Vier uur kleden voor een variété nummer van twaalf minuten Martonn, van Mexico via Schotland Polen naar Spanje en Transformatienummer van grote vindingrijkheid Dibelius' bezoek aan Moskou op laatste moment afgezegd half zware shag! half zware shag! Dikwijls tragisch is de strijd van het moderne gezin om een bestendige vorm Dwaas muzikaal mannetje Carré: Little Walter m Maarsch. Rokossovski benoemd tot vice-president van Polen Bibliotheek voor amateurtoneel I Honneur a la dame Gevolg van critiek op uraniummijnen? Illegale werkers verraden Dringend aanpassing nodig aan nieuwe sociale situatie Met 3 charmante even muzikale dochters Greene weigert visum voor V.S. Prins Bernhard verlaat Lima Opstelwedstrijd N. Y. Herald Trib. Russische patriarch plotseling ernstig ziek Terechtstelling van echtpaar Rosenberg Op 12 Januari Een speciale melange van de beste lichte en pittige tabak km! PROF. OLDENDORFF: Sociografisch materiaal schaars ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 PAGINA 5 Hilversummer naar VS. Nieuwe Stichting in Utrecht gden. Verdachte tot 8 jaar veroordeeld Voor de liefhebbers van een Het licht der publiciteit op McCarthy en McCarran Nederlander in Engeland gearresteerd (Van onze verslaggever) ier uur lang elke dag, op dagen waarop er matinées zijn acht uur, staat Martonn, die een der fraaiste nummers van het variété, dat in Carré loopt, presenteert, zich in zijn kleedkamer te kleden. Of liever, hij staat onbe weeglijk voor de spiegel, terwijl zijn vrouw hem zijn ingenieus uitgedachte en •net de uiterste zorg vervaardigde costuum aantrekt. Vier uur lang, en dat alles voor een optreden van een twaalftal minuten, tijdens welke Martonn in een twintigtal transformaties de zaal met stomheid slaat. Men kan eigenlijk niet spreken van één costuum. Hij heeft er twintig over elkaar aan. Maar dit niet op de simpele manier van ons dagelijks pak of japon, maar op een verbluffend han dige manier aangebracht, met touwtjes, drukknoopjes en gespen bij elkaar ge houden en hier en daar op de rug of onder de arm wat bengelend, alles zó uit gedacht en gerangschikt, dat de artist met een uiterst snelle en simpele bewe ging, die de zaal veelal niet eens bemerkt, van het ene costuum in het andere schiet. Het gebeurt alles zo vlug, dat men zijn ogen haast niet kan geloven; zó siet men een Tiroler en het volgende ogenblik aanschouwt men een Spaanse met mantilla en al. Men heeft nog niet goed en wel de transformatie van Mexicaan tot Pers in zich opgenomen of er staat een haremdame op het toneel: één trekje aan de fez was voldoende om een meterslange sluier te voorschijn te toveren. Elke avond gaat Martonn met een kleding tot een gewicht van dertig kilogram het toneel op en hij komt er af met een minimum van enkele honderden grammen aan: een fraai wit zijden pak. De New York Herald Tribune organi seert in samenwerking met de United Nations Information Division, in Maart 1953 een „Forum for high schools", Waar leerlingen van middelbare scholen bit verschillende landen bijeen zullen komen. Ook uit Nederland wordt één leerling uitgenodigd voor een verblijf Jn de Verenigde Staten van eind De cember tot eind Maart 1953. De KLM Wedt een gratis retour-vlucht aan, ter- Wijl de verblijfkosten voor rekening komen van de New York Herald Tri bune. De leerlingen die voor deze reis in Aanmerking wensten te komen, moesten cp school een opstel schrijven in het Engels over de Verenigde Naties. Nadat Vrijdagmiddag de schrijvers van de zes beste opstellen voor een on derhoud op het ministerie van Onder- Wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn ferschenen, is, in tegenwoordigheid van dr. Marshall Swan, public affairs offi cer van de