Oude winkelsluiting nog van kracht Bloemendalers mogen zomaar geen bomen kappen Wereldg es ch ieden is OORSPRONG VAN DE jazz-muziek Paus Clemens Een verzoek per luchtpost Nederlandse invoer is sterk gestegen in October ACHTER DE SCHERMEN VAN DE TOUR DE FRANCE Goede en kwade kanten Melkleveranties aan Am. leger Gemeenteraad Bloemendaal Kop Zeeweg goed gekeurd No. 3 leken- cursus V VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 PAGINA 9 DAMMEN IN KENNEMERLAND Beverwijk door V.K.D. verslagen Biljarten n' P°Ué Noordman Grote order voor ons land Nederland voorziet in 60 pet. van de totale behoefte Oud-Stoottroepers in de Nationale Reserve Rapverbod aangenomen Mr. E. Bolsius t PietHein, PietHein; Piet Hein zijn naam is klein, Zijn daden waren groot, Hij heeft gewonnen de Zilvervloot c Dominici tot twee maanden veroordeeld Comité ouden van dagen Dekkingspercentage 95 tegen 114 in September Bijna f 50.000 gestolen Tot èen jaar veroordeeld In het Jeugdgebouw aan het Teyler- Plein te Haarlem hield Jan Cottaar een lezing over de „Tour de France", waarin hij bereid was de goede, maar evenzeer de kwade facetten van dit brillante sport evenement toe te lichten. Na een inleiding van kapelaan Van der Plas, over een goede beoefening van de sport vertelde de heer Cottaar om te be ginnen iets over het decor in de Tour de t rance, over de organisatie en de finan ciering van de grootste wedstrijd in de wielerwereld. Van wel 80 km uit, de omtrek trekken de mensen naar de wegen, waar de ren ners langs zullen komen. Deze wegen worden door de politie afgesloten totdat de uitvallerswagen, die achter de laatste renner rijdt en die een bezem in top voert ten teken dat nu de hele weg schoon is geveegd, is gepasseerd. Een keur van bekwame organisatoren leidt de organisatie van de Tour. Reeds rnaanden van tevoren worden met plaat selijke autoriteiten besprekingen ge voerd: over vrijhouden van de wegen, oprichten ontvangstcomité's, bespreking van logies. Daar zijn o.a. Jacques God- det, directeur van de Tour en hoofdre dacteur van het leidende blad „l'Equipe", zijn secretaris, die de gehele dag op een motor door de karavaan stuift en die, sinds de Ronde van Frankrijk een staats bedrijf is geworden. tevens een hoge politieautoriteit is. Mensen als de 73- jarige Boudar, aankomstrechter, die feil loos de nummers en na een paar dagen na de start de namen van de aankomen den opnoemt, ook al komt het gehele pe- ieton tegelijk binnen. De grootste bron van inkomsten is de verkoop van het toonaangevende blad „l'Equipe", erfgenaam van het initiatief- nemende blad „l'Auto", dat tijdens de Ronde een oplaag van 200.000 exempla ren bereikt. Verschillende fabrieken be talen, ook al weer als reclame, op be paalde dagen alle prijzen uit Na de pauze behandelde Jan. Cottaar de geschiedenis van de Nederlanders in de Tour de France. Toen in 1936 de Nederlanders voor het eerst meereden en Middelkamp de zwaarste bergetappe won, ■was de vrees voor deze „Tour de Force" gauw over. Een paar jaar later werd Lambrichts als 8e in het eindklasse ment geplaatst, de beste prestatie die ooit door een Nederlander is geleverd. In de oorlog, toen het rijden in het buitenland en tegen buitenlandse ren ners onmogelijk was gemaakt, bloeiden de criteria weer op. Stads- en streek- ronden of een parcours rond een kerk of plein op een dorp. Hieraan konden grote prijzen worden verbonden, omdat er weinig ander vermaak was, zodat na de oorlog aanvankelijk weinig interes se was om in het buitenland uit te ko men. Toch kwam de kentering. In 1950 bracht Van Est het zelfs tot de gele trui in de 12e etappe! De heer Cottaar weidde even uit over het ongeval dat Wim van Est uitschakelde. In 1952 hebben de Nederlanders een ongehoord succes bij elkaar gefietst. Wie verwacht had dat Beverwijk nu wel recht op het kampioenschap zou afstevenen zal zijn mening nog eens moeten herzien. De met grote spanning tegemoet geziene wedstrijd tussen Be verwijk en V.K.D. werd