Amerikaanse Atoomcommissie OP ENIWETOK OOK PROEVEN IN VERBAND MET DE H-BOM Volgens ooggetuigen zou een eiland zijn verdwenen Prinses Joséphine-Charlotte met Prins Jan in openbaar verschenen Groter steun van Episcopaat aan Duitse katholieke arbeiders de v j Van apotheek te Amstelveen naar universiteit in Bagdad Eerste Chinese vijfjarenplan? Liftkooien naar beneden gestort Luide toejuichingen van het publiek Einstein president van Israël agos behaalt grote zege Pap Lastig werk voor de duikers 2 treinen botsen op elkaar DADER VAN ROOFOVERVAL TE JUTPHAAS GEARRESTEERD Zijn vrouw deed aangifte van oplichting Verdronken in de Wilp Geruisloze omwenteling maakt samen werking onmogelijk Tot hoofd en hart Man door trein aangereden Het weer MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25534 WATER- OF VUURZUIL ONTSTAAN? De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren cioor middel van een communiqué een einde gemaakt aan de ge ruchten over de explosie van een H-bom. In het communiqué heet het, dat een nieuwe serie atoomproeven is afgesloten, waaron der ook experimenten i.v.m. de H-bom. in de korte mededeling, die de commissie publiceerde, laat zij zich er niet over uit, of er een waterstofbom tot ontploffing is ge bracht. De proeven zijn gehouden op het Eniwetok-atol in de Grote Oceaan. Gordon Dean, voorzitter van de commissie, zeide tot de journa listen, dat de deskundigen „zeer tevreden" waren over de re sultaten. Irt Domaniale mijn te Kerkrade - Israëlisch blad stelt voor: Griekse verkiesingen Boesman stijgt op bij de tempel van Zeus Britse bergingsschepen bo ven „Faustus" voor anker - Bij zware mist in Zuid-Engeland Botsing tussen twee goederentreinen Conducteur licht gewond Auto tegen een boom Chauffeur gedood Onder tragische omstandigheden Duitse eenheidsvakbeweging wordt te radicaal Toestand zorgwekkend De onregelmatigheden bij Haags bankiershuis Bontgevoerde windbreakers Dr. Amelink zegt zijn zaak voor één jaar vaarwel O BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J.,3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In de door de commissie voor atoom energie uitgegeven verklaring wordt Radio-Peking heeft gemeld dat de „Centrale raad" van de Chinese commu nistische volksregering zijn goedkeuring heeft gehecht aan opgestelde richtlijnen voor een hervorming van het bestuurs- stelsel. De „Centrale raad" is het hoog ste politieke orgaan van de regering te Peking. De raad nam deze beslissing Zaterdag j.l. op een, onder leiding van Mao Tse-Toeng gehouden bijeenkomst. Reeds geruime tijd geleden heeft men voorspeld dat communistisch China begin 1953 mededeling zou doen van het in werking treden van het eerste vijf-jaren plan voor wederopbouw en industriali satie. Waarnemers te Hongkong zijn van mening dat de nieuwe nationale „raad voor het opstellen van economische plan nen" zal worden belast met de leiding en uitvoering van het eerste vijf-jaren plan van communistisch China. Op Berenbos, een tussen Rolduc en Chevremont gelegen afdeling van de Domaniale mijn te Kerkrade, zijn Za terdagavond in een naar de 380 meter verdieping voerende luchtschacht de liftkooien naar beneden gestort. Oorzaak daarvan was een breuk in de hijskabel en het niet voldoende functioneren van de z.g. „vanginrichting". Bedoelde kooien worden alleen ge bruikt voor het vervoer va stenen. