Kapitein Wijtsma verhaalt ondergang van de ..Tubantia Ruim 49 jaar de wereld zeeën bevaren „Alberdingk Thijm met „Meis j esly ceum" Concert „Zang en Vriendschap DE WEEK IN STAD EN STREEK Mislukte overval op een caféhouder berecht Stad en streekgenoten vertellen De bloembollen- zwendel Amateur-toneeldat de toeschouwer deugd heeft gedaan In Kenya op soek naar koffieplantage Monsterproces gevraagd Inboedelveiling 25/26 Nov. '52 Medewerking Aerdenhouts Vrouwenkoor H.H. Missen op Zondag ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 De tragiek van de ,.T ubantia" SANTPOORT R.K. Metaalbewerkers vergaderden AUTORLJLES bij v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé K.A.B.-Santpoort gaat starten Zondagsdienst Waterstanden Wereldkampioenschap dammen te Haarlem Burgerlijke Stand Verkooplokaal NOTARISHUIS POGINGEN TOT INBRAAK Dé heer Beijk sprak over Mallorca ?5 ALLE BEGIN IS MOEILIJK HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Geen halve dag sluiting Bloemenwinkels Beurs van New York In onze reeks van reportages hebben wjj deze week kennis gemaakt met een oud-gezagvoerder van de koopvaardij, een man uit een zeevarend geslacht. Zijn vader heeft destijds van de toenmalige president van de Verenigde Staten, Lincoln, een gouden horloge ten geschenke gekregen, omdat hy zich dapper had geweerd tijdens het redden van Amerikaanse schipbreukelingen. De heer Wijtsma. die thans 85 jaar Is. heeft 49 jaar van zjjn leven over de zeven zeeën gezworven, die telkens weer slachtoffers maken, zowel onder de mensen als onder de schepen. Nog pas enkele dagen geléden zong het Pana mese schip ..Faustus" zijn zwanenzang voor de Nederlandse kust. want vlak bij „De Hoek" ligt het op de bodem van de Nieuwe Waterweg,de slggader van de Rotterdamse havens. De „Faustus" is de zoveelste prooi van de verraderlijke Novemberstormen, die de Hollandse kust met haar banken en zandplaten voor de scheepvaart bijzonder onveilig maken. De heer Wijtsma is een zeeman van de oude stempel, gevormd In de harde leerschool van het zeilschip, dat nu nog slechts een vage herinnering is aan lang vervlogen tijden en gedachten oproept aan het „schilderij met zeilschip" bóven een ouderwets buffet met opstandjes. Schwartzkopf-torpedo, die in een van de sloepen gevonden werden, staafden later de getuigenissen van de eerste en vierde officier en de uitkijk, die duide lijk een beïlenbaan hadden waargeno men. Tijdens de ontploffing stond kapi tein Wijtsma in de kaartenkamer; door de ontzettende kracht werd hij door de teakhouten deur heen gedrukt. Over de redding, zei hij. dat deze uiterst kalm en zonder incident is ver lopen. Een gedeelte van de bemanning en passagiers werd overgenomen door de „Breda", een klein scjiip van 350 ton, terwijl de rest onderweg opgepikt werd door de ,.La Campine", die de geredden bij Maassluis in een loodskotter heeft overgezet. Kapitein Wijtsma was niet de enige Haarlemmer onder de gered den. Hofmeester Beek en enige leden van de bemanning deelden met hun ge zagvoerder dit genoegen. De „Tuban- tia", die een feitelijke waarde vertegen woordigde van vier millioen gulden, was het tweede Nederlandse schip, dat in de eerste jaren van wereldoorlog I in de grond geboord werd. Voordien had de ..Artemis" een zelfde lot onder gaan. Het is dan ook niet onbegrijpelijk, dat in de Nederlandse Pers felle arti kelen verschenen over de brutale schen ding van onze neutraliteit. Later hebben duikers nog pogingen in het werk gesteld om zekerheid te krijgen betreffende de herkomst van de torpedo. Geconstateerd werd een ope ning van zeven meter. De ondergang van dit schip is aanleiding geweest, dat allerlei geruchten de ronde deden. Zo werd o.m. beweerd, dat de „Tubantia" goud vervoerde, maar de heer Wijtsma verwees deze praatjes naar het rijk der fantasie temeer nog, daar men meende te weten, dat de staven verpakt zouden zijn in kazen; later heeft de vox populi ingezien, dat zulks natuurkundig niet klopte, zodat de baren goud plotseling verhuisden naar het binnenste van de vaten klinknageltjes, die het schip als vracht aan boord had. Een Engelse en later nog een Franse bergingsmaatschap pij hebben er hun centen aan gewaagd met als resultaat geen goud, doch wel een prentbriefkaart van het promena dedek van de boot, die de administra teur