SOVJET-LEGER een machtig wapen Onderworpen aan Pruisische discipline poetst vlugger en beter! Opnieuw tumult in de Belgische Kamer over clementie-politiek 200.000 noodwachters nodig voor Bescherming Bevolking EDEN verleent krachtige steun aan voorstel van India s c INSUBORDINATIE KAN MET DE DOOD BESTRAFT WORDEN Uitwisseling van atoomgeheimen Werving begint 19 Januari VS. en Frankrijk delen het standpunt van Engeland O A R VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 PAGINA 5 EAU DE COLOGNE Eerst de Partij, dan het Vaderland Examens Churchill wenst: Italiaans parlementslid treedt uit comm. partij Geschil rond beschikbaar stelling van zijn zetel Benedetto Croce overleden Zeer grote doos 28 ct Clementie-politiek weer in geding Regering-Van Houtte krijgt vertrouwen Vakverenigingsleider in de Saar afgezet Minister van de Kieft wil nieuw „home" Algehele belastingherzie ning in 1953 nog niet mogelijk Spoorwegtechnici voor Zuid-Afrika Nederlanders genieten de voorkeur NAGU1B neemt slangenbezweer ders en katten in dienst Slechte haringvangst in November Britse vissers klagen Na conferentie met Eisenhower Nederland krijgt 8000 ha. nieuw bouwland verdrijven met succes aanvallen van KOORTS. KlfSPJN.HOOFPPyH.etc (TUIS A6POeO£RS IHIIUIIUtüJ „47ii" Tosca Parfum bekoorlijk en betoverend. wvV.WN* i^l >KOLN'crjir" ■^OLNisy rw, GLOCREMGASSE IT47II" Vx coiocm k. Het krachtigste en meest indrukwekkende werktuig van de Russische politiek is ongetwijfeld het Sovjet-leger. De enorme omvang van deze landmacht en de reputatie die het leger zich in de tweede wereldoorlog heeft ver- tvorven, versterkt de huidige Sovjet-leiders in hun stugge houding en stelt hen in staat de Oost-Europese landen te onderdrukken. De Sovjet-leiders geloven in •nacht, en de redevoeringen die onlangs op het Negentiende Partijcongres zijn gehouden tonen aan dat aan de opbouw van de strijdkrachten de grootste aan dacht zal worden besteed. Maar het Sovjet-leger is niet alleen een bijzonder grote en machtige nationale strijdmacht. Het heeft een dubbele betekenis. De verdediging van de Sovjet-Unie •s slechts één doel. De overwinningen van het leger moeten ook de politieke Plannen van de partij bevorderen. De Sovjet-leiders hebben steeds ge vreesd dat het leger onderscheid zou kunnen gaan maken tussen de Partij en Óe Staat Toen in de jaren 1937—'33 de Partij-leiders inderdaad meenden dat de militaire chefs onderscheid maak ten, vond er een zuivering plaats, waar bij het hele opperbevel van het leger werd prijsgegeven en niet minder dan 16000 officieren verdwenen. Men moet daarbij bedenken, dat de leden van de Russische landmacht op de eerste plaats •rouw verschuldigd zijn aan de Partij en daarna pas aan het vaderland, hetgeen een helder licht werpt op de huidige po sitie van het Sovjet-leger, De Sovjet leiders hebben besloten het leger in Vredestijd te houden op een sterkte van 3 millioen man. Zij zien zich nu. voor het probleem gesteld de militaire doel matigheid tot het maximum op te voe den zonder de interne veiligheid van net leger en de politieke betrouwbaar heid van de militairen, alsmede de trouw san de partij, in gevaar te brengen. Wat de militaire doelmatigheid aangaat: On tegenzeglijk is een machtig militair apparaat opgebouwd. De Russische sol daat vormt prima militair materiaal. Hij •s sterk, en hij is gewoon aan een hard •even, terwijl hij van talrijke gerief- hikheden waaraan men in het Westen gewoon is nooit heeft gehoord. Er heerst in het leger een