Katholieken blijven achter in belangstelling voor het boek Bic de Noorman: DE IHEIK DER HERULI Onlusten in Jordanië De Franse socialisten eisen onmiddellijk vrede i SCHEEPVAARTBERICHTEIN ZWITSAL Werkgeversverbonden over eigendomsvorming De Pers Entezam heeft de meeste kansen Democratische partijen in Italië sluiten een accoord Vi est-Duitsland herdenkt zijn vijf millioen gesneuvelden r SIROOP Cijfers uit wetenschappelijk rapport Afwijsing van collectieve systemen Charles Mauras overleden Pater Stanislaus onderscheiden Aftreden van de premier geëist Mossadeq ontbindt Hoge Gerechtshof Streven naar absolute meerderheid bij de komende verkiezingen „Heldenverering is voorbij De strijd in Indo-China Verzet tegen Pinay MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 P\"" „Boeken bewegen werelden' Leider van Action Francaise Canadese record tarwe oogst De opvolger van Lie Cutterzuiger voor Pakistan Landbouwdeskundigen terug uit de V. S. Begrip voor Ned. kaas export Binnen vijf dagen nieuwe rechters Minister Kernkamp op CuraQao Koeien onderwerp van studie Leeftijd en bruikbaarheid Georgette Hagedoorn naar Parijs Visum verplicht voor Indon. reizigers naar Nederland Verwaarloosde Hoest... MARKTBERICHTEN (Van onze Utrechtse correspondent) Deze week wordtzoals aangekondigd, van alle Nederlandse Katholieken riistige aandacht gevraagd voor het boek, en wel in het bijzonder voor het 'jatholieke boek. Deze „Katholieke Lectuurweek" wil men tot een jaarlijks terug- Kefende gebeurtenis maken. De belangstelling van de Nederlandse Katholieken voor het boek is immers het is in dit blad al eerder betoogd ver beneden het peil van hun algemene Matschappelijke betekenis. Prof. G. HL. Zeegers komt in een ivetenschappelijk TaPport van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut tot dezelfde conclusie. Dat TaPport geeft behalve enkele cijfers, die wij al eens gepubliceerd hebben. een aantal nieuwe gegevens. In Nederland zijn ruim 1400 erkende j^tkhandels. waarvan er slechts 240 {jstholiek zijn; dit betekent derhalve P?g geen 17 pCt., terwijl de katholieken P;,na 40 pCt. van de bevolking uitma- Pen en de Katholieke schoolbevolking j eds bijna 48 pCt. van de totale Neder- ntndse schoolbevolking bedraagt. Een onderzoek naar de functie van ®eze 240 Katholieke boekhandels toont f°8ls men weet, aan, dat er 80 zijn die Jpamen 87 pCt. afnemen van de boeken £cor Katholieke uitgevers uitgegeven. prQ 100 volgende boekhandels nemen p^ehts 12 pCt. af en de overige 60 sa- P?en Va pCt. In feite is dus de achter band van de Katholieke' boekhandel ®°g beduidend groter dan de boven ge- spven cijfers aangeven. Het zijn im- .:®rs practisch 80 Katholieke boekhan- F£Is, die in de culturele behoefte van Pet- boek voor meer dan viei millioen jWtholieken zouden moeten voorzien bet is overduidelijk dat dit onmogelijk !s Eén boekhandel kan niet in de be hoefte van 50.000 mensen voorzien. Op een totaal van 360 uitgevers zijn er 55 Rooms-Katholiek. Ook hier bus een percentage van slechts 17 pCt. De eerste oorzaak van deze achter stand is gelegen in de geringe be langstelling van de Rooms-Katholieke bevolking voor het boek, aanwijsbaar bok in vergelijkende zin, omdat er onder de protestants-christelijke groe pen en ook in de kringen van de oude sociaal-democratie een levendige en kwantitatief belangrijke interesse boor het boek bestaat. Hoewel wat de leeszalen betreft de Katholieke positie niet ongunstig is, blijkt uit boekenbezit en boekenomzet dat de Katholieken relatief minder van de hun ter beschikking staande gele genheden gebruik maken en daardoor ook de groei van het boekenbezit van hun eigen leeszalen onvoldoende bevoi deren. Tegen het Rooms-Katholieke aanaee] in de bevolking (thans bijna 40 pCt.) geven deze percentages het beejd van een zorgwekkende achter stand. Zorgwekkend, omdat het in eerste instantie niet gaat om een ach terstand in ontwikkelingsmogelijkhe den, doch om een achterstand in het gebruik van de aanwezige mogelijk heden. Het