Stofzuigers VAL DA De N.Z.H. overweegt belangrijke wijzigingen in stadsnet Lijn 2 (parallel met 1) voortaan ook naar Haarlem-Noord; Lijn 6 van de baan? Van de schouten de verdronkene die „zelfmoord" had gepleegd ALS ER BRAND IS IN DE GROTE KERK m w „WERKMETHODE K.A.B. IS VEROUDERD" Dr. Ploegsma Nieuwe lijn Haarlem-Bloemendaal- Santpoort (dorp) AGENDA De heer Gorter hield lezing over geschiedenis van Haarlems politie Vernuftige blusinstallatie kan direct in werking worden gesteld Hoe spelen de R.K. clubs? H. J. Maertens N. V. 7 ritten-kaart voor een gulden TERUGLOPEND VERVOER OP HAARLEMS BUSLIJNEN DE COMMISSARIS VERTELT VERDER Moordendie niet opgehelderd werden GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHHIS Frans Episcopaat waar' schuwt tegen Quinzaine g* DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 Geneesheer-directeur Prov. Ziekenhuis te Santpoort „Het Witte Paard" Burgerlijke Stand Splitsing Bloemendaal- Santpoort Neem een doos echte VERKOUDHEID SPOORWEGEN, N.Z.H. EN FLORA Gecombineerde biljetten Heemstede-Haarlem Twee lijnen Heemstede- Haarlem Jeugdconcerten K.A.B.-KRING WEST In het kort Van 10 tot 338 man De buskruitontploffing Waterstanden voor mooi, gezond haar! OMDAT OMDAT OMDAT mmtrn/m Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing Biljarten TOURING- ZANDVOORT 6500.voor reclame en evenementen H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 SANTPOORT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De Provinciale Staten van Noord- Hollar.d hebben vanmorgen onder voor zitterschap van dr. J. E. Baron de Vos van Steenwjjk met algemene stemmen besloten als eerste geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort te benoemen dr. W. Ploegs ma, psychiater-neuroloog en directeur van het Instituut voor Medische Psy chologie te Amsterdam. Aldus is er in de vacature, ontstaan door het aan de heer P. v. d. Esch op diens verzoek verleende eervolle ont slag, voorzien. Aan ir. B. F. v- Nievelt werd op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. De heer Van Nievelt is in 1914 in dienst gekomen bij het Rijksbureau Drink watervoorziening. In 1919 trad hij in dienst van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf Noord-Holland- Tijdens zijn werkzaamheden bij deze provinciale dienst heeft hij verschillende werk plannen opgesteld en uitgevoerd, ter wijl hij daarnaast een levendige propa ganda maakte voor het gebruik van water als consumptiemiddel. Onder zijn leiding kwamen verschillende belang rijke werken tot stand, o.a. het pomp station te Bloemendaal. De laatste ja ren werd hij in zijn werkzaamheden door ziekte geremd. Namens het gehele college bracht Baron de Vos van Steenwijk dank aan de heer Van Nie velt, die op zijn gebied veel voor de provincie Noord-Holland heeft gedaan. Voor de aanvang van de vergadering deelde de voorzitter mede dat de heren H. A. Vulik en R. C- Bakhuizen v. d. Brink ontslag hebben genomen als leden van de Provinciale Staten. De heer Vulik is 25 jaar lid geweest van de Provinciale Staten van Noord-Hol land- Wegens vertrek uit de provincie kan hij niet langer als lid aanblijven. De voormalige wethouder van Heem stede, de heer Bakhuizen v. d. Brink, is om gezondheidsredenen als Statenlid afgetreden Van 1941 maakte nij deel uit van dit college. De voorzitter sprak hartelijke woorden aan het adres van beide afgetreden leden. De uitslagen van de competitiewedstrij den waren Groep 1: Stolvoort—Klein liv. Emmerik—Hoogland liv- d. "elde Reeuwijk Sr. 10. ComansW. Happel 01. Groep 2: Bankenv. Deyzen 10. Reeu wijk Jr.