Vierjarenplan van de A.R.K.A. Sukarno om in het leger r Overste Warouw grijpt in Oost-Indonesië in LEGERCOMMANDANT AFGEZET OP CELEBES Beroep op geschillen op te lossen Verdreven missionarissen India stelt bijeenbrenging gedemilitariseerde zones voor in Russen verbieden „Bond van Onafhankelijken'in Oostenrijk Tussen neus en lippen Verzekering P Het kan verkeren Jf m m Eerste dieptebom ontploft om kleilaag te scheuren Mariniers vier dagen op zee Steekpartij met dodelijke afloop Koud weer met lichte vorst De kwestie der Koreaanse krijgsgevangenen Commissie van vier zou met toezicht moeten worden belast /T Vrachtschip bij Urk gezonken Overstroming op Midden-Java Het weer MOREEL IN NOORD-KOREA rampspoedig laag Tot hoofd en hart NieuweAmer. bases op Groenland DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25535 Zondagochtend zijn via radio Makassar bekendmakingen voorge lezen van overste Warouw, de stafchef van het territorium Oost- indonesië, en van de gouverneur van Celebes, waarin wordt meegedeeld, dat het commando van dit territorium van kolonel Catot Subroto door overste Warouw is overgenomen. Overste Warouw noemt als grond voor zijn optreden o.m. de uit eenzettingen van de divisiecommandant, kolonel Gatot Subroto, met betrekking tot „het conflict in het leger en het standpunt van de commandant ten aanzien van genoemde kwestie", verder mon delinge orders, die de aan de gang zijnde operaties op Zuid-Ce- lebes en elders in Indonesië afbreuk doen en het volk en de staat in gevaar brengen. Zonder eten en drinken Hachelijk avontuur in zeilboot Man door duisternis misleid verdronken Meisje het slachtoffer Opvarenden in veiligheid Pater Kaptein S.M.M. ernstig gewond Van bromfiets gevallen? Papagos vormt nieuw Grieks kabinet Voetganger door brom fiets aangereden 1500 personen geëvacueerd, Teddy gevoerde kinderpakjes mifrti Het begraven van de Faustus Hoop op geallieerd offensief O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Men zal moeilijk kunnen ontken nen, dat er op het ogenblik op papier vooral een "rote Activiteit ontplooid wordt in katholieke kring om tot een verbetering te komen van de salarissen der Middengroepen. Nauwelijks was de vorige week het der de rapport verschenen van de door de Katholieke Volkspartij ingestelde com missie voor de Middengroepen of in on middellijke aansluiting hierop ver scheen een vierjarenplan van het hoofd bestuur van de A.R.K.A., dat ten doel heeft de financiële positie van de amb tenaren te verbeteren. Dit plan, waarvan Wij reeds een uitvoerig excerpt publi ceerden, is een concrete uitwerking van de gedachten, neergelegd in het derde rapport van de Commissie voor de Mid dengroepen. Op basis van dit rapport en in nauwe samenwerking met het hoofdbestuur van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging hebben de heren Dr. J. G. M. Delfgaauw en A. I. Mas- sizzo het plan samengesteld. Het beoogt, zoals bekend, een geleidelijke over een tijdvak van vier jaren 19521956 Verdeelde verbetering van de ambtena- renwedden en kindertoelagen. Enkele dagen geleden hebben wij in een hoofdartikel het derde rapport van de Commissie voor de Miduengroepen besproken. In onze bespreking hebben wij het streven van deze commissie van harte toegejuicht, maar cns enigszins sceptisch getoond ten aanzien van de mogelijkheid, de in het rapport naar voren gebrachte plannen te verwezenlij ken. Hetzelfde moeten wij concluderen na lezing van het rapport van de A.R. K.A., hoewel dit rapport het voordeel heeft, dat het veel concreter is opgezet en uitgewerkt. Ook hier zijn uiteraard de cijfers ge baseerd op de optimistische gedachte, dat het nationale inkomen binnen en kele jaren aanzienlijk zal stijgen tenge volge van de vergroting der na tionale productie; ook in dit rap port, dat zich immers geheel con formeert aan het derde K.V.P.