Pater Maas zoekt boeren voor Australië Op elke tien Australiërs reeds één emigrant De politieke een heid onder de katholieken Bic de Noorman: DE HEID DER IMERULI NEDEREANDSCHE BANK ZIET VOORUIT Verhoging officiële goudprijs te verwachten? ONTMOETING MET DE BAL D Representatieve comm. wordt ingesteld De gezonken zuiger Boulonnaise FINANCIËN EN ECONOMIE «pig Duitse oorlogsmisdadigers werkten op erewoord op boerderijen ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 PAGINA 9 Emigranten-pastoor in Nederland Boer koopt elke twee jaar een boerderij Restif feu 16 «SvSE5J!vfV?. Saan- doch de K-VP Zeepost naar Oost en West Liturgische weekkalender Onderwijzers voor! „Kapitein geen vechtlust" Medisch standpunt Deze week: Gouden muis met lange staart De meesten, nu in Breda ondergebracht (Van onze speciale verslaggever) 'n hun jaarlijkse Herderlijk schrijven betreffende de Sociale Rechtvaardigheid hebben de Australische Bisschoppen dit jaar richtlijnen aangegeven voor het boeren van een doeltreffende immigratiepolitiek in hun land. Zij stellen daarin, «at het een eerste plicht is van de Australische regering ervoor te zorgen, dat bij het kiezen van immigranten aan boeren de voorkeur wordt gegeven, teneinde een c°Wpensatie te vinden voor de zeer sterke trek van het Australische platteland baar de steden. Inkrimping van de omvang van de immigratie, zoals nog onlangs door de vakbonden is verlangd, noemen de bisschoppen een nationale ramp van de eerste orde. In plaats van beperking van de immigratie stellen zij voor een j'erandering van het karakter daarvan. Tot heden toe immigreerden voornamelijk °sse en industrie-arbeiders. In de agrarische sector is echter voor vele Neder- 'anders een plaats. Dit standpunt, dat de bisschoppen met veel verve hebben Voorgedragen, wordt thans door de Australische regering gedeeld, hetgeen geheel Dieuwe aspecten op het gebied van de emigratie naar dit werelddeel opent. Want ®°fe in Nederland is aan de agrarische mogelijkheden in Australië niet altijd vol doende aandacht geschonken. .frit, is ons medegedeeld door Pater L. daas S.V.D.. emigranten-pastoor onder de Nederlanders in Australië, die mo menteel enige tijd in ons land vertoeft, •a. voor het voeren van besprekingen dn het verkrijgen van grotere facilitei ten voor adspirant-emigranten. Pater «laas, die na missiearbeid op het ei- and Flores in 1945 uit een Japans con centratiekamp werd bevrijd, werd in 1948 naar de Australische missie gezon nen. Toen hij echter in Melbourne aan kwam verzocht dr. Mannix, Aartsbis schop, hem de zorg voor de Nederlandse immigranten aldaar op zich te nemen. ueze wel zeer specifieke vorm van mis- siearbeid werd door hem aanvaard en sedert die tijd heeft pater Maas zich •het groot enthousiasme beijverd om "iet alleen op geestelijk gebied al vormde dat zijn eerste arbeidsveld D>aar ook op sociaal terrein de aanpas sing van de Nederlanders in Australië goed mogelijk te doen verlopen. De- *e geestelijke is volledig op de hoogte Van de toestanden in dit werelddeel. Hij ?s er zodanig geacclimatiseerd dat men Jn zijn Nederlands een Engels accent Ontwaart. Een van de belangrijkste successen die hij de laatste tijd heeft behaald, is de goedkeuring, zowel van Austra lische als van Nederlandse zijde, van het zgn. „Pater Maas-Schema", dat voorziet in regelingen voor boeren met grote gezinnen, die volgens het offi ciële Australische immigratieschema niet in Australië konden binnenkomen. Ongeacht de grootte worden deze ge zinnen opgevangen in het centrum Daylesford, dat op zestig kilometer van Melbourne door Pater Maas werd gesticht. In dit speciale schema genie ten de grote gezinnen dezelfde facili teiten als de onder het schema van de Australische regering vertrekkende emigranten. Pater Maas staat met zijn invloedrijke persoon garant voor de ze mensen en neemt de volle verant woordelijkheid voor hen op zich. De Australische regering verwacht van dit schema uitzonderlijk veel en ap precieert het in hoge mate. Want Australië is zich de wa.ar.de van een beter