Djakarta over gebeurtenissen op 17 October INDON. LEGER BETROKKEN BIJ DEMONSTRATIES Opnieuw beklaagden van Zionisme beschuldigd Politie vuurt op menigte in Kenya Grote demonstraties in Engeland en Amerika Staat van beleg afgekondigd Irak tegen j Valse aangifte gedaan Regering zal niet tolereren, dat het leger de grenzen van zijn taak op enige wijze overschrijdt „Geen staatsgreep Franse nederlaag in Indo-China Vliegtuig boven Alaska vermist Schepen in nood 3 In proces-Slansky te Praag Missionarissen naar Nw.-Guinea Tot hoofd en hart Het weer Amerikaan te A dam in arrest jSc*** Wegens financiële moeilijkheden Hier niet MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25540 Sou La gevallen A merikaanse Globémaster met 52 inzittenden FALCON MANTELS-JASSEN 15 doden27 gewonden Dietrich overleden Zendtijd televisie Minister Luns Eerste paters Augustijnen vertrokken pet ^eneraal Mahmoed bij decreet premier Aanvaring tussen logger en kotter Loggerschipper verantwoor delijk gesteld Dodelijk ongeluk met bromfiets Motorrijders door gladheid geslipt Steekpenningen aange nomen? V - Twee doden bij auto ongeluk Overval met zwembroek over het hoofd Noorse schepeling over boord geslagen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel 5790 Directie: 7. SU Boerrigter en Mr. SU. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 •■De ets van de züde der legerleiding om het parlement te ontbinden, kan niet juist worden geacht, omdat zulks duidelijk een inmenging betékent op politiek "brein. Het ligt geenszins in de bedoeling der regering, te tolereren, dat de gren en van de taak van het leger worden overschreden en zij zal de nodige maat delen treffen, waar deze overtredingen ook worden begaan." Aldus luidt het slot *3n een regeringsverklaring, die Zaterdagavond laat, na een vergadering van het Indonesisch kabinet, die 4 uur heeft geduurd, te Djakarta werd uitgegeven. Hier mede wordt toegegeven, dat het leger betrokken is geweest bij de demonstraties °P 17 October. We ontlenen aan deze regeringsver klaring nog het volgende: Wat op 17 October geschiedde, was ®en demonstratie van een deel van de bevolking van Djakarta, met als voor naamste doel het indienen van een eis ■ot ontbinding van het parlement. Deze demonstratie was niet een op zichzelf gaande gebeurtenis, doch dient te wor den gezien in vei'band met de debatten, d'e in de voorafgegane weken in het Parlement waren gehouden. Inderdaad moet worden toegegeven, dat enige officieren en leden van de strijdkrachten aan de demonstraties hebben deelgenomen. De regering laakt de uitgebreide acties van de militairen, het opstellen van enige kanonnen v°cr het parlementsgebouw en voor het Paleis van de president, het afbreken kedurende enkele uren van de tele graaf- telefoonverbindingen. Het afge lasten van vertrek en aankomst van schepec en vliegtuigen, bet instellen |an een avondklok, het breidelen van Dvee dag- en weekbladen, het aanhou den van enkele parlementsleden en ten slotte het intrekken van al die maat regelen in naam der regering. Op de bewuste dag zijn, nadat de de monstranten na de rede van president Sukarno naar hun huizen waren terug gekeerd. verscheidene comma nderenc-e officieren van het leger en de territo riale eenheden uit geheel Indonesië oy de president-opperbevelhebber gekomen. Op deze bijeenkomst hebben de betrok ken hoofdofficieren de wens geuit, Jat net staatshoofd naar een weg zou zoe ken om de regering in de gelegenheid te stellen, haar taak te kunnen vol brengen. De weg die zij voorstelden tvas. dat het hoofd van de staat het hui dige parlement zou bijeenroepen over eenkomstig de wensen van het volk. Jij