overtuigend met 137 door laatstgenoemde gewon nen, waardoor de Haarlemmers de Wij kers voorlopig van de eerste plaats drongen Beverwijk behoudt relatief echter nog de beste kansen, doch heeft nog een zwaar program voor de boeg, terwijl V. K. D. nog maar slechts twee wedstrijden te spelen heeft, deze moe ten beide gewonnen kunnen worden Halfweg haalde de punten weg by Stabiel door met 13—7 te winnen; HiJ- legom zorgde er voor in de running te blijven door van Haarlem te winnen met dezelfde cijfers; K.N.C. leverde een verrassende prestatie door het tot een voorlopige 10—4 te brengen tegen Oos terkwartier II. D.O.S. kon het ook tegen H.D.C. II niet bolwerken en verloor met 12—-8. Na beëindigen van enkele afgebro ken partijen kwamen ook de volgende uitslagen uit de bus: K.N.C.—Beverwijk 614, Haarlem—Oosterkwartier 11911. Hierdoor is de stand in deze afde ling nu geworden: 1. V. K. D. 7 5 2. Hillegom 7 5 3. Bev.erwijk 5 4 4. H.D.C. II 6 4 5. Oosterkw. II 6 4 6. Haarlem 7 3 7. Halfweg 6 3 8. Stabiel 7 2 9. K. N. C. 6 1 10. D. O. S. 7 1 2 10 85—55 2 10 74—66 8 69—40 8 62—56 8 60—60x 6 73—67 6 63—57 4 59-79 2 48—T2X 2 54—86 x afgebroken partij. In de 2e klas kwamen geen opmer kelijke verrassingen voor; de uitslagen waren: Sportief won met 137 van V.K.D. II, K.N.C. II moest de winst aan Beverwijk III laten 911, V. K. D. II kon het ook tegen Beverwijk II niet redden en verloor met 137; Sportief Won met 128 van H.D.C. III en de plaatselijke ontmoeting tussen Cruquius en Hoofddorp werd een vredige punten verdeling 10—10. De reeds eerder afge broken wedstrijd HoofddorpSportief Werd 119, de eerste nederlaag van Sportief! Aan het einde van deze week komen 's werelds grootste dammers naar Haar lem, gedurende hun verblijf worden er geen competitiewedstrijden gespeeld. Op de daaraan voorafgaande dagen moet er echter een niet onbelangrijk prograro- *93 afgewerkt worden. Zo moet V.K.D. baar K.N.C. en is aan haar stand ver- Plicht om te winnen. H.D C. II gaat naar -Haarlem" en zal op flinke tegenstand «loeten rekenen. Oosterkwartier II ont- vangt Hillegom en ook daar zal het sPannen. D.O.S. trekt naar Halfweg en zal het niet gemakkelijk hebben. Ten slotte gaat Stabiel naar Beverwijk, dat bu ongetwijfeld beter op zal letten en Seen steek zal laten vallen. BeverwijkIII gaat de grote reis on dernemen naar Hoofddorp; V.K.D. 11 S®at proberen om te IJmuiden van de onderste plaats af te komen en K.N.C H voorspellen we niet veel punten te Heverwijk. Na de nederlaag van Sportief staat deze club nog wel bovenaan, doch Be verwijk II heeft een zelfde aantal pun ten en is zeer eoed in vorm: het kan Kannan". Er werd als volgt K. - is zeer goed in vorm; derf no® een interessan*e eindspurt wor- T, Jb restaurant Bolwerk organiseert de ■O-V. UFC "Svenska gespeeld: i- Steffers Lunenburg i-Willemse Dlckm&:nn A- Agema Earners Willem» Eunenburg 250 198 24 43 350 350 13 100 26.93 250 114 13 45 8.76 250 250 26 28 9.61 250 238 26 35 9.15 250 250 16 63 15.62 350 292 16 49 18.25 250 250 26 72 9.61 250 221 26 42 8.50 250 250 24 34 10.41 Jan Cottaar waarschuwde echter voor te hooggespannen verwachtingen voor de komende jaren. Als in 1952 na de eerste zeer zware etappes, die in de hete zon en zeer snel werden verreden, een van de Nederlanders was uitgeval len, door uitputting of ziekte .zoals de grote Belg Rik van Stsenbergen), zou het beeld er waarschijnlijk heel anders hebben uitgezien, en waarschijnlijk zouden weinig of geen Nederlanders Parijs hebben bereikt. De geweldige teamgeest hield de jongens vast, nie mand wilde de eerste zijn om uit te vallen. Als voorbeelden noemde spre ker Faanhof en Van Breenen. „Nolten was een renner van klasse, die door de Italiaanse kranten werd vergeleken met het wonder Fausxo Coppi. Jan Nolten is langer en forser gebouwd wat misschien nog een voor deel zal blijken te zijn. Coppi is in staat op het ogenblik iedere etappe die hij wil te winnen. Fausto Coppi is multo-millionnair en ondanks dat een zeer joviale