Millioenen mensen verdwenen uit de Baltische landen Goed georganiseerd verzet Jaal* Monumentenwet al 25 in voorbereiding Internationale doden herdenking te Amsterdam JEUK D.D.D. De eenzame Reiziger School en leven Rumoerige K.Y.P.-vergadering van de Kring Gelderland LAXEER AKKERTJES Interview met Edzard Schaper Besprekingen over behoud van de oude stad Amsterdam Ter gelegenheid van Klaproosdag '52 Bestuursbenoeming Nieuw-Guinea J Beschouwingen over wezen en werkmethode van het onderwijs Teleurstellende, cijfers Trage darmwerking Bouwvakarbeiders volgend jaar van 27 Juli tot 2 Aug. met vacantie MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 PAGINA 3 Minister Luns 23 November terug Monumentendag in Den Haag Ontplooiing Postchèque- en Girodienst ondervindt nog belemmeringen Raden Soerachman overleden Uien-export naar Engeland open Examens Mr. P. Th. J. v. Tetering hoofd van diensten pplKll§ door ANTONIA WHITE is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning Prins Bernhard gast op renbaan te Lima Hoge onderscheiding voor president van Peru 27December verplichte30 April mogelijke verlofdag J a een lezing, die de Duits-Baltische schrijver Edzard Schaper dezer dagen Y in Den Haag voor een kleine kring van de Europese Beweging hield, wa- ren wij in de gelegenheid, in een persoonlijk gesprek enkele vragen over de huidige situatie in de Baltische landen te stellen. Schaper heeft jarenlang en juist de moeilijkste jaren tot aan het einde van de oorlog in deze landen ge woond, en ook in Finland, waarvan hij het staatsburgerschap bezit. De gehele tragedie van de eerste Russische bezetting in 1939. de nationaal-socialistische be zetting en daarna de uiteindelijke totale onderdrukking van de Baltische landen door het communisme na 1944 kent hij van dichtbij, en hij zelf %oerd, zo vertelt hij ons, door de beruchte Freisler van het Volksgerichtshof ter dood veroordeeld toen hij al gevlucht was naar Zweden en bovendien zaten hem ook de Russen op de hielen. Duitse schrijver Edzard Schaper en zijn echtgenote- Minister Luns, die, na gedurende drie ^eken de algemene vergadering van de V.N. te hebben bijgewoond, Vrijdag uit New York is vertrokken, keert per boot v'a Frankrijk naar Nederland terug. Hij reist met de ,,Ile de France" en V'orci: 23 November in Nederland terug Eerwacht. „Hoe de volkeren in de Baltische lan den leven?" herhaalt hij onze vraag. „Wat wij weten, is erg genoeg. De balans, die men tot nu toe kan opmaken, laat het ergste voor de toekomst verwachten. Rusland heeft de Oostzee-havens dringend nodig. Dit ligt trouwens in de traditie van de Russische politiek, daarom moet het gebied van Litauen, Letland en Est land een vaste militaire basis worden, om in de gehele Oostzee op den duur de Russische positie te versterken. Dit be tekent voor de Baltische landen, dat zij geheel in de Sovjet-Russische sfeer zijn opgenomen, niet als satelliet-staten, maar als volksrepublieken van de USSR". „Is dit gebeurd met enige vrijwillige medewerking van de Baltische volke ren?" vragen wij. „Geen sprake van. De Sovjetisering van deze staten gebeurde en gebeurt nog onder de ergste druk en in de vorm van een bloedige onderdrukking. Een simpele statistiek kan u dit aan tonen: één derde van de bevolking van de drie landen is nu al verloren; door vlucht, door deportatie en door terecht stelling. Er leefden in deze streken voor de oorlog 6V2 millioen mensen, nu zijn het er ongeveer 4 mill. Honderdduizen den werden en worden nog regelmatig naar Siberië en Zuid-Rusland gedepor teerd, tienduizenden zijn terechtgesteld. In plaats van de gedeporteerde boeren komen boeren en arbeiders uit de Mon goolse en Zuid-Russische gebieden. Daardoor wordt dus de ethnologische samenstelling van de bevolking veran derd. Want Rusland heeft arbeiders no dig voor de grote industriële en econo mische projecten, die hier op touw Over „Vijf en twintig jaren Monumen tendag" heeft prof. dr. A. W. Bijvanck. voorzitter van de Commissie voor de Monumentenzorg, op de drie en twintig ste Monumentendag, welke Zaterdag in de vergaderzaal van de Tweede Kamer Werd gehouden, gesproken. Tot zijn spijt moest hij erkennen, dat de Commissie tekort is geschoten in de taak, die zij zich bij de oprichting in 1927 voor ogen had gesteld. In Nederland bestaat nog altijd geen monumenten- Wet, ondanks de aandrang, die op de Regering is uitgeoefend. Ook een na tuurbeschermingswet is nog niet inge steld. Een waarlijke samenwerking tussen de organisaties, die bij de op