PRIJSVERLAGING! STftTEgfPRESS *mm Opera-koor „Bel Canto" geeft Italiaans opera-concert Nederland—USSR tracht zich uit te breiden Pater Kammerer s terugkeer uit vergeten achterhoek van de aarde Reddingswerk onder katholieke drankzuchtigen ue eenzame Communistische infiltratie in buurt- en sportverenigingen Zeeroverij in de Middellandse Zee Prins winkelt Lima Requiem voor een levende DEZELFDE TOPKLASSE VLRGLNLA c/ \RBORG-JAS! DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 PAGINA 3 Willem Stuvé overleden Patrouillevaartuig voor Indonesië Uitspraak rechtbank Kapitein van de Esmee gedwongen? Haringuitvoer in derde kwartaal gedaald GEMEENTEPERSONEEL MET PENSIOEN St. Nicolaas bij de KA.B. op Zondag 7 December Besoek aan tempel de Inca 's bouw van bü woningen te Zandvoort Op grond ten Zuiden van C. A. Gerkestraat Tekort aan financiën en gebrek aan geschikte werkkrachten Tussen hoop en vrees Wat was gebeurd? Leugens en geruchten GEMEENTERAAD door ANTONIA WHITE morgenochtend in hun schoen <1 v 's "X Kreymborg Waarborg t Advertentie De nougatfabrikant Willem Stuvé is te Haarlem op 66-jarige leeftijd overleden. De naam Willem Stuvé was in vroeger jaren een vertrouwde klank op de grote Ne derlandse kermissen, die de thans overledene met zijn kraamwagen afreisde. Zijn vader begon reeds in het klein met de fabricage van nougat, waarvan hij het recept uit Montelimar had meegebracht. Na de be vrijding is veel nougat van Stuvé naar het buitenland geëxporteerd. De overledene was in Haarlem een zeer geziene figuur, wiens geest tot het laatst bezig was met diverse uitvindingen. Met Willem Stuvé is een der laatste roman tische figuren uit de ouderwetse kermis- wereld heengegaan. De 48-jarige grossier A. K. uit Haar lem, die veertien dagen geleden terecht stond wegens het onjuist invullen van een aangiftebiljet van de inkomstenbe lasting en bovendien wegen valsheid in geschrifte, werd vandaag door de Haar lemse Rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De eis van de Officier luidde vier maanden. Met het m.s. „Garoet" van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd, dat, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, Vrijdag 21 November uit Rot terdam naar Indonesië zal vertrekken, wordt o.m. voor een Haagse firma, die baggerwerkzaamheden in Indonesië uitvoert, een sleepboot van 125 ton, met een lengte van bijna 28 meter, ver voerd. Bovendien zal de „Garoet" aan dek een voor de Indonesische regering bestemd en in Nederland gebouwd pa trouillevaartuig van ongeveer 100 ton meenemen. Dirigent-accompagnateur Henk Kerk hoven gaf met zijn nieuw opera-koor een concert met een vier en twintigtal van de meest geliefde solo- en koor nummers uit werken van Italiaanse meesters op het programma. Een uit zondering hierop maakte het P&rel- visser-duet van de Franse componist Bizet, dat echter zoals de andere num mers in het Italiaans werd gezongen. De begeleiding geschiedde ditmaal op een vleugel, zodat we het volume en de timbres van de orkestklank misten. Nu saven de begeleiders mej. Maryon Janssen en de dirigent wel voldoend» metrische en rhythmische steun, doch de koorzang doet zonder orkest toch dikwijls ietwat monotoon van kleur aan. Vooral in de aanvang bij het koor, dat met te grote dynamische verschil len en tamelijk vlak zong. Bovendien domineerde in het forte de tenoren in niet geringe mate. In het tweede Na- bucco-fragment zong het dameskoor (afzonderlijk) daarentegen zeer fijn genuanceerd. In betere klankverhouding zong het koor de „Miserere" en het „Slavenkoor" van Verdi en in het „I Lombardi"- fragment viel bijzonder de goede af werking van de nuancering op. Qua voordracht maakte men zich nogal eens aan overdrijving schuldig, bijv. in het „Zigeunerkoor". Men zal hebben opge merkt, dat er zeer veel van Verdi werd gezongen. De werken van deze compo nist besloegen de helft van het pro gramma, maar ze