kerel Nog onlangs wees hij een aanbod van de hand om voor f 60.000 mee te rijden in de Parijse Zesdaagse, alleen maar omdat hij niet houdt van rijden in een Zesdaagse". Jan Cottaar besloot zijn lezing met de opmerking, dat men zich moest hoe den voor sportverdwazing. Sport is ais vele dingen in het leven ten dienste van de mens, en de mens niet ten dienstP van de sport. De muzikale omlijsting van deze goed geslaagde avond werd verzorgd door „de Hamuto's", (dames van T.Y.B.B.), die in hun fleurige kleding een zeer goede indruk maakten. Ieder half jaar zijn er inschrijvingen voor de levering van melk en melkpro ducten aan de in Europa gelegerde Amerikaanse militairen. De totale be hoeften van het Amerikaanse leger zijn ca. 1.100.000 liter per week. Hiervan zal in het eerste half jaar van 1953 door Nederland ca. 60 pCt. worden geleverd. De resterende 40 pCt. wordt verzorgd door Denemarken, Duitsland en Frank rijk. Van de door Nederland te verzor gen hoeveelheid zal ruim 70 pCt. gele verd worden door de „N.V. Sterovita Melkproducten" "te Amsterdam en Dor drecht. De rest is toegewezen aan een com binatie van enkele fabrieken zich noe mende „Intermelk". De levering omvat behalve melk ook karnemelk, room, chocolademelk en „cottage cheese". Een belangrijk gedeelte zal in de moderne papieren verpakking geleverd worden, Deze leverantie is opnieuw aan Stero vita toevertrouwd. De Bond van oud-Stoottroepers heeft van de minister van Oorlog verlof gekregen onder haar eigen leden een wervingsactie te beginnen voor de Nationale Reserve. Het ligt in de bedoeling, dat oud-Stoottroepers zoveel mogelijk in eigen verband in de Nationale Reserve zullen worden opgeno men. De uiteindelijke beslissing over. de indeling blijft echter berusten bij de in specteur van de Nationale Reserve. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Bloemendaalse gemeente raad kwam allereerst aan de orde de nieuwe verordening inzake de winkel sluiting, die daarop neerkomt dat win kels, die boeken etc. en schoenen ver kopen op Maandagmorgen gesloten zul len zijn; slagers en viswinkels op Maandagmiddag, kapperszaken op Dins dagmiddag en de andere zaken des gewenst op Woensdagmiddag. De heer VLIEGEN (Arb.) wees op een bezwaar van een boekverkoper, die ook de Maandagochtend- en sportbladen verkoopt. Waarom deze zaken ook niet op. Woensdagmiddag sluiten? Voor de bloemenwinkels dient ook een regeling getroffen te worden, tot zekerheid van het personeel. Mevr. FAHRENFORT (VVD) meende dat winkels in schoolbehoeften zeker niet op Woensdagmiddag gesloten moeten zijn. Mej. NOLTE (KVP) gaf niet zoveel om het advies van de vrouwenorgani saties, omdat de leden, in verband met de korte tijd waarop een advies bin nen moest .zijn, niet gehoord konden worden. Daarom zou men het voorstel aan moeten houden. De VOORZITTER meende, dat ieder een kon weten, dat de wet op 1 October is ingegaan. Er was dus tijd voldoende voor suggesties. De heer WILDT MEIJBOOM (VVD) zei, dat de Arbeidswet ook voor win kels geldt, zodat het personeel in ieder geval safe is. Laat de bloemenwinke- liers dus vrij in hun verlangen. Wethouder HIJSZELER verklaarde, dat alles is gedaan om tot een goede verordening te komen. Anderhalve maand geleden zijn de besturen der huisvrouwenverenigingen al gehoord en ze waren zeer eenstemmig. Bij de voor bereidingen leek mijn kamer wel een „slachtveld", aldus spr. Van vele kan ten kwam men met bezwaren, die dik wijls tegenstrijdig aan elkaar waren. Men herriep ook eens gegeven adviezen en zo zijn de brood- en banketbakkers thans niet meer genoemd. De handel in nieuwsbladen en tijdschriften wordt £tls straatverkoop in de wet gekwalifi ceerd zodat, de betrokken winkelier in het portiek van zijn zaak zijn gang kan gaan. De heer SCHULZ (Arb.) sloot zich by mejuffrouw Nolte aan. Zo urgent is de zaak niet. nu de oude regeling nog van kracht is. De heer GROENINX VAN ZOELEN (C.H.) merkte grappig op, dat het mis schien goed is om de winkels