«Sociale verzorging in Nieuw-Guinea staat nog in kinderschoenen De katholieken en het boek D Optil- en transportdoek Politie-agent Van Eek ten grave gedragen Knoeierij bij woningbouw Tweede Kamer treedt minister Beel welwillend tegemoet Zeer bekende geluiden bij Binnenlandse Zaken rDe eensame Reiziger T Th Limburgse opa's naar Brazilië Vijfjarenplan voor geneeskunde5 sociale zaken en onderwijs nodig Vervoer van zwaargewonden door nieuwe vinding vereenvoudigd Overweldigende belangstelling en een schat van bloemen De zagende pijnen J «§■11 Mr. van TETERING BIJ ZIJN VERTREK NAAR HOLLANDIA: Samenwerking met missie en zending Dames! Vooral nu OUDE GENEVER EXTRA] 1.7.75 I Worden 190 woningen afgekeurd? Pater Kaptein S.M.M. overleden Lagere ambtenaren lijden stille armoede Majoor in Indonesië vermoord Gasfitter bedwelmd en overleden WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 PAGINA 3 55 Hamea-Gelei voor Uw handen Geel ze 'n „gezonde' verrassing Bouwplan Tilburg PLAN-VAN DER STERREN door ANTONIA WHITE Ik maak het pakje helemaal open en dan moet je es ruiken. je hebt gelijk, verreweg de beste,, Amerikaan (Van onze speciale verslaggever) „De sociale verzorging staat in Nieuw-Guinea nog in haar kinderschoenen." Deze Verklaring illustreert duidelijk de grote taak, die op de schouders van mr. P. Th. 3- van Tctering, de nieuwbenoemde directeur van de dienst gezondheidszorg, sociale en culturele aangelegenheden van het gouvernement van Nieuw-Guinea, 's gelegd. Dat mr. van Tetering zich de omvang van zijn toekomstige bezigheden ten volle bewust is, hoeven wc niet te betwijfelen. De woorden, die hij bij zijn Vertrek van Schiphol aan Nieuw-Guinea wijdde, getuigden van werk op een Praetisch onontgonnen terrein. Een terrein, waarop veel eer valt te behalen, •haar dat grote eisen stelt. «De medische dienst, de opbouw van Srciale Zaken, steunverlening, werk verschaffing en onderwijs vormen de opdracht, die ik gekregen heb. Ook kun sten en wetenschappen liggen op mijn weg, maar dat zal niet veel te beteke nen hebben" aldus mr. van Tetering. De neer van Tetering acht het nodig een vijfjarenplan voor de drie afdelingen die Advertentie (Vervolg van pag. 1) at de geest belangrijker is dan de stof, behoort tot de elementairste algemeen menselijke noties en krijgt in de godsdienst diepste en dog matische fundering. Even diep ligt ten- Slotte de belangrijkheid van het boek verankerd, wanneer men het ziet over eenkomstig zijn hoogste waardigheid: ®ls instrument des geestes, als over brenger van geestelijke waarden. Men bedenke juist in dit verband, dat het ook een boek is, waarin de geloofsopen- baring voor ons bewaard wordt, niet als Jn een gesloten kluis maar als in een tempel waarvan eerst de laatste jaren de deuren wijder worden opengezet. Waarom de katholieken, die van ouds bet boek en met name het Boek der boeken in hun midden hebben gehad, niettemin zozeer blijken te zijn achter- ëeraakt in hun belangstelling voor het Sescheven woord, valt historisch te ver klaren en moet, op kortere termijn ge zien, worden geweten aan de eenzijdig heid waarmee zowel in de vorige eeuw als in deze de politieke en maatschap pelijke emancipatie der katholieken be nadrukt werd ten koste van de culturele en wetenschappelijke herleving. In zijn pleidooi voor „het onvervangbare boek" schrijft D. de Lange daarover een zeer lezenswaardige bladzijde en, «prekend over deze tijd. schrijft hij: „Men erkent bet goed recht van boeken Slechts ill zoverre zij „ergens toe dienen", dat wil zeggen aan een praetisch nut on dergeschikt zijn. Nu is het praetisch nut op lange termijn meestal een slechte leid ster, omdat zij slechts een paar centime ter voor voeten en gelaat verlicht. Dat feestelijke activiteit om ziclizelfs wil (zo els het lezen van boeken) een reden en recht van bestaan heeft, dat geest en ver beelding gescherpt mogen worden, al was het. alleen maar om ooit de honger naar eeuwige Waarheid en Schoonheid te kun nen voelen, is iets waarmee men misschien jh theorie zal instemmen, maar dat men beslist niet van plan is in practijk te bren- ■en. Het is waarlijk angstwekkend om de «rote noden van het ogenblik steevast "®or te zien bestrijden met nieuwe com missies, richtlijnen, met overkoepeling en organisatorische schema's, zonder dat er- «ons de vinger gelegd wordt op cïe wer kelijke wonde plek: het gebrek aan ruim