Zelfs de AMA TEERS te sterk voor Nederlands Verschil van mening Alleen Yan der Kuil enige volwaardige veldspeler Onverdiend gelijk spel van Nederlands Elftal (2—2) Belofte van wordt de vierde minuut niet ingelost Spel. Emma en tezamen in WH leiden Zuid II Rotterdam wint van Bondsploeg ondanks grote achterstand Veranderd spelbeeld na treding van Vrijhof over- Lotsy en Verlegh: Van der Leek: Engelsen eerste helft veel sterker MIDDENVELD PRIJSGEGEVEN Helmond en Rheden doen het goed Luiten-v. d. Bogert goede combinatie La Concorde wint Coup de EAmitié SLIJKHUIS wint int. cross te Niel Om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 PAGINA 4 komen Van (Van onze sportredacteur) Wij, de kleine Nederlandse kolonie, in hoofdzaak gevormd door de fwiniig journalisien, hebben ons bij hei verlaten van de tribunes van Booihferry Park nog eenmaal even omgedraaid. Ondanks alle haast om via de gereedstaande taxi's de trein naar Londen nog ie halen. Onze aandacht gold Wim Landman, of beter gezegd de huldigingen en schouderklopjes, die Nederlands nieuwe nationale doel man van hei enthousiaste publiek in ontvangst moest nemen. Landman is het geweest, die hei door Lenstra's afwezigheid nog meer verzwakte Nederlands Elftal, voor een nederlaag legen de Engelse amateurs heeft behoed. Want wat een Terlouw, Tebak, Alberts, Wieriz en Bies- brouck te zamen niet is gelukt: de snelle en behendige voorhoede der Engelsen in bedwang te houden, heeft Landman wel klaar gespeeld. Natuurlijk mei aanwenden van alle capaciteiten ook op 31-jarige leeftijd nog niet gering door fraaie saves, nauwkeurig uitlopen, af en toe zelfs door gedurfde slidings. De twee doelpunten, die de Engelsen hebben kunnen maken, zijn niet zijn schuld. Zelfs al zouden de aan vallen van de Engelse amateurs vier maal mei een doelpunt bekroond geweest zijn, ook dan nog mocht men Landman geen verwijten ma ken. Steeds weer keerde hei gevaar voor het Nederlandse doel terug. De buitenspelers Groves en Siroud glipten herhaaldelijk langs hun be wakers. Terlouw kon, hoe hij het ook probeerde, de snelle, beweeglijke middenvoor Lewis niet de baas, vooral niet op dit sopperig gladde veld, terwijl Biesbrouck en Wieriz alleen al in techniek zoveel bij hun directe tegenstanders achter waren, dat de dreiging op hei middenveld een constante bleef. Dat opportunisme, de eerste maal, en een naar de schoonheidsprijs wedijverende reactie van de ijlings naar binnenge- der Kuil Nederland twee doelpunten bezorgd hebben, is zeker niet in overeenstemming mei de krachtsverhouding. cvv LANDMAN behaalt gelijk spel 2—2 Een van de vele moeilijkheden, die Landman heeft moeten overwinnen. Deze keer ging de bal juist voorlangs het doel. Maar vele andere keren heeft Land man. de debutant, een zeker schijnend doelpunt kunnen voorkomenZou de wedstrijd met het Rotterdams Elftal, vier jaar geleden, tegen Huil City gei waarin Landman de ster van het veld was, hem geïnspireerd hébben? „Een vlotte,, frisse en spectaculaire wedstrijd is het geweest", dat waren de woorden van de voorzitter van de K. N. V. B., de heer K. J. J. Lotsy, toen hij als eerste uit de K.L.M.