Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland beetgenomen RODE PROPAGANDA met geld (200.000 mark) der Amerikanen Koningin Juliana winkelt Eén dode bij trambotsing in Rotterdam Fransen banen zich met geweld doorgang Bus sat vol vrijwilligers voor het Vreemdelingenlegioen AMERIKA ZONDER REGERING Kleurlingen zullen deelnemen aan Z.-Afrikaanse verkiezingen Tot hoofd en hart v. J Schrijver leerboek wereldgeschiedenis blijkt achteraf lid te zijn van de communistische partij Absolute volmacht voor Naguib Kostbare vondst in de modder Diamantmijn wordt niet geëxploiteerd Het weer Malati legt zich neer bij de uitspraak van Hof van Appèl ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25533 10.300 BOEKEN REEDS IN CIRCULATIE Met „terugwerkende kracht De „Kertosomo" door orkaan beschadigd Vier opvarenden gewond Kinderen slachtoffers van het verkeer Eén dode, een ander zwaar gewond Broche ter waarde van een paar duizend gulden 1 Oct. 10.4 millioen inwoners INCIDENT AAN WEST-DUITSE GRENS Maatschappij trekt zich terug AANRIJDING OP ONBEWAAKTE Geen persoonlijke ongelukken Truman ontvangt Eisenhower EINDELIJK" Loterijwet Justitie waarschuwt tegen overtreding Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers FALCON MANTELS-JASSEN) Kans op regen en natte sneeuw Dewey geen minister Ver z ets- monument voor Noordwijk BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben met schaamrood op de kaken moeten toegeven, dat zij 200.000 mark uitgegeven hebben voor de publicatie van een leerboek over de wereldgeschiedenis, dat door een communist geschre ven en ,van communistische propaganda, doortrokken is. Het onheil werd. pas ontdekt, toen reeds 9.200 exemplaren aan de Amerikaanse Hoge Commissie afgeleverd waren en 1.100 ^aan de onder Amerikaanse auspiciën staande leeszalen in West-Duitsland. En de ontdekking werd bovendien nog ge daan door een Duitse ambtenaar, die na de lezing van het boek aan de Ame rikaanse autoriteiten telegrafeerde: „Hoe heb ik het nu?" De Amerikaanse autoriteiten hebben verklaard, dat het schrijven van het boek opgedragen was aan Arno Peters en zijn vrouw. Zij zeiden, dat Peters een 36-jarige oud-journalist thans'als lid van de communistische partij ontmas kerd is. 1 Toen de-verslaggevers het' naadje van de kous aan del weet -gekomen waren verstrekte de AmerikaanseHojge Com missie hun twee bladzijden uittreksels uit hetboek, waaruit baars inziens bleek: „dat de schrijvers zeer beslist en kennelijk blijk geven van pro-commu- het boek zonder inzage gekocht heeft, nistische, anti-democratische en anti katholieke vooroordelen en- in een aan tal gevallen eveneens van anti-Joodse en anti-theologische vooroordelen. De ten dentieuze' wijze van schrijven is niet al leen herkenbaar aan de pro-communis tische verklaringen, maat ook uit het noemen van belangrijke namen en feiten en het besteden van veel ruimte aan onderwerpen, die'deze ruimte objectief bezien niet vérdienen." De Amerikaanse Hoge Commissie heeft beslag gelegd op alle ontvangen exemplaren,maar. Peters heeft zelf vele exemplaren voor verkoop in West-Duitsland laten drukken. De titel van 't boek is „Synchronoptische we reldgeschiedenis" (Synchrofióptische Weltgeschichte). Het contract met Pe ters-werd in April 1951 getekend, toen John 'J. McCloy Amerikaans Hoge Commissaris, was. Het boek .is geschre ven in het kader van een kostbaar programma om de Duitse scholen van nieuwe leerboeken te voorzien. Peters kreeg 57.000 mark in contanten en daarnaast nog 150.000 mark. Ministers van Onderwijs van vier Duitse staten en een aantal hoogleraren hebben het boek goedgekeurd zonder in werkelijkheid inzage genomen te hebben van het gehele manuscript. De Hoge Commissie heeft toegegeven, dat ook zij Als verklaring gaf zij, dat haar onder wijsafdeling van 86 personen toen het boek besteld werd tot twee personen bij de aflevering ingekrompen