richtingsvergadering aanwezig waren geweest, is niet tot stand kunnen ko llen. De activiteiten van de Commissie ju.in derhalve slechts beperkt gebleven tot het organiseren van Monumenten dagen. Op dit terrein is echter, ondanks dat verder niet naar buiten werd ge treden, veel bereikt en hierover is men dan ook alleszins tevreden. De heer Bijvanck besloot met te zeg- Sen, dat hij geen beroep op de Regering deed, een Monumentenwet in te stellen. Wel deed hij een beroep op het gewe ten van de aanwezigen op de vergade ring. „Denk aan de toekomst. die U eens ter verantwoording zal roepen." Jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijcke- In 1951 kon de taak, welke in het Ne derlandse betalingsverkeer aan de Post- cnèque- en Girodienst is toebedeeld, ook dl het verslagjaar niet in die omvang ,orden verricht als met de doelstellin gen van het bedrijf overeenkomt. De deperking met betrekking tot het ope nen van nieuwe postrekeningen kon nog ?'et geheel worden opgeheven. De uit leiding van het aantal rekeninghou- ders-niet-ingezetenen bleef bij voortdu- r.'Ug de belemmering ondervinden van de van kracht zijnde deviezenbepalin- p'n. De winst van de Postchèque- en girodienst is de laatste jaren sterk ge baald. Terwijl het bedrijfsoverschot in i nog ca. 11 min. gld. beliep, be jaagt de winst over het verslagjaar 3,9 'fi. gld. Door de langzame groei van et bedrijf, de stabiliteit van de rente- oet en de handhaving van de tarieven •er vergoedingen op het oude peil zijn - baten van het girobedrijf in ver- I-Ifl 1 tl ft /I rfivi w v, r\ 1 r,nt/ws Vk J sjduding tot de stijging van de lasten n. chts in geringe mate toegenomen. In Van met de Srote schommelingen WgLde saldi van de rijksrekeningen le„_. het wenselijk geoordeeld de be- ®"ig geleidelijk iets te verminderen. hut? de *00p van Zondag is te zijnen ZiektL ln 's-Gravenhage na een korte jjyf °P 58-jarige leeftijd overleden jo JIen ?oeracllman studeerde behal- VaVi rkl bij het Hoge Commissariaat Eernai onesië in Nederland en o.m. re- htaatschappjj 'SSariS V°°r d6 Billiton" Soerachman studeerde behat- Delft technische Hogeschool te titel in 1930 de ingenieurs- bij .behaalde, ook te Berlijn, waarna richtte bJmtsland praetisch werk ver sgemaakt he_,eft enkele malen deel Publiek lnrt^an de r?§ering van de re- teitsoverdraeht68^ V°°r d8 souvereini" ficier in rif j overledene was of- er m de orde van Oranje-Nassau. Beland fi"er"8S 2,4 November a.s. in En- Oerhalve een weft eze invoer kan aanvankelijk wm Ver«* Cginllen dan vorsel sprak daarna over: „Rijksmonu mentenzorg". Ons land kan zich niet beroemen op vele eerste rangsmonu menten, maar de hoeveelheid van de meer eenvoudige, die in hun verschei denheid zulk een charme aan het land verlenen, is ontzaglijk. De voorlopige monumentenraad heeft een commissie ingesteld om een voorontwerp Monumentenwet voor te bereiden. Dit voorontwerp is eind 1948 door de Monumentenraad inge diend, maar het is nog immer in onder zoek bij de betrokken departementen. Het wordt echter tijd, aldus de heer Van Rijckevorsel, dat deze wet nu eindelijk tot stand komt. Nederland is op dit punt ver achter en de tijde lijke Monumentenwet van Februari 1950 is slechts surrogaat. De heer Van Rijckevorsel gaf voorts een overzicht van de monumenten, die de zorg van de Rijkscommissie behoe ven. Hierbij deelde hü mede, dat de Commissie ook in voorbereidende be spreking is met Amsterdam voor sa menwerking en tot herstel en behoud van de Oude Stad, welke in haar geheel wellicht het belangrijkste Nederlandse monument is en zeker het meest uit zonderlijke. Er zijn slechts een paar steden in de gehele wereld, die zo'n grote en prachtige oude stad hebben. Na de pauze sprak Jhr. W. H. de Beau fort over „Van het schone land en de schendende hand". In een lyrisch be toog kwam inleider tot de conclusie, dat de jeugd vanaf de kleuterschool ge vormd moet worden tot behoud van het goede en het schone in ons land. Hij be pleitte de instelling van natuurreserva ten, zo nodig in federatief verband. Op deze 23ste Monumentendag waren o.a. aanwezig, Zijne Excellentie de minis ter van O., K. en W. en wethouder Lut- tevelt als vertegenwoordiger van de burgemeester van 's-Gravenhage. Voor de aanvang van de vergadering werd door dr. mr. P. G. v. Tienhoven aan de voorzitter van de Commissie voor de Monumentendag, prof. dr. A. W. Bij vanck, een voorzittershamer aangeboden. worden gezet. Er komt oorlogsindustrie; grote havenwerken en militaire ver sterkingen worden aangelegd. Het eco