Proefproces van A.N.W.B. tegen de gemeente Noord wijk Geen hulp aan sportvliegers op vliegbasis Volkel Bic de Noorman: DE HEED DER HERUil Bezorgdheid om gerepatrieerden en Indische Nederlanders PIET ROOZENBURG RAAKT ACHTER BIJ DAGEN AIS Heffen van leges voor kampeer- vergunning juist? Kolenproductie in Oct. gestegen Centrale commissie kerkelijke kunst PK Uitbreiding van het aantal dienst plichtigen ten behoeve van Marine Geldschieter in arrest K ruiswoordraadsel van en Verrassend verlies voor Keiler PUROL DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 PAGINA 5 Katholieke Illustratie Examens Generale staf voor het verkeer Voorstel van de A.N.W.B. Voorstel St. Bernulphus- gilde BWBBM Raad voor de Luchtvaart Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Nederlandse I.C. Brussel vloeitjes Russin Bykova wint het tournooi te Moskou Fenny Heemskerk tweede Buitenlandse paarden naar Hilversum H.H.Y.C. wint van Ijsvogels: 96 Voorlopig geen training voor Ned. Elftalclub Panamericana gestart Behra (Gordini) wint eerste etappe (Van onze redacteur) De gemeenteraad van Noordwijk heeft in de Woensdagavond gehouden raadsvergadering het bezwaarschrift van de heer A. Meyer tegen het hef fen van leges voor een vergunning om te kamperen met 142 stemmen verworpen. Dit bezwaarschrift is af komstig van de A.N.W.B., die de Zaak tegen Noordwijk uitsluitend heeft opgezet als een actie met het doel tot de afschaffing te komen van de kampeerleges. Dat hiervoor de ge meente Noordwijk werd uitgekozen om min of meer als proefkonijn dienst te doen, is uitsluitend gadaan vanwege de gunstige ligging van deze bad plaats voor een proces. De A.N.W.B. is van mening dat een 'egestarief voor gemeentelijke vergun ningen, dat rekening houdt met de tijds duur en het aantal deelnemers aan het kamp. waarvoor de vergunning wordt aangevraagd, zoals thans geschiedt, in strijd is met de gemeentewet. Is het wel jn overeenstemming met deze ge meentewet. aldus vraagt de A.N.W.B. zich af, dat het legesbedrag hoger wordt naarmate men langer blijft of met meer dere personen kampeert. Immers het uitschrijven van één kampeervergun- ning voor tien personen die veertien dagen blijven geeft niet meer admini stratief werk dan een vergunning voor een persoon die een dag blijft. Om deze kwestie nu definitief uitgevochten te krijgen heeft de A.N.W.B. dit proefpro ces aanhangig gemaakt, dat thans gis teravond in eerste instantie in de ge meenteraad van Noordwijk speelde. B. en W. van Noordwijk spraken in een Prae-advies aan de raad als hun mening Uit, dat het bezwaarschrift van de heer Volgens voorlopige cijfers is de Ne derlandse kolenproductie in October j.l. gestegen. De totale productie beliep in Oct. 1.133.800 ton tegen 1.016.700 ton in September j.l. De gemiddelde productie Per werkdag steeg van 41.400 ton in September tot 42.000 ton in October. Het aantal werkdagen beliep in Oct. 27 tegen 26 in September. De Octoberproductie met bijna 1.134.000 ton ligt boven de gemiddelde maand productie van 1938, welke 1.124.000 ton bedroeg., De gemiddelde maandproductie over 1952 zal echter dit cijfer niet meer kunnen bereiken. Over het eerste half jaar 1952 bedroeg deze n.l. 1.037.000 ton en over het derde kwartaal 1952 1.052.000 ton. Over geheel 1951 beliep de gemid delde maandproductie 1.035.000 ton. Nog steeds handhaaft zich dus de langzaam stijgende lijn. Het nummer van deze week brengt een fotoreportage van de bekende Be nedictijnenabdij te Buckfast in Zuid- Engeland, welke gedurende dertig jaar door zes monniken is herbouwd en over het oude klooster te Aylesford, ten Zuiden van Londen, dat kort geleden Weer in het bezit van de Carmelieten is gekomen en thans voorzover nodig wordt gerestaureerd en hernieuwd. Aan deze arbeid neemt ook de Nederlandse Pater Anscharius deel. Er is voorts een interessant artikel van ir. Edmond Ni colas over het vangen en ringen van de in winterslaap verzonken vleermuizen in de mergelgrotten van Zuid-Limburg, een werk, dat -geschiedt met weten schappelijke doeleinden. Een reeks iuchtfoto's laat zien hoe