in zijn brandkast had liggen. Tijdens de vier jaren, waarin de we reld vuur en staal spoot, is kapitein Wijtsma met zijn schip verschillende malen aangehouden. In Augustus 1914 werd hij door het Engelse oorlogsschip ..High Flyer" naar Plymouth opge bracht. omdat een gedeelte van de la ding uit goud bestond, dat voor Duits land bestemd was. In de Britse haven werd het goud uitgeladen en de Neder lander kon zijn biezen pakken. Later heeft hij nog eens last gehad met de „Le Charles Martel", een Franse schuit, Reeds op zeer jeugdige leeftijd is de heer Wijtsm^ naar zee gegaan. Nauwe lijks vijftien jaar oud had hij als licht matroos op het zeilschip de „Anna Ber- the" de pikbroek aan en veer hij onder commando van zijn vader naar Surina me. Na zijn studies op de Zeevaart school te Amsterdam beëindigd te heb ben, monsterde hij- als tweede stuurman op de „Slamat", een bark, waar kapi tein Hoedemakers de lakens uitdeelde. In 1890 verbrandde hij het laatste zeil schip achter zich en stapte over op de stoomvaart. Met veel genoegen nog denkt kapitein Wijtsma terug aan de tijd van bark en schoener, waarin navi gatie en zeemanskunst de meest ken merkende eigenschappen waren van de ronde zeeman, die veel meer dan thans als een schipper naast God leefde. Bij de stoomvaart kwam hij al snel in dienst bij de Holland Amerika Ljjn, ter wijl vjjf jaar later, in 1905, zijn benoe ming als kaDitein afkwam in dienst bij de Koninklijke Hollandsche Llovd. In de twintig iaar, dat hij bij deze maatschap pij. in dienst geweest, was hij gezag voerder van de „Rijnland", „Zaanland", „Frisja" en de ..Tubantia", bet schip, dat op 16 Maart 1916 bij het Noordhin- dervuurschip werd getorpedeerd. De ..Tubantia toentertijd het Neder landse vlaggeschip. was in de middag van de vijftiende Maart vanuit Amster dam naar Buenos Aires vertrokken met 87 passagiers en 350- leden van de be manning aan boord. In de nacht van Woensdag op Donderdag werd de „Tu bantia" door een torpedo midscheeps, twee meter onder de waterlijn, getrof fen. Het was nog geen half drie. Het ruim 14.000 ton metende schip helde di rect over naar stuurboordzijde. De pas sagiers, uit hun slaap opgeschrikt, hol den naar het dek. waar de bakboord sloepen al gestreken werden. Vervol gens werden ook de sloepen aan stuur boord te water gelaten, terwijl de heer Wijtsma met ongeveer twintig man op het schip achterbleef. 'Na ruim vier uur ve«iween de „Tubantia" in de diepte. Het was een zusterschip van de ,.Gel- ria" en gebouwd op een werf te Glas gow. Omtrent de vraag, of dit prachtige schip, zoals de heer Wijtsma zei, getor pedeerd dan wel op een mijn gelopen was, liepen de meningen nogal uiteen; granaatscherven, afkomstig van een Kapitein Wijtsma bekijkt zijn album, waarin vele wederwaardigheden op de gevoelige plaat zijn vastgelegd. Thans zijn het slechts vergeelde herinneringen aan een tijd, die veel te snel gegaan is.... Het bestuur van de R:K. Metaalbe- werkersbond „St. Eloy", afdeling IJ- muiden, dat speciaal ten gerieve van zijn Santpoortse leden een vergadering had belegd in „De Viersprong", was wel wat teleurgesteld, toen het de opkomst zag. Van de ITO leden, die de afdeling alleen reeds in Sanpoort telt, was maar een ldëine getal ter vergadering geko men, waarover de Voorzitter, de heer Chr. Kuster, niet anders dan zijn spijt kon uiten. De kascontrole-commissie kon ook van dit jaar weer getuigen, dat de pen ningmeester, de heer P. Schellevis, de financiën op uitnemende wijze had be heerd en geadministreerd. En daarna was het woord opnieuw aan de voorzit ter, die op duidelijke wijze een uiteen zetting gaf van de inhoud en betekenis van de nieuwe wet op de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. In het bijzon der de te volgen werkwijze bij voor komende werkloosheid werd door hem uitvoerig behandeld. Dat deze wet inder daad de belangstelling van de leden heeft, bleek wel uit de verschillende vragen, die hierover nog werden ge steld en die alle op de praktijk waren afgestemd. Na de pauze heeft de geestelijk advi seur, kapelaan C. C. Hamers, gesproken over de plaats van de katholieke ar beider in de industrie. Kapelaan Ha mers, die als neomist in IJmuiden zijn eerste standplaats vond, heeft zich van meet af proberen in te werken in de materie van de arbeider. Zijn interesse gaat Uit naar de omstandigheden, waar onder de arbeider moet leven en wer ken. En zo kon hij dan ook de positie van de katholieke arbeider in het be drijf begrijpen. Maar de mens. die in zijn particuliere leven het katholiek- zijn in praktijk brengt, kan dit in het Advertentie Telef. 