Pruisi sche militaire discipline. Op het be groeten van hoger geplaatsten is men Uiterst streng én een nalatigheid op dit gebied wordt vaak met vijf dagen arrest gestraft. Afwezigheid zonder verlof wordt onmiddellijk opgevat als desertie, waarop een straf staat van Verscheidene jaren dwangarbeid. Wat een soldaat mag zeggen in het bij zijn van een officier is aan strikte re gels onderworpen. Een soldaat kan biet zonder speciaal verlof het woord richten tot een hoger geplaatste en •nplaats van „Ja" en „Neen" moet de soldaat zeggen: „U hebt volkomen ge lijk" en „Nee, in geen geval" oals ook gebruikelijk was bij het Keizer lijke Russische Leger. Volgens de krijgswet van 1940 kan een soldaat geen klacht aanhangig maken tegen een officier en kan hij van geen be vel of straf in hoger beroep gaan. Sovjet-soldaten, die deelnemen aan de bezetting van Oostenrijk of Duits land, moeten na afloop van de dienst iedere dag in het kamp blijven en het •s hun niet toegestaan contact te zoe ken met de bevolking. De tucht in bet leger kan als volgt worden samen gevat: een officier heeft onbeperkte •dacht over de mannen die onder hem geplaatst zijn en in zeer bijzondere gevallen kan, zelf? in vredestijd, in subordinatie gestraft worden met ou- biiddellijke executie. Het Sovjet-leger heeft oorlogserva ring, een reeks overwinningen hebben het leger zelfvertrouwen gegeven en de chefs kennen het slagveld. Het Opper bevel staat onder leiding van de minis ter van Oorlog, maarschalk VassilievsKy, die Indertijd Koningsbergen in Oost- Pruisen heeft veroverd. Onder zijn plaatsvervangers schijnt zich maarschalk Zhukov te bevinden. Maarschalk Ko- niev behoort tot zijn naaste medewer kers. De grootste kracht van het leger Ugt in de infanterie- en de gemotoriseer de infanterie-divisies (de laatste cate gorie heeft over meer voertuigen be schikking). Deze divisies, die ieder onï geveer 11.000 man sterk zijn, omvatten over het algemeen drie regimenten, een regiment artillerie en een tankregiment met vijftig tanks. Dan zijn er de tank divisies van 10500 man. Zij omvatten drie of vier tankregimenten en een ge motoriseerd regiment. Er bestaan ook grote gemechaniseerde divisies van 13.000 man, met drie gemechaniseerde regimenten en twee tankregimenten. De artillerie is ook georganiseerd in di visies: de veld-artillerie-divisie en de luchtafweer-ai visie, beide 0000 man sterk. Tenslotte zijn er nog enkele ca- valerie-divisies van ongeveer 5000 man. Zij worden gegroepeerd in legercorp sen en legers. Een corps bestaat uit twee of drie infanteriedivisies en een tankdivisie of een gemechaniseerde di visie. Twee of drie legercorpsen vor men een infanterie-leger. De tankfor maties worden georganiseerd in krach tige gemechaniseerde legers zonder corps-organisatie. Zij omvatten ieder twee tank- en twee gemechaniseerde divisies. Een infanterie-leger heeft bo vendien gewoonlijk een of twee artil lerie-divisies ter beschikking. (Slot volgt) J. M. MACKINTOSH. AMSTERDAM Cand. wis- en natuurk. mej. G. Verberne, Bloemendaal, mej. M. Schipper, Zwaag, mevr. C. Bijleveld—Ortt, A'dam en de heer H. v. d. Donk, A'dam. J. M. Mackintosh, de schrijver van bijgaand artikel over het Russische leger, is van 1944 tot 1946 Brits verbindingsofficier geweest op het Sovjet-hoofdkwartier voor de Bal kan. Ook is hy lid geweest van de Geallieerde Bestuurscommissie voor Roemenië en Bulgarije. Premier Churchill heeft gisteren ver klaard dat Engeland en Amerika inlich tingen over de atoombom en de water