Boeken bewegen werelden 1 1 Reiziger Lucky Luciano betrokken bij overval in Middellandse Zee? „Colgate" sluit pas geopende fabriek in Leiden u&pxm Graaf van Rech teren Limpurg voor Arnhemse rechtbank rDe eenzame De Prins erelid der luchtmacht Ir. Tellegen bijz. hoogleraar Enorme factor in de ideologische strijd Meelfabriek heeft beswaar tegen seep-geuren Westerling na clandestiene terugkeer onderdak verleend Autobotsing door oververmoeidheid J Open brief aan H. A. Lunshof rubber laarzen gymschoenen pantoffels V. DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 PAGINA 3 A Bezoek aan Peru Kans voor Nederlanders Aartsbisschop-coadjutor Van Wenen binnenkort naar Nederland Beroep op priesters voor zielzorg in Oostenrijk Koningin ontvangt dr. Karl du Mont Schijn bedriegt. Politie zoekt naar twee Amerikanen Thomistische wijsbe geerte te Delft de haarlotion, die de wereld veroverde HULPVERLENING AAN OUD-VERPLEEGSTERS Nieuwe Woningwet op komst CONSTANTE KWALITEIT Derde slachtoffer overleden Palar ambassadeur in India w -mi n^SmS?^ ,jilipp™ Er bestaan plannen voor het bouwen van een slachthuis met opslagplaats in Arequipa (Zuid-Peru). Prins Bernhard heeft over deze en andere plannen be sprekingen gevoerd. Hij deelde mede, «at zich hierbij ongetwijfeld kansen voor de Nederlanders voordoen, doch de Ne derlandse firma's zullen deskundigen •boeten zenden om de situatie te bestu deren. Verder liggen er mogelijkheden voor ons land in de uitvoering van plannen «>t verbetering van de haveninstallaties van Callao. Er zouden met name graan- elevators geplaatst kunnen worden. Ook borden er mogelijkheden geboden bij de verbetering en uitbreiding van de chemische industrie in Peru. Het zal echter nodig ijn, dat Nederlandse im porteurs een nauwe samenwerking aangaan. De Prins zei nog, dat hij verder be sprekingen voert over de levering van Peruviaanse katoen aan Nederland tegen betaling m ponden sterling. Vandaag heeft Prins Bernhard in het Volkenkundig museum te Lima gadege slagen hoe een Koninklijke mummie hit de beschaving van Paracas uit de doeken werd gedaan. Naar het K.N.P. verneemt, is de aartsbisschop-coadjutor van Wenen, •hgr. dr. fr. Jachym, voornemens bin nenkort naar Nederland te komen om •het het Nederlandse episcopaat bespre kingen te voeren over het zenden van Nederlandse priesters en missionarissen Voor de zielzorg in Oostenrijk. Het is de bedoeling, dat deze pries ters hun ambt zullen gaan uitoefenen in die bisdommen, waar het grootste gebrek aan priesters heerst, of waar de gemiddelde leeftijd der priesters door een tekort aan jonge priesters te hoog is geworen. Zoals bekend is, heeft •ngr. Jachym reeds eerder als zijn me ning geuit, dat een Europese uitwisse ling van priesters de enige oplossing is om voor de ontstellende priesternood in Jommige Europese landen een oplossing 'e vinden. Koningin Juliana heeft Maandagmid dag op het paleis Soestdijk de West- Puitse ambassadeur, dr. Karl du Mont, 'n afscheidsaudiëntie ontvangen. Dr. Karl du Mont werd in September Van dit jaar door het West-Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken terug geroepen. Prins Bernhard, die op het ogen blik in Peru besprekingen voert en contacten legt, heeft tijdens een banket, dat te zijner ere in Quito gegeven werd, offiiceel af scheid genomen van Ecuador. Rechts Prins Bernhard en presi dent José Maria Velasco Harra, links de Pauselijke Nuntius m Ecuador mgr. Efren Forn'i in ge sprek met de echtgenote van de vice-president van Ecuador, senora De Chiriboga. Advertentie Als.U denkt, dat bovenstaande dunne lijn niet recht maar gebroken is, komt U even bedrogen uit als wanneer U denkt dat ieder hoofdpijntablet je Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U-aan het Bayerkruis. Advertentie