HENGELAARS LIEF EN LEED Een groot of een klein aasvisje? veilige gidsen op de nog versperde Waterweg Rotterdam heeft tekort aan loodsen ui OMROEPERS r ■M Geestelijke verzorging gevangenen is geen weg terug Een Breitner voor Boymans Er langt Hoogovens: omruil op rich Iers bewijzen SJAREL IS NIET GAUW TEVREDEN GESTELD J PAGINA 6 Mr. Donker: Buitenkerkelijken mogen niet afglijden in nihillisme Verzorging gewezen ministers „Het oorringetje" V. ""N Het proces tegen de Staat en dr. W. Drees Veertig jaar priester Plaatsing geschiedt a 16 cent per m.m.-hoogte Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koon gevraagd Te koop aangeboden Taken en Huizen Rij-, Vaar- en Voertuigen Muziekinstrumenten Woningruil lessen Ambachten Diversen Sjareltje lean een mens voor hopeloze proble men zetten. Van het soort, U weet wel: „Jamaar as nou", of „waarom zou niet". Om je een goed eind op weg te helpen naar een of andere inrichting. En toch zit er af en toe iets achter wat zo gek nog niet is. Neem nu bijvoorbeeld eergisteren, toen hij mij overviel met de vraag, wat beter was: een klein voorntje of een grotere, van tegen de maat of er overheen zelfs. Zonder na denken liet ik mij ontglip pen, dat zolang het maar be hoorlijk leefde, het mij niet veel kon schelen. Ik was ergens mee bezig, anders had ik dat zeker niet gezegd. Ten eerste kan het mij bij tijden wel zeer veel schelen; ten tweede had ik op mijn vin gers kunnen uitrekenen, dat de jongen met een dergelijk beperkt antwoord geen ge noegen zou nemen. Dat bleek al erg vlug uit zijn verbaasd; „Ja maar als je nou eens op het open water zat te vissen en er stond nogal wat wind dan zou je toch beter een groot visje kunnen aanslaan. Dat ziet een roofvis in al die beroering toch eerder?" Ik haastte me te beamen, dat zulks inderdaad wel het ge val kon zijn en dat ik dus maar liever een stevig aas visje gebruik. Maar ook daar had mijnheer geen vree mee: „Maar is zo'n groot visje dan niet lastig, wan neer je in de buurt van riet komt en hij het onderlijntje telkens vastzet in de plan- ten?"' Nog niet geheel en al doordrongen van het feit, dat Sjarel zich iets in het hoofd had gezet, en berg je dan maar. zei ik in de gauwig heid dat ik toch wel zo graag eeri klein visje had. „Allemensen. en zo pas zei U nog. dat een klein visje niet zo opviel in het water en nu praat U weer net andersom." Hij mompelde iets van dat grote mensen ook wel eens wat zeggen om er maar van af te zijn. Zodat ik de moed opgaf en het werk uit mijn handen legde om dit zoveel ste onderwerp grondig met hem te bekijken. Als ik het niet zou doen, had ik toch geen rust te verwachten, want hij is zo vasthoudend en hardnekkig als een fox- terrier die achter een kat aanzit. Ik begon hem er op te wij zen. dat een sportvisser zich heeft aan te passen bij de omstandigheden. Althans wat zijn spullen aangaat. En daar toe behoort zeker ook zijn aas. Het gaat niet aan om met een en hetzelfde slag aasvis te hengelen; doet er niet toe waar je op vist. Zo als het evenmin goed is om overal op dezelfde wijze te vissen, ook al gaat het om dezelfde roofvis. Zo kan het voorkorten, dat in een be paald water de snoekbaars een aasje zal pakken, liefst niet groter dan een centime ter of vijf, zes. Vooral in de kanalen komt dat veel voor. Terwijl diezelfde glasoog op plassen en meren juist weer eerder te vangen is met een voorn van zo tegen de maat. En dan niet op de grond, maar vrij-zwemmend er juist boven. Waaraan dit nu ligt? Ik heb het eens een snoek baars gevraagd, doch hij gaf geen sjoege. Sjarel had al opgemerkt, en terecht, dat, indien je vist op het wijd. je beter een stevige aasvis kon gebruiken. Hij wist zelfs de reden waarom ook te vertel len. Maar wanneer je vist in poldersloten en tochten van weinige meters breed en ge ringe diepte, water dus dat slechts zelden of nooit m werkelijks golfslag komt, dan kan je net zo goed en beter een klein visje aan slaan. Dat visje loopt daar net zo gauw in de gaten, maar je hebt niet het gedu vel van het ergerlijke vast lopen aan rommel. En de snoek pakt het even snel. Je moet het vergelijken met een kamer, waar een radio hard speelt en het een oorverdo vend lawaai schijnt te zijn. Diezelfde radio zal, even luid spelende, in de ruimte op enige afstand welhaast niet meer te horen zijn. En dan nog een ding. In die pol dersloten is een snogk van zeg acht pond al een knap heer. Op het wijd