Officiële oprichting van Katholieke Studentenver. „S Bavo HAARLEM, één avond goochelstad Lustrum-uitvoering van Haarlems Trio i Vier kapelaans in Haarlem vierden hun koperen priesterfeest L Geel-wit-rode linten met medaillon sies op sociaal, sport en ander terrein Brieven van lezers Die Raeckse puilde uit van de mensen die bedrogen wilden worden Belangrijk werk van Gordon Jacob jScheel d roog 37 ct. per Inauguratierede praeses Wijdeveld HERINGA WUTHRICH HET WAS ER WARM, MAAR JE WERD ER KOUD VAN N.H,-Broederschap viert eerste lustrum DRONKEMANS- VERZET HMH Drie vliegers 25 jaar in de luchtvaart Geldleningen Den Haag MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIE? KOORCONCERT TE AALSMEER Oratorium „Paulits" van Mendelssohn BEURS VOOR DE VROUW IN HAARLEM SCHOUWBURGNIEUWS „De Ander" en „De Kersentuin Biljartcompetitie F.B.H.O. NERTSFOKKERIJEN Burgerlijke Stand „KUNST ZIJ ONS DOEL" Tentoonstelling in Huis van Looy 'n TIP VAN BOOTZ AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR HEEMSTEDE Cabaretavond „Heemsteeds Amateurtoneel" „En de boer ploegt voort" Relletje op het Verwulft berecht WASSERIJ DUYN Haarlemmer bij de Duitse grens aangehouden Sint kwam per boot Voor de twèede maal met vacantie Lid kerkbestuur Uitgesteld 8-jarig jongetje viel in de Leidsevaart Moedige opperman brengt drenkeling op het droge SPA A RN DAM BRAND IN PERCEEL OP DE IJDIJK Beurs van Amsterdam 11» 111 standhouding gezamenlijk gedragen 1 zullen aan het werk gaan en samen- ynrj CP hlltQDÏltrnnri werking met andere corpora wordt als V dlA üLli II I Jd LI tlw 11 onontbeerlijk beschouwd. Met gemengde gevoelens begroette de vertegenwoordi ger van Haerlems Studenten Gildt de nieuwe vereniging. Hij hoopte, dat Sanctus Bavo zich waardig en volwaar dig zou ontplooien en stak de vrienden hand toe. Des avonds was het feest. Godfried Bomans sprak over ernst en humor, het geen hem wel was toevertrouwd en tal rijke attracties met o.a. „de onthulling" van een Bavo-monument door de oud- praeses Ton Neelissen,, wisselden de dansen af. Met de verandering der tij den heeft Haarlem een katholieke stu denten-vereniging gekregen, onder hoge goedkeuring van de bisschop. Zij moge vele lustra vieren en onze stad verle vendigen. Dr. I. M. Bochenski: Geschiedenis der hedendaagse wijsbegeerte. Dr. Bernard Delfgaauw: Beknopte geschiedenis der wijsbegeerte. Dl. 3: De hedendaagse wijs begeerte. Henri De Lubac S. J.: Katholi cisme. De sociale aspecten van het dog ma. Jean Mouroux: Waarde van het li chaam. Dr. W. H. van de Pol: Karakte ristiek van het Reformatorisch Christen dom. Dr. W. H. van de Pol: Wegen tot Het bestuur van de Haarlemse R. K. Studentenvereniging Sanctus Bavo. Van ëeloof- Beschouwingen over de heden- links naar rechts: Dr. Modestus van Straaten, O.E.S.A., Moderator; J. C. Kloet, daagSe geloofsproblematiek. Prof. dr. G. Quaes or; Mej. Joke van Rossum, ab- actis Ia; P. C. A. B. Wijdeveld, praeses; J. A. A. Boerrigter, vice-praeses; J. L. M. Verschuren, ab-actis Ha. De officiële afkondiging der oprich ting van de Haarlemse Katholieke Stu dentenvereniging Sanctus Bavo, is Zon dagmiddag tijdens een buitengewone le denvergadering in de muziekzaal van Brinkmann, een feit geworden. De prae ses, de heer P. Wijdeveld, heeft daar bij, gesierd met een geel-wit-rood lint, waaraan een houten medaillon met de afbeelding van de schutspatroon een in auguratierede gehouden. Daarin gaf hij o.a. antwoord op de vraag waarom een katholieke studentenvereniging in Haar lem noodzakelijk was. De dag begon met een H. Mis in de kapel van Sancta Maria aan de Dreef, opgedragen door de moderator pater Modestus van Straaten OESA. Een koor gevormd uit de studenten, zong de li turgische gezangen. Ruim tachtig leden verenigden zich vervolgens aan een koffiemaaltijd, gereed gemaakt door de vrouwelijke studenten. Des middags heette de praeses spe ciaal welkom de twee afgevaardigden van het Haerlems Studenten Gildt. Een der praeses van de vier disputen bood de heer Wijdeveld vervolgens de ont- werp-tekening aan van een voorzitters- Aavertentie HAARLEM In de grote veilinghal van de Cen trale Aalsmeer se Veiling had Zaterdag avond het rijk van Flora voor enkele uren haar domicilie bereidwillig afge staan aan haar enigszins verwante col lega: de Muze. Drie zangverenigingen, t.w. de beide Aalsmeerse koren „Hal lelujaen „Zang en Vriendschap" met de „Kennemer Oratorium