De internationale politie van Tanger zoekt naar twee Amerikanen, een zekere Sydney Paley en Elliot Forest, die zij er van verdenkt de leiding te hebben gehad van de overval op het Nederlandse schip „Combinatie" aan het begin van deze maand in de Mid dellandse Zee gepleegd. Men vermoedt dat Paley en Forest, die goed bekend zijn in Tangerse smokkelaarskringen, zich in een Franse haven ophouden- De Franse politie is gealarmeerd. Zoals gemeld, is reeds de uit Britse en Nederlandse matrozen bestaande be manning van het scheepje „Esmee", dat 5 November de haven va Tanger binnenliep, gearresteerd- Het scheepje werd in beslag genomen. De interna tionale politie had de deelneming van de bemanning aan de overval vastge steld. Volgens de correspondent van de „Daily Express" heeft de politie Zon dag ontvoering der zeelieden uit de ge vangenis van Tanger verijdeld. Klaar blijkelijk wilden de ontvoerders voor komen, dat de gearresteerden zouden gaan „doorslaan". Voorts meldt deze correspondent dat de politie gelooft, dat „LuckyLucia no, de voormalige „koning der mis daad", die uit Amerika is gewezen en nu in Italië woont, bij de zaak betrok ken is. Ook zou dezer dagen in Tanger de rechterhand van Frank Costello, de j „koning der Amerikaanse gokkers" zijn aangekomen, naar de autoriteiten ver onderstellen. om „orde op zaken" te stellen na de arrestatie der bemanning van de „Esmee". De autoriteiten heb ben nog niet kunnen uitmaken, of er betrekkingen bestaan tussen Luciano en Costello. Naar A.F.P. later uit banger meldde zullen de vier bemanningsleden van de „Esmee" voorlopig op vrije voeten worden gesteld. Slechts de kapitein, Eddie Engelsman, blijft in gevangen schap- Het bestuur van de St. Radboud-stich- ting heeft benoemd tot bijzonder hoog leraar in de wijsbegeerte van de H. Tho mas van Aquino (Thomistische wijsbe geerte) aan de Technische Hogeschool te Delft dr. ir. F. Ph. A. Tellegen te Laag- Soeren. Dr. ir. Tellegen zal zijn werk zaamheden bij de Katholieke Actie voortzetten. In ons nummer van Maandag j.l. hebben wij reeds enkele gegevens ont leend aan het rapport van het KASKI over de belangstelling van de Ned. Katholieken voor het boek. In dat rap port wordt overigens ook aandacht besteed aan de apostolische waarde van het boek: Inderdaad onvervangbaar is het boek, niet alleen ten bate van ons zelf, maar ook en niet het minst bij de mission- nering. Bijna 3000 Nederlandse missiona rissen van 37 ordes en congregaties, ter zijde gestaan door een jaarlijks groeiend aantal inheemse geestelijken, werken aan de uitbreiding van het Godsrijk in Azië, Afrika, Oceanië, Noord- en Zuid- Amerika en in de diasporagebieden in Europa. De Nederlanders bezitten in vele opzichten de natuurlijke geschikt heid om aan dit internationaal gerichte apostolische werk uitstekende diensten te bewijzen. Het rapport noemt in dit verband het organisatievermogen, de af- (Van onze correspondent) Thans mag wel als vaststaand worden aangenomen, dat de Colgate-Palmolive Handelmaatschappij N.V. haar productie te Leiden definitief heeft gestaakt. Reeds enige weken deed het gerucht de ronde, maar een officiële bevestiging hiervan wilde de directie ons niet geven. Gister middag echter heeft de wethouder van Openbare Werken tijdens een vergade ring van de Leid.se gemeenteraad enige mededelingen gedaan, die omtrent deze kwestie niets a.an duidelijkheid te wen sen overlaten. In de Nederlandse behoef te zal voorlopig voorzien worden door de productie van het Belgische zuster bedrijf. Zoals men zich zal herinneren, was de Colgate in Amsterdam uitermate slecht gehuisvest, zodat de N.V. besloot de fabriek over te brengen naar Leiden, waartoe de lege panden van de voor malige Edelachtbaar Sigarenfabrieken geschikt