KNOEIERIJEN bij verdedigings werken in West-Duitsland Tussen neus en lippen Niet-officiële samenwerking tussen Truman en Eisenhower De katholieken en het boek FRAUDE MET HONDERDEN MILLIOENEN MARKEN? Twee Amerikaanse ingenieurs Ong en een dertigtal Duitse aannemers in arrest De Prins als hogeschoolrijder Gebeurtenissen van 17 Oct. de aanleiding ewoon vroege sneeuwval Tot hoofd en hart De militaire coupe te Makassar Geert winkelweken met loterij meer Dr. Drees gedaagd Verlenging met een jaar aanvaard Meer Oostenwind Het weer Nieuw gekozen president enthousiast in Washington ontvangen WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25536 In West-Duitsland wordt op het ogenblik een uitgebreid onder zoek ingesteld naar fraude en omkoperijen, die op grote schaal zouden zijn gepleegd bij de uitvoering van defensie-opdrachten in het strategisch belangrijke gebied rond Kaiseriautern, ten Westen van de Rijn. De ontdekking van deze knoeierijen heeft reeds geleid tot de arrestatie van twee Amerikaanse ingenieurs en meer dan dertig Duitse aannemers. Voorts wordt een onder zoek ingesteld naar de gedragingen van een Amerikaans offi cier, een luitenant-kolonel. Een ambtenaar van het Duitse Open bare Ministerie, dr. Hermann Lenhard, heeft verklaard, dat de affaire „het grootste na-oorlogse schandaal in Europa" xou kun nen worden. M liiliBBv Bergpassen vrijwel alle gesloten Zoekt Stalin contact met Churchill? Proefballon voor drie mogendheden-conferentie Mevr. Eisenhower onder gaat medisch onderzoek Duizenden Peruvianen in wild enthousiasme IllPlBli Minister van Dejensie naar Celebes \r Minister van Justitie: vorm van hazard Door oud-politieke delinquenten Nieuwe broodprijzen Dividendstop Tijdschriften vrij van omzetbelasting Nederlands vaartuig in de Rijn gezonken Regen of natte sneeuw Bontgevoerde handschoenen Half millioen mensen langs intochtsweg BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant, IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De grote aandacht, welke terecht wordt besteed aan problemen als de nood dermiddengroepen, een eventuele huurverhoging en de kinder bijslag kleine zelfstandigen, zou mis schien doen vermoeden, dat er buiten de kring der sociaal-economische vraag stukken weinig de moeite van de pu blieke belangstelling waard zou zijn. Toch durven wij te menen, dat van minstens even groot belang kan zijn tvat vrijwel uitsluitend behoort tot de dingen van de geest. En daarom wagen wij het. ook in deze kolom de aandacht 'e vragen voor de „Katholieke Lectuur week", die, blijkens de reeds daaraan gewijde artikelen, niet wordt georgani seerd uit de enkele lust om door wille keurige etikettering de kalender nog afwisselender te maken dan hij uit zich Zelf reeds is. Dat het evenmin de be doeling is, deze week te besteden aan gejuich over verworvenheden, zal ieder beseffen, die met aandacht heeft ken nis genomen van de j.l. Maandag in ons blad gepubliceerde cijfers, ontleend aan een door het Katholiek Sociaal Kerke lijk Instituut samengesteld rapport over de katholieken en het boek. Want in dien daaruit iets gebleken is, dan is het, dat naast het motto der Katholieke Lectuurweek ..Boeken bewegen werel den" vooralsnog niet de constatering mag worden gelegd, dat Nederlands ka tholieken zichzelf voldoende gelegen heid geven om door het boek te wor den bewogen. Op de in April van dit jaar gehouden jaarvergadering van de R.K. Boekhan delaren- en Uitgeversvereniging Sint Jan, heeft mgr. Alfrink, coadjutor van de aartsbisschop, zich met opvallende nadruk aangesloten bij de in een ge schrift van dip vereniging verkondigde stelling, dat de katholieke boekhandel cn de katholieke uitgeverij de graad meter zijn van het beschavingspeil van katholiek Nederland. Dat de voorzitter van „Sint Jan" op diezelfde jaarverga dering een openhartig sombere rede hield over het lectuurp r o b 1 e e m, door hem een