Ruim f V 0.000.- beschikbaar gesteld voor verlichtingen versiering van stad De WONINGBOUW blijft in het brand punt der belangstelling Vijftien jaar geëist tegen de dader Speciaal programma sal buiten landers wegwijs maken M Mr. H. E. Phaff geïnstalleerd als gemeentesecretaris Immenaedel Beroep op noodweer door officier afgewezen Gemeenteraad van Haarlem ,,Wie door Haarlem gegrepen is, wordt niet gauw meer losgelaten" Hoe spelen de R.K. clubs? De moord op Haarlemse scheepsbouwer Y erdediger vraagt vrijspraak TEMPO .J GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 Medewerking particulieren bepleit voor VERHUIZINGEN GROOT en KLEIN ROZENSTRAAT 13 H.M. DE KONINGIN IN AMSTERDAM Met prinsesjes bij intocht van St. Nicolaas ENIGE AUTO'S OP ELKAAR Examens EEN WELKOM GESCHENK VLEESPALEIS VERDUISTERING VAN 34.000 VERZEKERINGSAGENT TE HAARLEM IN ARREST jonilir HET RIJK EN DE BADPLAATSEN zou zo'n WA PM SESCHEnK niET WAARoesen? 10.50 2.90 Verdediging Beurs van Amsterdam Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15* H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 l?rültstp VOOrct.pl Haf «rict<»rrr*iHHa ar fiidanc <1a n rr irnn Ja T. Het belangrijkste voorstel, dat gistermiddag tijdens de zitting van de Haarlemse gemeenteraad behandeld werd, was wel dat, waarin B. en W. de raad vroegen om een bedrag van ruim f70.000 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van ver lichting en een bloem- en plantversiering tijdens de bloemententoonstelling „Flora 1953". Globaal werden de kosten namelijk berekend op f70.000, terwijl de kosten van een bloem- en plantversiering ongeveer f 1.900 zulllen bedragen. Zoals te verwachten was, klonken er uit de raad geen nadrukkelijke tegenstem men, maar wel kwam men met enkele tips en suggesties, die dankbaar werden aanvaard. In het bijzonder werd gepleit voor medewerking van de Haarlemmers zelf, vooral op die punten, waarop de verlichting en versiering zich concentreren. Hoe de raad dacht over het voorstel van B. en W., moge uit het volgende blijken. De heer BETTINK (WD) geloofde stellig, dat de voorwaarde zal worden, vervuld, dat de middenstand 'n gelijk be drag ter tafel brengt als van de gemeente gevraagd wordt. Maar f 70.000 is voor Haarlem, met een niet sluitende begro ting. een te groot bedrag. Het moet mo gelijk zijn verschillende objecten voor verlichting vanwege de gemeente te schrappen, vooral buiten het eigenlijke centrum. De heer SCHIPPERS (KVP) verklaar de, dat de financiële commissie zich met het plan heeft kunnen verenigen, maar niet zonder enige schroom. Te recht heeft de Stichting Haarlems Bloei de gelegenheid aangegrepen om tijdens de Flora 1953 de schoonheid in de stad te accentueren. De bezoekers van Flora zullen hoofdzakelijk overdag komen en als ze dan moe zijn, alleen nog maar door de stad in him autobus of wagen rijden. Een klein gedeelte zal in Haar lem blijven, een groter gedeelte naar de grote steden trekken. Over de ge kozen versiering kon men volgens spr. verschillend oordelen, ook op aesthe- tische gronden. De floodlight-verlich- ting van gebouwen meende spr. niet zo aantrekkelijk meer; men moet met iets bijzonders komen, met een stunt. De schoonheden van de stad moet men daardoor ontdekken of opnieuw vast stellen. Het hele geval is bovendien in cidenteel. Het crediet is te groot of te klein en daarom zou spr. liever méér geld beschikbaar willen stellen voor een uitermate aantrekkelijke uitwerking van het plan. Spr. betreurde het, dat het Spaarne niet méér in de verlich ting betrokken wordt. Zijn er nog andere plannen voor cultureel ver antwoord vermaak? Wat gebeurt er als de straatverenigingen maar gedeel telijk meedoen? De heer ALBRECHT (PvdA) waar schuwde voor een vicieuze cirkel. In het ontwerp-besluit staat, dat de ge meente evenveel wil doen als de parti culieren Onder die voorwaarde is het crediet wel aanvaardbaar. Spr. had zijn grootvader eens horen zeggen over de schutterij, dat men daar de stelregel huldigde, niet schieten is altijd mis. Er moet wat gedaan worden en B. en W. zullen op de besteding van het crediet toezien. Om propagandistische redenen zegde ook de heer Proper (CPN) de steun