stofbom moeten uitwisselen nadat Eisen hower in Januari de regering overgeno men zal hebben. De premier verklaarde tegenover een vragensteller in het Lagerhuis: „Ik hoop, dat wij zaken van deze aard kunnen bespreken met de Amerikaanse regering nadat de nieuwe president geïnstalleerd zal zijn". Luigi Silipo, lid van de communisti sche fractie in het Italiaanse parle ment, heeft gisteren zijn zetel beschik baar gesteld en is uit de partij getre den, omdat hij zich tot het Rooms-Ka- tholicisme heeft bekeerd. Silipo, die doctor in de letteren en de philosophie is, vertegenwoordigde het kiesdistrict Catanzaro in Calabrië. Een meerderheid van afgevaardigden van rechts en middenpartijen heeft ge weigerd het aftreden van Silipo te aan vaarden. In een kort debat verklaarden communistische afgevaardigden, dat de plaats van Silipo ingenomen moest worden door de volgende candidaat op de communistische lijst, aangezien het district Catanzaro Silipo niet om zijn persoon doch als communist had geko zen. De christen-democraten bestreden deze opvatting met het argument, dat het reglement niet verbiedt, dat een af gevaardigde, die van politieke richting verandert, zijn zetel behoudt. De Italiaanse filosoof Benedetto Croce is Donderdag te Napels overleden, zo meldt het Italiaanse persbureau Ansa. Croce is 86 jaar geworden Hij was de bekendste Italiaanse filosoof van deze eeuw en een fel tegenstander van het fascisme. Zijn filosofisch idealisme werd afgekeurd door de Katholieke Kerk en al zijn werken zijn op de index ge plaatst. Advertentie Verkrijgbaar in de kleuren: zwart, donker-,middel- en lichtbruin, oxblood en wH, •Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Hele 107 tegen 101 stemmen heeft de tVoorH- 'e l^amer van Volksvertegen- "gers gisteren haar vertrouwen Van jPr°ken in de katholieke regering *ei,Dell°utte naar aanleiding van de in- gevraa ae' we,ke de oppositie had aan- litiek ^treffende de clementie-po- H,!t en opzichte van de collaborateurs, groot Yam d'e gelegenheid weer tot Verpij p,niu"' zodat de voorzitter zich Ver„a,, aS op een gegeven moment de trachttr»e Ie schorsen. De oppositie te log 1,'i, "e meerderheid in een valstrik °ver betgeen een urenlang getwist eevolgp^t,nre" en rechtskwesties tot ^sbat^e'^6 voorgaande dagen had het de soci i'1 waardiger verloop, waarbij de k-tvf fn- hoewel zij sommige van °heke sprekers door vrij heftige onderbrekingen trachtten te intimide ren, dank zij enkele van hun woord voerders het debat toch op een hoger niveau wisten te houden. Een socialis tisch volksvertegenwoordiger, die in het kamp van Breendonck zelf nog slachtof fer is geweest van de beul De Bodt, aan wie onlangs genade was verleend, werd door de gehele Kamer toegejuicht. De meerderheid verdedigde op een heldere wijze de beginselen, die haar bij haar clementiepolitiek bezielen, doch omtrent de gebeurtenissen die enkele maanden geleden het land in rep en roer hadden gezet, bracht het debat toch geen volledige opheldering. Ook in de Senaat zal over de clementie-politiek nog worden geïnterpelleerd. Het is dui delijk, dat de oppositie alle middelen zal gebruiken, om de katholieken en de regering onaangenaam te zijn. Doch de ze laatste, en speciaal eerste minister Van Houtte, toont zich strijdvaardiger dan men tot nu toe gewoon was. De gemeente Someren (Noord- Brabant) telt onder haar ongeveer 8000 inwoners 33 tweelingen. De tweelingen werden gefotografeerd in het Kleuterbureau van het Wit- Gele Kruis te Someren, waar de zusters uit het missiehuis „H. Anto- nius" te Asten (N.