Haarlem bloemen- en lichtstad in het voorjaar Storend bedrijf aan Zomerkade Het zalen vraagstuk in Haarlem-N oord Hoger beroep rechtsgeldig verklaard Gemeenteraad zal ruim f 70.000 moeten voteren Geld ontvreemd uit school Raadslid Ottolini vraagt maat regelen op korte termijn Verenigingsgebouw aan Tesselschade- straat blijkt mogelijk „WAAIER PATIENCE", SPEL VOOR GEDULDIGEN Rotterdammers in stadsschouwburg Vijf jaar geëist In zaak tegen kaartjes verduisterende spoorwegbeambte St.Nicolaasaanbieding Dat KAN KAN ALLEEN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 Eis: twee jaar Plan voor 196 woningen Crediet nodig van ruim 2 millioen Waterstanden Koperen priesterfeesten op Hageveld K.A.J. District Haarlem Italiaans Opera-concert o "O O Kappersconcours Burgerlijke Stand Jan Cottaar-avond Woensdag 19 November a.s. HONDERD JAAR EN NOG JONG BLOEMENDAAL VUILNISBELT TE SANTPOORT Verkoop voor f8500 Verbetering hoek Rijperweg Leningen VOORSTELLEN AAN DE RAAD Ruim vier ton voor Goornhertlyceum Lucienne Boyer werpt met geheimen der liefde Poging tot moord VIER JAAR VOOR INBREKER GEEN BANK IN DE DAMSTRAAT In het kort Vererende uitnodiging voor Toon Verhey Redacteur van voormalig weekblad veroordeeld Trein vertraging op traject AmsterdamAmersfoort Opera „Camerata" 70 WONINGEN VOOR SPOORPERSONEEL Geldlening van 945.000 van pensioenfonds Particuliere woningbouw STILLE ARMEN TE HEEMSTEDE Kamermuziek Burgerlijke Stand WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN I. KAN JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Haarlem Telef. 13004 SANTPOORT Bejaarden te gast bij „P.W.-Boys" ZANDVOORT Complex voor bejaarden Beurs van Amsterdam Beurs van New York Zwaardere straf geëist Op de agenda voor de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad op Woensdag 19 November, 's middags om twee uur in de Statenzaal prijkt een voorstel om een crediet van f 70.00# en f 1900 te verlenen voor het aanbrengen van verlichting en een bloem- en plant- versiering in de stad tijdens de inter nationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" te Heemstede. In de voordracht verklaren B. en W. o.a., dat met het oog op de reputatie, welke de gemeente als „bloemenstad" en als historisch cen trum heelt ter stimulering van het be zoek gewenst is, dat tijdens de Flora op zo gunstig mogelijke wijze de aandacht op deze beide aspecten wordt geves tigd. De Stichting „Haarlems Bloei" is reeds geruime tijd met een plan bezig en van de gemeente wordt verwacht, dat het in de ruim opgezette verlichting een aandeel zat nemen voor de histori sche gebouwen en enkele andere punten in de stad. Gemeentelijke uitgaven zijn voor dit doel slechts ten volle verantwoord, in- De vijftigjarige G. J., zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd begin September aangehouden, verdacht van diefstal van een klein bedrag aan geld uit een school te Hoofddorp. Men was hem op het spoor gekomen omdat op enkele potjes in de school vingerafdruk ken waren gevonden. Uit een onder zoek was gebleken, dat de gevonden vingerafdrukken afkomstig waren van G. J. Deze ontkende iets met de zaak uitstaande te hebben. Bovendien werd een proef met een speurhond ge nomen. waarbij men aannam, dat G. J. eer. collectebus van de school, waaruit geld was gestolen, had aangeraakt. Gis termiddag stond G. J. terecht voor de Haarlemse Rechtbank. Verklaringen over de vingerafdrukken werden afge legd, waarbij een getuige-deskundige tot de conclusie kwam. dat de vinger afdrukken van verdachte overeenkwa men met de gevondene in de school. Volgens hem moet G. J. als de dader worden beschouwd. De Officier van Justitie herinnerde er aan, dat verdachte reeds dertien vonnissen achter de rug had. Volgens hem was het bewijs van diefstal gele verd en hij eiste een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De rechtbank zal op 27 November uit spraak doen. De woningstichting Patrimonium heeft het plan 196 woningen te bouwen op een terrein, gelegen aan en nabij de Rijksstraatweg. Het zullen 15# flatwo ningen worden, 26 galerei-woningen en 20 'voor bejaarden. Ze zullen huisvesting bieden aan 24 gezinnen van 11 perso nen, 25 v,.n 9 personen, 48 van 6 per sonen. 53 van 4 personen. 