17355 bedrijf, in de fabriek, niet verzaken. Ook en juist daar moet uit zijn houding en handelen zijn katholiek-zijn blijken. Tenslotte kan van deze bijeenkomst nog worden gemeld, dat de leden van de afdeling, die werkzaam zijn in het z.g. klein-metaalbedrijf, via de secreta ris in het bezit kwamen van de C.A.O., die voor hun bedrijfstak is afgesloten, zodat zij nu zelf kunnen lezen welke rechten en plichten deze C.A.O. met zich brengt. De kring Santpoort van de Katholie ke Arbeiders Beweging, afdeling. Vel- sen opent Maandag 17 November het nieuwe seizoen met een bijeenkomst in de zaai van café Zomerlust aan de Hoofdstraat. Deze avond zal staan in het teken van het gezin, want zowel de geestelijk adviseur, kapelaan Jos. Plan- tenga, als het bestuurslid de heer P. Berbee zullen, ieder vanuit verschil lend standpunt, spreken over „Het ge zin in de branding". Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Sant poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 8249. Zondag IS November Hoog water: 2.40 u. en 14.54 u. Laag water: 10.38 u. en 22.50 u. die hem naar Brest opbracht. Ook liet de heer Wijtsma ons een foto zien van de St. Paulus Rotsen in de Atlantische Oceaan, die niet hoger zijn dan 25 voet. Op deze onbewoonde en puntige obsakels voor de scheepvaart heeft de vader van de ex-gezagvoerder in 1854 10 dagen vertoefd, nadat hij schipbreuk had geleden. Later is onze krasse gastheer nog ruim 12 jaar In dienst geweest van de Holland Zuid-Afrika Lijn en nadat hij in 1932 gepensionneerd was, heeft hij een reis als passagier naar Mombassa gemaakt. In opdracht van derden moest hij een koffie-plantage kopen. Van kof fie had hij evenveel verstand als van „straatmaken op zeè", zodat hij zich ge noopt zag een uitgebreide studie te ma ken over koffie. Zijn studie werd ech ter niet beloond, want er kwam geen contract tot stand. De heer Wijtsma is een man, die in stilte mijmert ovèr de snel vervlogen jaren, waarin hij de romantiek van de zee dagelijks proefde. Zijn eenvoudige kamer getuigt, dat wij te maken heb ben met een zeeman, die nu nog zijn hart verpand heeft aan de zee. Hij denkt aan dr. Malan, generaal Smuts en Gandhi, die aan boord zijn gasten zijn geweest. Met een zekere trots kijkt hij naar de Merida Naval, een Spaanse on derscheiding, die hij van het staatshoofd kreeg, omdat hij 50.000 emigranten van uit Spanje naar Zuid-Amerika heeft vervoerd. Het zijn slechts herinnerin gen, die hij gaarne aan anderen ver telt, omdat hij dan weer het schip on der zijn benen voelt trillen. Naar aanleiding van de beruchte affaire met de „Bloembollenadvertentie in Amerika" zijn in het Weekblad voor Bloembollencultuur enige ingezonden stukken verschenen, waarin de vraag gesteld wordt, of maatregelen genomen worden, waardoor „zakenmensen" als de onderhavige hun sinistere practijken niet kunnen voortzetten. Valt deze zwen del buiten de competentie van de Ne derlandse tuchtrechter, of heeft dit muisje nog eeh staartje? Een ander vakgenoot heeft aan het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten een schrijven gezonden, waarin hij hulde brengt aan het Centraal Bloembollen comité voor zijn actie in deze zaak. Het is niet de eerste maal, dat soortgelijke practijken in binnen- en buitenland wor den bedreven. Enkele jaren geleden had in Duitsland een soortgelijke zwendel plaats met gladiolen-pakjes. Zijn de daders hier wel voldoende gestraft, vraagt adressant? Misschien is het wel juridisch moeilijk om een uitspraak te laten doen, maar een boete van enkele duizenden guldens of wellicht een schrobbering zou het rechtsgevoel be vredigen. Het moet een monsterproces worden in de Bollenstreek. De laatste ronden om het wereldkam pioenschap dammen, zullen 21, 22, 24, 25 en 26 November gespeeld worden in één der zalen van café „Die Raekse" te Haarlem. De aanvang der wedstrijden is bepaald op 5 uur. M. C. E. G. M. ZwartIJssel- van Schaik—van J. Th. Ruijgrok en H. J. GEBOREN muiden d.; Doom d. GEHUWD; Janszen. OVERLEDEN: C. H. Scheffer, 78 j„ Godfriied van Bouillonstraat: J. A. Bo- tellho, 55 j.. Wagenweg; A. J. Timmers, 61 j., Weteringstraat. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bh de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. FILM: Rembrandt: „Telefoon van een onbeken de". Bette Davis. Toegang: 18 jr. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Een onvergetelijke me lodie". Toegang: alle leeftijden. Cinema Palace: Afgekeurd. Luxor: Prolongeert „Tranen over Johan nesburg". Canada Lee, Charles Carson. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Politiespionnen". Alan Lactd. Toegang: vqIw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Faust". Gino Mattera. Italo Tajo. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Jane Eyre". Joan Fon taine, Orson Welles. City: „Van je familie moet je 't maar hebben"." Bud Abbot en Lou Costello. Toè- gang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Captain China". John Payne, Gail Russell. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Van Vrijdag 14 tot en met Maandag 17 Nov.: „The River". In tech nicolor. Toegang: alle leeftijden. Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zater dag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 15 November Stadsschouwburg: „De Ned. Comedle": „Eens in de honderd jaar" (ber.), 8 uur. Gem. Concertgebouw: Haarl. Klaverjas- bond- Cabaret 's middags 3 uur—8 uur. Frans Halsmuseum: Concert door Haar lems Trio, aanvang 8 uur. Zondag 16 November Stadsschouwburg: „De Ned. Comedie". „Een vrouw met een klein hart" (ber.), 8 u. Maandag 17 November Stadsschouwburg: De Haarlemse Toneel club: „De Cirkel", 8 uur. Gem. Concertgebouw: A.V.R.O.-revue, lu. Museum Het Huls van Lóoy, (Ingang Kamperlaan). Derde jaarlijkse tentoonstel ling van werken van Jacobus van Looy. Geopend op werkdagen van 10—12.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags van 14—17 uur (t.m. 16 November). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14. „Au bonheur des Dames". Expositie. Bioem- sierkunst Immortellen, Ceramiek, Hand weefwerk, Kunstnaaldwerk. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Maandags van 14_17 uur. s Zondags gesloten. Dreef, Haarlem: „Van Juliana tot Juliana". Reizende tentoonstelling van voorwerpen uit het Koninklijk Huisarchief, (t.m. 27 Nov.). APOTHEKEN: De Zondags- avend- en nachtdienst van c?e Haarlemse apotheken wordt waarge nomen door: Th. A. Klinkhamer, Konin ginneweg 69, tel. 11596, Grijseel en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. UOOO, Frans Hals- Apotheek. Frans-Halsplein I, tel, 11180. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. heemstede De Zondags- avond- en nachtdienst van de Heemsteectse apotheken wordt waargeno men door Heemsteedse Apotheek. Binnen weg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. In de nacht van Donderdag op Vrij dag j.l. werd door tot nu toe onbekend gebleven daders een poging gedaan in te breken in de loodfabriek aan de Oude- weg. Men heeft getracht binnen te komen door het verbuigen van raam- klemmen en het lostrekken van een plaatijzeren dakbedekking van de rij wielstalling. Er wordt evenwel niets vermist. Eveneens werd. in dezelfde nacht getracht in te breken bij een rij wielengrossier aan de Gedempte Oude gracht door mei; een breekijzer de voor deur open te breken. Ook hier wordt niets vermist. Gisteravond hield de vereniging „Na- tura" in het verenigingsgebouw aan de Lingestraat een bijeenkomst, waarop de heer J. W. B. Beijk een praatje met lichtbeelden maakte over het schone eiland Mallorca, dat ten Oosten van Spanje ligt. De fraaie kleurenfoto's gaven de toe schouwers een beeld van een buitenge woon mooie natuur, van de rustieke plaatsjes en de machtige kathedralen. De heer Beijk wist zijn gehoor te boeien en maakte met zijn auditorium de reis via Carcasonne, Perpignan, Barcelona naar Mallorca. De interessante verhalen en gebeurtenissen, die hij op deze reis heeft meegemaakt, waren hoogtepunten van een vlot verteld reisrelaas. Zijn jeugdige toehoorders de vereniging „Natura" is een vereniging van jonge mensen, die de natuur intrekken en on derzoeken hebben ongetwijfeld geno ten van hetgeen deze reiziger te vertel len had. Vorig jaar hield hij voor hen een lezing over het eiland Corsica. Wie de durf zou hebben