katholiek probleem en in we ien een probleem van de zielzorg genoemd, dat er thans een „Katholieke Lectuurweek" wordt gehouden om de ernstige aandacht van alle katholieken voor het boek te vragen, dat alles zal men beter begriioen, wanneer men bij de door mgr. Alfrink onderschreven stelling terugdenkt aan de opnieuw in de belangstelling getrokken ciifers: in h'c-'derland. met zijn 40% katholieken zijn van de ruim 1400 erkende boek handels er slechts 240 katholiek (dat is nog geen 17%). van welke katholieke boekhandels er slechts 80 kunnen wor den aangemerkt als volwaardig en met vrucht hun taak vervullend: bii de uit geverijen vindt men een gelijke ver houding in procenten. Waar de oorzaak van deze achterstand voornamelijk ligt wordt duidelijk, wanneer men in het rapport van het Katholiek Sociaal Ker kelijk Instituut leest, dat de positie der katholieke leeszalen, wat hun aantal en kwaliteit betreft, niet ongunstig is, maar dat van de aldus geboden mogelijkhe den door de katholieken zelf te weinig gebruik wordt gemaakt. D it voert tot de kern der zaak: over het algemeen blijven de katho lieken achter in de belangstelling voor het, boek: zij blijven daarin abso luut achter in zoverre ook de bij uit stek katholieke lectuur beschamend Weinig aftrek vindt (men hcrinnere zich, dat van het „Leven van Jezus door lyaniel Rops in Nederland slechts 1500 exemplaren werden verkocht), maar ook relatief is i»r een zorgwekken de achterstand in zoverre er in protes tants-christelijke en humanistische kring een aanmerkelijk grotere belangstelling voor het boek blijkt te bestaan. Uit een prijzenswaardige weerzin te gen dc mode van de tijd om critiekloos ten troon te heffen wat in het progres sieve spraakgebruik „ontwikkelend" en ..cultureel" wordt geheten, zou men zich kunnen afvragen welk soort van voor treffelijkheid er in specifiek katholiek opzicht schuilt in het lezen van boe ken. Een daaraan verwante vraag is. of die hele propaganda-makenj voor het boek niet wordt geïnspireerd doordat men het niet kan verdragen in wat dan ook bij de andersdenkenden ten achter te staan. Het zijn impliciet evenzovele vragen naar het wezensverschil tussen het. lezen van boeken en bijvoorbeeld het dragen van een net pak. Een wel sprekende en diepzinnige beantwoor ding van deze vragen ligt vervat in het door D. de Lange geschreven „pleidooi voor het onvervangbare boek", dat in het bijzonder is gericht aan het adres Van de Nederlandse katholieken en ter gelegenheid der Lectuurweek is uitge geven als een bijlage van „Boek en Le ven", het orgaan van de R. K. Boek handelaren- en Uitgeversvereniging Smt Jan. Deze brochure zij ter lezing aan bevolen. De subtiele wijze, waarop de schrijver zijn gedachten ontwikkelt blijkt wonderwel verenigbaar met zó vierkant gestelde uitspraken, dat het goed is daarbij te bedenken, dat zij op gevaar van aan duidelijkheid in te boe ten, moeilijk .minder vierkant hadden kunnen zijn. (Vervolg op pag. 3) Aan de twee gearresteerde Ameri kaanse ingenieurs is geen fraude ten laste gelegd. Hun advocaten brengen hun arrestaties evenwel in verband met de knoeierijen, waarbij het naar hun mening om „honderden millioenen mark".gaat. Een van de twee gearres teerden heeft verklaard, dat „zal blij ken, dat bij deze janboel ook een Ame rikaanse generaal is betrokken". Amerikaanse autoriteiten willen zich niet uitlaten over de omvang van het onderzoek. De Amerikaanse procureur- generaal in Duitsland heeft in dit ver band evenwel gesproken van gevallen, „welke het gehele defensie-programma dreigen te ondermijnen aldus meldt A.P. In het betrokken gebied wordt r.aar schatting een half milliard doilar uitgegeven voor de aanleg van militaire bases en vliegvelden. Reeds twee maanden Ir.ng hebben zich in deze affaire een reeks van ont wikkelingen voorgedaan. De zaak is aan het rollen gebracht met de arres tatie van een van de twee ingenieurs. Robert