgrens voor de kinderbijslag van kleine zelfstandigen van 2400 te verhogen tot 2800. Is deze zaak al wonderlijk, wanneer men haar ziet tegen de achtergrond van de matige geïnteresseerdheid, door de socialisten tot nu toe aan de dag gelegd jegens iedere vorm van kinderbijslag, de verbazing stijgt ten top, wanneer men kennis neemt van .de recente voor geschiedenis van bedoeld amende ment. Die voorgeschiedenis is name lijk niet begonnen bij de P.v.d.A., maar bij de K.V.P. Het was deze laat ste partij, die bij de voorbereiding van de openbare behandeling ener wijziging in de „Noodwet kinderbij slag kleine zelfstandigen" heeft aan gedrongen op de tenslotte door de P.v.d.A. voorgestelde verhoging der inkomensgrens. Hoe de socialisten dan deze fakkel uit de handen der K.V.P. hebben kunnen overnemen? Dat is een merkwaardige geschiedenis, die geheel nieuwe perspectieven opent voor de van socialistische zijde gesig naleerde invoering van het gezel schapsspel in de parlementaire werk zaamheid. Toen de K.V.P. bij de voorbereiding der openbare behandeling op bedoelde verhoging der inkomensgrens aan drong kreeg zij van geen enkele kant steun en zeker niet van de socialisti sche minister Suurhoff. Maar bij de openbare behandeling bleek er een kleine bekering te hebben plaatsge vonden: de socialisten legden plots de verrassende oorspronkelijkheid aan de dag om zelf voor te stellen wat zij eerst niet hadden willen steunen, en minister Suurhoff bleek zijn politieke broeders in hun omzwaai te volgen. De K.V.P. kon moeilijk anders doen dan, wellicht enigszins verbijsterd over dit onberekenbare spel van pas sen en bieden, zich ter wille van de zaak zelf tot medespeelster te verkla ren. En aldus werd de aanneming van het van rechts naar links ge slingerde amendement een feit al thans in de Tweede Kamer. Prof. Romme, die deze geschiede nis gisteren in de Volkskrant verhaalde, hoopt dat hier eerder gesproken kan worden van een socia listische evolutie in de sociale politiek dan van zulk een evolutie in de poli tieke politiek. En hij voegde daaraan toe „meer vreugde dan vrees van be keringen te hebben". Ofschoon prof. Romme door een moeilijk te volgen gebruik van het voorzetsel „van" de betekenis zijner woorden niet onmid dellijk duidelijk heeft gemaakt, me nen wij toch dat hij in ieder geval van optimisme getuigt. Onzes inziens zou deze zaak echter ook minder gunstige aspecten kunnen hebben, vooral wanneer men ervan uitgaat, dat de gewone burger niet zulk een geoefend oog heeft vöor het parlementaire spel en meer op de knikkers let. Het zijn voor de niet scherpe waarnemer nu immers de socialisten, die voor de kinderbijslag der kleine zelfstandigen in de bres zijn gesprongen, en niet de katholie ken. Dit kan ertoe leiden, dat-de so cialisten juist daar een wit voetje halen, waar zij tot nog toe door hun practische politiek helemaal geen voet aan de grond kregen. Legt men deze winst aan goodwill naast het ver schijnsel, dat (helaas!) in brede kring eerder gelet wordt op het materieel voordeel, dat het beleid van enigerlei politieke partij weet aan te brengen, dan op de beginselen welke worden gediend, dan zou een voortdurende herhaling van het thans opgevoerde spel kunnen worden gezien als een bewust gevolgde methode van de P.v.d.A. om uit de applaudissanten buiten eigen kring op de duur een vaste aanhang te verwerven. Met als nevengedachte wellicht, dat voor de verwezenlijking van de wensdroom van de „doorbraak" juist zulke mid delen bij uitstek dienstig zijn. Dan zou bijzonder duidelijk belicht wor den, dat men de in principieel opzicht verwerpelijke, immers in geestelijk opzicht schadelijke, „doorbraak" tracht te dienen door te speculeren op de kortzichtigheid van wie allereerst op het materiële belang let. Zulk een speculatie lijkt ons wel aangemoedigd door de verkiezingsuitslag van deze zomer. Wanneer men tevens let