te voor geest en fantasie binnen de katho lieke gemeenschap". Dit laatste verwijt heeft iets weg van een strafschop, maar aan de schrij ver kan niet worden ontzegd, dat bij er een doelpunt mee behaalt. In het v°lgende citaat ontmoet men enige uit spraken, welke in de geest als door ons hierboven aangeduid „vierkant" mogen w°rden genoemd: „Op het terrein van het boek is de eni- fo aanwijsbare bemoeienis van verantwoor delijke kringen met het boek een nega- «eve: het vlijtig indiceren van goede, min- ?er goede, voorbehouden en verboden boe- f en. Geen verstandig mens zal willen ont kennen, dat een dergelijke activiteit met het oog op bepaalde gevaren zijn nut "eeft, mits met de nodige tact en be scheidenheid bedreven, maar bijster op voedend kan men dit toch niet noemen, jr el. houdt men zich tegenwoordig ernstig ezig met het probleem der leetuurvoor- 'ening, maar alleen al de benaming be- bst hoe hier het eigenlijke probleem Jhskend wordt. Men voorziet de mensen amelijk niet van lectuur, als men ten- l "hste in lectuur iets meer ziet dan kleur- Vn„ tijdspassering, men brengt hun smaak oor het lezen bij. Men leert hun in het v lfez°cht contact met anderer geest en hir,„ ding eigen persoon vormen. Maar of h v°orziet mensen niet van lectuur, als- Warhuisbrand of brood van de bedeling Al te zeer blijkt hier weer de nega- tievi oemv, opzet om. nu de mensen dan toch haaiïaa' blijken te lezen, dan in 's hemels- de jr maar te zorgen dat ze geen Verkeer- teKiLlngcn lezen. Wie het slechte boek wil Ver„ gaan' lel'e de mensen juiste en zui- .eisen te stellen aan hun lectuur, en v°rming"Cen °PvoedinS tot vrije oordeels- het"1 ^et s*ot van deze Passage wordt antw°nzes inziens "Ch'g juiste positieve ligt ord gegeven op de uitdaging, die met y.ervat in het „lectuurprobleem" Peet- belangrijkste, oorzakelijke, as- tholjpv te geringe interesse van de ka- zicht Voor bet boek. Waar in dat op- het a taken liggen is duidelijk: in vorin Zln> bij het onderwijs, bij iedere üchtir,Van ..ie'ding, opvoeding en voor- b'blioth' kij het katholieke leeszaal- en boeijhg^hbwezen, bij de katholieke de bij <ip eh maar bijvoorbeeld zorg standsorganisaties, die leden i de culturele belangen harer te Vatt'n be praktijk lichter plegen op Vefmeldt" dan de boelstelling in theorie sertm Sc'11-inb bat mep van het organi- in het h"er- „Katholieke Lectuurweek" begin Va uitstek geschikte seizoen, het maken t?- de winter> een traditie wil is dat cp de huidige stand van zaken vruchth=„ .!uxe: be gevolgen kunnen Werkendpr r'bat doel samen- den er on ,katholieke organisaties zou- van zulk aan boen de voorbereiding te doen „„G<jri. week minder overhaast Val schiintS+ en dan ditmaal het ge- En 2 tG z«n geweest, een zorewo£?: d,at de aandacht voor stand „e e geestelijke achter- Wordt bet katholieke volksdeel in de Tm?? juist in een t«d' waar- getroffen voorbereidingen worden bet honrwJ- luisterrijke viering van biërarchif flg bestaan der kerkelijke bikheidsHn lgt van critische werke- v°orbaat ïot ?n kan een correctief bij niet over-polf en' wanneer men zich, Wering tnf ?Instig bet doel van die willen laten verleTdem^3"1 geiuich zou onder hem ressorteren t.w. genees kunde, sociale dienst en onderwijs samen te stellen. Omtrent de inhoud van dit plan wist hij nog niets, „want ik ben er nog nooit geweest en moet me eerst oriënteren", verklaarde de nieuwe be stuurder openhartig. De heer Van Tetering voorzag uit voerige samenwerking met de missie en zending in Nieuw-Guinea. „Het is trouwens de regeringspolitiek om mis sie en zending in te schakelen, speciaal op het gebied van het onderwijs", al dus de vertrekkende directeur. Mr. van Tetering had vooralsnog goede verwachtingen van de samenwerking tussen gouvernement, missie en zen ding, maar verheelde niet, dat er enige moeilijkheden zijn en nog kunnen ont staan. Het onderwijs, dat de heer van Tetering bijzonder na aan het hart ligt. had, naar hij zei, een meningsverschil tussen zending en missie opgeleverd. „Ik weet echter nog niet in welke richting we het onderwijs zullen gaan aanpakken en kan dus op dit moment niets zeggen over de houding, die mis sie en zending in de toekomst aanne men", aldus mr. van Tetering. Het nieuwe afdelingshoofd van het gouvernement van Nieuw-Guinea noem de de geestelijke verzorgers van de Pa poea's ronduit „de pioniers" en hij acht te het van niet gering belang