hier te sluiten op dezelfde tijden als die te Amsterdam, omdat de heren forensen anders allerlei boodschappen mee moe ten nemen op dagen, dat in Bloemen daal bepaalde zaken dicht zijn. Ook spr. was voor uitstel om de dames t< gerieven. Wethouder HYSZELER noemde de nieuwe voordracht in feite een besten diging van de oude toestand. Het voorstel werd echter aangehou den. Bij het voorstel om de algemene po litieverordening met kapverbod binnen de bebouwde kom aan te vullen maak te de heer SMIDT VAN GELDER (VVD) bezwaar, daar hier de particu liere eigendom weer beknot wordt. De dagen van dichtbegroeide huizen zijn voorbij; we zoeksn nu lient. Wijs de mensen per briefje op het mooie van grotê bomen, zei de heer GROENINX VAN ZOELEN, maar kom weer niet met verordeningen, temeer daar er een Boswet op stapel staat. Daartegen verzette zich de fractie van de Partij van de Arbeid. Er is al veel te veel vernield. Bovendien is er be roep op de Raad. Daarmede was de heer Wildt Meyboom (VVD) het eens. Teen kwam de gedachte uit de Raad, om ook dit voorstel aan te houden, maar daar verzette de voorzitter zich tegen. De bezwaren zijn niet vrij van overdrijving en de vrijheid komt heus niet in het gedrang. De verordening werd daarna aangenomen met 11—7 stemmen. De Raad was genegen mee te doen met de gemeentelijke regeling voor een streekschool voor de opleiding van kleuteronderwijzeressen. Echter wees mej. NOLTE op de R.K. Vormschool voor kleuterleiders, die Haarlem en 8.25 Heemstede subsidiëren naar rato van het aantal leerlingen. Het gaat in Bloemen daal slechts om 3, maar het is goed ook hier een algemene lijn te trekken. Wet houder Rohling voelde daar veel voor. De voormalige vuilnisbelt met opstal te Santpoort werd verkocht aan J. Nljssen te Haarlem. Een strook grond werd om nie aanvaard van mevr. v. d. Wal, op de hoek van de BloemendaalsewegRij per- weg. De. benoeming van een lid der Schoonheidscommissie werd aangehou den. Tot onderwijzeres aan de Bom- waterschool werd benoemd mej. J. J. Pieterson te Haarlem. Bij het verlenen van ontheffingen der bouwverordening kwam de ontworpen R. K. Kleuterschool aan de Boekenrode- weg te Aerdenhout ter sprake. Verschil lende raadsleden meenden, dat de ge kozen plek te mooi is voor een school. De plaat, zal bekeken worden en dan zal blijken of dispensatie al of niet nodig is. Gedeputeerde Staten hebben tegen goedkeuring in het door de raad in zijn vergadering van 17 Januari 1952 vastge stelde partiële uitbreidingsplan „Bloe mendaal aan Zee" in beginsel geen be zwaar. Enige verbeteringen zijn nog no dig die niet van principiële aard zijn en belanghebbenden niet kunnen schaden, zodat de raad er mee accoord ging. Uit, het verslag omtrent de toestand van het lager- en kleuteronderwijs over 1951 hebben wij reeds enige interes sante bijzonderheden geput. Met reden brachten verschillende raadsleden hul de aan de samensteller. De heer WILDT MEYBOOM had bezwaar tegen het grote aantai gehuwde onderwijzeressen in de gemeente. Hoe kunnen die hun huishouden behoorlijk waarnemen? Men kan toch geen twee heren dienen. Hiertegen protesteerde mevr. DAL- MEYER (Arb.), die meende, dat in verschillende gevallen het een met het ander kan samengaan. „Moet hier soms de Schoonheidscommissie bij te pas komen?" vroeg de voorzitter. De heer Vliegen (Arb.) pleitte voor cen speelgelegenheid ten behoeve van de Aerdenhoutsche scholen en de heer v. Holten (VVD) voor een radicale ver betering van de Viersprong. Bij de be groting zullen al deze aangelegenheden aan de orde komen. Even kwamen „De Zeemeeuwen" nog ter tafel, die deze zomer weer kunnen kamperen. En de voorzitter was het met de heer Groeninx van Zoelen eens. dat de commissie-Ter Veen, die de nieuwe indeling der ge meenten in ons gebied heeft bekeken, nu maar eens voor de draad moet komen met haar rapport, opdat we ons niet in fantasieën verliezen.: De raadsleden bleken allen in het be zit te zijn van de artikelen in de Haar lemse bladen