gebruik van zijn overschot aan landbouwgrond gaan realiseren. Tengevolge van de trek van het platte- Pater Maas: grond, genoeg voor Neder landse boeren. land naar de steden werden in tien jaar tijds 11.000 boerderijen verlaten. Ruim driekwart van de totale bevolking woont in de sieden. Daar treft men op de tien Australiërs thans reeds één immigrant aan. Dat is een fout geweest. Vanaf het begin had de regering immigratie van landbouwers moeten bevorderen. Vestiging in Australië is voor de Ne derlandse boeren zeer aantrekkelijk. Pa ter Maas kent een boer met dertien kin deren. waarvan er zes met de vader meewerken. Zij verdienen zoveel dat deze boer elke twee jaar een boerderij met landerijen en al voor zijn zoons kan kopen. Een ander boertje met een groot aantal kleine kinderen ziet kans Om reeds vijf jaar na zijn vertrek naar het voor hem vreemde werelddeel epn eigen boerderij te hebben. Op 29 November zullen negen boerengezinnen, bestaande uit ongeveer honderd personen, zich op „Het secretariaat van het Katholiek fhreau voor Maatschappelijk en Cul- Direel Overleg deelt mede: Zoals bekend, had het Katholiek Bu reau voor Maatschappelijk en Cultureel uverleg, naar aanleiding van een sug gestie van het Dagelijks Bestuur der ^■atholieke Volkspartij, in zijn vergade ring van 21 October besloten tot instel- Dhg van een breed samengestelde com missie, die het vraagstuk van de poli- ileke eenheid onder de Katholieken in Nederlandin studie zou nemen. .De opdracht van deze commissie zou •herin bestaan, dat zij op de grondslag ®d de noodzakelijkheid van eendracht sociaal terrein zou hebben na te 5aan, in hoeverre deze sociale een dacht eenheid op staatkundig gebied v°rdert. De commissie van het Katholiek Bu- ,®au zou worden samengesteld uit ver- ®ëenwoordigers der standsorganisaties, rouwenbeweging en jeugdbeweging, ®pSrnedé uit een aantal deskundigen, erwiji als permanente adviseurs leden »_aD bestuur en fractie der Katholieke #.°lkspartij aan het werk der commis- 16 zouden deelnemen. Het Katholiek Bureau is pchter niet D? de feitelijke instelling van de com missie overgegaan. Er heeft namelijk t):erleg plaatsgevonden tussen de Ka- 'lolieke Volkspartij en het Katholiek thoj03]^'- aangezien bleek, dat het Ka- Bureau slechts ten dele de sug- ;1e van het bestuur der K.V.P. zou nnen volgen. yDe K.V.P. immers stelde het gehele ,j aagstuk der Katholieke eenheid aan a, °rde, zowel in het maatschappelijke m het politieke vlak, terwijl het «holiek Bureau zich voorstelde, dat va oommissie, zijnde een commissie ScjD het Katholiek Bureau voor Maat- z^DPPelijk en Cultureel Overleg, be- Ui aarlijk de eendracht op sociaal'terrein 3 onssiabel kon stellen, nu allewegen oondracht als noodzakelijk wordt hiet nd en het Katholiek Bureau zelf perihet oog daarop juist een diepgrij- sta-De interne reorganisatie had tot Jïlisei gebracht. Anderzijds zou de com- terrf>- van het Katholiek Bureau het Hut-o Van do werkzaamheid van het da zoals dit bepaald wordt door ties ard van zijn aangesloten organisa- VraL_ Dverschrijden, indien zij het énd» fe der politieke eenheid ook uit Telg dan maatschappelijke ën cultu- ooEn, a?Pecten met name uit politiek "Punt zou beoordelen. Uur!' Dit overleg tussen K.V.P. en Kath. Zeer aU bleek voorts, dat de K.V.P. zo- Vraatr^l oordeel is, dat het gehele Verrii„ der katholieke eenheid beraad 6ut-oa dat het indien het Katholiek h0Ut)p,u 7ich aan zjjn beperking zou beraad zou bevorderen, dat inderdaad Plaats,,- Ter bet gehele vraagstuk zou het Vn ,n"en- terwjjl tevens bleek, dat beraad°' vaststaat, dat bij dit ren ,n commissoriaal verband figu factie ai K-WP.