26 van 2 per sonen en 2# van 2 personen lbejaarden). Als gevolg daarvan wordt de Raad v 'zocht een voorschot te verlenen van f 2-222.500. De verschillende commissies hebben zich met het pla verenigd. De huren zullen vermoedelijk gemiddeld f 8.95 per week en per woning bedra gen. In het voorschot is begrepen het aanbrengen van gasgeysers en van een gemeenschappelijke tuin. Voor afschrij ving en onderhouc daarvan zullen de toekomstige bewoners een bedrag van f 0 90 per week boven genoemde huur prijs verschuldigd zijn- De Raad zal t.z.t. een voorstel worden gedaan om de benodigde gronden in erfpacht uit te geven. dien door de burgerij zal worden voor zien in een feestelijke verlichting van de voornaamste winkelstraten en in het arganiseren van een aantrekkelijk feest programma. De kosten van de gemeente worden geschat op f 70.000. Daarbij kan als een gelukkige omstandigheid wor den aangemerkt, dat de gemeente Rot terdam bereid is een groot aantal schijn werpers en een partij vol-gummikabels in huur af te staan. In genoemd bedrag is mede verdisconteerd de huur van de ze materialen, alsmede een bedrag van f 9500. voor aanschaffing van het ont brekende. In de toekomst zal het aan te kopen materiaal bij voorkomende gele genheden nog goede diensten kunnen bewijzen. B. en W. merken hierbij op, dat de mogelijkheid, dat de omvang van de particuliere activiteit een over schrijding van de thans geraamde ge meentelijke uitgaven zal wettigen, in bginsel niet uitgesloten lijkt. Teneinde gedurende de tentoonstel lingsperiode ook in het normale stadsbeeld de sfeer van het bloemen- festijn tot uitdrukking te- brengen, is het gewenst, dat op verschillende punten in de stad een bloem- en plant- versiering wordt aangebracht. Ge dacht wordt hierbij aan de Kenne- merbrug, de Grote Houtbrug. de Jans- brug, de brug bij de Amsterdamse Poort, alsmede het gebouwtje voor vreemdelingenverkeer op het Stations plein, het monument van Laurens Coster op de Grote Markt en de trap pen en het bordes van het stadhuis. Met het oog op de tijdens de tentoon stelling te verwachten toeneming van het bezoek aan het Frans Halsmu seum acht het gemeentebestuur het voorts aanbevelenswaardig ook de binnentuin van dit museum van bloe men en planten te voorzien. De kosten van al deze versieringen zijn geraamd op f 1900. .De verschillen de gehoorde commissies gaan alle ac- coord met het ontwerpbesluit Vrijdag 14 November Hoog water: 1.25 u. en 13.47 u. Laag water: 9.19 u. en 21.29 u. Zaterdag 15 November Hoog water: 2.07 u. en 14.22 u. Laag water: 10.02 u. en 22.12 u. i Met veel luister is vandaag op het Klein Seminarie Hageveld te Heem stede het koperen priesterfeest gevierd van twee leraren, de weleerw. heren H. Th. J. van Duin en H. L. Nederstigt. Nadat eerstgenoemde jubilaris 's mor gens vroeg een stille H. Mis had opge dragen. droeg zijn jubilerende collega om half tien in de Seminariekapel een plechtige H. Mis op. De Schola van Ha geveld zong o.l.v. de weleerw. heer Th. Straathof de Missa „Laudate Dominum de Coelis" van O. Lassus. In de fraai met bloemen versierde aula werden, de jubilarissen en hun fa milie om half twaalf door leraren en studenten ontvangen met een feestelijk welkomstlied. Tijdens een hartelijke huldiging bood een der studenten na mens de Hageveldse gemeenschap zijri gelukwensen aan en verder werd deze plechtigheid opgeluisterd met zang, de clamatie en muziek. De Schola zong o.m. het „Laudate Dominum" van Haszler. een der studen ten bracht het „Aux pieds du Christ" van Paul Verlaine ten gehore en het Seminarie-orkest o.l.v. de weleerw. heer J. Deroy speelde o.a. „Flots de Danube" van Ivanovici. Vanmiddag, brachten de studenten o.l.v. de weleerw. heer G. van der Poel een spel van Dorothy Sayers ten tonele: „De komst van het Koninkrijk", waarin vijf 'aferelen uit het Evangelie in beeld worden gebracht. Zondag 16 November wordt de tweede bijeenkomst gehouden voor allen die de inleidingscursus volgen. Deze bijeen komst wordt gehouden in het Veronica- gesticht Spearne 97 (naast de kerk), s Morgens om 8.30 uur H. Mis met ge meenschappelijke H. Communie, gevolgd door een gezamenlijk ontbijt. De inleider van deze morgen is rector W. de Wit. Het onderwerp zal zijn „Hoe denken de jonge arbeiders over en-hoe staan ze t.o.v. godsdienstige, maatschappelijke en sociale problemen. Woensdag 19 November geeft het opera-koor „Bel Canto" onder leiding van Henk Kerkhoven in de Gem. Con certzaal een opera-concert, van werken van uitsluitend Italiaanse componisten. Als solisten werken mede: Marisa-Mari sopraan, Mimi Aarden: alt, messo, George Spijkstra baston en Gerard Kruithof, bas. De tenor Abe Albada, die wegens ziekte verhinderd is, wordt vervangen door Fred. Bongers. Nad it concert zal „Bel Canto" ver volgens in verschillende steden optreden met dezelfde solisten; o.a. Hoorn, Be verwijk, Amsterdam en Enschede. Het raadslid, de heer P. Ottolini (K.V.P.) heeft de wens te kennen ge geven in de vergadering van Woensdag aan B. en W. vragen te stellen over de hinder van een bedrijf en op slagplaats van oud ijzer aan de Zomer kade. De opslagplaats heeft een hoogte tot pl.m. zés meter boven het maaiveld, waardoor voor de omwonenden licht eh uitzicht sterk belemmerd worden. De opeenhoping van het oude metaal zou verder een broeiplaats van ratten en an der ongedierte zijn. Door het lawaai van het vallende ijzer, het plat slaan van lege vaten en