Amerikaanse ambassade, als Winnaar uitgeroepen Th. P. H. van Lo- kuizen, leerling uit de 5de klasse afde- kng gymnasium A, van het gemeentelijk Symnasium te Hilversum. Na een langdurige voorbereiding zijn Po Nederlandse Amateur Toneel Unie en hot Werkverband Katholiek Amateur toneel gekomen tot het oprichten van een landelijke bibliotheek voor het Amateurtoneel. De bibliotheek, gezamen- PJk eigendom van beide organisaties, heeft als eerste doel een belangrijke bij- ?rage te leveren voor het verbeteren van het repertoire. Naast het beschikbaar ?tollen van boekjes zal de Nederlandse bibliotheek zich dan ook vooral richten 0 het verstrekken van studiemateriaal het bevorderen van het uitgeven van 5,°ode stukken. Het Prins Bernhard bhds heeft voor dit streven een niet ^Aanzienlijke subsidie beschikbaar ge- De bibliotheek wordt gevestigd in een fj.0°t pand aan de Nachtegaalstraat te Zii echt- Behalve de uitleenbibliotheek eJh daar ondergebracht een leeskamer i'jj, eGn studiebibliotheek, waar belang- iwe werken op het gebied van de to- c°rh tuur (geschiedenis, grime, dé- W°,uw regie etc.) geraadpleegd kunnen st"e stichting wordt geleid door een be- Pir T van zeven personen. Voorzitter is vern Nerks. Namens de NATU hebben deo\ r Acting: mr. P. Cleveringa (Lei- de L' mrZeevalking (Utrecht) en hien ,r Ni. C. Meyboom (Diever). Na- tem-? Werkverband Katholiek Ama- HaaJ^neel drs. G. van Lieshout (Den ttionriV de heer p van Neerven (Hei- Wond) 6n de heer van Elburg (War- da?eioanJLworcit met een bezit van meer Welkp .-^hekjes, alle van stukken onderea een eerste selectie hebben sies u,aan'- ^en tiental keuringscommis- Wgèn arin vooraanstaande letterkun- 2hllen n" toneelcritici zitting hebben, det beotf J Januari 1953 beginnen met getelheir] n van nieuwe en in ver jaren. geraakte stukken uit vroegere lilSnvapi2Ci?i.ële redenen is de verzame- Afdelinop Wbliotheek gesplitst in twee ïePertoirp j6eIn algemene en een van het teortoner i' voor het katholieke ama- baar i» niet of minder wel aanvaard- een hPT-pa s Is bet de bedoeling om Ven van neerdo Catalogus uit te ge- Weer geselecteerde stukken. Martonn zingt intussen een toepasselijk Frans lied, dat de ongelooflijke transfor maties becommentarieert. Hij schrikt er niet voor terug een ananas te verande ren in een banaan, een pistool in een guitaar, een rok in een pantalon en een zwart in een wit pak. Intussen tovert hij een volledig toreador-costuum achter zijn rug vandaan of verblindt hij u als dame met Spaanse grandezza met een veelvoud van steeds wisselende shawls. Dit alles geschiedt met een grote hoe veelheid van de fijnste zijden stoffen, die snel slijten en herhaaldelijk vervan ging behoeven. Hij smijt tijdens zijp nummer zijn kleren achteloos in een grote mand, die ook al transformaties ondergaat; aan zijn vrouw de taak dit alles de volgende morgen keurig te strijken en te persen en dit 's avonds, te beginnen om ongeveer zes uur, Mar- tonn's optreden valt na de pauze om ruim tien uur weer „op" haar man te draperen en te rangschikken. Bü dit kleden zijn wij aanwezig ge weest. Uren hebben wij met beide artis- ten want mevrouw Martonn, die zeer veel van de kleding heeft uitgedacht en alles zelf met veel smaak heeft vervaar digd, verdient deze kenschetsing stellig ook gesproken en met stijgende ver wondering hebben wij Martonn „in het harnas zien rijgen". Het is ongelooflijk wat er bij deze kledü allemaal te pas komt. Alles is tot op de millimeter nauw keurig berekend, tal van ingenieuze in vallen, in de loop der jaren vergaard, zvjn toegepast, alles heeft natuurlijk zijn vaste plaats, er is een wirwar van touwtjes en draden, die wél in dit haakje, maar vooral niet in dat oogje mogen