gemaakt werden. Met veel fees telijk vertoon werd in Mei 1.1. officieel Advertentie VOOR DAMES EN HEREN 'n 41 landen een enorm succesl Overal ter wereld schrijven artsen Stilbépan haarlotion voor, omdat vaststaat, dat geen enkele der verouderde lotions op zo'n doel treffende wijze genezing kan brengen bij a."u,'tva!' roos en vroegtijdige vergrijzing, ti bépan is geen gewone haarlotion. ti bépan is een geneesmiddel met bormo- na e werking. Koop vandaag nog een flacon 'XhTarTotToïï e volmaakte biologische haarcream Vraag óók Stilbépan haarcream, in tube of pot voor de ideale haarverzorging. met de productie begonnen. Reeds twee maanden later kwam er een kink in de kabel, toen de nabijgelegen meelfabriek „De Sleutels'' bezwaar maakte tegen de parfumgeuren van de Colgate, waardoor het broodmeel werd aangetast. De Col gate werd in kort geding gedagvaard en moest haar productie staken, totdat er een systeem gevonden zou zijn, dat de geuren binnen de fabriek kon hou den. In de afgelopen maanden is er aan een dergelijk systeem wel gewerkt, maar het schijnt, dat de meelfabriek niet vast heeft willen leggen met welk percentage van luchtzuivering genoegen genomen kon worden. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de Colgate besloot de productie in Leiden te staken. De kantoren blijven voorlopig nog in het fabrieksgebouw ge vestigd; de overige ruimten hebben nog geen nieuwe bestemming gevonden. Uit de uitlatingen van genoemde wethouder viel op te merken, dat niet alleen het bezwaar van de meelfabriek aanleiding tot deze sluiting is geweest. Voor de thans weer lege fabriekspanden zijn reeds gegadigden. De stichting „Erefonds voor oud-ver pleegsters" heeft bekend gemaakt, dat oud-verpleegsters, die in zorgelijke om standigheden verkeren en mitsdien voor bijstand uit het fonds ih aanmerking komen, daartoe een aanvraagformulier bij de secretaris, mr. A. H. Servatius te Hattem, kunnen aanvragen; ook zij, die zich reeds eerder aanmeldden. Wanneer langs deze weg een overzicht zal zijn verkregen van het aantal in nood ver kerende oud-verpleegsters, zal het be stuur nagaan in hoeverre met de be schikbare gelden steun verleend kan worden. wezigheid van imperialistische motieven, de linguïstische begaafdheden. Niet al leen voor uitgevers, drukkers en boek handelaren ligt hier een taak. Ieder Ka tholiek kan hun een steun verschaffen door een steeds toenemende, offerende en tegelijkertijd tot zijn eigen heil strek kende belangstelling voor het Katholie ke boek. Doen we dit niet, dan zullen andere machten in de wereld de honderden mil- lioenen in Azië en Afrika trachten te veroveren. In verband hiermede vestigt het rapport van het KASKI de aandacht op de enorme plaats die het boek in de ideologische strijd van het wereldcom munisme inneemt. Vanaf het eerste jaar der Russische revolutie is in Europees en Aziatisch Rusland de strijd tegen het analphabe- tisme begonnen. Tientallen millioenen volwassenen leerden lezen en tegelijk communistische litteratuur lezen. Het communistische boek is dan ook een van de grote fundamenten van het nieuwe Rusland. Hoewel de officiële Russische gegevens van statistische aard met voor zichtigheid dienen gebruikt te worden, geven de volgende getallen toch een in zicht in de functie van het boek in de Sovjet Unie. Van 1917 tot 1947 werden in de USSR de volgende oplagecijfers bereikt: Werken van Marx en Engels 38.418.000 exemplaren; werken van Lenin 160.337.000 exemplaren; werken van Sta lin 511.069.000 exemplaren. Onder de in druk van de onmiskenbare kracht die het communisme toekent aan het boek. aan de brochure en aan het pamflet in de propagandistische strijd, vooral on der een bevolking die door het leren lezen voor het eerst hartstochtelijk uit ziet naar datgene wat gedrukt is en dit zonder meer als waarheid aanvaardt, kan men dan ook de volgende stellingen poneren: 1 Wanneer, de Christenheid bij de ge leidelijke opheffing van het analphabe- tisme in grote delen van de wereld niet tegelijk zorg zou dragen voor de produc tie en distributie van de boeken die in de nieuw geschapen behoeften kunnen voorzien, betekent de strijd tegen het analphabetisme het bereiden van de ak ker voor de communistische zaak, waar van de communisten zeker met alle ma teriële kracht waarover zij beschikken gebruik zullen maken. 