over déze kwestie. Dat smaakte blijkbaar naar meer. De vergadering werd daarna gesloten. tVan onze correspondent) Op 66-jarige leeftijd is gistermorgen te Leiden plotseling overleden mr. E. J. M. H. Bolsius, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en waarnemend Commissaris van de Koningin in deze provincie. De heer Bolsius werd in 1886 te 's-Hertogenbosch geboren. In 1914 vestigde hij zich in Leiden om het advo catenkantoor van wijlen prof. P. J. M. Aalberse voort te zetten. Reeds in 1917 werd hij benoemd tot bestuurslid van de R.K. Staatspartij, afdeling Leiden, en enige jaren daarna tot voorzitter van de K.V.P. Statenkieskring en Kamerkies kring. In 1930 volgde zijn benoeming tot iid van Provinciale Staten en drie jaar daarna tot lid van Gedep. Staten. In No vember 1941* werd hij benoemd tot waar nemend Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, welke functie hij onder zeer moeilijke omstandigheden tot de bevrijding voortreffelijk vervulde. Na de bevrijding werd mr. Bolsius op nieuw benoemd tot lid van Gedeputeer de Staten, speciaal belast met de zorg voor het verkeer- en waterwezen, wa terleiding, woningwet,- de streekplannen en de electriciteitscentrales. Verschillen de malen trad hij op als waarnemend Commissaris wanneer mr. Kesper af wezig of ziek was. Ook in het sociale leven speelde mr. Bolsius een belangrijke rol. Zo vierde hij enige weken geleden zijn zilveren jubileum als voorzitter van de Voogdij raad te Leiden. Gedurende 32 jaar is hij regent geweest van het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis te Leiden. De begrafenis is Maandag op het R.K. Kerkhof te Oegstgeest. - - iVw»vywwXlwX^iX%^'iCv»'X^v^AMSMüC^^XvXvvAvXyX'Xv'vIv)wXi't'X'IvCÏ Verschenen is de zesde, ge heel bijgewerkte druk, van een leerzaam boek, door V. M. Hil- lyer: „De wereldgeschiedenis in een notedop". (Voor Neder land bewerkt onder toezicht van dr. J. A- Vor der Hake). Uitgeverij Hollandia Baarn. Het is een geschiedenisboek heette, zó optilde, dat een wiel er door ging draaien. Dit was de eerste stoommachine. Watt's stoommachine bracht wielen en andere dingen in be weging, maar bewoog zelf niet. Een Engelsman, Stephenson, zette Watt's machine op wielen en maakte dat ze haar eigen wielen deed draaien. Dat was de eerste locomotief. Kort daarna liet men in Amerika grappig uitziende wagentjes door even komiek ziende ma chines op rails voortbewegen. In het begin liepen deze treinen maar over heel korte afstand. Daarop kwam een jonge man, Robert Fulton, op de gedachte een boot te laten voortbewegen door er een machine van Watt in aan te brengen, die schep raderen in beweging bracht. Hij gaf haar de naam van „Cler mont" en ze maakte geregelde tochtjes de rivier op en af. (Slot volgt) De „Rocket", eerste locomotief door de grondlegger van het spoorwegwezen, Stephenson, gebouwd James Watt, uitvinder van de stoommachine voor de jeugd en behelst de lot gevallen der mensheid sinds het ontstaan van de wereld tot op heden. Dit is echter geen ge woon geschiedenisboek. Er ko men vrijwel geen jaartallen in Voor. Toch is het overzichtelijk weergegeven, geestig verteld en met leuke tekeningen geïllus treerd. Wij laten hier één hoofdstuk (van de 88) volgen, om je een indruk te'geven hoe het is geschreven. (Hoofdstuk 76); „De eeuw der wonderen". Wat denk je, dat de Batavier zou zeggen, als hij eens terug kon komen op onze aarde? Als hij je langs een draad met iemand hoorde spreken, die duizend mijlen ver weg is, zou hij je een tovenaar vinden. Als je hem op een scherm be wegende mensen liet zien, zou hij het hekserij vinden. Als hij hoorde, hoe een mu ziekcorps begon te spelen door dat je een gramofoon liet draai en, of de radio aanzette, zou hij je een duivel vinden. Als hij je door de lucht zag vliegen in een vliegtuig, zou hij je een God vinden. Wij zijn zo gewend aan tele foon, telegraaf en radio, aan stoomboten, spoortreinen en electrische trams; electrisch licht, motoren, bioscoop en