Walcheimi, vooral de hoofdstad Middelburg, zich heeft hersteld van de zware wonden Van het laatste oorlogsjaar. Het kleine vliegveld Sandown op het eiland Wight heeft een vrouw tot chef, miss Mary Wilkins, en een geïllustreerd artikel toont haar in haar menigvuldige func ties. Verder is er een grote serie foto's Uit de filmische reconstructie van het sensationele feit, dat niet lang geleden ®en heel circus met personeel en dieren door list van achter het IJzeren Gordijn is ontsnapt, weliswaar niet zonder dat ®r enige mensenlevens bij verloren gingen. De sportpagina is gewijd aan Jan 'Dommering, dertig jaar lang pro pagandist voor het biljartspel, die de zer dagen zeventig jaar wordt. De ka rakteristiek van de week is gewijd aan de Turkse minister-president, Adnan hlenderes. Verder het actueel journaal, roman, verhalen, vaste rubrieken enzo voort. AMSTERDAM Doctoraal rechten mej. M. C. Groenier, Hilversum. AMSTERDAM Bevorderd tot arts: P. Bijleveld, dr. H. de Jager, J. Iken, Am sterdam; F. v. d. Weyer, Haarlem en J. V. d. Vegt. Den Haag: Artsex. Ie ged. M. Piepenhorst, B de Vries, A. Vergrossen, 1 Levy en A. Kostyal, Amsterdam. LEIDEN. Cand. psychologie: A. Boon v. Ostade, Den Haag: cand. sociologie J. Van Driel. Bloemendaal. UTRECHT Cand. rechten- mej. A. billevis, Utrecht; G. Zoon, Utrecht doet. tandheelk. E. Eikenberg, Rotterdam; cand. geneeskunde: W F. Nieuwkerk. Utrecht; cand. psychologie; mej. E. van Umrnen, Utrecht; H H. Smits, Biltho- yten; R. I. Kellerman icum laude), Utrecht; doet. psychol.: mevr M. C. v. d. Ueuvel-Bastiaan, Utrecht; H. J. Ppnders, Utrecht; doet. dierkunde: pater J v. d. Uee s.J., Zeist; doet wis- en natuur kunde; pater W. G. v. d. Lee SJ, Zeist; M. Stadhouders, Utrecht; A. C. Drink- waard, Utrecht; .doet. wis- en natuurk. mej. W A G. Boucherie, Woerden; tv- Reinking, Utrecht; F. H. Kernkamp, ^treeht; doet wis- en natuurkunde G: G Trip, Deventer. Aanv ex. art. 135 O-: Mej. S. H. Troelstra, Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de ge- ceskunde P. van Eeckhoutte, geb. te oeselare op het proefschrift „De water- U|shouding bij hepatitis infectiosa. A. Meyer ongegrond was. Na een vrij hevige discussie, verwierp de raad dit bezwaarschrift zoals gezegd met 142 stemmen, hiermede de A.N.W.B in de gelegenheid stellend het proefproces verder voort te zetten. De A.N.W.B. zal nu deze zaak aanhangig maken bij de Raad van Beroep van de Directe Belas tingen. Verwacht wordt dat ook dit be roep zal worden verworpen, waarmee een uitspraak van de Hoge Raad zal worden uitgelokt. De A. N. W. B. heeft een schrijven gericht tot de minister, waarin gead viseerd wordt over te gaan tot instel ling van een Generale Staf voor het Verkeer. Dit lichaam, waarin verschil lende deskundigen zitting zullen heb ben, zal coördinerend werken op het gebied van verkeer en verkeersbeveiü- ging. De verschillende verenigingen cn instanties, die thans op dit gebied werkzaam zijn, zullen adviezen krijgen van deze „Staf". (Van onze Utrechtse correspondent) Op de gisteren te Utrecht gehouden najaarsvergadering van het St. Bernul- phusgildc heeft de deken van het gilde, pastoor J. Waterkamp, in zijn openings woord mededeling gedaan van het voornemen om aan het episcopaat voor te stellen een commissie officieel te be lasten met het toezicht op alles v at er in de toekomst aan kerkelijke kunst zal worden aangebracht. Deze commissie zal bestaan uit enige vooraanstaande kunstcritici en kunstenaars. Het voorstel om het gildeboek meer malen per jaar te doen verschijnen is, gezien de hoge kosten, onmogelijk. Uitbreiding van het aantal leden zou hier evenwel uitkomst brengen. Mo menteel heeft het gilde vierhonderd leden. Tijdens de vergadering heeft ir. H. Thunnissen het woord gevoerd over de kerkelijke kunst in Nederland sedert het herstel der kerkelijke hiërarchie. Spreker besteedde hierbij bijzondere aandacht aan de ontwikke ling van de kerkelijke bouwkunst: van de neogotische architectuur van bouw meesters als Pierre Cuypers en Alfred Tepe, het byzantinisme van architecten als J. J. Cuypers en J. Stuyt tot