echter kom je ze dikker tegen. En dan neb ik maar liever een be hoorlijke „pruim achter de kiezen" voor zo'n roofridder. Snoeken van dubbele cijfers en zo'n gestreepte rover pakt het buitenmodel. En dan die keer, dat wij aan de dijk een glasoog vingen van bijna dertien pond aan een aasje, dat zo klein was, dat je er twee keer naar moest kijken voor je het één keer zag. Terwijl wij een klein broer tje ervan, van minder dan een derde in gewicht, vingen ook alweer met een maatse voorn. En met de lepel en de spinner is het niet anders. At en toe sta je voor raadselen. Een werkelijk behoorlijke snoek aan een meunspinner- vliegje, met als tegenhanger een ondermaats baarsje of staan niet bekend om hun angst voor een stevig hapje. En zo sprak ik van zus en van zo en ik legde het. alle maal uit volgens de regels van de kunst. Voor zover ik hiermede dan op de hoogte ben. En daar ik mij van mijn onwetendheid op sommige punten wel terdege bewust ben, kon ik niet nalaten aan dit alles nog toe te voegen: „Dat er natuurlijk ook wel uit zonderingen waren en dat je daarvan raar kon opkijken' En het eerste wat die aap zei, was: „Ja, dat dacht ik al! Ik wou net zeggen of dat altijd wel zo uitkomt, want ik weet nog van die keerIk viel hem hier maar in de rede. Tenslotte was ik aan het woord en hij moet mij laten uitpraten. Want wilde ik hem niet juist wijzen op die knaap van een snoek van onlangs, die zich vergat en een „toetje" greep in de vorm van een voorntje van nog geen decimeter? En die baars van drie pond. die een aas visje pakte van zestien cen timeter: niet bepaald het aasje van de baarsvisser. Maar wat doe je er aan, als Je niet anders meer hebt aan het einde van een snoekdag ook snoekbaarsje aan een lepel van heb ik jou daar. Zo'n knoert van een lepel, die je visioenen geeft van monstersnoeken, die er wel licht nimmer aan zullen wor den gevangen. En dat alleen maar, omdat je hem zelfs voor de snoek toch heus wel wat groot vindt. Zo denk je dan in je onwetendheid. Al met al verklets je op deze manier aardig je tijd en verstrijkt het seizoen tot in de winter. Waaraan we trou wens al verscheidene maan den zijn gewend. Zonder echter tot die prestatie te ko men, welke inmiddels een traditie is geworden, doch die tot op heden nog niet is verwezenlijkt. Wij zijn er namelijk telkenjare op uit ons persoonlijk record van elke vissoort te verbeteren. En dit is alsnog uitgebleven. Maar wat niet is kan nog komen! Zoals Sjareltje zeer eigenwijs, doch niet ten on rechte opmerkte, toen ze het hadden over de verbetering betreffende de afvoer van vuil fabriekswater. En hoop doet niet alleen leven, doch hoop doet tevens vissen JAN DE HENGELAAR (Van onze parlementaire redacteur a.i.) In antwoord op een vraag dienaan gaande, Donderdag door mr. v. Rijcke vorsel (K.V.P.) gesteld, heeft minister Donker gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat hij het niet relevant acht te uiteen te zetten hoe hij persoonlijk bij de verzorging van de gevangenen dè verhouding ziet tussen de godsdienstige genootschappen en de buitenkerkelijken Inderdaad heeft er in het verleden bij de begroting van Justitie wel eens een debat plaats gevonden over de onder linge waardeverhouding, doch mr. Don ker meende, dat deze kwestie niet op de weg van een minister ligt. De bewindsman bepaalde zich tot ver duidelijking van de bestaande wettelijke bepalingen. Deze stellen, dat voor de geestelijke verzorging op de eerste plaats in aanmerking komen de kerke lijke gezindten. Deze krijgen volledig gelegenheid contact te zoeken ook met de buitenkerkelijken. De overheid kan echter niet het standpunt innemen, dat zij de buitenkerkelijken maar zou moe ten laten afglijden in een nihilisme, wanneer, nadat de kerken alle gelegen heid hebben gehad met hen in contact te treden, blijkt, dat deze gevangenen op zulk contact geen prijs stellen. Minister Donker zag voor de geeste lijke verzorging van buiten de kerken derhalve van het Humanistisch Ver bond de taak zich te wijden aan hen, die buitenkerkelijk georganiseerd zijn ofwel om verzorging van deze kant vragen. Bij K.B is thans uepaald, dat aan een minister, aan wie ontslag wordt ver leend, voor zover hij de 65-jarige leef tijd niet heeft bereikt, een schadeloos stelling wordt toegekend gedurende een jaar ten bedrage van 80 pet. van de laatstelijk als minister genoten wedde. Indien de gewezen minister in komsten geniet of