is uit de aard van de zaak moei lijk een inzicht te geven in de gevolgen die de hier geschetste achterstand van de Nederlandse Katholieken commer cieel betekent. En het is duidelijk dat zonder een gezonde commerciële basis de moderne Katholieke uitgeverijen de slag om het boek in de moderne wereld niet kunnen winnen. Het is bovendien nog onvoldoende tot de Nederlandse Katholieken doorgedrongen, dat hun zeer geringe belangstelling voor het Ka tholieke boek een zeer ernstige bedrei ging vormt voor het voortbrengen van Katholieke cultuur. De lezers dienen nu eenmaal het geestelijk en materieel fun dament te zijn waarop een schrijver zijn productie baseren l:an. Hij heeft zowel geestelijke als materiële belangstelling nodig. „Begrip van Rome" van Anton van Duinkerken, een boek van internatio nale allure, aldus het rapport, bracht In een gemeenschappelijke verklaring fan de vier Nederlandse centrale werk gevers-organisaties, n.l. het Verbond fan Nederlandsche Werkgevers, 't Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversver enigingen en het Verbond van Protes tants-Christelijke Werkgevers, t.a.v. eigendomsvorming door- iverknemers in het bedrijfsleven, spreken zij zich uit sóór systemen van individyele vgrkrij- ?lnf en individuele eig$hdóv>-, aldus le- Zen wij ih dé Katholieke Werkgever. z-ij spreken zich uit tegen regelingen, toaarbij het collectieve karakter, hetzij fan de verwervinghetzij van het eigen- aomsobject zelf op de voorgrond staat. In een ziekenhuis te Tours (Fr.), is Zon dagochtend de Franse schrijver, dichter en Politicus Charles Maurras overleden. Hij 's 84 jaar oud geworden. Charles Marie Photius Maurras werd 20 April 1868 te Martigues geboren. In 1891 stichtte hij met Moreas en Raymond de Ja Tailhede de „école roman Francaise". Hij was leider van de monarchistische be weging en samen met Leon Daudet, di recteur van de „Action Frangaise". Zijn politieke loopbaan is overigens geen Succes geworden Reeds vóór de oorlog was zijn aanhang in Frankrijk niet bijzemder groot meer en in de oorlog heeft hij zijn haam ais politicus bedorven door zijn steun ?an de regeripg van Maarschalk Pétain Jh zijn blad „Action Frangaise". Na de bevrijding van Frankrijk heeft hij nog ben ander 'blad opgericht „Aspects de la trance" en daarin heeft hij landgenoten, Pie bij de bevrijding een belangrijke rol P-adden gespeeld, aangevallen. In 1945 is hij tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, maar tenslotte heeft men hem om fle slechte toestand van zijn gezondheid tfeer vrij gelaten. De politieke kant van zijn carrière heeft de Academie Frangaise niet belet de let terkundige verdiensten van Maurras te er- pennen door hem in 1938 tot haar lid te benoemen, zij het dan met een geringe Jheerderheid. Toch bleven zijn nationalis tische opvattingen niet vreemd aan zijn li teraire arbeid; juist daarin heeft hij zijn grootste invloed uitgeoefend, in Frankrijk Sh iri Italië, in Frankrijk op tal van katho lieke auteurs. Zijn Latijns nationalisme had, "bewel om zijn naturalistische tendenzen door Rome veroordeeld, elementen, in zich, S1® onmiddellijk pakten. Het reageerde n.l. rel op allerhande sentimentele overwegin gen. Niettemin miskende of onderschatte ?®t waarden des gemoeds en vooral ook jfdtophysische waardgn die men niet straf feloos veronachtzaamt. Maar hoe dan ook, dJJ verdedigde zijn inzichten doorgaans ?tgezien van een soms te persoonlijk felle ank, met grote waardigheid en in een Uperieure stijl. Hij was een meester van Vet Franse proza, via de letterkunde tot d®t nationalisme gekomen en hij bleef dk als politieke schrijver een dienaar van Zij wijzen er met nadruk op, dat de voornaamste bron van eigendomsvor ming de eigen besparing uit het gewone inkomen dient te blijven. Zij zijn van oordeel, dat het sparen ook zoveel mogelijk door de overheid dient te worden bevorderd. Daarnaast kan waar mogelijk door ondernemingen aan de werknemers in de vorm van een spgar« en/of winstdelipgssysteem de ge legenheid