Bevel van de politie werd niet opgevolgd m Eerste winteraanval bracht spiegelgladde wegen Woningbouw in Heemstede F. DAMIAANS ZN COLD WAVE?? HET SCHUDDEN DER GRAVEN IN ZANDVOORT PARAPLUIES SCHOTH Tegengestelde verklaringen van verkoopsters Reinigingsdiensten m stad en streek actief in de duisternis Overdreven gevoelens van wethouders Nieuwe corpschef van Zandvoort gisteren geïnstalleerd Hoe spelen de R.K. clubs? Mr. E. Bolsius ten grave gedragen en WANDELSTOKKEN 7 in de Oranjerie en 36 nabij het Oude Slot H. J. Maertens N. V, De reclamestunt m clc Grote Houtstraat MEINEED IN HET GEDING? MOLENIIJK'S KAPSALONS ZEEVERKENNERS Stoer werk voor flinke jongens Waardering HOOGTEZON GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHHIS DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 Voordal U Holland gaal vertalen: Komt dan eerst met Damiaans pralen GOUDEN JUBILARIS Burgerlijke Stand Ja, maar van Hoofdbesteller W. v. Delden veertig jaar bij de P.T.T. Waterleiding en vorst H.O.V.-concert GËSPREK MET_ RAADSLID SI.r.GERS ROVERSSYMPHONIE Vrienden van H.O.V. or ga- niseren bijzondere avond DAMMERS TEN STADHUIZE Concert R.K. Zangvereniging „St. Caecilia" St. Nicolaas op bezoek Beurs van Amsterdam GROTE SORTERING .vindi U bij Grote Houtstraat 47 Haarlem Tel. 1S036 INSCHUIFBARE PARAPMJIES vanaf,7-90 ORIGIN. BASKISGHE BARETTENf 4.95 Gemeenteraad De intocht van St. Nicolaas CIJFERS UIT DE GEMEENTEBEGROTING Beurs van New York DE BEROEPSKEUZE VAN UW KIND Op 26 Maart van dit jaar meende een winkelier in leerwaren in de Grote Houtstraat een reclamestunt te moeten uithalen door aan te kondigen, dat op een bepaald uur in de middag gratis oortefeuilles en repen chocolade aan kinderen zouden worden uitgereikt. Omstreeks twaalf uur verdrongen zich ongeveer vijfhonderd kinderen voor de winkel en door het gedrang en de ver keersopstopping brak plotseling een etalageruit, waardoor acht kinderen werden gewond, van wie twee ernstig. Zij moesten naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. De winkelier had van de politie opdracht gekregen de uitdeling te staken, hetgeen ook ge beurde. Maar even later bleek, dat iemand weer met het uitdelen was be gonnen. Een neven-omstandigheid was, dat er onvoldoende politie ter plaatse aanwezig kon zijn. De eigenaar van de zaak en de be drijfsleider werden voor de kanton rechter ter verantwoording geroepen en omdat deze uit het labyrinth van verklaringen aanvankelijk geen wijs kon stelde hij de zaak uit. Op 30 Juli werd zij weer opnieuw behandeld waarbij vooral de vraag naar voren kwam, of men weer met de uitdeling was begonnen, nadat het verbod dooi' de politie was gegeven. Ook toen wilde de Haarlemse kantonrechter geen be slissing nemen, temeer daar twee me deverkoopsters pertinent verklaarden, dat de uitdeling was gestaakt na het bevel van de politie. De kantonrechter achtte het nood zakelijk, dat nog enkele andere getui gen zouden worden gehoord. Dat is in tussen geschied en gisteren werd deze affaire voor de derde maal in behande ling genomen. Een dame, als nieuwe getuige ge hoord, verklaarde, dat zij die dag toe vallig in de buurt was en dat zij had gezien, dat een „meneer" de deur van de winkel opende en met geschenken kwam. In de bedrijfsleider herkende zij die bewuste „meneer". Ook was nog een winkelier ondervraagd, maar deze had alleen het breken van de ruit ge hoord, maar verder niets gezien. De 22-jarige verkoopster, die op 30 Juli nog verklaard had, dat de deur niet meer was opengegaan, kwam nu op haar verklaring terug. Zij zeide, dat de deur wel degelijk was open ge gaan en dat er na het bevel van de politie geschenken waren uitgedeeld. De kantonrechter bleek bijzonder verstoord over de houding van deze verdachte. Hij noemde het een schan daal, dat zij de vorige maal onder ede een valse verklaring had afgelegd. „Het heeft veel weg van een onder linge samenwerking", voegde hij haar toe, „en er is geknoeid. U stond met een been in de gevangenis en het ls nu maar gelukkig, dat u op uw ver klaring bent teruggekomen. Er was reeds met de officieren besproken, dat u zou worden voorgeleid." De andere verkoopster bleef echter ook gisteren b(j haar verklaring, dat de