Vereniging" uit Haarlem, zongen in samenwerking, onder leiding van hun dirigent Piet Halsema, het bekende oratorium „Pau- lus" van Felix Mendelssohn. Solistische medewerking verleenden de dames Annie Schoen, sopraan, Ans Wiersema alt, en de heren Han le Fèvre, tenor, en Jaap Stroomenberg, bas. Een lid van het koor, Jan Hulsbos, bas, vertolkte aan het begin nog de kleine partij uit het duet voor 2 bassen „Wir haben ihn gehort". De begeleiding berustte bij het Zuidhollands Orkest. Vanwege het late uur waren wij helaas niet in de gele genheid het slot van het oratorium mee te maken. Piet Halsema komt ontegenzeglijk een pluim toe voor de bovenal be schaafde manier waarop hij zijn zange ressen en zangers heeft laten zingen. De toonvorming bleef in alle vier par tijen, ook in de meest dramatische of forte passages uitermate verzorgd en nergens werd het ruwj^f dik. Uitste kend van klank waren Speciaal de so pranen, die bovendien overal een wel dadige zuiverheid ten toon spreidden Dit was trouwens bij alle partijen het geval. Wel hadden we graag hier en daar de expressiemogelijkheden meer uitgebuit gezien. Soms werd de koor zang wel eens wat al te braaf. Dit laat ste hindert niet in de choralen, die dan ook uiterst sereen klonken, maar in een gedeelte als het slotkoor uit het eerste deel verlangt men grotere expressie. In dit slotkoor echter zaten de mannen stemmen niet zo stevig als in de andere delen. Al met al bezat deze koorzang toch uitstekende kwaliteiten, zodat men graag kleine tekortkomingen op de koop toe neemt. De vier solisten hebben in dividueel uitstekende prestaties gele verd. De sopraan Annie Schoen excel leerde in haar schone aria „Jerusalem die du tötest die Propheten". De alt Ans Wiersema heeft een mooi geluid en was zeker niet de minste in expres sie. Haar bovenste tonen behoeven nog iets meer beheersing, althans beoor deeld naar haar zang van deze avond. Han le Fèvre gaf vooral in de recita tieven overtuigende zang, terwijl Jaap Stroomenberg artistieke dingen deed, maar in de volume in deze zaal te kort schoot. Jan Hulsbos zong het boven reeds genoemde duet met Jaap Stroo menberg uitstekend. Tenslotte het orkest, dat in deze be zetting zeker geen slechte indruk hëeft gemaakt. In aanmerking genomen, dat er in numeriek opzicht slechts kamer orkestbezetting was, heeft men in deze immense ruimte de orkestpartij be hoorlijk recht doen wedervaren. Be langrijke lessenaars als hobo en clan- net werden zelfs op zeer goede wijze vervuld, terwijl de strijkers in rhyth- misch opzicht accuraat werk verricht ten. Dirigent en uitvoerenden hebben het moeitevol studeren zeker in deze uit voering beloond gezien door een suc cesvol resultaat. JAN LAARVELD. hamer, welke spoedig de bestuurstafel zal sieren of kracht zal geven aan de hanteerder. In opdracht van een ander dispuut componeerde de heer Josso, zelf geen lid, een St. Bavo mars, welke ten doop werd gehouden en grote bij val verwierf. Een plechtigheid, welke tevens het dé corum verhoogde was de „omhanging" der linten met medaillon om de be stuursleden te onderscheiden. De kleu ren geel-wit-rood drukken zowel de aanhankelijkheid aan de Paus als aan de stad Haarlem uit. De leden naderden de bestuurstafel om de bul met lakzegel te halen, waarmede het décorum in hun kamers weer verhoogd zal worden. Tien nieuwelingen werden geïnaugureerd. Praeses Wijdeveld verklaarde, dat de vereniging na de oorlog noodzakelijk bleek, omdat het aantal spoorstudenten steeds meer toenam en de economische omstandigheden voor velen zodanig wa ren, dat het studentenleven in de uni versiteitssteden bezwaarlijk kon worden meegeleefd. Reeds in 1947 werd het Haarlems Studentencontact opgericht, waaruit thans, dank zij voortreffelijk werk van spr's voorgangers, de nieuwe vereniging is ontstaan. Zij moest naast het Haerlems Studenten Gildt worden opgericht, omdat de katholieken hun principiële verenigingen hebben, maar de samenwerking met het Gildt zal zeer nauw zijn en voor omgang met anders denkenden zal volop gelegenheid be staan. De praeses hoopte, dat de dispu ten zouden bloeien, maar niet als zelf standige vriendenclubs, omdat de ver antwoordelijkheid voor de goede ver- Naar ons wordt medegedeeld, zal de 11e Haarlemse Voorjaarsbeürs voor de Vrouw in 1953 worden gehouden van 27 Februari tot en met 6 Maart. Deze jaarlijkse beurs, die onder aus piciën van de afd. Haarlem der