op de ken tering bij de P.v.d.A. in haar stelling- name jegens de nood der middengroe pen (al zullen zij de K.V.P. in haar prijzenswaardige voortvarendheid moeilijk kunnen evenaren), dan schijnt het tijd te worden, dat men van katholieke zijde het socialistische spel waakzaam gaat volgen. Wij me nen te mogen veronderstellen, dat de politieke „homo ludens" geen echte, immers geen belangloze speler is. Want tenslotte gaat het ook hem om de knikkers. De officier van justitie bij de Bredase rechtbank heeft vijftien jaar gevangenis straf en ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de 29-jarige Tilburger J. de W„ die 31 Maart het 19-jarig meisje Lies van Breda op de Kanaalweg tussen Hilvarenbeek en Tilburg om .het leven bracht. Formosa. Volgens welingelichte dringen te Manilla is president Quirino van de Philippijnen voornemens zich oor Kerstmis naar Formosa te begeven SÏÏ. de besprekingen niet generaal ajiang Kai Sjek over een verdrag voor vatt^ ied Van ^ro^e Oceaan te her- Een goede daad is beter dan tien wijze spreuken (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Een rU Kamerleden defileerde gisternamiddag langs minister Staf en de beide Staatssecretarissen om hun zoals te doen gebruikelijk de hand te drukken na de aanvaarding van de Begrotingen van Oorlog en Marine, welke zjh.s. is ge schied met alleen aantekening van de C.P.N. tegen. Het zou echter vermoedelijk te ver gaan uit deze hoffelijkheid te concluderen, dat de Kamer zich geheel te vreden en gelukkig voelt met alle uiteenzettingen van de bewindsman, met wrte zij de afgelopen dagen vrij fors de degen heeft gekruist. Met name is nog steeds niet goed duidelijk geworden hoe het nu precies staat met de divisie-sterkte, welke ons land heeft en moet krijgen. Waar zijn de drie divisies,- die we dan nu hebben, vroeg de heer Fens kort en bondig. Uit het ant woord van de minister concludeerde de afgevaardigde der K.V.P., dat het „zwakke" divisies zijn. Ir. Staf stelde inmiddels nog eens, dat men na 1954 door kan gaan met de vorming van een vierde en vijfde divisie. Voorts bleef er enige vaagheid in 's ministers antwoord met betrekking tot de berichten over besnoeiing van' de militaire uitgaven in België. De heer Haken van; de C.P.N- was hier natuur lijk bovenop gesprongen, vragend of er in Nederland dan ook niet wat van een begroting van anderhalf milliard af kon. 'De bewindsman 'zei. dat hij moei lijk een oordeel kon vellen over de gang van zaken in België; ons land heeft .voor vier jaar een constante op zet van zijn militaire uitgaven, in Bel gië echter is deze opzet variabel voor elk jaar. België zal thans wel aan het „temporiseren" zijn, zoals het tegen woordig bi, herhaling heet. Verder heeft ir. Sta' ook gisteren nog eens onderstreept, dat de Regering ge noeg weet van de details der Atlanti sche defensie om hem de gerustheid te geven voor de verklaring, dat de N.A.T.O. beoogt alle bij dit verdrag aangesloten landen te verdedigen. Voorts deelde spr. mede, dat er zonder onze toestemming in Neder'anè geen gebruik van atoomwapens zal worden gemaakt. Over de instelling van een staats secretariaat voor de luchtmachwaar de heer Visch (KV.P.) in tweede ter mijn nog op door is gegaan, zei de be windsman, dat men he er dus wel over eens is. dat hij het hierin voor het zeggen heeft. Welnu, hij voelde hier om verschillende departementaal-orga- nisatorische redenen 'niets voor. Jam mer voor een perspleidooi van anti- i'evolutionnaire zijde, waarin gezegd werd. dat als er dan een staatssecreta riaat bij zou komen, men hiervoor een A.R.-figuur moest nemen: met een C.H.