van zijn fractie toe. Wethouder GELUK sloot zich aan bij de grootvader van de heer Albrecht en voegde er aan toe. dat half schieten ge vaarlijk is. De voorbereidingen voor het feest geschieden zeer consciëntieus. De resultaten moet men meer indirect dan direct zien. Het verzoek om het crediet geschiedde reeds op 2 Juli j.l. en sinds dien zijn de plannen uitgewerkt en op veie punten alweer gewijzigd en verbe terd Oorspronkelijk was het de bedoe ling van het werkcomité om de ver lichtingsversieringen te huren, maar men ging overstag en benoemde een aesthetisch adviseur, die nieuwe plan nen ontwierp volgens een algemene lijn voor de gehele stad. Er komt een dag en tegelijk avondversiering, maar men Advertentie Expeditie en besteldienst. Meubel- en Pianotransport door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging ver zekerd. Telef. 20020 - 12525 Bij de officiële inkomst van St. Ni colaas in Amsterdam heeft H. M. de Koningin de wens te kennen gegeven met één of twee prinsesjes aanwezig te zijn. Vanaf het paleis op de Dam zal de intocht worden gadegeslagen. Daar na zullen de koninklijke gasten zich voegen bij de driehonderd kinderen, die voor het paleis zullen zijn opge steld. De Koningin heeft te kennen ge geven dat zij hoopt een echt kinder feest mee te maken, zodat de kinderen in alle opzichten voorrang zullen genie ten. Gisteravond omstreeks negen uur had op de Zuiderhoutlaan een aanrijding plaats tussen enige auto's. Op de Zuiderhoutlaan stond uiterst rechts een vrachtwagen geparkeerd. Uit Noordelijke richting kwam een perso nenauto, welk door een tegenligger werd verblind, zodat deze ondanks krachtig remmen tegen de achterzijde van de vrachtwagen op vloog. De verlichting van de personenauto geraakte hierdoor defect Aangezien het plaatselijk nogal •donker was. ging een bestelauto twee meter achter de personenauto staan, teneinde met zijn achterlichten een verdere aanrijding te voorkomen. Uit het Noorden naderde nu een andere per sonenauto, die ook door een tegenligger werd verblind. Deze glipte wegens het gladde wegdek en reed tegen de bestel auto op die vier meter vooruit schoof tegen de personenauto. De laatste twee en de bestelauto kregen enige schade. Geen der bestuurders liep ernstige ver wondingen op. Voor het arts-examen aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam slaag de F. v. d. Weijer te Haarlem. len ondernemen, kan men hen toch niet afstoten. Spaarnwouöerstraat en Am sterdamsestraat hebben zich o.a. al gemeld. Spr. antwoordde de heer Schip pers, dat in Nederland een paar firma's bestaan, die zich specialiseren in feest versieringen. Niettemin krijgen de in stallateurs een goede kans, waarbij niet vergeten moet worden, dat de straatver enigingen, die het geld voteren, beslis sen. Bij de gemeente worden voor het aanbrengen van de installaties de Haar lemmers zeker ingeschakeld. Aan de kerkvoogdij van de Ned Hervormde Kerk is gevraagd de oude St. Baaf 's avonds open te stellen voor korte orgel-recitals. Het crediet werd daarna z.h.s. toege staan. Advertentie met St. Nicolaas of Kerstmis is een FIJNE ROLLADE of een GELDERSE GEKOOKTE WORST Speciale korting voor bedrijven, die hun personeelsleden eens willen vérrassen. Ook verenigingen, clubs e.d. Krocht 12, tel. 15073, na 6 uur 21132. Gen. Cronjéstr. 13, Spaarnwouderstr. 102. moet de commissie enige vrijheid laten, ook in het bepalen van de objecten. Wil men mooiere verlichting van onze vele oude gebouwen hebben dan floodlight, totaal toegepast? Mocht het crediet te laag zijn voor een zeer goede verlichting van de plan nen, dan zullen B. en W. tijdig bij de raad komen en verslag geven van de stand van zaken. Het bedrag, dat de straatverenigingen nu reeds voteren, is meer dan f 40.000, zodat alle medewer king vaststaat. De reclame is begonnen o.a. in sa menwerking met de directeur van de Flora door midde] van een folder, die in de gehele wereld verspreid wordt. Er is overwogen bepaalde attracties te organiseren, die geld opbrengen, maar dan wordt al spoedig concurrentie aan Flora gedaan en er dient een wederzijd se samenwerking te zijn. Een program ma-boekje met vele nuttig,, mededelin gen en