passen. En aan Martonn zelf de taak op het toneel met grote handigheid zijn num mer te brengen. Een enkele wending, een handige greep en hij is veranderd van 'n Poolse in 'n Russische vrouw. Maar grijpt hij mis, maakt hij een fout, het De eerste phase van Mortonn's transformatienummer: van Brazi liaan en Mexicaan na Pers ere ha remdame tot Schot en Can-Can- danseres. Let op de diverse hoofd deksels in enkele minuten. nummer is dan onherroepelijk verloren. Beiden zijn buitengewoon charmante mensen, zeer eenvoudig en tot vertellen graag bereid. Martonn is een geboren Wener, maar door jarenlang verblijf in Zó komt Mortonn op: als Mexicaan. Over vijf minuten ziet ge hem via allerlei vermommingen in fraaie kleder drachten als een hoofse Spaanse dame. Frankrijk min of meer verfranst. Het nummer, zoals het thans is. maken zij nu al vijf jaar. Daarvóór reisden de Mar- tonn's in een transformatienummer ook al de wereld rond. Toen beschikten zij over meer variaties, maar daar kwamen décors aan te pas en bovendien was het nummer lang niet zo ingenieus als nu Langzamerhand is het nummer gegroeid. Eerst hadden zij tien trans formaties, maar allengs kwamen er meer ideeën, die vaak schier onop losbare problemen met zich mee brachten. Door haast eindeloos te passen en te meten, de volgorde te veranderen, een bepaald costuum te laten vervallen en een ander er voor in de plaats te stellen, maar vooral ook door de grote vindingrijkheid van „Frau" Martonn, is dit nummer tot stand gekomen. De heer Martonn geeft in volledige camaraderie zijn 'vrouw alle eer. Hij geeft hoog op van de onmisbare „Zusammenarbeit" en van haar fantasie, die de fraaiste costuums „überall wo Platz is" weet te „verstecken". Zij spreken een wonderlijk mengsel van talen. Van vlot Frans springen zij met het grootste gemak op Duits over en intussen geven zij de indruk zeer serieu ze artisten te zijn, die hard werken en die „toute la journée dans le théatre" zijn. Het nummer is zeer zwaar, vergt veel inspanning, vooral aan de voorbe reiding en bij twee maal optreden per dag zijn zij 's avonds zeer moe. De snelle overgang van veel op zeer weinig kleren is voor Martonn meestal niet bezwaar lijk. Maar vorige winter in het koude Vélodrome d'Hiver (het Vel d'Hiv) in Parijs heeft Martonn een dusdanige kou opgelopen, dat hij drie maanden het bed moesf houden. De artisten reizen zeer veel. Zij zijn bijkans in de gehele wereld opge treden. behalve in Amerika. Zij zitten öf in de trein öf in de kleedkamers van de grote theaters, circussen of music- halls. Zij hebben het gepresteerd een avond in Düsseldorf op te treden, de volgende avond in Toulouse en de daar op volgende dag in Parijs. Voor een op treden voor de Engelse televisie vlogen zij van Parijs even tussen hun werk door naar Lon den. De roem is hun niet naar het hoofd gestegen. De Mar- tonn's zijn aller aardigste mensen, die ook wel wat vertrouwelijks, wat voor de krant niet zo geschikt is, aan de interviewende verslaggever ver tellen. Met bepaald enige trots vertelt Martonn van de oorlogsjaren, toen zij in het Zuiden van Frankrijk ver toefden en niet ge werkt hebben, hoe wel de Duitsers bun nummer wat graag voor hun Kraft durch Freude wil den hebben. Martonn is al eens eerder in Amster dam geweest, jaren geleden, in een veel eenvoudiger num mer. Hij vindt het prettig in Carré te werken „midden in zo'n goed program ma". Het eerste wat hij deed, toen hij hier was aangeko men, was „kijken of de Kalverstraat er nog stond". Van de hoofdstad gaan zij voor enkele we ken naar Parijs. En daarna? Contracten genoeg. De vacantie moet met veel moei te geregeld worden. Het echtpaar Julius en Ethel Rosen berg, dat reeds op 29 Maart 