-minister en reeds een katholieke en een socialistische staatssecretaris zou „Oorlog" aldus een departement op brede basis worden! Minister Staf neeft verder geantwoord op een groot aantal vragen over onder delen van zijn beleid- Hij meende met zijn ambtgenoot van Justitie overeen stemming te hebben bereikt over de taakomschrijving van de Koninklijke Marechaussée en zegde een spoedige, reorganisatie van dit wapen toe De heer Van Vliet (K.V.P.) kreeg de toe zegging, dat met ingang van 1 Decem ber voor de titulair sergeant de tijd van het titulair-zijn teruggebracht zal wor den tot vier maanden. Op het stuk der positie van het „Humanistisch Thuisfront" bij de geestelijke verzorging in het leger met name door Magister Stokman aan de orde gesteld kwam de bewinds man tot de uitspraak, dat hjj aan vaardde, dat „Humanitas" een taak fRs5@s?*: heeft en dat het de gelegenheid wordt geboden in vormingscentra en mili taire tehuizen ten bate van de mili tairen werkzaam te zfjn. Pater Stok man had zes geestelijke verzorgers, die op iïe begroting stonden, trachten te identificeren als representanten van het Humanisme, maar ir. Staf kon dit rectificeren met de mededeling, dat het hier een verzamelpost voor aalmoezeniers en veldpredikers be trof. De heer Vermeer heeft hierop in tweede termijn gezegd, dat de kansen, die aan het Humanistisch Thuisfront gegeven worden, uitstekend worden benut. Hij had begrepen, dat ook dr. Stokman in deze geest een plaats aan „Humanitas" wilde toekennen en kon zich in deze redenering heel goed vin den. De minister deelde overigens nog mede, dat de overheid niet wil doen wat de organisatie® kunnen verrichten. In den brede is er gisteren voorts gesproken over het overlijden van de Rotterdamse deserteur A. Möllering. De heer Haken, die zo bezeten is van dit tries e geval, dat hij, uch ver sprekend, het zelfs had over „de ge achte afgevaardigde Möllering", heeft zich hierover nogal, opgewonden. Ir. Staf gaf een gedetailleerde uiteenzet ting over de gang van zaken, welk betoog overigens niet voor de volle honderd procent de overtuiging gaf, dat er in geen enkel opzicht tekort is geschoten. (Vervolg op pag. 3) liiitiiiuiiiiliiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif minim in mini mi iiiiiiiiiiiiliiii minim mi iiiiiiiiiiiiiiii Prins Charles van Engeland viert van daag zijn vierde verjaardag. Hij is nu erfgenaam van de Britse Kroon en dus wappert hoog op het Buckingham-paleis zijn standaard, terwijl zijn verjaardag vanochtend werd ingezet met een saluut van kanonsalvo's. afgevuurd door de batterij van de Tower in Londen. Voor het eerst is zijn vader, de Hertog van Edinburgh, aanwezig op zijn ver jaardag. De eerste twee keer. dat hij jarig was, diende zijn vader nog bij de 3ritse Marine en vorig jaar waren Prins Philip en' Koningin Elizabeth juist op thuisreis na hun bezoek aan Canada en de V.S. Het wordt dan ook een huiselijk feest vandaag. Een grote postzak met cadeautjes is vandaag op het paleis af gegeven. maar Prins Charles mag alleen maar de geschenken van z n familie en van zijn eigen vriendjes houden. De rest wordt verdeeld onder de kinderen van het paleispersoneel. Vanmiddag komen de vriendjes de verjaardag vieren. Er is een heel grote taart gemaakt en van avond leest Koningin Elizabeth voor. Prins Charles mag vanavond extra laat opblijven om de grote dag waardig te besluiten. Prins Charles viert vandaag zijn vierde verjaardag. Zijn zusjede tweejarige prinses Anne, is over dit feit blijkbaar niet zo verheugd als de jarige. Twee tot nu toe onbekende personen hebben in de afgelopen nacht, ongeveer vier uur, op de Utrechtse Straatweg te Woerden de agent van politie, de 35-ja- rige A. van Eek neergeschoten. Hij is kort daarna in het R.K. ziekenhuis te Woerden overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. Tegen vier uur vannacht kreeg de politie te Woerden een telefonische me dedeling uit Harmeien, dat daar een in braak was gepleegd door twee mannen, die zich per rijwiel in de richting van Woerden hadden begeven. Hierna reed de agent van Eek, vergezeld van een burger, op de fiets in de richting Har- melen. Ter hoogte van café „Eenhoorn" ontmoetten zij twee mannen die zonder licht reden. Na sommatie van de agent om af te stappen begonnen de beide onbekenden te vuren. ZIJ losten vier of vijf schoten. De agent werd in de buik getroffen, en zijn metgezel kreeg een schotwond in het been. De beide daders reden hierna snel weg. De gewonden werden beiden in het R.K. Ziekenhuis te Woerden opgenomen, waar zoals reeds gemeld de agent korte tijd later is over leden. De inspecteur-corpschef te Woerden verzoekt aanhouding van en controle op onbekende personen. Rusland Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft gis teren te Washington bekend gemaakt, dat de 44-jarige beroepsdiplomaat Jacob D. Beam binnenkort naar Moskou zal vertrekken om de leiding van de Ame rikaanse ambassade aldaar op zich te nemen. Het laatst was Beam verbonden aan de Amerikaanse ambassade te Bel grado. Hij zal de persoonlijke rang van gezant krijgen. (Van onze correspondent) Gistermiddag omstreeks kwart over één heeft op de Hoenderloseweg in Ugche- len (gemeente Apeldoorn) een ernstige botsing tussen een autobus en een vee wagen plaats gehad, waarbij twee doden, één zeer ernstig gewonde en talrijke gewonden te betreuren zijn. Een autobus, die arbeiders van de Enka-fabrieken in Ede vervoerde, werd ter hoogte van het sanatorium „Caesarea" aan de linkerzijde geramd door een hem tegenkomende vrachtauto voor veevervocr. De gevolgen waren VTeselijk. Twee inzittenden van de autobus, de 27-jarige Fr. Kroon en de 27-jarige D. J. Huiskamp, beiden uit Apeldoorn, werden op slag gedood. Beide slachtoffers waren gehuwd. Een duiker daalt af, om de juiste lig ging van de wrakstukken te bepalen. Zijn gegevens zullen belangrijk zijn wanneer er wordt beslist over het ver wijderen van de „Faustus". Was de stroom van kijkers in Hoek van Holland de laatste dagen geluwd, nu de wind zo goed als geheel is gaan liggen, is de belangstelling groter ge worden. W« schatten het aantal auto's dat Donderdag langs de Waterweg ge parkeerd stond, op een goede honderd er. op de Noorderpier was het een komen en gaan van kijkers, die iets van de merkwaardige bres willen zien, welke de „Faustus" in het ondoordringbaar ge achte hoofd heeft gerameid. Het werk is gegund aan de N.V. Aannemers- en Wegenbouwmaatschappij, voorheen J. Heijmans uit Rosmalen. In een onderhoud, dat de directeur van deze N.V. aan het A.N.P toestond, vertelde hij, dat de opdi-acht luidt „de meest mogelijke spoed te betrachten", Zaterdag zijn er reeds vaartuigen opge roepen voor het aanvoeren van stort- steen uit Terneuzen. Dinsdag zijn de eerste van deze schepen gearriveerd en sindsdien geschiedt de aanvoer regel matig iedere dag. Maandag is ook a) begonnen met de aanvoer van rijshout dat in Nederland gekapt wordt. Hier van worden z.g. wiepen gevlochten, lan ge vlechtingen met een omtrek van een halve meter in het vierkant, een soort paal van vlechtwerk zou men kunnen zeggen. Een serie van deze „wiepen" wordt kruislings aan elkaar bevestigd tot een zinkstuk van 800 m2. grootte. Zijn de zinkstukken klaar, dan gaat men als volgt te werk: Er worden twee zinkstukken op de bodem van het gat gedeponeerd. Dit geschiedt door ze te verzwaren en vol te storten met stenen. Daarna worden er telkens, voor zoveel nodig, nieuwe zinkstukken bovenop ge legd. telkens weer opgevuld met stenen. Als het gat ongeveer dicht is geworden er bovenop basaltzuilen aangebracht en wordt het dek van de pier doorgetrok ken met betonblokken en in de situatie M Deze foto werd genomen uit het eerste scheepje, dat door het gat voer. dat in de Noorderpier bij Hoek van Holland door de „Faustus" is geslagen. Dit scheepje van de Rijkswaterstaat voer door het gat naar zee, waarbij dieptepeilingen wer den verricht. Vast kwam te staan, dat het gat op het diepste punt 8 meter bene den N.A.P- ligt. De lengte van het gat is ongeveer 40 meter. Op de voorgrond het gat, gedeeltelijk zichtbaar, links de Noordzee, rechts de Nieuwe Waterweg. gebracht, zoals hét was. Het geheel wordt vastgelegd met gietasphalt. Om dat de pier bij vloed onderloopt kan er slechts gewerktworden bij eb en ook is nodig, dat de weersomstandigheden niet tegenwerken. De installatie voor. het gietasphalt wordt nog deze week opgesteld. Ver scheidene kranen en kraanwagens zijn reéds ter plaatse aanwezig en van vol doende arbeiders is men verzekerd. Naar mr. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, gisteren in de gemeen teraadsvergadering van deze stad heeft meegedeeld, zal het bergen van de „Faustus" 20 tot 24 werkbare dagen in beslag nemen. Volgens de Marine-auto riteiten kan men ongeveer 140 dagen per jaar in zee werken. Dat zijn er ge middeld bijna 12 per maand. Het is ech ter geenszins gezegd, dat ook November en December 12 werkbare dagen zullen kennen. Dat kunnen er minder zijn van wege het doorgaans slechte weer in die periode. De VARA-televisie-afdeling is voor nemens in het programma van heden avond, omstreeks kwart over acht, een korte reportage uit te zenden van het duiken door de bemanningen van H.M.'s A.950 en A.952 naar het wrak van de „Faustus", in de monding van de Nieu we Waterweg. De 34-jarige J. Paulsen, uit Apeldoorn, werd dermate zwaar gewond, dat hij Donderdagavond nog in levensgevaar verkeerde. Twaalf van de overige twin tig inzittenden van de autobus liepen lichte verwondingen op. De bestuurder van de veewagen, de 22-jarige J. K., uit Barneveld. kreeg een hersenschudding. De botsing is vermoedelijk hieraan te wijten, dat de bestuurder van de veewagen te veel links op de weg, die hier overigens breed genoeg is. heeft gereden. De autobus, die op weg was naar Ede. passeert deze weg dagelijks een paar maal. De bestuurder kwam bij dit on geval met enkele schrammetjes vrij. Negen Britse, Amerikaanse en Franse matrozen en de Nederlandse kapi tein van een landingsboot uit de Tweede WereldfHirl'ig worden in langer vast gehouden in verband met een piraten aanval op een Nederlands vrachtschip in de Middellandse Zee op 4 October, aldus bericht A.P. Het aangevallen schip dc 350 ton metende „Combinatie", ligt inmiddels op 'n werk in Malaga voor herstel. Hoewel dc kapitein van het schip. J. A. van Delft, elke verklaring weigert, werd uit hetgeen leden van de bemanning en Spaanse autoriteiten er omtrent mede deelden het volgende bekend: De „Combinatie" voer van Tanger met een lading van 3000 kistén Amerikaanse sigaretten voor het Een van de naaste medewerkers van Trygve Lie. de juridische adviseur van de secretaris-generaal der V.N. Abraham Feller, heeft zich gisteren bij een aanval van zwaarmoedigheid van het leven beroofd, door zich van de twaalfde etage van zijn flatgebouw bij het Central Park in New York te storten. Zijn echtgenote heeft tevergeefs getracht hem van zijn wanhoopsdaad te weerhouden. Feller, die de volgende maand acht en veertig jaar zou zijn geworden, was reeds enkele weken zeer terneergesla gen en overspannen door de beschul digingen van een commissie voor on derzoek van de Amerikaanse Senaat, dat de organisatie van de V. N. een vlucbthaven was voor superversieve ele menten Met het oog op zijn gespannen zenuwen stond hij reeds enige tijd onder medische behandeling. Feller was onlangs ondervraagd door juristen van de commissie-Mc Carren. welke een onderzoek instelt naar de beweerde communistische in vloed onder de Amerikaanse emplové's van het secretariaat van de V.N. Feller, die Amerikaan was, zou een intiem vriend zijn geweest van Alger Hiss, voormalig ambtenaar van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, die thans 'op beschuldiging van meineed in de gevangenis zit. Hiss zou inlichtingen hebben verstrekt aan de communisten. Feller zou onlangs zijn ontslag hebben ingediend, maar later zou hij het weer hebben ingetrokken. Feller heeft de