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Stagnatie brengt dit voorval niet te weeg in het bedrijf, daar men zich voor het naar boven transporteren van de stenen kan behelpen met een neven- vervoerafdeling. voorts gezegd, dat dit de derde serie proeven voor de ontwikkeling van atoomwapens op het Eniwetok-atol was Het was de -bedoeling verschillende wapentypen te ontwikkelen. „De V.S. zullen hun onderzoek op dit gebied voortzetten. Zij zetten met succes hun onderzoek voort om de atoomenergie te kunnen gebruiken voor productieve doelen voor de mensheid," aldus de ver klaring. Onlangs zijn in de Amerikaanse pers brieven verschenen van personen, die beweerden ooggetuige te zijn geweest van de ontploffing van een waterstof bom op het Eniwetok-atoi. Onder deze ooggetuigen zouden zich leden van de Amerikaanse strijdkrachten hebben be vonden. Dean deelde mede. dat er een onderzoek is geopend naar de publica tie van deze brieven. In de meeste brieven wordt als min of meer zeker verklaard, dat alle mensen de eilanden in de gehele om trek verlaten hadden, voor de proe ven op Eniwetok werden genomen. De geruchten, dat het eiland, waarop de stellage met de bom was neergezet, totaal van de aardbodem verdwenen is, worden ondersteund door de ver klaring van een briefschrijver, die vertelt een reusachtige waterzuil te hebben waargenomen. Een dergelijke waterzuil zal -zich ongetwijfeld vor men, wanneer ineens een heel eiland verdwijnt en het als het ware ont stane vacuum met water opgevuld wordt. Een ander schrijft echter, dat hij later heeft gezien, dat er nog en kele bomen en stukken van bomen op het eiland over waren gebleven. Het is echter niet geheel duidelijk hoe op een afstand van ruim vijftig kilometer, zelfs met een sterke kij ker, waargenomen kan worden of er zich nog stukken bomen op het eiland bevinden. Ook op andere punten kloppen de brieven van de verschil lende getuigen niet geheel met elkaar. De een schrijft namelijk over een waterzuil, maar een andere oogge tuige schrijft dat er een reusachtige vuurzuil ontstond, die gedurende zes uur rechtstandig in de lucht stond, terwijl het eiland langzamerhand kleiner werd en tenslotte verdween. helemaal België heeft Zaterdag het feest der dynastie gevierd. In alle kerken werd een plechtig Te Deum gezongen en 'ira Brussel begaven de hoogwaardigheidsperso nen en de leden van het Corps Diplomatique zich naar de eeuwenoude St. Goe- delekerk om te luisteren naar het gebed van de kerk voor de vorst. Prinses Josephine Charlotte en haar verloofde, prins Jan van Luxemburg, woonden de plechtigheid bij. BRUSSEL, hedenmorgen. Prinses Joséphine-Charlotte van België is Zaterdag ter gelegenheid van het Feest van de Dynastie voor het eerst met haar verloofde, Erfprins Jan van Luxemburg, te Brussel in het openbaar verschenen. Zij woonden samen met de Prins van Luik en de kleine Prins Alexander het traditionele Te Deum bjj, dat in de St. Goedele- kerk werd gezongen, in aanwezigheid van het diplomatieke corps, de regering en een groot aantal andere autoriteiten. Overeenkomstig het Protocol was de Koning niet aanwezig. In de namiddag hebben de Prinselijke verloofden zich tezamen ook nog naar het Graf van de Onbekende Soldaat begeven, waar z(j een krans hebben neergelegd. De tocht naar de kerk geschiedde met alle staatsie. Het koninklijk escorte van de grote feestdagen begeleidde de hof- auto's. De Prinses en de Prins zaten ondanks de vrij scherpe koude in een open wagen. De Prinses was gekleed in een lange zwartfluwelen japon, waarop een brede witte shawl van hermelijn. Een charmant hoedje in wit bont en lange witte handschoenen completeerden met een dubbel parelsnoer en enkele andere juwelen deze lieve verschijning. De Prins was gekleed in de kolonels uniform van het Luxemburgse leger, 's Konings broeder Prins Albert was gekleed in rok, terwijl de kleine Prins Alexander een wit matrozenpakje droeg. Bij de terugtocht uit de kerk werd in de Koninklijke Straat het politiecordon door de menigte verbroken, die haar Het Israëlische avondblad „Maariv" heeft voorgesteld prof. Einstein tot pre sident van Israël te benoemen. De fami- he van de overleden president Weiz- mann toonde zich ingenomen met dit foorstel. Het is geen bezwaar, aldus het blad, dat Einstein geen Israëlisch burger ls. want Weizmann was vóór zijn benoe ming ook geen Israëliër, maar Brits on derdaan. Maarschalk Alexander Papagos heeft b de gisteren in Griekenland gehouden «'gemene verkiezingen een klinkende verwinning behaald en experts zijn van mening, dat de rechts georiënteerde ••Griekse concentratie" minstens 250 ketels zal bezetten. Dit betekent op een "a de grootste politieke overwinning die ?