-Dakota, die het Nederlands elftal uit Huil thuisbracht, op het platform van Schiphol stapte. „De jongens hebben goed gespeeld", voegde hij er aan toe, maar de Engelse amateurs waren over het algemeen beter. Met die 22 mogen wij zeer tevreden zijn, al moet ik zeggen, dat wij in de tweede helft, waarin de Engelse amateurs gelijk maakten, iets sterker waren." Ook de voorzitter van de keuze-com missie, de heer A. W. Verlegh, was te vreden over het spel van de Oranje- ploeg. „Uitblinkers? Landman had een uitstekend debuut en verder was Van der Kuil in de voorhoede de beste man. De afwezigheid van Lenstra was geen gemis." Jaap van der Leek, de bondscoach, was minder te spreken over het spel van zijn pupillen. „Een gelijk spel te gen deze ploeg kan ik moeilijk bevre digend noemen. Wim Landman en Van der Kuil verdienen een pluim. Zij heb ben prima gespeeld, maar de rest was voor het merendeel onder de maat. De Engelse trainer, de bekende Winter- bottm. heeft dan ook niet onder stoelen of banken gestoken, dat het Nederlands Elf al hem, op Van der Kuil na, sterk had teleurgesteld. De spelers zelf wogen het oordeel over de wedstrijd af naar hun eigen prestaties. Zo was Landman natuurlijk best te spreken: „Mijn debuut is mij meegevallen, maar dat eerste doelpunt was een schoolvoorbeeld van buiten spel." Men zou zo zeggen, dat tegen een ploeg als de Engelse amateurs betere resultaten mogelijk zijn. Ook met een ploeg als deze; zelfs zonder Lenstra. Het was toch bijna dezelfde tegenstan der, die tijdens de Olympische Spe len te Helsinki door Luxemburg werd verslagen. Het is gebleken van niet. In vrijwel alle opzichten schoot men tekort, soms zelfs niet gering. En dat betreft, de keuzecommissie zal dit moeten toegeven, speciaal de bezet ting van het middenveld. Ook nu weer heeft de practijk bewezen, dat de starre vasthoudendheid aan een systeem niet verantwoord is als men er de geschikte mensen niet voor heeft. Zeker niet als daardoor ande ren, van wie bekend is, dat ze beter zijn dan enkele, misschien zelfs wel de meeste spelers van deze ploeg, geheel (Van onze sportredacteur; HULL, Zaterdagmiddag. Het mocht dan zjjn, dat, voor er drie minuten gespeeld wa ren, toen kwam de Nederlandse aanval voor de eerste keer in actie, Landman al eens reddend had moeten optre den, het zag er in de vierde minuut toch wel rooskleurig uit voor het Nederlands Elftal. Met een lichte voetbeweging had van der Kuil de bal over de verdedigers gewipt, Lugt- hart spurtte naar de vleugel, zette voor en meteen schoof van Roessel de bal langs de onthutste doelman Bennett. Hoe bedrieglijk is dat moment geweest. De voorgaande minuten van Engels overwicht werden toegeschreven aan de mogelijk heid, dat de Nederlanders nog moesten acclimatiseren op het spekgladde veld, omringd door een krans van de kille mistatmosfeer. Welk een misrekening echter. Bijna veertig minuten achtereen speelden zich alle handelingen af voor of in de naaste omgeving van Landman's secuur bewaakte doel. Een forse trap, zo maar ergens naar voren, vormde het respijt, dat de Nederlandse verdediging zichzelf, maar Land man in het bijzonder, gaf. Nauwelijks voldoende om op adem te komen. De tweede helft heeft meer mogelijkheden geboden om de inmiddels opnieuw verworven voorsprong wèl te behouden. Het zou echter onbillijk geweest zijn, want ook toen had de Engelse ploeg nog zoveel overwicht, dat alleen Landman zich verdiensten kon verwerven om een persoonlijk recht op deze uitslag te doen gelden. Dezelfde Alberts, die enkele minuten ten later in wankele balans halve en hele misstrappen zou gaan exposeren, moest bijna onmiddellijk na de aftrap voor opluchting zorgen. Wiertz en Ter louw toonden gezamenlijke ijver om mid denvoor Lewis in zijn beweeglijke wen dingen te stuiten en grepen natuurlijk mis. Noble stond meteen in-vrije po sitie, tot Alberts' forse tackle een ver dere opmars 'belette. Nederlands eerste aanval was een vrij ongevaarlijke, want de voorzet van Louer leverde de En gelse verdediging geen moeilijkheden