gaat genieten uit of in verband met arbeid of bedrijf, wordt de schadeloosstelling met het bedrag dier inkomsten verminderd. Onder deze inkomsten worden mede verstaan oedragen, welke terzake van pensioe nen ten laste van de gewezen r inister komen. (Van onze speciale verslaggever) Het kan zelfingenomen klinken wanneer het door de directeur van het Loods wezen in het 4e en 5e District, kapt. ter Zee J. Tissot van Patot zelf wordt ge zegd, maar het ia een feit. dat het aan de deskundigheid van de ploeg Rotter damse loodsen te danken is. dat, ondanks de „Faustus", de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg bijna normaal door kan gaan. Hoewel onderbezet, heeft deze ploeg het klaargespeeld om vrijwel elk schip, dat voor Hoek van Holland is ver schenen, binnen te loodsen, zonder dat er noemenswaardige ongelukken zijn ge beurd. Op een mistige dag, toen er maar liefst twintig schepen voor anker in de Nieuwe Waterweg lagen, zijn er twee kleine aanvaringen geweest, waarbij heel geringe averij werd opgelopen. Nu dient daarbij te worden vermeld, dat het weer de loodsen sedert de ramp vrij gunstig gestemd is geweest. Deze gidsen, die de vaargeulen en de stromingen kennen als hun eigen achtertuin, vragen zich echter wel af. of alles nog zo vlot zal verlopen, wanneer de weersomstandigheden ver slechteren. „Maar," zo zeggen zij, „dat zal dan wel blijken." Uit de nevels van de nacht doemde vanmorgen tegen zeven uur voor Hoek van Holland het ranke silhouet van de „Willem Ruys" op. Dichterbij reden nog steeds de twee Engelse bergingsvaar tuigen op hun ankerkettingen. De groe ne boeien, die de ligging van het wrak aangeven, verspreidden een zacht licht. De zee was glad als een donker gepolijst tafelblad. „Het is stil water van hoog water" zegt een oude visser, die met ons de enige getuige is van dit mati- neuze tafereel, monotoon. „De kentering van eb er. vloed" voegt hij eraan toe, wanneer hij onbegrip op ons gezicht leest. De „Willem Ruys" vaart halve kracht Gisternacht om tien minuten over een had het schip voor de ingang van de Waterweg het anker laten wallen. De passagiers waren naar bed gegaan en de meeste lichten werden gedoofd. Om kwart over zes waren de eersten echter al weer aan dek. Want gedurende de reis hadden vele verhalen de rondte gedaan over de „Faustus" en in hun fantasieën hadden de opvarenden reeds de gehele Waterweg versperd gezien. „Wij gaan naar Amsterdam" had men daarom maar vast besloten. Maar nu het schip voor de Waterweg lag en de doortocht zou worden gemaakt, wilden velen dat moment niet missen. Veel plezier hebben zij er niet aan beleefd. Op aanwijzingen van de zee- loods. A. Bos koerste het schip iets be zuiden de normale vaarlijn langzaam in zwak Noordelijke richting. Ter hoogte van het wrak stuwden de schroeven de „Willem" met een snelheid van vijftien mjjl voort. Met het tempo van een kantoorbediende die vijf minuten te laat van huis wegfietst ging het schip langs de bedreigde plek. Alles ging, vanaf het Noorderhoofd gezien, van een leien dak je en men zou niet zeggen dat hier een knap staaltje van scheepsnavigatie werd uitgehaald. Twee uur later lag het schip aan de Lloyd-kade gemeerd. De spanning van de komende debarkatie deed de passa giers de kleine sensatie van de door tocht vergeten. Nerveus wachtten zij het moment af, waarop zij vaste voet aan wal zouden zetten. Loods Bos zegt wei nig ander dan: „Och, alles bij elkaar was het nogal eenvoudig. De zee was kalm. er stond weinig stroom en het zicht was goed. Wat wil een zeeman meer?" In verband met de doorgang had de „Wil lem Ruys" in Port Said zo weinig mo gelijk olie en water gebunkerd, waar door de diepgang iets verminderd werd. Toch lag hij nog ruim acht en een halve meter diep. Er zijn echter schepen van groter diepgang de „Faustus al gepas seerd. De grootste ertsboot ter wereld, de Svealand meet bijna tien meter, dat is evenveel als de Nieuw Amsterdam Maar de lengte en de breedte, bijna 200 m. tegen 25. deden de Willem Ruys het' record vestigen. „Wanneer je eenmaal bij het wrak bent", vertelt loods Bos, „moet je voort- Er is geen weg terug, want de vaargeul die is overgebleven, is te smal om te manoeuvreren". De Willem Ruys is een van de best sturende schepen die hij kent. Hij heeft wel met andere voor het wrak gezeten. Die hadden bijna geen vaart en nauwelijks druk op het roer. „Maar", zo zegt hij, „al is het met de Ruys