het spel van Ladislaus Fodor „Meisjeslyceum" tot op het laatste woord te ontleden, vraagt zich wellicht heel voorzichtig af, of dit brokje melodrama nog wel op onze toneelplz-nken moet verschijnen. Maar als hij dan weer eens zo'n voorstelling als die van de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" gisteravond in de Stadsschouwburg gezien heeft, dan is hij gauw geneigd dat „Meisjeslyceum" nog vele jaren toe te wensen. De verrassende wendingen immers, die de schrijver bij herhaling aan zijn stuk geeft, maken het haast onmogelijk van het spel een drama uit de goeie ouwe tijd te maken en bovendien brengt de entourage van de „klassieken" in dit verhaal de sfeer, die wij zo graag onvergankelijk plegen te noemen. Daarom hebben wij gisteravond van harte meegeleefd met die grote con flicten op het lyceum, welke achteraf meer menselijk dan groot bleken te zijn, maar waarin de mensen van Thijm alle gelegenheid kregen de karakters naast en tegenover elkaar te stellen en zo nodig tegen elkaar uit te spelen. Zii waren zich van die kansen bewust en hebben die naar vermogen aangegrepen. Het was een goede gedachte van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriend schap in het programma van ha-ar na jaarsconcert een behoorlijke dosis af wisseling te brengen. Door zich van de medewerking van het Aerdenhouts Vrouwenkoor te verzekeren, verkreeg men na de toch meestal dikke mannen- zang een ijlere sfeer die meer eigen is aan een vrouwenkoor. Bovendien ver gastte ons de pianist Sas Bunge op en kele pia-no-soli. De Liedertafel onder leiding van Jack Lovry was in haar geheel genomen echter deze avod niet overal even gelukkig. Van een echte mooie mannenkoorklank hebben we deze avond maar ten dele kunnen ge nieten. De drie laatste volksliederen van het programma- deden het goed, hoewel vooral bij het laatste lied „Ticinesi son bravi soldati" andere factoren dan schone mannenkoorzépig de doorslag geven. Met alle respect intussen voor de programmakeuze, kan men verder toch moeilijk zeggen dat bijvoorbeeld de Souterliedekens van Clemens non Papa geschikt zijn voor een dusdanig man nenkoor. Het „Sicut cervus" van Ch. Gouncd deed het in de uitvoering be ter, maar hierin miste ik nu juist de Advertentie Het is een feest als U een huis toegewezen krijgt. De moeilijkheid is echter het zo in te richten als U zich dat had voorgesteld. Breng daarom eerst eens een bezoek aan onze model kamers en laat U deskundig voorlichten- Wij maken gratis een begroting voor, U, dan weet U „op de cent af" welke uitgaven U krijgt. Kom eens een uurtje „Binnenhuis-architect" spelen met onze miniatuur Formule-meubelen. Iets voor mannen met fantasie' 7" 7 et land, dat veel vreemdelin- gen wil trekken, moet begin nen met zijn rijkdommen te tonen aan de kwartiermakers. Daarom is het zo verheugend, dat er in ons land verschillende voor postengevechten op toeristisch ge bied geleverd worden. Mexicaanse journalisten zijn van Dollard tot Schelde getrokken en deze week maakte een groep afgevaardigden van Italiaanse reisbureaux een werveltocht in het westen om in enkele dagen te ontdekken wat er hier allemaal wel te zien is, ten einde met te verwachten su perlatieven en romantische guir landes aan de spaghetti-eters be kend te maken hoe verstandig het is het voor reizen gespaarde geld in Holland op te maken. De luxe autobus met de verkenners stopte ook op de terreinen van Flora 1953 om daarna naar Zandvoort koers te zetten. Wij in die bus mee, om een praatje te maken met onze gasten, die het hier wel wat rillerig von den en de Italiaanse Rivièra onge twijfeld boven het Noordzeestrand: zouden moeten stellen. In de laat ste overtuiging bleken we ons ech ter vergist te hebben. Het was beslist beestenweer op die Dinsdagmorgen. De buien volg den elkander op, alsof ze krijgertje speelden, voortgestuwd door de noord-wester. Het was alleen mo gelijk om droge voeten te houden met behulp van hoge kaplaarzen, zoals de polderjongens die dragen, maar toch waren wij vanwege het gezelschap meer geporteerd voor de aloude Romeinse sandaal. Het is in November niet prettig m Holland, maar de kwartiermees ters konden niet langer wachten, omdat men in het buitenland veel eerder zijn vacantiereis blijkt te bespreken dan bij ons. De Italianen zagen er helemaal niet