op. maar de tweede had meteen succes. Voornamelijk dank zij het vlugge reageren van Van der Kuil. Ook in de volgende minuut echter moest Land man redding brengen in een hachelijk avontuur aan de overzijde. Een handige manoeuvre van Walton bracht midden voor Lewis vrij voor Landman, die glijdend de bal weg kon trappen. Met de regelmaat van een klok sta pelden de doelrjjpe kansen zich voor het Nederlandse doel op. Bij het weg werken raakte Alberts de bal half, rechtsbuiten Stroud kreeg meteen alle gelegenheid om voor te zetten, .zo zui ver, dat de bal over het hoofd van Ter louw precies op dat van Lewis beland de. maar Landman had de bal met een zweefduik in een keer vast. Nog snel ler moest Landman in de volgende mi nuut reageren om de gelijkmaker te voorkomen. Lewis kogelde van niet te grote afstand in de rechterbeneden hoek. maar via de voet van Tebak. ging de bal naar links. Tweemaal moest Landman, in een ongelooflijk snelle reactie zijn lichaam omdraaiend, sprin gen. eer hii, op de lijn, de bal veilig te pakken had. Strafschop gemist En toch was dit moment niet het meest gevaarlijke Een kwartier was er ongeveer gespeeld, toen Alberts bij een doelworsteling de bal tegen zijn arm kreeg. Penalty, besliste de scheidsrech ter. Lewis belastte zich er mee. maar kogelde de bal juist langs de paal. Nog geen gelijkmaker dus. Steeds meer ech ter werd de Nederlandse verdediging uit positie gespeeld. Dat bleek wel, teen Terlouw een indirecte vrije schop, ongeveer tien meter voor het doel. veroorzaakt!-. Bennaars kon de kogel van Lewis maar juist over de corner- lijn krijgen. De kanonnade op het Ne derlandse doe! duurde voort. Steeds weer was het Landman, die succes voor de Engelsen in de weg stond. Met een duik naar de benedenhoek, maakte Hij een felle schuiver van Walton onschade; lijk, om even later door tijdig uitlopen? rechtsbinnen Noble alle' schietkans te ontnemen en zelfs de alleen doorge broken middenvoor Lewis zag zijn keihard schot, weer in de benedenhoek, door in de volle lengte naar voren dui kende Landman weggestompt. Slechts met een buitenspel-doelpunt kwamen de Engelsen aan de gelijkmaker. Mid denvoor Lewis had zich weer, opnieuw door een reeks schijnbewegingen, van Terlouw losgespeeld en zette meteen Noble in actie Maar deze rechtsbinnen stond buitenspel. Landman stormde nog wel toe, toen er niet gefloten werd, maar heel handig overwon Noble ook deze laatste hinder nis en plaatste de bal in het lege doel. 11. Toen linksbuiten Groves vier mi nuten later, dat was na ruim een half uur, hetzelfde kunstje wilde uithalen, protesteerde de hele verdediging voor buitenspel. Nu echter was het niet zo. Weer werd Landman omspeeld, weer stond er een Engelsman voor een leeg doel, maar Groves speelde het klaar de bal toch nog tegen de ronde doelpaal te spelen. Bal over de zijlijn Was Landman na al de uitstekende dingen, die hij had gedaan, de lieveling van het precies 11.838 man tellende pu bliek geworden. z(j, die Boothferry Park bevolkten, kregen later een grenzenloze bewondering voor de Nederlandse doel man. Aangevallen door Walton, toen hij de bal weer in het veld wilde trappen, zag hij, dat helemaal aan de overzijde de Engelse spil Yenson geblesseerd op de grond lag. Prompt speelde Landman de bal over de zijlijn. Yenson bleek na een botsing met Van der Kuil zo ge blesseerd te zijn, dat hij zes weken uit geschakeld is. Adams kwam de open gevallen plaats innemen. Het was kort voor het verstrijken van de eerste helft. Toen kwamen de Nederlanders even meer los. Lugthart speelde zich, op de linksbuitenplaats, helemaal