aan de nieuwe volkskerken van Kropholler en de z.g. expressionistische bouwwer ken van de z.g. Amsterdamse School. In de middag hebben de leden van het Bernulphusgilde na een bezichtiging van de nieuwe aanwinsten in het Mu seum voor nieuwe religieuze kunst een bezoek gebracht aan de zilvertentoon stelling in het Centraal Museum. Amerika brengt weer iets nieuws op het gebieQ van vrachtvervoer door de lucht. Het is de „vliegende verhuiswagen", gebouwd door de Fairchild- fabrieken te Hagerstown, die zich gespecialiseerd hebben op het bouwen van grote vrachtvliegtuigen. Voorlopig zal dit nieuwe type door de Amerikaanse luchtmacht gebruikt worden; later zal ook de burgerluchtvaart hiervan profijt kunnen trekken. Op de weg züet de laadbak er uit als een normale verhuiswa gen. In enkele minuten wordt de bak onder het moedervliegtuiggemonteerd en het geheel kan starten. Een van de voordelen van dit vrachtvliegtuig is. dat er geen tijd verloren gaat bij het inladen. Het ligt in de bedoeling deze laadbakken ook in te richten als vlug verplaatsbare hospitalen, radar-sta tions. cant'ines en dergelijke, waardoor de soldaten aan het front op tijd de nodige ondersteuning krijgen. Krachtens een ministeriële order zal Volkel tijdens week-ends weer voor sportvliegers worden opengesteld, doch daarbij is uitdrukkelijk gesteld, dat de commandant niet. verplicht is personeel voor verkeersleiding en hulpverlening beschikbaar te stellen. De directeur- generaal voor de Luchtvaart acht de veiligheid van de sportvlieger daardoor niet gewaarborgd. Dit kwam ter sprake tijdens de ge deeltelijk herbehandeling door de Raad voor de Luchtvaart, onder presidium van mr. J. E. van der Meulen, van een ongeluk op 16 October 1950 te Volkel. waarbij de bestuurder K. R. van een sportvliegtuig en diens passagier P. W. levend verbrandden. De onvoorzichtig heid van de bestuurder bleef onaange vochten, doch tegen opmerkingen over te geringe hulpverlening op het mili taire vliegveld Volkel waren bezwaren ingebracht. De commandant van de vliegbasis Volkel, luit.-kol. vlieger-waarnemer P. E. J. J. Nassens, verklaarde, dat men toentertijd te Volkel niet over voldoen de brandblusmiddelen beschikte en dat bij dit ongeluk blussen de inzittenden toch niet gebaat zou hebben. De raad zal, zo nodig, t.z.t. in deze zaak een gewijzigde uitspraak doen. Voorts behandelde de Raad voor de Luchtvaart nog een onderzoek naar een aanrijding met een Harvard van de Rijkslucjitvaartschol op 12 October 1951 te Giilze-Rijen, tengevolge waarvan de sergeant-vlieger Van B. om het leven kwam. De leerling J. v. d. O. taxiede zijn toe stel zonder voldoende zicht, met een snelheid van ongeveer 10 kilometer per uur langs een smalle tijdelijke rolbaan. De sergeant-vlieger v. B. stak, ongezien, de rolbaan dwars over. werd door een vleugel geraakt en stierf ter plaatse. He Koninklijke Marine probeert mo menteel in de behoefte aan mijnen- achters te voorzien door de oproeping an hiervoor bruikbaar dienstplichtig ersoneel. Daartoe is het dienstvak KanleiïWaCtlter '"gesteld. Waarschijnlijk op grond hiervan een uitbreiding °rden verwacht van het jaarlijks con- 'gent dienstplichtigen, dat ter beschik king van de Koninklijke Marine wordt gesteld. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling voor de mijnenuitkijkdienst vrij willigers te werven. Het is echter niet gelukt het nodige aantal, ruim duizend man, voor deze dienst te vinden. Men was zeer OeDerkt in de keuze van de vrijwilligers, omdat deze niet verder dan 10 km mochten wonen van de plaats, waar zij dienst moeten doen. Aldus werd uit de getuigenverklarin gen de zaak gereconstrueerd. De directeur-generaal voor de Lucht vaart concludeerde, dat het slachtoffer nonchalant is geweest en dat geen af doende maatregelen voor de veiligheid op de tijdelijke rolbaan werden geno men. Men moet er rekening mee hou den. dat v. d. O. een leerling-vlieger was. Hij achtte het dan ook niet nood zakelijk verdere maatregelen tegen de ze jongeman, die al veel verdriet van het gebeurde heeft gehad, te nemen. Uitspraak 17 December. 