Bedrijfs pensioenfonds Aftreden te verwachten van de Indon. minister van Defensie Ministerie heeft nog slechts vier de seven legerdivisies in de hand van De Prins rijdt hogeschool Partijbestuur K.V.P. achter rapport middengroepen Alle politieke partijen in Irak ontbonden Avondklok in Bagdad ingesteld Tussen neus en lippen J Vrachtauto in de Ussel gesjipt CONFLICT IN LEGERLEIDING SPITST ZICH TOE Overleg met fractie-bestuur Ontstoken kolengas eist drie doden Kolendampver- giftiging Het weer Tot hoofd en hart DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25541 Kleine zelfstandigen Chauffeur gered In welingelichte kringen in Indonesië s aan „Merdeka" medege deeld, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de minister van Defensie zich zal terugtrekken. Dit besluit zal mogelijk gevolgd worden door het aftreden van de !ed«n van de P.S.I. (Indonesische Socia listische Partij) in het kabinet. Dit zou volgens „Merdeka" niet het aftreden van het kabinet tot gevolg hebben, daar premier Wilo- po voorlopig de vrijgekomen posten zou kunnen beheren. Uit andere bron vernam het blad, dat, wanneer de minister van De fensie en de ministers van de P.S.I. zouden aftreden, dit niet zou betekenen, dat de Parkindo (de Indonesische Christelijke Partij) haar minister (Leimena) zou terugnemen, daar deze partij thans de achtergrond van de gebeurtenissen op 17 October kent en de leiders van deze partij beseffen met weik dopl de demonstra ties werden georganiseerd. Commandant in Zuid- Sumatra ontheven van zijn functie a *mm. De ontploffingen op de „Myfem" De Gasperi brengt be zoek aan Griekenland Moeder en twee kinderen naar het ziekenhuis Dode en gewonde door de gladde weg Fietser door autobus gegrepen en gedood Dr. Holtrop te Groningen Geen tekenen van ernstige werkloosheid Bontgevoerde Windbreakers Sigaretten-smokkelaars opereren in de Middel landse Zee O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 31543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 'tel. 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 We weten, dat bij talrijke, vooral kleinere, ondernemers speciaal de laatste tijd de deur wordt plat gelopen door verzekeringsagenten, die Pogingen ondernemen een pensioenver- zekering te plaatsen. Dat is uiteraard hun goed recht, maar men dient te zor gen, dat de voorlichting juist blijft. Eén van de argumenten, die worden aange- voerd. is. dat de kleine ondernemer, die een gelijk bedrag aan de verzekerings- Piaatschappij betaalt, als hij verschul digd zou zijn aan het (verplichte) be drijfspensioenfonds. niet verplicht zou kunnen worden deel te nemen aan zulk een bedrijfspensioenfonds. Zulk een Voorlichting is minstens onvolledig en kan voor de betrokkene tot ernstige on- kfcngenaambeden en schade aanleiding Seven. .Wij houden er ons van overtuigd, dat mer niet de verzekeringsmaatschappijen kelf aansprakelijk zijn, maar de in vele gevallen onvoldoende op de hoogte ki.inde vertegenwoordigers. Het is ook ten nutte van deze laatste categorie, maar vanzelfsprekend op de eerste plaats ten gerieve van onze lezers- Piiddenstanders. dat wij hieronder nader op deze zaak ingaan. Hiermede hopen V'ij tevens de vele op dit terrein betrek king hebbende vragen te hebben beant woord. De handeldrijvende en industriële middenstand is vooral daarom van zo grote maatschappelijke waarde, omdat kij in beginsel het trotse kenmerk van de zelfstandigheid draagt. Tot een zich Volkomen zelfstandig handhaven is alleen hij of zij in staat, die zeer be paalde kwaliteiten bezit. Het is niet alleen en niet op de eerste plaats een kwestie van verstand, maar vooral van karakter. Het volkse gezegde: „Liever cen kleine baas dan een grote knecht" tekent wel typisch de waarde, die men aan deze zelfstandigheid toekent. Een gevolg van de zelfstandige positie van de middenstander was en is nog steeds, dat hij in de materiële orde zoveel mo gelijk voor zichzelf moet zorgen. De winst