vrij, maar besloot zijn solo-actie met een zacht rollertje. Kort er na forceerde Lugthart op de andere vleugel een corner. V. d. Kuil nam de bal, Bennaars zette van links opnieuw voor, Saunders kopte de bal uit de doelmond, waarna v. d. Kuil ineens in de bovenhoek schoot, 12. Het duurde ongeveer tien minuten in de tweede helft eer Landman weer in actie moest komen bij een gevaarlijke aanval. Daarvoor hadden Walton en Stroud elk een mooie kans gemist. Nu echter was Lewis weerlangs Terlouw gegleden, maar Landman wierp zich voor de voeten van de Engelse midden voor en redde ten koste van „en cor ner. Het Engelse overwicht was niet zo groot meer, het plaatsen werd on nauwkeuriger en daarom waren de par tijen geruime tijd tegen elkaar opge wassen. Er kwam zelfs een vloeiende Nederlandse aanval. V. d. Kuil speelde de bal door naar Lugthart, weer volgde meteen een voorzet, weer stond Van Roessel op de goede plaats, maar met veel moeite hield doelman Bennett de kopbal naar de benedenhoek uit het doel. Vijf minuten later kreeg Van Roessel een goede kans toen de Engelse verdediging radicaal miste. De bal ging echter juist over de lat. Een minuut la ter kwam de gelijkmaker. Lewis gleed voor de zoveelste maal langs Terlouw. Terlouw trachtte zich te herstellen, maar bracht zijn tegenstander ten val. Lewis nam ook nu de strafschop, weer naar dezelfde hoek, maar nu ging de bal precies langs de binnenkant van de paal. 22. In de allerlaatste minuut redde Landman het gelijke spel met een sierlijke zweefsprong naar de boven hoek. Groves had namelijk een voorzet van Lewis meteen, vallende, ingekopt. In een matige wedstrijd heeft Heeren veen, zonder Abe Lenstra, met 52 van het Noordelijk jeugdelftal gewonnen. Aan de secretaris van E.D.O.. de heer W. Hirs, dezer dagen 30 jaar bestuurs lid. heeft het K.N.V.B.-bestuurslid de heer G. Kruyver de zilveren bondsspeld van de K.N.V.B. uitgereikt. Van Roessel is, verscholen achter spil Yenson, amper zichtbaar, ter wijl hij Nederland de leiding geeft. of gedeeltelijk worden uitgeschakeld. Als voetballer zonder enige' twijfel, als systeemspeler misschien niet, maar zelfs in dat geval is het nog de vraag of het nuttig effect hetzelfde, laat staan geringer is dan van hun tegen strevers in de huidige ploeg. Daar komt nog bij of de keuzecommissie niet zelf de grootste verantwoording toekomt voor het openlijke verzet, dat Lenstra heeft gepleegd. De daad van Nederlands beste speler, om enkele uren voor het vertrek voor zijn plaats te bedanken, is niet goed te praten. Niet alleen was de manier, waar op het gebeurde, eenonbetamelijke, bo vendien was ze onsportief ten opzichte van de medespelers en van de plaats vervanger. de jonge Louer, die hals over kop verlof uit de militaire dienst heeft moeten aanvragen. Voor velen kwam het bedanken van Lenstra overigens niet ge heel onverwachts en dat hij niet zonder meer tot zijn beslissing is gekomen is ook wel gebleken. Wij zien tenminste in het feit, dat Lenstra zich, na het mee delen van zijn beslissing, aan de be langstelling van de buitenwereld heeft onttrokken door „onder te duiken", dat uiteindelijk het „talent Lenstra" het niet heeft kunnen verwerken, dat er omwil le van een systeem mee wordt omge sprongen. Weinig perspectief Bewezen is inmiddels, om op de di recte realiteit van Huil terug te komen, dat de keuzecommissie er momenteel niet in zal slagen met deze spelers, ge stoken in het strakke keurslijf van het stoppcrspilsysteem, tot een ploeg te komen, die successen, al zijn ze slechts incidenteel, kan behalen. In de eerste plaats