aanwijzingen is reeds in voorbe reiding Voor het culturele werk is een aparte commissie aan het werk. De Stads schouwburg en het Concertgebouw zul len niet worden uitgeschakeld, hoewel gestreefd wordt naar programma's, die ook buitenlanders kunnen aantrekken. Op het gebied van het cabaret wordt wel wat ondernomen. De heer Schip pers hoopte, dat de discussie verhelde rend zou hebben gewerkt. Worden Haarlemse installateurs ingeschakeld bij de werkzaamheden? In het Concert gebouw zullen concerten gegeven moe ten worden met internationale faam. Wethouder Geluk verklaarde neg, dat naar een aaneengesloten geheel in de verlichting wordt gestreefd. Maar als de winkeliers van wijkbuurten wat wil- De aesthetische adviseur voor de feesten in Haarlem tijdens de „Flora 1953", de heer Jan Kraakman, heeft bovenstaande ereboog ontworpen, die echter in uitwerking zal ver schillen met bijgaande tekening. De boog komt op het Houtplein, midden op de verkeerscirkel, en zal op fan tastische wijze indirect verlicht worden en lichtstralen over de stad uitwerpen. Vorige week heeft de Haarlemse Re cherche aangehouden als verdacht van verduistering in dienstbetrekking de 45-jarige verzekeringsagent F. H. J. uit Haarlem. Hij. zou in de loop der jaren 34.000 gulden hebben verduisterd en wel ten nadele van verschillende verzekerings maatschappijen. Met het verduisterde geld richtte de verzekeringsagent zijn privé-kantoor in met splinternieuwe meubels; tevens schafte hij zich een auto aan. Het onderzoek dat enige tijd in beslag heeft genomen is nu gesloten. Na de installatie van mr. H. E. Phaff kwam gistermiddag in de Haarlemse gemeenteraad bij een der volgende punten allereerst aan de orde de benoe ming van een lid en een plaatsvervan gend lid in het bestuur van' het Strand schap Zand voort. In de vacature-Wesstra stelden B. en W. voor te benoemen mr. Phaff, maar de heer De Landmeter <CH> had liever gezien, dat in deze functie een lid van de raad benoemd zou worden. De heer Schippers (KVP) bleek het daar mede eens te zijn. Deze memoreerde bovendien, dat ook de heer Hooij des tijds in deze richting gepleit heeft. Spreker zou dan ook liever zien. pat het voorstel door B. en W. zou worden aan gehouden, opdat er nader beraad zou kunnen geschieden. De heer Albrecht (Arb.) had er geen bezwaar tegen als het voorstel eventueel zou worden aangehouden. Hij stond gaarne open voor beraad. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. zich terdege rekenschap hebben gegeven van hun voordracht en de zaak voordien van alle kanten hebben beke ken. Tenslotte meende men deze voor dracht als de beste. Hij achtte het ech ter beter, dat waar de zaken nu zo liggen de benoeming niet geforceerd moest worden. Hij deed derhalve de suggestie om deze zaak eerst weer eens in het seniorenconvent te bespreken De raad ging met deze suggestie ac- coord. Het voorstel om met het Spoorweg pensioenfonds een geldlening aan te gaan ten behoeve van de bouw van 70 woningwetwoningen kwam er niet zo gemakkelijk door. Verschillende raads leden maakten bezwaar tegen de toe kenning van woningen aan spoorweg personeel, dat van Utrecht naar Haar lem overgeplaatst is. De woningbouw vereniging „Patrimonium" b.v. kan pas weer voor het eerst gaan bouwen en zou nu een percentage woningen moe ten afstaan. De gedachte werd geop perd, dat het misschien beter was ge weest om van de te bouwen woningen premiewoningen te maken. Men vond het ook onjuist, dat er slechts een vage toezegging was ge daan. dat de spoor-woningen buiten het eigen volume zullen vallen. Indien dat niet zeker is, staat de zaak weer op de helling. Het zou dan onverantwoord rijn toezegging op korte termijn te ge ven, terwijl de Haarlemmers zelf reik halzend naar nieuwe woningen uitzien. Wethouder Angenent gaf in zijn ant woord de verzekering, dat de bouw van de spoor-woningen geen verrekening betekent met de 200 woningen, die toe gekend zijn i.v.m. de migratie. In totaal zouden er 120 spoor-gezinnen onderge bracht moeten worden, maar dat is voorlopig gereduceerd tot 70. „Patrimo nium" zal niet zozeer de dupe worden, want de benodigde woningen zullen ever de gehele stad „uitgesmeerd