°'t in de moderne Griekse geschiedenis bi behaald. In 1928 behaalde Eleutherio v enizelos een dergelijke overwinning, joen hü practisch het hele land voor zijn "berale ideeën won. De Nederlandse ballon „Henri Du- nant", die na de Boesman's vaart uit Zürich naar Griekenland werd verzon den, is een dag zoek geweest. Toen de ballon-équipes, bestaande uit de heer en mevr. Boesman en de heer De Vos Klootwijk in Belgrado aankwam, was de ballon nergens te vinden. 'Later werd hij aan de GrieksJoegoslavische „-ens gevonden. Thans worden voorbereidin gen getroffen voor een of twee vaarten uit Athene. Waarschijnlijk zal het an tieke luchtvaartuig mogen starten van de plaats bij de tempel van Zeus aan de voet van de Akropolis. De vaarten zul len gemaakt worden tussen 18 en 28 November. enthousiasme niet langer kon inhouden. Het volk stroomde daarop samen op hel plein voor het koninklijk paleis, waar de menigte „op het balkon" scandeerde en de Prinselijke verloofden zich inder daad nog een laatste maal onder on stuimige geestdrift aan de Brusselaars vertoonden. De Belgische dagbladen verschenen Zaterdag met hoffoto's van liet jonge paar, die de avond tevoren waren vrijgegeven. In het paleis stroom den ontelbare telegrammen en bloem stukken toe, waarmee de Prinses geluk gewenst wordt. Ook de felicitatie- registers worden druk getekend. Harold Urey, hoogleraar in de scheikunde aan de universiteit van Chicago, die in 1934 de Nobelprijs voor scheikunde heeft ge kregen, verklaarde Zondagavond in een commentaar op de bekendmaking van de Amerikaanse commissie voor de atoom kracht: „Het lijkt er op dat dit de officiële termen zijn om aan te geven, dat men er in geslaagd is een waterstofbom tot ont ploffing te brengen". Dr. Seisji Kaja, directeur van de afde ling natuurkunde van de Tokiose univer siteit, heeft gezegd dat een waterstof bom van 50 ton „de wereld in stukken zou kunnen breken". Verder is hij van mening, dat een atoombom voor vreed zame doeleinden kan worden gebruikt, maar een waterstofbom niet. „Er is een verschrikkelijk wapen uitgevonden", zei hij. Zaterdagmorgen en -middag en Zon dagmorgen zijn duikers van de Konink lijke Marine weer naar het wrak van de „Faustus" afgedaald. Men beschikt echter ook thans nog niet over voldoen de nauwkeurige gegevens over de stand op de bodem en de conditie van het wrak, zodat het onderzoek nog zal moe ten worden voortgezet. De Britse ber gingsschepen „Succour" en „Uplifter" hebben ankerkettingen aan boord geno men om boven het wrak voor anker te kunnen gaan, waardoor een meer per manente basis voor de duikwerkzaam- heden verkregen zal worden. De duikers ondervinden bij hun werk hinder van sterke stroom, veroorzaakt door veel af komend rivierwater. Zondagmiddag hebben drie sleepboten het Portugese schip „Pebane" van de Hoge Plaat tussen Breskens en Vlissin- gen losgetrokken. Het schip bevindt zich momenteel in Vlissingen in het dok. Een zware mist heeft dit week-einde Zuid-Engeland „dichf'-gelegd. Tal van vliegdiensten moesten worden ge staakt en bij Reading liepen twee trei nen op elkaar. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De treinen hadden over het algemeen uren vertra ging. De „Twickenham" van de boot- dienst DoverDuinkerken werd bij een botsing in een lichte mist met de tanker „Gabian" van de Frans kustvaart na bij Duinkerken licht beschadigd. Er is geen melding gemaakt van gekwetsten. Ook het vliegveld Orly van Parijs was door de mist onbruikbaar. In de nacht van Zaterdag op Zondag is tussen Hulshorst en Harderwijk een goederentrein in de richting Amersfoort aangereden door een andere goederen trein in dezelfde richting. Een conduc teur werd licht gewond. Twee wagons zijn ontspoord, beide hoofdsporen waren geruime tijd versperd. In de loop van Zondag is de dienst normaal voortgezet Zaterdagavond ls bij Hoogerheide iN.B.) een vrachtauto van de fa. C. de Koeyer uit Ierseke tegen een boom ge reden, waarbij de chauffeur, de 42-jarige ongehuwde P. Kole uit Ierseke, werd gedood. De naast hem zittende C. Pauwe bleef ongedeerd. De wagen kwam terug uit Brussel, waarheen geregeld visserijproducten vervoerd worden. Bij Oostkapelle op Walcheren doet de zee gemiddeld jaarlijks zes meter van de duinvoet verdwijnen. Op de plek, waar de bestaande paalhoofden eindigen en het overige strand en du'in onbeschermd zijn, ziet men een inham van enige honderden meters lang en naar schatting tweehonderd meter diep. Een bepaalde plaats, die bij eb vrij komt, bevond zich zes jaar geleden nog binnen de duin voet en ligt er nu al 50 meter vandaan, terwijl de Duitse bunkers, die een eind- weegs de duinen 'in werden gebouwd, thans in brokken op het strand liggen, of op instorten staan. Op een stormachtige dag in Maart 1949 werd 15 meter duin tegelijk afgeslagen. De polder Walcheren, noch de instellingen, die het duinge bied bezitten, noch de gemeenten Oostkapelle en Domburg kunnen het aan brengen van nieuwe paalhoofden, waardoor de toestand ten goede zou kunnen worden gekeerd, bekostigen. Een uitgave van 2.8 millioen gulden zou noodzake lijk zijn, Thans hoopt men op hulp van het Rijk. Op de foto: Een door de zee ondergraven bunker. Het bouwwerk heeft hier zeker de langste tijd gestaan. (Van onze Utrechtse correspondent) Dank zij het keurig recherchewerk van de politie te Jutphaas in nauwe samenwerking met de recherche te Bussum, kon men Zaterdagavond over gaan tot arrestatie van de dader van de roofoverval op de Rijksweg onder Jut phaas, gepleegd op Donderdagavond j.l. op de Eindhovense chauffeur G. V. Hei bleek te zijn de 43-jarige werktuigkun dige J. C. K. uit Bussum, een man, die reeds eerder met de Justitie in aanra king is geweest en destijds wegens in braak tot enige maanden gevangenis straf werd veroordeeld. Zoals men zich zal herinneren had de verdachte Donderdagavond j.l. op de Utrechtse automarkt van de Eindho vense chauffeur een wagen gekocht voor de som van f 2850, onder beding evenwel, dat zij er eerst samen een proefrit mee zouden maken. Op de Rijksweg onder Jutphaas trok de aspi rant-koper plotseling een revolver en richtte die zonder een woord te spre ken op zijn geleider. Deze greep het wapen vast, zodat de kogels door de De ruim 50-jarige heer D. de Jong uit Siegerswoudp is in de afgelopen nacht omstreeks half drie in de Wilp te water geraakt en verdronken. De heer De Jong was naar de Wilp gefietst om de plaatselijke arts te waar schuwen voor een spoedgeval. Vermoe delijk door de duisternis misleid is hij op de terugweg bij de Hoofdbrug in de Wilp te water geraakt. De eigenaar van het café bij de brug, die het ongeluk hoorde, begaf zich., in nachtkleren in het ijskoude water. Eerst nadat meer om wonenden te hulp waren gekomen, kon men de drenkeling op het droge bren gen. De geneesheer, die even tevoren door de heer De Jong was gewaar schuwd, kon slechts de dood bij de drenkeling constateren. De Duitse katholieke arbeiders, die georganiseerd zijn in de Duitse EerAeids- vakbeweging, kunnen niet langer op dezelfde wjjze als voorbeen met de Duitse Vakbeweging samenwerken. Daarom hebben de West-Duitse bisschoppen op hun vorige week te Limburg gehouden conferentie hun standpunt bepaald en zich onvoorwaardelijk uitgesproken voor een volledige steun aan de Duitse ka tholieke arbeidersbeweging (de standsorganisatie), juist op het ogenblik, dat deze zich voor de onontkoombare noodzaak ziet geplaatst de Duitse Christelijke arbeiders in meer gesloten eenheid te organiseren, aldus verneemt het K.N.P. uit