15. Alsof een onzichtbare hand hem plotseling uit de lucht heeft geplukt, stort de meeuw in zee. Aan boord van het schip gaat een luid gejuich op, waarin bewondering voor Bogul's trefzekerheid samengaat met de zucht, die knaap eens goed te doen voelen, hoe mannen denken over dat week gedoe.' Allan staat een ogenblik met verwilderde ogen naar het schouwspel te kijken. „Mooi schot!" klinkt de vergenoegde stem van Bogul en het zijn deze twee woorden, die de jongen tot de werkelijkheid terugbrengen. Een hevige woede maakt zich van hem meester. „Schurk!" roept hij met bijna overslaande stem. Vóór de ervaren krijgsman er op bedacht is, springt Allan op hem toe. Zijn vuist schiet naar voren en in die flitsende slag heeft de knaap zoveel kracht en vaart gelegd, dat de stoere krijger zijn even wicht verliest en zwaar tegen het buitenboord aanvalt. De mannen op het schip staan een ogenblik als met stomheid geslagen. De mond van Helge valt open van verbazing. Doch éér iemand er op bedacht is, is Allan op de verschansing geklommen en vóór Bogul overeind gekrabbeld is, springt de jongen in zee De spanning aan boord ontlaadt zich in een verward geschreeuw van angstige en ontstelde kreten. Doch voor dat iemand zich er rekenschap van heeft gegeven wat er gebeurd is, hebben de golven zich reeds boven het hoofd van de zoor. van Robart gesloten Aan het voorlopig verslag der Twee de Kamer over het ontwerp begroting 1952 van Maatschappelijk Werk ontle nen wij het volgende: Vele leden zien de vorming van dit ministerie door afsplitsing van andere departementen niet als een goede coör dinatie van het maatschappelijk werk Andere leden spreken echter hun grote voldoening uit over de totstandkoming Advertentie Geen ruwe handen, schrale huid. ruwe lippen met Door de Groninger recherche is aan gehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld de 27-jarige J. B., thans te Assen, verdacht van oplichting. B. bood meestal per advertentie geld te leen aan, op hypotheek of bedrijf s- crediet. Bij zijn eerste bezoek aan even tuele gegadigden vroeg hij direct al een bedrag aan geld voor informaties als handgeld. In vele gevallen werd de be handeling door B. op de lange baan geschoven en soms ook hoorden zijn klanten helemaal niets meer van hem. Vermoedelijk heeft B. nog meer klan ten gehad dan thans aan de recherche bekend is. Benadeelden kunnen zich wenden tot de Groninger t-echecrche. Horizontaal: 1. vaartuig; 4. strijdperk; 8 voorzetsel; 10. spil; 11. gereed; 13. ge stalte; 16. persoonlijk voornaamwoord: 17. herkauwer; 19. J;raag: 20. voorzetsel; 21. modder; 22. vaartuig; 23. heidèmeer; 24. lofdicht: 26. lichaamsdeel; 27. voeg woord; 28. larve; 30. landbouwwerk tuig; 31. titel (afk.); 32. voorzetsel; 34. monster; 35. kappersartikel. Verticaal: 1. plaats in Utrecht; 2. muntstuk (afk.); 3. schel; 5. knaagdier; 6. boom; 7. plaats in Utrecht; 9. plaats in Utrecht; 12. in gebreke blijven; 14. lengtemaat; 15. noot; 16. rode kleurstof; 18. openbare verkoopplaats; 20. kostuum; 24. voorzetsel; 25. lengtemaat; 28. tijd perk; 29 duivenhok; 31. familielid; 33. momenteel. V T N K E V E E N L A A R O N 0 O A F N E S 0 U T A A S 0 n s K I G N A 0 P P 0 E K A M E R I K 0 P A P 0 O T 0 K L F, K 0 K 0 S P A O S A R A 0 O P M C L A I M 0 O P O L S B R O E K van dit nieuwe departement, hetgeen zij als een betekenisvol begin beschou wen van een nieuwe phase in de maat schappelijke opbouw en de maatschap pelijke zorg in ons land. Sommige leden zouden graag nader verklaard zien, waarom de kosten van het treffen van voorzieningen bij wo ningsplitsing zich in dalende lijn bewe gen. Het aantal woningen, dat voor vordering en splitsing in aanmerking zou kunnen komen, is naar hun mening nog zeer groot. Deze leden bepleiten het instellen van een onderzoek, tenein de te geraken tot uitbreiding van het systeem van woningsplitsing. Voorts vragen zij. of niet een rijksbijdrage kan worden verleend in de verhuiskosten van degenen, die in verband met hun gezinsomvang met een kleinere woning dan hun tegenwoordige genoegen zou den willen