niet met een voorhoede, zoals die in Boothferry Park opereerde. Alleen Van der Kuil kon tot redelijke prestaties komen. Overigens nog heel sporadisch, want vooral in de eerste helft waren de Engelsen vrijwel voortdurend in de aanval en kreeg de Nederlandse voor hoede eindelijk een kans, dan strandden vrijwel alle pogingen door onzuiver plaatsen van de kanthalves of van de binnenspelers. Daar komt dan nog bij, dat hij pa-s van werkelijke waarde is als hij in zijn onmiddellijke nabijheid spelers heeft om een geraffineerd combinatiespel mee op te zetten. Het forse, stugge doorzetten ligt Van Roessel niet. En nu kan men hem verwijten te zeer te zijn vastgekleefd aan de positie van de middenvoor, in het centrum, er is een maa-r aan verbonden. Want welk nut heeft een escapade van Van Roessel naar de vleugel in déze ploeg? Het ant woord kan slechts negatief zijn. De aanvalslinie zou in het centrum zijn enige potentie missen. Dat is niet alleen nu gebleken, maar ook in voorgaande wedstrijden. Uiteraard was de afwezig heid van Lenstra als linksbi- fen een verzwakking. Niet Clavan, doch Louer, besliste de K.C. Zij onderstreepte daar mee haar stelling iedereen zoveel mo gelijk op z'n eigen plaats te willen la ten. Het werd een mislukte proef neming. Overigens toch wel begrijpelijk. Zonder vooraf ook ipaar de gelegenheid gehad te hebben zich iets in te spelen is Louer opgesteld. Men kon het aan zijn spel duidelijk merken. Overigens waren de ballen, die Louer, evenals Van Roessel en Van der Kuil, zó kreeg toe gespeeld, dat ze de mogelijkheid gaven een gevaarlijke actie van de totale voorhoede in te leiden, op de van één hand te tellen zijn. vingers Binnenspelers onvoldoende Bennaars was beter dan in Deurne, ook beter dan in de oefenwedstrijd tegen Saarbrücken, maar nog steeds zoveel minder in vorm dan in voor gaande wedstrijden, dat het uitzien naar een tijdelijke? plaatsver vanger gerechtvaardigd is. Voor Lugt hart behoeven we ons niet aan een tijdslimiet te binden. Het is nu toch wel gebleken, dat ondanks alle inspan ningen, die hij zich getroost, ondanks zijn gevoel voor de taak van de bin- nenspeler, zijn technische capaciteiten onvoldoende zijn om in het Nederlands Elftal te kunnen spelen. Opmerkelijk is het overigens, dat de twee spelers, die in mindere of meerdere mate nog de beste van de voorhoede waren, de doel punten voor hun rekening namen: v. d. Kuil en Van Roessel. Terlouw niet zo zeker Het zou onjuist zijn te beweren, dat Terlouw tot een onvoldoende prestatie is gekomen We schreven het reeds; de directe tegenstander was er een van bij zondere kwaliteiten. Met een uitsteken de lichaamsconditie schiep middenvoor Lewis niet alleen voor zichzelf uitste kende kansen, ook zijn medespelers kregen de meest fraaie mogelijkheden om te doelpunten. Zo trefzeker, vooral in de kopduels, als gewoonlijk was Ter louw echter niet. Wiertz, des nachts om vier uur pas in Huil gearriveerd, was er ondanks zijn enthousiast zwoegen volkomen uit. Verdedigend leverde hij nog een alleszins redelijke prestatie, maar aanvallend was zijn werken van geen enkele waarde, vooral door uiterst slecht plaatsen. Biesbrouck deed het wat dat betreft beter. De moeilijkste taak van de beide ach terspelers was ongetwijfeld toegewezen aan Alberts. Door het uitvallen van Robb was Groves naar.de linkervleugel ver- huisd en Hendon's middenvoor Stroud ontpopte zich als een uiterst snelle en vooral behendige buitenspeler. Zo snel, dat Alberts meerdere malen gepasseerd werd alsof hij er niet stond. Na de rust ging het beter, zoals het trouwens in de