Italiaans uit. Geen enkele droeg een snor, verschillende hadden zelfs melk- boerenhondenholland-haren en al leen de alpino-petjes zouden er op kunnen wijzen, dat men van elders kwam. Voor de Haarlemmers na tuurlijk niet, want hier lopen of rijden zelfs wethouders en eer waarde heren met zo'n hoofddek sel. Een bijzonder gelukkige omstan digheid was, dat ze buiten hun moedertaal verschillende andere talen spraken, want onze Italiaan se woordenkeus schommelt tussen het opschrift in de internationale treinen „Non sputare della carros- za", het wachtwoord „e troppo caro" en amore, amore, amore. Mocht U zelfs deze woorden niet kennen, dan leren wij U hierbij, dat het verboden is in de treinen te spuwen, dat iets „te duur" is en dat.nou, dat hebt U allang ge snapt. Hoe goed een der gasten de En gelse taal wel machtig was kwam tot uitdrukking in een aardige woordspeling. Hij stónd ergens in de modder op het doorweekte Flora-terrein de paden krijgen pas een beurt als alle werkzaam heden gedaan zijn en vroeg: hier komt de flower-show? Well, het is nu een shower-flow. Hier komt de bloemenshow? Wel, het is nu een regen-stortvloed. Voelt U de nuan ce? Toch vond hij Nederland bij zonder mooi en het opmerkelijkste in zijn netheid: van de straten kan men hier eten en de huizen zijn bijna te mooi om in te wonen- Praat er niet meer over, signor, hier heerst welstand, orde en re gel, hier moet men veel bereiken. Wij voelden ons rijzen tot door hez dak van de bus in een hagelbui- Maar 'n kwartier later kregen we weer een domper. Och, de blonde natte duinen waren toch zo mooi.... alleen die paaltjes met draad stonden in de weg. Voor zichtig informeerde een verkenner of dit terwille van een grensafba- kening was. Stel je voor, dat En gels grondgebied aan de voet der duinen begon en ons strand zou toebehoren aan Koningin Elizabeth met haar onderdanen. Het was als grapje bedoeld, maar de Duitse soldaat, diè tijdens de bezetting met zijn verrekijker op een duintop stond, meende toch werkelijk, dat hij de Big Ben in Londen zou kun nen zien. 7" Y et korte bezoek aan de zee t~[ had mij zo geïmponeerd, dat ik niet te weerhouden was nogmaals naar Zandvoort te gaan toen de storm het water tegen het land liet beuken. Nu naar de zolder van de watertoren, flitste het in mijn hoofd. Vijftig meter boven A.P. en rondom beschut door glas. dat de noord-wester uitlacht. Het uitzicht was in één woord fantastisch. Het golvenspel ont aardde in een gigantische strijd van machten, die tenslotte schuim bekkend het verzet tegen de dui nen opgaven. Maar de lichteffecten overtroffen met dit weidse uitzicht alle verwachtingen. De „verspreide- opklaringen", waarmede de Bilt onze glimlach wil behouden, rie pen tussen donkere, jagende wol ken een brutaal, hard zilveren licht op, dat in de zee meespeelde met de golven en de worstelende scheepjes in. de verte als door schijnwerpers bestraalde. In de verte, boven de haven van IJmui den, doemden alweer nieuwe buien op en ver daarachter, kilometers zee en lucht in, zilverde het even en weer even waarna de inktwol- ken het licht worgden. Ik heb U al eens meer aanbevo len naar zee te' gaan, als de storm over het land woedt en de dagjes mens van Augustus zich koestert bij de kolenwarmte. De grote at tractie is nu echter de watertoren die ook in de winter toegankelijk is. Met de lift naar boven, dan ach ter glas beschermd tegen regen en wind en kijken, een uur of langer, naar de oorlog der elementendie tot nadenken stemt. SPAARNEBABBELAAR glans. De eerste uitvoering van een compositie van Alb. de Klerk „Liedt" genaamd op een tekst van Bredero, was beslist in de „eerste" uitvoering behoorlijk. Toen men echter dit werk de tweede keer herhaalde bleek men niet dezelfde spanning te kunnen op brengen, met als gevolg een aanmerke lijke detonatie. Het stuk zelf is een vlotte compositie, hoewel de tekst wel verdacht veel gaa-t gelijken op die poëzie die de specifieke liedertafelcom- posities Jtenmerken. De muziek bezat echter menig verrassende vondst. Ten slotte moéten wij de negen ccpla's van Oscar van Hemel vermelden, zowel om de muziek als de knappe uitvoering. Hiermede maakte „Zang en Vriend schap"- zeer veel goed aan datgene, wat we helaas voor de pauze te veel in haar zang hadden moeten ontberen. Het Aerdenhouts Vrouwenkoor