Explicateur Wessels won de harten der Haarlemmers Publiek leefde in 1912 mee met filmwonderen in bioscope aan de Grote Markt Geschiedenis van en jubilerende Bakker Duo Bartlett-Robertson speelt op H.O.V.-concert BLIKSEMAFLEIDERS KAAN s£h Wollen vesten dassen! REMBRANDT-THEATER IN HET ZILVER Electrische tramdraden in 17e eeuw HERINGA WUTHRICH Fraaie uitbeelding van Bach-werk Herenkappersconcours geslaagd UITSLAGEN TAFELTENNIS WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 FILMKEURINGS COMMISSIE 1912 ?sew»e WEDEROM ONTVANGEN: 5? Haarlemse fotograaf won prijs in het buitenland BELANGRIJK VOOR RECHT VOOR HET TRINITEITSLYCEUM Beëdigd voor dames en heren sm, WÉÉ», OVERHEM K.A.B.-nieuws BLOEMENDAAL Voetbal Mr. P. E. BARBAS VER- LAAT DE ARMENRAAD Sedert 1913 secretaris Rijdend postkantoor in Haarlem Waterstanden BESTUURSASPECTEN VAN ZAND VOORT FAILLISSEMENTEN Surséance van betaling Em.-rector A. Rietveld t Burgerlijke Stand HARALD KREUTZBERG IN HEEMSTEDE Haarlemmers verloren in een estafetlewedstrijd Werknemende Middenstand VOLLEYBAL De dames van afd. Haarlem ontmoeten Forto uit A'datrt Biljarten Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het moge dan z«n, dat het Rembrandt-theater de volgende week vijf en twintig jaar bestaat en dat de heer W. Bakker evenzovele Jaren directeur van deze bioscoop is, er was alle aanleiding om na de persvoorstelling van de film „Veer tig jaar Cinematografie" verder terug in de historie van de rolprent te gaan. Vooraf willen wjj verklaren, dat deze film, die slechts eenmaal en wel in 1935 tjjdens het bezoek van Lumière aan Amsterdam in het Koloniaal Museum ver toond werd, buitengewoon interessant is, zodat de bezoekers van de voorstelling op Donderdag 27 November ten bate van de stille armen een even interessante als amusante avond wacht. Sinds 1935 werd de bovengenoemde film in een kluis opgeborgen en het ls ons eigenlijk een raadsel, dat ze niet meer in roulatie gebracht is. In 1912 besloot de heer J. Wessels, die werkzaam was bij een electrisch tech nisch bureau in de Smedestraat, naar het nauwelijks ontloken bioscoopbedrijf over te stappen op aanraden van een klant, de heer Schetzer, die een bios cope-theater aan de Grote Markt exploi- teerde. Denkt u niet aan een theater zoals we dat vandaag kennen, want de oude bioscope was gehuisvest in wat nu de hal van Rembrandt is, en zij bevatte 38 plaatsen. Achter dat etablissement was de schouwburg De Kroon" geves tigd, waarin o.a. Willem Röyaards zijn talenten demonstreerde en een Weense operette-gezelschap met 100 man Bocca- cio opvoerde. Wessels nam op zich de vertoonde films door explicaties te verduidelijken omdat de producten van Gaumont en Pathé van Franse titels waren voorzien, waarvan het publiek niet veel begreep. Willy Mullens hield al eerder een praatje bij de films in de bioscooptent van Albert Frères, les rois des bioscopes, maar Jan Wessels zou 12 jaar lang zijn rappelementje maken en daardoor een reputatie oogsten, die menige Haarlem mer nu nog ten zeerste weet te waarde ren. Wij verkeerden gisteren in gezel schap van deze eens zo gevierde explica teur, nu a! sinds iaren vader van het kampeercentrum Saksenheim in Vier houten. „Elke Vrijdagmiddag draaiden wij de nieuwe film op proef en het orkestje van 2 of 3 man trachtte dan ook te ont dekken, op welke manier het de beelden het beste kon illustreren. Ik hield er niet van de teksten te vertalen, maar improviseerde en trachtte door intonatie en imitatie een eigen sfeer te scheppen. Naarmate er meer voorstellingen gege ven waren, werd mijn praatje vlotter en op het laatst keek ik ternauwernood meer naar het doek met de trillende beelden en schuchtere figuren. Och ja, het was wel een gemoede lijke tijd en het publiek kon zo heerlijk meeleven. Ik herinner mij nog een film, waarin een Parijse fabrikant naar eer avondpartij ging en een kind alleen thuis bleef. Tijdens zijn afwe zigheid kwam een inbreker om de brandkast te forceren en toen het kind uit zjjn bedje kwam liep het gevaar door de onverlaat mishandeld te wor den. Op dat moment liep een man van achteruit de zaal naar het witte doek en schreeuwde met gebalde vuisten: ,Als je bij hoog en laag dat kind wat durft te doen, leef Je geen minuut meer." Iedere avond kwamen in de bioscope vaste klanten, ging Wessels voort; Don derdagavonds kwam altijd een dikke schoenmaker met zijn