vliegtuigen, dat het ons moei lijk valt ons een wereld voor te stellen; waarin niets van dat alles was, helemaal niets. Toch was in 1800 nog geen enkele van deze uitvindingen bekend. Napoleon zag nooit een loco motief of een stoomboot. Hij heeft nooit de telefoon, de tele graaf of een fiets gebruikt. Er zijn in de laatste eeuw meer wonderen gemaakt dan in al de vorige eeuwen van de wereld bij elkaar. Een Schot, James Watt, was één van de eerste dier tove naars, die we „uitvinders" noe men. Watt had staan kijken naar een waterketel, die op een kachel stond te stomen, en op gemerkt dat de stoom het dek sel oplichtte. Dat bracht hem op het idee, dat stoom ook wel andere dingen zou kunnen op lichten. Daarom maakte hij een machine, waarin de stoom een soort van deksel, die zuiger Deze zeeheld werd, 375 jaar geleden, op 25 November 1577, te Delfshaven geboren. Zijn vader was een zeeman en reeds als kleine jongen ging hij met hem mee naar zee. Toen Piet Over het ontstaan van het eerste jazz-orkest (band) lopen de meningen nogal uiteen. Mis schien is het volgende verhaal een goede oplossing. De eigenaar van een café in New-Orleans (Amerika) had een klein orkest in dienst ge nomen, dat „aangevoerd" werd door een neger. De muziek welke dit troepje ten gehore In de loop van de tijd kortte men de naam Jasbo tot Jazz af en het duurde niet lang of de neger was onder deze naam al gemeen bekend. Toen Jazz en zijn helpers in ke daarbij worden gebruikt. In 1918 trok de eerste jazz-band naar Frankrijk en van hieruit werden heel het vasteland en Engeland er mee overstroomd. Wij kunnen natuurlijk niet oordelen of jullie deze muziek mooi of lelijk vindt. Wij willen deze serie artikelen' besluiten met jullie de raad te geven, dat, als je eens in de gelegen heid bent naar een goed orkest te gaan luisteren, dan maar eens goed naar het orkest te kijken. Je zult er dan zeker instrumenten bij zien. die wij hier hebben behandeld. jazz-orkest bracht, was goed genoeg voor de gasten, die niet bijzonder kieskeurig waren op dit punt. De leider van de muziekkapel, Jasbo Brown, bespeelde ver schillende instrumenten met de grootste vaardigheid. Hij ha merde en beukte op de instru menten die het dichtst bij de hand waren; maakte erbarme lijke kattenmuziek en werd daarin ondersteund door de zwarte broeders die de rest van de muziekkapel uitmaakten. Het helse lawaai dat de negers maakten was voor de gasten de aangewezen muziek! New Orleans naam gemaakt hadden wilden ze hun geluk in New York gaan beproeven. Hier vonden ze nog meer bijval en het duurde niet lang of er traden allerlei „Jazz-bands" op, die Amerika overrompelden en deze dansmuziek burgerrecht hielpen verkrijgen. Niet alleen negers maar ook blanken gin gen jazz-muziek spelen en voor al in de jaren 1915 tot 1925 werd deze soort muziek in Amerika druk beoefend. Trompet, trom bone, klarinet, saxofoon, piano, contrabas en drums zijn wel de voornaamste instrumenten wel- De eerste Romeinse keizers waren het opkomend Christen dom niet erg gunstig gezind. Als je de kalender van Novem ber nakijkt, zul je enkele heel bekende namen tegenkomen van martelaars en martelares sen, die in die tijd de martel dood gestorven zijn. Denk maar eens aan de heilige Cecilia en de heilige Catharina. Vandaag bepalen we ons tot Paus Cle mens L De ijver van deze Paus was zo. groot, dat keizer Traja nus er genoeg van kreeg en hem uit zijn rijk verbande. Paus Clemens werd toen van Rome uit dwars door Europa, naar het schiereiland de Krim gevoerd, (een Zuidelijk stukje van Rusland in de Zwarte Zee!» Paus Clemens was niet de eerste die door keizer Trajanus naar dit afgelegen oord verban nen werd. Er bevonden zich reeds meer dan twee duizend christenen. Je begrijpt, hoe blij die christenen waren, toen ze plotseling de Paus zelf in hun midden hadden. Je begrijpt ook, met welk een ijver de Paus zich wijdde aan de geestelijke ver zorging van al die bannelingen. Maar ook voor hun lichamelijke noden droeg