nomische systeem wordt totaal gecollec tiviseerd, het spoorwegsysteem aan de nieuwe strategische en economische eisen aangepast." „Maar hoe staat de bevolking hier tegenover? Want zover ons bekend, waren deze volkeren in hun lange ge schiedenis erg beducht voor de Russi sche overheersing, zoals zij tevoren de Duitse overheersing in de Middeleeuwen niet konden en wilden verdragen. Bo vendien zijn het volkeren, waar het chris tendom een grote rol gespeeld heeft." „Daarmee raakt U de kern van de zaak. Deze kleine volkeren hebben zich in 1918 met een bewonderens waardige moed zelfstandig gemaakt, de eerste Sovjet-Russische invallers verdreven en drie zelfstandige staten opgebouwd, die zij tegen het anti christelijke. Sovjet-Russische rijk ver dedigden. In 1939 heeft Hitier ze aan de communisten uitgeleverd en daar mee begon de tragedie. In deze landen speelt het Russisch- orthodoxe geloof en in Litauen voor al het katholicisme een grote rol. Deze godsdienstige binding en het streven naar nationale vrijheid lieten zich niet onderdrukken. Onmiddellijk na 1944. toen de Russen binnenvielen, werd het verzet georganiseerd: 50.000 partisanen verborgen zich geünifor meerd in de bossen en pleegden over vallen op Russische depots. Het ver zet is zo goed georganiseerd, dat er een eigen ondergrondse bestaat voor de verpleging van deze partisanen en een organisatie voor de recrutering. Maar in de loop der jaren werd het moeilijker, deze grote eenheden ge heim te ravitailleren, omdat de boer derijen geleidelijk gecollectiviseerd werden, Nu zal het Litause parti- sanen-leger gedecimeerd zijn tot 15 a 20.000 man. Maar ook op godsdienstig terrein is het verzet goed georganiseerd. Ondanks de sluiting van de seminaries en de deportaties van de bisschoppen en pries ters bleven de katholieken ondergronds contact houden en in een geheime on der grote gevaren gehouden samen komst van de leiders van het Litause katholicisme, werd een uitvoerige brief aan de Paus opgesteld. Vijf speciale koeriers kregen opdracht, deze^ brief naar het buitenland te smokkelen en terug te keren- Vier van hen wer den reeds op de heenweg gegrepen en terechtgesteld. De vijfde gelukte het de boodschap er uit te smokkelen. Maar hij werd zelf op de terugweg gevangen genomen door Sovjet-Russische soldaten. Ik had het geluk, deze brief te mo gen publiceren, zegt Schaper en ik kan daarom ook voor de echtheid borg staan. Het is een aangrijpend appèl tot de vrije christenheid en tegelijk èen nuchtere documentatie van de ontzet tende geestelijke nood. Ik geloof, dat het vrije Westen aan deze lijdende volkeren moet denken, de christenen moeten in hun gebed met de slachtoffers van l\un geloof verbon den blijven, en men" moet zich in het Westen inspannen, over de toestanden daarginds op de hoogte te blijven. Want men mag deze volkeren niet zo maar vergeten. Bovendien is het van belang, dat de Baltische vluchtelingen, vooral de jongeren, die over de gehele wereld verstrooid zijn, de gelegenheid krijgen, de cultuur en het geestesleven van hun volk verder te bewaren. Dit is een moeilijke, maar ook noodzakelijke taak om een stuk Europese cultuur van de ondergang te bewaren." Uit al deze woorden van de 45 jaar oude Edzard Schaper, spreekt een diepe verbondenheid met de volkeren van de Baltische Zee, een concrete kennis van de toestanden in deze gebieden en tege lijk ook een diep godsdienstig ver trouwen. dat juist ook de zwakke door zijn geloof eens de euvele macht zal overwinnen, een vertrouwen, dat ook het thema van verschillende van zijn verhalen vormt. Schaper, die als stu dent begon, zeeman werd en later to neelspeler, en tenslotte als schrijver en verteller zijn eigen taak vond, weet op een overtuigende wijze een boeiend en aangrijpend uitzicht op de situatie in deze vaak vergeten hoek van Oost- Europa te openen. Wij zijn daarom blij te horen, dat er weer een boek van hem in het Neder lands zal verschijnen, en dat hij over enkele maanden weer eens naar Neder land terug hoopt te komen. Dr. K. J. HAHN. wHSmiit r Zondag vond op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te 'Amsterdam voor de zesde maal de herdenking plaats van de geallieerde soldaten, die voor onze vrijheid hun leven gaven. Na afloop van de plechtigheid werden bloemen gelegd op de graven. Ter gelegenheid van Klaproosdag 1952 is Zaterdag in de Nieuwe Kerk te Am sterdam onder auspiciën van het Ne derlands Oorlogsgraven Comité 'n inter nationale, plechtige herdenkingsdienst gehouden voor alle in de beide