Groei van aantal zielzorgers houdt bevolkingsgroei niet bij Bic de Noorman: DE IHEE1 DER IHIERÖLII Behandeling nieuw B.W. nog in deze zittingsperiode van de Kamer rimage van gewone mensen Pelg poetst vlugge"" en beter! Dierenpark op Drielandenpunt Ornithophiliaf' opent Mentaliteit in het katholieke gezin Plak een maand kinderzegels" Vaders zoeken het graf van hun zonen; soldaten dat van hun kameraden Minister Donker vindt langdurige gratie- behandeling ongewenst Klaproosdag Engelsen bezoeken de graven van hun doden Vaals heeft grote plannen HAAR POORTEN TE UTRECHT "1tm Br" ir J VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 PAGINA 5 Het probleem der priesterroepingen Eerste Augustijnen Maandag naarN.--Guinea Kinderpostzegelactie 1952 Omzetbelasting op tijdschriften Amendement ingediend 10.000 Kajotters in 1954 naar Lourdes lllll Zeer grote doos 28 ct j Studiecongres over het apostolaat In April 1953 Verkoopautomaat Overtreding van winkel sluitingswet In de Betuwe veel last van kwelwater Uiterwaarden om Nijmegen staan blank Examens (Van eer- correspondent) Wie zich verdiept in het probleem Van het verminderd aantal priesterroe pingen, dient deze materie niet uitslui tend op nationaal niveau te waarderen, maar van algemeen katholiek standpunt te bezien, zei de zeereerw. heer J. van Renswoude, prefect van het Aartsbis schoppelijk Seminarie te Apeldoorn op de Woensdag te Utrecht gehouden 19e Katholieke Onderwijzersdag in zijn refe raat over „De roeping tot de geestelijke staat in deze tijd." Achtereenvolgens deed spreker de ver schillende landen in Europa en Amerika de revue passeren om aan te tonen hoe algemeen de priesternood is, met uitzon dering dan van Spanje, dat over een voldoend aantal priesters beschikt en waar het aantal roepingen verblijdend groot is. In Duitsland heerst een ernstig tekort aan priesters, voornamelijk ver oorzaakt door de oorlog, terwijl de ge middelde leeftijd van de priesters er bedenkelijk hoog is en men zware offers moet brengen voor de zielzorg in de diasporagebieden, In Frankrijk is het aantal priesters en roepingen het laat ste jaar tot op een tot dusver ongekend laag niveau gekomen. De primaat van Oostenrijk, c-'eed on langs een beroep op de clerus in het buitenland ten behoeve van de zielzorg aldaar. Over de landen achter het IJze ren Gordijn wilde spr. maar liever niets zeggen. In België hebben verschil lende bisschoppen, o.a. de bisschop van Luik, het volk gewezen op de noodtoe stand t.a.v. het aantal priesterroepingen. In Italië is de toestand nogal variërend, te Rome b.v. slecht, n.l, 1 priester op 3 4 4.000 zielen. Het gunstigst liggen de cijfers in Noord-Amerika: 1 priester op 625 zielen;, in Canada zelfs 1 priester op 495 zielen. Veel ongunstiger echter is de situatie in Midcen- en Zuid-Ame- rika, nog wei het land van de toekomst, naar mer wil, waar men gemiddeld 1 priester o.p 5 a 7.000 zielen aantreft. Geheel Zuid-Amerika, met een bevol king van 145 mill, zielen, telt nauwe lijks evenveel priesters als België, met nog geen 10 millioen i-.woners. Ook xn Nederland, ofschoon nog gunstig afstekend bij het peil van andere landen, doet zich het euvel Van de daling van het aantal priester- Zondagavond zal aan de eerste paters Augustijnen, die als missionarissen naar Nederlands Nieuw-Guinea zullen ver trekken, het missiekruis worden uitge reikt. Dinsdag zullen zij met de „Java" uit Amsterdam de reis naar hun stand plaats beginnen. De plechtigheid van Zondag wordt in de paterskerk aan de Tramstraat te Eindhoven, gehouden. Zoals gemeld is zullen ook de paters Augustijnen missie-arbeid verrichten in Nederlands Nieuw-Guinea. Deze eerste twee paters Malachias van Diepen en Alexander Smelting worden voorlopig in Sorong gestationneerd. dat tot op heden onder het vicariaat Hollandia van mgr. Cremers O.F.M. ressorteert. De definitieve bepaling van het mis siegebied der paters Augustijnen zal eerst later kunnen geschieden. Beide missionarissen gaan voorlopig eerst de situatie verkennen. 