vrouw, die graag een hoedje met een biggelend veertje droeg. Op een avond kwam zij alleen, maar vroeg een plaatsje voor haar man open te houden, omdat de hond aan het jongen -was Ik stond bij mijn explicatie altijd in het middenpad en liep dan heen en weer. Er waren explicateurs, die ook in hun uitleg de sensatie zochten en zinnen op- Advertentie HAARLEM bouwden, die eenvoudig niet om aan te hóren waren. Ik heb altijd veel werk van mijn gesproken woord gemaakt en eenmaal was ik zo door een Amerikaanse film getroffen, dat de tranen mij in de ogen schoten. Dat was „Het oude Nest". Men maakte kennis met een dokter en zijn vrouw die samen aan een tafel zaten. Naarmate het gezin groter werd, werden er meer tafelbladen ingevoegd. Langzamerhand ontwaarde men de car rières van de kinderen; een werd er mi nister en een wilde niet oppassen. Op een avond heeft deze ontaarde zoon eer. ernstig onderhoud met zijn moeder, waarvan ik de dialoog fantaseerde, maar nogal aandikte. Ik liet de muziek zwij gen en de pianist verhuizen naar een klein orgeltje, waaraan hij zachte vibre rende tonen ontlokte. Fluisterend zei ik zoiets als; m'n jongen, hoe heb je je grijze moeder dat alles kunnen aan doenOnmiddellijk kwamen de zak doeken in de zaal te voorschijn en overal klonk gesnotter. Aan het eind van de film zaten de grijze dokter en zijn grijze vrouw weer aan de tafel zonder inschuif - bladen en opnieuw móest ik tot het einde fluisteren. De eerste grote film, die de heer Wes sels expliceerde, was drie acten lang, met Asta Nielsen in dg hoofdrol. „Af gronden" was de titel. Veel succes had den zij de heer Wessels was tegelij kertijd exploitant met de heren Schetzer en Brinkmann - met de films, waarin Maciste, Max Linder en later Charley Chaplin optraden. Men betaalde op de tweede rang 15 ct. en op de eerste 40. Onze verteller is ook nauw betrok ken geweest bij de Hollandia-maat- schappij, die de eerste Nederlandse fims vervaardigde. Hij herinnert zich nog, hoeveel er geprutst werd en hoe veel geld weggesmeten. Voor „De Zwarte Tulp" moesten 200 soldaten in de Haarlemmerhout aantreden, geen echte, maar huurlingen met een pakje aan. Zij luierden een hele dag rond en toen het gedeelte van de film eindelijk klaar was en men ging proef draaien, bleek, dat de palen van de electrische tram duidelijk te zien waren, terwijl de film in de zeventiende eeuw speelde! Prettige herinneringen heeft de heer Wëssels nög aan de onvergetelijke film met René Adoré in de „Grote Parade" en aan de eerste geluidsfilm, die weken lang liep: ..Sonny Boy" met All Johnson. Tijdens de vertoning op 27 November zal de heer Wessels op ouderwetse wijze het stomme gedeelte van de historische film der cinematografie expliceren. Wij hebben er een voorproefje van gehad en konden ons zeer goed voorstellen, waar om men hem destijds op de handen droeg. Het Haarlemse bióscope-theater, waarover in bijgaand artikel gespro ken wordt, en waaruit vijf en twin tig jaar geleden het Rembrandt- theater ontstond. Veertig jaar geleden verrezen in Haarlem de bioscopen als padden stoelen uit de grond. Waar maar 'n winkelpand vrij kwam. dook een filmexploitant op. De bioscope op de Grote Markt annonceerde met He den nieuio prachtprogramma"; de Sociëteit Vereniging trok veel pu bliek voor de Hollandia-film Maar- tje van Schalkwijk", uitgebracht door de Mij voor artistieke cinoma- tographie Kivemacolor (kleuren met de hand op het celluloid gebracht); de bioscope „Moderne" in de Eartel- jorisstraat kon geen genade vinden bij de Nieuwe Haarlemsche Courant, omdat er prikkelfilms vertoond wer den en de explicateur grapjes op het randje of daarover maakte. De ex ploitant bood daarna aan zich te zul len houden aan de voorschriften van onze redactie en zo ontstond de eerste keuringscommissie in ons va derland. FILM: Rembrandt: „Telefoon van een onbeken de". Bette Davls. Toegang: 18 jr. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Afgekeurd. Luxor: Prolongeert* „Tranen over Johan nesburg". Canada Lee. Charles Carson. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.18, 7 en 9.15 uur. Frans Mals: „Politiespionnen". Alan Lacfd. Toegang: volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Faüst". Gino Mattera. Italo Tajo. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Van je familie moet Je 't maar hebben". Bud Abbott en Lou Costello. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Captain China". John Payne, Cail Russell Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur. Woensdag 19 November Gem. Concertgeb.: Operacöncert door Bel Canto o. 1. v. E. M. Kerkhoven, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelver. „De Reünie" „De familie Bonnard" (dil.), 8 uur. Minerva-Theater: „De firma Adam en Eva", 8.13 uur. Donderdag 20 November Gem. Concertgebouw: Concert door Leon Flêisher. dir. J. Beek, 8 uur. Minerva: „Ambassadeurs der muziek", a. 1., 8.15 uur. Advertentie SKITON PETTEN KINDER PULLOVERS WANTJES CORDUROY BRETEL BROEKJES WOLLEN MARINE SKIBROEKEN PRtMA LODEN JASSEN Naarmate de ontwikkeling van de film zich voortzette, werd de belangstelling van het publiek groter en zo besloot de directie van het bioscooptheater om streeks 1920 om de daarachter gelegen schouwburghal „De Kroon" bij de bio scoop te trekken. In 1927, toen de heren Hamburger en Maas besloten het Rem brandt-theater ter plaatse te openen, werd het toneel gebouwd en bracht men verfraaiingen aan. Er was toen plaats voor ongeveer 500 personen. De grote verbouwing geschiedde in 1933 en sindsdien is Rembrandt het grootste theater van Haarlem met 920 plaatsen. In 1939, toen de heer Hamburger naar het buitenland vertrokken was, kwam het theater onder hoofddirectie van de heren Maas en Desmet, die door middel van een N.V. thans drie biosco pen in Haarlem en drie in Eindhoven exploiteren. De heer W. Bakker werd in 1927 di recteur en viert nu dus zijn zilveren jubileum. Met hem jubileert de cassière Annie Ransijn, die al eerder als ouvreu se in de Kroon werkzaam was. De jubileumavond ten bate van de stille armen, kan een prachtig finan cieel succes opleveren, omdat de leve ranciers van de film Polygoon-Profilti- Mullens de rolprent belangeloos af stonden. De gemeente heeft vrijstelling Een piano-duo blijft op kamermuziek avond en concert nog immer een onge wone verschijning, alhoewel het reper toire voor piano's met en zonder orkest tamelijk uitgebreid en het aantal pianis ten ontelbaar is. Duo-spel vereist dan ook een zeer speciale studie om een vol komen eenheid te bereiken, bijzonder inzake opvatting en aanslag. In opvatting mag nooit enig verschil bestaan, kleine verschillen op dit punt kunnen reeds nadeel aan de totaalindruk berokkenen. Een gering verschil in aan slag kan alleen bij dialogisch van enig nut zijn. overigens dient ook hierin de grootst mogelijke overeenkomst te be staan Het thans medewerkende Engelse piano-duo, gevormd door Ethel Bartlett en Rae Robertson, vóór de oorlog meer dere malen in Haarlem opgetreden op de voormalige „ToonkunsY'-kamermuziek- avonden en „Bach"-concerten, mag be schouwd w-orden als het meest artistieke duo in dit genre. Het spel van Bartlett en Robertson kenmerkt zich door een voorname musiceergeest. zuiver stijlbe grip en feilloze techniek. Bijzondere be wondering verwekt de uiterst mogelijke homogeniteit in aanslag, waardoor volu me en timbre van de klank zo nodig geheel samensmelten. Bij Bartlett is het forte-spel even kern achtig als dat van haar partner en bij Roberson is het pianlssimo-spel even gra cieus en teer als dat van zijn ega. Dit leidt echter niet tot een te vergaande gelijkvormigheid, die op de duur mono toon zou aandoen. Verschillen in karak terisering, meermaien vereist bii wissel spel, komen evengoed duidelijk uit. In Bach's concert vielen bovendien het voor deze muziek zo benodigde streng beheerste niet te verwarren met het thans in zwang zijnde abstracte spel en transparante klank op. Al voegde het klein bezette orkest onder dirigent Marinus Adam zich lofwaardig naar het 'solospel, het adagio zonder orkest ver- chafte toch het grootste kunstgenot. Juik verfijnd, ingetogen, diep vergees- - lijkt kamermuziekspel hoort men zel den en werd dan ook onder ademloze stilte aangehoord. Datzelfde duo speelde na de pauze, waarin de Bach-indrukken grotendeels waren weggevaagd, mede door het als inleiding gebruikte Symphonisch ge dicht van César Franck: „Le chasseur maudit". een modern getint werk van Poulenc. Twee jaar geleden werd het Poulenc-concert hier geïntroduceerd door een Belgisch duo. Toenmaals verraste ons de zeer afwisselende en kleurrijke instrumentatie, de veelal pikante rhyth- mering, dë handige verwerking van kor te, grillig aandoende motieven, de lyri sche thema's in de piano-partijen -. (2e deel) en voor de strijkers, bovenal het goede pianistisch karakter van de soli. Zo ook heden. Het werk doet, vooral in de hoekdelen, doorgaans markant, geestig, aardig, soms enigszins grappig aan. Het houdt dê luisteraar aangenaam bezig, doch mist voldoende innerlijke verdieping. Toch voldeed het ons nu meer, daar juist die dominerende geestige in- en uitvallen scherper tot hun recht kwamen in de solopartijen. Ook hier orkestspel, dat zich in alle opzichten goed aansluit bij het solospel. Herhaalde malen dankten de solisten dan ook dirigent en concertmeester van het orkest. De zeer talrijke aanwezigen huldigden het duo hartelijk en langdurig, maar opk de orkestwerken van César Franck en Duka» (L'apprenti sorcier) vielen bij hen in de smaak. Marinus Adam leidde het orkest in deze mooie Franse werken met beheersing en begeestering. In het Derde Brandenburgs Concert was hij minder gelukkig. Ondanks de kleine bezetting was de forte-klank te sterk en teven, minder nobel. Nog niet ngespeeld of te weinig bestudeerd? Werk van Poulenc en ook dat van Nieland en Badings (saxofoon) van de vorige concerten moest eigenlijk toch ook op de jeugdconcerten worden uitge voerd! Maar ja, wie betaalt de solisten? O. K. van vermakelijkheidsbelasting gegeven, de drie musici van de HOV, die vroeger ook de stomme films begeleidden, de heren Denijs, Hasselman en Bets, ge ven ook zonder vergoeding hun mede werking. zoals de heer Wessels. De voorstelling begint om acht uur en bur gemeester Cremers zal een inleidend woord spreken. Daar de film „Veertig jaar cinema tografie" slechts tot 1935 reikt, zal het programma worden aangevuld met en kele waardevolle specimen van deze dagen, o.a. Bevervallei van Disney en „Het schot is te boord" van Adriaan van der Horst. Het nieuwste Polygoon journaal zal die avond ook gedraaid worden. De jubilerende directie zal op Vrijdag 28 November van 3 tot 5 uur bij Brinkmann recipiëren. Anegang; 19, Haarlem De Oudste Speciaalzaak van Haarlem De Haarlemse fotograaf, de heer Joh. Scholten, Gen. Cronjéstraat 1 hs„ is één van de gelukkige prijswinnaars van de „fotowedstrijd 1952", uitgeschreven door de „Photography" magazine Ziff-Davis ta New Ybrk. Bij deze wedstrijd werden prjjzen uitgeloofd met de gezamenlijke waarde van 25.000 dollar. De heer Joh. Scholten ontving voor een prachtige opname met markante schaduwbeelden de prijs van 50 dollars. Vorig jaar won deze cameraman twee prijzen bij deze wedstrijd. De heer Scholten is nu in het bezit van 11 me dailles, 24 gedenkplakken en 65 diplo ma's, welke hij in de wacht sleepte op belangrijke internationale tentoonstel lingen. In tal van Europese dagbladen en periodieken werden zijn prachtige ob jecten gepubliceerd. De heer Scholten is lid van verschillende beroeps- en ama teurverenigingen op fotografisch gebied en geeft tevêns óp tal van plaatsen le zingen. Bij de laatste wedstrijd warén ruim 37.000 inzendingen. Vorige maand werd de heer Scholten nog 'n belangrij ke prijs toegekend door een sociëteit te Antwerpen. Maandagavond werd in het gebouw „Cultura" te Haarlem een groot heren kappers-concours gehouden. Aan deze wedstrijd namen 25 kappers uit Haar lem en omstreken deel. De voorzitter der R. K. Patroonsbond dpr Kappers te Haarlem de heer J. C. Wittenhout opende met een kort wel komstwoord en gaf de leiding der avond over aan de heer Jean Alders. Op een teken van de heer Alders togen de kappers aan het werk. Het werd rustig in de zaal, alleen het getik der scharen en het gefluister der toeschou wers was te horen. Nadat de kap pers 40 minuten lang van hun kunnen blijk hadden gegeven, trad de jury de zaal binnen. Er was zeer goed en voor treffelijk gewerkt; jammer echter was het dat de belichting niet bepaald ideaal was om te werken. De jury had een zeer moeilijke taak; om uit te maken, wie de eerste prijs behaald had, heeft men lang moeten beraadslagen. Na rijp overieg kwam de heer Goosens uit Haarlem met de ere-prijs; de Valde- lis-cup (wisselbeker) en diploma uit de bus. De eerste prijs was voor de heer Bos man uit Haarlem; tweede prijs de heer Kriebel, Amsterdam; derde prijs de heer Eken uit Haarlem; vierde prijs de heer v. Wijk uit Haarlem. Tijdens het jureren gaven diverse vooraanstaande dameskappers demon straties. Bij de prijswinnaars viel op, dat vooral de donkere modellen op de voorgrond traden; toch zagen wij zeer