gehele verdediging en eigenlijk ook in de voorhoede beter klopte. Toen ook bleek, dat de Engelse verdediging uiterst kwetsbaar was, zonder dat er echter door de Nederlandse voorhoede van ge profiteerd werd. Tebak, de andere ver dediger, had minder moeite met Groves, was opnieuw uiterst fel in zijn tackle en ruimde met forse trappen op. Het debuut van Landman tenslotte is een hoofdstuk op zich geworden. Vooral voor de rust was het een vrijwel onop houdelijk duel tussen hem en de Engelse voorhoede, een duel overigens, dat door Landman glansrijk gewonnen is. Jaren* lang heeft Landman in de schaduw va® Kraak moeten staan. Bij de gratie van Kraak's beenbreuk kreeg hij eindelu* zijn kans. Hij was het, die vanaf de be- ginphase van de strijd Nederland heef behoed voor de schande van een grote nederlaag. Want èn wat de scorings kansen èn het overwicht gedurende de eerste vijf en veertig minuten betreft was een 3-1 voorsprong voor de Engel sen op dat moment volkomen normaal geweest. In plaats daarvan gingen de Nederlanders de rust in met een voor" sprong (2-1). Een strafschop, tegen Ter- iouw, bracht de Engelsen de gelijkma ker. Verder echter liet Landman het niet komen door o-a. in de laatste minu ten een kopbal van Groves in de linker bovenhoek met een stijlvolle zweef sprong uit de lucht tc plukken. Het door de vele terreinafkeuringen nog kleiner geworüen programma voor de tweede kiassers heeft toch nog be langrijke uitslagen opgeleverd. In het Westen kunnen bijvoorbeeld A.F.C., West Frisia, Volenüam en H-F.C- ge voeglijk tot de kopgroep gerekend wor den. Rheden slaagde er in lijstaanvoer der Dierense Boys te onttronen om zelf de leiding over te nemen, terwijl ook Helmond zich naar de eerste plaats werkte door een knappe overwinning op Kolping S.D.W. Sportclub Emma en V.V.H. hebben in Zuid II de leiding van Kerkrade overgenomen. In üe lagere regionen is momenteel wel het meest opmerkelijke, dat R.K-O.N-S. en V-U.C. zo laag geklasseerd staan. WEST I. 2B: ZVV—Westfrisia 2—5, Scho ten—HFC 0—6, HVCVolendam 0—1. AFC 6 9 HVCi 7 5 West Frisia 6 9 Zeeburgia 6 4 Vole n dam 5 8 Schoten 6 4 HFC 6 8 Helder 5 3 Rapiditas 7 8 OSV 5 2 ZVV 7 6 WEST II. A: Fluks—VUC 4—3, Scheve- ningenTSC 4—2. EBOH 7 9 Neptunus 6 b Fortuna 6 8 HVV 6 6 ONA 6 7 Fluks 7 6 Scheveningen 7 7 VUC 6 4 Coal 5 6 TSC 6 3 HOV 6 6 B: QuickVriendenschaar 03, Velox UVS 1—2. Vriendensch. 8 11 Quick 7 6 DFC 5 9 Unitas 7 5 Velox 7 8 UVS 7 5 Wassenaar 7 8 RFC 5 3 6 7 Gouda 6 3 Leerdam 7 7 NOORD. A: FrieslandNicator 3—4. Oosterparkers 7 12 Zw. W.einde 7 6 Nicator 7 11 Velocitas 7 6 FVC 7 8 Friesland 7 5 FVV 7 8 Houtigehage 7 5 GRC 6 7 MSC 7 4 Hoogezand .6 6 LSC 7 4 OOST. A: Achilles— ZAC 3—0. Alcides 7 12 Hengelo 6 6 Achilles. 7 8 ZAC 7 6 Rigtersbleek 5 7 Borne 6 3 Eilermark 6 7 Labor 6 3 PEC 6 7 Oldenzaal 6 3 Tubantia 6 6 B: Rheden- Dier. Boys 1—0. Rheden 8 12 WVC 7 7 Dier. Boys 8 11 Be Quick 7 5 Quick 7 10 Ede 7 5 WAVV 7 9 Arnh. Boys 7 5 Sallandia 7 8 BVC 7 4 Rob. et Vel. 7 8 Doetinchem 7 2 ZUID I. A: RKTVV—SET 0—5, Sarto Woensel 13. Helmond—Kolping SDW 1— 0. Helmond 8 12 Spechten 8 9 TOP 7 11 Schijndel 7 7 Kolping SDW 8 10 DESK 7 4 Woensel 8 10 Sarto 8 4 SET 8 10 Wilhelmina 7 3 Veloc 7 9 RKTVV 9 3 B: InternosMOC 11. Goes Baronie Dosko Alliance Rood Wit RAC ZUID II. Middelburg Internos M.O.C. Terneuzen Axel Ster—RKONS 0-0' AGroene VVH-RKBSV 4—2. Kerkrade—Sp.cl. Emma 23. HoensbroekChèvremont 5—1. Sp. Emma WH Kerkrade De Ster RKBSV Minor BHeer—Helmondia Sp.cl. Iirene 00, 3—0. Kimbria 6 9 Blerick 6 9 De Valk 7 9 Wilhelmina 7 8 Sp. Irene 6 7 Helmondia 6 7 Waubach