blikken en ander la waai, door genoemd bedrijf veroor zaakt, worden de omwonenden binnens huis volgens het raadslid ergerlijk ge stoord. De roestwolken, welke ontstaan door het laden en lossen van schroot, alsmede door de vorming van roet en walm, welke ontstaat door het ver branden van resten vet, verf of anders zins, wat in de vaten is achtergebleven, hebben de omwonenden last met het laten drogen van wasgoed en kunnen zij soms ramen noch deuren openen. De gezondheid van de omwonenden De vorige maand heeft het raadslid H. W. van der Giessen (Arb.) aan B. en W. vragen gesteld betreffende het zalen- vraagstuk in Haarlem-Noord. De bevol king kan daar met tot een verenigings gebouw komen, omdat nog steeds geen grond ter beschikking is gesteld. Zijn er al nadere mededelingen? B. en W. ant woordden. dat hun inderdaad bekend is. dat de speeltuinvereniging Vondelkwar tier reeds geruime tijd geleden heeft verzocht een verenigingsgebouw te mo gen oprichten op een gedeelte grond aan de Tesselschadestraat. Op dit ver zoek kon niet aanstonds worden beslist, omdat de grond, waarop de keuze van de vereniging was gevallen, in beginsel bestemd was voor de bouw van een bad huis. Alvorens deze bestemming prijs te geven en een ander gedeelte grond voor het badhuis te bestemmen, was het noodzakelijk, dat wij ons een oordeel vormden met betrekking tot de capaci teit en de omvang, welke het badhuis zou moeten hebben. Voor het verkrijgen van- dat inzicht was echter een zeer uit gebreid onderzoek nodig, waarmede veel tijd is gemoeid geweest. Zeer onlangs is dat onderzoek beëin digd en kon met vrij grote zekerheid worden vastgesteld, dat het niet nodig was een terrein van de grootte van dat aan de- Tesselschadestraat voor het bad huis te reserveren. De speeltuinvereni- Maandag 17 November organiseert de R K. T. C. der kappers een concours in het gebouw „Cultura" aan de Jans straat. Voor dit concours zijn zes prij zen ter beschikking gesteld, namehik een ere-prijk en vijf prijzen met diplo ma's. Nu nog kan men zich voor deel name opgeven bij de secretaris, Schalk- wiikerstraat 41 De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het dansorkest „De Mirilitons' ONDERTROUWD: A. Post en S. van der Meer; A. Neder hand en E. A. van Brugge. GEHUWD: G. J. H. Kerstholt en J. S. L. de Wit. GEBOREN: C. C. Wesselink—Slobbë, z; A F. Vermaat.Rietveld, z; A. M. Chr. WijkerVeldmatn, z; M. C. Wes- seliusHeerens, d; F. Schildwacht Hesseling. d. OVERLEDEN: G. ï'aapPostma. 37 j„ Gasthuisvest; A. J. sran Litde Rui ter, 51 j„ Gasthuisvest. ging Vondelkwartier en het wijkcomité Haarlem-Noord is intussen medegedeeld, dat het gemeentebestuur in beginsel be reid is bedoelde grond voor een vereni gingsgebouw te reserveren. Wij verne men. dat een groot aantal verenigingen bereid is zich thans te beraden op de vraag, hoe zulk een gebouw het spoe digst tot stand zou kunnen komen. Op Vrijdag 21 November vergadert het wijkcomité Oud-Schoten des avonds ora acht uur in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat De reeds aangekondigde Jan Cottaar- avond zal niet plaats vinden op Don- l derdag 20 November, maar op Woens dag 19 November, des avonds acht uur in het parochiehuis Teylerplein. Voor deze bijzondere avond bestaat zeer veel belangstelling, vooral bij de sportvrien den. De heer Cottaar zal 'n sportpraatje houden over verschillende soorten van j sport, maar vooral over de laatste Tour de France. Ook zal er volop gele- I genheid zijn vragen te stellen over de sport Het bekende gezellige clubje „De Hamuto's" zullen voor de omlijsting zorgen. Voor bezoek aan deze Jan Cottaar-avond vervoege men zich bij het bestuur van de sportvereniging T.Y.B.B. of de bestuursleden van kring Oost der KAB. De heer Federmann, die ruim hon derd jaar geleden een brillenzaakje begon in de Grote Houtstraat 37, zou raar opzien als hij nu nog eens een kijkje kon nemen in zijn zaak. Het interieur heeft n.l. een totale verandering ondergaan, waardoor be halve een up to date verlichting ook een uiterst practische bergruimte is ontstaan door de ruime kasten met la den, waarin allerlei monturen en glazen direct presentabel zijn voor cliënt of bezoeker; ook de verlichte vitrines aan de wand geven onmiddellijk een beeld van de grote collectie. Het blijkt wel, dat het derde en vier de geslacht, die thans het bewind voe ren, ai. de heren Uilenbroek Sr. Jr., bun tijd begrepen hebben en de hon derdjarige ervaring en vakkennis doen samengaan met de eisen des tijds ten opzichte van een modern zakeninte- rieur. wordt door een en ander ernstig bena deeld. Het doorstroom-profiel van de Zomervaart, zo gaat het raadslid voort, is ter plaatse aanmerkelijk verminderd door de hoeveelheid ijzer, welke tijdens het lossen en laden in het water is ge vallen, alsmede door enkele gezonken boten. - Het