en Films van vroeger héél vroeger Zes maanden geëist tegen drie andere verdachten AGENDA SCHINDEl*«? Verduistering en bedrieglijke bankbreuk Eerste lustrum Academie voor Voortgezet Econ. Onderwijs Bijeenkomst in Frans Halsmuseum Wat „Veertig jaar cinematographic" te zien geeft He PENDULES HORLOGES LUXE WEKKERKLOKJES VAN NIEL Prijswinnaar Leon Fleisher speelt op tweede meesterconcert magistraal pianospel HENK ZOUTENDIJK MET ZIJN POPPENSPEL B. en W. willen oude begraaf plaats niet laten schudden Grootste deel der belanghebbenden heeft echter geen bezwaar De moord op de Haarlemse scheepsbouwer Haarlem Lichtstad" Cr. Houtstraat geraamd op f20.000 VOOR DË SL\T I. KAN JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Haarlem Telef. 13004 HAARLEMSE RECHTBANK Haarlemse W.M. en A.R.K.A. „Van de Vos Reinaerde Uitbreiding Mariaschool gaat niet door VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 PAGINA -2 Vrijspraak gevraagd voor de zoon Ook de zoon ontkent BEJAARDE WEDUWE DOOR GAS BEDWELMD Geloof en Wetenschap WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Een tip van St. Nicolaas Grote Houtslr. 86, Haarlem 69 jaar speciaalzaak Ernstige aanrijding op de Rijksstraatweg Motorrijder kreeg zware hersenschudding BRAND IN PERCEEL AAN DE WITTE HERENSTRAAT Burgerlijke Stand „Svenska Kannan HEEMSTEDE Gepensionneerden hadden een gezellige middag Psychologisch groepsonder- zoek schoolkinderen Beurs van Amsterdam Beurs van New Vork Ongeveer vier uur lang heeft de Haar lemse rechtbank zich gisteren bezig ge houden met de behandeling van de zaak betreffende de moord op de Haarlemse scheepsbouwer. Nadat de hoofdver dachte terecht had gestaan, moest de echtgenote van Dikmans zich verant woorden. Zij werd ervan beschuldigd dat zij de sporen van de moord had weg gemaakt. Zij beweerde, dat zij pas van de moord op de hoopte was, toen het lijk van haar man uit het water werd opgehaald. „U moet de waarheid vertellen", voeg de de president haar toe. „Ik spreek de waarheid", repliceerde gij- „Ik zal u bewijzen, dat u liegt", ver zekerde toen mr. Ferwerda. En hij las de verklaring voor, die de vrouw voor de politie in eerste instantie had afge legd. Daarin vertelde zij, dat zij haar man op de bewuste dag de werf om streeks half zes had zien verlaten en in de richting van de Catharijnebrug had zien vertrekken. „Dat kan toch niet", zeide de presi dent, „want toen was uw man al ver moord." „De politie kan wel zoveel opschrij ven", was het antwoord. De vrouw ontkende ook de sporen te hebben weggemaakt. President: „U staat geweldig te liegen. U hebt de hamer verdonkeremaand, waarmee de moord is gepeegd." Verdachte: „Dat moet u dan maar eens bewij zen." President: „Dat zullen we zeker deen." Mr. Ferwerda ging toen in op de kwestie van 't geld. Verdachte zou van de moordenaar f 130 ontvangen hebben, zijnde het geld van Dikmans. en daar van f 25 aan deze hebben geschonken. Verdachte onderbrak de president steeds met ontkenningen, zodat de pre sident haar nog eens voor de voeten wierp: „U liegt verschrikkelijk." Als getuige werd een loodgieter ge hoord, die op de dag van de moord omstreeks vijf uur in de buurt van de loods was. Hij had eens door het raam gekeken en zag toen een been liggen, dat weggeschoven werd. Toen was Dik mans blijkbaar reeds vermoord. Getuige B., die geholpen had het lijk in het Spaarne te werpen, vertelde, dat de hamer met bloed besmeurd was en dat hij deze aan de kant in het Spaarne gezet had. Later was hij met de hamer naar de vrouw gegaan, maar deze had hem verzocht het moordtuig te vernie len. De steel werd er af gebroken en B. gaf het ijzer aan de vrouw. „Zoudt u nu uw eigenaardige houding willen 'opgeven?" vroeg de president aan verdachte. „Ik heb geen eigenaardige houding" luidde het antwoord. De officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman, stelde in zijn requisitoir vast, dat de vrouw bij haar man inder daad een slecht leven had. „Ik kan me voorstellen", zo zeide hij, „dat de dood van Dikmans voor haar een opluchting betekende. Maar haar rol in dit drama is toch wel zeer bedenkelijk. De maxi mum-straf, die verdachte kan worden opgelegd is zes maanden. Maar dat is feitelijk te laag." De officier achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste zes maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. Hellema, achtte