-leiding en uit de DiisKio I, volwaardige leden der com- s,e dienen op te treden. ^efeeBur°°ë bierop heeft thans 't Katho- doubiu„p|au- mede ter vermijding van hrtg van j besloten niet tot de instel- Cpmtnisai„ aanvankelijk voorgenomen n hetzij zelf, hetzij door mid del van het Centrum voor Staatkundige Vorming, een voor het katholieke volksdeel representatieve commissie te doen instellen tot bestudering van het vraagstuk van de politieke eenheid uit maatschappelijk, cultureel en politiek oogpunt, in een zodanige samenstelling, dat deskundigheid op het terrein van dit vraagstuk in zijn geheel gewaar borgd is. Doordrongen van de grote betekenis van het aan te vangen beraad, heeft het Katholiek Bureau voorts besloten, de deelnemende organisaties uit te nodi gen haar leden, die aangezocht worden in deze commissie zitting te nemen, dringend aan te bevelen aan deze uit nodiging gehoor te geven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en N. Guinea: m.s. „Willem Ruys" (26 Nov.); Ned, Antillen: m.s. „Oranjestad" (25 Nov.); Suriname: m.s. „Botne" (29 Nov.); Unie v. Z Afrika en Z.W Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (22 Nov.); Canada: s.s. „Rijndam" (27 Nov.); Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië, Chili, Paraguay; m.s. „Alioth" (25 Nov.): Australië en N. Zeeland: s.s. „Hima laya", (24 Nov). ZONDAG 23 November: 25ste en laatste Zondag na Pinksteren: Mis v. d dag; 2 H. Clemens: .3 H Felicitas: Credo; prefa tie v. d. H. Drievuldigheid; groen. MAANDAG: H. Joannes v. h. Kruis, be- liider. kerkleraar; Mis In medio; 2 H. Chrysogonus; Credo; gewone prefatie: wit. DINSDAG: H. Catharina, maagd, marte lares; Mis Loquebar; (Utrecht: Credo); gewone prefatie; rood. WOENSDAG: H. Silvester, abt; Mis v. d Abten: 2 H, Petrus: (Utrecht: 2 H. Ca tharina; 3 H. Petrus; Credo): gewone pre fatie; wit. DONDERDAG: Utrecht: H. Wiilehadus, bisschop, belijder; Mis Sacerdotes tui; 2 H. Catharina; Credo; gewone prefatie; wit. Haarlem: H. Albricus. bisschop, belijder; Mis Sacerdotes tui; gewone prefatie; wit. Den Bosch: H. Oda. maagd: Mis Vultum tuum; gewone prefatie; wit. Breda: H. Acharius, bisschop, belijder; Mis Sacerdotes tui; gewone prefatie: wit. Roermond: H. Amelberga, maagd; Mis Dilexisti; gewo ne prefatie; wit. VRIJDAG: Mis v. d. Zondag; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie: groen. Utrecht: onder octaaf v. H. Ca tharina: Mis v. h. feest; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; Credo: gewone pre fatie; rood. Roermond: H. Oda, maagd; Mis Vuitum tuum; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; wit. ZATERDAG; Vigilie v. d. H. Andreas; eigen Mis; 2 H. Saturninus; 3 tot de H. Maagd; gewone prefatie; paars: Utrecht: H. Radboud, bisschop, belijder; Mis Sacer dotes tui; 2 H. Catharina; 3 vigilie; 4 H. Saturninus; Credo; gewone prefatie: laat ste evangelie v d. vigilie; wit. Haar lem: als Utrecht, behalve 2 vigilie; 3 H. Saturninus; geen Credo; Roermond: H. Al bricus, bisschop, belijder; Mis Sacerdotes tui: 2 vigilie; 3 H Saturninus; gewone pre fatie; laatste evangelie v: d. vigilie: wit. ZONDAG 30 November: eerste Zondag v. d. Advent; Mis v. d. dag; 2 tot de H. Maagd: 3 voor Kerk of Paus; (Utrecht: 2 H. Catharina: Breda; 4 voor de Bisschop); Credo: prefatie v. d. H. Drievuldigheid; Naar Pater Maas ons heeft medege deeld bestaat er ook voor onderwij zers een goede kans dat z'l in Austra lië zullen slagen. Mits zij voldoende kennis van de Engelse taal bezitten en „in het Engels kunnen denken", worden hun diploma's in Australië di rect erkend. Overigens heerst in dat land nog volop de schoolstrijd, zoals wij die lange tijd geleden hebben ge kend. De bijzondere scholen zijn nog steeds volledig achtergesteld bij de openbare. Zij genieten geen enkel subsidie. De Nederlanders in Austra lië vragen goede onderwijskrachten uit het. moederland voor de parochie scholen die zij bezoeken. Dat is geen sinecure wanneer men bedenkt dat de dorpskerkjes langs de weg van Adeldïde naar Portland voor meer dan de helft 's morgens zijn gevuld met Nederlanders. de „Fairsea" inschepen om „New Australians" te gaan worden. Dan heeft pater Maas met volle finan ciële steun van de 85-jarige. zeer ener gieke Aartsbisschop van Melbourne Dr. Mannix een centrum voor vrijgezellen kunnen stichten, het „Dutch Hostel", dat een zestigtal jonge lieden kan huisvesten. Die knapen staan daar ondér beproefde leiding en genieten van de goede