-rap- port, gaat men er derhalve van uit, dat de internationale conjunctuur zich gun stig zal blijven ontwikkelen. Deze ver onderstellingen lijken ons de wankele grondslag in beide rapporten, die de hele constructie labiel maakt. Dat niet wij alleen deze opvatting zijn toegedaan, blijkt wel uit het hoofdartikel van prof. Romme in De Volkskrant van Maan dag j.l.: „Men kan natuurlijk verschil van ge voelen hebben", schrijft hij, „over de meerdere of mindere waarschijnlijkheid der door de commissie als reëel geziene toekomstige vermeerdering van het na tionale inkomen. Persoonlijk zouden wij geen te sterke illusies in deze richting willen wekken maar wij zijn nu een- maal in zulke dingen meer gebrand op meevallers dan op tegenvallers." Dit neemt intussen niet weg, dat het een voortreffelijke gedachte is, de nood, vooral ook der ambtenaren, in een scherp licht te plaatsen. "Wie geregeld in het weekblad A.R K.A. de adverten ties volgt, waarin sollicitanten voor rijks- of gemeentefuncties worden op geroepen, staat vaak perplex over de geringe salariëring van dikwijls toch verantwoordelijke posities. Een aanzien lijke verbetering der ambtenarensalaris sen is dan ook een dringende eis. Hoe stellen de samenstellers van het A.R.K.A.-rapport zich nu de oplossing van het financiële pio- bleem voor? Zij gaan bij hun bereke ning vooreerst uit van 95.000 rijksambte naren, wier totale salaris in 1956 t.o.v. 1952 bii de veronderstelde aanvaar ding van het vierjarenplan dan met circa 20 pet. zou gestegen zijn. De totale kosten zouden een verho ging van de Rijksuitgaven meebrengen van 70 millioen gulden. Dat betreft uit sluitend de rijksambtenaren. De ambtenaren in dienst van gemeen ten, provinciën, waterschappen en an dere overheidsinstellingen, die uiteraard in een gelijke salarisverhoging aienen te worden betrokken, zijn ongeveer in een even groot aantal aanwezig, terwijl hun totale salaris eveneens ongeveer hetzelfde bedrag uitmaakt. Op deze gronden mag men het bovengenoemde bedrag van 70 min. gulden verdubbe len. De voorstellen moeten dus voor aiie ambtenaren, die er bij betrokken zijn, een extra uitgave in 1956 veroorzaken van 2 x 70 min. gulden 140 millioen gulden. Dit bedrag kan verminderd worden met een extra-opbrengst van bepaalde indirecte belastingen. Wanneer men de door ons reeds eer der genoemde bezwaren een ogenblik buiten beschouwing laat, zijn de in het A.R.K.A.-rapport genoemde bedragen, nodig voor het optrekken der salarissen, o.i. reëel genoeg om voor verwezenlij king vatbaar te zijn. De Commissie voor de Middengroe pen der K.V.P. betoogt, dat de overheid in de eerste plaats het voorbeeld met de loon- en salarisverhoging moet ge ven en dat van het particuliere bedrijfs leven wel zal volgen. De overheid kan, in de gedachtengang der commissie, eerst dan overgaan tot salarisverho ging, wanneer het nationale inkomen in overeenstemming daarmeq stijgt. Prof. Romme, die in dit laatste blijkbaar niet Zo heel veel vertrouwen heeft, o.i. te recht, vraagt zich in zijn artikel af, of men niet beter eerst de mogelijkheid tot salarisverbetering in iedere bedrijfs tak kan nagaan. „Waar de nood der Middengroepen", aldus schrijft hij, „dringt, lijkt het ons niet erg juist, om met de verbetering in de sectoren, waar zij mogelijk zal wor den, te wachten tot een over-all verbe- ring mogelijk is." Op zich lijkt dit wel een zeer goede gedachte, zij houdt o.i. echter het ge vaar in, dat het hele plan tot verbete ring, wanneer het eerst in de particu- leire sector terecht komt, zonder de stimulans van het voorbeeld der over heid, gaat verzanden. Het krijgt dan iets van een onderons je, waarin misschien enkele kleine groe- ben geholpen kunnen worden, maar Waarbij de honderdduizenden, wier hood zo hoog gestegen is, gelaten in hun lot zullen moeten blijven berusten. Al leen een illusie rijker. Een illusie, die zij over vier jaar mogen verdelen. Zou het, nu wij overstroomd worden {het schone rapporten vol schone bere keningen, niet verstandiger zijn, zoals Dr. Lucas in de Kamer ook reeds sug gereerde, op korte term ij n in de hiate als de omstandigheden thans {hogelijk maken, de salarissen der Mid dengroepen te verbeteren? Het gezegde „beter één vogel in de hand dan tien in de lucht" getuigt nog steeds van Hollandse wijsheid. De 81-jarige heer E. Hoosemans viel in achterveld van een stoep Hij kreeg een hersenschudding. Het slachtoffer werd in Huize Sint Joseph opgenomen, alwaar hij ha een dag is overleden. De 70-jarige J. Venema stak onver- Wacht de rijweg over en werd gegrepen door een bromfietser. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis te Amersfoort. Overste Warouw verklaart, dat hij de leiding aan de commandant zal overdra gen, wanneer de geschillen in het leger door de president tot een oplossing zul len zijn gebracht. Hij doet hiertoe een beroep op Sukarno en vraagt verder regeringsvertegenwoordigers naar de daerahs te zenden teneinde de juiste situatie van de geschillen in het leger uiteen te zetten. De rapporten over het gebeurde te Makassar hebben Zondagochtend de re gering bereikt. Bij 't begin van de kabi netszitting van Maandag hebben de mi nisters, die de ontwerp-begroting 1953 zouden behandelen, eerst drie kwartier gesproken over de gebeurtenis te Ma kassar. Premier Wilopo deelde alleen mede, dat de regering de kwestie uiter aard bestudeert. De minister van Defensie woonde de kabinetsvergadering niet bij. Volgens een hoge regeringsfunctionaris, die wel aanwezig was, moest de minister van Defensie zijn „routine werkzaamheden" afhandelen Vier leden van het corps mariniers op Aruba hebben vier hachelijke dagen doorgebracht. Zij waren gaan zeilen, maar hun boot dreef af in de richting van de oceaan. Van Aruba uit is de zee tussen Aruba en Venezuela zorgvuldig met vliegtuigen en schepen afgezocht, doch men kon geen spoor van de ma riniers in hun zeewaardige boot ontdek ken. Vier dagen na hun vertrek zijn de mannen opgepikt door de „Lilly Niel sen". De mariniers waren in een moei lijke positie, want hun boot was afge dreven in de richting van de oceaan. Waren zij buiten de scheepvaartroute geraakt, dan hadden zij weinig kans ge maakt, dit avontuur te overleven. Zij hebben in hun boot eten noch drinken gehad. Vannacht is de heer D. de J. uit Sie- gerswoude, toen hij opd e terugweg was naar zijn woning, nadat hij te De Wilp een dokter ontboden had voor een spoedgeval, door de duisternis misleid en verdronken. Omwonenden probeer den nog de levensgeesten op te wekken, maar de ontboden arts kon slechts de dood constateren. In een bekendmaking van de Indone sische regering, uitgegeven na een kabi netszitting, die dric uur duurde, wordt geconcludeerd, dat de regering een oplossing dient te bewerkstelligen via diepgaande besprekingen met de opper bevelhebber van de Indonesische strijd krachten, president Sukarno, en de vice-president, omdat van verschillende zijden een beroep op Sukarno is gedaan. Derhalve doet de regering op alle groe peringen een beroep om rustig de werk zaamheden voort te zetten en geen stap pen te doen, die de komende oplossing bemoeilijken en slechts een verspilling van de nationale krachten zouden zijn, in afwachting van de maatregelen die zo spoedig mogelijk na de terugkeer van Sukarno in Djakarta zullen worden ge nomen. Sukarno wordt Woensdagmiddag van zijn reis naar Sumatra in Djakarta terugverwacht. Maandagavond heeft de Indonesische ministerraad wederom het gebeurde in Makassar besproken, waarbij de minister van Defensie, sultan Hamengku Buwono, rapport heeft uitgebracht, aldus heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting, Ruslan Abdulgani, als woordvoerder van het Indonesische kabi net meegedeeld.