deur niet open was geweest. Haar ver klaring werd op papier gezet en zij v-oest deze ondertekenen. Deze luidde als volgt: „Nadat de brigadier opdracht had gegeven de deur te sluiten, heeft verdachte de deur gesloten. De deur is daarna niet meer open geweest, voor- dar de ruit brak, ook ntet even. De be drijfsleider stond buiten. Wanneer hij is binnengekomen, weet ik niet. Ver dachte heeft na het bevel geen porte feuilles meer uitgedeeld De ambtenaar van het O. M. stelde in zijn requisitoir vast, dat het er om ging, of de deur open was geweest na het be vel. of niet. Hij meende, dat de eige naar van de winkel zich niet aan het bevel van de politie had gestoord. Hij eiste tegen deze man een week hechte nis. De verdediger, mr. Marks, wilde de gehele voorgeschiedenis releveren en het optreden van de politie nader on- AAvertentte ZIJLVEST 41 - HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 Gisteravond vond in de H. Familie bijeenkomst in de parochie St- Jan een bijzondere gebeurtenis plaats. Aan de heer Nooy werd de gouden medaille uitgereikt wegens zijn vijftigjarig lid maatschap van deze godsdienstige ver eniging. Pastoor Jongejan stelde de heer Nooy als voorbeeld aan zovele 'jongeren, die geen uurtje in de veertien dagen kunnen opofferen om lid te worden van de H. Familie. Na een gelukwens aan de jubilaris om nog vele jaren lid te mogen zijn van deze vereniging, werd de plechtigheid besloten. Geboren: G. BaksHulst. z.. L- M. De Jong Klaassen, z„ G. Vriendde Zwarte, z., M. A M. GahrmannHousmang, Z-. N. Spierings— de Jager. z„ W. BartholHartog, z„ J. H. Huelten Nijenhuis. z., P. A. Reijndersvan der Zwet, z.. M. C. van den BronkVer ver, z., H. van HerpScheffer, d., W. C. v. Bhggetvan der Meer, d., A. M. Fischer— Schxama, d„ W. G. van SpingelenVolkersz, d., C. M. S. Raket—Schouten, d., M. J. Ma- theijLeevendig, d„ L. A. H. HoesKorst- Jens. d. Overleden: C. M Maas—van (ten Berg, 59 J. Oranjestraat. C. van Haalem, 61 j.. Zo- merkade, L. N. Schouten, 64 j.. Jacob Geel- straat, J. M. de Ridder—de Groot, 93 j„ Pr nsessekade, D. Bot—Schoon, 88 j.. Hage- Itraat. der de loupe nemen. De kantonrechter sneed hem die mogelijkheid af. omdat zulks momenteel niet ter zake deed. De verdediger wees er verder op, dat de getuigenverklaringen sterk met elkaar in tegenspraak waren en dat de schuld van de eigenaar derhalve in geen geval vast stond. Op die grond vroeg hij vrijspraak. Op Maandag 8 December zal de kantonrechter uitspraak doen. De bedrijfsleider, die daarna terecht moest staan, bekende echter, dat hij geen gevolg had gegeven aan het bevel van de politie.-De ambtenaar van het O. M. eiste óok tegen hem een .week hechtenis. De verdediger tekende de omstandigheden, waarin de bedrijfslei der zich toen bevond en vroeg vermin dering van straf. De kantonrechter veroordeelde de bedrijfsleider daarna tot een boete van f 25.onvoorwaar delijk en een voorwaardelijke hechte- nisstraf van zeven dagen. Daarmede is de zaak dan weer voor lopig van de baan. De verkoopster, die haar verklaring op schrift moest stel len, zal moeten afwachten, of deze af faire voor haar geen grotere nasleep zal hebben. Advertentie SAxVTPOORTEKPLEIN 1. Tel. 19706 FILM Rembrandt: „De dokter en het meisje". Toegang 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 8.15. Cinema Palace: Afgekeurd. Luxor: „Het testament van dokter Ma- buse". Film van Fritz Lang. Toegang 18 jaar. Tijden: 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tovertapijt" (Magic Carpeti In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „De dood van een han delsreiziger". Fredric March. Toegang: 18 j Tijcfen: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Dinsdag, Woensdag en Donder dag: „De wolf van Sila". Toegang: 18 j. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mannen van staal". In tech nicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15 uur. Minerva-Theater: Maandag: ..Küssen 1st keine Sünd". Toegang: alle leeftijden. Tij den: 8.15 uur. Dinsdag 25 November Stadsschouwburg: De Ned. Comedie: ,,U spreekt met uw moordenaar" (ber.), 8 u. Gem. Concertzaal: H.O.V. Jeugdconcert o. 1. v. Marinus Adam. Mnerva-Theater: De Verengde Spelers: „Comediespelen", 8.15 uur. Woensdag 26 November Stadsschouwburg: De Ned. Comedie: „U spreekt met uw moordenaar", 8 uur. Gem Concertgebouw: Concert door de tenor Tito Schipa. aanvang 8 uur. Minerva: Speciaal Ktndermatinée: „Avon tuur in de Alpen", 's middags 2.30 u.; 's av. 8.15 uur: Suid Africaanse avond door de Heemsteedse Kunstkring. Gistermiddag omstreeks twee uur waren enkele Haarlemmers getuigen van een korte plechtigheid. Op de Grote Markt ivas een stand opgericht voor de ver koop van de bekende Prinsessenkalender ten bate van Pro Juventute. Burge meester Cremers opende de rij van kopers en kocht een kalender van Baronesse de Vos van SteenwijkVan. Royen. echtgenote van de commissaris der Koningin in Noordholland. Advertentie r» Een product van N.V. Noord-Hollandsche Margarinefabriek te Zaandijk. (Onder controle van de Nederlandse Vegetariërsbond) Gistermorgen was het stadsbeeld wel zeer veranderd. Auto's reden stapvoets door Haarlems straten en sommige wa gens buiten de stad stonden langs de weg met chauffeurs, ide niet verder durfden rijden. Op verschillende punten waren arbeiders van de gemeenteliike reini ging druk bezig zand en zout te strooien. De enkele buiten, die verder op de dag het verkeer even sti'legden, waren bij elkander niet zo erg als de gisteravond snel opkomende gladheid. Door het plot seling opvriezen waren sommige straten als spek. Reeds onr kwart voor vijf in de mid dag kwamen de telefoontjes bij de Rei nigingsdienst binnen. Als eerste punt op het programma stond het veilig maken van de busroutes, zodat de verbindingen met andere stadsdelen zij het dan ook met vertraging konden worden on derhouden. Ook de diensten met de buitengemeenten ondervonden de kwa de gevolgen van de gladheid. De N.Z.H.V.M. had echter slechts twee on gelukjes te melden. Omstreeks kwart De zeeverkennerstroep van de St. Stanislausgroep te Heemstede is de enige te Haarlem, maar deze mag er dan ook zijn. Onder de flinke leiding van schipper Stijnman is er weer vaart in gekomen en er wordt nu stevig ge werkt vcor het komende seizoen. Ge durende de wintermaanden zullen de jongens zelf twee kano's bouwen; de schouw wordt opgeknapt. Het is dui delijk, dat dit heel wat activiteit geeft, warook de verkennerstraining gaat door, omdat daardoor de jongens flinke kerels kunnen worden en een vorming krijgen waaraan ze heel hun latere le- v-n wat zullen hebben. Vcor jongens die hun vrije tijd nut tig willen besteden en iets fijns willen ondernemen is het zeeverkennen wer kelijk ideaal. Er is thans nog plaats voor een aantal jongens van dertien a veertien jaar. Op het districtsbureau van de K.J.B.. Hagestraat 10, Haarlem St. Jacobs Godshuis i kunnen zij zich hedenavond van acht tot negen uur aanmelden. Maandag 1 December hoopt de heer W van Delden, hoofdbesteller bij de P.T.T.. zijn veertigjarig ambtsjubileum te vieren als hulpbesteller aan het postkantoor Haarlem en zijn benoe ming tot besteller ontving hij op 1 Aug. 1914: De jubilaris heeft nog een aantal ja ren zijn taak verricht in Aerdenhout, toen dit nog besteld werd vanuit Haarlem. Nadat in 1928 de paarden- wagens afgeschaft werden, waarmede de post werd verve erd van het Post kantoor Haarlem Zijlstraat naar het Spoorwegstation en hiervoor auto's in de plaats kwamen, werd de heer W. v. Delden aangewezen als besteller-chauf feur. Deze taak heeft hij vervuld tot 1942. Gedurende deze periode was hij te vens waarnemend-hoofdbesteller, om in 1942 te worden benoemd tot hoofd- besteller. Op zijn feestdag zal de jubilaris van half elf tot twaalf uur in het stations gebouw aan de Baljuwslaan worden gehuldigd. De directeur vari het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem maakt alle ge bruikers er op attent, dat zij verplicht zfjn te zorgen voor het vorstvrijhouden van de watermeter en de binnenleiding. De meterputten dienen te worden af gedekt door een houten bovendeksel, dat de put goed afsluit tegen de wind. In een meterput buitenshuis moet op halve hoogte een houten tussendeksel, voorzien van een handvat, worden, aan gebracht zodat tussen dit deksel en dp watermeter een isolerende luchtlaag wordt gevormd. Overtuigt U of de hoofdkraan bij de watermeter wel