nu goed gelukt, zo lang het wrak er ligt zullen er moei lijkheden blijven. De stromingen zijn onberekenbaar en er is geen ruimte". Maar in de 31 jaar die hij al bij het Loodswezen dient, waarvan 21 op de Nieuwe Waterweg, heeft hij zijn vak leren verstaan. Trouwens, dit was de negende keer dat hij de Willem Ruys binnenbracht; en dan hoeven we hem weinig meer te vragen. Commodore C. C. Goedewaagen is vol lof over de loods. „Ik heb steeds maar naar de groene wrakboeien staan kijken", onthult hij, „maar alles ging zo vlot en soepel als ik mij nauwelijks had kunnen voorstellen". Volgens de heer Tissot van Patot kunnen zijn loodsen thans - elk schip Rotterdam binnenbrengen, indien maar rekening kan worden gehouden met het getij. Ook de „Nieuw Amsterdam", Ne derlands grootste schip, kan op 29 Nov., wanneer het weer uit Amerika terug keert, langs de „Faustus" worden ge bracht. Het moet evenwel niet te druk worden voor de Hoek, want dan kun nen de mannen van het Loodswezen het werk niet meer af. Het corps bin nenloodsen in het vierde en vijfde dis trict, dat zijn de lieden die de schepen docr de binnenwateren naar zee leiden, is nog niet geheel op sterkte. De zee- loodsen, die de schepen in volle zee oppikken en naar de havensteden bren gen, kampen met een klein tekort. Maar naar de heer Tissot van Patot ver wacht. zullen deze tekorten binnen niet al te lange tijd worden .ingelopen. Tot dan toe zal men bij drukke perioden wel eens last van de te kleine bezetting ondervinden. Er zijn echter ook momenten, hele dagen zelfs, waarop de loodsen in hun wachtlokalen weinig meer te doen heb ben dan een pijp te smoren. Door deze factoren ook kan men moeilijk een vas te dienstregeling voor het loodsperso- nee) vaststellen. De loods is meer zee man dan ambtenaar. En een zeeman is gewend, desnoods weken achtereen, zelfs maandenlang van huis te zijn. Hij leeft aan boord van zijn schip en staat ten allen tijde klaar om voorkomende werkzaamheden te verrichten. Een feit is, dat de scheepvaartmaatschappijen voor karweitjes buiten de gereglemen- boord zeeman. teerde werktijden aan boord gratifica ties en premies uitkeren. Daar zijn de loodsen van verstoken. De bewindsman bestreed de uitlating van mr. v. Rijckevorsel als zou het rap port van de commissie-Lamers over deze aangelegenheid in tegenstelling tot 's ministers bewering niet eenstemmig zijn geweest. Volgens mededeling van Zijne Excellentie was bedoeld rapport mede ondertekend door de hoofdaalmoe zenier rector Kroon. Wel had de hoofd aalmoezenier voor wat de practische uitvoering der geestelijke verzorging be treft apart zijn inzichten ontwikkeld. De katholieke woordvoerder, die de een stemmigheid van het rapport had aan gevochten, is hier in tweede instantie niet meer op teruggekomen. De Stichting Museum Boymans heeft dezer dagen ten geschenke ontvangen van de Erasmus Stichting die de laatste jaren reeds verschillende malen door haar stem belangrijke aanwinsten mogelijk maakte en van een vriend van het Museum Boymans een waar meesterwerk van G. H. Breitner: „Het Oorringetje". Dit schilderij behoort tot de kleine reeks der z.g. „Japanse meis jes", studies van één van Breitner's mo dellen, Geesje Kwak, gekleed in een gebloemde kimono, nu eens liggend op een divan, dan weer staand, meest tegen of naast een Japans kamerscherm. Op dit schilderij staat zij, met de rug naar de toeschouwer, gehuld in een ge bloemde, blauwe kimono op een Per zisch kleed voor een spiegeltje, dat te gen de wit betegelde muur hangt, ter wijl zij een ringetje in haar oor beves tigt. Links een Japans kamerschut met bloemmotieven, waarachter een gele, gebloemd zijden lap hangt. Breitner heeft deze kimono-figuurtjes geschilderd toen hjj, na een lange ziek te, in 1893 aan de Lauriersgracht te Am sterdam een nieuw atelier betrok. „Goddank, we zijn er langs", heeft Commodore C. C. Goedewaagen, ka pitein van het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys", gistermorgen tegen zijn kwartiermeester gezegd, nadat deze in drie m'inuten tijds met vaste hand dit kolossale schip langs de plek, waar het wrak van de „Faustus" op de zeebodem ligt, had gekoersd. En onmiddellijk daarop liet de Commo dore volgen: „Loods, gefeliciteerd". Dat laatste was gesproken tegen A. C. Bos, zeeloods, die de juiste koers door de smalle vaargeul had aange geven en daarmede het grootste schip de Waterweg binnenloodste, dat sedert de ramp met de „Faus tus" het wrak passeerde. De twee mannen, die de Willem Ruys langs het wrak van de Faustus brachten, Commodore C. C. Goedewaagen, links, en loods C. A. Bos. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 plechtige Hoog mis. NCRV9,30 nieuws, 9.45 gram. IKOR10.00 Met de deur in huis, cause rie. 10.30 prot. pr. NCRV: 12.00 gram. KRO: 12.15 Apologie, 12.35 gram.. 12.40 idem, 12.50 Honderd jaar Kromstaf, 13.00 nieuws, 13.10 lunchconcert, 13.40 boek, 13.55 gram., 14.00 Jeugd, 14.30 piano, 15.05 De onmisbaarheid van de uitbeeldende functie voor het menselijk en godsdienstig leven, causerie, 15.20 Concertgebouworkest en solist, 16.10 Thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 prot. pr„ 18.30 vocaal en semble, hoorn en strijkorkest, 18.40 gram., 19.00 muziek, 19.30 gelooft u dat?, causerie. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram. 20.20 gevar. progr., 22.35 act., 22.45 De toods klimt Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws. 8.18 gram.. 8.35 orgel, 8.58 sport, 9.00 Langs ongebaande wegen, causerie, 0.15 kamerorkest, klein koor en solisten, 0.45 geestelijk leven, causerie, 10.00 amu- sementsmuz., 10.30 Met en zonder om slag, 11.00 omroeporkest, 11.30 cabaret. AVRO: 12.00 lichte muziek. 12.35 Even afrekenen, heren, 12.45 Surinaamse volksmuziek, 13.00 nieuws, 13.10 gevar. muziek, Hammondorgel, 14.00 boek, 14.20 Radio Philh. Orkest en solisten, 15.30 film, 15.45 dansmuziek, 16.30 sport. VARA: 17.00 gevar. muziek, 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: 19.00 Jeugd, 19.35 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 Frau Luna, operette, fragmentarische uitvoering, 21.15 reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika, 21.20 Londen en Parijs, hoorspel. 22.00 repor tage, 22.05 Zuid-Amerikaanse en Spaan se muziek, 22.30 cabaret, 23.00 nieuws. 23.25 gram. ENGELAND. BBC,, Home Service, 330 m.: 14.40 operamuziek, 15.30 koorzang. 17.00 orkestconcert. 19.30 symphonie- orkest, 22.45 pianorecital. BBC. light progr.. 1500 en 247 m.: 14.15 amusem.muziek, 21.30 Community singing. 22.00 amusem.muziek, 23.15 pia no. 23.45 orgel. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 omroeporkest, 13.20 klein amusem.orkest en solist, 18.00 sympho- nie-orkest, 22.30 strijkkwartet, bariton en piano, 23.15 gewijde muziek, 0.10 Engelse muziek, 1.15 gevar. muziek. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 15.30 Josephine vendue par ses soeurs, opera. 20.00 lichte muziek, 22.45 "kamermuziek. BELGIË. 324 m.12.34 accordeonmuz., 17.00 symphonie-orkest, 19.00 symphonie- orkest, 19.30 Weense muziek, 23.05 dans muziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 20.00 om roeporkest en solisten, 22.10 jazzmuziek. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.13 muziek. 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.20 gram., 9.00 zie ken, 9.30 huisvrouw, 9.40 gram., 10.00 zang en piano, 10.30 prot. pr„ 11.00 gram., 11.15 gevar. progr., 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 banjo-orkest, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 idem. 16.00 prot. pr.,.16.30 gram., 17.00 kleuters. 17.15 gram. jeugd, 17.30 jeugd, 17.45 Sociogra fisch onderzoek op St. Maarten, Saba en St. Eustatius, 18.00 mannenkoor, 18.20 sport, 18.30 zigeunerkwintet, 18.45 En gelse les, 19.00 nieuws, 19.10 gram 19 25 Volk en Staat, causerie, 19.40 luisterwed- st.rjjd Voor het kind, 20.00 radiokrant, 20.20 prot. pr,, 20.50 Het leven op het land. hoorspel,, 21.45 gevar. muziek. 22.15 Rijkdom onder de grond, causerie, 22.25 clavecimbel, 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws, 23.15 wereldkampioenschap dammen, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 ochtendgymn.. 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 9.00 Onder de pannen, hoorspel, 9.15 gram. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 voordracht, 10.40 zieken, 11.40 sopraan en piano, 12.00 gram., 12.15 accordeonorkest en solist. 12.33 platteland. 13.00 nieuws, 13.20 dansmuziek. 13.55 Middenstand, 14.00 cello en piano, 14.35 Klein koffiemolen- cantate, hoorspel. 15.30 gram., 16.45 jeugd, 17.15 gram., 17 30 Roemeens ork.. 17.50 militair comm., 18.00 nieuws. 18.15 gram., 18.30 parlem. overz., 18.45 jeugd, 19.45 Landbouwrubriek. 20.00 nieuws. 