—Th. Happel 0—1, Banken—de Lan ge 01. Groep 3: HuyboomHoltkamp Jr. liy2, Lunenburgv. d. Berg liv2 Groep 4: HaasbeekBosland 01, Ne- gemanBakker 01, Comelissen—Stevens 1—0. Beker: BleekemolenH. Happel li GEBOREN: C. van Zuijlen-Beerthui- zen, A. Hooning-Bakker, A. Strikkers- Daraen, G. Vergers-Langenberg, E. Mei- huizen-Russ, G. van de Straat-van Dijk, A. van den Oever-van Rijk, E. Jonk hout-van Hengel, P. J. van Opzeeland- Loerakker, allen een zoon; L. van Dijck-Koedijker, G. de Ronde-Pesman, G. Ha-mar de la Brethonière-Knopers, R, Kiekens-Hopman, J. van Meegen- Warmer, allen een dochter. ONDERTROUWD: R. van Zalinge en C. M. Visser. OVERLEDEN; G. v. d. Poll-Tjaden, 73 j., Marnixplein; WT. Wilkes-Rietman 36 j., Hazepaterslaan; M. Bouterse 68 j„ Hazepaterslaan; B. Duits, 1 m„ Teding van Berkhcutstraat; G. Ensink 69 Grote Houtstraat. De heer Jurrissen was bijzonder open hartig en gaf interessante cijfers over het stadsvervoer prijs. In Januari 1950 werden vervoerd 1.767.000 reizigers, in dezelfde maand van 1951 1.765.000, maar dit jaar 1.617.000 of 148.000 minder. Voor Maart zijn deze cijfers resp. 1.567.000, 1.655.000 en 1.450.000 of 205.000 minder. Voor Mei resp. 1.559.000. 1.490.000 en 1.321.000 of 169.000 minder. In- Juni werden er 37.000 reizigers minder vervoerd, in Juli 160.000 en in Augustus en September 36.000. De statistieken wijzen verder uit, dat de weersomstandigheden van zeer grote invloed op het aantal passagiers zijn. Men zal zich herinneren, dat het dit jaar in Maart bijzonder mooi weer was. Gevolg; achteruitgang bij de N.Z.H. met 205.000 passagiers .Niettemin zijn hier en daar ook andere factoren in het spel, die de maatschappij in hun gevolgen tracht te ontleden. Bepalen we ons tot het daggemiddelde in de week van 17 November jJ. over de zeven stadslijnen dan komen de volgende cijfers ter sprake: Lijn 1 met f 1323, lijn 2 met f 533, lijn 3 met f 923, lijn 4 met f 853, lijn 5 met f 1364, lijn 6 met f 707, lijn 7 met f 94. De kostprijs per kilometer is 51 cent. De statistiek heeft o.a. uitgewezen, dat lijn 3, volgens het thans bereden traject, 48 cent opbrengt en lijn 4 slechts 47 cent- Over een hele maand gerekend maakt dit een kapitaal uit. Aan de hand van de cijfers is vast te stellen, dat lijn 5 en vlak daarop lijn 1 het goed doen door de volkswijken. Lijn 6 tot ophef fing gedoemd brengt 51,7 cent op, echter uitsluitend door de etappe Hout pleinHaarlem-N. Gebleken is. dat 65 tot 70% van de passagiers rijdt op tienrittenkaarten, zo dat een verhoging van de enkele reizen het tekort niet voldoende zou opvangen. Ten aanzien van lijn 3, nu rijdende van de Laan van Bloemenhove te Heem stede, via het station naar de Rusten- burgerweg te Bloemendaal of Velserend te Santpoort, is een wijziging als volgt geprojecteerd: het eindpunt wordt Rus- tenburgerweg of Bloemendaalseweg nabij het postkantoor. Degenen, die naar Santpoort of Velsen willen of vandaar naar de stad zullen begin- en eindpunt van een nieuwe lijn op het Stationsplein Haarlem vinden. Deze lijn gaat parallel lopen met die naar IJmuiden en van het station de route van lijn 3 volgen tot aan het postkantoor te Bloemendaal; van daar buigt zij af naar de Kennemerweg en rijdt via het oude traject naar het Provinciaal Ziekenhuis en vandaar naar de Frans Netscherlaan, Terrasweg en eindpunt Broekbergerplein; de lijn naar IJmuiden en deze nieuwe lijn komen dan in Santpoort samen. Deze regeling heeft voor de reizigers benoorden het post kantoor Bloemendaal een dubbel nadeel: zij kunnen niet verder dan het station Haarlem (overstappen voor de Schouw burg!) en zullen het interlocale tarief moeten gaan betalen. De bezoekers van de R.K. Kerk te Santpoort, die in de richting Bloemendaal wonen, zullen echter van een bus gebruik kunnen ma ken. Het gemeentebestuur heeft dezer dagen goedgekeurd, dat de bussen van lijn 3 voortaan door de Wilhelmina- straat zullen rijden en niet meer over het parallel lopende deel van de Leid- sevaart. De Wilhelminastraat is thans een prachtige boulevard en de Leidse- vaart zeer gevaarlijk. De bewoners Advertentie ■f=> AS T I L_ L_ EE £3 TEGEN De directies van de Nederlandsche Spoorwegen, de N.Z.H.V.M. en van Flora hebben een afspraak gemaakt om trent gecombineerde biljetten voor trein, bus en entree. Alsg evolg daarvan kun nen de reizigers metz ulke biljetten ge bruik maken van een tijdens de Flora in het leven te roepen lijnStation Heem stede - Aerdenhout - Valkenburgerplein (Flora), terwijl zij voor de terugreis op dit biljet van de Flora per bus naar het station Haarlem mogen