wereld oorlogen omgekomen geallieerde mili tairen. Tegen drie uur was de kerk vrijwel geheel gevuld met nabestaanden van gesneuvelde soldaten en een bijna on afzienbare schare van genodigde bur gerlijke en militaire autoriteiten uit binnen- en buitenland. Aanwezig waren o.a. Zijne Exc. vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, namens H. M. de Ko ningin en de Prins der Nederlanden. Zijne Exc. vice-admiraal H. C. W. Moor man, staatssecretaris van het ministerie van Marine, uit naam van de Neder landse regering; de ambassadeurs, ge zanten of zaakgelastigden van België, de Ver. Staten, Frankrijk, Zuid-Afrika, Engeland, Canada, Luxemburg, Polen, Noorwegen, Australië en Tjecho-Slowa- kije, alsook de eerste secretaris van de Russische ambassade. Verder de mili taire attaché's van Canada, Engeland, België en Amerika, en vertegenwoordi gers van de gemeente Amsterdam, de Imperial War Graves Commission en vele andere instanties. Tijdens de plechtig heid hadden manschappen van het R.I.T. de erewacht betrokken bij de katafalk die in het koor stond opgesteld. De dienst werd opgeluisterd door de Am sterdamse Politic Kapel en de Konnink- lijke Mannen Zangvereniging Apollo". Korte toespraken werden gehouden door Rev. D W. C. Mossman, A.L.C.D., Pr. Marc. Jospin en ds. W. van Limburgh. Onder het Ecce quomodo moritur van J. Handl werden aan de voet van de katafalk door de diverse vertegenwoor digingen meer dan twintig kransen ge legd. Vervolgens werd The Last Post AMSTERDAM. Cand. rechten: mej. M. P. van Hoeve, mej. N. ter Haar Romeney en de heren J. H. Went (Amsterdam) en H. Borst (Heemstede). Doctoraal Engels: mej. J Dekker (Voorhout). Doctoraal Slavische taal en lett.: J. v. d. Eng (Amsterdam). Cand. klassieke lett.: G. Willems (Amster dam). Doctoraal economie: C. J. Schots man (Heiloo). Economie: S. H. Mulder (Haarlem) en J. F. Lattenmeyer (Driehuis). NIJMEGEN. Cand. pol. en soc. we- tensch.de dames M. A. Li (Heerlen) en A. M. J. I. Th. Teulings, cum laude (Vught). UTRECHT. Doet. Ned. letteren: L. H. Mosheuvel, Hilversum. Doet. geneesk.: R. Bekendam, Nijmegen; E. W. Breukink, En schede; H. A. M. van Ha), Roosendaal. G. Olthuis, Borne (O.); L. A. Schellekens, Den Haag; H. v. d. Zalm, Barendrecht. Semi-arts: H. C. P. M. Schubert, Zeist; mej. C. M. Revers, Utrecht; H. Visser, Heelsum: mej. Chr. L. Zuidervaart, Utrecht: F. A. M. Arnold, Utrecht. Arts-ex.: D. A. H. V. Kolf schoten, Maarn; J. Helders, Utrecht, P. J. van Meel, Breda; W. F. Honig, Utrecht. Doet. klass. letteren: V. Schmidt, Utrecht. Doet. rechten: mej. B. C. E. den Hartog. Zeist. Cand. sociologie: mej. A. Zegwaard Utrecht. AMSTERDAM (V. U.). Doet. theologie: ds. J. P. Theron, Pretoria (Zuid-Afrika) en ds. C. Gilhuis te 's-Gravenhage. Cand. rech ten: G. O. Bouma, Heerenveen. DELFT. Prop. electro-technisch ing.: P Bultman, Bilthoven; J. W. Peters, Venlo. Cand. vliegtuigbouwk. ing.: J. F. Besseling, Enschede. Cand. geodetisch ing.: G. Bakker, Schagen; P. J. Bakker, Amsterdam; D. C. dé Bruijn; 's-Gravenhage; J. Edel, Beverwijk; J. Henkei, Utrecht, P. Heij, 's-Gravenhage, J, A. v. d. Linden, Brakel; P. A. Roos. Vlaardingen; P. M. Upperman, Ommen. A. J. Voshaar, Almelo, G. Westerink, Elburg. Ingenieursexamen civiel-ing.W. H. Kuit, Amsterdam. Ingenieursex. vliegtuigbouwk. ing.: J. F. Besseling, Enschede. Diploma civiel-landmeter: H. C. M. Luijten, Wychen. Advertentie Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest toi diep ln de buldporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN geblazen, waarna een minuut stilte werd betracht. Na afloop van de plechtigheid begaf men zich naar het Damplantsoen, waar door major-general Sir Richard Howard-Vyse, K.C.M.G., D.S.O., J.P., D. L. namens The British Legion een krans werd gelegd bij het voorlopig oorlogs monument. Bij K. B. is benoemd tot directeur, hoofd van de dienst van Gezondheids zorg, Sociale en Culturele aangelegen heden van het gouvernement van Nieuw- Guinea te Hollandia, de heer mr. P. Th. J. van Tetering. De hoge functionaris zal reeds morgenavond van Schiphol naar zijn standplaats vertrekken. De heer Van Tetering is oud-leerling van het Triniteitslyceum te Haarlem en was de eerste, die na zijn eind examen aan deze school een graad aan een universiteit haalde. Hij is een zoon van de enige jaren geleden overleden heer P. J. M, van Tetering, aan wiens organisatie-talent Haarlem veel te dan ken had. Mr. Van Tetering werd te Haarlem geboren op 1 Januari 1908 en behaalde zijn doctoraal in het