nemen, doch tegen woning- ruil opzien, omdat deze grote kosten met zich brengt. Bestaat er voor de minister geen aan leiding, zo vragen veel leden, in over leg te treden met zijn ambtgenoot van Financiën, teneinde fiscale faciliteiten te verkrijgen voor de gerepatrieerden. die niet in steun vervallen zijn. maar toch met grote materiële moeilijkheden te kampen hebben? Vrij algemeen wordt de toestand van het ogenblik met betrekking tot de hier te lande verblijvende Ambonezen uit den boze geacht. Kan de regering me dedelen, of zij een bepaald plan heeft ter oplossing van dit nijpende vraag stuk? Veie leden zouden gaarne vernemen, welke betekenis moet worden gehecht aan de kortelings plaats gehad hebben de wisseling in de leiding van de woon orden der Ambonezen. Zeer vele leden vragen 's ministers bijzondere aandacht voor het moeilijke vraagstuk van de Indische Nederlanders, die niet voor het Indonesische staatsbur gerschap hebben geopteerd. In het bij zonder hebben zij hierbij in gedachten de verpauperisering van de jeugd, bet gebrek aan passend onderwijs en de ge ringe mogelijkheid voor deze categorie, om in de toekomst een bestaan te ver werven. Voor de tenniswedstrijd tussen de In ternationale Club van Nederland en de Racing Club Brussel, Zaterdag 22 en Zondag 23 November te Den Haag, 's het programma als volgt samengesteld: Zaterdag van MeegerenSterno, ge volgd door WiltonBri chant, gevolgd door van Dalsum en DehnertBrichant en Sterno. Zondag 23 November van Dalsum— Morreau. gevolgd door Dehnert—Mez- zi, gevolgd door Wilton en HolstMor reau en Mezzi. De partijen gaan om twee gewonnpn sets. Advertentie NELlE Annie Schmidt: „Nieuwe impressies van eet: simpele ziel" (N.V. Querido, Amsterdam). Annie Schmidt en Simon Carmiggeit beijveren zich om het veelal minder op wekkende nieuws der eerste pagina's van de kranten te vervangen door hu moristische levenstrekjes, die de lezer met zijn eigen hebbelijk- en onhebbe lijkheden confronteren, hem in een lach doen schieten, zelfs zijn humeur voor de rest van de dag kunnen bepalen. Het is daarom plezierig, dat een kleine vijftig „cursiefjes" van de Amsterdamse journaliste gebundeld zijn tot een han dig boekje, waarin humor-vitaminen op bijna elke bladzijde rijkelijk worden geïnjecteerd. Ge zult u amuseren om de zevenhonderd griepbacillen die in lijn 24 zaten, om het vrouwenvraagstuk, de woninglaatjes, ge zult de .zorgen van de dag vergeten om het verhaaltje over de opruimingskoorts, de „kokteeldres", het standbeeld en de Amerikaanse vrouw. Als u eens iets dwars zit, neem dan de „impressies van een simpele ziel" en de zon breekt door. Guy Gilpatric Schots en scheef (N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem). Millioenen Amerikanen hebben zich geamuseerd om de Glencannon-verha- len uit het brein van Guy Gilpatric, ctie onlangs op tragische wijze met zijn vrouw om het leven is gekomen. Glen- cannon is de machinist van de wrakke Engelse vrachtboot Incheclyffe Castle, die overal op de wereld de malste avon turen beleeft, waaraan de whisky veelal niet vreemd is Zijn bemanning heeft ook zekere eigenaardigheden, maar .lit mensengemeenschapje, dat dobbert op de oceanen en passagiert in de haven plaatsen, weet de humor te hanteren op een wijze, die hartverkwikkend is. Wie gevoel heeft voor gezellige onzin van een zelfde gehalte als de inhoud van de fles van de rare machinist, zal dit boek soms breeduit lachend lezen. Wie goede humor als een zegen oe- schouwt, zal deze Glencannon-omnibus meer dan eens ter hand nemen. v. W. Monica Baldwin, „Ik sprong over de muur". (Uitgeverij Paul Brand. Bussum). Midden in de tweede wereldoorlog kwam Monica Baldwin, nicht van de vroegere Engelse premier Stanley Baldwin, uit het klooster terug, na acht en twintig jaar de wereld verzaakt te hebben volgens regels van een der strengste orden. Zij meende uit roe ping te zijn gegaan, bleef naar de on zichtbare stem luisteren, maar be zweek tenslotte en „sprong over de muur", terwijl de Kerk haar van haar geloften en plichten ontsloeg. In Corn wall zette zij haar herinneringen