20.05 In Holland staat een huis, hoorspel met muziek, 20.35 aetherforum, 21.10 dansmuziek, 21.30 Voor en achter het voetlicht, uitzending gewijd aan het to neel, 21.50 Welvaartsplan N.V.V.. cau serie. 22.05 Radio Philh. Orkest, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 orgel, 23.45 gram. ENGELAND, BBC., Home Service. 230 m.: 13.00 rhythmische muziek, 14.10 ge var. muziek, 19.30 orkestconcert. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuziek. 13.45 klass. muziek, 16.00 orkestconcert, 16.45 accordeonork., 19.00 dansmuziek, 23.20 lichte muziek. 0.20 strijkensemble en solist. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert. 13.25 om roeporkest. 15,50 strijkkwartet, 16.05 amusem.orkest en soliste, 16.40 rh.vtmi- sche muziek, 17.45 rhythmische muziek. 19.30 gevar. muziek, 20.30 Philh. orkest en solist. 22.10 piano en bariton, 9.30 dansmuziek. 1.15 gevar muziek. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.00 syrnphonisch gedicht, 12.30 gevar. muziek. 13.20 klass. muziek. 14.30 gewijde muziek. 15.00 orkestconcert. 16.00 kamermuziek, 17.00 Franse muziek. 20.02 symphonie-orkest. BELGIË, 324. m.: 17.10 amusem.muz.. 18.00 Franse les, 20.00 omroeporkest en solisten, 22.1-5 Hammondorgel. 484 m.: 12.05 gevar. muziek, 13.10 amu- sementsmuz., 16 00 lichte muziek. 16.35 lichte muziek. 18.30 omroepkoren. 22.10 amusementsmuziek. Vanmorgen zijn de eerste stukken gewisseld in een civiele vordering van de Stichting oud-politieke delinquen ten tegen de Staat en tegen minister president dr. W. Drees. De behandeling geschiedt voor de Haagse kantonrech ter. De Stichting vordert een schadeloos stelling, omdat een bezoek in groeps verband aan de oorlogsbegraafplaats in de Peel op 9 November door het sluiten van die begraafplaats, op vreze van demonstraties, niet door kon gaan De Stichting moest schadevergoeding geven voor de gehuurde, doch niet ge bruikte autobussen, alsook voor een bestelde grafkrans en wil deze verha len. Voor de oud-politieke delinquenten treedt mr. J. A. Wolthuis te Groningen als raadsman op. De belangen van de Staat en van dr. W. Drees worden door mr. D. Veegens behartigd. Deze civiele vordering tot schade loosstelling wordt over vier weken wederom op de rol van de kantonrech ter geplaatst. Aan houders van oprichtersbewijzen Kon. Ned. Hoogovens er staan hiervan 1250 stuks uit wordt tot 30 Dec. a.s. gelegenheid geboden deze om te wisselen in certificaten van aandelen met gebruik making van de fiscale bepalingen van de wet op de herkapitalisatie, waarbij dus toepassing van het belastingtarief van 20 pCt. kan worden aangevraagd. Nadere bijzonderheden zullen nog v0** gen. doch naar de Volkskrant bericht, za de omrüil geschieden in een niet-royeer- baar certificaat van aandeel groot f 600, plus f 225 in contanten, welke uitkerinS in totaal wordt berekend op f 1125. De Zeereerw. pater Matthias Spiessj1' stichter van het Missiehuis Ave Maria te Tilburg, hoopt op 8 December ziJD veertigjarig priesterfeest te vieren. Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen. aan de erkende advertentle-bureaux en aan de erkende boekhandelaren. HALFWAS BROODBAKKER, militaire dienst gew., b.z.a. Br. onder no. 13007. BESCH. JUFFR. z.z.g.g. als huish. bij heer of dame, be kend met lichte verpleging. Hoog loon geen vereiste, in Haarlem of omgeving. Br. no. 26. Boekh. D. Spaander N.V.. Wormerveer. VERSTELNAAISTER b.z.a. 3.per middag. Brieven onder no. 13037. ERVAREN TYPISTE zoekt thuiswerk. Vlotte aflevering. Bill, condities. Tel. 20608 of tarieven onder no. 13041. FLINK ZELFST. MEISJE, boven 25 jr., intern, gevr. in kl. gezin, goed kunn. Koken en werken. Goed loon. Bron- steeweg 88, Heemstede, telef. 34813. JONGE WERKSTER, v.g.g.v., Woensd. en Vrijd. 8.30—12.30 3.25 p. ocht. Distellaan 6, Aerdenhout. NET R.K. DAGMEISJE gevr. in groot gezin, van 8—19 uur 's av. Fr. Veen, Laan 63, Benn'ebroek. Ie OF 2e KAPSTER gevr. Prima kunn. watergolven. Maison Oerlemans, Gierstr. 69, tel. 21736, na 6 uur Ramp laan 49. MEISJE gevr. voor huishou ding, ook genegen in winkel te helpen. Mevr. Kaandorp, Bloemendaalseweg 107, Bloe- mendaal. NET R.K. MEISJE gevraagd, leeft, ongev. 15 jr., voor de huish. Julianapark 4. MNL. OF VR. JONGSTE ASSISTENT v. direct gevr. v. accountantskantoor; goed kunn. typen en kennis van boekhouden. Br. met uitv. inl. onder no. 1854, Wensing's Adv.-Bur., Tempeliersstr. 