hij zorg. Want toen er veel christenen bij hem kwa men en klaagden over het sieehte drinkwater, ontstond er op het gebed van Paus Clemens een nieuwe bron, die allen van het zuiverste drinkwater voor zag. NOg meer wonderen deed deze Paus daar op dat schier eiland,. zodat het niet lang duurde of er ontstond een bloeiende Christengemeenschap- Zelfs vele Romeinse soldaten werden bekeerd. Dat was na tuurlijk niet de bedoeling van keizer Trajanus. Hij gaf dan ook onmiddellijk bevel Paus Clemens met een zwaar anker om zijn-hals in zee te werpen. Zo stierf Paus Clemens I. Op het vurig gebed van de gelovigen gaf de zee zijn lichaam weer terug, zodat de vrome christenen het konden begraven. In de negende eeuw werd het naar Rome gebracht, waar nu nog het stoffelijk over schot van deze Paus-martelaar, in de St. Clemenskerk begraven ligt. De feestdag van deze heilige vieren, we de 23ste November. m -a ill milium mi tin iiiii au lllllimilMIIIIIIHIUIUUl Een eikenblad kennen jullie zeker allemaal wel. Het is vrij wel altijd eender van vorm, hoewel het er grillig uitziet. A, b, c en d zijn de uitstekende punten. Verdeel het papier in ongeveer vier gelijke delen, volgens 1, 2, 3, 4. Dat is de hoofdverdeling van het blad; je ziet zo dat je dan volgens een vast plan te werk kunt gaan. Let wel op de breedte en hoogte. Een eikenblad is on geveer tweemaal zo lang als het breed is. Maak de insnij dingen niet te diep naar bin nen. Louis Armstrong, de neger-koning van de jazzmuziek groter werd voer hij op de vloot, die voor de Oost-Indi sche Compagne naar het vroe- Piet Hein gere Nederlands-Indië zeilde om er handelswaren te halen. Hij werd gezagvoerder van de „Hollandia", een zeilschip met kanonnen uitgerust, zoals dat toen de gewoonte was, om zich tegen zeerovers te kunnen we ren. Tot 1622 voer hij op^ de zeeën en dan schijnt Piet Hein enige tijd genoeg van het zee leven te hebben gekregen, want hij werd „schepen", dat wil zeggen, lid der stedelijke regering te Rotterdam. Maar in de lente van het jaar 1623 werd hem het bevel als vice-admi- raal toevertrouwd over een gedeelte van de vloot van een twintigtal schepen, die toen door de West-Indische Compagnie werden uitgerust. Het bevel luidde, dat zij moesten trach ten de Allerheiligenbaai in Brazilië te overmeesteren. In 1624 gelukte dat. Maar het meest vermaarde van zijn hel dendaden is wel de verovering van de rijke Spaanse „Zilver vloot" in 1628. Het maakte des tijds zo'n geweldige indruk, dat er een lied op werd ge maakt, dat heden ten dage nog steeds graag wordt gezongen en dat jullie natuurlijk alle maal kennen. De geschiedenis van deze tocht en de grootte van de buit, daar vertellen we vol gende keer meer van. De Zilvervloot van Piet Hein Je kon het duidelijk merken, dat het weer tegen 6 Decem ber liep! Wat een drukte heerste er in het grote paleis van Sint Nicolaas in Spanje. De zwarte knechten liepen af en aan! De grote stoomboot lag al klaar in de haven; ze was al helemaal volgeladen en zou dadelijk vertrekken. De vliegtuigen op het veld achter het paleis werden ook al in ge reedheid gebracht De goede Sint zelf had geen ogenblik rust In de grote werkkamer stapelden de brie ven zich op. Brieven uit alle landen van de wereld, heel veel uit Nederland. Drie knech ten waren onafgebroken bezig de brieven te sorteren. Als ze iets bijzonders hadden kwamen ze met hun brieven bij de tafel van hun meester. „Heer, hier is een brief van een jongen uit Rotterdam. Hij vraagt niets voor zich zelf. Maar hij heeft een vriendje, dat ziek is en in het gasthuis ligt Dat zieke jongetje wil zo graag een groot postzegelalbum hebben." „Dan krijgt hij dat Schrijf maar op Pietro!" „En hier heer, een brief van een arm meisje. Ze vraagt he lemaal niet om speelgoed of lekkers. Maar ze zou zo graag een goede mantel voor de win ter hebben." „Dat is nog al een groot ca deau. Kijk maar eens even in het grote boek, of dat meisje zo iets verdient. En dan moet het maar." „Luistert u nog