en gewaarwordingen na terugkeer in het woelige moderne leven op schrift en thans is van het boek „I leap over the wall" in Engeland al de 8e druk ver schenen. De Nederlandse vertaling is van J. W. Hofstra en het is goed er eer. kanttekening bij te maken. De schrijfster geeft een diep inzicht in het leven van de beschouwende orde en in dat van het religieuze leven in het al gemeen. Zij doet dit met mildheid en vergeet de humor zomin als de critiek. ook al krijgt deze op geen enkele plaats een sensationele vorm. Maar critiek heeft zij ook op de wereld, die zij terugvond en bij een uitwegen van onvolkomenheden blijft de eerbied voor het klooster sterker spreken dan die voor het „nieuwe leven". Pater An ton Koch S.J. heeft in Maart j.l. bij het verschijnen van de Duitse vertaling o.a geschreven: „Ik sprong over de muur" is een in teressant, eerlijk, en prettig leesbaar boek. Het is nergens zoetelijk en ner gens „orthodox", het is wel doorkruid met humor en een blijde geest, die hei onverdachte bewijs leveren, dat 28 jaar contemplatie deze niet versnoepten te verdringen. Eigenlijk gaat het in dit boek om een kwestie die niet alleen in het overwegend Protestantse Engeland, maar ook in be paalde Katholieke kringen steeds veel stof tot discussie levert: Heeft het leven ineen beschouwende, zogenaamde contemplatieve Orde heden ten dage nog zin? Zonder eni ge bedenking keurt men de congregaties die zich aan de armen, ouden van dagen of zieken wijden, goed. De onderwijscon gregaties of die welke een groot contin gent leerkrachten leveren, duldt men of billijkt men al naar gelang 's mensen in stelling tegenover de Kerk. Maar contem platieve orden, het beschouwende leven, een leven dat slechts bestaat uit dienst van God. koorgebed, geestelijke lezing en overweging, zware arbeid en boete.. dat kunnen zelfs mensen die „goed-Katholiek" zijn, vaak niet meer volgen. Men behoeft slechts bij een kleine kring meisjes, man nen of vrouwen te informeren en men ont ketent dadelijk een hevige discussie. Wie zich, voor zover dat mogelijk is. van „buitenaf" een oordeel wil vormen over dit probleem, kan dat. nadat hij dit boek gelezen heeft, zeker met meer in zicht en degelijkheid doen dan tevoren. Zelfs de tegenstander zal, hoeveel er ook in mogen staan dat hem in zijn mening zal stijven, zeer getroffen worden als hij de argumenten leest waarmee Miss Baldwin de oude Lord Dawson, volgens haar in nigste overtuiging, de zin van deze bij zondere vorm van het kloosterleven ver klaart. Deze redenen tonen duidelijk aan, redenen die ondersteund worden door een geestelijk levend mens als Robert Hugh Benson dat het beschouwende leven als idee en ideaal onverbrekelijk verbonden is met het bestaan der Kerk als het Mystieke Lichaam van Christus, al moge dan de concrete uiterlijke vorm zich in de loop der eeuwen wijzigen en natuurlijk ook gevoelig zijn voor verstarringen of nieuw enthousiasme. De kans, dat Piet Roozenburg zijn meest gevaarlijke concurrent voor het wereld kampioenschap zal inhalen, is weer kleiner geworden. Want, terwijl Dagenais het nu weer tot een overwinning gebracht heeft, is Roozenburg er niet in geslaagd het nog ongeslagen record van Huisman te breken. De wereldkampioen moest met remise genoegen nemen en staat nu dus één punt achter, relatief althans- Een verrassing was de nederlaag, die Keiler heeft moeten incasseren tegen King. Bonnard, die tegen de Belg Verleene geen fout heeft gemaakt, bezet nu alleen de derde plaats, Huisman alleen de vierde. Fankhauser en Van Dijk speelden een klassieke partij, waarin wit in de opening enige tempi voordeel wist te behalen Fankhauser had er extra zin in en ontwikkelde een aanval op het centrum van Van Dijk. Bij deze aanval bezette wit de velden 22 en 23 Van Dijk trachtte deze stukken te omsinge len. maar wit's verdediging was prima verzorgd en met enig voordeel ging wit het eindspel in- Echter was het voordeel niet voldoende om te winnen. W. Roozenburg kon in de opening geen goede stelling krijgen- Gedance verhinderde dit door verschillende rui len. Of zwart door