Bowen, de directeur van Con solidated Engineering Company. Hij werd als eerste in September gear resteerd, omdat hij in het bezit was van geheime inlichtingen, waaronder de gehele begroting voor het West-DuiL- se defensieprogramma. Op 7 November werd de tweede inge nieur, Robert Harms, gearresteerd. Of schoon werd opgegeven dat dit gebeur de wegens overtredingen van de devie zen- en registratie-bepalingen, beweert zijn advocaat, dat de werkelijke reden is, dat hij een employé van de bouw maatschappij van Bowen is. Op 14 November heeft het Ameri kaanse leger vervolgens meegedeeld, dat een onderzoek werd ingesteld naar do gedragingen van de It.-kol. Fred Walters, die onder de verdenking staat ten onrechte van Duitsers giften aan genomen te hebben en samengezworen te hebben om de Duitse regering belas tingen te onthouden. Walters had de leiding van een bureau der genie, dat het defensiebouwprogramma behan delde. Van Duitse zijde is tenslotte meege deeld, dat „ruim dertig" Duitse Sanne mers in het gebied van Kaiserslautern gearresteerd zijn. Op welke gronden dit gedaan is, is nog niet bekend gemaakt. Mil IMMMMMMMIMIMMIM Mil MIMI Mil III MMIIIMMM III III III MIIIIIM III Mlllll llll lllll MMMMMMIMMMMMIMMMMMMMMMMMMIIIMMIMI Gisteren heeft men een aanvang ge maakt met het begraven van de „Favs- tus". De eerste dieptebommen zijn ontploft teneinde de kleilaag rondom het wrak te laten scheuren. Toen de marine de eerste bom liet ontploffen, werd er geen knal gehoord. Het geluid bleek geheel te worden gesmoord door de waterlaag. Men zag een enorme massa water en slijk boven de water spiegel oprijzen, een soort uitgespreide parachute van naar schatting 15 tot IS meter hoogte, die secondenlang bleef hangen. Tijdens de ontploffing cirkelde een marinevliegtuig rondom de plek, waar de „waterparapluie" werd opge stoken. De hevige sneeuwval, welke dit jaar ongew-on vroeg is begonnen, heeft thans reeds vrjjwel alle belangrijke bergpassen in Zwitserland, Italië, Frankrijk en Oostenrijk, in de grote internationale verbindingen, voor het verkeer gesloten. In Zwitserland zijn het: de Albula- pas, Fluela, Umbrail, Bernina, route Cnur-Arosa, Splugen, San Bernardino, Lukmanier, Oberalp, Klausen, Schwag- alp, St. Gothard, Furka. Gimrsel, Usten, Simplon, Pillon, Jaun, Weissen- stein. Forclaz. Grand St. Barnard en de Marchairuz- Voor het passeren van de Albula, de St. Gotthaid en de Simplon- Kuus kan men echter zijn auto op de trein zetten. In Italië zijn o-m. de Stelvio, de Gio- vo en de Petit St. Bernar-., onberijd baar. in Frankrijk de Col de l'Iseran, Col des Aravis en de Col du "'ourma- let. In Oostenrijk zijn eveneens de be langrijkste passen voor het verkeer on bruikbaar, o.m. de Arlberg, Flexen en Brennerpas. Echter kan men voor het passeren van de Arlberg-pas zijn auto per trein laten vervoeren, zo leelt de A.N.W.B. mede. De „New York Post" meldt, dat de Russen „voelhorens hebben uitgestoken voor een conferentie tussen Stalin en de Britse premier Churchill". Zij zouden bovendien een krachtige wenk gegeven hebben, dat Churchill van de voorge stelde conferentie een driemogendheden- bespreking zal maken, door de pas gekozen president van de V.S., Eisen hower, uit te nodigen, er aan deel te nemen. „Verder zouden de Russen te kennen geven, dat Stalin bereid is, de Westelijke leiders halverwege tegemoet te treden." De communisten zouden hun initiatief via een „neutraal diplomatiek kanaal" kenbaar hebben gemaakt. De echtgenote van de nieuwe Ameri kaanse president, mevrouw Eisenhower is gisteren in het ..Walter Reed '-hospi taal van het Amex-ikaanse leger onder zocht. De hospitaalautoriteiten weige- ïen te verklaren, waarom zij zich aan een onderzoek onderworpen heeft. Me vrouw Eisenhower begaf zich om twee uur in het hospitaal en werd daar ver welkomd door de commanderend-offi- c;ei generaal-majoor Paul Streit. Ver volgens begaf zij zich naar de kliniek, waar zij tot, tien over di-ie door verschil lende artsen ondei-zocht werd. ^insdagmiddag hebben leden van de "v-lub Hippico" te Lima voor Prins J'ahard staaltjes van volmaakte dres d "J" in de Zuid-Amerikaanse stijl ge- {L°nstreerd. 