Nederlands Recht in September 1930, een jaar later in het Nederland-Indische recht. Daarna begon hij zijn Indische carrière, die in 1937 leidde tot zijn benoeming als re ferendaris bjj het kantoor van Arbeid. Tijdens de Japanse bezettingsperiode werd hij geïnterneerd in de strafgevan genis te Djakarta en later te Bandung. In Januari 1946 kwam hij met evacua tie-verlof naar Nederland, maar in het zelfde jaar volgde zijn benoeming tot waarnemend hoofd van de afdeling Kabinet van Algemene Zaken bij de dienst van Sociale Zaken. Na een uit breiding van zijn werkzaamheden werd hij in Juni 1948 hoofdambtenaar ter beschikking van de secretaris van Staat, welke functie na de souvereiniteits- overdracht veranderde in „ter beschik king van de Minister van Arbeid". In April 1951 werd hij benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranpe-Nassau, tij dens zijn verloftijd. Sinds Augustus 1951 was hij hoofd ambtenaar bij het ministerie van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen. Tijdens zijn verblijf in ons land trad hij on als secretaris der commissie „Arbeidsvoor waarden werknemers Indonesië" en van de commissie „Werner", welke studie maakte van het vraagstuk der Indo-Europeanen in Indonesië. In Octo ber trad hij als technisch adviseur van de Regeringsafvaardiging naar de con ferentie van de petroleum-commissie der Internationale Arbeidsorganisaties. In kringen van de missie heeft men deze benoeming met vreugde begroet. Vertaald door W. HOFSTRA 60 „Luister nou eens schaap, je bent na tuurlijk knots, maar ik moet zeggen dat ik de manier, waarop je voor dat af schuwelijke kind van Cohen in de bres springt, sympathiek vind. Als je een vriendin van me waswat natuurlijk onbestaanbaar is." „Quad erat demonstrandum". ,Houd je grapjes voor je, Makay. Het staat je niets. Nou, zoals ik zei, dan zou ik waarschijnlijk net zo gedaan hebben als jij." Clara zag het viertal elkaar bevesti gend toeknikken. Blackie ze gemelijk: „Ik geloof dat wij dan de vrede maar moesten tekenen." „Goed, schaap?" vroeg Rosalind. Haar stem klonk zelfs bezorgd. „Best hoor." Clara had eigenlijk niet gedacht dat ze als overwinnares uit het strijdperk zou treden en de opluchting steeg haar naar het hoofd. Ze waagde een demon stratie. Ze haalde een klein gehamerd doosje Poudre Nildé uit haar zak en haalde met bevende hand de dons over haar neus. „Jullie moeten mij niet kwalijk ne men. Dergelijke scènes werken vrese lijk op mijn zenuwen." „Dat heb je natuurlijk van die Cohen geleerd," zei Jean minachtend. „God nog aan toe, straks ga je nog roken ook," zei Beatrice. „Roken is tenminste niet nuttig," ver klaarde Blackie, „ik rook ook wel eens een strootje." „Patsy is tegen roken," zei Clara, het poederdoosje weer in haar zak stop pend. „Ze is bang dat ze er lelijke tanden van krijgt." Er viel weer een dreigende stilte. Clara kon zich wel voor het hoofd slaan. Ze was weer eens te ver gegaan en had natuurlijk alles bedorven. Toen begon Rosalind plotseling te giechelen en de anderen volgden haar stuk voor tuk, „Je bent werkelijk onbetaalbaar, schaap. Je bent wat La Frog: im-pay- able noemt." „Durf je meel op je nase te smeren onder Frans, morgen?" „Top". Ze wisten niet, dat daar hele maal geen moed voor nodig was. Beatrice keek op haar horloge. „Lui, Fuller is nog open. Zullen we er eentje gaan nemen?" „Reuze idee. Vooruit, schaap, wij fuiven je." Dit was Clara's eerste overwinning op de openbare mening. Over Patsy zou ze nog heel wat strijd hebben te voeren, met verschillende mensen en ook met zichzelf. TWEEDE HOOFDSTUK Clara had Patsy Cohen niet vrijwillig tot vriendin gekozen, zoals Ruth Philips. Aangezien ze in twee verschillende klas sen zaten, zouden Clara en Patsy waar schijnlijk niet op elkaar hebben gelet. Een toeval, Waarvan zij niet in haar ge schil met de Spieren had gerept, had Clara met Patsy in contact gebracht Patsy en haar twee zusjes hadden name lijk eens een paar trimesters op Mount Hilary doorgebracht. Op kostschool had Clara de Cohens alleen maar van gezicht en als drieëen- heid gekend. De drie exotische Jodin netjes, Vera, Patricia en Mavis waren halverwege een saai trimester komen opdagen, en zij waren om de een of an dere reden onmiddellijk de lievelingen van de gehele school geworden. Nie mand beschouwde ze ooit alle drie apart; ze waren nu eenmaal „de Cohens". Ze waren alle drie opmerkelijk klein van gestalte en Vera, de oudste, was opval lend dik. Ze liepen altijd met z'n drieën, huppelend op hun dunne beentjes (zelfs