raadslid vraagt B. en W. of zij niet van oordeel zijn, dat het aanzien van de gemeente wordt geschaad door deze ergerlijke rommel, welke op geèn wijze te maskéren valt en of aan deze toestand ook in het belang van de om wonenden op korte termijn een einde gemaakt kan worden. Ergens in de provincie, niet ver van Parijs, wonen een struise oude wedu we, die alle levensgeluk nog meent te kunnen vinden in het patience-spel, en een zielige oude juffrouw van gezel schap, die het niet zonder de weduwe zou kunnen stellen, ook al is ze er van overtuigd met een ..monster van egoïs me" te doen té hebben. In dit milieu, waarin de klok stil gestaan heeft, de bepoederde kaarten de hoofdrol spelen en de liefde geen kans krijgt, komt een jongeman, Philippe geheten, een neef van de juffrouw van gezelschap, om wat op te knappen van een ernstige ziekte. Maar als hij al lang weer aan het werk kan gaan, blijft hij hangen, speculerende op het moederinstinct van de merkwaardige heerseres, zacht als was in zijn nabijheid. Zijn doel wordt geheel bereikt als zijn tante, de slaaf se, intrigerende en toch zo afhankelijke vrouw, het huis wordt uitgejaagd. Dan komt nog de vader op de proppen, die geen haar beter is dan de zoon en het eind van de historie is ook weer het begin: de twee oude vrouwen samen patiencende, zonder Philippe, ook zon der levensuitzicht. Dit gegeven van de schrijver Henri Troyat onder de titel „De Waaier- Patience", in de vertaling van Gerard Rehers, zou aanleiding kunnen geven tot een aantrekkelijk toneelspel, maar het is dit niet geworden. Nu en dan blijkt wel, dat de schrijver een situatie B. en W. van Bloemendaal stellen voor te verkopen een terrein, groot 17.110 m2„ waarop thans een loods staat voor de voormalige Bloemendaalse vuilnisstortplaats te Santpoort. De loods is gebouwd in 1912 en bestaat uit' dunne wanden van gewapend be ton. Op aandrang van Velsen werd in 1949 besloten het terrein niet meer als stortplaats te gebruiken. Het bod van de gemeente Velsen was destijds te laag, maar thans wordt dat van de heer J. P. A. Nijssen te Haarlem aanneme lijk geacht. B. en W. van Bloemendaal stellen voor van de heer Van der Wal te Haar lem „om niet" in eigendom over té ne men een strook grond van 60 M2. van de voortuin van perceel Bloemendaal- seweg 140. Daardoor kan een betere af ronding van de hoek Bloemendaalseweg Rijperweg verkregen worden. Een be drag van f2500.is nodig voor het maken van een tuinmuur en andere werkzaamheden. Twee dennebomen in de voortuin moeten blijven staan op een boeteheding van f 1000.voor elk van die bomen, indien zij gerooid zouden worden. Dit geschiedt uit een Oogpunt van het behoud van het landelijke aspect Voorgesteld wordt in de plaats van de heer ir. J. Leu'pen té benoemen tot lid van dè schoonheidscommissie te Bloe mendaal architect B. Stevens te Haar lem. Wethouder A. van Geluk zal Zater dagmorgen verhinderd zijn spreekuur te houden. aardig weet uit te werken en sfeer kan scheppen, maar het geheel is toch eigenlijk maar vervelend, langdradig, zonder actie, verdrinkend in woorden en nog eens woorden, waardoor de aandacht wel moet verslappen. Het ge zemel van de twee oude vrouwen wordt bovendien vermoeiend, interes seert, niemand meer en het. langdurig applaus na de voorstelling van het Rotterdams Toneel gisteravond in de Stadsschouwburg te Haarlem gold dan ook uitsluitend de beide vertolkers van de hoofdrollen Magda Janssens en Charlotte Kohier. Men was voor deze actrices gekomen, men heeft ze zien spelen met talent Magda Janssens naar de oude school, waarmede zij de intrige zelfs niet kon redden met overgave en een summum van tech niek- Ben Aerden was de rol van Philippe toevertrouwd, een hele opgave, temeer, daar zijn talent niet zover reikt als dat van zijn oudere zusters in de kunst. Toch mocht de nietsnut, de lammeling wel geloofwaardig genoemd worden. Frits van Dijk plaatste in dit milieu een beetje caricaturale vader, waar door ook de sfeer die hij als regis seur trachtte te handhaven verloren ging. Wat de schrijver met de dienst bode bedoelde, kon ieder raden, maar niet ontdekken. Op een gegeven ogenblik zegt de we duwe: „patience verhoudt zich lot bridge als Rafaël tot een pasfoto". Het stuk moeten we helaas bij de pasfoto's rangschikken. Het spel van de actrices willen we gaarne de hogere eer geven. Patience is een geduldspel, dat was te merken. v. W. B. en W. stellen voor met de Bank van Nederl. Gemeenten een lening aan te gaan van f308.000.rentende 4 pet., looptijd 25 jaar, voor de woning bouw. Eveneens kan een lening aange gaan worden met een Pensioenfonds ten bedrage van f 47.000.rentende 4% pet., looptijd 30 jaar, voor uitbreiding school aan de Velserstraat 55. FILMS: Rembrandt: „Telefoon van een onbeken de". Bette Davis. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag U uur: „Een onvergetelijke me lodie" (A song to remember). Toegang: al le leeftijden. Luxor: Prolongeert (tweede week) „Tra nen over Johannesburg". Toegang: 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Politiespionnen" (Appoint ment with Danger). Alan Ladd. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „Faust". Gino Mattera. Italo Tajo. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Jane Eyre". Joan Fon taine. Orson Welles. City: „Van je familie moet je 't maar hebben". Bud Abbot en Lou Costello. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Captain China". John. Payne, Gail Russell. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2,30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Van Vrijdag 14 tot en met Maandag 17 Nov.: „The River". In tech nicolor. Toegang: alle leeftijden. Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zater dag 2.30, 7 en 9.i5 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: O. K. Nero (afgek.). Vrijdag 14 November Stadsschouwburg: RJC. Toneelver. „Alb. Thijm". „Meisjeslyceum", (dil.7, aanv. 8 ji. Gem. Concertgebouw: Concert door de Kort. Liedertafel „Zang en Vriendschap" o. 1. v. Jack P. -Loory, m. m. van Aerden- houts Vrouwenkoor o. 1. v. Albert de Klerk, Sas Bunge, piano, aanvang 8 uur. Zaterdag 15 November Stadsschouwburg: De Nederl. Comedie: „Eens in de honderd jaar", 8 uur. De besturen der Haarlemse Huishoud scholen hebben B. en W. verzocht de uitbreiding van de leerplannen met cur sussen voor werkende meisjes nodig te verklaren. De R.K. Industrie- en Huis houdschool doelt daarmede op het Ma ter Amabiliswerk. Voogersteld wordt tot lid respectieve lijk plaatsvervangend lid in het bestuur van het strandschap Zandvoort te be noemen mr. H. E. Phaff. gemeentesecre taris en de heer J. Stalpers, plaatsver vangend gemeentesecretaris. Nu het perceel Wilheiminastraat 49 verhuurd is onder andere ten behoeve van de huisvesting der administratie van „Nazorg", komt perceel Kleine Houtweg 47 beschikbaar voor de gemeentelijke dienst voor Lichamelijke Opvoeding Sport- en Jeugdzaken, tot heden onder gebracht in het oude gedeelte van het stadhuis. In dit perceel zal de dienst tevens een vergaderruimte krijgen. Een crediet van 10.277 is nodig voor restau ratie en inrichting. Nu het eerste gedeelte van het nieuwe Coornhertlyceum gereed is, achten B. en W. de tijd aangebroken om zo spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van de vaklokalen, temeer omdat in 1953 de daarvoor in het gebouw aan de Ooster- houtlaan 19 aanwezige lokalen van te geringe capaciteit zullen zijn om vrucht dragend onderwijs te kunnen geven. Het benodigde bouwvolume wordt verwacht. De kosten van het tweede deel van de bouw zijn geraamd op 422.000, waar voor B. en W. een crediet aan de raad vragen. De dramatiek van Lucienne Boyer is klein, maar haar hart is groot en zij be schikt over onuitputtelijke reserves van tederheid, zoals wel bleek bij haar op treden, gisteravond in het concertge bouw. Zij zegt en zingt de bewegingen van het vrouwelijk hart, en alle nuan ces der ontroerbaarheid vinden weer schijn in haar ogen. Zij werpt u de ge heimen van de liefde voor de voeten, maar neemt ze op hetzelfde ogenblik weer terug en weegt ze op haar hand en laat ze fonkelen in het licht van de schijnwerperswant een beetje frivole belichting heeft haar voordracht wel nodig. Zij is een hoogst begaafde diseuse, en ook zeer muzikaal, maar dat komt er eigenlijk niet veel op aan; zij is een levende vrouw, en totaal bezield met het Franse genie voor de verliefdheid. De sfeer van intimiteit, die haar kunst oproept, is zo stérk, dat zij zich na elk chanson als het ware met een forse kreet er aan moet ontrekken; de uitno diging om het gesprek met haar fluis terend voort te zetten zweeft door de zaal, en het applaus schijnt, wat ge forceerd, te willen zeggen, dat men best weet dat het allemaal maar gekheid is. „Redites-mdi des choses tendres" zong Lucienne tenslotte, en waarlijk, wie had dat niet willen doen, en wie had haar in haar (zelf gedichte) „Nuit bleue" niet willen troosten? Maar als de lich ten weer opgaan hervindt men zich, en alleen de „Nostalgie", het heimwee van de verloren gevoeligheden, zal ons nog lang bijblijven. Terzake van poging tot moord op de 45-jarige houthandelaar uit Weesp, Van Vreeswijk, heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam gister morgen vijf jaar met aftrek geëist tegen de 41-jarige bankwerker H. ten H. uit Weesp. De verdachte zei, dat hij op Maandag morgen 30 Juni het kantoor van de houthandelaar was binnengekomen, die met zijn rug naar de deur voor zijn bu reau zat. „De man schrok zo van mijn plotselinge verschijning, dat hij mij schopte en wij tezamen tegen de grond vielen. Ik heb hem toen met mijn mes ge stoken en later mijzeL