1951 wegens atoomspionnage ter dood veroordeeld is, zal 12 Januari terechtgesteld worden, aldus heeft de Amerikaanse federale rechter, Irving Kaufman mee gedeeld. Het Hooggerechtshof der V. S. heeft vorige week voor de tweede maal geweigerd het vonnis te herzien. De raadsman van de Rosenbergs, Emanuel Bloch. heeft evenwel alweer verklaard, dat hij Maandag bij het Federale Ge rechtshof beroep zal aantekenen en om een nieuw proces zal verzoeken. Tot acht jaar gevangenisstraf met. af trek en ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven, heeft de Bijzon dere Strafkamer van de Rechtbank te Amsterdam de 40-jarige P. V. veroor deeld wegens verraad van vijf illegale werkers aan de S.D. en hulpverlening aan de vijand. 11 October had de Officier van Justi tie tien jaar met aftrek en ontzetting uit alle rechten geëist. De veroordeelde, die na de bevrijding naar Engeland was uitgeweken en dit jaar naar ons land was gekomen, wa ren de volgende gevallen van verraad ten laste gelegd: Jan Dieters uit Apel doorn en Carolus van den Bosch uit Amsterdam die deel uitmaakten van de ondergrondse leiding van de C.P.N., Jan van der Steeg de enige overle vende (uit Beverwijk) en Jan van der Zwaag (uit Velsen). leden van een sabotagegroep en de K.P.-leider Roelof Beverwijk (uit Soest). Advertentie Nieuw! ^222^ (Van onze Utrechtse correspondent) „In de afgelopen tien jaren zijn wij steeds meer komen te staan tegenover een vrij snel om zich heen grijpende ontreddering van het gezinsleven. In een tijddie onderhevig is aan sterke veranderingen, en die veel natuurlijke banden aan het verbreken is, wordt het dure plicht, dat wij ons eens te meer bezinnen op de waarde van het gezin, als de meest essentiële verbondenheid-in-liefde". Aldus prof. dr. P. J. A. Calon, hoogleraar in de ontwikkelingspsychologie te Nijmegen, die met deze woorden gistermiddag de studiedagen inleidde van het Centrum van Katholieke Medisch Opvoedkundige Bureaux, die in dit weekeinde op Drakenburgh te Baarn zijn gehouden. De Duitse protestantse bisschop dr. Otto Dibelius heeft zijn voorgenomen bezoek aan Moskou gisteren plotseling moeten uitstellen, tengevolge van een onverwachte ziekte van de Russische patriarch Alexius. Dr. Dibelius heeft Er springt in Carré een dwaas man netje rond op het toneel, dat tal van muziekinstrumenten bespeelt en er vaak de vreemdste capriolen mee uithaalt. Het is Little Walter, van origine een Frans man, die een goed nonscnsikaal muzikaal nummer brengt, vol vaart en afwisse ling. Hij bespeelt met de charme van een geboren vakman zowel zijn instru menten als het publiek, en geen wonder, want van zijn prilste jeugd af al ver scheen hy in circus en variété. In 1912, op achtjarige leeftijd, trad hij al in Amsterdam op, in het toenmalige circus Carré. Dit jeugdige optreden heeft hij gemeen met zijn drie charmante dochters, Emily, Valéry en Liliane, een tweeling van zestien en een dochter van vijftien, rappe meisjes zonder enige Bühnen- fieber, die hun vader bij zijn muzikale capriolen assisteren. Zij geven het optre den van Little Walter een apart, fris en bekoorlijk cachet. Reeds van hun derde jaar „maken" zij de Cloches van Corne- ville" en „Swiss bells" tot een hoogte punt van het programma. Men ziet haar voorts als Mexicaansen, Majorettes, en in een hels-vlugge Tiger Rag, die ze met veel verve op haar trompetten de zaal in laten denderen. Zij weten ook wel v/eg met saxophoons, waarvan ze er liefst twee tegelijk bespelen. Over hen allen waakt de zorgzame vrouw van Little Walter, die eertijds paardrijdster was. Tijdens het optreden van man en (lieve) dochters legt zij achter het to neel de costumes klaar, pakt zij reeds de instrumenten, verwarmt .even, als hei kan, de mondstukken, die bij dit koude weer ijzig aanvoelen, kortom zij is, evenals de vrouw van Martonu, de zorg zame helpster achter de schermen, zon der wie het nummer niet goed zou gaan. Little Walter, die de gehele wereld heeft bereisd en met zijn gezin drie jaar in Amerika geweest is, houdt er, wat zijn vak betreft, gezonde ideeën op na. Hij filosofeert over de wisselwerking tussen artist en publiek, weet wanneer hij de zaal „heeft", er nog net dat schepje op te doen, waardoor deze aan zijn voeten ligt, maar is dan weer zo wijs, direct snel zijn nummer af te werken, zodat het publiek als het ware overrompeld wordt. Dat is de basis van zijn succes. HU vergeet daarbij niet, dat het publiek in de loop der jaren verandert en dat hy van tijd tot tijd zijn nummer moet herzien. „Keep changing" is zyn devies. Dat hy zeer succesvol werkt kunt ge tot en met volgende week in Carré zien. gistermorgen een telegram ontvangen van de Metropolitaan Nikolai, waarin hem „met diep leedwezen" werd meege deeld, dat de leider van de Russische orthodoxe kerk ziek was geworden en hem daarom thans niet kon ontvangen. In het telegram werd gezegd, dat Alexius „later op de zaak zou terug komen". Bisschop Dibelius zou vandaag naar Moskou vertrokken zijn. Hij had net plan bij de Russische regeringsautoritei ten te bemiddelen inzake de terugkeer van Duitse krijgsgevangenen, die nog in Rusland worden vastgehouden. Kerkelijke functionarissen in Berlijn zien in het annuleren van het bezoek op het laatste ogenblik een aanwijzing, dat aan de hoop op een overeenkomst tussen Kerk en staat in Oost-Duitsland de bodem is ingeslagen. Enerzijds is men van mening, dat dé anti-kerkelijke stroming in de Oost-Duitse regering de overhand heeft gekregen en krachtige maatregelen om de Kerk te verdelen te verwachten zijn. Men gelooft, dat Oost- Duitse communisten verzocht hebben om annulering van het bezoek, opdat zij verder zouden kunnen gaan met maat regelen tegen de Kerk. Anderzijds is men van mening, dat de deze week door bisschop Dibelius in Londen gehouden redevoering, waarin hij critiek leverde op toestanden in Oost-Duitse uranium mijnen, aanleiding is geweest tot het afzeggen van het bezoek. De bekende katholieke auteur Gra ham Greene heeft vandaag in een arti kel in de „New Statesman and Nation" meegedeeld, dat hij een visum voor een bezoek van acht weken aan de V.S., dat de Amerikaanse procureur-generaal hem wilde verlenen, geweigerd heeft. Krachtens de wet McCarran mag Greene niet tot de V.S. worden toegela ten, omdat hij op 19-jarige leeftijd een proeftijd van vier weken als lid van de Britse communistische partij heeft door gemaakt. De procureur-generaal kan echter na een onderzoek toch een visum verlenen. Greene schpijft, dat hij onlangs per soonlijk een aanvrage bij de procu reur-generaal had ingediend en een lange vragenlijst had ingevuld. „Na vier weken kreeg ik te horen, dat ik een visum voor acht weken kon krij gen, en meer dan zes pond betalen moest aan telegraafkosten. Als ik niet vóór 24 December in de V.S. was moest de zaak van voren af aan be handeld worden. Ik heb zowel het visum als de betaling geweigerd". Greene heeft in Februari 1952 met opzet gewag gemaakt van zijn proeftijd by de communistische party, om onder de bepalingen van de wet McCarran te vallen. Hij had dit gedaan, schrijft hij, „omdat ik in een positie verkeerde, waarin het mogelijk was enigszins het licht van de publiciteit op McCarthy en McCarran te doen vallen, niet omdat ik zo nodig naar Amerika moest". Hy voegde eraan toe: „Vele onschul dige vluchtelingen uit Midden-Europa wordt het door de wet McCarran onmo gelijk gemaakt om naar de V.S. te ko men. Zij