goed geknipte lichte modellen. De muzikale omlijsting werd verzorgd door het dansorkest „De Mirletons". In zijn slotwoord dankte de voorzitter alle aanwezigen, in het bijzonder de heren die aan de wedstrijd hadden deelgeno men. De avond was voor de R.K.T.O.C., afdeling Haarlem een volkomen succes. Naar wij van officiële zijde vernemen, heeft de echte St. Nicolaas dit jaar be sloten vanuit het Triniteitslyceum ver schillende bezoeken af te leggen. Hij heeft de organisatie hiervan in handen gelegd van de Apostolaatsgemeenschap op deze school en besloten, dat f 5 per bezoek moet worden gevraagd, welk be drag aan de Missie zal worden afgestaan. Alle inlichtingen Zijlweg 199 (tel. 13523). Tegelijk maakt het bestuur van de Apos tolaatsgemeenschap bekend, dat a.s. Maandagavond om 7.45 uur in het ge bouw Zijlweg een belangrijke zitting zal worden gewijd aan de persoon van St. Franciscus Xaverius. de grote missiona ris van het Verre Oosten, die 400 jaar geleden stierf. Een confrater van hem, pater B. Sondaal 3.J. uit Nijmegen, zal een rede uitspreken. Donateurs, ouders en andere belangstellenden worden door het bestuur hartelijk uitgenodigd deze zitting met hun tegenwoordigheid te vereren. In de pauze kunnen dan tevens met het bestuur het eventuele bezoek van St. Nicolaas te Uwent besproken worden. Op 18 November 1952 werden be ëdigd: als vertaler in de Engelse taal: mevr. W. H. P. van EsJacobs, wonende te Haarlem, Stuyvesantstraat 160; als vertaler in de Indonesische taal: de heer E. M. Stok. wonende te Bad- hoevedörp, gem. Haarlemmermeer, Rijst- vogelstraat 1. Advertentie Oók op MAAT GEBREID Gen. Cronjéstr. 129 Telefoon 11385 Het jubileum van het Rembrandt Theater. Foto van de heer J. Wessels (.links) en de heer W. Bakker (rechts) in de zeer moderne filmcabine van het theater. In het midden de apparatuur van de geluidsweergave, d'ie de taak van de heer Wessels heeft overgenomen. Advertentie Voor de Jan Cottaar-avond, welke heden plaats vindt in het jeugdgebouw Teijlerplein, zijn nog plaatsen beschik baar. Sportvrienden, u wordt verwacht. Voor de vormingsavond, welke Woens dag 26 November a.s. om acht uur plaats vindt in het K.A.J.-gebouw, Lingestraat 3, zal de heer Póncin als spreker optre den en de omlijsting zal verzorgd wor den door de goochelaar Mister Jack. Het elftal van de Bloemèndaalse poli tie heeft gistermiddag in eigen honk een gelijk spel bevochten tegen die van Noordwijk. De stand was 33. In de loop van December zal tijdens een bestuursvergadering van de Haarlemse Ar menraad officieel afscheid worden geno men van de secretaris, mr. P. E. Barbas. In feite was reeds met ingang van 15 Juli eervol ontslag gegeven aan mr. Bar bas, toen deze de pensioengerechtigde leef tijd bereikte, maar door de ziekte van de voorzitter ls hij nog enige tijd aangeble ven. De scheidende secretaris werd in 1887 te Haarlem geboren, waar hij ook het gym nasium bezocht. Na zijn eindexamen stu deerde hij rechten aan de Rijksuniversiteit van Leidén. Na deze studie keerde hij weer naar Haarlem terug, waar hij met ingang van 1 Juni 1913 benoemd werd tot secretaris van de Armenraad. Tot 1920 had hij tevens een advocatenpractijk. In de loop der jaren had mr. Barbas zitting in verschillende besturen en had hij ook een werkzaam aandeel in enkele instellingen. Zo was hij ook enige tijd secretaris van de Raad van Arbeid in Haarlem. Ter gelegenheid van de kinderzegel- actie zal het rijdend postkantoor mor gen van negen tot vijf uur in Haarlem op de Grote Markt opgesteld staan. Woensdag 19 November Hoog Water: 4.32 u. en 16.45 u. Laag water: 0.13 u. en 12.31 u. Donderdag 20 November Hoog water: 5.12 u. en 17.28 u. Laag water: 0.51 u. en 13.06 u. Voor de werkgroep van de K.V.P. te Zandvoort hield de heer W. Bosman Dinsdagavond een inleiding over de be- stuursaspecten der gemeente Zand voort. Zandvoort is ontstaan doordat de duinen ter plaatse- in de Romeinse tijd doorwaadbaar waren. Wegen ontbraken en de Romeinse legers gebruikten het strand als heerbaan. Zandvoort was een pleisterplaats voor die legers- Later gingen de Zandvoorters zich op de vis serij toeleggen; tot in de 19e eeuw was Zandvoort een arm vissersdorp. Maar toen kwam de ontwikkeling als bad plaats, welke aan het bestuur der ge meente bijzondere eisen stelde- Dit komt o.a. tot uitdrukking in de uitge breidheid van het gemeentepersoneel: Zandvoort