-Br.) onder lei- dgin van Dr. Tegelaar uit Helmond hun werk verrichten. Aan de pro-Duitse voorzitter van het Saarlandse verbond van vakverenigin gen, Paul putsch, werd gisteren op ge rechtelijk bevel de toegang tot zijn bu reau ontzegd. Aan Kutsch, die tevens voorzitter was van de machtige bond van mijnwerkers, werd bij de deur plotseling medegedeeld, dat hij Dinsdag door het bestuur uit de bond was gezet. Twee secretarissen van de bond van mijnwerkers, Alois Schmitt en Paul Schmidt, die de naaste medewerkers van Kutsch waren, zijn tezelfdertijd ge royeerd. Kutsch heeft de vorige maand van zich doen spreken, toen hij op het jaarlijk se congres van het Duitse verbond van vakverenigingen te Berlijn de inlijving van het Saargebied bij West-Duitsland eiste. De minister van Financiën heelt me degedeeld, dat de opzet en de inrich ting van het gebouw waarin het depar tement van Financiën is gevestigd, ten enenmale onvoldoende is. Hij is echter van mening, dat het niet mogelijk is het oude gebouw voldoende te verbou wen, zodat hij als c'e enig afdoende op lossing ziet de stichting van een nieuw gebouw ten behoeve van financiën Hij meent voorts, dat het aanbeveling ver dient deze nieuwbouw niet langer uit te stellen. Advertentie „4711" Echte Eau de Cologne de klassieke Eau de Cologne met haar frisse geur. „4711" Tosca Eau de Cologne de frisse geur van „4711" Eau de Cologne, ge combineerd met het zo beminde Tosca Parfum. Ten aanzien van de belastingherzie ning deelt de minister van Financ ën mede, dat aan een algehele herziening en aanpassing van de belastingwetge ving in commissoriaal verband inge spannen wordt gearbeid. Evenwel kan niet worden verwacht, dat de regering de herzieningsvoorstellen nog in het lopende zittingsjaar bij de Staten-Ge- neraal aanhangig zal kunnen maken. Ten aanzien van de invordering deelt de minister mede. dat eind 1953 de ach terstand in de aanslagregeling practised zal zijn 'ingelopen en de heffingen ineens zullen zijn beëindigd. Het grote tekort aan technici bij de Zuid-Afrikaanse spoorwegen heeft, on danks de versnelde opleiding in eigen land, er toe geleid, dat op grote schaal krachten in het buitenland zullen moe ten worden aangetrokken. Nederland geniet hiervoor de voor keur, niet alleen omdat men vrijwel direct verzekerd is van tweetaligheid, maar ook dank zij de grondige tech nische opleiding. Een speciale commissie van de Zuid- Afrikaanse spoorwegen zal tegen het einde van dit jaar een bezoek aan Ne derland brengen om een keuze te doen uit gegadigden voor de hogere functies bij de Zuid-Afrikaanse spoorwegen. Men hoopt n.L uit Nederland een aantal jonge Ingenieurs te kunnen recruteren, twaalf civiele ingenieurs, twaalf werk tuigkundige ingenieurs, twee electro- technische ingenieurs voor het sein- wezen en een tweetal spoorweginge nieurs. Verder een groot aantal electro- technische tekenaars en vier electro- technische laboratoriumassistenten. Ver der kunnen een onbeperkt aantal vak lieden als monteurs, machinebankwer kers en electriciens worden geplaatst. Het selecteren van deze laatste groep is opgedragen aan de Zuid-Afrikaanse immigratie-attaché in Nederland. De regering van generaal Naguib heeft besloten de strijd aan te bin den met de ratten, schorpioenen en slangen, die zich in de archieven van de Egyptische ministeries hebben genesteld. Onlangs is n.l. een amb tenaar van de medische afdeling ge stoken door een zwarte schorpioen die bleek