worden. Om te groot risico in de exploitatie te voorkomen was het beter van de wo ningen geen premie-woningen te ma ken. De opmerking, dat de raad nu en dus onjuist zou gaan besluiten over toewijzing van woonruimte, werd be antwoord door de voorzitter met de verklaring, dat zulk een dogmatisch be zwaar niet kan bestaan. De raad besluit alleen een geldlening aan te gaan on der bepaalde voorwaarden. Aan de ge meente is de taak het besluit tot uit voering te brengen. De raad ging tenslotte accoord met het voorstel van B. en W. Het voorstel over de bouw van het tweede gedeelte van het Coornhertly- ceum ontmoette geen grote bezwaren. Op een desbetreffende vraag kon wet houder Geluk antwoorden, dat de plan nen voor het derde deel in een verge vorderd stadium zijn. Bij het voorstel om verschillende hui zen onbewoonbaar te verklaren, zei de heer Goedee (Arb.), dat deze sanering hem enerzijds verheugde, maar ander zijds verontrustte. Die verontrusting vond haar oorzaak in de toename van het aantal nijpende woongevallen. Graag zou hij ook zien, dat zo nodig de ont ruimingstermijn verlengd werd en dat de raad daarbij werd ingeschakeld. En tenslotte vroeg hij zich af, wat er in de plaats zou komen van de onbewoonbaar verklaarde woningen. De heer Van der Veldt. (KVP) wees er op, dat men de consequenties van een dergelijk besluit zou moeten nemen. Al het mogelijk zal moeten worden aange wend om de nodige aanvulling te krij gen. Wethouder Angenent verklaarde, dat de moeilijkheden zo spoedig mogelijk moeten worden opgelost. Er is een ter mijn gesteld, waarbinnen de bewoners van de onderhavige percelen onderdak zullen moeten worden gebracht. Of schoon de gemeente ongetwijfeld een vervangend volume krijgt, heeft zij het niet altijd in de hand om deze wonin gen af te breken. Het is natuurlijk ook zo. dat het aantal onbewoonbaar te ver- kklaren woningen feitelijk groter is. maar men durft het nog niet goed aan, omdat de mensen misschien niet ge holpen kunnen worden. Nagegaan zal worden, of verlenging van de ontruimingstermijn verant woord is. Het voorstel kwam er tenslotte mei algemene stemmen door. De aankoop van een perceel grond nabij de Damstraat ontlokte de heer Van der Giessen (Arb.) de vraag, of dat terrein niet voor de jeugd kan wor den ingericht. Wethouder Angenent zou het ernstig bekijken. Het voorstel om een voorschot aan „Patrimonium" te geven voor de bouw van 196 woningen aan de Rijksstraatweg had uiteraard aller instemming, maar de heer Goedee (Arb.) drong er op aan, dat de voorwaarden voor de lening op dezelfde voet zouden zijn als bij de an dere woningbouwverenigingen, d.w.z. dat ook hier de gemeente recht heeft op 40 pet. Mevr. Scheltema (VVD) wees er op, dat niet alleen naar het bouwvolu me, maar ook naar de financiering ge zien moest worden. De huur van deze huizen bedraagt f 8.90 en feitelijk met de subsidie mee f 15.Is dat wel ren dabel te maken? vroeg zij. Daarenbo ven merkte zij op, dat er ook wel eens gedacht zou kunnen worden aan een gemeenschappelijke wasgelegenheid met centrifuge. Wethouder Angenent antwoordde, dat „Patrimonium" onder dezelfde verplich tingen valt als de andere woningbouw verenigingen. De berekening is van dien aard, dat een zekere rentabiliteit kan worden aangenomen. Over zo'n wasgelegenheid is dikwijls gesproken, en de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat er ooit nog een oplossing komt. Tenslotte kwamen de vragen van de heer Ottolini (KVP) aan de orde be treffende de hinder van een bedrijf en opslagplaats van oud ijzer aan de Zo- merkade. Hij lichtte zijn vragen nog eens toe aan de hand pan recente voorvallen, waaruit wel bleek, dat het daar geen fraaie bedoening is. Wethouder Angenent antwoordde, dat deze zaak al geruime tijd de aandacht heeft. De eigenaar werd in het voorjaar verplicht een vergunning vanwege de Hinderwet aan te vragen. Op 6 Juni werd die vergunning geweigerd en op 17 Juni ging de man in beroep bij de Kroon. Het resultaat daarvan moet nog wor den afgewacht. De overige agendapunten konden zon der veel commentaren worden afgehan deld. Tijdens 'n korte plechtigheid, bij 't begin van de zitting van de Haarlemse gemeen