reizen. In omge keerde richting geldt dezelfde faciliteit, welke zowel Heemstede als Haarlem dient. Degenen, die eerst de bloemen willen zien en dan de lichtstad hebben dus het voordeel op een gecombineerde kaart te kunnen reizen. van het Leidsekwartier zullen nu enkele tientallen meters meer moeten lopen om de halte te bereiken. De directie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij kampt zoals vele andere soortgelijke bedrijven in ons land met moeilijkbeden, die verband houden met de stijging der kosten en te goedkope tarieven. De Haagse Tram rekent dit jaar op een verlies van 1 millioen gulden en Amsterdam op het dubbele en hoewel de N.Z.H. het over het algemeen beter maakt, dwingt het toenemende tekort op de stadsbussen in Haarlem tot maatregelen. Op verzoek van het per soneel zjjn de rijtijden verlengd, en deze extra kostenverhogende factor zou een aanzienlijke tariefsverhoging mede alleszins rechtvaardigen. In sommige steden is de prijs van een enkele reis op 20 cent gesteld, maar daar ziet de directie geen been in. Wél is aangevraagd de 8 ritten-kaarten voor een gulden om te zetten in t ritten voor hetzelfde geld. Bovendien wordt gedokterd helaas voor de zo veelste maai aan enkele trajectwijzigingen, die Hjn 2 en 3 (voor het gedeelte Santpoort) betreffen en tot de opheffing van lijn 6 zouden leiden. De 12 minuten- diensten op Hjn 3 en 4 worden dan weer als vroeger op 10 minuten gesteld. De directie heeft een loffelijke democratische weg gezocht, door haar „gedachten" via de pers prijs te geven, waardoor discussie mogelijk is, vooraleer besluiten vallen. Wij vrezen echter, dat teleurstellingen niet uit kunnen blijven, omdat ieder „voor eigen parochie" zal preken en er tóch spaanders moeten vallen. Want..,, vergeleken met 1951 bedraagt de teruggang van reizigers dit jaar (beide berekend over de periode van JanuariOctober) ruim 1 millioen. De verbindingen met Heemstede zijn zeer moeilijk en er is eigenlijk sinds het ontstaan van de autobuslijnen in 1948 ontevredenheid. Ook in onze courant publiceerden wij herhaaldelijk ingezon den stukken over deze verbindingen en regelmatig werd er over in de gemeen teraad gediscussieerd. De directie van de N.Z.H. overweegt nu om lijn 2, welke thans rijdt van het station Haarlem naar het Valkenburger plein ook door te trekken n'aar Haarlem- Noord tot bij de katholieke kerk. Als gevolg van deze maatregel zou lijn 6, nu rijdende van de Pijlslaan, Wagenweg, Plein, Station, Jan Gijzenvaart, Vondel- weg, Eksterstraat worden opgeheven. De bewoners van het Bos- en Vaart kwartier moeten dan iets verder lopen naar bushalten van andere lijnen. Het liefst zou de N.Z.H. zien, dat zo wel lijn 1 als 2 op het Valkenburger plein of het Wilhelminaplein zouden eindigen en samen een 6-minutendienst zouden rijden. Geprobeerd zal worden om lijn 2 de Glip weer te laten bedie nen. De bediening van de Indische buurt is zeer kostbaar en vraagt f 4. per uur of f 350.in de week. De be woners behoeven echter niet zo heel ver te lopen, als ze de bus even verder willen pakken, maar het gemeentebe stuur van Heemstede wil er nog niets van weten. Men is overigens Jn Heem stede wel erg verwend, want er zijn vier eindpunten van bussen: aan de Glip, de Javalaan, de Rijnstraat en de Laan van Bloemenhove. Indien ook de bevolking van Benebroek bediend mocht worden, zou de Rijnstraat kunnen vervallen, maar ook daar wil het gemeentebestuur niet van horen. De winkeliers ageren tegen het rijden van de bussen over de Binnenweg, maar in Haarlem willen hun collega's ze niet in de Grote Houtstraat missen. De N.Z.H. wil niet graag veranderen, omdat de Heemsteedse Dreef te ver uit het mid delpunt ligt, slechts enkele dwarsver bindingen heeft; de passagiers moeten niet worden blootgesteld aan het zeer gevaarlijke oversteken over een dubbele druk bereden rijbaan. Bovendien vangt de vervoermaatschappij meer reizigers op het traject-Binnenweg. De geprojec teerde nieuwe lijn 2 zal een ruimer sta- tionnement op het Valkenburgerplein krijgen; een onoplosbare moeilijkheid