vallen dan ook het meest in de smaak van het publiek, zo wel de solo- als koornummers. Bariton Spijkstra en Bas Kruithof, in het bezit van omvangrijke, volumineu ze geluiden, typeerden hun partijen uit stekend en wenden hun stemmen in samenzang met de hogere partijen zo licht en buigzaam mogelijk aan. Tenor Bongers' stem leek ons gevoileerd toe, bij aanwending van het mezza voce schonk ze echter volle bevrediging. De beide zangeressen waren de ster ren van de avond. Sopraan Marisa Ma- ri verrukte haar auditorium o.a. met een fragment uit Giordano's „Fedora", bekoorlijke muziek, zeer innig door haar vertolkt. Deze sopraan zingt al toos met doorvoelde voordracht en be wonderenswaardige stembeheersing. De alt-mezzo Mimi Aarden liet wederom genieten van haar sterk dramatisch ta lent. Volume en timbre van de stem, karakterisering van de rol en buiten gewone adembeheersing dwongen ook nu eerbied af. Hef talrijke publiek men had ook een groep ouden van da gen gelegenheid gegeven dit concert bij te wonen volgde alle nummers met grote aandacht en was gul met bij valsbetuigingen! O. K. De rechter van instructie in de zaak van het enteren van het Nederlandse schip „Combinatie" heeft verklaard, dat men er thans zeker van is, dat het vaar tuig „Esmee", waarmee de overval werd gepleegd, met de gehele bemanning ge huurd wasdoor verscheidene welbe kende personen onder het voorwendsel, hulp te bieden aan het Nederlandse schip, dat in nood zou verkeren op 160 mijl van Tanger. In feite betrof het hier „piraten", die, nadat zij de „combinatie" hadden ge- enterd, de bemanning opsloten onder bedreiging met vuurwapens en een deel van de lading ten Noorden van Ajaccio en de rest op Sardinië losten. Aan de andere kant heeft de eigenaar van de „Esmee" verklaard, dat men hem begin October had voorgesteld, het vaartuig hulp te laten bieden aan een schip, dat zich in moeilijkheden bevond. Zes mannen gingen aan boord, doch toen zij eenmaal op volle zee waren, bedreigden zij de bemanning van de „Esmee" met wapens, die zij verborgen hadden gehouden, en gingen toen aan boord van de „Combinatie". dam gehouden bijeenkomst van de Ver eniging Nederland-U.S.S.R. Deze bijeen komst werd bijgewoond door 300 perso nen, onder wie de secretaris van de Rus sische Ambassade te Den Haag. De ver eniging Nederland-U.S.S.R., die onder voorzitterschap staat van de schrijver Teun de Vries, is in feite niets anders dan een organisatie van propaganda- experts, die onder het mom van bevor dering van culturele doeleinden de Rus sische oogmerken in Nederland willen verwezenlijken. Het ligt in de bedoeling der experts, het ledental der organisatie op te voeren tot 10.000 en het aantal abonné's op het door haar uitgegeven maandblad op 7000 te brengen. In ver band hiermede worden thans alle krach ten geconcentreerd op een uitbreiding binnen een half jaar van het aantal pro pagandisten, zgn. „werkers", met min stens de helft. Het aantal openbare bij eenkomsten zal deze winter zoveel mo gelijk worden opgevoerd; bij die gele genheden zullen vooral degenen, die de Sovjet-Unie hebben bezocht en van de feiten aldaar hebben kennis genomen, als sprekers optreden. Omtrent de doelstellingen van de ver eniging behoeft Nederland niet in onwe tendheid te verkeren- Op genoemde vergadering heeft secretaris Hulst ver klaard, dat de vereniging tot plicht heeft „door groeiende activiteit de (politieke) balans definitief te doen doorslaan naar het bereiken en voortbestaan van een blijvende vrede". Tot dat doel moet „dwars door de mist van leugen en laster overal het licht van de waarheid over de Sovjet-Unie worden gebracht". Eén van de leuzen voor het komende seizoen is dan ook „De vereniging één tehuis voor allen", waarmede een der recente direc tieven van Stalin, namelijk zoveel mo gelijk niet-communisten aan te trekken, moet worden verwezenlijkt. De communisten in Nederland trachten