uit verkoop of aanmaak van arti kelen, die hem als loon toevalt, moet Zodanig zijn, dat hij niet alleen zijn zaak in stand kan houden en voortdurend kan aanpassen aan zich wijzigende tijds omstandigheden. maar vervolgens moet hij daaruit zijn gezin kunnen onderhou den in de meest brede zin van dat woord. Kan een arbeider in voorkomende ge- Vallen steunen op sociale verzekerings wetten als ziektewet, invaliditeitswet, ongevallenwet e.d.. de zelfstandige mid denstander dient at deze voorzieningen zelf te treffen. Een feit is inmiddels, dat velen dit nalaten, hetzij uit onnaden kendheid, hetzij uit gebrek aan midde len. Het gevolg hiervan is vaak bittere armoede in tijden van ziekte, ongeval en "Ouderdom. Deze situatie heeft er toe geleid, dat de vrije organisaties van de Middenstand maatregelen zijn gaan bevorderen, die hun standgenoten zouden beschermen teg^n de boven ge schetste ongewenste toestanden. Een Poodregeling kinderbijslag voor kleine Zelfstandigen is een van de resultaten van dit ijveren. Inmiddels komen in toenemende mate de bedrijfspensioen fondsen tot stand. O.m. bestaan deze feeds voor het schildersbedrijf, voor de bakkerij, voor de landbouw en voor de klein-metaalindustrie. Hoofddoel van Zulke bedrijfspensioenfondsen is de be drijfsgenoten een bepaald bodempen sioen te verzekeren bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Een bo dempensioen, d.w.z. dat als gevolg van bun deelhebben in het bedrijf de oude bedrijfsgenoten een zeker bedrag we kelijks zullen ontvangen. Men garan deert geen uitkering die groot genoeg is °m daarvan te kunnen leven. Zij zal Pog moeten worden aangevuld met ei sen voorzieningen en/of met een alge mene pensioenregeling. Onder bedrijfs genoten worden hier op de eerste plaats begrepen de werknemers. De bedrijfspensioenwet is evenwel een faamwet, een wet derhalve die verschei dene mogelijkheden opent. Een van de mogelijkheden is, dat de vrije organisa ties van de bij het bedrijf betrokken Werkgevers aan de wetgever kunnen Vragen, het bedrijfspensioen ook ver- Plicht te stellen voor de werkgevers. Wordt aan dit verzoek voldaan, dan zijn de werkgevers inderdaad verplicht tot deelname, en moeten zij derhalve ook de periodieke bijdrage betalen. Van de- ze verplichting kan men worden vrij gesteld indien: le. de te verzekeren persoon zelf feeds maatregelen heeft genomen, min stens 6 maanden voordat de verplichte verzekering voor hem gaat gelden; 2e. het geheel van voorwaarden van de yrije verzekering in alle opzichten ge'ijk is aan die van het pensioenfonds. Maar zelfs dan nog is het mogelijk d,at bij Algemene Maatregel van Be- tuur wordt bepaald, dat de reeds pri- ife verzekerde werkgevers bovendien d°g moeten deelnemen aan het Be- dffifspensioenfonds op grond van de ver.weging, 1)34 ecn te §er'nS risico- jPfeidvlak de solvabiliteit van het fonds nevaar ^an brengen. 0 De verzekeringsagenten, die op het 0®dPblik zo stevig propaganda maken der de zelfstandigen, zullen goed doen dri-. terdege van de situatie in het be te waarin zij opereren, op de hoogte hiai en- Welk advies in niet mindere stai,j geMt voor de bedrijfsgenoten. Het Midrt unt van de Nederlandse RK. eeri denstandsbond is: Het gaat hier om is v bodemvoorziening, die onvoldoende Sin» een behoorlijke oudedagsverzor- dat z°fg dus dat met het behoud van aa bne grote goed er een voldoende Ve^buing door middel van een privé- kering tijdig tot stand is gekomen. ^fsanda:?6» gladheid van de weg is Vraehtautn orlÊeveer hal£ twaalf een aPsen bestuurd door de heer G. V,an het ol Doesburg, in de nabijheid 'Pt gei?eentehuis van Angerlo ge- ,val van weg geraakt en na een bant in °nëeveer vier meter op de zij stuk „nn fsse' terecht gekomen. Een 4 huweHn de heer J„ die vanoaag in Ogenblik^ ls getreden, Is, dat er op het Water st=Üie ongeveer twe meter bet inslaan waardoor hij zich, door ?LU>\ kon -an, een ruit van de cabine- U1P van redden. De auto is met be- gebcht "een kraanwagen t Arnhem en op de wal gebracht. Vandaag zijn, evenals Maandag, ten huize van premier Wilopo te Djakarta besprekingen gevoerd over de afwik keling van de aangelegenheden rondom de 17 October-affaire. Aanwezig waren Wilopo, vice-premier Prawoto, de mi nister van Binnenlandse Zaken, Roem, de minister van Verbindingen, ir. Djuands en de plaatsvervangend chef slaf van de landmacht, overste Sutoko. Wilopo heeft aan Aneta medegedeeld, dat de besprekingen een voorbereiding vormden voor de afwekkeling van' de hangende kwesties. Ook Aneta bericht, dat de regering overweegt mutaties te doen plaatsvin den in de leiding van het ministerie van Defensie. Een en ander kan mede beschouwd worden als een gevolg van de coup te Palembang, waarbij de territoriale en troepencommandant van Zuid-Sumatra, overste Kosasih, door onder zijn leiding staande officieren van zijn functie ont heven is. Het commando over het territorium Zuid-Sumatra is overgenomen door overste Kretarto, de commandant van de tiende brigade van Zuid-Sumatra. Door deze derde militaire coupe heeft het ministerie van Defensie nog slechts vier van de zeven legerdivisies in de hand. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, heeft de Indonesische regering kolonel Bambang Utojo benoemd tot territoriaal en troepencommandant van Zuid-Sumatra als opvolger van overste Kosasih. Een woordvoerder van de regering verklaarde naar A.F.P. voorts meldt: „Wij hopen dat de militairen iif Suma tra onze orders zuilen opvolgen". Gistermiddag heeft de Indonesische regering een verklaring uitgegeven, waarin o m. het volgende gezegd wordt: „Zondag is de troepen- en territoriaal commandant van -uid-Sumstra van f" functie ontheven door onder zijn leiding staande legerleiders. De rege ring betreurt deze gebeurtenis, omdat deze eigenmachtig genomen muatregel de oplossing, zoals bedoeld in de rege- nngsverklaring van Zaterdag, nog meer bemoeilijkt" In de regeringsverklaring wordt voorts gezegd, dat hetgeen in Zuid-Su matra is geschied niets anders is dan hetgeen de regering bedoelde in haar verklaring van Zaterdag, waarin zij er op wees. dat de reeks van gebeurtenis sen in de verschillende gebieden slechts veroorzaakt is door onvoldoende be kendheid met de juiste gang van zaken en door net feit dat men de kwestie zag op „en wijze, die niet geheel in overeenstemming was met de juiste toedracht De regering legt er tenslotte de nadruk op, dat elk optreden, dat de inspanning van de regering bemoeilijkt, dient te vorden vermeden en dat alle oplossingen aan de centfale regering moeten worden overgelaten. Het eigenmachtig optreden van ver scheidene legercommandanten houdt, aldus bericht A. P„ voornamelijk ver band met een geschil tussen de voor malige guerillastrijders en het voorma lige K.N.IL. De eersten richten zich tegen de bedoelingen van de minister van Defensie, het leger in te krimpen, waardoor zij zouden worden ontslagen. De voormalige KN.I.L.-officieren staan achter de plannen van de minister van Defensie, die beogen de vorming van een kleiner en goedkoper, maar meer doeltreffend leger. Kretarto heeft de pers medegedeeld, dat de door hem genomen maatregelen geen misverstand behoeven te wekken onder de gemeenschap. De stappen zijn niet gebaseerd op een positie of per soonlijke kwesties, doch zijn uitsluitend bedoeld om de veiligheid van de staat en van het leger te handhaven. Hij zei, dat hij tot deze maatregel was overge gaan om de regering bij te staan bij de oplossing van de huidige moeilijkheden, die waren gerezen door de gebeurtenis sen op 17 October. Kretarto deelde ten slotte mede. dat hij geen communiqué zal uitgeven, voor de koerier die hij Zondagmiddag naar Djakarta zond. te Palembang zal zijn teruggekeerd met instructies van de centrale regering. Een woordvoerder van Kretarto heeft nog medegedeeld, dat de commando wisseling rustig verliep en dat het over grote deel van de strijdkrachten in