2 Wij kunnen evenmin voor het voor zien in de nieuw geschapen behoeften aan lectuur het initiatief overlaten aan de internationale lichamen als UNO en UNESCO, omdat het gevaar bestaat dat de grote humanistische invloed in deze lichamen zal leiden tot de propaganda van een humanistische geest en een ideo logisch relativisme dat vooral primitieve volkeren slechts voor het communisme rijp kan maken. 3 Hoewel de Katholieken (en waar dit mogelijk is met andere christelijke groe pen) derhalve zullen pogen het werk van de UNESCO op de meest gunstige wijze te beïnvloeden, blijven zij op het ge- bied van de lectuurvoorziening van de nieuw gecultiveerde volkeren gecon fronteerd met een enorme eigen taak van missionnerend karakter, temeer om dat zelfs onder de gunstigste omstandig heden van de UNESCO geen positief- christelijke activiteit kan worden ver wacht. „Boeken bewegen werelden" is het motto waaronder de Katholieke Lectuur- week Maandag is gestart. Boeken zijn in staat de mensheid haar vrijheid te her geven. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. Witte, geeft in een nota aan de Tweede Kamer de ver zekering, dat hij er ernstig naar streeft het ontwerp voor een nieuwe Woning wet zo spoedig mogelijk in te dienen. Je kunt het hele ABC van sigarettenmerken wel afwerken Maar je komt terug op de C De C van Constante Kwaliteit, de C van Caballero Op de verdachtenrol van de Arnhemse rechtbank stond vandaag de naam van de 42-jarige „landbouwer" A. S. H. graaf van Rechteren Limpurg te Hummelo, terwjjl op de getuigenlijst de naam voorkwam van R. P. P. Westerling, voormalig kapitein van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger. Deze beide namen wekken herinneringen op aan het opzienbarende nieuws van 16 April 1953, toen „De Turk" in de orangerie van het landgoed „Enghuizen" te Hum melo van onder een luik in een der slaapkamers vandaan werd gehaald en in arrest gesteld. Graaf van Rechteren, die vandaag voorkwam, was ten laste gelegd, dat hij Westerling onderdak heeft verleend na diens clandestiene terugkeer in Neder land. terwijl hij door de officier van Justitie te Amsterdam werd gedocht om zich te verantwoorden voor een aantal feiten, welke blijkens de tenlastelegging door hem zouden zijn gepleegd als lei der van de onwettige strijdgroep van de A.P.R.A.; het uitlokken van desertie, het uitlokken van moorden en mishandelin gen door leden van deze strijdgroep. De vraag, welke de Arnhemse recht bank vandaag te beantwoorden kreeg, is: wist de Graaf of kon hij weten, dat hij iemand verborgen hield tegen wie de procureur-generaal bij het Amster damse Hof en de officier van Justitie in Amsterdam een vervolging hadden ingesteld? Graaf van Rechteren zegt, dat hij het niet geweten heeft en het staat vast. dat het bericht in geen en kele krant te lezen is geweest. De graaf voelt zich dan ook volkomen onschuldig. De minister van Justitie heeft onlangs een vervolging tegen graaf van Rechte- Advertentie ren gelast. Hierdoor kan een vreemde situatie ontstaan. Immers, mocht de Arnhemse rechtbank de graaf schuldig vinden, omdat hij een door de justitie gezochte heeft verborgen, en zou Wes terling later door de Amsterdamse rechtbank