Heksenberg 7 Chevremont 7 Hoensbroek 7 Groene Ster 5 RKONS 03, Roermond— AlmaniaW ïllielmh'3 Almania BSV Roermond Wit Zwart Heer Op het landgoed „te Werve" te Rijs wijk heeft de Belgische degenequipe „La Concorde" uit Antwerpen met ge' ring verschil op een Nederlandse degen- pioeg voor één jaar beslag gelegd op de Coupe de l'Amitié. Afwisselend hadden de Belgen e® onze landgenoten een kleine voor sprong, toen de laatste partij, die tussen Van der Hoeve Jr. en Jonkheer moest worden getrokken, was de stand 171® in het voordeel van de gasten. Met de eindstand 1816 en 2 onbesliste par tijen konden de Belgen tevreden naar huis terugkeren. De internationale Cross van Niel 'Belg.), een veldloop over 7000 meter, is gewonnen door onze landgenoot Slijk huis. Zijn tijd was 23 min. 10 sec. Twee de werd de Belg Vandewattyne in 23.23.0 Een te Halsteren door Olympia 'V georganiseerde cross over 6'/, km. 's gewonnen door Janus van dér Zande COlympia '471, in een tijd van 22 min- 26 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Adriaanse (DJA) 22 min. 46; 3. Dob- belaére (Marathon) 23 min. 03. De landenwedstnjd EireFrankrijk i* in een gelijk spel, 1—1, geëindigd. De wedstrijd tussen Luxemburg en het Franse B-elftal is met 10 door de Fransen gewonnen. De te Nijmegen gespeelde wedstrijd tussen N.E.C. en het vertegen woordigen- e elftal van de Luchtmacht is doof N.E.C. met 2—1 gewonnen. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM. Na tien minuten spelen in de tweede helft van de wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker hadden de duizenden toeschouwers op Span gen zich reeds verzoend met een zege voor de Bondsploeg De Jong had de stand op 30 gebracht toen doelman Vrijhof een merkwaardige overtreding maakte, hetgeen van grote invloed was op het verdere verloop van de strijd. Bij een ongevaarlijke aanval van de Rotterdammers liep hij n.l. zeer ver uit zijn doel; Benningshof van Sparta was hem echter te vlug af en bleef in het bezit van de bal. Hierop had de doelman van Bleyerheide slechts één redmiddel: deze speler op ongeoorloofde wijze ten val te brengen. Dit kwam hem op een strafschop te staan, die Benningshof zelf feilloos benutte. Door dit succesje aangemoedigd, zag Rotterdam vervolgens niet alleen kans in korte tijd de stand op gelijke voet te brengen, doch tenslotte ook nog dank zij weer Benningshof de overwinning uit het vuur te slepen. Want wat zich vijf en veertig minu ten lang op het groene veld nad afge speeld, had maar heel weinig met wer kelijk voetbal te maken gehad. De Bondsploeg trachtte met kort spel suc ces te behalen, waartegen Rotterdam geen jtiist afweermiddel wist- Het ge volg was, dat achtereenvolgens v. d. Bogert, Van Melis en De Bruyckere mooie scoringskansen kregen, die niet benut werden. Geleidelijk namen de Rotterdammers daarna het initiatief over; toen bleek al dadelijk dat de verdediging BoskampBakWagener met uit het goede hout gesneden was- Gelukkig dat ook de Maasstad-voor- waartsen toen eveneens nog niet sterk waren in het benutten van kansen! Onverwachts nam de Bondsploeg de leiding, nadat Van Schijndel was om speeld, waarna v. d. Bogert de bal in het lege doel kon lopen (10). Bijna werd de voorsprong kort daarop zelfs vergroot, toen Van Melis een voorzet van Luiten schitterend inkopte; met een formidabele sprong kon doelman Mühring het gevaar keren. Westers liet daarop een knap staaltje solospel zien, hetgeen beloond werd met veel ap plaus; een doelpunt leverde dit voor het Bondselftal echter niet op. Tegen het einde van de eerste helft geraakte het spel