even naar de ze brief, Heer. Die is van een vader. Een van zijn jongens is erg ondeugend. Die wil thuis nooit helpen. Die loopt altijd weg, als er iets gedaan moet worden." „Dan zal een van onze knechten daar eens op af moe ten, Pietro. Noteer dat! Zo'n jongen moeten wij eens onder handen nemen." Zo ging het in de werkkamer van Sint Nicolaas uren achter elkaar door. Op honderden brieven moest antwoord gege ven worden. Plots kwam een dér knechten met een heel zon derlinge brief naar voren. (Wordt vervolgd) De boer Gustave Daminici, kroonge tuige in de Drummond-moordzaak, is gisteren te Dignes tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verzuim hulp te verlenen aan de 12- jarige Elizabeth Drummond, toen zij nog tekenen van leven vertoorde. Het comité voor ouden van dagen in de gemeente Bloemendaal nodigt de ouden van dagen van 70 jaar en ouder, die anders niet in de gelegenheid zijn eens uit te gaan, uit, voor een feest middag op Dinsdag 30 December a.s. in het Jeugdhuis te Bloemendaal. Opgaven van deelname onder de ver melding van naam en adres worden gaarne ingewacht aan het secretariaat: Bloemendaalseweg 188 te Overveen, uiterlijk voor 8 December a.s. Zij, die een bijdrage in de kosten voor deze feestmiddag willen schenken, kun nen deze bijdrage storten op postreke ning no. 212134 ten name van mevrouw A. C. den TexBaronesse Bentinck te Bloemendaal. Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de geïmporteerde goederen in October 1952 742 millioen (v.m. 613 millioen), terwijl voor een waarde van 704 millioen (v.m. 701 millioen) werd geëxporteerd. De uitvoer, in per centen van de invoer, bedroeg 95 pet. (Sept. 114). Het dekkingspercentage over de eerste 10 maanden van 1952 bedraagt thans 95 tegen 73 in de eerste 10 maanden van 1951. De uitzonderlijke stijging van de in voer met f 129 millioen t. o. v. de vorige maand, bij een vrijwel gelijkblijvende uit voer, deed de handelsbalans naar de pas sieve zijde overslaan. Het dekkingspercen tage dat in October belangrijk boven het maandgemiddelde pleegt te liggen, is nu gelijk gebleven. Ook een vergelijking van de jaren 1951 en 1952 leert dat de icvóer van September op October in 1952 belangrijk meer is' gestegen <21 pCt.) dan in 1951 (9 pet.). Het tekort op de handelsbalans steeg In October met f 37.7 millioen en bereikte ultimo October een hoogte van f 376 mil lioen (Jan.—Oct. 1951 f 2.255 miUioen). De grote toeneming van de invoer t.o.v. September komt ook bij de belangrijkste landen tot uitdrukking. Zo vermeerderde de invoer uit België en Luxemburg met f 23 millioen, uit de V.S. met f 11 mil lioen en de Rep. Indonesië met f30 mil lioen (tinerts). De uitvoer naar het Ver. Koninkrijk daalde met f24 millioen, daar entegen steeg deze naar België en Luem- burg met f 13 millioen. Frankrijk f 10 miUioen en West-Duitsland f 13 miUioen De Indeling van goederen naar hoofd stukken geeft dê navolgende wijzigingen te zien. De invoer vermeerderde o.a. bij de granen f 13.7 millioen, ertsen, slakken en assen f 30.2 millioen, wol, wollen weef sels en garen f 10.5 mfflioen, parels, edel stenen en edele metalen f 13.8 millioen, ijzer, gietijzer en staal f 13.6 millioen. Een opvallende vermindering ziet men bij de vliegtuigen en schepen f 18.3 millioen. De uitvoer vertoont naast een belang rijke daling; van f 39.7 millioen bij de planten, bloemen en bloembollen, slechts geringe stijgingen bij sommige hoofdstuk ken waarvart o.a. de groenten kunnen worden genoémd. De arr. rechtbank te Groningen heeft de vijftigjarige W. N., correspondent van de Nederlandse Handelmaatschap pij te Winschoten, thans gedetineerd, conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toe zicht stelling van de reclassering. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich te Winschoten geldsbedragen van resp. f 15.000.—f30.000.— en f3800.—. welke hij onder zijn beheer had, wederrech telijk heeft toegeëigend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 9