te huizen in een dossier dat deze beambte wilde bestuderen Bovendien blijken ratten een aantal uiterst belangrijke documenten en bankbiljetten te hebben verslonden Men heeft besloten katten in diens- te nemen om de ratten te bestrijden Voorts ondervinden ambtenaren van hel ministerie van Financier- hinder van slangen, die in de ar chieven van dit ministerie nestelen Om dit probleem uit de weg te he pen, heeft het ministerie een beroep gedaan op de bekwame slangenbé zweerders. be na ring in de Noordzee is ..traag", zeg gen. de Britse vissers. Het resultaat daar van is, een vangst, die men zich niet her innert. ooit slechter in November te heb ben meegemaakt. ..We weten, dat er scho len zitten, maar ze liggen op de bodem van de zee", gat de kapitein van een vis sersboot te kennen. De vangsten komen niet hoger dan 25 pCt. van de normale vangst om cfeze tijd van het jaar en deze schrale vangsten heb ben een ongunstige invloed uitgeoefend op de Enge'?e haringexport. De gemeenschappelijke voorbereiding van de „Bescherming Bevolking" is thans zover gevorderd, dat binnenkort een begin kan worden gemaakt met de werving van de 200.000 benodide nood- wachten; mannen zowel als vrouwen. De internationale toestand is nog steeds zo danig, dat met deze werving een begin móét worden gemaakt. Als datum is 19 Januari vastgesteld. Aldus heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, vanmorgen medegedeeld in een bijzondere vergadering van de raad van bestuur van de stichting „Be vordering, Bescherming Bevolking". Wij leven, aldus prof. Beel, in een wereld vol onrust, vol hevige interna tionale spanningen. Desondanks hopen wij, dat de vrede bewaard zal mogen blijven. Zou een nieuwe oorlog uitbre- Advertcntie De Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft gisteren het com promisvoorstel van India ter beëindiging van het Koreaanse conflict krachtig gesteund. Naar A.P. verneemt delen de Amerikaanse en Franse delegaties het standpunt van Eden. De Amerikanen wilden de Britse verklaringen echter slechts „opbouwend" noemen. Woordvoerders voor het Russische blok verklaarden, dat het nog te „vroeg" was om te reageren. Eden sprak 12 minuten in de politieke Commissie van de V.N., nadat hjj tijdens de lunch met Eisenhower geconfereerd had. In New York hebben berichten de ronde gedaan, volgens welke de V S. in geheime besprekingen met de Wester se delegaties aangedrongen zouden heb ben op een gedetailleerde studie van de bepalingen ten aanzien van de krijgsge vangenen. Blijkbaar zijn deze moeilijk heden opgelost, want na de rede van Eden verklaarden welingelichte woord voerders, dat het Amerikaanse standpunt vrijwel gelijkluidend was aan dat van de Britten. Eden, die' langzaam en met grote na druk sprak. zei. dat de resolutie van India niet juridisch bekeken behoorde le worden. „Deze resolutie is mijns inziens een juist van pas komende, op bouwende poging om deze impasse te doorbreken. In Pan Mun Jon vordert men langzaan), maar dit betekent een aanzienlijke vooruitgang. Alle kwes ties op één na zijn geregeld" aldus sprak Eden. ..Wij hebben het recht aan beginselen' vast te houden, maar wij moeten dit document niet als iets exacts beschou wen. Laat ons het eerder beschouwen uit de gezichtshoek van wat er mee be reikt kan worden. Komen wij er niet dichter mee bij een regeling van de be langrijkste geschillen? Ik geloof dat dat het geval is" zo besloot Eden. Naar verluidt wil Frankrijk de Indi sche voorstellen met of zondei amende menten