deze tegenslag ont moedigd was. wij weten het niet. maar het is een feit. dat Gedance de partij geheel in handen nam. De flankpartij die hij inleidde gaf de Zwitser belang rijk voordeel. Wit echter kreeg wat moeilijkheden met zijn klok en miste de juiste voortzetting, waarna het tref fen in remise eindigde. Na een 32—28 en 23—29-opening ruilde P. Roozenburg schijf 28 weg en trachtte daarna de korte vleugel van Huisman vast te houden. Wit maakte geen fouten en er ontstond een gelijk opgaande strijd. Roozenburg.die win nen wilde zocht steeds opnieuw ver wikkelingen. maar Huisman wist op tijd de stelling te vereenvoudigen en een vrijwel gelijk opgaand eindspel bracht de remise. King er Keiler trokken direct fel van leer. Wit wist ir. de opening enig voordeel te behalen, maar in het mid denspel was de balans reeds geheel omgekeerd- King had een slecht ont wikkelde lange vleugel. terwijl ook zijn centrum onder driik stond. Toen ieder de beste kansen aan Keiler gaf. maakte deze een van zijn zeldzaam voorkomende blunders en verloor. De afgebroken partij uit de twaalfde ronde van het candidatentournooi voor het wereldkampioenschap dames tussen de Russin Zvorikyna en onze landge note Fenny Heemskerk is door Fenny Heemskerk zonder verder spelen ge wonnen gegeven. Door deze uitslag is Bvkcva (Ruslwinnares geworden van het tournooi Bykova heeft nu het recht om de wereldkampioene, haar landge note Liudmilla Rudenko, uit te dagen voor de wereldtitel. De partijen van de 15e en laatste ronde zijn Woensdagavond gespeeld m de stampvolle grote zaal van het centra le huis van het Sovjet-leger. Het eerst was de partij Fenny Heemskerk—May Karff (V.S.) geëindigd. Onze landge note zette een felle aanval in die reeds bij de 24ste zet haar tegenstandster tot capituleren dwong. De stand luidt: 1. Bykova (R.) 11 pnt. en 1 afgebr. partij; 2./3. Fenny Heemskerk (N.) en Ignatyeva (R.) 10% pt.; 4/5.(6. Belova (R.), Zvorykina (R.) er. Keller Hermann (O.-Did.) 10 pnt.; 7. Tranmer (GB.l 8 pnt. en 1 afgebr.; 8/9. Chan tal Chade de Silans (Fr.) en Rubtsova (R-) 8 pnt.: 10. Langos (Hong.) 7 pnt. en 1 afgebr.; 11. May Karff (V.S.) 7 pnt.; 12. Bruce (G.B.) 5 pnt.; 13. Hruskova Belska (Tsj. SI.) 4% pnt.; 14. Mary Brayne (V.S.) 3y, pnt.; 15. Berea de Montero (Arg.) 3 pnt.; 16. Reischer (Oost.) 1% pnt. en 1 afgebr. De reeks van wintercourses, die Zon dag j.l. onder zeer grote belangstelling op de Hilversumse draversbaan is be gonnen, heeft ook de aandacht van het buitenland getrokken. Naast de Neder landse eigenaars, die met een record aantal paarden inschrijven, zullen ook de Belgen binnenkort op de baan ver schijnen. Zondag j.l. was een aantal Belgische eigenaren en officials in Hil versum aanwezig, die het spoedig uit komen van Belgische paarden in de Nederlandse wintercourses hebben toe gezegd. Ook verwacht men binnenkort deelneming van paarden uit Duitsland Het aantal inschrijvingen voor d; courses van Zondag a s. is weer zo groot 116 dat van de zes uitge schreven draverijen er drie zuilen moeten worden gesplitst. In verband met de snel invallende duisternis be ginnen de draverijen, waarvoor ruim f 7000.— aan prijzen is uitgeloofd, reeds om twaalf uur. Een 9—6-overwinning voor de Hage naars was het einde van de eerste op de Hoky te Den Haag gehouden wedstrijd in de competitie om de Lippensbeke: tussen HHYC en Ijsvogels. De tussen standen waren: 21, 44, 31. De uitslagen luiden: Post (N.Afr.)Dagenais (Can.) 02. Bonnard (Fr.)Verleene (B.) 20- King (China!—Keller 2—0. Descallar (N.-Afr.)Forclaz (Zwits.) 1—1. Verpoest (B.)Saletnik (It-) 11- Fankhauser (Fr.ï—Van Di.ik 11. Gedance (Zwits-ï—W. Roozenburg 1—1. Huisman—P. Roozenburg 1—1. Fanelli (It.)Deslauriers (Can) 02. Na de 13e ronde is het klassement: 1. Dagenais, 21 pnt- (uit 13 par tijen) 2. P Roozenburg. 18 pnt. (12). 3- Bonnard. 17 pnt. (12). 4. Huisman. 16 pnt. (13). 5/8 Van Dijk. King. Keller en Ver poest. 15 pnt. (12) 9. Bizot. 13 pnt. (12). 10. Saletnik. 13 pnt. (13b 11. W. Roozenburg, 12 pnt- (12). 12- Deslauriers. 11 pnt. (12)- 13. Fankhauser 10 pnt. (12). 14. Gedance. 