zorgen van mevrouw Zegers uit Rotterdam, die er de scepter zwaait. Pater Maas woont er zelf ook en dit „Dutch Hostel" in Melbourne is het centrum, van waaruit het gehele werk onder de emigranten wordt verricht. In Sydney en Brisbane zijn thans ook dergelijke tehuizen ge opend. Dit is slechts een korte schets van het geen deze pionier voor de Nederlanders in Australië heeft gedaan. Hij is voor hen een vraagbaak en weet voor hen deuren te openen naar een nieuwe toe komst. Hij wordt door de Australi sche immigratie-autoriteiten, zowel hier als in Melbourne, volledig geaccepteerd en ontvant de volle medewerking. Wat hem bij zijn bezoek aan Neder land is tegengevallen is, dat de emi granten hier eigenljjk worden „mishan deld". Zij worden ais nummers be schouwd en nauwelijks als menselijke wezens. En dat terwijl de emigrant voor 'n zeer zware opgave staat. De man brengt toch maar de moed op te breken met alles wat hij heeft en een nieuwe toe komst te gaan kiezen. Daarin moet hij gesteund worden en niet ontmoedigd, zoals thans gebeurt door de grote romp slomp van de vele instanties die hij moet passeren. Pater Maas gelooft met de Centrale Katholieke Emigratie-Stichting dat de. adspirant-emigranten wellicht be ter geholpen kunnen worden door parti culiere organisaties dan, zoals thans, tToor de overheidsinstanties. Gistermiddag is Hr. Ms. Fregat „Johan Maurits van Nassau", ter aflossing van Hr. Ms. Torpedooootjager Piet Hein" naar de Koreaanse wateren vertrok ken. Het vertrek van het schip uit Den Helder. 17. Allan knippert pijnlijk met de ogen. Hij wil het hoofd opheffen, maar een doffe pijn achter in zijn schedel doet hem kreunend terugvallen. Zijn gehele lichaam schijnt als verlamd en ook de minste beweging doet hem pijn. Lange tijd ligt hii als wezenloos op het strand. Dan slaagt hij er eindelijk in zich half op te richten. Bevreemd kijkt de jongen om zich heen. Het eentonig ruisen van de zee brengt de herinnering terug aan hetgeen er gebeurd is. Moeilijk komt hij overeind. Al zijn spieren zijn stiff en hij staat te zwaaien op zijn benen. Met een gevoel van onrust laat de knaap zfln blikken over de zee zwerven, maar dan ontsnapt hem een zucht van. verlichting. Vér aan de horizon verdwijnt, nog maar nauwelijks zichtbaar, een witte plek, niet veel meer dan een stip. Het schip der Heruli.' Bogul en zijn mannen, zijn hem dus niet achterna gekomen! Misschien wanen zij hem wel ver dronken jetwat opgemonterd door deze gedachte keert hij zich om en onder werpt de omgeving aan een nader onderzoek. Het niet zeer brede strand gaat. over in een rotsige, tamelijk stijl omhoog lopende kust. Allan's ogen zoeken langs de kale rotsen. Een pad is nergens te zien. Er zijn ook. geen andere aanduidingen, die op de aanwezigheid van menselijke bewoners zouden kunnen duiden. De jongen haalt diep adem. 'Langzaam en moeilijk door zijn pijnlijke ledematen, begint hij zich een weg te zoeken tussen de rotsblokken. Van steen tot steen klautert hij om hoog. Dan ziet hij een smal stroompje langs de rotsen omlaag dartelen. Weldra heeft hij de rand van dit beekje bereikt en nu gelukt 't ook toot sneller vooruit te komen. Hijgend van inspanning bereikt' Allan het hoogste punt en daar strekt zich, op korte afstand, een donker woud uit. De knaap snuift de geur van de bomen op en met zijn scherp gehoor herkent hij boven het ruisen van de zee de vertrouwde geluiden van het bos. Goedkeurend blijft hij er naar staan kijken. Ddt heeft hij zich vu gewenst, de eenzaamheid van een onafzienbaar woud, ver van HeruliHU kijkt naar zijn verkreukelde, nog nauwelijks droge kleren, die behalve zijn jachtmes, het enige zijn wat hii op de wereld nog bezit. Nog eenmaal wendt hij het hoofd om naar de zee. Van het schip is nu in het geheel niets meer te zien. .,Nu begint een nieuw leven!" mompelt hij zachtjes voor zich heen. Lenig loopt hij naar de zoom van het woud en een ogenblik later is hij geruisloos tussen ie bomen verdwenen.. 