de aangevoerde argumenten, niet overtui gend. Hij wees er op, dat de vrouw steeds in een angstpsychose had geleefd en daarom vond hij de maximum-straf onjuist. Hij verzocht de rechtbank de uiterste clementie toe te passen. Het aandeel, dat de Grote Houtstraat zal moeten bijdragen in het kader van j „Haarlem Lichtstad", bedraagt ongeveer I f20.000. Dit deelde gisteravond de 1 voorzitter van de Grote-Hnutstraatver- eniging, de heer Voogd mede. De begro ting berust op een berekening, waarbij iedere zaak f 25.per strekkende meter (van de frontbreedte) betaalt. Een en ander ontlokte nogal critiek; heel terecht werd opgemerkt, dat bij doorvoering- van deze plannen de kapi taalssterkte van een zaak berekend en bepaald wordt naar de frontbreedte van de winkel. Daarnaast hoorde men nog een ander bezwaar, waarin het heette, dat sommige bedrijven meer van de drukte tijdens „Flora 1953" zullen profi teren dan andere zaken. Men dacht hier bijvoorbeeld aan de café's en restaurants. Tijdens de bijeenkomst gaf de heer Jan Kraakman een toelichting op de plan nen. die hij voor de Grote Houtstraat heeft ontworpen. Vanzelfsprekend is de versiering en de verlichting gedacht en gepland in het kader van de betekenis, die de Grote Houtstraat als voornaam ste straat in het geheel van plannen in neemt. Een driedelige mastversiering met indirecte verlichting zal op de .trottoirs geplaatst worden. Linten van plastic, die boven bij elkaar komen in een vierkant van TL-verlichtingsbuizen, zullen de straat het aanzien geven van een pergola. Wat de winkelsluiting betreft, meende men te weten, dat ontheffing van de Winkelsluitingswet zal worden verkre gen voor de zaken in de verlichte stra ten van Haarlem. Een ontheffing voor geheel Haarlem zou stuiten op moeilijk heden bij het departement in Den Haag. President tot verdachte: „Hebt u nog iets te zeggen?" Verdachte: „Ik ga in hoger beroep." President: „Dat is wel wat voorbarig." De 23-jarige zoon van Dikmans, die eveneens terecht moest staan terzake van het wegmaken van sporen, ontken de hardnekkig iedere schuld. Hij zou een bloedplas in de loods met teer be streken hebben, een bus, bevlekt met bloed, in het Spaarne geworpen hebben en tenslotte ook de grond op de werf, die met bloed was bespat, omgespit heb ben. Ook hier moest B. als getuige op treden en hij verzekerde, dat de zoon zulks wel had gedaan. Deze bleef éch ter ontkennen, maar de officier achtte schuld bewezen. Hij eiste zes maan den gevangenisstraf. Mr. Hellema, die ook hier de verde diging voerde, meende, dat B. ae fei ten verdoezelde, en vroeg de reentbank de zoon van Dikmans vrij te spreken. Tenslotte moest ook B. zelf terecht staan. Deze zaak leverde niet zoveel moeilijkheden op, omdat deze jonge man alles bekende. Hij had inderdaad meegeholpen het lijk in het Spaarne te werpen en ook waren door zijn toe doen verschillende sporen van de moord weggemaakt. De officier wilde rekening houden met de pressie, waaronder deze ver dachte heeft verkeerd en tevens met de loyale houding, welke deze heeft aan genomen'tijdens de behandeling van de ze zaak. „Hij maakte tenminste een uit zondering op dat stelletje leugenaars van Dikmans", aldus de officier. Mede om die reden wilde de officier n;et graag, dat B. zwaarder gestraft zou worden dan de anderen. Hij vroeg een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden. In alle zaken werd de uitspraak be paald op Donderdag 4 December, des morgens om half tien. In een perceel aan de Coornhertstraat te Haarlem had gisteravond omstreeks 7 uur een ongeval plaats, waarbij de 85-jarige weduwe W. S.R. bijna het leven heeft moeten laten. Deze bejaarde dame kwam in haar keuken te vallen, nadat zij juist het gaskraantje had opengedraaid en het gas nog niet brandde. Zij kon niet opstaan en geraakte bewusteloos door het alsmaar toestromende gas. Een buurman rook buiten het gas, kon echter niet binnen komen en waarschuwde direct de politie. De deur werd nu opengebroken. Spoedig kreeg men toegang tot de keuken, waar de bejaarde dame buiten bewustzijn lag. Met zuurstof apparaten, bediend door iemand van de O.D., kwam mevr. W. S.R. na een kwar tier weer tot bewustzijn. Per ziekenauto werd zij naar de Maria-Stichting overge bracht. Op de zevende bijeenkomst Vrijdag 19 December van de vereniging „Ge loof en Wetenschap" zal het Rotterdams Toneel