Zuid- Sumartra besloot, voorlopig overste Kre tarto aan te wijzen als fungerend com mandant, in afwachting van nadere or ders van de centrale regering. De militaire commandant van de Zuid- Molukken, overste Sukawati, die Ambon als standplaats heeft, heeft geweigerd gevolg te geven aan een oproep van overste Warouw om naar Makassar te komen. Blijkens een bericht van „Pedoman" heeft Sukawati ver klaard niet naar Makassar te gaan, zolang de Makassar-affaire niet is afgewikkeld. „Merdeka" verneemt uit Makassar, dat de commandanten van drie regimen ten in Oost-Indonesië zich achter over ste Warouw hebben geschaard. De be trokken regimenten zullen de orders van Warouw opvolgen mits deze niet afwijken van de politieke richtlijnen en de ideologie van de staat. In politieke kringen in Indonesië heeft men de regeringsverklaring over de ge beurtenissen in Indonesië met enige reserve ontvangen, aldus meldt Aneta Men is in het algemeen benieuwd naar de concrete stappen, die verder genomen zullen worden en of deze spoedig ge- nomen zullen worden. Bij sommige po litieke partijen leeft de wens, dat de regering zal handelen in de geest van de motie-Manai Sofiaan, die aangenomen werd door 'hét parlement op' de' dag vóór dat de demonstraties in Djakarta werden gehouden. Men erkent algemeen dat de regering zich voor een moeilijk probleem geplaatst ziet. Wibisono van de Masjumi zei o.a. het volgende: „Zonder concrete maatregelen tegen de hoge officieren, die de grenzen van hun taak hebben overschreden, zal in brede kringen het gevoel van onvol daanheid blijven bestaan". ii ii mi iih mi mm Minimin ii Minimi hui ui mm milium ii iiiii in mi uiiiti ui in i in in hui in i in ii in immuun i ii iiihiiiiMiiiiiiiii Bij zijn bezoek nan Peru heeft Prins Bernhard, zoals gemeld, de Peruvianen, door hun staaltjes van zijn paardrijkunst te tonen, in wild enthousiasme gebracht. Na afloop van een demonstratie volmaakte dressuur in de Zuid-Amerikaanse stijl, trad de Prins naar voren, vroeg om een paard en voor duizenden verbaasde ogen bewees hij, dat hij deze stappen even goed beheerst, als de leden van de „Club Hippico", die voor hem hadden gedemonstreerd. Het enthousiasme laaide op, toen de Prins een vponchoaantrok, een „sombrero" opzette en door ging met zijn meesterlijk uitgevoerde figuren op de muziek van een orkest, en het applaus van de Peruviaanse toeschouwers, die op de maat van de muziek in de handen klapten. Tweemaal per jaar, in herfst en lente, treedt de Po buiten haar oevers. Rondom Modena staan uitgestrekte landerijen onder water. De boeren zijn weggetrok ken, de kippen, hebben hun toevlucht in de bomen genomen- Het partijbestuur van dc Katholieke Volkspartij, zijn oordeel uitsprekend over de grote lijnen van het derde rap port van de commissie-middengroepen, begroet met grote instemming de tot standkoming van dit rapport. Het waar deert zijn brede en logische opzet en zijn gerichtheid op het algemeen wel zijn, waardoor het boven de betekenis van een belangenverdediging uitgaat. Het is mef de commissie overtuigd van de dringende noodzaak van verbe tering van dp positie van de midden groepen en is eveneens met de commis sie van oordeel, dat het verwachte wel vaartaccres de 5 pet. consumptiebeper king zal moeten opheffen en de positie van de „achtergebleven'' groepen, onder wie ouden van dagen en grote gezinnen en in het bijzonder ook dp middengroe pen, zal dienen te versterken. Lettend echter op het grote belang van de zaak heeft het Partijbestuur het Éen veel te hermetische afsluiting van de laadruimen, waarin zich een la ding verse kolen bevond, moet als de directe oorzaak worden beschouwd van de ontploffingen, die aan boord van het nieuwe, kleine Nederlandse ms „My fem" onder Le Havre op de Seine 11 Juli j.l. drie mensenlevens heeft gekost, zo luidt het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart, die dit tragische onge val heeft onderzocht. „Het is bekend, dat vooral