teraad, installeerde burgemeester Cremers gistermiddag officieel mr„ H. E. Phaff als gemeentesecretaris van Haarlem. Deze installatie werd bijgewoond door mevrouw Phaff, de ouders van de nieuwe secretaris en natuurlijk door de oud- secretaris, mr. Th. Wesstra en diens echtgenote. In een hartelijke toespraak wenste de burgemeester mr. Phaff geluk met zijn benoeming en installatie. Hij wees op de moeilijke, maar dankbare taak, die de secretaris zou wachten. Wanneer hij er echter in zou slagen de krachten op de secretarie te bundelen, dan zou het werk hem ongetwijfeld grote voldoening geven, temeer daar hij bekwame mensen zal aantreffen, die hem in alle opzichten tot grote steun kunnen zijn. De burgemeester herinnerde aan het afscheid van mr. Wesstra, waarbij wel gebleken is, welke plaats men de ge meentesecretaris toekent. „U hebt", aldus mr. Cremers, „in velerlei functies ervaring opgedaan. Wij hebben nu het stellige vertrouwen, dat uw zwerversleven nu beëindigd is en dat uw levensschip zich voorgoed in Haarlem geankerd heeft. Ik heb zelf ook nogal gezworven, maar ik kan nu ver klaren, dat wie door Haarlem gegrepen is, niet meer wordt losgelaten." Tenslotte betrok de burgemeester in zijn gelukwensen ook de echtgenote en ouders van mr. Phaff. Deze maakte van de ongeschreven wet de gemeentesecretaris spreke slechts in de raad bij de aanvang en het einde van zijn ambt gebruik om het col lege en de raad zijn dank te betuigen voor het vertrouwen, dat door zijn be noeming in hem was gesteld. Hij gaf derhalve de verzekering alles in het werk te zullen stellen om dat vertrou wen niet te beschamen. Een persoonlijk woord richtte mr. Phaff tot zijn voorganger en hij ver klaarde er trots op te zijn in Delft de opvolger van Coornhert te zijn geweest en nu van mr. Wesstra. Het zou volgens hem niet gemakkelijk zijn om mr. Wesstra op te volgen, maar hij hoopte de traditie, zo hoog gehouden door Wesstra, voort te zetten. Mr. Phaff ging in het kort in op de taakomschrijving voor de gemeentesecretaris, zoals die in de wet is vastgelegd. Daar staat overi gens weinig anders, dan dat de secreta ris behulpzaam zal zijn. In deze term ligt echter de betekenis van het ambt zeer treffend besloten, want het maakt het ambt tot een dienende functie. Mr. Phaff noemde het aantrekkelijke van zijn functie vooral de veelzijdige en le vendige contacten met heel het open bare leven. Hij aanvaardde zijn func tie niet met vertrouwen op eigen kracht alleen, want nodig zal zijn de hulp van zijn medewerkers en bovenal van Hem, die Thomas a Kempis noemt de „Be krachtiger van alle werk". De burgemeesters der Nocrdzeebad- plaatsen zijn gezamenlijk met de Direc tie der Domeinen in overleg getreden over de vernieuwing der contracten over de huur van het strand. De bedoe ling daarvan was om een grotere uni formiteit in de redactie van de contrac ten te bereiken en daardoor een grote re gelijkheid te verkrijgen in de ver plichtingen, welke op de gemeente rus ten. Omtrent een der belangrijkste ver plichtingen, te weten de verschuldigde huursom, werd overeenstemming bereikt op de volgende basis. De verscnillende badplaatsen werden naar hun belangrijkheid als zodanig in 4 klassen ingedeeld, terwijl voor elke klasse een bepaalde huursom per 100 strekkende m. strand per jaar werd vastgesteld. Zandvoort werd' gerangschikt in klas se I, waarvoor een huursom van f 125 per hm. per jaar. Waar voor de eigenlij ke strandexploitatie slechts benodigd is het strandgedeelte vanaf de grens met de gemeente Bloemendaal tot 5000 m. Zuidwaarts daarvan, zal jaarlijks ver schuldigd zijn een bedrag van f 6250. Volgens het vroeger contract bedroeg de huursom f 7000 per jaar, zodat een besparing werd verkregen. Aan de raad wordt voorgesteld hiermede accoord te gaan. Advertentie NAPPA met wol gevoerd ASTRAKAN heerlijk op de fiets GEBREIDE HANDSCHOEN HERENMODE-SPECIALIST SPAARNWOUDERSTRAAT 47-80 - HAARLEM (Zondag 23 November) ZaandijkVelsen Wijk aan ZeeBKC DEM—Vitesse Zand v.m eeuwenHBC WoerdenTYBB OudesluisUSVU DSSDIO Onze GezellenETO WarmundaLisse SJCConcordia Inzendingen tot Zaterdagochtend ne" gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie Nieuwe Haarlemsche Cou rant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, be zoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. In de morgen van Dinsdag 1 Juli werd de Haarlemse politie door een personeels lid van Droste in Haarlem ervan in kennis gesteld, dat ter hoogte van de fabriek in het Spaarne het ontzielde lichaam dreef van een manspersoon. Toen het lijk uit het water was gehaald, bleek de man een prop in de mond te hebben, terwijl de voeten gebonden waren en met ijzer verzwaard. Het stoffelijk overschot Werd geïdentificeerd als dat van dé 51-jarige Haarlemse scheepsbouwer J. E. M. Dik- mans, die reeds sinds 23 Juni vermist werd. De Haarlemse recherche stelde een diepgaand onderzoek in en binnen enkele uren wist zij deze affaire op te lossen. Op vermoeden, dat de dader zich niet buiten de familiekring zou bevinden, wer den enkele personen garresteerd en naar het bureau in de Smedestraat overge bracht. Onder dezen bevond zich de 24-jarige slagersknecht J. S. uit Haarlem, werkzaam in Zandvoort, en de 18-jarige Haarlemse groentenhandelaar J. B„ die beiden omgang hadden met de twee dochters van de scheepsbouwer, en ingesloten werd ook de echtgenote van D. Op die noodlottige dag van de 23ste Juni ontstond er een hevige twist tus sen de scheepsbouwer en diens 24-ja- rige aanstaande schoonzoon. De ruzie moet zo hoog gelopen zijn, dat S. een hamer greep en daarmede de scheeps bouwer doodsloeg- Daarna heeft hij het lijk gekneveld en het achtergelaten in de werkplaats- J. B. hielp aan het eind van de avond S. het lijk in het Spaarne werpen. Later werd nog vernomen dat de Haarlemse politie Maandag 23 Juni 's avonds door de terreinwachter van Droste was gewaarschuwd, dat twee jongemannen zich verdacht ophielden met een roeibootje langs het terrein van de fabriek. Op die bewuste avond was dé politie echter nog niet in ken nis gesteld van de vermissing van de scheepsbouwer. Vanmorgen werd deze hele droevige affaire uiteengerafeld voor de Haar lemse Rechtbank, waarvoor de slagers knecht terecht moest staan verdacht van moord, subs- doodslag. In deze zaak waren niet minder dan tien getuigen gedagvaard, onder wie ook drie andere verdachten, die terecht moesten staan wegens het wegmaken van de sporen van het misdrijf en de groentenhande laar bovendien wegens het wegmaken van het lijk. De zitting werd gepresideerd door mr. H. J. Ferwerda; Officier van Justi tie was mr. G. W. F- van der Valk Bouman. Om kwart over tien werd de ver dachte S. binnengeleid- Een kleine, ge drongen gestalte, die uiterlijk volkomen rustig was. Op de publieke tribune was- de Belangstelling enorm, terwijl buiten in de Jansstraat nog zeer veel mensen stonden te wachten. Na de formelp vragen van de president en het voor lezen van de dagvaarding, waarin er van gewaagd werd dat S. met voorbe dachten rade zijn a.s- schoonvader "had vermoord, begon het verhoor door de president. „Sedert wanneer kende je de dochter van Dikmans?", vroeg mr. Ferwerda. Verdachte: „Sedert 1951". President: „Had je wel eens ruzie gehad met Dikmans?" Verdachte: „Nooit". President: „Hoe ben je tot die daad gekomen?" Daarop vertelde verdachte dat hij die bewuste avond naar de loods van het Slachtoffer was gegaan. Hij vertelde de scheepsbouwer dat hij móest trouwen, waarop deze zich zo razend maakte, dat hij een mes greep en S. daarmee bedreigde- De president haalde het bedoelde mes een nietig ding te voorschijn en vroeg toén aan verdachte of het nu wel nodig was geweest om die bedrei ging met een enorme hamer af te we ren. De poging van verdachte om zich te beroepen op zelfbescherming liep op niets uit, want uit het kruisverhoor van de president bleek dat verdachte zijn schoonvader nog twee klappen had toegediend nadat deze reeds buiten ge vecht was gesteld. President: „Ik vind het middel met die voorhamer een te ernstige maatre gel tegen dat kinderachtige mesje. Bo vendien had je nog weg kunnen lopen In de raadsvergadering van gister middag heeft burgemeester Cremers de nieuwe gemeentesecretaris, mr. H. EPhaff, geïnstalleerd. Verdachte: „Ik kon niet anders". President: „Waarom gaf je dan nog die extra klappen?" Verdachte: „Ik was zenuwachtig". President: „Ook na die klappen was Dikmans nog niet dood. Je deed hem nog een prop in de mond." Verdachte: „Ik kon geen bloed zien." President: ..Maar met die prop ver grootte je de kans van hem te doden." De president brak daarna deze kwes tie af en ging in op de verdere gang van zaken. Na de aanslag was S. naar de vrouw van Dikman gegaan en hij zou gezegd hebben: „Het is gedaan, pappetje is niet meer." Met zijn a.s. schoonzusje was hij nog naar de loods teruggegaan. Dikmans kermde nog en S. zou op het hoofd van zijn slachtoffer zijn gaan dansen om zeker te zijn van de dood. Later in de avond was S. met zijn a.s. zwager B., met wie hij de vo rige dag nog ruzie had gehad en die hij geïntimideerd had door te zeggen, dat hij eefj revolver bezat, 'Wéér naaf de loods "gegaan en: samen hadden zij het lijk. gewikkeld in èen zeildoek, naar een bootje in het Spaarne ge sleept. Het slachtoffer werd met een touw achter het bootje gebonden, maar toen het touw verward raakte in de schroef werd het lijk, ver zwaard met een stuk ijzer, ter hoogte van Droste in het water ge worpen Verdachte zou nog de por- temonnaie van Dikmans hebben meegenomen, waarin een bedrag zat van 130 gulden. Dat geld had hij aan de vrouw van Dikmans ge geven; de portemonnaie was in het fornuis verbrand. De vrouw van Dikmans had verdachte toen van het geld 25 gulden gegeven. President: „Dat was zeker de be loning? Waarom kreeg jij wel geld en de anderen niet?" Verdachte bleef het antwoord op deze vraag schuldig. Tijdens het verhoor brachten drie politiemannen verslag uit. Dr. Hulst, die sectie op het lijk had verricht, verklaarde dat de eerste klap zekc niet dodelijk zou zijn geweest. De schedel van het slachtoffer werd te voorschijn gehaald en dr. Hulst lichtte toe hoe de slagen waren aangekomen. De 18-jarige B., die nu staalpillen- draaier is, werd vervolgens als getuige gehoord. President: „Stond je niet verbaasd, toen S. je vertelde dat hij Dikmans had doodgeslagen?" Getuige: „Nee, ik verwachtte het.' President: „Waarom verwachtte jij het?" T, Getuige: „S. had al meer gezegd: Ik sla hem nog eens de hersens in!" President: „Waarom heb je de politie niet gewaarschuwd, toen je van de moord hoorde?" Getuige: „Ik was toen nog bang van hem." President: „Was er werkelijk geen plan beraamd om Dikmans te doden?" Getuige: „Dat niet". President: „Wel merkwaardig dat hij nog de dag tevoren gedreigd had met doodslaan". Vervolgens werd de 24-jarige echtge note van verdachte als getuige gehoord. Op 10 September van dit jaar is zij met S. gehuwd in het huis van bewaring. Zij Deriep zich tegenover de president op het verschoningsrecht en legde geen verklaring af. Dat was ook het geval met de andere dochter en de echtgenote van Dikmans. Ook zij legden geen ver klaring af. Wel werden de verklaringen van deze drie mensen voorgelezen, afgelegd voor de politie. Daarin werd ook gezegd dat verdachte meermalen gezegd had zijn a.s. schoonvader te zullen vermoorden. President tot verdachte: „Bljjf je bij je verklaringen?" Verdachte: „Ja. Ik heb het niet op zettelijk gedaan". President: „Je hebt de verklaringen gehoord die je familie heeft afgelegd vöor de politie. Iedereen begreep meteen wat je bedoelde toen je zei: „het is ge beurd". Dat wijst op een voorberaden plan". Een getuige a décharge, de kermis exploitant P., verklaarde nog dat hij reeds achttien jaar omgang had met het gezin Dikmans. Uit zijn woorden bleek dat de vrouw niet bepaald gelukkig leefde met haar man. Deze getuige had nog een brief bij zich die misschien wel interessant was, maar die de president terzijde schoof, zijnde te dik opgelegd. In zijn requisitoir memoreerde de Officier van Justitie dat de sfeer en de stemming in het gezin niet gezond waren. Dikmans zelf had in die span ningen een aanzienlijk aandeel. Hij was een moeilijk mens, vermoedelijk ook wel wreed, misschien ook wel slecht. De Officier ging het hele drama nog eens na en herinnerde er aan hoe ver dachte in Duitsland zijn opleiding als slager heeft genoten- Daar past men een andere manier van slachten toe, die wonderlijk overeenstemt met de moord- slag: eerst een tik om de man onscha