deze week afgetreden Trygve Lie herhaalde malen van advies gediend. Feller heeft zijn wanhoopsdaad be gaan'in aanwezigheid van ziin vrouw, die getracht heeft met geweld de dode lijke sprong te verhinderen. Zijn zeven tienjarige dochter bevond zich op het moment van het ongeluk op school. Trygve Lie heeft naar aanleiding van "het tragisch gebeuren verklaard: „Abraham Feller's dood is een ver schrikkelijke slag en een onhelstel- baar verlies voor de Verenigde Na ties en voor mij persoonlijk. Het was een groot en trouw ambtenaar en een groot en trouw Amerikaan." Lie zei van mening te zijn. dat zijn juridische adviseur zich van het leven beroofde omdat hij overspannen was ten gevolge van de verdediging van personeelsleden der V. N„ tegen laster zonder onderscheid des persoons en overdreven beschuldigingen voor een Amerikaanse „Grand Jury" en de com- missie-McCarren i Midden-Oosten, 's Nachts werd het schip aangehouden door een torpe doboot. Tien tot vijftien met machi negeweren gewapende mannen en terden het schip. Zij bleven tien dagen aan boord en laadden de kis ten over naar de torpedoboot. die een aantal keren naar het vaste land ging. De bemanning van de „Combinatie' werd benedendeks vastgehouden en alle patrijspoorten werden wit geschilderd om te verhinderen, dat de mannen kon den zien wat er gebeurde. Tenslotte vluchtten de piraten en kon de „Combinatie" de haven van Melilla (Spaans Marokko) binnenlopen. Later keerde Let schip terug naar Tanger om verslag aan de politie uit te brengen al vorens naar Malaga te vertrekken. Inmiddels hebben de Algerijnen aan het strand nabij Djidjelli, 160 km ten Westen van Bone, de mijnenlegger ..Highland La'ssie" verlaten gevonden. Aan boord- bevond zich een hoeveel heid Amerikaanse koffie en pijptabak, maar geen sigaretten. Eerder deze week heeft de zeepolitie van Tanger beslag gelegd op de lan dingsboot „Miesme".' die trachtte de ha ven clandestien binnen te varen om brandstof in te nemen. Aan boord van het schip werden evenmin sigaretten gevonden. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de politie gelooft, dat de „Miesme" of de Highland Lassie" of beide bij de overval betrokken waren, hoewel geen beschuldigingen ingebracht zijn tegen dc bemanning van de „Mies me". In een communiqué van het Belgische ministerie van Justitie is gisteravond meegedeeld, dat militaire en burgerlijke politie en rechercheurs in de afgelopen vjjf dagen in het grensgebied van Ver viers een grote razzia hebben gehouden om voorgenomen „misdadige activiteit" door infiltratie van buitenlandse ver dachten te voorkomen. Op straat wer den trams en auto's aangehouden om de papieren van de inzittenden te contro leren en in hotels werd een onderzoek ingesteld naar de aldaar verblijvende vreemdelingen. Een veertig-jarige Duitser is te Ver viers gearresteerd, aldus is gisteren te Brussel bekend geworden. Het Belgische ministerie van Justitie heeft tegengesproken, dat er belangrijke documenten gestolen zouden zijn: de aangehouden Duitser wordt evenmin van spionnage beschuldigd, zoals aanvanke lijk door zekere Belgische kringen was beweerd. /n ditzelfde nummer van ons blad treft men een uitvoerige medede ling aan over de inzamelingsactie, welke tussen Kerstmis en Pasen zal worden gehouden om een royaal hul deblijk bijeen te brengen, dat bij de eeuwherdenking ran het herstel der hiërarchie door katholiek Nederland aan het hoogwaardig episcopaat zal worden aangeboden. Men kan daarin lezen, dat de „Stichting 18531953" zo vindingrijk is geweest om aan die actie een pikante aantrekkelijkheid te verlenen door invoering van het wedstrijd-element. Nu kunnen wij ons voorstellen, dat niet iedereen zich daarmee van harte zal kunnen verenigen, omdat de ma nier waarop het wedstrijd-element tot gelding wordt gebracht mogelijker wijs in botsing komt met sommiger gevoel voor stijl in het algemeen en