tot additionele eigqndomswer- ving worden geboden. De verbonden verwerpen een alge meen systeem, noch op landelijk, tioch op bedrijfstakniveau, hetgeen overigens niet de mogelijkheid uitsluit, dat in het bedrijfstaksgewijze gevoerde overleg overeenstemming wordt bereikt over de modaliteiten van regelingen. De verbonden achten het tenslotte niet juist, met het stellen van richtlij nen met betrekking tot de keuze van de objecten, verder te gaan dan het uit spreken van een voorkeur voor die ob jecten, waaraan een sterke individuele binding met de eigenaar inhaerent js, alsmede voor een zo ruim mogelijke keuze tussen verschillende vermogens objecten voor de betrokkenen. het in Nederland tot een verkoop van slechts 3182 exemplaren, terwijl zijn „Mensen en meningen" het niet ver der bracht dan tot een verkoop van 3000 exemplaren. Dat dit alles niet alleen Nederlandse auteurs betreft, wordt bewezen door het feit dat van het wereldberoemde boek van Daniël Kops „Leven van Jezus" in Nederlano slechts 1500 exemplaren werden ver kocht. In het zgn. ontkerstende en materialistische Frankrijk werden daarentegen in totaal 400.000 exem plaren onder de mensen gebracht Van de in geheel Europa zeer gepre zen roman „Weest niet bevreesd" van de Katholieke schrijver Bergengruen werden in ons land 524 exemplaren verkocht. Hoewel deze gegevens met nog vele andere zouden kunnen worden aange vuld, blijkt dat er in Nederland voor de Katholieken een lectuurprobleem be staat. waarvan de consequenties een zorgwekkend karakter dragen. Het gaat hier niet alleen om consequenties van culturele doch ook van godsdienstige aard. „Het onvervangbare boek" is de veelzeggende titel van een lezenswaa»' dig pleidooi dat ter gelegenheid van de Katholieke Lectuurweek gericht is in het bijzonder aan het adres van de Nederlandse Katholieken. Het ligt in de boekhandel te wachten. Zacht glijdt het schip over de bijna spiegelgladde zee. Het is stil weer en ae golven schijnen uit te rusten van de gesel van wind en storm. Somber kijkt de jongen ,n de boeg naar het slaphangende zeil en zijn blikken glijden weg over de zee, alsof hij daar in de eindeloze verte een antwoord zoekt op de vragen, die hem kwellen. Nog hoort hij de woorden van zijn vader en de aankondiging van zijn vertrek. De dagen voor het schip afvoer, heeft hij zich gekweld gevoeld door spottende blikken en verkapte toespelingen. Wat staat hem nog meer te wachten!? Bogul, een verweerde krijgsman, die door heer Robart belast is met de leiding van de tocht, werpt zo nu en dan van terzijde een blik op de knaap, die aan zijn hoede is toevertrouwd. In zijn ogen ligt de onuitgesproken vraag: „Hoe kan de zoon van de dappere Robart zo'n slappeling zijn?" De mannen aan de riemen, die met hun spierkracht de wind moeten vervangen, denken hetzelfde, maarze zeggen het ook. Een grove kerel met een felrode haardos voert het hoogste woord. „Hé daar!*' roept hij één van zijn makkers toe. Ziet ge nog geen herten zwemmen Onze jonge held moet toch zijn hoeven nog verdienenEen bulderend gelach klinkt op. „Dat komt wel in orde bij de Noorman, Helge'!" kaatst een ander terug. ,JDi* heeft een voorliefde voor jongens met karnemelk in hun aderen!!" Allan staart zwijgend voor zich uit en hij tracht zich te houden, alsof hij ae schimpscheuten niet hoortDoch Helge's zware, doordringende stem eist opnieuw aller aandacht op. 7 „De Noorman heeft nog .zo'n voorliefde!" buldert hij: „Jonge hertjes aan het spit gebraden!" Allan huivert en hij moet zich bedwingen om de kérel niet naar de keel te vliegen Canada heeft dit jaar een recordoogst van 688 mill, busheis tarwe binnenge haald. hetgeen meer is dan alle officiële ramingen. Het vorige record bedroeg 567 millioen bushels, en werd in 1928 be reikt. In New York blijven de U-N.O.