55' Maandag verschijnen de nieuwe kin derpostzegels en zal de Stichting „Voor het kind" namens het Nederlands comi té voor kinderpostzegels beginnen met de verzending van de bestelde zegels en kaarten aan de scholen, zodat de kin deren in de loop van de volgende week de zegels en mapjes aan de huizen zullen komen afleveren. Ook zullen die dag in alle postkan toren de speciale stands van de comité's open gaan en zal mevr. d'Ailly, echtge note van Amsterdams burgemeester, sa men met mr. J. Overwater, voorzitter van de Nationale Federatie van de Ne derlandse Bond tot Kinderbescherming, des morgens tien uur op de Dam voor het Koninklijk Paleis in de hoofdstad een geheel nieuw rijdend postkantoor van de P.T.T. openen. Het andere rijdende postkantoor, tot stand gekomen dank zij de medewer king van de N.S., begint zijn tocht in Eindhoven. Slagzin voor de komende verkoop is dit jaar; „Plak een maand kinderzegels". Ce radio zal medewerking verlenen: Maandag 24 November is er een luister wedstrijd van de N.C.R.V., Donderdag 27 November een van de A.V.R.O. St. Nico laas zal 5 December via de radio de namen van de prijswinnaars bekend ma ken. De zegels blijven tot eind 1953 gel dig. De verkoop sluit op 16 Januari a.s. De leden van de Tweede Kamer de heren Lucas (KVP), Ritmeester (VVD) ®n C van den Heuvel (AR) hebben, met betrekking tot het wetsontwerp tot wij- ^'ging in de heffing van omzetbelasting -en aanzien van tijdschriften een amen dement voorgesteld, dat tot strekking heeft, naar de genoemde- leden ter toe lichting mededelen, dagbladen week bladen, tijdschriften en andere tenmin ste drie maal per jaar periodiek verschij nende uitgaven naar het gewone tarief terug te brengen. De strekking van dit amendement is dezelfde als van dat van de vaste commissie y?°r de belastingen, ingediend op 't wets- ntwerp tot technische herziening van - ige tabellen voor de omzetbelasting. _,,P.e Nederlandse Kajotters bereiden een grote bedevaart naar Lourdes voor. Het bedoeling, dat in 1954 tienduizend fvajotters naar het Franse genade-oord puilen pelgrimeren. Teneinde het geld ooi ..„kaar te krijgen, zullen een spaar- n-i e® en tal van acties worden JWMpen. De grote intentie van de arbdart Zal Z^n r®dding van de roepingen gevoelen En zulks meer voor wat betreft de aanwas van de saeculiere geestelijkheid dan voor de reguliere- Het is moeilijk de situatie in cijfers uit te drukken, maar het staat in alle geval vast. dat de groei van het aantal geestelijke verzorgers niet in gelijke verhouding staa- tot de bevolkingsaanwas, zodat er op de duur een tekort moet komen. Als maatstaf voor de situatie hier te lande t.a.v. het vraagstuk der priester roepingen gaf de zeereerw. heer v. Rens woude een aantal cijfers betreffende het Aartsbisdom, waar de verhoudingen vrijwel het gunstigst liggen in vergelij king met andere diocesen. Het aantal in geschreven studenten op het klein semi narie bedraagt thans 351, groter dan ooit te voren en men heeft zelfs een der de seminarie moeten bouwen om aan de gelegenheid tot priesteropleiding te vol doen. Maar men mag niet uit het oog verliezen, dat er een achterstand moet worden ingehaald tengevolge van de oorlogsomstandigheden, dat het aantal uitvallers tegenwoordig vrij groot is, groter dan voorheen en dat het aantal priesterwijdingen in de eerstkomende jaren vrij klein zal zijn. Daartegenover staat een sterke aanwas van de katho lieke bevolking, die in de periode van 1920-'52 steeg van 400.000 tot 750.000, d.w.z. bijna verdubbelde. Diezelfde groei valt helaas niet in het aantal priester roepingen waar te nemen. Er zullen in dc eerstvolgende jaren veel nieuwe paro chies moeten worden opgericht en zo wordt ook hier op de duur het probleem van de priesterroepingen urgent. Uitvoerig ging de eerwaarde spreker in op de oorzaken van deze toestand. In de eerste plaats noemde hij als zodanig de sociologische ontwikkeling van de laatste tijd, welke er toe leidt dat vele jongelieden gelegenheid vinden tot stu die en aan hun verlangen naar intellec tuele ontwikkeling op andere wijze kunnen voldoen dan vroeger, toen de oriesterstudie daarvoor vrijwel de eni ge gelegenheid was. Voorts is debet de geest van anti-clericalisme, die zich in en buiten de kerkelijke