Ned. Ver. voor Huisvrouwen plaats vindt, be looft weer interessant te worden. De commissie van advies wordt ge vormd door mevr. C. Groosmuller-Voet, vice-presidente en mevr. C. Fonteyn- Vonk, secretaresse der Ned. Ver. voor Huisvrouwen, afd. Haarlem en omstre ken. Voorts de heren L. v. Berkel, voor zitter R.K. Middenstandsver., B. W. Las- schuit, ere-voorzitter Haarlemse Han delsver., S. J. Warmer en C. S. Th. van Gink, directeur Stichting „Haarlems Bloei", terwijl wederom als directeur zal optreden de heer H. C. Vermeulen, van Merlenlaan 7 te Heemstede. Donderdag 20 November geeft de to neelgroep „Comedia" nog één voorstel ling van „De Ander", toneelspel van Alexander Casona, onder regie van Joris Diels. De hoofdrol wordt gespeeld door Rika Hopper, bijgestaan door Enny Meu nier, Johan Elsensohn, Guus Hermus en vele anderen. Het is niet waarschijnlijk, dat dit stuk nog vaker in Haarlem ver toond kan worden. Vrijdag 21 November zal de Haagse Comedie één enkele voorstelling geven van Anton Tsjechow's beroemde werk: „De Kersentuin" onder regie van Peter Scharoff. Twee voorstellingen, die wij warm aanbevelen. Men heeft ons verzekerd, dat herhaling zo goed als uitgesloten zal zijn. A-klasse: ZandvoortTelescoop 2-6, DWO—ADO II 2-6, KR I—Centrum 6-2, ADO IKampervest 6-2, OostenKR II 7-1. B-klasse: H. WestKennemerland 8-0, CentrumADO I 4-4, ADO IIDuvels hoek 4-4, Kennemerland IIOosten 4-4. C-klasse: BWKampervest 6-2, H. WestZandvoort 2-6, DuvelshoekKR 6-2, CentrumKennemerland 8-0. D-klasse II—H. West 2-6, BW—DWO II 8-0, Telescoop—ADO I 2-6, DWO I— Centrum 2-6. E-klasse: KennemerlandADO I 0-8, ADO IIH. West 1-7, KampervestOos ten 2r6, KR—BW 4-4. Met belangstelling las ik Zaterdag het artikel over de nertsfokkerij in Neder land. Met het geschrevene kan ik wel accoord gaan, maar de opmerking over 't aantal nertsfarms in Nederland is wel erg laag getaxeerd. Er wordt n.i. gesproken over 6 a 7 van dergelijke bedrijven maür ik schat het aantal nertsfarms in Nederland, grote en kleine, op minstens 50. Er zijn bij de bond van pelsdierfokkers zeker 30 leden aangesloten die zich met het fokken van nerts bezig houden en daarbij komen dan nog de ongeorganiseerden. Ik was de eerste die in de onmiddel lijke omgeving van Haarlem met deze interessante en, zoals uw correspondent schrijft, lonende fok, begonnen ben. Dat is nu ruim drie jaar geleden. Ik heb niet slecht geboerd en regelmatig uit kunnen breiden zodat ik me nu verheugen mag in het bezit van een kleine maar bloeiende nertsfarm! J. M. de B. Vandebroek: De oorsprong van de mens. GEBOREN: T. M. van Dusseldorp— Hoekstra, z; H. J. M. van den Berg— Stammeijer, z; R. MeijerBazuin, z; J. StalsPeil, d. GETROUWD: J. W. Willemsen en C. J. Goeting. OVERLEDEN: P. W%ij, 75 j., Graaf schapstraat; H. A. Yff, 63 j., Kamper laan; A. Wijker. 1 d., Stormstraat; J. M. Hartman—Vader. 61 j., Beukenstraat; B. D. de Vries, 69 j., TMrf markt; E. M. F Ludwig, 87 j., Kamperlaan. FILM: Rembrandt: „Telefoon van een onbeken de". Bette Davis. Toegang: 18 jr. Tijden: 2, 4.15. 7 en' 9.15 uur. Cinema PalaceAfgekeurd. Luxor: Prolongeert „Tranen over Johan nesburg". Canada Lee, Charles Carson. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Politiespionnen". Alan Ladd. Toegang: volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: ..Fau&t". Gino Mattera. Itaïo Tajo. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Van jé familie moét je 't maar hebben". Bud Abbott eri Lou Costello. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Captain China". John Payne, Gail Hussell. Tóegang: 14 jaar. Tijden:' 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Van Vrijdag 14 tot en met Maandag 17 Nov.: „The River". In tech nicolor. Toegang: alle leeftijden. Tijden: Vrijó'ag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. .Maandag 17 November Stadsschouwburg: De Haarlemse Toneel club: „De Cirkel", 8 uur. Gem. Concertgebouw: A.V.R.O.-revue, 8 u. Dinsdag 18 November Gem. Concertgebouw: H. O. V. 3de Con cert serie D., dur. Marinus Adam, aanvang 8 uur. Minerva: Harold Kreuzberg, aanvang 8.15 uur. Het Genootschap „Kunst zij ons doel" houdt een groepstentoonstelling ingaande 22 November tot en met 14 December in het Huis van Looy. Ope ning Zaterdag 22 Nov., 's middags 3 uur. Exposanten zijn: C. van Baaren, H. F. Boot, dr. D. M. Hoogeveen, G. H. Huys- ser, P. Kloes, dr. A. Melchior, C. W. Mandersloot en mevr. G. A. Verdenius- Meursinga-Reynders. Advertentie Het tijdstip begint weer te dagen Dat wij elkaar's wensen gaan vragen. Of 't Kerst is of Sint, Stuurt aan iedere vrind Tip van Bootz en hij heeft niets te klagen. Inz. Mevr. R. W. E. F.