-afge- vaardigden wikken en wegen in verband met een mogelijke opvolger van Trygve Lie als secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. De Libanese minister van Buitenland se Zaken, Moessa Mobarak, heeft de Arabische landen verzocht de Libanese gezant te Washington, Charles Malik, te steunen, die de Libanon candidaat zal stellen als opvolger van Trygve Lie Maar de beste kansen maken toch de Pers Entezam, de Philippijn Romulo en de Mexicaan Nervo. Entezam schijnt nog het meest in tel te zijn. De Russische minister Visjinsky en de Zondagmorgen heeft burgemeester mr. H. J. M. Loeff in het klooster der pa ters Capucijnen aan de v. d. Doessingel te 's-Hertogenbosch aan pater Stanis laus OFM Cap. de versierselen van de onderscheiding van officier in de orde van 'Oranje Nassau overhandigd. Deze onderscheiding werd hem toegekend wegens vijftigjarige werkzaamheden in Den Bosch en wegens zijn verdien stelijke arbeid in Nederland. Pater Sta nislaus is vijf maal provinciaal van de paters Capucijnen geweest. Zaterdag 29 November a.s. te half twaalf, zal van de werf van de N.V. Verschure en Co's Scheepswerf- en Ma chinefabriek te Amsterdam, een cutter zuiger, bestemd voor Pakistan, te water worden gelaten. De echtgenote van de charge d'affaire uit Pakistan te Den Haag, mevrouw Lal Shah Bokhari, zal de téwaterlating verrichten. de Of schoonheid. v men dat ook mag zeggen van de tnJ" die hij tijdens zijn gevangenschap Augustus 1951 heeft geschreven, is ons ni®t bekend. Engelse minister Eden zouden te kennen hebben gegeven dat zij tegen Entezam als secretaris-generaal van de U.N.O geen bezwaren zouden hebben. Ook Frankrijk zou bereid zijn hem te steu nen. Amerika moet zich nog met heb ben uitgesproken, evenmin als nationa listisch China. Van hem is echter be kend, dat hij enigszins afwijzend tegen over een eventuele benoeming staat. Hij is van mening, dat sommige Amerikaan se Republikeinen vijandig gezind zijn jegens de V.N. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, heeft verklaard, dat generaal Romulo van de Phillippij- nen volgens hem minder kans maakte, omdat deze te sterke bindingen met de V.S. had. Overigens hoopte hij, dat Lis overgehaald kan worden aan tè blijven tot een opvolger gevonden is Inmiddels zou Trygve Lie, volgens A.P., te kennen hebben gegeven nog een jaar in functie te willen blijven, als de Russen het met de Westelijken niet eens worden over een opvolger In de Arabische sector van Jeruzalem is het dit weekeinde tot politieke rel letjes gekomen. De betogers, voorname lijk Palestijns-Arabische vluchtelingen, eisten het aftreden van premier Tewfik Abdul Hula van Jordanië De politie moest ingrijpen en militaire troepen Een delegatie van de Stichting voor de Landbouw heeft deelgenomen aan Ame- rikaans-Europese besprekingen over landbouwaangelegenheden. Dezer dagen keerde de Nederlandse delegatie uit de Ver. Staten terug. De besprekingen waren door de organisatie voor wederzijdse veiligheid M. S A. georganiseerd. De Nederlanders hebben aan vele radio- uitzendingen en boerenvergaderingen in Amerika als sprekers meegewerkt. In een regelmatige uiteenzetting over het Neder landse dollarprobleem heeft de Nederlandse delegatie steeds ernstig geprotesteerd tegen de importbeperkingen voor kaas. De Ameri kaanse boeren namen immer met ernst ken nis van deze Nederlandse verklaring en toonden veel begrip. Eén van hen heeft voorgesteld de gehele kwestie op de in 1953 te houden jaarvergadering van de Int. Fede ratie van Agrarische Producenten te behan delen. omsingelden de vluchtelingenkampen, waarboven vliegtuigen cirkelden. Er vielen geen doden, maar enkelé beto gers werden gewond. In Bethlehem is een lid van het Jordaanse Parlement, Abdoel Fattah Darwisch. gearresteerd wegens deelneming aan de betogingen. Twee te Jeruzalem verschijnende Ara bische bladen. Al Tariq en Es Shabaab, zijn verboden, omdat ze het aftreden van premier Hula eisten. In Amman zijn vier leden van de Arabisch-Natio- nalistisehe Baatb-partij gearresteerd. Naar verluidt wordt de hoofdstad Amman met telegrammen overstroomd, waarin ook het aftreden van de premier wordt geëist. Dinsdag kreeg hij van het Parlement een votum van vertrouwen, nadat 