heeft driémaal zo veel per soneel als andere gemeenten van 12.000 inwoners. De sloping van ruim 600 ge bouwen bracht een nieuw aspect van het Zandvoortse gemeentebestuur: de wederopbouw. Een moeilijk raagstuk, omdat de gesloopte gebouwen niet op dezelfde plaats kunnen herbouwd wor den. want het plan-Friedboff is harmo nisch samengesteld en wijkt dus af van de vroegere bebouwing, welke wille keurig was. Ook het feit, dat de gedu peerden zelf over het algemeen de ge sloopte bedrijven niet willen of kunnen herbouwen, vormt een obstakel. Nieuwe ondernemers en nieuw kapitaal moet dus worden aangetrokken. Om de daarvoor noodzakelijke stabiliteit in het bestuur te verzekeren en ook om de belangen van de grote steden te ac centueren, is het strandschap Zandvoort gevormd, dat de verordenende be voegdheid heeft voor het kustgebied. Een wijs besluit van het Zanavoorts-2 gemeentebestuur is de stichting ..Tou ring Zandvoort", waarbij de gemeente raad uit handen gaf Het beheer en de exploitatie van de burgemeester van AlpliGnwsg, waardoor deze meer vol- gens commerciële beginselen kan plaats vinden Bovendien kan hierdoor het vreemdelingenverkeer beter worden be- haAandde hand van het wederopbouw- eil het uitbreidingsplan werd aandacht geschonken aan de toekomstige ontwik keling van Zandvoort. Het slot van het betoog was een opwekking om naar de raad af te vaardigen vertegenwoordi gers die, door ontwikkeling, karakter welbespraaktheid, inzicht en doorzicht een waarborg zijn voor een zo goed moveli'ke behartiging van de publieke zaak. Hierop volgde een geanimeerde ^Met^een dankwoord van de voorzit ter, de heer Lindeman, werd de bijeen komst gesloten. De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft het verzoek van twee Amsterdamse ondernemingen voor een autobusdienst Amsterdam-IJmuiden af gewezen. Ook een verzoek voor nacht- r itten (met het oog op de soms late aan- komst der schepen in IJmuiden) is afge wezen. I De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 18 November 1952 in staat van faillissement verklaard: L. L. Wijn. gehandeld hebbende on der de naam H. A. Slot. brood- en ban ketbakkerij, te Haarlem-Noord, Dutry- straat 48 rood. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. Chr. F M. van Koppen, te Haarlem J. M. Rap, echtgenote van E. Hnman, caféhoudster, te Haarlem, Grote Markt 12. Rechtercommissaris mr. C. E. Muller. Curator'mr. K. Hugenholtz, te Haarlem. G. Hart, ook handelende onder de naam „Technisch Handelsbureau G. Hart", te Krommenie, Kerkplein 6, 7. 8. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. W. G. J. Veenhoven, te Haarlem. W. J. J. Groen, te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Liedeweg 6. Rechter commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. K. Hugenholtz, te Haarlem Wegens gebrek aan actief werden op 18 November 1952 opgeheven de faillis sementen van: J. G. A. van Rijn, handelende onder de naam firma Trio Lampekappen- ateiier, te Haarlem, Kanariestraat 100. Rechter-commisaris mr. N. Smits. Cu rator mr. H. Jonker, te Haarlem. J. P. M. van Lunenburg, ontwerper en etaleur, eerst wonende te Haarlem, Brakenburghstraat 26 zw, later verblij vende te Amsterdam, Spuistraat 236 III. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Co- kart. Curator mr. B. J. Lamers, te Haarlem. P. Freeke, los-arbeider, te Hillegom, Middenstraat 11. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. J. Roggeveen, te Haarlem Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 18 Novem ber 1952 geëindigd het faillissement van: G. H van Kooten, administrateur, te Santpoort, Hoofdstraat 12. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen. Cura- trice mevrouw mr. L. A. Barendsen Cleveringa, te Haarlem. Bij beschikking dezer rechtbank d.d. 18 November 1952 is de aan G. Chr. Voortjes. te Badhoevedorp, Akerdijk 94, verleenwe surséance van betaling in getrokken. terwiil G. Chr. Voortjes voornoemd in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. C. E. Muller tot rechter-commissaris en van mr. W. S. Wolff de Beer, te Am sterdam. tot curator. Bij beschikking dezer rechtbank van 18 November 1952 is het verzoek van W. Kok, winkelier in groeten en fruit, wonende te Haarlem, Kruisweg 33, om hem' surséance van betaling te verle nen, afgewezen, en is voornoemde W. Kok verklaard in staat van faillisse ment. met benoeming van mr. C. E. Muller tot rechter-commissaris en van mr. C. Blankevoort, te Haarlemt tot curator. In de leeftijd van 64 jaar is te Am sterdam plotseling overledèn de zeereerw. heer A. A. M. C. Rietveld, rustend rector van het St. Jozefhuis te Amsterdam. Rector Rietveld werd geboren te Am sterdam 25 Septemben 1888 en priester gewijd 29 .Juni 1924. Hij was achtereen volgens kapelaan in Sassenheim, Zand voort, Beemster en Lisse (H.H. Engelbe waarders). Vervolgens werd hii benoemd tot rector van de St Jacobsstichting te Dordrecht, waarna zijn pastoorsbenoe ming volgde,te Schermer. Tenslotte Werd hij rector van het St. Jozefhuis te Am sterdam. 