een opvoering geven van bet spel „Bonaventura". Op 2 Januari 1953 is „Het Vrije Toneel" te gast. dat het blijspel „Engelen zonder vleugels" voor het voetlicht zal brengen. Deze twee avonden worden gegeven in de Stads schouwburg. Prof. Paul Dibon zal op Donderdag 8 Januari in de tuinzaal van het Concert gebouw een voordracht houden over ..René Descartes et le Gouden Eeuw" De aanvang der avonden: 8 uur precies. Advertenue KINDERKAMERKLOKJES met Walt Disney-figuren vanaf f 7.50 FILM Rembrandt: „De dokter en het meisje". Toegang 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Zondag 11 uur: „Een onvergetelijke melo die". (A song to remember). Toegang: alle leeftijden. Cinema Palace: Afgekeurd. Luxor: „Het testament van dokter Ma- buse". Film van Fritz Lang. Toegang 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Frans Hals: „Tovertapijt" (Magic Carpet). In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Kassa van 103 uur en na 6 u. Lido-Theater: „De dood van een han delsreiziger". Fredric March. Toegang: 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Jane Eyre" Joan Fon taine. Orson Welles. City: Vrijdag, Zaterdag en Zondag: „Sin- ging Guns". Vaugh Monroe. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donder dag: „De wolf van Sila". Toegang: 18 j. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mannen van staal". In tech nicolor. Toegang: 14 jaar. Tij den r 2.30, 7, 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Van Vrijdag 21 tot en met Maandag 24 November: „Klissen ist keine Sünd". Toegang: alle leeftijden. Tij den: Vrijdag en Maandag 2.30, 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7, 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 21 November Stadsschouwburg: Haagse Comedie: „De Kersetuin (ber.), 8 uur. Gem. Concertgebouw: Concert Sympho- nie Orkest „Haerlem" o. 1. v. Piet Hal- sema, 2 uur. Zaterdag 22 November Stadsschouwburg: Het Amsterdams To neel: „Hilda Crane", 8 uur. Advertentie Bij SCHINDELER slaagt U zeker! ZUIVER WOLLEN HEREN- o o rn VESTEN met lange mouwen ll.JU Gen. Cronjé- straat lalb Telefoon 16045 Donderdagmiddag stond voor de Haarlemse Rechtbank terecht de 28- jarige A. S. uit Amsterdam. Hem werd ten laste gelegd verduistering van geld ten nadele van crediteuren bij het fail lissement van zijn zaak en bedrieglijke bankbreuk.. Hierbij zóu verdachte zich 6000 gulden onrechtmatig hebben toegeëigend. De officier van Justitie mr. v. d. Valk Bouman eiste een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek. In haar pleidooi vroeg mr. Boekman, raadsvrouwe' van verdachte, om de uiterste clementie. Verdachte had niet ver genoeg vooruitgezien en de moei lijkheden die hem te wachten stonden na een dergelijke handeling. Deze ver dachte was totaal onkundig in dergelijke zaken en wist niet, dat hij een strafbaar feit had gepleegd. De uitspraak werd bepaald op Don derdag 4 Dec. Eveneens moest zich voor de Recht bank verantwoorden wegens medeplich tigheid aan bovengenoemd geval de koopman J. J. G„ bij wie S. enige tijd in dienst was. Na he't faillissement van S. had J. J. B. hem willen helpen, omdat hij zonder woning en zonder meubelen zat. S. hielp hem allereerst aan een wo ning en tevens verschafte hij hem 2200 gulden om meubelen en andere beno digdheden te kopen. Dit werd dan ver rekend met de tantième, welke S. zou worden gegeven. Met de curator mr. G D. Hey uit Amsterdam werd overeenge komen, dat S. zijn salaris van 60 gulden kon behouden. De curator wist echter van de tantième niets af. Deze zou anderse rechtmatig toekomen aan de crediteuren van S. Bij de advocate B. stelden zij de bestaande toestand op schrift, zodat de meubelen niet bij de inboedel van S. konden gerekend wor den, aangezien hij ze in bruikleen had van J. J. B. De officier meende echter het J. J. B. Cisteren herdacht de te Haarlem ge vestigde Academie voor Voortgezet Eco nomisch Onderwijs haar vijfjarig be staan. Wie echter mocht denken, dat deze instelling in 1947 zonder meer is opgericht, vergist zich. De eigenlijke plannen dateren reeds van 1933, toen op initiatief van de de vereniging van Oud-leerlingen van de Haarlemsche Handelsschool de Stichting voor Voort gezet Economisch Onderwijs in het le ven werd geroepen. Pas na veertien ja ren van voorbereidend werk dus, het welk in de oorlog uiteraard stillag, kon de