goed afsluit en indien dit niet het geval is, geeft daarvan dan onmiddellijk kennis aan het Waterbe drijf. Kampersingel nr.4, telefoon 10279. voor negen in de avond reed een bus bij het nemen van de bocht Baan-Plein tegen een verkeerszuil. Een half uur later slipte een bus van dezelfde maat schappij op de Raaks. Het verkeers- zuiltje op de hoek van de Raaks en Gedempte Oude Gracht werd gekraakt. Andere gevaarlijke punten in de stad waren, de Rotonde bij het Kleverpark- Kleverlaan, de brug bij de Verspronck- weg en het Kennemerplein, waar gister morgen vroeg reeds een bankwerker het slachtoffer van de gladheid werd. Met 'n linkerheupfractuur werddiij naar het St. Joannes de Deo-ziekenhuis gebracht. Glad als spek was de strook Houtplein- Wagenweg. Een 45-jarige vertegenwoor diger slipte op de Wagenweg; zijn auto gleed weg en reed tegen een der hui zen op. De bestuurder kwam er met enige schaafwonden nog goed af De drie zandstrooiers, bemand met twee arbeiders, hadden dan ook druk werk. Hoewel er geen extra werklieden in dienst waren genomen, is het perso neel tot ongeveer drie uur in de nacht in touw geweest, terwijl hun werk om vier uur door verse ploegen werd over genomen. Vanmorgen in de vroege och tenduren werd een begin gemaakt met het bestrooien van de hoofdwegen en de buitenwijken. In de twaalf uur, dat tegen de gladheid de handschoen werd opgeno men, is er ruim 70 rrï3 zand en 35 ton zout verwerkt en gestrooid. Ook in Bloemendaal is men gister avond tot laat in de nacht bezig geweest met het bestrooien van verschillende wegen. De Vogelenzangse weg was bij zonder glad. Omstreeks vier uur in de morgen werden, de zandstrooiers weer uit» gerust; regelmatig reden er vier wagens met zand en zout af en aan. Het 3e Vrijdagavond-concert van de H. O. V dat plaats vindt op 28 November a.s., wordt wederom geleid door Marinus Adam. Soliste is de Franse pianiste Henriette Faure, die ook verleden jaar winter met de H.O.V. optrad. Het wonderlijk aandoend voorstel van B. en W. van Zandvoort om niet over te gaan tot het schudden van een klein gedeelte der ruim dertig jaren buiten gebruik zijnde algemene begraafplaats, waardoor een noodzakelijke vergroting van de speelplaats der katholieke school niet door kan gaan, was voor ons aan leiding in het winterse Zandvoort de lei der van de katholieke raadsfractie op te zoeken. De heer C. Siegers was nog bedlege rig en herstellende van een operatie. Hij zal de komende raadsvergadering nog niet kunnen bijwonen en dat is een hard gelag voor deze strijder voor de katholieke belangen. De bestrijding van het bewuste voorstel geeft de heer Sie gers echter met gerustheid in handen van zijn fractiegenoot Lindeman. Onze gastheer vond het standpunt van B. en W. betreurenswaardig; hij wist dat ■de burgemeester persoonlijk moeite heeft gedaan om een goede oplossing te vinden en het vermoeden ligt voor de hand, dat het hier een meerderheids standpunt van de wethouders is. De wethouders zijn tegen het schudden van graven, om welke reden dan ook; zo'n standpunt wordt door geen enkel ge meentebestuur ingendmen. Het schud den van graven is noodzakelijk, alleen Zaterdag T Febr., 1953 zal in het Con certgebouw een ultvodririg plaats vin den van de Roverssymphonie, naar de beroemde film van Feher. Deze uitvoering, welke zal worden ge volgd door een Roversbal, wordt geor ganiseerd door de Vereniging „Vrien- den van de H.O.V." in samenwerking met de Sociëteit Teisterbant, de Haarl. Kunst-Gemeenschap en Ver. Geloof en Wetenschap; met medewerking van de Haarlemsche Orkest Vereeniging, solis ten, (o a. Dora Schrama) en leden van de Stichting Kennemer Toneel Festival, het geheel o.l.v. Jacques Moolenijzer. De pantomime zal worden ingestudeerd door Albert Mol. De opbrengst van deze avond is be stemd voor de Vereniging „Vrienden van de H.O.V.", welke vereniging zich ten doel heeft gesteld, de H.O.V. steun te verlenen. reeds omdat anders de begraafplaatsen enorme afmetingen zouden gaan aanne men. De 39 belanghebbenden bij de gra ven die hier geschud moeten worden, hebben geen bezwaren tegen schudden en daarom zou de heer Slegêrs de wet houders graag aan de tand gevoeld heb ben over hun piëteitsgevoelens