-C., Amersfoort, ontv. 1 fl. Tip 1 fl. Bootz' Cherry Brandy. Nauwelijks acht dagen geleden hebben wjj in een reportage betoogd een bijzondere sympathie te koesteren voor de goochelaar. De man, die in alle gemoede kans ziet zijn toeschouwer bij de neus te nemen en hem bovendien nog de overtuiging schenkt, dat er geen bedrog in het spel is, kan niet anders dan vrienden onder zijn publiek tellen. Want wat is er toch feitelijk gezelliger dan bedrogen te worden, omdat men door een goochelaar bedrogen wil zijn. De goochelaar is gelukkig nog steeds de koning van het amusement en daarom hebben wij met heide handen de uitnodiging aangegrepen om eens enkele uren de gast te zijn in een gezelschap, dat voor meer dan driekwart uit goochelaars bestond. Zaterdagavond was de zaal van „Die Raeckse" waarlijk een koninklijk toverhof; van heinde en verre waren de mannen van het rijk der magie naar Haarlem getrokken en het mag ook al een wonder heten, dat de muren van het zaaltje niet uitpuilden, maar vrijwel Iedere centimeter benut moest worden om alle belangstellenden nog net voldoende ruimte te geven te kunnen ademen. Het was er warm, zó warm, dat zelfs de ventilator moest goochelen om wat frisse lucht binnen te krijgen. Maar dat is dan weer het heerlijke van zo'n to verachtige avond: niemand heeft last van die warmte. De goochelaars be zorgden ons Zaterdagavond tenminste koude rillingen op het lijf, toen zij de ene formidabele truc na de andere ten beste gaven. Of zou het u geen rilling bezorgen, als daar zo'n galante jongeman hele series geldstukken over zijn vingers laat dansen, ze in een metalen pot weg gooit en ze dan weer een voor een als het ware uit de lucht plukt? Dat was Tonny van Dommelen, de man, die ais manipulator op het gcochelaarscongres in Breda de eerste prijs behaalde. Deze zwijgende, altijd glimlachende gooche laar, gehuld in zijn zwarte cape, is ge lukkig geen eeuwen vroeger geboren. Met deze kunsten had hij zich in de middeleeuwen op de brandstapel ge goocheld! Was vcor ons Tonny van Dommelen niet alleen het begin, maar ook het hoogtepunt van de avond, La- moré en zijn assistente haalden al Haarlem's Trio, momenteel gevormd door de heren Jan Hoeken, violist (op richter), Onne van de Klashorst, cel list en Fred. Luyken, pianist, gaf zijn eerste kamermuziekavond in dit sei zoen. Na de eerste succesvolle uitvoering van een nieuw modern werk van de Engelse componist Gordon Jacob ver scheen er plotseling een spel-, beter ge zegd een applaus-breker op het podium in de persoon van mevr. N. Stoops- Dyserinck. Zij had de goede gedachte het trio was daar natuurlijk te be scheiden voor even de aandacht te vestigen op het derde lustrum en op de veelzijdige werkzaamheid en het grote doorzettingsvermogen, ook gedurende de oorlogsjaren, van de drie eminente in strumentsolisten. Eigenlijk werd ons nu eerst onthuld, dat dit Trio nevens goed verzorgde concerten in normale tijden, talrijke „geheime" uitvoeringen heeft gegeven in huis of kerkje tot opbeuring en bemoediging van zijn trouwe bezoe kers en ten bate van „Wees een Ze gen", waardoor zijn werk in alle op zichten ter dege een zegen, is geweest. Bovendien werden de voormalige le den van het trio herdacht, o.a. de cel list Philip Vlessing en bood men de sympathieke oprichter bloemen aan. De korte, zo welgemeende rede van me vrouw Stoops vond weerklank bij het auditorium en de enthousiaste stem ming, ontstaan door de bewonderens waardige vertolking van Jacob's quin tet, verkreeg hierdoor bovendien een feestelijk tintje. Wanneer het in de bedoeling lag met genoemd werk het lustrum op hoogst artistieke wijze op te luisteren, dan had men geen betere keuze kunnen doen. Dit quintet is weer eens een modern werk, dat direct inslaat, boeit en voldoening schenkt. M.a.w. het werk is wel modern, doch de klank is geniet baar en de muziek heeft inhoud. Het innerlijke element domineert sterk bo ven alles uit. Al sinds enige tijd voeren de heren met medewerking van collega s ook kamermuziek in andere bezetting dan die van pianotrio uit. Zo thans Jacob's werk voor twee violen, altviool, cello en clarinet. De benaming Quintet is