4 Augustus 1951 kreeg hij eer vol ontslag. GEBOREN: H. van der Wulff—Öós- trom, C. W. van Opzeeland—van Söe- len, C. Engel—Drogtrop, C. M. van den BergSpijker, C. Chr. van den Nouw- landBout, allen zoon; J. W. Steffers Vellinga, J. B. M. van der Weiden— Lagrand, P. M. Pijférs—Krapels, allen dochter. ONDERTROUWD: J. A, de Bruin en M. A. M. Manvis, G. P. Bartman én C. J van Kessél, C. O. Hessels en C. Oerle- mans. J. Th. Weiin en J. H. M. Remer. GEHUWD: J. W. Tavenier en M. A. C. Hendriks. OVERLEDEN: H. Stijger. 57 j„ Hen drik Roozenlaan; J. Regter—Hoog boom, 66 j„ Karei van Manderst.raat; B. IJstra, 49 j., van 't. Hoffstraat; C. Karssen. 76 j.. Hazepaterslaan; R. van Wijk, 90 j„ 'Kleverparkweg; L. J. van Leeuwen, 80 jaar, Zonnebloemstraat. Door bijzondere omstandigheden kon den wij gisteravond slechts een gedeelte van hét programma volgen, dat Harald Kreutzberg in het Minerva-theater te Heemstede bracht. Overigens was dat voldoende om nog eens vast te stellen, dat Kreutzberg in zijn dansen het ac cent laat vallen op het dramatisch ele ment; en dan is het ook niet zo verwon derlijk, dat zijn dansen soms sterk naar de pantomime neigen, een karaktertrek, die zijn stijl voor een groot deel bepaalt. Maar in die stijl, waarin hij Kreutz berg als het ware weet weg te vagen can zijn figuren met vlees en bloed in de dans te laten leven, heeft hij zich op een voornaam plan gewerkt, waarvan hij zich moeilijk zal laten verdringen. En toch vraagt men zich bij sommige nummers af, of daar niet de tekenen zijn te bespeuren, dat hij op de terug tocht is; of zijn bewegingen niet teveel aan soepelheid verliezen en daardoor ook zijn expressie aan kracht inboet. Doch dan zijn er weer van die momen ten, waarin hij zich zo de grootmeester toont, dat men zich graag gewonnen geeft aan zijn kunst en zijn aparte stijl. Nu is het programma, waarmee Kreutzberg dit seizoen gisteren be gonnen in Heemstede door ons land trekt, niet helemaal nieuw te noemen, maar zijn Lucifer, die wij ook twee jaar geleden zagen, heeft ons opnieuw ge boeid, zoals Kreutzberg deze engel scherp en zonder al te veel pathos te kende in diens geluk en verdoemenis. Zo was dat ook met zijn „Böser Traum", eenvoudig soms wat naïef van uit werking, maar met een onweerstaan bare beklemming in beeld gebracht. Dat hij met een zeker pleizier ook de humor hanteert, bleek uit zijn genoeglijk Di vertimento, een drietal dansen in de stijl van de oude Comedia del l'arte. Vooral met zijn Colombina wist hij vro lijke effecten te bereiken door de grap pige coquetterie haast als een persiflage aan te wenden. Het laatste nummer, dat wij konden zien, een uiterst beweeglijke wals op muziek van Chopin, sloot het gedeelte voor de pauze af; een luchtig werkje, dat hij met de vaardigheid van een routine voor het voetlicht, bracht en waarvan een gedeeltelijke herhaling niet kon uitblijven. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van „HETEY" te Amsterdam wordt een estafettewedstrijd gehouden, waaraan ook vier leden van „Hof van Holland" hebben deelgenomen. Er werd als volgt gespeeld: Nieuwenhuis (70) 70 21 14 2.69 Loerakker (74) 60 26 11 2.30 Donderdagavond 20 November zal voor de leden van de Katholieke Werkne mende Middenstand een culturele avon worden gegeven. De heer H. Zoutendijk zal met zü» vermaarde poppenspel het spotdicht „Van den Vos Reinaerde uitbeelden. Hedenavond speelt in het Kre- lEgehUis het Haarlemse afdelingsteam een wedstrijd tegen de dames van For to uit Amsterdam. In laatstgenoemde stad wordt de volleybalsport enige ja ren langer beoefend dan hier, met her gevolg dat het spelpeil op een hogei niveau ligt. Voor Haarlem zijn aange zocht de dames Hoevens (aanv.). Boos, v. d. Haar, Jansen. Spierings, Steffens