'Na afloop trad Prins rnhard naar voren. Hij vroeg om een naard en voor duizenden verbaasde een bewees hij dat hij deze stappen ke n goed beheerst. De verbazing ver- d*><"rtn in een u''i enthousiasme, toen Prins een „poncho", een Zuid- «eHkaanse mantel aantrok, een ziÏK opzette en doorging met J Meesterlijk uitgevoerde figuren op „la "luziek van een orkest en het ap- die Van de Peruviaanse toeschouwers, op de maat van de muziek in de handen klapten. he?°vwn zoais reeds gemeld, in tesem.?i Museum te Lima in en -ju! van pi"ins Bernhard Konin$iii£eVOig het uitPakken van de Gaanrfo! mummie plaats gehad Wei d,]irtn?-iWejd het de toeschouwers die thano L de katoenproducten, zelfde kw^P semaakt- niet van de- vclkiL vanZljn als die van de be leden na Fara,cas van 2-500 jaar ge- stekend? tnf+ruikte stof bleek in uit" de roodhi-,!? nd te verkeren. vooral Op de wikkel F" ZWarte verfstoffen, die ikkels wai-en aangebracht. Er waren acht en twintig minuten nodig cm de mummie van alle wikkels, op' één na, te ontdoen. De laatste zal later V:orden weggenomen, omdat dat onge veer vier dagen in beslag zal nemen. De toeschouwers waren diep onder de in druk van de deskundigheid van de on der-directeur van het Museum en zijn assistenten, die de werkzaamheden ver richtten. 's Avonds heeft Prins Bernhard de Nederlandse kolonie in zijn verblijf ontvangen. Hongarije Het K.N.P. verneemt van Hongaarse kringen in Wenen, dat Kardinaal Mindszenty van zijn gevan genis te Vacs is overgebracht naar een villa in de omgeving van Boedapest, ge legen vlak naast de bekende zenuwin richting van Lipotnoze. De villa is vol gens dezelfde bron het eigendom var. de Russische regering. De overbrenging zou eveneens op bevel van de Russische regering zijn geschied. De reden ervan is niet bekend, daar men meent te kun nen aannemen, dat noch de lichamelijke noch de geestelijke toestand van de Kardinaal reden tot bezorgdheid geeft. j Bij velen ivordt 't hoofd pas wijsI als de beurs leeg is.J v - -"y-'-v: v-v mmm Overste Warouw, de chef-staf van het territorium Oost-Indonesië, die, zo als gemeld, Zondag het commando van dit territorium heeft overgenomen van de divisie-commandant kolonel Gatot Subroto, heeft tn Makassar een pers conferentie gehouden, waarin hij zeide, dat Subroto wilde, dat zijn officieren de gebeurtenissen van 17 October zon der meer zouden aanvaarden. Dit bleek op 13 en 14 November tijdens een offi cierenvergadering in Menado. Warouw verzocht toen Subroto zijn standpunt te herzien. Deze weigerde en zinspeelde op de maatregelen tegen hen, die het niet met hem eens waren. Daarop werd Subroto op non-actief gesteld en een aantal officieren werd een dag aange houden. De officieren werden weer in vrijheid gesteld. Overste Warouw noemde de toestand in Makassar rustig. Hij was van me ning, dat alle soldaten achter hem staan, wat betreft het hooghouden van Pensionhoudster In Napels werd de po litie in allerijl naar een pension ontboden. De ge rechtsdienaren troffen er de huurders tot op het hemd doorweekt en bib berend van de kou aan. De ongelukkigen ver klaarden, dat de pen sionhoudster, die de waarlijk karakteristieke naam van mevrouw For- tuna Motone droeg, hun verzocht had de kamers te ontruimen, omdat zij een hogere huur voor haar kaniers kon krijgen. Zij waren op d'it verzoek niet ingegaan, omdat zij niet zo gauw een ander onderdak konden vinden. Fortuna, die boven woon de, had toen een gat in de vloer, of te wel hun pla fond, gehakt en door dit wak had zij haar weiger achtige gasten met em mers water op een koude douche getracteerd. Wijlen John Johnson In Baltimore (Mary land) overleed de gepen- sionneerde