5? ??J De Raad voor de Scheepvaart heeft Vrijdagmorgen de zaak behandeld tegen de kapitein van de motorsleepboot „Elis", J. S. uit IJmuiden, die het ge zag voerde toen de door deze sleepboot gesleepte zuiger „Boulonnaise" op 24 Augustus van dit jaar in de Middel landse Zee zonk. „Er is weinig gebeurd", zei de inspec teur van de Scheepvaart, M. M. Me- rens, „om de zuiger zeeklaar te doen maken. De volmaakt passieve houding van de kapitein wijst erop, dat hij niet de vechtlust gehad heeft zijn sleep te behouden. Nu kan de kapitein als argu ment aanvoeren, dat de maatschappij waarvoor hij werkte de N.V. Holland te Haarlem werken uitvoerde, die twijfelachtig genoemd kunnen worden en het is een" feit, dat de namen van verschillende schepen van de N.V. Hol land reeds in de registers van de Raad voor de Scheepvaart staan. Maar het is ook een feit, dat dit een maatschappij is, die zich nog een naam moet verwer ven. Als zij dat inderdaad wil doen, moet zij beschikken over kapiteins met initiatief Daaraan heeft het bij S„ die een diploma als stuurman bij 'de kust vaart heeft en uitsluitend, dank zij dis pensatie van de minister, kapitein mag zijn, ontbroken. Ik vraag daarom, of zijn diploma hem voor de tijd van twaalf maanden zal worden afgeno men." Uitspraak op nadere datum. De Maastrichte Toneelacademie heeft na Kees van Iersel van het A.T.G., nog enkele nieuwe docenten aangesteld. Het zijn Henk Schaer, Robert de Vries en Johan Schmitz, de beide Iaatsten even eens van het A.T.G. Woensdag maakte de Nederland- sche Bank bekend, dat zij uit haar voorraad van „harde" de viezen een bedrag van f 156 millioen had omgezet in goud. Deze op zichzelf zo laconieke mededeling heeft toch een zekere sensatie gewekt in financiële kringen want het is een muis, die wel eens een lange staart zou kunnen heb ben. Thans bedraagt de goudvoorraad van de Ned, Bank circa 1400 millioen gulden en derhalve is de biljetten-om loop van ?900 millioen voor bijna de helft door goud gedekt! Klaarblijkelijk bezit de Nedenandsche Bank liever goud dan. zelfs de „hardste" valuta's, ook al zijn deze inwisselbaar tegen goud. Ofschoon de aangekondigde transactie zonder verdere uitlegging werd vermeld, is het aan te nemen, dat de Amerikaanse dollar, hierbij de hoofdrol heeft gespeelt.. Hoe kan men deze aderlating verklaren, terwijl men het nog altijd over een nijpen dollar- tekort heeft en waarom die naast, of schoon men weet, dat dollars te allen tijde tegen goud' inwisselbaar zijn? Te dien opzichte fluistert men van voor zorgsmaatregelen, maar tegen elk ge vaar? Men durft niet te zeggen, dat men van de nieuwe Amerik anse regering een devaluatie van de dollar kan ver- ':;v: .-ss (Van onze medische medewerker) Als een arts beroepshal ve op het voetbalveld verschijnt, zal dit door gaans zijn om eerste hulp bij ongelukken te verlenen. Daar steekt op zichzelf niets vreemds in, al blijft het be treurenswaardig, wanneer een gezonde sport tot ongelukken of gewelddadigheden aanlei ding geeft. Verspreidt zich echter het gerucht, dat een psycholoog langs de lijn staat, dan zoeken vele ogen een mijnheertje met een vet- kreukeld voorhoofd en af hangende schouders, en vraagt men zich af, wat voetballen met psychologie te maken heeft. Een recente pu blicatie van Prof. Dr. F. J. J. Buytendijk bewijst, dat het mogelijk is een psychologi sche studie van het voetbal len te schrijven en dat een dergelijke studie een verhel derend licht werpt op een onzer nationale sporten. Ik zal aan de hand van mijn eigen ervaringen trachten de bedoelingen en de gevolg trekkingen van Buytendijk aannemelijk voor te stellen. In mijn prilste kinderjaren moet de eerste ontmoeting met de bal hebben plaatsge vonden. Tot mijn spijt weet ik mij daarover niets te her inneren. Wel weet ik, dat er talrijke ballen van verschil lende kleur en grootte door mijn handen zijn gegaan, ver sleten werden en kwijt ge maakt. Met mijn vriendjes rende ik al schoppend ach ter een bal naar school en weer terug naar huis. Wij noemden dat „centeren." En als de ouders geen bal meer beschikbaar stelden met het oog op het te laat op- school