32 HULP in de huishouding ge vraagd; meisje niet beneden 20 jr., voor dag en nacht of voor de dag. Huiselijk ver keer. Goed loon. Tel. 26829 of brieven onder no. 14963. NET MEISJE als hulp in de huish., v. d. en n., gevr. per l/l/'53 0f eerder Zelfst. kunn. werken en goed koken. V.g. g.v. Mevr. Krieger, Adr. Stooplaan 136, Overveen, tel. 21671. FL. NET MEISJE v. d. of d. en n. gevr. v. Hogen- dorpstraat 14. NETTE R.K. WERKSTER ge vraagd voor 4 ocht. of meisje voor halve dagen. Mevr. Bos man, Lanckhorstlaan 50. Heemstede. NETTE WERKSTER gevr voor 4 ocht. p. w. Mevr. Bo- narius, Foendaplein 34. BANKETBAKKERIJ, Gevr.: zelfstandige winkeljuffrouw voor de a.s. feestdagen. N. Doodeman, Jan van Goyen- straa* 16, Heemstede. NETTE WERKSTER gevr. 3 ocht. p. w. Mevr. Spaan. Heussensstraat 28. FLINK EN BESCH. MEISJE gevr. v. d. en n., in gezin met schoolg. kinderen. Hui selijk verkeer. Werkster aanw. Goed loon. Br. onder no. 13025. NETTE WERKSTER gevr v.g.g.v.. 2 3 maal per w" Meerdere hulp aanw. Mau- ricialaan 54. Overveen. EEN NET R.K. MEISJE ge vraagd van 8.30 tot 19 uur Loon 75.per mnd. 's Zon dags vrij. Mevr. Van Zijl, Harddraverslaan 32, Sant poort. NETTE JONGEN, leeftijd 15 tot 17 jaar, gevr. Balm Bloèmer.daalseweg 60. OUDE MAHONIE RONDE TAFEL en 6 of 4 mahonie stoelen. Mag beschadigd zijn Br. onder no. 14229. VOOR EXPORT: koper, por- celein, tin, kristal, mahonie meubelen, curiosa. Voor Holland: alle inboedelgoede ren. A. van Zadelhoff fk Zn Krocht 8a. Haarlem. Bel op 21315 en wij komen vrijblij vend. VELLEMAN KOOPT! Uw ge bruikte meubelen voor hoge prijzen. Zijlstraat 62, Haar lem. Telefoon 14637. Overal te ontbieden. BOEKEN OP ELK GEBIED Boekh. .Laurens Coster' Kruisweg 38 zw., tel. 18963. HUIS te Haarlem te koop ge vraagd door part., voor geld- bel. Maandhuur. Gaarne voll inl. onder no. 29021. AG A-FORNUIS en 8 of 16 m.m. film-apparaat. Br. ond. no. 14995. POPPENDEKENS, zijden ge watteerd, vele kleuren 98 ct. Wassenaar, Jansweg en „Win- terfiliaal", Gr. Houtstraat 179, bij de Houtbrug. KASSA. Gebruikte, in goede staat verkerende kassa, merk Anker",. 4-ladig, electrisch. Brieven onder no. 14891. GROOTSTE SORTERING FOTO-STANDAARDS, foto- lijsten, schilderijlijsten; schil derstukken. dressoirstukken, vanaf 14.50. Voordeligst adres voor al Uw om lijstingen. Schilderij- en li.js- tenhuis .Moderne Kunst", Gierstraat 53, H'lem, tel. 12189. PR. KINDERWAGEN, model 1951. wandelwagentje, kinder stoel en ledikantje. Twijn- darslaan 17. ENORM KOOPJE!!!! Prima spelende radio, 3 bands su per, in zeer fraaie kast, schitt. geluid, slechts 65. Hoogerwoerdstr. 26, 2 X bel len. Haarlem-N. Ook Zondag. ST. NICOLAAS-CADEAU. Wasmachine, nieuw 1 185. .Jan Fred. Helmersstr. 6 rood, Haarlem. SLECHTS EéNMAAL GE DRAGEN zwarte Amerik. avondjurk 15 gld. en zwarte dameswintermantel met Per- sianer kraag 25 gld.; beide maat 42. Tevens hamster bontvoering 30 gld. Heemst. Dreef 96. „RHEUMANELLA" WINTEK- LAKENS, 150/240 19.80; 175/ 240 11.95. Wassenaar, Jans weg t/o station en „Winter- filiaal", Gr. Houtstraat 179r bij de Houtbrug. ETNA-HAARD. Prijs billijk. Hofwijkstraat 46, Haarlem. FONGERS H.RIJWIEL, in g. staat, nieuwe - binnen- en buitenb. en versn.; dubb. h.- régenjas, Eg. linnen, z. g. als m. electr. radiator, 1 winter- gebr. J. Larij, Schouwtjes laan 67 rood. GRAMOFOONPLATEN. z.g. a.n. Pr. opera en klassiek Dirk Schaferstr. 57, bij de Zomervaart, Haarlem-Oost. GRIJZE MOLTON DEKENS, geschikt voor tochtdeken 125/180 3.98. „Winterfiliaal". Gr. Houtstraat 179, bij de Houtbrug. TE KOOP WEG. VERTREK: o.a. massief Palissander eet kamer, gr. spiegel, theekast, enz. Telef. 38664. H'weg 82. Heemstede. WERKSCHOENEN, als nieuw alle maten 6.00 en f 8.75. G. van Koperen, Allard Pierson- straat 28, bij v. Zeggelenstr., Haarlem-O. KOFFEKSCHRIJFMACHINE, in pr. st., en kantoorschrijf machine. Soendastraat 25. 3 Z.G. A.N. HERENCOS- TUUMS, m. 50. wegens bij zondere omstandigh. Br. on der no. 14931. 1 P. SKI-SCHOENEN, mt. 32 25.1 p. ski-schoenen, z.g. an., m. 39 45.—pr. Kelim divankleed, m. 140 X 285. Br. onder no. 14929. MODERNE NAAIMACHINES, meer keus, betere service, langdurige garantje. Jan Geylvoet Jr., Haarlem, Doel- straat 35, tel. 13538. Opgericht 1908 STOFZUIGER, kinderw. met bedje, k.ledikant-matrasje naaimachine met trapstel. Zwaardstraat 8. RADIO MET PICK-UP in salonkast. Prachtig! 