was. De Amerikanen' verklaarden Peters' poli tieke betrouwbaarheid niet gecontro leerd te hebben, omdat „hij bij eminente Duitse paedagogen uitstekend aange schreven stond Thans wordt echter overwogen een vervolging tegen hem in te stellen. In haar resumé van het boek verklaar de de Hoge Commissiè. dat „jiij de we reldgeschiedenis overal communistische injecties gegeven had". Reeds in het jaar 446 voor Chrisjus zijn volgens Peters de persoonlijke eigendommen en de demo cratische staat veroordeeld. En in 136 voor Christus maakt hij melding van „.de opstand vap de slaven en proletariërs" Hij bCsteèdde aan de stichting van een stad in Siberië tweemaal zoveel ruimte als aan 'Columbus' Ontdekking van Ame rika. Volgens Peters leefde in 476 in Perzië een'zekei-e'meneer Masdak, die een „Vrijheidsstrijder" was en de volgende proclamatie Uitgaf: „De persoonlijke eigendom is de wortel van haat en strijd tussen de nienseri; de persoonlijke eigen dom is de oorzaak van alle kwaad; het communisme is toegepaste godsdienst alle klasseverscliillen moeten opgeheven worden." De Hoge Commissie heeft in geen enkel standaardwerk de naam Masdak kunnen vinden. Peters' opvatting over de Spaanse burgeroorlog luidt als volgt: „De fascis ten onder Franco hebben met de hulp van Duitsland en Italië een einde ge- magkt aan de. republikeinse, regering, (lie dé steun van de democraten der we reld genoot." Zijn resumé van de Griek se burgeroorlog van 1946 tot 1949 ziet ér aldus uit: ,,De strijd van de communis ten en republikeinse troepen van Grie kenland tegen de monarchie, welke de steun van de V.S. genoot, was vruchte loos." Peters en zijn vrouw Anneliese zijn Duitse staatsburgers. Het ministerie voor cultuur van de staat Neder-Saksen heeft een vervolging tegen hen ingesteld om de 50.000 mark terug te krijgen, die'het als voorschot voor het schrijven van het boek verstrekt heeft. Het minis terie van cultuur in de Rijnpaltz heeft alle scholen in de staat gisteravond van wege de „communistische strekking" te gen de verspreiding van het geschied- nisboek gewaarschuwd. En in 'verband met al dit rumoer rond de „Synchronoptische wereldgeschiede nis" zou het helemaal niet te verwonde ren zijn als het boek binnen korte tijd een „best seller" werd Te Cairo is officieel medegedeeld dat hiinister-president generaal Naguib voor de tijd van zes maanden, volstrekte volmachten voor het bestuur van Egypte verleend. Deze termijn wordt ge rekend te zijn ingegaan op 23 Juli j.l., ue datum waarop de militairen in Egyp te de macht overnamen. Het desbetreffende besluit werd medegedeeld in een Donderdagavond door de ministerraad uitgevaardigd ri+ n El' is onder meer in bepaald oat alle na de staatsgreep getroffen maatregelen om „de veiligheid van de staat en het voortbestaan van de legermg-Naguib te waarborgen", niet hoor gerechtshoven op hun wettigheid kunnen worden getoetst. Ook wordt verklaard dat het besluit niet aan de Raad van State die tevens optreedt ais het Egyptische Opperste Gerechts- f:°' ;s voorgelegd, daar „er geen tijd verloren kon gaan met de be kendmaking:'. Vrijwel niemand in de drukke Haagse winkelstraten merkte Ko ningin Juliana op, toen Hare Ma jesteit gistermorgen incognito de winkels bekeek en inkopen deed. Men ziet de Koningin lüer wande- lend in de Hoogstraat. Gistermorgen liep nabij het. station Schiedam een lege electrische personentrein door onbekende oorzaak op een stilstaande goederentrein. De electrische trein ontspoorde en kantelde tegen een dijk. De bestuurder van de electrische trein werd met een beenbreuk en ribfractuur in het ziekenhuis opgenomen. Vrijdagavond zijn op de Beyerlandse- laan te Rotterdam twee stoomtrams van de Rotterdamse Tramwegmaat schappij met elkaar in botsing gekomen. Een postbeambte, de 48-jarige J. G. van der Vaate, die zich in de postwagen van een der stoomtrams bevond, kwam bij dit ongeval