een steek in de mouw toegebracht". Verdachte ver klaarde "erder dat hij het mes had weggeworpen het is nimme: gevon den en op zijn fiets verdwenen was. De iezinj van de houthandelaar luidde dat de verdachte geruisloos was binnen gekomen, zijn hand over zijn ogen had gelegd, hem achteruit had „strokken en een steek r_ zijn borststreek had toegebrach.. Voorts had de verdachte tijdens de val met zi.in tanden een stuk je van zijn neusvleuge' afgescheurd- Een 38-jarige Amsterdammer werd gistermorgen door het Arnhemse ge rechtshof veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf, wegens een aantal in Twente gepleegde inbraken. De eis van de procureur-generaal was 5 jaar ge vangenisstraf met aftrek, conform net vonnis van de rechtbank te Almelo. Op 18 Mei 1949 sloot de gemeente een voorlopig koopcontract met de Neder- landsche Handel Maatschappij voor de verkoop van een terrein aan de Dam straat. De bank wilde op deze gronden te zijner tijd een nieuw gebouw stichten. Door de overneming van de firma Gué- pin en Van der Vlugt is de Handel Maatschappij eigenares geworden van perceel Spaarne 56, waarin, na verbou wing, ook het kantoor, hetwelk thans gevestigd is Grote Houtstraat hoek Grote Markt, zal worden ondergebracht. Het nieuwe pand aan de Damstraat is hier door van de baan. De gemeente krijgt nu een bedrag van 1940 voor rente verlies. Het Zandvoortse politie-elftal speelde Dinsdagmiddag in de politie-voetbal- competiti'e tegen Bloemendaal. Zand voort moest met U3 het onderspit del ven. A.s. Zaterdag geeft de R.K. Toneel vereniging ,,'t Voetlicht" een tweede op voering van de revue: „Was U ook zo met vacantie?", thans in de grote zaal van „Monopole" te Zandvoort. Toon Verhey, eerste dirigent van de H.O.V., ontving de vererende uitnodiging een concert te leiden voor de Weense radio R.A.F.A.G. Het concert zal plaats vinden op 4 Ja nuari. Speciaal heeft men Verhey ver zocht de Vijfde Symphonie van Henk Badings op het programma te plaatsen. Deze Symphonie heeft de H.O.V. reeds enige malen onder leiding van Verhey met groot succes uitgevoerd. Op genoemd concert staat Verhey de Wiener Symphoniker, een zeer goed orkest, ten dienste. Het mag wel als een bijzonderheid gelden, dat een Neder lands orkestdirigent wordt verzocht een moderne Symphonie van een landgenoot in den vreemde te introduceren. Wegens eenvoudige belediging in ar tikelen, gepubliceerd in het voormalige socialistische weekblad voor vrijheid en cultuur „De Vlam", heeft de Amster damse rechtbank gisteren de 44-jari- ge Amsterdamse voormalige redacteur van dit blad, de heer K„ veroordeeld tot f 200 boete subs 1 maand en tot be taling van f 100 aan civiele vordering, gesteld door de beledigden. Tegen deze journalist was vier weken gevangenisstraf geëist. Hem was ten laste gelegd, dat hij in zijn artikelen zou hebben beledigd de heer J. Fabius, een 64-jarige journalist uit Den Haag, hoofdredacteur van de „Nieuwsbrief". In de dagvaarding stond met name vermeld, het door verdachte geschreven artikel „Westerling, de reac tie blaast verzamelen". Ook de heer J. W. Meijer Ranneft, lid van de Raad van State, achtte zich in het blad beledigd en wel door een artikel, getiteld: „Wes- terling's arrestatie een justitiële kome die?" Hij eiste een schadevergoeding van f 150. Hiervan is door de rechtbank thans f 100 toegewezen. De defecte reminstallatie van een trein op het station Muiderpoort te Amsterdam, is gisteren op het traject Amersfoort— Amsterdam tussen zeven en acht uur oor zaak geweest van een 'vertraging in de dienstregeling. Een aantal forensen arri veerden daardoor later dan normaal in de hoofdstad. Het duurde ruim een uur voor dat de stagnatie opgeheven was. Naar A. N. P. verneemt zal aan de opera „Camerata", welk gezelschap de laatste tijd vooral bekendheid verwierf door de opvoering van Menotti's „Me dium", als gastregisseur verbonden wpr- den Joris Diels. Diels zal om te begin nen de regie van „Het Medium" op nieuw onder handen nemen. De eerste voorstelling onder zijn regie zal op 16 December in Nijmegen voor de R- K. Kunstkring aldaar worden gegeven. Het ligt in de bedoeling, dat Joris Diels hierna de regie van een andere opera van Menotti, welke nog niet in Europa werd gegeven, ter hand zal ne men. Als gevolg van de overplaatsing van het personeel der Nederlandse Spoor wegen van Utrecht naar Haarlem moet binnen afzienbare tijd aan een vrij groot aantal gezinnen onderdak worden ver schaft. Daar het niet verantwoord zou zijn deze gezinnen bij voorrang doch ten koste van de vele Haarlemse gezin nen, die reeds langer of korter op een behoorlijke woning wachten, te helpen, is het probleem met de Spoorwegen en het gemeentebestuur besproken. Het re sultaat daarvan is, dat het spoorwegpen sioenfonds aan de gemeente ten behoe ve van de financiering van de bouw van 70 woningen een geldlening' te ver strekken van f945.000.