dat er een goede verstandhouding zou zijn. Of wrij vingen tussen missie en zending veroor zaakt zouden zijn of worden door be stuursambtenaren in deze zin heeft de Apostolische Vicaris van Merauke, mgr. H. Tillemans MSC zich onlangs uit gelaten kon mr. van Tetering bevesti gen noch ontkennen. In kringen van de missie is de benoe ming van mr. van Tetering, van wie men veel medewerking kan verwachten, vreugdevol ontvangen- Mr. van Tetering heeft groot respect voor de arbeid, die de missionarissen in de binnenlanden van Nieuw-Guinea verrichten. Hy gaf hier gisteravond blyk van en stak bij voorbeeld zyn bewondering voor mgr. Tillemans' kennis van het land der Pa poea's niet onder stoelen en banken. Voor zyn vertrek heeft de heer van Te tering nog een onderhoud met mgr. Til lemans gehad. Op onze vraag, of tijdens dit onderhoud afspraken van enigerlei aard zijn gemaakt, antwoordde mr. van Tetering: „Ik heb nog geen enkele af spraak gemaakt". In het stadium, waarin het werk van de heer van Tetering nu verkeert, zijn concrete plannen nog on mogelijk. „Ik ben twintig jaar in Indo nesië geweest, dus het Oosten is me niet vreemd", voegde de nieuwbenoemde di recteur er nog aan toe. De heer Van Tetering kon des ondanks enkele punten van zijn „werkprogramma" noemen. Het stre ven van de regering is er op gericht de bevolking zoveel mogelijk in te schakelen. „We zijn bezig Papoea's op te leiden voor overheidsdiensten, zo als bestuursfuncties en medische ver zorging", aldus mr. van Tetering, die ook in dit verband weer wees.op het grote belang van verbeteringen in het onderwijs, de noodzakelijke steun voor de zich steeds meer ont wikkelende Papoea's. Voorts moet er ontzaglijk veel ge bouwd worden, want de woningbouw is nog niet aangepast aan de stijgende cultivering van de bevolking. De heer Van Tetering zal, naar hij verklaar de, aandacht besteden aan de woning- Advertentle Elke keer n blij gezicht I RED BAND-ROOSENDAAL. HOLLAND van Tetering. bouw voor het arbeidend deel der Pa poea's. Het ligt in de bedoeling, zo zei hij, in de haven van Hollandia een model-kampong voor de havenarbeiders te bouwen. Behalve de havenarbeiders kunnen ook degenen, die via de haven de binnenlanden intrekken, van deze kampong profiteren, want zij hebben dan een leerzame confrontatie met tie moderne woningbouw. De KLM-Constellation „Rotterdam" zorgt er voor, dat mr. Van Tetering in enkele dagen te Hollandia zal zijn gearriveerd. „Ik heb een verband voor drie jaar, maar ik hoop in die tijd nog wel eens in Nederland te komen", zei de energieke bestuursfunctionaris, voor dat hij de trap van het toestel beklom. Advertentie Wyhand Fockink (Van onze Haagse redactie) De heer A. J. M. van Gasselt uit Ven- lo heeft een oprolbare draagbaar ge construeerd, waarmee het optillen en vervoeren van zwaargewonden wordt vereenvoudigd. Tot nu toe moesten de patiënten eerst worden opgetild en daarna op de brancard worden gelegd, maar door de uitvinding van de heer van Gasselt is deze tweeledige hande ling tot één actie teruggebracht. De op til- en transportdoek, zoals de uitvinder zijn constructie heeft genoemd, wordt onder de patiënt door geschoven. Daar na worden in de zomen aan de lange en korte zijde stokken geschoven en het geheel gespannen, zodat een draag baar ontstaat. De optil- en transport doek kan met de stokken in een hoes worden geborgen, en neemt slechts wei nig ruimte in beslag. Volgens de uitvin der worden door deze doek complica ties bij het optillen en vervoeren van patiënten vermeden. De doek is boven doen buitengewoon geschikt voor onge vallen in smalle treingangen, in loop graven, kortom, overal waar gebrek aan ruimte is voor een normale bran card! Ook als patiënten in benarde po sities verkeren bijv. in een auto be klemd zijn geraakt kan de optildoek goede diensten bewijzen. Verschillende (Van onze correspondent) Onder overweldigende belangstelling van burgerlijke en politionele autori teiten werd Dinsdagmiddag op de alge mene begraafplaats te Woerden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de nog jonge politieagent, Adrianus van Eek, die, in de nacht van Donderdag op Vrijdag, bij de uitoefening van zyn functie het slachtoffer is geworden van een laffe moordaanslag. Hoezeer de verslagene bij de burgerij van zijn geboortestad in hoog aanzien stond, bewees voorts de zeer grote be langstelling die men