blijft, dat de frequentie op Heemstede in de avonduren te groot is. Het grote voor deel is, dat de bussen van lijn 2 niet meer vrijwel leeg zullen rijden van het Houtplein naar het eindpunt-Station, omdat dit eindpunt dan in Noord is. Lijn 4 onderhoudt Cte verbinding Chr. Huygensplein-Overveen-Haarlem Station -Planetenplein. Overwogen wordt de route door de Marnixstraat te hand haven, maar verder rechtdoor te projec teren tot Mercuriusstraat, Orionweg, Planetenlaan. De smalle straten, die nu bereden worden en de chauffeurs veel moeilijkheden geven, kunnen daardoor gemeden worden. Er is critiek over de omweg, die de bewoners rondom het Huygensplein over Overveen moeten maken, maar daarvan kan niet afgewe ken worden. Ziedaar de vruchten van het gesprek met de directie van de N.Z.H. en de hoofdambtenaren. Wij geven gaarne de gelegenheid om te protesteren of met andere suggesties te komen. Alvorens deze te publiceren zal een nader beraad met de N.Z.H. plaats vinden, opdat daarna het definitieve besluit genomen kan worden. Maar nogmaalsver anderingen, voor velen geen verbeterin gen, blijken noodzakelijk. FILM: Rembrandt: „Telefoon van een onbeken de". Bette Davis. Toegang: 18 jr. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Afgekeurd. Luxor: Prolongeert „Tranen over Johan nesburg". Canada Lee, Charles Carson. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Politiespionnen". Alan Ladd. Toegang: volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Faust". Gino Mattera. Italo Tajo. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Van je familie moet je 't maar hebben". Bud Abbott en Lou Costello. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Captain China". John Payne, Gail Russell. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 18 November Gem. Concertgebouw: H. O. V. 3de Con cert serie D., dur. Marinus Adam, aanvang 8 uur. Minerva: Harold Kreuzberg, aanvang 8.15 uur. Woensdag 19 November Gem. Concertgeb.: Operaconcert door Bel Canto o. 1. v. E. M. Kerkhoven, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelver. „De Reünie" „De familie Bonnard" (dil.), 8 uur. Minerva-Theater: „De firma Adam en Eva", 8.15 uur. Onder auspiciën van de Commissie voor culturele vorming van de school gaande jeugd zal het eerste van de se rie van vier jeugdconcerten plaats vin den op Dinsdag 25 November, des avonds om half acht in de Gemeente lijke Concertzaal. De volgende jeugdconcerten zijn vastgesteld op 16 Januari, 19 Februari en 20 Maart. Het programma voor het eerste con cert luidt: 1. Don Quichotte, Suite voor strijkorkest en clavecimbel van Georg Philippe Telemann; 2. Ma mère l'Oye (de Sprookjes van Moeder de Gans) van Maurice Ravel; en 3. Jeux d'enfants (Kinderspelen) van Georges Bizet. 9 November was een goed begin van het winterprogramma van kring West van de K.A.B. Na de H. Mis in de Ka thedrale Basiliek tot intentie van onze leden, opgedragen door de geestelijke adviseur, volgde het gemeenschappelijk ontbijt, waaraan ruim honderd leden deelnamen. De districtsbestuurder, de heer A. v. d. Veldt, had als spreker de primeur in het winterprogramma; ondanks de krappe tijd gaf hij de aanwezigen een goed beeld van wat is bereikt in „Hon derd jaar sociale vooruitgang". 'Op Zondag 16 November volgde het tweede deel van de viering van het St. Willibrordusfeest met een toneel avond in het gebouw St. Bavo. Een volle en gezellige zaal heeft genoten van het spel „De parochie van Eiken- donk', waarmee de R.K. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" de aanwezi gen vergastte. Met volle aandacht ge noten de aanwezigen van dit toneelspel. Al met al was het een hoogstaande avond. Gelijk werd de gelegenheid benut om iets te doen voor de missie van pater De Rooij, die in Januari weer naar de Goudkust teruggaat. Aangelokt door achttien mooie prijzen was in korte tijd een groot aantal loten verkocht. De voorzitter kon aan het slot van deze avond de missionaris een mooi rond be drag ter hand stellen, terwijl hij tevens dank bracht aan alle aanwezigen en in het bijzonder aan de dames, die de loten aan de man gebracht hadden. De Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Nederland heeft dierenarts Jan Heek te Haarlem uitgenodigd om zitting te nemen in de examencommis sie voor het afnemen van het examen algemene kynologische kennis (onder deel anatomie en physiologie) aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Wegens ongesteldheid zal de burge meester van Zandvoort, Woensdag 19 November geen spreekuur houden. Gisteravond hield de heer Gorter, commissaris van politie te Haarlem, voor de leden van de vereniging „Haer- lem" een lezing over de geschiedenis van de politie in deze stad. In den brede weidde hij uit over het ontstaan van het politiewezen, daarbij beginnende met de baljuw, die als ver tegenwoordiger van de vorst belast was met de zorg voor de openbare orde en veiligheid. Tevens had hij het burgerlijk bestuur en de rechtspraak in handen. Samen met de schepenen vormde de baljuw het gerecht, terwijl de schouten in de schouts-ambachten met deze functie belast waren. De ambtenaren uit die tijd hebben bij het publiek nooit in een gunstig daglicht gestaan, te meer, omdat zij er op uit waren een zo groot mogelijk aantal strafbare feiten in de hand te werken, want twee-derden van de boeten vloei den in de zakken van de baljuw en de schout. De eerste schout van Haarlem was een zekere Jan Boudewijnsz in 1381. De stad heeft er velen gekend, onder wie enkelen, die zich de onmin van net publiek op de hals haalden. In zijn historisch overzicht noemde de commissaris enkele vreemde bepa- m De buskruit'Ontploffing te Haarlem. Voor de jongere garde van de Haar lemse vrijwillige brandweer, die pas tijdens of na de oorlog tot het corps is toegetreden, hield gisteravond de heer H. J. van den Berg een interessante ver handeling en uitleg over de brandblus- installatie van de Grote Kerk. Deze in stallatie van groot formaat staat H een der kelders onder de pittoreske Vlees hal en wordt van daaruit bediend. Vele Haarlemmers zullen nog totaal onkundig zijn aangaande het grote nut van deze installatie, eveneens van de grote wel of put, geslagen in 1939 in de Lepel straat tussen de Grote St. Bavokerk en de Vleeshal. Deze bron is in staat 2000 liter water per minuut te verschaffen voor het blussingswerk bij eventuele brand in de Grote Kerk en omgeving en dat niet alleen, zij is tot meer in staat, tezamen met de installatie in de kelder. In de Grote Kerk bevindt zich een netwerk van buizen, die in verbinding Staan met de waterleiding. Op deze bui zen bevinden zich overal, op gelijke af standen, kleine apparaten, de z.g. Sprin klers, welke bij een te grote hitte in de naaste omgeving kapot springen als een slaghoedje, het dopje met vloeistof springt er af, een volgend dopje vliegt door de enorme waterdruk er eveneens van af en het water krijgt nu de vrije loop. Het begint in de vorm van een kleine fontein in het rond te sproeien, zodat direct bij een begin van brand automatisch wordt ingegrepen. De druk op de installatie in de kelder van de Vleeshal neemt nu ontzaglijk toe, waar door een klein instrumentarium in wer king treedt. De werking hiervan is zo prachtig geconstrueerd, dat in de brand weerkazerne aan de Ged. Oude Gracht een groen en daarna onmiddellijk ook een rood lampje gaat branden. De brandweerman, die bij deze lampjes post gevat heeft, ziet de lampjes branden en meldt dit direct. Nu weet men dat er in de Grote Kerk brand is. Met een groot aantal manschappen rukt de brandweer dan uit. In de kerk bevinden zich op tien plaatsen brandkranen, die onmid dellijk kunnen bediend worden. De enorme hoeveelheid water kan de krach tige motor in de kelder van de Vleeshal langs verschillende buizen weer lozen in het grote net van rioleringsbuizen. In de kelder bevindt zich tevens een telefooncentrale welke hermetisch is af gesloten. Dit is noodzakelijk aangezien de motor een schrikbaarlijk geluid te weeg brengt. Een toeter met een enorm geluid geeft de man bij de installatie te kennen, dat vanuit de Grote Kerk ge telefoneerd wordt. De motor werkt geheel