niet Advertentie Voor veilig rijden een vertrouwd adres Amsterdamsche Rijtuig Mij. - Plein 21 De R.K. Toneelvereniging „Heem steeds Amateurtoneel" opende Zondag avond het seizoen met een cabaret avond, waaraan werd: medegewerkt door het muziekensemble van Jan Nib- bering en de goochelaar-conferencier mr. Hadé. De toneelvereniging voerde enige aardige schetsjes op, die het stuk voor stuk prima deden en Jan Nibbering zorgde op succesvolle wijze voor de muzikale opluistering, die mede bijdroeg tot het welslagen van de avond Mr. Hadé was als conféren cier nu niet bepaald daverend te noe men, maar als goochelaar oogstte hij een verdiend succes. Jammer was het alleen, dat de zaal van het R.K. Ver enigingsgebouw niet tot de laatste plaats bezet was; de toneelvereniging had dit wel verdiend. Zaterdagavond gaf de Toneelvereni ging „Nut en Genoegen" in de toneel zaal van „Het Wapen van Heemstede" een opvoering van het toneelspel „En de boer ploegt voort", van René Bosch. Het is de geschiedenis van twee boeren families waartussen een veete heerst, veroorzaakt door afgunst. Eerst een overstroming brengt de beide families tot elkaar en samen gaan ze verder door het leven. Zeer zeker is dit spel ge ïnspireerd door het bekende gedicht van Werumeus Buning en „Nut en Ge noegen", dat er stevig op gestudeerd heeft, maakte er een goede opvoering vna. Jammer was het alleen, dat men veel te iaat begon, zodat het einde dicht bij het klokje van twaalf was. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. bepaald juist, naar de schrijfwijze is het meer een concertwerk voor clarinet met strijkkwartet. Niet dat het kwartet een secondaire rol vervult. Geenszins. Het treedt door gaans in wisselwerking met de clarinet op. Het kwartetspel is even belangrijk, doch de clarinetpartij geeft de indruk van een voer solo-instrument. Opvallend in dit werk is het juist aanwenden en combineren van de klanktimbres der instrumenten. Bijzon der van die bij de clarinet in lage lig ging en bij de strijkinstrumenten zowel in samenspel als bij afzonderlijk op treden. Daarnevens zijn melodievor ming, rftythmering en thèmabehande- ling 'zeer aantrekkelijk en kan men spreken v&n een degelijke, logische op bouw. Dat dit alles zo duidelijk op de voor grond trad is toe te schrijven aan het knap-beheerste en in-muzikale spel van de violist en de cellist van het trio en van de gasten Lorenzo Pappolo, violist, Louis Dalachaux, altviolist en Ru Otto, clarinettist. De klankvolumes van de verschillende instrumenten waren steeds evenredig en de timbres vloeiden mooi te samen. Wat opvatting aangaat, er was van enig verschil niets te bespeu ren. Jacob's werk leidde men in met het reeds eerder met succes uitgevoerde Trio van Hendrik Andriessen en tot slot weerklonk Brahms' C dur-trio, waarin de spelers de vereiste sfeer van deze indrukwekkende kamermuziek wisten aan te brengen. O. K. Hedenmorgen moest de 25-jarige fa brieksarbeider W. v. d. H., die vorige week Maandag ernstig verzet pleegde, toen een agent van politie zijn 26-jarige kameraad P. v. d. K„ die in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde, naar het politiebureau wilde leiden, zich voor de Haarlemse politierechter ver antwoorden. Hem werd ten laste gelegd allereerst op het Verwulft verzet te hebben gepleegd en later in de Grote Houtstraat een agent in burger, die zijn collega A. D. te hulp kwam snellen, in het gezicht te hebben gekrabd. De drie agenten, die bij dit niét alledaagse gebeuren betrokken waren, zetten de toedracht, Zoals deze zich had voorge daan, voor de politierechter uiteen. Ver dachte v. d. H. verklaarde voor de po litierechter, dat de getuigenisseri van de agenten juist waren, vond het ge beurde erg en wilde dat hij dit eerder had ingezien- De officier van justitie noemde het geval schandalig. Hij eiste 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Theyse Jr. vroeg de uiterste clementie voor zijn cliënt. De president achtte eveneens het feit nogal ernstig en veroordeelde v. d. H. tot 4 maanden gevangenisstraf, overeenkomstig de eis, met aftrek van preventieve hechtenis. Advertentie amstkrdamskvaaktZO th,.11053 evenzeer de wonderlijkste dingen uit. Dit duo presteerde het om een kleine doos mét fruitschillen te vullen en nog geen seconde later waren de schillen verdwenen en geurde de doos met kos telijk fruit. Wilt u nog meer? Och, er zou nog zoveel te