kon waarnemen langs de gehele weg waarlangs de stoet trok. Behalve ruim 200 politiemannen en het Utrechtse Politiemuziekcorps o.l.v. de dirigent, de heer A. Krachting, liepen bestuur en leden van de Woerdense gymnastiekvereniging „Bato" mee om hun overleden secretaris de laatste eer te bewijzen. Velen hebben hun deelne ming voorts geuit door het halfstok uit- Bij de bouw van nieuwe woningen in het bouwplan Oerle, achter de fabrieken van de N.V. Volt te Tilburg, zouden zich naar verluidt ernstige onregelmatigheden hebben voorgedaan, zodanig, dat de nieu we woningen, waarvan ae eerste onlangs door minister in 't Veld in gebruik wer den gesteld, niet voldoen aan de eisen, die eraan gesteld mogen worden. Opzich ters van het Rijk en anderen hebben een controle uitgeoefend, bij welk onderzoek gebleken zou zijn, dat de huizen, die voor een deel reeds bewoond worden, drie ste nen te laag gebouwd zijn. Ook de loodverwerking zou niet geschied zijn volgens de voorschriften, hetgeen tot gevolg zal hebben. dat raamkozijnen, schoorstenen en dakbedekkingen opnieuw van loocf moeten worden voorzien. Met de binnenriolering zou eveneens geknoeid zijn, doordat de buizen die in elkaar ge stoken moeten zijn tot een diepte van 5 cm., slechts tegen elkaar zijn gezet met als gevolg onsolide verbindingen. Ook dit werk zal dan opnieuw gemaakt moeten worden. Met het te laag bouwen zou een kwantum stenen zijn gemoeid, voldoende voor de bouw van tien d vijftien burger woningen. terwijl de schade door verkeer de toepassing van de ioodafdekking even eens zeer belangrijk is. Twee gemeentelijke opzichters zouden reeds van hun post ontheven zijn Het is niet denkbeeldig, dat ais gevolg van een en ander ongeveer 190 woningen zul len worden afgekeurd. De toezegging van de sleutels dezer woningen aan de toe komstige huurders moest worden terug genomen. steken van de vlag. Twee maal werd d<' route onderbroken, bij het stadhuis, waar een krans namens het gemeente bestuur werd toegevoegd aan de tiental len kransen en bloemstukken en bij het politiebureau waar hetzelfde plaats vond namens het corps. Leden van de politiecorpsen uit de omgeving droegen eveneens bloemstuk ken aan. Terwijl de overledene naar zijn laatste rustplaats werd gebracht luidde de ge- meenteklok en voerde het Utrechtse Politiecorps treurmuziek uit. In de aula voerde allereerst burgemeester H. Vos van Woerden namens het gemeentebe stuur en als hoofd van dp Politie het woord. Hij memoreerde hoe heel de stad met verontwaardiging kennis heeft ge nomen van de laaghartige aanslag op de agent Van Eek, toen hij, zijn plicht vol gend. twee onverlaten tot afstappen sommeerde. Bij de eerbiedige hulde die heel de burgerij nu brengt en die zeker op zijn plaats is voor hem die zijn leven liet bij de bescherming van de bevolking, voegde spr. die van het gemeentebestuur en van de collega's. Mr. Van Mourik—Broekman, vertegen woordiger van de minister van Binnen landse Zaken, zei, dat de minister diep getroffen is door het vooral. Hij uitte grote waardering, namens de minister, voor het feit, dat de overledene nog met stervende lippen orders gaf datgene tc doen, wat volgens hem noodzakelijk was om de voortvluchtige te arresteren. Mr. F. Hollander, officier van justitie te Utrecht en vertegenwoordiger van de minister van Justitie noemde deze laffe aanslag op een agent van politie in functie een zwarte dag voor de politie en voor de justitie. Hij betuigde zijn medeleven met hen die deze ramp heeft getroffen. Ds. P. de Bruijn sprak tot slot nadat het stoffelijk ovérschot aan de schoot der aarde was toevertrouwd en bad het Onze Vader. De overste van het Scholasticaat dei- Paters Montfortanen »e Oirschot, pater Th. Kaptein S.M.M., die, zoals gemeld, in het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alk maar was opgenomen, nadat men hem bewusteloos op de weg bij Heiloo had aangetroffen, is Dinsdag aldaar over leden. Begrafenis Vrijdag om 10 uur te Oirschot. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er fs geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor liart en maag. Bij apotheken en drog. 0.95, I 2.40 en 8.88 instanties, waaronder het Rode Kruis, hebben belangstelling getoond voor de uitvinding van de heer van Gasselt,- die Dinsdagmorgen onder auspiciën van het Uitvindingen Centrum een demonstra tie met zijn optil- en transportdoek gaf voor een aantal genodigden van Leger, Marine, Brandweer, Politie, Rode Kruis etc. De optil- en transportdoek heeft octrooi verkregen in Nederland, Ameri ka, Canada, Engeland en West-Duits- land. Dit laatste land heeft ook een li centie verkregen. De goede Limburgse opa's mogen dan door gaans weinig reden hen- ben tot spectaculaire da den en al smokend en een kaartje leggend hun rustige levensdagen slij ten; in de contreien rend Venlo hebben vier opa's, alle vier rond de zeventig jaar, blijk gege ven van grote onderne mingslust. Na levendige, maar gemoedelijke dis cussie, grondige voor lichting en vooral veel morele steun hebben zij besloten Nederland, hui verend in de November- wisseling van regen en sneeuw, te verlaten om hun kinderen en klein kinderen op de fazenda Ribeirao in het zonnige Brazilië persoonlijk met een bezoek te vereren. Het winteruitstapje staat in Limburg bekend ais het „plan-Van der Ster ren", want de energieke Opa Van der Sterren uit Wanssum was de eerste van het bejaarde kwar tet, die er bijzonder veel voor voelde om zijn priesterzoon pater Theo- dulfus SSCC, professor aan het seminarie Tres Pocos de Pinheiral en zijn dochter op de fazen- da Ribeirao na- een schei ding van jaren nog eens hartelijk te begroeten. Maar om de grote over steek alleen te wagen, daar zag hij toch wel een beetje tegenop. Geen nood. De Venrayse landbou wer, opa Matthijs Gou- mans van nature een ondernemende persoon lijkheid oordeelde 't meer dan nodig om ook zijn priesterzoon, pater Coenradus O.F.M.. leraar in Sao Jean del Rei en zijn twee dochters op de fa zenda met de gang van zaken in Noord-Limburg op de hoogte te stellen. En omdat de dochter van opa Goumans nu uitgerekend gehuwd is met de zoon van opa Michels, was ook deze agrarische collega spoedig voor het plan gewonnen. Het voortvarend kwartet werd compleet toen opa Hoeymakers zijdelings iets van de grote plannen ver nam en de gelegenheid om zijn dochter nog eens te zien uiteraard onmogelijk voorbij kon laten gaan En nu, weinige dagen voor de tocht van hun le ven. hebben de Limburgse opa's geen tijd meer voor het kaartspel. Ze lopen de hele dag met grote in drukwekkende koffers en kopen zowel speelgoed beertjes als eierleggende kippen, want de Brazilia nen zullen met de Lim burgse gulheid en harte lijkheid kennis moeten maken. Boekjes met Ma- rialiederen en Nederland se schoolliedjes gaan op speciaal verzoek de koffer in. Als de volgende week net stoomschip „Alioth" van v. NieveltGoudriaan uit de haven van Rotterdam vertrekt dan gaan vier on dernemende Limburgse opa's de Nederlandse win terzon voor de Braziliaan se zomerzon verwisselen. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) BU de Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting heeft prof. Oud minister Beel fel geattaqueerd; bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken is zijn fractiegenoot de heer Ritmeester deze bewindsman echter, vooral wat diens beleid betreft inzake de Bescherming Bevolking, met vertrouwen te gemoet getreden. Een soortgelijke welwillende stemming ten opzichte van prof. Beel kon men gisteren in de Tweede Kamer in vele redevoeringen beluisteren. Het wordt inmiddels met de begroting van Binnenlandse Zaken een wat een tonige geschiedenis. De onderwerpen, die hierbij aan de orde komen, zijn waarlyk van niet gering belang, maar zij keren telkenjare onafgewerkt terug. De heer Beernink van de C.H.U. sprak dan ook de hoop uit, dat de huidige minister nu eens een flinke ambtsperiode beschoren zal zijn om schot te brengen in verschil lende hangende kwesties. Daar is. om te beginnen het wel eeuwig durend schijnende vraagstuk van de gemeenteclassificatie dezelfde C.H. spreker wees erop, dat men er nu al dertig jaar mee opgescheept zit. Hij hoopte, dat de regering nu toch onder hand wel voldoende studiemateriaal bijeen zou hebben om te komen tot de al zo lang bepleite afschaffing van de clas sificatie. Punt twee: de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente. De heer Maenen (K.V P.) zei hiervan, dat het uitblijven van een duurzame regeling voor de kleine gemeenten funest is. De huidige situatie leidt tot vermindering van het verantwoordelijkheidsgevoel in de gemeenten; het kwaad van de noodregeling moet, aldus spreker, in de wortel worden aangetast. Andere sprekers uitten zich in soortgelijke geest. Voorts kwamen er de