om het leven. Een tramstel kwam van Oud-Beyer- land en vervoerde ongeveer een twin tigtal personen. Een andere stoomtram kwam uit de richting Rotterdam. Zij bestond uit een aantal wagons, beladen met suikerbieten. Op het kruispunt aan de Beyerlandselaan moest de stoom tram, uit die richting Rotterdam ko mend, remmen voor een wissel, aldus neemt men op het ogenblik aan. Deze tram gleed waarschijnlijk door de zwaarte door en de locomotief greep de achterste wagon het postrijtuig van de uit Oud-Beyerland komende passagiersstoomtram. De postwagen vloog meteen in brand. „Ik zag een enorme steekvlam", aldus iemand van het trampersoneel. In deze De „Kertosomo", varende in de Java- Facifie Lijn van de Koninklijke Rotter damse Lloyd is enkele dagen na het vertrek uit Vancouver, op weg naar de Philippijnen op de Grote Oceaan over vallen door een zware orkaan, waaruit het schip niet ongehavend te voorschijn is gekomen. Zo werden o.a. alle red dingboten zwaar beschadigd. Vier op varenden van het schip werden door de kracht van de storm tegen het dek ge slagen, waarbij bootsman Weekmans en de logiesjongens Weede en Pempel, allen uit Rotterdam, verwondingen aan de benen opliepen, terwijl de eerste offi cier Drijver waarschijnlijk bovendien een hersenschudding heeft. Het schip keert terug naar San Francisco voor reparaties. In het Noorden van het land zijn weer verschillende kinderen slachtoffer van het verkeer geworden. Het ergste ongeluk gebeurde te Huizinga, waar de 4-jarige G. J. W. met enkele vriendjes in een steeg aan het spelen was, plotse ling de grote straat op rende en pardoes onder een auto kwam. Het kind was op slag dood. Ernstig was ook het ongeluk te Oostwold. Hier liepen de 12-jarige W. T. en zijn 2-jarig broertje R. T. op de weg. toen een fietser, die zonder iicht reed. op hen in reed. Het kleine kind kreeg een sehedelbasisfracluur en moest zwaar gewond naar het zieken huis worden gebracht. postwagen bevond zich een buta-gas- cylinder, die kantelde, leeg liep en vlam vatte. De postwagen is bijna geheel uitge brand. En de locomotief van de uit Rotterdam komende tram stond na de botsing dwars over de rails. Brandweer en politie waren spoedig ter plaatse en na ongeveer een half uur was het vuur geblust. Bij de brand gingen tientallen postzakken met in houd verloren. In de postwagen bevond zich voor het ongeval nog een tweede persoon, doch deze beambte is in de buurt van zijn woning uitgestapt. Een werkman aan een zandzuiger, waarmee modder op het terrein van de Friesch-Groningsche Suikerfabriek ge bracht wordt, heeft door speling van een verborgen geluk in de modderspecie een broche gevonden. Thuisgekomen toonde hij zijn vondst en zijn vrouw maakte de broche schoon en gebruikte haar tot sieraad. Een opkoper bood er op een gegeven moment een paar hon derd gulden voor, waarop de man, stom verbaasd, naar de politie is gegaan. Des kundigen constateerden dat de broche inderdaad een kostbaar sieraad was ter waarde van een paar duizend gulden- De Groninger politie heeft thans een oproep gericht tot allen, die er misschien iets van af weten. Het kostbare kleinood is zo lang opgeborgen in de kluizen van het politiebureau. Op 1 October telde ons land 10.408.898 inwoners, zo blijkt uit het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Leden van de Franse militaire politie zijn met een bus vol Duitse vrijwilli gers voor het vreemdelingenlegioen door de West-Duitse grenspolitie heen gebroken, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken van Rijnland en Paltz, dr. Alois Zimmer, gisteravond bekend gemaakt. Dr. Zimmer noemde het gebeurde een ernstig incident en beschuldigde de De thans 43-jarige Jules H. G. C. Ma- rijnen, van beroep kellner en woonach tig te Maastricht, deed medio 1951 een offerte aan koning Boudewijn van Bel gië, waarin hij zich bereid verklaarde een vindplaats van diamanten