verzochten tevens, deze wensen en he wensen met betrekking tot de po litieke veiligheid, die waren vervat ,n een schriftelijke verklaring, te mo le» publiceren. Het staatshoofd heeft echter de order gegeven, deze verkla ring niet bekend te maken. Deze order werö opgevolgd. De volgende dag verschenen de com- Sou La, het grootste Franse bolwerk Ij1 Thai, Noord-West-Indo-China, is in handen gevallen van de Vietminh-strijd krachten, aldus heeft het Franse opper- Pevel gisteren te Hanoi medegedeeld So u La ligt aan de Zwarte Rivier. mandanten voor de minister-president, die duidelijk verklaarde, dat het par lement niet zo maar kan worden ont bonden. De premier verklaarde ook, dat aan de wens, binnen een korte tijd een nieuwe volksvertegenwoordiging te vormen, niet door het uitoefenen van druk kracht moet worden bijgezet, doch dat dit moet worden overgelaten aan het beleid der regering. v Overeenkomstig de wens van do minister-president zijn de comman danten naar hun standplaatsen terug gekeerd. De opsomming van vorenge noemde feiten moge voldoende zijn om de interpretatie, als zou er op 17 October een coup d'état hebben plaats gevonden, te niet te doen. De rege ring zal alles doen om de eenheid in de strijdkrachten te handhaven en daarin verbetering te blijven brengen, aldus de regeringsverklaring. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat de aangekondigde radiorede van ds overste Warouw voor de zender te Ma kassar niet is doorgegaan. Zulks is ge schied op een verzoek uit Djakarta Een groot Amerikaans militair vlieg tuig van het type C-124, een z.g. „Globe- master", met 52 personen aan boord, wordt sinds Zondagochtend ergens boven Alaska vermist. Het toestel was Zaterdagavond met een bemanning van 11 leden en 41 pas sagiers van de basis McChord (Saettle) opgestegen voor een vlucht naar Elmen- dorf Field bij Achorage (Alaska). Het toestel had voor HM uur brandstof aan boord. De vlucht duurt gewoonlijk ruim zeven uur. Het laatste radiobericht werd 6'f> uur na het vertrek opgevangen. De „Globemaster" bevond zich toen boven het eiland Middleton, ongeveer 150 mijl ten Zuid-Zuidoosten van Anchorage. Ongeveer 8 mijl van de vuurtoren Cromer neeft het Britse schip „Grove- hill" noodsignalen uitgezonden. Het schip heeft een sleepboot nodig en kan geen anker uitgooien. De reddingboot van Cromer heeft de „Grovehill" be reikt. Er is ook een Britse sleepboot uitgevaren, terwijl de Nederlandse sleepboot „Holland" uit Terschelling is vertrokken. Een vissersbootje heeft, ongeveer honderd mijl ten Noorden van Ter schelling. hulp nodig. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIimilHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllllllllllllMIMIIIHIIIIIIII Als vijfde beklaagde in het proces-Slansky heeft Zaterdag te Praag de voormalige plaatsvervangend-minister van Buitenlandse Zaken, Navro Hajdu, Jood van ge boorte, bekend „als Zionist tegen Moskou te hebben samengezworen". Een zesde beklaagde, André Simone, voormalig hoofdredacteur van het communistische blad „Rude Pravo", bekende soortgelijke „misdrijven". Westerse diplomaten achten het mogelijk, dat Moskou met dit proces de bij bedoeling heeft, de gunst van de Arabische staten te winnen. Tsjechoslowakijke schijnt er op uit te zijn. de betrekkingen met Israël te verbreken. Het ziet er naar uit, dat na het proces-Slansky nog andere processen gevoerd zul len worden en dat ook in Roemenië, Polen en Hongarije anti-semietische processen op touw zullen worden gezet. Advert e-ntie Jomo. Kenyattd, bijgenaamd de brandende speer", wordt onder zware bewaking naar het bureau van de Hoge Commissaris te Kapengura in Kenya