Academie haar poorten (in casu die van de HBS-A aan de Raaks) openen. De Academie geeft een avondoplei ding van drie jaren voor hen, die mid delbaar onderwijs hebben genoten en niet in de gelegenheid zijn hoger onder wijs te volgen, maar toch voor het ver vullen van min of meer leidende func ties in het economisch leven behoefte hebben aan verbreding van kennis op algemeen economisch en sociaal gebied en verdieping van inzicht in de maat schappelijke vraagstukken, waarmede zij in hun werk te maken zullen krij gen. Ter viering van het eerste lustrum was gisteravond in de fraaie Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum een speciale bijeenkomst georgani seerd. Behalve bestuur, curatoren, rector, docenten en studenten vulden vele autoriteiten en genodigden, lei ders van belangrijke bedrijven uit Haarlem en omgeving, de zaal. O.M. merkten wij op de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, mr. P. F. Westerling als vertegenwoordi ger van het Provinciaal Bestuur en mr. J. J. Swens van de Haarlemse Kamer van Koophandel. De President Curator van de Acade mie, de heer J. H. Textor, heette de aanwezigen welkom en schetste in enkele woorden de geschiedenis van dit instituut. Hierbij memoreerde hij slechts de misvattingen, het onverstand en zelfs de tegenstand welke het In de eerste jaren van haar bestaan heeft on dervonden. Hij benadrukte daarentegen het tot dusver bereikte: de langzaam, doch constant stijgende lijn in de be langstelling voor de Academie, zowel van hen die haar bezoeken, als bij de overheid en het bedrijfsleven. Dat de Academie zich een plaats heeft verworven in het Haarlemse onder- wijsleven is naar onze mening ook voor ten niet gering deel te danken aan de bekwame en tactvolle leiding van haar rector, dr. S. Elzinga. Voor de vele or ganisatorische problemen, waartegen over de Academie zich steeds weer zag en ook thans nog ziet geplaatst, vond dl'. Elzinga altijd wel een modus of een oplossing. Het accent viel gisteravond uiteraard echter op de voorgeschiedenis van de Academie, welke respectievelijk werd belicht door de President-Curator van de Stichting, mr. A. Bruch, door de voorzitter van de „HHV", de heer P. C. André de la - Porte en door dr. El zinga. Zij allen herdachten op de eerste plaats de eigenlijke, de ideële grond legger van Stichting en Academie, mr. 1. Cransberg, en spraken de hoop uit. dat diens denkbeelden en doelstellin gen voor immer in de Academie zouden mogen voortleven. De heer André de la Porte bood namens de „HHVeen enveloppe met inhoud aan, als finan ciële basis voor een door de Academie aan te leggen bibliotheek. Dr. Elzinga sprak namens docenten en cursisten ge lukwensen uit. Vervolgens hield mr. A. E. C. de Groot van Embden, directeur van de Haarlemsche Bank voor .Hypothecaire Financiering een interessante en gees tige voordracht over de betekenis van de Academie voor het bedrijfsleven. Hij wees vooral op het inzicht, dat de Academie verschaft, het zelf denken, waardoor men niet meer tevreden is met het Hoe, doch tevens het Waarom leert doorvorsen. Na de patize, tijdens welke in een „stemmig" verlichte nevenzaal koffie werd geserveerd, voerden nog verschil lende vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven het woord. Zij sloten zich aan bij het betoog van mr. de Groot van Embden en wensten de Academie een langdurige en succesrijke arbeid toe. Enkele cursisten boden tenslotte mede namens hun jaargenoten gelukwensen aan. et is alleszins de moeite waard om wat te vertellen over de film „Veertig jaar cinematographie". die in 1935 vertoond werd bio het be zoek van Lumière' aan Amsterdam, sindsdien in de kluis bleef, maar Don derdag in een speciale voorstelling bij gelegenheid van het zilveren jubileum van het Rembrandt Theater te zien is. Het publiek wordt eerst geconfron teerd met de voorlopers van de bios coop. De stroboscopische schijf uit 1832 van Plateau, de wondertrommel van Hörner in 1833 (stroken met tekenin gen, die ronddraaien en een bewegend beeld vormen: nog steeds speelgoed), de mutoscoop, welke onze grootouders op de kermissen bewonderden. Een sen satie verwekte de Franman Marey in 1882 met zijn fotografisch geweer, waar- Opname van een wagenren uit de film „Ben Hut" bij hij bewegingen van een vliegende vogel kon fotograferen. Dan komt Edison in 1890 met zijn kinetoscoop, waarna