die blijk baar een bijzondere oorzaak moeten hebben. Over de houding Van de raad kon de heer Siegers geen voorspelling doen; de Zandvoorters zijn over het algemeen nogal verdraagzaam en daarom was hij niet zo zeker er van dat het voorstel aan B. en W. een meerderheid zal krij gen. Voor wij Zandvoort verlieten, bezoch ten wij het omstreden stukje grond; met gras begroeid, een aantal ijzeren num merpaaltjes en enkele verwaarloosde grafstenen. B. en W. van Haarlem zullen op Woensdag 26 November 1952 om 11-00 uur officieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan het wereldkam pioenschap dammen, alsmede het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederland se Dambond. De R.K. zangvereniging St. Caecilia gaf in de grote zaal vgn het Concert gebouw gisteravond een uitvoering, waaraan medewerking werd verleend door Hoofddorps mannenkoor „Zang en Vriendschap", en het kinderkoor „Klein Caecilia". Het geheel stond onder lei ding van Gerard de Barbanson. Geopend werd met het Ave Verum van Mozart. Op de tekst „in cruce pro homine" ging men hierin stijgen, zodat dé pianobege leiding wel een weinig schril om de hoek kwam kijken bij het korte tussen spel dat hierop volgt. In het O Jesu Christe van J. v. Berghem. eveneens door „Caecilia" gezongen, viel over het algemeen van goede koorzang te genie ten, waarbij de tekst met goed begrip werd weergegeven. Het Hoofddorps mannenkoor zong vervolgens- twee wer ken. respectievelijk van Andersen en Altink. Evenals dit na de pauze bij het heroptreden van dit mannenkoor het geval was, konden wij onmogelijk de keuze dezer werken bewonderen. We dachten dat de tijd van dergelijke man nenkoorstukken nu onderhand wel voor bij was. Bovendien zaten de mannen stemmen, uit het oogpunt van stemvor- ming bekeken, nog niet erg gunstig, het geen bij Caecilia eveneens het geval was. Door gebrek aan resonans klinken deze stemmen niet. Bij de vrouwenstemmen zit goed materiaal, dat bij enige schaving nog ronder kan worden. Intussen klonk het lied van Alb. de Klerk „De Vasten avond die komt an" en het Viljalied van Franz Léhar lang niet onverdienstelijk. Het Alleluja van Handel hadden wij ons iets pompeuzer, in de goede zin des woords, gedacht. Klein Caecilia zong de Bloemencantate van Geertruida van Vladeracken. Deze uitstekende muziek klonk doorgaans fris, hoewel het duiveltje in de muziek, de onzuiverheid, af en toe wel eens om de hoek kwam gluren. De van naam onvermeld gebleven soliste in dit werk had wel goede dingen, maar jammer genoeg werd haar zang ontsierd door harde glottisslagen op iedere beginklin ker van een woord. Bij veel gebruik van de stem zal dit orgaan hiervan veel schade hebben, met als gevolg een kort bestaan. Vanzelfsprekend was er uitbun dig succes na het optreden van Klein Caecilia. De pianist Bert van Poelgeest begeleidde een en ander aan de vleugel naar behoren. J. L. Maandagmiddag vond in het politie bureau te Zandvoort de installatie plaats van de heer H.. P. Huysman als hpofd-inspecteur, korpschef van politie. Burgemeester van Fenema herinnerde er aan, dat de afgetreden korpschef, de heer Vreman, moeilijk te vervangen is en dat de keuze van een opvolger een gewichtig besluit was. Want spr. stelde naast de algemene eisen aan deze ambtsdrager enkele bijzondere, eisen, n.l.: een positieve religieuze overtui ging, een grote mate van zelfvertrouwen en een harmonisch gezinsleven. De dreiging van de godloze machtsconcen tratie in de wereld kan men alleen doel treffend keren door een positieve chris telijke overtuiging: de vele facetten van het Zandvoortse leven eisen van de po litiechef een groot zelfvertrouwen en de moeilijkheden, welke deze in zijn ambtsvervulling zal ontmoeten kan hij alleen overwinnen wanneer hij steun vindt in zijn gezin. Uit veertig sollici tanten is de heer Huysman gekozen en spr. heeft alle vertrouwen, dat deze onder Gods zegen in Zandvoort goed werk zal doen. Hierna voerden nog het woord de heren De Boer, commissaris van politie te Haarlem, namens de korpschefs uit (Zondag 30 November) VelsenAlw. Forward HBCPostduiven TYBB—Archipel GVO—Wijk aan Zee RandersUSVU DSS—ADO St. PancratiusOnze Géz. Willem II-Vac.Teylingén