gebracht, waar het proces tegen hem begonnen is. Hij wordt ervan beschuldigd de leider van de Mau Mau te zijn geweest. Te Kirawara in het gebied van Fort Hall in Kenya zfln Zondag vijftien Afrikanen gedood en zeven-en-twintig gewond, toen de politie het vuur open de op een grote menigte van Kikoejoes. De politie ging naar Kirawara toen Zij bericht kreeg dat een grote menigte zich daar verzamelde. Toen een man werd gearresteerd en in een politiewa gen werd gezet, marcheerde de menigte zingend op naar de politie. De politie- commandant liet de man toen vrij en verzocht de menigte uiteen te gaan. Deze bleef echter op de politie toelopen. De commandant gaf toen order het vuur te openen. Er zijrt talrijke arrestaties verricht. 'De voormalige perschef van Hitler, dr. Otto Dietrich, is Zaterdag te Düsseldorf op 55-jarige leeftijd overleden. Dietrich werd in 1945 tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In Augustus 1950 werd hij op grond van goed gedrag vrij gelaten Naar het A.N.P. verneemt wordt in krin gen van deskundigen verwacht, dat het advies van de Televisieraad betreffende de uitbreiding van de zendtijd nog dit jaar de minister van Onderwijs, K. en W. zal bereiken. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. Luns, die in de Ver. Staten een gedeelte van de algemene vergadering der Ver. Na ties heeft bijgewoond als hoofd van de Nederlandse delegatie, is op zijn departe ment teruggekeerd. Dit Nakoeroe, 160 km. ten Noorden van Nairobi, is bericht ontvangen, dat een blanke vrouwelijke arts zwaar ver minkt is aangetroffen. De naam van het slachtoffer is MeikleJohn. Britse troepen, versterkt door blanke kolonisten, zijn gisteren ih actie geko men tegen een verboden nederzetting van de Kikoejoestam op een van de hellingen van de Riftvallei ten Westen van Naivasja in Kenya. Er waren vlieg tuigen ingeschakeld om de bewegingen van de Kikoejoes te volgen, terwijl leden van de Masai-stam in volle oorlogsuitrusting de toegangswegen tot de nederzetting hadden afgezet. Hêt resultaat van de razzia, die een van de grootste in de acties tegen de Mau-Mau wordt genoemd, beantwoord de niet aan de verwachtingen. Er werden slechts ongeveer 100 Kikoejoes aange houden. Andere operaties door militai ren in de woongebieden der Kikoejoes in de afgelopen 24 uur hadden tot ge volg de arrestatie van ongeveer 300 verdachte personen. afgelopen week-end is het in Bagdad tot ernstige betogingen gekomen, waar- i ntj t\v'e^ m*115'® e'f personen gedood en meer dan tachtig gewond werden. Ongeveer 'ntigduizend demonstranten namen aan de betogingen deel, voor het meren- Vo®l nationalistische studenten, waarbij zich tal van communisten en „strijders w de vrede" aansloten, demonstratie was vooral gericht tegen het uitblijven van kieswethervormin- l>an tegen de sociale noden van Irak, tegen Engeland en de Anglo-Iraq Oil Corn et» s en de Verenigde Staten- Het bureau van de Amerikaanse voorlichtingsdienst do voorlichtingsbureau van de Britten, het z.g. Arabische persbureau, werden Va°F tle betogers in brand gestoken, evenals het gebouw van de Iraakse lucht- kftmaatschappij, dat regeringseigendom is. ib.ie!!terdagavond had de Iraakse pre- Vap .