die van Vera leken wel stokjes) en ze hadden helle, tjilpende stemmen als van vogeltjes. De starre regels van de school werden terwille van de Cohens veranderd. Ze waren zo knap in wiskunde, dat ze de lessen van de hoogste klas volgden. Met hun korte beentjes van de veel te hoge stoelen bungelend, zaten ze daar als kin deren tussen grote mensen. Drie paar schitterende ogen (die van Vera waren klein, die van Mavis middelmatig, maar die van Patricia enorm) hielden hun adelaarsblikken op het Zwarte bord ge richt: drie hoge stemmen opperden pro blemen, die de non nauwelijks kon be grijpen, laat staan oplossen. Vera speelde ook viool en had op twaalfjarige leeftijd al een concert ge geven, waarover de critici vol lof waren. Tweemaal in de week kwam een wereld beroemd leraar haar les geven, waarvan het gevolg was, dat er de hand gelicht moest worden met een van de meest strikte regels van het reglement; het lesrooster werd namelijk veronacht zaamd, want hij stond er op dat zij drie uur per dag zou studeren. De Cohens kregen toch al voor talloze dingen per missie, die anderen resoluut geweigerd Onder deze titel is dezer dagen bij het Spectrum een bundel verschenen van vijf artikelen, die samen een geheel vormen. Ze zijn geschreven door dr. H. van Waesberghe, P. M. ter Steege, dr. C. Jansen, dr. N. Perquin en E. Pelosi, allen Jezuïeten, die geen vreemdelingen zijn in het onderwijs-Jeruzalem. De namen dezer onderwijs-specialisten uit de onderwijsorde bij uitstek zijn viel de zekerste waarborg, dat hier iets waardevols geboden wordt, waarvan net niet alleen nuttig, maar zelfs allernoodzakelijkst mag heten dat allen er kennis van nemen, die rechtstreeks of indirect bij het onderwijs betrokken zijn. En al is er dikwijls sprake van „oude wijn in nieuwe vaten", er zijn er mis schien velen, die de smaak van die oude wijn niet kennen of niet meer kennen, terwijl bovendien ook nieuwe wijn gepresenteerd wordt, die het proeven over waard is. werd. Ze gingen voortdurend ,uit"; gekleed in dezelfde leuke kleren om naar de tandarts of de ogendokter te gaan; ze behoefden niet aan allerlei spe len mee te doen en mochten uitslapen. Gedurende de korte tijd die ze op de kostschool doorbrachten, bleven het aar dige kinderen, bij iedereen gezien, zon der zich echter ook maar het minst aan te passen. Op een goeie dag, weer hal verwege een trimester, verdwenen ze weer even onverwachts als ze gekomen waren. Clara had verder nooit meer aan hen gedacht, totdat ze op een goede morgen op weg naar St. Marcus een klein fi guurtje buiten adem naast zich hoorde lopen. „Jij bent toch Clara Batchelor? Ik zit al een paar dagen achter je aan, maar je loopt altijd zo hard. Ken je me nog van Mount Hilary? Ik ben de middelste de Cohens, Patsy." De schuit van een schoolhoed stond op een coquette en dus door Juffrouw Silver verboden manier op haar Mfcof.i en daaronder keken een paar reusachti ge, schitterende ogen stralend naar Cla ra op, tussen onnatuurlijk lang lijkende wimpers. Ze kon eerst niet begrijpen dat dit verblindende gezichtje met enige moge lijkheid aan een van de Cohens zou kunnen behoren. Eh was in haar herin nering alleen het beeld van drie bleke vogelenbekjes achtergebleven. „Je hebt nog altijd even prachtig haar", babbelde' Patsy voort. „We waren er altijd ontzettend jaloers op, omdat we zelf zo donker zijn en er bij ons drieën geen spoor van een krul te ontdekken valt. Jij bent helemaal niet veranderd eigenlijk, alleen groter geworden na tuurlijk. Zou je mij herkend hebben?" CWordt vervolgd). Dr. H. van Waesberghe, Rector van het St. Ignatiuscollege te Amsterdam, geeft een heldere en gefundeerde uiteen zetting van het doel der opvoeding: de algehele volwassenheid van het kind, lichamelijk en geestelijk, waarvan dan het tweede aspect zowel de godsdienstige als sociale en intellectuele volgroeid heid omvat in persoonlijke zelfstandig heid van óórdeel en handelen. Scherp heeft hij de opvoeders-hiërarchie om lijnd en nauwkeurig de onderlinge grenzen en verhoudingen uiteengezet tussen gezin, kerk, school, staat en vrije jeugd vorming. Pater Ter Steege, adjunct-directeur der H.B.S. van het St. Ignatiuscollege te Amsterdam, heeft het Algemeen Vor mend onderwijs aan een critisch oordeel onderworpen. Hij ziet het terecht als een groot voordeel, dat de onderwijs nota-Rutten de vormende, opvoedende taak van de school erkent, en dat zij een belangrijke accentverschuiving in het begrip „onderwijs" constateert. Dit brengt natuurlijk allerlei consequenties