LisseDCO VVSBConcordia Inzendingen tot Zaterdagochtend gen uur op open briefkaart ,aalI,..,. Sportredactie Niéuwe Haarlemsche co rant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet, ge correspondeerd. Binnenkomende kren ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig ge1 e tificeerd. Meent men, dat dé thuisciu wint, dan vult men het cijfer 1 in. zoekende club is 2, gelijk spel is 3. vo iedere goede oplossing wordt één pun toegekend. Onder grotè belangstelling is van ochtend in de Sint Willibrorduskerk te Oegstgeest de plechtige uitvaart gehou den van mr. E. J.M. H. Bolsius, in léven lid van Gedeputeerde Staten en waar nemend commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en een vooraanstaand figuur op tal van plaatsen in het maat schappelijk leven. De Requiemmis werd opgedragen door pastoor Looijaard. On der de aanwezigen in de kerk bevonden zich o.a. de commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. het voltallige college van Gedeputeerde Staten, vele hoofdambtenaren en amb tenaren van de provinciale griffie en de provinciale waterstaat. Bovendien wa ren vele burgemeesters uit de provin cie aanwezig. Ook vele organisaties waarin mr. Bol sius een leidende functie vervulde, waren vertegenwoordigd. O.a. waren aanwezig de heer I. H. Pameijer. hoofd inspecteur van het staatstoezicht op krankzinnigenzorg; mr. C. R. C.Wijcker- held Bisdom, deken van de orde van advocaten; mr. Fijn van Draat, namens de raad van toezicht der orde van ad vocaten; het bijna voltallige bestuur ,der Leidse voogdijraad, waarin mr. Bol sius ruim 25 jaar het voorzitterschap bekleedde; de heer Aalders, voorzitter van de vereniging tot opvoeding en ver pleging van geesteszwakke kinderen: dr. L. Albering, partijsecretaris van de K.V.P., en vertegenwoordigers van de K.V.P.-Statenkring en Kamerkieskring Na de Requiemmis werd de absoute en beaarding eveneens verricht door pastoor Looijaard. Na afloop sprak mr- A. Mol, schoonzoon van de overledene, een dankwoord voor de betoonde be langstelling. Sint Nicolaas heeft ook dit jaar de wens te kennen gegeven de Gen. Cron- jéstraat te bezoeken. Hij komt Woens dagmiddag aan om twee uur bij het Noorderspaarne bijde Kloppersingel. (Nlet-offlclSle Koers) Vorig Opening Advertentie Men zal zich herinneren, dat, de raad van Heemstede op 26 Juni besloot de oranjerie op het buiten Meer en Berg om niet af te staan aan het openlucht museum te Arnhem. Dat besluit werd genoemd, omdat het gebouw in slechte toestand verkeerde. Een maand later werd vanuit Arnhem bericht ontvangen dat men toch maar niet op het aanbod inging. Thans heeft architect Houbolt te 's Gravenhage een ontwerp gemaakt om 7 woningen in de oranjerie te maken. Deze architect zou het aan trekkelijk vinden de plannen te mogen verwerkelijken, waarvoor hij wel een financieel offer zou over hebben. Intus sen is ook gebleken dat het behoud van het gebouw toch wel op prijs wordt ge steld. Daarom stellen B. en W. van Heemstede thans voor. voor' de verbouw tot 7 woningen een crediet beschikbaar te stellen van f 126.000.De uitvoering zal ondershands aan architect Houbolt worden aanbesteed. Tevens wordt de raad verzocht B. en W. te machtigen een bijdrage in de kosten te vragen aan het Rijk en de D.U.W. De kosten per wo ning komen ongeveer op f 22.883. 6 hebben een inhoud van 280 m3 en de middelste van ruim 400 m3. Het grootste risico voor de uitvoering van dit werk zit in het herstel van de zandstenen voorgevel, waartoe de archi tect thans de verantwoordelijkheid draagt. De heer Houbolt heeft in dit werk een ruime ervaring. Op het ter rein zal o.a. ook een riolering moeten woraen aangelegd. De tot stand te brengen woningen zullen door de ideale ligging voor vele bewoners een bijzondere aantrekkelijk heid hebben, zodat er een goede kans bestaat, dat er voldoende gegadigden zullen komen. Tegenover het financiële offer van de architect werd als voor waarde gesteld, dat diens moeder ge durende haar leven het obligatoire recht zal hebben de middelste van de zeven woningen om niet te bewonen. De juiste huren zijn nog niet vastgesteld, maar kunnen op f 85.per maand berekend worden voor de middelste en op f67.50 voor