aan te wijzen in het gebied van Kasai (Bel gische Congo). Nadien is hij in contact getreden met een Belg. die hij financieel en anders zins voor zijn project wist te interes seren. Volgens de heer Marijnen werd met deze Belg een contract afgesloten, waarbij werd bepaald, dat aan Marijnen voor het aanwijzen van de vindplaats twee en een half millioen francs zou worden uitbetaald bij aankomst in de Congo. Van de uitvoering van deze overeen komst is tot dusverre nog niets geko men. Volgens de heer Marijnen is een medewerker van de Belgische compag non naar Leopoldville geweest en heeft de Belgische compagnon van die dag af niets meer van zich laten horen. Het staat in ieder geval vast, dat zij niets gevonden kunnen hebben, omdat Ma rijnen, om geen risico te lopen, niet het juiste vierkant op de landkaart had getekend. De Belgische compagnon van de heer Marijnen beweert, zich in verbinding gesteld te hebben met een maatschan- pii. die liet onderzoeken of het bewuste gebied concessievrij is. Hoewel bleek dat in het betreffende gebied inderdaad r.og geen diamantmijnen ontgonnen wer den. trok de maatsehapDij zich op het laatste ogenblik terug. De maatschappij bad namelijk verplichtingen tegenover een Congolees oetroleumsyndicaat. dat voor het betreffende gebied een alge mene concessie heeft. Op het traject Boxtel—Eindhoven is Vrijdag tegen hall zes tussen W'oensel en Acht een door een electrische loco motief getrokken goederentrein op een onbewaakte overweg in aanrijding ge komen met een militaire vrachtauto. De bestuurder kon op het laatste moment uit zijn wagen springen. Hij bleef on gedeerd De auto geraakte in brand en de locomotief ontspoorde. Beide sporen werden versperd. Er werden terstond autobussen voor het ve r v oe.r van de reizigers ingezet. Kort na de aanrijding kon het ver keer over een enkel spoor hervat wör. den. Vanmorgen vroeg kon het verkeer over beide sporen worden hervat. Geen kabinetscrisis in Europa heeft ooit de interna tionale politiek zo afgeremd als nu gebeuld is dooi de verkiezing van Eisenhower. Went in zekere zin hebben de Verenigde Staten nu ogk een demissionnaire regering. Eisenhower zal immers pas op 20 Januari aan het bewind komen. Dat Truman en Acbeson intussen géén beslissingen kunnen nemen, die de toekomst laken, is rus duidelijk. Er is een unieke situatie ontstèan. In 1948,toen de internationale situatie z0 mogelijk nog hachelijker' was dan nu het geval is. werd Amerika op wonderbaarlijke wijze voor een dergelijk interregnum gespaard. Maar nu is Amerika dan toch fnsar een land zonder regering. .Tru man heeft dan ook het besluit genomen Eisenhower uit te nodigen naar het Witte Huis te komen, om alle belangrijke lopen de-kwesties te bespreken. Dinsdagmiddag zal die con ferentie gehouden worden, zo is deze week bekend gewor den. Men is in Amerika, maar ook elders uiteraard zeer. be nieuwd naar de samenstelling van Eisenhower's regeling. De fpnetie van minister van Buitenlandse Zaken trekt daarbij het meest de aandacht. Foster-Dulles wordt voör deze post genoemd. Foster-Dulles heeft indertijd gewerkt voor de Democratische regering van Truman en Acheson, hoewel hij zelf Republikein is. Foster-Dulles was de man, die feitelijk het te San Francisco getekende vrede.verdra met Japan heeft tot stand weten te brengen, maar bij het begin van de verkiezingscampagne heeft hij de banden met de regering verbroken en in Juli was hij degene, die het programma opstelde van de buitenlandse politiek van de Republikeinse partij. Over de andere regeringsposten valt nog weinig te zeggen op het ogenblik. Zeer belangrijk zijn ook de taken der t« kiezen voorzitters van de congrescommissies, dat wil zeg gen de werkcomité's van de Senaat en van het Huis van Afgevaardigden. Deze commissies spelen namelijk een grote rol bij de wetgeving. In de Senaat zou bijvoorbeeld voor het voorzitterschap van