het de gebroeders Lumière in 1895 gelukt met de cinematographe levende beelden op te nemen en ook te projecteren. Men ziet dan 't eerste korte filmpje: het uitgaan van de fabriek van Lumière en daarna de aankomst van een trein. Wat een haastige wereld zo tegen het eind van de vorige eeuw! En wat gees tig, dat eerste komische filmpje, 20 meter lang, draaitijd 1 minuut „De ge fopte watersproeier" (met explicatie van de heer Wessels). Al spoedig meende men het ideaal in de kleuren film te vinden, zij het, dat elk beeldje met de hand in de verf gezet moest worden, waarmede grote kosten ge paard gingen. Op het doek ziet men „De reis naar de maan" en „De Tovenaar", met explosies in rood en blauw om van te griezelen. En ter afwisseling de één- acter „Schandaal in Zandvoort" (voor alle leeftijden), waarin een mijnheer in een dikke baaien onderbroek met de harmonie van de badplaats voorop naar het politiebureau wordt opgebracht. Het ene fragment volgt het andere op en er gloriëren weer oude sterren: Ru- dolphe Valentino als „De Sheik", Ramon Navarro in „Ben Hur", Louis Bouw meester in „Pro Domo" en Esther ae Boervan Rijk als de onsterfelijke Kniertje in „Op Hoop van Zegen". Typisch zijn de opnamen van de film fabriek Hollandia en van het eerste Hol landse journaal in 1901. Kort daarop be luistert men een rede van Koningin Wilhelmina, in gezelschap van Prins Hendrik, op bezoek bij de jeugd in het Stadion. Bijzonder indrukwekkend ziin de opnamen van Shackleton's expeditie naar de Zuidpool. De periode van de absolute film, wel ke in 1927 begon, brengt de kijker bij J. C. Mol van Multi-film, die wonder lijke kristallen leven gaf. In Rusland vroeg „Storm over Azië" van Puaowkin de aandacht, een specimen van de Duit se industrie werd gevonden bij de „Ni- belungen" van Fritz Lang en bij de Franse ziet men Maurice Ghevalier in actie. En kunt u zich Mariene Dietrich Buster Keaton, de filmkomiek van vroeger jaren nog herinneren in „Onteerd", Charlie Chaplin in Goldrush en The Kid met Jackie Coogan? De film „Veertig jaar cinematographie" biedt enkele boeiende scènes uit deze en andere oude rolpren ten, die de hedendaagse bioscoopbezoe ker het bewijs geven, dat er ernstig ge werkt werd met verbluffende resulta ten. Ook de tekenfilm is niet vergeten. De eerste Popey the Sailorman, zonder spinazie. En een bijzondere bijdrage le verde Oskar Fischinger met zijn abso lute film, waarin muziek wordt aangege ven met bewegende lijnen en stippen. De massa-scène vindt een vertegen woordiging in „Potemkin" van Eisen- stein en „De tien geboden" van Cecil B. de Mille; de operette heeft vroeger voor al volle zalen getrokken door Grace Moore en Jeanette MacDonald. We hebben slechts hier en daar een greep gedaan, echter met de vaste over tuiging, dat de ouderen weer gaan ver langen naar die wondere producten van vele jaren geleden en dat de jongeren nieuwsgierig zijn geworden naar de film- rijkdom. waarover hun ouders in hun jonge jaren niet uitgepraat raakten. Ge weet het, Donderdagavond 8 uur in Rembrandt. Ende gehele recette komt ten bate van de Stille Armen. v. W. ten laste gelegde feit bewezen en eiste 4 maanden. In een uitvoerig pleidooi schetste mr. Dal het edel karakter van verdachte, een zeer fijngevoelig man, die niet kan zien, dat een medemens in nood ver keert. Beide verdachten hadden de ernst van de zaak niet scherp doorzien. Mr. Dal achtte deze rechtzitting niet meer een gewone strafzaak. Liever bepleitte hij een strikt juridische zaak. Nu kwam het alleen aan op de waardering van de persoon, die was aangeklaagd. Mr. Dal meende dat J. J. B. al genoeg straf ont vangen had, omdat hij door S. voor 7000 gulden was benadeeld, welke hij nooit meer zou terug krijgen, bovendien wer den 4000 gulden door de curator opge ëist en zat hij reeds twee maanden in voorarrest. Met nadruk vroeg deze raadsman het laatste gedeelte van de straf voorwaar delijk te stellen. De uitspraak werd bepaald op 4 Dec. Advertentie met bim-bam en Westminster slagwerk Origin. Zwitserse fabrieksmerken ook in billijke prijzen Enorme sortering Kwaliteiten gegarandeerd Voor het tweede concert van de serie meesterpianisten was de eerste prijs winnaar van het Brusselse concours „Reine Elisabeth" 1952 Leon Fleisher uitgenodigd. Men beschouwt hem dus ondanks zijn rionge leeftijd reeds ais een meester onder de