^oestafa el Omary, het ontslag fegp-'m kabinet aangeboden aan prins- hliej.nt Abdoel Ilah. Op 12 Juli had pre- loze„ mary een kabinet van partij- aigG gevormd ter voorbereiding van Wercj ^te verkiezingen. Eind October hient "ij koninklijk decreet het parle- htene onden en bet houden van alge- den l Vei'kiezingen binnen twee maan- PariiieTy(ï!en- Vier van de vijf politieke gen, (j; "ebben besloten deze verkiezin- jWe „,e ,niel rechtstreeks zijn, maar in bep de tc boycotten. Zaterdag heb- er Va ,°PPositieleiders de prins-regent bing Varfn nnis geste'd. dat de bevol- VaarderA g?ad geen kabinet zal aan zet 2aaT "iet als eerste daad de kies- aTgeleg(j t1Jzigen- Deze verklaring werd v'as afgetr°|n de regering van Omary studentlen ontst°nden relletjes, sPandoekenen betoging bielden die te een u waaroP leuzen stonden «n waar! bet kabinet waren gericht geëist vriJe verkiezingen werden toen me'. Voorts waren er leuzen tegen „het imperialisme" en de „Anglo-Amen- kaanse plannen". Communisten en an dere elementen van de linkervleugel trokken achter de betogers op, klaarr blijkelijk om te pogen de demonstratie ondergeschikt te maken aan hun eigen doeleinden. Toen de nationalistische studenten onder de betogers dit merk ten, verzetten zij zich tegen de commu nisten en hun meelopers. De betogers waren gewapend met stokken, revol vers en zwaarden. Hun woede richtte zich ook tegen het Amerikaanse plan tot vorming van een verdediging van het Midden-Oosten. De demonstranten staken vervolgens het gebouw van de nationale luchtvaartmaatschappij, het Amerikaanse Voorlichtingsbureau en het Arabische Persbureau in brand. Van 12 tot 2 uur was Bagdad vrijwel geheel in handen van de menigte. Toen werd het leger te hulp geroepen. Pant serwagens en lorries met mitrailleurs rolden door de straten en herstelden de orde. Intussen had de prins-regent aan Ja- mal Madfaï, voorzitter van de Senaat, opdracht gegeven een nieuw kabinet te formeren. Madfaï is een bekende „neu trale" figuur, die reeds vaker in netelige situaties verzoeningskabinetten had we- ten te vormen. Later, in de loop van de middag, deelde hjj de prins-regent ech ter mede, dat hij niet in staat was een regering samen te stellen. Daarop werd de staf-chef van het leger, generaal Mah moed, bij koninklijk decreet tot premier benoemd, terwijl ook de ministers be noemd werden. Onder hen bevindt zich Dr. Mahom- med Eadil Djameli, die thans de Alge mene Vergadering der V.N. in New York bijwoont en nu als Minister van buitenlandse zaken zal optreden. Gene raal Ali Mahmoed is ook minister van Financiën en minister van binnenland se zaken ad interim. Hij zal tevens de portefeuille van Oorlog beheren. Generaal Mahmoed, die vorig jaar tot staf-chef van het Iraakse leger werd benoemd, is vooral bekend geworden doordat hij in 1948 als aanvoerder van het Arabisch Legioen Israël bevocht. Mahmoed gaf het leger onmiddellijk order belangrijke punten in de hoofd stad te bezetten, alle buitenlandse ge bouwen te beschermen en te trachten wanordelijkheden te voorkomen. Studen ten en demonstranten juichten toen de troepen de taak van de politie overna men. Buiten de Britse ambassj^e werd een grote demonstratie gehouden, na Mahmoed's oproep tot orde. Iraakse troepen versterkten de wacht van de ambassade. Buitenlanders kregen de waarschuwing thuis te blijven. Er wer den stenen geworpen naar het hoofd kwartier van de constitutionele unie partij van oud-premier Noeri es Said. In de loop van de avond werd het ten slotte weer rustig in Bagdad. De nieuwe regering van Irak heeft vandaag de ontbinding van alle politieke partijen, de sluiting van hun bladen en de opschorting van openbare demonstra ties bevolen. Vijf politieke partijen werden ontbon den: De constitutionele uniepartij, de so cialistische Umma partij, de nationale democratische partij, de onafhankelijk heidspartij en het verenigde volksfront. Twaalf bladen werden gesloten waar onder vijf officiële organen van de par tijen. De paters Snelting (links) en Van Dieipen O.E.S.A., op de valreep. Zaterdagmiddag hebben zich te Am sterdam vier missionarissen ingescheept