komen en de slijtage van onze schoenen, dan fabriceer den we er een van papier en touw of we pikten een glad de ronde kiezelsteen uit het tuintje van een buurman. Hoe grilliger het ding voort holde, des te trotser waren we op onze schietprestaties. We riskeerden een ongeluk om de „bal" tussen de voorbij rijdende auto's vandaan te halen. Toen er een politie verordening afkwam, welke het voetballen op straat ver bood, voetbalden we tóch en zo gauw er een „tuut" in de buurt kwam schakelden we schielijk over op handballen. Maar handballen lag ons niet.: daar zat te weinig man nelijk avontuur in. Trappen, schieten, tegen elkaar opbot- sen, schijnbewegingen, de ko gel op de slof nemen, stoppen en achterlangs doorgeven dat was het aantrekkelijke van de zaak. „Hands" was een kapitale kunstfout. Hand ballen deden de meisjes en gold als flauw. Later, op de middelbare school, had het voetballen voor mij persoonlijk een heel bijzondere betekenis. Al die jaren was ik de jongste van de klas en moest mezelf op de een of andere wijze tus sen de oudere jongens ovei- eind houden. Ik behoorde toen tot hen, die tussen de middag „overbleven". Na de koffiemaaltijd werd er ge voetbald. Ik had steeds enor me bewondering voor de jongens van de hogere klas sen, die de bal op grote af stand van het doel keihard in het net werkten, de gevaar lijkste corners onder de paal kopten, razend snel en onaf wendbaar met het leer voor de voeten over het veld stormden en met een moor dend schot de achterhoede van de tegenpartij tegen de vlakte wierpen. De goedkeu ring van de anderen en hun toestemming om in een „sterke" ploeg mee te spelen gaven me 't, gevoel even oud en mannelijk te zijn ais eie rest. En nu nog kan ik op straat een voorbij rol lende bal van spelende kinderen niet met rust laten en is het een on dubbelzinnig genoegen om in een artsenelftal links-half of links-buiten te staan en in de aanval te zijn, anders dan met de gladde gespletenheid van de psychiatrische tong. De bal heeft zijn lokkende kracht nog niet verloren. We hebben nog niet de ingekapselde al lure van de peinzende ge loerde of van de zorglijke burger, wiens wereld te klein is om de rolronde le ren bal toe te laten, of de angst van de coquette in bont gesnoerde vrouw, die bang is haar „figuur" te ver liezen door een haakse be weging met het been te ma ken Al deze facetten van het voetbalspel behandelt Prof. Buytendijk op een methodische en bij uit stek leesbare wijze: het fel- agressieve mannelijke, de verhoging van het zelfge voel, het bewustzijn van overwinning, de zelfdoende male inspanning, het agres sieve, het waagstuk. Afgezien van de stimule rende werking, die het pu bliek op de spelers uit oefent, is het voetballen voor het publiek ook zélf vol- doeninggevend en bevredi gend. De toeschouwers zijn niet alleen passief kijkend, zij spelen mee, identificeren zich met de voetballers, oefenen critiek uit, hebben het gelukzalige idee, dat ze het zelf anderp of beter zou den doen. Deze dubbele rol en toch gedisciplineerde ge richtheid op een doel, de voetbeheersing, de zucht naar speels avontuur en sportieve waaghalzerij. De verbreiding en de aan trekkelijkheid van het voet balspel berusten niet alleen op het mannelijk karakter, maar ook op het door Buy tendijk genoemde dramati sche karakter van het spel- gebeuren, dat bepaald wordt door het zich herhalende plechtige ceremonieel van de opstelling bij het begin van de wedstrijd en na elk doel punt, voorts door het verloop van de uitgangspositie via de situatieontwikkeling en wis selende spanning naar een ontknoping, een goal of niet, „er juist naast", „tegen de lat", „door de keeper gered", enz. Het voetballen is zo po pulair vanwege de kunst vaardigheid, het toevallige, bet onvolkomene, de maxi- is heerlijk en bedwelmend, uitermate aantrekkelijk, zelfs voor vrouwen. Moge na deze psychologi sche bespiegelingen toch ook het medisch standpunt nog even naar voren worden ge bracht. Het ontbreken van Nederlandse professionals maakt het vrijwel onmoge lijk, dat