kringen open baart, de geest van critiek onder de jongemensen, de algemene vervlakking van het godsdienstig leven en de ver wijdering van God. Het laatste mede als gevolg van de ontwikkeling van wetenschap en techniek en de hoe lan ger hoe meer geperfectionneerde sociale zorgen, welke de behoefte aan God en godsdienst bij velen sterk deden ver minderen. Een dergelijke mentaliteit is niet bevorderlijk voor de priesterroepin gen. Als de grootste oorzaak van het afnemend aantal priesterroepingen noemde spreker echter de teruggang van het levensgevoel, de mentaliteit in de huisgezinnen.Het is nu eenmaal een feit. dat het grootste aantal Dries- terroepingen voortkomt uit degelijke katholieke huisgezinnen, bij voorkeur uit kinderrijke gezinnen, omdat daal de meest essentiële factoren voor het offer aanwezig zijn, als eenvoud, sober heid, wederzijds hulpbetoon, sociale instelling, een zuiver godsdienstige sfeer, mede in stand gehouden door het vasthouden aan oude godsdienstige tradities. Als men zich dan bezint over de mid delen tot verbetering, dan spreekt het wel van zelf, dat naast het gebed om priesters en priesterroepingen op de allereerste plaats in aanmerking komt het terugwinnen van de echte katho lieke geest in onze huisgezinnen. Er zijn gelukkig tekenen, die op kentering wij zen, maar het zou niet verantwoord zijn op een totale ommekeer in de geestelijke gesteldheid van de mensen te wachten. Daarom is een propaganda voor het op voeren van het aantal priesterroepingen zeker verantwoord, mits deze met veel tact en beleid geschiedt. In dit verband wees spreker er nog op, dat de angst of terughouding van vele ouders en opvoeders om met hun kinderen over het priesterschap als le vensideaal te spreken, ongegrond en verkeerd is. Het is zeker niet goed pressie op de jonge knapen uit te oefe nen tot het kiezen van het priesterschap als leventaak, niet om roepingen te suggereren, maar er zijn ook sluimerende roepingen, die door hun woorden kun nen worden gewekt. 10. j.Wees niet bevreesd, moeder!" zegt Allan met gesmoorde stem en hij zet zich neer op een laag bankje aan haar voeten. „Ik ben gekomen om afscheid te nemen, om u nog eenmaal te zien en om u te zeggen Zijn stem stokt en er komen tranen in zijn ogen „Ik ben immers een lafaard?" stoot hij uit. „Doch ik laat mij niet verstoten. Ik zal zélf gaan!" Hij lacht zenuwachtig. De vrouwe schudt het hoofd en kijkt bewogen op haar zoon neer. „Neen," zegt ze liefdevol. „Een lafaard zijt ge niet. Gij zijt immers hierheen gekomen, waar het gevaar u zoekt?" „Ik kom voor u!" zegt de knao.p fel. „Ik hoor niet bij de Heruli. Ik ben te slap, niet waar? Ik kan niet eens een hert schieten Bah!! Ik wens niet langer een Heruli ge noemd te worden. Hier geldt het voor moedig om weerloze dieren te doden. Ruw en wreed, dat zijn zij, deze „mannen"Doch voor dit heldendom bedank ik. Daarvoor zijn de natuur en mijn broeders, de dieren, mij te lief! En daarom ga ik wegvrij willig, hoort ge moeder?" „Stil nu!" gebiedt de moeder. „Gij overdrijft, als altijd. De natuur zoals gij u die voorstelt, bestaat niet.... ook daar wordt gedood door diezelfde dierendie gij uw vrienden noemt..." Allan's moeder strijkt hem over het haar.... „Ge zijt net als uw vader", zegt ze weemoedig. ,Moe anders ge ook zijt! Gij, noch hij. weten maat ie hou den. Het leven zal U nog veel lerenMaar ge moet nu gaan", zegt ze ineens ge jaagd. „Ge moogt niet langer wachten, als uw vader komt en u hier vindt, is het te laat. Snel nu!" Allan werpt haar een smekende blik toe. „Zult ge my met verachten, vraagt ny dringend. „Neen, neen!" zegt de moeder. „Ik ken uw goede hart en u. maar ga nu. Ik vm niet, dat gc hier ellendig wordt weggejaagd. Ik dadelijk kan uw vader komen. Ga Ze houdt ineens op en wendt het hoofd om. Allan volgt haar blikken. Een schok vaart door hen beiden heen. Hoog opgericht in de deuropening staat de brede gestalte van heer Robart en in zijn ondoorgrondelijke blik is niet te lezen, hoe lang hij daar al staat en hoeveel hij van hun gesprek gehoord heeft Minister Donker acht het van groot belang, dat een zodanige procedure voor de