voor Nieuw-Guinea. Het waren de pa ters Van Diepen en Snelting O.E.S.A. en de paters Franciscanen Verheijen en Camps. Het afscheid aan de Javakade te Amsterdam had in zoverre een bij zonder tintje, dat het de eerste keer was, dat paters Augustijnen de verre reis naar Nieuw-Guinea ondernamen om daar Mgr. Cremers te gaan assiste ren bij zijn veelomvattend missiewerk. Vorige week Zondag hadden de beide paters Augustijnen reeds tijdens eer plechtigheid in de „paterskerk" te Eindhoven afscheid genomen van hun confraters en andere bekenden. Aan vankelijk zou men met de „Java" van de maatschappij Nederland Dinsdag vertrekken. De tot Zaterdagmiddag j.i. uitgestelde afvaart noopte de missiona rissen nog enkele dagen onder te dui ken, zoals zij het zelf betitelden. Naar reeds is oericht zullen de paters Augustijnen niet dadeiijk een eigen missiegebied krijgen. Zij gaan feitelijk om kennis te maken met het land en zij zullen voorlopig bij het werk der Fran ciscanen worden ingeschakeld. V aak wondt een speldeprik erger t dan een vuistslag. Zondag heeft Ludvik Frejka, voor malige chef van de Tsjechische econo mische staatscommissie, in het Slans- ky-proces bekend op enorme schaal economische sabotage te hebben ge pleegd waardoor de ontwikkeling van de Tsjechoslowaakse industrie uiter mate zou zijn tegengehouden. Gelijk bekend is Tsjechoslowakije er niet in geslaagd aan de Russische eisen in zake levering van oorlogsmateriaal te voldoen en heerst er in het land ge brek aan voedsel. Zondagmiddag maakte Radio-Praag bekend, dat Josef Frank, een van de drie niet-Joden onder de beklaagden, des mergens voor de uit vijf leden be staande rechtbank verschenen was. Hij bekende tegen het communistische re gime gewerkt te hebben en verklaarde dat hij „tijdens zijn verblijf in het Na zi-concentratiekamp Buchenwalde ver antwoordelijk was voor de dood van verscheidene mede-gevangenen." Het K.N.P.-bureau te Bern verneemt uit Praag, dat de organisatie en de voorbereidingen van het proces tegen Slansky sedert half October in handen zijn van de Russische jurist prof. Ger- son, die ook een groot aandeel heeft gehad in het proces tegen Kardinaal Mindszenty. Volgens dezelfde inlichtin gen is Gerson eveneens belast met de regie der processen tegen Clementis, Sling en mevr. Svermova. Te Praag verwacht men, dat spoedig na Slansky het proces tegen Clementis doorgang zai vinden. De zwaarste beschuldiging van de Communistische Partij heeft be trekking op het feit, dat Clementis in zijn in 1947 uitgegeven boek „Odkady Londona" (Richtlijnen uit Londen), dat 510 pagina's telt, slechts vijfmaal de naam Stalin noemt. Het lid van de Britse Labourpartij Konni Zilliacus die volgens Clemen tis en andere beklaagden in het Slans- ky-proces te Praag een Westerse spion zóu zijn die werkte voor de omver werping van het communistische be wind in Tsjechoslowakije en het her stel van het kapitalisme aldaar -r heeft Zaterdag een radiorede in het Tsje chisch gehouden, uitgezonden naar de satellietlanden. Hij verklaarde daarin, dat de tegen hem gerichte beschuldi gingen „volstrekte onzin" waren en dat Rudolph Slansky „voor 150 pet. Sta linist" was. „Ik ben altijd een socialist van de linkervleugel geweest en ben dat nog", zei Zilliacus. „Ik heb in En geland het kapitalisme altijd bestreden. Waarom zou ik wensen dat het kapita lisme in Tsjechoslowakije wordt her steld?" Maandag 8 September 's middags om 4 uur zwenkte de garnalenkotter Todi- Anjo Um 206 na volbrachte dagtaak, de Vissershaven van IJmuiden binnen. Op dat moment voer een aantal loggers ter visvangst uit, waarvan de Jan KW 84 in aanvaring kwam met de binnenlo pende