Keulen. De verhouding tussen de ^tandsor- ganisatie der Du'tse katholieke ar beiders (K.A.B.) en de Duitse Een heidsvakbeweging (D.G.B.), waarin ook de katholieken na de oorlog wa ren georganiseerd, heeft zich het laatste jaar aanzienlijk toegespitst. In felle polemieken hébben de katholie ken zich gekeerd tegen menige sta king, die door de D.G.B. werd geor ganiseerd; meer in het bijzonder hebben de katholieken zich verzet tegen de steun, welke de vakbewe ging steeds meer ging geven aan de socialistische partij (S.P.D.) in het parlement- Vooral de voormalige voorzitter, Chr. Eette, gaf de katho lieken onafgebroken aanleiding zich fel tegen de politiek van het D.G.B. te verzetten. Nu op het laatste congres van de Deutsche Gewerkschaftsbund de heer Fette het veld heeft moeten ruimen voo, de radicale socialist Freitag, vol tooit zich een geruisloze omwenteling in de Eenheidsvakbeweging. Vele lei dende figuren, die zich onder Fette hebben kunnen handhaven, worden vervangen, zowe] in de afdelingen als op het Hoofdbureau. De Duitse Een heidsvakbeweging wordt, zonder veel woorden, in radicaal-socialistische zin jereorganiseerd. Tengevolge van het feit dat ook de meeste Duitse bisschoppen na de oorlog eerst de toestand h 'bben wil- 'en aan-.ien en hebben gemeend, dat e st. ndsorganisaties voor ouderen en mgeren der K.A.B. en der C.A.J. de ouding der katholieken voldoende onden ondersteunen, heeft de Duit- s clerus in het algemeen weinig aan lacht geschonken aan een eigen :atholieke vakbeweging. Een toene- lende verdeeldheid in denken in igen kring, waar het ging over so- lale vraagstukken, heeft geleid tot rote onverschilligheid bij vele ;atholïeken. IVie radeloos wil worden, moet overal te rade gaan. kap van de auto vlogen. Bemerkend, dat hij zijn tegenstander niet kon over weldigen. verliet de dader de wagen en vluchtte in de omliggende weilan den. Vandaar begaf hij zich naar de garagehouder B. te De Meern. wie hij verzocht hem via Maarssen en Breuke- len naar Hilversum te brengen. De ga ragehouder, die onderweg argwaan kreeg, zette hem echter te Utrecht af. vanwaar de man kort nadien per trein naar Bussum -vertrok. De nog diezelfde avond gedane opsporingen te Bussum leidden echter niet tot resultaat. De volgende dag deed een vrouw uit Bus sum bij de politie aangifte, dat haai man op de Utrechtse automarkt bij de verkoop van een auto voor een bedrag van f 2400 was opgelicht. De politie ontbood dadelijk de echtgenoot van de aangeefster op het politiebureau. Tege lijkertijd werd de Jutphaasse politie gewaarschuwd, die samen met de gara gehouder uit De Meern op het politie bureau verscheen. De garagehouder herkende daarop in de verdachte zijn passagier van Donderdagavond. De man viel met behulp van andere be wijsstukken door de mand en legde een volledige bekentenis af. Naar wij nog vernemen bestaat er geen verband tussen de roofoverval, ge pleegd door de Bussumse werktuigkun dige, en de opzienbarende gebeurtenis sen te Harmeien en Woerden. Zaterdag is de 49-jarige W. Verheu vel, wonende te Zwijndrecht, op de spoorlijn DordrechtRotterdam ter hoogte van het z.g. Pietermanse via duct door een trein aangereden. Omstreeks acht uur zag de bestuur der van een passerende trein de man bewusteloos langs de spoorbaan liggen. De heer V. is in zorgwekkende toestand naar het Diaconessenhuis in Dordrecht overgebracht. Het slachtoffer is onge huwd. Enkele weken geleden zijn wegens vermeende onregelmatigheden bij een Haags bankiershuis drie prsonen gear resteerd, een firmant, een procuratie houder en diens echtgenote. Thans is een bevel tot hun gevangenhouding uit gevaardigd, Advertentie Verwachting tot Dinsdagavond: Overdrijvende wolkenvelden met in het Zuid-Oosten van het land kans op wat lichte sneeuw, maar elders droog weer. Over het algemeen wei nig wind. Vannacht lichte tot matige vorst, met hier en daar mist. Morgen