verse kolen gas ontwikkelen", zo zegt de Raad in zijn uitspraak. „Op de „Myfem" lagen de luiken dicht en behoudens enige uren zijn ook de potten van de lucht kokers afgedekt gebleven. De ontplof fingen zijn veroorzaakt doordat het in het ruim aanwezige kolengas is ont stoken door een vonk. die in de schakel kast van de lier van luik één ontstond, toen deze lier werd aangezet". Concluderend acht de Raad het wen selijk. dat zelfs bij slecht weer nog enige ventilatie-openingen dienst blijven doen. Drie opvarenden werden bjj de ont ploffingen van boord geslingerd en kwamen daarbij om. De stoffelijke res ten van de eerste en derde machinist werden later opgehaald. Het vierjarig dochtertje van kapitein K. van Gcnde- ren heeft men nimmer teruggevonden. Bovendien liep de matroos P. Boers- ma door een steekvlam nog dusdanige verwondingen op, dat hij twee weken in een ziekenhuis moest worden verpleegd. De Italiaanse premier, Alcide de Gas peri, zal einde December een officieel bezoek aan Athene brengen. In Febru ari van dit jaar bracht de toenmalige Griekse vice-premier, Sophocles Veni- zelos, een bezoek aan Italië. gewenst geoordeeld ook het oordeel van andere vaste partijcommis6ies op kor te termijn over dit rapport te vragen. Het partijbestuur stelt zich voor daar na met dit bestuur van de katholieke Tweede Kamer-fractie contact op te ne men over dit rapport. Inmiddels heeft het partijbestuur er met instemming kennis van genomen, dat de katholieke Tweede Kamer-frac tie zich bij monde van de heren Romme en Lucas reeds voor de verschijning van het rapport overeenkomstig de geest er van ten opzichte van het over heidspersoneel heeft geuit Eveneens nam het partijbestuur er met instem ming kennis van. dat de fractie na de verschijning van het rapport, bij monde van de heer van der Zanden, deze ui ting heeft herhaald: Stellig mag dit als de aanleiding worden beschouwd voor de mededeling van de minister van Bin nenlandse Zaken, dat nadere bezinning over het vraagstuk door de publicaties van de laatste tijd en vooral ais gevolg van de beraadslagingen met de Kamer o-1 v-u 'lï is geworden De nieuwe militaire regering van Irak heeft gisteravond strenge maatregelen uitgevaardigd. Generaal Mahmoud Noer El Din, opperbevelhebber van het leger, die Zondag tot premier benoemd is. om een einde te maken aan de wanordelijk heden, welke dit weekend in gevechten en bloedvergieten ontaardden, gaf hevel vele vooraanstaande politici te arresteren. Alle politieke partijen moeten ontbon den worden. Twaalf dagbladen mogen niet langer verschijnen. Een avondklok van 18 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens is in Bagdad inge steld, waarbij overtreders, die op straat opgepakt worden, tot maximaal drie jaar gevangenisstraf veroordeeld kun nen worden. De arrestatie van de poli tici is te middernacht begonnen Nog geen zes uur tevoren had de generaal van prins-regent Abdoel Ilah het pre mierschap ontvangen. De jongste gebeurtenissen in Irak hebben enige nervositeit veroorzaakt in kringen van de olie-industrie te Lon den. Er heerst geen paniekstemming, doch de commentaren, die men geeft, getuigen van een zekere ongerustheid Men gelooft in deze kringen, dat in de eerste plaats de voorstanders van een nationalisatie van de olie-industrie ir. Irak moetén worden beschouwd als de aanstokers van de politieke betogingen, welke in Bagdad zijn gehouden. D? olie-industrie van Irak wordt geëxploi teerd door de Iraq Petroleum Company en haar beide dochterondernemingen de Mosul Petroleum Company en de Basrah Petroleum Company In 'egen- stelling tot de Anglo-Iranian Oil Com pany, die geheel in Engelse handen is. is de Iraq Petroleum Company een in ternationale maatschappij, met Engelse. Amerikaanse, Franse en Nederlandse deelnemingen. Een dochter-onderne ming van de Anglo-Iranian Oil Com pany heeft een belang van 23.75 pCt. in het kapitaal der Iraq Petroleum Co. Ook de Koninklijke Shell-groep