de andere. De planolo gische provinciale dienst moet zich nog 'n oordeel vormen, of deze woningen in t wandelbos toelaatbaar kunnen worden geacht. Rijkssubsidie van Monumenten zorg of een bijdrage van de Provincie is in dit geval niet te verwachten. Vervolgens wordt de raad voorgesteld over te gaan tot de bouw van 24 arbei derswoningen en twaalf middenstands woningen met twee garages op een terrein van het Oude Slot. De eerstge noemde zullen een inhoud hebben van gemiddeld 297 m3 en worden gebouwd in vief blokken van zes de midden standswoningen hebben een inhoud van 327 m3 met een bouw in twee blokken van zes. Weliswaar zijn de aanvragen krachtens de premieregeling Woning bouw 1950 voorlopig stopgezet, doch er zijn goede gronden om te verwachten, dat in Januari 1953 op het verzoek kan worden beslist. De huur komt neer voor de arbeiderswoningen op f 9.55 per week, voor de andere op gemiddeld f 60 per maand, vermeerderd met f 17.50 voor een eventuele garage. Advertentie over goed geslaagde opnamen In ons atelier zijn geen uitzondering. Bóvendien is het risico, dat een foto als cadeau niet gewaardeerd zou worden, zeer gering. Juist de komende feestdagen zijn bijzonder geschikt voor een dergelijke attentie, waar van de waarde met het verloop der jaren veelal stijgt. Atelier Nell Herbert, L. Veerstraat 13, Tal. 11178. P.S. Opnamen voor St. Nicolaas worden nog aangenomen. De raad van de gemeente Heemstede komt Donderdag 27 November des mid dags om half vier bijeen. De welstands commissie. die haar licht laat stralen op ingediende bouiVaanvragen, zal een bij verordening geregelde basis worden ge geven. Voorgesteld wordt aan de ge meente Haarlem een jaarlijkse bijdrage te geven in het eventueel tekort van de te organiseren concerten, voorstellingen e.d. voor de culturele vorming van de leerlingen van de scholen voor voortge zet onderwijs, gebaseerd op het aantal inwoners der aan deze samenwerking deelnemende gemeenten. Het aandeel van Heemstede wordt op f 75.gesteld. Het geraamde tekort zal ongeveer f 1500.bedragen. Eveneens wordt voorgesteld een be drag van f 500.— uit te trekken teneinde aan de Stichting Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken een bij drage te kunnen verlenen in de kosten van oprichting van een afdeling van die school te Heemstede. De school in Haarlem wordt door bijna 600 leerlingen bezocht, van wie echter een zeer klein gedeelte uit Heemstede afkomstig is. De afstand naar Haarlem blijkt voor velen een groot bezwaar te zijn. Door het oprichten van een afdeling Heemstede zullen veel meer kinderen in de gelegenheid gesteld worden tot actieve muziekbeoefening te komen. Het onderwijs wordt alleen gegeven voor kinderen van minder goed-gesitueerde ouders. Op Zaterdag 29 November zal de goede Sint ook te Heemstede zijn fees telijke intocht houden. Te ongeveer 2 uur arriveert hii aan het station Heem- stede-Aerderthout en maakt een tocht door de gemeente, waarna hij officieel op het Raadhuis door het gemeentebe stuur wordt ontvangen. Na deze ont vangst bezoekt hij de rest van de ge meente en is vervolgens te ongeveer 5 uur met zijn paard op de daken van de Jan van "Goyenstraat. Het zal de grote Kindervriend, die door een militaire band wordt begelèid, I zeker niet aan belangstelling ontbreken. De nieuwe corpschef van Zandvoort, de heer H. P. Huisman, en zijn echtge- note. de omgeving; Overste Meijer namens de rijkspolitie; de oud-korpschef Vreman; hoofdagent Haarsma namens de reserve- politie en de Inspecteur Buré namens het corps. De heer Huysman dankte de burgemeester voor het in hem gestelde vertrouwen en omschreef de taak van de politie als een in hoofdzaak dienen de taak; zich tot het corps richtende, deelde spr. mede, dat de goede naam van de Zandvoortse politie, dank zij de leiding van de heer Vreman en de bei de inspecteurs, algemeen bekend is. Spr. wekte de politiemannen op om de teamgeest te bewaren en ook voor el kander belangstelling te hebben. „Met dit corps zal het waarachtig wel gaan!" zo besloot de korpschef zijn toespraak. Aan de Zandvoortse gemeentebegro ting voor 1953 ontlenen wij nog, dat voor vermakelij khedenbelasting wordt geraamd f 110.000, voor straatbelas- tmg f 50.500, voor hondenbelastngi f 7.000 (voor 700 honden!), en voor opcenten personele en grondbelasting resp. f 78.400 en f 78.000. De strandexploitatie brengt f 48.900 op, waartegenover f 37.600 aan uitgaven wordt geraamd. De straatverlichting kost f 28.895, de t.b.c.