meer verdeeld en werd daardoor eindelijk ook iets aan trekkelijker. Gescoord werd er niet. Dat geschiedde direct na de thee, toen het plotseling doelpunten ging regenen. Een „vreemd" Bondselftal stond Zon dagmiddag opgesteld. De oorzaak hier van moet natuurlijk gezocht worden in het feit, dat het Nederlands Elftal Za terdag tegen Engeland had gespeeld, waardoor vele prominente spelers op het appèl ontbraken. Hierdoor was men nu echter in de gelegenheid eventuele candidaten voor de nationale ploeg nader te testen. In dit opzicht vallen er positieve èn negatieve resultaten te melden. Zeer goed spel liet de linker vleugel van DOS Luiten-v. d. Bogert zien, waarbij de halfspeler Westers van Stormvogels zich keurig aansloot. Ver der viel de gehele ploeg bitter tegen; vooral de zes Zuiderlingen hebben da nig teleurgesteld, middenvoor Van Me lis incluis. Het gehele team liet zich na de aanvankelijke successen in korte tijd door de Rotterdammers geheel overspelen en kreeg geen schijn van kans meer zich te herstellen. Opnieuw won weer eens het enthousiasme van de techniek, De tout van Vrijhof en het daar uit ontstane doelpunt prikkelden n.l. Van Schijndel in goede vorm! en zijn mannen zodanig, dat van dat moment af door de Maasstad-spelers met een ongekend vuur werd gestreden. Daardoor kwam ook meteen een einde aan een wedstrijd, die kleur- èn sfeer loos dreigde te verlopen. De gouden onafhankelijkheidsbeker is uitgeloofd als een altijddurende wisselprijs voor een jaarlijks te Rot terdam te houden wedstrijd tussen .het Rotterdamse elftal en een pioeg, welke de Voetbalbond vertegen woordigt. Soms werd deze ploeg de „Rest van Nederland" genoemd, doch kreeg later de officiële naam van Bondsploeg. De oorsprong van deze wedstrijden is te vinden in 1913, toen in ons land feesten wer den gevierd ter herdenking van het honderdjarig bestaan van de natio nale onafhankelijkheid. De wedstrijd wordt steeds zo dicht mogelijk bij de eigenlijke herdenkingsdatum van 17 November gespeeld. Sensationele tweede helft Van dc aftrap af ging Van Melis er met dc bal vandoor en kogelde de bal onhoudbaar laag langs de vallende Muhring. Even later brak de rechter vleugel van de Bondsploeg door de Rot' terdanise verdediging en het was D® Jong, die de stand op 30 bracht. Zen» was er kans de score nog te verhoge®' toen Westers een strafschop mocht ®8? men nadat Van Melis binnen het straf schopgebied was gehaakt; hij schoot bal juist langs de verkeerde kant va® de paal. Toen beging keeper Vrijhof reeds bekende overtreding, met gevolg- een totale omkeer in de strijd. Rotterdam kwam aanstonds sterk opzetten en nam het gehele spel i® handen. Langzaam maar zeker ge raakte de Bondsploeg in de verde diging. om er ook niet meer uit te komen. Van de rand van het straf schopgebied kogelde Heyster ee® vrije trap ineens in het doel; ®e® tweede vrije schop ging juist het heiligdom van Vrijhof. In 25ste minuut was de stand reeds gelijk, toen middenvoor v. d. fraai combinatiespel van Zuidgee en Van Ede met een dodelijke kog besloot. Wel trachtte de Bondsploeg het spe^ te verplaatsen, doelt de enkele kans. Van Schijndel nog aan De Bruyc gaf, werd hopeloos verknoeid^ vliegend schot van de actieve ging naast. be- Zeven minuten voor tijd vff1 Ben- slissing ten gunste van Rottenda:m. ningshof zag na een algehele en, kans een hoog boogschot te waardoor de bal buiten bereik doelman in het net verdween. rtoon Met het bekende traditions va0 kwam hierna de beker in het Rotterdam. Verdiend overigens. ee® "Luite®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4