onafhankelijk van het Water- en Electrisch Bedrijf. Onder de grond voor de Vleeshal be vindt zich een groot benzinereservoir. Het tweede grote en zeer belangrijke voordeel van deze installatie is, dat wan neer in oorlogstijd de watertoren aan de Zeeweg gebombardeerd is, men met dt groot apparatuur de stad in de ee.rste grote nood kan voorzien van drinkwater uit de wel in de Lepelstraat en vanuit verschillende andere bronnen in de stad. lingen, die te denken geven. Zo had de vorst van oudsher het recht op de goe deren van zelfmoordenaars. Dit recht ging eveneens over op de schout. Deze handhaafde zeer streng het verbod om drenkelingen uit het water te halen zonder dat hij zelf of een van zijn dienaren daarbij tegenwoordig was. Uit vrees te worden bestraft, liet men dus de redding na. hetgeen juist de opzet was van de schout, want nie.s stond hem dan meer in de weg om aan te nemen, dat de verdronkene zelfmoord had gepleegd. Via de grondwet van 1798 sneed de heer Gorter het Franse tijdperk in onze vaderlandse geschiedenis aan. In die periode zien wij het ontstaan van de rijkspolitie, terwijl Napoleon een nieuwe regeling voor de politie creëer de, waarbij dit gezagsorgaan voor het gehele keizerrijk werd geregeld. Haar lem werd toentertijd verdeeld in twee arrondissementen en kreeg zodoende twee commissarissen van politie, n.l. een Fransman en de Hagenaar Jan Otto Boogaard, die na de Franse over heersing de eerste Nederland, e com missaris van politie in Haarlem is ge weest. Nadat, spreker een vluchtig overzicht had gegeven van deopvolgers van de heer Boogaard, trok hij een vergelij king tussen het politiecorps van een honderd jaar geleden en dat van tegen woordig. In 1850 waren er tien man in dienst, thans bestaat het corps uit 338 personen. In die honderd jaar breidde de Haarlemse bevolking zich uit van ruim 26-000 tot 164.000. Overigens was het geen pleziertje om vroeger politie agent te zijn, want gedurende een maand had de dienaar van de wet de zelfde dienst, die eentonig en vervelend was. Surveilleerde hij niet, dan deed hij boodschapjes, terwijl wachtlopen in het gebouw wellicht een welkome afwisse ling vormde. Interessant is het te we ten, dat deze ambtenaren ongeveer 18 uur per dag werkten, terwijl een vrije dag of vacantie taboe was. De nacht dienst werd waargenomen door de nachtwacht, die in 1863 werd afge schaft. Agenten van de 3e klasse werd opgedragen deze taak op zich te nemen; al spoedig bleek echter, dat zij niet voldoende plichtsbetrachting aan de dag legden: het regende klachten. En geen wonder, immers een jaarwedde van f 156 was ontoereikend om er van te leven, zodat velen zich genoodzaakt zagen een baantje overdag aan te pak ken. In 1876 werd er een eind aan ge maakt; een groot gedeelte van de nacht-agenten werd op straat gezet en een nieuwe regeling ontworpen. Na de pauze behandelde commissa ris Gorter een aantal interessante ge vallen, zoals de buskruitontploffing op 2 September 1874 In het huis van mr. Geweermaker A. Libosan in de Zijlstraat. Zijn zoon was bezig met het vullen van patroonhulzen. toen plotseling een ontploffing volgde, die in geheel Haarlem werd gehoord en overal ontsteltenis verwekte. Drie personen werden gewond, n.l. de jonge L'bosan en ziin 71-jarige vader en de timmerman Sarlet, die toeval lig in de winkel aanwezig was. Ten gevolge van de ontploffing werden deuren en vensters uiteengeslagen en geweren op straat geslingerd. De zol der van de eerste verdieping was op getild en de meubelen van de boven bewoners hadden ernstig geleden. Een grote spiegelruit in de omgeving droeg de sporen van de ontploffing. Verschillende moorden werden nog eens aan de vergetelheid onttrokken. De moord op de gezusters Van der Wensch en op freule Trip-trap hebben wij onlangs in ons blad uitvoerig uit de doeken gedaan. Meer spectaculair was de dubbele moord te Spaarndam op Zaterdag 5 November 1910, gepleegd op de ontvan ger Willem Melchior en zijn zuster. Degene, die verdacht werd van de moord, moest wegens gebrek aan be wijs worden vrijgelaten, doch tien jaar