de voor ons Euroneanen zo belangrijke Commissie voor Buitenlandse Betrekkingen in aanmerking komen: Senator Alexander Wiley uit de st-at Wisconsin, tot nog toe gewoon lid vsn deze commissie en bovendien lid van de Amerikaanse delegatie bij c'e Ver enigde Naties. Binnenkort zal deze senator een onderhoud hebben met Eisenhower. Intussen is in Amerika de vreemde situatie ontstaan, dat Eisenhower met een overweldigende meerderheid 'ot president is gekozen, ofschoon zijn partij in de volks vertegenwoordiging maar ternauwernood een meerderheid heeft verkregen. In het Huis van Afgevaardigden is de po sitie van de Republikeinen weliswaar wat beter dan in de Senaat, maar in het hele Congress staat Eisenhower's nart.ii niet sterk. Die eigenaardige figuur is kunnen on's:aan, omdat in Amerika de presidentsverkiezing gescheiden is van de parlementsverkiezing. En dat de Amerikanen meer enthousiasme hebben getoond voor de Republikeinse can- didaat voor het presidentschap dan voor de Republikeinse partij, kan alleen verklaard worden door de grote persoon lijke populariteit, die „Ike" zich in zijn land heeft verwor ven. Twee grote problemen eisen nu reeds alle aandacht van de „president-elect",, zoals het nieuw gekozen staatshoofd in Amerika tot 20 Januari wordt aangeduid. De Koreaanse kwestie hoopt Eisenhower dichter bij een oplossing te brengen door een persoonlijk bezoek aan het frent. Een ander groot prpbleem, dat de nieuwe Amerikaanse rege ring onder ogen zal moeten zien, is de organisatie van de West-Europese de fensie. Op 15 De cember wordt in Parijs een grote conferentie gehou den van de At lantisch Pact-lan den. Engeland en Frankrijk zullen dan waarschijnlijk om meer Ameri kaanse steun vra gen en voorts zal dan de vorming van en Europese De fensiegemeenschap ongetwijfeld weer ter sprake komen. Ratificatie van het betreffend verdrag door 'tFranse par- ment is twijfelach tig. Men hoopt, dat Eisenhower vóór half December zi.in toekomstige minis ter van Buitenland se Zaken en Defen sie zal aanwijzen, opdat deze lieden de Parijse confe rentie kunen bij wonen. Fransen van het gebruik maken van geweld. Hij heeft niet meegedeeld of er geschoten is door een van beide par tijen. De minister verklaarde dat de Franse militaire poli de weigerde ant woord te geven op een vraag van de Duitse grenspolitie, of zich Duitse on derdanen in de bus bevonden. „De grenspolitie trachtte daarop de door gang te versperren voor de bus. maar de Fransen slaagden er in zich met ge weld een doorgang te banen aldus Zimmer. De Duitse grenspolitie was enkele uren te voren gewaarschuwd door een jonge Duitser, die dcor de Fransen ge weigerd was voor het legioen, wegens lichamelijke ongeschiktheid- Het minis terie van dr. Zimmer heeft onmiddel lijk stappen ondernomen om in de toe komst dergelijke incidenten te voorko men. Het werven van vrijwilligers voor het vreemdelingenlegioen in Duitsland is sedert ;,aar en dag een van de zwak ke punten in de FransDuitse betrek kingen. Het begon kort na het einde van de oorlog en het neemt steeds gro ter vormen aan. De Franse Hoge Com missie weigerde commentaar te leve ren op het gebeurde en ook de federale West-Duitse regering in Bom. wenste zich niet over het incident uit te laten. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht in Den Haag heeft aan gekondigd. dat er bij reclameacties en voor het St. Nicolaas- en Kerstfeest streng zal worden toegezien, of deze reclame-acties in overeenstemming zijn met de Loterijwet. Tegen overtreders van de Loterijwet zal proces-verbaal worden opgemaakt.. Tevens bestaat het gevaar, dat de uitgeloofde prijzen in beslag worden genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de jongste uitspraken van de Hoge Raad onder „voldoening- aan een voorwaarde' niet slechts wordt verstaan het verrichten van een op geld waardeerbare prestatie, doch ook iedere