momenteel in versterkte mate door te dringen in buurt- en sportverenigingen, in ouderverenigingen en speeltuinorga nisaties. In het bijzonder beogen zij hun activiteit uit te oefenen door hun propa gandisten te doen binnendringen in de Bellamy-beweging. Onder de musici en artsen menen zij eveneens een goed ar beidsveld voor hun propaganda te vin den. Tenslotte moet het aantal zgn. „huiskamerbijeenkomsten" worden uit gebreid om daardoor effectiever de le denwerving ter hand te nemen. Aldus verneemt het K.N.P. van welingelichte zijde. Deze verhoogde werkzaamheid is een uitvloeisel van beslissingen, welke ge nomen zijn op de 5 October te Amster- In het derde kwartaal van 1952 be droeg de Nederlandse uitvoer van pe kel- en steurharing 8.054.821 kg netto ter waarde van f 5.072.528 tegen 9.733.013 kg ter waarde van f 5.419.797 in het derde kwartaal van 1951. De belang rijkste afnemers waren België, West- Duitsland en Noorwegen. Op 1 Januari 1953 zullen de volgende leden van het personeel der gemeente Haarlem de dienst met pensioen verla ten; A. Beekhuis, hovenier, Hout, Plantsoe nen enz.; F. Boone, opzichter A, Ha ven- en Marktwezen; G. C. ten Bosch, le machinist, Energiebedrijf; J. Bosma, techn. ambtenaar, Waterbedrijf; G. Groe- neveld, monteur, Energiebedrijf; J. W. J. van den Hoek, controleur, Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst; W. van der Horst, monteur, Energiebedrijf; A. van Kammen, hoold-meterhersteller, Ener giebedrijf; W. Koch, techn. hoofdamb tenaar, Ópenb. Slachthuis; J. C. Rijs, techn. ambtenaar, Energiebedrijf; J. Smit, destillateur, Energiebedrijf; J. W. Spiering, monteur, Energiebedrijf; G. F. Weber, commies, Gemeentesecretarie; D. Zwart, hoofdmonteur, Energiebedrijf. St. Nicolaas heeft er in toegestemd Zondag 7 December bij de kinderen van de KAB in het gebouw St. Bavo op be zoek te komen. Op uitdrukkelijk ver zoek mogen alléén kinderen van zes tot negen jaar bij hem komen. Het bezoek zal in twee gedeelten gebeuren, n.l. om half twee en om vier uur. De verrassingen die St. Nicolaas me debrengt zal hij persoonlijk aan de kinderen uitreiken. Tevens zal er nog een aardige film vertoond worden. Toegangskaarten voor het St. Nicolaas- feest zijn vanaf heden verkrijgbaar aan de bekende adressen en in het gebouw St. Bavo. Advertentie Prins Bernhard heeft Woensdag on gehinderd in Lima gewinkeld om ge schenken voor de Koningin en de Prin sessen te kopen, 's Middags reed hij ongeveer veertig km naar het Zuid-Oosten om de ruïne van een tempel te bezoeken, die door de Inca's aan de Zonnegod was gewijd. De tempel werd opgericht op een opge worpen berg, die 250 meter uitstak boven de vroegere stad Pachacamac. De Prins beklom de berg en filmde van daar de Stille Oceaan. Als officieel einde van het bezoek aan Peru bood Prins Bernhard ter ere van president Odria een diner aan in een club te Lima, waaraan vijftig personen deelnamen. De Prins en zijn gevolg zouden van middag Lima per vliegtuig verlaten en zonder tussenlanding naar Acapulco in Mexico vliegen, een vlucht van dertien uur. In Apaculpo zal de Prins vier dagen rust nemen na de vermoeidende reis. Daarna zal Prins Bernhard in een vlieg tuig van de „American Airlines" naar Washington gaan. Na een paar dagen in New York te hebben doorgebracht zal hij 4 December naar Nederland terug keren. De woningbouwvereniging „Een dracht maakt Macht" gaat te Zandvoort 60 woningen bouwen. Dit is mogelijk, doordat Gedeputeerde Staten aan Zand voort een aanvullende toewijzing van 60 woningen hebben verstrekt. De vraag, waar gebouwd zal worden, is nog een moeilijkheid; deze vereniging heeft namelijk tot dusverre haar wo ningcomplexen gebouwd ten noorden van de spoorlijn, waardoor een zowel uit oogpunt van volkshuisvesting als van stedebouw aantrekkelijk geheel is ontstaan. Om verdere woningbouw al daar mogelijk te maken, heeft de raad op 24 Juni j.l. een wijziging