na het gebeuren had hij zich wederom te verantwoorden voor de rechtbank. De Officier van Justitie, mr. Von Löben Seis, eiste vij:.tien jaar; de rechtbank veroordeelde hem tot twin tig. In hoger beroep werd de zaak be handeld en de verdachte hoorde levenslang tegen zich eisen. Het eind van het liedje was, dat hij werd vrijge sproken. Nooit werd deze moord opge helderd. De heer Gorter vertelde nog enkele staaltjes, die bij het auditorium gretig aftrek vonden. Dinsdag; 18 November Hoog water; 3.52 u. en 16.07 u, Laag water: 11.53 u. Woensdag 19 November Hoog water: 4.32 u. en 16.45 u. Laag water: 0.13 u. en 12.31 u. Advertentie BRYLCREEM BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, Droog Haar en roosvorming tegengaat de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Vrijdagavond is de eerste partij ge speeld om de zilveren bal tussen Hof van Holland te Haarlem en Groenendaal te Heemstede. De stand was 66. De uitslagen waren: De Groot 55 55 27 7 2.03 Toepoel 40 34 27 5 1.25 Kooijman 170 128 41 16 3.20 Scholten 180 180 40 21 4.50 D? Bruyn 120 120 18 23 6.66 Van Koersel 120 83 18 18 9.61 Spierenburg 40 17 27 7 0.62 Van Dam 40 40 28 7 1.42 Ketel 250 239 24 37 9.95 Dijkstra 250 250 24 58 10.41 Onvlee 40 40 38 9 1.05 Petersen 40 34 38 4 0.89 Het algemeen bestuur van de Stich ting „Touring Zandvoort" kwam dezer dagen in vergadering bijeen. De begro ting voor 1953 werd vastgesteld; voor folders en reclamemateriaal werd uit getrokken ƒ2500.(evenals voor 1952) en voor evenementen ƒ4000.(ƒ3000.— voor 1952). De verhoging van laatstgenoemde post maakt het mogelijk in 1953 nog meer evenementen te organiseren dan in het afgelopen seizoen het geval was. Zeer binnenkort zal een viertalige fol der in vierkleurendruk (20.000 ex.) worden uitgegeven, welke de platte grond van Zandvoort weergeeft met de aanduiding van alle bezienswaardig heden e.d., die tevens als gids voor Zandvoort dienst zal doen. Bovendien zal een folder in 15.000 exemplaren worden uitgegeven met vermelding van de data waarin in 1953 wedstrijden op het circuit zullen worden gehouden In de exploitatie-begroting van de Burgemeester van Alphenweg werd rekening gehouden met het toenemend bezoek aan het circuit op wedstrijd dagen alsmede van automobilisten en motorrijders die het circuit voor toeris ten berijden. Het bestüur heeft besloten om de mogelijkheid open te stellen voor auto mobilisten om de snelheid van hun wagen na enkele ronden op het circuit te hebben afgelegd, officieel te doen vastleggen en daarvan certificaat uit te geven; hiermede wordt voldaan aan herhaaldelijk gedane verzoeken. (Zondag 23 November) ZaandijkVelsen Wijk aan ZeeBKC DEMVitesse Zandv.meeuwenHBC W oerdenTYBB OudesluisUSVU DSSDIO Onze GezellenETO WarmundaLisse S J CConcordia Inzendingen tot Zaterdagochtend ne' gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie Nieuwe Haarlemsche Cou rant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, be zoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15- De kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk hebben, aldus het K.N.P.; een waarschuwing gepubliceerd, waarin zij hun afwijzend standpunt tegenover het tijdschrift „Quinzaine" bevestigen en waakzaamheid gebieden tegenover de leerstellige dwalingen, welke de „Jeu* nesse de l'Eglise" verspreidt, in het bij zonder. wat betreft de zending van de Kerk, het geloof en het hedendaagse ge beuren; ook waarschuwen zij in alge mene zin tegen deze geestelijke bewe ging, die van Marxisme doordrenkt is* Deze waarschuwing, welke op 15 No vember is gedateerd, volgt na de verga dering van Franse kardinalen en aarts bisschoppen, welke in October werd gehouden. De kring Santpoort van de Kath. Ar beidersbeweging is het nieuwe seizoen, door omstandigheden wat laat, Maandag avond begonnen met een belangrijke bij eenkomst, waar de geestelijk adviseur, kapelaan Jos Plantinga, en het be stuurslid, de heer P. L. Berbee, leder van een ander gezichtspunt uit, ge sproken hebben over „Het gezin in de branding". Vooral kapelaan Plantinga liet een fris