katholieke levensstijl in het bijzonder. Maar hoe betrekkelijk dit gevoel is kan moeilijk duidelijker tot uiting komen dan doordat stellig het me rendeel der katholieken gaarne zal instemmen met dezelfde tot vrijgevig heid prikkelende bijkomstigheden der inzamelingsactie, waaraan anderen zich lichtelijk zullen ergeren. Werke lijkheidszin en een juist besef van de waardeverhouding tussen doel en middelen kan leiden tot appreciëring van de uitgedachte methode zelfs wanneer daarbij het dieper gravende bezwaar in acht wordt genomen, dat door de uitdeling van wisselvlaggen tersluiks wordt gespeculeerd op de menselijke ijdelheid. Want ijdelheid in die zin is meer een te sublimeren zwakheid dan een ondeugd. Bedenkelijker lijkt het op het eerste gezicht, dat bij de toekenning van eretekenen voor parochiële vrijgevig heid geen afdoend corrigerend onder scheid wordt gemaakt tussen grote en kleine parochies enerzijds en meer- en minder vermogende parochies an derzijds. Zoals in de berichtgeving reeds wordt opgemerkt gaat er wel een toevallig corrigerende werking uit van de wisselvalligheid, waarmee de verzamelde gelden gedeeltelijk of in eens worden afgedragen, maar met betrekking tot het onderscheid tussen meer- en minder vermogende paro chies lijkt deze correctie, stellig bij de berekening van het „hoogste indi viduele gemiddelde", niet afdoende. En toch kan een gering bedrag, afgestaan door een „arme" paro chie, door een relatief grotere offerbereidheid heel wat waardevol ler zijn dan het hogere bedrag van een welvarende parochie, die tijdelijk of voorgoed met de diocesane of lande lijke wisselvlag gaat strijken. Maar zulke subtiele, zij net allergewichtig ste, dingen als innerlijke offerbereid heid en goede intentie lenen er zich nu eenmaal niet toe om corrigerend tot gelding te komen, wanneer ten slotte de exacte hoegrootheid van het geldbedrag wordt gekozen tot maat staf voor eervolle vermeldingen. Een schrijnende onrechtvaardigheid jegens de parochies, die verkeren in de uit christelijk oogpunt juist niet disqualificerende omstandigheid van rijk te zijn aan armen? Och neen. Maar wel een aanleiding voor de „winnende" parochie om begrip voor het betrekkelijke als wapen ter hand te nemen tegen de bekoring van de eigendunk. En voor de „arme" paro chie een aansporing om wijs te berus ten in het onzuivere beeld, dat uiter lijkheden en eretekenen van de inner lijke werkelijkheid plegen te geven. Dat wijs inzicht kan men aan de men sen van zulke parochies veilig over laten. BaRTEUORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Advertentie Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met nevel of mist en plaatselijk enige lichte neerslag. Weinig wind. Tamelijk koud weer. Zon: 8.00—16.49. Maan: 5.41—15.19. Abe Lenstra zal niet tot de spel er.g be horen, die morgen te Hull met het» Ne derlands elftal tegen het Engelse( ama teurteam spelen. Dit heeft de Fries nau welijks twaalf uur vóór het vertrek van de Oranje-ploeg naar Engeland ï.an de KNVB meegedeeld. Lenstra voejde aan zijn mededeling toe. dat hij „er nog eens goed over had nagedacht, mas/t dat hij niet als linksbuiten in het Nederlands elftal wil spelen". Van de zijde van de KNVty, verneemt het ANP verder, dat Loueif van Noad thans in de plaats van Levrstra de reis naar Huil zal meemaken. Dit wil ech ter niet zeggen, dat Li «er ook zal worden opgesteld. Wie cfe linksbuiten plaats zal bezetten zal pias te Huil wor den bekend gemaakt. Vanmorgen zijn de/ spelers van het Nederlands Elftal per vliegtuig naar Huil vertrokken. V anzelfsprekend werd het besluit van Le nstra, om niet op de linksbuitenplaats te» spelen, druk bespro ken. Bij bet vertrefk op Schiphol werd namens de K.L.M. een groot schild met de Nederlandse I,eeuw erop aangeboden, om daarmede „h et doel van Landman dicht te spijkert/d".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1