overdag temperaturen om het vries punt. Zon: 8.05—16.45. Maan: 9.42—16.47. (Van onze speciale ver slaggever) Een respectabel aantal koffers met veelom vattende inhoud vormden de attributen, waarmee de Amstelveen- se apotheker dr. F. Ame- link gisteravond op Schip hol. vergezeld van zijn echtgenote en dochtertje, naar zijn leerstoel ir, Bag dad vertrok. De meaiscn- pharmaceutische faculteit van deze verre stad heeft, zoals dezer dagen in een simpel bericht stond te fessor in de toxicolo gie mag ons niet afschrik ken, vinden wij. Weshal ve we de pogingen tot net interesseren van de heer Amelink voor onze enho- penlijk ook uw interesse voortzetten met laat ons zeggen bescheiden resul taat. De Amstelveense apotheker, die even tevo ren van een groot aantal buurtgenoten, familiele den en kennissen afscheid genomen had. hield wel iswaar voet bij stuk, doch mevrouw Amelink begon van lieverlee iets uit de pharmaceutische school te klappen. Van de oude woning te Amstelveen en de nieuwe woning te Bag- ,da,d: KÏDr. F. Amelink, de apo- lezen, een beroep op de heer Amelink gedaan om gedurende één jaar toxi cologie te komen doceren. Toxicologie kunnen we 't best vertalen door vergif- tenleer, een tak der me disch-pharmaceutische we tenschap, waar men in Irak blijkbaar nog niet zo in thuis is. als we deze hui selijke term hier tenmin ste mogen gebruiken. De heer Amelink daarente gen kan zich een autori teit op dit. naar onze me ning eerlijk gezegd wat griezelig gebied noemen. Hij is dermate doorgewin terd in zijn specialiteit, dat hij de dingen, met de toxicologie samenhangen de. als de gewoonste za ken ter wereld be schouwt. Deze indruk kregen we althans uit de reactie van dr. Amelink op de veronderstelling, dat het bericht van ziin vertrek een weinig tot de verbeelding had gespro ken. De heer Amelink trok even aan zijn groene regenhoed, keek eens om en zei toen: „Ik heb geen tijd Maar zelfs de terughou dendheid van een a.s. pro- lijke belangstelling staand onderwerp wij bij wijze van diplomatieke manoeu- UOOT vre het eerst aanroerden, kwam 't gesprek op de werkkring van haar ge leerde echtgenoot. Dr. 'Amelink, zo vernamen we, tot zichtbaar ongenoegen van de apotheker zeif, heeft reeds achttien jaar een zaak in pharmaceuti sche artikelen aan de Ca- tharina van Klevelaan te Amstelveen. Uit deze loop baan als apotheker kun nen we slechts één, zij het belangrijk feit ver melden: de verschijmng van een groot boek over de vergiftenleer. Met het „Schema voor microchemi- sche identificatie van al- caloïde" heeft dr. Ame link veel bekendheid ver worven, want de lijvige onthulling werd in des kundige kringen zeer toe gejuicht. Doch de promi nente apotheker, die in ieder geval een zeer be scheiden mens is, wilee over dit boek bij zijn ver trek niets zeggen. „Wat heb je er nu aan", vroeg hij enigszins melancholiek aan zijn vriendelijk glim lachende echtgenote. Het bedrijf van de heer Amelink in Amstelveen ren... theker te Amstelveen, de laatste maal in zijn laboratorium. wordt gedurende de tijd, dat de geleerde apothe ker zijn Bagdad's gehoor ongetwijfeld behartigens waardige dingen gaat zeg gen, beheerd door een waarnemer oftewel een provisor, zoals men dat in pharmaceutische krin gen noemt Over een jaar komt het gezin Amelink weer terug om bezit van zaak en woning te nemen. De woningnood in Bag dad is tot geruststelling van mevrouw Amelink heel wat minder ernstig dan in ons land. „We gaan eerst in een hotel wonen, maar we krijgen gauw een huis", zei ze. Haar echtgenoot, die ondertus sen al zijn aandacht op de douanebeambten had geconcentreerd, vond net na deze woorden wellet jes. Hij draaide zich plot seling om, zei met een tikje aan zijn groene re genhoed „goedenavond", ging vervolgens drie pas sen verder, teneinde zijn verdwijning uit onze ac tieradius te symbolise-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1