17 van de 40 afgevaardigden de Kamer waren uitgelopen na een debat., dat op een vuistgevecht uitliep. Intussen hebben in Amman de Ara bische delegaties bij de gemengde Ara- bisch-Israëlisehe wapenstilstandscbm- missie van de U.N.O. besloten het ont slag van generaal William E. Riley te eisen, die zij van partijdigheid ten gun ste van Israël beschuldigen. Generaal Riley is voorzitter van de commissie van de U.N.O. in Palestina. Premier Mossadeq van Perzië heeft gisteren een decreet uitgevaardigd, waarbij de Minister van Justitie, Ali Lofti gemachtigd wordt het Hoge Gerechtshof onmiddellijk te ontbinden en binnen vijf dagen nieuwe rechters te benoemen. Op een persconferentie heeft de Minister van Buitenlandse Zaken medegedeeld,' dat het decreet van Mossadeq een onderdeel is van een programma van zuivering en ver betering van de rechterlijke macht en de rechtsbedeling in Iran, maar waar nemers zijn van mening, dat het be sluit om het Hoge Gerechtshof te ont binden Mossadeq is ingegeven door het verlangen elk vooroordeel bij de rechterlijke macht uit te schakelen, wanneer binnenkort het proces begint tegen ex-premier Ghavam, die deze zomer één dag Premier is geweest, op welke dag tal van ongeregeldheden zijn voorgekomen. Zaterdagavond hebben de vier demo cratische partijen uit het Italiaanse Par lement een overeenkomst gesloten, waardoor zij vrijwel zeker kunnen zijn van een absolute meerderheid bij de komende verkiezingen. De overeen komst, die vooral tot doei heef de po sitie van de communisten te verzwak ken, maakt voorts een voorgestelde wij ziging van de kieswet vrijwel zeker. Deze wijziging houdt voornamelijk in, dat de partij of partijen-combinatie, die vijftig procent of meer van de stemmen behaalt, vijf en zestig proeent van de parlementszetels krijgt. De vier betrokken partijen zijn de Christen-Democratische Partij van mi nister-president Alcide de Gasperi, de Democratisch-Socialistische Partij, de Republikeinse Partij en de Liberale Partij. Minister Kernkamp is Zaterdagmiddag op het vliegveld Hato op Curagao aange komen. Hij werd verwelkomd door de gouverneur van de Antillen, mr. A. A. M- Struycken, de voorzitter van de regerings raad, mr. dr. M. F da Costa Gomez, de voorzitter van de raad van advies, de heer La Try Ellis, en militaire en burgerlijke autoriteiten. Er stond een erewacht van mariniers opgesteld. Zaterdagavond is een diner en een re ceptie ten huize van de gouverneur ge houden. In het communiqué, waarin de leiders der vier partijen hun besluit bekend maakten, wordt verklaard, dat de ernst van de nationale en internationale situ atie dusdanig is, dat vastomlijnde maat regelen „ter bestrijding van de vijande lijke macht, die de menselijke vooruit gang tracht te wurgen" noodzakelijk is. Verder wordt verklaard, dat de over eenkomst gericht was tegen „elke po ging tot (politieke) sabotage" en dat zij een stabiele en doeltreffende rege ring zou waarborgen. Het Instituut voor Veeteeltkundig Onder zoek T.N.O. zal op 10.000 boerenbedrijven van onderling verschillend type met teza men 100.000 koeien een onderzoek instellen naar de leeftijd en de bruikbaarheidsduur van melkvee. Het 's de meeste landbouw deskundigen opgevallen, dat koeien reeds op zeer jonge leeftijd schijnen te worden opgeruimd. Men heeft de indruk, dat maar weinig koeien van zeven jaar en ouder in de Nederlandse bedrijven aanwezig zijn Men wil de oorzaken van het waarschijn lijk lage leeftijdsgemiddelde in de Neder landse stallen nagaan. Om slachtingen we gens t.b.c. buiten beschouwing te laten zal men geruime iijd het verloop in 10 000 t.b.c.-vrije stallen verspreid over geheel Nederland bestuderen. Men hoopt op die manier de redenen te vinden waarom koeien op diverse leeftijden uit de bedrijven ver wijderd worden. Indien zou blijken, dat dil werkelijk doorgaans op lage leeftijd ge schiedt, dan zouden de oorzaken moge lijke zwakke zijden van de rundveehou derij aan het licht kunnen brengen, waar na verbetering kan volgen. Te Parijs heeft de opening plaats ge vonden van de 7de Zitting van de Al gemene Vergadering van de Unesco, waar de afgevaardigde van Hindoestan (rechts) werd gekozen tot voorzitter. De voorzitter, Radhakrishnan, in gezelschap van Ardar Malik (met baard), de am.