kotter. Schipper-eigenaar J. Eg- germont geraakte te water, doch werd door de monteur G. Hoek van de KW 84 nagesprongen en gered. De kotter maak te direct veel water en kan nog ter nauwernood door de zoon van de schip per tegen de havenwal aan de grond worden gezet. Maandagmorgen heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amster dam een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van deze aanvaring. Onder voorzitterschap van mr. W. A. Vos heeft de Raad schipper H. J. Messe- maker van de Jan KW 84 gehoord als betrokkene, terwijl als getuigen optra den schipper J. Eggcrmont van de Jodi- Anjo IJM 206 en de fortwachter G. v. d. Zee. De inspecteur van de Scheepvaart inspectie M. M. Merens kwam tenslotte tot de conclusie dat de schipper van de Katwjjkse logger te veel bakboord heeft gehouden, wat de aanvaring tot gevolg moet hebben gehad. Hij stelde daarom voor aan schipper H. J. -Messe- maker gedurende drie weken de be voegdheid om als schipper te varen, te ontnemen. De Raad voor de Scheep vaart zal schriftelijk uitspraak doen. De 45-jarige gehuwde mevrouw B. uit Hengelo (G.) is Vrijdagavond, na dat zij in Doetinchem had vertoefd en per bromfiets op weg naar huis was, door een haar achterop komende vrachtauto gegrepen en gedood. Vanmorgen omstreeks 7 uur zijn op de Rijksweg te Velsen. op het gedeelte tussen het benzine-station en Waterland enige motorrijders uit Haarlem, door de gladheid van de weg geslipt. De 35-jarige F. H. in 't V., die op de duo van een slippende motor zat, klaagde over pijn in zijn bekken en moest per ziekenauto naar de Mariastichting in Haarlem worden gebracht. Een andere motorrijder, de 58-jarige J. van P., had een flinke hoofdwond opgelopen en moest per taxi naar een ziekenhuis in Haarlem worden ver voerd. Dokter F. C. de Weerdt, en de heer A P Bakker verleenden de eerste hulp. Enkele andere motorrijders. die plotseling moesten remmen, slipten eveneens, doch kregen onbeduidende schade aan hun vervoermiddel. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Overwegend matige Noord westelijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst. Morgen over dag temperatuur enkele graden bo ven het vriespunt. Zon: 8.17—16.37. Maan: 13.45—0.32. Zaterdagavond heeft de Amsterdamse politie John Adonis gearresteerd, de vroegere secretaris van de gouverneur van de staat New-Yersey in de Ver. Staten. De uit zijn land gevluchte Ame rikaan wordt er van verdacht 228.000 dollar ontvangen te hebben van exploi tanten van speelclubs in Amerika. Dit geld diende om ambtenaren om te ko pen die een onderzoek naar de speel clubs moesten instellen. De arrestatie is verricht cp verzoek van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over zijn uitlevering zal de rechtbank in Amsterdam op korte ter mijn een beslissing nemen. Vooralsnog heeft Adonis tegenover de Amsterdam se recherche geen bekentenis afgelegd. Zaterdag heeft St. Nicolaas zijn feestelijke intocht gehouden in de hoofdstad. Tienduizenden stonden langs de intochtsweg. Voor het Paleis op de Dam was ook H. M. Koningin Juliana met de prinsesjes Marijke en Magriel aanwezig. Prines Marijke geeft de grijze Bisschop schuchter een handje. Haar zusje Margriet was op dat ogenblik bezig het paard van St. Nicolaas op een enorme peen te t raderen. Op de provinciale weg tussen Nieuw- kuijk en Drunen is een ernstig auto- ongevai gebeurd, waarvan de groothan delaar I. C. Mortier uit Waalwijk en zijn chauffeur J. Bruister het slachtof fer zijn geworden. Komende uit de richting Den Bosch reed de auto in volle vaart op een onder een lantaarn geparkeerde auto. Een achterop rij dende dienstbus van de BBA kon een