geluid horen, door de me thode van werken van de K.A.B. als verouderd te qualificereen en daarte genover een andere methode te stel len; waarvan hij niet anders dan goede resultaten verwachtte. Het bestuurslid, de heer P. L. Ber bee ging minder uit van het gezin in zijn beperkte betekenis van man, vrouw en kinderen, maar liet zijn beschouwing meer gaan over het grote gezin der K.A.B. Deze organisatie staat volgens hem ook in de branding, dreigt te plet ter te slaan door lauwheid van leden en bestuurders, terwijl de woeste golven van een onchristelijke maatschappij op haar aanstormen. Het gaat niet alleen om principieel georganiseerd zijn, doch dit moet samengaan met een daadwer kelijk lidmaatschap. Ieder zal moeten bijspringen, opdat het schip der K.A.B. uit die gevaarlijke branding komt. La ten wij breken, aldus de heer Berbee, met de sleur van zelfgenoegzaamheid en terugkeren tot de daadwerkelijke acti viteit, zoals de eerste christenen die hebben ontplooid. Aansluitend aan zijn propagandis tische woorden ten aanzien van de K.A.B. drong de heer Berbee er op aan, de katholieke eenheid te bewaren en te versterken in het politieke vlak. Alleen door de K.V.P. sterk te maken, zo sterk mogelijk, schept mën de kans om te bouwen aan een christelijke maatschap pij* De geestelijk adviseur, kapelaan Jos. Plantinga, zag in volle zalen nog niet het bewijs van een bloeiende vereniging. Naar zijn mening is het traditionele ver gaderen, geen doel maar middel, uit de tijd en is het zaak naar andere metho den te zoeken. Sedert Nederland gegre pen is door een organisatie-woede, is men vergeten, dat de eerste organisatie het gezin is. Door overorganisatie wordt het gezin ontbonden. De K.A.B. stelt zich ten doel om zijn leden godsdienstig, zedelijk en cultu reel te verheffen. Naar de mening van kap. Plantinga wordt op dit terrein wel veel gedaan, maar nog niet veel be reikt, omdat de daartoe geëigende mid delen niet zijn gebruikt, omdat men de mensen niet grijpt, waar zij zijn en ho ren, in het gezin. Dus zo min mogelijk vergaderen, zoveel mogelijk thuis blij ven, niet om bij de kachel te suffen, maar om vandaar uit het gezin en daar mee de gehele maatschappij op een ho ger plan te brengen. Doorredenerende zag de geestelijk adviseur veel waarde in bijeenkomsten in vriendenkring en daar dan ook eens over iets anders te praten dan de gebruikelijke koetjes e° kalfjes. Dat zouden vruchtbare gesprek' ken zijn, waaraan je zelf iets hebt en waaraan ook de omgeving zijn voordeel zou kunnen hebben. Niet een stel losse mensen, maar het gezin in Santpoort moet actief worden. Misschien is he nog niet te laat. Het kon niet anders, of dit betoog moest reacties oproepen. Deze kwatne® ook, maar uit de discussies bleek dtl>' deljjk, dat men, hoewel nog wat on wennig staande tegenover de sugge*' ties, toch wel met de gedachten van de geestelijk adviseur kon meegaan. Ver schillende sprekers betuigden hun ad' haesie, doch er werden ook enkele be' zwaren geuit, omdat voor de leiding e® de steun bij dergelijke gesprekken in kleine kring anderen avond aan avon® uit hun gezin zullen worden gehaald* (Ntet-offici61e Koers) Vorig Open® slot 18/1' int 3'4 Neder! 1948 3(4 pCt. Neo 1950 3-3% Nederiann 1947 3 Ned 62-64 fel -fac Lnschr GrtPK 46 3 PCt Ned Handel ML1 eert A.K U Van BerKels Patent Calvè-Llelft eert Van Geidei Kon Hoogovens eert. U mie vet eert. Ned. Kabel PhlUps Kon Petroleum „Amsterdam Kuhher Hol! AmeriKa Uin Kon N Stoomb MIJ. Ned Scheepv Urne H V.A. Dell Mfl eert. 91% 92 92% 93 A 93% 141 Va 149% 97 113 Va 144',j 14914 175% 197 151% 304% 76 143 13212 121 82(4 64% «3 174(4 lSlJ? 302'* 75 132'* 120(4 Anaconda Copper tiethlehero Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors H udson Motore Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Uadio Corp. Kepubüc Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway 1'ldewatet U S Stee) ex div. 14/11 38% 49% 84% 68% 62 16% 72% 59% 22% 27% 39% 68% 42% 69 1944 33% J7/11 39 49% 85% 68(4 62% 1572(4 59% 69%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2