heeft een belang van 23.75 pCt. in deze maat schappij. Een moeder en twee kinderen van vier en vijf jaar oud zijn Zaterdag bijna het slachtoffer geworden van een kolendampvergiftiging. Het was een buurvrouw, die ongerust werd. omdat het in het gezin, v- u. K. te Geleen— Lutterade. de hele morgen zo verdacht stil bleef. Toen de vrouw ging kijken of er iets aan de hand was. vond ze de deuren gesloten. Het licht brandde nog. Binnengedrongen in het huis vonden J buren de moeder reeds be wusteloos en de twee kinderen klaag den over hevige pijn in de buik. Een baby in t wieg mankeerde niets. De vrouw, wier -.an in Korea dient, en de twee oudste kinderen werden op dok tersadvies naar het ziekenhuis te Sit- tard overgebracht. In de Beemster is vanmorgen door de gladheid een personenwagen geslipt en in de sloot langs de Purmerenderweg terecht gekomen. Hierbij kwam de 25- jarige zoon van het gezin Schilder uit Spanbroek om het leven. Zijn vader werd ernstig gewond. Maandagavond om half zeven is de 51-jarige expediteur A. van der Linden uit Barendrecht op de Dordtse straat weg te Rotterdam door een autobus aangereden en aan de gevolgen over leden. De man wilde met zijn fiets, ko mende van de Blindeweg. linksaf slaan de Dordtse straatweg op toen hij werd aangereden. Met een schedelbasisfrac- tuur werd hij naar het Zuiderzieken huis gebracht, waar hij na aankomst is overleden. Koude zitplaats Om de landenwedstrijd DuitslandZwitserland in 'Augsburg te kunnen bij wonen. hadden enkele jeugdige voetbalenthou- sidsten, die geen toe gangskaarten hadden kun nen bemachtigen, zich 's avonds tevoren in de toiletten van het Rose- nau-stadion opgesloten. Zij brachten er de nacht door, maar werden de volgende morgen om 1 uur ontdekt door het per soneel, dat op zoek naar verstekelingen een rond gang maakte. Eerst wei gerden de jongelui, de knippen op „vrij" le draaien, maar toen met geweld gedreigd werd, kwamen zij bibberend van de kou te voorschijn Club „Oom" Tom Saxe uit Stanford in Connecticut geeft aan vrouwen, die niet graag gauw weduwe willen worden, het advies haar man een ouderwetse schommelstoel cadeau te doen. Hij heeft zelfs een organisatie gesticht, die hij de naam van „De zit- staar- en schommelcluö" heeft gegeven- Deze club telt reeds 2500 leden en on der hén bevinden zich co- ryphaeën als „Oom" Ben Failess, president van de U- S. Steel Corporation, „Oom" Bi ng Crosby, „Oom' - Bob Hope, „Tan te" Mary Martin en ver der lieden van allerlei standen en beroepen, van leden van de Hoge Raad tot eenvoudige politie agenten toe. „Oom Tom is geen fabrikant van schommelstoelen en ook niet bij de fabrikatie van deze meubels geïnteres seerd. Hij beschouwt ze alleen maar als een pro baat middel tegen maag zweren, hartaanvallen en zenuwstoringen. Hij is er van overtuigd, dat de mensen langer zouden leven en meer van het leven zouden genieten wanneer zij zich wat meer tijd gunden om in een schommelstoel te zit ten. De club heeft haar ont staan te danken aan een grap. Toen „Oom" Tom Saxe twee jaar geleden op een hotelterras m een schommelstoel zijn zorgen wegschommelde, kwam hij op het idee om, alleen maar voor de aardigheid, kaarten te laten drukken met de volgende tekst: „Houder van dit bewijs, de heer.... is een goed zittend, starend en schom melend lid van de zit-, staar- en schommelclub en gerechtigd te zitten, te staren en te schomme len". Hij stuurde deze kaarten naar zijn vrien den. Het doel van de daaruit ontstane club werd aldus omschreven: „De bevordering van de kunst en de wetenschap van het zitten, het vin den van nieuwe metho den van staren, verbete ring van de methoden van schommelen, het ge nieten van de vreugde van alle drie tegelijk in een staat van volkomen geestelijke en lichamelij ke ontspanning en het te rugbrengen van het rus tige, vreemdzaam-rhyth- mische gepiep van de ouderwetse schommel stoel"- De vrienden, die leden-oprichters werden, wierven hun vrienden