o.i.v. Alb. de Klerk zong werken van J. S. Bach, Schubert en Maxime Jacob. De dirigent begeleidde alles zelf aan de vleugel. Wellicht zcu het beter geweest zijn dat hij, nu men toch op dit con cert een pi&nist had, zelf zijn ensem ble gedirigeerd had. Niet omdat zijn pianospel niet goed was, integendeel, hiervan genoten wij meer dan van de ensemble-zang van het koor, maar het ware allicht het totaal veel tgn goede gekomen. Alles klonk nu wel wat erg voorzichtig en helaa-s niet altijd even zuiver. Er viel intussen toch nog veel te genieten, speciaal in het beweeglijke duet „Wir eilen mit einsigen Schritten" uit cantate no. 78 van J. S. Bach. Ook de beide werkjes van Maxime Jacob boden veel moois en lieten niet na een verdiend succes aan de uitvoerenden te bezorgen. De pianist Sas Bunge speelde voorde pauze twee Cappriccio's en een Inter mezzo van Brahms. Opvallend was de mooie zangerige toongeving in een ly rische opvatting die S&s Bunge van deze Brahms gaf. Na de pauze bestond zijn artistiek aandeel uit een voor kla vier prachtig geschreven Prélude en fuga (op de naam Bach) en een vir tuoos Rondo van de Franse componist Alb. Roussel. Sas Bunge behaalde hier mede zelfs een opmerkelijk succes. Een goed bezette zaal met luisteraars was gul met applaus. JAN LAARVELD. Zondag 8 uur: Cabaretavond H.A.T- Maandag 8 uur: Repetitie Laudate Dominum, 8 uur Klaverjasavond H.B.C., 8 uur Missie Naaikrans. Dinsdag 8 uur: Repetitie R.K. Harmo nie „St. Michael", 8.15 uur repetitie Kath. Gem. Koor. Woensdag 2-30 uur: Repetitie Kath. Kinderkoor, 7.30 uur clubavond Dam club „St. Bavo". Donderdag 8 uur: Repetitie Dames koor „Viva Maria", 8 uur St. Vincen- tius. Vrijdag 8 uur: Toneelrepetitie „Ber kenrode", 8 uur toneelrepetitie H.A.T., 8 uur ledenvergadering K.A.B.O., afd. Waterleiding. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 16 November waargenomen "door dr. A. J. v. Ravenswaay, Zand voortselaan 70, tel. 27913 en dl. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraai 11, tel 35008. Wijkverpleging: Camplaan 17. Zuster P. Mantz, Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. De Zondagsdienst voor Apotheken gaat Zaterdagmiddag 18 uur En dan memoreren wij het liefst de voortreffelijke Kathe Seidl, die Cocky van Bottenburg-Bakker met zoveel be scheidenheid, maar toch ook weer ge decideerd op de planken zette. Zij con fronteerde ons met dat charmante schoolmeisje, dat hulpeloos staat tegen over ha-ar directeur, maar haar opge kropte gevoelens de vrije teugel laat tegenover het corps van leraren en dan weer het sentimentele bakvisje wordt, dat zelfs een spinnige lerares weet te vertederen. In die scène met haar directeur le verde zij knap werk, maar haar spel zou ongetwijfeld gegroeid zijn, als zij in Henk Boeree een directeur had getrof- len, die wat meer persoonlijkheid had ten beste gegeven. In het laatste be drijf, toen hij meer de „gewone mens" dan de directeur was, kreeg zijn spel een veel grótere glans. Jeanne Kruyver-Rubeling, die ons et niet van kon overtuigen, dat die spin nige Clotilde Wimmer altijd zo slordig gekleed ging, gaf deze lerares overigens een levensecht karakter. Joop Kruyver tekende de wiskundeleraar soms wat al te scherp, maar voorkwam wellicht daardoor, dat aan de vergadering van het lerarencorps alle bezieling ontbrak. Tussen twee haakjes: waarom die tafel in de hoek en niet voluit in het front? Wij noemen verder Miep Beijk, die vooral in het laatste bedrijf haar rol vond in Anna Mathé, Gerdy Pardon- Nielen, een gymnastieklerares van het goede soort, en natuurlijk de routiné Jan Icas van Dijk, die als philosophie- leraar toch soms te traag reageerde om de pointes het volle pond te geven. Jan van Bottenburg, Henk van Impe- len en Joh. van Zwieten completeerden het lerarencorps allergenoeglijkst en Tiny Hensen, Thea Kauling en Alie Boon zorgden ervoor, dat de idee van het meisjeslyceum al was het soms achter de coulissen gehandhaafd bleef. Tenslotte nog Cleem Steggink, die met de concierge natuurlijk wel ra-ad wist, en van Ko de Graaft' moeten wij het betreuren, dat hij de sfeer teniet had gedaan, als zijn „spreekbeurt" lan ger dan twee minuten geduurd had; dat was toch wel wat infantiel. Dat een regisseur als Henk Schaer de hand had in deze goede voorstelling, hebben wij niet