mee voor de school, die meer de har monische ontwikkeling van de vermo gens der leerlingen zal moeten nastre ven, dan feitenkennis en examen-dres- suur. De vormende waarde van een leervak heel wat belangrijker dan de weetwaarde. Allerlei wensen brengt de schrijver naar voren omtrent de metho diek van onderwijzen, de zelfwerkzaam heid der leerlingen, differentiatie der diploma's, beperking der leerstof, huma nisering van de H.B.S., concentratie van leervakken, plaats van de talen-studie en de wiskunde in overeenstemming met de vormende waarde in een be paalde ontwikkelingsphase enz. Pater Jansen, directeur der H.B.S. aan het St. Ignatiuscollege te Amsterdam, toont zich in het derde artikel de on verschrokken kampioen voor de vrijheid van het onderwijs, als hoedanig hij zich ook al ontpopt had op het onlangs ge houden onderwijscongres in Woudscho- ten. Hij veroordeelt ten scherpste de ge- perfectionneerde staatbemoeiing met haar leerplannen, lessen-tabellen, exa men-regelingen tot en met de normen voor het beoordelen van het schrifte lijk eindexamen-werk. „Neen", schrijft hij, „het algemeen vormend onderwijs heeft, juist omdat het algemeen vor mend is, de grootste behoefte aan in terne beweeglijkheid, opdat hef zich kan richten op zijn doel: vorming van individuele leerlingen naar hun be hoeften en naar de mogelijkheden, die in hen aanwezig zijn." „Terug naar de vrijheid van onderwijzend is de ti tel van zijn leerzame en gedegen be schouwing; met de vrijheid bij het onderwijzen zal ook het opvoedende element in het onderwijs zelf gemak kelijker en beter tot zijn recht komen. Dr. N. Perquin, directeur van het Mgr. Hoogveld-Instituut te Nijme gen. heeft als titel voor zijn bij drage gekozen: „De verantwoordelijk heid van de leraar." Het spreekt van zelf, hoe zou 't anders kunnen? dat pater Perquin de volle nadruk legt op de opvoedingstaak van de leraar, die de verantwoordelijkheid draagt voor de uitgroei van 't kind en daarom ook het kind moet liefhebben in „zijn zich ont wikkelende vorm." Liefde is voor de op voeding onmisbaar en eist volledige, persoonlijke overgave van de opvoeder. Maar de opvoeder-leraar zal niet kun nen volstaan met een zekere academi sche kennis, waaruit de leerstof der scholen een preparaat is, hij zal ook de vakkundigheid moeten beheersen van het „overdrachts-proces" der kennis. En hiermee komt dr. Perquin op het vraagstuk der leraren-opleiding, die tot heden in Nederland niet bestaat! Hoe zal echter de leraar zich bewust kunnen bljjven van zijn opvoedende taak, vraagt de schrijver, als hij tweemaal per week in 15 klassen komt en zijn aandacht moet verdelen over pl.m. 450 leerlingen, van wie hij dan misschien na enige maanden de namen kent! Hier wordt de kwestie van het vakleraren-systeem aan de eisen der paedagogiek getoetst. Pater Pelosi, leraar aan het Aloysius- college in Den Haag, schrijft over: School en leven. Hij legt er de na druk op, dat de school wel ..een aanpas sende. maar ook een critische rol te vervullen heeft ten aanzien van de maatschappij. Deze mag niet haar eer ste uitgangspunt en primaire norm zijn, dat moet tenslotte de leerling zelf zijn". Ook Pater Pelosi wenst bewuste scho ling van de toekomstige leraar paeda- gogisch, psychologisch en didactisch. De leerstof, die min of meer traditioneel geworden is, en „vastgeworteld in het bolwerk van een langjarig gebruik" moet getoetst worden aan haar opvoedende en vormende waarde. Hoeveelheid, onder linge verhouding, hiërarchische waarde schatting, en nog veel meer factoren, dienen opnieuw bestudeerd te worden. De schrijver meent ook. dat ondanks alle organisatorische moeilijkheden voor grote scholen, de oplossing gezocht moet worden in de richting der ..daltoniseren- de" systemen. „De school moet een fijn gevoel hebben voor de maatschappelijke ontwikkelin gen. Al de rimpelingen van het maat schappelijk leven moet zij kunnen vol gen in haar leerstof en werkwijze, zoals een soepel gewaad de lichaamsvormen". Maar dan zal Pater Pelosi zijn orde genoot dr. Jansen hierin bijvallen, dat de volledige vrijheid van onderwijs een on misbare voorwaarde is, om de school haar opvoedende, vormende en onder wijzende taak in het belang van het kind. van de kerk en de maatschappij zo volmaakt mogelijk te laten vervullen. Aan het slot van deze korte beschou wing kan ik geen andere wens uitspre ken. dan dat allen, wie opvoeding en onderwijs ter harte gaan, eens kennis maken met de rijkdom aan gezonde ver-_ nieuwings- en hervormingsgedachten, die