van het uit breidingsplan vastgesteld, waardoor het terrein ten noorden van het hockey veld voor arbeiderswoningbouw (ge deeltelijk als hoogbouw) wordt be stemd. Hierop is de goedkeuring van Gedeputeerde Staten nog niet binnen gekomen en het is niet uitgesloten, dat dit college bezwaar zal maken tegen deze wijziging. Tenslotte zal dan de Kroon moeten beslissen en dat is een zeer tijdrovende procedure. Voor on middellijke verwezenlijking van bouw plannen moet de vereniging dus elders terrein zoeken en zij heeft daarom aan de raad verzocht te mogen kopen een perceel grond, ten Zuiden van de Dr. C. A. Gerkestraat. Het uitbreidingsplan voorziet ter plaatse in de bouw van woningen met een inhoud van 290 m3. en de vereniging wil dergelijke wonin gen stichten. Om de grondkosten tot f 1400 per woning te beperken, zal het terrein intenseiver moeten worden be bouwd, zodat er 4, in plaats van 3 zij straten op de Dr. C. A. Gerkestraat zullen uitkomen. De bewoners van de huizen aan de Noordzijde van deze straat hebben des tijds al geprotesteerd tegen eventuele bouw van arbeiderswoningen aan de overzijde, omdat hun woningen het karakter hebben van middenstands woningen. B. en W. merken op, dat het uitbreidingsplan voor beide zijden van de Dr. C. A. Gerkestraat een minimum inhoud per woning van 290 m3. voor schrijft. Aan de Noordzijde zijn' grotere percelen gebouwd, maar dat kan geen aanleiding zijn om de eisen voor de overzijde van deze straat te verzwaren, want daardoor zou de harmonische in deling van het uitbreidingsplan worden aangetast. Bovendien heeft de archii- tect B. J. J. M. Stevens een schets ge maakt van de te maken bebouwing welke volgens B. en W. aantoont dat een aesthetisch volkomen verant woorde bebouwing zal tot stand komen. Mede in verband met het feit dat de grote woningnood het onmogelijk maakt de woningbouw stop te zetten en het' terrein aan de Dr. C. A. Gerke straat momenteel de enige gelegenheid biedt om te bouwen, stellen B. en W. de raad voor, aan de woningbouwvere niging voor dit doel 9060 m2. grond te verkopen voor in totaal f 84.000. Pastoor Hammerer is dus levend en wel, slechts een weinig vermagerd, te ruggekeerd uit het land der Ndani's, ook wel Kajame's geheten. Er is zeker geen sprake geweest van woeste Ndani's, die onder het uitstoten van onheilspellende kreten een door hen als geest beschouwde „orang Sura- baja" (blanke) vermoorden. Ook is er dus geen sprake geweest van diepgetrof fen dragers die van dichtbij getuige moesten zijn van de wrede moord op hun geliefde „Bapak" (vader). Tenslotte is er dan ook geen sprake geweest dat verassing het ontzielde lichaam van pastoor Kammerer tot stof deed weder keren. Wel waren er in Nederland de diep getroffen ouders van de „omgekomen" pas toor. Wel was daar de geteisterde R. K. Missie van Nieuw-Guinea, welke in korte spanne tijds twee veelbelovende krachten verloor. Wel was er ook de Buitenpost Enarotali, Wisselmeren, een gemeenschap welke in het diepst van haar hart geraakt werd. En tenslotte is andermaal de aandacht van Nederland gevestigd op de enig overgebleven parel uit de gordel van smaragd: Nieuw- Guinea, met zijn onherbergzame en goeddeels onbetreden centrale bergland. brigaden daar nog gewenst. Daarnaast, zijn de katholieken van mening, dat de oprichting van consultatiebureaux in het Zuiden des lands met overwegend ka tholieke bevolking aan de katholieken moet worden overgelaten. In verband hiermede betreurde de ver gadering het levendig, dat in een stad als Maastricht met een overwegend ka tholieke bevolking, zeer onlangs een neutraal consultatiebureau is opgericht. Naar van bestuurszijde werd mede gedeeld zijn er op het ogenblik in de toporganisaties van de drankbestrijding van alle gezindten besprekingen gaande om het veelomvattende vraagstuk tot oplossing te brengen. Daarnaast is ook contact opgenomen met de Geestelijke Gezondheidszorg, tot