ook al weer vaak vernomen pleidooien voor de ge zuiverde ambtenaren, die nog eens extra hebben moeten boeten voor hun tekort komingen de categorie der z.g. f 221-ers. De heren Ritmeester en Beer nink uitten klachten over het on danks een gunstig advies van de Raad van State gehandhaafde ontslag aan de gemeentesecretaris van Krommenie. De betrokkene zou „zijn ambtelijk ge zicht hebben verloren", zo luidde de motivering en die achtten deze sprekers niet gerechtvaardigd. Een andere kwestie van lange adem vormt de oplossing van het politie- vraagstuk. De heer Maenen stelde, dat men op de duur niet kan blijven verder werken met een politie-organisatie, welke de grote meerderheid van de burgemeesters ongewenst acht. Voorai ten plattelande is er critiek op de om vang van het politie-apparaat. Waar vroeger op een dorp een enkele veld wachter was, die er ook nog wel andere baantjes bij opknapte, ziet men thans enkele manschappen. Dit is een doorn in het oog van de rustige dorpsbewoners. Nog een bekend geluid: het vraagstuk van de gehuwde ambtenares. De heer Ritmeester vond, dat de bewindsman hierbij te veel aanstuurt op een compro mis. De overheid kan en mag niet treden in een vraag namelijk of de gehuwde vrouw al dan niet wil werken welke man en vrouw zelf alleen hebben te beantwoorden. Bovendien is de overheid niet eens principieel en hy bracht nog eens het „in spin de bocht gaat in...." naar voren men denkc bijvoorbeeld aan de arbeid van gehuwde onderwijze ressen. Over de Bescherming Bevolking zei deze spreker, dat men niet te veel cen traal moet willen regelen. Hij deed de suggestie in de steden voetgangerstun- Vertaald door J. W. HOFSTRA 62 Claude vond het direct best. Hij voeg de er alleen nog met een zuchtje aan toe: „Ik vind het toch jammer, dat ze niet katholiek zijn. Ik vind het veront rustend, dat je geen katholieke vrien dinnen hebt. Je schrijft toch, hoop ik nog geregeld aan dat aardige meisje de Savigny?" „O ja," antwoordde Clara, maar blij dat hij haar brieven niet onder de ogen kreeg. Ze vervolgde, om toch wat te zeggen: „Ze beweegt hemel en aarde om uitgezonden te worden naar het een of andere Franse hospitaal." „Echt iets voor haar. Toch ben ik maar blij, dat ik niet zulke relaties heb als zij, voor het geval jij ook zoiets in je hoofd zou krij gen. Maar ze is ook ouder dan jij. Hoe wel als de oorlog langer duurt dan we verwachten en jij zou je op een kwade dag met alle geweld bij haar willen voegen, dan zal ik wel niet goed kun nen weigeren." „O, Engelse meisjes krijgen daar toch geen kans voor. als ze niet minstens een en twintig zijn," zei Clara vlug. Na de opwinding van de eerste week had ze alle belangstelling voor de oorlog ver loren. Ze ging niet alleen de volgende Zon dag naar de Cohens, maar ook de twee Zondagen daarna. Het werd spoedig zo'n gewoonte van haar om even in de Garthwaite Crescent binnen te wippen als ze niets beters te doen had, dat haar moeder begon te klagen dat ze daar liever scheen te zijn dan thuis. Dit was volkomen juist, hoewel ze nooit onder woorden zou kunnen brengen wat nu eigenlijk de bijzondere aantrekkings kracht van het huis van de Cohens was. Misschien kwam het, doordat ze zich voor eerst volkomen thuis voelde in een gezin. Binnen enkele weken was ze een soort erelid van de familie geworden. In haar huidige gesteldheid was het feit. dat het een meisjeshuishouden was. een attractie temeer. Als klem meisje had ze andere kleine meisjes veracht en had ze altijd vriendjes gehad. Zelfs op Mount Hilary was ze, al wisten haar ouders daar niets van. het enige vrori- welijke lid geweest van een soort gehei me vereniging, die bestond uit alleen maar jongens uit de lagere klassen van St. Marcus of de hogere van de Voor bereidende School. Corinth House. Want, al hield Clara absoluut niet van spelen, en wilde ze normaliter niets te doen hebben met gymnastiektoestellen, als ze opgewonden was, kon ze roekeloos ge noeg zijn. Met een zwart masker voor en een pistool in haar ceintuur, sloop ze bij maanlicht langs muren en dooi de ramen van lege huizen zonder de minste vrees. Als Bill de Dievegge deed ze dingen, die voor Clara Batchelor onbestaanbaar zouden zijn. Maar nadat Blaze baar in de boomgaard gekust had. hadden die nachtelijke klimpartijen en zogenaamde roofovervallen hun bekoring verloren. Ze wilde nu liever als een echt meisje dan als „haast