ons nationale elftal een eerste of tweede plaats In het wereldtournooi bereikt of zal bereiken. Ditzelfde ont breken voorkomt echter, dat de Nederlandse voetballer een beroepsman wordt, die de bovengenoemde psychisch- gezonde qualiteiten compri meert en laat verdorren tot een ambtelijke techniek. J. M. Het Voetballen, door Prof. Dr. F. J. J. Buyten dijk, 39 blz. Uitg. Het Spec trum, Utrecht-Antwerpen. wachten, en dit is maar goed ook. want hiervan zal ook geen sprake zijn. Het is evenwel geenszins uitgesloten dat zal worden overgegaan in Washington tot een verhoging van de officiële goud prijs. Oppervlakkig beschouwd komt dit op hetzelfde neer als devaluatie, maar strikt genomen is het gehee. iets anders, omdat hierbij alle munten ge lijktijdig en gelijkmatig zouden zijn be trekken en er dus daardoor niets zou veranderen in de onderlinge koersver- houding der verschillende wereldmun- ten. De officiële goudprijs van 35 per fijn Ons, die thans nog geldt komt reeds lang niet meer overeen met de wezenlijk, waarde van het gele metaal, zoals men deze internationaal op basis van vraag een aanbod op de vrije mark ten zich heeft zien ontwikkelen- In grove trekken kan men zeggen dat wat de dollar betreft, de waardevermeer dering van het goud gerechtvaardigd is in dezelfde mate, waarin de Amerikaan se munt is uitgehold en waarin zijn reële koopkracht is verzwakt. Het er kennen van een hogere officiële goud prijs zou dan ook voor de Amerikanen een juiste aanpassing kunnen zijn aan de verminderde bestedingswaarde van hun nationaal betaalmiddel. Waar alle andere munten, ook al zijn ze voor het merendeel niet meer wezen inwissel baar tegen goud, in principe altijd nog gekoppeld zijn aan het goud, omdat zij theoretisch eeh waarde bezitten van zo en zoveel gram fijn goud, betekent een verhoging van de officiële goudprijs in Amerika het erkennen van de omge keerd evenredige waardevermindering van elke gangbare munt. Voor bepaalde landen zou zij nog niet in voldoende mate kunnen beantwoor den aan de daadwerkelijke verslechte- Advertentie Wah Ito «KI wet f25- doen? U kunt daarvoor morgen reeds zo'n schitterende Pfaff-naaimachine in huis hebben. Gaat U eens praten in het dichtstbijzijnde Pfaff-naai- machinehuis. Men demon streert IJ daar graag de vele moderne typen Pfaff- machines. U kunt dan de mooie kasten en koffers eens op Un gemak bekij ken. INa de eerste betaling van f25.- wordt de verdere afrekening zó geregeld, dat U niet in de zorgen komt. ring van de koopkracht van het geld. Naast het herzien van de officiële goud prijs zouden daarom bepaalde munten in verhouding tot andere valuta's mis schien niet aan een verdere ontwaar ding (devaluatie) kunnen ontkomen. Maar hoe dan ook. de centrale ban ken hebben, gezien de hardnekkige ge ruchten ten opzichte van een ko mende hogere goudprijs, natuurlijk te zorgen voor het bijtijds om- ruilen van tegen goud inwissel bare valuta's om van de eventuele ver ing voordeel te kunnen trekken. De daad van de Nederlandsche Bank is dus verstandig, omdat zij zich vrijwaart tegen mogelijke winstderving. Het ver moeden is niet ongewettigd, dat de di rectie over inlichtingen beschikt. die tot deze stap aanle.ding hebben gege ven, want met het aan de macht komen van de Republikeinse regering in de V.S. kunnen belangrijke monetaire ge beurtenissen voor de deur staan. e grote vraag i„ nu of men de eventuele verhoging van de goudprijs kan zien als een op passing aan het thans geldende prijs peil of dat dit integendeel nog een stij ging zal ondergaan door de noodzaak van verdere aanpassing aan de ver hoogde goudprijs- Te dien opzichte kan worden aangenomen, dat de bedoeling dei Amerikaanse autoriteiten zal zijn storende schommelingen zowel naar bo ven als naar beneden te voorkomen, m.a.w- zullen zij stabiliserende inv.oed trachten uit te oefenen teneinde zowel prijs- als muntinflatie. doch oo - defla tie. te vermijden. Derhalve zal door de verhoging van,5„ goudprijs in elk geval de kans op inter nationale en binnenlandse prijsverlagin gen