welk terrein drank bestrijding en reddingswerk kunnen worden gerekend. Zonder hoofdelijke stemming werd het mandaat van de aftredende bestuursle den dr. H. Spoorenberg te Eindhoven, voorzitter, pater Othmarus O.C-M. te Helmond, secretaris, en van de heren J. Douwes (Utrecht) en G. A. Hendriks (Amersfoort), verlengd. Blijkens het jaarverslag van de secretaris werden in het afgelopen jaar 30 patiënten ver pleegd in het rustoord voor mannen, terwijl 80 nieuwe gevallen door het Cen traal Bureau in Helmond voorlichting en advies werd gegeven. (Van onze Utrechtse correspondent) Een ernstig tekort aan financiën en een groot gebrek aan geschikte werk krachten voor het reddingswerk onder drankzuchtigen, vormen de euvels, waar mede de Dr. Ariënsvereniging op het ogenblik te kampen heeft. Aldus werd medegedeeld in de Dins dag te Utrecht gehouden jaarvergade ring van genoemde organisatie. Het te kort aan geschoolde werkkrachten wil het hoofdbestuur doen opvangen door het geven van vormingscursussen. Het tekort aan financiën noopt tot vrij dras tische bezuinigingen. Zo zal de taak van het Centraal Bureau te Helmond, dat tot dusver zijn bemoeiingen over het gehele land uitstrekte voor wat betreft het in dividueel reddingswerk, worden beperkt tot werkzaamheden van algemene orga nisatorische en administratieve aard. Het directe reddingswerk van alcoholis- ten zal voortaan door de plaatselijke af delingen verricht moeten worden, waar mogelijk ondersteund door consultatie bureaux. Deze verandering van werkwijze is op zich zelf geen noodlottig feit, want hoe langer hoe meer blijkt decentralisatie van het reddingswerk noodzakelijk. In verband hiermede is men thans doende het gehele land met een net van con sultatiebureaux te overdekken teneinde het werk onder de circa 28.000 drank zuchtigen, welke Nederland telt, behoor lijk te kunnen verrichten. Er blijken echter zowel moeilijkheden van organi satorische als van principiële aard te zijn, welke de uitvoering van dit plan mrn.cren> evenals gebrek aan finan ciële middelen. De Katholieke organisa tie staat op het standpunt, dat het red dingswerk onder drankzuchtigen op levensbeschouwelijke grondslag dient te geschieden, welke mening ook in andere kringen en ook door Overheidsorganen wordt gedeeld. Het is echter practisch niet mogelijk, althans onbetaalbaar, om in alle plaatsen van betekenis meerdere consultatiebureau's te onderhouden. Sa menwerking van katholieken en redders van andere gezindten in neutrale con sultatiebureaux zal in streken met ge mengde bevolking dus voorlopig nog we) noodzakelijk blijven al acht men in standhouding van katholieke reddings- Stoutmoedige ontdekkingsreizigers werden gefascineerd door de roep van het mythische Oostland, de Baliem, oostwaarts van de bekende Wisselme ren gelegen. Van tochten derwaarts keerden zij rijk beladen met indrukken terug en raakten niet uitgepraat over de fors-gebouwde Ndani's met hun korte puntbaardjes, in levenswijze wel zeer verschillend van de meer bekende Ka- paukoe- en Moni-stammen. Al deze ontdekkers hadden een tweevoudig doel; ten eerste zo uitvoerig en diepgaand mogelijk kennis verzamelen over dit dichtbevolkte Centrale bergland; ten tweede de daar wonende volken het beste te brengen wat het Westen te ge ven heeft. Om tot dit doel te geraken werken in het Wisselmerengebied zen delingen, bestuursambtenaren en missio narissen onder uiterst primitieve om standigheden, vaak met middelen welke in 1906 modern genoemd werden. Het centrum, van waar deze bescha vingswerkzaamheid uitstraalt, is Enaro tali. gelegen aan de Zuidkant van het grootste der drie meren, het Paniai- meer. In de middag van de 8e Sept., twee dagen voorafgaand aan het vertrek naar Over de behouden terugkeer op zijn missiepost van de vermoord gewaande pater Kammerer O.F.M. werd in ons land reeds eerder be richt- Aan een goed samenhangend, nauwkeurig