— rentende 4 K pet..- af te lossen in 32 annuïteiten. Rijk en Provincie zijn het er mee eens, dat dit een extra-bouwvolume moet betekenen. De terbeschikkingstel ling ten behoeve van het spoorwegper soneel is beperkt" tot tien jaren. Ter voorkoming van een concentratie van het spoorwegpersoneel in één woning complex eh mede om het overgeplaat ste personeel reeds aanstonds enigszins te kunnen helpen is tevens overeengeko men, dat dit personeel de beschikking zal verkrijgen over 70 woningen, ver deeld over bestaande, in aanbouw zijnde en te bouwen woningcomplexen. Een belangrijk deel zal worden geput uit de complexen van 200 en 84 woningwet woningen van Patrimonium en Sint-Ba- vo-Noord metde bouw waarvan bin nenkort een aanvang zal worden ge maakt. De ter leen ontvangen gelden zullen voor de bouw van een gedeelte van deze complexen dan wel voor an dere Woningen kunnen worden gebruikt. B. en W. stellen voor te verkopen te gen f 13.per M2 een strook grond aan de westzijde van de Gerrit Bartholo- meuslaan, groot 227 M. aan het Bouw bedrijf Vos en Laan te Haarlem. Op de grond zal een woonhuis verrijzen. Tevens wordt voorgesteld te verko pen tegen f 13.per M2 een strook grond aan de westzijde van deze laan groot 248 M2 aan de Erven J. M. Visser te Heemstede, ook voor een woonhuis. Evenals vorige jarenzal ook nu weer in Heemstede een inzameling worden gehouden voor de stille armen.' Het comité, waarvan de burgemees ter, mr. A. G, A. ridder van Rappard, voorzitter, de heer E. J. van Lent, se cretaris en de heer A. van Wingerde, penningmeester is, doet dan ook een dringend beroep op de inwoners een bijdrage voor dit doel af te zonderen. Helaas zyn er nog altijd velen, die geholpen "móéten worden en daarom vraagt het comité met aandrang de hulp van ieder. die. tot helpen in staat is. Het comité zal gaarne opgaven ontvan gen van de namen en adressen van per sonen, van wie men meent dat zij voor een uitkering, in aanmerking dienen te komen. U kunt Uw bijdrage storten, op post girorekening no. 153308 ten name van de heer A. van Wingerde, of deze aan hem persoonlijk afdragen ten raadhui- ze, dan wel aan zijn woning Antonis Duycklaan 12. „Haarlems. Trio" (Jan Hoeben, viool, Onne v. d. Klashorst," cello, en Fred. Luyken, piano)- is vóérnèmërts in net komende seizoen traditiegetrouw (reeds sinds 1945) een drietal kamermuziek avonden te geven in de Renaissance- zaal van het Frans Hals-museum. De eerste uitvoering zal plaats vinden op Zaterdag 15 November a.s. Bijzondere medewerking verlenen Ru Otto, klari netleraar aan het ,Amst. Cornervato- rium en de muziekschool van Toonkunst alhier, Lorenzo Pappolo, viool, verwierf reeds als kamermuziekspeler bekendheid hier ter stede, eh Louis, Delachaux, so lo-altist van de Ned. Opera. Uitgevoerd worden piano-trio's van Hendrik Andriessen en Joh. Brahms, terwijl als bijzondere attractie een klarinet-kwintet van de Engelse compo nist Gordon Jacob in eerste uitvoering gaat. GEBOREN: W. M. Smit en M. L. Harthoörn z.; G. Verrijzer en M. Schui- tsinskfir z» ONDERTROUWD: A. Beerthuizen en C. W. van Vliet; A. Broeder en O. van Heelsbergen; R. F. M. Korse en M. J. A. Lohman; L. J. J. M. van der Wal en E. J. Th. Bijvoet; G. A. van Bakel en P. Hamstra. GETROUWD: L. Smit en I. G. van Kuijk; W. Otte en M. F. Langley. OVERLEDEN: J. W. B. A. Strijbos, 63 jaar. Advertentie Stopwatch f 12.—— Heren polshorloge f 16.— Meisjespolshorloge f 13.45 Rond 220 ouden van dagen hebben Donderdagavond in de zaal van „De Weyman" te Santpoort een genoeglijke avond gehad, hen geboden door de P.W.-Boys. een amusements-gezelschap, geboren uit de personeelsvereniging' van de Plaatwellerij. Hoewel het tegen de avond tamelijk fris begon te wor den hebben de oudjes zich niet laten weerhouden en zijn in groten getale naar De Weyman getrokken en zij heb ben er geen spijt van gehad. De heer p. Waardenburg, voorzitter van de Commissie voor Ontspanning van Opden van Dagen, heeft in een kort openingswoord de oudjes een har telijk welkom toegeroepen en hun een genoeglijke avond toegewenst. Het ge zelschap „De P.W.-Boys" bracht, hij, mede namens de oudjes en ook na mens de commissie dank voor hun medewerking aan deze avond. De P.W.-Boys beginnen steeds meer naam te maken, niet alleen in de ge- meehte Velsen, maar ook daarbuiten. Ook deze avond hebben zij de bejaar den onthaald op vrolijke muziek, cow1- boy-liedjes en amusante sketches. De oudjes hebben er veel plezier aan be leefd. En de koffie met koek, die tij dens de pauze geserveerd werd, lieten zij zich goed smaken. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben hun goedkeuring gehecht aan het besluit van de raad der ge meente Zandvoort om de renté en af lossing te garanderen van de geldlening groot f2.500.000.door de Nederlandse Centrale voor de huisvesting van be jaarden aan te gaan met het algemeen burgerlijk pensioenfonds voor de stich ting van een tehuis en 48 vrije wonin gen voor bejaarden te Zandvoort. Dit complex zal gebouwd worden op een terrein tussen de Zandvoortselaan en de trambaan, tegenover de woningen der jachtopzieners. Op het terrein wor den reeds metingen verricht en ver wacht mag worden, dat spoedig met de bouw zal worden begonnen. (Nlet-offleiMe 8)4 Nederl. 1848 3V« pCt. Ned. 1950 3-3',4 Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel -fac. Lnschr. Grtbfc. 48 3 pCt Nea. Handel Mtl eert. A.K.Ü. Van Berfcels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever eert, Ned. Kabel' Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon N. Stoomb. Mij. Ned Scheepv Unie eva Deli Mij eert. 9294 koers) Vorig Opening slot 14/11 »U4 A 92 92% 93 A 93 141 150 98 112',agb 144%gb 149% 173% 195gb 149% gb 309% 73 ',i 142% 133% 121 84 63% 173%. 150% 307 133 120% 83% 64%. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera) Motors Hudson' Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Ol) Southern Pacific - Southern Railway - lidawater U.S Steel 7 12/11 13/11 39% 38% 49% 48% 84* 84% 66% 67%. 62% 61%, 16 16% 73% 72% 59% 59', 2 22%, 22% 27% 27% 39% 39% 69% 68% 43 43 69% 69% 19% 19% 38% 38 Het Amsterdams' gerechtshof, aat veertien dagen geleden de zaak tegen een voormalige spoorwegbeambte schorste, omdat het er niet' zeker van was, of wel op rechtsgeldige wijze ho ger beroep was aangetekend, heeft gis teren bij monde van de president mr. F. L. Nepperus de beslissing bekend gemaakt. Naar men zich zal herinneren tekende de 24-jarige B. K., die door de recht bank wegens verduistering van spoor wegkaartjes was veroordeeld, na de zit ting de acte van afstand zonder zich te realiseren, dat hem hierdoor de pas naar hoger beroep was afgesneden. Ter zitting van het Hof veertien dagen ge leden kwam bovendien aan het licht, dat niet de griffie-ambtenaar, die ver dachte de acte had voorgelegd, doch een andere ambtenaar deze acte had gesigneerd. Het Hof heeft nu beslist, dat deze acte van afstand niet op rechtsgeldige wijze is opgemaakt. Enkele dagen nadat verdachte destijds deze acte had getekend, liet hij zich door zijn advocaat overtuigen, dat hij alsnog moest proberen hoger beroep aan te tekenen. Hij diende een verzoek daartoe in en het gevolg was, dat een griffie-ambtenaar hem in het Huis van Bewaring opzocht. Er werd een acte van hoger beroep opgesteld, die later door de ambtenaar werd getekend. Aangezien verdachte of diens gemachtigde voor het tekenen van zo'n acte ter griffie had moeten verschijnen, oefende de president veertien dagen geleden cri- tiek uit op de griffie-ambtenaar. Gisteren echter maakte hij bekend dat het Hof deze laatste acte wel als rechtsgeldig wenste te beschouwen. „Het feit, dat de griffie-ambtenaar en de verdachte niet in eikaarsaanwezigheid de acte hebben ondertekend", .zo zei de hij, „acht het Hof niet van zo essentieel belang, dat het de acte niet als rechts geldig zou willen beschouwen." Aldus werd met de behandeling in hoger beroep een begin gemaakt. De verdachte was door de rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek. Van dat jaar werden hem 4 maanden voorwaardelijk opge legd. Hij bevindt zich reeds sedert April in preventieve hechtenis, zodat hij zijn straf op 1 maand na reeds zou hebben ondergaan, indien er geen hoger beroep was aangetekend. Bij herhaling bracht de president hem gisteren onder het oog, dat het Hof hem misschien wel een hogere straf zou kunnen opleggen. Verdachte had gedurende vrij lange tijd retourkaartjes weggenomen en de ze voor eigen rekening verkocht, in to taal voor een bedrag van ruim f2000.--- Toen hij merkte, dat een onderzoek werd ingesteld, had hij zichzelf aahger geven, waarna zijn vader de Spoorwe gen geheel had schadeloos gesteld. Het strafblad van verdachte was nog blanco. De procureur-generaal, mr. W. Bakhoven, zeide geen verzachtende om standigheden te hebben kunnen vinden. Hij eiste een hogere straf: 1 jaar zon der aftrek van de 7 maanden Preven tieve hechtenis met de bepaling, dat van dat jaar 6 maanden voorwaarden^ zullen worden opgelegd. Dit zou a betekenen, dat verdachte van de cwe van de uitspraak af nog 6 maanden z moeten ondergaan. De verdediger, mr. W. van Everdin- gen, bepleitte op verschillende sche gronden, dat de Officier van rechtbank niet ontvankelijk zem vtojm verklaard in zijn dagvaarding. Zo ze hij o.a., dat daarin verdachte verdm ring ten laste was gelegd. Volgens P^ ter waren de kaartjes echter n hun bestemming onttrokken.^ had verdachte het geld verd maar dit was de Spoorwegen zij het met enige vertraging, Het Hof zal 27 Nov. a.s. arrest w«z

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2