delijk te maken en dan twee tikken die de dood ten gevolge kunnen hebben. Dat alles is met veel deskundigheid ge schied. De Officier was er ook van over tuigd dat de moord willens en wetens en weloverdacht was begaan. De ver klaringen van noodweer verwierp hij en een van de bezwarende feiten achtte hij de 25 gulden „slagersloon". De familie aldus de Officier heeft zich beroepen op het verscho ningsrecht, maar daarmee heeft zij ver dachte geen dienst bewezen. Ik vraag mij af of zij dus niet iets te verbergen heeft. De Officier tekende de persoon van verdachte, die wel niet uitgesproken slecht is, maar zich in ieder geval ver grepen heeft aan het kostbaarste goed dat een mens heeft. „Ik réquireer dan ook een gevange nisstraf van vijftien jaar". In zijn verdediging verklaarde mr. Stomps niet alleen geschrokken te zijn van de eis, maar vooral van de argu menten die de officier van Justitie ge bruikte om tot een bewijs van moord te komen. Hij noemde het onbegrijpelijk, dat het bewijs o.m. geput werd uit het verschoningsrecht waarvan de familie pormaal gebruik maakte. Mr. Stomps vertelde hoe het beest mens dat het slachtoffer was herhaalde lijk heeft gedreigd om anderen leed te doen. Dikmans vermoordde zijn eerste vrouw, mishandelde de tweede zeer ern stig en ook zijn derde vrouw moest een onduldbare behandeling zich laten wel gevallen. De kinderen hangen aan de moeder en geen van allen zijn ooit met politie:-of justitie in aanraking-geweest. Dé verdediger ging alle argumenten van de officier na en noemde ze onbe grijpelijk. Hij achtte moord met voorbe dachten rade niet bewezen. Hij vroeg de rechtbank verdachte vrij te spreken van moord. Mijn gedachten, aldus de verdediger, gaan inderdaad in de richting van noodweer. De jongen zag zich bedreigd en greep het eerste het beste voorwerp. Na de eerste klap dacht hij: als ik niet doorsla, dan zijn wij allemaal verloren. Mr. Stomps ging nog in op de uitla tingen van verdachte: ik zal hem de hersenen inslaan. Hij achtte die uitla ting heel normaal, zij diende slechts om interne spanningen af te reageren. Van moordgedachte was dan ook geen spra ke. Het was alleen maar noodlottig, dat het drama is gevolgd. De beschuldiging van doodslag meen de mr. Stomps ook te moeten afwijzen. Hij vroeg op dat punt ontslag van rechtsvervolging. Mocht de rechtbank daartoe niet besluiten, zo vroeg hij toch de uiterste clementie. {Nlet-offlciële Koers) Vorig Opening slot 20/11 9112 92', 9393 ft 93 ft 93% 143 151 97% 113 Va 144% 150 *- 174% 175 198-2 r:,, 151 ('4 150,2 305% 308% 75 ?5 '/a 143 -~ 132% 132 120% 120% 83% 831^ 64% 3% Nederl. 1948 3% oCt Ned 1950 3.31,Nederland MI47 3 Ned 62-04 hel -tac inscht Grthk 40 3 DCt Ned Handel MU eert A.K.U Van Berkelr Patent Calve-Ueifl eert Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilevei eert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam' Rubber Boll Amenta l-lln Kon N Stoomb. MU. Ned Scheepv Unie H VA Dell Wh eert Advertentie FILM: Rembrandt: „Telefoon van een onbeken de" Bette Davis. Toegang: 18 jr. Tijden- 4.15. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Afgekeurd. ,„uQn- LuxorProlongeert „Tranen over Job nesburg". Canada Lee, Charles Carson, gang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9-15, dd. Frans Hals: „Politiespionnen Alanua Toegang: volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 Dinsdag 1 avondvoorstelling om u,0 Lido-Theater: „Faust". Gino Mattera. 1 Tajo. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.RV 9.15 uur. ,t maar City: „Van je familie moet je t TQe. hebben". Bud Abbott en Lou Co;te u gang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 430, 7 1en ne> Spaarne: „Captain China Job 2 30, Gail Russell. Toegang; 14 jaar. Tijde 7 en 9.15 uur. Donderdag 20 November Gem. Concertgebouw: Concert oo Fleisher, dir. J. Beek, 8 uur. muzicic' Minerva: „Ambassadeurs der a. 1., 8.15 uur. Comoedia: Stadsschouwburg: Toneelgr De Ander (ber.), 8 uur. Vrijdag 21 November pe Stadsschouwburg: Haagse Comed! Kersetuin (ber.). 8 uur. rt Sympb°- Gem. Concertgebouw. ConcertHal. nie Orkest „Haerlem o. h sema, 2 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2