worden vrijgesproken, dan zou Westerling geen crimineel zijn en de graaf dus achteraf geen crimineel verborgen hebben gehouden. De chro nologische volgorde in de behandeling van de zaken-Westerling en graaf van Rechteren is dus wel enigszins be vreemdend. Graaf van Rechteren zegt, dat hij Westerling verborgen heeft ge houden in de mening, dat hij asyl ver leende aan een politiek vluchteling. Voor de zitting van hedenmiddag had de Arnhemse politie uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen, teneinde al te grote belangstelling en eventuele in cidenten te voorkomen. Vóór de zitting werd de Velperweg gedeeltelijk afgezet en een ieder tot doorlopen aangemaand. Het onderzoek van de Apeldoornse po litie heeft uitgewezen, dat de bootsing, van Donderdag in Ugchelen (gemeente Apeldoorn), tussen een bus en een vee wagen, waarbij twee personen zijn ge dood, te wijten is geweest aan over- moeidheid van de bestuurder van de veewagen, de 22-jarige J. K. uit Barne- veld, die een veel te lange werkdag ach ter de rug had en bij het naderen van de autobus een onnodige zwenking naar links had gemaakt. Tegen zijn werkgever de heer H. nit Wekerom bij Ede is proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van het werktijdenbesluit. Inmiddels is odk de 34-jarige J. Paulsen, inzittende van de autobus en wonende te Apeldoorn, die by dit ongeval levensgevaarlijk werd ge wond, aan de bekomen verwondingen bezweken. door ANTONIA WHITE Vertaald door HOFSTBA 61 De stem was in elk geval niet veran derd. Een echte Cohen-stem, schril, maar toch zangerig, en de benen waren ook nog echte Cohen-benen, hoewel ze nu in zwarte zij in plaats van in zwarte katoen staken, onnatuurlijk mager en een beetje krom. „Ik moet eerlijk bekennen van niet. Jij bent reuze veranderd." „Ik hoop het maar, maar ik ben haast niet gegroeid. Geen van drieën trou wens. De mensen willen maar niet gelo ven, dat ik zeventien ben en Mavis zes tien. Maar van Vera denken ze, dat ze veel ouder is dan achttien, want die is nog altijd zo vreselijk dik. Mammie laat haar altijd zwart fluweel dragen op haar concerten en daarom en natuurlijk ook vanwege haar spel, denken de mensen altijd, dat ze ik weet niet hoe oud is. Een idioot van een criticus schreef eens, dat ze wel acht en twintig moest zijn. Ellen dig voor haar, hè? Ze is gelukkig niet zo ijdel als ik." Als ze eens naar Patsy's veranderde gezichtje keek, terwijl deze zo naast haar liep te huppelen en te kwetteren, moest Clara toegeven, dat zij alle reden had om ijdel te zijn. Want Patsy zag er nu net zo uit als die betoverende knappe meisjes, die je van omslagen van tijd schriften aanzien, het soort dat soldaten tegenwoordig in hun kwartieren op prikten. Zij had nog grotere ogen dan Isabel en die ogen hadden niet helemaal dezelfde kleur. Het ene was groenachtig en het andere blauw. De lange, donkere wimpers en de lichte schaduw onder haar ogen maakten dat het leek, of Patsy die heel knap had bijgewerkt. Zij had op vallend rose wangen en zo'n blanke hals, dat de krijtwitte poeder die ze gebruik te, daarop slechts een lichte waas vorm de. Op kostschool had ze een brug over haar voortanden gedragen en je kon niet zeggen dat dit geen resultaat had gehad, want die tanden waren nu even regelmatig en blinkend als je op recla mefoto's kon bewonderen. Het meest werd Clara echter geboeid door Patsy's lippen. Haar wangen zouden uit een doosje kunnen zijn, maar haar lippen niet. Tot nu toe had ze zich verbeeld, dat koraalrode lippen een modegril uit de tijd van koningin Elizabeth was, maar Patsy's lippen hadden dezelfde tint als de bloedkoralen broche die ze droeg en hadden .dezelfde zachte glans. Ze zocht op het levendige gezicht naar enige trek die ze zich van Patsy van vroeger