direct kunnen ont dekken. „Thijm" w&s gisteravond het oude „Thijm". Wij hebben in ieder geval weer eens goed amateurtoneel gezien en dat zulks ons deugd heeft gedaan, zal iedereen wel begrijpen. W. H. AERDENHOUT (BENTVELD) H. Antonius van Fadua: 7.30, 11 uur. Om 9 uur de Hoogmis; 4 uur Lof. BLOEMENDAAL H. Drieëenheid: 7, 10.15, 11.30; om 8.30 uur de Hcogmis. Hulpkerk van het Allerheiligst Sacra ment, Dennenweg 17, Bloemendaal-Nrd.: 7.30 uur; om 10.15 de Hoogmis. HAARLEM H. Antonius: 6.30, 7.30, 10, 11, 12 uur Om 8.30 uur de Hoogmis. H. Bavo: 6.30, 7.30, 11 uur en 12 uur; de Hoogmis om 9 uur. H.H. Elisabeth'en Barbara: 6.30, 7.45, 11 uur; om 9 uur de Hoogmis. Allerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45, 9 en 12 uur; 10.30 de Hoogmis. H. Joannes de Doper; 6.30, 7.30, 8.45, 11 en 12 uur; 9.30 Hoogmis. H. Joseph: 6.45, 8 en 11 uur; 9.15 uur de Hoogmis. O.L.Vr. Rozenkrans en H. Dominicus: 6.15, 7.30, 9 en 12 uur; 10.30 uur pL Hoogmis. O. L. Vr. van Zeven Smarten en H. Bavo: 6.30, 7.30, 10.15, 11.30; om 8.45 uur de Hoogmis. Bijkerk te Spaarndam: 7.30 en 10 uur de Hoogmis. H. Liduina: 6.30, 7.30, 8.30, 11.30 uur; 9.45 de Hoogmis. HEEMSTEDE H. Bavo: 7.15 en 8.45 uur; 10 uur Hoogmis en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart: 7 uur, 8.30 Hoogmis, 10.15 en 11.30 uur. OVERYEEN O.L.Vr. Onbevl. Ontvangen: 7, 8, 10.30; om 9 uur de Hoogmis en 11.30 uur. ZANDVOORT H. Agatha: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur de Hoogmis. De bloemenwinkeliers in Bloemendaal hebben het gemeentebestuur doen we ten. dat zij geen prijs stellen op een verplichte halve dag sluiting. B. en W. menen, dat het niet in de bedoeling van de wet kan liggen een halve dag sluiting op te dringen, zodat zij de bloemenwin kels van sluiting op Woensdagmiddag willen uitzonderen. 13/11 14/11 Anaconda Copper 38% 38% Bethleiiem Stee) 48% 49% Chrysler Corp. 84% 84% General Electric 67% "68% Genera) Motors 61% 62 Hudson Motors 16% 16% Kennecott Copper 72% 72% Montgomery Ward 59% 59% North American Can 22% 22% Radio Corp 27% 27% Republic Steel 39% 39% Shell Ol) 68% 68% Southern Racltlc 43 42% Southern Railway 69% 69 ridewatei 19% 19% (IS Steel 38 38% De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen conform de eis een 38-jarige Amsterdamse schilder, Indonesië-vete- raan en oud-Korea-strljder, die onlangs de 63-jarige caféhouder J. Meijerink in diens café in de Staalstraat te .Amster dam met ten pistool op het hoofd sloeg en twee schoten op hem afvuurde, waarvan een de man in de linkerborst trof, veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Een 50-jarige lc werkman, die teza men met hem het café was binnenge gaan, niet aan de gevechtshandeling had deelgenomen, maar was gevlucht en later door de caféhouder zelf was gegrepen, hooice zich tot twee en een half jaar met aftrek „n het voorarrest veroordelen. In deze straf was tevens verdisconteerd de heling van een te Bussum gestolen fiets. Tegen hem was drie jaar met aftrek geëist. De broer van deze veroordeelde, een 34-jarige pasteuriséérder, die het plan voor de overval reeds in Febiuarl van dit jaar had ontworpen en met zijn broer en een 35-jarige los-werkman een aantal keren ter plaatse was geweest om pools hoogte te nemen en op de bewuste avond de fiets, waarop de «childer na de overval was gevlucht te voren ge reed 'had gezet, werd tot acht maanden gevangenisstraf met aftrtk uit het voorarrest veroordeeld- Tegen hem was twee jaar met aftrek geëist. De los- werkman, tegen wie één jaar met af trek *vas geëist, werd ontslagen van rechtsvervolging en onmiddellijk Jn vrijheid gesteld- De bedoeling van de overval was geweest het geldkistje, dat onder de toonbank in het café stond, weg te nemen. De caféhouder wist dn door zijn optreden echter te verijdelen. In Harmeien is vannacht op plaatsen ingebroken. Veel heeft dit a daders niet opgebracht. In de eersin woning bedroeg de buit t 17.50, en de tweede f 10, benevens een gJ aantal sigaretten. Wat er bij de °e. inbraak werd gestolen, is nog nl®' kend. Tenslotte probeerden de i»01 kers het nog voor een vierde tn maar hier werden zij gestoord, daar vrouw des huizes wakker werd en politie alarmeerde. Voor deze per arriveerde, waren de vogels echter r gevlogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2