-Hij zei verder, dat de regering alles in het werk stelt om de hangende kwesties van na de „17-Octo- ber-affaire" integraal op te lossen. •iljUllfOÏtDÏQÏ^Olim^ Drie missionarissen van Scheut, die uit China zijn verdreven, zullen uit Hong kong naar België terugkeren. Het zijn de paters J. Lundmans, B. Geusens en J. Kerkhofs, afkomstig uit Limburg. Zij werden sinds December van het vorige jaar door de Chinese communisten gevangen gehouden. Op de foto de drie mis sionarissen bij hun aankomst te Hongkong. De afgelopen nacht is op de kermis te Gorinchem een steekpartij voorgekomen met dodelijke afloop. Omstreeks midder nacht kwam de 21-jarige mej. C. G. met haar vriend een café binnen. Even later werd zij onverwacht met een groot knip mes in het rechterdijbeen gestoken. Zij zakte ineen en bloedde hevig, doordat een slagader was geraakt. Tijdens de behandeling is zij in het ziekenhuis te Gorinchem overleden. De politie heeft de vermoedelijke da der gegrepen, maar deze ontkent ten sterkste iets met de aansla.g uitstaande te hebben. Ook over de redenen daar toe is niets bekend. De politie zet net onderzoek voort. (Van onze weerkundige medewerker) Evenals gisternacht werden ook in de afgelopen nacht weer temperaturen van 3 a 4 gr. C. onder het vriespunt geme ten. Er zou zeker matige vorst zijn op getreden (meer dan 5 gr. C.) wanneer gisteravond niet van uit het Zuiden zware bewolking kwam opzetten, welke een glinke uitstraling tegen ging. Het een flinke uitstraling tegen ging. Het midden November koud met lichte vorst en overdag temperaturen van om of even boven het vriespunt. Daar de luchtdruk boven Rusland zeer hoog en ook boven Scandinavië hoog blijft, zullen wij de eerste dagen nog in de koude Oosten winden blijven. Ook in de komende nacht is weer vorst te verwachten, welke alleen bij heldere hemel 5 of meer gra den C. kan bedragen. De Russische autoriteiten in Oostenrijk hebben de „Bond van Onafhankelijken" in hun zone verboden. Deze bond, een uiterst rechtse groepering, die 16 van de 165 zetels in het parlement bezet, wordt voornamelijk gesteund door oud-leden van de nazi-partij. De activiteit van de bond wordt in de andere zones niet ver hinderd, maar nu wil de Russische commandant, dat elke bedrijvigheid van de partij in de Russische zone door de Oostenrijkse politie wordt tegengegaan. Het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft echter reeds be kend gemaak, dat het Russische verbod door geen enkele Oostenrijkse autoriteit erkend zal worden, omdat de „Bond van Onafhankelijken" door de Oosten rijkse grondwet, welke het recht van politieke vereniging waarborgt, be schermd wordt. Tn een communique wordt verklaard, dat het ministerie een scherp protest zal richten tot de Russi sche Hoge Commissaris, luit.-generaal V. P. Sviridov, en zo nodig tot de geal lieerde viermogendhedencommissie voor Oostenrijk. Verder hebben de Russen aan Oos tenrijkse politie-arnbtenaren verboden om hetzij in uniform, /hetzij in burger als vertegenwoordigers van de overheid politieke bijeenkomsten bij te wonen. Wel mogen ze deelnemen Wenen Het is in Wenen tegen woordig om te wenen. Er heerst een ernstig vlees tekort. Door de week mag Wien geen Wiener Schnitzel meer eten. De Donderdagen en de Vrij dagen zijn er geheel vleesloos geworden. Var kensvlees en kalfsvlees mogen er alleen nog maar op Zaterdag verkocht wor den. „Es ist mir Wurst", denkt de Wener en het water loopt hem daarbij uit de mond. er naar schatting 450 mil lioen Chinezen zijn. Welis waar kan de overgrote meerderheid van deze 450 millioen schrijven noch le zen, maar het bezit van Mao Tse Toeng's bloemle zing zal wel net als „Mein Kampf" van Hitier inder tijd in NaZi-Duitsland in China als een bewijs van „politieke betrouwbaar heid" worden beschouwd. Wegenwacht Een lid van de Ameri kaanse wegenwacht in Chinese bestseller ^ndover had de eigenaar- vninese pesiseuer dlge gewoonte vrouwen, die met een kinderwagen op straat liepen, met olie Volgens de communis tische pers is de. „Bloem lezing uit de werken van Mao Tse Toeng", die on langs werd gepubliceerd, in China een bestseller. Op de dag, waarop de uitgave in de handel kwam, werden de vol gende cijfers geregistreerd: Sjanghai, binnen negen uur werden 30.000 exem plaren verkocht; Tientsin, 12000 exemplaren in één dag; Hankow, uitverkocht binnen twee uur, zodat er 17-500 exemplaren moesten worden nabesteld; Sian, binnen een uur 5000 exem- paren verkocht en 4000 be steld. Enkele kopers, af komstig uit omliggende dorpen, hadden' meer dan 16 km. gelopen om een exemplaar te bemachtigen. Erg