Noorse zeerob John Johnson in de ge zegende leeftijd van bijna tachtig jaar, en wel in de grootste armoede. Zijn tijk lag opgebaard in het Stedelijk Ziekenhuis te wachten op zijn begrafe nis. Twee dames eisten voor zich het recht op om het stoffelijk over schot op gepaste wijze ter aarde te laten bestel len. De dames waren mevrouw Helen üuluney uit Glenburnie en haar zuster mevrouw Dolores Dutton. Zij kregen over de begrafenis hooglopen de ruzie- Mevrouw Dula- ney die verklaarde, dat Johnson nooit iemand in de kou had laten staan en voor zijn buren zich het brood uit de mond ge spaard zou hebben, wilde de man een eejivoudige begrafenis geven, maar haar zuster Dolores Dut ton vond dat niet vol doende en stond op een „mooie" teraardebestel ling. De zaak kwam ten slotte voor de kanton rechter, die het Salo- monsoordeel velde, dat beide zusters gezamenlijk de kosten van de begra fenis moesten delen, maar daar wilde mevrouw Du- laney niets van weten. Daarom stelde de ma gistraat het stoffelijk overschot ter beschikking aan mevrouw Dutton. Zij en haar echtgenoot legden 310 dollar op tafel voor een mooie begrafenis. En het werd een prachtige. Mevrouw Dutton vertel de: „Hoewel de oude John een uitkering van slechts 47 dollar per maand hadleende hij mij altijd een dollar, wanneer ik er een nodig had. Toen ik mijn eerste kind kreeg en wij geen meubelen hadden, gaf hij ons een bed, een matras, een stoel en een tafel". De kantonrechter ge tuigde bij wijze van. lijk rede: ,',Met vrienden, die vechten om hem de laat ste eer te mogen bewij zen. was ouwe John geen arme, maar een rijk man, althans na zijn dood". Sukarno als opperbevelhebber van de strijdkrachten. Van Sultan Hamengku Buwono, de minister van Defensie, werd een radiogram ontvangen, waarin Jangs normale weg rapport werd ge-_ vraagd en waarin voorts werd aange kondigd, dat de minister van Defensie en de chef-staf van de landmacht, kolo nel Nasution, naar Makassar zouden komen. Overste Warouw zei, dat hij hierop had geantwoord, aat hun overkomst alleen aanvaardbaar zou zijn met een mandaat van de opperbevelhebber Inmiddels zijn twee kapiteins van het hoofdkwartier in Djakarta te Makassar aangekomen. De gouverneur van Celebes, de bee: Sudiro, die met een aantal vertegen woordigers van de politieke partijen en volksorganisaties de persconferentie bijwoonde, verklaarde, dat hij in voort durend contact staat met de centrale regering. Nader overleg is pas mogelijk als Sukarno terug is uit Sumatra. Een bericht uit Ambon maakt mel ding van liet feit, dat daar arrestaties op grote schaal hebben plaats gevon den. Het te Djakarta verschijnende blad „Keng Po'- constateert een nieuw ele ment in de regeringsverklaring ten aanzien van de gebeurtenissen in Makas sar, namelijk, dat ook melding wordt gemaakt van besprekingen met vice- president Hatta. die zich tot nu toe op de achtergrond heeft gehouden. Het blad zegt, dat er een principieel ver schil van opvatting bestaat tussen de president en de vice-president inzake de vorming van het Indonesische leger. Sukarno geeft de voorkeur aan een le ger, bestaande uit partisanen. die een politieke ideologie hebben. Hatta voelt meer voor een beroepsleger, als orgaan van de regering, een standpunt waarop de formatie van de strijdkrachten op het ogenblik is gebaseerd. De ..Keng Po" is van mening, dat besprekingen tussen Sukarno en Hatta tot een com promis zouden kunnen leiden, doch meent, dat een compromis slechts uit stel van het oplossen van de huidige situatie zou betekenen. Naar wjj vernemen, heeft de minister van Justitie besloten, met ingang van 1 October j.l. geen zogenaamde winkel weken. waaraan een loterij verbonden is, meer toe te staan. Wanneer de minister in deze inderdaad voet bij stuk houdt, is de winkelweek van de „Winkeliers vereniging Kinkerstraat" te Amsterdam, het laatste geval, waarvoor toestemming is verleend. Deze