pianisten. Nu kan men niet altijd op een behaalde prijs afgaan, want een concours is veelal een vergelijkend examen: de beste speler verkrijgt de prijs. Fleisher's prestaties waren heden echter van die aard, dat men hem gaarne de titel van meester toekent. Wel lieten .de eerste nummers ons nog in onzekerheid. De Landler van Schu bert verkregen zeer zeker een char mante (om bij deze eenvoudige, maar toch voorname Weense mu ziek eens niet te zeggen gemoedelijke) vertolking. Voor zulk een vertolking behoeft men echter nog geen meester te zijn. Ook niet de wijze waarop Fleisher een Mozart-sonate speelde. Het eerste deel hiervan deed tamelijk virtuoos aan en In het Allegretto werd de lichte, behaaglijke stemming ver broken door de te zwaar gespeelde bas- passages. Alleen het Adagio was 'n echt Mozart-klankbeeld Daarna kwam de zwaarste opgave van de avond met Brahms' Variaties en Fuga op een Handel-thema, een uiterst veeleisend werk in alle opzichten. En juist dit werk overrompelde als het ware de luisteraars. Iedere variatie en mede de fuga verkreeg haar eigen ka rakterisering en dit zo scherp mogelijk, zodat voortdurend enorm grote contras- Gisteravond omstreeks kwart voor zes had een aanrijding plaats op de Rijks straatweg ter hoogte van de Schoterbos straat en het Soendaplein. De 19-jarige wielrijdster C. A. W. uit Haarlem wilde met de fiets aan haar hand de Rijks straatweg oversteken van Oost naar West juist op het moment dat een motor naderde. De bestuurder kon een aan rijding niet meer voorkomen en greep met zijn motor het achterwiel van de fiets. Beiden kwamen te vallen. De 28- jarige motorrijder A. T. C„ eveneens uit Haarlem, liep hierbij een zware hersen schudding op, een wond boven het rech ter oog en vermoedelijk een schedel- basisfractuur. Per ziekenauto werd hij naar de St. Joannes de Deo vervoerd. De wielrijdster kreeg schaafwonden aan bei de knieën en polsen ten en felle spanningen werden ver kregen. Deze contrasten waren qua klankvo lume wel eens zelfs tégenover de grote zaalruimte overdreven, doch roer 'moet toegeven, dat elk onderdeel muzikaal, ja menigmaal magistraal aandeed. Vol bewondering staat men verder tegen over het feilloze geheugen, de kolos sale dosis techniek en laten we hier ook eens toevoegen: de krachtsontwik keling van deze speler. Na de pauze stonden louter Ravel- werken op het programma. Eerst de sonatine met zijn veelal fijne, transpa rante klankbeelden, daarna de „Valses Nobles et Sentimentales", uiterst be haaglijke muziek en ten slotte „Albo- rado del Grasioso" met zijr, pikante rhythmering en Spaanse inslag. Met al le achting voor de vertolking van de eerstgenoemde nummers (fraai getrof fen z.g. halftinten van de Sonatine!) menen we toch. dat muziek a la het slotnummer Fleisher Heter ligt. Had de speler met Brahms' werk het auditorium reeds in verrukking ge bracht. met Alborado bracht hij het in extase! Als een wpm-'dige afkoeling droeg Leon Fleisher toegift een gracieus O. K. Vannacht omstreeks twee uur is er brand uitgebroken op de eerste verdieping van perceel 19 rd. aan de Witte Herenstraat, bewoond door de fam. L. A. Polvliet. De brand bleek ontstaan te zijn door een mo gelijke kortsluiting in een leiding gebruiKt voor het aquarium, welke daar in de voor kamer stond. De ruit van het aquarium barstte, zodat het water er uit stroomde en bij de bewoners van de benedenverdie ping doorlekte. De bewoners bemerkten het lekken van het water en waarschuw den de bewoners, die boven de woonkamer sliepen. Het vuur had inmiddels de meu belen reeds aangetast, welke voor een groot deel verbrandden. De brandweer was spoe dig ter plaatse en bluste het vuur met twee stralen op de waterleiding. De bewoners van de benedenverdieping hadden grote waterschade. 