170. Cloosterweg 18b, Heemstede ELECTR. WASMACH. (Velo) m. wringer f 65.Sanders, Gen. Cronjéstraat 34. MATADOR bouwdozen. Van ouds bekend. Met stokjes en wieltjes. Vanaf f 2.90. Speel goedhuis De Bromtol. Grote Houtstraat 134. PLAATJES-blokkendozen. Met leuke dieren en sprook- iesplaatjes. Vanaf 95 cent ^neelgoedhuis De Bromtol MENS ERGER JE NIET. Hal ma, Ganzenbord. Dam- en Schaakspel en tientallen an dere gezelschapsspelen. Reeds vanaf 95 cent. Speelgoedhtiis n" Bromtol. OPWÏNDBARE treinen. Tn alle soorten. Ook alle toebe horen. Seinpalen, tunnels enz. Speelgoedhuis De Brom tol. POPPEN met pruik, stem en slaapogen. Tientallen soorten Ook de onbreekbare rubber en plastic poppen. Drink- u-n Masnopjes vanaf 6.95. Speel- goedhuis De Bromtol, Grote Houtstraat 134. PRIMA ONDERHOUDEN BE LEGGINGSHUIS te Haarlerr eoede stand, huuropbrengst 715.Koopsom f 7000. Br. onder no. 1.4927. HERBOUW-PLICHT ter over name gevraagd. Br. onder no. 13039. LEEG TE AANVAARDEN- RUIM HUIS (e.v. met g** rage) te koop gevraagd Haarlem of omgeving. ,Bl' met volledige omschrijving, uiterste prijs enz. onder no. 13017, FIAT 500, 1942, wegens te klein, van part. aan part. Een uitstekende auto, welke mo torisch geheel vernieuwd is* Te zien 22/11 en 23/11: Per- nambucolaan 4, Overveen. WINTERTARIEF. Verhuur zonder chauffeur. Nieuwe wagens, thans ook 6-pers. wagens met radio. Fa. de Boer en v. d. Lubbe, Nieuwe Kerksplein 4, tel. 16655, b.g.g- 23427. JONGENS- EN MEISJESRlJ- WIEL 30.- per stuk. Cecilia- steeg 9. PEUGEOT '49 met kachel en schuif dak, in prima staat. Prijs 1750.—. Donkerelaart 24. Bloemendaal. J.FIETS, H.FIETS m. versn. én Simpl. d.fiets te koop* Iepenlaan 6, Heemstede. A FORD 1931 te koop, 4-pers., in prima staat. Br.: Reitz- straat 27, Haarlem-N. HERENFIETS, hoog model, te koop. Event, ruilen tegen prima autoped. Iordensstr. 45. NIEUWE SKODA-VERHUUR 17.50 p. dag. All-risk verz® Alle wagens met verw. Tel. 25660, Iepenlaan 18, Bl'daal. VOOR EEN GOEDE GE BRUIKTE AUTO: De Ken- nemer Auto Handel. Verkoop uitsluitend met schr. garan tie. Alle wagens kunnen ge financierd worden. Ziet onze zeer mooieVolkswagens de Luxe. Vele tevredenheidsbe tuigingen ter inzage. Ook ruilen. Bezoekt vrijblijvend onze Showroom. Dagelijks ge opend van 922 uur. Garage Hartenlust. Ign. Bispinck- laan 1, Bloemendaal, telef. 22075. DUITSE PIANO, kruissn., t® koop. Te bevr. na 5 uur: 2e Emmastraat 9. STEINB ACH-PIANO 525. Hooimarkf 24. DUITSE STUDIE-PIANO te koop gevr. f 300 tot 400. Br. onder no. 14939. VRIJ HUIS, IJmuiden-O., kamers, 3 slaapkamers, keu ken, tuintje, huur 5.75 p. w. Gevr.: vrij huis met ka mer ens. of grote huiska mer en 3 slaapkamers, bad- cel en tuin, huur tot 45.— p. m., in gemeente Velsen of Beverwijk. Br. onder no. 1214, bijkantoor N. H. C.. Stumphiusstr. 45, Beverwijk. GR. VRIJ BOVENH., omgev. KI. Houtw., H'lem-C. en in Badh.dorp gr. geh. huis aan- geb. Gevr. te Haarlem-Noord: vrij huis, nette stand. Br. onder no. 13031 of 'tel. 15686. VRI.r HUIS aangeb.. bev. ka mer, keuken en 3 sl.kam. Ge vr.: vrij huis in Haarlem. Br. onder no. 13003. AUTO- EN MOTORRIJLES. Keiizer's Rijschool. Auto- clubles 3.50 per uur. Motor 45— per cursus. Iepen- straat 3, Haarlem-Noord. GRONDIG NAAIEN EN KNIPPEN LEREN. Erkarna. Grote Houtstraat 3 rd. Heden aanm. van leerlingen. CONVERSATIELES SPAAN' voor meer gevorderde leer lingen door Soaanse dame. Br. onder no. 14943. LEERT VLUG EN VEII.K» MOTOR OF SCOOTER Rl1' DEN. Ie HaarL Motorrilsch- Raamsingel 28, tel. 15454. f 6.— PERMANENT t Dames, vraagt U als St. Ni" colaasgeschenk een olieper- manent van P. L. van Dam. Koudenhom 14. telef. 18028. MACHINAAL OVERTREK KEN DEKENS (ook met eigen stof 1C. Huibers, Regulier- straat 1. VOOR 'N MOOIE LAMP Lasschuit let on: Kl Hout straat 46. Op elke vaas kap. ELECTRICITEIT. Aanleg reparatie. Fa. B. A. Musch- ter. Kweektuinstr. 4, tel. 2389»- LEUKE KINDERFOTO'S. Foto Srherpenhuvzen. Staten Bolwerk 6. tel. 20095. F°.,5' Walbrecht, Snaarnwouders". 21. telef. 15.551. LAAT Uw parapluie repare ren of. vernieuwen. F'orfij« Straat 24, tel. 13775. Van ouo» bej bekende adres. 50 VISITEKAARTJES in lu*® doos f 3.75. met env Keuris bedrukt., een leuk St. N laascadeau. EUREKA, derslotweg 85, tel. 25383. HOOVER-WASMACHINE- VERHUUR f 2.— per k® 's Avonds f 1.50. Bosnia, vei serstraat 89. tel. 17294 DUPLICATOR (Vermenig^ riigrr.achine) als nieuw PL Parklaan 1. Amsterdam-^ WENST U ST. NICOT.AAS OP BEZOEK? R.K. Voortrekker stam „II Poverello" verstr inlichtingen. - p/a 7HIweg Brandjes—Weners, 14 zw., telef. 12412.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6