totstandkoming van een nieuw Burgerlijk Wetboek kan worden gevolgd, dat eenzelfde Tweede Kamer zowel de vraagpunten als de ontwerpen kan behan delen. Daarom is het aangewezen gebruik te maken van het feit, dat thans een tijdvak van vier jaar ter beschikking is. Het komt de minister nuttig voor m dit kader een schema voor de verschillende stadia van behandeling op te stellen: prof. Meijers heeft zich bereid verklaard tot medewerking, in de eerste plaats voor de opstelling van de vraagpunten over drie principiële kwesties. Deze zün 'n- tusscn geformuleerd. Aldus deelt de minister van Justitie in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer mede. Hij acht een redelijke kans tot verwerke- lijking van de opzet aanwezig. Het is niet de bedoeling van de mi nister de wettelijke regeling van de Stichting te verschuiven naar de alge mene herziening van het burgerlijk wetboek. Hij tracht het er heen te lei den, dat het overleg tot een goed einde wordt gevoerd, opdat voorstellen lot een wettelijke regeling van de Stichting afzonderlijk kunnen worden ingediend. Plannen tot wijziging van het Ven nootschapsrecht in verband met de ju ridische vormgeving van het begrip onderneming, zijn bij de minister voor alsnog niet in overweging. Wat de herziening van het vennoot schapsrecht betreft, deelt de minister mede, dat hij dienaangaande nog het advies van de Stichting van de Arbeid afwacht. Over het vraagstuk van de adoptie heeft de minister een rapport ontvangen van een commissie, ingesteld door de Federatie van Instellingen voor de On gehuwde Moeder en haar kind Zaterdaga.s. is bet „Klaproosdag". Dat betekent, dat alom in den lande gecollecteerd zal worden voor het Nederlandse Oorlogsgraven Comité. Deze instantie houdt zich niet alleen bezig met de verzorging van de ge allieerde oorlogsgraven. Zij nodigt sinds de bevrijding ook ieder jaar groepen Engelsen uit voor een be zoek aan ons land. Een van onze re dacteuren heeft onlangs een pelgri mage van Britten naar de graven, waar hun doden rusten, meege-- maakt. Aan de vooravond van de „Klaproosdag"-11)52 publiceren wij zijn relaas. (Van onze speciale verslaggever) meer dan een plaatsaanduiding. Het is Die benauwende dagen van September 1940 zullen wij nimmer meer vergeten, voor hen een tastbare herinnering aan Het was in de tijd dat Goerings Luftwaffekeer op keer de Engelse de tijd dat hun leven was doordrenkt hoofdstad „mit Bomben belegte"; later vond men in Duitsland een nieuw van „bloed, zweet en tranen". Maar werkwoord uit: „Coventrieren"; want „vernichten" drukte toen onvoldoende uit, niemand van de pelgrims uitte één wat er met de stad Londen te gebeuren stond. De „slag om Engeland" was be- woord van wrok. Want eigenlijk was gonnen. Wij zouden niet durven beweren, dat wij destijds hier m bezet gebied de destijds de strijd en de opoffering voor verschrikkelijke strijd met spanning volgden. Eerder zaten wij er verlamd bij toe hen de gewoonste zaak van de wereld te zien. Want onze vrees was groter dan onze hoop. En het besef dat wij onmach- die eenvoudig niet nagelaten kón wor- tig waren om mede de gang van de ook voor om in de volstrekte zin van het den. woord beslissende gebeurtenissen te bepalen, deed ons bijna tot een doffe gedesinteresseerdheid vervallen. Over deze „battle of Britain" is naderhand veel geschreven en ook is hij het onderwerp van menige film geweest. Maar nimmer hebben wij duidelijker en indringender beseft dat de wanhoop, die zich in September 1940 van ons meester dreigde te maken, het gevolg van gebrek aan begrip was, dan toen wij kort geleden voor het eerst van ons leven een bezoek aan Londen brachten. Gebrek aan begrip vooral ten aanzien van de mentaliteit van de gemiddelde Engels man, die wij destijds nooit anders dan met het gemeenplaatserige „flegmatiek" zouden hebben omschreven. Verderop in de bus zat een oude man. Peinzend keek hij naar buiten. „Hier in deze streek moet het gebeurd zijn; hier is mijn zoon gesneuveld. Hoe het zich precies heeft toegedragen weet ik niet. Maar ik kan het mij wel ongeveer voorstellen. Ik heb zelf in de eerste wereldoorlog gevochten". Deze