aanvaarden. De politieke commissie kwam om 21 uur 14 (Ned. tijd) bijeen, zodra Eden van de besprekingen met Eisenhower arri veerde. ken, dan zal deze nog verschrikkelijker zijn dan de vorige. De burgerbevolking zal daarin meer dan ooit betrokken wor den. Daarom moeten wij zorgen, dat wij weten wat ons dan te doen staat en dat wij ons tijdig voorbereiden om dat ook in de practijk. dus onder de moeilijkste omstandigheden, te kunnen toepassen. Dat daarbij onze werkzaamheid in geen enkel opzicht een militair karakter draagt, spreekt vanzelf. De gevolgen van vijandelijke aanvallen worden het meest en het best beperkt wanneer wij ze met ons allen beperken. Zij, die bij deze be scherming van huis en haard tekort schieten, leveren zwakke steeën op, waardoor gevaar ontstaat voor de om geving en misschien zelfs voor het ge heel. De zelfbescherming is niet alleen een uiting van naastenliefde, van buren hulp en van offervaardigheid. Zij is daarnaast een uiting van burgerzin en naar mijn mening ook een van burger plicht. Wil de bescherming van de bevol king slagen, dan zal zij op geheel andere leest geschoeid moeten wor den dan de vroegere luchtbescher ming en veel geroter moeten wor den aangepakt. Geld en materiaal en een goed opge zette organisatie zijn niet voldoende. De bevolking zelf zal er voor boeten zor gen, dat deze organisatie tot leven wordt gebracht. Ruim 200.000 Neder landse mannen en vrouwen zijn er nodig voor deze organisatie, teneinde haar te maken tot een organisme, dat met suc ces de strijd tegen de gevolgen van luchtaanvallen kan aanbinden. Ons volk houdt niet van ijdel ver toon, juist omdat het de werkelijkheid niet uit de weg gaat. Het wil vrede, maar als deze niet bewaard kan blij ven aanvaardt het wat de noodzaak gebiedt. Dit bewijzen de ijver, de toe wijding. de volharding en de vinding rijkhei. waarmede de duizenen in ge meente, provincie en rijk e B. B. uit het niet hebben doen verrijzen. Wan neer ovier de tienduizenden, die nu nodig zijn, dezelfde geest vaardig wordt, welke deze duizenden heeft be zield, dan komt het met de bescher ming bevolking in ons land best voor elkaar", zo besloot minister Beel. Dr. ir. Groothoff heeft vervolgens in een rede o.a. gezegd dat een nieuwe phase van het voorlichtingswerk is be gonnen: het tot nu toe gewekte begrip voor het nut en de noodzaak van de bescherming bevolking moet omgezet worden in de bereidheid zich persoon lijk beschikbaar te stellen voor de or ganisatie. De wervingsactie zal gede centraliseerd geschieden en beginnen in die gemeenten en kringen zo moge lijk in die gebieden of provincies waar men met de voorbereidingen ge reed is gekomen. De Stichting stelt bij al de werk zaamheden voorop, dat haar taak zui ver dienend is, zij beperkt zich uitslui tend tot het verlenen van service. Ongecorrigeerd) De Overneid en de stands- en vak organisaties op het gebied van de land bouw, gaan deze winter actie voeren voor het rooien van de vele oude fruit bomen, die de teelt onrendabel heb ben gemaakt en er mede oorzaak van zijn, dat de telers met grote hoevelhe- den inferieur fruit zijn blijven zitten. Naar schatting heeft Nederland 8000 ha onrendaoel fruitareaal. Als men op deze gronden suikerbieten, aardappe len of erwten zou gaan verbouwen, zou de opbrengst f 1000 per ha kunnen zijn. In de Betuwe is men met het rooien van onrendabele bomen reeds begonnen. Met behulp van een tractor trekt men de stammen uit de grond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5