10 pnt (13). 15/16 Descallar en Post. 8 pnt. (12'. 17. Fanelli, 8 pnt (13). 18- Verleene, 7 pnt (13)- 19. Forclaz. 2 pnt. (12). De analyse van de partij tussen Bonnard (Fr.) en Verleene (Belg.) is: Wit: Bonnard: Zwart: Verleene. 1. 31—26 17—21. 2. 26X17 12 X 21. 3 32—28 7—12 4 37—32 1—7. 5 34—30 19—23 6. 28X19 14 x 23 7. 33—28 914 8. -BX19 14X23. Ons kan een dergelijke opening maar matig bekoren. Door het ruilen ont liet) de Belg de openingsmoeiliikneden O.i. is dit een bewijs, dat deze zich zwakker voelt 9 39—33 21—27. 10 32 X 21 16 X 27 Er kwam leven in de brouwerij. 11 41—37 4—9. 12 46—41 1117 Zwart was blijkbaar van zichzelf geschrokken en b<u'c:cde de af tocht al weer voor. 13. 4439 611 14. 5044 11—16. Wit heeft zwart geen gele genheid gegeven de stand te vereenvoudi gen. 15. 40—34 10—14. 16. 33—29 18—22. 17. 29X18 12 x 23 Deze uitruil was minder goed. Zwart zou nu moeilijkheden krijgen met ziïn korte vleugel. 18. 4440 Er dreigde 30—24. 38—33 en 43x2 18 7—12. 19 37—31 14—19 20. 38—33 23—28. Zwart trachtte de korte vleugel voor een directe aanval te vrijwaren, maar bereik te het tegenovergestelde. 21. 3024 20 x 38. 22 43X14 9 X 20 23 3.9—33 Er dreig de 3328 met stukwinst 2317—21. Gedwongen 24. 31—26 12—17. 25. 41—37 De korte vleugel was nu volkomen dood. De opsluiting 3 om 5 was een feit. Dit was het gevolg van zwarts 16e zet. 25 5—10 26 37—31 27—32. 27 31—27 22X31 28. 36X38 Een stuk winst. 28 21—27 29 33—28 8—12. 30 35—30 10—14. Op 13—18 zou volgen 28—22 38—32 en 42X13 31. 34—29 Dit verhinderde nu ook 13—19 door 29—24 38—32 en 42X13. 312—S 32 30—24 In de flank. De zwarte stelling is reddeloos 32 12—18 33. 49—44 8—12 34 44—39 3—8. 35. 28—23 18—22 36 39—33 Zwart wordt geen kans op herstel gegeven. 36. 13—18. 37. 40—34 8—13 38. 4540 16—21. 39. 48—43 27—31. 40. 26x37 21—26. 41 40—35 17—21. 42 24—19 13 X 24 43 34—30 12—17 44 30X10 15 X 4 45 23X12 17 x 8. 46. 35—30 4—10. 47. 29—23 21—27. 48. 30—25. Zwart geeft op. Zoals gebruikelijk is als in de nabije toekomst geen officiële landenwedstrijd op het programma staat, is de training van het Nederlands Elftal in het Olym pisch Stadion tijdelijk stopgezet. De eerstvolgende wedstrijd is namelijk in Maart 1953, tegen Zwitserland. Zoals we reeds eerder hebben gemeld zal deze maand de nieuwe technische commissie van de K.N.V.B. worden be noemd. Deze commissie zal uiteraard ook de training van de Nederlands-Elf talclub bespreken. Het is in dit stadium voorbarig om conclusies te trekken uit hetgeen zich rond de wedstrijd Engeland Nederland heeft afgespeeld. De eerste etappe van de Panamericana. van Tuxtla Gutierrez naar Oaxaca (530 km) is gewonnen door de Fransman Jean Behra met Gordini. De tijd van Behra was 3 uur 41 min. 44 sec. voor de 530 kilometer. Voor de Italiaan Bracco, die in een 3 liter Fer rari reed, werd 3 uur 47 min. 21 sec. ge noteerd. Van de Duitse ploeg maakte Karl Kling in een Mercedes Benz sport wagen type 300 s 1 k de beste tijd, n.l. 3 uur 49 min. 45 sec. De wereldkampioen Alberto Ascari (Ferrari) heeft in de eerste etappe op gegeven na een ongeluk waarbij hijzelf ongedeerd bleet evenals zijn medebe stuurder Scoturzi, maar zijn wagen werd vernield. Ook de Fransman Man zon (Gordini) en de Italiaan Bonetto (Lancia) hebben de strijd gestaakt bei den wegens materiaalpech. Het klassement in de sportwagen klasse na de le etappe luidt: 1. Behra (Frankr.) met Gordini 3.41.44; 2. Bracco (It.) met Ferrari 3.47.21; 3. Kling (Did.) met Mercedes 3.49.45; 4. Maglioli (It) met Lancia Aurelia 3.54.10; 5. Mac Afee (V.S.) met Ferrari 3.57.55. Met 3 uur 41 min. 44 sec. bleef Behra aanzienlijk onder de snelste tijd, die vo rig jaar in deze etappe werd genoteerd en die 4 uur 11 min. 37 sec. bedroeg. Wat het opgeven van Ascari aangaat, werd nader vernomen dat dit veroor zaakt werd doordat zijn Ferrari omsloeg, na slippen over een plas olie. De Mer- cedes-wagens raakten in de bergen ach terop. maar maakten als ploeg een uit stekende indruk aangezien Kling. Fitch en Lang resp. 3e. 7e en 8e zijn gewor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5