ongewone welsprekendheid had hem verlegen gemaakt; hij zweeg, als voelde hij zich betrapt. Wij zijn er van doordrongen dat het verzorging in handen heeft van de ge- ook niet veel meer dan een gemeen- allieerde oorlogsgraven, telkenjare groe- plaats is wanneer wij zeggen dat de pen Engelsen uit voor een bezoek van „battle of Britain" voor Engeland ge- enkele dagen aan ons land. Het organi- wonnen moet zijn door „de gewone seert voor hen de overtocht en het draagt hü Niimeser. die Zondagmorgen was een man" Dat heeft men reeds voor mi, in ook zorg voor hun verblijf, waarbij het ^éér ^smnele aangelegenheid He?regen- velerlei toonaarden beweerd en nader immer kan rekenen op de toegewijde HpMaTrn^ mét^ijnkeurigverzorgdegraven^ er^zijn De herdenkingsbijeenkomst op het Engelse oorlogskerkhof in het Jonkerbos waarlijk riante beplantingen een bijna generalisering schuldig te maken, dur- pelgrimstochten nemen mensen deel om ven wij op grond van onze summiere zeer uiteenlopende redenen. Er zijn ervaringen te zeggen dat er wellicht mannen bij, die destijds gevochten heb- vriendelijke en minzame indruk. De geen land ter wereld is waar de be- ben bi, Arnhem en Nijmegen, maar ook P grims stonden voor een herdenkmgs- faamde „gewone man" ook zozeer alle vaders en moeders, die de graven van monument. Niemand toonde enige emo- kenmerken heeft van een „gewone hun zoons gaan bezoeken. En er zijn tle- Het leek. integendeel alsof zij het mens" als in Groot Bnttannië. Wij onder hen mannen en vrouwen, die zijn gebeuren met een zekere nonchalante hebben-tijdens ons verblijf in Londen gekomen alleen gedreven door gevoelens onverschilligheid ondergingen. Een koor gespeeld met de gedachte dat de Duif- van piëteit zong het „Beate mortui van Mendels sohn. En een priester trad naar voren om Deze pelgrimstochten - wij hebben enkele woorden van herdenking te het zoals cezesd mogen ervaren spreken, kn mr. Webb, de leider van hebben bepaald niets van de opgewon- £®t gezelschap, legde een krans van denheid, die de herdenkingen van een C .rno,n"^0^' gewonnen, oorlog zouden kunnen ogenblikken bleef hij stiam m de hou- hebben. Wij zaten in de bus die het ding staan; en hij zei een kort gebed op, Engelse gezelschap, door ons land waarvan de woorden verloren giogen in voerde,, naast een onopvallende, stille, Q® wind. Anderen kwamen ook met haast ingetogen jongeman Onze pogin- bloemen aandragen. Het gezelschap ver gen om tot een conversatie te geraken spreidde zich over het kerkhof. Alleen beantwoordde hij met een ontoeganke- ot in kleine groepjes vertoefden de pel- lijk ,yes" of „no". grims een ogenblik bij sommige der graven. De jongeman, die niet wist waar 0_Toen zeiden wij: „Wij zijn bijna in zyn kameraden ter aarde waren besteld, Zoals hij vier jaren later, na D-day en Arnhem", Dat had hij al gezien. Met een stoncj een ogenblik in gepeins voor een na de luchtlandingsoperaties bij Arnhem blik van herkenning tuurde hij naar graf( waar een „Unknown soldier from Europa heeft helpen redden. het landschap. „Daar ongeveer", zei hij vv'orld War II rustte. Men zal ons misschien na deze bou- ietwat schuchter, „ben ik eind Septem- tade willen beschuldigen van idealise- ber 1944 geland. Ik heb de slag om Ara- Dat was anes jjiet het geringste ver- ring. Maar men zou zulks niet zo gauw hem meegemaakt; daarna hebben ze toon van patriottische gevoelens en doen, daar zij wij van overtuigd, wan- mij naar Sittard gestuurd. Daar heb ik zeker niet van heldenverering. Er werd neer men, als wij kortgeleden, een p.el- de Amerikanen geholpen om het Von 2elfs geen voikslied gezongen. Deze erimstocht had meegemaakt van gewone Rundstedt-offenslef te sluiten. Tien Engeisen wisten niet anders dan dat hun Engelse mensen langs de graven van van mijn kameraden zijn hier in de doden ook maar" gewone mensen wa- bun doden hier in Nederland. buurt gesneuveld. Waar zij begraven lig- ren Maar diep in hun hart en onuitge- gen weet ik niet." sproken, beseften zij wel terdege, dat Sinds de bevrijding nodigt het Neder- Het was stil geworden in de bus. het offer van hun leven juist daarom lands Oorlogsgraven Comité dat