- bassadeur van India te Parijs. krd'PC-' ^est-Duitsland en ook de Duitse lp "niPS in het buitenland hebben gis- Van V00r het eerst sedert het einde Vela °?r,°e de vijf millioen gesneu- dapv.» "itse soldaten en burgers her- stnt 'r, °V(ral hingen de vlaggen half bodé nsen in bet openbaar was ver- ei,.;011 en de radiostations zonden spe cie programma's uit. v.,1" ,Bo?Tn woonden vertegenwoordigers jlr.+ Se ogp Geallieerde Commissies en Kah;„°rps Pl°matique, h^t federale ePn °i ahderë Duitse 'autoriteiten een p^fciltl6beid bij in de Bundestag. In Thenrfi0eSSraak verklaarde President slaebr°ff Heuss: -.Het enorme aantal Verolinhtlni van ,de 00rl°g legt ons de pachting op, de vrede te handhaven". Hij plaatste deze gedenkdag tegenover de marsen en fanfares onder het Nazi bewind en verklaarde; „De helden verering is voorbij in haar plaats is slechts oneindige smart gekomen". Te Mannheim verklaarde Kanselier Adenauer, dat de herinnering aan hen die tussen 1933 pn 1945 stierven een waarschuwing diende te zijn, dat een heid boven alles gesteld moest worden. Het gehele Duitse volk moest recht en rechtvaardigheid boven alles stellen. Immers, het was de schending van recht, rechtvaardigheid en vrede geweest, die zo ontelbaar velen de dood had inge jaagd. Kenya. De Britse autoriteiten heb ben dorpelingen van het district Njeri, ten Noorden van de hoofdstad van Kenya, Nairobi, medegedeeld, dat zij hun in be slag genomen vee terug kunnen ontvan gen, als zij de moordenaars aanwijzen van het voornaamste opperhoofd, Nderi, die de vorige maand gedood werd door de Mau Mau, De Nationale Raad van de Franse Socialistische partij heeft gisteren een aantal resoluties aangenomen, waarvan wel de belangrijkste die is, welke van de regering eist, dat zij onmiddellijk een wapenstilstand sluit in Indo-China. Aan de Indo- Chinese staten moet volledige onafhankelijkheid worden verleend, maar de partij verzet zich tegen een terugtrekken op grote schaal van Franse troepen uit dit gebied. De bijstand van alle naties, die belang hebben bij het herstel van de vrede in Azië, dient te worden ingeroepen om tot een beëindiging van de strijd te komen. De resolutie zegt voorts, dat de socialisten niet bereid zijn, van Indo-China een internationaal slagveld te laten maken, zoals Korea. Het partijbestuur heeft «Ie parlementaire fractie opdracht gegeven, in de Nationale Assemblée zo spoedig mogelijk een debat aan te vragen over Indo-China. Georgette Hagedoorn zal gedurende de maand December in Parijs optreden in „Le cinq a neuf". Zij zal daar de eigenaresse, Micheline Grandier, die een tournee door Canada gaat maken, als gastvrouw vervangen. Pierre Ver- donck zal haar bij haar optreden bege leiden. Verder stelt de Raad voor dat de re gering bij de V.N. als eerste stap op de weg naar algemene ontwapening een voorstel zal indienen tot beperking van de dienstplicht tot een jaar en inter nationale controle op de naleving van een dergelijke maatregel. De partij spreekt haar ongerustheid uit over „de toeneming van de activiteit van voor malige nazi's in Duitsland'» en verzoekt de regering bij de Hoge Commissie en de Bondsrepubliek stappen te doen om een einde te maken aan genoemde acti viteit, welke volgens haar wordt ge tolereerd. Tenslotte wordt Pinay's „machtspoli tiek" in Tunis aangevallen en zijn re- actionnaire financiële maatregelen wor den heftig becritiseerd. De socialisten wijzen iedere samenwerking met de rechtse meerderheid in het Parlement van de hand en dringen aan op samen werking van alle democratische linkse i'oeperingen. Het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta heeft bekend gemaakt dat de Nederlandse regering heeft besloten, met ingang van 1 December voor personen van