imposant vinden wij echter deze cijfers niet wanneer wij bedenken, dat vol te smeren. De rechter karakteriseerde hem als iemand, die een obsessie tegen mensen met kin derwagens had, omdat hij zelf te lang in een kin derwagen had moeten liggen. Een verdere ver klaring van 's mans af wijking gaf de rechter niet, maar wij vermoe den, dat de kinderwa gen, waarin deze zonder ling te lang gelegen heeft, slecht gesmeerd is geweest en hartverscheu rend gepiept moet heb ben- Hij kreeg 1 dollar boete met het adv'ies zich eens door een psychiater na te laten kijken. De delegatie van India bij de Verenigde Naties heeft aan een vergadering van vooraanstaande diplomaten, onder wie Acheson en de Britse minister Selwynn Lioyd, een gedetailleerd voorstel aangeboden ter regeling van de Koreaanse krjjgsgevangenenkwestie. Het voorstel behelst de instelling van een commissie van vier, die zich zal belasten met de krijgsgevangenen, die daartoe in ge demilitariseerde zones bijeengebracht- zouden moeten worden. De gedelegeerden van het Sovjet-bloc zijn particulier van dit voorstel op de hoogte gebracht. In verband met deze Indiase stap is de zitting van de politieke commissie, die de Korea-kwestie in de V. N. behandelt, uitgesteld tot morgen. Het voorstel houdt voornamelijk in, dat alle krijgsgevangenen worden over gedragen aan de in te stellen repatrië ringscommissie, die ze moet rangschik ken naar nationaliteit en woonplaats. (Dit hebben de Noord-Koreanen en Chi nezen op 16 Oct. j.l. ook voorgesteld aan de Amerikaanse generaal Mark Clark). Daarna zijn de krijgsgevangenen vrij om al of niet naar hun land terug te keren terwijl degenen, die niet gerepatrieerd willen worden, onder toezicht zullen blijven van de commissie, die bijgestaan zal worden door leden van het Rode Kruis. Een internationale conferentie, die ook de andere politieke kwesties i.v.m. Korea behandelt, moet dan later, nadat de wapenstilstand gesloten is, over het lot van deze groep beslissen. De voorgestelde repatriëringscom missie moet de bevoegdheid hebben een beroep te doen op het geallieerde en op het communistische opperbevel ter verkrijging van de benodigde hulp. De commissie moet een dergelijk be roep ook kunnen doen op de regerin- aan vergaderingen van de partij, waarvan zij lid zijn. Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dienaangaande verklaard, dat het zenden van politie naar politieke bijeenkomsten slechts bij wijze van voorzorg geschiedt. Bovendien had den de geallieerde instanties herhaal delijk om inlichtingen van de Oosten rijkse politie verzocht over dergelijke bijeenkomsten, waarvoor de aanwezig heid van de politie dus vereist was. In de afgelopen nacht is het 500 ton metende vrachtschip „Pax" ten Zuid- Westen van Urk aan de grond gelopen. Vanmorgen heeft men geprobeerd het schip vlot të trekken. Dit bleek evenwel niet meer mogelijk, daar er een lek in de bodem van het vrachtschip was ont staan, waardoor het schip langzaam zonk. Met bergingsmateriaal van de fir ma Goedkoop uit Amsterdam zal men trachten h'et schip te lichten voor het verder in het zand wegzinkt. Schipper Klomp van de „Pax" is met de andere opvarenden overgestapt op een sleepboot. Het schip is geladen met teerslakken en wais op weg van Duis burg naar oude Schoot in Friesland. Het schip levert geen gevaar op voor de scheepvaart daar het buiten de ge wone route ligt. De overste der Montfortanen in Oir- schot, pater Th. Kaptein SMM, is op de weg bij Heiloo bewusteloos aangetrof fen. Waarschijnlijk is hij van zijn brom fiets gevallen. Met een hersenschud ding en een schedelbasisfractuur is pa ter Kaptein in het St. Elisabethzieken- huis in Alkmaar opgenomen. De leider van de Griekse Concen tratie, die bij de verkiezingen van Zon dag een overweldigende meerderheid van stemmen heeft behaald, Maar schalk Alexander Papagos, is gister middag door Koning Paul van Grieken land ontvangen. Deze heeft hem opge dragen zonder verwijl een nieuwe re gering te vormen. De Griekse interim- regering is inmiddels