kunnen, omdat zij geen naam hebben en arm zijn, niets doen om hun zaak voor de procureur-generaal te brengen, de enige die kan maken, dat de bepalingen van de wet op hun geval niet van toepasing worden ver klaard." Naar A.P. meldt heeft de politie te Southampton aan boord van het Britse troepenschip „Empire Windrush" de Nederlandse zeeman r - K. gearresteerd. Hij moet een verhoor ondergaan in verband met de moord in volle zee op een andere Nederlandse zeeman, de 33- jarige Theodor Wildschut, die met hem tot de bemanning van het Britse tank schip „Vivief Louise" heeft behoord. Wildschut is 8 November in een „menssengevecht" aan boorc van de „Vivien Louise" gedood toen net schip door de golf van Suez voer. De 53-jarige K. was zwaar ziek toen hij werd gearresteerd. Hij zou later wórden verhoord. Op deze studiedagen is door een aan tal deskundige inleiders het woord ge voerd over de vraagstukken die de structurele veranderingen van onze tijd in het bijzonder ten aanzien van het gezin te voorschijn roepen. Een van deze inleiders was prof. ar. A Oldem dorff, hoogleraar in de sociografie te Nijmegen, die in een brillante uiteen zetting de moeilijke situatie van het ge zin in deze tijd heeft geschetst Prof. Oldendoiff ving aan met er op te wijzen dat de moeilijkheden ont staan uit het feit dat onze maatschap pelijke verhoudingen, waarvan de sa menhang sterk aan 't verminderen is, 'n steeds groter invloed beginnen uit te oefenen op het gezin. Dikwijls tragisch is de strijd van het moderne gezin om een bestendige vorm in een onbesten dige wereld. Er is dringend nodig een nieuwe aanpassing aan de nieuwe so ciale situatie. Bij de beantwoording van de vraag hoe dit het best kan ge schieden staan wij voor een in het oog lopende moeilijkheid: wij missen een scherp omlijnd beeld van de toe stand. Ons sociografisch materiaal is uiterst schaars. Boven een essayisti sche behandeling zijn wij vooralsnog niet uitgekomen. Volgens sommigen is dit toe te schrij ven aan de gelukkige omstandigheid dat Nederland zich nog kan verheugen over een betrekkelijk gezond gezinsle ven. Dit neemt niet weg dat er geva ren dreigen die een veel nauwkeuriger omschrijving nodig maken. Deze geva ren zijn gelegen in de structuur van de eigentijdse maatschappij, aldus prof. Oldendorff. Deze structuur bezit de volgende ken merken: Daar is allereerst de sociale en economische onzekerheid Economische crisis is hierin wel het meest spreken de verschijnsel, dat niet zal nalaten spanningen in het gezin te verwekken. Vervolgens is er het verval van dê so ciale status, een verschijnsel dat o.m. werkzaam is in de middengroepen, en dat voor de ontwikkeling van het kind tot volwassene allerminst gunstig te noemen is. Een derde kenmerk van de moderne maatschappij is de overgang van de agrarische naar de industriële structuur, die zeer aparte problemen oproept. Vierde kenmerk is het versnel de levenstempo, waarin vooral met na me de jongste generatie leeft, terwijl verder te noemen is de psychische dik wijls zeer onbevredigende arbeid van het hoofd van het gezin, die zijn terug slag heeft op het gezin als totaliteit en tenslotte de grote expansie van de so ciale organen, met name van organen van maatschappelijke opvoeding, onder wijs en het verenigingsleven. Zonder twijfel richten deze organen zich op het heil van de afzonderlijke mens. maar zij tasten het in sqmmige gtvallen tevens aan. omdat hiermee dikwijls al of niet bewust de basis van levensvorming die het gezin is wordt endergraven. In het algemeen valt er een terugtocht te constateren van het gezin uit de biologische, sociale en cul turele functies. Dat dit een ongewenste toestand is. die tot herziening noopt, is