Indonesische nationaliteit het aanvragen van een visum op hun paspoort verplicht te stellen, indien zij zich naar Nederland wen sen te begeven. Deze maatregel Is genomen om te voor zien in de reeds sinds lange tijd gevoelde noodzaak, een meer precentieve controle te kunnen uitoefenen op het binnenkomen in Nederland. Aanvragen voor deze visa zullen worden behandeld door het Hoge Commissariaat te Djakarta en door de plaatselijke Nederlandse commissariaten. AALSDIJK p. 1! LP Race n. New York. AALSUM 16 nm. te Antwerpen. AARDIJK 17 te Havre. ABBEDIJK 16 van Gelveston n. R'dam. ABBEKERK p 16 Luzon n. Yokohama. ALAMAK 17 van Pt. Said n. Genua. ALBIREO p. 17 St. Paulsrock n. Antw. ALCHIBA 16 nm. te Rotterdam. ALCYONE 1 7te Hamburg. ALDEGONDA 16 te Pladju. ALDERAMIN 17 te Sfax. ALGENIB 17 te Antwerpen. ALHENA p 16 nm. Ouessant" n. Rio. ALMKERK 17 nm. te Antwerpen. ALPHACCA 17 te Philadelphia. ALPHARD p. 16 Rio Grande 18 te Montev. ALTAIR 16 nm. te Rio Grande do Sul. ALWAK1 16 te Bahia. AMOR p. 16 nam. Finisterre n. Hamb. AMSTELKROON p. 16 Sing. 18 te Priok. AMSTELPARK p 17 Terschell. n. Oxelos. AMSTELSTAD p. 16 Azoren n. Havana. AMSTELVAART 17 nm. te Kaapstad. ARNEDIJK 16 nm. te Hamburg BAARN p. 17 Dungeness n. Chili. BANTAM 17 te New Orleans. BENNEKOM 16 nm. te Havre. BILLITON 13 nm te Semarang. BLITAR 16 nm. te Melbourne BLOEMFONTEIN 16 nm. te Port Elizab. ELOMMERSDIJK 16 te Antwerpen. BLIJDENDIJK 14 te Baltimore. BONTEKOE 16 te Gorontalo. BORNEO 15 te Amsterdam. BOSKOOP 16 te Rotterdam. BOSCHFONTEIN 17 te Dar es Salaam. BREDA 17 te Pisco. CALT. DELFT 16 nm. van Sidon n. R'dam. CALTEX HAGUE 17 nm. te R'dam. CALT. NED. p. 16 Ouesst. n. La Pallice. CALTEX PERNIS 17 v. Sidon n. R'dam. CALT. UTRECHT 18—19 te Rotterd. vw. CELEBES 17 van Suez n. Indonesië. CERAM p. 17 nm. Finisterre n. Rott. CISTULA 16 te Albany. CLAVELLA 16 van Mombaa n. Mena Ahm. DALERDIJK 16 te Los Angeles. DELFT 16 nam. van Buenavent. n. R'dam. DIEMERDIJK 16 te Rotterdam. DRENTE p. 17 Ouessant n. Charleston. DUIVENDR. p. 17 Lissab. Liverpool. EEMDIJK 14 te New Orleans EENDRACHT 16 van Izmir n. R'dam. ELMINA 17 te Luanda. ENA 16 te Calcutta. ESSO A DAM p. 17 Azoren n. Rott. ESSO HAAG 16 nni. van Aruba n. R'dam. FELIPES 15 nm. te Singapore. GADILA 17 te Swansea. GANYMEDES 17 te Sagua. GAROET 16 te Rotterdam. GENA (t.) 17 te Curagao. GOOILAND 15 te Santos. GORDIAS 16 te Saloniki. GROTEKERK p. 17 Napels 18 te Genua. HAULER WIJK 16 te Muscat. HECTOR p. 17 Ouessant n. Gibraltar. HEELSUM 15 nm. van Savanna n. Havre. HEEMSKERK p. 16 nm. Finist. n. Duink. HELENA 17 nm. te Paramaribo. HERCULES 16 te Amsterdam. HERMES 17 te Port of Spain. HERSILIA 17 te Huacho. HESTIA 16 te Willemstad. HYDRA p. 17 Ouessant n. W. Indië. ILOS 17 nm. te New York. INDRAPOERA 15 van Priok n. Rott. p. 17 Singapore, 18 te Belawan verw. JAGERSFONT. p. 16 Kp. Blanco n. A'd. JAPARA KRL. 17 te Damman. JOH. v OLDENB. p. 16 Kp. Bengut naar Melbourne. JUPITER 16 te Izmir. KEDOE p. 17 Kp. de Gata n. Pt. Said KERTOSONO 17 te San Francisco terug. KOTA GEDE 17 te Belawan. LAERTES 16 te Liverpool. LANGKOEAS 16 van Surab. 18 te Mak. LAWAK 16 te Bombay LEERDAM 17 nm, te Antwerpen. LEMSTERKERK 17 v. Suez n. Rotterd. LEOPOLDSKERK 17 nm 18 te Antw. LIEVEVROUWEKERK 16 te Kharramsh. LINGE p. 16 nm. Ouessant n. Dakar. LISETA 16 nm. v. Pladju n. Bangk. LOENERKERK p. 17 Ouessant n. Genua. LOMBOK 14 te East Londen. LUNA p. 17 Texel, 18 te Hamburg. MAAS 17 te Tunis. MAASDAM p. 17 Kp. Race. MAASHAVEN 17 van Sapelle n. Buruto. MAASKERK 16 te Accra. MACUBA 16 van Miri, 18 te Singap. vrk. MADOERA 16 van Singap., 18 te Priok MALVINA 16 nm te Mena el Ahmadi. MAPI A 17 te Surabaja. MARIE KERK 16 te Beira. MARKEN 16 te Genua 18 n. Rott. MARPESSA p. 16 kp. Leeuwin n. Adelaide. MELISKERK 17 nm. van Suez n. Kobe. MENTOR 16 te Messina. MIRZA 17 te Balikpapan. MODJOKERTO 17 te Belawan. MOLENK. 