verslag van iemand, d'ie van nabij de spannende gebeurtenis sen heeft meegemaakt, heeft he: echter tot nog toe ontbroken. Het toeval wil, dat een oud-Haarlemmer waarnemend Hoofd van Bestuur is in de standplaats van pastoor Kam merer. Van hem kregen wij begaand verslag toegezonden, dat wij gaarne plaatsen, omdat daarin de ware toe dracht wordt verhaald met vermel ding van alle gegevens in ordelijke samenhang. Pater M. Kammerer O.F.M. samen met de pastoor de terugweg naar de Wisselmeren had aanvaard. Op de onbewoonde hoogvlake was deze laatste echter achtergebleven en had een verkeerde weg ingeslagen. Enige ti.id later vernam Idimaboei dat de pastoor in een door Moni's en Ndani's bewoon de streek. Dogindora. was beland. Nog steeds beschikte men dus niet over tastbare bewijzen. De houding van deze zegsman was echter van dien aard dat besloten werd onmiddellijk tot actie over te gaan. De dag daarop werd een expeditie uitgezonden onder leiding van een in specteur van politie, o.m. bestaande uit politieagenten en enige kamponghoof den, terwijl ook een pastoor de groep vergezelde. Tenslotte kwam de climax sneller dan verwacht werd en wel Woensdag morgen 29 Oct. 7 uur, toen dri" Kapau- koe's de kamer van de controleur oer Wisselmeren binnegestormd kwamen met een briefje van pastoor Kammerer, gedateerd 25 October 1952. Op 30 Octo ber ontving Enarotali de pastoor, slechts lichtelijk vermagerd, in haar midden. Groot was de algemene vreugde. Stel lig zal hij dan ook de ontvangst die hem bereid werd niet licht vergeten. Wat was gebeurd, nadat pastoor Kam merer na een voorspoedige tocht, op weg naar Balim, tenslotte de Ilagavallei bereikt had? Vanuit de kampong Lakila. in deze val lei gelegen, trok hij 25 Aug. verder oostwaarts naar de Baliem. Aldra on dervond hij echter hinder van Ndani's. die hem beduidden terug te keren, waarschijnlijk daar zij zelf wilden pro fiteren van de schelpen-rijkdom van de pastoor en de voordelige handel niet gunden aan verderop gelegen kam pongs Aangezien echter de dragers nu geen stap oostwaarts meer wiiden zet ten, zag de pastoor zich genoodzaakt naar Lakila terug te keren. Drie dagen later vertrok hij in Westelijke richting, met het doel via een andere weg toch de Baliem te bereiken. Nadat de dra gers reeds verscheidene malen door een woest uitziende Ndani's aangespoord waren om te vluchten, wijl er een grote groep Ndani's in aantocht zou zijn, die erop uit waren niet alleen de pastoor, doch ook de dragers en de guru te ver moorden. kozen zij het hazenpad. Na enige tijd zijn dragers gezocht te hebben. keerde de pastoor tenslotte naar Lakila terug, waar hij ruim een maand verbleef en veel gegevens over de bevolking verzamelde. Op 25 September hoorde hij een M.L. D. Catalina. welke uitgegaan was om de pastoor te zoeken. Helaas bleef dit vliegtuig te ver uit de buurt. Op 2 Oc tober ging pastoor Kammerer met de reeds eerder genoemde Idimaboei terug naar Enarotali. Helaas verloren zij el kaar uit het oog en de pastoor dwaalde 5 dagen zonder voedsel rond in onbe woond gebied: met als enige beschut ting voor de soms zeer koude nachten een regenjas. Toen hij de uitputting nabij was ontmoette hij gelukkigerwijze een vriendelijk gezinde groep Ndani's, die hem naar de streek Dogindora brachten. Na een verblijf van ongeveer een week in dit gebied, waar hij. evenals trouwens in de Ilagavallei, ruimschoots te eten kreeg, begaf hij zich 15 October op weg naar Enarotali, waar hij 30 Oct. arriveerde. Gedurende 6 weken heeft de samen leving aan de Wisselmeren in grote spanning verkeerd. Op 31 Oct., Aller heiligen. droeg pastoor Kammerer zelf een Mis van Dankbaarheid op; in de kleine kerk te Enarotali. Velen zullen loen teruggedacht hebben aan die kille morgen, 9 September, toen daar een Requiem gehouden werd voor een le vende Nederland van de bekende Controleur Meyer Ranneft, die 4 jaar hier de scep ter van