afgetreden. Papa gos heeft medegedeeld, dat zijn nieuwe regering morgen om 12 uur zal worden beëdigd. gen van haar leden en op een lid van de V.N. Als leden van de commissie worden voorgesteld: Zweden. Zwitser land, Polen en Tsjechoslowakije. Wan neer binnen de commissie de stemmen zouden staken, zou een arbiter moeten worden benoemd. Kan men hierover binnen drie weken geen overeenstem ming bereiken, dan zou de Algemene Vergadering van de V.N. moeten be slissen. De reacties op het Indiase plan zijn niet bijster gunstig. Een Amerikaanse woordvoerder heeft reeds laten weten, dat de V.S. tegen zijn, omdat de krijgs gevangenen voor een keuze tussen slechts twee mogelijkheden worden ge steld: óf repatriëren óf onder de hoede van een internationaal lichaam blijven Een wapenstilstand, aldus deze woord voerder. moet het krijgsgevangenen- vraagstuk definitief oplossen en niet afschuiven op een andere conferentie. Een Russische zegsman verklaarde, dat het voorstel niet ver genoeg ging. Over het algemeen is men het er in kringen van de V.N. over eens. dat het voorstel van India vol leemten zit en dat de kern van het vraagstuk ontweken wordt. Men acht met name de samenstel ling van de repatriëringscommissie wei nig realistisch, gezien de spanning tussen Oost en West. Te Westermeden werd de 63-jarige voetganger H. T. aangereden door een bromfietser, toen de bejaarde voetganger plotseling de weg overstak. Aanvankelijk leek het ongeluk nog goed te zijn. afge lopen. Het slachtoffer ging op eigen gelegenheid naar huis, doch kort na aankomst overleed hij echter plotseling. resident Pieck van de Russische satellietstaat Oost-Duitsland heeft verzekerd, dat Oost-Duits- land nooit een nieuwe Duitse aanval op Frankrijk zal toestaan. Als Frank rijk zich nu nog niet veilig voelt, dan begrijpen we er niets meer van. Wan neer de Oost-Duitse butler van his Lord ship Jozef Stalin een dergelijke ver klaring aflegt, moet men wel aanne men, dat het „his masters voice" is, die spreekt. Frankrijk is dus tegen een nieuwe aanval van Duitsland ver zekerd, zoals de hele wereld door de Russische vredesverzekeringen ver zekerd is tegen een ftieuwe wereld oorlog. Dat in Korea, Indo-China en Malakka nog een paar duizend men sen per maand in de vlammen van oorlogsgeweld omkomen, doet niets aan de waarde van de communistische vredesverzekeringen af. Zulke kleine beschadigingen zijn de moeite van het reclameren van vergoeding niet waard. Neen, de communisten zijn geen kren- tenzifters. zij houden zich aan de gro te lijn, de generale linie, het royale gebaar. Zij verzekeren niet minder dan de hele wereldvrede. Het is alleen maar jammer, dat de premie, die er voor betaald moet worden, bijna even duur is als een oorlog. 71 ij zijn bezoek aan Sumatra heeft J~\ president Soekamo verklaard: „Vroeger gaf men de schuld van alles, wat verkeerd ging, aan de Hol landers, maar thans wordt de regering in Djakarta voor alle fouten verant woordelijk gesteld". Inderdaad. Soe- karno heeft er zelf braaf aan meege daan om de Hollanders van alles de schuld te geven en waar de Indonesi sche regering of de Indonesische auto riteiten er 'kans toe menen te zien, doen zij het nóg. Denk maar aan de hetze, die tegen de Nederlandse mili taire missie is gevoerd en aan de wijze, waarop de nog in Indonesië werkende Nederlandse ambtenaren worden „kalt gestellt" of geëlimineerd. Nu dragen Soekamo en de Indonesische regering zelf de verantwoordelijkheid voor de stand van zaken, en deze stand if, overigens heel begrijpelijk, in méér dan één opzicht zo slecht als hij onder de gesmade Hollanders nooit is ge weest. Ten gevolge van de zware regens in de afgelopen dagen is de Kali Seraju- op verschillende plaatsen buiten haar oevers getreden. In het gebied van Maos werd de bevolking door een over stroming bedreigd. Vijftienhonderd per sonen zijn naar elders geëvacueerd. Honderden huizen kwamen onder water te staan, andere werden geheel ver nield. De dienst voor Sociale Zaken van Tjilatjap heeft onmiddellijk maatrege len genomen om de nood van de bevol king zo veel mogelijk te verlichten. De schade is nog niet bekend. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met later op de dag kans op enige neer slag. Matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.07—16.43. Maan: 10.52—17.36. Lgo de Leeuwe, de oudste operazanger van ons Land, hoopt op 25 November in Amsterdam zijn 85ste verjaardag te vieren. Vooral in het buitenland heeft Leo de Leeuwe veel triomfen gevierd o.a. in Wagner's Meistersinger en Sieg fried. Als een enorme uitgespreide parachute van misschien wel 15 tot 18 meter hoog te hing vanochtend secondenlang een massa water en slijk boven de water spiegel in de monding van de Nieuwe Waterweg. Het was precies tien minu ten voor elf, dat de marine er de eerste dieptebom liet ontploffen, om de klei laag rondom het wrak van de „Faustus" te laten scheuren. Een knal werd niet gehoord. Alle geluid bleek geheel door de waterlaag gesmoord te zijn. Om half elf werd alle scheepvaartver keer stilgelegd. De semaphore strekte haar vier armen boven op de top uit, ten teken, dat de Waterweg afgesloten was. In de haven verscheen tevens een rood licht, terwijl bootjes op de rivier een rode vlag lieten wapperen. Politieboten hielden alle verkeer tegen. De stremming van het scheepvaart verkeer, zowel in- als uitgaand, duurde tot vanmiddag half één. Alleen de Har- 25 In een rapport over de toestand in Noord-Korea, dat gisteren door de geallieerde inlichtingendienst gepubli ceerd werd, wordt het moreel der be volking in dit gebied „rampspoedig laag" genoemd en wel zodanig, dat het merendeel der bewoners een V.N.-of- fensief, om de oorlog te beëindigen, zou toejuichen. Men is in Noord-Korea van mening, dat de toenemende bom bardementen de inleiding vormen tot een dergelijk offensief. Verder zegt het rapport, dat Noord- Korea zich slechts staande kan houden dank zij de hulp van China en Rusland, maar dat het leger zich voeden moet ten koste van de Noord-Koreaanse bevolking. De steden worden hoe lan ger hoe meer verlaten als gevolg van de economische toestand. De hydro- electrische krachtcentrales zijn nage noeg allemaal door de bombardementen vernietigd. Het rapport werd samengesteld om inzicht te krijgen in de uitwerking van de bombardementen op Noord-Korea. Een werkzaam leven is bevorder- lijk voor de gezondheid. j wichboot van de maatschappij Zeeland kreeg gelegenheid uit te varen. Op het ogenblik van de ontploffing cirkelde een marinevliegtuig rondom de plek, waar de waterparapluie werd op gestoken. Het ontploffen van de diepte bommen geschiedt door middel van een electrische ontsteker. Ofschoon het dampig is in Hoek van Holland, was de omhoog schietende watermassa toch zeer goed waar te nemen. Zoals reeds gemeld, is het de bedoe ling door middel van de dieptebommen misschien kan men beter spreken van contactbommen de kleilaag in de bodem van de Nieuwe Waterweg te breken, opdat daarna het wrak van de „Faustus" in de bodem kan worden begraven. Men moet zich het werk al dus voorstellen, dat in een kring rond om het schip de kleilaag als een koek wordt doorgesneden, waardoor het wrak als het ware op een eilandje van klei komt te liggen. Dit eilandje kan tegelijk met het totale wrak in de zandlaag verdwijnen. Geschat wordt, dat de zandzuiger, die na deze voorbereidingen aan het werk kan gaan, ongeveer een half millioen kubieke meter zand zal moeten ver werken. Men verwacht, dat nog in de loop van deze week met het zandzuigen kan worden begonnen. Woordvoerders van de Deense rege ring hebben volgens Associated Press verklaard, dat de V. S. minstens vier nieuwe luchtbases zouden gaan aanleg gen op Groenland. Hierdoor zou de Amerikaanse luchtmacht honderden Ki lometers dichter bij Moskou en de Sov jet Unie worden gestatiónneerd. De nieuwe bases zullen komen te liggen op de route, die de Russische bommen werpers waarschijnlijk zullen nemen, wanneer zij de belangrijke industriege bieden van Oost-Amerika zouden gaan bestoken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1