de Want „Arnhem" ia voor d* Engelsen zo óngewoon groot was geweest. sers deze stad werkelijk bezet zouden hebben; en wij hebben er over gepeinsd welke de gevolgen zouden zijn geweest van het contact tussen de nazi-soldaten met hun krampachtige en groteske van bovenaf gedecreteerde „heldenmoed" en de „gewone" Engelse mensen, die zich, gedreven door een allermenselijkst ge voel van zelfbehoud vanzelfsprekend maar met kille vastberadenheid verzet zouden hebben Deze botsing tussen twee zeer uiteenlopende levenssferen zou, naar onze overtuiging, noodlottig zijn gewor den voor de Duitsers. De „gewone man" zou ook dan Engeland hebben gered. (F.I.O.M.), waarin tot een beperkte mo gelijkheid van adoptie wordt geadvi seerd. Het vraagstuk is in studie geno men. Een eventueel wettelijke regeling behoeft echter naar zijn mening niet te wachten op de totstandkoming van een nieuw burgerlijk wetboek. De minister deelt voorts mede. dat in 1949, nadat 8429 oud-Spanjestrijders het Nederlanderschap hebben herkre gen, is besloten af te zien van natura lisatie van de 80 overblijvenden in ver band met hun minder gunstige antece denten. Bevordering van wederinvoering van de doodstraf in het commune strafrecht is van minister Donker niet te ver wachten. De minister wijst er op, dat hy een langdurige gratiebehandeling, zoals deze in de zaak-Lages heeft plaats gehad, zeer ongewenst acht, in het bijzonder, waar het hier ging om het al of niet executeren van een doodvonnis. In zulk een geval behoort alles gezet te worden op een snelle behandeling. Enigszins anders ligt het met de afdoening van andere gratieverzoeken van politieke delinquenten, vooral die van de lange straffen. Het is uiteraard noodzakelijk, dat iedere zaak diepgaand bestudeerd wordt. Juist hierdoor wordt een goede rechtsbedeiing gewaarborgd. Er wordt overigens naar gestreefd, zo snel moge lijk tot een eindbeslissing te geraken. De minister beschikt niet over ge gevens waaruit blijkt, dat in Nederland geheime organisaties van voormalige leden der N S.B. zouden bestaan. Even min, dat de bestaande organisaties van voormalige leden der N.S.B. beschikken over andere inkomsten dan donaties en bijdragen uit eige„ kring. Van acti viteiten ais het opmaken van lijsten van personen, die zij zouden willen doden, is niets gebleken. Wel bestaan er contacten in Europees verband met overeenkomstige groepen in andere landen. De minister deelt mede dat hij reeds voor het verschijnen van het voorlopig verslag maatregelen geno men heeft ter /errakering van toe zicht op activiteiten van oud-N.S.B - ers. Ook heeft hij reeds toen zijn aandacht gericht op de mogelijk heid van optreden van strafrechter lijke of andere aard tegen uitda gende manifestaties welke zich uit haar aard richten tegen de Neder landse bevolking, of speciaal kren kend zijn voor die groepen, die van de Duitse bezetting in bijzondere mate nebben geleden of zich tegen die bezeiting op bijzondere wijze nebben te weer gesteld. In overwe ging is of de bestaande wetgeving voldoende basis biedt, dan wel een nieuwe voorziening van wettelijke aard noodzakelijk is. De minister zai zeker met d belan gen van vrouwelijke sollicitanten naar een functie bij de rechterlijke macht rekening houden. Daarbij acht hij het geenszins uitgesloten. dat vrouwelijke rechters ook met andere taken dan die van kinderrechter kunnen worden be last. Wat betreft d° zaken, waarin de Enquêtecommissie Regeringsbeleid een strafvervolging heeft aanbevolen, merkt de minister op, dat in het geval van vermoeden van meineed het op last van de procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage ingesteld onderzoek is beëinuigd. Het resultaat hiervan heeft geen voldoende aanlei ding kunnen geven, tot 't instellen van een strafvervolging over te gaan. De minister kan niet zeggen, dat hij zon der critiek is over de wijze, waarop dat onderzoek is gevoerd. De minister is tenslotte van oordeel, dat een definitieve regeling van de or ganisatie -,n de politie zo spoedig mogelijk moet worden tot stand ge bracht. De oplossing moet naar zijn mening het best worden gezocht in het practisch-organisatorische