Hoofd van Plaatselijk Bestuur voerde, werden de ingezetenen van Enarotali opgeschrikt door het bericht als zou pastoor Kammerer lafhartig z(jn vermoord dom de Ndani's in de Ilaga vallei, 160 km, of wel 11 dagreizen in onherbergzaam terrein van Enarotali. gelegen. Brengers van deze onheils tijding waren de dragers van Pastoor Kammerer. Zeker wisten deze negen mensen (jongens nog; de oudste was ongeveer 19 jaar) hun verhaal derma te goed voor te dragen, dat al spoedig het gelukkig voorbarige bericht van pastoor Kammerer's dood de aether in ging. Intussen was in bestuurskringen te Enarotali na enige tijd twijfel ontstaan aan de juistheid van het door de dra gers opgediste verhaal; speciaal het de tail dat zij van nabij getuige waren ge weest van de moord scheen verdacht. Op grond van deze twijfel werd beslo ten zo snel mogelijk betrouwbare in lichtingen te verzamelen, om pastoor Kammerer zo hij mocht leven de nodige hulp te kunnen bieden. Allereerst werden de dragers vele malen aan de tand gevoeld, zij vol hardden echter in hun verklaringen. Na geruimen tijd kwam het Bestuur een uiterst vaag gerucht ter ore, als zou de pastoor nog in leven zijn. ja zelfs in de Ndanistam opgenomen zijn. De zegsman van dit bericht kwam echter niet opdagen en bleef onvind baar. Het gerucht werd de dragers van de pastoor echter als vaststaand medege deeld, met als gevolg dat aanvankelijk een der dragers door de mand viel. weldra gevolgd door de rest. Uit angst voor de Ndani's hadden zij de pastoor in de steek gelaten; men had echter in het geheel niet gezien dat hij vermoord was. Wel bleef men bij de verklaring dat de Ndani's een vijandelijke houding hadden aangenomen. De gebeurtenissen volgden elkaar nu snel op. Enkele dagen nadat 2 kampong hoofden waren uitgezonden, om even tueel contact met de pastoor te maken, kwam een meer betrouwbaar bericht binnen. Een zekere Jipoejoka zou, ko mende uit de Ilaga vallei, de pastoor ontmoet hebben. Ondervraging van deze man en zijn metgezellen gaf een dermate gunstig resultaat dat besloten werd, vooruitlopend op een officiële hulpexpeditie enige betrouwbare leden van de Kapaukoestam uit te zenden. Deze groep zou een moeizame tocht van 12 dagen maken, deels door onbe woond gebied om de pastoor in de Ilaga vallei het meest noodzakelijke aan voedsel en medicamenten te brengen Uitermate tactisch optreden scheen ge boden, daar een hulpexpeditie door de Ndani's misschien begrepen zou wor den als een strafexpeditie met als even tueel gevolg bloedvergieten, waardoor het leven van de pastoor alsnog in ge vaar zou worden gebracht. Onzekerheid bleef bestaan. doch hieraan scheen een eind te komen door het verhaal van Idimaboei van de Ka paukoestam. welke verklaarde dat hij Vier Nederlandse treilers de Lise Elna", „Jenir", „Rostor" en „Cari na' hebben in verband met de slechte we ersomstandigheden, een toevlucht gezocht in de haven van Boulogne. Aavertentie lijk omdat het gelegenheid gaf om el- kaars hand vast te houden in het don ker. Er werd alleen koffie en gember bier geschonken, tenzij Mijnheer thuis was en deze persoonlijk alleen de oud sten van de jongemannen 'n whiskey aan bood. Niemand scheen dit erg te vin den. Hun eigen jeugd en de "algemene atmosfeer in huis hield hen allen van zelf al in de beste stemming Geen ster veling zou zich ook maar halt zo ver maakt hebben als Mammie niet altijd ergens en overal was geweest, 't een of ander lekkers te voorschijn toverend, een deuntje op de piano spelend of breiend aan een paar sokken voor een jeugdig soldaat, terwijl ze de dansen den gadesloeg. Ze haalden haar wel eens over om zelf ook te dansen en dan kon je wel zien van wie Mavis haar talent geërfd had. Maar na een paar londjes glipte ze altijd uit de armen van haar partner onder 't voorwendsel van een of andere huiselijke bezigheid. „Als jong meisje was ik maar al te gek op dansen." zei ze vaak. „Ik