aanrijding niet meer vermijden en reed boven op de personenauto. De beide inzittenden werden zeer ernstig gewond en zijn enige uren na aan komst in het Groot-Ziekenhuis te Den Bosch overleden. De heer Mortier was gehuwd, de heer Bruister niet. (Van onze verslaggever) Een 37-jarige metaalsljjper uit Am sterdam zat in financiële moeilijkheden en wist daarbij niets beters te bedenken dan een (valse) aangifte te doen dat hjj op het Stadionplein in November 1951 beroofd zou zijn van zijn portefeuille met f 3250. Inderdaad is hij in een zie kenhuis behandeld voor een hoofdwond maar men weet nog steeds niet hoe hij aan die wond is gekomen. De Amsterdamse rechtbank had hem wegens valse aangifte drie maanden ge vangenisstraf opgelegd. In hoger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam werd bevestiging van deze straf ge- eist. Verdachte diste tijdens de zitting een verhaal op dat hij op zekere dag, toen hij getelefoneerd had in een cel en nog wat in zichzelf napraatte over zijn finan ciële moeilijkheden, een onbekende hem zomaar zonder bewijs van ontvangst of schuldbekentenis f 3250 zou hebben ge geven. Van dat geld nu zou hij op het Stadionplein beroofd zijn. De president geloofde niet veel van dit verhaal, vooral niet toen een bar keeper uit Haarlem kwam getuigen dat hij op verzoek van verdachte een tele gram aan verdachte zelf heeft gezonden; zogenaamd zou de onbekende geldge ver dit telegram hebben verstuurd met de mededeling dat de geldkwestie ge regeld was. Verdachte ontkende echter de juistheid van dit getuigenis. De verdediger merkte op dat verdach te de aangifte heeft gedaan om zich te beschermen in zijn financiële moeilijk heden. Hij is thans failliet verklaard. Eenmaal aangifte gedaan hebbende kon verdachte niet meer terug. Pleiter ver zocht vrijspraak subs, een voorwaarde lijke veroordeling. Uitspraak 5 December. Na afloop van de grootse triomf tocht hebben we nog even een per soonlijk gesprek gehad met Sint Nico laas, die uiteraard diep onder de in druk taas. Hij vroeg ons namens Hem te publiceren, dat Hij de po litie zeer erkentelijk was voor de wijze waarop zij het kind de voor rang had verleend in de enorme drukte. En dat Koningin Juliana met twee der prinsessen aanwezig had Willen zijn, had Hem diep getroffen. Op zijn vraag of Marijke en Mar griet nooit eens ondeugend waren, kreeg Hij van hur. moeder een zeer listig antwoord: „Dat heb ik V toch geschreven.'", zei de Koningin. Ma rijke vond Hv helemaal niet verle genToen Hij haar verzocht iets voor Hem te zingen, antwoordde ze zeer beslist: „Hier niet, vanavond »n de bibliotheek". De dader van de roofoverval welke In de nacht van Woensdag op Donderdag verle den week op het station Horst-Sevenum werd gepleegd, is door de rijkspolitie ge arresteerd. De man legde Zondagmorgen een volledige bekentenis af. De dader, de 26- jarige H. uit Horst, had trouwplannen en gebrek aan geld. Daarom had hij, gewa pend met een stengun en met een oude zwembroek over het hoofd getrokken, een overval op het station gedaan. Stengun. zwembroek en het N.S.-geldzak je met de schrale buit van 35 gulden werden bij de huiszoeking gevonden. De man is overge bracht naar de gevangenis te Roermond. Vrijdagavond omstreeks elf uur i* een 17-jarige Noorse opvarende ren het Noorse schip ,3»egh-Ranger". dat gemeerd lag in de Petroleumhaven te Amsterdam, over boord geslagen. Ondanks direct door de bemanning van het schip en door de rijkspolitie te water ondernomen pogingen, is het stoffelijk overschot nog niet gevonden- De schepeling verkeerde vermoedelijk onder de invloed van alcohol.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1