-bestrijdnig f 12.100 (1952 f 4100;, de uitvoering van de woonruimtent kost f 12.000, nier komt nog bij f 13668 voor kosten van het bureau huisvesting. Voor onderhoud van straten en wegen wordt geraamd f 54.500, plantsoenen f 30.000. reiniging f 94.500, de exploitatie van het circuit f 60.494, krankzinnigenverplegng f 25.470, werkverruiming f 120.000, ren te voor kasgeldleningen f 35.000,, on voorziene uitgaven f 32.000. Het Wit-Gele Kruis ontvangt een sub sidie van f 1300; de R. K. kleuterschool f 5600; de R. K. bibliotheek f 50; de R. K. verkenners f 100; de stichting „Kennemer Sportpark" f 3200; de stich ting „Touring Zandvoort" f 7.000 Uit de begroting van het gasbedrijf blijkt, dat gerekend wordt op inkoop* van degemeente Haarlem van 2.200.000 m3. gas voor f 226.300, rekening houdend met gasverjies in de buizen, enz. wordt geraamd de verkoop van 2.075.000 m3. voor in totaal f 326150, na aftrek van de lasten en bedrijfsonkosten blijft een winst van f 16.600. Het waterleidingbedrijf rekent op een verkoop van 422.000 m3. water voor f 115.882; dit water wordt opgepompt in het pompstation in Bentveld. De winst wordt geraamd op f 12.800. In de begro ting is f 77.500 uitgetrokken voor uit breiding van het buizennet in de uit breidingsplannen te Zandvoort en Bent veld. Het gasbedrijf raamt voor hetzelf de doel f 64.000. Advertentie VERKOOP en VERHUUR Nassauitrut S Haarlem Teléf. 15220 slot 3»,4 Nederl. 1948 91% 3»,4 pCt. Ned 1950 92'i 3-3% Nederland 1947 93ft 3 Ned 62-64 he) -fac 93,4 Lnschr Grthk 48 3 oCt 93% Ned Handel M11 eert. 141% A.K.U. 15214 Van Berkels Patent 100 Calvé-Delft eert 113% Van Gelder 143% Kon Hoogovens eert. 149 Unilever cert 175% Ned. Kane) 197% Philips 152% Kon Petroleum 306', 4 „Amsterdam' Ruhher 75 Holl Amerika U1n 142% Kon N Stoom b Mil 131% Ned Scheepv Unie 121% H.V.A. 83% Dell Mfl cert 64% 24/11 93 A 152', 175% 153% 306*4 75'4 130% 120 '2 64% 21/11 Anaconda Copper 41% Bethlehem Stee) 50% Chryslei Corp 85% General Llectric 69% General Motors 63% Hudson Motors 15% Kennecott Copper 75% Montgomery Ward 59% North American Can 2314 Radio Corp 28% HepuhUc Steel 43% Shell OH 69% Southern Pacific 43% Southern Railway 72% 1'idewatei 19% U S Steel 39% 24/11 42 51', 2 85% 69% 64 15% 77% 60% 24 29 V« 44% 69 44 74% 19% 40 ''2 A ffdio-rtOYltf Ol Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15-" H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 1148- Over dit onderwerp hield Maandag' avond ten raadhuize te Zandvoort drs- P. J. Stolker, hoofdassistent van de dl* recteur van het Psychologisch Instituu van de Rijksuniversiteit te Leiden, eelt interessante causerie voor ouders va» leerlingen, die binnenkort op de lag®r® scholen in Zandvoort groepsgewijz psychologisch zullen worden getest. Spr. merkte op, dat de keuze van een beroep een zaak van groot gewicht is' Het kind dient zelf een beroep kiezen, doch het moet daarbij geholpet worden. Na een korte historische schets va» de testpsychologie, waarbij hij her'»* nerde aan de psychq-technische ond®U zoekingen in het Amerikaanse en h® Nederlandse leger, alsmede in het be drijfsleven, wees spl'. op het feit, oa het psychologisch onderzoek op scholen wel iets nieuws was. Hij wilde Zandvoort zelfs wel a zeer vooruitstrevend noemen op punt Behalve een individuele is thans ook een groepsgewijze test mogelijk- laatste zal nu opnieuw in Zandv plaatsvinden. n Hierbij gaat het o.m. om vragen aanleg, karaktereigenschappen milieu-invloeden. Bij de beantwoor van verschillende vragen legde sp bijzonder de nadruk op, dat aa resultaten van het onderzoek sge. overdreven betekenis mag worden hecht, hoewel bij het voortschrijd e(jj de wetenschap, de uitkomsten meer betrouwbaar mogen heten. rSt Doel van deze groepslest is aller de onderwijzers steun te bieden J e. bespreking met de ouders van de komstmogelijkheden der kinder

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2