winkelactie wordt van 20 November tot 24 December gehouden, maar de toestemming is ver voor 1 Oc tober aangevraagd. Dc minister moti veert het verbod, aldus vernemen wij van het bestuur der Winkeliersvereni ging Kinkerstraat, met dc mededeling, dat hij de aan winkelacties verbonden loterijen, waarvoor aan de klanten bij het besteden van een bepaald minimum bedrag gratis loten worden verstrekt, als een vorm van hazard beschouwt. Nadere argumenten van de minister hielden in, dat de winkeliers commercieel belang bij deze loterijen hebben. De Stichting Oud-Politieke Delin quenten heeft de Nederlandse Staat en de minister-president dr. Drees aange sproken voor de schade, die de Stich ting geleden heeft door de sluiting van het Oorlogsgravenkerkhof in de Peel op Zondag 9 November. De Stichting betoogt, dat het bezoek van een aantal oud-politieke delinquen ten aan een. in een zo eenzame streek gelegen, kerkhof nooit een demonstratie zou kunnen worden, hetgeen ook nim mer in de bedoeling heeft gelegen. Voorts is het over de gehele wereld ge bruikelijk begin November de doden te herdenken. De zaak zal Zaterdag voor de kan tonrechter te Den Haag dienen. Verwacht wordt, dat de nieuwe brood prijzen Maandag 24 November van kracht zullen worden. Zoals gemeld wor den het volkswittebrood en het bruin- kropbrood één cent duurder en het luxe wittebrood drie cent goedkoper. Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer met 53 tegen 27 stemmen het amen dement Lucas aangenomen waardoor de door de regering met twee jaren te verlengen dividendstop tot een jaar werd teruggebracht; daarna heeft de Kamer met 69 tegen 12 stemmen het Wetsontwerp aangenomen waardoor de dividendstop tot 31 December 1953 wordt verlengd. Tegen het amendement-Lucas stemde de P.v.d.A. en de C'.P.N. légen het wetsontwerp stemden VVD, SG. KNP en de heer Van den Heuvel (AR). Bij de cehandeling van hel wetsont werp tot wijziging in de heffing van omzetbelasting ten aanzien van tijd schriften heeft de Tweede Kamer gistermiddag een amendement-Lucas 'K.V-P.) bij zitten en opsta a a n g e- n o m e De P.v.d.A. verklaarde zich, door te olijven zitten, tegen. Het wetsontwerp werd hierna z.h.s- goedgekeurd. Het amendement-Lucas, ruedt onder tekend door V.V.D. en A.R., beoogt weekbladen. tijdschriften en andere ten minste driemaal per jaar periodiek verschijnende uitgaven vrij e stellen van omzetbelasting, zoals reeds het ge val is met dagbladen. Dinsdag is in de Rijnhaven van Bin- gen, in de staat Hessen, een Nederlands vaartuig, het 490 ton metende motor schip „Nagold", eigendom van de re derij „Peter Koster", te Rotterdam, ge zonken. De „Nagold" had Maandag cement ge leden en zou Dinsdag de thuisreis aan vaarden. Het schip werd voor de boeg van een voor anker liggend Rijnvaar - tuig gedreven, doordat de motor op een gegeven moment met meer werkte. Hierbij werd een groot lek in de scheepswand geslagen, waardoor de Nagold" binnen twintig minuten zonk De opvarenden, twee mannen en een vrouw, wisten zich in veiligheid te b,engen. Het K.N.M.I deelt mede: In grote delen van Europa heeft het weer sedert het einde van de vorige week een win ters karakter. Koude luchtmassa's, die uit het Noord-Westen naar Centraal- Europa doordringen, wisten zich daar geruime tijd te handhaven. Kleine sto ringen gaven in Duitsland plaatselijk aanleiding tot zware regenval en tijdens opklaringen daalden de temperaturen daar tot meer dan tien graden beneden het vriespunt. Ook in ons land kwamen de vorige nachten lage temperaturen voor en werd tot vijf graden vorst ge meld. Sedert gisteren drong echter een zachtere luchtstroming via de Balkan naar Oost-Duitsland door en stegen de temperaturen daar tot even boven het vriespunt. Vannacht liepen ook in ons land de temperaturen bij aanwakkerende Oostenwind iets op. Doordat zich boven Scandinavië een krachtig gebied van hoge luchtdruk