16 van Suez 18 te P. Sud. NESTOR p. 17 Ouessant n. Barbados. NIEUW HOLLAND 17 te Penang. NIGERSTROOM 16 te Apapa (Lagos). NOORDAM p. 16 Scillys n. N. York. OOTMARSUM p. 17 Bermudas n. Houst ORANJE 16 te Belawan, 17 te Singp. ORION 17 te Rotterdam. OVULA 17 te Belfast. PAPENDRECHT 16 te Amsterdam. OHRONTIS 15 van Priok, 18 te Belaw. POEL. LAUT p. 17 Guardafui, 18 te Aden POLYDORUS 17 van Gibr. n. N. York. PR. ALEXANDER 17 te Montreal. PR FRED. HENDR, 17 te Toronto. PR. FRED WILL. 17 te Hamburg. PRINS MAURÏTS 15 nm. te Antwerpen. PR. WILL, n 18 bij Belle isle verw. PR. WILLEM V 15 hm. te Martitowoc. RADJA 17 nm. te Bahrein. REYNIERSZ 17 te Kwandang. RIOUW p. 17 Napels 18 te Genua. ROEPAT 17 te Tj. Priok. RONDO 16 van Suez n. Damman. RIJNDAM p. 17 Valentia (Ierl.) n. R'dam. RIJNLAND p. 17 Finisterre n. Adam. SALATIGA 17 nm.—18 te Vizagapatam. SALLAND 17 te Amsterdam. SAMARINDA 16 hm. van Legaspi n. L. A. SARANGAN p. 16 Kp. Dondra n. Belaw. SARPEDGN 16 te New York. SCHIË p. 17 Kp. St. Vine. 18 nm. te Vigo. SCHIEDIJK 17 van Djecdah n. Java. SIBAJAK 17 te Suabaja. SINGKEP p. 17 Kp. Dondra n. Priok. SLAMAT 17 te Tj. Priok. SLIEDRECHT 16 van B. Aires n. San Lor. SOMMELSDIJK 17 te Vera Cruz. ST. DORDR. p. 17 Oporto n. Palermo. STAD LEIDEN 17 te Vancouver. ST SCHIED. p. 17 Kp. St. Vinct. 18 te Casablanca. ST. VLAARD. p. 17 Scillys n. Wabana. SUMATRA p. 16 Finisterre n. Amsterd. SWARTENHONDT 16 nm. te Semarang. TABINTA 13 te Halifax. TAISSE 17 te Singapore. TARA 17 te Rio de Janeiro. TARAKAN 17 te Colombo. TELAMON 17 te Puerto Plata. TEIRESIAS 15 van Hamburg n. Liverpl. TEUCER p. 17 nm Scillys n. A'dam. THALATTA p. 16 Jabalatair n. Bahrein. TITUS p. 17 Wight n. Middell. Zee. TJILUWAH 16 nm. van Hongk. n. Singk. TJIPONDOK 17 te Priok. TOSARI 17 van Pt. Said n. R'dam. WAAL 17 ran. te Alexandrië. WATERLAND 17 te Monteviedeo. WATERMAN 17 te Fremantle. WELTEVREDEN 16 te Rotterdam. WESTERDAM 17 te Rotterdam. WIELDRECHT 16 v. Tdj. Uban n. Au„ WM. BARENDSZ p. 16 Antiqua n Curag. WM. RUIJS p. 17 nam. Kp. Gata n. Rott. WOENSDRECHT 17 van Suez n. Gibr WONOSARI 17 van Khorramsh. n. Basra. IJSSEL 16 te Sevilla. ZEELAND SSM 16 te Amsterdam. ZONNEWIJK p. 16 Dominica n. Trinid. ZUIDERKR. 16 van Kaapstad n. A'dam. ZIJPENBERG 16 nm. te Mobile. Advertentie kan oorzaak zijn van allerlei kwalen! .Geef Uw kind al bij het kleinste kuchje :j GRAANMARKT AMSTERDAM 15 November. Granen. De vraag naar distributiegranen bleef beperkt tot maalmaïs, waarin meerdere zaken kon den worden afgesloten. Van de overige artikelen werd weinig afgenomen, zo dat hierin nog voldoende bleef geof freerd. De vraag naar vrije buitenland se granen was aanvankelijk gering, doch later ontstond er enige kooplust en konden de prijzen zich enigzms her stellen. In Yellowmaïs en Australische gerst kwamen verschillende transacties tot stand, terwijl voor vrije haver, Milo- corn en Milletzaad weinig belangstel ling bestond. Johannesbrood en paarde- bonen werden tegen onveranderde prij zen aangeboden, doch er ging weinig om. De markt voor inlandse granen had een kalm verloop. Kippenhaver 54/55 kg. werd per levering November ge daan voor f' 29,50, terwijl levering De cember te koop was f 29.75. Doorsnee- rogge werd per directe levering gelaten vcor f 28,15. met 17% vochtgarantie per directe levering voor f 28,65 en per De- cember voor 1 29,10. Zomergerst werd geoffreerd voor f 33,75 a f 34,25 al naar kwaliteit, terwijl wintergerst werd ge daan voor f 33,50. Fijne zaden. De handel in karwij- zaad bleef zeer rustig, terwijl de prij zen nagenoeg geen verandering onder gingen. Blauw maanzaad werd bijzon der weinig gevraagd, waardoor de prij zen weer iets afbrokkelden. Geel mos terdzaad onveranderd genoteerd, met enkele afdoeningen op monster. Kana riezaad door gebrek aan vraag ca. f 2. lager genoteerd. Peulvruchten. Groene erwten hadden een onregelmatig prijsverloop, doch aan het einde van de week waren de noteringen weer gelijk aan die van het vorig slot. De handel in de overige consumptie-peulvruchten bleef klein, terwijl de prijzen geen verandering on dergingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7