een echte jongen" beschouwd worden. Tot dat ze bevriend werd met de Cohens keerde ze nog wel eens bij vlagen tot haar soldaatjes en spoortreinen terug er. bleef ze ijverig ..De Kapitein" lezen maar een Daar weken na haar ontmoe ting met Patsy kwamen de regimenten niet meer uit de speelgoedkist en had Nash's de plaats ingenomen van „De Kapitein." Garthwaite Crescent en Valetta Road verschilden als hemel en aarde. Zo had den al de Cohens zonder blikken of blozen de meest openlijke bewondering voor elkaar: onderstromingen van nijd en afkeer kwamen niet voor. Verder was er altiid open huis voor iedereen. In Valetta Road werden wel bridgefuif- jes en diners gehoudc-n. maar er kwam nooit bezoek dat niet eerst belet had gevraagd en zowel Claude als Isabel verafschuwden lawaai. Vaak bleef de buitendeur de gehele dag half open staan en als Clara over de drempel stapte werd ze begroet door een welda- dige herrie, gewoonlijk veroorzaakt door het getjilp van Mavis en Patsy, Vera's viool, het geblaf van de twee Pekingesen en het gezoem van Mevrouw Cohens naaimachine. Voortdurend ging de telefoon, er kwamen aldoor mensen, vaak volkomen vreemden, binnen, die dikwijls gedurende een paar maaltijden bleven hangen, de meisjes vlogen om de haverklap naar boven om iets an ders aan te trekken en kwamen dan soms half aangekleed weer naar bene den om een nieuwe plaat te proberen of een nieuwe dans te oefenen. On danks dit alles vond Clara de sfeer even weldoend als een warm bad. Ze kwam al gauw tot de conclusie, dat dit alle maal te danken was aan Mevrouw Co- hen. Zodra ze Lilian Cohen gezien had. had deze haar hart gestolen. Want „Mam mie" was precies een van die engel achtige moedertjes uit de ouderwetse leesboeken op Paget's Fold. Patsy had werkelijk niet overdreven toen ze zei, dat ze in de verste verte nooit zo knap zou worden als haar moeder! Deze was nóg kleiner dan Patsy. maar zo goed geproportionneerd. dat dit op het eerste gezicht niet opviel. Naast haar donker- ogige ivoren schoonheid leek Patsy een reclameplaat naast een Chinese te kening. Alles aan Mevrouw Cohen was fijn en teer. van haar smalle voetjes tot haar bleke gezichtje, dat eerde-- Spaans dan Joods leek. Ze zat nooit stil en deed alles met een sprookjesachtige vlugheid en wonder baarlijk gemak. Ze kon als een pijl uit de boog uit de salon naar de keuken schieten en een verrukkelijk maal ko ken in de helft van de tijd die een an der nodig zou hebben om de ingrediën ten bij elkaar te zoeken, of de naaima chine. waarop ze even gauw een japon netje voor een van haar dochters aan het inelkaarslaan was. In de steek la ten. om zonder een spoor van zenuw achtig geraffel een moeilijke begelei ding voor Vera a vue te spelen. In tegenstelling met andere buiten gewoon handige mensen gaf ze ie nooit een schuldig gevoel van zelf erg lui te zijn; integendeel, ze had de be toverende eigenschap de indruk te kun nen wekken dat zij niets uitvoerde Als haar vingers over de toetsen vlogen of zo snel de naald hanteerden dat deze niet uit de stof scheen te komen, scheen ze die vingers met onpersoonlijke be langstelling te beschouwen, alsof die het werk verrichten zonder dat zij er iets mee van doen had. (Wordt vervolgd). nels aan te leggen, welke, als de nood aan de man komt. als schuilkelders dienst kunnen doen. De heer Beernink vroeg zich af of inderdaad in de prac tijk een „blok" bereid zal zijn zijn eiger. uitrusting te betalen. Over de bij de grenscorrecties aan ens land toegevoegde gebieden is het woord gevoerd door de heren Maenen en Elten. Laatstgenoemde spreker en Scheps (P. v. d. A.). Zij hadden tot voor de Landdrosten in de Zelfkant was van oordeel, dat Nederland met name voor de woningbouw offers zal moeten brengen voor deze gebieden. Zijn wij daartoe niet be reid. dan kunnen wij ze beter af schrijven. De heer Maenen wees er Advertentie op. dat een van de redenen voor de correctie van de Limburgse grem was de nauwe hals van deze provin cie bij Sittard. Dit argument blijft bestaan. Verder is er van vele zijden gepleit voor verbetering van de salarispositie van het overheidspersoneel, waarbij uiteraard ook weer de onaangename situatie der arbeidscontractanten werd aangesneden. De heer v. Sleen (P. v. d. A.) vertelde het historische verhaal van een arbeidscontractant, die, na twaalf jaar aldus werkzaam te zijn geweest,, ontslagen werd, doch