vertellen zijn van de grapho- loog Amarco, van de vrolijke persiflage, die Aranto op de goochelkunst gaf, van mr. Hadé, mr. Figo de buikspreker, Truxo en niet te vergeten van H&tta Joga en diens assistente. Maar eerlijk, wij zouden niet precies meer weten, op welke manier en waarmee zij hun ma gische krachten tegen ens nuchter ver stand hebben uitgespeeld. Wij zaten er letterlijk met de neus bovenop; het was practisch onmogelijk, dat wij hun trucs niet zouden doorzien, maar weer na de eerste truc moesten wij ons gewonnen geven. En wij hebben dat gedaan met plezier! De Noord-Hollandse Broederschap van goochelaars, die ter gelegenheid van zijn eerste lustrum dit toverfestijn aan richtte, kan nu bcgen op een fenome naal succes. Deze avond was tenminste echt eens anders dan anders. Denkt n eens in wat een merkwaardige opening- het doek gaat open, het bestuur staat aangetreden, maar de voorzitter is zoek. Waar is de voorzitter? Een enorme Harten-Vrouw wordt aangesleept. Schoppen-Tien en Harten-Aas volgen- Een driehoek wordt met die kaarten gevórmd en ziet: uit die driehoek komt de voorzitter te voorschijn in de per soon van de heer Dekema. In een kor te toespraak heette deze zijn binnen- en buitenlandse gasten welkom, de heer Vermeyde, voorzitter van de Nederland se Magische Unie bracht zijn geluk wensen over en daar waren verder nog collega's uit Brabant en Groningen, dm hun felicitaties van geschenken ver gezeld deden gaan. Ook België liet van zich horen en zijn vertegenwoordigers voerden het woord met veel zwier. Werd de wereld maar door goochelaars bestuurd zo merkten zij op dan zouden de grenzen met de toverstaf verdwenen zijn. Het enige vrouwelijk lid van de Haarlemse club bood tenslotte een fraai vaantje aan, en toen was de daad aan de goochelaars. Daarvan vertelden wij L1 reeds, en het zij dan voldoende nog te vermelden, dat Harry Bouman op pret tige wijze de verschillende nummers aan elkaar confereerde. Op de Goochelaarsshow in „Die Raekse" oogstte de goochelaar Truxini met zija assistente veel succes. Zaterdag heeft de Haarlemse Recher che overgenomen van de Kon. Mare chaussee te Enschede de 40-jarige los- 'werkman F. H. uit Haarlem. Hij wordt er van verdacht een fototoestel en een opklapbed met toebehoren ten nadele van een stadgenoot te hebben verduis terd. F. H. werd bij de Duitse grens na bij Enschede door de Kon, Marechaussee aangehouden, omdat hij zonder enige identiteitspapieren de grens wilde pas seren. Onder grote belangstelling, speciaal van de jeugd, is Sint Nicolaas Zaterdag middag per speciale boot aan het Spaar ne gearriveerd. De heiligman was in ge zelschap van vele zwarte Pieten en het Bisschoppelijk orkest speelde vrolijke wijsjes, 'n Rijtoer van het belangrijke gezelschap had speciaal de Kleine Hout straat ten doel, waardoor tevens een tra ditie gehandhaafd werd. Niet minder dan vier kapelaans vier den gisteren in Haarlem hun koperen priesterfeest, met name de weleerw. be ren E. Duym (H. Joannes de Doper), H. van Dijk (H. Liduina), J. Koning (O. L. Vrouw van Zeven Smarten en H. Bavo) en J. Rohde (Spaarneparochie). De fei telijke datum van hun wijdingsdag was Vrijdag 14 November. Met hen jubileer de toen ook kapelaan J. de Bonvère uit Overveen, wiens feest echter Zondag 23 November gevierd zal worden. Vier Haarlemse parochies hebben met recht en reden gisteren hun jubilerende priesters gehuldigd. De wijdingsplechtig heid, twaalf en een half jaar geleden, moest heiaas in alle soberheid geschie den. Toen in de Meidagen 1940 de oor log was uitgebroken, besloot mgr. Hui- bers de theologanten, die aanvankelijk op Zaterdag 18 Mei gewijd zouden wor den, de Dinsdag na Pinksteren, 14 Mei, tot priester te wijden. Zo geschiedde het, dat de plechtigheid niet plaats vond in Haarlems Kathedrale Kerk, maar m alle stilte in de kapel van het theologi- cum. Gisteren, na twaalf en een half jaar, hebben de verschillende parochies er voor gezorgd, dat het koperen jubileum met zo groot mogelijke luister gevierd werd. In de kerk aan de Amsterdamstraat droeg kapelaan E. Duym aan het fees telijk versierde altaar om half tien üe plechtige hoogmis op. Hij werd daarbij geassisteerd door kapelaan H. van der Plas en kapelaan J. van Rossum uit Heemstede, welke laatste ook de feest- predicatie hield. Presbyter-assistens was pastoor G. A. Jonge jan. Woonden zeer vele parochianen deze kerkelijke plechtigheid