in bovengenoemde bundel op elke bladzijde liggen uitgespreid. G. J. ROOYMANS. (Van onze correspondent) In een vrij gespannen sfeer is Zater dagmiddag de jaarlijkse kringvergade ring van de K.V.P. in Gelderland te Nij megen gehouden. De teleurstellende resultaten van de verkiezingen vormden het uitgangspunt van een betoog, waar in de voorzitter, burgemeester Ch. Mat- ser van Arnhem, de verschillende in zichten op politiek, sociaal en econo misch terrein hekelde, die tot deze te leurstellende tegenslag hebben geleid. Katholieke Nederlanders behoren een te zijn, aldus spr„ en wanneer de katho lieke eenheid op sociaal en economisch gebied terugkeert, zal de politieke een heid eveneens terugkeren. Spr. sprak voorts zijn vertrouwen uit in de door de K.V.P.-leiding in het leven geroe pen commissie tot onderzoek van de oorzaken, welke tot deze teleurstellende verkiezingsuitslag hebben geleid. Hij spoorde de afgevaardigden tenslotte aan om de principiële eenheid bij de ko mende gemeenteraadsverkiezingen te bevorderen. Uit de jaarverslagen bleek dat bet ledenaantal van de Statenkieskring Gelderland amper 25000 bedraagt, waarvan Nijmegen slechts 1574, Arn hem 825, Apeldoorn 2233, Tiel 2465 en Zutphen 1331 leden hebben. De voor zitter, de heer Ch. Matser, werd bij acclamatie herkozen. Herbenoemd werden eveneens de heren H. C. J. Erkens (Oosterbeek) en J. J. van Goethem, resp. als secretaris en pen ningmeester. Met het oog op het gevorderde uur en het feit, dat de zaal voor andere doel einden ontruimd diende te worden, Advertentie drong de soms wat te energieke voor zitter er op aan, de verschillende voor stellen van de afdelingen, o.m. over de vertrouwenscrisis in de K.V.P. en de katholieke eenheid, de woningbouw, etc., te endosseren aan het kringbestuur. De vergadering toonde zich hierover ver rast. terwijl verschillende afgevaardig den hun verbolgenheid niet onder stoe len of banken staken. De voorzitter rec- de de situatie in de steeds onrustiger wordende vergadering tenslotte met het indienen van een langademige motie, die na ampele bespreking met algemene stemmen werd aangenomen. In deze motie dringt de Kring Gelder land van de K.VP. er op aan te streven naar een zo groot mogelijke eenheid der Nederlandse katholieken op staatkundig, zowel als op sociaal, economisch en an der terrein. Prins Bernhard heeft Zondagmiddag in het regeringspaleis te Lima aan de president van Peru, Manuel Odria Amo- retti, het grootkruis van de Nederlandse Leeuw uitgereikt. De Prins zelf ontving van de president het grootkruis in de orde van de „Zon van Peru". Later reikte de Prins aan hoogwaar digheidsbekleders verschillende Neder landse onderscheidingen uit De Prins bracht een bezoek aan de renbaan van San Felipe en reikte aan de winnaar van de „Prins-Bemhard- prijs" een beker uit De Prins was Za terdagavond de eregast aan een banket en op een bal, in het regeringspaleis aangeboden door president en mevrouw Odria. Er waren enige honderden gas ten onder wie diplomaten, leden van de regering en bekende societyfiguren. Vandaag werd de Prins op een plech tige bijeenkomst in het stadhuis van Lima tot eregast van de stad uitgeroe pen. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft besloten als vacantieweek aan te wijzen de kalenderweek, aanvangende 27 Juli en eindigende 1 Augustus 1953. De bedrijfsraad heeft voorts o.a. be sloten dat in afwijking hiervan de werk nemers, werkzaam in door de raad na der aan te wijzen gemeenten, met va cantie zullen gaan in een voor elk dezer gemeenten door de raad nader aan te wijzen week. De raad besluit tot deze aanwijzing alleen in zeer bijzondere ge vallen. Een daartoe strekkend verzoek kan slechts worden ingediend door een naar het oordeel van de raad representa tieve organisatorische vertegenwoordi ging van werkgevers, woonachtig en werkzaam in de gemeente, waarop het verzoek betrekking heeft Een zodanig v erzoek moet voor 15 Februari 1953 bij de raad worden inge diend. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft voorts Zaterdag 27 December aangewezen ais verplichte verlofdgg. Tenslotte is Donderdag 30 April 1953 aangewezen als verplichte verlofdag. De strekking van dit laatste besluit is, dat enerzijds werkgevers, die zulks wensen, zonder nadere vergunning, bevoegd zijn de werkzaamheden geheel of gedeelte lijk doorgang te doen vinden, doch dat andeerzijds geen arbeiders verplicht kunnen worden tot het verrichten van arbeid op deze dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3