handhaaft, terwijl bo- en Frankrijk een depressie, vergezeld *an regen en sneeuwval snel naar het Noorden koerst, neemt de wind bij ons tijdelijk nog verder toe. In de komende nacht is vorst prac- tiseh uitgesloten, terwijl op de meeste plaatsen regen of natte sneeuw zal val len Het koude weer houdt echter aan en het is niet uitgesloten, dat in de vol gende nachten opnieuw lichte vorst zal voorkomen. Advertentie Verwachting tot Donderdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen of sneeuw en later enkele verspreide opklaringen. In het noorden van het land aanvankelijk nog harde tot stormachtige. overiger.<s krachtige tot matige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 8.09—16.42. Maan: 11.48—18.48. De nieuw gekozen president .Eisenhower en president Truman hebber- gister avond gezamenlijk bekendgemaakt, dat zij schikkingen getroffen hebben voor een niet-officiële samenwerking, welke „voor de stabiliteit van het land en de gun stige loop van internationale zaken van grote waarde zal zijn." President Eisen hower had bij het verlaten van de conferentiezaal van het Witte Huis een grim mig gezicht, toen hij door een menigte verslaggevers naar een batterij microfoons liep. Hij zei slechts, dat een formele verklaring over de besprekingen met betrek king tot de overdracht van de regering weldra door het Witte Huis uitgegeven zou worden. Truman bleef in zijn werkkamer toen de generaal vertrok. Eisen hower had hierop aangedrongen. De nieuwe presider* zelf noemde het onderhoud met Truman „informatief en instructief." Van de zijde van het Witte Huis werd daarna een verklaring verstrekt, waarin o.m. werd gezegd: „Wij hebben gespro ken over enkele van de belangrijkste problemen op het gebied van de inter nationale betrekkingen, waarmede ons land te maken heeft. Inlichtingen met betrekking tot deze problemen zijn ter beschikking van generaal Eisenhower gesteld. Wij hebben de grondslagen ge legd voor de ver-binding en uitwisseling van inlichtingen tussen de tegenwooi- dige regering en de nieuwe, maar geen schikkingen getroffen, welke onverenig baar zijn met onze grondwet. Generaal Eisenhower is niet verzocht een van de presidentiële verantwoordelijkheden op zich te nemen voordat hij de ambtseed heeft afgelegd. Wij zijn echter van me ning, dat de schikkingen, welke wij voor de samenwerking getroffen hebben, van grote waarde zullen zijn voor de stabi liteit van ons land en de gunstige loop van internationale aangelegenheden. Wij vertrouwen, dat deze conferentie en de schikkingen, welke wij vandaag getrof fen hebben voor de verbinding en sa menwerking tussen de tegenwoordige regering en de nieuwe, opnieuw een bewijs bieden van het vermogen van de bevolking van ons land om haar zaken met een gevoel voor continuïteit en verantwoordelijkheid te leiden." De formele besprekingen tussen Eisen hower en Truman werden door hun medewerkers bijgewoond. Toen de generaal in Washington aankwam, bereidden een half millioen mensen, die langs de intochtsweg op gesteld stonden, hem een daverend welkom. Het lawaai leek een weer klank var, zijn ontvangst na de oorlog en overwinning in 1945. Als de menigte al iets kleiner was dan in 1945. haar enthousiasme was zeker niet minder. Het gejuich en applaus rolde voort langs de kilometer# lange weg. die de kleine bruine auto volgde, waarin de aanstaande president gezeten was. De generaal begon zijn tocht van het nationale vliegveld, rustig rechts achter in de wagen gezeten. Hij wuifde zo nu en dan. Toen de menigte aangroeide naarmate de auto het centrum der stad naderde begon Eisenhower vrolijk te lachen en ging hij boven de bank zitten. Hij wuifde eerst met de ene hand. toen met de andere en tenslotte met beide. En hij besloot het begroetingsritueel met het overwinningsteken van zijn ineen geslagen handen, die hij boven het hoofd schudde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1