bij. in groten ge tale maakten zij ook 's middags van de gelegenheid gebruik om persoonlijk hun gelukwensen aan te bieden. Voordien was er reeds een speeiale receptie voor genodigden, en daarbij voerde o.m. pas toor Jongejan namens de parochie het woord. Waar de jubilaris ook de zorg heeft voor verschillende verenigingen en organisaties, was het begrijpelijk, dat ook vertegenwoordigers daarvan in een toespraak deze priester huldigden. Een en ander ging gepaard met het aanbie den van fraaie geschenken. De kerkelijke viering werd 's avonds besloten met een plechtig danklof. Ook de parochie van de H. Liduina in Noord heeft de gelegenheid te baat genomen om kapelaan H van Dijk een waardige hulde te bereiden. Om kwart voor tien droeg de jubilaris de plechti ge hoogmis met assistentie van zijn me de-kapelaans, de weleerw. heren B. A. van Zijl en M. C. Klijn, terwijl pastoor L. Schalke als presbyter-assistens fun geerde. Op het priesterkoor, dat fraai met bloemen opgetooid was, prijkten o.m. de vaandels van de gidsen en de Mariacongregatie. De feestpredicatie werd gehouden door pastoor L. Schalke. In het clubhuis aan de Raadhuisstraat kwamen in de vroege middag het feest comité en andere genodigden bijeen om de jubilaris te huldigen. Op de bekende manier sprak pastoor Schalke zijn ka pelaan toe en wenste hij hem namens de parochie van harte geluk. Ook an dere sprekers lieten zich niet onbetuigd en natuurlijk ontbraken ook hier de geschenken niet. De overige parophianen kregen daar na nog gelegenheid de kapelaan te feli citeren en tenslotte kreeg deze viering haar kerkelijk besluit in een plechtig danklof. Het feest van kapelaan J. Koning in onze noordelijkste parochie begon fei telijk Zaterdagochtend, toen hij feeste lijk ontvangen werd door de schoolkin deren. Maar Zondag spande de gehele parochie zich in om haar jubilerende priester te eren. Met assistentie van de kapelaans J. Th. J. Drost uit Volendam en L. Beugelsdijk van de parochie der H.H. Elisabeth en Barbara, droeg hij om half negen een plechtige H. Mis op, waaronder de weleerw. heer H. P. Ba- lestra, oud-kaoelaan der parochie, de feestpreek hield. Voor de viering van dit priesterjubi leum waren ook in deze parochie de voorbereidingen getroffen door een spe ciaal feestcomité, dat zich als eerste present meldde bij de receptie. Uit naam van de parochie sprak pastoor A. P. van Eeden zijn kapelaan toe en wens te hij hem van harte geluk met dit ju bileum. De andere sprekers deden dat uiteraard met dezelfde vreugde en ga ven hun gelukwensen door geschenken een vaste vorm. Vele parochianen boden daarna hun gelukwensen. Ook dit feest werd besloten met een plechtig dank lof. Tenslotte zijn wij terecht gekomen aan het Spaarne, waar vele parochianen ter kerke waren gegaan om de plechtige Hoogmis bij te wonen, die kapelaan J. A. Rohde 's morgens om kwart over tien opdroeg, geassisteerd door de secreta rissen C. van der Knaap (diaken) en B. Stammeyer (subdiaken) en door pastoor W. C. van Gastele (presbyter-assistens). Tijdens deze plechtigheid werd de feest predicatie gehouden door pater J. de Boer C.M. De lezer, die heel dit relaas van priesterfeesten gevolgd heeft, zal net niet verwonderen, dat ook hier tijdens de receptie hartelijke woorden van waardering werden gesproken, waarbij pastoor Van Gastele zich de tolk mocht noemen van heel de parochie. Dat het verder niet alleen bij woorden bleef, zal de jubilaris nog dagelijks kunnen vaststellen. De receptie in de Koning- steinstraat kreeg heel wat belangstel lende te verwerken. Kapelaan Rohde celebreerde tenslotte 's avonds om half acht het danklof. Zaterdagavond gaf de R.K. toneelver eniging ,,'t Voetlicht" te Zandvoort een tweede opvoering van de revue in caba retstijl onder de titel „Ging U ook zo met vacantie". Was de eerste opvoering (voor de parochianen in het intieme patronaatsgebouw) min of meer te be schouwen als een onder-onsje, nu trr/ de vereniging op in de grote zaal van Monopole" voor het gehele Zandvoortse publiek en trad dus in dubbel opzicht voor het voetlicht. En de prestaties van deze amateurs mochten er zijn! Fok en Brok (vertolkt door de heren Heyligers en Oddens) waren de komieken, die op beschaafde wijze en met gezonde zin voor humor het publiek meenamen op een wereldreis. Onbedaarlijk werd er ge lachen om de vermakelijke situaties, waarin zij kwamen te verkeren, o.a. als passagiers in