31.25 17.00 9.58 21.87 26.92 11.94 13.00 15.62 GEBOREN: Chr. Singei:ng-Gouwe- tak, z.; J. Dekker-Ravestein, z.; T. Lankhorst-Jansen, z.; A. G- xiuibregt- sen-Korte, z.; J. P. Roorda-Volkmaars, z.; E- A. Witteman-Kortekaas, z.; H. J- Borst-Snoek, z.; D. M- baars-Kaagman, d.; A. Waasdorp-Gerritsma, d.; R. Th. -Hnpn-Penglei\_d. J. J Heere en H. J- van Loon en A. A. Brouwer en Chr. A. A. Agema 250 8 83 D. Dollé 136 8 32 J. Willemse 155 16 43 J. Lamers 350 16 61 J. Steffens 350 13 92 P. Dickmann 154 13 49 R. Lunenburg 208 16 47 P. Dickmann 250 16 92 GETROUWD: Kumpe; A- H. Masereeuw; W. Schild. OVERLEDEN: A. E. van Leeuwen, 80 jr., Zaanenstraat; J. J. H. Clements, 59 jr., Nagtzaamstraat; C. Toornend, 76 jr., Raamvest; S. Mielke, 93 jr., Kenaupark. De afdeling Heemstede van de Alge mene Ned. Bond van Gepensionneerden hield Donderdagmiddag in het Miner va-theater voor leden en introducé s een gezellige middag welke werd opge luisterd door mr. Hadé, de bekende goo chelaar. De voorzitter van de afdeling, de heer C. Vis, opende de bijeenkomst met een wöord van welkom. Daarna hield de heer Verheul een toespraak waarin hij o.a. mededeelde, dat een schrijven gericht is aan de Tweede Ka mer om verbetering te krijgen in de toestand waarin zowel de gepension neerden als de weduwen verkeren. Na deze toespraak zorgde mr. Hadé er voor, dat de oudjes zich tot onge veer half vijf prettig amuseerden. Met meer dan gewone belangstelling en waardering hebben talrijke leden van de Kath. Werknemende Middenstand en A.R.K.A. genoten van de culturele avond gehouden in de Kroonzaal van Brink- mann, waar Henk Zoutendijk een ieder wist te boeien met zijn alom vermaarde poppenspel. Tezamen met zijn assistente Marja van Bergen beeldde hij het voortreffelijk gecomponeerde dieren-épos Van de Vos Reinaerde uit, welk een hoogtepunt van onze Middeleeuwse verhalen vormt. Het gedicht bedoelt een hekeling vah de hele mensen-maatschappij, ons voor gehouden in de maatschappij der dieren. Het aardige in dit spel is dat de dieren naar voren treden met menselijke eigen schappen en vermogens, zonder dat zij hun aard als dier afleggen. Reinaert de de Vos is een gewetenloze sluwaard, die de mensen goed kent, en partij weet te trekken uit hun zwakheden en deze ge bruikt voor zijn moedwillig plezier uit pure baldadigheid en voor zijn eigen belang. Ieder taferaal in deze satire op de mensen-maatschappij is zo- levensecht, dat alle kwade of zwakke kanten in ons karakter er in worden weerspiegeld. In het eerste deel spot de Vos met diere" en mensen, hij neemt ze beet om ze voor hun vijandschap tegen hem te straffen. Iedereen had schik in de manier, waar- od Henk Zoutendijk en. Marja v. Bergen dit wisten te vertolken met hun fijne stemnuanceringèn. Wij zagen de guitige bestraffingen en we vonden het niet eens erg, omdat zij die ze kregen het doodeenvoudig verdiend hadden. In het tweede deel werd het pure ernst. Daarin streed de Vos om eigen lijfsbehoud en schrikt niet terug voor grove misdadigheden. Meesterlijk wisten Henk en Marja de poppen voort te be wegen voor het telkens afwisselend décor dat een uitstekende entourage vormde. De dictie der versregels in de Middeleeuwse volkstaal was uiterst fijn. De poppen, waarvan de koppen ge heel uit hout vervaardigd zijn door de kunstenaar Hahs Petri uit Dordrecht, waren voortreffelijk. In Juni 1951 richtte het R.K. School bestuur te Zandvoort een verzoek tot de gemeenteraad, om op grond van art. 72 van de Lager Onderwijswet 1920, medewerking te verlenen tot het be schikbaar stellen van gelden voor de uitbreiding van de Mariaschool o. a. met een terrein voor de lichamelijke oefening. Dit verzoek werd ingewilligd. Deze beslissing was feitelijk slechts van for mele aard, omdat de gevraagde mede werking alleen dan mocht worden ge weigerd. indien niet aan de in de wet omschreven vereisten zou zijn voldaan of indien door inwilliging van de aan vraag de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen, zouden worden overschreden. Dat nu was niet het geval. Uitbreiding van het speel terrein bii de Mariaschool was en is, volgens B. en W. van Zandvoort, ge wenst. Bij deze beslissing kwam niet aan de orde de' vraag af de uitbreiding van het speelterrein in de practijk ook mogelijk zou zijn. Dit immers hing af van de vraag of de gemeente bereid zou zijn een deel van de in 1918 gesloten oude algemene begraafplaats te schudden en voor bovengenoemd doel af te staan. B. en W. meenden destijds de raad omtrent de beslissing oo deze beleids vraag geen voorstel te moeten doen. dan nadat zii er zich door middel van een enquête van hadden verge wist, hoe de opvattingen van de nabe staanden waren over het schudden van de begraafplaats. In verband hiermede werden in de loop van 1951 de nabestaanden aange schreven met het verzoek te willen mededelen of er hunnerzijds bezwaren tegen bestonden om de gronden van de in 1918 gesloten oude begraafplaats in deze