na twee maander. weer in dienst kon komen. Toenkon betrokkene echter weer van voren af aan beginnen. De heer Van der Zanden (K.VJVj pleitte voor progressieve kinderbijslag bij het overheidspersoneel en in gclyke zin sprak prof. Lemaire van de K.N.P. De heer Beernink verzette zich nadruk kelijk tegen salarisverhoging voor de topfunctionarissen, zolang niet de sala rissen van de lagere ambtenaren op be hoorlijk peil zouden zijn gebraht. Er wordt door deze ambtenaren vaak stille armoede geleden. Dan: de Stichting ..Steun Wettig Ge zag". De heer Krol (CHU) was van oor deel, dat militaire en burgerlijke weer baarheid niet te scheiden zijn De heer Ritmeester vroeg of de tijd niet nadert, waarop men bij onvoldoende interesse bij de bevolking de vrijwilligheid zal moe ten omzetten in een dienstplicht. De heer Verkerk (ARi meende, dat het vooral de AR-en zijn. die aan dit in stituut hun daadwerkelijke steun geven. Over de B.V.D. is ditmaal niet veel gesproken. Alleen vroeg het nieuwe communistische Kamerlid de heer Reu ter onder enige hilariteit of de bewinds man opheldering kon geven over de ver bindingen. welke de Volkskrant onder houdt met de Binnenlandse Veiligheids dienst. Verder is er door de heer Beernink en Ds. Zandt resp. enige en veel scepsis aan de dag gelegd ten aanzien van het werk ener commissie, welke de wense lijkheid van wijzigingen in het kies stelsel moet onderzoeken, waarbij een wettelijke regeling van de status der politieke parijen aan de orde komen. Ds Zandt duchte, dat de grote partijen hun macht zullen gaan opleggen aan de kleine. Laatstgenoemde heeft voorts weer eens ouderwets uitgepakt over handha ving van de goede zeden, waarbij hij overigens ook verontwaardiging uitte, die zeker te begrijpen valt. Apart noteerden wij nog twee opmer kingen van de heer Scheps. Hij zei. dat vele gemeenten in onzekerheid verkeren of zij nu wel of niet kunnen rekenen op centralisatie van de gaslevering in de naaste toekomst. En krijgen de gemeen ten later de bedragen, welke zij nu in vesteren in hun bedrijven, terug? Verder betreurde deze socialistische spreker het, dat het „Buitengewoon pensioen 1940 1954" bij de afsplitsing van het departe ment van Maatschappelijk Werk van Binnenlandse Zaken naar dit departe ment is overgeheveld. Het gaat hier niet om een sociale bijstand, doch om een oensioensrecht. Men ziet het bij deze lange lijst van onderwerpen: veel gespin, maar nog weinig wol. Het besté betoog kwam aan het slot van de avondzitting, toen de heer Scheps een heldere samenvatting gaf van de kwestie der wijziging van de gemeentegrenzen. Men moet goed acht slaan, zo zei hij, op wat histo risch gegroeid is en daar niet licht vaardig mee omspringen. Maar van de andere kant: er zijn in het verre ver leden grenzen tot stand gekomen uit sluitend door de kracht van „goede- dag" en „donderbus" en wanneer on ze veel gecompliceerder tijd aan een kleine gemeente eisen stelt, welke zij niet meer kan vervullen, dan doet men beter niet a tort et a travers vast te houden aan de „historische" situa tie. Minister Beel zou vandaag de spre kers beantwoorden. Indien de bewinds man niet zou weten met welk onder werp te beginnen, dan heeft prof. Le maire hem een indicatie aan de hand gedaan. Deze heeft namelijk de be windsman in wiens beleid ook hij groot vertrouwen uitsprak gevraagd nog eens aan te geven welk van alle vraagstukken, die hem zijn voorgescho teld, hij het meest urgent acht Majoor Basuno, commandant van het bataljon 423, is in zijn woning in Sema- rang vermoord, tezamen met zijn zoon korporaal Pupuk, die bij zijn vader werkzaam was als chauffeur. Er werd op de deur van de woning geklopt en toen korporaal Pupuk open deed vroe gen enkele in uniform gestoken perso nen de majoor te spreken. Toen majoor Basuno verscheen werd het vuur uit een stengun op de twee militairen geopend. De 55-jarige Zeister gasfitter G. 3. van E. raake Dinsdagmiddag tijdens werkzaamheden aan de hoofdgasleiding in de 2e Brandenburgerweg te De Bilt bedwelmd en overleed ter plaatse. Het 6141 bruto registerton metende Franse schip „Magellan" is gisteravond omstreeks zes uur ter hoogte van Bath (Zuid-Beveland) in de Schelde aan de grond gelopen. Vanochtend bevonden zich een sleepboot uit Antwerpen en het bergingsvaartuig „Salvor 11" uit Walsoorden bij het schip.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3