een straaljager, die in de oerwouden van Afrika een noodlanding maakte, waar het tweetal ternauwernood van het menu der pikzwarte negers kon verdwijnen. In Parijs zagen zij een mode show van originele herenkleding, in Turkije hadden zij een aangename ont moeting met oud-minister Lieftinck en hun reis eindigde in het zwemstadion van Helsinki, waar zij de waterpoiowed- strijd NederlandJoegoslavië tot een voor ons land goed einde brachten. Bij zondere vermelding verdient ook de meisjesdansgroep, die eerst in de kleu rige uniformen der Home-guards, later in de zwierige kieedij der Argentijnse signorita's, uiterst gedisciplineerd een mars en een tango dansten Het talrijke publiek bracht de uitvoerenden aan het slot een ovatie, waarin de onvermoeide organisator van de avond, de heer Van Gijzel, welverdiend betrokken werd. Tot lid van het kerkbestuur van de parochie van St. Agatha te Zandvoort is benoemd mr. B. H. G. J. Randag. In verband met de ongesteldheid van de burgemeester van Zandvoort is de installatie van de heer H. P. Huysman als hoofdinspecteur-korpschef van ge meentepolitie, welke heden vMaandag) middag zou plaats vinden, uitgesteld tot Maandag 24 November a.s. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor negen viel de dé 8-jarige scholier Jan tje O. in het water van de Leidsevaart. De juist passerende opperman, de 55- jarige Jac. Karpers zag het knaapje vijf meter van de walkant in het water spartelen. Hoewel de heer K. geen zwemdiploma had sprong hij gekleed te water en. wist de drenkeling op het droge te brengen. Een agent van politie bracht het jongetje naar zijn ouderlijke woning in de Boterstraat, terwijl de moedige redder terug naar zijn woning aan dé Prins Bernhardlaan fietste. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vierontstond er in perceel 97A op de IJdijk behorende aan de firma A. v. B. te Spaarndam brand in de twee woon kamers naast de winkel. Terwijl mevr. van B. haar klanten in de winkel hielp en haar man afwezig was is de brand vermoedelijk ontstaan door het spelen met lucifers door de twee kleuters die in de huiskamer waren. De meubels werden geheel verwoest, eveneens de betimmering in de twee woonkamers- De bovenverdieping van het huis bleef gespaard. Omwonenden waren behulp zaam de winkelinventaris in veiligheid te brengen. De kamers van het perceel naast de kruidenierswinkel liepen wa terschade op. De kinderen bleven onge deerd. De Haarlemsebrandweer was spoedig ter plaatse en bluste de brand met een straal op de waterleiding. Het was Vrijdag voor drie K.L.M.-vlie gers een gedenkwaardige dag. De heren V' A. Brugman, H. A. A. Kooper en G. VV. Roos waren n.l. vijf en twintig jaar in ae luchtvaart. Alle drie begonnen zij op 14 November 1927 t'e Soesterberg hun 1°°P* baan. Zij zullen toen niet vermoed hebben dat zij op 14 November 1952 bij de K.L.M- werkzaam zouden zijn. De jubilarissen heb ben Vrijdag hun werk even goed gedaan ai» op andere dagen. De enige die met beid® benen op de grond kon blijven, was de he®* Roos, fotovlieger van de K.L.M. De weers omstandigheden waren voor het maken va" luchtfoto's niet gunstig. De heer Kooper Donderdag naar Montreal vertrokken en de heer Brugman is sedert Vrijdagavond °P weg naar Djakarta. De drie vliegers hebben vele duizenden kilometers in het luchtruir" afgelegd. De heer Roos is vermoedelijk enige Nederlandse vlieger die boven eigen land luehtmillionnair is geworden, d.W£ meer dan een millioen kilometer heeft al- gelegd. B. en W. van Den Haag stellen de Gemeenteraad voor in te gaan op aan biedingen voor onderhandse geldlening gen in totaal tot een bedrag van f 1 nijj* Hoen. De leningen hebben een 1°°^., tijd van 30 jaar en dragen 4*4 pCt. ren te. De opbrengst zal dienen voor de 11 nanciering van kapitaalsuitgaven. (N let-officiêle aoers) Vorig Open»* 3"« Nederl 1948 3V« p(Jt Ned 1950 4-3(4 Nederland 1947 3 Ned 02-84 nei.-fac inscm. Urtbk 48 3 pC't Nea Handel M11 eert A.K.U Van Berkels Patent Jalvè-Uelft eert van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever eert wed. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam Rubber Hnll Amerika Liin Kon N Stoomt) MU. Nea Scheepv. Unie H V.A. Dell Mi) eert. slot 91(4 92 92% 93 A 93 141 150 98 mvzgb 144 Jfcgb 149% 173% 195gb 149%gb 309% 73(4 142(4 133% 121 84 63(4 92% 174(4 151% 305 74(3 133% 121% 82

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2