gemeente voor andere doeleinden ter beschikking te stellen. Deze enquête was derhalve zeer algemeen gesteld. Gelet op de nadien door de commis sies van bijstand uitgebrachte adviezen werd het wenselijk geoordeeld een nieuwe enouête te houden, beperkt tot de rechthebbenden op die graven, welke waren gelegen op dat deel der begraaf plaats, het welk eventueel tot speelter rein zou worden bestemd. In de desbe treffende circulaire werd verzocht aan het gemeentebestuur te willen mede delen of hunnerzijds tegen het schudden van de betreffende graven bezwaren be stonden, dan wel het gemeentebestuur in kennis te stellen met mogelijke wensen omtrent de overbrenging van de stoffe lijke resten naar dat deel der begraaf plaats. dat niet van bestemming zou ver anderen. Belanghebbenden werden in kennis gesteld van de bestemming, wel ke aan het te schudden deel der begraaf plaats zou worden gegeven. De uitslag van deze enquête was gun stig. Van de 9 aangeschrevenen bleken slechts enkele aanvankelijk bezwaren te hebben. Blijkens de ter visie gelegde stukken hebben ook zij echter nadien medegedeeld, met het schudden van het graf, waarbij zij belang hebben, accoord te gaan, zij het dan onder bepaalde voor waarden. Niettemin zijn B. en W. van oordeel, dat aan het verzoek van het R.K. school bestuur om hen eén deel van de oude begraafplaats af te staan niet kan wor den voldaan. Zij hebben ri.l. op grond van gevoelens van piëteit tegen het schudden van de oude begraafplaats, hetzij geheel, hetzij ten dele, en ongeacht het doel waarvoor dit schudden plaats vindt, overwegende bezwaren. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor. te besluiten op het verzoek van het R K. schoolbestuur om een deel van deze be graafplaats af te staan, afwijzend te be schikken. Wij vernemen nog. dat het R.K. school bestuur het verzoek heeft gedaan omdat de speelplaats b»j de Mariaschool veel te klein is. Het gevolg hiervan is, dat de leerlingen van de Mariaschool en de R.K. kleuterschool (ruim 400 in getal) vóór de schooltijden grotendeels op hei trottoir van de Koninginneweg moeten blijven spelen. Het onderwijzend personeel houdt daar dan toezicht maar kan niet voorkomen dat de kinderen al spe lende plotseling van het trottoir op de rjjweg komen. Er is daar vrij druk auto verkeer, zodat de bestaande toestand be slist gevaren oplevert. Reeds enkele malen vond onder lei ding van het Psychologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden, op de openbare en bijzondere lagere scho len in Zandvoort een z.g. psychologiscn groepsonderzoek plaats van leerlingen van de hoogste klassen. Dit onderzoek beoogt de ouders een inzicht te geven omtrent aanleg en ca paciteiten van hun kinderen, opdat bij het verlaten van de lagere school een zo juist mogelijke keuze omtrent de verdere studierichting en opleiding kon worden gedaan. Het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur ook dit jaar en wel op Maandag, 1 December a.s. een zodanig onderzoek te doen plaats vinden onder leiding van meergenoemd instituut (di recteur prof. dr. A. Chorus). Voorts, is de hoofdassistent van prof. Chorus, de heer P. J. Stolker, ber'ud gevonden op Maandag, 24 November a.s., 's avonds 8 uur, ten raadhuize (in de raadzaal) voor de betrokken ouders die daartoe inmiddels reeds een uit nodiging ontvingen een causerie te houden over het onderwerp: „De be roepskeuze van uw kind." (Nlet-officiële Koers) Vorig Opening slot 21/11 3% Nederl 1945 91% 3% OL't Neo 1950 92% 3-3% Medenamt 1947 93% 93i'« 3 Neo 62-64 oei fac 93% tnschr Grtna 45 5 oCt 93% Neo Handel Mi) eert 143% 151 ',4 A.K U Van BerRelf Patent 99 Jalve-UÊifi eert 113% Van Gelder MS* 149% Kon Hoogovens eert. 174% Unilever eert 174% Ned Kane) 198,2 151% Philips 150% Kon Petroleum 308% 303% .Amsterdam Hunner 75% 74% Holl ArnenR» M1n 143 131% 120% Kon N Stoom h iVln 131% •Ned Scheepv Unie 120' a H V A 83% 64% Oelr M11 eert 64% Anaconda Coppei Hethlfehem Stoei 'hrysler Corp renerai tfileetnc ierierai Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward iNorth American Can Kadio Corp Kepuhlic Stee» Shell OH Noutherr» caolfic Southern Railway hrtewatei U.S Steel 19/11 40% 51 Va 86% 69-4 8d3/4 15% 74U 60*'y 2314 29 U 42% 69 43% 71% 19% 40 20/0 40 50 85% 69% 64 1544 74% 23% 28% 42% 69% 43% 72 19% 40%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2