kon herinneren en vond die tenslotte in haar neus. Die was wel minder opvallend en niet meer zo kinderlijk puntig, maar on tegenzeglijk was het nog de echte Co- hen-neus, hoewel die nu zorgvuldig ge poederd was en die wonderbaarlijke ogen, die er de aandacht van wegtrok ken. „Je moet het me maar niet kwalijk nemen dat ik je zo aanstaar", zei Clara, „maar je bent ook zo reuze knap ge worden." „Ja", zei Patsy, „dat had niemand van me gedacht. Weet je nog wat een mon ster ik in mijn kostschooltijd was? En kel neus, ogen en konijnentanden. Maar Mammie is nog steeds de schoonheid van de familie. Wacht maar eens tot je haar gezien hebt. Goeie hemel, daar zou ik het haast weer vergeten. Ik loop al dagen met een briefje van mijn moeder voor de jouwe in mijn zak, waarin ze vraagt of je eens op een Zondag bij ons op de thee mag komen. Dat wil je toch wel, hè? Mavis en Vera kunnen haast niet wachten om je terug te zien." De rest van de weg haalden ze her inneringen van Mount Hilary op. Het was nogal verontrustend voor Clara om te horen, dat niet-katholieke ogen alles zo heel anders hadden bezien. Patsy had het alleen maar een vermakelijk ouder wetse school gevonden, die door 'n stel letje excentrieke wezens werd geleid. „Ik begrijp niet waarom sommige van die lui zich zo opsluiten", zei ze zonder enige aanstellerij. „Verschillende van haar waren bepaald knap, zelfs met die idiote kappen op." Maar toch, niettegenstaande die on eerbiedigheden van Patsy, was het net of je een landgenoot in het buitenland ontmoette, te kunnen praten met iemand die wist wat er met „rode koordjes" en „blauwe bliksem" bedoeld werd, en die het goüter gebruikt had onder de aca cia's en cache-cache gespeeld had op feestdagen. Isabel's eerste opmerking, toen ze de uitnodiging van Mevrouw Cohen gelezen had, was: „Je vriendin Ruth Philips is ook een Jodin, niet? Je schijnt je vaders voor keur voor het uitverkoren volk te heb ben geërfd." „Ik heb daar nooit bij stilgestaan", zei Clara. „Trouwens ik was niet bevriend met de Cohens op Mount Hilary." „Ik begrijp niet dat de nonnen Jodin nen aannamen. Ze hadden de reputatie erg kieskeurig te zijn, vooral als het niet-katholieken betrof. Maar het zal daar wel zijn als overal elders, dat geld alle deuren opent." „Ik geloof niet eens dat ze zo verschrikkelijk rijk zijn", zei Clara. „Ze wonen tenslotte ook in West Kensington net als wij. Valeria Road doet niets onder voor Garthwaite Cres cent." „Wil je heus bij die mensen gaan thee drinken, Clara? Je moet goed begrijpen, dat ik een bezoek bij die moeder zal moeten afleggen als je gaat. Ik hoop, dat het geen tweede Becky Shapiro is. Om de andere winkel zie je de naam Co- hen. Ze vergeet in ieder geval de „w" niet achter „Uw" en haar briefpapier heeft niets burgerlijks." Het had Clara tot nu toe niets kunnen schelen of ze zou gaan of niet, maar plotseling stond haar besluit vast. „Toch wil ik er heen", zei ze koppig. „Dan moet je het aan vader vragen. Als die Mevrouw Cohen ons kende, zou ze weten, dat het een loutere formaliteit was mijn toestemming te vragen voor iets wat jou betreft." „Ik mag vast van pap. Ik denk zelfs dat hij er op staan zal. U weet hoe graag hij heeft, dat ik contact houd met kinderen van Mount Hilary." Het was weer het oude liedje in de Valetta Road. Het leek wel of er nooit een Paget's Fold bestaan had. Isabel nam wraak. „Het is toch wel gek," zei ze liefjes, „dat het eerste meisje van het pensio naat dat je bij haar thuis uitnodigt, nu net zo'n jodinnetje moet zijn, waar je toen nauwelijks naar omgekeken hebt." (Wordt vervolgd). Hoogedelgeboren Heer, Het moet mij nu eindelijk maar eens van het hart: ik bewonder u. Sinds jaar en dag volg ik uw publicaties met gretige belangstelling en nogmaals: ik