weer aan. De dossiers en correspondentie van de club vullen reeds een groot deel van „Oom" Tom's kantoorlokalen. „Oom" Tom is een ideale voorzitter, want' hij neemt alle clubkosten voor zijn rekening en stuurt de le den periodiek kleine ge schenken, zoals miniatuur- schommelstoelen, „schom melvergunningen", gramo- foonplaten van clubliede ren en halfjaarlijkse ka lenders met speciaal aangegeven feestdagen, die gewijd dienen te wor den aan extra-schomme len. Er worden geen ver gaderingen, zelfs geen schommelvergaderingen gehouden, want die zou den te veel inspanning vergen. In een voordracht, die de president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop heeft gehouden voor het depar tement Groningen van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del, zeide hij onder meer: Op grond van de onzekerheid over de effectiviteit van de internationale conjunctuurpolitiek is het onjuist het Nederlandse volk te doen geloven, dat de overheid bij machte is volle werkgelegenheid te garanderen. In de internationale conjunctuur zijn intus sen geen tekenen tc bespeuren, die op het gevaar van ernstige werkloosheid zouden duiden. De hoop mag wel dege lijk gekoesterd worden, dat door een constructieve internationale politiek ver schijnselen als van de dertiger jaren zullen kunnen worden voorkomen. Voor een gesloten economisch stelsel is een compenserende conjunctuurpolitiek. zowel uit het oogpunt van werkgelegen heid als uit monetair gezichtspunt, in beginsel aanvaardbaar. Daarbij dient terdege in het oog te worden gehouden, dat een zodanige compenserende politiek geenszins behoeft te bestaan in uitga venverhoging. maar evenzeer het ka rakter kan hebben van belastingverla ging. Indien op dc juiste wijze toegepast, kan zodanige politiek de werkgelegen heid bevorderen zonder de waardevast heid van het geld aan te tasten. Daartoe is nodig, dat de financiering van de compenserende overheidsuitgaven niet geschiedt op basis ener „cheap money"- politiek, doch door aantrekking van de door het wegvallen van de private vraag vrijgekomen private middelen. De heer J. p. Walraven uit Haarlem heeft een bromfiets-scooter gecon strueerd, die juist als een bromfiets moet worden aangetrapt en die buiten de weeldebelasting valt- De snelheid van deze scooter is ongeveer 45 kilo meter. Het motortje is in de voorzijde aangebracht. Advertentie Verwachting tot Woensdagavond: Droog weer met van het Zuiden uit toenemende bewolking. Van nacht plaatselijk matige vorst, ove rigens lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Oost Zon: 8.18—16.36. Maan: 13.58—1.56. De kapitein, de eerste stuurman en de machinist van een Noorse vissersboot zijn gisteren in Toulon door de Franse politie ondervraagd in verband met een grootscheepse smokkel in Amerikaanse sigaretten. De politie probeert er ach ter te komen, wie in de nacht van 17 op 18 October bij Toulon 450 dozen met 50 sloffen Amerikaanse sigaretten op het landgoed van de vroegere Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, wij len graaf Carlo Sforza. heeft achterge laten. De sigaretten zijn geconfiskeerd en de huisbewaarder van het landgoed is gearresteerd. De Franse douane en de internationale politie proberen verband te leggen tus sen de smokkelaffaire in Toulon en de roverij op de Middellandse Zee. De douane in Nice is van mening, dat er op de Middellandse Zee vijf benden si garetten-smokkelaar opereren. n.L twee Franse, twee Engelse, een Italiaanse en een Amerikaanse. Volgens de politie wijzen de gebeurtenissen erop. dat een van de benden probeert het monopolie van de winstgevende illegale handel te krijgen. Volgeis de geruchten bevindt Lucky Luciano, de Italiaanse gangster, die uit de V.S. is gedeporteerd, zich in Napels. De politie probeert te weten te komen, of hij in deze aangelegenheid een rol vervult, Trouw wordt door daden bewezen, niet door woorden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1