vlak- De minister acht de bewering dat de politie dikwijls op ruwe wijze haar taak uitoefent bepaaldelijk onjuist- Advertentie Verkrijgbaar in de kleuren: zwart, donker-,middel- ea lichtbruin, ezblood en wK. De gemeente Vaals heeft serieuze plannen om een initiatief te steunen, dat de inrichting beoogt van een groot die renpark op het Drielandenpunt te Vaals, zoals men weet de hoogste heuveltop van Nederland. Voor het steeds in be- iangrijkheid groeiend toeristenstadje zün deze plannen van veel belang, vooral omdat de industrie van het grensstadje de laatste tijd een paar harde klappen heeft gehad. Als toeristencentrum heeft Vaals zich echter reeds geruime tijd een zeer goe de plaats veroverd en de initiatiefne mers van het plan zijn met het gemeen- In verband met de eeuwfeestherden king van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie heeft de landelijke leiding dei- Katholieke Actie het initiatief genomen tot een studiecongres, dat eind April 1953 wordt gehouden. Voor dit studiecongres zullen een driehonderd leidinggevende katholieken, werkzaam in het organisa tieleven of op het gebied van het aposto laat, worden uitgenodigd, teneinde zich gezamenlijk te bezinnen op de apostoli sche taak van de leek in deze tijd. Dit heeft dr. ir. F. Ph. A. Teilegen, voorzit ter van de Katholieke Actie in Nederland, medegedeeld op een in het Oranje-hotel te Den Bosch gehouden bijeenkomst van de landelijke en diocesane besturen der Katholieke Actie met vertegenwoordi gers van godsdienstige en charitatieve verenigingen, St. Willibrordsvereniging, Credo-Pugnoclubs en andere aposto- laatsgroeperingen der Katholieke stands organisaties. Tijdens deze drukbezochte bijeenkomst, die als een eerste voor bereiding voor het komende studiecon gres kan worden gezien, gaven rector N. de Rooy uit Den Haag en ir Teilegen een historisch perspectief over het apostolaat in de afgelopen eeuw als inleiding op het onderling beraad over de medewer king der leken bij het apostolaat in het Nederland van nu en van de toekomst. tebestuur van oordeel, dat niets achter wege gelaten mag worden om deze po sitie te verstevigen. Het dierenpark zal verrijzen tussen de Wilhelminatoren en Nederlands Hoogste Punt. De menagerie zal een uitgebreide collectie dieren gaan omvatten, waar onder roofdieren, allerlei zoogdieren, vo gels, reptielen en een groot aantal soor ten vissen, die in een zeer groot aqua rium zullen worden ondergebracht. Men is van plan deze dieren een natuurlijke huisvesting in het park te verschaffen, ongeveer op de manier en naar het voor beeld van de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp. Initiatiefnemers en gemeente bestuur van Vaals hopen de plannen in het voorjaar van 1954 geheel verwezen lijkt te hebben. De meervoudige economische Kamer te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 38-jarige banketbak ker G. van der S. uit Rotterdam, die de Winkelsluitingswet 1951 zou hebben overtreden, omdat hij zijn winkel na sluitingstijd geopend zou hebben ge had en er aan de winkeldeur een ver koopautomaat was bevestigd, die van binnen uit bijgevuld kon worden. De Kamer achtte de banketbakker schuldig aan de overtreding en veroor deelde hem, conform de eis, tot een geldboete van twee gulden, subs, een dag. Uit de Winkelsluitingswet 1951 moet volgens het vonnis worden afgeleid, dat het artikel betreffende het verbod era winkel na sluitingstijd open te hebben, geldt voor een verkoopauto maat, die van een winkel uit bijgevuld kan worden. Dat er geen koopovereenkomst tot stand is gekomen, doet niet tei zake, omdat moet worden aangenomen, dat een winkel door middel van een ver koopautomaat geopend kan zijn. Hier uit volgt, dat activiteit van de houder van de automaat niet vereist is, aldus het vonnis, daar toch het kenmerk van een verkoopautomaat is, dat een even tuele koper zich zonder medewerking van een ander kan bedienen. De stand van de Waal voor Nijmegen is al sinds enige dagen vrijwel constant. Hedenmorgen wees het peil 11.74 meter plus N.A.P. aan, en het bleek dat zich in het afgelopen etmaal geen was voor gedaan heeft. Löbith