danste elke avond en de gehele nacht door. Toen ik trouwde ben ik er mee opge houden want Julius gaf er niet om." Op een keer probeerde een lange jonge Canadees haar tegen te houden toen ze er op de gebruikelijke manier vandoor wilde gaan. „Ik denk er niet aan om U te laten gaan. Ik heb nog nooit iemand ontmoet die zo kon walsen, zelfs Mavis niet. Ik zou altijd met U door kunnen dansen." Hij tilde haar van de grond als een kind. „U bent zo licht als een veer. Ik houd U net zolang in de lucht, tot U belooft deze dans met me uit te dan sen." „Zet me onmiddellijk neer. direct!" zei ze met zulke fonkelende koolzwar te ogen dat hij gehoorzaamde als een lam. „In Kingstown deden ze dat veel te vaak naar mijn zin," zei ze toen ze weer OP de grond stond. „Ik kreeg er zo ge noeg van, dat ik moet bekennen dat ik op zekere dag mijn zelfbeheersing ver loor en een jongeman een klap met mijn waaier gaf." Natuurlijk vielen er thuis van tijd tot tijd de nodige woorden over het feit dat Clara zoveel tijd bij de Cohens zoek- bracht. Haar vader veronderstelde, en niet ten onrechte, dat ze een minimum aan huiswerk maakte, maar over het geheel genomen was hij toch wel blij, dat ze vriendinnen had van haar eigen leeftijd. Hij had natuurlijk critiek op Patsy's uiterlijk, hoewel hij dit in zijn hart zeer aantrekkelijk vond, en ging vreselijk te keer als Clara haar naape- rijen te ver dreef. Hij hield van Patsy's altijd goede humeur en stelde zichzelf gerust door te denken dat er geen kwaad kon steken in de dochter van zo'n moeder. Zij vertederde hem verder door altijd aardig te zijn tegen de oude Mevrouw Batchelor. Ze vroeg deze naar haar rheumatiek en bracht zo nu en dan iets aardigs voor haar mee. De eni ge die nooit een goed woord voor Pat sy had. was Isabel. Op het eerste ge zicht had ze een hekel aan het kind ge kregen en hoewel ze maar al te gaarne naar haar vleierijtjes luisterde en vaak bloemen en parfum van haar accepteer de, gaf ze zich toch nimmer echt ge wonnen. Bijna iedere dag had ze een aanmer king op Patsy tegenover Clara Zij zag er uit als een revue-girl of als iets „wat ik maar niet eens bij de naam zal noe men"; ze had lelijke handen: ze had enkel maar dat soort knapheid van een Whitchekapel jodinnetje; als ze twintig was zou daar niets meer van over zijn. (Wordt vervolgd). r Vertaald door J. W. HOFSTRA Clara was de enige niet die in de ban van het huis van de Cohens kwam. El ke Zondag stroomde het huis vol met jongens en meisjes van het Koninklijk Muziek-College waar Vera nu les gaf en ook nam, en uit Mavis' öalletkïas. Het was ook het hoofdkwartier voor jonge officieren die met verlof waren en deze brachten ook weer hun vrien den mee. Er kwam een steeds wisselen de stroom van vrienden uit Jamaica die hun dienstplicht kwamen vervullen; Franse en Belgische uniformen mengden zich onder de Engelse. Ze begonnen ge woonlijk met ernstige muziek, maar vroeger of later dwaalde er altij-j iemand af naar wilde improvisaties of jazz en werd er gedanst. Dan was hot ogenblik voor Mavis gekomen. Zij had haar spitse vogelenbekje gehouden en was verstandig genoeg om niet te pro beren er even goed uit te zien als Pat sy. Ze droeg vrolijke levendige kleren die er haar als een gecultiveerde zigeu nerin deden uitzien en de nadruk leg den op het feit. dat ze bijna net zo'n goed figuur had als haar moeder. Pats-- mocht nog zo goed dansen, het gebeurde vaak genoeg dat haar partner haar midden op de vloer in de steek liet, om te proberen tenminste één toertje met Mavis te kunnen doen. Soms improvi seerden ze een zotte opera of een bal let; en ook wel eens schuifelden ze en kel rustig rond bij de muziek van de gramofoon Als iedereen dan doodmoe was, deden ze het licht uit en schaar den zich rond de haard, opdat Clara spookverhalen zou vertellen. Dit was een veel gevraagd nummer, hoofdzake-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3