bewonder u. Ik bewonder u op de eerste plaats om uw over rompelende stijl Waarlijk, Gij schrijft zinnen als rek stokken. Uw woorden kan men pakken. Men kan er op kauwen; men kan er op gaan staan of zitten en men kan er zelfs mee gooien of smijten. Nog nim mer heb ik een arikel van u gelezen, of ik moest het hijgend en met verkrampt gemoed terzijde leggen. En dan bewon der ik u om uw altijd weer diepe ge- dachtengang. Er is geen journalist in Nederland buiten u, die met zoveel lenig heid van geest het altijd weer zo weet te keren dat „de Schermerhoms" de schuld van alle aardse ellende zijn. Er is er geen die zó kernachtig de tegen stelling heeft geschetst tussen de kloeke Michiel Adriaansz. de Ruyter's en de tegenwoordige Jan Salie's. Gij zijt kort om, Hoogedelgeboren Heer. als ik uw gebruikelijke beeldspraak even mag overnemen een Jan Pieterszoon Coen in de vaderlandse journalistiek; neen, een Jan van Speyk, een Jan van Schaf - felaar. Dit moest mij van het hart, nadat ik vanmorgen in „de Telegraaf" uw toren hoog gestemde „Open brief aan de heer Abe Lenstra" had gelezen. Want ik ben het weer zo ééns met de daarin door u ontwikkelde gedachtengang, Hoogedel geboren Heer Lunshof. Natuurlijk, het tragische verloop van zaken met Len stra Fries en mens is volkomen symbolisch voor de tragische gang van zaken in ons Koninkrijk. Dat is zo sim pel als een voetbal. Maar hoe rijk hebt gij het weer uitgedrukt vanmorgen in „de Telegraaf": „Dezelfde bomen, de zelfde vruchten. De neergang van het Nederlandse voetbal heeft geen andere oorzaak dan de neergang van de Neder landse staat." Geen Nederlander zou dit ooit zo gedurfd kunnen zeggen dan Gij, meneer Lunshof. Alleen Gij zijt in staat tot zulk een stoutheid van ideeën. Ach, waart Gij er niet geweest, ons zou te enenmale het oorzakelijke verband ont gaan zijn tussen het feit, dat de Neder landse voetballers kortgeleden met 21 van de Belgische verloren en de omstan digheid. dat Nederland om in uw taal te spreken Indië verloor. Had Gij ons er niet op gewezen, dan zou het nage slacht te eeuwigen dage onthouden ge bleven zijn, dat de val van Fanny Blan- kersKoen in Helsinki een phase wa« in het verval van de Nederlandse Staat. Dezelfde boom, dezelfde vruchten, niet waar? Hoe eenvoudig, hoe simpel, maar hoe groots is deze, uw, denkwijze. Elders zegt Gij het nog verhevener: „In. deze tijd horen wij in systemen thuis. Dit is geen tijd voor individualis ten. Dit is een tijd voor de dragers van het juk, voor degenen, die zich onder het juk plezierig voelen." Gij hebt gelijk, meneer Lunshof. En gij zijt ook bij uitstek de geroepene om zulks tot uitdrukking te brengen. Want ge past niet in het systeem; gij past niet in het perfecte systeem volgens het welk het dagblad „De Telegraaf" dag in dag uit voortgaat zijn lezers kenne lijk als een seniele, tot geen enkele staat van ontwikkeling geraakte, geni velleerde massa domkoppen te be schouwen; gij past niet in het systeem van dat ochtendblad, dat elke morgen weer aan met kwijlend filmsterren-ge- zwijmel, Clinge Doorenbos-geleuter en „Dokter houdt speekuur"-geklets haar abonne's beledigt. Nee, gij past niet in het systeem van de profeten van de holle phrasen, die omderwille van de bijval van de publieke tribune het „ge- val"-Lenstra opblazen tot een kwestie met staatkundige en culturele achter gronden. Nee meneer, gij zijt een indi vidualist. Een ongebrepen individualist zelfs. Maar ik begrijp u. Hoogedelgebo ren Heer, ik begrijp u drommels goed. Dat zij tot Uw vertroostinghe gezegd door Uw bewonderende en dienst willige dienaar. De heer L. N. Palar. de permanente Indonesische gedelegeerde bij de V.N., is benoemd tot Indonesisch ambassadeur in India.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3