verkeken zijn. Met het oog op de gevaren verbonden aan deflatieversciujn- selen en de daaruit voortvloeiende be dreiging van de werkgelegenheid kan deze eventuele maatregel dus worde., toegejuicht, doch zal hij aan de anaere kant voor mülioenen verbruikers toch ook weer teleurstellend zijn. Hier staat tegenover, dat door de ver hoging van de goudprijs de productie der Zuid-Afrikaanse goudmijnen zal worden bevorderd, hetgeen met aüeen de welvaart van het Britse Gemenebest, doch tevens het verwerven van goud door de West-Europese centrale banken, de internationale muntstabiliteit en -in wisselbaarheid en dus mede een vrijere en ruimere uitwisseling van goederen m de hand kan werken, mits de individu ele landen begrijpen, dat zij van belem merende of zelfs verlammende restnc- tie-maatregelen zullen moeten afzien. Nederland heeft in dit opzicht nog deze week een teleurstellende daad verricht door de dividendbeperking, die op 31 December had moeten aflopen, opnieuw met een jaar te verlengen, hetgeen het aantrekken van binnen- en buitenlands risicodragend kapitaal voor het financie ren van de onmisbare industriële expan sie van ons land ongetwijfeld zal ont moedigen. x. De buitenlandse economische politiek der V. S. zal in de komende maanden belangrijke wijzigingen ondergaan. Ge streefd zal worden naar het opstellen van programma's, die zullen voorzien in het doen herleven van natuurlijke eco nomische krachten, ook op internatio naal gebied opdat de huidige levens standaard ook in de West-Europese lan den behouden moge blijven. Ons land zal zich meer dan tot nu toe is geschied moeten aanpassen aan de Amerikaanse gedachte van de vrije ondernemings geest en van het particulier initiatief. De internationale herziening van de of ficiële goudpriis kan een belangrijk on derdeel uitmaken van het regeringspro gramma der V.S. In dit licht beschouwd zou men. zoals hierboven uiteengezet, geneigd zijn uit het jongste gebaar van de Nederlandsche Bank een dergelijke ontwikkeling te verwachten. (Van onze parlementaire redacteur a. i.) Minister Donker overweegt de mo gelijkheid om uitwassen in de activiteit van de Stichting Oud-Politieke Delin quenten tegen te gaan. Dit heeft de be windsman bij de voortgezette behande ling van zijn begroting in de Tweede Kamer medegedeeld. Mr. Donker kwam gisteren ook te spreken over de gewe zen Ortskommandant van Hilversum. Hij meende te weten, dat deze Duitser thans handelsreiziger is voor de ver koop van bier; bij een van zijn bezoe ken aan ons land heeft betrokkene iiet oirbaar geacht ook Hilversum aan te doen. De minister heeft hierin aanlei ding gevonden om de oud-Ortskom- mandant aan te zeggen, dat, wanneer hij weer op zakenreis in ons land komt, hjj weg dient te blijven uit Hilversum. Z.Exc. heeft voorts de Tweede Ka mer enige inlichtingen verstrekt over de Duitse oorlogsmisdadigers, die in ons land gevangen worden gehouden. Hij deelde mede, dat de meesten hunner thans in Breda zijn ondergebracht. Aan vankelijk verbleven de Duitse oorlogs misdadigers te Norgerhaven. De be windsman achtte dit echter bezwaarlijk ten eerste omdat deze plaats nogal dicht bij de Duitse grens is gelegen en ten tweede omdat het regime in deze gevangenis te ruim was voor deze zwaar gestraften. Mr. Donker gaf op dit laatste de ontstellende toelichting, dat enkelen van de oorlogsmisdadigers op hun erewoord op boerderijen te werk waren gesteld! De bewindsman heeft kort na zijn op treden in deze situatie verandering ge bracht. Voor de Duitse gevangenen geldt thans te Breda hetzelfde régime als voor de Nederlandse levenslang-ge detineerden Slechts enkele oorlogsmis dadigers verblijven nog in andere straf- gestichten in verband met bepaalde werkzaamheden, welke zij daar verrich ten. Lages houdt thans nog verblijf in de strafgevangenis te Scheveningen, doch hij wordt daar nu niet meer op dezelfde wjjze behandeld als toen hij in voor-arrest zat. Waar Lages defini tief gedetineerd zal worden is nog niet beslist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 9