prestatie, waarvan de aanlegger van de lolerij een economisch voordeel kan verwachten. Dit. gaat zelfs zo ver, dat onder „voorwaarde" ook valt de enkele verplichting om een winkel te betreden voor het afhalen van een lot. prijsvraagformulier of enig ander deel- nemingsbewijs De Justitie raadt daar om ernstig aan zich van juridisch ad vies te verzekeren alvorens men een actie begint Advertentie P O n r Q NATIONALE PRODUCTEN tnnCO VAN WERELDNAAM Verleng dit merk van Uw handelaar Verwachting tot Zondagavond: Veel bewolking met hier en daar mist en plaatselijk enige neerslag. Weinig wind. Koud weer. ZONDAG: Zon: 8.0216.48. Maan: 7.0015.38. MAANDAG: Zon: 8.04—16.46. Maan: 8.22—16.04. Advert en tie DARTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 134,59 (Van onze weerkundige medewerker) OnK land zal gedurende het weekeinde tussen twee hoge drukgebieden zijn ge legen. Een hiervan ligt boven de oceaan ten 'Westen van Ierland en een ander boven Rusland. Vooral dit laatste is zeer sterk en strekt zich over een groot deel van Rusland en Scandinavië uit.. In dit hoge druk gebied komt reeds win terweer voor met matige vorst, maar in de komende dagen zal dit voor ons nog geen bedreiging vormen. Tussen defce twee maxima beweegt een storing over de Oostzee zich in de richting van Denemarken. Deze kan tijdens het weekeinde plaat selijk enige regen of natte sneeuw ver oorzaken. Verschillende stations meld den hedenmorgen een vorst van 2 gr. C„ in Groningen viel daarbij enige lichte, sneeuw. Het weer zal tijdens hel week einde vrij rustig blijven maar koud zijn met 's nachts kans op lichte vorst. a Generaal Eisenhower heeft gisteren te Augusta (Georgia) een bespraking van vier uur gehad mei Dewey, de gouver neur van de staat New York. Na afloop van het onderhoud verklaarde Eisenho wer, dat Dewey „met nadruk opnieuw had verklaard", dat hij niet beschikbaar is voor een ministeriële functie in de nieuw te vormen Republikeinse regering. Hij zou wel, „wanneer nodig, beschik baar zijn voor consultatie en advies en voor toekomstige werkzaamheden van tijdelijke aard in geval van nood". In Noordwijk wordt vandaag, Zaterdag, een verzetamonu- ment onthuld. Het monument stelt voor een berusten de vrouw. Het is vervaardigd door de Haagse beeld houwster Cora Fransen. De Zuid-Afrikaanse premier, dr. Malan, heeft gisteravond bekend ge maakt. dat zijn regering zich zal neer leggen bij de uitspraak van het Hof van Appèl, dat, zoals gemeld, het Hoge Parlementaire Gerechtshof door de neiPTOi BISSCHOP KEKUSM BOUU/CH.' Twintig jaar lang, gedurende de rege ringen van Roosevelt en Truman, heeft de Olifant, symbool van de Republi keinse Partijjacht gemaakt op de Ezel, symbool van de Democratische Partij, maar nu is het beest dan toch geschoten. De hele wereld wacht met spanning af wat Eisenhower in de komende we ken zal doen. Ondeugd wordt altijd geboren uit niets-doen. premier gevormd ten behoeve van ztfn rassenpolitiek onwettig heeft ver klaard. In een rede te Odendaalsrust zei Malan in April algemene verkiezin gen te zullen houóen. waaraan ook de kleurlingen Afrikaanders ran ge mengd bloed zullen deelnemen. De gehele strijd die in Zuid-Afri- ka en in de gehele wereld grote beroe ring heeft veroorzaakt draaide om Malan's poging om de kleurlingen van de lijst van stemgerechtigden geschrapt te krijgen. Malan streefde naar aparte kiezerslijsten voor de kleurlingen, die dan betrekkelijk weinig invloed op de uitslagen der verkiezingen zouden heb ben. Dr. Malan deelde evenwel mede, dat de kwestie bij de komende algemehe verkiezingen in hoger beroep zal ko men, doordat aan de kiezers zou wor den gevraagd de regering volmacht te verlenen tot maatregelen „om de sou- vereiniteit van het parlement boven elke twijfel te verheffen". De juiste gard van deze maatregelen zal later worden bekend gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1