en v. Tuijl. De heren W. A. v. Soest en S. Polak zijn resp. eerste en tweede scheidsrechter. Buiten deze wedstrijd zijn er nog 15 competitiewedstrijden die onze aan dacht vragen. Zo zullen de dames van BGV en OVRA uit gaan maken wje voorlopig de leiding neemt in de 2de klasse. In de eerste klasse heren komt de kampioen van vorig jaar HVS in het veld tegen de koploper Die Raeckse. we geven laatstgenoemde niet veel kans. OSS en PSVH ontmoeten elkaar in een belangrijke wedstrijd voor de bezetting van de onderste plaats. In de 2de klasse heren komen de beide lei ders Velox en MSO in de strijd resp- tegen OVRA en Rapiditas. Onder de reglementen van de KNBB, district Haarlem, werden gisteravond de volgende wedstrijden gespeeld om de Willem Houtkoper-beker" tussen de BV 1939 te Haarlem en de BC Haarlem. P. v. d. Broek 69 69 45 7 1.5? H. Hirs J. van 't Hof H. F. Jansse A. Timmer H. Wals C. v. 't Hof D. TimmerS W. Schravendijk H. v. d. Meer J. Lodder H. Faase C. Bliek B. Boeltjés G. Metten A. de Jong Totaal BV 1939 punten. Dé wedstrijden tussen Hof van Holland en Groenendaal werden gisteravond voortgezet. De stand was 66. Nu is zij 1014 voor Groenendaal. V. d. Berg 155 116 22 26 5.27 ICooyman 170 170 22 35 7.72 Duinker 80 78 23 14 3.37 v. Beem 75 75 23 13 3.26 Kroon Kooyman Aufderheide Fol Dijkstra Ketel Van Schaik (90) Van der Veldt (134) Boot (180) Luyten (289) Schiltus (147) Dcivstra (305) 90 21 28 4.28 28 21 11 1.33 180 23 30 7.82 120 23 28 5.21 147 23 39 6.39 269 23 40 11.69 69 69 45 7 74 54 45 10 65 65 38 9 67 52 38 9 130 103 31 19 148 148 31 17 66 41 40 9 60 60 40 7 52 39 42 4 48 48 42 7 37 37 48 4 34 27 48 2 64 56 26 14 64 64 26 10 78 72 32 14 82 82 32 10 9 1-02 1.50 0-29 1.14 0.77 0.56 6 punten, BCH 10 145 131 32 25 409 170 170 32 24 5.31 60 49 35 5 1.40 70 70 .35 11 2.— 250 250 22 57 11.36 250 137.-22 23 6.22 v. d. Veldt 130 130 34 20 3.82 de Bruyn 120 109 34 23 3.20 Bovenstaande clubmatch wordt a,s. Vrijdag in Heemstede voortgezet. Hedenavond wordt bij Hof van Hol land gespeeld tegen IVO. VAN 10 TOT 15 NOVEMBER le klasse: TogidoHBC 2 73, Pro- wanoRapidity 46, TOG 2Heem stede 2 2—8, TOG 3Winfried 2 46, HotacGTTC 2 5—5, GTTCOZ 7—3. 2e klasse A: HBC 3—TYBB 7—3, ATT—Rapidity 3 6—4, Winfried 4— Te Zaanen 55, Togido 2Prowano 2 5—5. 2e klasse B: Te ZaanenTogido 3 9—1. Winfried 3—ATT 2 3—7, GTTC 4— Rapidity 2 55, OZHeemstede 3. 3e klasse A: GTCC 6Heemstede 4 73, VGZVelsen 2 100, Prowano 8— HBC 4 5—5. TOG 4—OZ 4 5—5. 3e klasse B: Rapidity 4—DIOS 2 1—9, GTTC 5—Togido 4 82, Heemstede 5— Velsen 9—1, TYBB 2—Hillegom 6—4. 3e klasse C: Heemstede 6DIOS 2—8. GTTC 7—Johez 4—6. VGZ 2—Geel-Wit 8—2, TOG 5—HBC 5 3—7. 4e klasse A: Heemstede 8VGZ 8 0—10, DIOS 3—TYBB 3 3—7, PSVH— TOG 6 9—1, Togido 6—Johez 4 3—7. 4e klasse B: HBC 6—PSVH 2 6—1, DIOS 4Hillegom 2 37, Togido 7 Heemstede 9 37, Velsen 3Winfried 6 6—4. 4e klasse C: Heemstede 10Togido 5 3—7, Deke—TYBB 4 0—10, Hotac 3— OZ 5 9—1, VGZ 4—DIOS 5 2—8. 4e klasse D: Heemstede 7Te Zaanen 3 46, Rapidity 5Hotac 4 37, Velsen 4—Johez 3 4—6, Geel-Wit 2—OZ 6 6—4. 3e klasse dames: GTTCTOG 23, Heemstede 2Togido 82, Heemstede 1—Te Zaanen 7—3, TYBB—HBC 4—6, Velsen—Winfried 3—7. 4e klasse A dames: Togido 2Velsen 2 2—8, Winfried 3—HBC 2 5—5, Rapi dityGeel-Wit 91, JohezProwano 10—0, TYBB 2—TOG 2 9—1. 4e klasse B dames: Winfried 2Doka 10—0, Te Zaanen 2—GTTC 2 8—2, Pro wanoTogido 3 91, Geel-WitTe Zaanen 3 46. Johez 2Heemstede 8 6—4, TYBB 3—DIOS 7—3. (Nlet-offlcieie koers) Vorig Openinï 19/11 slot 3% Nederl. 1940 91% 3% pet. Ned I960 92% 3-3% Nederland 1941 93% 3 Ned 02-64 hel.-fac. 93% Insclu. Grtbk 48 3 pC) 93% Ned Bande) M11 eert 142 A.K.U. 149% Van Berfcels Fatent 97% Calvê-Delfl eert 113 van Geldei 144 kon Hoogovens eert. 149% Unilever cert. 174% Ned. Katie) 198% Philips 151% Kon Petroleum 303% .Amsterdam" Rubber 75 HoU Amerika LUn 143% Kon N. Stoomb. M1J 132% Ned Seheepv Unle 121 H.V.A. 83% Deli Mij cert. 63% 936) 174% 305 75 Si 132') 120% 64% 17/11 18/11 Anaconda Uoppei Bethlehem Steel Chryslei corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecotl Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp RepubUc Stee) Shell Oil Southern pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 49% 85% 68% 62% 15%* 72% 59% 23 27% 39% 67% 43 69% 19% 38% 50% 85% 69% 63% 15% 73% 60% 23% 28% 41% 69% 43% 71% 19%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2