meldde vanmorgen een lichte val van 5' cm. bij een stand van 14.25 meter. De Waal' kan thans nog wel een was hebben van 2 meter vóór de rand van de dijken wordt bereikt. Niettemin heeft men op het ogenblik en in het land van Maas en Waal en in de Betuwe enorm veel last van kwel water. dat steeds meer naar boven dringt. De uiterwaarden om Nijmegen staan blank. Enkele steenovens zijn door het water omringd. De scheepvaart is normaal. Deskundigen verwachten dat in de loop van het etmaal een lichte val zou intreden ook voor Nymegen. De toe gangen tot de Nieuwe Markt en tot de Grote Straat zijn door bekistingen af gezet, Het verkeer langs de rivier is ge stremd. daar het water ruim een meter boven de lage kade staat. De hoge kade is nog droog. AMSTERDAM. Bevorderd tot accountant W. van Bruinessen (Zaandam) en R Graaf- stal (Amsterdam). Cand. Duits: A. Timmer mans (Rotterdam). Doctoraal geschiedenis: mej. L. E. Claeys (Amsterdam). Cand. pol. en soc. wetensch.: mej. W. F. de Kanter. mej G. H. A. Linker, mej. Liem Sioe Gin en M. Rijkeboer (Amsterdam) en Ph. van Praag (Den Haag) Doctoraal natuurk.: Th. A. M. van Kleef (Hoorn). Cand. wis- en nat.: mej. L. Amoldus en F. J. H. H. Bloe men (Amsterdam) en L. Vollbracht (Am sterdam). AMSTERDAM Bevorderd tot accoun tant W. v. Bruinessen, Zaandam en F. Graafstal, Amsterdam: cand. Duits: A. Tim mermans, R'dam; doctoraal gesch. mej. L. Claeys, Amsterdam: cand. pol. en soc. wetensch. mej. W. de Kanter: mej G. Linker: mej. Liem Cioe Gin en M. Rijke boer, Amsterdam en Ph. v. Praag. Den Haag; doctoraal natuurk. Th. v. Kleef, Hoorn: cand. wis- en nat. mej. J. Amol dus. F. Bloemen. Amsterdam en L. Voll bracht, Amsterdam. AMSTERDAM Bevorderd tot art» G. C. v. Burken. A. A. Eggink (Amster dam) en H. H. A. Hotte (Baam). Artsex. Ie ged. mej. A. G. W Eckmans, mej. L. C. R. Axis en de heer A G. J. v Son deren (Amsterdam). DEN HAAG (Wiskunde M.O. K I). J. Sloff, Amsterdam: Wiskunde L. O. T. Knol- Ie, Rotterdam. LEIDEN Prop. Godgel. W. van Benten, Leiden: Cand. Godgel. J. v. d. Sluijs, Am sterdam: Cand. wis- en nat. (F) J. y. d. Linden, Voorschoten; idem (K) mej. H. v. Oosterhout, Leiden: Doet. scheik. C. MaJ- lee. Den Haag en H. Hulleman. Rijswijk: doet. wisk. J. Kriens. Rotterdam: doet. na tuurk. H. Derksen. Leiden; doet. geologie A. v. d. Veen, Leiden. (Van onze Utrechtse correspondent) Onder luide bijvalsbetuigingen van de honderden hennen en hanen, die een plaatsje hebben veroverd in de Jaar beurshallen, werd hedenmorgen de 44-ste tentoonstelling van Pluimvee en Pelsdieren door de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, geopend. Een nieuwe afdeling, waarop dit jaar speciaal de aandacht wordt gevestigd, is die van geslacht pluimvee. Zo kan men bij elk koppel, bestaande uit tien dieren, er vijf in levende en vijf m panklare toestand bewonderen, zulks om duidelijk te laten zien, hoe een goed gefokt piep kuiken er behoort uit te zien. Hoe be langrijk de export van geslacht pluim vee is, blijkt uit de cijfers, die liggen tussen 150 en 250.000 stuks per week. De grootste afnemers zijn Engeland en Italië. De kleinste verbruiker van eieren is Nederland, dat gemiddeld 100 stuks per hoofd per jaar afneemt tegenover Bel gië en Amerika die ca. 400 uit Neder land geïmporteerde eieren per hoofd per jaar afnemen. De afdeling „sportfokkerij", onderge bracht in de Irene- en Beatrixhal. om vat ruim 1700 dieren, nl. 800 hoenders van gevarieerde rassen, 700 sierduiven en 250 konijnen, w.o. zowel de Vlaamse reuzen als de dwergpooltjes. De pryswinnaars op deze tentoonstel ling zijn de volgende: de heer C. W. Breemen, Laren (N.H.), ontving voor zyn meer dan fraaie „Brahma"-hen de Prins Bernhard-medaille; de beste duif een Brummer kropper, w erd ingezon den door de heer Joh. Dijk te Affen, het beste konyn, een blauwe kleurdwerg, door de heer O. .Vermeulen te Bunnik. In de afdeling krielhoenders verwierf een hen van R Harkema te Hilversum een prijs, terwyl in de afd. hoenders een Hollandse witkuif-hen van de heer F. K. van de Glas te Harderwijk met een prijs ging strijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5