duidelijk Evenzeer dat een herziening onmogelijk kan geschieden zonder een giondig voorbereidend sociografisch on derzoek. Een tekort aan maatschappe lijke zelfkennis is een groot gevaar, dat ons katholieken in de toekomst be dreigt, aldus prof. Oldendorff aan het eind van zijn betoog. Mej. dra. M. Kiewied heeft een visie gegeven over een „benadering van het gezin vanuit het maatschappelijk werk Wanneer er hulp nodig was, aldus spreekster, riep men die vroeger in van buren. Deze voorlichting )vas in het al gemeen niet moeiiyk te verwerken, be scheiden, geduldig en mild. maar tevens met altijd even verantwoord. Wat er aan ontbrak was een achtergrond van gedifferentieerde kennis. Over deze kennis heeft de moderne maatschappe lijke werkster wél de beschikking. Mej. Kieweid wees in haar inleiding op en kele onontbeerlijke kwaliteiten in de sociale en opvoedkundige zorg, als daar zijn geduld, gematigdheid, discretie en een volstrekt onautoritaire houding. Jhr. dr. J. J. M. van der Does de Wil- lebois heeft tenslotte het woord gevoerd o\ er de psychopathologie van het gezin, dr. E. H. H. M. Jansen over „Therapie bij onhandelbare kinderen", en drr. H. M. M. Fortmann over „De hoogheid van het gezin". Donderdagavond leek het wel Konin ginnedag in de Peruviaanse hoofdstad Li ma. De 120 Nederlanders, die daar wo nen, waren nl. naar het vliegveld geto gen om Prins Bernhard na zijn verblijf van een week in hun midden uitgeleide te doen. Het platform was voor de au toriteiten gereserveerd, maar de vin dingrijke Nederlanders waren op het dak van het stationsgebouw geklommen en zwaaiden daar hoog in de lucht met tientallen brandende fakkels, die een sprookjesachtige gloed verspreidden. De genen die op het platform aanwezig wa ren kregen tranen in de ogen; men rea liseerde zich. dat het een afscheid voor lange tijd betekende. De Peruvianen staan niet als bijster enthousiast bekend en zy hebben de naam nogal lauw te zijn. Het publiek scheen zich aanvankelijk nauwelijks voor het bezoek van de Prins te interesseren. In de week dat de Prins de gast is geweest van de Peru viaanse regering heeft hij echter poe- dig aller harten gewonnen. De voormalige Poolse president Bie- rut, die Donderdag door de nieuwe volks vertegenwoordiging werd benoemd tot premier en kabinetsformateur, heeft een regering gevormd. Als vice-premier heeft hij aangewezen de maarschalk van het Russische leger Rokossovski, opper bevelhebber van het Leger en minister van Defensie. Hilary Mine, voorzitter van de Nationale Plancommissie; Cy- rankievicz, voormalig premier; Tade Gede, reeds vice-premier, en Zenon Novak, lid van het Politieke Bureau en secretaris van de centrale commissie der Verenigde Arbeiderspartij. De huidige minister van Buitenlandse Zaken, Skrzeszevski, blijft zijn functie ook in de nieuwe regering bekleden, evenals de huidige minister voor Open bare Veiligheid, generaal Radkinvisz. Maarschalk Rokossovski blijft minister van Defensie, tot welke post hij in No vember 1949 benoemd werd. Hij is maar schalk in het Rode leger. Hij werd in Polen geboren. Dit is de eerste foto van de Hawker Hunter, vrijgegeven .door de Britse „Secu rity", die de onderkant van het toestel laat zien. De supersonische Hawker Hun- ter is tot dusverre de enige eenmotorige Britse straaljager, die de geluidsbar rière heeft doorbroken. Hawker's testpiloten Neville Duke en A. W. Bedford hebben deze manoeuvre gedurende dit jaar tijdens gewone proefvluchten in totaal ongeveer 60 maal uitgevoerd. Het vliegtuig is in massaproductie voor de Royal A'ir Force in een aantal fabrieken van de Hawker Siddeley Groep, verspreid over geheel Engeland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5